18. 1. 2018

Zatajila sňatek

Policisté se v uplynulých dnech začali zabývat přečinem podvodu, kterého se měla dopustit čtyřiačtyřicetiletá žena z Příboru. Podezřelá měla před úřadem práce zatajit, že se provdala a neoprávněně tak více jak rok pobírala dávky státní sociální podpory a hmotné nouze na své dvě děti. Tím, že se nadále vydávala za svobodnou matku a nepřiznala další příjmy v domácnosti, se obohatila o více jak 90 tisíc korun. Nyní ji v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

 

Vyhýbali se výkonu trestu

Během úterního dne vypátrali policisté z Novojičínska dvě osoby, které se vyhýbaly výkonu trestu. Jednadvacetiletý muž z Kopřivnice a dvaačtyřicetiletá žena putovali po dopadení do ostravské věznice, kde si mají oba odpykat trest za přečin krádeže. Žena v době trvání 7 měsíců, muž pak v délce 15 měsíců. Dodáním do výkonu trestu pro oba dopadené celá záležitost nekončí. Vyhýbáním nástupu do vězení se dopustili trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který jim může být jejich pobyt za mřížemi prodloužen až o dva roky.

 

Trestu neunikne

Třiadvacetiletého muže z Ostravy obvinil dne 17. ledna 2018 ostravský kriminalista z přečinu krádež, přečinu porušování domovní svobody a přečinu podílnictví. Uvedených přečinu se měl dopustit v loňském roce. Koncem února vnikl do sklepních prostor bytového domu v Ostravě-Hrabůvce. Následně zde vypáčil petlici sklepní kóje, z které odcizil cestovní koloběžku v hodnotě téměř dva tisíce korun. Tuto poté užíval. Začátkem března po předchozí domluvě převzal od dvaadvacetiletého pachatele krádeže notebook včetně příslušenství, který u sebe uschoval. Toto učinil, i přestože si byl vědom skutečnosti, že věc pochází z trestné činnosti. Ostravští policisté k oběma skutkům operativně shromažďovali informace, které by vedli k jejich objasnění. Jejich prověřování je dovedlo až k muži, který se k činům poté doznal. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody až na tři léta. Přitížit mu může fakt, že skutky spáchal i přes skutečnost, že byl pro předchozí trestný čin podmínečně odsouzen.

 

17. 1. 2018

Vařiče pervitinu sledovala policie měsíce. Varnu měl i na Novojičínsku. Před soudem a následně ve vazební věznici skončil v závěru minulého týdne čtyřicetiletý muž z Rožnova pod Radhoštěm. Provinil se výrobou pervitinu. Kriminalisté muže sledovali více než rok, během kterého zmapovali jeho výrobu a distribuci pervitinu. Zjistili, že drogu vyráběl na několika místech okresu Vsetín v okolí Valašského Meziříčí a také na území okresu Nový Jičín. Vyrobený pervitin potom muž z Rožnova sám užíval, prodal jej také několika lidem a to ve více než dvaceti případech. Kriminalisté vařiče zadrželi minulé pondělí v jedné z obcí u Valašského Meziříčí. Na zadržení se podíleli policisté z Pohotovostního a eskortního oddělení Zlín. Při prohlídkách prostor, které muž užíval, našli kriminalisté chemikálie, nádoby, pomůcky a laboratorní sklo potřebné k výrobě pervitinu.

 

Týmy zdravotnické záchranné služby vyjížděly v úterý 16. ledna odpoledne a večer ke zvýšenému počtu dopravních nehod – zasahovat musely u osmi událostí a ošetřit bylo nutno deset zraněných. Během poledne zasahovali záchranáři nejprve v Ostravě, a to u střetu dvou osobních vozidel. Ošetřeny byly dvě osoby s poraněními hlavy. Před čtrnáctou hodinou byl u Oder na Novojičínsku ošetřován jednašedesátiletý muž po střetu dodávky s kamionem, a to s poraněním hrudníku a hlavy. O tři čtvrtě hodiny později byli záchranáři voláni k havárii vozidla v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Středně vážně byla zraněna šestačtyřicetiletá žena. Souběžně pak jiná posádka ZZS řešila střet vozidel v Šenově na Novojičínsku. Pomoc byla poskytnuta osmašedesátileté ženě s poraněním páteře. Před tři čtvrtě na tři, tedy o deset minut později, bylo nutno poskytnout přednemocniční neodkladnou péči ženě zraněné při nehodě vozidla v Těškovicích na Opavsku. V další minutě přijali operátoři ZZS informaci o sražené cyklistce v Opavě. Žena středního věku byla ošetřena s poraněním horní končetiny poté, co ji srazilo vozidlo. Před sedmnáctou hodinou vyjížděla posádka záchranné služby ke střetu dvou automobilů a zranění muže při něm, do Chotěbuzi na Karvinsku. V jednadvacet hodin pak došlo ke dvěma zraněním (muže a ženy) při havárii vozidla v Dolní Suché, opět na Karvinsku. Všichni zranění pacienti byli po nehodách při vědomí a utrpěli převážně středně těžká poranění. Posádky ZZS je po ošetření transportovaly do spádových zdravotnických zařízení k poskytnutí další zdravotnické péče.

 

Řekl: Nemusíš se mě bát,  pak ji odcizil telefon

Ostravští kriminalisté dne 16. ledna 2018 sdělili obvinění třicetiletému muži z Ostravy hned pro čtyři trestné činy. Muž měl spáchat přečin krádež, přečin porušování domovní svobody, přečin poškození cizí věci a zločin loupež. Uvedených jednání se měl dopustit v posledních třech týdnech. Obviněný měl mimo jiné na zastávce městské hromadné dopravy oslovit poškozenou s dotazem na aktuální čas. Jakmile mu poškozená toto sdělila, odstoupila od něj. Muž ji řekl, že se ho nemusí bát a opět se k ní přiblížil. To už však pod pohrůžkou požadoval její mobilní telefon, který mu poškozená ze strachu vydala. Následně z místa utekl. Kriminalisté muže podezírali také z dalších osmi skutků. Ve dvou případech měl odcizit celkem šestnáct přepravek s 320 prázdnými láhvemi od piva. Cizí mu nemělo být ano násilné vniknutí do různých objektů, ze kterých měl poté odcizit ruční nářadí nebo drobnou elektroniku. Celkově měl způsobit škodu téměř pětatřicet tisíc korun. Ostravští kriminalisté všech devět spáchaných skutků objasnili na základě operativní činnosti a dobré místní a osobní znalosti. Již deset krát trestaný recidivista s policisty částečně spolupracoval a některou trestnou činnost doznal. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

 

16. 1. 2018

„Sestřelený dron“

Kopřivničtí policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který během nedělního odpoledne sestřelil ve Štramberku létající dron. Šestatřicetiletý muž měl s tímto dronem létal nad veřejnou loukou a svým pozemkem. Ve chvíli, kdy s ním chtěl přistát u svého domu, se náhle ozval výstřel a dron se zřítil k zemi. Celková škoda na poškozeném dronu byla vyčíslena na 15 tisíc korun. Pachateli, který se svým jednáním dopustil trestného činu poškození cizí věci, hrozí v případě dopadení až jeden rok za mřížemi. 

 

 

Hledáme ženu

Ostravští kriminalisté zahájili trestní stíhání 24letého muže pro trestný čin výtržnictví. Přečinu se měl muž dopustit i přesto, že byl opakovaně odsouzen. Dne 12. 12. 2017 se měl opětovně dopouštět protiprávního jednání. Při jízdě tramvají číslo 11 ze zastávky „Prostorná“ v Ostravě-Mariánských Horách do zastávky „Nádraží Vítkovice“ v Ostravě-Vítkovicích nejprve seděl za cestující na vyvýšeném sedadle, obnažit penis a měl masturbovat. Ženy, sedící před ním, se měl opakovaně dotýkat a čichat k jejím vlasům. Posléze si měl přesednout na sedadlo v úrovni cestující ženy a znovu skrytě masturbovat. Ke skutku došlo v době od 3.57 hodin do 04.11 hodin dne 12. 12. 2017. Jeho protiprávnímu jednání zamezil až řidič tramvaje, který muže vykázal z přepravy na zastávce Vítkovické nádraží. Po oznámení události započali policisté prověřování i pátrání po muži. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání muže pro výtržnictví. Policejní komisař učinil podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Policisté hledají ženu (dlouhých vlasů, v době události měla vlasy staženy do tzv. „culíku,“) která cestovala s podezřelým. Žena při jízdě věnovala svou pozornost i svému mobilnímu telefonu. V době, kdy muže řidič tramvaje oslovil, měl komunikovat také s touto svědkyní. Není vyloučeno, že si žena jednání muže, který zprvu seděl za jejími zády, nevšimla. Žádáme tuto svědkyni (komunikovala s řidičem, byla přítomna situace, kdy byl podezřelý vykázán z přepravy), aby nás kontaktovala na lince 158. Žádáme však také případné další osoby, které byly svědky popsaných praktik podezřelého na veřejnosti a dosud nekontaktovaly policisty, aby tak učinily na lince 158. Pachateli předmětného jednání hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

Hledáme svědky

Dne 15. ledna 2018 kolem 06.30 hodin došlo v Ostravě-Zábřehu na Plzeňské ulici k nehodě osobního vozu zn. Škoda Octavia. 47letý řidič vyjel z dosud nezjištěných příčin do kolejiště tramvaje a narazil vozem do sloupu. Při nehodě došlo k poranění řidiče, který byl z místa převezen do nemocnice. Na místě nehody měly řidiči poskytovat pomoc další osoby, v místě zastavily další vozy. Žádáme tyto občany, kteří zasahovali a pomohli při předmětné havárii zraněnému, aby nás kontaktovali na lince 158 nebo tel. 974 725 254 Dopravního inspektorátu Ostrava. Na stejných telefonních číslech však přivítáme veškeré informace svědků k předmětné události. Prověřujeme také verzi účasti dalšího, zatím neustanoveného vozidla, při události. Za pomoc při objasnění skutku děkujeme.

 

15. 1. 2018

Šíření poplašné zprávy

 

V závěru roku 2017 oznámil na tísňovou linku 158 anonym, že v jednom z barů ve Frenštátě pod Radhoštěm je uložena bomba, která za 15 minut exploduje. Ihned po oznámení na linku 158 bylo učiněno mimořádné bezpečnostní opatření, při kterém došlo k evakuaci osob a důkladné kontrole všech prostor baru. Prohlídkou objektu byla přítomnost nástražného výbušného systému či jiné výbušniny vyloučena. Vzhledem k těmto skutečnostem byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. Policisté z obvodního oddělení ve Frenštátě pod Radhoštěm dne 12. ledna 2018 zjistili, že tohoto skutku se měl dopustit pětadvacetiletý muž z Novojičínska, který se ke svému jednání přiznal. Muži hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

 

K dopravní nehodě došlo dne 16. 12. 2017 kolem 20.10 hodin v Ostravě. Řidička osobního vozu je podezřelá, že přejela 50letého muže ležícího na vozovce a způsobila mu tak vážná poranění, jejichž doba léčení bude pravděpodobně delší než šest týdnů. Z místa  nehody pak měla ujet, aniž by se přesvědčila o aktuálním stavu poškozeného. Ostravští kriminalisté již znají identitu této osoby. Ke zjištění podezřelé však nepomohlo zveřejnění informace médii, ale operativní práce ostravských kriminalistů. Ti shromáždili fakta vedoucí ke konkrétní osobě. Po shromáždění důkazů zahájil ostravský policejní komisař trestní stíhání 60leté ženy pro trestné činy těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku. Pachateli tohoto skutku hrozí (vzhledem k faktu ujetí z místa nehody, aniž by se přesvědčil, v jakém stavu se nachází druhý účastník nehody) trest odnětí svobody až na pět let.

 

 

 

 

12. 1. 2018

Maření přípravy a průběhu voleb a referenda

Dne 11. 1. 2018 kolem 21.30 hodin jsme přijali oznámení ženy o skutečnostech, které je nutno objasnit. K objasnění okolností události zahájili ostravští policisté úkony trestního řízení pro trestný čin maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Dosud neznámý pachatel měl v období bezprostředně před volbou prezidenta České republiky (konkrétněji v době od 9. 1. 2018 do 11. 1. 2018) umístit do schránek domu v Ostravě-Zábřehu na ulici Volgogradské letáky s nepravdivou informací. Autor sdělení nabádá voliče prezidenta Miloše Zemana, aby nevyužili svého práva volit ve dnech 12. ledna a 13. ledna 2018. Autor letáku v textu tvrdí, že v letošním roce došlo ke změně a prezident postupuje přímo do dalšího kola voleb. Pachatel v textu předmětného letáku nabádá voliče prezidenta Miloše Zemana, aby své právo volit využili až v termínu 25. a 26. ledna 2018. Toto nepravdivé sdělení je šířeno rovněž prostřednictvím internetu. Kriminalisté započali prověřovat veškeré související informace. Žádáme občany, kterým byl předmětný leták s nepravdivým sdělením doručen, aby nás kontaktovali na lince 158. Za pomoc děkujeme.

 

Vydírání a nebezpečné pronásledování

Policisté z obvodního oddělení v Novém Jičíně ve středu 10. ledna 2018 zahájili úkony trestního řízení pro přečin vydírání a přečin nebezpečného pronásledování. Těchto trestných činů se měl dopustit dvaašedesátiletý muž z Novojičínska tím, že opakovaně a dlouhodobě kontaktuje, a to jak osobně, tak prostřednictvím emailových zpráv manželský pár, kterému posílá výhružné a urážlivé zprávy a dožaduje se finanční hotovosti. Tento jeho nátlak se stále stupňoval až nakonec ve středu 10. ledna manželský pár slovně i fyzicky napadl. Pachateli za uvedené jednání hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta.

 

Kradl ve školce

Ve středu 10. ledna 2018 v ranních hodinách vnikl do neuzamčené budovy jedné z mateřských škol v Příboře neznámý zloděj. Využil v té době ještě neuzamčených vstupních dveří, vešel dovnitř, kde v kanceláři a šatně našel kabelky zaměstnankyň, které prohledal a odcizil z nich peněženky. Celkem způsobil škodu za téměř 8 tisíc korun. Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za toto jednání hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

11. 1. 2018

Nebezpečné vyhrožování

Novojičínští policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu nebezpečné vyhrožování, kterého se měl dopustit jednapadesátiletý muž z Novojičínska. Ve středu 10. ledna 2018 chtěl podezřelý muž zaparkovat na jedné z ulic v Novém Jičíně, přičemž těsně před zaparkováním, mu vybrané místo zabral jiný řidič. Proto na parkujícího dvaapadesátiletého řidiče zatroubil. Ten po zaparkování vystoupil ze svého vozu a přišel k oknu vozidla, které řídil podezřelý, přičemž tento měl údajně na něj přes okno spolujezdce namířit střelnou zbraní a slovně mu vyhrožovat, poté z místa odjel. V případě prokázání viny hrozí podezřelému muži až tři roky odnětí svobody.

 

10. 1. 2018

Nepolepšitelní

Dne 9. ledna 2018 zahájili policisté z Nového Jičína úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádeže, kterého se měli dopustit šestačtyřicetiletý muž a sedmadvacetiletá žena z Fulneku. Podezřelá dvojice měla v pátek 5. ledna 2018 okolo 12.00 hodin v jedné z prodejen na Novojičínsku vložit do nákupního košíku různé druhy dětského oblečení a následně ve zkušební kabince z těchto věcí odstranit ochranné prvky. Poté zboží uschovali do batohu a přenesli bez zaplacení přes pokladnu. Škoda způsobená odcizením převyšuje 2 tisíce korun. Uvedeného jednání se oba dopustili i přesto, že byli za stejný čin v posledních třech letech odsouzeni nebo potrestáni. Za přečin krádeže spáchaný formou spolupachatelství jim tak hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

 

Na Stodolní, v nemocnicích

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 18letého muže pro trestné činy krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Muž je podezřelý z celkem 19 skutků majetkového protiprávního jednání. K sérii došlo v době od 28. 10. 2017 do 1. 1. 2018 (přičemž některé protiprávní jednání mělo být spácháno i na Štědrý den či poslední den roku 2017 nebo na Nový rok). Celková škoda na majetku byla předběžně specifikována v částce přesahující 73 000 korun (dosud neobjektivizováno znalcem). Muž měl využívat nepozorností obětí, v některých případech jejich ovlivnění alkoholem, a odcizit jejich věci v různých provozovnách (či v jejich blízkosti) na Stodolní ulici. Z odložených kabelek (či kabelek, které měly poškozené zavěšeny na těle – přes rameno, ruku…) měl odcizit peněženky s doklady a platebními kartami, mobilní telefony či další věci. Někdy měl odcizené platební karty užít k neoprávněným platbám. Krádeží v provozovnách na Stodolní ulici bylo prověřováno celkem 14. Detailněji lze k jednomu z případů uvést, že ke skutku došlo v prvních dvou hodinách dne 22. 12. 2017 před jedním z barů na Stodolní ulici. Muž měl využít aktuálního ovlivnění 25letého cizince alkoholem. Když poškozený upadl na zem, muž mu měl ze zadní kapsy odcizit peněženku s doklady, platební kartou a financemi. Prostřednictvím karty měl pak podezřelý provést dvě neoprávněné platby. Škodu na majetku vyčíslil poškozený cizinec ve výši téměř 2 000 korun. V dalších třech případech měl muž odcizit věci pacientů v nemocnicích, jak v Ostravě, tak v nemocnici na Karvinsku. Muž se měl nechat hospitalizovat a následně spolupacientům odcizit tablety či telefon. Muž se k jednání doznal, nebyl dosud trestán. Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání.

 

Výzvy policie – střet cyklisty a vozidla

Dne 5. ledna 2018 v době kolem 15:40 hodin došlo v Ostravě-Porubě na ulici Polská, poblíž nákupního střediska Kaufland ke střetu osmnáctiletého cyklisty a osobního vozidla. Cyklista měl vjet z chodníku kolmo na vozovku, kde do něj narazilo osobní vozidlo tovární značky KIA šedé barvy. Cyklista utrpěl poranění, které si vyžádalo převoz do lékařského zařízení. Alkohol u řidiče vozidla byl vyloučen odborným měřením. Policisté tímto žádají svědky, kteří by mohli podat jakékoliv relevantní informace ke skutkovému ději dopravní nehody, nechť se přihlásí na kterékoliv služebně Policie České republiky, bezplatné lince 158 nebo na služebním telefonním čísle 974 725 254 (506). Za případnou pomoc předem děkujeme.

 

8. 1. 2018

Dopravní nehoda – výzva policie

Dne 8. ledna 2018 okolo 07:18 hodin došlo v Novém Jičíně k dopravní nehodě. Stalo se tak na ulici Bezručova, na přechodu pro chodce u kruhového objezdu číslo 4. Řidič dosud neustanoveného osobního motorového vozidla tmavé barvy jel po uvedené ulici ve směru ke kruhovému objezdu číslo 4 a na přechodu pro chodce před tímto kruhovým objezdem se střetl s mladou ženou, která přes přechod přecházela. Řidič chodkyni srazil přední částí vozidla (ve svém jízdním pruhu) a poté z místa nehody odjel ve směru k ulici Generála Hlaďa. Dle dosud zjištěných informací měl vozidlo řídit starší muž, který na místě spolujezdce převážel starší ženu. Při nehodě došlo ke zranění chodkyně. V této souvislosti hledá Policie ČR svědky této dopravní nehody.

Policisté žádají občany, kteří by mohli k této události podat jakékoliv informace, aby tyto informace sdělili osobně na kterékoliv oddělení Policie ČR, či na telefonní číslo 974 735 251 popřípadě na linku 158. Za pomoc občanů děkujeme!

 

Poškodil devět vozidel

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v noci z pátku na sobotu poškodil devět vozidel zaparkovaných na parkovišti na ulici Francouzské. Na vozidlech různým způsobem poškodil stěrače, čímž způsobil majitelům škodu za téměř 12 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. Za toto jednání hrozí pachateli trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

Násilím vnikl do bytu

V pátek 5. ledna 2018 okolo 23:00 hodin vyrazil třiadvacetiletý muž z Oder vstupní dveře do jednoho z bytů na sídlišti Míru v Odrách a vnikl dovnitř. Agresivní muž v chodbě bytu rozbil zrcadlo a poškodil šatní stěnu, přičemž se snažil fyzicky napadnout jednoho z obyvatel bytu, který ho však z bytu vystrčil ven. Následně majitelka bytu vše oznámila na policii. Pachatel se v tomto případě dopustil přečinu porušování domovní svobody, za který mu hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

 

Filuta…

Novojičínský komisař sdělil ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu podvod devětadvacetiletému muži z Kopřivnice. Muž měl v roce 2016 uzavřít s finanční společnosti smlouvu na poskytnutí půjčky ve výši deset tisíc korun. V dané době si byl však vědom, že závazky plynoucí z uvedené smlouvy nechce a ani nemůže hradit a to z důvodů nedostatečných příjmů a neuhrazených jiných finančních závazků. Poškozené společnosti uhradil pouze jednu týdenní splátku. Následně se kontaktu vyhýbal. Trestní zákoník pamatuje na takového jednání s trestem odnětí svobody až na dvě léta.

 

4. 1. 2018

Neoprávněně čerpal sociální dávky

Novojičínští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality zahájili 3. ledna úkony trestního řízení ve věci přečinu podvodu, kterého se měl dopustit třiatřicetiletý muž z Novojičínska. Podezřelý měl čerpat sociální dávky, konkrétně příspěvek na bydlení, u Úřadu práce v Novém Jičíně, kde uvedl a doložil nepravdivé skutečnosti týkající se nákladů na bydlení. Tímto způsobem si tak neoprávněně přilepšil o téměř 200 tisíc korun. V případě prokázání viny hrozí podezřelému muži trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

 

Zálohu na koupi vozidla nevrátil

Z trestného činu podvodu je podezřelý sedmačtyřicetiletý muž z Vítkovska. Ten v listopadu roku 2016 přijal od čtyřiapadesátiletého muže z Oder finanční zálohu na koupi vozu v celkové výši 320 tisíc korun. Podezřelý muž po převzetí finanční zálohy přestal s kupujícím mužem komunikovat a slíbené vozidlo do současné doby nedodal a peníze nevrátil. Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod. Pachateli za uvedené jednání hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od jednoho roku do pěti let.

 

Úvěrový podvod

Ze spáchání úvěrového podvodu je podezřelý dvaatřicetiletý muž z Brněnska. Ten v červnu roku 2017 uzavřel s úvěrovou společností se zastoupením v Odrách smlouvu o poskytnutí půjčky ve výši 20 tisíc korun, která mu byla ihned vyplacena. Do smlouvy však uvedl zkreslené údaje o svém příjmu a rovněž zatajil, že v době uzavření úvěrové smlouvy již nebyl zaměstnán. Poté, co úvěrové společnosti nehradil měsíční splátky, bylo na něj podáno trestní oznámení. Kriminalisté z Nového Jičína dne 2. ledna 2018 zahájili úkony trestního řízení pro přečin úvěrový podvod. Za toto jednání stanoví trestní zákoník trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

Neomluvená absence

Policejní komisař sdělil podezření pro trestný čin ohrožování výchovy dítěte 38leté ženě a 42letému muži. Ačkoliv již byli rozsudkem odsouzeni pro obdobný trestný čin, neměli zajistit absolvování povinné výuky dětí. V prvních měsících školního roku (od září do poloviny prosince 2017) neměly tři děti (včetně „prvňáčka“) absolvovat řádnou výuku v základní škole a zameškat desítky hodin. Celkem se jednalo u tří sourozenců o víc jak 310 neomluvených vyučovacích hodin. Čtvrté patnáctileté dítě v jednom ze zářijových týdnů zameškalo 17 vyučovacích hodin. Podezřelí tak mohli ohrozit vývoj dětí tím, že jim měli umožnit vést zahálčivý způsob života a závažným způsobem tak porušit svou povinnost o ně pečovat. Pokračovat v protiprávním jednání měli delší dobu a čin spáchat opětovně. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení. Podezřelým nyní hrozí další trest odnětí svobody, aktuálně až na pět let.

 

Téměř 60 kartůnů cigaret pro osobní potřebu…

Monitoring okolí města Orlová se ostravským celníkům opět vyplatil, když odhalili ve vozidle téměř 60 kartonů nekolkovaných cigaret. Na sklonku loňského roku prováděla hlídka ostravského mobilního dohledu kontrolní činnost se zaměřením na přepravu, skladování a prodej vybraných výrobků (alkohol, cigarety, tabák…). V hledáčku jim uvízlo osobní vozidlo Volkswagen Passat české imatrikulace, které zaparkovalo u jednoho orlovského domu. Řidička vozidla začala ze zavazadlového prostoru vytahovat nějaké kartonové krabice. Hlídka přistoupila k řidičce a vyzvala ji k předložení osobních dokladů a dokladů od vozidla. Na dotaz celníků, zda ve vozidle přepravuje nějaké cigarety nebo alkohol, odpověděla, že nebude vypovídat. Celníci kartonové krabice rozlepili a už mohli jen počítat neznačené cigarety různých značek. Ve vozidle se skrývala ještě jedna igelitová taška s dalšími nekolkovanými cigaretami. Řidička sdělila, že cigarety zakoupila v Bohumíně, ale adresu nezná. Krabičku cigaret koupila za 39 korun a cigarety má pro svou potřebu a potřebu své rodiny. Žádné nabývací doklady prokazující řádné zdanění nepředložila. Více již nesdělila, protože odmítla vypovídat do protokolu. Celkem bylo napočítáno 1 179 krabiček neznačených cigaret různých značek (Marlboro Gold, LM Red Label, Regal King Size, Jing Ling, Marvel Red, Fest, NZ American Blend, NZ Safari, NZ Gold super slim, Minsk atd.). Celní úřad pro Moravskoslezský kraj tak svou činností zabránil daňovému úniku na spotřební dani ve výši 60 600 korun. Zboží bylo zajištěno a umístěno do skladových prostor Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Případ je nadále v šetření.

 

2. 1. 2018

Výtržnictví a ublížení na zdraví

Dva dosud nezjištění pachatelé v pondělí 1. ledna 2018 okolo 4.00 hodin, v jednom z barů v Novém Jičíně, měli po předchozí slovní rozepři fyzicky napadnout dva muže ve věku 38 a 43 let. Oba napadení muži utrpěli zranění, se kterými byli převezeni k lékařskému ošetření do nemocnice. Pachatelé se v tomto případě dopustili hned dvou trestných činů, a to přečinu výtržnictví a přečinu ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, za které jim hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.

 

Nalezený mobilní telefon nevrátil

Policisté z Nového Jičína pátrají po dosud neznámém pachateli, který dne 28. prosince 2017 našel a ponechal si mobilní telefon značky iPhone, který šestnáctiletá dívka vytratila z kapsy bundy. Pachatel svým jednáním způsobil škodu 9 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu zatajení věci. Za toto jednání stanoví trestní zákoník trest odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest.

 

Svézt se

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 19letého muže pro přečin neoprávněné užívání cizí věci. Muž je podezřelý, že se neoprávněně zmocnil osobního vozu zn. Audi A7. Automobil měl užít k jízdě. Muž je dále podezřelý, že řízení automobilu nezvládl a narazil do zábradlí, přičemž auto poškodil. S vozidlem měl i po havárii pokračovat v jízdě a poté jej odstavit v Moravské Ostravě. Ke skutku došlo dne 29. 10. 2017 v Ostravě. Podezřelý se měl zmocnit klíčů automobilu, které měl poškozený uloženy v oděvu. Oblečení oběť odložila v šatně. Poškozený informaci o „zmizení“ svého vozu zveřejnil prostřednictvím internetu a nabídnul i „odměnu.“ Vůz byl nalezen následný den. Při jeho ohledání byly zajištěny stopy i čepice, která ale nebyla majitele vozu. Po shromáždění důkazů bylo zahájeno trestní stíhání 19letého mladíka, který se k činu doznal. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

 

 
 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice