22. 1. 2021

Dotazníkové šetření MAS Lašsko. V rámci přípravy Strategie komunitně vedeného místního rozvoje realizované Místní akční skupinou (MAS) Lašsko, z. s., probíhá dotazníkové šetření pro podnikatele, neziskový sektor a veřejnost, zjišťující rozvojové potřeby v území. MAS Lašsko, z. s., je nezisková organizace místního partnerství zastupující veřejný i soukromý sektor na území 18 obcí: Bordovice, Frenštát pod Radhoštěm, Hodslavice, Hostašovice, Kopřivnice, Lichnov, Mořkov, Nový Jičín, Příbor, Rybí, Starý Jičín, Štramberk, Tichá, Trojanovice, Veřovice, Závišice, Ženklava a Životice u Nového Jičína.

MAS spolupracuje na rozvoji svého venkovského regionu s pomocí finanční podpory EU a národních programů. Základním cílem MAS je zlepšování kvality života a životního prostředí ve venkovských oblastech. Jedním z nástrojů je také aktivní získávání a rozdělování dotačních prostředků. „Město Kopřivnice je členem sdružení MAS Lašsko, z. s., od roku 2018 a díky tomuto členství se mu podařilo získat evropské dotace například na prodloužení chodníku podél ulice Obránců míru, cyklostezku Dolní Roličky, nákup techniky pro jednotku požární ochrany a další projekty. Podpořeny byly také projekty skautů či podnikatelů,“ vyzdvihla výhody členství Lenka Šimečková, vedoucí oddělení strategického plánování kopřivnické radnice. Sesbírané informace pomohou získat finanční prostředky pro rozvoj regionu a efektivně zacílit jejich rozdělení v programovém období 2021-2027. Dotazník je možné vyplnit do 28.2.2021 na těchto odkazech:

Dotazník pro veřejnost

Dotazník pro neziskový sektor a příspěvkové organizace

Dotazník pro podnikatele

Jedna osoba může vyplnit i více dotazníků, pokud spadá do více kategorií, např. za podnikatele i za veřejnost. A pokud je aktivní i v nějaké neziskové organizaci, tak i za neziskový sektor. Všem, kteří se do dotazníkového šetření zapojí, zaměstnanci MAS Lašsko, z. s., velice děkují.

 

Na sjezdovce Horal ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích se v sobotu 23. ledna rozjede snowtubing. Oblíbenou zimní atrakci, spočívající v jízdě na nafukovacích člunech ve sněžném korytu, si budou moci zájemci užít vždy o víkendech od 10 do 16 hodin, dle aktuálních klimatických podmínek.

 

NÁJEM NEBYTOVÝCH PROSTOR Město Kopřivnice zveřejňuje svůj záměr pronajmout nebytové prostory č. 1 o celkové výměře 233,50 m2 umístěné v 1. NP a 1. PP objektu č. p. 890 v Kopřivnici, který je součástí pozemku parcelní č. 101 v k. ú. Kopřivnice, na ulici Školní. Občané se mohou ke zveřejňovanému záměru vyjádřit, předložit své nabídky a připomínky. Bližší informace budou občanům poskytnuty na Odboru majetku města, Štefánikova čp. 1163, (8.NP č. dveří 883) nebo na tel. 556 879 694.

 

Město Kopřivnice zveřejňuje záměr města pronajmout nebytový prostor skladu sportovních potřeb místnosti č. 1.27 a 1.28 o celkové výměře 20,77 m2 v 1. N.P., klubovny místnost č. 2.21 o celkové výměře 22,86 m2 v 2.N.P. a skladu místnost č. 2.07 o celkové výměře 6,27 m2 v objektu č.p. 830, k.ú. Kopřivnice, parcela číslo 2432 na ulici Komenského 830 v Kopřivnici – tribuna Stadionu Emila Zátopka za účelem uskladnění sportovních pomůcek a zajištění činnosti fotbalového klubu FC Kopřivnice. Občané se mohou k záměru vyjádřit a předložit své připomínky na Správu sportovišť Kopřivnice, p. o., Masarykovo nám. 540, kde také obdrží bližší informace – Ing. Milan Gilar, tel. 556 802 011.

 

Rekordní zájem o VHM. Nejvyšší aktuální nabídka 1,2 miliardy Kč činí trojnásobek vyvolávací ceny. V pátek 22. ledna se rozhodne o nové majiteli ostravského strojírenského podniku Vítkovice Heavy Machinery (VHM). On-line aukcí na portálu www.verejnedrazby.cz vyvrcholí několikakolové výběrové řízení. Do výběrového řízení se kvalifikovalo osm zájemců. Své nabídky mohli předkládat do čtvrteční 16. hodiny. Pět z nich, kteří ve čtvrtečním druhém kole výběrového řízení nabídli za strojírenský gigant nejvíce, se kvalifikovalo do páteční finální aukce. Z ní vzejde nový majitel VHM. Odstartuje v pátek v 10 hodin, přičemž vyvolávací cenou bude nejvyšší nabídka z druhého kola, která překročila 1,2 miliardy korun. Informoval o tom insolvenční správce Lukáš Zrůst.

 

Nejnovější změny v systému očkování.

Až doposud museli senioři, kteří se chtějí očkovat a rezervovali se v Centrálním rezervačním systému (crs.uzis.cz), ale nebyl pro ně volný termín na očkovacím místě, pravidelně chodit přes internet do systému a ověřovat si, zda se neuvolnil. A to často i několikrát denně. To se ale změní. Nově by jim měla přijít zvací SMS v okamžiku, kdy se pro ně termín uvolní. Jaké jsou základní změny?
Při registraci člověk nově nedostane druhou SMS s druhým PIN (
bezpečnostní číselný kód), který umožňuje vstup k registraci termínu okamžitě po rezervaci, ale až bude volný termín. Změní se i pořadí, podle kterého se dostanou senioři k vakcíně. Až doposud platila zásada „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Nově by měli dostat přednost ti starší. Na očkování by tak měli chodit dříve 89letí, až nakonec 80letí. Platit to začíná od pátku.

Mám už PIN2, ale nemám registrovaný termín. Co mám dělat?
Ve čtvrtek ještě můžete kontrolovat na crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz, zda se neuvolnilo někde místo pro očkování. Od pátku čekejte na zvací SMS. Když Vám přijde, znamená to, že si můžete termín pro očkování zaregistrovat a nemusíte na něj čekat ani kontrolovat, zda se někde neuvolnil. PIN2 zůstává v platnosti.

Nemám ještě termín, ale vybral jsem si očkovací místo. Mohu jej změnit?
Ano, ale nedoporučuje se to. Čekání na vakcínu by se vám mohlo vzhledem k jejímu nedostatku i nastavení rezervačního systému protáhnout.

Už mám termín i místo očkování určené. Mění se pro mě něco?
Nemělo by. Jděte na očkování v termínu, který jste si zarezervovali. Může se ale stát, že přijde málo vakcín. V tom případě by vás měl stát informovat. Pravidelně proto vy nebo vaši blízcí kontrolujte e-mailovou schránku, již jste při registraci zadali. A to včetně hromadné pošty nebo spamu.

Kdo se může zaregistrovat v současnosti?
Pořád se to týká lidí od osmdesáti let věku. Od 26. ledna pak i zdravotníci.

Jak se mohu registrovat?
Pokud jste ještě nic ve věci očkování nepodnikali, na webové stránce Centrálního rezervačního systému
crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz vyplňte registrační formulář obsahující telefonní číslo.

Po odeslání tlačítka Odeslat přijde SMS s prvním PIN (bezpečnostní číselný kód). Na stránce, která se otevřela po odeslání, jej napíšete a odešlete tlačítkem Potvrdit. Jedno telefonní číslo je možné použít pro více lidí. Nemusíte se samozřejmě registrovat sami, můžete využít linku 1221, mohou vám s tím pomoci blízcí nebo některá z organizací, jež nabízejí v tomto směru asistenci.

Jsem na registračním formuláři. Jak dál?
Na webové stránce se otevře registrační formulář. Do něj se vyplní mimo jiné jméno, příjmení, svou
zdravotní pojišťovnu a číslo pojištěnce, které člověk najde na kartičce od pojišťovny.U občanů ČR to většinou bývá rodné číslo bez lomítka. Zde se vybírá i očkovací místo, kam chce člověk jít. Opět se to potvrdí tlačítkem Odeslat žádost. Tímto jste zaregistrováni jako žadatelé o očkování. Cizinci, kteří nemají rodné číslo a mají na vakcínu právo, se registrují přes svého praktického lékaře.

Chci si vybrat termín? Kdy to mám udělat?
V okamžiku, kdy Vám přijde zvací SMS s druhým PIN (PIN2, číselný bezpečnostní kód), znamená to, že je pro vás vybraný volný termín. Doposud jste museli pravidelně kontrolovat, zda se náhodou neuvolnil. To nyní odpadá. Po příchodu esemesky se přihlašte stránce crs.uzis.cz přes odkaz Očkování krok 2 – Rezervace termínu. Otevřít lze i rovnou stránku reservatic.com/ockovani, na níž Vás odkaz zavede. Tam vyplníte číslo pojištěnce, což většinou bývá rodné číslo, a PIN2 z esemesky a zaškrtnete tlačítko Pokračovat na rezervační stránku. Tam už si termín zarezervujte.

Podle čeho se určí, kdy dostanu termín?
Jednak podle toho, zda je k dispozici očkovací látka. Poté podle věku. Až doposud stačilo, když vám bylo osmdesát a více let a rozhodovala rychlost. Věková hranice zůstává, ale nově dostanou přednost ti starší. Pokud je tedy někomu 95 let, měl by očkovací termín dostat dříve než ten, komu je osmdesát.

 

20. 1. 2021

S virtuální nabídkou pro děti Z pohádky do pohádky přichází knihovna. Najdi pohádku, to je téma zábavných kvízů. Každý měsíc je připravena spousta nových úkolů, hádanek a hlavolamů, ale navíc navštívíte své oblíbené pohádkové postavičky. Kvízy jsou k dispozici na stránkách knihovny. Zájemci mohou vyplněné a podepsané úkoly zasílat v příloze na emailovou adresu petrkovska@kdk.cz

 

Společnosti VÍTKOVICE ARÉNA a Pivovar Ostravar prodloužily smlouvu o generálním partnerství největší sportovní haly na Moravě, druhá největší hala v zemi ponese jméno ostravského pivovaru až do roku 2025. Ostravar po dohodě s majitelem haly plánuje v hale začít nabízet také tankové pivo. Obě strany se dohodly na prodloužení smlouvy v délce 5 let. Vyvrcholením spolupráce by mělo být plánované Mistrovství světa v ledním hokeji, které by se do Ostravy mělo vrátit v roce 2024. V současnosti je OSTRAVAR ARÉNA s kapacitou až 12.500 diváků druhou největší halou v České republice a největší víceúčelovou halou na Moravě. Jedna z dominant Ostravy byla dokončena a slavnostně otevřena v roce 1986. Od roku 2004 se v hale čepuje výhradně pivo Ostravar. Průměrná roční návštěvnost haly je 400 tisíc diváků. Ostravar Aréna je domácím stánkem hokejového klubu HC VÍTKOVICE RIDERA a hostí také největší sportovní podniky světa jako je MS v hokeji, ME v krasobruslení nebo tenisové turnaje Davis Cup a Fed Cup. V hale pravidelně vystupují také hvězdy české I světové hudební scény jako Sting, Bryan Adams, Bob Dylan, Deep Purple, atd.

 

Z linek ve výrobním závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Nošovicích sjelo v loňském roce 238 750 osobních automobilů. Celková produkce tak byla v důsledku pandemie přibližně o 21 % nižší oproti původnímu výrobnímu plánu. Letos firma očekává opětovný růst. Zároveň se zvýší mzdy zaměstnanců. Rok 2020 se v nošovické automobilce, která je jediným výrobním závodem Hyundai na území Evropské unie, nesl ve znamení inovací a modelových novinek ve výrobě. Zároveň ale do dění v HMMC silně zasáhla pandemie nemoci Covid-19, kvůli níž nastala na jaře neplánovaná třítýdenní odstávka výroby. Nošovická automobilka loni na jaře spustila výrobu modelu Kona Electric, který se tak stal prvním sériově vyráběným elektromobilem nové generace v České republice, nejvíce jich zamířilo do Německa, Nizozemska, Norska a Francie. Modernizace se dočkala i kompletní modelová řada i30 včetně sportovněji laděné verze N Line. Zásadní událostí pro HMMC bylo říjnové zahájení sériové výroby nové generace modelu Tucson, tvoří skoro 70 % její produkce. Hlavním odbytištěm nadále zůstává Evropa, Rusko, Turecko a Střední Východ, auta vyrobená loni v Nošovicích ale jezdí také na Novém Zélandu, v Kolumbii nebo Hong Kongu. Nejvíce vozů zamířilo do Německa. Nová kolektivní smlouva navýší mzdy. Průměrná mzda v dělnických pozicích v roce 2020 činila 39.739 Kč.

 

Moravskoslezský kraj chce i v tomto roce ocenit to nejlepší z turistické nabídky. Ceny cestovního ruchu představí výjimečné atraktivity a ocení práci těch, kteří i přes drastická omezení své aktivity dotáhli do úspěšného konce. O vítězích bude rozhodovat také veřejnost. Druhý ročník cen počítá s pěti soutěžními kategoriemi. Těmi jsou: osobnost cestovního ruchu, nejlepší počin cestovního ruchu, neobjevený skvost, nejmalebnější místo v zimě a nejsvětovější místo Moravskoslezského kraje roku 2020. Lidé mohou hlasovat na webové stránce Cen cestovního ruchu až do 28. 2. 2021.

Finalisté druhého ročníku Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020:

Kategorie I: Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020

Alena Zemanová, předsedkyně spolku Krajina břidlice

Petr Frýdl, předseda krajské Asociace hotelů a restaurací ČR

Věra a Jaroslav Královi, majitelé Vodního mlýna Wesselsky

Jiří Novotný, starosta Trojanovic

Ludvík Semerák, ředitel společnosti Slezské zemské dráhy o.p.s.

Kategorie II: Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2020

Centrum tradičních technologií, Příbor

Příběh Těšínského Slezska, Muzeum Těšínska

Flascharův důl, Odry

Muzeum potravin a zemědělských strojů, Ostrava

Návštěvnické centrum opevnění Šance, Mosty u Jablunkova

Kategorie III: Neobjevený skvost Moravskoslezského kraje 2020

Zámek Nová Horka

Meandry Odry, Bohumín

Piaristický klášter, Příbor

Kaple V Lipkách, Rýmařov

Müllerův dům, Opava

Kategorie IV: Nejmalebnější místo v zimě v Moravskoslezském kraji 2020

Hřebenová trasa Gruň – Bílý kříž

Karlova Studánka

Zámek Fryštát s parkem Boženy Němcové

Hřebenová trasa z Kozince na Kamenitý

Vyhlídková věž v Nové Vsi

Kategorie V: Nejsvětovější místo Moravskoslezského kraje 2020

Historické centrum Opavy

Halda Ema, Ostrava

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary, Karviná

Zámek Raduň

Zámek Kunín

 

15. ledna

15. ledna 2021

   
01 Úvod
02 Zprávy 01 Hasiči, nové výjezdové centrum Kopřivnice má od 1. ledna novou stanici profesionálních hasičů.

02 Zprávy 02 Ohňostroj 2021 Novoroční ohňostroj nedopadl dle očekávání, světelné efekty zahalila mlha.

02 Zprávy 03 ZKRATKA • Tříkrálová sbírka letos probíhá on-line.
• Vánoční stromky Slumeko odváží od kontejnerů každý čtvrtek v lednu.
• Radnice nabízí pomoc s nákupy občanům v karanténě.
• První miminko přijelo do novojičínské nemocnice z Kopřivnice.
• V anketě o hasiče roku skončila kopřivnická dobrovolná jednotka čtvrtá.
• Dárky zdravotníkům od DDM.

02 Zprávy 04 Parkování u Alberta Platnost parkovacích karet prodloužena do poloviny roku.

02 Zprávy 05 Nezaměstnanost, Úřad práce, prosinec 2020 Nezaměstnanost v okrese je nejvyšší na Kopřivnicku.

02 Zprávy 06 Vlčovice, obchvat Jak bude vypadat obchvat Vlčovic, prezentuje v novém videu Ředitelství silnic a dálnic ČR.

03 OKOLÍ První očkování proti koronaviru v novojičínské nemocnici.

04 KTK • Posledního ledna končí nultý ročník soutěže ve výšlapech na Bílou horu.
• Programové novinky.

05 RADNICE • Starostování: novoroční ohňostroj, změny v rozpočtu města.
• Radniční okénko: provoz lyžařského areálu, dotace na kulturu a sport.

07 KULTURA • První den nového roku v ulicích města zpestřil hrající povoz.
• Novoroční koncert na internetu.
• Knihovna vyhlásila termín přihlášek k virtuální Akademii třetího věku.
• Virtuální kvíz pro děti Z pohádky do pohádky.

16 Závěr

18. 1. 2021

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v celé obci Vlčovice v úterý 19. ledna od 8 – 14 hodin.

 

Dnešním dnem byl spuštěn Online veletrh středních škol Moravskoslezského kraje, který potrvá do 4. února. Je určen žákům a uchazečům o studium na středních školách našeho kraje pro školní rok 2021/2022. Akce je organizována Moravskoslezským krajem, Moravskoslezským paktem zaměstnanosti a Úřadem práce České republiky.

 

Denní stacionář Kopretina slaví 20 let a připravuje výstavu ve vestibulu radnice. Bude k vidění po celý únor a  má být oslavou nejen dlouholeté práce, ale především přátelství. Kopretina se v roce 2019 přestěhovala do nových prostor centra Pětka na ulici Francouzské, dříve sídlila ve Vlčovicích. Denní stacionář je součástí Střediska sociálních služeb města Kopřivnice. 

 

Pondělí 18. ledna je oficiálně nejdepresivnějším dnem letošního roku. Takzvané Blue Monday (Skleslé pondělí) má dokonce „vědecké” opodstatnění. O tom, že v každém roce existuje něco jako nejdepresivnější den, se začalo hovořit už před 15 lety. Tehdy vznikla dokonce „vědecká rovnice”, za kterou stál jistý Cliff Arnall, jenž toho času pracoval na univerzitě v Cardiffu. Obvykle Blue Monday vychází na třetí lednové pondělí, což je i letošní případ. Jak se však později ukázalo, Arnall zprávu, kterou předal médiím, vytvořil na základě požadavku cestovní kanceláře, jež se v chmurném období snažila zvýšit počet prodaných zájezdů. Není proto divu, že Arnall v práci dlouho nevydržel a samotná univerzita se od jeho zaručeně fungující rovnice distancovala.Samotná rovnice počítá ve výpočtech se zadlužeností, počasím či nesplněnými novoročními předsevzetími. K tomu se přidává obvykle skřípající vztah, tma, která padá stále velmi brzy, a v neposlední řadě také nachlazení či rýma. Pokud ke všem zmíněným faktorům letos přidáme ještě třešničku na dortu v podobě pandemie, nejdepresivnější den roku je tady. Každoročně se objevují tipy, jak takový den překonat. Obvykle se doporučuje setkat se s přáteli, zajít si na dobrou večeři či do kina. Ovšem letos jsou takové rady prakticky k ničemu. Pokud se necítíte psychicky v pohodě, zkuste dnes vyrazit na krátkou procházku do přírody, uvařte si dobrou večeři, v televizi vyzkoušejte místo psychologických dramat třeba nějakou komedii a uklidňujte se tím, že hůř už letos nebude. (zdroj: Novinky.cz)

 

ROZHLAS 17. 1. 2021

Věnujte pozornost tomuto mimořádnému hlášení.
Český hydrometeorologický ústav vydal pro území Moravskoslezského kraje výstražnou informaci, v níž upozorňuje na velmi silný mráz s vysokým stupněm nebezpečí. Podle předpovědi se ojediněle očekává pokles teploty vzduchu pod -18 °C. Z tohoto důvodu město Kopřivnice poskytne od dnešního večera občanům bez přístřeší bezplatně nocleh na krizových lůžkách v noclehárně na ulici Horní. Zájemci o nocleh se na uvedené místo mohou dostavit v čase od 18:30 hodin.

 

15. 1. 2021

Žákům devátých tříd pomůže ve výběru střední školy Veletrh středních škol Moravskoslezského kraje. Ten se bude s ohledem na pandemii konat on-line formou, a to od 18. ledna do 4. února. Termíny videokonferencí budou rozděleny podle jednotlivých okresů, aby se v nabídce 116 zapojených škol budoucí středoškoláci a jejich rodiče snáze orientovali. Zástupci jednotlivých škol budou mezi 10. a 18. hodinou odpovídat na dotazy budoucích uchazečů a jejich rodičů, školu budou prezentovat také prostřednictvím videí, fotek, případně rozhovorů se stávajícími žáky školy.

„Stránky veletrhu budou pro zájemce aktivní již od 15. ledna 2021. Žáci i jejich rodiče se budou moci seznámit s oborovou nabídkou již před začátkem on-line veletrhu a udělat si představu o jejich možnostech. Na stránkách bude přehled úplně všech středních škol a jejich oborů včetně těch, které se do veletrhu nezapojí. Věřím, že veletrh, ale i samotné stránky budou při rozhodování, kam po základní škole nastoupit, užitečný pomocník,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

Termíny videokonferencí jsou rozděleny podle jednotlivých okresů:

18. 1. a 27. 1. – okres Bruntál

19. 1. a 28. 1. – okres Frýdek-Místek

20. 1. a 1. 2. – okres Karviná

21. 1. a 2. 2. – okres Nový Jičín

25. 1. a 3. 2. – okres Opava

26. 1. a 4. 2. – okres Ostrava-město

 

Tatra Trucks loni dodala 1186 vozů a splnila své závazky. Celkem dodala zákazníkům 1186 vozů. V roce 2020 také oslavila jubilejní 170. výročí svého založení. V souhrnu kopřivnická automobilka za rok 2020 vyrobila 1181 a prodala 1186 vozů, z toho téměř 60 procent mířilo na export, přes 40 procent pak na český a slovenský trh. V roce 2020 Tatra Trucks získala společně s partnerskými společnostmi i nové zakázky a vyrobila unikátní vozidla. Především šlo o dodávku 41 hasičských speciálů Tatra Force 4×4 s opcí na dalších 5 kusů pro hasičské jednotky spolkové země Braniborsko. Již počátkem roku Tatra Trucks ve spolupráci s Excalibur Army a THT Polička dodala HZS České republiky dvě speciální hasičská vozidla – cisternovou zodolněnou stříkačku CZS 15 Triton a velkoobjemovou cisternu CV 40, která jsou ve svých kategoriích jedinečná. Na obranném veletrhu MSPO v polských Kielcích podepsali zástupci společností Tatra Export a Huta Stalowa Wola smlouvu o spolupráci na projektu obrněného vozidla s podvozkem Tatra 4×4, které bude nabídnuto polské armádě. Tatra Trucks výrobní plány i dodávky zákazníkům splnila i přesto, že musela čelit některým obtížím. Ty vznikaly především kvůli zpoždění dodávek komponentů od některých subdodavatelů, u kterých pandemie a omezení z ní plynoucí způsobily výrobní komplikace. Management Tatra Trucks problémy řešil operativním přeskupováním plánu výroby a sestavením nového pořadí produkce vozidel.

 

Ostravská zoo přivítala první mládě roku 2021, má se čile k světu a zimy se nebojí. 4. leden 2021 – to je datum narození prvního mláděte nového roku v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. V tento den tam přišel na svět sameček plemene ovce domácí valaška. Malá ovce obohatila stádo, ve kterém je ještě jedno zimní mládě – samička narozená koncem loňského roku. Odolné plemeno Ovce domácí – valaška často rodí uprostřed zimy. Podle odborníků se mláďata nebojí zimy a jsou prakticky ihned schopna pobývat venku i za nízkých teplot.

 

13. 1. 2021

Pomoc seniorům při registraci na očkování. Centrální rezervační systém umožňující registraci osob starších 80 let, kteří mají zájem o očkování proti covidu-19, se spouští v pátek 15. ledna. Registrace je možná na webových stránkách https://crs.uzis.cz nebo bezplatné lince 1221. Město se rozhodlo registraci seniorům ulehčit. Těch nad 80 let je v Kopřivnici a místních částech evidováno 813. „Pro naše nejstarší spoluobčany nejsou internet nebo call centrum vždy jednoduché pro vyřízení, proto jsme se rozhodli jim s registrací pomoci v případě, že ji nezvládnou sami nebo nemají ve svém okolí nikoho, kdo by rezervaci udělal za ně,“ uvedla Lenka Galiová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Za tím účelem byla pro seniory zřízena krizová linka 737 283 566 a 731 393 575, která bude fungovat v pracovní dny od 8 do 15 hodin. „Navíc jsme se rozhodli imobilním osobám pomoci s registrací v místě jejich bydliště,“ doplnila Lenka Galiová. Od února by se pak měl rezervační systém otevřít široké veřejnosti. Pokud se lidé budou chtít nechat očkovat, vyplní ve formuláři údaje o svém věku, zaměstnání a případném onemocnění, kterým trpí. Na základě toho jim bude přiřazena priorita. Zaměstnání či nemoc, kvůli které by mohli mít přednost, budou muset doložit potvrzením o zaměstnání, případně lékařskou zprávou. Po registraci k očkování obdrží zájemce potvrzující sms nebo e-mail. Po naočkování člověk dostane certifikát o provedeném očkování. Podle slov Lenky Galiové bude krizová linka v Kopřivnici seniorům k dispozici tak dlouho, dokud o ni bude zájem.

 

Největší středoevropský soukromý osobní železniční dopravce, RegioJet, spustí na jaře 2021 pravidelné spojení nočními vlaky na trase Praha – Ostrava – Krakow – Przemysl a zpět. Ke vstupu na polský trh získal veškerá povolení. Ve stanici Przemysl Glowny bude přímý garantovaný přestup na návazný spoj RegioJet a ukrajinského partnerského dopravce do Lvova. Přesný datum zahájení provozu bude stanoven v návaznosti na zrušení omezení cestování spojená s Covid 19. Předběžně se RegioJet připravuje na zahájení provozu na přelomu března a dubna 2021.

 

Virtuální univerzita třetího věku – 16. semestr

Umění rané renesance v Itálii – lektor: doc. Mgr. Martin Pavlíček, Ph.D. 

výuka bude probíhat zřejmě pouze online (v návaznosti na platná epidemiologická opatření)

  1. února – Počátky, principy a objevy rané renesance
  2. února – Filippo Brunelleschi
  3. března – Masaccio
  4. března – Donatello
  5. dubna – Sandro Botticelli
  6. dubna – Andrea del Verrocchio

Přihlašování proběhne v pondělí 25. ledna od 8 do 12 hodin ve vestibulu kulturního domu. ​Prosíme o dodržování platných hygienických opatření. Všechny akce a přednášky kulturního domu i knihovny jsou zrušeny. Náhradní termíny neuskutečněných přednášek Akademie třetího věku budou zveřejněny, jakmile to umožní epidemiologická situace.

 

ROZHLAS 13. 1. 2021

Oznamujeme občanům, že z důvodu poruchy na svozovém vozidle budou popelnice z nepřístupných lokalit svezeny zítra – tj. ve čtvrtek 14. ledna. Prosíme občany, aby nechali nádoby přístupné pro svozovou techniku.

Svoz vánočních stromků proběhne 14., 21. a 28. ledna. Odstrojené vánoční stromky prosím odkládejte ke kontejnerům na sběr směsného komunálního odpadu, odtud budou odvezeny k využití na kompostárnu.

Bioodpad od rodinných domů bude odvezen ještě v pátek 15. ledna z Vlčovic a Mniší a  z ulic Komenského, Havlíčkovy, Jiráskovy, Tyršovy, Palackého, Pod Stadionem a Husovy.

Upozorňujeme obyvatele ulic Kpt. Nálepky, Sokolovské a Dukelské, že platnost parkovacích karet je prodloužena do konce června 2021. 

13. 1. 2021

Aktuální situaci na silnicích

Provoz je plynulý, bez omezení, bez komplikací. Vzhledem k povětrnostním podmínkám je však potřeba samozřejmě přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky a dalším okolnostem v silničním provozu.

Doplňující informace:

Okres Frýdek-Místek: Stále platí zákaz vjezdu pro vozidla nad 12 tun na silnici I/56 mezi obcemi Ostravice a Bílá (délka úseku cca 21 km)

Okres Karviná: Včera po 23. hodině došlo na silnici I/48, zhruba dva kilometry od hraničního přechodu Chotěbuz ve směru na Frýdek–Místek, k havárii kamionu. Vozidlo sjelo do příkopy, návěs zůstal vzpříčen přes dva jízdní pruhy. Policisté prováděli odklon dopravy, komunikace je nyní (od cca 03:15 hodin) již průjezdná. Při havárii ale došlo k úniku provozních kapalin, kdy bude nutné pokračovat v sanaci – předběžně od 8:00 hodin, přičemž komunikace bude s největší pravděpodobností po dobu nezbytně nutnou uzavřena (nebo bude omezen provoz).

Okres Nový Jičín: Včera po 20. hodině došlo k havárii dodávkového vozidla na D1, 314. kilometr, katastr Bělotína, směr Olomouc. Policisté usměrňovali do zprůjezdnění dopravu, neboť havarované vozidlo blokovalo oba jízdní pruhy.

Z věznice na policejní služebnu

O víkendu byli policisté přivoláni do karvinské věznice, kde mělo dojít ke krádeži vězeňského oblečení. Muž místo na svobodu putoval rovnou na policejní služebnu. Policisté zjistili, že muži středního věku z Českého Těšína skončil výkonu trestu odnětí svobody, který si odpykával za krádež. Již se s „přechodným“ bydlištěm loučil, avšak zaměstnanci věznice u něj před propuštěním v rámci prohlídky našli jemu zjevně nepatřící věci. Muž si měl přibalit různé oděvní svršky a doplňky v hodnotě přibližně 1 000 korun (kalhoty, triko, čepici či ponožky a boty), které však patří věznici. S věcmi bylo zajištěno i zařízení na bázi čerpadla v hodnotě 15 000 korun, které dle zjištěných skutečností rovněž přináleží věznici. Vzhledem k uvedenému byl muž zadržen a s policisty zamířil po opuštění vrat věznice na policejní služebnu. Kriminalisté ho obvinili z pokusu zločinu krádeže, za který mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Trestní stíhání je vedeno na svobodě. Kriminalisté i nadále realizují jednotlivé úkony trestního řízení.

 

 

Vloupání do kopřivnické prodejny drogérie zná pachatele

V těchto dnech policisté z kopřivnického Obvodního oddělení zahájili úkony trestního řízení ve věci zločinu krádeže, ze kterého je důvodně podezřelý 33letý muž z Karvinska, neboť tento se měl v noční době z 11. na 12. ledna letošního roku na ulici Školní v Kopřivnici vloupat do zdejší prodejny drogerie, ze které odcizil různé druhy, množství a značek drogistického zboží (holicí břity, deodoranty a kosmetické korektory) ve výši nejméně 10 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany kopřivnických policistů v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty, kdy se prověřuje, zda se výše uvedený 33letý muž nedopustil i další obdobné trestné činnosti majetkového charakteru.

 

Objasnění vloupání do garáže ve Fulneku, v části Jerlochovice

Včerejšího dne byla široká veřejnost prostřednictvím médií informována o případu vloupání do jedné z řadových garáží v lokalitě u panelových domů ve Fulneku, v části Jerlochovice, ke kterému došlo od začátku letošního roku do patnácté hodiny odpolední 9. ledna 2021 a tehdy neznámá osoba odcizila motocykl tovární značky Jawa 250 Pérák bez registrační značky, který byl rozmontován a jednalo se o veterána a dále byl odcizen i motocykl tovární značky ČZ typu 125 B, registrační značky 12V 431, čímž poškozenému 39letému muži z Novojičínska vznikla celková hmotná škoda na majetku v řádu několika tisíc korun. Intenzivním prověřováním ze strany fulneckých policistů v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty byl v těchto dnech ustanoven pachatel výše uvedeného protiprávního jednání majetkového charakteru, a to 30letý muž z Novojičínska. Ten se ke svému skutku plně doznal a nyní jej policejní komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně obvinil ze spáchání zločinu krádeže. Celá záležitost je nadále ve vyšetřování ze strany novojičínských kriminalistů.

 

Policejní autohlídka z frýdeckomísteckého Obvodního oddělení v rámci výkonu služby a dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu stavěla a kontrolovala pár minut před dvaadvacátou hodinou večerní 11. ledna letošního roku na ulici J. Opletala ve Frýdku-Místku řidiče osobního motorového vozidla tovární značky BMW 120D, a to 41letého muže z Karvinska. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně, lustracemi v dostupných evidencích však bylo prokázáno, že tento muž má v současné chvíli vysloven status neřidiče, poněvadž na základě pravomocného rozhodnutí Magistrátu města Frýdku-Místku má vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel pro všechny skupiny až do konce září letošního roku. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany frýdeckomísteckých policistů a kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

2020

 

   
Rok 2020 naši kamerou Sestřih roku 2020.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice