23. 10. 2017

 

Rekonstrukce Štramberské ulice je u konce. Přestože stavba kvůli klimatickým podmínkám nabrala mírný skluz, stavbařům se do 20. října podařilo všechny práce dokončit a odstranit nedodělky. Slavnostní otevření ulice proběhne v úterý 24. 10. v 16:00 hodin u autobusové zastávky pod Kaštany.

 

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části obce Lubina v úterý 24. října od 8 – 14 hodin a další odstávka vody proběhne v části Hajmat na ulici 1. Máje, Dělnické, Na Luhách a Mírové dne 31. října od 8 – 14 hodin.

 

UPOZORŇUJEME, že Rozhledna Bílá hora bude v letošním roce otevřena naposledy od 24. října do 29. října 2017.

 

Soutěž KTK s Vilou Machů o 2 x 2 vstupenky na seminář s názvem Kouzlo Kávy, 8. listopadu v 18:00,

s lektorkou Kristýnou Malinowskou.

Uhodněte, zda káva patří mezi:

 1. A) Ovoce
 2. B) Zeleninu
 3. C) Ořechy

Odpovědi zasílejte prostřednictvím SMS na telefonní číslo 774 599 474 nebo e-mailem: studio zavináč ktk.cz

Ve tvaru vaše jméno – odpověď. Uzávěrka je ve středu 25. 10. 2017 v 10:00.

 

Společnost SLUMEKO, s.r.o. Kopřivnice bude přistavovat velkoobjemové vany 7 m3  na ukládání objemného odpadu z domácností v následujících lokalitách a termínech vždy v 15 hodin. Do van je zakázáno odkládat: stavební odpad, mazací a motorové oleje, olejové filtry, televizory, obrazovky, lednice, zářivky, rádia, akumulátory, monočlánky, zbytky barev, laků, ředidel a další odpad s nebezpečnými vlastnostmi, který může být odložen ve sběrném dvoře na ul. Panské a také směsný komunální odpad, který patří do kontejnerů a popelnic.

 1. 10. Osvoboditelů 1214                            
 2. 10. I. Šustaly – u výměníku 
 3. 10. Družební 1003

 

Další akce, která probíhá pod záštitou Zdravého města je Cvičení pro dospělé zdarma. Přijďte si zacvičit do parku E. Beneše každé pondělí – v sudý týden od 17:00 hodin a v lichý týden od 10 hodin dopoledne až do 13. listopadu.

S sebou si vezměte sportovní oblečení a pití.

 

Do konce října můžete fotit a hledat náměty pro 5. ročník FOTOSOUTĚŽE LBB 2017, kterou vyhlásily Obce Lašské brány Beskyd – Kopřivnice, Štramberk, Příbor a Hukvaldy, tedy je prostor širší – snímky mohou být pořízeny na území všech jmenovaných lokalit a musí mít tematickou vazbu na oblast Lašské brány Beskyd. Pro oceněné budou připraveny ceny v celkové hodnotě 10 000 Kč.

 

Radnice se rozhodla podpořit aktivity obyvatel, spolků a organizací, které plánují na příští rok projekty související s oslavami 70. výročí povýšení Kopřivnice na město. Žádost o granty na výše zmíněné aktivity je možné podávat v termínu, a to od 1. do 31. října letošního roku. Radnice na podporu vyčlenila částku tři sta tisíc korun, přičemž maximální výše podpory na jednu akci či projekt bude činit sto padesát tisíc korun. Žádosti o dotace mohou předkládat jak fyzické, tak právnické osoby. Dotace mohou být poskytnuty na přípravu a realizaci kulturně-osvětových akcí nebo souboru akcí s tématem 70. výročí povýšení Kopřivnice na město, na autorské dílo inspirované městem Kopřivnice nebo na autorské dílo inspirované městem Kopřivnice, umístěné ve veřejném prostoru. O tom, zda byl jejich projekt úspěšný, budou žadatelé informováni už v polovině prosince tohoto roku.

 

20. 10. 2017

 

Ve čtvrtek 19. října přivítala Kopřivnice návštěvu ze spřáteleného města Bánovce nad Bebravou. Do města automobilů zavítalo sedm desítek seniorů. O zájezd do Kopřivnice byl mezi bánoveckými seniory velký zájem. Nakonec jich ve čtvrtek 19. října do našeho města přijelo sedmdesát. Po oficiálním přivítání přišla na řadu návštěva hlavní montáže společnosti Tatra Trucks, a. s., kvůli které do Kopřivnice většina seniorů vyrazila. Prohlídkou automobilky program návštěvy Kopřivnice pro Bánovecké neskončil. Čekal je jak společný oběd a kulturní program v Katolickém domě, setkání s kopřivnickými seniory, kteří Bánovce nad Bebravou před pár měsíci rovněž navštívili, tak také exkurze do Technického muzea Tatra Kopřivnice.

 

Asociace Sport pro všechny při ASK Tatra Kopřivnice zve v pondělí 23. 10. Den otevřených dveří s ukázkou Cvičení rodičů a dětí v tělocvičně na zimním stadionu od 16 hod.

 

Posádky zdravotnické záchranné služby zasahovaly 17. října u smrtelného úrazu houbaře na Frýdecko-Místecku. Nahlášen byl pád muže ze skály s bezvědomím postiženého. Na místo vyrazila nejbližší posádka rychlé zdravotnické pomoci. Na pomoc byl zároveň vyslán vrtulník LZS z Ostravy. O spolupráci na zásahu byli požádání policisté, hasiči a horská služba. Na odlehlé místo události v lese přijela jako první hlídka policie, jejíž příslušníci ihned zahájili srdečné masáž, protože u pacienta došlo k zástavě srdeční činnosti. Záhy dorazila na pomoc pozemní posádka ZZS, poté hasiči a vrtulník, nakonec také horská služba. Osmašedesátiletý muž měl při sběru hub spadnout ze skalnatého srázu, z výšky okolo patnácti metrů, přičemž dopadl do potoka. Záchranáři pokračovali ve snaze o záchranu postiženého rozšířenou resuscitací, a to za použití přístrojového vybavení a léků. Ani po několika desítkách minut se jim však nepodařilo obnovit činnost pacientova srdce a lékař musel nakonec konstatovat jeho smrt. Muž na místě podlehl svému vážnému poranění.

 

Společnost SLUMEKO, s.r.o. Kopřivnice bude přistavovat velkoobjemové vany 7 m3  na ukládání objemného odpadu z domácností v následujících lokalitách a termínech vždy v 15 hodin. Do van je zakázáno odkládat: stavební odpad, mazací a motorové oleje, olejové filtry, televizory, obrazovky, lednice, zářivky, rádia, akumulátory, monočlánky, zbytky barev, laků, ředidel a další odpad s nebezpečnými vlastnostmi, který může být odložen ve sběrném dvoře na ul. Panské a také směsný komunální odpad, který patří do kontejnerů a popelnic.

 1. 10. Na Vápenkách
 2. 10. Alšova 1139 – 1140 parkoviště
 3. 11. Haškova – rozcestí s ul. Jilemnického    

 

PEČUJETE O SVÉ BLÍZKÉ? CYKLUS PEČUJ DOMA A S NÁMI OD 6. ŘÍJNA 2017 V KOPŘIVNICI. Diakonie ČCE pořádá ve spolupráci s Městem Kopřivnice cyklus kurzů Pečuj doma a s námi. Je určen laickým pečujícím z rodin, starajícím se zejména o seniory. Na kurzech získají potřebné rady a informace, vymění si zkušenosti, prakticky nacvičí ošetřovatelské techniky. Obdrží také soubor příruček k pečování a DVD s instruktážními videi. Kurzy se uskuteční na Městském úřadě v Kopřivnici na adrese Štefánikova 1163/12 v zasedací místnosti č. 266 ve 2. patře budovy. Vzhledem k omezené kapacitě je nutno vyplnit přihlášku.

Pá 20. 10. 9.30 -15.30 h               Sociálně právní kurz, Mgr. Radka Pešlová

So 21. 10.   8.30-17.30 h               Kurz komunikace II a Pečování v závěru života, Mgr. Iva Vránová

 

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR proběhnou ve dnech 20. a 21. října. Umístění volebních místností zůstává stejné jako v minulém roce, a tak se v Kopřivnici a místních částech opět otevře 21 volebních okrsků. Ke kterému okrsku lidé patří, zjistí například na adresním štítku s dodanými volebními lístky. Pokud je lidé ve schránce nenajdou, mohou si je vyzvednout přímo ve volebním okrsku. Členové okrskových volebních komisí, kteří budou na průběh voleb dohlížet, se sešli v úterý 26. září v KDK. Na prvním zasedání složili předepsaný slib a zvolili si předsedu a místopředsedu, kteří spolu se zapisovatelkami prochází školením, na kterém jim je vysvětlen způsob zjišťování výsledku hlasování.

Volby do Poslanecké sněmovny PČR

V pátek 20. října od 14:00 do 22:00 hodin

V sobotu 21. října od 8:00 do 14:00 hodin

V Kopřivnici a místních částech 21 volebních okrsků

V Moravskoslezském kraji se uchází o přízeň voličů 26 volebních stran, hnutí a koalic.

 

Koncem září schválili zastupitelé dotační pravidla na podporu mládeže, tělovýchovy a sportu pro rok 2018. Příjem jednotlivých žádostí o podporu zahájí radnice 21. října a uzávěrka prvního kola žádostí je po sedmi dnech, tedy 28. října. V červnu příštího roku pak budou mít sportovní organizace a kluby možnost ucházet se ještě ve druhém kole o dotaci na nájmy, činnost a pořádání akcí. Zároveň je možné podávat žádosti i o individuální dotace. Podmínky zájemci najdou na webových stránkách města v záložce dotace. Dotační programy na podporu kultury a osvětové činnosti a Zdravé města Kopřivnice prozatím vyhlášeny nejsou. Http://www.koprivnice.cz/urad/dotace/1OSK2018.pdf

 

Zvěřinové hody – Příbor. Již od čtvrtku 19. 10. v restauraci U Zlaté hvězdy se můžete těšit na zvěřinové hody, které budou trvat až do neděle 22.10. Těšit se můžete na srnčí gulášek, speciality z kance a mnoho dalšího. Rezervace stolů na telefonním čísle 777 701 605.

 

Farmářské trhy – Příbor. V pátek 20. 10. od 8.00 hod. na Náměstí Zikmunda Freuda budou probíhat tradiční farmářské trhy, kde si budete moct zakoupit nejenom valašské frgály, vdolečky, ale i různé druhy kávy, keramiky, oříšků, domácí zavařeniny, medovinu, pečivo a mnoho dalšího. Trhy budou trvat až do 16.00 hod.

 

Podzimní pohádkové putování – Příbor. V pátek 20. 10. Luna Příbor ve spolupráci s Mateřskou školkou Kamarád pořádají pro děti od 15.00. hod. odpoledne plné zábavy a her. Děti během odpoledne budou plnit úkoly a na konci je čeká zasloužená odměna. Občerstvení zajištěno.

 

Frank Sinatra and Count Basie Meet Again – Příbor. Kulturní dům pořádá v sobotu 18. 10. od 19.00 hod. k 100. výročí narození jazzového a swingového zpěváka, Franka Sinatry a 111. výročí narození swingového pianisty, Counta Basieho. Koncert plný slavných skladeb tohoto skvělého amerického zpěváka, které natáčel společně s Countem Basiem a jeho orchestrem.

 

Taneční centrum Relax Kopřivnice pořádá v pátek 20. 10. od 19.00 hod. v Kulturním domě v Zrcadlovém sále tančírnu ve stylu 30. let.

 

Hity z kazetáku – Kopřivnice. V sobotu 21. 10. od 20.00 hod. v Kulturním domě v Kopřivnici proběhne stylová zábava pro všechny milovníky nestárnoucích hitů posledních dekád minulého století. Zahraje DJ Jiří Halák. Můžete se těšit i na různá taneční vstoupení a fotobudku. A ti nejodvážnější mohou přijít v kostýmech. Tak neváhejte a přijďte se pobavit.

 

O tatrováckou brusli – Kopřivnice. O víkendu se můžete těšit na 45. ročník o velkou cenu města Kopřivnice v krasobruslení. V sobotu na zimním stadionu od 7.00 hod. na led nastoupí nemladší žáčky, žáci, mladší žačky, žáci. V neděli 21. 10. vystoupí nejmladší žáčky, mladší žačky, juniorky, seniorky i nováčci.

 

Tvořivá sobotní dílna – Příbor. Luna Příbor pořádá v sobotu 21. 10. od 14.00 zábavné odpoledne pro děti i dospělé. Těšit se můžete na keramické, hedvábné tvoření i korálkování. Cena vstupného se pohybuje dospělí 200 Kč, děti 100 Kč. Veškerá tvoření jsou určena veřejnosti a je nutné si rezervovat místo!

 

Otevření workoutového hřiště – Štramberk. V sobotu 21. 10. od 13. 00 hod. na fotbalovém hřišti Bařiny ve Štramberku proběhne slavnostní otevření workoutového hřiště. Součástí programu bude i exhibice a ukázky cvičení.

 

KINO: Divadlo Kapsa: O Budulínkovi – Kopřivnice. Kdo by neznal Budulínka? A kdo by nevěděl, že to nakonec dobře dopadlo, že dědeček s babičkou Budulínka z liščí nory zachránili. Ale jak to vlastně všechno začalo? Budulínek neposlouchal babičku a nedbal rad, co mu dával dědeček. A tak není divu, že se jednoho dne dostal do pěkné šlamastyky, protože i přes varování svých prarodičů, aby nikomu neotvíral, vpustil do domu proradnou lišku. Ta nelenila a Budulínka unesla do své nory. Kdo ví, co by se s malým nezbedou stalo, kdyby se dědeček, s babičkou společně nevyrazili na záchrannou výpravu. V představení jsme se dobře známou zápletku klasické české pohádky snažili obohatit o nové pojetí. Někdo neposlouchá a někdo zase neslyší. Téma poslouchání se v pohádce netýká pouze neposlušného Budulínka, ale také babičky a dědečka, kteří naopak slyší velmi špatně. A jak to dopadne? Uvidíte v naší nové pohádce, v neděli 22. 10. v 15.30 hod. v Kině Kopřivnice připravilo Divadlo Kapsa dětské představení s názvem O Budulínkovi.

 

18. 10. 2017

 

UPOZORŇUJEME, že Rozhledna Bílá hora bude do 23. října 2017 uzavřena z důvodu opravy přístupového schodiště. Pro veřejnost bude v letošním roce otevřena naposledy od 24. října do 29. října 2017.

 

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v obci Lubina 19. října od 8:00 – 14:00 hodin. Více informací na www.smvak.cz.

 

Společnost SLUMEKO, s.r.o. Kopřivnice bude přistavovat velkoobjemové vany 7 m3  na ukládání objemného odpadu z domácností v následujících lokalitách a termínech vždy v 15 hodin.

Do van je zakázáno odkládat: stavební odpad, mazací a motorové oleje, olejové filtry, televizory, obrazovky, lednice, zářivky, rádia, akumulátory, monočlánky, zbytky barev, laků, ředidel a další odpad s nebezpečnými vlastnostmi, který může být odložen ve sběrném dvoře na ul. Panské a také směsný komunální odpad, který patří do kontejnerů a popelnic.

 • 18. 10. 17. listopadu 1216 – u výměníku           
 • 23. 10. Osvoboditelů 1214                            
 • 24. 10. I. Šustaly – u výměníku 
 • 25. 10. Družební 1003
 • 30. 10. Na Vápenkách
 • 31. 10. Alšova 1139 – 1140 parkoviště
 • 01. 11. Haškova – rozcestí s ul. Jilemnického    

 

Návštěva seniorů z Bánovců n. B. v Kopřivnici se bude konat 19. října 2017. Dopoledne proběhne návštěva Tatry a od 12:00 – 13:30 hodin bude vyhrazen prostor v Katolickém domě na oběd a společné setkání slovenských a kopřivnických seniorů. Zájemci o setkání jsou srdečně zváni!!!

 

PEČUJETE O SVÉ BLÍZKÉ? CYKLUS PEČUJ DOMA A S NÁMI OD 6. ŘÍJNA 2017 V KOPŘIVNICI. Diakonie ČCE pořádá ve spolupráci s Městem Kopřivnice cyklus kurzů Pečuj doma a s námi. Je určen laickým pečujícím z rodin, starajícím se zejména o seniory. Na kurzech získají potřebné rady a informace, vymění si zkušenosti, prakticky nacvičí ošetřovatelské techniky. Obdrží také soubor příruček k pečování a DVD s instruktážními videi. Kurzy se uskuteční na Městském úřadě v Kopřivnici na adrese Štefánikova 1163/12 v zasedací místnosti č. 266 ve 2. patře budovy. Vzhledem k omezené kapacitě je nutno vyplnit přihlášku.

 • Pá 20. 10. 9.30 -15.30 h               Sociálně právní kurz, Mgr. Radka Pešlová
 • So 21. 10.   8.30-17.30 h               Kurz komunikace II a Pečování v závěru života, Mgr. Iva Vránová

 

Ve středu 4. října začaly v rámci Akademie přednášky na téma „Témata z astronomie“, kdy budou v průběhu osmi přednášek odborníci z hvězdárny ve Valašském Meziříčí mluvit na různá astronomická témata – Kosmonautika, Slunce, gravitace, vliv vesmíru na Zemi, komety a meteory, nejznámější astronomové. Toto téma zaujalo a na přednášky se přihlásilo 31 posluchačů. Přímo na přednášku navazuje aktuální výstava v knihovně. Putovní výstavu v rámci projektu Společné vzdělávání pro společnou budoucnost, připravila Hvezdarna-valasske-mezirici.

Výstava o rozsahu pěti panelů představuje Evropskou kosmickou agenturu (ESA) jako hlavního lídra evropské kosmonautiky, představuje její soudobé projekty a směr vývoje. Ukazuje na několika příkladech, jak ovlivňují a jak moc zasahují kosmické technologie do běžného života každého z nás včetně praktických aplikací. Putovní výstava „Kosmonautika a kosmické technologie“ – bude v knihovně do konce října.

 

Školní hřiště u Sedmnáctky je posledním areálem, který dosud nebyl modernizován. Město jej opravuje z vlastních prostředků, protože tomuto projektu nebyla přiznána dotace. Z rozpočtu města je na opravu hřiště vyčleněno cirka 11 milionu korun četně DPH. Peníze poslouží na modernizaci sportoviště tak, aby odpovídalo dnešním požadavkům, stavělo se totiž současně se školní budovou, letos to je přesně 30 let. V roce 2009 byla renovována travnatá plocha fotbalového hřiště a to včetně vybudování systému umělého zavlažování. Rekonstrukce se tedy dotýká celého areálu okolo fotbalového hřiště, sektoru skoku do dálky a sektoru vrhu koulí, součástí projektu je také instalace tribunky včetně mobiliáře, oplocení, instalace umělého osvětlení a kamerového systému, altán a hřiště pro volnočasové aktivity a školní družinu a úpravy okolního terénu včetně opravy stávající betonové zdi. Novinkou v tomto areálu budou venkovní cvičební stroje, podobně jako tomu je v areálu skautského střediska Vanaivan. Hřiště by mělo být dokončeno do konce října, pro veřejnost pak bude k dispozici až na jaře.

 

Kopřivnice v září překročila pomyslnou mez – situace na trhu práce se u nás otočila. Nabídka volných míst poprvé převyšuje poptávku. V Kopřivnici je k dispozici je celkem 1056 pracovních pozic, ale jen 1028 uchazečů o práci. Míra nezaměstnanosti činí 3,43 %. Nově se na prac. úřadu zaregistrovalo 172 lidí. Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla na dvacetileté minimum. Méně lidí bez práce v Moravskoslezském kraji od roku 1997 nebylo. Celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl v září o 3,5 procenta na 51 537, podíl nezaměstnaných osob poklesl na 5,9 procenta. Zářijový výsledek tak předstihl dosavadní minimum z října roku 2008, kdy bez práce bylo na území kraje 52 991 osob. Ve srovnání jednotlivých regionů je podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji stále nejvyšší z celé republiky. Uchazeči mají na výběr 14 480 míst. V Česku nezaměstnanost klesla oproti předchozímu měsíci o 2 desetiny na 3,8 %. Práci hledalo celkem 284 915 lidí. Na 1 místo je v přepočtu vedeno 1,4 žádostí.

Nejnižší nezaměstnanost v kraji je trvale na Novojičínsku 3,3 procenta, práci hledá 3 618 lidí. Pracovních míst je o 200 více, k dispozici je jich 2 565, v přepočtu tak na 1 pracovní pozici připadne 1,4l žádosti o práci.

 

16. 10. 2017

 

V Parku E. Beneše i nadále probíhá Cvičení pro dospělé zdarma. Přijďte si zacvičit každé pondělí v sudý týden od 17 hodin a v lichý týden od 10 hodin dopoledne až do 13. listopadu. S sebou si vezměte sportovní oblečení.

 

Město Kopřivnice srdečně zve všechny seniory na další aktivitu z celoročního programu Aktivní senior 2017 aneb Setkávání při sportu, zábavě i vzdělávání. Zábavné soutěžní odpoledne se uskuteční v úterý 17. října ve 14 hodin v 10. patře budovy městského úřadu.

 

Stovka seniorů z Kopřivnice navštívila 20. 9. 2017 spřátelené města na Slovensku – Bánovce nad Bebravou. Poznávací zájezd do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou byl pro kopřivnické seniory připraven v rámci programu Aktivní senior 2017. V rámci návštěvy si účastníci výletu prohlédli bývalou automobilku Tatra a bylo připraveno setkání s představiteli města s přátelským posezením. Zajímavého programu v Bánovcích se účastnilo také více než 50 tamních seniorů. Zde byla domluvena i reciproční návštěva seniorů z Bánovců v Kopřivnici s obdobným programem – ta se bude konat 19.října 2017. Dopoledne proběhne návštěva Tatry a od 12:00 – 13:30 hodin bude vyhrazen prostor v Katolickém domě na oběd a společné setkání slovenských a kopřivnických seniorů. Zájemci o setkání jsou srdečně zváni!!!

 

Ve středu 4. října začaly v rámci Akademie přednášky na téma „Témata z astronomie“, kdy budou v průběhu osmi přednášek odborníci z hvězdárny ve Valašském Meziříčí mluvit na různá astronomická témata – Kosmonautika, Slunce, gravitace, vliv vesmíru na Zemi, komety a meteory, nejznámější astronomové. Toto téma zaujalo a na přednášky se přihlásilo 31 posluchačů. Přímo na přednášku navazuje aktuální výstava v knihovně. Putovní výstavu v rámci projektu Společné vzdělávání pro společnou budoucnost, připravila Hvezdarna-valasske-mezirici. Výstava o rozsahu pěti panelů představuje Evropskou kosmickou agenturu (ESA) jako hlavního lídra evropské kosmonautiky, představuje její soudobé projekty a směr vývoje. Ukazuje na několika příkladech, jak ovlivňují a jak moc zasahují kosmické technologie do běžného života každého z nás včetně praktických aplikací. Putovní výstava „Kosmonautika a kosmické technologie“ – bude v knihovně do konce října.

 

Školní hřiště u Sedmnáctky je posledním areálem, který dosud nebyl modernizován. Město jej opravuje z vlastních prostředků, protože tomuto projektu nebyla přiznána dotace. Z rozpočtu města je na opravu hřiště vyčleněno cirka 11 milionu korun četně DPH. Peníze poslouží na modernizaci sportoviště tak, aby odpovídalo dnešním požadavkům, stavělo se totiž současně se školní budovou, letos to je přesně 30 let. V roce 2009 byla renovována travnatá plocha fotbalového hřiště a to včetně vybudování systému umělého zavlažování. Rekonstrukce se tedy dotýká celého areálu okolo fotbalového hřiště, sektoru skoku do dálky a sektoru vrhu koulí, součástí projektu je také instalace tribunky včetně mobiliáře, oplocení, instalace umělého osvětlení a kamerového systému, altán a hřiště pro volnočasové aktivity a školní družinu a úpravy okolního terénu včetně opravy stávající betonové zdi. Novinkou v tomto areálu budou venkovní cvičební stroje, podobně jako tomu je v areálu skautského střediska Vanaivan. Hřiště by mělo být dokončeno do konce října, pro veřejnost pak bude k dispozici až na jaře.

 

Diakonie Českobratrské církve evangelické pořádá ve spolupráci s Městem Kopřivnice cyklus kurzů Pečuj doma a s námi. První setkání se konalo v pátek 6. Října v malé učebně ve druhém patře radnice. Prvním tématem byl Ošetřovatelský kurz, praktický nácvik a komunikační kurz pod vedením Ivy Vránové, následovala přednáška o péči o člověka s demencí, Veroniky Janoškové. Účastníci na kurzech získají potřebné rady a informace, vymění si zkušenosti, prakticky nacvičí ošetřovatelské techniky. Obdrží také soubor příruček k pečování a DVD s instruktážními videi. Cyklus je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR, pro účastníky je zdarma. Cyklus je možno absolvovat kompletně nebo po jednotlivých lekcích. Kurz až do února nabízí ještě další 3 setkání: fyzioterapeutický kurz, sociálně právní kurz, komunikace a péče v závěru života. Vzhledem k omezené kapacitě přednáškové místnosti je nutné se před akcí zaregistrovat.

 

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR proběhnou ve dnech 20. a 21. října. Umístění volebních místností zůstává stejné jako v minulém roce, a tak se v Kopřivnici a místních částech opět otevře 21 volebních okrsků. Ke kterému okrsku lidé patří, zjistí například na adresním štítku s dodanými volebními lístky. Pokud je lidé ve schránce nenajdou, mohou si je vyzvednout přímo ve volebním okrsku. Členové okrskových volebních komisí, kteří budou na průběh voleb dohlížet, se sešli v úterý 26. září v KDK. Na prvním zasedání složili předepsaný slib a zvolili si předsedu a místopředsedu, kteří spolu se zapisovatelkami prochází školením, na kterém jim je vysvětlen způsob zjišťování výsledku hlasování.

 • Volby do Poslanecké sněmovny PČR
 • V pátek 20. října od 14:00 do 22:00 hodin
 • V sobotu 21. října od 8:00 do 14:00 hodin
 • V Kopřivnici a místních částech 21 volebních okrsků
 • V Moravskoslezském kraji se uchází o přízeň voličů 26 volebních stran, hnutí a koalic.

 

Koncem září schválili zastupitelé dotační pravidla na podporu mládeže, tělovýchovy a sportu pro rok 2018. Příjem jednotlivých žádostí o podporu zahájí radnice 21. října a uzávěrka prvního kola žádostí je po sedmi dnech, tedy 28. října. V červnu příštího roku pak budou mít sportovní organizace a kluby možnost ucházet se ještě ve druhém kole o dotaci na nájmy, činnost a pořádání akcí. Zároveň je možné podávat žádosti i o individuální dotace. Podmínky zájemci najdou na webových stránkách města v záložce dotace. Dotační programy na podporu kultury a osvětové činnosti a Zdravé města Kopřivnice prozatím vyhlášeny nejsou. Http://www.koprivnice.cz/urad/dotace/1OSK2018.pdf

 

Radnice žádá spolky, organizace a lidi, kteří organizují akce ve městě a mají zájem, aby byla právě jejich akce uvedena v městském kalendáři pro rok 2018, aby informaci o termínu a místě konání zaslali nejpozději do 3. listopadu na adresu ic@koprivnice.cz a předmět e-mailu je třeba nazvat Kalendář 2018. Stolní kalendář bude věnován 70. výročí povýšení Kopřivnice na město, doplní jej snímky našeho města z ptačí perspektivy a do všech kopřivnických domácností budou distribuovány během druhé poloviny prosince 2017.

 

Policie upozorňuje řidiče, aby ve větší míře předvídali na komunikacích možný střet se zvěří, jak dokazují 3 případy na Novojičínsku v poslední době, například u Palačova zkřížili cestu řidiči 2 divočáci, následná škoda byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun. Vzhledem k ročnímu období dochází k větší migraci zvěře, a proto policie žádá řidiče, aby jezdili opatrně, zvláště v brzkých ranních a večerních hodinách.

 

Výhledy z rozhledny na Bílé hoře budou brzy muset turisté a výletníci oželet. Sezona na oblíbené turistické atrakci posledního října končí. Ještě před uzavřením se na rozhlednu vypravili stavebníci, aby dali do pořádku základnu rozhledny, do které zatéká. Naštěstí se tyto práce mohou provádět za provozu, téměř bez omezení, takže turisté si mohou vyšlapat všechny schody až na ochoz a rozhlédnout se po okolní krajině. Stavebníci ale zůstanou dole, 6. Října byla předána stavba k opravě fasády, odvodnění a oprav se dočká i schodiště, práce provádí firma Chalupa a syn na základě zadání sdružení Cetin a T mobile, které opravu financuje. V závislosti na klimatických podmínkách by oprava měla trvat cca 2 týdny.

 

Kopřivnice v září překročila pomyslnou mez – situace na trhu práce se u nás otočila. Nabídka volných míst poprvé převyšuje poptávku. V Kopřivnici je k dispozici je celkem 1056 pracovních pozic, ale jen 1028 uchazečů o práci. Míra nezaměstnanosti činí 3,43 %. Nově se na prac. úřadu zaregistrovalo 172 lidí. Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla na dvacetileté minimum. Méně lidí bez práce v Moravskoslezském kraji od roku 1997 nebylo. Celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl v září o 3,5 procenta na 51 537, podíl nezaměstnaných osob poklesl na 5,9 procenta. Zářijový výsledek tak předstihl dosavadní minimum z října roku 2008, kdy bez práce bylo na území kraje 52 991 osob. Ve srovnání jednotlivých regionů je podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji stále nejvyšší z celé republiky. Uchazeči mají na výběr 14 480 míst. V Česku nezaměstnanost klesla oproti předchozímu měsíci o 2 desetiny na 3,8 %. Práci hledalo celkem 284 915 lidí. Na 1 místo je v přepočtu vedeno 1,4 žádostí. Nejnižší nezaměstnanost v kraji je trvale na Novojičínsku 3,3 procenta, práci hledá 3 618 lidí. Pracovních míst je o 200 více, k dispozici je jich 2 565, v přepočtu tak na 1 pracovní pozici připadne 1,4l žádosti o práci.

13. 10. 2017

 

Z technických důvodů bude v pátek 13. Října 2017 od 10:30 hodin uzavřeno pracoviště Czech Pointu na kopřivnické radnici.

 

Již poněkolikáté se v pátek 13. 10. od 9.00 v centru města pořádají Farmářské trhy, město Kopřivnice pořádá letošní poslední farmářský trh. Nejenom, že si můžete koupit zeleninu, ovoce, ale také i domácí chléb, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky, sýrové speciality, včelí produkty a mnoho dalšího. Říjnový trh tradičně obohatí výstava právě rostoucích hub a mykologická poradna s panem Jaromírem Durčekem.

 

Na středních školách v České republice proběhly 3. a 4. října Studentské volby. Středoškoláci si tak mohli vyzkoušet „nanečisto“ volit politické strany, hnutí a koalice, které kandidují do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v blížících se reálných volbách. V rámci Studentských voleb, které organizuje vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, odevzdalo svůj hlas 40 068 studentů z 281 škol. Do projektu se přihlásilo 294 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 281. Největší počet hlasů získala mezi středoškolskými studenty Česká pirátská strana (24,52%), za ní následovalo hnutí ANO 2011 (11,88%), na třetím místě se jen s malým rozdílem umístila TOP 09 (11,75%), na čtvrtém místě (7,76%) hlasů Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), na pátém místě Strana Zelených (6,33%). Pokud by se jednalo o reálné volby, dostali by se do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR s více než 5% hlasů ještě Občanští demokraté (6,14%) a SPORTOVCI (5,21%).

 

V pondělí 16. října dojde k čištění komunikace na ulici Štramberské, a to v úseku od Katolického domu po křižovatku ulic Horní a Štramberská. Zároveň bude realizován nástřik vodorovného značení. Z toho důvodu bude od 7 do 20 hodin v daném úseku zakázáno stání vozidel.

 

 

Vernisáž výstavy: Svět kostiček – Kopřivnice. V pátek 13. 10. od 16.00 hod. proběhne v Technickém muzeu Tatra vernisáž výstavy lego technic a bionicle. Těšit se můžete na expozici exponátů z edice Lego Technic, Bionicle a vlastní tvorby českých stavitelů. K vidění budou lodě, letadla, motorky, formule, stavební technika i váleční roboti a vlastní tvorba hasičských modelů Tatra. Pro děti je připraven dětský koutek.

 

Pavol Seriš: Zo ZOO – Kopřivnice. V pátek 13. 10. od 19.00 hod. v Katolické besedě ve velkém sále zahraje Pavol Seriš. Absolvent ateliéru pohybového divadla na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Zo ZOO je energická pohybová komedie jednoho herce z prostředí zoologické zahrady. Hra spojuje divadlo, pantomimu, absurdní humor, stand-up comedy a tanec. Bez použití rekvizit počítá tato pestrá plejáda komických charakterů a zvířat s aktivní představivostí diváka. Předprodej vstupenek v Informačním centru Kopřivnice.

 

Cold Cold Nights + Zničená – Kopřivnice. V pátek 13. 10. od 20.00 hod. v Galerii přání, objekt č. 107 vedle vlakového nádraží, vystoupí Jakub ,,J´´ Jirásek se svou skupinou rock-indie folkovou Cold Cold Nights. Zahrají písničky z Jiráskova debutového alba Cold Cold Nights a (The) Last Summer. Večer vystoupí i ambientní duo Zničená. Jejich živá vystoupení se vyznačují pohlcující atmosférou na hranici post rocku a techna.

 

Křest nové knihy spisovatelky Ireny Kopecké – Příbor. V refektáři Piaristického kláštera, pátek 13. 10. od 18.00 hod., proběhne křest nové knihy spisovatelky Ireny Kopecké. Literárně – hubením pořadem provedou společně s autorkou MuDr. Jiří Prokeš, Ludmila Hanáková, Tereza Hasserová a Vladimír Artz.

 

Rybí hody doprovodí slavnostní výlov. Nezvykle živo bude v sobotu 14. října u přehrady Malé sedlo v Petřvaldě u Nového Jičína. Sportovní výlov Petřvald zde na tento den plánuje slavnostní výlov a rybí hody, které vypuknou třicet minut po 8. hodině ranní. Pro příchozí bude připraveno bohaté občerstvení včetně smažených rybích specialit, ukázka trofejových ryb a chybět nebude ani prodej živých ryb.

 

Tancem kolem světa – Kopřivnice. Velký sál Kulturního domu Kopřivnice se v sobotu 14. 10. od 18.00 hod. rozezní v rytmu tance různých tanečních forem na téma Z pohádky do pohádky. Vystoupí členové kopřivnického Tanečního centra a reprezentační skupiny Thara DC spolu s dětmi z DDM i členové Kopřivnického karnevalu, kteří nemohli vystoupit kvůli nepříznivému počasí. Předprodej probíhá v Informačním centru Kopřivnice.

 

XXI. přehlídka pěveckých sborů – Kopřivnice. V Katolickém domě v sobotu 14. 10. od 15.00 hod. vystoupí Pěvecký sbor Kopřivnice, s nimi vystoupí i spřátelené sbory ze severní Moravy.

 

Máte doma aktivní dítě? Tak ho pošlete na B7! Myslíme tedy na dětskou Mini B7. Intervalový závod na extrémním profilu z balíků slámy se uskuteční v neděli 15. října v ostravickém areálu Na Pile. Za každým kopcem bude pro děti povinná občerstvovačka s úkolem. Délka trasy je cca 200 m a převýšení 23,2 m nebo ještě lépe 20 000 cm / 2 320 cm. Na trase budou muset splnit připravené dílčí úkoly včetně střelby na terče z laserových pušek letního biatlonu! Registrace do závodu bude probíhat na místě v den konání akce..

A jaké úkoly na malé závodníky čekají?

 1. V Řece vypít 1 dl vody
 2. Na Morávce sníst 1/2 banánu
 3. Na Krásné vypít 1 dl iontový nápoj Nutrend
 4. Napile v Ostravici střelit a skolit laserovou zbraní do srdce přemnožené divoké prase a zachránit tak vzácného tetřeva na Travném 🙂
 5. Na Čeladné sníst kus melounu
 6. V Ráztoce vypít 1 dl kofoly
 7. Na Pinduli udělat „kotrmelec pod krmelec“ a doběhnout do cíle!!

 

Harmonogram závodu

9:00 start registrace

10:00 – 14:00 Závod MINI B7 (vybíhá se intervalově, na trase je vždy jen jeden závodník)

14:00 – 15:00 Koncert kapely SAGAR

15:00 vyhlášení výsledků MINI B7

 

KH Kopřivnice – HC Dukla Praha – Kopřivnice. V sobotu 14. 10. od 13.00 hod. v sportovní hale ZŠ Emila Zátopka proti sobě nastoupí KH Kopřivnice a HC Dukla Praha. V 13.00 hod. se utkají mladší dorost, od 15.00 hod. starší dorost a v 18.00 hod. proti sobě nastoupí muži z extraligy. Vstupné 40 Kč, zlevněné 20 Kč.

 

KINO: G. Puccini: Turandot – Kopřivnice. Kino Kopřivnice v sobotu 14. 10. od 19.30 hod. promítá perskou pohádku Turandot ze sbírky derviše Moklese Tisíc a jedna noc ze 17. století zlákala k mnoha přebásněním i zhudebněním. Krutá a chladná princezna Turandot klade svým nápadníkům tři hádanky, za jejichž nerozluštění je čeká smrt. Až neznámý princ dosahuje nemožného a správně odpovídá na všechny tři otázky. Turandot si ho přesto nechce vzít za muže. Princ však na ni nechce naléhat. Vzdává se svého vítězství a slibuje podstoupit smrt, jestliže Turandot do rána uhodne jeho jméno. Během noci nikdo nemůže spát, všichni se pokoušejí zjistit princovo jméno… Právě noční árie, „Nessun dorma“ proslavila Pucciniho operu.

 

HITY z kazeťáku – Příbor. Kulturní dům Příbor v sobotu 14. 10. od 20.00 hod. rozezní v duchu retra muziky. Můžete přijít v dobových kostýmech, které jen podtrhnou tu správnou atmosféru a díky jedinečné fotobudce si můžete odnést také nefalšovanou retro fotku jako vzpomínku. Na barech bude samozřejmostí bohaté občerstvení včetně chutných dobrot k snědku. Pokud protančíte své střevíce a rozbolí vás nohy, tak si dění budete moci vychutnat z pohodlí svého stolu s obsluhou. Předprodej probíhá v Kulturním domě Příbor. Cena vstupenek 150 Kč.

 

Drakiáda – Příbor. V sobotu 14. 10. od 14.30 hod. na kopci nad koupalištěm proběhne Drakiáda. Během odpoledne se děti mohou těšit na super hry, dračí závod, vyrábění draků i občerstvení.

 

Podzimní vítr – Štramberk. V sobotu 14. 10. od 13.30 hod. v kinosále proběhne křest knihy Vladimíra Prokopa spojený s prezentací titulu a autogramiádou.

 

Večer s cimbálovou muzikou – Štramberk. V sobotu 14. 10. v 19.00 hod. se můžete těšit na posezení s cimbálovou muzikou Pramínky z Kopřivnice v Kamenném šenku Městského pivovaru.

 

Láska brány otevřela – a zrodilo se divadlo – Štramberk. V sobotu 14. 10. od 19.00 hod. u příležitosti 120. výročí založení divadelního souboru Pod věží Štramberk proběhne setkání v Kulturním domě. Soubor připomene divadelní hry uvedené v minulých letech.

 

Pozvánka na Kateřinický trail, tedy běžecký závod pro muže, ženy, ale i děti všech věkových kategorií. Šestý ročník akce proběhne v neděli 15. října. Organizátoři připravili 13 tratí včetně několika novinek. Registrace včetně více informací na webových stránkách akce.

 

Soutěž barmanů Fifty cup začíná v neděli v hotelu Tatra v 16 hodin.

 

 

 

11. 10. 2017

 

Z technických důvodů bude v pátek 13. října 2017 od 10:30 hodin uzavřeno pracoviště Czech Pointu na kopřivnické radnici.

 

Město Kopřivnice zve občany na letošní poslední farmářský trh, který se uskuteční v pátek 13. října v době od 9 do 16 hodin. Kromě velké nabídky zboží od místních výrobců podzimní trh nabídne také výstavku právě rostoucích hub a mykologickou poradnu. Všichni jsou srdečně zváni.

 

V úterý 17. října se v 10. patře budovy kopřivnického městského úřadu uskuteční od 14. hodin zábavné soutěžní odpoledne. Aktivita spadá do celoročního programu Aktivní senior 2017 a vstup na ni je zdarma.

 

Stovka seniorů z Kopřivnice navštívila 20. 9. 2017 spřátelené města na Slovensku – Bánovce nad Bebravou. Poznávací zájezd do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou byl pro kopřivnické seniory připraven v rámci programu Aktivní senior 2017. V rámci návštěvy si účastníci výletu prohlédli bývalou automobilku Tatra a bylo připraveno setkání s představiteli města s přátelským posezením. Zajímavého programu v Bánovcích se účastnilo také více než 50 tamních seniorů. Zde byla domluvena i reciproční návštěva seniorů z Bánovců v Kopřivnici s obdobným programem – ta se bude konat 19.října 2017. Dopoledne proběhne návštěva Tatry a od 12:00 – 13:30 hodin bude vyhrazen prostor v Katolickém domě na oběd a společné setkání slovenských a kopřivnických seniorů. Zájemci o setkání jsou srdečně zváni!!!

  

Na úřední desce je od 27. září zveřejněna informace o připravované opakované dražbě bývalého internátu SOU, včetně součástí a příslušenství. Šestipodlažní školní budova z r. 1967 původně sloužila jako dívčí internát, od r. 1994 po provedené adaptaci se zde vyučovalo až do r. 2013. Navrhovatelem dražby je MS kraj. Odhadnutá cena činí 7200000 Kč. Nejnižší podání činí 3 600 000 Kč. Zájemci o dražbu si objekt mohou prohlédnout 13. a 31. října.

 

 

Od 22. září nabízí Lašské muzeum unikání expozici fotografií cestovatele, hudebního skladatele, mořeplavce, kameramana a fotografa Eduarda Ingriše. Osudy Eduarda Ingriše jsou mimořádně zajímavé, už mezi světovými válkami se stal uznávaným kapelníkem a operetním skladatelem. K výstavě je nově připojen i lektorovaný program pro školy, během kterého se žáci mohou seznámit jak s osobností E. Ingriše, tak s jeho cestovatelskými zážitky, ale také s tím, jak se lidé plavili po mořích před stovkami let, postaví si maketu voru, kterým se plavil Tichým oceánem a dle starých map si sestaví i plán cesty. Výstava Na cestě světem bude v muzeu k vidění až do 26. listopadu, v polovice trvání expozice budou aktuálně vystavené fotografie obměněny za další část Ingrišovy kolekce.

 

Tatra chce do provozu dostat nové vozy. Odkoupí proto staré tatry. Výhodný odkup starších nákladních vozidel Tatra začala svým zákazníkům nabízet kopřivnická automobilka Tatra Trucks. Jedná se o jediný program tohoto druhu na českém a slovenském trhu. Zájemci, kteří chtějí tuto lákavou nabídku využít, ale musí splňovat určité podmínky. První z nich je, že zákazník musí vozidlo vlastnit alespoň dva roky. Další se pak týká samotného vozu, které dle podmínek musí mít platné technické osvědčení minimálně ještě tři měsíce po jeho vykoupení. Tyto starší tatrovky automobilka následně prodá do zahraničí, kde budou dále sloužit uživatelům především v rozvojových zemích.

 

Moravskoslezský kraj od příštího školního roku vyzkouší duální systém vzdělávání. Podstatou duálního vzdělávání je, aby zaměstnavatele a školy spolu zajišťovali vzdělávání a ověřování všech technických kompetencí, a to buď u zaměstnavatele za účasti školy, nebo ve škole za účasti zaměstnavatele. Na pilotním projektu duálního vzdělávání pracuje Svaz průmyslu a dopravy v ČR s vybranými školami a firmami z Moravskoslezského kraje. Studenti, kteří nastoupí do vybraných škol v září 2018, vyzkouší tento systém jako první. Do pilotního projektu se zapojí čtyři technicky zaměřené školy (Střední škola elektrotechnická Ostrava, Vítkovická střední průmyslová škola, SPŠ Kopřivnice, SPŠ Frenštát p. R.) a stejný počet firem z regionu (ArcelorMittal Ostrava, Brose Kopřivnice, Varroc Lighting Systems Nový Jičín, Vítkovice Machinery Group). V případě úspěchu by se měl projekt duálního vzdělávání rozšířit také do dalších krajů v České republice.

 

9. 10. 2017

 

Kvůli rekordním cenám a někdy i prázdným regálům jezdí Češi pro máslo do Polska. I tam se sice jeho cena zvedla, ale podle zkušeností spotřebitelů se v porovnání s Českem dá pořídit daleko výhodněji. Ve prospěch polských obchodníků přitom hraje i nižší cena některých dalších potravin. Supermarkety v příhraničí tak o české zákazníky nouzi nemají. Máslo v balení 375 g stojí 11,99 zlotých. Je to levnější než u nás a má 83 procent tuku.

 

Pozvánka na Kateřinický trail, tedy běžecký závod pro muže, ženy, ale i děti všech věkových kategorií. Šestý ročník akce proběhne v neděli 15. října. Organizátoři připravili 13 tratí včetně několika novinek. Registrace včetně více informací na webových stránkách akce.

 

Soutěž KTK s Voxelem o 3 x 2 vstupenky na koncert #PopFolklorTour: Voxel s Cimbálovkou

který se koná v pátek 27. 10. 2017ve 20:00 hod v KDK Kopřivnice

Soutěžní otázka: Jak se jmenovala punkrocková kapela ve které Voxel (vlastním jménem Václav Lebeda) v Kopřivnici začínal.

A/ Balanc

B/ Burnout

C/ Burnley

Odpovědi zasílejte prostřednictvím SMS na telefonní číslo 774 599 474 nebo e-mailem: studio zavináč ktk.cz

Ve tvaru vaše jméno – odpověď. Uzávěrka je ve středu 11. 10. 2017 v 10:00.

 

Soutěž KTK s Autoklubem ploché dráhy, o 3 x 2 vstupenky na Mistrovství České republiky na dlouhé ploché dráze,

na letním stadionu v Kopřivnici, v neděli 8. 10. 2017 od 13:00 hod. 

Jaký je rozdíl mezi dlouhou plochou dráhou a klasickou plochou dráhou

A/ Motorka je oproti strojům z klasické dráhy o kousek kratší.

B/ Závod se jede na 6 kol.

C/ Motorka je oproti strojům z klasické dráhy o kousek delší a má dvourychlostní převodovku.

Výherci:

1/ Roman Rozsypálek

2/ Libor Klepáč

3/ Pavel Polášek

 

Katolická beseda zve v Út 10. 10. 2017 do katolického domu na přednášku Věry Sosnarové. – Příběh ženy, která přežila gulag – od 18.00.

 

Další přednáška o českých spisovatelích ve Vile Machů s Ladislavem Cvíčkem se chystá na 11. října a tentokrát bude zaměřena na osobnost Aloise Jiráska.

 

Kurz automatické kresby pro začátečníky i pokročilé probíhá v centru Balsamina již třetím rokem pod vedením paní Sylvy Seidlové, zapojit se můžete 11. 10., 18.00-20.00.

 

Kalendář bude opět upozorňovat na akce konané v našem městě. Stejně jako v předchozích letech, i letos najdou obyvatelé města Kopřivnice ve svých schránkách městské kalendáře. Ty budou opět upozorňovat na městské akce, kterých v příštím roce, věnovanému oslavám 70. let povýšení Kopřivnice na město, nebude málo. Přehled kulturních, společenských i sportovních akcí pomáhají dávat dohromady samy spolky, organizace i jednotlivci, kteří zmíněné akce často organizují. „Pokud mají lidé zájem, aby byla právě jejich akce v městském kalendáři pro rok 2018 zveřejněná, je nutné, aby základní informaci o termínu a místě konání zaslali do 3. listopadu na e-mailovou adresu kopřivnického informačního centra,“ sdělila tisková mluvčí kopřivnické radnice Jana Hromočuková s tím, že adresa je ic@kopřivnice.cz a předmět e-mailu je třeba nazvat Kalendář 2018. Městské stolní kalendáře, tentokrát doplněné snímky odhalujícími zajímavosti našeho města z ptačí perspektivy, budou do všech kopřivnických domácností distribuovány během druhé poloviny prosince 2017.

 

Městská aukce je v plném proudu. Radnice ve středu 4. října opět spustila aukci nevyužitého majetku města. V nabídce jsou tradiční položky, ale i vyřazený automobil nebo rehabilitační přístroj. Město Kopřivnice se v aukcích zhruba dvakrát do roka zbavuje nevyužívaného majetku. „Jedná se o dlouhodobý majetek, který je k dalšímu využití v rámci města nepotřebný či nepoužitelný,“ uvedla Miroslava Michalská z evidence majetku. Aukce majetku byla spuštěna ve středu 4. října v 9 hodin. I tentokrát mají lidé z čeho vybírat. V nabídce jsou nejen klasické věci jako monitory, starý nábytek, a drobná elektronika, ale opět se najde několik kuriozit. „Tentokrát je v nabídce dodávkové auto Mercedes Benz Vito s automatickou převodovkou nebo třeba rehabilitační přístroj Power Plate,“ doplnila výčet nabízených věcí referentka evidence majetku. Aukce je dostupná na stránkách města Kopřivnice na adrese www.koprivnice.cz. Dražba věcí bude trvat do středy 11. října do 15 hodin. Případné další bližší informace u Miroslavy Michalské nebo na telefonním čísle 556 879 736.

 

Další akce, která probíhá pod záštitou Zdravého města je Cvičení pro dospělé zdarma. Přijďte si zacvičit do parku E. Beneše každé pondělí – v sudý týden od 17:00 hodin a v lichý týden od 10 hodin dopoledne až do 13. listopadu. S sebou si vezměte sportovní oblečení a pití.

 

Do konce října můžete fotit a hledat náměty pro 5. ročník FOTOSOUTĚŽE LBB 2017, kterou vyhlásily Obce Lašské brány Beskyd – Kopřivnice, Štramberk, Příbor a Hukvaldy, tedy je prostor širší – snímky mohou být pořízeny na území všech jmenovaných lokalit a musí mít tematickou vazbu na oblast Lašské brány Beskyd. Pro oceněné budou připraveny ceny v celkové hodnotě 10 000 Kč.

 

Moravskoslezský kraj se chystá rozdělit deset milionů korun na ozdravné pobyty žáků prvního stupně základních škol. Tento pilotní program pomůže dětem, které se díky němu dostanou minimálně na 12 dní na čerstvý vzduch do hor, lázní a rekreačních středisek. Zahájení příjmu žádostí je naplánováno na 1. 11. 2017, žádat bude možno až do 30. 4. 2018. Poslední ozdravné pobyty pak musí být realizovány nejpozději v dubnu 2019.

 

Dům dětí a mládeže prošel o prázdninách výraznou proměnou. Rekonstrukce se dotkla celé budovy, jak vnitřních prostor, tak i exteriéru. Firma MH-STAVBY, s. r. o., z Ostravy, provedla zateplení, sanaci statiky budovy, a částečnou výměnu dveří za 8,5 milionu korun včetně DPH. Novinkou je rekuperace. Součástí projektu je úprava stávajícího oplocení a zpevněných ploch v okolí budovy. Přestože stavaři stále na objektu pracují, většina kroužků již vítala děti na zahajovacích schůzkách. Protože interiéry jsou již dokončeny, od 9. října dům dětí a mládeže obnoví plný provoz. Letos DDM nabízí 95 kroužků pro děti a 10 kroužků pro dospělé. Novinkou je Taneční kroužek New flavour gang, A ve štramberské pobočce horolezení, metaná, aeriel hoop, taneční klub a capuiera. Zahajovací schůzky v těchto dnech probíhají, stále je ještě možnost se přihlásit. Slavnostní zahájení provozu se plánuje až na závěr října, kdy by měla být letošní rekonstrukce Domu dětí a mládeže definitivně ukončena.

 

6. 10. 2017

Skvělého úspěchu dosáhli naši extraligoví házenkáři, když se po čtvrtém kole po vítězství nad Strakonicemi dostali do čela tabulky. Tým trenéra Veřmiřovského tak vytěžil z třídílné domácí mise 4 body. Proti nováčkovi ze Strakonic nastoupili naši hráči sebevědomě a od úvodních minut udávali směr utkání, po deseti minutách vedli 8:4. Čísla na světelné tabuli se nakonec zastavila na hodnotě 30:21. Díky lepšímu skóre jsou v tabulce Kopřivničané před Lovosicemi a Zubří kleslo na třetí místo. V pátém kole odjedou 8. října naši házenkáři do Karviné a týden poté hrají doma proti Dukle Praha.

 

Již šestý ročník Noci vědců v Beskydech  proběhne 7. října  15:30 do půlnoci (v případě přízně počasí). Opět jsou připraveny zajímavé přednášky nejen na astronomická témata, budou připraveny také astronomické dalekohledy pro pozorování Slunce a slunečních skvrn ve dne a v případě jasné oblohy také večerní pozorování oblohy dalekohledy. V případě zatažené oblohy bude pokračovat „filmový večer“ s astronomickou tématikou. Vstup je ZDARMA, kapacita sálu dostatečná…

Program:
•    15:00 – 19:30 Pozorování Slunce dalekohledy (souběžně s přednáškami)
•    15:40 – 16:15 Dovolená s dalekohledem (Jaromír Ciesla)
•    16:20 – 16:50 Povídání o jeřabinách (Petr Šimeček)
•    17:20 – 18:20 Konec světa na 20 způsobů (Ivo Míček)
•    18:30 – 19:30 Blízký vesmír, projekce filmu s diskuzí (Michal Švanda)
•    Od setmění Pozorování oblohy

 

Nenechte si ujít víkend ve Velkých Karlovicích (7.- 8.10.2017), kde vás čeká jedinečná gastronomická událost plná valašské kuchyně a regionálních produktů. Čeká vás 3,5 km chutí a vůní na 13 gastro zastávkách v údolí Léskové, kde si můžete dopřávat ochutnávky a současně si užívat procházku krásnou přírodou, zažít atmosféru farmářského trhu, galavečeří s mistry kuchaři, soutěže o nejlepší frgál a klobásu a dalších doprovodných programů. Vstup na Karlovský gastrofestival je ZDARMA.

 

Na ulici Štramberské dojde před dokončením ještě k jednomu dopravnímu omezení kvůli dopravnímu značení, pravděpodobně 14. října.

 

Kopřivnicka požádalo o kotlíkovou dotaci doposud 241 lidí.

 

Organizace a lidé, kteří mají zájem, aby byla jejich akce uvedena v městském kalendáři pro rok 2018, by měli informaci o termínu a místě konání zaslat do 3. listopadu na adresu ic@kopřivnice.cz a předmět e-mailu je třeba nazvat Kalendář 2018.

 

Některé děti získávají první zkušenosti s alkoholem okolo pátého roku věku, s kouřením začínají experimentovat zhruba v osmi a okolo dvanáctého roku se školákům začíná do života dostávat i marihuana, i to vyplývá z dotazníků, které v rámci své návštěvy protidrogového vlaku vyplňovali žáci kopřivnických škol.

 

Výstavu pod názvem „Svět kostiček. Výstava Lego Technic a Bionicle bude zahájena v pátek 13. října 7 v 16 hodin v prostorách Technického muzea. Náplní výstavy bude tematická expozice exponátů z edice Lego Technic, Bionicle a vlastní tvorby předních českých stavitelů a sběratelů. Letadla, lodě, motorky, formule, traktory, stavební technika, kamiony a spousta dalších technicky propracovaných modelů. Velkým lákadlem může být i válečná zóna robotů Bionicle a Hero Factory. Z vlastní tvorby se představí například unikátní modely v měřítku detailně propracovaných hasičských vozidel tovární značky Tatra od českého stavitele Ondřeje Nešlehy. Tovární sety z různých časových období budou v jednotlivých tematických celcích při vzájemném porovnávání představovat na první pohled patrné proporční, hmotové i estetické rozdíly na časové ose dle roku vydání exponátů a dostupných kostek někdejší produkce společnosti LEGO®. Pro děti bude připraven plnohodnotně vybavený dětský koutek. Ke stavění v sekcích kostky Duplo® i Classic – Basic®, Baby Primo i Bionicle. Pro tvorbu kreativních návštěvníků výstavy budou v prostorách dětského koutku umístěny hrací stolky.

 

Zábavné soutěžní odpoledne pro seniory se koná 17. října od 14 hodin v 10. patře radnice.

 

V říjnu začíná cyklus PEČUJ DOMA A S NÁMI, 1. lekce – Ošetřovatelský kurz – se koná v pátek 6. října 2017 v Kopřivnici na radnici ve 2. patře od 13 hodin.

 

KONCERT VĚRY MARTINOVÉ. Město Příbor zve v pátek 6. 10. 2017 od 18.00 hodin na koncert Věry Martinové a kapely Jako Dřív do Kulturního domu v Příboře.

 

DEŠTIVÉ DNY. Kulturní dům Kopřivnice zve v pátek 6. 10. 2017 v 19.00 hodin na náhradní termín představení Deštivé dny, které se mělo odehrát ve čtvrtek 16. 2. 2017. Zakoupené vstupenky na původní termín zůstávají v platnosti. Hrají Richard Krajčo a David Švehlík.

 

STRAŠIDLENÍ NA KOTOUČI. Dům dětí a mládeže zve v pátek 6. 10. 2017 na noční hru pro rodiče s dětmi, kteří mají rádi dobrodružství. Sraz v 19.00 hodin v Národním sadu ve Štramberku.

 

TANEČNÍ RETROVEČER. Vila Machů zve na první taneční retrovečer s Honzou Hanibalem a zpěvačkou Magdou v pátek 6. 10. 2017 ve 20.00 hodin ve společenském sále vily (bývalé loutkové divadlo).

 

Město Příbor, Ranč u Michálků a středisko volného času LUNA Příbor zvou u příležitosti Evropského dne bez aut na pouštění draků, předvedení leteckých modelů za letu a další aktivity a to v sobotu 7. 10. 2017 na letiště pro modely letadel (kopec u sv. Jana) v Příboře. Od 13.30 hodin proběhne pouštění draků, a ve 14.30 předvedení leteckých modelů za letu. Od 14.30 hodin jsou připraveny hry a soutěže a je také zajištěno občerstvení u Michálků, kde bude k dispozici doprava koňským povozem. V případě velmi nepříznivého počasí se akce nekoná.

 

NADAČNÍ DEN. V sobotu 7. 10. 2017 od 13.30 hodin jste zváni na Nadační den do Kulturního domu Tichá. Na programu bude pěvecký sbor Tichavjánek, pěvecký soubor Šátek, muzikantská kapela Šrumec, dále taneční vystoupení dětí z Astry, taneční vystoupení valašského souboru Radhošť, bubnování s terapeutem, soutěže pro děti, slosovatelná sbírka, malování na obličej, prodej včelích produktů, občerstvení, možnost projížďky s hasiči a mnoho dalšího.

 

POHLEDY DO NEBE. Vila Machů zve v sobotu 7. 10. 2017 od 17.00 hodin do společenského sálu na povídání astronoma a astrofyzika Jiřího Grygara o vesmíru.

 

VEČER FILMOVÉ A POPULÁRNÍ HUDBY. Městský dechový orchestr Kopřivnice zve v sobotu 7. 10. 2017 na koncert filmové i populární hudby. Začátek akce je v 17.00 hodin před Kulturním domem v Kopřivnici, vstup je volný. V případě nepříznivého počasí se program přesouvá do velkého sálu Kulturního domu.

 

DLOUHÁ PLOCHÁ DRÁHA. V neděli 8. 10. 2017 od 13.00 hodin na letním stadionu v Kopřivnici proběhne mezinárodní mistrovství České republiky za účasti světové dlouhodrážní špičky.

 

KINO: RENOIR: UCTÍVANÝ A ZATRACOVANÝ. Kino Kopřivnice zve v neděli 8. 10. 2017 v 15.30 hodin na výstavu na plátně kina od známého impresionistického malíře Renoira.

 

4. 10. 2017

 

Centrum Balsamina zve na první z přednášek paní psycholožky Stanislavy Podžorné s názvem Sourozenecké konstelace. Každý jsme od narození až do smrti dítětem svých rodičů, a není jedno, kolikátým dítětem se narodíme! Postavení v rodině nás předurčuje k určitým povahovým rysům, vlastnostem, našim schopnostem. A naopak – postavení v rodině mohou předurčovat naše opakující se problémy, na které v životě narážíme, ať už ve vztazích, v práci, v rodinném prostředí. A to, co znám, s tím mohu něco udělat. Přednáška proběhne ve středu 4. 10. od 17.30.

 

Moravskoslezští radní schválili kotlíkovou dotaci první více než pětistovce žadatelů. Mezi domácnosti rozdělili 62,5 milionu korun. Peníze žadatelé dostanou poté, co si svůj kotel nechají vyměnit a předloží závěrečný účet. Seznamy schválených žadatelů jsou k dispozici i na www.lokalni-topeniste.msk.cz Peníze kraj lidem proplatí až po výměně kotle a předložení závěrečného vyúčtování. Zároveň mohou o dotaci, na kterou se váže rovněž sedmiapůltisícový příspěvek kraje a různě vysoké bonusy měst a obcí, žádat i další zájemci. Krajský úřad v současné době eviduje 5 723 žádostí v celkové výši zhruba 592 milionů korun. Rozdělit však může bezmála 900 milionů. Dotace pokryje nejméně tři čtvrtiny nákladů. Podporovanými topeništi jsou automatické kombinované kotle, kotle jen na biomasu, kondenzační plynové kotle a tepelná čerpadla.

 

Kopřivničtí hasiči postoupili do závěrečného finále VII. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku. Výsledné pořadí finalistů vzejde z veřejného hlasování, které potrvá až do 31. října. Mezi vítěze bude opět rozděleno jeden milion sedm set padesát tisíc Kč a hasičská technika v hodnotě 600 tisíc Kč. Pokud chcete naše hasiče podpořit, hlasujte na stránkách soutěže www.adhr.cz v oblasti sever Moravy.

 

Posledního srpna skončila 5. Sbírka vršků od běžných PET lahví na pomoc nemocnému dítěti. Malé plastové zátky tentokrát mohou zajistit velkou pomoc pětiletému Jiříkovi z Frenštátu p. R., který v Kopřivnici navštěvuje ZŠ a MŠ školu Motýlek. Malý Jirka trpí od narození středně těžkou mentální retardací se sekundárním vývojem autistického spektra. Sbírka by měla přispět na zakoupení digitálního naslouchadla. Celkem bylo nasbíráno 1221 kg a na účet města byla zaslána částka 8 547 Kč. Kopřivnice tuto sbírku tentokrát spojí s příspěvky od dalších dárců, mezi které patří i město Frenštát pod Rad.

 

Město Kopřivnice aktuálně nabízí nájem jednoho bytu na ulici Alšově za podmínky přistoupení k dluhu. Byt o velikosti 1+3 je určen stávajícím nájemcům městského bytu a to páru mající v péči alespoň dvě nezletilé děti. Vyplněná přihláška se odevzdává v neprůhledné a zapečetěné obálce nejpozději do 9. října do 16 hodin na radnici, na oddělení bytové správy, kde také obdržíte formulář přihlášky.

 

ČEZ Distribuce, a.s. oznamuje, že na ulici 17. listopadu č.p. 314, 1216 – 1219 bude přerušena dodávka elektrické energie dne 9. října od 7:45 – 15:30 hodin.

 

Hodně zmatečně skončilo ve čtvrtek jednání zastupitelů Frenštátu pod Radhoštěm o tom, jestli firmě Synot umožní provozování kasina v hotelu Vlčina. Po takřka hodinu a půl trvajícím dohadování neodhlasovali nic – povolení kasina, jeho odmítnutí, ani odročení bodu na příští jednání. Nová Vlčina zůstává prázdná, ruleta se v ní zatím roztáčet nebude. Vlčina v době socialismu patřila do sítě Interhotelů spadajících pod cestovní kancelář Čedok. V roce 1946 ve Vlčině bydlel prezident Edvard Beneš a až do 80. let byla jedním z nejkvalitnějších ubytovacích míst v regionu. Po roce 1990 patřila Vlčina městu, které hotel v roce 2006 prodalo soukromé společnosti. V současnosti jsou obě Vlčiny zavřené a zvláště ta starší chátrá. Synot hodlá objekty přeměnit na čtyřhvězdičkový hotel s restaurací, kongresovým sálem, wellness centem a luxusním kasinem. Současná podoba smlouvy s desetiletou exkluzivitou a vysokými sankcemi je ale pro Frenštát nepřijatelná.

 

Diakonie Českobratrské církve evangelické pořádá ve spolupráci s městem Kopřivnice cyklus kurzů nazvaný Pečuj doma a s námi. Vzdělávací program určený všem laikům, kteří pečují nebo se starají o seniory v domácích podmínkách, začne v Kopřivnici v říjnu letošního roku. Program bude mít dvaačtyřicet hodin, rozdělených do sedmi kurzů po šesti hodinách. V každém cyklu se uskuteční čtyři základní a tři specializované kurzy. Kurzy lidem nabídnou několik témat, které s péčí o seniora doma úzce souvisí. Z těch všeobecných budou odborníci přednášet o sociálně právní problematice, ošetřovatelství, důležitosti fyzioterapie a chybět nebude ani praktický a nácvikový kurz. Cyklus je pro všechny účastníky zdarma. Kurzy se uskuteční v prostorách Městského úřadu v Kopřivnici

 

2. 10. 2017

 

Při ranním požáru v ubytovně ve Studénce hasiči zachránili sedm osob, tři utrpěly zranění. Pět jednotek hasičů zasahovalo v pondělí 2.10.2017 brzy ráno u požáru bytu 1+1 v ubytovně ve Studénce-Butovicích. Hasiči odtud zachránili celkem sedm osob, další dvě evakuovali, tři osoby se zranily – nadýchaly se kouře. Předběžná škoda byla odhadnuta na 700 tisíc korun, příčina vzniku požáru je v šetření. Operační středisko hasičů bylo o požáru v ubytovně, kterou využívají především osoby vyššího věku, informováno v pondělí krátce před půl pátou ranní. Do Butovic vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Nový Jičín a Bílovec, společně s nimi tři jednotky dobrovolných hasičů – Studénka, Fulnek a Bílovec. Hořelo v bytě 1+1 ve 2. patře ubytovny (3. NP). Hasiči vedle hašení požáru prozkoumali celkem 12 bytových jednotek. Lokalizace a likvidace požáru byly nahlášeny během pondělního dopoledne. Poslední jednotka – dobrovolní hasiči ze Studénky – odtud odjížděla v 10 hodin dopoledne.

 

Zdravé město Kopřivnice, CykloArt bike club a dětské zastupitelstvo Vás zvou na cyklohrátky, které se budou konat ve středu 4. října v centru města. Registrace proběhne od 15:30 hodin. Tato akce je určena dětem od 4 do 15 let, které budou rozděleny do 3 kategorií.

 

Další akce, která probíhá pod záštitou Zdravého města je Cvičení pro dospělé zdarma. Přijďte si zacvičit do parku E. Beneše každé pondělí – v sudý týden od 17:00 hodin a v lichý týden od 10 hodin dopoledne až do 13. listopadu. S sebou si vezměte sportovní oblečení a pití.

 

Soutěž KTK s penzionem Vila Machů, o 2 x 2 vstupenky na přednášku  Jiřího Grygara Pohledy do nebe, 

která se koná 7. 10. 2017 v 17:00 hod.

 Soutěžní otázka: Jak se jmenoval dokumentární seriál s Jiřím Grygarem, který vysílala Slovenská televízia v 80. a 90. letech a podle kterého byla napsána také knižní publikace, doplněná ilustracemi Karla Saudka?

 1. A) Vesmírne laboratorium
 2. B) Zlaté století astronomie
 3. C) Okna vesmíru dokořán

 

Výherci:

1/ Jarmila Hánová

2/ Julie Hanzelková

Ceny si můžete vyzvednout v redakci televizního studia v Kopřivnici na ulici Záhumenní č. p. 1152 do 6. 10. 2017.

Info:  studio@ktk.cz , 595 179 140

 

Soutěž KTK s Autoklubem ploché dráhy, o 3 x 2 vstupenky na Mistrovství České republiky na dlouhé ploché dráze,

na letním stadionu v Kopřivnici, v neděli 8. 10. 2017 od 13:00 hod. 

 

Otázka pro dnešní soutěž se úzce dotýká této soutěžní kategorie: Jaký je rozdíl mezi dlouhou plochou dráhou a klasickou plochou dráhou?

A/ Motorka je oproti strojům z klasické dráhy o kousek kratší.

B/ Závod se jede na 6 kol

C/ Motorka je oproti strojům z klasické dráhy o kousek delší a má dvourychlostní převodovku.

Odpovědi zasílejte prostřednictvím SMS na telefonní číslo 774 599 474 nebo e-mailem: studio zavináč ktk.cz

Ve tvaru vaše jméno – odpověď. Uzávěrka je ve středu 4. 10. 2017 v 10:00.

 

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se letos uskuteční v pátek 20. a v sobotu 21. října. Své zástupce má na kandidátkách v Moravskoslezském kraji, tak jako v každých volbách do Poslanecké sněmovny, také Novojičínsko.

Za ANO je na 4. pozici ředitel exportní divize Jiří Strýček (58 let) z Nového Jičína, „čtyřkou“ je rovněž Dana Váhalová (51 let), současná poslankyně ze Starého Jičína kandidující za ČSSD. Na kandidátce ČSSD je ještě na 10. místě Robert Halamíček (38 let), vedoucí výroby z Frenštátu pod Radhoštěm.Také KSČM má na kandidátce pro Moravskoslezský kraj v první desítce dva kandidáty z Novojičínska. Jsou jimi na 3. pozici Ivan Žárský (42 let), učitel z Oder, a na 9. místě Petr Havránek (39 let), manažer ze Studénky. ODS nasadila na 4. pozici Jakuba Jandu (39 let), reprezentanta ve skoku na lyžích z Frenštátu pod Radhoštěm, na kandidátce KDU-ČSL je s číslem 5 místostarostka Příbora Dana Forišková (61 let) a s číslem 10 Jaroslav Perútka (53 let), podnikatel z Nového Jičína. TOP 09 má na 7. pozici Tomáše Veličku (49 let), z Bílovce, který působí jako ředitel Poradny pro primární prevenci.Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury má na 8. místě kandidátky pro Moravskoslezský kraj Jiřího Jankota (48 let) z Nového Jičína, jednatele společnosti, u Pirátů je na 3. pozici IT manažer Jiří Demel (59 let) z Příbora. Zelení mají jako „jedničku“ Ivana Bartoše (60 let), krajinného experta a projektanta ze Studénky, a na 3. pozici Ondřeje Syrovátku (38 let), místostarostu Nového Jičína. Na pozici číslo 1 je také Radomír Klein (50 let) z Oder-Veselí, ředitel soukromé společnosti, který kandiduje za Svobodné.

Kandidáti z Novojičínska se objevují také na dalších kandidátkách, u nichž se ale dá stěží předpokládat, že získají potřebný počet hlasů. Marcela Dröhslerová (54 let) z Kopřivnice kandiduje na 2. pozici za Cestu odpovědné společnosti, Lumír Štěpán (27 let) z Kopřivnice je 6. na kandidátce Radostné Česko, Radomil Bodzsar (60 let) z Mošnova kandiduje jako číslo 4 za Rozumné, na kandidátce ODA jsou dokonce tři jména z Novojičínska, jako číslo 5 Lumír Pospěch (58 let) z Kopřivnice, číslo 6 má Michal Gaydicza (49 let) z Nového Jičína a na 8. pozici kandiduje Miriam Zemanová (63 let) z Kopřivnice. Dobrá volba 2016 má jako „jedničku“ Milana Petráše (44 let) z Ženklavy, Sportovci jako „pětku“ Jiřího Rašku (49) z Frenštátu pod Radhoštěm a za DSSS kandiduje na 5. místě Radim Sobotík (40 let) z Kopřivnice.Na kandidátkách jsou samozřejmě i další kandidáti, avšak nikoliv do desáté pozice. O tom, kdo nakonec usedne do poslanecké sněmovně, se rozhodne zhruba za měsíc.

 

Životně důležité přístroje pro sledování dechu čerstvě narozených dětí získalo dětské oddělení v Nemocnici Nový Jičín. Deset nových monitorů dechu Babysense v celkové hodnotě 29 700 korun předala zástupcům nemocnice Nadace Křižovatka. V České republice umírá na syndrom náhlého úmrtí (SIDS) každým rokem okolo deseti dětí. Jedna z uváděných příčin tohoto syndromu může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k takovéto anomálii přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí dítěte. Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat zhruba do jednoho roku věku dítěte, poté se již syndrom náhlého úmrtí neobjevuje.

 

Lašské muzeum přibližuje část tvorby renesančního Eduarda Ingriše. Opravdu renesančního člověka Eduarda Ingriše představuje veřejnosti Lašské muzeum. Expozici do Lašského muzea zapůjčilo zlínské Muzeum jihovýchodní Moravy. Výstava vynikajících snímků z nejrůznějších období Ingrišova života byla zahájena v pátek 22. Září. Eduard Ingriš se narodil 11. února 1905 a již mezi dvěma světovými válkami se z něj stal uznávaný operetní autor a dirigent, jehož tvorbu znalo celé Československo. K jedním z jeho nejslavnějších počinů patří píseň Teskně hučí Niagara. Coby filmař spolupracoval například s americkými filmovými studii, s Ernestem Hemingwayem se podílel na natáčení filmu Stařec a moře.

 

 
 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice