Falzifikát

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 59letého muže pro přečin padělání a pozměnění veřejné listiny. Muž měl v závěru června předložit řidičský průkaz (personalizovaný na své jméno) příslušnému subjektu a požadovat jeho výměnu za řidičský průkaz nový. Nesoulad některých skutečností však pracovnice ihned zaregistrovala, načež byl muž zadržen policisty. Předmětný doklad byl zajištěn, k vydání nového řidičského průkazu nedošlo. V průběhu prověřování bylo zjištěno, že muž není držitelem řidičského oprávnění. Rozpor byl zjištěn i v uvedených informacích na dokladu. Závěr odborného vyjádření konstatoval, že předložený řidičský průkaz je falzifikát. Muž se k činu doznal. Uvedl, že autoškolu neabsolvoval, řidičský průkaz neužil a měl si jej opatřit pro případ, že by si pořídil automobil. Vzhledem k faktu, že platnost daného dokladu měla končit, měl se rozhodnout k výměně průkazu na přepážce. Pachateli trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

20. 8. 2019

Nejtragičtější letošní nehoda v regionu

Novojičínští policisté prověřují okolnosti tragické dopravní nehody. K události došlo 19. 8. 2019 kolem 23.40 hodin na silnici I/48 v katastru obce Starý Jičín. Řidič vozu zn. VW Touran vjel z dosud nezjištěných příčin do protisměru, kde došlo k čelnímu nárazu s protijedoucí jízdní soupravou – automobilem zn. VW Sharan s přívěsem. Následky střetu jsou tragické, zemřeli čtyři lidé, pátá osoba byla se zraněními ošetřena a převezena do nemocnice. Jedná se o řidiče vozu zn. VW Sharan. Svým zraněním podlehli spolujezdci z obou vozidel ve věku 15, 31 a 39 let. Totožnost řidiče, který vjel do protisměru, zjišťujeme. I řidič svým zraněním podlehl. V obou vozech cestovali cizinci.

Silnice byla v době záchranářských prací a následné realizace úkonů trestního řízení uzavřena. Provoz byl veden náhradními trasami a opětovně obnoven krátce před čtvrtou hodinou ranní dne 20. 8. 2019. Policisté provedli ohledání místa události, topografickou a fotografickou dokumentaci. Některé skutečnosti objasní znalci. Policejní komisař nařídí soudní pitvu zesnulých. K objasnění okolností události zahájili policisté úkony trestního řízení pro trestný čin usmrcení z nedbalosti.

Jedná se o letošní nejtragičtější dopravní nehodu v Moravskoslezském kraji. Následkům nehod podlehlo v regionu 35 osob (vloni za srovnatelné období 29 osob). Lze zopakovat, že vloni patřila k nejtragičtějším událostem havárie vozu 11. 11. 2018 v katastru obce Třinec-Nebory. Následkům tehdy podlehli čtyři lidé, dva byli těžce zraněni. Tři oběti pak měla nehoda dne 23. 12. 2018 na Bruntálsku (Nové Heřminovy), další tři osoby byly zraněny.

 

Kontrola dodržování nejen dovolené rychlosti jízdy 

V závěru minulého týdne realizovali moravskoslezští policisté dopravně bezpečnostní akci, při které se zaměřili zejména na kontrolu dovolené rychlosti jízdy.

Výsledky dopravní akce:  Policisté zjistili 295 dopravních přestupků, přičemž 276 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši přesahující 187 000 korun). Příslušnému správnímu orgánu policisté oznámili zbývající přestupky, celkem tedy 19. Nejčastěji zjištěným přestupkovým jednáním bylo překročení povolené rychlosti, konkrétně bylo zjištěno 207 případů. Dva řidiči usedli za volant ovlivněni alkoholem.

Policisté dálničního oddělení Mankovice zaregistrovali dne 16. 8. 2019 před 17.30 hodin řidiče, jedoucího nepovolenou rychlostí. V úseku dálnice D1 ve směru na Brno, v katastru obce Kujavy (mimo obec, povolená rychlost v předmětném místě maximálně 130 km/hod) byla změřena rychlost vozu zn. Mercedes Benz 214 km/hod.

 

 

 

 

 

 

To však není výčet veškerého protiprávního jednání řidiče vozidla. Muž jel s vozidlem v levém jízdním pruhu, ačkoliv v pravém pruhu se nenacházela žádná vozidla ani jiná překážka, která by mu bránila zařadit se do pravého jízdního pruhu. I při uvedené rychlosti měl řidič při zastavování držet v ruce telefon. Policisté 41letému cizinci uložili kauci ve výši 10 000 korun (kterou muž uhradil) a pro podezření z přestupku byla věc oznámena příslušnému správnímu orgánu. Muži tak hrozí zákaz činnosti až na jeden rok a pokuta ve správním řízení až do výše 10 000 korun.

 

19. 8. 2019

Řídil pod vlivem alkoholu, omamných a psychotropních látek se zákazem řízení

V sobotu 17. srpna 2019 okolo 21:00 hodin kontrolovali policisté z obvodního oddělení Fulnek osobní vozidlo značky Volkswagen, které jelo směrem na obce Vrchy. Policisté během kontroly vyzvali čtyřiadvacetiletého řidiče z Opavska k provedení dechové zkoušky na alkohol, při které opakovaně nadýchal hodnoty dosahující téměř dvou promile. Dále byl u řidiče proveden test na přítomnost návykových látek v těle, který byl rovněž pozitivní, a to na Cannabis a Amphethaminy- Methamphetaminy. Provedenými lustracemi v evidencích Policie ČR hlídka zjistila, že řidič má uložen trest zákazu činnosti v podobě zákazu řízení všech motorových vozidel, a to do prosince 2021. Řidič byl převezen do zdravotnického zařízení, kde se dobrovolně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázaní a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

Nález munice

V pátek 16. srpna 2019 krátce před 17:00 hodinou přijali policisté z Oder oznámení o nálezu munice v obci Kamenka. Oznamovatel uvedl, že při výkopových pracích nalezl v dílně dělostřelecký granát. Na místo vyjeli policisté z obvodního oddělení a také policejní pyrotechnik. Ten uvedl, že se jedná o protipancéřový dělostřelecký granát ráže 37 mm. Pyrotechnik náboj bezpečně zajistil a převezl k odborné likvidaci. Při události nebyl nikdo zraněn ani nevznikla žádná škoda na majetku.

 

12. 8. 2019

Kopřivnice – Krádež jízdního kola

Policisté z Kopřivnice zahájili úkony trestního řízení, směřující k prověření a objasnění skutečností, které nasvědčují spáchání přečinu krádež. Tohoto skutku se měl dopustit doposud nezjištěný pachatel, který ve večerních hodinách dne 9. srpna 2019 odcizil před jednou z restaurací v Kopřivnici neuzamčené horské jízdní kolo značky Author. Pachatel svým jednáním způsobil škodu přesahující 10 tisíc korun. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Havířov – Ohrožení pod vlivem návykové látky

V pátek 9. srpna 2019, okolo 22:30 hodin, policisté zastavili a kontrolovali v Havířově na ulici Hlavní řidiče vozidla značky Škoda. Během silniční kontroly byl čtyřicetiletý řidič vyzván, aby se podrobil dechové zkoušce, při které mu byla opakovaně naměřena hodnota dosahující téměř dvou promile alkoholu v dechu. Policisté muže převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za uvedený přečin muži hrozí až jeden rok vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Karviná – Poškození vozidla

Karvinští policisté pátrají po neznámém pachateli, který měl v pátek ve večerních hodinách poškodit vozidlo značky BMW zaparkovaná na parkovišti na ulici Majakovského v Karviné. Tento měl na vozidlo hodit několik kamenů, čímž došlo k poškození čelního skla a laku na střeše a bočních dveřích vozidla. Tímto svým jednáním způsobil majiteli vozidla škodu v předběžné výši přesahující 5 tisíc  korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. Za toto jednání hrozí pachateli trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

Ostrava – Krádež věcí z kabelky

Dosud neznámý pachatel v sobotu 10. srpna tohoto roku, v době od 1:00 do 2:00 hodin, v jednom z barů na ulici Stodolní měl z kabelky, kterou měla mít sedmadvacetiletá žena stále u sebe, odcizit mobilní telefon značky Apple iPhone 7 a peněženku s finanční hotovostí. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku 9 tisíc korun. Ostravští policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže, za který pachateli v případě odsouzení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.

 

9. 8. 2019

Na Opavsku explodoval dům, do kterého hledač pokladů přinesl munici. Na místě zemřel

Jeden člověk zahynul ve čtvrtek v podvečer ve Strahovicích na Opavsku při výbuchu rodinného domu. Detonace polovinu objektu zdemolovala. Podle informací Práva zemřel mladík, který s pomocí detektoru kovu nalezl v zemi výbušniny. Odnesl si je domů, kde explodovaly. Příčina výbuchu je však stále předmětem prověřování. K výbuchu došlo krátce po 17. hodině. „Ještě před příjezdem záchranářů se dvěma osobám, které neutrpěly žádné poranění, podařilo dostat z domu ven.

 

 

 

 

 

 

Další osoba byla nalezena v domě v místě výbuchu mrtvá,“ potvrdil tragickou bilanci exploze Směták. Na místě zasahovalo nejen šest jednotek hasičů, kteří pomohli s evakuací deseti osob z okolí, ale i policejní pyrotechnici, psovod a policejní krizový intervent. „Způsobená škoda zatím nebyla vyčíslena, ale lze předpokládat, že bude vysoká, výbuch poškodil dům natolik, že statik zakázal vstup do objektu,“ sdělil policejní mluvčí.

 

Na toaletě se neschoval

Na toaletě jedné z ostravských restaurací se v prvních hodinách dne 5. 8. 2019 snažil ukrýt před policisty 29letý muž. Neúspěšně…K propátrání objektu byl nasazen služební pes Bart, který záhy označil štěkotem ukrytou osobu. Policisté podezřelého zadrželi. V průběhu prověřování bylo zjištěno, že muž měl vniknout v noci do restaurace oknem. Budovu měl prohledat, připravit si k odnesení lahve alkoholu. Následně měl užít kuchyňské nože a paličky na maso k poškození automatu, ze kterého měl odcizit peníze a do svého oděvu vložit i dva mobilní telefony.

       

 

 

 

 

 

Způsobená škoda na majetku, dle prvotních informací, přesáhla 10 000 korun. Z místa pak měl chtít utéci přes okno toalety, před kterým však spatřil policistu, neboť hlídky zajistily perimetr napadeného objektu, který současně propátrával kynolog se psem. Ukrýt se měl muž snažit ještě na toaletě, kde měl odhodit také bankovky, jež předtím získal z automatu. Po shromáždění důkazů rozšířil policejní komisař trestní stíhání muže pro trestné činy krádež (ve stadiu pokusu) a poškození cizí věci.

 

8. 8. 2019

Neposkytl mu pomoc a ujel

Ostravští kriminalisté intenzivně pátrali po řidiči, který 5. 8. 2019 narazil do motocyklisty a z místa nehody ujel, aniž by zraněnému poskytl pomoc. K dopravní nehodě došlo dne 5. 8. 2019 kolem 13 hodin v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecké (detailněji ve směru od centra města na Frýdek-Místek, u zastávky MHD). Muž měl řídit osobní vozidlo značnou rychlostí, přejet do levého jízdního pruhu, kde jel stejným směrem motocykl zn. Honda GL, řízený 53letým mužem. S ohledem na popsané pak neměl řidič stačit zastavit a zezadu narazil do motocyklu, přičemž došlo k pádu motocyklisty a jeho zranění. Řidič nezastavil, zraněnému neposkytl pomoc a z místa ujel. Motocyklista byl ošetřen záchranáři, převezen do nemocnice. Doba jeho léčení zřejmě přesáhne sedm dnů. V průběhu prověřování policisté provedli ohledání místa činu, motocyklista nebyl ovlivněn alkoholem. Kriminalisté započali shromažďovat informace k řidiči, který ujel a současně dokumentovali veškeré okolnosti, související s nehodou. Vzhledem k charakteru události se věcí zabývají specialisté, kriminalisté 10. oddělení obecné kriminality (specializující se na vyšetřování závažných dopravních nehod) a kriminalisté 9. oddělení obecné kriminality („tzv. násilné“) ostravské policie.

 

 

 

 

 

Policisté provedli dokumentaci místa události, shromažďovali informace svědků, zajistili obrazové záznamy. Z prvotně zjištěných informací vyplynulo, že se jednalo o osobní automobil zn. Škoda Octavia. Byla zjištěna i další fakta k předmětnému vozu a za zhruba 24 hodin, odpoledne 6. 8. 2019 byl kontaktován podezřelý řidič. Kriminalisté zajistili předmětný vůz muže, který měl řidič po skutku zaparkovat u domu v jedné z obcí na Frýdecko-Místecku. Po shromáždění důkazů zahájil dne 7. 8. 2019 ostravský policejní komisař trestní stíhání 28letého muže pro trestné činy ublížení na zdraví z nedbalosti a neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku. Vzhledem k faktu, že řidič z místa ujel, hrozí mu trest odnětí svobody až na pět let (pokud by potřebnou pomoc poskytl, pak zákon pamatuje na pachatele skutku ublížení na zdraví z nedbalosti trestem odnětí svobody až na rok jeden). Muž své protiprávní jednání policistům doznal, jedním z důvodů, proč měl místo nehody opustit bez zastavení a poskytnutí pomoci zraněného, mělo být vědomí předchozího požití alkoholu a obavy z pozitivní hodnoty při případné dechové zkoušce. Vůz měl po nehodě muž zaparkovat a poškozenou část přikrýt. Policejní komisař zadržel řidičský průkaz muže, zajistil i předmětné vozidlo.

 

7. 8. 2019

Další úraz v lanovém centru. Chlapec na Novojičínsku má vážně poraněné břicho.

Moravskoslezští záchranáři zasahovali v úterý dopoledne u vážně zraněného dítěte na Novojičínsku. Osmiletý chlapec se zranil v lanovém centru v Trojanovicích u Frenštátu pod Radhoštěm, informoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. „Krátce po jedenácté hodině přijali pracovníci krajského zdravotnického operačního střediska informaci z lanového centra v Trojanovicích, kde došlo k úrazu chlapce. Na pomoc vyjely dva pozemní týmy a následně vzlétnul i záchranářský vrtulník,“ sdělil Humpl. „Chlapec měl v lanovém centru při zdolávání překážky uklouznout na plošině a při následném pádu se udeřit o její hranu. Zasahující lékař u něj při prvotním ošetření zjistil známky vážného poraněné břicha, nevyloučil ani poranění v oblasti hrudníku,“ doplnil Humpl. Záchranáři dítě ošetřili a poté jej vrtulníkem transportovali do ostravské fakultní nemocnice na urgentní příjem.

6. 8. 2019

Na silnicích

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 23letého muže pro přečiny nebezpečného vyhrožování, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání i nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Policisté oddělení hlídkové služby zastavili automobil zn. Opel dne 3. 8. 2019 po 23 hodině na Plzeňské ulici v Ostravě. Po řidiči pátrali, neboť muž je podezřelý, že téhož dne po 18.30 hodině v Ostravě vyhrožoval verbálně 40letému poškozenému smrtí, přičemž měl výhrůžky umocnit manipulací s krátkou střelnou zbraní.

V průběhu silniční kontroly byl zjištěn také fakt, že 23letému muži byl uložen zákaz činnosti, spočívající v zákazu řízení motorových vozidel (do dubna roku 2020). Orientační zkouška k přítomnosti drog u řidiče vykázala pozitivní hodnotu. Policisté zajistili také automobil muže, ve kterém byla nalezena jak zbraň, tak plastové sáčky tzv. dealeráky.

 

 

 

 

 

 

Dále policisté zajistili dosud nezjištěné množství omamných a psychotropních látek, mimo jiné také šest kusů uzavíratelných sáčků s obsahem bílé krystalické látky, dózu obsahující krystalickou látku, též rostlinou hmotu (obsahující tetrahydrocannabinol). Současně zajistili množství prázdných tzv. dealeráků, digitální váhu či zřejmě plynovou zbraň, nesoucí nápis CZ 75 D Compact. Zajištěné věci nyní zkoumají znalci. Řidič doznal požití pervitinu, dále sděloval, že zajištěné omamné a psychotropní látky měl pro svou potřebu…Vedené vyšetřování pokračuje, je reálné i rozšíření právní kvalifikace věci.

 

31. 7. 2019

S odcizenou motorovou pilou ujeli na motocyklu. Žádost o pomoc veřejnosti při ztotožnění pachatelů

Policisté z  Frenštátu pod Radhoštěm se obracejí na veřejnost s žádostí o pomoc při ztotožnění pachatelů krádeže, ke které došlo 22. července, v době od 13:20 do 13:30 hodin, v prodejně zahradní techniky AGROCAR s.r.o. na ulici Pod Šenkem č.p. 2046. Podle získaných poznatků a zajištěného kamerového záznamu měli pachatelé krádež dopředu naplánovanou. K výše uvedené prodejně přijeli na motocyklu značky Suzuki GSX-R 1000, modrobílé barvy, který nebyl označen registrační značkou. Řidič zůstal sedět na motocyklu a jeho spolujezdec vešel do výše uvedené prodejny. Zde navázal kontakt s prodávajícím pod záminkou, že shání náhradní díly na řetězovou motorovou pilu. Pachatel se v prodejně zdržel několik minut, během kterých jednu z vystavených motorových pil v hodnotě přesahující 25 tisíc korun položil na prodejní pult. Ve chvíli, kdy byl prodávající zaneprázdněn prací na počítači, pilu uchopil a vyběhl ven z prodejny. Zaměstnanec pachatele pronásledoval, ovšem ten stihl nasednout ke svému komplici na nastartovaný motocykl a společně z místa odjeli pryč po silnici č. I/58, směrem k centru města Frenštát pod Radhoštěm.

 

Policisté žádají občany, kteří by k pachatelům daného skutku mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 606 080 401 nebo zavolali na bezplatnou linku 158. Pachatelům hrozí za trestný čin krádeže trest odnětí svobody až na dva roky.

 

30. 7. 2019

Neznačený tabák do cíle nedojel.

Celkem 3 tuny surového tabáku, to je záchyt moravskoslezských celníků. V uplynulých dnech, ve večerních hodinách, prováděla hlídka ostravského mobilního dohledu rutinní kontrolu zaměřenou na přepravu, skladování a prodej vybraných výrobků (alkohol, tabákové výrobky, minerální oleje).Stanoviště celníků bylo na dálnici D1. V obci Šilheřovice, ve směru z Polska na Ostravu, si ke kontrole vytipovali dvě dodávková vozidla FIAT Ducato a Renault Master polské imatrikulace. Hlídka vozidla odklonila na benzínovou pumpu. V jednom voze se nacházel řidič a spolujezdec a ve druhém pouze řidič. Byli vyzváni k předložení dokladů totožnosti a registrace od vozidel.Na dotaz celníků, co převážejí, oba shodně a nezávisle na sobě odpověděli, že tabák. Řidiči byli vyzváni k předložení dokladů převáženého zboží a ke zpřístupnění všech prostor ve vozidlech. V dodávkových automobilech byly naloženy černé igelitové pytle, ve kterých se nacházel volně sypaný, drcený tabák.

 

 

 

 

 

 

 

Řidiči předložili ke kontrole doklady, které byly ale neúplné. Požadované údaje chyběly nejen na fakturách, ale i na mezinárodních nákladních listech (CMR). Zboží mělo údajně putovat z Litvy do Bulharska. Celková hmotnost nákladu činila 3 000 kilogramů tabáku v surovém stavu. Ostravští celníci svou činností zabránili úniku na spotřební dani ve výši 6 708 000 korun. Zboží bylo převezeno do střeženého skladu celního úřadu. Celní úřad bude nadále prověřovat porušování právních předpisů v oblasti obchodování s touto komoditou. Případ je nadále v šetření.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice