16. 4. 2021

Odcizení peněženky s finančními prostředky z rukou poškozeného muže na Novojičínsku

Okolo desáté hodiny dopolední 14. dubna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal v přízemní společné chodbě jednoho z bytových domů na ulici U Náhonu v obci Šenov u Nového Jičína přečin krádeže tím, že využil chvilkovou nepozornost 71letého muže z Novojičínska a z jeho ruky mu vytrhl černou pánskou koženkovou peněženku bez hodnoty s finančními prostředky ve výši přes 11 tisíc korun. Po tomto protiprávním jednání majetkového charakteru neznámý muž utekl neznámo kam, přičemž ke zranění poškozeného nedošlo. Celou touto záležitostí se nyní intenzivně zabývají policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených finančních prostředků, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na policejní telefonní číslo 974 735 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Při silniční kontrole se řidič automobilu s vysloveným zákazem řízení snažil utéci

Patnáct minut po šestnácté hodině odpolední 14. dubna 2021 službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Příboru stavěla a kontrolovala v obci Sedlnice řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Nissan Micra, a to 29letého muže z Novojičínska. Při prováděné lustraci v dostupných evidencích na místě silniční kontroly se tento muž náhle pokusil o útěk, v čemž mu bylo zabráněno zakročujícími policisty za použití hmatů a chvatů sebeobrany a nasazení služebních pout. Poté byl převezen do budovy příborských policistů k dalším procesním úkonům. Vzhledem k tomu, že bylo prokázáno, že v této chvíli má 29letý muž vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, je již nyní důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Při služebním zákroku proti zadržené osobě nedošlo ke zranění žádné ze zúčastněných osob a rovněž nevznikla žádná hmotná škoda na majetku. Zákonnou výzvu ze strany policistů k orientační dechové zkoušce podezřelý muž bezdůvodně odmítl a rovněž se bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči). Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany příborských policistů v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty.

 

Vloupání do osobního automobilu na ulici Purkyňové v Novém Jičíně

V blíže neustanovené době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 14. dubna a šestou hodinou ranní 15. dubna tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Purkyňové v Novém Jičíně přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že na zdejším parkovišti před domy vnikl do zde odstaveného osobního motorového vozidla tovární značky Toyota Aygo. Po vypáčení dveří se škodou ve výši 5 a půl tisíce korun se tak neznámá osoba vloupala do automobilu a z něj odcizila zdravotnickou brašnu, ve které se nacházel zdravotnický materiál (chirurgické nástroje, sterilní i nesterilní zdravotnický materiál, tlakoměr, glukometr, fonendoskop, zdravotnická odsávačka), čímž poškozené novojičínské právnické společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 16 tisíc korun.

Okolo osmé hodiny ranní 15. dubna 2021 byla výše uvedená zdravotnická brašna nalezena ve Smetanových sadech v Novém Jičíně poblíž objektu veřejné knihovny. V ní však scházel tlakoměr, glukometr a zdravotnická odsávačka. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany policistů z Obvodního oddělení v Novém Jičíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651.

 

Vloupání do rekonstruovaného bytového domu na ulici Rybářské v Opavě

V přesně neustanovené době mezi čtrnáctou hodinou odpolední 11. dubna a osmou hodinou ranní 12. dubna tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Rybářské v Opavě přečin krádeže tím, že po předchozím vykopnutí dřevěného bednění sklepního okna neoprávněně vstoupil do právě rekonstruovaného bytového domu, ze kterého následně odcizil volně odložené pracovní nářadí a stavební materiál (rotační samonivelační laser značky Dewalt žluté barvy, úhlovou brusku značky Hitachi, ruční stavební míchadlo zelené barvy a tři elektrozkoušečky), čímž poškozenému 45letému místnímu muži vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 69 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Opavě a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného nářadí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 651.

 

Vloupání do prodejen potravin a smíšeného zboží na Opavsku

V těchto dnech policisté z Územního odboru Policie České republiky v Opavě, tedy policisté i kriminalisté, intenzivně prošetřují a prověřují několik případů vloupání či pokusů vloupání do objektů prodejen potravin a smíšeného zboží na různých místech opavského okresu.

Policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně například prověřují přečin krádeže ve stádiu pokusu a přečin poškození cizí věci, ke kterým došlo v blíže nezjištěné době, a to mezi dvanáctou hodinou polední 10. dubna a šestou hodinou ranní 12. dubna letošního roku na ulici Kozmické v Hlučíně, v části Darkovičky. Neznámá osoba se páčením dveří pokusila vniknout do zdejší prodejny smíšeného zboží, což se jí nepodařilo, do vnitřních prostor nevnikla, nic neodcizila, na zařízení však opavskému Obchodnímu družstvu způsobila celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši nejméně 5 tisíc korun.

Hlučínští policisté a opavští kriminalisté se rovněž intenzivně zabývají vloupáním do prodejny potravin na ulici Lipové v obci Hať, které se stalo pár desítek minut po půlnoci 15. dubna 2021. Doposud neznámý pachatel po vypáčení vstupních dveří se škodou ve výši 45 tisíc korun odcizil z prodejních prostor různé druhy a množství cigaret a tabákových výrobků v předběžné hodnotě přes 20 tisíc korun.

Opavští kriminalisté v úzké spolupráci s policisty z Obvodního oddělení v Hradci nad Moravicí prověřují i další přečin krádeže a přečin poškození cizí věci, a to ve věci vloupání do budovy Kulturního domu v obci Březová, část Leskovec. K tomuto skutku došlo mezi sedmnáctou hodinou odpolední 11. dubna a čtvrtou hodinou ranní 12. dubna tohoto roku, kdy po násilném otevření dveří neznámý pachatel vstoupil dovnitř, následně po vypáčení či rozbití dveří vnikl do místností zdejší knihovny a místního rozhlasu a také do prodejny potravin, odkud odcizil cigarety a tabákové výrobky různých značek a různého množství a také drobné mince a další finanční prostředky na hotovosti, vše v hodnotě přes 6 tisíc korun. Celková hmotná škoda na poškozeném zařízení budovy byla vyčíslena na finanční částku ve výši nejméně 10 tisíc korun.

Jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby či osob pachatelů, jakož i k nálezu odcizeného zboží a finančních prostředků, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Případy vloupání do rodinných domů ve Vítkově

Policisté z Obvodního oddělení ve Vítkově v úzké spolupráci s opavskými kriminalisty v těchto dnech intenzivně prověřují dva případy vloupání do rodinných domů ve Vítkově. Jak bylo doposud zjištěno, tak mezi šestou hodinou ranní a patnáctou hodinou odpolední 12. dubna 2021 se neznámý pachatel po vypáčení balkónových dveří vloupal do jednoho z rodinných domů na ulici Budišovské ve Vítkově, odkud odcizil šperky (prsteny, řetízky) a pamětní mince ze žlutého kovu, dále finanční prostředky na hotovosti a euro bankovky, čímž poškozeným manželům vnikla celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 34 a půl tisíce korun.

V blíže neustanovené době mezi osmou hodinou ranní a šestnáctou hodinou odpolední 13. dubna tohoto roku se neznámá osoba vloupala i do rodinného domu na ulici Dělnické ve Vítkově. Z obytných prostor následně byly odcizeny finanční prostředky na hotovosti v českých bankovkách a tři prsteny ze žlutého kovu, čímž poškozeným majitelům vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 80 tisíc korun.

Výše uvedenými přečiny krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody se nadále zabývají policisté a kriminalisté Územního odboru Policie České republiky v Opavě a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby či osob pachatelů, jakož i k nálezu odcizených šperků a finančních prostředků, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na vítkovské policejní číslo 974 737 711 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

15. 4. 2021

Těžké ublížení na zdraví s následkem smrti

Od úterý 13. dubna 2021 policisté prověřovali okolnosti úmrtí 33leté ženy. V souvislosti s touto událostí zadrželi 45letého muže, manžela poškozené, kterého dne 14. dubna 2021 obvinil vrchní komisař odboru obecné kriminality ze zvlášť závažného zločinu ublížení na zdraví. K činu došlo v době od 12. do 13. dubna 2021 v okrese Nový Jičín, když obviněný měl po předchozí slovní rozepři fyzicky napadnout poškozenou. Žena po útoku měla upadnout na zem, udeřit se do hlavy. Utrpěla zranění, kterému následně podlehla. Obviněnému nyní hrozí trest odnětí svobody až do výše deseti let. Státnímu zástupci byl podán podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby.

 

7. 4. 2021

Vražda v Kuníně

Vrchní komisař odboru obecné kriminality včera zahájil trestní stíhání 38letého muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Je mu kladeno za vinu, že dne 3. 4. 2021 v obci na Novojičínsku po slovní rozepři opakovaně fyzicky zaútočil na svou matku. Žena při útoku utrpěla těžká zranění a na místě zemřela. Policejním orgánem byl podán podnět na návrh vzetí obviněného do vazby. Obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečný trest.

6. 4. 2021

Aktualizace

Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Podezřelý muž ve věku 38 let byl vzhledem k jeho zdravotnímu stavu o víkendu převezen k vyšetření do zdravotnického zařízení. V tuto chvíli pokračují s jeho osobou procesní úkony a kriminalisté na případu i nadále intenzivně pracují.

Násilný trestný čin

Kriminalisté prověřují násilný trestný čin, při kterém došlo k úmrtí ženy v domě na Novojičínsku. V této souvislosti jsme zadrželi jednu osobu. Krajští kriminalisté provádí procesní úkony, ohledání místa činu a zajišťují stopy, které budou vyhodnocovat.

 

1. 4. 2021

Žádosti o svědecké informace k dopravním nehodám u obcí Píšť a Šenov

Policejní inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě prap. Aleš Solnický žádá prostřednictvím médií širokou veřejnost o svědecké informace k níže uvedené dopravní nehodě, která se stala deset minut před šestnáctou hodinou odpolední 31. března 2021 na katastru obce Píšť na Opavsku.

Chvíli před šestnáctou hodinou odpolední posledního březnového dne letošního roku doposud neustanovený řidič s přesně nezjištěným motorovým vozidlem jel ve směru od obce Píšť na obec Vřesinu, přičemž na přímém úseku komunikace předjížděl 50letého muže z Opavska, který jel ve stejném směru jízdy na svém jízdním kole. V té době v protisměrném jízdním pruhu jelo osobní motorové vozidlo tovární značky Peugeot 206, jenž řídil 19letý muž z Opavska. S ohledem na vzniklou kolizní situaci v dopravě a hrozícímu čelnímu střetu mezi automobily, mladý řidič najel svým vozem na pravou krajnici, následně dostal smyk, sjel na přilehlé pole a s automobilem se několikráte převrátil přes střechu. Ke střetu obou automobilů nebo ke střetu jednoho z vozidel a cyklisty nedošlo, ke zranění žádné ze zúčastněných osob rovněž nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 50 tisíc korun. Orientační dechová zkouška vyzněla u 19letého řidiče peugeotu negativně, u druhého řidiče vozu provedena nebyla, poněvadž nezastavil a odejel neznámo kam. Pro řádné zadokumentování celého spisového materiálu je velmi nutné svědectví tohoto neznámého řidiče blíže nezjištěného motorového vozidla. Policisté žádají, aby se tato osoba sama telefonicky přihlásila na policejní číslo 974 737 572 nebo na mobilní telefonní číslo dopravních policistů 735 788 950. Jakékoli informace a kladné poznatky k předmětnému případu lze případnými svědky rovněž sdělit na daná opavská policejní čísla případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158. Za toto policisté děkují.

Svědectví a podnětné informace k dopravní nehodě žádá i policejní inspektor prap. Petr Smékal ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně. Ten nadále intenzivně prověřuje kolizní situaci v dopravě, ke které již došlo patnáct minut po šesté hodině ranní 10. února 2021 na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína. V té době 53letá žena z Novojičínska řídila osobní motorové vozidlo tovární značky Mazda CX3 ve směru jízdy od Kunína, přičemž před vyznačeným přechodem pro chodce u objektu firmy Lari s největší pravděpodobností přehlédla přecházejícího chodce a narazila do něj. Po střetu výše uvedená žena zastavila a přivolala policejní hlídku, následná orientační dechová zkouška u ní vyzněla negativně. Neznámý chodec však na příjezd přivolaných policistů nečekal a odešel neznámo kam. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 50 tisíc korun. Ohledně sražené osoby bylo prováděno několik procesních úkonů, pátrání, prošetřování a prověřování, byla kontaktována zdravotnická zařízení a místně příslušní lékaři, byly informovány okolní obecní úřady… Neznámého chodce se však doposud nepodařilo zjistit a zkontaktovat. V rámci řádného zadokumentování celého spisového materiálu je velmi nutné svědectví této neznámé osoby (muž v tmavém oblečení) případně dalších svědků. Toto vše lze telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 571 případně 974 735 251. Za tyto kladné svědecké poznatky a informace policisté děkují.

 

24. 3. 2021

Řidič osobního automobilu pod vlivem alkoholických nápojů v Kopřivnici

Půl hodiny po devatenácté hodině podvečerní 22. března 2021 službu konající kopřivnická policejní autohlídka ze zdejšího Obvodního oddělení prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu v Kopřivnici, v části Lubina. Při tomto zastavila a v rámci silniční kontroly i řádně zkontrolovala 27letého muže z Novojičínska jako řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Yeti. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo následně zjištěno, že tento muž před jízdou požil alkoholické nápoje, poněvadž mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 2,4 promile alkoholu v dechu. Shora uvedený 27letý muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholu před jízdou doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, řidičský průkaz mu zadržen nebyl, poněvadž jej nepředložil, zakročující policisté mu však zakázali řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nyní ve stádiu prověřování ze strany kopřivnických policistů a novojičínských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Krádež druhotných surovin z areálu opavské Charity

Doposud neznámý pachatel spáchal v blíže neustanovené domě mezi patnáctou hodinou odpolední 22. března a šestou hodinou ranní 23. března letošního roku na ulici Přemyslovců v Opavě, v městské části Jaktař přečin krádeže. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak neznámá osoba nejprve neoprávněně vstoupila do nového areálu opavské Charity a po násilném odstranění řetězu odcizila ze dvou zde instalovaných kovových kontejnerů různé druhy a množství měděných cívek a měděného drátu, čímž poškozené právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 4 tisíce korun. Touto trestnou činností majetkového charakteru se nadále zabývají policisté z Obvodního oddělení v Opavě a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených druhotných surovin, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Kontrola řidiče osobního automobilu bez řidičského oprávnění

Pár minut před pátou hodinou ranní 23. března 2021 službu konající policejní autohlídka z kravařského Obvodního oddělení v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu stavěla a kontrolovala na ulici Novodvorské v Kravařích řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Opel Vectra, a to 30letého muže z Vítkova. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně, test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek a jedů v jeho těle však shora uvedený řidič bezdůvodně odmítl a rovněž bezdůvodně odmítl výzvu k lékařskému vyšetření a k odběru biologických látek (krve nebo moči). Lustracemi v dostupných evidencích bylo následně prokázáno, že výše jmenovaný 30letý muž není držitelem řidičského průkazu s příslušným řidičským oprávněním, z tohoto důvodu mu na místě bylo zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a celá záležitost bude po řádném zadokumentování postoupena podle věcné příslušnosti do správní komise Odboru dopravy příslušného Městského úřadu v Kravařích k dalšímu projednání a opatření.

 

Řidič osobního automobilu pod vlivem alkoholu v obci Tvrdkov

Službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení Policie České republiky v Rýmařově chvíli po šesté hodině ranní 24. března 2021 stavěla a kontrolovala v obci Tvrdkov řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Fiat, a to 61letého muže ze Šumperska, který jel ve směru od obce Mirotínek na Rýmařov. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že tento muž je podnapilý, poněvadž mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 0,5 promile alkoholu v dechu. Výše uvedený 61letý muž předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu nebyl zadržen jeho řidičský průkaz, poněvadž jej nepředložil, bylo mu však zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí. Po řádném zadokumentování bude spisový materiál zaslán do správní komise příslušného Odboru dopravy Městského úřadu v Rýmařově k dalšímu projednání a opatření.

 

23. 3. 2021

Krádež cukrovinek v kopřivnickém supermarketu má na svědomí novojičínský recidivista

Pár desítek minut před třináctou hodinou odpolední 20. března 2021 byl 35letý muž z Novojičínska přistižen v supermarketu na ulici Záhumenní v Kopřivnici při krádeži zboží v hodnotě 500 korun. Jak bylo doposud zjištěno, tak shora uvedený muž si několik kusů čokolád uschoval pod oblečení a při průchodu přes pokladní zónu bez úhrady byl zadržen všímavými pracovníky prodejny. Následně byl předán přivolaným strážníkům zdejší Městské policie a poté službu konající kopřivnické policejní hlídce, která lustracemi v dostupných evidencích prokázala, že se u 35letého muže jedná o recidivu. V posledních třech letech byl totiž rozhodnutím Okresního soudu v Novém Jičíně pravomocně odsouzen a potrestán pro obdobnou majetkovou trestnou činnost k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, s podmínečným propuštěním a se zkušební dobou do května roku 2023. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany kopřivnických policistů a novojičínských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu krádeže.

 

Silniční kontrola prokázala silně podnapilého řidiče osobního automobilu v Kopřivnici

Chvíli po jednadvacáté hodině večerní 19. března 2021 službu konající policejní autohlídka z kopřivnického Obvodního oddělení v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu stavěla a kontrolovala na ulici Paseky v Kopřivnici řidiče osobního motorového vozidla tovární značky BMW 330, a to 35letého muže z Novojičínska. Odborným měřením dechovými zkouškami mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 2 promile alkoholu v dechu. Na výzvu policistů se tento řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve) v nemocničním zařízení v Novém Jičíně, na místě mu řidičský průkaz zadržen a odebrán nebyl, poněvadž jej nepředložil, bylo mu však zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nadále prověřována ze strany kopřivnických policistů a novojičínských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Vloupání do skladových prostor šenovského supermarketu

Okolo třetí hodiny ranní 21. března letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína přečin krádeže tím, že po přelezení oplocení neoprávněně vstoupil do vnějšího skladového prostoru zdejšího supermarketu, odkud odcizil dvanáct zelených plastových přepravních beden od piva značky Radegast, které byly plné vrácených prázdných pivních láhví, čímž poškozené právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 2 tisíce korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených přepravek, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651.

 

Objasnění majetkové trestné činnosti 25letého muže z Novojičínska

Půl hodiny po devatenácté hodině podvečerní 21. března letošního roku 25letý muž z Novojičínska neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů na ulici Bezručové ve Frenštátě pod Radhoštěm. Následně vnikl do zde zaparkovaného neuzamčeného osobního motorového vozidla tovární značky Mitsubishi, ze kterého odcizil kameru včetně napájecího kabelu v hodnotě téměř 2 a půl tisíce korun. Poté přelezl oplocení na sousední parcelu dalšího rodinného domu a zde z nezajištěného osobního automobilu tovární značky Fiat odcizil finanční částku na hotovosti ve výši 41 korun. Následně se z místa činu dal na útěk, avšak na přilehlé ulici Markova byl zadržen strážníky zdejší Městské policie a tito jej předali službu konající policejní hlídce z Obvodního oddělení ve Frenštátě pod Radhoštěm k dalším procesním úkonům. Celá záležitost je nadále intenzivně prověřována ze strany frenštátských policistů a novojičínských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody.

 

Nálezy nevybuchlé munice z období 2. světové války na Opavsku

V těchto dnech policejní pyrotechnici z Expozitury ve Frýdku-Místku byli v několika případech přizváni do okresu Opava k bezpečnému zneškodnění a k likvidaci nalezených nebezpečných výbušných předmětů, které ještě pocházejí z období 2. světové války. Chvíli před patnáctou hodinou odpolední 19. března 2021 totiž při výkopových pracích na pozemku jednoho z rodinných domů v obci Darkovice nalezl 26letý místní muž dva kusy ručních granátů ráže 42 mm a dvacet kilogramů zkorodované pěchotní munice, vše pocházející z válečného období. Třicet minut po čtrnácté hodině odpolední 20. března letošního roku nalezla 48letá žena v lesním porostu mezi obcemi Hradec nad Moravicí, část Kajlovec a Skřipov nevybuchlou dělostřeleckou minu ráže 82 mm, německé výroby. Vzhledem k tomu, že tato zbraň z období 2. světové války byla ve špatném technickém stavu, tak přítomný pyrotechnik rozhodl o plánovém řízeném odstřelu miny v místě nálezu, a to za dodržení všech bezpečnostních podmínek a opatření. V deset hodin dopoledne 21. března tohoto roku nalezl 31letý muž z Hlučínska v lesním porostu na katastru města Hlučína fragment dělostřeleckého granátu ráže 152 mm bez aktivní náplně. I tento předmět si přivolaný specialista převzal a odvezl k odbornému znehodnocení a následné likvidaci. Pár minut po čtrnácté hodině odpolední 22. března 2021 na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 oznámila 72letá žena z Opavska, že před chvíli při procházce lesním porostem poblíž města Opavy, v městské části Komárovské Chaloupky, nalezla společně se svým manželem nějaký kovový předmět, který připomíná munici. Přivolaný pyrotechnik následně zjistil, že se jedná o silně zkorodovanou malorážovou pěchotní munici o hmotnosti 0,1 kilogramů, kdy tuto munici na místě zajistil a odvezl ji k bezpečné likvidaci.

 

Preventivní rady v případě nálezu munice a výbušných předmětů:

Současná mimořádná situace ve společnosti, přijatá vládní nařízení a opatření v celé České republice v souvislosti s pandemií koronaviru COVID-19 dovoluje široké veřejnosti, a to za přijetí určitých zásad, chodit do přírody, navštěvovat lesy, louky, pole a umožňuje práci na zahradách, zahrádkách, pozemcích a provádět stavební práce a terénní úpravy. I několik let po období 1. ale hlavně 2. světové války se nacházejí předměty, které mají co do činění s vybuchlou nebo i s nevybuchlou municí. Toto se děje ve všech okresech České republiky, nálezy jsou však velmi časté hlavně na území Opavska, kam bývá policejní pyrotechnik přivolán i 4x, 5x během týdne. Převážně v jarních či v podzimních měsících, a to při různých pracích na polích, na zahradách ale také při stavebních a výkopových pracích, při terénních úpravách, při úklidu sklepů, kůlen a půdních prostorů starých rodinných domů nacházejí lidé kovové předměty, které pocházejí z válečné doby. Nezřídka se však i v létě při procházce lesem, při sběru hřibů a lesních plodů nacházejí granáty, letecké miny, bomby a pěchotní munice. Specifickou skupinou obyvatel, která tyto věci nachází, jsou osoby, jenž za použití různých detektorů kovů vyloženě hledají válečné předměty, přičemž nalézají nejen kosterní ostatky z období 2. světové války, ale i drobné kovové mince, knoflíky, identifikační známky vojáků apod.

Policisté Policie České republiky upozorňují širokou veřejnost, aby v případě nálezu jakéhokoliv podezřelého předmětu, který vypadá jako munice, s tímto nikdo v žádném případě nemanipuloval, nezkoumal jej a nepřenášel. V žádném případě nesmí nikdo s tímto předmětem neodborně nakládat, brát jej do rukou, kopat do něj a přenášet z místa na místo. Odnášet si takový předmět domů nebo jej donést až na policejní služebnu je rovněž velmi nezodpovědné. Při tomto jednání se lidé vystavují nebezpečí zranění případně i úmrtí a také bezprostředního ohrožení svého okolí.

Tento nález by měl být okamžitě nahlášen na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 s přesným určením místa výskytu této neznámé věci. Velmi vhodné je podivný předmět z dálky, bez jakéhokoliv dalšího doteku, třeba i nafotit mobilním telefonem a po předchozí telefonické domluvě jej formou sociální sítě, mmskou či mailem poslat dotyčnému policistovi.

V co nejkratší době se poté do prostoru nálezu dostaví místně příslušná policejní hlídka, která provede další nezbytná opatření.

Na místo je následně přivolán specialista, v rámci Moravskoslezského kraje je to policejní pyrotechnik z Expozitury ve Frýdku-Místku, který daný předmět prozkoumá, zjistí, o co se jedná, zda jde o nevybuchlou případně ještě o aktivní a činnou munici a rozhodne, zda tento předmět bude zneškodněn na místě například řízeným odstřelem nebo bude odvezen k dalšímu odbornému znehodnocení. V případě, že se rozhodne o tom, že bude munice zničena na místě, tak se nezřídka stane, že v bezprostředním perimetru ohrožení dochází k cílené evakuaci obyvatelstva.

V případě nálezu kosterních ostatků je přizván nejen policejní kriminalistický technik, ale také znalec z Archeologického ústavu a starosta dané obce, na jehož území se nález vyskytl. Policisté občany rovněž upozorňují na tu skutečnost, že v případě nálezu munice nesmí být tato zajišťována či uschovávána ze strany nálezců, poněvadž se mohou tyto osoby následně vystavit trestnímu stíhání na úseku nedovoleného ozbrojování.

 

Silniční kontroly v okrese Opava prokázaly řidiče pod vlivem návykových látek

 Chvíli před dvaadvacátou hodinou večerní 19. března 2021 službu konající policejní hlídka z Obvodního oddělení v Kravařích stavěla a kontrolovala v prostoru cyklostezky v obci Kobeřice řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Peugeot 406, a to 24letého muže z Opavska. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla pozitivně, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 0,2 promile alkoholu v dechu. Pozitivní byl i test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek a jedů, přičemž testerem Drugwipe byla prokázána přítomnost marihuany v jeho těle. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále zjištěno, že 24letý muž má v současné chvíli vysloven status „neřidiče“, poněvadž má rozhodnutím Magistrátu města Opavy vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel pro všechny skupiny až do října letošního roku. Celá záležitost je prověřována kravařskými policisty a rovněž i opavskými kriminalisty pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a také pro protiprávní jednání na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a jako přestupek proti alkoholismu a jiným toxikomániím.

Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky je důvodně podezřelý 35letý muž cizí státní příslušnosti, který v silně podnapilém stavu řídil po ulici K Celnici v Opavě, v městské části Vávrovice osobní motorové vozidlo tovární značky Volvo. Tato skutečnost byla zjištěna při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu ze strany policejní autohlídky Oddělení hlídkové služby Územního odboru Policie České republiky v Opavě, a to pár minut před dvanáctou hodinou polední 20. března tohoto roku. Odborným měřením dechovými zkouškami byly tomuto muži naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami téměř 2,7 promile alkoholu v dechu. Přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání se dopustil i 38letý muž z Opavska, poněvadž v podnapilém stavu řídil osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia po ulici Olomoucké v Opavě. Tento případ byl zjištěn při silniční kontrole ze strany opavských policistů dvacet minut po půlnoci 21. března letošního roku, kdy mu odborným měřením dechovými zkouškami byly prokázány pozitivní výsledky s hodnotami přes 1,6 promile alkoholu v dechu. Provedenými lustracemi v dostupných evidencích bylo také zjištěno, že shora uvedený muž má od února letošního roku rozhodnutím Okresního soudu v Opavě uložen trest spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu dvou let.

Pár minut před desátou hodinou dopolední 21. března 2021 službu konající policejní autohlídka z opavského Oddělení hlídkové služby stavěla a kontrolovala na ulici Olomoucké v Opavě 53letého místního muže jako řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Felicia. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že tento muž řídí automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 0,8 promile alkoholu v dechu. Tento skutek má znaky přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a znaky přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. Ve všech výše uvedených případech opavští policisté a kriminalisté provádějí další procesní úkony v podobě prošetřování či prověřování protiprávního jednání ve formě přestupků nebo trestné činnosti (přečinů). Všem shora uvedeným řidičům bylo zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření příslušných správních orgánů.

 

22. 3. 2021

Policisté vyšetřují vraždu a sebevražedný pokus na Frýdecko-Místecku. Násilný čin, při kterém jeden člověk zemřel a další utrpěl těžká zranění, vyšetřují od nedělního rána kriminalisté ve Frýdlantu nad Ostravicí. O případu bez bližších podrobností informovala policie na svém twitterovém účtu. Pachatel i oběť se znali. „Kriminalisté od nedělního rána prověřují okolnosti násilného trestného činu, ke kterému došlo na Frýdecko-Místecku. Jedna osoba zemřela, druhá je těžce zraněná. Více informací nyní nelze sdělit. Na místě pracujeme, ubezpečujeme veřejnost, že nikomu nehrozí žádné nebezpečí,“ sdělila mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Na místě kromě policistů zasahovali i záchranáři. „Ošetřovali jsme jednoho pacienta, který utrpěl vážná poranění. Letecky byl transportován do Fakultní nemocnice Ostrava,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

 

19. 3. 2021

Vražda

Krajští kriminalisté řeší první případ vraždy v letošním roce. Začátkem tohoto týdne došlo v jednom z bytů v Novém Jičíně k úmrtí mladistvé dívky. Kriminalisté provedli ohledání a potřebnou dokumentaci místa činu a zajistili stopy, které budou vyhodnocovat. V této souvislosti policisté zadrželi ještě ten den 30letého muže, přítele poškozené. Vrchní komisař obvinil muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Obviněný měl napadnout po předchozí slovní rozepři svou přítelkyni. Dívka utrpěla zranění, kterému na místě podlehla. Ve věci byl podán podnět k návrhu na vzetí obviněného do vazby, který byl akceptován. Muži hrozí trest odnětí svobody ve výši deset až osmnáct let. Vzhledem k věku oběti a pozůstalým nebudeme poskytovat další informace.

 

Vloupání do dodávkového automobilu na ulici Štefánikové v Kopřivnici

V blíže neustanovené době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 15. března a sedmou hodinou ranní 16. března tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Štefánikové v Kopřivnici přečin krádeže tím, že se po vylomení zadních dveří vloupal do nákladního prostoru zde zaparkovaného dodávkového motorového vozidla tovární značky Peugeot Boxer, odkud odcizil ruční pracovní nářadí (aku vrtačky, příklepové vrtačky, úhlové elektrické a aku brusky) a stavební rádio značek Metabo, Makita a Bosch, čímž vznikla poškozené ostravské soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 20 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele nebo k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731.

 

Úmyslné poškození zaparkovaného osobního automobilu na ulici Pod Morávií v Kopřivnici

V přesně nezjištěné době mezi sedmnáctou hodinou odpolední 15. března a čtvrtou hodinou ranní 16. března letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Pod Morávií v Kopřivnici přečin poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodil zde zaparkované osobní motorové vozidlo tovární značky Peugeot 308. Ulomením pravého a levého zpětného zrcátka automobilu tak vznikla poškozenému 58letému místnímu muži celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 22 tisíc korun. Celou záležitostí se nadále zabývají policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k důvodům jejího protiprávního jednání a chování, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731.

 

Podvodné jednání na osobě seniorského věku v Kopřivnici

V těchto dnech policisté z kopřivnického Obvodního oddělení zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a k objasnění skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že byl v bytě jednoho z obytných domů na ulici Ke Koryčce v Kopřivnici spáchán přečin krádeže. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak okolo deváté hodiny dopolední 18. března 2021 na domovní zvonek 80leté místní ženy zazvonily dvě jí neznámé ženy a pod záminkou kontroly dodávek energií vstoupily do obydlí této osoby seniorského věku. V době údajné kontroly spotřeby elektrické energie a plynu však neznámé ženy využily chvilkové nepozornosti 80leté ženy a ze šatní skříně v ložnici jí odcizily uschované finanční prostředky na hotovosti ve výši 25 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní intenzivně prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osob pachatelů, jakož i k nálezu a zajištění odcizených finančních prostředků, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Preventivní informace:

Policisté a kriminalisté apelují na širokou veřejnost, hlavně však na osoby seniorského věku, aby byli všichni velmi obezřetní a ostražití při kontaktu s cizí osobou, a to nejen na ulicích, ale hlavně v místě svého bydliště, tedy ve svých bytech a v rodinných domech.

Nezřídka se totiž stává, že se jim neznámá osoba snaží dostat do jejich obydlí za účelem zcela výhodného nákupu různého zboží (hrnce, deky, lampy, bundy, ošacení) nebo pod záminkou změny dodavatele plynu, elektřiny, životního pojištění a podobně. S největší pravděpodobností však tímto jednáním bývají oslovené osoby podvedeny nebo dokonce okradeny o celoživotní úspory, o cennosti, o šperky, o drahé věci a o předměty mající pro seniory srdeční a nevratnou vzpomínku.

Plno měst a obcí v minulosti vydalo a nadále vydává obecně platné vyhlášky o zákazu podomního prodeje a zákazy ohledně nabízení různých údajně výhodných produktů. Na základě tohoto se mohou osloveni lidé bránit přivoláním strážníků městských policií či policistů Policie České republiky, kteří danou situaci budou okamžitě řešit.

V žádném případě by si však lidé neměli cizí osobu nebo osoby pouštět do bytu či rodinného domu, neměli by uzavírat podivné smlouvy na ulicích či v domácnostech, ale měli by zajít do tak zvaných kamenných obchodů a provozoven jednotlivých organizací. Nikdy by osloveni lidé neměli být s cizí osobou sami, je zapotřebí k případnému jednání přivolat rodinného příbuzného, kamaráda, známého, souseda…

A hlavně. V případě jakéhokoli podezření na nekalé a podvodné jednání, obtěžování neznámými lidmi je nutností ihned přivolat policejní hlídku a zavolat tak na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

18. 3. 2021

Ve vodní nádrži Čerťák u Nového Jičína bylo nalezeno tělo mrtvé ženy.

Její smrt byla pravděpodobně výsledkem nešťastné náhody. Podle prvotních informací policie zatím nebylo zjištěno cizí zavinění. Nádrž Čerťák se nachází v Novém Jičíně – v části Kojetín a je to rekreační lokalita, cíl častých procházek místních a také v této době i zimních plavců a sportovců. Tělo měl ve vodě objevit právě člověk, který si tu byl zaběhat. Tělo ženy bylo údajně objeveno ve vodě v oblasti hráze, tak je také voda u břehu i poměrně hluboká. René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “V dopoledních hodinách 17. března byla na vodní ploše nedaleko břehu nalezena 80 letá žena z Nového Jičína, a to bez známek života. Na místo tragické události se dostavili nejen novojičínští policisté, ale také i policejní potápěči z Frýdku-Místku, lékař a následně i koroner. Prvotním ohledáním zemřelé osoby nebylo zjištěno cizí zavinění na jejím úmrtí a byla nařízena pitva v ostravské fakultní nemocnici.” Jak následně René Černohorský dodal, kriminalisté záležitost nadále prověřují.

 

Žádost o svědecké informace ke kolizní situaci v dopravě u obce Lesní Albrechtice

Pětadvacet minut po třetí hodině ranní 9. března 2021 řídil 20letý muž z Opavy nákladní motorové vozidlo tovární značky Ford Tranzit ve směru od obce Březová, část Lesní Albrechtice k obci Hradec nad Moravicí, část Kajlovec. V protisměrném táhlém stoupání však doposud neustanovený řidič blíže nezjištěného automobilu předjížděl nákladní soupravu, a aby prvně jmenovaný řidič zabránil bezprostřednímu střetu, musel podle svých slov strhnout řízení prudce vpravo a sjel s dodávkou do přilehlé silniční příkopy. Při tomto přerazil svislé dopravní značení, ke střetu mezi vozidly nedošlo, rovněž nebylo způsobeno zranění žádné ze zúčastněných osob, orientační dechová zkouška vyzněla 20letého muže negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 100 tisíc korun. Neznámý řidič neznámého vozu odejel neznámo kam. Celou záležitostí se nadále intenzivně zabývá inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě prap. Robin Podolinský, který na policejním čísle 974 737 574 či mobilním čísle 735 788 950 příjme jakékoli svědecké informace k této kolizní situaci v dopravě. Zjištění průběhu jízdy všech přítomných účastníků dopravní nehody je totiž velmi důležité pro řádné zadokumentování spisového materiálu.

 

Opavští dopravní policisté prověřují nehodu a žádají o doplňující svědecké informace

Svědecké informace a kladné poznatky k dopravní nehodě na ulici Průmyslové v obci Bolatice velmi rád příjme policista Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě, a to prap. Filip Špaček. Prošetřuje a prověřuje totiž kolizní situaci v dopravě, která se stala chvíli po páté hodině ranní 10. března 2021. V té chvíli 32letý muž z Kravař řídil osobní motorové vozidlo tovární značky Opel Vivaro ve směru jízdy od kruhového objezdu k ulici Opavské, přičemž na čtyřramenné křižovatce při odbočování vlevo se s největší pravděpodobností plně nevěnoval řízení a přední části svého automobilu zezadu narazil do zde jdoucího 67letého místního muže. Tento chodec přecházel silnici zprava doleva a po střetu upadl na zem a bylo mu způsobeno zranění těžšího charakteru s nutností následného lékařského vyšetření a ošetření ve Slezské nemocnici Opava, s předběžnou dobou léčení šesti měsíců. V době nehody měl mít starší muž na sobě oblečeny tmavomodré kalhoty a černou bundu bez reflexních prvků a šel za pomocí turistických holí, které byly v horní částí opatřeny reflexními pásky. V místě dopravní nehody je pouliční lampa, která byla za snížené viditelnosti řádně rozsvícena. Orientační dechová zkouška vyzněla u řidiče i chodce negativně, ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 5 tisíc korun. Pro řádné zadokumentování spisového materiálu jsou velmi nutné informace k průběhu jízdy automobilu a k průběhu chůze 67letého muže po komunikaci, přičemž toto lze telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 576 případně na mobilní telefonní číslo opavských dopravních policistů 735 788 950. Za podnětné informace policisté děkují. Tuto záležitost rovněž prověřují opavští kriminalisté pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti.

 

Objasnění majetkové trestné činnosti 38letého recidivisty z Ostravy

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 38letého muže z Ostravy pro spáchání trestné činnosti majetkového charakteru ve formě krádeže vloupáním a porušování domovní svobody. Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak shora uvedený obviněný muž po přelezení oplocení neoprávněně vstoupil na pozemek jednoho z rodinných domů na ulici Resslovo nábřeží v Opavě a po rozbití skleněné výplně okna se vloupal do samotného rodinného domu, jenž je v současné době v rekonstrukci. Ke skutku došlo v dopoledních hodinách 10. března letošního roku a následným odcizením ručního pracovního nářadí (dvě elektrické vrtačky, mechanické vrtáky) a cukrovinek (oplatky různých druhů) vznikla zdejším poškozeným fyzickým i právnickým osobám celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 10 tisíc korun. Lustracemi v dostupných evidencích bylo následně prokázáno, že se u 38letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozhodnutím Okresního soudu v Ostravě k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce trvání dvaceti měsíců, který vykonal na podzim loňského roku. Celá záležitost je nadále v intenzivním vyšetřování ze strany opavských policistů a kriminalistů pro případné další obdobné protiprávní jednání a chování.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice