16. 4. 2018

Dopravní nehoda – výzva policie

Dne 28. března 2018 okolo 7:45 hodin mělo dojít v Kopřivnici k dopravní nehodě. Stalo se tak na ulici Hense Ledwinky, před vchodem do polikliniky Therapon, směrem jízdy od vlakového nádraží k ulici Štefánikova. Jednaosmdesátiletá žena zde měla vystoupit z osobního motorového vozidla Volkswagen Passat označeného jako taxi, a to ze zadního sedadla umístěného za řidičem. Po vystoupení se pak měla seniorka nahnout zpět do vozidla pro své věci. V danou chvíli se však měl řidič vozidla rozjet, přičemž došlo k poranění ženy a jejímu následnému pádu na chodník. Řidič vozidla taxislužby poté zastavil. Policisté z dopravního inspektorátu v Novém Jičíně, kteří uvedenou dopravní nehodu prověřují, žádají případné svědky celé události, aby osobně kontaktovali kterékoliv oddělení Policie ČR, či zavolali na telefonní číslo 974 735 251, nebo na bezplatnou linku 158. Policisté přivítají jakékoliv informace k průběhu uvedené dopravní nehody.  

13. 4. 2018

Dýmovnicí ohrozil obyvatele domu

Neobvyklým případem se od včerejšího dne zabývají kopřivničtí policisté. Pětačtyřicetiletý muž měl v ranních hodinách ohrozit zdraví obyvatel jednoho z místních bytových domů, když ve svém bytě zapálil insekticidní dýmovnici určenou k hubení obtížného hmyzu a skladištních škůdců, jejíž použití je výhradně stanoveno pro uzavřené prázdné prostory. Následně došlo nejen k zakouření bytu, kde byla dýmovnice zapálena, ale také ostatních prostor bytového domu. Díky včasnému zásahu složek integrovaného záchranného systému se celá událost obešla bez újmy na zdraví. Policisté věc prověřují pro podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, za který trestní zákoník stanovuje trest odnětí svobody až na dva roky.  

 

12. 4. 2018

Celkem 29 kvízomatů uvízlo v síti ostravských celníků.

V uplynulých dnech probíhala na území České republiky celostátní kontrolní akce s názvem „STAR“ se zaměřením na provozovatele technických zařízení typu Kvízomat. Kvízomat je výherní automat, který se od těch klasických liší tím, že před samotnou hrou pokládá hráčům snadné kvízové otázky. Po jejich zodpovězení se však chová jako klasický výherní loterijní automat nebo se otázky objevují v průběhu jednotlivých kol hry. Moravskoslezští celníci provedli kontrolu v pěti provozovnách, při nichž zadrželi 29 protiprávně provozovaných technických zařízení nazývaných iStars a Diamond level. Provozovatelé heren se snaží prostřednictvím kvízomatů obejít zákon. Za toto protiprávní jednání jim hrozí až padesátimilionová pokuta. Případ je nadále v šetření.

 

 

Odcizené lešení

 Přečinem krádeže se začali v uplynulých dnech zabývat fulnečtí policisté. Dosud neznámý pachatel měl v době od 15:00 hodin dne 6. dubna do 7:45 hodin dne 10. dubna odcizit po překonání zajištěné branky na ulici Zámecká z prostranství Knurrůva paláce uskladněné lešení v hodnotě 50 tisíc korun. Pachateli nyní hrozí v případě dopadení trest odnětí svobody až na pět let. Policisté v této souvislosti žádají občany, kteří by k dané věci mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 735 721, či zavolali na bezplatnou linku 158. Za zveřejnění a pomoc občanů děkujeme.

 

Ohrožování výchovy dítěte

Až dvouletý pobyt za mřížemi hrozí osmačtyřicetileté ženě z Kopřivnice, která je podezřelá z trestného činu ohrožování výchovy dítěte. Toho se měla dopustit tím, že od září loňského roku do dubna letošního roku opakovaně nezajistila řádnou školní docházku svého nezletilého syna, který má za dané období zameškaných a neomluvených více jak 100 vyučujících hodin.

 

 

 

11. 4. 2018

Vážné zranění

Ostravští policisté prověřují okolnosti vážné dopravní nehody, ke které došlo dne 9. 4. 2018 kolem 13.25 hodin v Ostravě-Zábřehu na ulici Jugoslávské před prodejnou LIDL. 73letý řidič vozu zn. Škoda Fabia zřejmě při couvání na parkovišti u prodejny přehlédl chodkyni s nákupním vozíkem. Při nárazu utrpěla 87letá chodkyně vážná poranění, jehož léčení zřejmě přesáhne dobu šesti týdnů. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Jakékoli informace případných svědků nehody přijmeme na lince 158. Za pomoc děkujeme. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na čtyři léta.

 

Příležitost

Zatím neznámý pachatel odcizil kabelku poškozené. Ke skutku došlo dne 9. 4. 2018 kolem 15.45 hodin v Ostravě. Zavazadlo si poškozená odložila na sedačku automobilu, okna vozu byla stažena. Poškozená měla usnout na zadních sedadlech. Neznámý využil příležitosti, tašky se zmocnil a utekl. Zavazadlo posléze pachatel odhodil, přičemž z tašky odcizil finanční hotovost. Škoda na majetku byla specifikována ve výši 1 300 korun.

 

10. 4. 2018

Místo motocyklu našel prázdné místo

Nemilého překvapení se během pondělního rána dočkal sedmatřicetiletý muž z Novojičínska. Na toho totiž místo jeho motocyklu značky Yamaha, který nechal předešlého dne zaparkovaný u jednoho z domů v Kuníně, čekalo pouze prázdné místo. Dosud neznámý pachatel se měl motocyklu zmocnit po překonání uzamčení řídítek a poškozenému svým jednáním způsobil škodu v hodnotě 15 tisíc korun. Policisté po motocyklu okamžitě vyhlásili pátraní a nenechavci, který se ho zmocnil, nyní hrozí v případě dopadení až dvouletý pobyt za mřížemi, jelikož se svým jednáním dopustil přečinu neoprávněného užívání cizí věci.

 

Pachatel odcizil z aquaparku výdejníky zmrzliny

Policisté z Frenštátu pod Radhoštěm se od uplynulých dnů zabývají přečinem krádeže. Toho se měl dopustit dosud neznámý pachatel, který se od 13:30 hodin dne 6. dubna 2018 do 10:45 hodin dne 7. dubna 2018 vloupal do areálu místního aquaparku na ulici Dolní. Odtud následně po násilném překonání visacího zámku od vstupní brány odcizil dva výdejníky na zmrzlinu v celkové hodnotě 60 tisíc korun. Pachateli nyní hrozí v případě dopadení až pětiletý pobyt za mřížemi. Policisté v této souvislosti žádají občany, kteří by k dané události mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 974 735 711, či zavolali na bezplatnou linku 158.  

  

Posprejování fasády

Policisté pátrají do dosud neznámém pachateli, který se měl z pátku na sobotu dopustit trestného činu poškození cizí věci tím, že sprejem červené barvy posprejoval fasádu jednoho z Novojičínských bytových domů. Způsobena škoda byla předběžně vyčíslena na pět tisíc korun a pachateli nyní hrozí v případě dopadení trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

Na dálnici

Policisté dálničního oddělení Mankovice zaregistrovali dne 9. 4. 2018 kolem 10 hodiny řidiče, jedoucího nepovolenou rychlostí. V úseku dálnice D1 ve směru na Brno na 330,5 km (povolená rychlost na  předmětném místě maximálně 130 km/hod) byla změřena rychlost vozu zn. Audi 222 km/hod. Hlídka dálničního oddělení vozidlo zastavila, přičemž policisté zjistili, že orientační dechová zkouška 40letého řidiče je pozitivní. Vykázala hodnoty přesahující 1,1 promile alkoholu. Muž se posléze podrobil lékařskému vyšetření a odběru krve. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz. Ve voze cestoval dále spolujezdec. Řidič hlídce doznal požití alkoholu předchozího dne, konkrétněji piva a rumu. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení. Pachateli předmětného skutku hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Místo činu balkón

Majetek poškozených odcizili neznámí pachatelé z balkónů domů v Ostravě. K prvému prověřovanému skutku došlo dne 5. 4. 2018 v době od 12 hodin do 20.30 hodin. Pachatel odcizil z  balkónu v přízemí domu v Ostravě-Zábřehu bundu, umístěnou původně na prádelní šňůře. Škodu na majetku specifikoval poškozený v předběžné výši asi 2 000 korun. Žebřík k balkónu bytu v prvním patře si zřejmě přistavil pachatel, který odcizil pánské kolo. Ke skutku došlo 6. 4. 2018 kolem 2.15 hodiny v Ostravě-Výškovicích. Škoda na majetku byla specifikována ve výši zhruba 10 000 korun. K objasnění okolností události zahájili policisté úkony trestního řízení pro trestný čin krádež a porušování domovní svobody.

 

Je podezřelý z vícero skutků

Policejní komisař oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava sdělil dne 06. 04. 2018 jednadvacetiletému muži z Ostravy podezření ze spáchání přečinu krádež, přečinu poškození cizí věci a přečinu porušování domovní svobody. V uplynulých dvou měsících se měl dopouštět majetkové trestné činnosti na Ostravsku, a to v pěti případech. Předmětem jeho zájmu měly být sklepní a skladové prostory domů. Do objektů měl volně vstoupit nebo nezjištěným způsobem vniknout. Ve čtyřech případech měl následně v budovách poškodit vícero zámkových vložek dveří sklepních místností či shodným způsobem poškodit několik sklepních kójí. Z jedné měl odcizit zde uskladněné věci, mezi nimi nápoje, drogistické zboží a žárovky. Nepohrdl ani gymnastickým míčem. V pátém případě měl v odpoledních hodinách v závěru pracovního týdne vstoupit do jednoho z domů v Moravské Ostravě, poškodit a překonat uzamčené dveře skladových prostor, tyto prohledat a poškodit několik dalších dveří, které se mu však nepodařilo překonat. Po oznámení události poškozenými měl podezřelý z místa utéci a následně byl hlídkou obvodního oddělení Mariánské Hory zadržen. Svými skutky měl způsobit celkovou škodu více než pětadvacet tisíc korun, která dosud nebyla objektivizována. Z toho škoda poškozením činí více než dvacet tisíc korun. V současné době je s mužem vedeno zkrácené přípravné řízení a za spáchání uvedených přečinů mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

 

6. 4. 2018

Nález munice z 2. světové války

Během středečního odpoledne přijali fulnečtí policisté oznámení jednatřicetiletého muže, který měl při kopání základů domu ve Stachovicích nalézt předmět podobný munici z 2. světové války. Policisté po příjezdu na místo zjistili, že se jedná o dva předměty a to nábojnici a dělostřelecký granát. Policisté místo nálezu zajistili do příjezdu pyrotechnika, který si munici převzal a odvezl k následné likvidaci. Situace si nevyžádala evakuaci obyvatel.

 

Poškození zpětných zrcátek za 24 tisíc

Policisté z Nového Jičína během včerejšího dne zahájili úkony trestního řízení pro přečin poškození cizí věci. Toho se měl v polovině měsíce března letošního roku dopustit dosud neznámý pachatel, který v Šenově u Nového Jičína poškodil na zaparkovaném vozidle BMW obě venkovní zpětná vyhřívaná zrcátka, čímž jeho majiteli způsobil škodu přesahující 24 tisíc korun. Pachateli nyní hrozí v případě dopadení trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

Muže napadl pivní sklenicí

Třiatřicetiletý muž ze Studénky se měl v uplynulých dnech dopustit trestného činu výtržnictví. Podle zjištěných informací měl v jednom z restauračních zařízení napadnout po předchozí slovní rozepři dvaačtyřicetiletého muže, kterého měl udeřit pivní sklenici do oblasti hlavy. Úder byl tak silný, že se během něj sklenice rozbila a napadenému způsobila zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Jelikož to není poprvé, co se útočník přečinu výtržnictví dopustil a v minulosti byl za něj již pravomocně odsouzen, hrozí mu nyní až tři roky za mřížemi.

 

Odcizil i nákupní košíky

Kopřivnickým policistům se během uplynulých dnů podařilo na základě kamerových záznamů zjistit totožnost muže, který se měl v měsíci březnu minimálně ve dvou případech dopustit krádeže zboží v jednom z místních obchodních domů. Jedná se o devatenáctiletého muže z Příbora, který z obchodního domu mimo zboží odcizil i plastové nákupní košíky, ve kterých měl lup uložený. Muži nyní hrozí v případě odsouzení až dva roky za mřížemi.

 

Nesmí řídit do roku 2025

V prvních minutách dne 5. 4. 2018 prováděli policisté na Těšínské ulici ve Slezské Ostravě kontrolu motorového vozidla zn. Renault. Automobil řídil 43letý muž. Policisté zjistili, že řidiči uložily soudy zákazy řízení motorových vozidel, nesmí řídit do polovinu roku 2025. Dále řidič odmítl dechovou zkoušku, stejně jako odběr biologického materiálu. Vůz byl opatřen jinou registrační značkou. Muž je tedy podezřelý jak z přestupkového jednání, tak z trestného činu. V době, kdy byl schopen procesních úkonů, si vyslechl sdělení podezření pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení.

 

Poškodil dopravní značky

Ostravští policisté pátrají po pachateli(lích), který poškodil tři dopravní značky. Ke skutku došlo v Ostravě-Vítkovicích v době od 19.30 hodin dne 4. 4. 2018 do 06.25 hodin dne 5. 4. 2018. Poškozena byla značka upravující přednost v jízdě, konkrétně „dej přednost v jízdě,“ včetně dodatkové tabulky, dále dopravní značky stanovující zákazy – zákaz vjezdu všech motorových vozidel či zákaz stání. K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na šest let.

 

4. 4. 2018

Preventivní akce „Řídím bez opice“

Preventivní akce „Řídím bez opice“ se koná již tuto sobotu 7. dubna 2018 v Centru bezpečné jízdy Ostrava, ul. Palackého 1114. Během tohoto dne si budou moci řidiči a to jak ti stávající nebo také žáci autoškol vyzkoušet tzv. jízdu pod vlivem. Za použití brýlí simulujících vliv alkoholu nebo návykových látek a v bezpečném prostoru budou mít možnost řidiči motorových vozidel absolvovat jízdu a vyzkoušet si své (ne)dovednosti. Cílem projektu je poukázat na rizika spojená s řízením motorových vozidel pod vlivem alkoholu nebo návykových látek a tím snížit počet protiprávních jednání souvisejících s touto problematikou.

 

Co je potřeba udělat pro účast?

  • zaregistrovat se na webových stránkách:

https://www.centrum.libros.cz/rezervace-opice.php

  • včas dle registrace dojet vlastním autem nebo vozidlem autoškoly do areálu

 

Aktivita je pro všechny účastníky ZDARMA.

 

Dopravní nehoda Budišovice

Dne 3. dubna 2018 v 19:30 hodin dvaadvacetiletý řidič osobního motorového vozidla při průjezdu levotočivé zatáčky mezi obcemi Pustá Polom a Budišovice ve směru jízdy na Budišovice nezvládl řízení, vyjel vpravo mimo komunikaci, kde následně narazil s vozidlem do stromu. Při nehodě došlo ke zranění čtyř osob, které ve vozidle cestovaly. Technická závada jako příčina dopravní nehody nebyla na místě zjištěna ani uplatněna. Odborné měření na přítomnost alkoholu v dechu bylo u řidiče provedeno s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě byla způsobena hmotná škoda v současné době vyčíslena na částku 101 000 korun. V dané věci byly komisařkou územního odboru Opava zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Řidiči v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na čtyři léta.

 

Krádež elektrokola

Policisté z Nového Jičína se od včerejšího dne zabývají přečinem krádeže. Dosud neznámý pachatel měl v noci z pondělí na úterý překonat oplocení pozemku jednoho z rodinných domů v místní části Skalky, kde následně z neuzamčené garáže odcizil horské elektrokolo v hodnotě přesahující 40 tisíc korun. Pachatel se svým jednáním dopustil hned dvou trestných činů a to přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody, za které mu v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.  

 

Vloupání

Dosud neznámý pachatel se měl v uplynulých dnech vloupat do jednoho z bytů ubytovacího zařízení v Kopřivnici. Po násilném překonání dveří byt prohledal a odcizil z něj televizor v hodnotě 8 tisíc korun. To však pachateli nejspíš nestačilo a stejným způsobem se měl dále v uvedeném zařízení vloupat do místnosti, která je v současné době v rekonstrukci, z níž odcizil přímočarou pilu. Dosud neznámému hříšníkovi nyní hrozí v případě dopadení až tři roky za mřížemi.

 

3. 4. 2018

Neomluvená absence

Sdělení podezření pro trestný čin ohrožování výchovy dítěte si vyslechli zákonní zástupci 14letého žáka základní školy. Šestačtyřicetiletá žena a osmačtyřicetiletý muž jsou podezřelí, že neučinili adekvátní opatření k zajištění školní docházky a přípravy k vyučování nezletilého. Oba jsou podezřelí z předmětného protiprávního jednání, ačkoliv již byli pro trestný čin ohrožování výchovy mládeže odsouzeni. Nezletilý měl během několika měsíců aktuálního školního roku absentovat ve vyučování jedné z ostravských škol bez řádné omluvy víc jak 300 hodin. Podezřelí tak mohli ohrozit vývoj nezletilého tím, že mu měli umožnit vést zahálčivý způsob života a závažným způsobem tak porušit svou povinnost o něj pečovat. Podezřelým nyní hrozí trest odnětí svobody až na pět let. V protiprávním jednání měli pokračovat po delší dobu a čin spáchat opětovně. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení.

 

Příležitost

Zatím nezjištěný pachatel vnikl do rodinného domu v Ostravě a odcizil majetek poškozených. Způsobená škoda byla předběžně stanovena ve výši přesahující 9 000 korun. Ke skutku došlo dne 30. 3. 2018 v době od 7. 45 hodin do 8.00 hodin. Pachatel vnikl na pozemek prostřednictvím neuzamčené branky, do domu pak zřejmě nezajištěnými dveřmi. Z jedné místnosti odcizil mobilní telefon, peněženky s doklady, financemi i platební kartou. Ke krádeži došlo v době, kdy byli obyvatelé domu v dalších místnostech. K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestné činy krádež, porušování domovní svobody a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

 

28. 3. 2018

Vážně popálený muž na Novojičínsku

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v pondělí 26. března u vážně popáleného muže na Novojičínsku. Pracovníci krajského operačního střediska ZZS přijali v půl čtvrté odpoledne tísňovou výzvu z Kopřivnice. Podle prvotního hlášení došlo ke zranění osoby při svařování. Na místo ihned vzlétl vrtulník LZS z Ostravy a vyjela posádka RZP z kopřivnického stanoviště.

Jednapadesátiletý muž cizí státní příslušnosti byl v době příjezdu záchranářů při vědomí, ležící v posteli. Ukázalo se, že vážné popáleniny II. stupně utrpěl již ráno, avšak pomoc si nepřivolal. Zranění v oblasti hlavy, hrudníku, horních a dolních končetin, byla závažná a postižený se nacházel ve stavu ohrožujícím jeho život. Zasahující lékař jej proto musel uvést do umělého spánku, zaintubovat dýchací cesty a zajistit přístrojem řízenou ventilaci. Týmy ZZS ošetřily popálené plochy a připravily pacienta k transportu do zdravotnického zařízení. Letečtí záchranáři pak si pak převzali muže na palubu vrtulníku a zajistili šetrnou přepravu do ostravské Fakultní nemocnice. Byl předán do péče lékařů popáleninového centra.

 

Um kriminalistů

 Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 38letého muže pro trestné činy krádež a poškození cizí věci. Muž je podezřelý z celkem devíti skutků, spáchaných napříč Moravskoslezským krajem. Způsobená škoda na majetku byla specifikována ve výši, jež přesáhla 160 000 korun (škoda, způsobená odcizením, další škoda byla způsobena poškozením majetku obětí). K sérii protiprávního jednání došlo v době od 20. 12. 2017 do 10. 3. 2018. Muž měl vnikat do různých provozoven (prodejen, restaurace), areálů, hotelů. K trestným činům došlo v Ostravě, na Ostravsku, Novojičínsku, Frýdecko-Místecku.

Po vniknutí do objektu měl muž tento zpravidla prohledat a zmocnit se majetku poškozených. Předmětem zájmu byly zejména peníze, uložené v provozovnách. Pokud podezřelý nenalezl finance, měl odcizit elektronářadí či lampu.

V případech krádeží z hotelů měl muž využívat situací, kdy se v recepcích nenacházeli zaměstnanci a zmocnit se financí. Do některých provozoven měl vniknout opakovaně. Detailněji lze popsat namátkou vybrané skutky. Muž měl vniknout do budovy hotelu na Frýdecko-Místecku, vejít za pult recepce, vypáčit zásuvku stolu. Následně měl odcizit peníze v částce vyšší 60 000 korun. K činu došlo v noci z 3. 3. 2018 na 4. 3. 2018. Nebo další případ – v prvních hodinách dne 9. 3. 2018 měl muž vniknout po vypáčení dveří hotelu do budovy na Novojičínsku. V prostorách recepce pak měl vypáčit zásuvku a odcizit příruční pokladnu s penězi. Škoda na majetku byla předběžně vyčíslena ve výši přesahující 5 000 korun.

Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař stíhání muže, který byl v minulosti opakovaně odsouzen pro majetkovou trestnou činnost, znal tedy i postupy a metody policie. Muž se k výslechu dostavil se svým právním zástupcem a k uvedené trestné činnosti se doznal. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

27. 3. 2018

Vážně poraněný muž

Kriminalisté z Nového Jičína zahájili úkony trestního řízení, směřující k prověření a objasnění skutečností, které nasvědčují spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Novojičínští kriminalisté od dnešního rána intenzivně prověřují příčiny poranění, které utrpěl za dosud nezjištěných okolností a nezjištěným způsobem jednapadesátiletý cizinec. K události mělo dojít již v ranních hodinách dne 26. března 2018, avšak zraněný muž si pomoc nepřivolal a k přivolání lékařské pomoci došlo až téhož dne v odpoledních hodinách. Muž byl letecky transportován do nemocnice v Ostravě.

 

 
 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice