19. 2. 2019

Vylákal mobilní telefon

Novojičínští policisté pátrají po neznámém pachateli, který měl v sobotu 16. února 2019, okolo 9:00 hodin, pod záminkou neodkladného telefonátu, vylákat od devatenáctiletého mladíka mobilní telefon. Následně po zapůjčení telefonu, pachatel mladíka udeřil do obličeje a z místa s telefonem utekl. Způsobená škoda byla vyčíslena na 7 tisíc korun. Pachatel se svým jednáním dopustil přečinu podvodu, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

Vloupání do bytu

V pondělí 19. února 2018 přijali policisté z obvodního oddělení v Novém Jičíně oznámení o vloupání do bytu v Novém Jičíně. Neznámý pachatel se měl v době od 15. do 18. února tohoto roku vloupat přes vypáčené balkonové okno do bytu, odkud následně odcizil finanční hotovost a šperky. Způsobená škoda dosahuje téměř 90 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádež, za které pachateli hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

 

Seděl na střeše auta

Sdělení obvinění pro trestné činy výtržnictví a poškození cizí věci si vyslechl 39letý cizinec. Ten měl dne 17. 2. 2019 krátce před 02.00 hodinou na jednom z parkovišť v Moravské Ostravě poškodit tři zaparkované automobily. Po vozech se měl pohybovat – chodit, ležet i sedět (po) či na automobilech. Tímto způsobem pak měl poškodit jak lak, tak způsobit prohlubeň na kapotě. Škoda na zaparkovaných vozech zn. BMW, Škoda Fabia a Alfa Romeo byla předběžně vyčíslena v částce vyšší jak 22 000 korun.

Muže, pohybujícího se na automobilech zaregistroval svědek. Na jeho výzvu k zanechání protiprávního jednání podezřelý nereagoval. Policisté byli přivoláni prostřednictvím tísňové linky. Hlídka podezřelého zadržela. Po shromáždění důkazů bylo zahájeno jeho trestní stíhání.

Obviněný se k činu doznal. Do Ostravy přijel za zábavou a po požití alkoholu se šel projít, neboť měla být krásná noc. Ke sledování oblohy pak měl zvolit střechu automobilu, na kterou se měl posadit. A sedícího muže na vozidle přistihla i přivolaná hlídka, která jej zadržela.

 

18. 2. 2019

Tombola

 

Ostravští policisté započali prověřovat okolnosti trestného činu krádeže. Ke skutku došlo z 15. 2. 2019 na 16. 2. 2019 (oznámení o činu jsme přijali v sobotu ráno). Zatím nezjištěný pachatel překonal zajištění okna jednoho z ostravských objektů, načež vnikl do sálu a odcizil věci, připravené do tomboly plesů (dětského karnevalu i dalšího plesu). Neznámý tak například odcizil televizor, tiskárnu, dětskou koloběžku i hračky. Dále se zmocnil rovněž desítek lahví alkoholu. Škoda na majetku byla předběžně vyčíslena na částku přesahující 43 000 korun. Policisté provedli ohledání místa činu, zajistili stopy. Na místo byl povolán psovod se psem. K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin krádež.

 

Mikrovlnka

Zatím nezjištěný pachatel překonal okno budovy v Ostravě, načež vnikl do objektu. Ze zásuvky provozovny pachatel odcizil svazek klíčů, dále tablet a finanční hotovost, umístěnou v mikrovlnné troubě. Neznámý si připravil (přemístil jej z původního místa) projektor a další objektiv. Rovněž poškodil další dveře do jiné místnosti. Předběžně byla škoda na majetku, kterou mohl svým jednáním (pokud by čin dokonal) pachatel způsobit, specifikována na víc jak 160 000 korun. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádež (spáchaný dílem dokonaným, dílem nedokonaným ve stadiu pokusu). Na pachatele předmětného protiprávního jednání pamatuje trestní zákoník sankcí odnětí svobody až na pět let. Ke skutku došlo dne 17. 2. 2019 kolem 7.00 hodiny.

 

12. 2. 2019

Zatímco spali

Ostravští policisté započali prověřovat okolnosti trestných činů krádež, porušování domovní svobody a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Ke skutku došlo od třetí do šesté hodiny dne 11. 2. 2019 v Ostravě. Zatím nezjištěný pachatel vnikl do jednoho z ostravských bytů a z předsíně odcizil dámskou kabelku, z dalšího pokoje odcizil dámskou kabelku s věcmi (penězi, doklady, platební kartou…) i šperkovnici s různými šperky. Celková škoda na majetku byla předběžně stanovena ve výši, jež přesáhla 20 000 korun. K události došlo v době, kdy obyvatelé bytu spali. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

11. 2. 2019

Podnapilý řidič havaroval na kruhovém objezdu

Dopravní nehodou skončila v nedělních brzkých ranních hodinách jízda dvaadvacetiletého řidiče, který se nacházel pod vlivem alkoholu. Řidič osobního vozidla Opel Corsa, před Technickým muzeem Tatra v Kopřivnici, nezvládl řízení a přední částí vozidla narazil do betonového obrubníku kruhového objezdu, který poškodil. To však muže od jeho riskantní jízdy neodradilo a cestu si rozhodl zkrátit přes vyvýšenou středovou část kruhového objezdu. Zastavil se až na protější straně za objezdem, kde skončil přední částí vozidla mimo pozemní komunikaci. Policisté po příjezdu na místo u řidiče provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu téměř dvě promile alkoholu v dechu. Muži byla na místě zakázána další jízda a zadržen řidičský průkaz. Nyní mu za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Způsobená škoda se vyšplhala na 35 tisíc korun.

 

 

Výtržník poškodil karoserii vozidla

V policejních poutech skončil během pátečního podvečera devětadvacetiletý muž z Kopřivnice. Ten na parkovišti jedné z místních prodejen vylezl na zaparkované vozidlo Škoda Superb, jehož karoserii začal úmyslně ničit. Rozbil čelní sklo, poškodil přední kapotu a střechu vozidla a také pravé přední dveře. Policisté po příjezdu na místo muže zadrželi, a jelikož u něj během dechové zkoušky naměřili hodnotu téměř tři a půl promile, převezli jej na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Muž se svým jednáním dopustil hned dvou trestných činů a to přečinu poškození cizí věci a přečinu výtržnictví, za které mu nyní hrozí až dva roky za mřížemi. Škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun.

 

Otec dluží na výživném přes 100 tisíc

Více jak 100 tisíc korun má podle zjištěných skutečností dlužit na výživném čtyřiapadesátiletý muž z Novojičínska. Ten si rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně stanovenou povinnost neplní od roku 2016 a výživné na své tři děti do současné doby stále nehradí. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy, za který mu hrozí až jeden rok vězení.

 

Třinec – Vloupání do sklepních kójí

Dosud neznámý pachatel v době od 7. do 9. února 2019 nezjištěným způsobem vnikl do průchozího suterénu bytového domu na náměstí T. G. Masaryka v Třinci. Následně zde násilím překonal vstupní dveře do několika sklepních kójí, ze kterých odcizil spací pytle různých značek, karimatku a moto přilbu, čímž způsobil škodu přesahující 15 tisíc korun. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádež. Za uvedené jednání hrozí pachateli trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

 

Ostrava – Krádež kabelky

Dosud neznámý pachatel dne 9. února 2019, v době od 3:00 do 4:30 hodin, v Ostravě na ulici Stodolní, ze židle v jednom z místních barů odcizil volně odloženou dámskou koženou kabelku. Poškozená dvaatřicetiletá žena měla v kabelce osobní doklady, finanční hotovost, platební kartu, kosmetiku a další osobní věci. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku přesahující 13 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže a přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které pachateli v případě odsouzení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.

 

Krnov – Ohrožení pod vlivem návykové látky

Policisté z obvodního oddělení v Krnově kontrolovali v sobotu 9. února 2019, krátce po jedenácté  hodině na ulici Soukenické, osobní automobil značky Peugeot Boxer. Vozidlo řídil sedmačtyřicetiletý muž, kterého policisté během kontroly vyzvali k provedení dechové zkoušky na alkohol. Této se řidič dobrovolně podrobil a opakovaně nadýchal hodnoty přesahující jedno promile alkoholu. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí až jeden rok vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Rozebral část střešní krytiny

Ostravští policisté pátrají po pachateli, který vnikl do objektu garáže a odcizil dvě desítky krabic s cukrovinkami. Ke skutku došlo od 13 hodin dne 8. 2. 2019 do 15.20 hodin dne 10. 2. 2019 v Ostravě. Neznámý poškodil střešní krytinu, přičemž vytvořil otvor o rozměru 30 krát 50 cm, načež vnikl do objektu. Mezi odcizenými cukrovinkami byly bonbony, lízátka, cukrovinky s hračkou apod. Cukrovinky pak pachatel vynesl vraty, které zevnitř uvolnil. Způsobená škoda na majetku není dosud detailně specifikována. K objasnění okolností události zahájili policisté úkony trestního řízení pro trestný čin krádež.

 

Oznámil „bombu“

Specifický způsob k seznámení s činností policie na místě události měl volit 17letý mladistvý. Dne 8. 2. 2019 kolem 22.15 hodin měl telefonicky oznámit na tísňovou linku 158, že v jednom z klubů v Moravské Ostravě je umístěn nástražný výbušný systém. Opatření k eliminaci nebezpečí na místě realizovaly složky Integrovaného záchranného systému. Byla provedena evakuace osob, na místo byl povolán i psovod se speciální vycvičeným psem k vyhledávání výbušnin. Při prohlídce objektu nebyl nalezen nástražný výbušný systém. Nicméně souběžně s opatřeními k eliminaci nebezpečí probíhalo i pátrání po oznamovateli. V průběhu prověřování byly zjištěny informace, směřující k 17letému mladistvému a brzy tak policisté disponovali i podobiznou podezřelého. Při pátrání v davu lidí před a poblíž předmětného klubu pak policisté oddělení hlídkové služby detekovali chlapce a zadrželi jej. Zjistili rovněž, že mladík figuruje v celostátním systému pátrání. Podezřelý se k činu doznal, uvedl, že večer utekl z ústavu, kde je umístěn. Následně měl s dalšími mladými lidmi trávit čas před klubem. Mladistvý chtěl zjistit práci policie na místě události, nejprve měli uvažovat o oznámení rvačky. Nicméně měl usoudit, že zajímavější bude oznámení o uložení nástražného výbušného systému. Toto pak měl učinit na tísňové lince opakovaně a později sledovat s ostatními lidmi činnost policistů v blízkosti klubu. Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání 17letého mladíka pro provinění šíření poplašné zprávy. Celková škoda na majetku, jež byla způsobena jak poškozenému subjektu, tak složkám Integrovaného záchranného systému, dosud specifikována nebyla. Po skončení procesních úkonů byl mladík opět umístěn do ústavu.

 

8. 2. 2019

„Nesplácel 16 úvěrů“

Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality zahájili během uplynulých dnů trestní stíhání třiadvacetiletého muže ze Studénky. Ten se měl od ledna do května loňského roku dopustit přečinu podvodu tím, že si v šestnácti případech na základě uzavření úvěrové smlouvy, vypůjčil od společností poskytujících finanční služby více jak 200 tisíc korun, přestože tyto úvěry nebyl schopen splácet. Za uvedené jednání nyní hrozí muži trest odnětí svobody až na pět let. 

 

„Během čekání na autobus přišel o mobilní telefon“

O mobilní telefon v hodnotě dva a půl tisíce korun přišel začátkem tohoto týdne osmnáctiletý mladík ze Sedlnic. K události došlo na  autobusovém nádraží v Novém Jičíně. Mladík během čekání na autobus držel svůj mobilní telefon v ruce, přičemž  k němu přistoupil neznámý pachatel, který mu mobilní telefon z ruky vytrhl a začal z místa utíkat. Poškozený pachatele pronásledoval, ale po chvíli jej ztratil z dohledu. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže, za který pachateli hrozí v případě dopadení až dva roky za mřížemi. 

7. 2. 2019

Alimenty

Sdělení obvinění pro trestný čin zanedbání povinné výživy si vyslechl 39letý muž. Hrozí mu tak trest odnětí svobody až na tři léta. Muž je podezřelý, že nepřispíval na výživu čtyř dětí (v Ostravě, Prostějově ani jinde) a to i přes skutečnost, že mu tato povinnost vyplývala jak ze zákona, tak byla konkretizována rozsudky soudů. Muž neměl přispívat na výživné dětí třem matkám víc jak deset let (konkrétněji třem dětem od dubna roku 2006 do února 2019, čtvrtému od března 2015 do února 2019 – všem vyjma období od listopadu 2015 do června 2017). Celkem tak neměl v předmětném období přispět částkou vyšší jak 729 000 korun. Muž měl pobývat mimo území státu, po návratu absolvoval výslech, načež bylo po shromáždění důkazů zahájeno jeho trestní stíhání.

Obecně je možno doplnit, že trestný čin zanedbání povinné výživy náležel v loňském roce mezi deset nejčastěji páchaných trestných činů v Moravskoslezském kraji.

 

6. 2. 2019

 Záhada zamčeného bytu

V prvních minutách posledního dne roku 2018 jsme přijali na tísňové lince oznámení 46letého muže o krádeži nemalé finanční částky. Oznamovatel uvedl, že dne 30. 12. 2018 mu byla z řádně uzamčeného bytu ve čtvrtém patře jednoho z ostravských domů odcizena částka ve výši 101 000 korun. Informace oznamovatele nebyly zcela detailní, bylo zřejmé ovlivnění alkoholem, který měl předtím se známými požívat. Kriminalisté započali s prověřováním události, provedli ohledání místa, byly zajištěny stopy, které následně zkoumali znalci, bylo realizováno množství výslechů s cílem zjištění informací ke konkrétní podezřelé osobě. Ještě 28. 1. 2019 oznamovatel trval při komunikaci s kriminalisty na popsané události. Měsíc po události muž kontaktoval kriminalisty s novým zjištěním, při úklidu nalezla partnerka finance na jiném místě. Muž situaci odůvodnil informací, že peníze zřejmě v době, kdy byl pod vlivem alkoholu, schoval jinde a na tuto skutečnost zapomněl. Z dosud zjištěných skutečností vyplývá, že trestný čin spáchán nebyl a věc byla odložena.

 

5. 2. 2019

Poškození vozidel

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v pátek 1. února 2019, v odpoledních hodinách, vnikl na oplocený pozemek u rodinného domu v Kopřivnici a poškodil zde dvě zaparkovaná vozidla značky Ford. Pachatel svým jednáním způsobil škodu za téměř 100 tisíc korun. Pachatel se v tomto případě dopustil hned dvou trestných činů, a to přečinu porušování domovní svobody a přečinu poškození cizí věci, za které mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

K dalšímu poškození vozidla v Kopřivnici došlo v sobotu, ve večerních hodinách, 2. února 2019. Dosud neznámý pachatel poškodil lak osobního vozidla značky Ford, které bylo zaparkováno na ulici Severní. Neznámý vandal vyryl rýhu vedoucí po celém obvodu vozidla a dále poškodil lak přední kapoty. Způsobená škoda je předběžně vyčíslena na 60 tisíc korun. Pachatel se svým jednáním dopustil přečinu poškození cizí věci, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

Kopřivničtí policisté v této souvislosti žádají občany, kteří by k uvedeným případům mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 974 735 731 či zavolali na bezplatnou linku 158, nebo se osobně dostavili na kteroukoliv z policejních služeben.

 

Řidič nadýchal přes dvě promile

Policisté z obvodního oddělení ve Frenštátě pod Radhoštěm kontrolovali v pondělí 4. února 2019, krátce před dvaadvacátou hodinou v obci Lichnov, osobní automobil značky Volkswagen Passat. Vozidlo řídil třiačtyřicetiletý muž, kterého policisté během kontroly vyzvali k provedení dechové zkoušky na alkohol, při níž řidič opakovaně nadýchal hodnoty přesahující dvě promile alkoholu. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí až jeden rok vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Vloupání do zahradní chatky

V sobotu 2. února 2018 přijali policisté z Příbora oznámení o vloupání do zahradní chatky v chatařské kolonii na ulici Hukvaldská. Neznámý pachatel se měl v době od 20. ledna do 2. února tohoto roku vloupat do zahradní chatky, odkud následně odcizil televizor, měnič napětí, bazénové čerpadlo, ovladač solárních panelů, elektrickou vrtačku a další věci. Způsobená škoda dosahuje téměř 40 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádež, za které pachateli hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

 

 

29. 1. 2019

Krádež motorové pily

Příborští policisté zahájili úkony trestního řízení, směřující k prověření a objasnění skutečností, které nasvědčují spáchání přečinu krádež a přečinu porušování domovní svobody. Tohoto skutku se měl dopustit doposud nezjištěný pachatel, který v pondělí 28. ledna 2019 v odpoledních hodinách odcizil z hospodářské místnosti u rodinného domu ve Skotnici motorovou pilu značky Ole Mac. Pachatel svým jednáním způsobil škodu za téměř 5 tisíc korun. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

 

Ohrožení pod vlivem návykové látky

Policisté z obvodního oddělení ve Fulneku kontrolovali v sobotu 26. ledna 2019, krátce po osmnácté hodině, osobní automobil značky Škoda Octavia, které v tu dobu řídil dvaačtyřicetiletý řidič ze Suchdolu nad Odrou. Policisté během kontroly řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky na alkohol, při které opakovaně nadýchal hodnoty dosahující téměř jedno a půl promile. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za uvedený přečin hrozí až jeden rok vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Ujížděl

Řidič vozu zn. Honda se snažil ujet policistům, nebezpečnou, agresivní jízdou měl ohrožovat další účastníky silničního provozu. K bližší charakteristice protiprávního jednání lze doplnit, že řidič měl opakovaně projet tzv. na červenou, při jízdě rovněž vypnout světlomety, vjet na chodník, přičemž na zastávce stojící žena zřejmě musela uskočit. Řidič měl vjíždět do protisměru, jet nepřiměřenou rychlostí…. Dále se měl podezřelý pokusit najet i na stojícího policistu, který musel uskočit. Policista užil donucovacího prostředku (střelné zbraně) řidič však ujížděl dále a pokračoval dál, po několika manévrech narazil do sloupku dopravního značení a vůz zastavil. Z automobilu se snažil utéci, stejně jako 27letý spolujezdec, načež byli oba zadrženi policisty. Ke skutku došlo 28. 1. 2019 před 21.30 hodinou v Ostravě, automobil ujížděl z ulice Rudné, přes Mariánskohorskou, Novinářskou, Korunní atd. Policisté zjistili, že vůz je evidován jako odcizený. Orientační zkouška k přítomnosti drog byla u 33letého řidiče pozitivní na amphetamin/methamphetamin. Muž dále figuroval v celostátním systému pátrání. Soud muži uložil zákaz řízení motorových vozidel do května roku 2020. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestné činy maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, ohrožení pod vlivem návykové látky, obecné ohrožení i násilí proti úřední osobě. Aktuálně pokračujeme v úkonech trestního řízení a zjišťujeme další okolnosti skutku.

 

28. 1. 2019

Krádež součástek ze stavebních strojů

Policisté z Frenštátu pod Radhoštěm od soboty prověřují krádež součástek ze stavebních strojů. Ke krádeži došlo ve Frenštátě pod Radhoštěm v části Kopaná, a to v době od 25. do 26. ledna 2019. Dosud neznámý pachatel ze dvou pásových rypadel a kolového nakladače odcizil různé součástky a elektroniku, přičemž došlo i k poškození uvedených strojů. Tímto jednáním způsobil pachatel škodu za téměř 200 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů krádeže a poškození cizí věci. Za toto jednání hrozí pachateli trest odnětí svobody až na pět let.

Policisté z Frenštátu pod Radhoštěm po dosud neznámém pachateli a odcizených věcech intenzivně pátrají. V této souvislosti žádají občany, kteří by mohli k uvedenému případu poskytnout jakékoliv informace, aby tyto sdělili osobně na kterékoliv oddělení Policie ČR, či na telefonní číslo 974 735 711, popřípadě na linku 158.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice