17. 1. 2018

 

SmVak Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části obce Lubina – Drnholec ve čtvrtek 18. ledna od 8:00 – 14:00 hodin. Více informací naleznete na www.smvak.cz.

 

Přednáška Ladislava Cvíčka z cyklu Spisovatelé, tentokrát život a dílo Vítězslava Nezvala, proběhne ve středu 17. ledna ve Vile Machů od 18 hodin.

 

Týmy zdravotnické záchranné služby vyjížděly v úterý 16. ledna odpoledne a večer ke zvýšenému počtu dopravních nehod – zasahovat musely u osmi událostí a ošetřit bylo nutno deset zraněných. Během poledne zasahovali záchranáři nejprve v Ostravě, a to u střetu dvou osobních vozidel. Ošetřeny byly dvě osoby s poraněními hlavy. Před čtrnáctou hodinou byl u Oder na Novojičínsku ošetřován jednašedesátiletý muž po střetu dodávky s kamionem, a to s poraněním hrudníku a hlavy. O tři čtvrtě hodiny později byli záchranáři voláni k havárii vozidla v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Středně vážně byla zraněna šestačtyřicetiletá žena. Souběžně pak jiná posádka ZZS řešila střet vozidel v Šenově na Novojičínsku. Pomoc byla poskytnuta osmašedesátileté ženě s poraněním páteře. Před tři čtvrtě na tři, tedy o deset minut později, bylo nutno poskytnout přednemocniční neodkladnou péči ženě zraněné při nehodě vozidla v Těškovicích na Opavsku. V další minutě přijali operátoři ZZS informaci o sražené cyklistce v Opavě. Žena středního věku byla ošetřena s poraněním horní končetiny poté, co ji srazilo vozidlo. Před sedmnáctou hodinou vyjížděla posádka záchranné služby ke střetu dvou automobilů a zranění muže při něm, do Chotěbuzi na Karvinsku. V jednadvacet hodin pak došlo ke dvěma zraněním (muže a ženy) při havárii vozidla v Dolní Suché, opět na Karvinsku. Všichni zranění pacienti byli po nehodách při vědomí a utrpěli převážně středně těžká poranění. Posádky ZZS je po ošetření transportovaly do spádových zdravotnických zařízení k poskytnutí další zdravotnické péče.

 

Tomáš Tomeček opět pokořil africké duny, v Dakaru si sám dojel pro stříbrnou medaili v letošním ročníku závodu Africa Eco Race 2018. Jako první jezdec v historii absolvoval v kabině vozidla značky Tatra sám, tedy v roli jezdce, navigátora i mechanika. Do poslední závodní jedenácté etapy Africa Eco Race 2018 vyrážel příborský jezdec Tomáš Tomeček se startovním číslem 401 jako druhý za Van de Laarem. Trasa pro závodníky nebyla opět jednoduchá, museli se vypořádat jak s pískem, tak také s dunami. Jedenáctou etapu nakonec Tomáš Tomeček zvládl jako druhý nejlepší jezdec, což mu v celkovém hodnocení letošní africké rallye přineslo senzační stříbrné místo. Velkou měrou na konečném umístění přispěla podle něj i skvěle fungující Tatra, která ho podržela po celou dobu závodu. Podle slov Tomáše Tomečka byl letošní jubilejní desátý ročník závodu jedním z nejpovedenějších, možná dokonce i tím nejlepším. Tomáš Tomeček startoval na africké rallye již poosmé v řadě a vždy se radoval na stupních vítězů.

 

Olympijský festival v Ostravě láká dobrovolníky! Stalo se téměř tradicí, že každý rok Ostrava hostí významnou sportovní událost či akci. Jinak tomu nebude ani letos, protože hned v únoru při příležitosti 23. Zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu se ve dvou největších moravských městech Brnu, a právě Ostravě uskuteční Olympijský festival 2018! Stejně jako ty předešlé, se ani tato akce neobejde bez notné podpory dobrovolníků. Centrem všeho dění se stane Ostravar aréna, stanoviště také budou ale i na Mariánském náměstí a milovníky zimních sportů určitě potěší, že součástí projektu budou také skiareály v Jeseníkách a Beskydech. I proto pořadatelé počítají s téměř tří stovkou dobrovolníků, kteří se budou chtít podílet na spolupráci během příprav i na místech samotného konání. Dobrovolníci mají zajištěnou stravu, certifikát o účasti, který slouží nejenom jako památka, ale mnohým účastníkům také jako důležitá součást jejich životopisu a v neposlední řadě se mohou těšit na oblečení.

Pokud máte zájem, určitě máte možnost se ještě přihlásit. Více informací a přihlášku najdete zde: www.olympijskyfestival.cz/dobrovolnici.

 

Britský den v Moravskoslezském kraji se bude konat 18. ledna 2018. Jedná se o celodenní přednáškovou a networkingovou akci pro představitele malých a středních podniků z Moravskoslezského kraje. Britský den v Moravskoslezském kraji je pokračováním velice úspěšné série tzv. Britských dnů v regionech České republiky, které organizuje Britská obchodní komora ve významných městech ČR. Celá akce je pod záštitou Moravskoslezského kraje, města Ostravy a je podpořena významnými subjekty, jako jsou Oddělení obchodu a investic Britského velvyslanectví, Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Agenturou pro regionální rozvoj a Krajskou hospodářskou komorou.

 

Rysici v Beskydech postřelil pytlák, pak uhynula na otravu organismu. Rysice Laura, kterou našli loni v říjnu mrtvou u horské obce Ostravice pod Lysou horou v Beskydech, se nejspíš stala terčem pytláka. Pitva potvrdila, že zvíře mělo ránu na noze, které zhnisala, samice pak zemřela na celkovou otravu organismu. V době, kdy zahynula, měla dvě mláďata. Ta jsou ještě mladá na to, aby byla schopná sama lovit, takže není jasné, jestli přežijí zimu. Ochránci přírody nemají věrohodné aktuální informace, že se koťata v širším okolí Lysé hory stále pohybují. Pro beskydskou populaci rysa ostrovida je smrt Laury velmi citelnou ztrátou i z toho důvodu, že je to už druhá uhynulá samice, která vodila nebo mohla porodit mláďata. V celé České republice žije přibližně sedmdesát až osmdesát rysů. Hlavní příčinou, proč počty stagnují nebo se dokonce snižují, jsou střety s dopravními prostředky a pytláctví.

 

Na kulturu půjde letos opět více peněz. Moravskoslezský kraj znovu navýšil finanční příspěvky na kulturní památky a kulturní akce. Vedení kraje tím splnilo příslib každoročního nárůstu rozpočtu kultury o 10 procent. Ve způsobu podpory navíc došlo ke změně, v roce 2018 budou některé významné akce čerpat finance hned na začátku roku, což umožní výrazně zkvalitnit program akcí. Nově kraj finančně podpořil festival Štěrkovna Open Music 2018. Dalšími projekty jsou například Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Beats for Love 2018, Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2018, Colours of Ostrava, NODO 2018 – New Opera Days Ostrava/Dny nové opery Ostrava, Otevřené chrámy 2018, Jubilejní 15. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Jde o akce, které svým významem přesahují hranice kraje i celé České republiky.

 

 

15. 1. 2018

Pouze od 16. do 22. ledna mohou organizace a spolky podávat žádosti o dotaci na rok 2018 v programu na podporu kultury a osvětové činnosti.

 

Na úspěšný MAP naváže další projekt učený pedagogům rodičům i dětem. Přes šest stovek lidí se v loňském roce zapojilo do téměř padesáti aktivit pořádaných v rámci projektu MAP, Místního akčního plánu ORP Kopřivnice. Na výborně rozjetý projekt naváže letos pokračování. Rozdíl mezi ním a MAP bude mimo jiné v délce trvání. Zatímco MAP byl plánován na dva roky, MAP ORP Kopřivnice II je plánován na čtyři roky. Co ovšem zůstane velmi podobné, bude cíl a náplň projektu. Veřejnost i pedagogové se budou moci účastnit dalších přednášek, besed a vzdělávacích kurzů. Zapojit se budou moci také školská zařízení z celého ORP Kopřivnice, stejně jako rodiče dětí. V rámci MAP ORP Kopřivnice II budou zřízeny samostatné webové i facebookové stránky. Na nich zájemci již brzy najdou všechny potřebné informace.

 

Na konci roku 2017 míra nezaměstnanosti na Novojičínsku vzrostla na hodnotu 3,55 procenta.

 

DDM Kopřivnice zve děti od 1. do 4. tříd na pololetní příměstský tábor v pátek 2. února.

 

Přednáška Ladislava Cvíčka z cyklu Spisovatelé, tentokrát život a dílo Vítězslava Nezvala, proběhne ve středu 17. ledna ve Vile Machů od 18 hodin.

 

XIV. Swingový ples se koná 20. ledna v katolickém domě.

 

Nový Jičín spustil novou aplikaci “Město v mobilu”. Ta má umožnit rychlý přístup k základním informacím a zjednodušit komunikaci mezi obyvateli a úřadem. V rámci Moravskoslezského kraje je Nový Jičín jedním z prvních, který s touto novinkou přichází. Novojičínská radnice se každý rok snaží zavádět alespoň jednu moderní technologii. Po loňském klikacím rozpočtu je to nyní informační aplikace „Město v mobilu“. Funguje na chytrých telefonech a dostupná je zdarma. Aplikace, kterou si občan stáhne, funguje tak, že zde najde základní dlaždice aktuality, kalendář akcí, úřad, kontakty, průvodce, doprava, hlášení závad a nastavení. Lidé tak kdekoliv rychle zjistí, jaké jsou aktuální novinky ve městě, kdy jim jede autobus, kam vyrazit za kulturou nebo sportem. Výhodou je také přímé propojení kontaktů na úředníky a volání. Aplikace se bude dále vylepšovat. Přibude zde nová funkce, rezervační systém pro možnost objednat se na úřad na konkrétní termín.

 

I rok 2018 bude v rámci strategie MS kraje v oblasti školství patřit podpoře technického a přírodovědného vzdělávání. Budou podpořeny například laboratoře technických měření a virtuální reality, elektrolaboratoře, výuka jazyků, zmodernizuje se výuka přírodovědných předmětů, výuka digitálního vzdělávání a další. Do těchto projektů financovaných z Evropské unie se zapojí desítky škol zřizovaných Moravskoslezským krajem.

 

Obtíže močových cest i ledvin odhalí v Nemocnici Nový Jičín rychleji díky ultrazvuku za téměř dva milióny. Vyšetřování močového měchýře, močových cest, prostaty i ledvin mohou zájemci z Nového Jičína a okolí absolvovat daleko rychleji a přesněji. Nemocnice Nový Jičín, která je členem skupiny AGEL, zakoupila pro svou urologickou ambulanci nový maximálně moderní ultrazvukový přístroj, jehož výhodou je přesnější i rychlejší diagnostika, kterou umožňuje škála sond. K dispozici přitom bude jak pro stávající, tak i nové pacienty. Výjimečnost přístroje je především ve vysoké kvalitě obrazu, rychlé snímkovací frekvenci a automatické optimalizaci zobrazování. Díky těmto parametrům mohou zdravotníci i při změnách režimů zobrazení získávat automaticky nejlepší možný obraz, což je stěžejní pro správnou diagnostiku.

 

V Moravskoslezském kraji přibude další střední zdravotnická škola. Soukromá zdravotnická škola z Ostravy se rozšíří po necelém roce fungování. Její vedení tak reaguje na velkou poptávku po medicínských oborech na Karvinsku.

Na této zdravotnické škole byl velký přetlak uchazečů. Příležitost tak dostanou i žáci, kteří se nedostanou na již zavedené střední zdravotnické školy, v Českém Těšíně chtějí otevřít 2 až 3 třídy. Stejně jako v Ostravě budou studenty lákat na stipendia i budoucí zaměstnání v nemocničních zařízeních skupiny AGEL. Ta rozšířením školy reaguje na nedostatek pracovníků i stárnoucí personál. Moravskoslezský kraj ze stejného důvodu kromě vlastních zdravotnických škol podpoří také přípravu mediků na Ostravské univerzitě, aby univerzita mohla nabrat víc mediků, protože stát jí na to nedá. Výsledek uvidíme samozřejmě až za šest let, ale jsme připraveni to podpořit, abychom ukázali cestu i dalším krajům,“ potvrzuje náměstek moravskoslezského hejtmana Martin Gebauer. Na vzdělávání mediků pošle hejtmanství lékařské fakultě ročně zhruba půl milionu korun.  

 

12. 1. 2017

 

Město vypisuje nabídku na nájem dvou městských bytů na ulici Obránců míru, za podmínky přistoupení k dluhu a za podmínek dle výzvy. Byty mají velikost 1+2 a jsou určeny pro širokou veřejnost. Nabídka platí od 21. 12.2017 do 15. 01. 2018. Dále město nabízí třípokojový byt na ulici Štramberské č. p. 1134, za podmínky, že zájemce musí být stávající nájemci městského bytu v Kopřivnici, za podmínky uzavření dohody o přistoupení k dluhu a dále za podmínky vrácení bytu, který nyní užívají zpět pronajímateli. Nájemci musí být pár, mající v péči alespoň dvě nezletilé děti. Dále je v nabídce dvoupokojový byt na ulici obránců míru č. p. 875, pro zájemce z řad nájemců bytů v majetku města Kopřivnice. Vyplněnou přihlášku odevzdejte v neprůhledné a zapečetěné obálce s uvedením adresy předmětného bytu, o který máte zájem, nejpozději do 29. 1. 2018 do 16:00 hodin na Městský úřad Kopřivnice, odbor majetku města, oddělení bytové správy, Štefánikova 1163, 8. poschodí, dveře č. 866 nebo 867.

 

V novojičínské porodnici přišlo za rok 2017 na svět 725 dětí, z toho sedm párů dvojčat.

 

Nová pravidla hospodaření s byty ve vlastnictví města Kopřivnice snižují kauce na polovinu, tzn. ve výši trojnásobku nájemného.

 

Roční jorkšírský teriér, který se na Silvestra ztratil majitelům ve Štramberku, je po osmi dnech doma.

 

Automobilka Hyundai vyrobila loni v Nošovicích na Frýdecko-Místecku 356.700 automobilů, letos sníží výrobu.

 

Zdeněk Jáchym vyhrál potřetí Novoroční turnaj ve stolním tenise neregistrovaných a získal tak pohár starosty natrvalo.

 

Školáci ZŠ E. Zátopka ovládli v prosinci Lašskou i Beskydskou ligu

 

Nového prezidenta republiky může v Moravskoslezském kraji volit okolo milionu voličů. Kdo bude v příštích pěti letech v Česku prezidentem republiky? Rozhodnou občané v přímých prezidentských volbách, jejichž první kolo se koná v pátek a v sobotu 12. a 13. ledna. V Moravskoslezském kraji se těchto voleb bude moci zúčastnit necelý milion voličů. Volit budou v 1306 volebních okrscích. Krajský úřad, který dohlíží na regulérní průběh voleb, nezaznamenal žádný problém s rozvozem či roznáškou volebních lístků, ani neřešil žádnou stížnost týkající se přípravy voleb Prezidenta České republiky. Moravskoslezský kraj chystá při nadcházejících prezidentských volbách intenzivnější kontroly. Kontrolní skupiny budou monitorovat průběh voleb i následné sčítání hlasů. Novinářům to řekl ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

 

Vila Machů si pro všechny v pátek 12. 1. od 20.00 hod. připravila ve společenském sále seanci s místním vokalistou Martinem Galiou a vynikajícími jazzovými hudebníky. Nutná rezervace.

 

Cesty Ivo Šmoldase. Zábavný pořad básníka, scénáristy, překladatele, moderátora a také vtipného glosátora Ivo Šmodase, ve kterém vypráví historky ze života, glosuje aktuální dění u nás a najde si i čas, aby odpověděl na dotazy diváků, je připraven na sobotu 13. 1. od 19.00 hod. ve velkém sále Kulturního domu Kopřivnice.

 

Příběhy ze země cedrů. Úvodní představení Štramberského Pyré se uskuteční v sobotu 13. 1. od 17.00 hod. v Kulturním domě Štramberk. Interaktivní představení pro děti a rodiče v podání brněnského souboru Kufr a Kohout. Během vypravěčského představení s velkou dávkou muziky jsou diváci aktivně zapojováni do děje.

 

Štramberské pyré. V sobotu 13. ledna od 17 hodin se v Kulturním domě Štramberk uskuteční první ročník netradičního multižánrového festivalu „Štramberské pyré“. Nejedná se o festival v tradičním slova smyslu. Přijdou si na své milovníci folku, world music, klezmeru, interaktivního divadla i hudebních experimentů. Vystoupí hosté z celé republiky, po jejich boku se ale představí také štramberští muzikanti. Koncerty se navíc budou částečně prolínat, umělci si budou vzájemně hostovat, takže se můžeme těšit i na nečekané kombinace a „cross-overy“.

 

Festival ledových soch se pokračuje na Pustevnách. Po dobu třech lednových týdnů budou Pustevny zdobit sochy vyřezané do ledu. O víkendech se návštěvníci mohou těšit na doprovodný program rádia Čas – na návštěvě u Sluníčkových. Připraveny budou i doprovodné soutěže a hry pro děti i dospělé, moderovaný program, sněhové sochy, lezecká hora pro děti, fotostěna a mnoho dalšího. Akce se koná zdarma ještě do 21. ledna 2018. Obří sochy z doby ledové můžete shlédnout v dolním stanu na louce před kolibami. Z důvodu vysokých teplot bohužel zatím není možné otevřít horní stan s ledovými sochami (naproti chaty Šumná). O víkendu již budou v provozu oba stany se sochami!

 

10. 1. 2018

 

SmVak Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části obce Lubina Drholec ve čtvrtek 11. ledna od 8:00 – 14:00 hodin. Více informací naleznete na www.smvak.cz.

 

Kde se v Beskydech lyžuje? Sledujte webové stránky www.lyzovanivbeskydech.cz pro aktuální informace stavu sjezdovek.

 

Nádraží prokouknou. Letos je čekají opravy za desítky milionů korun. Výpravní budovy, nástupiště, eskalátory, střechy i fasády. V Moravskoslezském kraji letos odstartuje velká vlna oprav nádraží. Se stavebními pracemi musí cestující počítat hned na patnácti z nich. Největší investice půjdou do Havířova, Bohumína, Frenštátu pod Radhoštěm a Valšova. Do čtyř let by měly zásadně prokouknout čtyři desítky nádraží.

 

Státní policie v Moravskoslezském kraji musí do dvou let posílit o 120 nových strážců zákona. Pomoct má k tomu i náborový příspěvek. Zájem o práci v uniformě je sice velký, většinu uchazečů ale vyřadí psychologické testy a špatná fyzická kondice. Ti, kteří sítem prošli, složili slavnostní slib. Dvacet dva nově přijatých policistů teď čeká rok a půl trvající výuka na policejní škole v Holešově na Zlínsku. Pak se vrátí zpět do kraje, kde posílí hlavně obvodní oddělení nebo dopravní policii. Letos kraj vyčlenil na nákupy pro státní policii téměř 15 milionů korun.  

 

Celkem 725 dětí se v loňském roce narodilo v Nemocnici Nový Jičín. Mezi novorozenci bylo 373 chlapců a 352 děvčátek, z toho hned sedm párů dvojčat. První letošní miminko pak přišlo na svět hned 1. ledna 2018 v 1:52 hodin, kdy se narodila holčička Klára. Ve srovnání s rokem 2016, kdy přišlo na svět 743 dětí, se drží porodnost v novojičínské nemocnici na stejné úrovni. Nejoblíbenějšími jmény pro čerstvě narozená miminka byla přitom i v uplynulém roce ta tradiční, česká. „Mezi holčičími jmény vítězila Eliška, Natálie či Sofie, mezi jmény chlapců zase Jakub, Dominik či Ondřej,“ prozradila Bc. Marcela Bučko, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Nový Jičín. Nouze ale nebyla ani o několik méně obvyklých jmen. V roce 2017 se v Nemocnici Nový Jičín narodily například i děti se jmény Amir, Santiago, Zachariáš, Vivien, Ronja, Rachel či Meda. Prvním miminkem letošního roku se pak stala malá Klára, která přišla na svět 1. ledna v 1 hodinu a 52 minut. Holčička vážila 4650 gramů a měřila 51 centimetrů. Její maminka přijela do novojičínské nemocnice rodit přímo z Nového Jičína.

 

Britský den v Moravskoslezském kraji se bude konat 18. ledna 2018. Jedná se o celodenní přednáškovou a networkingovou akci pro představitele malých a středních podniků z Moravskoslezského kraje. Britský den v Moravskoslezském kraji je pokračováním velice úspěšné série tzv. Britských dnů v regionech České republiky, které organizuje Britská obchodní komora ve významných městech ČR. Celá akce je pod záštitou Moravskoslezského kraje, města Ostravy a je podpořena významnými subjekty, jako jsou Oddělení obchodu a investic Britského velvyslanectví, Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Agenturou pro regionální rozvoj a Krajskou hospodářskou komorou.

 

Rysici v Beskydech postřelil pytlák, pak uhynula na otravu organismu. Rysice Laura, kterou našli loni v říjnu mrtvou u horské obce Ostravice pod Lysou horou v Beskydech, se nejspíš stala terčem pytláka. Pitva potvrdila, že zvíře mělo ránu na noze, které zhnisala, samice pak zemřela na celkovou otravu organismu. V době, kdy zahynula, měla dvě mláďata. Ta jsou ještě mladá na to, aby byla schopná sama lovit, takže není jasné, jestli přežijí zimu. Ochránci přírody nemají věrohodné aktuální informace, že se koťata v širším okolí Lysé hory stále pohybují. Pro beskydskou populaci rysa ostrovida je smrt Laury velmi citelnou ztrátou i z toho důvodu, že je to už druhá uhynulá samice, která vodila nebo mohla porodit mláďata. V celé České republice žije přibližně sedmdesát až osmdesát rysů. Hlavní příčinou, proč počty stagnují nebo se dokonce snižují, jsou střety s dopravními prostředky a pytláctví.

 

8. 1. 2018

 

Pozvánka do úterního filmového klubu, kde připravili poutavé historické drama – TOVARYŠSTVO JEŽÍŠOVO, jež je adaptací stejnojmenného románu českého autora Jiřího Šotoly. Film natočil v roce 2004 chorvatský režisér, scenárista a producent Silvije Petranović, který v roce 1985 režíroval pro televizi celovečerní film NIKDO SE NEBUDE SMÁT, podle povídky Milana Kundery. Změna v ohlášeném programu lednového filmového klubu: z technických důvodů se projekce dokumentu Viliama Poltikoviče Z TEMNOTY DUŠE – SVĚTLO i s besedou Mudr. Hrabánka přesunuje až na 30. ledna. Film MATKA! proto bude uveden již v úterý 16. ledna.

 

Z důvodu vysoké nemocnosti hráčů TORAX PORUBA  se ruší středeční hokejové utkání mužů HC – TORAX PORUBA ( nový termín utkání bude včas zveřejněn ) , zároveň dochází k úpravě programu ledové plochy ve středu 10. 1. 2018.

 

Tři králové vyrazili do ulic. Sbírka pomůže například mobilním hospicům. Moravskoslezské domácnosti začali obcházet charitní koledníci. Popřejí do nového roku, zazpívají koledu a lidé jim mohou přispět do zapečetěné pokladničky. Do Tříkrálové sbírky se postupně zapojí až 3000 skupinek. Loni akce vynesla díky štědrosti dárců v kraji přes 15,5 milionů korun.

 

Klíčové silniční stavby v Moravskoslezském kraji by měly v tomto roce pokračovat. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Fond má pro letošní rok k dispozici 72,5 miliardy korun. Část peněz tak má pomoci pokračování silničních staveb například v Opavě. Takzvaná východní část severního obchvatu by měla už brzy odvést velkou část dopravy z centra města. Dohromady za 600 milionů korun.

 

Obdivuhodný Kořínkův úspěch: rodák z Kopřivnice stanul tam, kde žádný Čech. Po heroickém výkonu se dostal tam, kde doposud žádný Čech. Sedmatřicetiletý kopřivnický rodák Pavel Kořínek stanul 7. října na vrchol Minya Konka. Hora ve východní části Tibetu leží v nadmořské výšce 7556 metrů. Na posvátnou a domorodci označovanou, jako nedostupnou horu se v minulosti úspěšně dostalo jen osm expedic.

 

Po krátké pauze vrcholí příprava dalších voleb. Necelé tři měsíce uplynuly od doby, kdy lidé rozhodli o novém složení poslanecké sněmovny, a už se opět připravují další volby. Příští týden začneme vybírat hlavu státu. V těchto dnech se chystají obálky s hlasovacími lístky pro první kolo. Příprava každých voleb probíhá podle podobného scénáře, nicméně u volby hlavy státu se u 2. kola musí znovu nachystat všechny volební místnosti. Pokud se volič nachází mimo trvalé bydliště, musí si s předstihem vyřídit voličský průkaz. Pro každé kolo zvlášť. Pro první kolo skončil termín v pátek pro písemné podání a příští středu je poslední den, kdy je možno do 16 hodin podat si žádost osobně.

První kolo prezidentských voleb proběhne 12. a 13. ledna, druhé kolo připadá na 26. a 27. den tohoto měsíce.

 

Tomáš Tomeček bude Afriku zdolávat v kabině sám. Příborský závodník Tomáš Tomeček odstartoval 2. 1. 2018 třiadvacátý závod na černém kontinentu. Na letošní Africa Eco Race si plní dávný sen. Dakarský matador se vydal k legendárnímu Růžovému jezeru v senegalské metropoli jak jinak než ve vozidle značky Tatra, a to v tradiční roli jezdce a v netradiční roli navigátora i mechanika. „Plním si svůj sen,“ říká sedmačtyřicetiletý rodák z Přerova žijící v Příboře. „Bude to velmi těžké, možná to bude hlavně o dojetí, ale moc se na to těším,“ hned dodává. Potřetí v řadě bude mít Tatra týmu Promet /Czechoslovak Group Tomáše Tomečka na dveřích svého speciálu poháněného vzduchem chlazeným dvanáctiválcovým motorem startovní číslo 401. Tomeček na Africa Eco Race 2018 rozhodně přidá velký příběh do historie dálkových rally.

 

Dělníci začali s přestavbou silnice I/48 na dálnici. Omezení v provozu potrvají tři roky. Na silnici mezi Novým Jičínem a Rychalticemi na Frýdecko-Místecku začala naplno její přestavba na dálnici. Silničáři proto omezili provoz ze čtyř do dvou pruhů, zakázali předjíždění a razantně snížili nejvyšší rychlost. Na dvanácti kilometrech se bude pracovat tři roky. Hned na začátku dopravního omezení v Rychalticích mohou vidět motoristé důvod. Na uzavřené polovině komunikace už dělníci pracují a sundávají z ní asfalt. Průjezd omezeným úsekem trval cca 15 minut. Právě přes Ostravu chtěli původně silničáři poslat kamiony, aby v úseku stavby dálnice co nejvíce omezili provoz. Nakonec ale úřady nákladní auta na trase ponechaly. Podle předloňského sčítání dopravy projede po silnici až 20 tisíc aut denně. A to dělá starosti policistům. „Vzhledem k možným dopravním komplikacím při nehodách nabádáme všechny řidiče, aby v uvedeném úseku byli maximálně obezřetní, ohleduplní a důsledně dodržovali stanovenou rychlost,“ říká novojičínský policejní mluvčí Petr Směták. Vydržet na padesátikilometrové rychlosti musí řidiči až do poloviny léta příštího roku. Poté bude provoz veden po již hotové polovině dálnice. Tam bude podstatně více prostoru a situace se výrazně zlepší. Celá stavba bude uvedena do provozu na konci roku 2020. V té době by ale měla být v plném proudu podobná přestavba navazujícího úseku do Bělotína. Konce dopravních omezení se tak řidiči dočkají nejdříve v polovině roku 2023.  

 

5. 1. 2018

 

Město vypisuje nabídku na nájem dvou městských bytů na ulici Obránců míru, za podmínky přistoupení k dluhu a za podmínek dle výzvy. Byty mají velikost 1+2 a jsou určeny pro širokou veřejnost. Nabídka platí od 21. 12.2017 do 15. 01. 2018.

 

Skautský ples. Skauti a skautky z kopřivnických a štramberských oddílů zvou na ples, otevírající plesovou sezónu, a to v pátek 5. 1. 2018 od 19.30 hod. v Katolickém domě v Kopřivnici. K tanci a poslechu zahraje kapela Maras Banda. Těšit se můžete na spoustu zábavy, tance, pití, dobrého jídla a nově i na samoobslužný fotokoutek.

 

Hasičský ples. Sbor dobrovolných hasičů Vlčovice zve na 2. ročník Hasičského plesu, který se bude konat v pátek 5. 1. 2018 od 19.00 hod. v Kulturním domě ve Vlčovicích. K tanci a poslechu hraje kapela KopRock. Bohaté občerstvení a tombola zajištěna.

 

Festival ledových soch se opět vrací na Pustevny. Po dobu třech lednových týdnů budou Pustevny zdobit sochy vyřezané do ledu ve dvou tematických stanech. O víkendech se návštěvníci mohou těšit na doprovodný program rádia Čas – na návštěvě u Sluníčkových. Připraveny budou i doprovodné soutěže a hry pro děti i dospělé, moderovaný program, sněhové sochy, lezecká hora pro děti, fotostěna a mnoho dalšího. Akce se koná zdarma v termínu 6. – 21. ledna 2018.

 

Již po sedmnácté přivítá sportovní hala při ZŠ Emila Zátopka v Kopřivnici účastníky turnaje ve futsalu „O PUTOVNÍ POHÁR TATRA TRUCKS a.s.“. V první lednovou sobotu v roce – 6. 1. 2018 se na palubovce výše zmíněné sportovní haly představí opět osm týmů. Nebude chybět loňský vítěz a finalista (Getafe / Tawesco) a Vlastimil Kočí opět improvizoval a pozval si tentokrát čtyři týmy z Klubu malé kopané Kopřivnice. Trojnásobného vítěze 1. ligy 1. FC Bari, dále pak Lokomotivu Gangsters, RS Team no z druhé ligy postupující Ďábelské Jelita. Z areálu fa Tatra Trucks a. s. se představí Tatra DV a z průmyslové zóny našeho města Union ocel Kopřivnice. Pořadatelem je opět sportovní komise při PV OS KOVO Tatra a. s. Kopřivnice ve spolupráci se ZO OS KOVO Tatra Výrobní úsek.

 

Novoroční turnaj ve stolním tenise o pohár starosty města Kopřivnice. Osvětová beseda Vlčovice zve na turnaj neregistrovaných hráčů a hráček z Kopřivnice, Vlčovic, Lubiny a Mniší a to v sobotu 6. 1. 2018 do Kulturního domu ve Vlčovicích. Prezence od 9.00 do 9.30 hod., od 9.30 hod. začíná samotný turnaj. Pálku, sálovou obuv a občerstvení s sebou.

 

V sobotu 6. 1. 2018 od 17.30 hod. se bude v Kině Kopřivnice promítat dílo italského operního skladatele Giacoma Pucciniho.

 

Tříkrálový koncert. Město Štramberk zve v sobotu 6. 1. 2018 od 15.30 hod. do Kulturního domu Štramberk na tradiční koncert Dechového orchestru Štramberk.

 

Večer s cimbálovou muzikou. Městský pivovar ve Štramberku zve v sobotu 6. 1. 2018 od 19.00 hod. do místního kamenného šenku na posezení s cimbálovou muzikou Pramínky.

 

Klavírní večer. Penzion a kavárna Vila Machů zve v sobotu 6. 1. 2018 od 17.30 hod. na klavírní večer Ladislava Kokesche. Doporučená je rezervace na tel.: 702 016 444.

 

V neděli 7. 1. 2018 od 14.45 hod. proběhne v Kulturním domě Kopřivnice setkání s kandidátem na prezidenta Pavlem Fischerem. Na programu je hudební vystoupení a následuje debata, kterou povede Jiří Siostrzonek.

 

3. 1. 2018

 

Kde se v Beskydech lyžuje? Počasí na přelomu roku je jako na houpačce. Meteorologové předpovídají, že by se mělo v polovině ledna opět ochladit a ani denní teploty by neměly pokořit nula stupňů. A srážkově by měl být leden i nadprůměrný. Sledujte proto i webové stránky www.lyzovanivbeskydech.cz pro aktuální informace stavu sjezdovek.

 

Město vypisuje nabídku na nájem dvou městských bytů na ulici Obránců míru, za podmínky přistoupení k dluhu a za podmínek dle výzvy. Byty mají velikost 1+2 a jsou určeny pro širokou veřejnost. Nabídka platí od 21. 12.2017 do 15. 01. 2018.

 

Festival ledových soch se opět vrací na Pustevny. Po dobu třech lednových týdnů budou Pustevny zdobit sochy vyřezané do ledu ve dvou tematických stanech. O víkendech se návštěvníci mohou těšit na doprovodný program rádia Čas – na návštěvě u Sluníčkových. Připraveny budou i doprovodné soutěže a hry pro děti i dospělé, moderovaný program, sněhové sochy, lezecká hora pro děti, fotostěna a mnoho dalšího. Akce se koná zdarma v termínu 6. – 21. ledna 2018.

 

TATRA TRUCKS V rámci celoročních oslav 120. výročí výroby vozidel se spalovacím motorem v Kopřivnici vydává knihu Tatra nesmrtelná autora Milana Olšanského. Kniha Tatra nesmrtelná svou koncepcí, členěním i grafickým provedením navazuje na titul Tatra v hlavní roli z minulého roku. Čtenáři se na stránkách knihy seznámí s celou řadou osobností, které se zásadně podílely na vývoji, konstrukci a výrobě unikátních automobilů, ale také s jednotlivými typy vozů. Kniha Tatra nesmrtelná je také poctou konstruktéru Milanu Galiovi, který letos zemřel. Pracoval jako hlavní konstruktér na vývoji a konstrukci osobního automobilu T 613 a nákladního vozu T 815.

 

Novojičínská sjezdovka na Svinci je zavřená. Nemá vodu na zasněžování. Státní lesy totiž vypustily vodní nádrž, odkud lyžařský klub bral vodu. Sportovci tvrdí, že se o tom dozvěděli pozdě. Lesy ale kontrují, že klub odebíral vodu bez povolení. Za posledních 15 let na Svinci v Novém Jičíně nebyl nikdy dostatek přírodního sněhu, takže tu nemohli provozovat sjezdovku bez technického zasněžování. Vodní nádrž Čerťák na opačné straně kopce opravují Lesy ČR. V současné době se vyměňuje nefunkční šoupě spodní výpusti. Dále je v plánu odtěžení sedimentu, opravu bezpečnostního přelivu, dosypání a opevnění návodní strany hráze. Lyžaři vodu na zasněžování od roku 2008 až dosud používali neoprávněně. Lesy ČR plánují, že nádrž Čerťák budou napouštět až na konci příštího roku. Novojičínští lyžaři se tak na svou sjezdovku budou smutně dívat minimálně i následující zimu.

 

Libušín získává původní podobu. Na Pustevnách už stojí nová stavba. Před třemi lety vyhořela historická chata Libušín na Pustevnách. Teď už tam opět stojí její větší část v podobě vědecké kopie.Nejprve se sestavovala část stavby v hale v Bystřičce, v červnu pak dělnicí začali stavět přímo na Pustevnách. Původní Libušín, který sloužil jako restaurace, před třemi lety vyhořel. Z původních trámů a zařízení se přitom na obnovu dalo využít pouze dvacet procent, zbytek musí být vybudován znovu. Obnova by měla celkově vyjít na 100 milionů korun. Přispěli na to také lidé, do sbírky poslali asi deset milionů korun. Spolu s penězi od krajů, firem a dalších příspěvků či věcných darů se vybralo asi 16 milionů korun. Libušín, symbol beskydských Pusteven, patřil k oblíbeným cílům českých i zahraničních turistů. Vznikl v roce 1899 podle návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Jméno nesl po kněžně Libuši.

 

Hrad Hukvaldy se už připravuje na další letní turistickou sezónu. Těšit se můžete na tradiční akce jako např. Slavnostní otevírání hradu nebo Strašidla na hradě Hukvaldy, a současně také na nové akce, kterými vám tady rádi zpestří strávené chvíle na hradě Hukvaldy. Hrad Hukvaldy po zimním spánku otevře své brány 31. března 2018. Kompletní program hradu najdete ZDE.

2. 1. 2018

 

Varování!!! V čerstvém západním proudění bude přes naše území postupovat k východu frontální sytém. V průběhu úterý (3. 1.) se vyskytne na severu a severovýchodě našeho území trvalé sněžení, při kterém na horách a v jejich podhůří může napadnout 5-20 cm sněhu, v hřebenových polohách až 35 cm. V průběhu dopoledních a odpoledních hodin bude intenzita sněžení přechodně zesilovat, v krátkém období může napadnout až 5 cm sněhu, zároveň bude docházet ke snížení dohlednosti. Sníh bude mokrý a těžký. V průběhu večera bude od západu sněžení přecházet do sněhových přeháněk. V úterý (2. 1.) bude na našem území zesilovat vítr na čerstvý jižní až jihozápadní 6 až 11 m/s, který bude zejména v západní polovině Čech a na východě území dosahovat nárazů kolem 20 m/s (až 70 km/h), na horách 25 až 30 m/s (až 110 km/h). V průběhu odpoledne se vítr bude v Čechách měnit na západní a během večera částečně zeslábne.

 

Kopřivničtí hasiči museli zasahovat 25. 12. 2017 večer u dopravní nehody na železnici. Tragicky skončila srážka osobního vlaku s osobou na železniční trati mezi Kopřivnici a Štramberkem. Povaha zranění sraženého muže byla neslučitelná se životem. Z cestujících jedoucích ve vlaku nebyl zraněn nikdo. Doprava na trati byla zastavena. Po příjezdu jednotky hasičů podniku Správa železniční dopravní cesty jim bylo místo zásahu předáno

 

Prvními dětmi narozenými v novém roce v Moravskoslezském kraji byli chlapci. V Městské nemocnici Ostrava přišel 12 minut po půlnoci na svět Tomáš, o dvě minuty později se v Třinci narodil Jan. Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská uvedla, že Tomáš vážil 3260 gramů a měřil 51 centimetrů. Jeho maminka má trvalé bydliště ve Fulneku na Novojičínsku, otec je z Ostravy. Jam z Třince váží 3,05 kilogramu, 50 centimetrů a maminka je z Vendryně.

Ve Vítkovické nemocnici v Ostravě přišel v 01:04 na svět chlapeček Leonard. Narodil se s mírami 4300 gramů a 52 centimetrů. Maminka do Vítkovic přijela z Frýdku-Místku. V Nemocnici Nový Jičín se letos rodilo rovněž brzy – malá Klára se narodila v 01:52, vážila 4650 gramů, měřila 51 centimetrů. Maminka je z Nového Jičína. Přesně ve 02:00 se narodilo první letošní dítě v Opavě. Chlapeček jménem Christián se narodil jako druhé dítě rodičům z Hradce nad Moravicí, vážil 3360 gramů a měřil 47 centimetrů. Chlapeček i maminka se těší dobrému zdraví. V porodnicích ve Fakultní nemocnici Ostrava, Frýdku-Místku, Havířově, Karviné a Krnově se do 07:00 žádné děti nenarodily.

 

Záchranáři v Moravskoslezském kraji během novoročních oslav ošetřili pět lidí, kteří se zranili při odpalování zábavní pyrotechniky. Nikdo přitom ale neutrpěl zranění, které by ohrožovalo jeho život. Hasiči zasahovali mimo jiné u požáru ve sklepě domu ve Staré Vsi, místní části Bílovce na Novojičínsku, který způsobilo neopatrné nakládání se zábavní pyrotechnikou. Policisté řešili v prvních hodinách nového roku různé výtržnosti i napadání.Mluvčí zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl uvedl, že lidé, kteří se zranili při odpalování pyrotechniky, utrpěli nejčastěji středně těžká poranění prstů na rukou, v jednom případě pak obličeje. Zraněni byli čtyři muži a jedna žena. Po jednom případu došlo v okrese Frýdek-Místek a Nový Jičín, ke třem pak v Ostravě a blízkém okolí. Od silvestrovského rána do dnešních 06:00 vyjížděly zdravotnické posádky v kraji celkem ve 430 případech, což je přibližně o čtvrtinu více, než je dlouhodobý průměr. Od silvestrovské půlnoci do dnešního rána přitom musely posádky zasahovat ve 122 případech. Nárůst událostí v této době činil trojnásobek oproti běžným nocím. Celkově byl průběh večera a noci srovnatelný s minulými roky a obešel se bez mimořádných událostí. Policie zaznamenala o třetinu více oznámení. Spektrum protiprávního jednání bylo vskutku široké, od majetkového po násilný charakter. Opět byly prověřovány oznámení výtržností, gradující agrese, různého napadání, řešení rozličných sporů… Svou roli v některých případech sehrál alkohol. Zdravotníci ošetřili přes 50 zraněných a více než deset lidí s diagnózou opilosti nebo otravou alkoholem, mezi nimi i několik dospívajících dětí ve věku od 15 do 17 let.

 

Ve dnech 1. až 14. ledna 2018 bude probíhat v celé republice Tříkrálová sbírka. V této době u Vašich dveří zaklepou za zpěvu koledy tři králové, jež se Vám prokážou platnou průkazkou. Peněžité dary, které věnujete do sbírky, budou použity k podpoře zdravotních a sociálních projektů. Charita věří ve Vaši štědrost a dobrosrdečnost a děkuje za poskytnuté dary.

 

Filmový klub zve na snímek SAMA; jež je osobitou výpovědí skvělé herečky Luby Skořepové. Film o staré ženě, která zůstala na všechno sama, se odehrává pouze v jejím bytě. 92 letá herečka Luba Skořepová je jeho jedinou aktérkou. Protože nikdy nemohla mít děti, jejím celoživotním posláním se stalo herectví. Zájem divadel však slábne a tak se rozhodne, že její poslední šancí vrátit na jeviště, je zprodukovat si další divadelní představení sama. Napíše si text a sežene režiséra i hereckou kolegyni, která by s ní ve hře vystupovala. Během zkoušení telefonicky zařizuje vše potřebné od pronájmu sálu až po výlep plakátů. Cesta k vysněné premiéře je ale trnitá. Luba Skořepová strávila poslední léta svého života o samotě a v boji o možnost zůstávat co nejdéle aktivní divadelní herečkou. Štáb dokumentaristů, vedený režisérem Otakarem Faifrem, vpustila do svého bytu, aby natáčel její všední život. Vznikl film, který sice obsahuje archivní záběry z dob hereččina mládí, ale rozhodně to není životopisný snímek. Tvůrci se soustředí na přítomnost a zachycují aktuální situaci staré osamělé ženy, které nechybí vůle k aktivnímu životu, ale ostatním na ní přestává záležet. Objektiv kamery je jediným svědkem leckdy zoufalé snahy přesvědčit svět, že za to ještě stojí. Prostřednictvím dosud nepublikovaných záběrů z Lubina osobního archívu se společně vydáváme do minulosti, která přináší otázky i odpovědi. Luba se zamýšlí nad touhou po uznání, smyslem života i nad blížící se smrtí. Luba Skořepová vnímala tento film jako svoji poslední práci před kamerou a snažila se v něm popsat závěrečné období lidského bytí a samotu, ve které se na sklonku života mnozí ocitnou. Vzhledem ke svému naturelu se ale nevzdávala a stále bojovala o seberealizaci. Pokud máte v úterý 2. 1. 2018 večer čas, tak si určitě nenechejte ujít tento snímek, který je důkazem o nezdolné touze tvořit až do konce života.  

 

1. 1. 2018

Radost ze života, pevné zdraví,
mnoho pracovních i osobních úspěchů v roce 2018
Vám přeje TV studio KTK

10. 1. 2018

 
 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice