Výzva – vloupání do vozidla České pošty

Pouhých patnáct minut stačilo dosud neznámému pachateli, který se během úterý 16. října 2018 v obci Petřvald vloupal do zaparkovaného vozidla České pošty před provozovnou této společnosti. K události mělo dojít v době od 10:45 do 11:00 hodin. Pachatel do vozidla značky Renault Kangoo vnikl po rozbití skleněné výplně předních dveří a následně z něj odcizil peněženku s finanční hotovostí přesahující 11 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže, za který hrozí pachateli v případě dopadení až dva roky za mřížemi. Policisté v této souvislosti žádají občany, kteří by k dané události mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 974 735 751 nebo na bezplatné lince 158.

 

Policisté dopadli pachatele krádeže výfuků

Policisté z Novojičínska dopadli pachatele, který se měl dopustit trestného činu krádeže. Šestadvacetiletý muž měl ve společnosti, kde pracoval, odcizit od dubna do září letošního roku celkem šest kusů nerezových výfuků v hodnotě šesti tisíc korun. Za toto jednání mu nyní hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Příležitost dělá pachatele

Ostravský policejní komisař rozšířil trestní stíhání 25letého muže pro trestné činy krádež (v různých stádiích), porušování domovní svobody, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Muž vykonal trest odnětí svobody na počátku července 2018. I přesto je podezřelý z devíti skutků spáchaných v době od 15. 8. 2018 do 15. 10. 2018 v různých částech Ostravy (zejména Moravské). Muž měl využívat nepozornosti obětí (neuzamčených kanceláří či vozidel) a v příhodné chvíli se měl zmocnit jejich majetku. Celková škoda se pohybuje aktuálně v řádech téměř dvou set tisíc korun, nicméně není do současnosti objektivizována znalcem. Pachateli předmětného jednání nyní hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. Policejní komisař učinil podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby.

 

Intoxikace – aktualizace

Moravskoslezští kriminalisté speciálního týmu pokračují v prověřování či vyšetřování okolností protiprávního jednání, souvisejícího s intoxikacemi syntetickými cannabinoidy v regionu. Úvodem připomeneme, že v důsledku požití této psychotropní látky mohlo být intoxikováno celkem 23 osob (dva muži zemřeli). Sdělení podezření či obvinění si vyslechla víc jak desítka osob. Kriminalisté v průběhu dalších konaných úkonů zajistili také balení syntetických cannabinoidů s nápisem „COCOLINO.“ Znovu proto opakujeme, aby lidé předmětné syntetické cannabinoidy nekonzumovali. Opětovně rovněž konstatujeme, že po masivní medializaci jsme nezaznamenali nové případy intoxikací těmito látkami. I nadále je aktuální apel, pokud lidé naleznou tyto nebezpečné syntetické cannabinoidy, aby ihned kontaktovali policisty. Předchozí souhrn informací ke kauze naleznete na http://www.policie.cz/clanek/intoxikace-728122.aspx.

V souvislosti s prověřovanými skutky upozorňujeme veřejnost na možný následek na zdraví po požití předmětných syntetických cannabinoidů. Laicky lze popsat tuto psychotropní látku jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí (marihuaně) nebo rostlinnému koření (jako například majoránka, šalvěj apod). Jejich aroma je spíše bylinného charakteru a od aroma konopí se výrazně liší. Látky jsou zpravidla uživateli kouřeny. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy (metamfetamin, extáze apod.). Fatální následek ovšem vzhledem k výše sdělenému může znamenat také požití tohoto syntetického cannabinoidu v kombinaci s alkoholem. Značné zdravotní obtíže může přinést ba i první experimentování s touto syntetickou látkou.

 

15. 10. 2018

Agresivní muž skončil na protialkoholní záchytné stanici.

Policisté z obvodního oddělení v Kopřivnici v nedělních večerních hodinách přijali oznámení, že na ulici Štefánikova se nachází agresivní muž. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že devětatřicetiletý útočník měl po slovní rozepři napadnout o pět let mladšího muže. Toho měl udeřit do oblasti hlavy, následkem čehož poškozený upadl. Útočník pak ještě v napadení pokračoval, kdy poškozenému způsobil zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Agresivního chování muž nezanechal ani po příjezdu policistů a musel být za použití donucovacích prostředků zadržen. Během dechové zkoušky mu pak byla naměřena hodnota téměř tři promile alkoholu v dechu. Následně byl převezen na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Nyní mu za trestný čin výtržnictví hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Poškozený vůz.
Ostravští policisté prověřují okolnosti události, ke které došlo v Moravské Ostravě v přesně nespecifikované době z třináctého na čtrnáctého října (od 21.40 hodin dne 13. 10. 2018 do 11.30 hodin dne 14. 10. 2018). Dosud nezjištěný pachatel poškodil krumpáčem zaparkovaný vůz zn. BMW X6. Policisté provedli ohledání místa činu, zajistili stopy. Způsobená škoda zřejmě přesáhne 100 000 korun (dosud nedisponujeme stanoviskem znalce k výši škody). K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro přečin poškození cizí věci. Pachateli skutku tak hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

8. 10. 2018

„Ztratila platební kartu, přišla o deset tisíc“

Během sobotního dne měla dvaadvacetiletá žena z Kopřivnice ztratit svou peněženku, ve které měla uschovanou finanční hotovost ve výši 500 korun, osobní doklady a platební kartu. Poté co žena ztrátu peněženky zjistila, okamžitě zkontrolovala stav svého účtu prostřednictvím internetového bankovnictví a nevěřila svým očím. Dosud neznámý pachatel jí měl prostřednictvím transakcí ze ztracené platební karty připravit o částku 10 tisíc korun.  Policisté po pachateli, který se svým jednáním dopustil trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a trestného činu krádeže pátrají, v případě dopadení mu hrozí až dva roky za mřížemi.

 

„Po 150 metrech havaroval…“

Celkem čtyři řidiče pod vlivem alkoholu dopadli během sobotního dne policisté z Novojičínska. Jedním z nich byl také dvaapadesátiletý muž, který po 150 metrech své jízdy ve vozidle Opel Corsa nezvládl řízení a havaroval do příkopu. Muž se následně pokusil z místa odejít, avšak po pár metrech byl dostižen policejní hlídkou. Policisté muži během dechové zkoušky naměřili hodnotu téměř tři promile alkoholu v dechu. Ten se poté k řízení pod vlivem alkoholu doznal. Policisté dále zjistili, že muž má v současné době uložen zákaz řízení motorových vozidel a to až do roku 2020. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za které muži nyní hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

 

4. 10. 2018

Žena s dvěma a půl promile způsobila dopravní nehodu

Devětapadesátiletá žena z Bílovce usedla během včerejšího dopoledne za volant pod vlivem alkoholu. Během své jízdy ve vozidle Citroën Xantia nezvládla řízení, kdy po odbočení na jedné z místních křižovatek vjela do protisměru a narazila do levého boku protijedoucího vozidla Škoda Fabia. Policisté u řidičky provedli dechovou zkoušku, při které jí byla opakovaně naměřena hodnota přes dvě a půl promile alkoholu v dechu. Dopravní nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Celková způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 75 tisíc korun. Ženě byl na místě zadržen řidičský průkaz a za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky jí hrozí až tři roky za mřížemi, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Odcizené svítidla z veřejného osvětlení

Policisté z Bílovce se od středečního dne zabývají krádeží tří kusů LED svítidel z veřejného osvětlení. Dosud neznámý pachatel měl tyto svítidla z výšky tří metrů odcizit od poloviny měsíce září. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na téměř 10 tisíc korun. Pachateli nyní hrozí v případě dopadení trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Dobrá práce ostravských kriminalistů

Porubští kriminalisté zahájili dne 03. 10. 2018 trestní stíhání čtyřiatřicetiletého muže z Ostravy pro přečiny krádež a poškození cizí věci. Ten měl celkem ve čtrnácti případech po rozbití skleněné výplně vniknout do uzamčených zejména osobních motorových vozidel či se o to pokusit. Téměř v desítce měl z nich odcizit různé věci. Mezi nimi palubní kameru (autokameru), finanční hotovost, nářadí, mobilní telefon, autorádio. Nepohrdl ani dioptrickými brýlemi či svíčkami. Celková způsobená škoda byla vyčíslena na částku téměř sto čtyřicet tisíc korun. Z toho škoda poškozením dosahuje částky téměř sto deset tisíc korun. Uvedené skutky měl obviněný spáchat na různých místech Ostravy, a to v období dvou týdnů od začátku září. V rámci prověřování bylo zjištěno, že muž se měl majetkové trestné činnosti dopouštět i v minulosti. Za uvedené přečiny mu hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

Téhož dne sdělili porubští kriminalisté obvinění dalšímu muži z Ostravska, tentokrát devětatřicetiletému, ze spáchání přečinů poškození cizí věci, krádež a porušování domovní svobody. Ten se měl celkem v deseti případech dopustit trestné činnosti na vícero místech Ostravy v 2. polovině září, zejména v restauračních objektech a sklepních prostorách panelových domů. Do nich se měl vloupat různými způsoby a odcizit láhve s alkoholem, potraviny, peněženku s finanční hotovostí, mobilní klimatizaci a vícero jízdních kol. Také tento obviněný měl svým jednáním způsobit škodu přesahující sto dvacet pět tisíc korun. Při prověřování uvedených skutků spolupracovali kriminalisté i s dalšími kolegy z ostravských oddělení. Některé z odcizených jízdních kol se podařilo zajistit a budou vydány majitelům. Dále bylo zjištěno, že i tento obviněný muž má za sebou trestní minulost majetkového charakteru. Za uvedené přečiny mu hrozí až pět let za mřížemi.

 

3. 10. 2018

Nebyl vybíravý

Ostravský policejní komisař zahájil dne 02. 10. 2018 trestní stíhání pětadvacetiletého muže z Ostravy pro přečiny krádež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a poškození cizí věci. Obviněný se trestné činnosti měl dopustit celkem v deseti případech, a to v různých kulturních či restauračních objektech a využívat volného přístupu. Předmětem jeho zájmy byly zejména odložené mobilní telefony či kabelky s dalším obsahem (peněženky, finanční hotovost, šperky, doklady, platební karty), či jiné nezajištěné věci, například kytara. Nepohrdl ani odloženou taškou s finanční hotovostí ve výši devadesát tisíc korun v neuzamčeném vozidle. Do jiného vozidla se už pro odložené věci (koloběžku, psí granule) měl vloupat. V některých případech se měl pokusit odcizit věci za více než sto tisíc korun. Muž měl uvedené skutky spáchat v lokalitě Moravská Ostrava v období od konce srpna do poloviny září. Celková škoda vyčíslená více než dvacítkou poškozených, která dosud nebyla objektivizována znalcem, dosahuje téměř čtvrt milionu korun. Obviněnému, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již odsouzen, hrozí za uvedené jednání trest odnětí svobody v délce až pět let.

 

1. 10. 2018

 

Vloupání do vozidel

Škodu sedm tisíc korun měl během uplynulých dnů způsobit dosud neznámý pachatel, který se pokusil v Kopřivnici vloupat do vozidla Citroën Berlingo. K události mělo dojít v době od 17:00 hodin dne 28. září do 8:30 hodin následujícího dne na ulici Pionýrská, poblíž domu s číslem popisným 737. Pachatel se na zaparkovaném vozidle Citroën pokusil vypáčit přední dveře, které poškodil, avšak do vozidla se mu vniknout nepodařilo. Téměř v tu samou dobu, a to od 20:00 hodin dne 28. září do 14:45 hodin následujícího dne, mělo dojít v Kopřivnici také k vloupání do vozidla Škoda Octavia na ulici Česká u domu s číslem 318. V tomto případě, již pachatel vnikl dovnitř. Výtržník pomocí cihly rozbil skleněnou výplň okna u řidiče a následně z vozidla odcizil řadicí páku včetně řadícího mechanizmu. Ze zavazadlového prostoru poté odcizil čtyři kusy litých hliníkových kol včetně pneumatik a také zvedák. Celková způsobená škoda byla vyčíslena na 27 tisíc korun. V obou případech byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin krádeže a přečin poškození cizí věci, za které hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Zda má na svědomí obě vloupání stejný pachatel je předmětem vyšetřování. Policisté v této souvislosti žádají občany, kteří by k daným událostem mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 974 735 731, či zavolali na bezplatnou linku 158.

 

Krádež věcí z neuzamčeného vozidla

Ve čtvrtek ráno využil neznámý pachatel v Moravské Ostravě nepozornosti jednašedesátiletého muže. Poškozený v době skutku prováděl výběr hotovosti z bankomatu a svou tašku nechal na podlaze před předním sedadlem v neuzamčeném vozidle. Toto měl zaparkováno ve vzdálenosti přibližně dva metry od místa výběru. V tašce se nacházela peněženka s osobními doklady, finanční hotovostí, stravenkami, a také doklady k vozidlu. Dále mobilní telefon, fotoaparát a tablet, vše v hodnotě více než třináct tisíc korun. V nestřežené chvíli pachatel toto odcizil. Policisté skutek prověřují pro podezření z přečinu krádež a v případě dopadení hrozí pachateli za uvedené jednání až dvouletý trest odnětí svobody.

Policisté chtějí opětovně připomenout, že vozidlo je důležité uzamykat i na krátký okamžik a nenechávat v něm bez dozoru věci, jako tašky, kabelky či elektroniku. Tyto zásady bezpečného chování je vhodné aplikovat i při vkládání nákupu do vozidla či při nakupování (odložené kabelky v nákupních vozících). Moravskoslezští policisté se v rámci svých preventivních aktivit zaměřují i na prevenci majetkové trestné činnosti. Zmínit můžeme informační kampaň „KDO S KOHO“ (http://www.policie.cz/clanek/kdo-s-koho-aneb-nenechte-si-vzit-co-je-vase.aspx).

 

Intoxikace – aktualizace

 

Ostravští kriminalisté sdělili podezření dalšímu muži pro přečin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Celkový počet osob, které si v souvislosti s intoxikacemi syntetickými cannabinoidy již vyslechly obvinění či jim bylo sděleno podezření, se zvýšil na dvanáct (třináctým podezřelým je nezletilý, žák základní školy, jehož trestní stíhání je nepřípustné).

Dalším, kdo si vyslechl podezření, je 21letý muž z Ostravy. Podezřelý měl na počátku září (v době od 4. 9. 2018 do 5. 9. 2018) poskytnout psychotropní látku, která nepříznivě ovlivňuje psychiku člověka a jeho ovládací a případně rozpoznávací schopnosti, balenou v obalech s nápisem „BAKIBA“ dalším osobám. Osmadvacetiletá žena po aplikaci (kouření) této látky byla stižena silnou nevolností a ošetřena lékařem. Trestní zákoník na předmětné jednání pamatuje trestem odnětí svobody až na pět let.

Identický zůstává možný počet intoxikovaných osob třiadvacet, přičemž dvě z intoxikovaných osob zemřely. Po masivní medializaci varování před nebezpečnými látkami jsme nezaznamenali nový případ intoxikace.

Nadále však varujeme před případným užitím syntetických cannabinoidů.

 

V souvislosti s prověřovanými skutky upozorňujeme veřejnost na možný následek na zdraví po požití předmětných syntetických cannabinoidů. Laicky lze popsat tuto psychotropní látku jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí (marihuaně) nebo rostlinnému koření (jako například majoránka, šalvěj apod). Látky jsou zpravidla uživateli kouřeny. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy (metamfetamin, extáze apod.). Fatální následek ovšem vzhledem k výše sdělenému může znamenat také požití tohoto syntetického cannabinoidu v kombinaci s alkoholem. Značné zdravotní obtíže může přinést ba i první experimentování s touto syntetickou látkou.

 

27. 9. 2018

Poškození vozidla

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v úterý 25. srpna 2018, v době od 11:00 do 18:00 hodin na parkovišti, před prodejnou potravin na ulici Husova, poškodil osobní vozidlo tovární značky Mazda. Na vozidle nezjištěným způsobem poškodil přední kapotu, čímž způsobil majiteli škodu za téměř 30 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. Za toto jednání hrozí pachateli trest odnětí svobody až na jeden rok. Policisté v této souvislosti žádají občany, kteří by k dané události mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 974 735 731, popřípadě na bezplatné lince 158.

 

Odcizení výčepního zařízení

Škodu přesahující 21 tisíc korun způsobil dosud neznámý pachatel na majetku sportovního klubu z Novojičínska. Pachatel nejprve za užití násilí vnikl do unimobuňky, ze které odcizil výčepní zařízení a několik kanystrů s pohonnými hmotami. Následně se opět za použití násilí pokusil vniknout i do hlavní budovy sportoviště, přičemž poškodil vstupní dveře a okno, dovnitř se však nedostal. Poté ještě z této budovy odcizil přijímač internetu. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, za který pachateli hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

 

Nakoupil bez placení

Ostravský policejní komisař sdělil dne 25. 09. 2018 podezření z přečinu krádež sedmačtyřicetiletému muži z Ostravy. Ten, ač byl v minulosti již za majetkovou trestnou činnost odsouzen, měl v začátku týdne vzít z prodejny potravin v Moravské Ostravě několik kusů čokolád. Následně s těmito projít kolem pokladny bez zaplacení. Krátce po skutku byl zadržen. Způsobená škoda činí více než tisíc korun. S mužem je vedeno zkrácené přípravné řízení, ve kterém mu za přečin krádež hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

 

Využil příležitosti

Vratimovští policisté prověřují krádež nářadí, ke které mělo dojít v průběhu pátečního dne v Ostravě Kunčicích. Dosud neznámý pachatel měl ze zaparkovaného nákladního vozidla Peugeot odcizit svářečku a úhlovou brusku. K činu využil toho, že vozidlo nebylo uzamčeno. Způsobená celková škoda, která dosud nebyla objektivizována znalcem, činí čtrnáct tisíc korun. V případě dopadení hrozí pachateli za přečin krádež až dva roky za mřížemi.

 

Odcizení mobilní toalety

Ostravští policisté přijali v pondělí odpoledne oznámení o odcizení mobilní toalety. Ke skutku mělo dojít v Ostravě – Nové Vsi v období deseti dnů. Dosud neobjektivizovaná způsobená škoda činí více než dvacet tisíc korun. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin krádež, za který hrozí pachateli trest odnětí svobody v délce dvou let.

 

25. 9. 2018

 

Moravskoslezští policisté se zaměřili na nepozorné řidiče

Jako jedna z nejčastěji uváděných příčin dopravních nehod, je nevěnování se plně řízení, z tohoto důvodu se Moravskoslezští dopravní policisté v průběhu minulého týdne, zaměřili zejména na kontrolu dodržování zákazu používání telefonního přístroje za jízdy v ruce, nesprávný způsob jízdy, sledování situace v silničním provozu apod. Při silničních kontrolách byl policisty využíván mimo jiné i monokulární dalekohled, který má dohled až 800 m a je vybaven digitálním fotoaparátem s možností videozáznamu. Policisté se při kontrolách taktéž zaměřili na kontrolu povinnosti používání bezpečnostních pásů u řidičů a cestujících v autobusech, dále zda řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholických nápojů a na dodržování povinností, které vyplývají ze zákonných předpisů, souvisejících se silničním provozem. Do akce se v průběhu uplynulého týdne zapojilo téměř 900 policistů, a to nejen ze služby dopravní, ale také z pořádkové policie.

Celkové výsledky dopravně bezpečnostní akce

Nejčastěji páchaným přestupkem v období dopravně bezpečnostní akce, bylo nedodržení zákonem stanovené rychlosti (156), následovalo užití vozidla s nevyhovujícím technickým stavem (130) a nepoužití bezpečnostních pásů (112). Během trvání akce policisté zjistili 6 řidičů, kteří sedli za volant po požití omamných látek a dalších 23 po požití alkoholu, přičemž 5 z nich nadýchalo hodnoty přesahující 1 promile alkoholu v krvi, policisté s nimi zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté v uvedeném období zkontrolovali 6 015 vozidel a zjistili 874 přestupků, které buď na místě vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši převyšující 355 tisíc korun) a 48 přestupků oznámili příslušnému správnímu orgánu.

 

Ve vazbě

Jak jsme informovali v minulém týdnu, došlo v Moravské Ostravě ke krádeži hudebních nástrojů. Ostravští kriminalisté shromáždili ve velmi krátké době informace směřující k 40letému podezřelému muži z Ostravy. Podezřelého muže kriminalisté zadrželi, zahájili jeho trestní stíhání pro přečiny krádež, neoprávněné užívání cizí věci i maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Muž byl přitom opakovaně odsouzen, naposledy trest odnětí svobody vykonal v závěru roku 2017. I letos však proti němu bylo vedeno trestní stíhání, věc je aktuálně v gesci soudu (mimo jiné se měl rovněž v měsíci únoru 2018 dopustit krádeže hudebních nástrojů, které měl rovněž odcizit ze zaparkovaného vozu v Ostravě). Policejní komisař učinil podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby, soud muže do vazby vzal. Aktuálně je tedy vedeno vyšetřování okolností krádeže hudebních nástrojů i neoprávněného užívání cizí věci. Automobil měl muž řídit i přesto, že mu soud uložil zákaz činnosti, spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, do roku 2020. Předmětný automobil i převážnou část odcizených věcí, ostravští kriminalisté zajistili. Muž je dále podezřelý i z krádeže věcí ze zaparkovaného vozu v Ostravě-Zábřehu. Ke skutku došlo 14. 9. 2018. Podezřelý měl poškozenému (rovněž cizinci) odcizit kufr a další věci. Škoda na majetku byla v tomto případě vyčíslena ve výši, jež přesáhla 75 000 korun (dosud neobjektivizováno znalcem). Muž se k protiprávnímu jednání následně doznal.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice