27. 5. 2022 – Soutěž o vstupenky na koncert CM Pramínky

Soutěž o 3 cd V dobrym i zlym a třikrát dvě vstupenky na koncert CM Pramínky

v sobotu 4. 6. 2022 v 17:00 hodin v sále katolického domu v Kopřivnici

Soutěžní otázka: co je to zvrtek?

A/ přístroj ve fitcentru

B/ nepodařené dílo

C/ tanec

 

Výherci:

1/ Petr Skoček

2/ Vladislav Makovec

3/ Adam Hanzelka

Vstupenky na koncert a cd budou připraveny k převzetí ve studiu KTK. Info: 595 179 140, studio@ktk.cz

27. 5. 2022

Motocyklista srazil chodkyni

V pondělí 16. května 2022 po půl třetí odpoledne dosud nezjištěný řidič nezjištěného motocyklu v obci Krmelín na silnici I/58  jedoucí od Krmelína směr Ostrava-Nová Bělá, poblíž autobusové zastávky U lesa na přechodu pro chodce ohrozil přecházející nezletilou chodkyni. Motocyklista narazil svou přední částí motocyklu do levého boku těla dívky a ta upadla na vozovku. Řidič na chvíli zastavil, ale následně z místa dopravní nehody odjel. Chodkyně utrpěla zranění a skončila v péči lékařů.

Dopravní policisté žádají případné svědky, kteří místem dopravní nehody v pondělí 16. května 2022 po půl třetí odpoledne projížděli a mají ve vozidle umístěnou kameru, na které by mohla být nehoda zaznamenána, aby tento záznam poskytli policii. Taktéž policisté uvítají svědectví projíždějících řidičů či případných kolemjdoucích, kteří nehodu viděli, a mohli by policistům poskytnout informace vedoucí ke ztotožnění řidiče motocyklu a objasnění průběhu této dopravní nehody.

Občané mohou své informace sdělit přímo policistům dopravního inspektorátu Frýdek-Místek na telefonní číslo 974 732 259 nebo 606 066 204, případně na bezplatnou telefonní linku 158.  Za případné informace a pomoc policie veřejnosti děkuje.

 

Motorkář „s trojkou v žíle“

Zákaz řízení ani „trojka v žíle“ ho neodradila, aby si zajel na motorce pro cigarety na benzínku.

Ve čtvrtek po deváté hodině ráno se policisté z oddělení silničního dohledu rozhodli zkontrolovat řidiče projíždějícího motocyklu v obci Bystřice na Frýdecko-Místecku. Muž z hlavní silnice odbočil na benzínovou čerpací stanici, kde jej policisté předepsaným způsobem zastavili. Jednatřicetiletý řidič na místě dopravním policistům nepředložil doklady potřebné k provozu a řízení motocyklu a sdělil jim, že má platný zákaz řízení všech motorových vozidel, což se následnou lustrací v evidenci potvrdilo. Při kontrole byl navíc z dechu řidiče cítit alkohol, jeho chování bylo značně nervózní a chůze nejistá. Na výzvu policistů se motorkář podrobil dechové zkoušce, která vykázala přes tři promile alkoholu v dechu. Muž měl hlídce sdělit, že si předešlý večer dal několik piv i tvrdý alkohol a následně ráno ještě pár piv. Poté si chtěl na benzínku zajet koupit cigarety. Dopravní policisté muže na místě zadrželi a předali kolegům z obvodního oddělení Třinec. Po vystřízlivění na protialkoholní záchytné stanici sdělili třinečtí policisté řidiči ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za dané skutky hrozí podezřelému trest odnětí svobody až na tři léta. 

 

27. 5. 2022

V neděli 29. května 2022končí v galerii na Fojtství výstava Třetí salon kuřpivnických fotografů. Jde o přehlídku tvorby neformální skupiny desítky místních fotografů, kteří se nepravidelně setkávají a diskutují o fotografii. Jde o amatérské nebo poloprofesionální fotografy a celá výstava, jak sám název napovídá, byla pojata s nadhledem a humorem a představila širokou škálu použitých přístupů, techniky i zaznamenaných žánrů. Skupinová výstava 12 autorů sklidila pozitivní ohlasy, a proto se o dva roky – 18. 4. 2019 později uskutečnil druhý salon, který nabídl nové úlovky. Seskupení se v průběhu let mírně pozměnilo, tentokrát vystavuje Janka Burgetová, Magda Kaplánková, Lenka Krhovjáková, Irena Řezáčová, Hanka Šrajerová, Jan Babinec, Miroslav Galia, Dalibor Kvita, Roman Macura a Ivan Pilát. 

 

Do města tatrovek míří škodovky 110 R. V sobotu 28. května se stane Kopřivnice cílem setkání majitelů a fanoušků vozů Škoda 100 R, dvoudvéřových kupé vyráběných v letech 1970 až 1980. Pár desítek nablýskaných veteránů bude zhruba mezi 11. a 17. hodinou parkovat před budovou radnice. Veřejnost si může přijít legendární vozy československé výroby prohlédnout, zatímco jejich majitelé budou obdivovat exponáty zdejších automobilových muzeí.

 

Mezinárodní festival dechových hudeb -Příbor

V sobotu 28. 5. 2022 od 10.00 hod. na náměstí Sigmunda Freuda v Příboře se uskuteční Mezinárodní festival dechových hudeb. V 10.00 hod. na náměstí se každý z orchestrů představí svou skladbou a přivítá je pan starosta. Od 15.00 hod. vystoupí jednotlivé orchestry v městském parku v Příboře. Během dne vystoupí: Dechová hudba města Levoča, Dechový orchestr mladých Jistebník, Lašský dechový orchestr – Příbor, Štramberk. Více informací na tel. čísle 556 455 444.

 

Zbojník všech zbojníků – Hukvaldy

V sobotu 28. května od 11.00 hod. na hradě Hukvaldy divadlo Bez střechy představí výpravnou komedii o setkání tří zbojnických legend. Těšit se můžete na pořádnou dávku akce, napětí a humoru. Program je rozdělený do tří samostatných představení: 11.00, 13.00 a 15.30 hod.

 

Exotické trhy v Kopřivnici 

Přijďte v sobotu 28. května od 10.00 hod. do Sadu Dr. Edvarda Beneše ochutnat skvělé tropické ovoce, které pro vás pěstují drobní ugandští farmáři. Těšit se můžete na čerstvé ovoce z Afriky, sušené ovoce, koření, čaje a mnoho dalšího.

 

V sobotu 28. 6. sekoná modní přehlídka v katolickém domě v kopřivnici.

 

Velký košt vín 

Velký košt vín je opět tady! Po delší odmlce v sobotu 28. května od 14.00 hod. se ve Vile Machů uskuteční 4. ročník koštu vín. Každý účastník obdrží skleničku s logem vily a katalog vín. Můžete ochutnávat i vychutnávat mnoho odrůd červených, bílých a růžových vín od desítek vinařů z jižní Moravy. Degustace vín bude neomezená. A opravdu bude z čeho vybírat. Během koštování bude hrát oblíbená cimbálová muzika Pramínky. Občerstvení bude zajištěno. Košt vín bude probíhat v sále, v kavárně a za pěkného počasí také na venkovní zahrádce.

 

Štramberská pouť | Štramberk

V neděli 29. května se uskuteční tradiční Štramberská pouť. Těšit se můžete na stánky všemožného zboží, zábavu pro děti a dospělé. Kolotoče naleznete kromě náměstí, prostranství před Základní školou a v Národním sadu také na parkovišti na Horečce.

 

Rolnička: Sedmero pohádek

V neděli 29. května od 10.00 hod. v malém sále Kulturního domu Kopřivnice si Loutkoherecké divadlo Rolnička připravilo pohádku s názvem Sedmero pohádek. Vstupné 60 Kč. Vstupenky zakoupíte v Informačním centru Kopřivnice nebo na místě.

 

 

 

25. 5. 2022

Město shání dobové materiály dokumentující historii Lubiny. V letošním roce uplyne 720 let od první písemné zmínky o obci Větřkovice, která se v roce 1959 sloučila s Drnholcem a vznikla Lubina. O dvacet let později se stala součástí města Kopřivnice. Letošní kulaté výročí od první doložené zmínky připomenou oslavy, které jsou plánovány na 25. června.

Součástí připravovaného kulturního programu bude výstava dobových i současných fotografií, kronik, historických předmětů, dopisů, pohlednic, historických map, domovských listů, školních vysvědčení a podobných předmětů či listin historického charakteru, se vztahem k Větřkovicím i Drnholci. „Jménem přípravného výboru pro oslavu bych toto cestou rád požádal občany i různé spolky, kteří jmenované nebo podobné historické materiály vlastní, aby nám je zapůjčili. Pracovníci lubinské školy je použijí pro vytvoření výstavy, a poté budou v pořádku vráceny zpět do rukou jejich majitelů,“ uvedl místostarosta Dušan Krompolc, který je garantem za místní část Lubinu.

Předměty dokumentačního charakteru lze nosit od 1. do 23. června každý všední den v době od 6 do 16 hodin do základní školy v Lubině.

 

STARTUJE DALŠÍ KOLO KOTLÍKOVÝCH DOTACÍ. LIDÉ SI MOHOU ZAŽÁDAT O PŘÍSPĚVEK NA EKOLOGICKÉ ZDROJE TEPLA. MS kraj získal pro 4. kolo kotlíkových dotací 849 milionů korun. Tato prostředky by měly postačit na výměny zhruba 6 tisíc zdrojů tepla. Zájemci o dotaci si od středy 11. 5. mohou vyplnit a uložit elektronickou žádost, příjem žádostí krajský úřad spustí 13. června. Lidé mohou dotaci využít na nákup tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu, tedy na peletky nebo kusové dřevo. Příspěvek také lidé mohou získat zpětně na plynové kotle, které zakoupili a instalovali od začátku minulého roku do konce letošního dubna. Zákaz používání nevyhovujících kotlů měl původně platit od září tohoto roku, tento termín se ale zřejmě posune o dva roky.

 

V okolí radnice a sadu E. Beneše bylo instalováno pět výstavních stojanů s komiksovým zpracováním významné části života Emila Zátopka. Výstava navazuje na knižní zpracování, jehož autory jsou Jan Novák a Jaromír Švejdík, známý spíše jako Jaromír 99. Na přípravě se podílel rovněž Český olympijský výbor. Výstava v ulicích města bude k vidění do 19. září, kdy budou oslavy Zátopkova výročí narození končit.

 

Akademie věd ČR provádí výzkum ohledně postoje obyvatel ke zdraví, zdravotnickému systému, rodině a kvalitě života. Data poslouží k rozvoji poznání české společnosti a ke srovnání s dalšími z více než 40 zapojených zemí. K dotazování jsou oslovovány náhodně vybrané domácnosti, některé z nich jsou z Kopřivnice. Tazatelé Vás mohou kontaktovat až do poloviny července. Odpovědi jsou anonymní.

 

Zápisy do 10 mateřských škol v Kopřivnici proběhly jednotně ve čtvrtek 5. května. Letos po dvouleté covidové úpravě se opět konaly prezenční zápisy. K letošnímu zápisu se vypravilo do organizace Mateřských škol Kopřivnice 276 dětí (tj. o cca o 50 žádostí víc než při minulém zápisu). Při umisťování dětí pak zásadní roli hraje věk dítěte a nastavená kritéria, přednostně jsou umisťovány děti starší 3 let, těch je nyní o 44 více než vloni.  Kapacitu školek ovlivňuje také počet odkladů povinné školní docházky. K zápisu dorazilo 73  dětí pod 3 roky. ). Do Mš Polárka se zapsalo 27 dětí. Nyní rodiče cca měsíc čekají na posouzení svých žádostí. Zda školky jejich ratolesti přijmou, se dozvědí od 30.5.2022 vyvěšením registračních čísel přijatých dětí v jednotlivých MŠ a na webových stránkách organizace. 

 

Speciální program na měsíc květen připravila televizní stanice National geografic. Tento měsíc se vydáme po stopách starověkého říma. Nový seriál Ztracené poklady Říma má premiéru 22. května.

V 6 dílech seriálu budete sledovat odborníky, kteří dělají vše pro to, aby objevili poklady, které po sobě mocná říše zanechala. Mezinárodní týmy archeologů se pouští do odhalování tajů života za dob Římské říše. Vykopávky je zavedou do podzemí Pompejí, umožní odhalení dosud neznámého kolosea a také vyzvednutí klounu z bitevní lodi, jenž 2000 let dlel na dně oceánu. Vždy v neděli v 10 hodin večer.

 

ROZHLAS 25. 5. 2022

SmVa K Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody na ulici Obránců míru  dne 28. května od 8 – 14 hodin.

 

Ve středu 1. června se v sadu E. Beneše uskuteční oslava Dne dětí. Pro zájemce jsou připraveny zábavné soutěže, sladké odměny a taneční vystoupení. Dopoledne od 8.30 do 11.30 patří dětem z mateřských škol a 1. stupně základních škol. Odpolední blok od 14 do 16 hodin je určen pro veřejnost. Slavnostní den zakončí koncert Pavla Nováka.

24. 5. 2022

Cyklisté a jejich nehodovost + požívání alkoholu před jízdou a krádeže jízdních kol

Vzhledem k tomu, že v poslední době jarní a teplé počasí nabádá čím dál víc lidí využívat při své dopravě, sportu a relaxaci jízdní kola, je v této chvíli zajisté nutností připomenout pár základních rad a povinností, jak se chovat v silničním provozu.

V první řadě by každé jízdní kolo mělo mít vynikající technický stav a mělo by být řádně vybaveno veškerými součástkami, které jsou povinné, jako jsou funkční přední i zadní brzdy, přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka červené barvy, oranžové odrazky na obou stranách pedálů a oranžové odrazky na paprscích kol. Doporučuje se mít instalovaný i jasně znějící zvonek, blatníky a kryt řetězu. Za snížené viditelnosti musí být na každém jízdním kole případně na cyklistovi umístěn přední světlomet svítící bíle a zadní svítilna červené barvy nebo „blikačka“. Každé jízdní kolo by mělo být vybaveno i zámkem, které v případě odstavení má zabránit snadnému odcizení tohoto jednostopého dopravního prostředku.

Osoby mladší 18 let nesmí v žádném případě usednout za řídítka jízdního kola bez řádně připevněné helmy či přilby na hlavě, tento ochranný prostředek se však doporučuje všem cyklistům, tedy i dospělým lidem. Děti mladší deseti let nesmějí samotné jezdit na kole po silnici, poněvadž nemají zkušenosti a jistotu na kole, hrozí jim případný pád pod kola vozu nebo střet s automobilem. Děti mladší deseti let tak smějí na silnici pouze za doprovodu osoby starší 15 let. Bez ohledu na věk můžeme jezdit na kole pouze na hřišti, v obytné zóně a na stezce pro cyklisty. Toto místo je nejbezpečnější pro všechny cyklisty a doporučuje se tento prostor při jízdě maximálně využívat.

Samostatnou problematikou je jízda na jízdním kole. Po silnici se jezdí vpravo, vedle sebe nesmí nikdy jezdit dva cyklisté, tito jedou vždy a pouze za sebou. Pokud tomu není jízdní kolo uzpůsobeno, tak jedno kolo je jen pro jednu osobu. Pozor na převážení nákupních tašek a dalšího nákladu v nosiči zavazadel a v košíku, nikdy však tyto věci nepřepravujeme na řídítkách kola.

Co však v posledních létech nejvíce trápí policisty Policie České republiky a strážníky městských policií jsou cyklisté jedoucí pod vlivem alkoholických nápojů nebo jiných omamných a psychotropních látek či jedů. V této chvíli je snad i povinností připomenout, že na osobu sedící za řídítky jízdního kola je pohlíženo obdobně jako na řidiče jakéhokoliv jiného motorového vozidla. Tudíž na výzvu ze strany policistů a strážníků je cyklista povinen podrobit se orientační dechové zkoušce, případně odbornému měření dechovými zkouškami, jakož i lékařskému vyšetření a odběru biologického materiálu (krve nebo moči) ke zjištění, zda v době jízdy není a nebyl ovlivněn výše uvedenými návykovými látkami. Za jízdu v podnapilosti či pod vlivem jiných látek hrozí cyklistovi ve správním řízení příslušného odboru dopravy magistrátu města či městského a obecního úřadu finanční sankce.

 

Policisté i strážníci se budou i v dalších dnech, týdnech a měsících ve výrazné míře zabývat kontrolami vybavenosti jízdních kol, za snížené viditelnosti i osvětlením jízdního kola a cyklistů a hlavně problematiky požívání alkoholu před nebo při jízdě na jízdním kole!!!

Policisté v této souvislosti připomínají ještě několik dalších pravidel a povinností cyklistů. Než lidé vyjedou po zimním období na první jízdu, měli by své jízdní kolo zkontrolovat a případně odstranit nedostatky, které mohou mít v povinné výbavě. Tato výbava má totiž zajistit cyklistovi bezpečnou jízdu a viditelnost na silnici.

Jízdní kolo musí být vybaveno:

 • zadní odrazkou červené barvy, která může být kombinována se zadní červenou svítilnou,
 • přední odrazkou bílé barvy,
 • odrazkami oranžové barvy na obou pedálech,
 • na paprscích kol nejméně jednou boční odrazkou oranžové barvy na každé straně kola,
 • dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami s odstupňovaným ovládáním brzdového účinku, dětské kolo pro děti předškolního věku vybaveno protišlapací brzdou nemusí být vybavena přední brzdou,
 • volné konce řídítek musí být zaslepeny (zátky, rukojeti apod.),
 • matice nábojů kol musí být uzavřené, nejsou-li křídlové případně rychloupínací.

Výbava kola za snížené viditelnosti:

 • světlomet svítící dopředu bílým světlem, referenční osa světelného toku musí protínat vozovku nejdále 20 m od světlometu,
 • zadní svítilna červené barvy, může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy,
 • zdroj elektrického proudu, který musí svou kapacitou zajistit svítivost předchozích světel po dobu minimálně 1,5 hodiny bez přerušení.

 

Doporučené vybavení jízdního kola:

 • účinné blatníky,
 • zvonek,
 • kryt řetězu.

 

Dalším cílem cyklisty, krom správně vybaveného kola, by měla být také samotná bezpečná jízda. K předchozí části o povinné a doporučené výbavě je určitě nutné připomenout povinnost používat při jízdě ochranou přilbu osobám mladším 18 let, doporučuje se však i pro ostatní cyklisty. Riziko úmrtí po pádu bez přilby je 19 x vyšší. Pestrobarevnost cyklistického oblečení zaručí dobrou viditelnost cyklisty, také používáním retroreflexních prvků se zvyšuje jeho viditelnost a bezpečnost.

Za nevhodné chování cyklisty lze považovat nesprávný způsob jízdy. Jeho místo při jízdě je vždy vpravo a to i na cyklostezce, nutné je dodržovat dostatečný odstup od překážek a předvídavost samotného dění kolem cyklisty. Průjezd zatáčky by měl být takový, aby příčinou vysoké rychlosti nevyjel do protisměru, případně úplně mimo komunikaci. Cyklista by měl být vždy ohleduplný a také předvídavý. Sledovat stav komunikace, vyhýbat se překážkám, přičemž o změně směru jízdy by měl své okolí upozorňovat včas a vhodným způsobem.

K požitku z jízdy přispěje také vhodně naplánovaná trasa. Měla by být přizpůsobena možnostem a schopnostem cyklisty. Silný provoz na pozemní komunikaci s větší frekvencí nákladních vozidel k bezpečné jízdě také zcela jistě nepřispěje. V neposlední řadě by neměl zapomenout na nulovou toleranci hladiny alkoholu při jízdě. V případě kontroly se cyklista pod vlivem alkoholu řeší obdobně jako řidič motorového vozidla.

 

Krádeže jízdních kol z různých objektů, kočárkáren, koláren a sklepů na Novojičínsku

V těchto dnech policisté Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně přijali několik oznámení o případech krádeží jízdních kol.

V blíže neustanovené době mezi devátou hodinou dopolední 21. května a sedmnáctou hodinou odpolední 22. května letošního roku doposud neznámý pachatel neoprávněně vstoupil do společných sklepních prostor jednoho z bytových domů v obci Velké Albrechtice, následně se po rozlomení vložky zámku dveří vloupal do sklepní místnosti 28letého místního muže a odcizil zde pánské horské jízdní kolo značky Rock Rider reflexně zelené barvy v hodnotě 6 tisíc korun.

Obdobné případy se staly v rozmezí mezi 19. až 22. květnem 2022 i v bytových či v panelových domech na ulicích Dlouhá, Bezručova a U Jičínky v Novém Jičíně. Po vloupání do společných koláren domů i sklepních boxů byly odcizeny další 4 jízdní kola a dvě koloběžky, vše ve výši téměř 50 tisíc korun. Pánské jízdní kolo značky Rock Machine modré barvy v hodnotě 8 tisíc korun bylo také odcizeno ze zahradního přístřešku na pozemku jednoho z rodinných domů na ulici Cihelní ve Fulneku.

Veškeré výše uvedené skutky nyní intenzivně prověřují novojičínští policisté a kriminalisté a žádají širokou veřejnost o jakékoli kladné poznatky, které by vedly k ustanovení osoby či osob pachatelů případně k nálezům odcizených jízdních kol a koloběžek. Tyto informace lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

20. května

20. května 2022

   
01 Úvod
02 Zprávy 01 ZŠ Floriána Bayera, 80 výročí popravy Před 80 lety byl popraven speciální pedagog a kopřivnický rodák Florian Bayer.

02 Zprávy 02 Týden pro rodinu Kopřivnice se zapojila do 14. ročníku celorepublikové kampaně Týden pro rodinu.

02 Zprávy 03 ZKRATKA • Příborská kompostárna opět v plném provozu.
• Letošní první farmářský trh v sadu E. Beneše proběhl 13. 5. 2022.
• Den otevřených dveří u hasičů.
• Vítězný hokejový pohár HC Třinec byl vystaven v Oldtimer muzeu.
• Jak se operuje robotem, zjistili lidé během nákupů.

02 Zprávy 04 Úřad práce nezaměstnanost Duben 2022 Nezaměstnanost na Kopřivnicku klesla pod 3 procenta.

02 Zprávy 05 Štramberský Jasoň 2022 Štramberský Jasoň přilákal přes tisíc účastníků a nabídl 11 tras.

04 KTK • Losování soutěže: 4 jízdenky na raft na splutí řeky Bystřičky.
• Nová soutěž: CD a vstupenky na křest alba V dobrym i zlym CM Pramínky.

05 Radnice • Starostování: jízdy Slovenské strely a plánovaná rekonstrukce ubytovny Včelín.
• Informace z radnice: Kopřivnické dny techniky a Run tour 2022.

07 Kultura • Na vernisáži ve vestibulu radnice byly oceněny výtvarné práce věnované odkazu Zdeňka Buriana.
• Vernisáží děl Jakuba Königa zahájila činnosti nová galerie TOKIVO.
• Historik Ondřej Šalek připravil pro veřejnost prohlídku staré Kopřivnice.

07 Tipy Pozvánky a tipy na volný čas.

08 SPORT • Kopřivnické kurty hostily druhé kolo tenisové soutěže smíšených družstev.
• Sportovní souhrn ve zkratce – házená, fotbal, atletika, dodgeball, badminton…

12 HOST Cimbálová muzika Pramínky CM Pramínky pokřtí 3. album a oslaví 20. narozeniny v sobotu 4. 6. 2022.

 
16 Závěr

23. 5. 2022

MUZEUM NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ TATRA ZÍSKALO PRESTIŽNÍ CENU GLORIA MUSAEALIS. Vloni otevřené Muzeum nákladních automobilů Tatra se stalo Muzejním počinem roku 2021. V této kategorii získalo mezi 17 přihlášenými projekty prvenství, hodnotily se zejména aktivity v oblasti zkvalitňování sbírkotvorné činnosti. Cenu Gloria musaealis dnes (19. 5.) převzal ve Smetanově síni Obecního domu v Praze náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo a Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska, pod které oceněné muzeum spadá.

Soutěž Gloria musaealis má upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví při tvorbě výstav a nových expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit našeho kulturního a přírodního dědictví.

Letos se konal již 20. ročník soutěže. Národní soutěž muzeí Gloria musaealis společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM. Více o soutěži na webových stránkách

 

Město Kopřivnice srdečně zve všechny aktivní seniory na cyklistický výlet z cyklu Aktivní senior 2022 podél Baťova kanálu. Středa 1. června, odjezd v 7:30 (od 7:00 nakládání kol) z parkoviště u hotelu TATRA Kopřivnice. Letos nás čeká 50km projížďka zcela rovinatou přírodou s možností návštěvy kulturních památek v nejbližším okolí. Přihlášky zájemců přijímá od 23.5. Pavla Žáčková – Městský úřad Kopřivnice, 2. poschodí, dv. č. 243. Příspěvek účastníka – 170 Kč (hradí se při podání přihlášky).

 

20. 5. 2022 Soutěž o jízdenky na raft

SOUTĚŽ O dvakrát DVĚ VSTUPENKY NA raft

Vodácký víkend Bystřička 28. 5. 2022

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA: Který ročník Vodáckého víkendu Bystřička 2022 se letos koná?

a/17

b/20

c/27

Výherci:

Zuzana Skřivánková

Martina Reimerová

 

Poukazy budou připraveny k převzetí ve studiu KTK. Info: 595 179 140, studio@ktk.cz

 

20. 5. 2022

Uzavření územního pracoviště v Nošovicích

Ode dne 1. 6. 2022 dochází k uzavření územního pracoviště Nošovice Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj, odbor 2 Celní, oddělení 22.2 Celní, 739 51 Nošovice č. 155, (CZ570203).   

Nástupnickým útvarem bude kmenové pracoviště odboru 2 Celního – oddělení 21 – Celní, K Překladišti 948, 739 21 Paskov (CZ570201), na které budou převedeny kompletní agendy celního řízení (celní řízení, povolování v oblasti celnictví ve vymezeném rozsahu).

 

Dopravní nehoda motocyklisty na Opavsku

 

Patnáct minut po osmnácté hodině podvečerní 19. května 2022 řídil po silnici v obci Hořejší Kunčice 28letý muž z Opavska motocykl tovární značky Kawasaki bez přidělené registrační značky (jednostopý dopravní prostředek nebyl a není řádně přihlášen v evidencích motorových vozidel), a to ve směru na obec Nové Lublice, přičemž při průjezdu levotočivou zatáčkou vyjel vpravo mimo pozemní komunikaci do silničního příkopu a zde přední části svého stroje narazil do betonové propusti. Následně byl vymrštěn a odhozen na sloup přilehlého telefonního vedení. Při této dopravní nehodě utrpěl motocyklista zranění těžšího charakteru s nutností leteckého transportu helikoptérou do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě. Orientační dechová zkouška u něj provedena nebyla s ohledem na jeho zranění, byl však u něj nařízen odběr biologického materiálu (krve) ke zjištění, zda v době jízdy nebyl pod vlivem alkoholických nápojů či jiných návykových látek a jedů. Ke zranění žádné jiné osoby nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 31 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v prošetřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě.

 

Nález munice pocházející z období 2. světové války u obce Chuchelná

Dvacet minut po šestnácté hodině odpolední 19. května 2022 na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 oznámil 40letý muž z Opavska, že před chvíli v lese na katastru obce Chuchelná nalezl nějaký podezřelý kovový předmět, který připomíná munici pocházející z období 2. světové války. Na místo byla ihned vyslána místně příslušná policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Kravařích, která místo nálezu zajistila do příjezdu policejní pyrotechnika z Expozitury ve Frýdku-Místku. Ten následně řízeným odpalem zneškodnil ruský granát vzoru 42 a odvezl jej k totální likvidaci. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a nebyla rovněž nutná evakuace okolního obyvatelstva.

 

Vloupání do kočárkárny rýmařovského panelového domu

V blíže neustanovené době mezi jednadvacátou hodinou večerní 18. května a pátou hodinou ranní 19. května letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Příkopy v Rýmařově přečin krádeže tím, že po vypáčení dveří vnikl do místnosti společné kočárkárny v jednom ze zdejších panelových domů, ze které odcizil tři horská jízdní kola značky Rockrider šedé, šedé a černomodré barvy, elektrickou koloběžku značky Vega Masspeed, horské jízdní kolo značky Kenzel šedozelené barvy a horské jízdní kolo značky Olpran modrostříbrné barvy, čímž místním poškozeným fyzickým i právnickým osobám vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 40 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Rýmařově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či osob pachatelů, jakož i k nálezům odcizených jízdních kol, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na rýmařovské policejní číslo 974 731 751.

 

Silniční kontrola silně podnapilého cyklisty v obci Karlovice

Okolo jednadvacáté hodiny večerní 19. května 2022 službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení ve Vrbně pod Pradědem prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu v obci Karlovice, přičemž stavěla a kontrolovala zde jedoucího cyklistu, a to 74letého muže z Bruntálska. Odborným měřením dechovými zkouškami mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 2,2 promile alkoholu v dechu. Výše uvedený muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byla zakázána další jízda na jízdním kole do vystřízlivění a celá záležitost je nadále v prošetřování ze strany vrbenských policistů. Spisový materiál bude následně postoupen podle věcné příslušnosti do správní komise pro projednávání přestupků příslušného obecního či městského úřadu.

 

Objasnění neoprávněných vstupů 28letého muže do obydlí poškozených osob

V těchto dnech komisař z Oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájil trestní stíhání 28letého muže z Přerovska pro důvodné podezření z naplnění skutkových podstat přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním ze strany policistů z novojičínského Obvodního oddělení zjištěno a prokázáno, tak shora uvedený muž v ranních hodinách dne 18. května letošního roku neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů na ulici Sokolovské v obci Suchdol nad Odrou, kde se následně vloupal do přilehlé zahradní kůlny a z ní vynesl ven jízdní kolo v hodnotě 8 tisíc korun. Při tomto však byl vyrušen majitelem obydlí a okamžitě místo činu opustil, přičemž odejel na svém jízdním kole, které zanechal před výše uvedeným rodinným domem. Na svém jízdním kole se pak přesunul na ulici Záhumení v Suchdole nad Odrou, kde opět neoprávněně vstoupil na pozemek jednoho ze zdejších rodinných domů, avšak byl opět vyrušen majiteli a aniž by cokoli odcizil, utekl pryč. Po chvíli na téže ulici vstoupil na oplocený pozemek dalšího rodinného domu, následně vešel i do obytných prostor tohoto příbytku a z chodby odcizil dvě krabičky cigaret a fotoaparát, vše v hodnotě 3 a půl tisíce korun.

Po oznámení těchto případů se na místo dostavili nejen policisté z místně příslušného Obvodního oddělení v Novém Jičíně, ale také policejní psovod se služebním psem, který vypracoval tak zvanou pachovou stopu po polní cestě podél kolejiště ve směru ze Suchdolu nad Odrou do Hladkých Životic. Půl hodiny před polednem téhož dne byl 28letý muž policisty zadržen, přičemž k vypátrání pachatele protiprávního jednání a chování velkou mírou pomohl služební pes Saber a recidivistovi tak byla prokázána shora popsaná trestná činnost majetkového charakteru. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice