16. 8. 2017

Policisté dopadli zloděje jízdních kol

V uplynulých dnech chtěli policisté z Kopřivnice během výkonu služby zkontrolovat muže jedoucího na jízdním kole. Ten však na jejich výzvy k zastavení nereagoval a začal ujíždět. Zanedlouho se podařilo policistům podezřelého zadržet, kdy zjistili, že dané jízdní kolo, na kterém ujížděl, chvíli před tím tento čtyřiadvacetiletý muž ze Zubří odcizil před vrátnicí jednoho z místních podniků. Nedaleko místa, kde muž jízdní kolo v hodnotě 10 tisíc korun odcizil, se navíc policistům podařilo dopadnout také jeho devětadvacetiletého komplice.

Celou věc si následně převzali policisté z oddělení kriminální policie a vyšetřování v Novém Jičíně, kteří zjistili, že muž, který policistům ujížděl má na svědomí v měsíci červnu letošního roku krádeže dalších čtyř jízdních kol. Tyto jízdní kola v hodnotě téměř 42 tisíc odcizil v rozmezí pouhých šesti dnů. Tři z nich odcizil u podniků nacházejících se v Kopřivnici v průmyslové zóně, další jízdní kolo pak před jedním ze supermarketů ve Frenštátu pod Radhoštěm. Skoro ve všech případech se jízdních kol zmocnil, po přestřižení lankového zámku a následně mu už nic nebránilo v tom, aby na ně nasedl a z místa odjel. Ukradená jízdní kola pak co nejdříve prodal náhodných osobám.  

Ve všech případech pachateli pomáhal o pět let starší komplic, který jej osobním vozidlem Volkswagen Golf převážel na místa, kde pak muž páchal výše uvedenou trestnou činnost.

Policisté z oddělení kriminální policie a vyšetřování již obvinili muže, který jízdní kola odcizil, ze spáchání přečinu krádeže, za který mu hrozí až pět let za mřížemi. Jeho komplic si pak vyslechl obvinění z trestného činu krádeže ve formě účastenství, za který mu hrozí stejně vysoký trest jako muži, kterému s pácháním trestné činnosti pomáhal.

 

16. 8. 2017

Úder pivní lahví

Během nedělního večera se měli dva muži dopustit v Příboře trestného činu výtržnictví. Před jednou z místních restaurací napadli třiadvacetiletého muže, kterého nejprve ve chvíli, kdy k nim stál zády, několikrát udeřili pěstí. V tomto napadení pokračovali až do chvíle, kdy jeden z útočníků poškozeného udeřil do zátylku skleněnou pivní láhví. Úder byl natolik silný, že se při něm skleněná láhev roztříštila. Poškozený během útoku utrpěl tržnou ránu, která si vyžádala lékařské ošetření. Oběma pachatelům nyní hrozí až dva roky za mřížemi.

 

Pachatel využil jeho zapomnětlivosti

Během včerejšího dne zahájili policisté z Nového Jičína úkony trestního řízení pro přečin zatajení věci a přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Dvacetiletý muž si v neděli v brzkých ranních hodinách při odchodu z Novojičínského areálu Skalky zapomněl vzít svou příruční tašku, ve které měl osobní doklady, platební kartu, finanční hotovost ve výši dvou tisíc korun a mobilní telefon IPhone. Když si po chvíli uvědomil, že z místa odešel bez své tašky, ihned se pro ni vrátil. Do té doby však jeho zapomnětlivosti využil dosud neznámý pachatel, který si příruční tašku i s veškerými věcmi, které se nacházely uvnitř, přisvojil a z místa odnesl. Muži tak způsobil škodu v celkové hodnotě přesahující jedenáct tisíc korun a v případě dopadení mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

 

14. 8. 2017

K přespání si vybral neuzamčené vozidlo

Šestadvacetiletý muž z Frenštátu pod Radhoštěm v neděli kolem páté hodiny ráno hledal místo, kde by si mohl odpočinout po bouřlivé noci. Během svého hledání nejprve překonal téměř dvoumetrový plot jednoho z místních rodinných domů, na jehož pozemku natrefil na neuzamčené vozidlo značky Citroën. Zde využil sklopených zadních sedaček, na které si lehl a tvrdě usnul. O jeho budíček se postarali až policisté, které na místo přivolal kolem deváté hodiny ráno překvapený majitel vozidla. Muž se svým jednáním dopustil přečinu porušování domovní svobody, za který mu hrozí až tři roky za mřížemi.

 

 

Nacouval do příkopu

Příborští policisté vyjížděli v pátek v pozdních nočních hodinách k dopravní nehodě v obci Skotnice. Po svém příjezdu nalezli v příkopu vozidlo značky Citroën Berlingo, které řídil čtyřiačtyřicetiletý muž ze Slovenska. Ten během své jízdy začal na jedné z místních křižovatek z doposud nezjištěných důvodů couvat, kdy přitom skončil až v příkopu. Policisté u daného řidiče provedli dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu, při které mu naměřili přes dvě promile. Během dopravní nehody nebyl naštěstí nikdo zraněn. Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, za který muži hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Poškozená vozidla

Dva skutky poškození osobního motorového vozidla prověřují v posledních dnech ostravští policisté. V Moravské Ostravě poškodil ve večerních hodinách dne 11. srpna 2017 dosud nezjištěný pachatel vozidlo tovární zn. BMW. U tohoto vozidla poškodil láhví od nápoje dveře. Majiteli způsobil škodu předběžně vyčíslenou na částku 40 000 korun. Ve druhém případě nezjištěný pachatel v době od 11. srpna do podvečerních hodin dne 13. srpna 2017 poškodil v Ostravě – Nové Bělé vozidlo tovární značky Škoda. V laku vozidla způsobil rýhy různých délek. Dále poškrábal světlomety vozidla a rozbil okno dveří. Zde byla škoda poškozením v současné době vyčíslena na částku 43 000 korun. V obou případech ostravští policisté zahájili úkony trestního řízení pro objasnění a prověření všech skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že byl spáchán přečin poškození cizí věci. Pachatelům skutků hrozí v případě dopadení trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

Kutil

V časných ranních hodinách dne 12. 8. 2017 přijali ostravští policisté oznámení o vloupání do vozidla v Ostravě – Zábřehu. Nezjištěný pachatel po předchozím rozbití okna zavazadlového prostoru vozidla tovární zn. Škoda z tohoto odcizil celkem patnáct kusů ručního nářadí a dalšího příslušenství zn. Hilti v celkové hodnotě 98 000 korun. Škoda poškozením byla vyčíslena na částku 10 000 korun. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

 

9. 8. 2017

Nemilé překvapení po návratu z dovolené

Nemilé překvapení zažili manželé, kteří se během uplynulého víkendu vrátili domů z dovolené. V době kdy byli pryč, totiž jejich byt v Kopřivnici navštívil nezvaný host, který je připravil o šperky a finanční hotovost ve výši 23 tisíc korun. Dosud neznámý pachatel vnikl do bytu poté, co za použití síly překonal balkónové dveře. Pak už mu bohužel nic nebránilo v tom, aby mohl byt prohledat a odnést si z něj co se mu zlíbilo. Policisté ihned po oznámení události provedli ohledání místa činu a po pachateli, který se výše uvedeným jednáním dopustil hned dvou přečinů a to přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody usilovně pátrají. V případě dopadení mu hrozí trest odnětí až na tři roky.

 

Podvodník sjednal úvěr bez jeho vědomí

Policisté z Kopřivnice během úterního dne zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podvodu. Čtyřiatřicetiletému muži začaly v uplynulých dnech chodit upomínky od společnosti poskytující úvěry. Tento muž netušil, proč po něm daná společnost vyžaduje zaplacení určité částky, jelikož si u ní žádný úvěr nesjednal. Z tohoto důvodu společnost kontaktoval, kdy zjistil, že si u ní jeho jménem koncem měsíce července letošního roku někdo uzavřel bez jeho vědomí smlouvu o půjčce na částku osm tisíc korun. Podvodník ke sjednání úvěru s největší pravděpodobností použil osobní doklady poškozeného, které před časem ztratil. V případě dopadení mu nyní hrozí až dva roky za mřížemi.  

 

Vloupání do vozidel

Dosud neznámý pachatel se z úterý na středu vloupal v Kopřivnici na ulici Sokolovská do zaparkovaného vozidla značky Volvo. Na tomto vozidle nejprve rozbil okno pravých předních dveří a poté si z vozidla odnesl USB nabíječku v hodnotě dvě stě korun. Jelikož v tomto vozidle nenašel nic, co by mělo vyšší hodnotu, rozhodl se, že své „štěstí“ zkusí a o pár ulic dál a to na ulici Kapitána Nálepky, kde se vloupal do vozidla Ford Focus, z jehož kufru si po rozbití pátých dveří odnesl tenisovou raketu v hodnotě necelých dvou tisíc korun. Kromě odcizených věcí, způsobil daný pachatel oběma majitelům škodu na vozidlech ve výši přesahující pět tisíc korun a dopustil se tak nejen přečinu krádeže ale také přečinu poškození cizí věci, za které mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Odcizil 35 kubíků dřeva

Během první poloviny tohoto týdne dosud neznámý pachatel odcizil na Bílovecku 35 kubíků vytěženého dřeva, které bylo uložené v lese. Jednalo se o smrkovou kulatinu v hodnotě přesahující šedesát tisíc korun. Tato krádež může přijít pachatele draho, jelikož v případě dopadení může strávit až dva roky za mřížemi.

 

Kuře a pervitin

Poměrně nezvyklá příčina vedla k odhalení „varny“ pervitinu v Ostravě. Původně byli policisté přivoláni k situaci, kdy byl registrován silný kouř z okna jednoho z ostravských bytů. Po otevření dveří bytu ve čtvrtém patře pak policisté spolu s hasiči zjistili i původce zakouření prostoru – muž měl péct původně v troubě kuře. Posléze však usnul a došlo k popsané situaci.

Po zjištění základních informací na místě i konstatování, že život a zdraví lidí již ohněm či kouřem ohroženy nejsou, shledali policisté také další fakta. V kuchyni se nacházely také předměty určené k výrobě psychotropní látky pervitinu, spolu s chemikáliemi a pomocnými látkami. Muž se později doznal k tomu, že přechovával předmětnou laboratorní techniku spolu s dalšími látkami k výrobě pervitinu, přičemž se měl opakovaně pokusit o výrobu drogy. Úspěšným však měl být pouze v jednom případě a pervitin měl užít pro svou potřebu.

Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání 30letého muže pro přečin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy (spáchaný dílem dokonaným a dílem nedokonaným ve stadiu pokusu). Kriminalisté zajistili při domovní prohlídce také věci důležité pro trestní řízení.

Událost byla oznámena 3. 8. 2017 po 12.00 hodině v Ostravě. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Neobvyklá příčina odhalení tak tento případ řadí k těm skutkům s nevšedními okolnostmi, jež naši policisté již prověřovali (či vyšetřovali). Vzpomenout mohu na událost, kdy byli policisté přivolání v říjnu roku 2014 k jednomu z bytů, kde docházelo k prosakování vody. Na místě pak bylo zjištěno, že příčinou není závada vodovodní instalace, nýbrž únik vody ze zavlažovacího systému hadic instalované pěstírny konopí. Přívod vody byl zastaven, dalšímu úniku vody zamezeno. Při provedené domovní prohlídce pak policisté zajistili celkem 115 rostlin konopí setého ve velikosti do 90 cm. Pěstírna byla situována do dvou místnosti předmětného bytu.

Jindy byli policisté přivolání k podezření z možného protiprávního jednání, které se ale netýkalo toxikriminality. Přitom ovšem zjistili informace o pravděpodobném výskytu zařízení určeného k nelegálnímu pěstování konopí. Na dotaz policisty k uvedenému, žena reagovala neadekvátně a sdělila policistovi, že zde pěstuje orchideje. Ve speciálně upraveném boxu však byly nalezeny rostliny konopí.

Impulzem k prověřování v dalším případu nelegálního pěstování konopí byla informace dítěte, které „zaujala“ zvláštní skříň, ve které se svítilo, a uvnitř byly zelené rostlinky, které smělo zalít. V průběhu prověřování pak byly zjištěny i další okolnosti, které nasvědčovaly nedovolenému pěstování konopí, což muž při výslechu doznal a věci důležité pro trestní řízení vydal. Uvedl, že v minulosti pracoval v oboru zahradnictví a některé vybavení k pěstování rostlin by chtěl po ukončení řízení vrátit a využil by je k pěstování jiných rostlin (papriček). Svého jednání litoval a sdělil, že konopí již pěstovat nebude.

 

7. 8. 2017

Odcizený benzín z palivové nádrže

Jednačtyřicetiletý muž během uplynulých dnů nasedl do svého vozidla Fiat Punto, které před tím nechal zaparkované v Novém Jičíně v místní části Loučky. Po pár metrech jízdy si všiml, že ručička znázorňující stav benzínu ukazuje, že palivová nádrž je zcela prázdná. Z tohoto důvodu zastavil a rozhodl se vozidlo zkontrolovat. Při této kontrole si všiml, že mu ze spodní části palivové nádrže kape benzín. Když se na palivovou nádrž pořádně zadíval, zjistil, že mu do ní někdo vyvrtal dva otvory, díky kterým z nádrže odčerpal 25 litrů benzínu v hodnotě přes sedm set korun. Mnohem větší škodu a to ve výši tři tisíce korun, však dosud neznámý pachatel způsobil samotným poškozením palivové nádrže. Policisté z Nového Jičína ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže, za který hrozí pachateli v případě dopadení trest odnětí svobody až na dva roky.  

 

Napadení v tramvaji

Ostravští policisté prověřují okolnosti skutku, ke kterému došlo dne 6. 8. 2017 kolem 6.00 hodin v Ostravě-Zábřehu na zastávce „Palkovského.“ Z dosud zjištěných informací vyplývá, že řidič tramvaje linky č. 17 si měl povšimnout sporu mezi cestujícím mužem a ženou, proto tramvaj zastavil a šel apelovat na muže, aby zanechal ataku vůči ženě. Po návratu do kabiny řidiče se však měl stát obětí sám řidič. Muž jej měl nejprve vulgárně oslovit i s verbální pohrůžkou, načež měl vůči řidiči manipulovat kovovou tyčí. Z místa činu nato 22letý muž odešel spolu se ženou. Poškozený nebyl zraněn. Policisté oddělení hlídkové služby muže krátce nato vypátrali a zadrželi. Ten využil svého práva a k věci nevypovídal. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin výtržnictví. V tramvaji linky číslo 17 cestovali v době činu také další cestující. Žádáme proto případné svědky, kteří dosud nekomunikovali s policisty, aby tak učinili na tel. čísle 974 728 201 obvodní oddělení policie Vítkovice. Za pomoc děkujeme.

 

Agresivní žena

V noci z pátku na sobotu vyjížděli policisté na náměstí ve Starém Jičíně, kde se nacházela agresivní žena, která neustále hlasitě vykřikovala a rušila tak noční klid. Přivolaní policisté tuto třiačtyřicetiletou ženu opakovaně vyzvali, aby svého jednání zanechala. Na to však dotyčná vůbec nereagovala, v rušení nočního klidu pokračovala a s policejní hlídkou odmítla jakkoliv spolupracovat. Z tohoto důvodu byla zajištěna a dechovou zkouškou u ní byla naměřena hodnota téměř tři promile alkoholu v dechu. Žena byla následně převezena k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici. Svým jednáním se dopustila přestupku proti veřejnému pořádku, za který ji nyní hrozí pokuta až do výše deseti tisíc korun.  

 

Pod vlivem alkoholu nezvládla řízení

I když dvaapadesátiletá žena věděla, že se nachází pod vlivem alkoholu, usedla v sobotu večer na své jízdní kolo. Během jízdy v Jistebníku nezvládla řízení a upadla na silnici, přičemž si způsobila těžké zranění a to otevřenou zlomeninu nártní kosti. Přivolaní policisté na místě události ženě naměřili bez mála dvě promile alkoholu v dechu. Zraněná žena pak musela být převezena rychlou záchrannou službou do nemocnice. Tím, že usedla na jízdní kolo pod vlivem alkoholu, se podle zákona o silničním provozu dopustila přestupku, za který jí hrozí pokuta ve výši od 25 tisíc až do 50 tisíc korun.

 

Policie hledá svědky dopravní nehody

Policisté žádají veřejnost o pomoc při prověřování okolností dopravní nehody, ke které došlo v pátek 21. července 2017 po šesté hodině večer ve Slezské Ostravě v prostoru zastávky městské hromadné dopravy „Bohumínská“. Osobní vozidlo Hyundai i20 jedoucí v levém jízdním pruhu ulice Muglinovská ve směru od ulice Bohumínská k ulici Vančurova se střetlo s nezletilým chodcem, který měl vyběhnout zpoza přední části stojícího trolejbusu linky č. 108. Zranění chodce bylo lékařem klasifikováno jako těžké s tím, že doba léčení nebyla dosud stanovena. Policisté žádají veřejnost o sdělení jakékoli informace, která by mohla mít souvislost s vyšetřováním příčin této dopravní nehody. Občané mohou své informace sdělit přímo na služebnu dopravního inspektorátu Městského ředitelství policie Ostrava, telefon 974 725 254.

 

Vražda

Moravskoslezské 1. oddělení obecné kriminality vede vyšetřování letošního čtrnáctého zvlášť závažného zločinu vraždy. Ke skutku došlo vpodvečer 4. 8. 2017 v Ostravě. Podezřelý muž měl opakovaně zaútočit na poškozenou a způsobit jí tak zranění, kterým později podlehla. Ataku měla předcházet verbální rozepře s partnerkou. Z místa činu pak 41letý podezřelý muž utekl a krátce nato byl zadržen policisty speciální pořádkové jednotky v dalším městě. Kriminalisté provedli ohledání místa činu, zajistili stopy, které budou následně zkoumat znalci. Pokračují ve shromažďování důkazů a skutečností k objasnění události. Jsou realizovány výslechy. Muž je podezřelý ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Pro rané stadium řízení není nyní možné zveřejnění konkrétnějších informací.

Ve všech letošních čtrnácti případech moravskoslezských vražd známe podezřelé osoby.

 

4. 8. 2017

Pěstoval konopí v zahrádkářské kolonii

Během uplynulých dnů nahlásil na linku 158 anonym, že v jedné ze zahrádkářských kolonií v Novém Jičíně dochází k pěstování konopí. Policisté na daném místě provedli šetření, během kterého skutečně nalezli přes čtyřicet kusů těchto rostlin, které se pěstují za účelem získávání jejich květenství, jejichž usušením vzniká droga známá jako marihuana. Nalezené rostliny, nejspíše vysazené na jaře letošního roku, dosahovaly do výšky až dvou metrů. Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku a po dosud neznámém pachateli, který konopí v zahrádkářské kolonii vysadil, usilovně pátrají.

 

Nenapravitelný pachatel

Policistům z Příbora se v uplynulých dnech podařilo vypátrat totožnost dosud neznámého pachatele, který měl v květnu letošního roku odcizit v jedné z místních drogérií kosmetické zboží. Ke zjištění, že pachatelem je třicetiletý muž z Kopřivnice, napomohly kamerové záznamy z místa události a především také dobrá osobní a místní znalost Příborských policistů. Věc byla nejprve vedena jako přestupek proti majetku, jelikož odcizené zboží bylo v hodnotě necelých tři sta korun. Po ustanovení pachatele, byl však skutek překvalifikován na trestný čin krádeže, jelikož daný muž byl pro tento trestný čin již v posledních třech letech pravomocně odsouzen a to od roku 2012 dokonce šestkrát. Za to, že se muž neponaučil a opět něco odcizil, mu nyní hrozí až tři roky za mřížemi.

 

Odcizil sto karafiátů

Zálibu v květinách má nejspíš dosud neznámý pachatel, který během prvního srpnového dne, před jedním z Kopřivnických obchodů, odcizil sto kusů karafiátů. Tyto karafiáty v hodnotě dva tisíce korun si z místa odnesl v plastovém květináči, ve kterém byly vysázeny. Svým jednáním se dopustil přestupku proti majetku a v případě dopadení mu může být uložena pokuta až do výše padesáti tisíc korun.

 

Z koupaliště odcházely bez svých věcí

Dvě dívky ve věku šestnáct a sedmnáct let během návštěvy Novojičínského koupaliště přišly o své věci. Koupaliště navštívily začátkem tohoto týdne, kdy si věci, které měly u sebe, včetně oblečení a mobilního telefonu, uschovaly do batohu, který položily na rozloženou deku a šly se koupat. Když se následně vrátily, zjistily, že jim někdo tento batoh odcizil a způsobil jim tak škodu ve výši téměř pět tisíc korun. Policisté věc řeší jako přestupek proti majetku a v této souvislosti upozorňují občany, aby si sebou při návštěvě koupaliště nebrali pokud možno žádné cennosti, jelikož o ně mohou během svého koupání snadno přijít. Dále policisté vyzívají návštěvníky koupališť, aby nebyli lhostejní ke svému okolí a všímali si, kdo má v jejich blízkosti položené věci a popřípadě kdo s nimi manipuluje a mohli tak v případě potřeby poskytnout důležité svědectví nebo odcizení věcí zabránit například upozorněním majitele.

 

Vážná nehoda

Policisté územního odboru Frýdek-Místek prověřují okolnosti vážné dopravní  nehody, ke které došlo dne 2. 8. 2017 kolem 13.15 hodin ve Frýdlantu nad Ostravicí. 32letá řidička vozu zn. Škoda z dosud nezjištěných příčin vjela do protisměru, načež najela na vyvýšený ostrůvek oddělující prostor objektu a narazila do sloupku s umístěnými dopravními značkami. Nato vůz narazil do tří chodců, kteří šli v místě spolu s dalšími. Poté automobil narazil do vyvýšeného obrubníku.

Chodci ve věku od 38 do 54 let utrpěli vážná poranění a z místa byli transportováni k dalšímu ošetření do nemocnic. Řidička nebyla ovlivněna návykovými látkami. Policisté na místě provedli ohledání místa dopravní nehody, topografickou i fotografickou dokumentaci. Dále bylo zjištěno, že řidička není v současnosti držitelem příslušného řidičského oprávnění. Okolnosti nehody policisté i nadále prověřují.

 

1. 8. 2017

Bezohledný pachatel okradl muže po pádu z kola

Na svůj pád z jízdního kola jen tak nezapomene devětašedesátiletý muž z Frenštácka. Ten upadl během své jízdy na parkovišti na ulici Rožnovská ve Frenštátě pod Radhoštěm, kdy této situace a zranění, které si během pádu způsobil, využil bezohledný pachatel, který mu v daném okamžiku odcizil batoh, ve kterém měl uložený mobilní telefon, platební kartu, finanční hotovost a potraviny v celkové hodnotě přesahující pět tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečin krádeže a po bezohledném pachateli intenzivně pátrají. V případě jeho dopadení mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Nechávat své věci bez dozoru se nevyplácí

O tom, že nechávat své věci bez dozoru se nevyplácí, se přesvědčila sedmnáctiletá žena z Nového Jičína. Ta nechala během víkendové akce na Skalkách pod stolem svou kabelku a z místa odešla. Když se vrátila, čekalo jí nemilé překvapení. Někdo jí totiž během její nepřítomnosti z kabelky odcizil peněženku s osobními doklady, finanční hotovostí a platební kartou. Dosud neznámý pachatel se tímto dopustil přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za který může strávit až dva roky za mřížemi.

Policie v této souvislosti apeluje na občany, aby si na své věci dávali pozor a nenechávali je nikde odložené bez dozoru a už vůbec ne ve chvíli, kdy se účastní nějaké kulturní či společenské akce, kde je velký pohyb osob.  

 

Letní trestná činnost

Zřejmě přes pootevřené okno bytu odcizil zatím neznámý pachatel notebook 68leté ženy. Počítač byl původně položen na stole vedle okna, které žena pootevřela k větrání vzhledem k aktuálním letním teplotám. V jiné místnosti bytu se pak věnovala dalším činnostem. Když se žena vrátila do pokoje s pootevřeným oknem, našla jej otevřeno zcela a zjistila, že schází právě počítač. Ke skutku došlo dne 30. 7. 2017 v době od 14.00 hodin do 16.30 hodin v Ostravě. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro přečiny krádež a porušování domovní svobody. Škoda na majetku byla specifikována předběžně ve výši asi 6 000 korun. V průběhu koupání odcizil zatím neznámý pachatel poškozeným věci za téměř 17 000 korun. Své věci odložili poškození ve věku 18 a 16 let v prostoru koupaliště a odešli se koupat. K místu se vrátili za zhruba hodinu, přičemž zjistili, že ze zavazadel byly odcizeny finance, peněženka, doklady, platební karta i mobilní telefon. Ke krádeži došlo dne 31. 7. 2017 na jednom z ostravských koupališť v době od 17.30 hodin do 18.30 hodin. K objasnění věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečiny krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Pachateli, který se na koupališti věnoval protiprávnímu jednání, tak hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

 

 

31. 7. 2017

Odcizení věcí z vozidla

Neznámý pachatel odcizil z neuzamčeného vozidla příruční tašku. Neznámý pachatel využil nepozornosti třicetiletého muže z Uherského Hradiště. Tento si dne 29. července 2017 zaparkoval na jedné z ulic v Novém Jičíně osobní motorové vozidlo Škoda Superb, které však neuzamkl a od vozidla odešel. Tohoto využil dosud nezjištěný pachatel, který z vozidla odcizil elektroniku a osobní věci. Nepozorný řidič, tak svou neopatrností přišel o věci v hodnotě za téměř 20 tisíc korun. Policisté věc prověřují pro podezření z přečinu krádeže. Za toto jednání hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

Krádež a porušování domovní svobody

Pachatel vnikl přes okno do domu a odcizil věci za tisíc korun. V neděli 30. července 2017 přijali policisté na obvodním oddělení v Novém Jičíně oznámení o vloupání do rodinného domu. Jako pachatel byl zjištěn osmadvacetiletý muž z Novojičínska, který vnik přes okno do domu své matky a odcizil zde věci za tisíc korun. Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů krádež a porušování domovní svobody. Pachateli za uvedené jednání hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.

 

Činka

Ostravští policisté prověřují okolnosti události, ke které došlo 29. 7. 2017 před 11.00 hodinou v Ostravě. Několikakilogramová celokovová činka dopadla před jeden z domů, přičemž ji zřejmě zatím neznámá osoba vyhodila (či předmět spadl) z některého okna či balkonu předmětného domu. Policisté činku zajistili, provedli výslechy několika osob a pokračují v prověřování okolností skutku. Při popsaném nedošlo ke zranění či škodě na majetku.

 

Vůz

Zatím neznámý pachatel se v době od 19.15 hodin dne 28. 7. 2017 do 09.30 hodin dne 29. 7. 2017 zmocnil v Ostravě zaparkovaného vozu zn. Škoda a dosud jej neoprávněně užívá. Škoda na majetku byla předběžně specifikována ve výši přesahující 175 000 korun. K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin neoprávněného užívání cizí věci.

 

Obětí seniorka

Obětí další krádeže se stala 77letá seniorka. Ta dne 20. 7. 2017 směřovala s nákupem do svého obydlí. Kolem 10.15 hodin ji ve dvorní části jednoho z ostravských domů odcizil tehdy neznámý muž peněženku. Tu měla seniorka uloženu v tašce, kterou nesla. Škoda na majetku byla specifikována prvotně ve výši asi 900 korun.

K objasnění okolnosti události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin krádeže. V průběhu prověřování pak policisté shromáždili informace, na základě kterých byl ustanoven 32letý podezřelý muž. Ten se později k činu doznal a ukázal i místo, kde odhodil peněženku poškozené, poté co z ní měl odcizit peníze.

 

27. 7. 2017

Po vyloupení zahradní chatky skončil v policejních poutech

Policisté z Kopřivnice během středečního odpoledne zadrželi muže, který se měl v uplynulých dnech dopustit trestného činu krádeže a trestného činu porušování domovní svobody. Tento devětatřicetiletý muž v obci Závišice překonal oplocení pozemku jedné ze zahradních chatek a poté se vloupal do přilehlé kůlny. Z té odcizil sekačku na trávu v hodnotě téměř 26 tisíc korun. To však nebylo vše, co si z místa odnesl. Následně vypáčil dveře od WC, kde si vzal roli toaletního papíru. Přivolaní policisté na místě události nasadili služebního psa, který je na základě pachové stopy dovedl přes les na polní cestu, kde si policejní psovod všiml podezřelého cyklisty. Následnou lustrací této osoby bylo zjištěno, že jde o muže s bohatou kriminální minulostí. To, že se jedná o pachatele, který se vloupal do zahradní chatky, prokázaly kriminalistické stopy, které muž během páchání trestného činu na místě zanechal a které byly zajištěny díky policejnímu kriminalistickému technikovi. Muž byl následně zadržen a umístěn do policejní cely. Policistům se k vyloupení zahradní chatky doznal a také jim prozradil, kde odcizenou zahradní sekačku schoval. Ta byla poté navrácena zpět své majitelce. Výše uvedenému pachateli za přečin krádeže a přečin porušování domovní svobody nyní hrozí až tři roky za mřížemi.

 

 

Řidičům naměřili téměř čtyři a pět promile

Policisté z Dopravního inspektorátu v Novém Jičíně, během včerejšího odpoledne v rámci dohledu nad bezpečností silničního provozu, zastavili na Odersku vozidlo Honda Civic. Během silniční kontroly u pětačtyřicetiletého řidiče tohoto vozidla provedli dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu. Přístrojem Dräger, kterým se toto odborné měření provádí, byla řidiči naměřena hodnota přes tři promile a poté dokonce hodnota blížíce se čtyřem promile. Muž následně uvedl, že před jízdou vypil šest dvanácti stupňových piv. To však na něm nebylo na první pohled příliš znát a i když u něj byla naměřena tak vysoká hodnota, bez problémů s hlídkou komunikoval a nejevil typické známky podnapilosti, jako jsou značně zpomalené reakce či vratká chůze. Muži byl na místě okamžitě zadržen řidičský průkaz a za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky mu může být uložen trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest či zákaz činnosti.

Nejedná se o ojedinělý případ za poslední dobu, kdy byla řidiči naměřena tak vysoká hodnota alkoholu v dechu. Během minulého nedělního poledne vyjížděli policisté z Oder k devětatřicetiletému cyklistovi, který měl během jízdy i s kolem upadnout na trávu vedle silnice. Přivolaní policisté u tohoto muže provedli opakovanou dechovou zkoušku, kdy nejprve byla řidiči naměřena neuvěřitelná hodnota téměř čtyři a půl promile a následně dokonce hodnota ve výši 4,99         

 

Seniorku připravil o chodítko

Dosud neznámý pachatel připravil sedmaosmdesátiletou seniorku z Kopřivnice o stařecké chodítko. Dcera poškozené, nechala během úterního večera chodítko své matky stát na chodbě panelového domu, kde seniorka bydlí. Toho využil neznámý pachatel, a i když mu muselo být jasné, že dané chodítko někdo potřebuje ke každodennímu životu, bez jakýchkoliv výčitek jej odcizil. To, že chodítko v hodnotě dva a půl tisíce není na svém místě, zjistila dcera poškozené během středečního rána ve chvíli, kdy šla nakoupit. Pachateli, který se tímto jednáním dopustil přestupku proti majetku, může být v případě dopadení uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun.

 

Odjela i s nákupním vozíkem

Během středečního odpoledne, dosud neznámá pachatelka, odcizila z prodejny jednoho z Novojičínských supermarketů nákupní vozík. Žena poté, co v supermarketu nakoupila, odjela i s vozíkem, který byl vybavený plastovou sedačkou sloužící pro nákup s dětmi, neznámo kam. Odcizením nákupního košíku byla supermarketu způsobena škoda ve výši tři a půl tisíce korun a policisté po pachatelce tohoto přestupku proti majetku intenzivně pátrají.    

 

Dárky dětem

Kriminalisté ostravské „násilné“ (oddělení odhalující trestnou činnost násilného charakteru) po necelých pěti hodinách vypátrali a zadrželi 43letou ženu, podezřelou ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Na pachatele tohoto trestného činu pamatuje trestní zákoník trestem odnětí svobody v délce od dvou do deseti let. Motivem činů měla být finanční tíseň. Pořídit finance k nákupu dárků pro své děti měla žena chtít spácháním protiprávního jednání.

K oběma skutkům došlo dopoledne 22. 12. 2016 v Ostravě. Kolem 10.15 hodin měla žena ozbrojena nožem vstoupit do prodejny a rusky vyžádat vydání financí. Oslovená prodavačka se měla zaleknout nože, vzápětí však do provozovny vstoupila zákaznice, oběť avizovala přivolání policie. Podezřelá z místa odešla, aniž by se zmocnila majetku a způsobila škodu.

Zhruba po 15 minutách měla žena opět ozbrojena nožem požadovat po prodavači v další prodejně vydání peněz. Žena měla dokonce zranit nožem ruku 35leté oběti. Poškozený ve strachu provozovnu opustil, přičemž se žena měla zmocnit financí a z místa utéci. Škoda na majetku byla předběžně specifikována ve výši zhruba 3 000 korun, zranění ruky si vyžádalo ošetření lékařem.

Po oznámení událostí započali ostravští policisté ihned pátrat po podezřelé. Byla provedena ohledání míst činů, policisté zajistili stopy, které budou následně zkoumat znalci. V průběhu operativního prověřování zjistili kriminalisté konkrétní informace, směřující ke 43leté ženě. Podezřelou následně krátce po 15 hodině téhož dne zadrželi. Dechová zkouška vykázala pozitivní hodnotu téměř tři promile alkoholu. Výslech bylo možno konat v době, když podezřelá nebyla ovlivněna alkoholem (následný den po spáchání skutku).

Žena protiprávní jednání doznala, kriminalisté zajistili věci důležité pro trestní řízení – mimo jiné i nůž, který měl být užit při zločinu a dále část financí. Žena uvedla, že tímto způsobem se rozhodla řešit finanční tíseň a peníze, získané trestnou činností, měla chtít užít k pořízení dárků pro její děti.

 

 

26. 7. 2017

Už zase „vnuk“

Ahoj babi, hádej, kdo volá?“ takto obvykle začíná telefonát, který může mít pro důvěřivého seniora nedozírné následky. Nic netušící babička nebo dědeček osloví volajícího jménem a už se začne roztáčet kolotoč se smyšleným srdcervoucím příběhem, ve kterém se potomek, samozřejmě ne vlastní vinou, dostal do finančně svízelné situace nebo potřebuje nezbytnou věc, na kterou nemá hotovost. Nutně potřebuje peníze, většinou v desítkách tisíc korun. A protože si pro ně z různých, samozřejmě smyšlených důvodů, nemůže přijít osobně, posílá k babičce kamaráda nebo kamarádku.

Tato legenda opět „ožila“. Koncem minulého týdne v bytě více než devadesátileté ženy zazvonil telefon. Hlas v sluchátku jí sdělil, že je její vnuk a požádal o zapůjčení více než sto tisíc korun. Žena sice touto částkou nedisponovala, ale nakonec se domluvili o zapůjčení sumy, která se požadavku hodně blížila. Také se domluvili na tom, že peníze za něj vyzvedne kamarád. Tak se i stalo. Ještě téhož dne poškozená žena finanční hotovost předala zcela neznámému muži.

Ihned poté, co byl skutek oznámen policii, se jím kriminalisté Městského ředitelství policie Ostrava začali intenzivně zabývat. Ohledali místo činu, zjišťovali možné svědky a zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu podvodu, kterého se dopustil dosud neznámý pachatel.

 

Co dělat (nebo nedělat)

Stáří sebou mnohdy přináší úbytek fyzických sil, snížení pozornosti, zdravotní problémy. A také sociální izolaci. Rychlá a hektická doba nepřeje častějším kontaktům v rodinách. Lidé v produktivním věku své rodiče nebo prarodiče nenavštěvují tak často, jak by sami chtěli. Senioři se tak cítí osamělí a nebrání se kontaktu ani s neznámými lidmi. A právě toho jsou schopni využít a zneužít ti, kteří se neštítí okrást nebo podvést v podstatě bezbranného člověka.

Právě výše popsaná legenda využívá „hladu“ po kontaktu s nejbližšími. Volající podvodníci se spoléhají na to, že oslovený senior svého potomka po hlase hůře rozezná a že je ochoten mu okamžitě pomoci, aniž by si ověřil okolnosti.

Seniorům proto radíme:

 Každý podobný telefonát si okamžitě ověřte. Zavolejte vnukovi nebo vnučce, kteří Vám měli údajně volat, případně nejbližším příbuzným.

  • Pokud zjistíte, že Vám opravdu nikdo z rodiny nevolal, volejte Policii ČR na linku 158 a sdělte jim skutečnosti vyplývající z telefonátu. Na policii (linka 158) se raději obraťte také v případě, kdy se Vám kontakt s rodinou nepodaří navázat.
  • Hlavně nikdy nesvěřujte své peníze osobám, které neznáte. Ani pod příslibem, že Vám do zástavy přenechají např. doklady (mohou být zcizené) nebo finance v cizí měně (může se jednat o padělky).

 

 

 
 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice