17. 6. 2019

Krádež

Ostravští policisté započali prověřovat okolnosti krádeže věcí z bytu. Ke skutku došlo v době od 22 hodin dne 13. 6. 2019 do 11 hodin dne 16. 6. 2019 v Ostravě. Zatím nezjištěný pachatel překonal vstupní dveře bytu, načež odcizil notebook a z lednice potraviny – tři balení masa a balení pizzy. K objasnění okolností události zahájili policisté úkony trestního řízení pro trestné činy krádež a porušování domovní svobody. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

Na koupališti

Ostravští policisté prověřují okolnosti trestného činu zatajení nálezu, ke kterému došlo dne 15. 6. 2019 po 15.10 hodin v Ostravě. Šestatřicetiletá žena odložila v prostoru toalety taštičku se šperky a z místa odešla. Když si po krátké chvíli vzpomněla, že věci v kabince toalety zapomněla, vrátila se a počala je intenzivně hledat. Nicméně neúspěšně. Neznámý si tak měl přisvojit věci za víc jak 60 000 korun (prvotní informace, dosud neobjektivizováno znalcem). Poškozená s sebou měla starožitné hodinky, dvoje dětské náušnice, řetízek…K objasnění okolností události jsme zahájili úkony pro trestný čin zatajení věci. K dispozici je fotografie hodinek, které mohou být nabídnuty k prodeji.

Jakékoliv informace k věci přijmeme na lince 158. Za pomoc děkujeme.

 

Dopravní kontrola

Ve čtvrtek i pátek minulého týdne proběhla na území Moravskoslezského kraje dopravní akce. Téměř 120 policistů ze služby dopravní i pořádkové policie zkontrolovalo v průběhu akce celkově 1 110 vozidel. Policisté zjistili 470 dopravních přestupků, přičemž 446 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši přes 347 000 korun). Příslušnému správnímu orgánu oznámili zbývající přestupky. 294 řidičů překročilo povolenou rychlost jízdy a 3 řidiči usedli za volant pod vlivem alkoholických nápojů. Nevyhovující technický stav mělo 13 vozidel, bezpečnostní pásy nepoužili 3 řidiči. Chodci se dopustili 2 přestupků. Bez takzvané dálniční známky (tedy bez uhrazení časového poplatku) užilo zpoplatněný úsek komunikace 14 řidičů.

 

14. 6. 2019

Krádež na koupališti

Horké letní dny přímo lákají k návštěvě koupaliště. I zde je však potřeba dbát opatrnosti, jelikož ne všichni návštěvníci zde přicházejí za odpočinkem a relaxací. Najdou se i takoví, kteří čekají na příležitost něco odcizit. Příkladem toho je krádež, ke které došlo během včerejšího dne mezi 17:00 až 18:00 hodinou v areálu novojičínského venkovního bazénu. Dosud neznámý pachatel využil toho, že dvě návštěvnice nechaly bez dozoru vedle sebe odložené své batohy. Z nich pak lapka oběma odcizil mobilní telefony a z jednoho batohu navíc přenosný reproduktor a peněženku, která byla následně nalezena bez finanční hotovosti v záchodové míse pánských toalet. Celková škoda, kterou návštěvnicím koupaliště pachatel způsobil, byla vyčíslena na více jak 6 tisíc korun. Nyní mu v případě dopadení hrozí za přečin krádeže až dva roky za mřížemi. Policisté v této souvislosti upozorňují občany, aby si při návštěvě koupaliště sebou nebrali zbytečné cennosti, které nutně nepotřebují a nikdy své věci nenechávali bez dozoru položené například na dece. Nejlepší způsob jak své věci proti nenechavcům zabezpečit, je využít bezpečnostní schránky, které se již nacházejí na mnoha koupalištích.

 

 Nenastoupil do vězení

Policisté z obvodního oddělení v Novém Jičíně ve čtvrtek 13. června vypátrali třicetiletého muže z Novojičínska, který nerespektoval doručené rozhodnutí soudu. Odsouzený ve stanoveném termínu nenastoupil k výkonu trestu odnětí svobody, který mu byl uložen v trvání dvou let Okresním soudem v Novém Jičíně. Tím, že se muž vyhýbal trestu, je nyní podezřelý z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Je tak možné, že si svůj pobyt ve vězení ještě o dva roky prodlouží.

 

Tři desítky holí

Škodu za víc jak 60 000 korun (dle prvotní specifikace, dosud neobjektivizováno znalcem) způsobil zatím neznámý pachatel, který se zmocnil pomůcek golfistů. Ke skutku došlo v době od 6.20 hodin dne 12. 6. 2019 do 08.30 hodin dne 13. 6. 2019 v Moravské Ostravě. Pachatel překonal vstupní dveře do objektu, pak dveře sklepní kóje a odcizil tři golfové bagy a tři desítky golfových holí. K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestné činy krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. O krádeži příslušenství ke hře golfu jsme Vás informovali i v půli května (původní TZ, aktuální ke dni zveřejnění, níže kurzívou).

 

Golf

 Zatím nezjištěný pachatel v době od 14. 5. 2019 do 24. 5. 2019 vnikl do sklepních prostor domu v Ostravě. Pachatel poškodil uzamčení dveří objektu. Ze sklepních prostor pak odcizil různé věci – jízdní kolo, koloběžky, kufry a příslušenství ke hře golfu – 17 kusů golfových holí, golfový bag, dětské bagy s holemi, golfové vozíky a další majetek poškozených. Předběžně byla škoda na majetku specifikována ve výši zhruba 49 000 korun (dosud neobjektivizováno znalcem). K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestné činy krádež a porušování domovní svobody. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

13. 6. 2019

Využil příležitosti (neuzamčené vozidlo)

Kolem dvacáté hodiny včerejšího dne měl dosud neznámý pachatel využít v Ostravě nastalé situace. Z neuzamčeného nákladního vozidla Peugeot měl odcizit z předního sedadla plátěný pytlík. Poškození uvedli, že se v něm nacházel mobilní telefon v hodnotě pět tisíc korun, dvě peněženky s osobními doklady, dále několik platebních karet, a také finanční hotovost v částce sedmnáct tisíc korun. Během chvilky si tak „neznámý“ měl přisvojit věci v celkové hodnotě dvaadvacet tisíc korun. V případě dopadení hrozí pachateli za přečiny krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku až dvouletý trest odnětí svobody. V souvislosti s tímto případem policisté připomínají občanům, aby ve vozidle nenechávali žádné cenné věci a řádně si jej, byť na krátký okamžik, uzamkli.

 

Poškození zrcátek na šesti vozidlech

Ostravští kriminalisté v začátku tohoto týdne zahájili trestní stíhání šestadvacetiletého muže s trestní minulostí. V nočních hodinách (v měsíci březnu) měl na jedné z ulic v Ostravě-Hrabůvce úmyslně poškodit zrcátka celkem šesti vozidel různých továrních značek. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku více jak čtyřiadvacet tisíc korun. Za přečiny poškození cizí věci a výtržnictví hrozí obviněnému až tři roky za mřížemi.

 

11. 6. 2019

Odcizená platební karta

O svou platební kartu a občanský průkaz přišla během uplynulých dnů jednačtyřicetiletá žena z Novojičínska. Věci jí měl odcizit dosud neznámý pachatel při návštěvě hudební akce přímo z kabelky, kterou měla mít podle zjištěných informací žena neustále u sebe. V následujících dvou dnech se pachatel pokusil z účtu poškozené pomocí odcizené platební karty provést dvě platby v celkové výši 12 tisíc korun. Ty však vyžadovaly autorizační kód, který byl zaslán na mobilní telefon poškozené, čímž nedošlo k jejich autorizaci. I přes to však žena přišla o více jak 700 korun, jelikož pachatel její platební kartou zaplatil ve čtyřech prodejnách svou útratu. Lapkovi, který se svým jednáním dopustil trestného činu krádeže a trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, hrozí až dva roky za mřížemi.

V letních měsících se pořádá nespočet hudebních a kulturních akcí, kde je velký počet návštěvníků. Ti se mohou stát snadným terčem pachatelů krádeží. Policisté v této souvislosti upozorňují občany, aby při návštěvách hudebních a kulturních akcí byli obezřetní a dávali si pozor na své osobní věci, které by nikdy neměli nechávat bez dozoru. V případě zjištění, že jim byla například odcizena platební karta, je potřeba ji ihned zablokovat a událost oznámit na policii.  

 

Vloupání do stavebních buněk

Příborští policisté se od konce minulého dne zabývají trestným činem krádeže. Dosud neznámý pachatel se měl v katastru obce Příbor, místní části Prchalov, vloupat do dvou stavebních buněk. K události došlo v době od 18:00 hodin dne 6. června do 6:00 hodin následujícího dne, a to na staveništi obchvatu silnice č. I/58, v místě stavby tunelu. Pachatel po násilném překonání dveří ze stavebních buněk odcizil nářadí, jehož hodnota byla předběžně vyčíslena na téměř 37 tisíc korun. Policisté v této souvislosti žádají občany, kteří by k dané události mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 974 735 751 nebo zavolali na bezplatnou linku 158. Pachateli hrozí v případě dopadení trest odnětí svobody až na dva roky.  

 

Odložený batoh v nákupním vozíku – příležitost pro nenechavce

Moravskoslezští policisté upozorňují veřejnost na možné krádeže při nakupování či cestování. Samotní poškození totiž svou nepozorností mohou usnadnit páchání protiprávního jednání. A právě nepozornosti a vzdálení se od nákupního vozíku sedmaosmdesátileté ženy měl využít v začátku tohoto týdne dosud neznámý pachatel, který v jednom z ostravských obchodních domů odcizil z nákupního vozíku, z místa pro usazení dítěte, batoh. Poškozená v něm měla mobilní telefon, dále různé léky, klíče a peněženku s finanční hotovostí, platební kartou a osobními doklady. Způsobená škoda byla ženou vyčíslena na částku téměř dva tisíce korun.

 

6. 6. 2019

Převrátil vozidlo na bok

Převrácením vozidla na bok, tak skončila ve středečních ranních hodinách riskantní jízda devětatřicetiletého muže z Bílovecka. Ten podle dosud zjištěných informací v katastru obce Tísek, v prudké levotočivé zatáčce ve směru jízdy na Lubojaty, nepřizpůsobil rychlost jízdy, dostal smyk a přejel do protisměru. Následně najel na nezpevněnou krajnici a poté zpět na komunikaci, kde se vozidlo převrátilo na bok a zůstalo ležet v levém jízdním pruhu. Policisté po příjezdu na místo u řidiče provedli dechovou zkoušku, při které mu byla opakovaně naměřena hodnota přesahující jedno promile. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí až tři roky za mřížemi. Dopravní nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 30 tisíc korun.

 

4. 6. 2019

Odcizil věci za 180 tisíc

Škodu přesahující 180 tisíc korun způsobil nezvaný host, který se vloupal do jednoho z kopřivnických bytů. K události došlo v  panelovém domě na ulici Pod Morávií 1166, dne 31. května, v době od 16:30 do 18:45 hodin. Dosud neznámý pachatel do bytu vnikl po překonání zámku vstupních dveří, následně byt prohledal a odcizil z něj finanční hotovost, šperky, stravenky a další osobní věci. Policisté po pachateli, který se svým jednáním dopustil trestného činu porušování domovní svobody a trestného činu krádeže pátrají, kdy v této souvislosti žádají občany, kteří by v dané věci mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 974 735 731 nebo na bezplatné lince 158. Pachateli hrozí v případě dopadení až pět let za mřížemi.

 

Dluhy na výživném přes 100 tisíc

Až jeden rok za mřížemi, to je trest, který hrozí třiačtyřicetiletému muži za neplacení výživného. Ten má Okresním soudem v Novém Jičíně uloženou povinnost platit na svého nezletilého syna z Oder 3 tisíce korun měsíčně k rukám jeho matky. Muž si však svou vyživovací povinnost od roku 2015, vyjma sedmi měsíců, neplní. Jeho dluh na výživném se tak do současné doby vyšplhal na částku 112 tisíc korun.

Nejedná se o jediný případ neplacení výživného na Novojičínsku, kterým se policisté během uplynulých dnů zabývají a kde dluh přesáhl 100 tisíc korun. Téměř 140 tisíc má podle dosud zjištěných informací dlužit na své dva nezletilé syny také osmatřicetiletý muž z Bílovce. Ten si svou vyživovací povinnost řádně neplní od roku 2014. I jemu hrozí za trestný čin zanedbání povinné výživy až jeden rok za mřížemi.

 

Alkohol a strom

Ostravští policisté prověřují okolnosti události, ke které došlo 2. 6. 2019 kolem 21.20 hodin v Ostravě-Porubě. Z dosud zjištěný informací vyplývá, že automobil zn. Isuzu měl řídit 30letý muž, vjet přes chodník na travnatý povrch mezi domy a v jízdě pokračovat, načež automobil narazil do stromu. I poté měl řidič v jízdě pokračovat zpět po ulici. Orientační dechová zkouška muže byla pozitivní, přesáhla 2,2 promile alkoholu. Muž měl řídit bez platného řidičského oprávnění. K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Pachateli skutku tak hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

Cyklista

Ostravští policisté započali prověřovat okolnosti vážné dopravní nehody, ke které došlo 3. 6. 2019 kolem 20 hodin v katastru obce Šenov na silnici I/11 (km 294). Osmapadesátiletý muž řídil nákladní automobil zn. MAN (ve směru z Ostravy na Havířov). Řidič zřejmě při jízdě nevěnoval náležitou pozornost situaci v silničním provozu, přehlédl cyklistu jedoucího stejným směrem. Vozidlo cyklistu zachytilo, došlo k nekoordinovanému pádu cyklisty. Muž utrpěl vážná poranění, byl ošetřen a transportován záchranáři do nemocnice.

K objasnění okolností události zahájili policisté úkony trestního řízení pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Policisté provedli ohledání místa nehody, fotografickou a topografickou dokumentaci. Řidič automobilu nebyl ovlivněn alkoholem. K objasnění některých okolností mohou přispět informace svědků, kteří nás mohou kontaktovat na lince 158. Za pomoc děkujeme. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na čtyři léta.

 

Motocyklista

A dalším vážně zraněným je 40letý motocyklista. Ten při dopravní nehodě utrpěl zranění, jehož doba léčení zřejmě přesáhne šest týdnů. K dopravní nehodě došlo dne 2. 6. 2019 kolem 7.55 hodin ve Slezské Ostravě na křižovatce ulic Českobratrská a rampy ul. Bohumínské. Třiadvacetiletá žena řídila osobní automobil zn. Citroen po vedlejší pozemní komunikaci z ulice Bohumínské a následně měla odbočovat vlevo na ulici Českobratrskou. Řidička zřejmě situaci nevěnovala náležitou pozornost a nedala přednost v jízdě motocyklu zn. Suzuki GS500, který po ulici Českobratrské řídil muž. Při střetu a pádu utrpěl motocyklista vážné poranění, přičemž byl ošetřen záchranáři a transportován k hospitalizaci. I v tomto případě jsme k objasnění okolností skutku zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin těžké ublížení na zdraví. Současně žádáme případné svědky o sdělení informace k věci na lince 158.

 

28. 5. 2019

 Ohrožení pod vlivem návykové látky

 V pondělí 27. května 2019 okolo čtrnácté hodiny zastavili a kontrolovali fulnečtí policisté řidiče vozidla značky Renault. Během silniční kontroly byl jednašedesátiletý řidič vyzván, aby se podrobil dechové zkoušce, při které mu byla naměřena hodnota dosahující téměř dvě promile alkoholu v dechu. Policisté muži další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za uvedený přečin hrozí až jeden rok vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Nalezenou peněženku nevrátil

Policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který v neděli 26. května 2019, v Příboře u vlakového nádraží, poblíž řeky Lubiny, si měl ponechat nalezenou pánskou peněženku s finanční hotovostí, platební kartou a osobními doklady. Peněženku na místě zapomněl čtyřicetiletý muž z Kopřivnice, když se pro ni po chvíli vrátil, byla již peněženka pryč, přičemž nikdo ji do současné doby nevrátil a ani neodevzdal na příslušný úřad. Tímto protiprávním jednáním způsobil dosud nezjištěný pachatel škodu přesahující 8 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu zatajení věci a přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

Pátrání

Ostravští kriminalisté, specializující se na problematiku pátrání, pokračují v úkonech ke zjištění totožnosti neznámého muže. Mrtvý byl nalezen ženou, která venčila psa, dne 13. 11. 2011 krátce po šesté hodině ranní v Ostravě, poblíž vítkovického nádraží. Policisté po oznámení nálezu mrtvého započali také s úkony ke zjištění jeho identity. Byla vyžádána stanoviska znalců, pátrání bylo vedeno v natipovaných oblastech i prostředí. O pomoc byla požádána Vaším prostřednictvím také veřejnost. Po zveřejnění kriminalisté prověřovali několik poznatků, které sdělila veřejnost. Žádný z dosud realizovaných postupů nevedl ke zjištění totožnosti mrtvého.

Opětovně se proto obracíme na veřejnost a znovu žádáme o pomoc. Jednalo se o muže ve věku možná čtyřicet až pětačtyřicet let, vysokého 180 cm, rezavých vlasů a vousů. Oblečen byl do žlutomodré bundy s nášivkou WM Sport na levé části hrudi, modrých riflí a červených podkolenek. V době nálezu nebyl muž obutý.

Jakékoliv informace svědků k identitě muže sdělte prosím na lince 158. Za pomoc děkujeme.

 

24. 5. 2019

Pomněnkový den – 25. květen – Mezinárodní den pohřešovaných dětí

I v letošním roce se policisté z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje zapojují do celorepublikového projektu, který upozorňujeme na problematiku pohřešovaných dětí.

Pomněnkový den má již několikaletou tradici a jeho počátky sahají do Ameriky. V roce 1983 vyhlásil prezident Spojených států amerických Ronald Reagan 25. květen za Den pohřešovaných dětí jako vzpomínku na šestiletého chlapec, který se právě 25. května 1979 v New Yorku ztratil po cestě do školy. Pomněnkový den nese svůj název odvozený od kvítku pomněnky, jehož překlad z angličtiny znamená „nezapomeň na mě“.

Pro připomenutí problematiky pohřešovaných dětí, proběhla dnes 24. května v dopoledních hodinách na několika místech v Novém Jičíně akce, při níž jsme v blízkosti základních a mateřských škol oslovili veřejnost. Připomněli jsme, co dělat v případě, že by došlo k pohřešování někoho blízkých nebo jak poučit své děti, aby se nestaly obětí trestného činu, případně jakým způsobem by se mohli na základě výzvy Policie ČR zapojit do pátrání. V rámci akce jsme na místě rozdávali preventivně propagační předměty související s tématem pohřešovaných dětí.

 

Upoutal jej seniorčin řetízek

Sdělení podezření pro přečin krádež si vyslechl 52letý muž. Dne 31. 3. 2019 kolem 16.20 hodin měl před jedním z domů v Ostravě přistoupit k 83leté seniorce a strhnout jí řetízek. Oběť u dveří domu komunikovala s podezřelým. Muž s ní počal komunikovat, načež využil situace a šperk jí strhnul, načež se dal na útěk. Situaci však zaregistrovali náhodní svědci, jedoucí na kole. Podezřelý později šperk odhodil, cyklisté jej vrátili poškozené.

V průběhu prověřování bylo zjištěno, že řetízek „upoutal“ podezřelého pravděpodobně již při cestě tramvají. Poté, co žena vystoupila, měl jí muž následovat a využít vhodné chvíle. Škoda na majetku byla specifikována v částce 5 200 korun.

Porubští kriminalisté shromažďovali informace, klíčový význam měl zdařilý obrazový záznam podezřelého z tramvaje. Policisté však zajistili také obrazový záznam samotného skutku. Díky obrazovému záznamu a operativnímu prověřování kriminalistů byl identifikován konkrétní podezřelý muž. Ten se následně ke skutku doznal. V minulosti byl již odsouzen po trestný čin loupeže, trest vykonal v srpnu roku 2018. Aktuálně muži hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení.

 

23. 5. 2019

Nákladním vozidlem poškodil most

O tom, že stačí chvilka nepozornosti a jízda může skončit dopravní nehodou, se začátkem tohoto týdne přesvědčil šestačtyřicetiletý řidič nákladního automobilu. Ten měl v Suchdolu nad Odrou přehlédnout dopravní značku zakazující vjezd vozidel přesahující výšku 3,45 metru. Řidič vjel pod most, i když hydraulické rameno nákladního automobilu dosahovalo výšky téměř čtyř metrů. Při vjezdu došlo k poškození mostu a také konstrukce vozidla. Policisté po příjezdu na místo u řidiče provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem.

Po prohlédnutí nákladního vozidla pak zadrželi jeho osvědčení o registraci, kvůli značnému poškození bezprostředně ohrožující bezpečnost jízdy. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku přesahující 20 tisíc korun. Řidič se svým jednáním dopustil přestupku, za který mu policisté uložili pokutu v příkazním řízení.

 

21. 5. 2019

Loupeže

Kriminalisté ostravského 9. oddělení obecné kriminality, specializující se na odhalování násilné trestné činnosti, pátrají po zatím neznámém muži, podezřelém ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Policisté prověřují dva skutky, ke kterým došlo v Ostravě. Podezřelý užil vůči obětem násilí, aby se zmocnil financí ve dvou provozovnách. K prvnímu skutku došlo 11. 5. 2019 po 17 hodině v Moravské Ostravě. Muž 20leté zaměstnankyni provozovny hrozil užitím nože a újmou na zdraví či životě. Zmocnil se financí a z místa utekl. Další čin byl spáchán 13. 5. 2019 kolem 13.20 hodin v prodejně v Ostravě-Porubě. Muž zprvu předstíral zájem o zboží, vybral si oděv. Prodavačka byla poté, co otevřela pokladnu, fyzicky napadena (udeřena pěstí, později kopnuta). Muž se opět zmocnil peněz, 40leté ženě ještě pohrozil újmou na životě a místo opustil.

V průběhu prověřování policisté zjistili informace, které nasvědčují možné souvislosti mezi oběma skutky a nevylučují, že podezřelou je tatáž osoba. Kriminalisté zajistili také obrazové záznamy neznámého muže.

Jakékoliv informace svědků k identitě neznámého muže přijmeme na lince 158. Za pomoc děkujeme. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Škoda na majetku byla předběžně specifikována v částce, jež přesáhla 35 000 korun. Ke zranění obětí nedošlo.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice