24. 3. 2023

Případ internetového podvodného jednání a krádež finančních prostředků z bankovního účtu

Na základě oznámení 60letého muže z Novojičínska zahájila komisařka Oddělení hospodářské kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně úkony trestního řízení směřující k prověření a k objasnění všech skutečností ve věci možného spáchání zločinu podvodu, a to ze strany doposud neznámého pachatele.

Mezi jedenáctou a čtrnáctou hodinou 20. března 2023 neznámé osoby z blíže neupřesněného místa v několika případech telefonicky kontaktovaly oznamovatele na jeho mobilní telefonní číslo, kdy se představily jako zaměstnanci České národní banky a pod smyšlenou legendou dohledu nad podezřelými transakcemi finančních prostředků na jeho bankovních účtech jej přesvědčily, aby si do svého mobilního telefonu nainstaloval aplikaci Team Viewer pro vzdálený přístup, což výše uvedený muž učinil. Následně se prostřednictvím mobilního telefonu přihlásil i do svého internetového bankovnictví a po chvíli zjistil, že mu z jeho bankovního účtu bylo provedeno šestnáct neoprávněných odchozích platebních transakcí na jiné mu neznámé bankovní účty a tímto protiprávním jednáním a chováním ze strany neznámé osoby nebo osob mu byly odcizeny finanční prostředky ve výši přes 2 miliony 322 tisíc korun. Celou záležitostí se nadále intenzivně zabývají novojičínští policisté a kriminalisté.

 

Úmyslné poškození osobního automobilu na ulici Dvořákové v Novém Jičíně

Mezi jedenáctou a třináctou hodinou 21. března letošního roku doposud neznámý pachatel spíchal na parkovišti před jedním z domů na ulici Dvořákové v Novém Jičíně přečin poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodil zde odstavené osobní motorové vozidlo tovární značky Mercedes Benz CLA 180D. Vrypy a rýhami do laku karosérie levého zadního blatníku, levých zadních dveří, levých předních dveří, levého předního blatníku a předního nárazníku vznikla poškozenému 66letému muži z Novojičínska celková hmotná škoda na majetku ve výši 50 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k důvodům jejího protiprávního jednání a chování, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651.

 

Dopravní nehoda dvou osobních automobilů na katastru obce Petřvald

Deset minut po šesté hodině ranní 23. března 2023 řídil 74letý muž z Novojičínska osobní motorové vozidlo tovární značky Seat Cordoba v katastru obce Petřvald, přičemž při vyjíždění z prostor zdejší benzínové čerpací stanice na silnici číslo I/58 vedoucí na Ostravu se snažil na této komunikaci otočit ve směru na obec Mošnov, přičemž nedal přednost v jízdě v přímém směru jedoucímu osobnímu motorovému vozidlu tovární značky Citroën Berlingo, které řídil 42letý muž z Ostravy a jel ve směru od Mošnova na Ostravu. Při této dopravní nehodě utrpěl druhý z uvedených mužů zranění s nutností lékařského vyšetření a ošetření v nemocničním zařízení s dobou léčení tří až čtyř týdnů. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechové zkoušky vyzněly u obou řidičů negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku řádově v několika tisíci korunách. Celá záležitost je nyní prověřována ze strany novojičínských dopravních policistů a kriminalistů pro možné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti.

 

Objasnění případu krádeže šperků v novojičínské prodejně Zlatnictví

Policisté z Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a k objasnění všech skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že chvíli před šestnáctou hodinou odpolední 23. března 2023 byl na ulici Masarykovo náměstí v Novém Jičíně spáchán přečin krádeže.

Tohoto protiprávního jednání majetkového charakteru se měl dopustit 34letý muž z Frýdku-Místku, který pár minut před šestnáctou hodinou odpolední 23. března letošního roku vstoupil do prodejny zdejšího Zlatnictví a po obsluze požadoval ke koupi řetízek z bílého kovu s přívěškem sovy. V okamžiku, kdy mu prodavačka sdělila, že toto zboží v prodeji nemá, tak v té době jí neznámý muž začal být agresivní, předloktím svých rukou razantně několikráte udeřil do skleněné plochy prodejního pultu, čímž skleněnou výplň rozbil a z této výlohy vzal plato s vystavenými 20 kusy řetízků ze žlutého kovu různých délek a tvarů, přičemž následně z provozovny utekl neznámo kam a poškozené soukromé společnosti z Ostravy tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 95 tisíc korun.

Po oznámení této trestné činnosti se na místo činu dostavili novojičínští policisté a kriminalisté, po pachateli bylo na základě sděleného popisu okamžitě pátráno, přičemž pár minut po sedmnácté hodině odpolední téhož dne byl u Nákupního centra na ulici Přemyslovců v Novém Jičíně vypátrán a zadržen shora uvedený 34letý muž, který je tak důvodně podezřelý z výše popsaného skutku. Po jeho zadržení jej zakročující policisté umístili do novojičínské policejní cely a v této chvíli se s ním provádějí různé nutné procesní úkony. Lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že byl již v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu ve Frýdku-Místku pro přečin krádeže k nepodmíněnému trestu odnětí svobody ve výměře dvanácti měsíců, který vykonal ke konci roku 2021. Celá záležitost je nadále ve stádiu prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Případ nabízení úplatku policistovi prověřovali novojičínští kriminalisté

V průběhu Silvestrovského dne roku 2022 policisté z Dálničního oddělení Ostrava na dálnici D1 v katastru okresu Nový Jičín prováděli dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu, přičemž zastavili mimo jiné i osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia. Při této běžné silniční kontrole bylo zjištěno, že za volantem automobilu je 30letý muž, který má v té době vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a tímto se dopouští trestné činnosti mající znaky spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Tím však rutinní kontrola ze strany dopravní policejní hlídky neskončila.

Vedle řidiče vozu totiž seděl jiný 40letý muž z Opavska, který byl očividně pod vlivem alkoholických nápojů, což bylo nejvíce patrné z jeho vulgárních projevů vůči zakročujícím policistům. Tito jej následně zákonně vyzvali, aby upustil od svého protiprávního jednání a chování a rovněž jej zákonně vyzvali k prokázání totožnosti, což muž rezolutně odmítl, vysedl z automobilu a nebezpečně se pohyboval po silnici a neustále odmítal prokázat svou totožnost. Vzhledem k bezprostřednímu ohrožení jeho života a zdraví a bezprostřednímu ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na rušné pozemní komunikaci byli policisté nuceni přistoupit k zajištění tohoto muže, a to i pro účely jeho ztotožnění. V té chvíli výše jmenovaný muž jednomu z přítomných policistů verbálně nabídl úplatek ve výši 2.000 korun s tím, aby ho pustili. Celý tento incident byl zaznamenán na služební kameru dotyčného strážce zákona. Policista samozřejmě nabídku muže neakceptoval a služební úkon dokončil až do konce, kdy jej po provedeném zajištění chtěl předvést k dalším procesním úkonům na policejní služebnu. Vzhledem však k tomu, že orientační dechová zkouška u něj vyzněla pozitivně a prokázala hodnotu 2,83 promile alkoholu v dechu, policisté rozhodli o jeho dodání na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Celá věc byla následně policisty řádně zadokumentována a předána k dalším úkonům v trestním řízení novojičínským kriminalistům.

Na základě výše uvedených skutečností v uplynulých dnech komisařka Oddělení hospodářské kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně obvinila 40letého muže ze spáchání zločinu podplácení a zahájila proti němu trestní stíhání. Celá záležitost je nadále ve stádiu vyšetřování a v případě, že obviněný bude soudem uznán vinným, pak mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání až šesti let.

 

Hradečtí policisté prověřují případ internetového podvodu

Policisté z Obvodního oddělení v Hradci nad Moravicí v úzké spolupráci s opavskými kriminalisty v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, kterých se v průběhu dne 17. března 2023 z neznámého místa dopustila doposud neznámá fyzická či právnická osoba.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak v odpoledních hodinách 17. března tohoto roku přišla 37leté ženě z Opavska na číslo jejího mobilního telefonu SMS zpráva ve znění „MVPS – Platba už na Vás čeká“ s přiloženým odkazem na jisté webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí. Výše uvedená žena zareagovala na nevyžádanou zprávu nejen jejím otevřením (i když už zkratka MVPS není zkratkou daného ministerstva, poněvadž oficiální zkratka je MPSV), ale také následným přihlášením se do přiloženého internetového odkazu. Poté byla přesměrována na webovou stránku Portál občana, do které chtěla vstoupit prostřednictvím své bankovní identity, kdy vypsala své přihlašovací údaje a heslo ke svému internetovému bankovnictví a potvrdila i tak zvaný Smart klíč. Na předmětnou internetovou stránku se však nedokázala v té chvíli přihlásit a všechny aplikace přes svůj mobilní telefon uzavřela. V podvečerních hodinách následujícího dne však zjistila, že z jejího bankovního účtu jí byly prostřednictvím tří neoprávněných platebních transakcí převedeny její finanční prostředky v celkové výši 50.800 korun na jiné, jí neznámé bankovní účty. Celá záležitost je nadále v gesci hradeckých policistů a opavských kriminalistů a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či osob pachatelů nebo k nálezu odcizených financí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na hradecké policejní číslo 974 737 731 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Úmyslné poškození mysliveckého posedu na katastru obce Darkovice

V blíže neupřesněné době mezi třiadvacátou hodinou večerní 21. března a sedmou hodinou ranní 22. března letošního roku doposud neznámý pachatel či pachatelé spáchal nebo spáchali přečin poškození cizí věci v katastru obce Darkovice. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak došlo k úmyslnému naříznutí dřevěných nosných trámů mysliveckého posedu, který byl instalován poblíž účelové komunikace spojující obce Darkovice a Vřesina a k následnému stržení na zem. Poškozenému místnímu Mysliveckému sdružení tak vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 16 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v gesci policistů z Obvodního oddělení v Hlučíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na hlučínské policejní číslo 974 737 701.

 

Vloupání do objektu herny na ulici Ratibořské v Opavě-Kateřinkách

Mezi třetí a půl pátou ranní 22. března tohoto roku se doposud neznámá osoba po vypáčení zámku vstupních dveří vloupala do prostor herny na ulici Ratibořské v Opavě-Kateřinkách, tuto provozovnu prohledala a z prostor baru odcizila finanční prostředky v bankovkách i v drobných mincích, které byly v tak zvaném číšnickém fleku či v příruční pokladně. Poškozené pražské akciové společnosti byla tímto protiprávním jednáním a chováním majetkového charakteru způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši 91 tisíc korun. Tímto přečinem krádeže se nadále intenzivně zabývají policisté z Obvodního oddělení v Opavě v úzké spolupráci s opavskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených financí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Odcizení pohonných hmot z nákladního automobilu v obci Rohov

V přesně nezjištěné době od čtrnácté hodiny odpolední 21. března do čtrnácté hodiny odpolední dne 22. března letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Hlavní v obci Rohov přečin krádeže tím, že po odstranění uzamčeného víčka palivové nádrže na zde zaparkovaném nákladním motorovém vozidle tovární značky Man odčerpal a takto odcizil přibližně 120 litrů motorové nafty, čímž poškozené místní právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 5 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kravařích a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených pohonných hmot, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kravařské policejní číslo 974 737 721.

 

Při silniční kontrole v Hlučíně řidič osobního automobilu značky Audi policistům ujížděl

Pět minut před jedenáctou hodinou dopolední 23. března 2023 službu konající policejní autohlídka z hlučínského Obvodního oddělení prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu poblíž benzínové čerpací stanice na ulici Markvartovické v Hlučíně, přičemž ve směru od Ostravy uviděla přijíždějící osobní motorové vozidlo tovární značky Audi A4, které se rozhodla zastavit. Na zákonem dávaná znamení však řidič automobilu nereagoval a pokračoval ve své jízdě, kdy byl po celou dobu pronásledován policisty ve služebním policejním automobilu se zapnutým světelným a zvukovým výstražným zařízením majáku a s nápisem Stop. Na chvíli řidič vozu Audi najel k pravému okraji vozovky ulice Ostravské, avšak ani zde nezastavil a rychlou jízdou z ulice Ostravské odbočil na ulici K pile, tuto projel značnou rychlostí až na její konec a zde vjel otevřenou bránou do místního dřevařského závodu. Po ujetí dalších několika metrů v tomto objektu však dojel až na úplný konec, kde již nebyla možnost pokračovat dál v jízdě. Policisté při příjezdu k zastavujícímu vozu pouze uviděli, jak jistý muž z místa řidiče po zastavení přeskočil na zadní sedadlo a z místa spolujezdce na předním sedadle si jiný muž zasedl za volant. Při následné silniční kontrole za volantem seděl 23letý muž z Karvinska a na zadním sedadle automobilu 28letý muž z Karvinska. Tento 28letý muž měl v době pronásledování automobil tovární značky Audi A4 řídit a důkladnými lustracemi v dostupných evidencích bylo zjištěno a prokázáno, že má v současné chvíli vysloven status neřidiče, kdy mu byl rozsudkem Okresního soudu v Ostravě uložen mimo jiné i trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel až do května roku 2024. Při policejním pronásledování byly ujety přibližně dva kilometry a vše trvalo nejvýše dvě minuty. V té době nevzniklo nikomu žádné zranění ani hmotná škoda na majetku. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany hlučínských policistů a opavských kriminalistů, mimo jiné i pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Výše jmenovanému 28letému muži již policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání této trestné činnosti.

 

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě na ulici Nákladní v Opavě

Policejní inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě nprap. Bc. Peter Bučko v těchto dnech intenzivně prošetřuje případ dopravní nehody, která se stala okolo třiadvacáté hodiny večerní 10. března 2023 na parkovišti u provozovny bowlingu, místní restaurace a zdejších prodejen na ulici Nákladní v Opavě.

V té době 19letá žena z Opavy na předmětném parkovišti řídila osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Fabia, přičemž při couvání měla pravou zadní části automobilu narazit do levé přední části osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia v provedení taxislužby, jehož 24letý řidič z Opavy přivezl k restauraci dosud přesně nezjištěné pasažéry. Ke kolizní situaci v dopravě mělo dojít v okamžiku, kdy vůz taxi již stál a jeho řidič byl ve vozidle sám. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechové zkoušky vyzněly u obou řidičů negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 15 tisíc korun.

V dané záležitosti by byli velmi vhodné svědecké informace osob, které byly přivezeny na dané parkoviště Taxislužbou Carbol, a to ve výše uvedené době z ulice Olomoucké. Tyto osoby by mohly podat kladné poznatky k celému nehodovému ději. Jakékoli informace, které by vedly k řádnému zadokumentování spisového materiálu lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 581 případně na mobilní telefon opavských dopravních policistů 735 788 950.

 

Silniční kontrola prokázala silně podnapilého řidiče osobního automobilu v Bruntále

Třicet minut po druhé hodině ranní 23. března 2023 službu konající policejní autohlídka z bruntálského Obvodního oddělení prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Nádražní v Bruntále, kdy stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Opel Astra, a to 20letého muže z Bruntálska. Provedeným odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že výše uvedený řidič řídí automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, přičemž mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami nejméně 1,7 promile alkoholu v dechu. Výše uvedenému 20letému muži řidičský průkaz na místě zadržen nebyl, poněvadž jej nepředložil, bylo mu však zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření a již nyní je důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany bruntálských policistů a kriminalistů.

 

Dopravní nehoda dvou osobních automobilů v prostoru bruntálské křižovatky

Dvacet minut před třináctou hodinou odpolední 21. března 2023 řídila 20letá žena z Bruntálu osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia po ulici Ruské v Bruntále, přičemž v křižovatce s ulicemi Dukelská a Jesenická odbočovala vlevo na ulici Jesenickou a přitom nedala přednost v jízdě osobnímu motorovému vozidlu tovární značky Škoda Fabia, jehož 25letý místní muž jel v protisměru z ulice Dukelské na ulici Ruskou. V prostoru křižovatky tak došlo ke střetu obou osobních automobilů s celkovou hmotnou škodou na majetku ve výši 75 tisíc korun. Orientační dechové zkoušky vyzněly u obou řidičů negativně a tyto osoby zraněny nebyly. Při kolizní situaci v dopravě však utrpěla zranění lehčího charakteru 24letá žena z Bruntálska, která seděla na předním sedadle spolujezdce v prvně zmiňovaném voze značky Škoda Octavia. Celá záležitost je nadále v prošetřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

 

24. 3. 2023

Žádost o pomoc při ztotožnění zemřelého muže

Frýdecko-místečtí kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při ztotožnění muže, který dne 13. března 2023 na železniční trati mezi stanicemi Frýdlant nad Ostravicí a Pržno, konkrétně v blízkosti železničního mostu přes řeku Ostravici v obci Pržno, vstoupil do kolejiště bezprostředně před projíždějící vlak. Muž utrpěl smrtelná zranění.  

Popis osoby: zdánlivé stáří 40 – 45 let, výška 167 cm, váha 76 kg, střední postavy, krátké hnědé místy prošedivělé vlasy, modrošedé oči.

Popis oblečení: hnědá bunda zn. Alpine Pro s kapucí, modrá fleecová mikina zn. Crivit s černými panely na bocích a žlutým zipem, černé triko zn. Jitex Comfort s dlouhým rukávem s horizontálními žlutými pruhy, modré riflové kalhoty s černým splétaným páskem s kovovou sponou, černošedé nízké sportovní boty zn. Columbia. Muž měl u sebe černou nylonovu taštičku zn. Load, černou pánskou peněženku a kapesní zavírací nůž se zelenými střenkami.

Ohledáním těla zemřelého nebyly zjištěny poznatky, které by nasvědčovaly tomu, že se jedná o osobu bez domova.

 Jelikož se dosavadním prověřováním nepodařilo zjistit totožnost muže, žádáme veřejnost, která by mohla přispět jakoukoliv informací vedoucí ke ztotožnění zemřelé osoby, nechť se obrátí na bezplatnou linku 158.

 

24. 3. 2023

V pátek 24. 3. připravuje KDK EXHIBIci slam poetry – tedy Performativní žánr přednesu autorské poezie. Ve velkém sále od 19 hodin.

 

Divadelní představení v rámci XXV. Přehlídky amatérských divadelních souborů.-Pátek 24. 3. 2023 Panenka – v 19.30 hod. Miro Gavran/Divadlo VENTYL Drahotuše

 

Blíží se velikonoce, přijdte si vyrobit originální  misku na osení, celodenní workshop se koná 25. 3. ve vile machů. Veškeré pomůcky budou nachystány. Od 8:00 – 15:00

 

Muzeum Fojtství v Kopřivnici zve všechny příznivce tvořivých činností na malování velikonočních kraslic nebo dřevěných ozdob enkaustickou technikou, které proběhne v sobotu 25. 3. 2023 od 10 do 16hodin.

 

ZŠ Kopřivnice – Mniší ve spolupráci s OB (Osvětová beseda) Mniší pořádají tradiční dětský karneval v sobotu 25. 3.   od 15:00 v Kulturní dům Mniší

 

Kopřivnice se stejně jako vloni připojí ke klimatické kampani Hodina Země.  Znamená to, že se všude zhasne. Zhasíná se na celém světě v sobotu 25. března od 20.30 do 21.30.

 

Beseda u cimbálu s Cimbálovou muzikou Pramínky s promítáním a povídáním o životě a cestování na Kanárských ostrovech s houslistkou, zpěvačkou a tanečnicí Monikou Srncovou., Se koná V sobotu 25.3. v 16:30 ve vile machů.

 

Den otevřených dveří v ZŠ a MŠ Motýlek Kopřivnice se koná v pondělí 27.3.2023 od 9:00 hodin.

 

Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky Ostrava (SPŠEI) slavnostně otevřela nové unikátní učebny e-sportu a rozšířené reality, vývoje počítačových her, robotiky, počítačových sítí a jazykových multimediálních učeben. Učebna vývoje počítačových her a e-sportu umožní zavést výuku nového předmětu v této atraktivní a na trhu velmi perspektivní oblasti. Velmi přínosná je pro školu rovněž dlouhodobá spolupráce s FEI VŠB-TUO. V rámci oboru Informační technologie bude nově zaveden předmět vývoj počítačových her. Jeho hlavním cílem je ukázat studentům čtvrtého ročníku to, že k vývoji takovýchto her mají již základní znalosti a jsou schopní si velmi jednoduše vytvořit hru vlastní, na které si pak mohou dále zlepšovat své znalosti, a to nejen v oblastech, jako je matematika, programování, počítačová grafika, ale i v umělé inteligenci, vizualizaci a dalších.

 

V sobotu budou v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava opět zahájena komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat. Návštěvníci si tak mohou zpestřit prohlídku zoo a těšit se na rozšířené i zbrusu nové zážitky.

V tomto období budou komentovaná setkání probíhat převážně o víkendech a svátcích, ale ani návštěvníci upřednostňující prohlídku zoo v pracovní dny nepřijdou zkrátka. Každý den mohou zájemci vidět péči o slony nebo krmení šimpanzů, medvědů a hulmanů. Od května pak přibydou další druhy, jako jsou velbloudi či žirafy. A jakmile bude dostatečně teplo, otevře se i průchozí expozice Ráj lemurů, kde bude probíhat komentované krmení lemurů.

Novinkou letošní sezony je zařazení komentovaného setkání u makaků lvích. Tito vzácní indičtí primáti se v loňském roce přestěhovali do nové moderní expozice Wanderu. Komentovaná setkání v ostravské zoo představují pro návštěvníky vítané zpestření prohlídky. Lidé se během nich kromě pozorování zvířat od chovatelů zároveň dozvědí také řadu zajímavostí o chovu daného druhu v lidské péči i aktuální situaci ve volné přírodě, která není často nijak příznivá. Pro mnohé, ve volné přírodě ohrožené druhy, se stává chov v zoologických zahradách poslední možností, jak tato zvířata uchovat pro příští generace. Ještě do konce března mohou lidé využít mimosezonní zlevněné vstupné. Areál zoo je otevřen od 9 do 18 hodin, pokladny a pavilony se zavírají v 17 hodin. Z každého vstupu putují tři koruny na záchranu ohrožených druhů přímo ve volné přírodě. Od 1. dubna se mohou zájemci těšit i na komentované prohlídky skleníků.

 

23. 3. 2023

Zhasnutí vily a kostela upozorní na nutnost ochrany klimatu.  V sobotu 25. března se uskuteční mezinárodní kampaň Hodina Země. Domácnosti, instituce a další účastníci happeningu v tento den od 20:30 do 21:30 zhasnou světla a vypnou elektrické spotřebiče, aby tak upozornili na důležitost ochrany klimatu. V Kopřivnici symbolicky potemní Ringhofferova vila i kostel sv. Bartoloměje.            

Ke zhasnutí veřejného osvětlení v sobotu večer nebude město přistupovat kvůli bezpečnosti občanů, proto bude zapojení spíše symbolické. „Stejně jako vloni vypneme 25. března nasvícení Ringhofferovy vily a jelikož letos se k nám připojí také místní farnost, potemní i kostel sv. Bartoloměje. Víme, že toto symbolické gesto planetu nespasí, ale chceme jím dát najevo, že nám není ochrana klimatu lhostejná a zamýšlíme se nad svou spotřebou. Věříme, že se k nám připojí i další, a to nejen v rámci sobotní kampaně,“ uvedla koordinátorka projektu Zdravé město Ivana Holubová. Město se snaží jít v oblasti snižování spotřeby příkladem a v rámci energetického managementu zavádí opatření zaměřená na snížení energetické náročnosti svých budov.

Kampaň Hodina Země se poprvé konala v roce 2007, kdy světla vypnulo přes 2,2 milionu domácností a firem v australském Sydney. Další rok se zapojilo na 370 měst a obcí ve více než 35 zemích a kampaň se proměnila v celosvětové hnutí za trvale udržitelný život. Od roku 2010 se koná i v České republice, kde ji vloni podpořilo 133 obcí, 84 organizací, firem a škol a přihlásilo se také 790 jednotlivců. Dále se zapojily 4 památky a proběhlo 6 akcí pro veřejnost. Bližší informace na www.hodinazeme.cz

 

23. 3. 2023

Chtěla investovat, přišla o statisíce

Minulou středu přijali frýdecko-místečtí policisté oznámení od ženy, která se stala další obětí podvodného jednání a přišla tak o téměř 650 tisíc korun.

Vše začalo, když ženu na sociálních sítích zaujala reklama nabízející obchodování s jednou z energetických společností. Po rozkliknutí zde zadala své jméno, příjmení a telefonní číslo.  Dále měla na konkrétní účet zaslat částku necelých 6 000 korun, což učinila. Poté následoval telefonát, kdy muž na druhém konci se představil jako zástupce dané společnosti. Přesvědčil ji, aby si do telefonu nainstalovala aplikace umožňující vzdálený přístup, a také aby mu zpřístupnila internetové bankovnictví. Následně dosud neznámý pachatel postupně převedl peníze z jejích sporožirových účtů na běžný účet, ze kterého jí pak byly finance „odčerpány“ v několika částkách na jiné účty. Současně zneužil prostřednictvím přístupu k účtu také její platební kartu, ze které provedl neoprávněně platbu. Následující den si poškozená v internetovém bankovnictví všimla, že zde má žádost o schválení úvěru na částku 250 tisíc korun, který naštěstí vzápětí na pobočce banky ukončila a zároveň si nechala zablokovat účet i platební kartu. Bohužel však přišla celkem o téměř 650 tisíc korun. Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvod, pokus o úvěrový podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Nestaňte se další obětí a nenaleťte na zdánlivě lákavou reklamu nabízející zaručené zisky. Před samotnou investicí si zjistěte co nejvíce informací a také si ověřte věrohodnost společnosti a finančních poradců. A co je nejdůležitější –  NIKDY neumožňujte cizím osobám vzdálený přístup ke svému počítači, telefonu či obdobnému zařízení.

 

22. 3. 2023

Vloupání do prodejny potravin na ulici Javorové v Kopřivnici

Mezi třináctou hodinou odpolední 19. března a pátou hodinou ranní 20. března tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Javorové v Kopřivnici přečin krádeže tím, že se po vypáčení vstupních dveří vloupal do zdejší prodejny potravin, přičemž tuto provozovnu prohledal a následně odcizil několik desítek kusů různých značek a druhů krabiček cigaret a dalších tabákových výrobků, různé druhy a množství cukrovinek, oplatků, bonbónů a čokolád a také finanční prostředky na hotovosti v papírových bankovkách i v drobných mincích, čímž poškozené fyzické i právnické osobě z Novojičínska vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 16 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného zboží a financí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Krádež stavebních součástí – vibračních desek na staveništi silnice u obce Skotnice

V přesně neustanovené době mezi patnáctou hodinou odpolední 17. března a šestou hodinou ranní 20. března 2023 doposud neznámý pachatel spáchal na katastru obce Skotnice přečin krádeže tím, že se v prostoru staveniště silničního obchvatu obce Mošnova vloupal do zde instalovaného kovového stavebního kontejneru, odkud odcizil uloženou pracovní vibrační desku značky Wacker Neuson DPU žlutošedé barvy. Obdobné stavební nářadí, tedy vibrační desku značky Wacker Neuson DPU žlutošedé barvy odcizil i z poblíž odstaveného pracovního stroje (rýpadlo-nakládač) tovární značky Komatsu, čímž poškozeným společnostem a právnickým osobám a organizacím vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 300 tisíc korun. Toto protiprávní jednání a chování majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Příboře a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby či osob pachatelů, jakož i k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na příborské policejní číslo 974 735 751.

 

Vloupání do opavské prodejny koberců a bytového textilu

V přesně neustanovené době mezi patnáctou hodinou odpolední 17. března a osmou hodinou ranní 19. března letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Náměstí Republiky v Opavě přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po rozbití skleněné výplně vstupních dveří vloupal do zdejší prodejny koberců a bytového textilu, kterou prohledal a odcizil tři polštáře, různé druhy francouzských a italských přehozů, dvě soupravy aku vrtaček s vrtáky značek Makita a Bosch v plastových kufřících, čímž poškozené místní právnické společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 62 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Opavě a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí a pracovního nářadí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 651.

 

Vloupání do příručního skladu u prodejny smíšeného zboží v obci Skřipov

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Hradci nad Moravicí intenzivně prověřují případ přečinu krádeže, který se stal v přesně nezjištěné době mezi 13. a 16. březnem tohoto roku v obci Skřipov. V té době se doposud neznámá osoba po předchozím odstranění visacího zámku dveří vloupala do příručního skladu u zdejší prodejny smíšeného zboží, odkud odcizila šest kusů desetikilových a tři kusy dvoukilových propanbutanových láhví včetně náplní, čímž poškozeným právnickým osobám a organizacím vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 19 tisíc korun. Jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na hradecké policejní číslo 974 737 731.

 

Krádež pneumatik z osobního automobilu v obci Mokré Lazce

Na konci minulého týdne policisté z Obvodního oddělení v Kravařích přijali oznámení 26letého muže z Opavy, že mu neznámý pachatel odcizil z jeho osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia všechny čtyři pneumatiky. Skutek se stal poblíž soukromé společnosti na ulici Generála Vlacha v obci Mokré Lazce, přičemž po odcizení čtyř kol zůstal automobil ležet svým podvozkem na asfaltovém povrchu veřejného parkoviště a poškozenému muži tak vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 30 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní nadále prověřují kravařští policisté a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených pneumatik, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na policejní číslo 974 737 721 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Objasnění krádeže výherních losů z hlučínské sázkové kanceláře

V těchto dnech policisté z hlučínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 39letému místnímu muži, neboť tento na podkladě všech doposud zjištěných a prokázaných skutečností měl v polovině měsíce února letošního roku odcizit z prodejního pultu ve zdejší prodejně se sázkovou kanceláří na ulici Hornické v Hlučíně 177 kusů volně vystavených stíracích losů v celkové hodnotě 27 tisíc korun. Toto protiprávní jednání a chování majetkového charakteru nyní objasnili policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně a celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských kriminalistů.

 

Dopravní nehoda dvou osobních automobilů na severním obchvatu města Opavy

Pět minut po deváté hodině ranní 20. března 2023 řídila 32letá žena z Opavska osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia po silnici čísla I/11 (severní obchvat statutárního města Opavy) ve směru od kruhového objezdu poblíž Nákupního centra Kaufland na ulici Hlučínské v Opavě-Kateřinkách ke Stříbrnému jezeru na ulici U Dráhy v Opavě, přičemž se po výjezdu z pravotočivé zatáčky na rovném přímém úseku plně nevěnovala řízení (podívala se vedle sebe na sedadlo spolujezdce, kde v tak zvaném dětském přepravním vajíčku seděl její téměř půlroční syn), přejela tak do levého jízdního pruhu a zde se střetla s protijedoucím osobním motorovým vozidlem tovární značky VW Golf, které řídil 33letý muž z Krnova. V průběhu vzniku nehodového děje se oba řidiči snažili střetu zabránit strhnutím řízení a úhybným manévrem, což se jim však už nepodařilo a po nárazu byl Volkswagen odhozen do přilehlých kovových svodidel. Všichni tři výše uvedení účastníci dopravní nehody byli se svými zraněními lehčích charakterů následně převezeni k lékařskému vyšetření a ošetření do Slezské nemocnice v Opavě, ke zranění žádných jiných osob nedošlo, orientační dechové zkoušky vyzněly u obou řidičů automobilů negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 320 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v prošetřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě.

 

Nález nevybuchlé munice pocházející z období 2. světové války na Bruntálsku

Třicet minut po jedenácté hodině dopolední 20. března letošního roku na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 oznámil 50letý muž z Bruntálska, že před chvíli při orbě a úpravách terénu na palnosti v katastru obce Nová Ves u Bohušova nalezl nějaký kovový předmět, který vypadá jako munice. Místo nálezu ihned zajistili místně příslušní policisté z Obvodního oddělení ve Městě Albrechticích, a to až do příjezdu policejního pyrotechnika z Expozitury ve Frýdku-Místku. Tento přivolaný specialista nalezenou věc označil jako nevybuchlý dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů pocházející z období 2. světové války, na místě jej bezpečně zneškodnil a následně jej převezl k totální likvidaci.

V těchto dnech policejní pyrotechnici z Expozitury ve Frýdku-Místku byli v několika případech přizváni nejen do okresu Bruntál, ale také do okresů Opava a Nový Jičín, a to k bezpečnému zneškodnění a k likvidaci nalezených nebezpečných výbušných předmětů, které ještě pocházejí z období 2. světové války.

 

Preventivní rady v případě nálezu munice a výbušných předmětů:

V současné době velmi přívětivé jarní počasí zajisté nabádá širokou veřejnost chodit do přírody, navštěvovat lesy, louky, pole a umožňuje práci na zahradách, zahrádkách, pozemcích a provádět také různé stavební a výkopové práce, terénní úpravy a orební činnost.

I několik let po období 1. ale hlavně 2. světové války se nacházejí předměty, které mají co do činění s vybuchlou nebo i s nevybuchlou municí. Toto se děje ve všech okresech České republiky, nálezy jsou však velmi časté hlavně na území Opavska, pak na teritoriu Bruntálska a v katastrech okresu Nový Jičín, kam bývá policejní pyrotechnik přivolán i 4x, 5x během týdne.

Převážně v jarních či v podzimních měsících, a to při různých pracích na polích, na zahradách ale také při stavebních a výkopových pracích, při terénních úpravách, při úklidu sklepů, kůlen a půdních prostorů starých rodinných domů nacházejí lidé kovové předměty, které pocházejí z válečné doby. Nezřídka se však i v létě při procházce lesem, při sběru hřibů a lesních plodů nacházejí granáty, letecké miny, bomby a pěchotní munice.

Specifickou skupinou obyvatel, která tyto věci nachází, jsou osoby, jenž za použití různých detektorů kovů vyloženě hledají válečné předměty, přičemž nalézají nejen kosterní ostatky z období 2. světové války, ale i drobné kovové mince, knoflíky, identifikační známky vojáků apod.

Policisté Policie České republiky upozorňují širokou veřejnost, aby v případě nálezu jakéhokoliv podezřelého předmětu, který vypadá jako munice, s tímto nikdo v žádném případě nemanipuloval, nezkoumal jej a nepřenášel. V žádném případě nesmí nikdo s tímto předmětem neodborně nakládat, brát jej do rukou, kopat do něj a přenášet z místa na místo. Odnášet si takový předmět domů nebo jej donést až na policejní služebnu je rovněž velmi nezodpovědné. Při tomto jednání se lidé vystavují nebezpečí zranění případně i úmrtí a také bezprostředního ohrožení svého okolí.

Tento nález by měl být okamžitě nahlášen na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 s přesným určením místa výskytu této neznámé věci. Velmi vhodné je podivný předmět z dálky, bez jakéhokoliv dalšího doteku, třeba i nafotit mobilním telefonem a po předchozí telefonické domluvě jej formou sociální sítě, mmskou či mailem poslat dotyčnému policistovi.

V co nejkratší době se poté do prostoru nálezu dostaví místně příslušná policejní hlídka, která provede další nezbytná opatření.

Na místo je následně přivolán specialista, v rámci Moravskoslezského kraje je to policejní pyrotechnik z Expozitury ve Frýdku-Místku, který daný předmět prozkoumá, zjistí, o co se jedná, zda jde o nevybuchlou případně ještě o aktivní a činnou munici a rozhodne, zda tento předmět bude zneškodněn na místě například řízeným odstřelem nebo bude odvezen k dalšímu odbornému znehodnocení. V případě, že se rozhodne o tom, že bude munice zničena na místě, tak se nezřídka stane, že v bezprostředním perimetru ohrožení dochází k cílené evakuaci obyvatelstva.

V případě nálezu kosterních ostatků je přizván nejen policejní kriminalistický technik, ale také znalec z Archeologického ústavu a starosta dané obce, na jehož území se nález vyskytl.

Policisté občany rovněž upozorňují na tu skutečnost, že v případě nálezu munice nesmí být tato zajišťována či uschovávána ze strany nálezců, poněvadž se mohou tyto osoby následně vystavit trestnímu stíhání na úseku nedovoleného ozbrojování. 

 

22. 3. 2023

Slovenská fotbalová reprezentace vstupuje do kvalifikace na EURO 2024 a přímé přenosy klíčových utkání budou odvysílány na našich sportovních stanicích SPORT 1 a SPORT 2. Začínáme již tento týden 23.března 2023. Evropské fotbalové reprezentace se chystají na březnový rozjezd nového kvalifikačního cyklu před Eurem 2024 a televizní stanice Sport1 a Sport2 budou tradičně při tom. I tentokrát v bohatém programu nebudou chybět dramatické souboje nejlepších evropských výběrů a diváci se mohou těšit také na přímé přenosy klíčových zápasů slovenské reprezentace, jelikož se patronem pro Sport1 a Sport2 stává ikona slovenského fotbalu, Martin Škrtel.

Slovensko se dokázalo probojovat na poslední dva evropské šampionáty a tak bude hlad po úspěchu v ambiciózním výběru italského trenéra Francesca Calzona větší než kdykoli předtím. Los dopřál slovenským fotbalistům do skupiny J celou řadu houževnatých soupeřů a také mistrů Evropy z roku 2016, Portugalců. Nový kvalifikační cyklus každopádně načnou „zahřívacím“ duelem proti Lucembursku, který nabídne Sport2 již 23. března a to včetně předzápasového studia. Stejně tomu bude i při dalších čtyřech zápasech slovenské reprezentace. 20. června bude probíhat duel na půdě Lichtenštejnska, v září pak odveta se stejným soupeřem a v říjnu a listopadu nejočekávanější a možná rozhodující utkání proti Portugalsku a Bosně a Hercegovině. Všechny zmíněné zápasy přinese Sport1/Sport2 s kvalitním slovenským komentátorem a předzápasovým programem, který bude kromě úvodního duelu proti Lucembursku doprovázet přímo ve studiu více než stonásobný slovenský reprezentant a bývalý hráč Liverpoolu, Martin Škrtel.

 

KOPRSTAR 2023. Z castingových kol do semifinále postoupilo 49 adeptů ve čtyřech věkových kategoriích. Ti se veřejnosti představili v kopřivnickém kině 8. března.

Z účastníků tohoto koncertu porota vybrala desítku finalistů a tím také skončila možnost poroty další postup soutěžících přímo ovlivnit. Během finálového koncertu v úterý 14. 3. byla hodnocení porotců pouze informativní, hlavní slovo budou mít nyní diváci ve formě SMS hlasování. Ve finále se představilo 10 dívek:

  1. Amálie Ohnůtková
  2. Stefanie Loktionová / alšovka
  3. Sofie Horehleďová
  4. Pavlína Honešová
  5. Terezie Heraltová
  6. Agáta Březinová
  7. Julie Michálková
  8. Tereza Špačková
  9. Kateřina Besedová
  10. Anna Galvánková

 

Diváci přímo v sále hlasováním si jako svou Koprstar vybrali číslo 2. Stefanii Loktionovou ze zš alšova. Všechna finálová vystoupení můžete sledovat od pátku 24. 3.  od 16 hodin po dobu jednoho týdne na programu kabelové televize, se začátkem každou sudou hodinu mimo osmé hodiny ráno a večer. A na facebooku. O konečném výsledku a udělení titulu KoprStar 2023 rozhodnou lidé svým SMS hlasováním, které probíhá do 31.3. 2023. Zasílat lze pouze jeden hlas z jednoho mobilního telefonu pro každého soutěžícího. Výsledek hlasování bude oznámen 4. dubna během Jarního koncertu kopřivnických základních škol v kulturním domě. Cenu internetu získá soutěžící s největším počtem like na Facebooku Koprstar.

 

 

 

 

 

Do 3. dubna lze podávat „papírové“ přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022. V případě elektronického podání končí lhůta až 2. května a s využitím služeb daňového poradce nebo advokáta lze přiznání podávat do 3. července.  

Tiskopisy lze získat na pracovištích finančního úřadu, ale jsou k vytištění také na  www.financnisprava.cz, v záložce Daňové tiskopisy zde. Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj od pondělí 27. března do pondělí 3. dubna na všech svých pracovištích rozšíří úřední hodiny podatelen, a to v pracovní dny od 8 do 17 hodin.

Elektronicky lze přiznání vyplnit i podat v aplikaci On-line finanční úřad na  MOJE daně. Má-li daňový subjekt zpřístupněnu datovou schránku,  která mu byla zřízena ze zákona, je povinen daňové přiznání učinit elektronicky. Další informace jsou v dokumentu Informační shrnutí a odpovědi na dotazy k datovým schránkám.

Odkazy

 

Přes 130 projektů, které pomáhají lidem řešit složitou situaci v sociální oblasti, finančně podpoří Moravskoslezský kraj. 15 milionů korun půjde na podporu aktivního stárnutí seniorů, osob se zdravotním postižením, rodinnou politiku a sociálně právní ochranu dětí, prevenci kriminality či osob, kterým hrozí sociální vyloučení.

Příspěvek 250 tisíc korun podpoří konání 4. sportovních her s mezinárodní účastí v Ostravě. Zapojit se do aktivního života mají starším lidem pomoci i Senior Pasy, na které letos Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu přispěje 505 tisíc korun. Lidé nad 55 let mohou díky Senior Pasům využívat slevy na cestování, sportovní a relaxační aktivity či vstupy na turistické atraktivity. Prostřednictvím webových stránek www.seniorpasy.cz si mohou vyhledat informace o plánovaných akcích nejen v našem regionu, ale i v celém Česku. Senior pasy si mohou občasné vyřídit zdarma přes internet nebo například v Senior Pointech v kraji. Podobné výhodné nabídky volnočasových aktivit nebo i v běžných denních nákupech mohou využívat rodiny s minimálně jedním dítětem do 18 let. Těm je určen Rodinný pas, o který mohou rodiny rovněž zdarma požádat.

 

Moravskoslezský kraj podpoří kempování a karavaning. Na zkvalitnění infrastruktury kempů a rozvoj sítě karavanových stání přispěje z krajského rozpočtu celkem 6,25 milionu korun. Podpoří 14 projektů, přispěje na rekonstrukce či výstavby sociálního nebo sportovního zázemí a podpoří i takzvané stellplatzy. Nová karavanová stání vzniknou například v Horní Lomné, Vendryni, Kopřivné nebo Orlové, své služby zkvalitní stávající stellplatzy ve Štramberku či Odrách. Návštěvníci kempů v Bašce, Osoblaze, Kozlovicích nebo třeba Frenštátu pod Radhoštěm budou moci využívat kvalitnější zázemí. Prokoukne také tábořiště v Trojanovicích u Radhošťského rybníka. Kraj vloni vydal přehled kempů a karavanových stání, ve kterém milovníci nocování ve stanech, chatkách nebo obytných autech najdou také tipy na výlety a zajímavé aktivity v okolí.

 

20. 3. 2023

Prvním odletem Boeingu 737-800 společnosti Smartwings do Egypta 11. 3. zahájilo Letiště Leoše Janáčka Ostrava letošní charterovou sezónu. Ve spolupráci s cestovními kancelářemi nabídne ostravské letiště 16 oblíbených destinací v Egyptě, Řecku, Turecku, Bulharsku, Španělsku a Tunisku. Kromě již tradičního dopravce Smartwings budou lety provozovat také Aegean Airlines, Freebird Airlines, Corendon nebo letecká společnost Tailwind. Zároveň roste zájem o tzv. prodloužené víkendy v evropských destinacích. Mezi cestujícími je velmi oblíbená Varšava, často jsou využívány také lety do Paříže, Amsterdamu, Bruselu nebo Osla s přestupem právě ve Varšavě.

 

Vojtěch Lavický a jeho dvouletá cesta kolem Světa v jedné stopě to je přednáška Na motorce kolem Světa v pondělí 20. 3. v 18:00, malý sál v přízemí kulturního domu.

 

Pro dětido 3 let je připraven MINIbookstart s pejsky- dopoledne plné zábavy a knih 21.3. od  09:0 hod.,  pobočka knihovny Sever v komunitním centru Pětka.

 

Knihovna v kopřivnici organizuje Dobrovolnickou dílnu ve prospěch novorozeneckého oddělení v nj porodnici ve středu 22. 3. Budou se háčkovat chobotničky, které přispívají miminkům k navození pocitu bezpečí a klidu. Sraz je v 9 v čítárně knihovny v kulturním domě.

 

Setkání pracovních skupin, které v Kopřivnici pomáhají plánovat sociální služby se koná ve  středu 22. 3. 2023, Kopřivnice  na radnici od  15:30.

 

Ve středu 22. března 2023 vystoupení v Kopřivnici legendární skupiny VLTAVA v čele s frontmanem Robertem Nebřenským.  Představí novinkové album „Spass muss immer sein“ v kinosále od 19 hodin.

 

Zdravé město Kopřivnice letos podporuje dárcovství krve pro novojičínskou nemocnici. Akce se koná na podporu Světového dne zdraví, vyhlášeného WHO, jehož termín připadá na 7. dubna. Dárci v podpořené dny mohou obdržet například med od místních včelařů, čaj z bylinek vypěstovaných v Beskydech nebo praktické upomínkové předměty, které doma určitě nezaloží, vždy v kombinaci s volnou vstupenkou na krytý bazén či koupaliště v Kopřivnic. V první termín-13. dubna, proběhne také výjezdní společná dárcovská akce Zdravých měst Kopřivnice a Nový Jičín. Podporované termíny: 13. 4., 20. 4., 27. 4. a 4. 5. 2023, vždy od 5:45 do 15:30 hodin. Rezervace na 556 773 471.

 

Bezpečné cesty. Znáte riziková místa?  Víte o úseku, kde řidiči porušují předpisy? Zapojte se do výběru míst, kde budou policisté dohlížet na bezpečnost a plynulost na našich silnicích. Cílem těchto preventivních akcí je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích. Místa mohou lidé vybírat na www.bezpecnecesty.cz/cz/dopravni-informace-mapy/speedmarathon Nejdříve přibližte mapu na místo, kam chcete tip vložit, a následně stiskněte tlačítko pro vložení ,Přidat tip’. Tipy nevkládejte příliš blízko k sobě. Raději dejte hlas (palec nahoru nebo dolů) těm tipům, které jsou v místě, kam jste chtěli svůj tip vložit, již vložené. Hodnocení totiž probíhá ne podle počtu vložených míst, ale podle počtu hlasů daným místům.

 

Míra nezaměstnanosti zůstala v únoru meziměsíčně beze změny na úrovni 3,9 %, což bylo v souladu s očekáváním finančního trhu. Nové místo hledalo 282 508 lidí. Počet nabízených míst mírně vzrostl na 283 097.  Na jedno volné pracovní místo připadá 1 žádost.

V Moravskoslezském kraji je evidováno 42 657 uchazečů, zaměstnavatelé přitom prostřednictvím úřadů práce nabízeli 11 719 míst.  podíl nezaměstnanýchstagnuje na výši  5,2 procenta. Na 1 místo čeká 3,6 žádosti.

Na Novojičínsku je bez práce 3383 lidí, míra nezaměstnanosti je 3,2 %. V nabídce bylo 2007 pracovních pozic. Na jedno pracovní místo připadá 1,69 žádosti.

V Kopřivnici se v říjnu nově registrovalo 133 uchazečů o práci, celkem jich je 1005, podíl nezam. osob sedrží na hranicil 3,56 %. V nabídce je 771 volných míst.

 

20. 3. 2023

Objasnění případu drogové problematiky v obci Ludgeřovice na Opavsku

V uplynulých dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 40letého muže z Opavska jako obviněného ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, kterého se měl dopustit tím, že nejméně od měsíce dubna roku 2022 do konce února letošního roku v prostorách jednoho z rodinných domů v obci Ludgeřovice opakovaně vyráběl amfetamin/metamfetamin. Tuto psychotropní a návykovou látku neoprávněně získával tak zvanou „Českou cestou“, a to za užití léků s obsahem pseudoefedrinu, červeného fosforu, jódu, dalších chemikálií, laboratorního skla a zařízení, přičemž takto vyrobil nejméně 50 gramů pervitinu, který posléze z části užil pro svou vlastní potřebu a z části distribuoval společně s marihuanou zdarma či za úplatu dalším osobám, a to na různých místech Opavska a Ostravska.

Stejné trestné činnosti se dopustil i 36letý muž z Hlučínska, kdy tento prvně jmenovanému 40letému muži nejenže poskytl k nedovolené výrobě pervitinu obytné prostory pronajatého rodinného domu v Ludgeřovicích, ale také mu různým způsobem pomáhal návykovou látku vyrábět a rovněž tuto omamnou a psychotropní látku společně s marihuanou mu pomáhal distribuovat bez úplaty či prodávat za různé finanční prostředky dalším osobám.

Komisař Oddělení obecné kriminality opavské policie zahájil v této souvislosti i trestní stíhání 28leté ženy z Bruntálska jako obviněné ze spáchání přečinu nepřekažení trestného činu, kterého se měla dopustit tím, že se hodnověrným způsobem dozvěděla a věděla, že výše uvedení spoluobvinění muži nejméně od září 2022 do února 2023 v jednom z rodinných domů v obci Ludgeřovice opakovaně vyráběli a vyrábí pervitin a dopouštějí se tak jednání naplňující znaky skutkové podstaty přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Toto jejich protiprávní jednání a chování nijak neřešila, trestnou činnost jim sama nepřekazila a ani toto neoznámila státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu.

Na základě vydaného příkazu k provedení domovní prohlídky ve výše zmíněném ludgeřovickém rodinném domě byli policisty a kriminalisty Územního odboru Policie České republiky v Opavě zadrženi oba shora jmenovaní muži, a to bezprostředně po další nedovolené výrobě omamných a psychotropních látek a jedů, přičemž zakročující policisté a kriminalisté nalezli nejen kompletní varnu – kompletní technologii pro výrobu amfetaminu/metamfetaminu, (tedy různé chemikálie, prekurzory a laboratorní sklo), ale také několik desítek gramů zhotoveného „uvařeného“ pervitinu. Toto vše bylo následně zajištěno a zasláno ke kriminalistickým expertízám. Na obviněného 40letého muže policejní komisař vydal návrh na vzetí do vazby, což bylo ze strany opavského Okresního státního zastupitelství i opavského Okresního soudu akceptováno a v této chvíli se již nachází ve Vazební věznici v Ostravě. Mladší z mužů je trestně stíhán na své svobodě.

prováděné realizace ze strany opavských kriminalistů byl ve spolupráci s jejich ostravskými kolegy zjištěn i pohyb a pobyt celostátně hledaného 34letého muže z Ostravy, na kterého byly jednotlivými okresními soudy vydány nejen čtyři příkazy k zatčení, ale i Evropský zatýkací rozkaz. Tento muž se po dobu více jak dvou let pohyboval orgánům činným v trestním řízení na blíže neznámých místech a v souvislosti s tímto objasněným případem výroby a distribuce drog byl vypátrán na Hlučínsku, kde v poslední době přebýval. Jedná se o osobu, která se již v minulosti dopouštěla objasněné rozsáhlé majetkové trestné činnosti na území celého Moravskoslezského kraje (krádeže věcí, vloupání do různých objektů) a díky důkladné a důsledné operativně pátrací činnosti opavských kriminalistů se tento 34letý muž nalezl, byl zadržen, zatčen a nyní se již nachází ve Výkonu trestu odnětí svobody ostravské Věznice.

Celá záležitost je nadále ve stádiu vyšetřování ze strany opavských kriminalistů.

 

Soutěž Sunar

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice