30. 12. 2024

Úředníci opět uspořádali předvánoční sbírku

Kopřivnická radnice opět ukázala, že solidarita a pomoc potřebným jsou hodnoty, které město každoročně podporuje. V předvánočním čase zaměstnanci úřadu uspořádali finanční sbírku, jejíž výtěžek bude sloužit k financování aktivit spolku „Máš čas?“, který se zabývá obecně prospěšnými činnostmi v našem městě. Do sbírky se zapojila téměř třicítka zaměstnanců a společně vybrali částku 6 500 korun. Vybrané peněžní prostředky poslouží k zpříjemnění vánočního období klientů nízkoprahového denního centra Racek i k hrazení dalších nezbytných výdajů v budoucnu. „Pokud se klienti zapojí do úklidu v rámci sanitárního dne, zajistíme jim oběd. Stejně tak využíváme prostředky na pomoc klientům, kteří potřebují doplatky na léky, nebo na úhradu jízdného při návštěvě lékaře v jiném městě,“ vysvětlil vedoucí centra Racek Michal Raška. Sbírka tak pomůže nejen zlepšit kvalitu života lidí bez přístřeší během svátečního období, ale také poskytne podporu v situacích, kdy je potřeba rychle reagovat na jejich aktuální potřeby. „V současné době bychom ocenili darování starších, ale funkčních mobilních telefonů, klidně i tlačítkových, včetně nabíječky. Tyto telefony mohou klientům Racka pomoci zůstat v kontaktu se sociálními službami, rodinou nebo si hledat práci,“ doplnil Michal Raška. Pro bližší informace prosím volejte 790 232 245.

 

Uživatelé systému sdílených kol v Kopřivnici čeká změna. Od prvního února totiž dojde ke změně provozovatele a stávající stříbrná kola společnosti Nextbike nahradí růžová Rekola. V soutěži, kterou Kopřivnice vyhlásila společně s Novým Jičínem, porazila dosavadního provozovatele konkurenční nabídka. Obě města si jako nepřekročitelnou horní hranici ceny výpůjčky stanovila 17 korun, což byla hranice, pod kterou se s rezervou pohybovaly obě nabídky. Rekola nakonec nabídla jednu výpůjčku za 13 korun a 45 haléřů. „To byla nabídka o necelou korunu nižší než ta, kterou nabídl dosavadní provozovatel. Takže i přesto, že jsme byli s fungováním spokojeni, dojde k výměně provozující firmy,“ vysvětluje Adam Hanus, starosta Kopřivnice. Rekola by měla podle smlouvy provozovat systém sdílených kol v Kopřivnici a Novém Jičíně po dobu 23 měsíců, tedy až do konce roku 2026. Počet kol v kopřivnických ulicích by měl oproti stávajícímu stavu vzrůst o deset na 85. V zimních měsících, kdy službu Rekola převezmou, bude počet bicyklů redukován na pět desítek. Půjde o městská kola s rámem usnadňujícím nasedání. Stejně jako aktuální kola v ulicích mají na řídítkách košík na menší zavazadlo a disponují přehazovačkou, ta je ale u Rekol pouze třírychlostní, nicméně převodový rozsah je podobný jako u Nextbike. Zvýšen má být rovněž počet stanovišť, kde bude možné kola zapůjčit a vrátit. Přibýt mají tři nová místa, která to budou, zatím nebylo určeno. Stejná zůstane i dosavadní cenová politika. První půlhodina výpůjčky bude pro uživatele zdarma a hradit ji bude město. Při delší výpůjčce pak bude zákazníkovi účtováno 20 Kč za každou další půlhodinu. I pod novým provozovatelem by měla být zachována možnost propojení Kopřivnice a Nového Jičína – na přejezd z jednoho města do druhého budou mít lidé k dispozici hodinu zdarma.

Pro uživatele sdílených kol ve městě bude výměna provozovatele především znamenat nutnost instalace nové mobilní aplikace a příslušné registrace. Nový provozovatel sdílených kol slibuje pravidelný servis kol stejně jako jejich převážení, pokud by se na některých ze stanovišť bez užitku hromadila. Nesprávné parkování kol bude provozovatel aktivně řešit. „Vždy se snažíme jít uživatelům naproti, ale zároveň být důrazní. Mí kolegové vše rádi vysvětlí a proberou,“ říká Jan Střecha, šef marketingu Rekola. Masového úmyslného poškozování kol se provozovatelé neobávají. „Vandalismus je spíše otázkou našich „neuživatelů“, kteří si služby neváží. Věříme však, že v Kopřivnici na nás čeká milé přivítání,“ doplnil Jan Střecha. Bikesharingová platforma Rekola funguje od roku 2013. Na počátku šlo o neziskovou organizaci využívající k cyklodopravě kola z druhé ruky. To se s postupným rozšiřováním kapacity služby mění. Dnes mají Rekola půl milionu uživatelů a tisíce výpůjček denně. V tuzemsku Rekola najdete v Praze a Brně, Českých Budějovicích nebo Prostějově, fungují i v městech počtem obyvatel srovnatelných s Kopřivnicí, jako je Krnov nebo Žďár nad Sázavou.

 

Místní sportovní kluby, spolky a volnočasové organizace si mezi sebou rozdělí 14 milionů a 651 tisíc korun. Zastupitelé schválili 13 dotací v celkové hodnotě 13,771 milionu korun. Radní už o dva týdny dříve rozdělili dalších 880 tisíc korun na dotace, jejichž výše nepřesáhla čtvrt milionu korun. Valná většina dotovaných subjektů si ve srovnání s loňskem polepšila. Například místní krasobruslařský klub by měl dostat téměř o 400 tisíc korun více, florbalisté o bezmála 200 tisíc, skauti získají navíc 100 tisíc korun a podobně. Ve srovnání se všemi sečtenými podporami z minulých let pošle v dalším roce město méně peněz díky změněnému výpočtu podpory čtyřem klubům. U kopřivnických fotbalistů je více než půlmilionový propad zkreslen tím, že částku v podobné výši klub v minulém roce městu vracel a plánuje velkou částku vracet i za letošní rok. O necelého půl milionu v součtu všech dotací méně dostanou v příštím roce hokejisté, kteří získávali zvlášť téměř milionovou podporu na muže, a menší suma bude chybět i dalším subjektům.

 

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, a. s., (SmVaK) zvyšují od Nového roku vodné a stočné o 3,89 % a bude činit 137,92 koruny včetně 12 % DPH. V nových cenách se odráží především náklady na opravy a obnovu vodárenské infrastruktury nebo personální náklady.  Nová cena za odběr pitné vody (vodné) pro zákazníky na Novojičínsku bude činit 70,78 koruny za metr krychlový včetně 12% DPH, cena za odvádění a čištění odpadních vod bude nově 67,14 koruny včetně DPH. U vodného představuje meziroční rozdíl 3,59 koruny (5,34 %), u stočného 1,58 koruny (2,41 %). Souhrnně jde o 5,17 koruny, tedy 3,89 % včetně 12% DPH. Celkově bude činit vodné a stočné 137,92 koruny včetně 12% DPH.

Zatímco cena vodného je pro celou Kopřivnici a místní části stejná, ve stočném, což je poplatek za odvádění a čištění odpadních vod, je tomu jinak. Důvodem jsou rozdílní provozovatelé kanalizací. SmVaK, které obhospodařují největší část kanalizací v Kopřivnici, stanovily cenu stočného za metr krychlový pitné vody ve výši 67,14 koruny včetně DPH. Stejnou částku jak pro odběratele SmVaKu, kterými jsou obyvatelé většiny bytových domů ve městě, tak i majitelé nemovitostí napojených na kanalizaci, kterou vybudovalo město v Lubině, ve Vlčovicích a Mniší. Tato cena se týká i nemovitostí v Kopřivnici napojených na kanalizaci ve vlastnictví města, na kterou jsou napojeny i některé nemovitosti v Kopřivnici, budou od letošního roku za stočné platit stejně jako majitelé nemovitostí napojených na kanalizaci ve vlastnictví SmVaKu. Jinou cenu za stočné budou platit majitelé nemovitostí ve Vlčovicích a v Mniší, které jsou stále připojeny na jednotnou kanalizaci pod správou Slumeka. Cena, kterou v minulém týdnu schválila rada města, pro příští rok je stanovena na 34,56 Kč včetně DPH. Nadále je naše cena výrazně pod úrovní sociálně únosné ceny stanovené pro příští rok pro náš kraj.

 

Situace na trhu práce na Kopřivnicku zůstává stabilní. Z listopadových statistik úřadu práce vyplývá, že pouze na Kopřivnicku došlo v listopadu ve srovnání s říjnem k nepatrnému snížení nezaměstnanosti. V ostatních lokalitách Novojičínska naopak zaznamenali minimální růst. V Kopřivnici a nejbližším okolí bylo k 30. listopadu registrováno 1 154 uchazečů o zaměstnání, což znamená, že podíl nezaměstnaných osob byl 4,23 %. To je sice úroveň o několik desetin vyšší, než je celookresní i celostátní průměr, nicméně Kopřivnice se může pochlubit bezkonkurenčně nejvyšší nabídkou volných pracovních míst. Zaměstnavatelé v našem mikroregionu hledají 1 350 lidí, což je takřka polovina nabídky pracovních míst v celém okrese. Stále platí, že volných míst je zde, alespoň podle statistik, více než lidí bez zaměstnání.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice