8. 6. 2023

Silniční kontrola v Novém Jičíně prokázala podnapilého řidiče osobního automobilu

Okolo patnácté hodiny odpolední 7. června 2023 službu konající policejní autohlídka z novojičínského Obvodního oddělení prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Gregorové v Novém Jičíně, přičemž stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Ford Galaxy, a to 60letého místního muže. Při této silniční kontrole bylo odborným měřením dechovými zkouškami zjištěno, že shora uvedený muž řídí automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 1,3 promile alkoholu v dechu. Řidič se zakročujícím policistům k předchozímu požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz, bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a již nyní je důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty protiprávního jednání a chování. Tímto přečinem ohrožení pod vlivem návykové látky se nadále intenzivně zabývají novojičínští policisté a kriminalisté.

 

Dopravní nehoda silně podnapilé řidičky osobního vozu v Jeseníku nad Odrou

Patnáct minut po osmnácté hodině odpolední 5. června 2023 řídila 32letá žena z Novojičínska osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia v obci Jeseník nad Odrou, přičemž při projíždění levotočivou zatáčkou nezvládla řízení vozu, vyjela vpravo na travnatou plochu, přední části automobilu prorazila zdejší pletivové a dřevěné oplocení a narazila do přilehlé novostavby rodinného domu. Při této dopravní nehodě nedošlo ke zranění žádné ze zúčastněných osob a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena řádově v několika tisíci korunách. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno a prokázáno, že shora uvedená 32letá žena řídila automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, což plně doznala a byly jí naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 2 promile alkoholu v dechu. Na místě jí zakročující policisté zadrželi řidičský průkaz, zakázali jí řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření a ve zkráceném přípravném řízení jí bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Celá záležitost je stále v gesci novojičínských policistů a kriminalistů.

7. 6. 2023

Úspěšná pátrací akce po pohřešovaném muži

Policisté obvodního oddělení Nošovice mají za sebou pátrací akci se šťastným koncem. Té předcházelo oznámení ženy z Ostravy o pohřešování jejího 57letého manžela. Ten měl minulý víkend odjet na chatu do Raškovic, kam jezdívá pravidelně. Muž se však nevrátil domů a žena jej nenašla ani na jejich chatě. Jeho telefon byl navíc nedostupný. Jelikož muž trpí epileptickými záchvaty, vyvstala obava o jeho život. Proto v pondělí ráno policisté obvodního oddělení Nošovice rozjeli pátrací akci, do které se zapojil také psovod se služebním psem. Pátrání probíhalo nejprve v blízkém okolí chaty, následně se rozšířilo i do přilehlého lesa, kam pohřešovaný chodívá na procházky.

Krátce před půl druhou odpoledne přišla dobrá zpráva. Jeden z policistů nalezl muže ležícího poblíž koryta vodního toku nedaleko silnice. Ten byl při vědomí, ale dezorientovaný a podchlazený, stěžoval si na bolest nohy. Policisté ho proto zabalili do termofólie a na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která jej převezla do nemocničního zařízení. Muž tak pravděpodobně vlivem zdravotní indispozice upadl a strávil zřejmě víc jak 24 hodin na místě, kde byl nalezen, tedy zhruba jeden kilometr od své chaty.

Policisté mnohdy s nasazením všech sil a vypětí pátrají po pohřešovaných osobách, které se například vlivem zdravotních problémů dostanou do nesnází. A právě proto takto úspěšně ukončené pátrací akce jsou radostnou zprávou nejen pro rodinu a příbuzné, ale také pro policisty, kteří tím naplňují význam našeho hesla „pomáhat a chránit“.

 

Celníci zajišťovali plná auta cigaret, tabáku a drog

​Měsíc květen byl u Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj ve znamení velkého počtu zajištěných cigaret, tabáku, ale také drog. Při kontrolách na silnicích a v provozovnách zajistili příslušníci útvaru dohledu 11 kg tabáku ke kouření, přes 14 000 cigaret a také bezmála kilogram sušené marihuany.

S problémem nadlimitního množství dovážených cigaret a tabáku ke kouření z Polska se v posledním čase potýkají celníci v Moravskoslezském kraji. Typické případy takovéhoto dovozu zjistili začátkem května v Českém Těšíně při provádění namátkové kontroly osobních vozidel. V jednom z kontrolovaných vozů převáželi dva muži české národnosti 6 kg tabáku ke kouření zakoupeného v Polsku a značeného polskými tabákovými nálepkami. Limit dovozu pro osobní spotřebu jedné osoby je přitom zákonem stanoven na 1Kg. Druhé zajištění, tentokrát polských cigaret, proběhlo následující den u nákupního střediska v Českém Těšíně. Řidič osobního vozidla české imatrikulace přesvědčoval hlídku mobilního dohledu, že veze pouze jeden karton polských cigaret, který měl na sedadle spolujezdce. Avšak kontrolou zavazadlového prostoru objevili celníci dalších 20 kartonů cigaret bez české tabákové nálepky. „Množství dovážených cigaret ze zemí EU pro osobní spotřebu je stanoveno Zákonem o spotřebních daních na 800 kusů. Pokud u osoby zjistíme nadlimitní množství zboží zatíženého spotřební daní, zajišťujeme všechno zboží, nikoli jen množství, které je nad povolený limit.“ Uvedl k problematice vedoucí oddělení mobilního dohledu.

S nezdaněnými tabákovými výrobky se však celníci nesetkávají pouze u jednotlivců, kteří při cestě za hranice nakoupí tohoto zboží více, než je povoleno. Kontroly na dodržování Zákona o spotřebních daních probíhají také přímo v obchodech. Takto bylo v měsíci květnu celníky zajištěno na několik tisíc cigaret.  „Nejčastější porušení zákona, u kontrol tabákových výrobků v prodejnách, bývá v prodeji cigaret značených již neplatnou tabákovou nálepkou. Často se ale také setkáváme s prodejem cigaret, které tabákovou nálepkou značeny nejsou vůbec.“ Doplnil k celé věci vedoucí oddělení dohledu nad subjekty.

Nebyly to však jen cigarety, které celníci v uplynulých týdnech zajišťovali na území Moravy a Slezska. Podvečer svátečního Dne vítězství 8. května si polský řidič vybral jako příhodný čas na převážení necelého kilogramu sušené marihuany z České republiky do Polska. Hlídka moravskoslezských celníků si však jeho dodávku vytipovala ke kontrole a jedoucí vozidlo tak s výstražným zařízením stíhala. Řidič si byl vědom svého nákladu, a proto se rozhodl ujet do Polska. Druhá hlídka však vozidlu zatarasila cestu a následně jej zastavila. Řidič byl předán policejnímu orgánu celní správy k trestnímu řízení.  

 

24. 5. 2023

                                                                                                                        Ostrava 24. května 2023

 

 

Tři obvinění na úseku toxi kriminality

Vlastní operativní činnost a získané poznatky dovedly kriminalisty z Frýdku-Místku k odhalení výroby a distribuce pervitinu a následnému zadržení a zahájení trestního stíhání dvou mužů (ve věku 51 a 35 let) a 32leté ženy z Frýdecko-Místecka.

Mladší z mužů si měl nejprve opatřit chemikálie, léčiva, laboratorní skla a další věci k výrobě pervitinu. Poté měl od loňského léta až do letošního dubna nejméně ve 27 případech v pronajaté garáži na Karvinsku vyrobit přes 1300 gramů této drogy. Část měl užít pro vlastní potřebu a zbytek prodat dalším osobám. Peníze utržené z prodeje pak měl použít na nákup prekursorů pro příští výrobu. Jak následně uvedl při výslechu, zkušenosti s „vařením“ měl již z minulosti a také z literatury.

Staršímu muži a ženě je kladeno za vinu, že se měli podílet na distribuci „uvařeného“ pervitinu a tento dál prodávat uživatelům ve Frýdku-Místku a okolí.

Kriminalisté všechny tři osoby obvinili z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. U výslechu se všichni k trestné činnosti doznali. V případě odsouzení hrozí ženě a staršímu z mužů trest odnětí svobody až na pět let, jejich stíhání je vedeno na svobodě. Mladší z mužů se měl skutku dopustit, přestože byl v posledních třech letech za takový čin odsouzen, nyní mu hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. V jeho případě je trestní stíhání vedeno vazebně.

 

23. 5. 2023

Pokus vraždy Třinec

Krajští kriminalisté vyšetřují další případ násilného trestného činu.

V úterý 16. května 2023 ve večerních hodinách přijali složky integrovaného záchranného systému oznámení o fyzickém napadení mezi dvěma muži v bytě v Třinci. Po příjezdu na místo policisté zadrželi jednu podezřelou osobu a jedna osoba byla předána zdravotníkům.

Následovala celá řada činností sloužící k zadokumentování případu, jako např. ohledání místa činu, zajišťování stop a další prvotní procesní úkony.  Do případu, vzhledem k závažnosti, vstoupili také krajští kriminalisté, kteří si případ převzali do své gesce a obvinili 59letého zadrženého muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu.

V bytě měla dvojice mužů popíjet alkohol a v jednom okamžiku došlo k slovní i fyzické rozepři, při které obviněný měl napadnout 56letého poškozeného kovovým předmětem. Způsobil mu mnohočetná zranění na hlavě a horních končetinách.  

Obviněný se k trestné činnosti doznává, důvodem jednání měl být domněnka, že mu poškozený odcizil mobilní telefon.

Trestní stíhání je vedeno vazebně. Muži hrozí trest odnětí svobody až do výše osmnácti let.

 

19. 5. 2023

Pokus vraždy Třinec

Krajští kriminalisté vyšetřují další případ násilného trestného činu. V úterý 16. května 2023 ve večerních hodinách přijali složky integrovaného záchranného systému oznámení o fyzickém napadení mezi dvěma muži v bytě v Třinci. Po příjezdu na místo policisté zadrželi jednu podezřelou osobu a jedna osoba byla předána zdravotníkům. Následovala celá řada činností sloužící k zadokumentování případu, jako např. ohledání místa činu, zajišťování stop a další prvotní procesní úkony.  Do případu, vzhledem k závažnosti, vstoupili také krajští kriminalisté, kteří si případ převzali do své gesce a obvinili 59letého zadrženého muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu. V bytě měla dvojice mužů popíjet alkohol a v jednom okamžiku došlo k slovní i fyzické rozepři, při které obviněný měl napadnout 56letého poškozeného kovovým předmětem. Způsobil mu mnohočetná zranění na hlavě a horních končetinách.  Obviněný se k trestné činnosti doznává, důvodem jednání měl být domněnka, že mu poškozený odcizil mobilní telefon. Trestní stíhání je vedeno vazebně. Muži hrozí trest odnětí svobody až do výše osmnácti let.

 

Objasnění majetkové trestné činnosti 20letého muže z Novojičínska

Policisté z Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu krádeže, ze kterého je důvodně podezřelý 20letý muž z Novojičínska, který se měl od poloviny měsíce února do poloviny května letošního roku dopouštět na různých místech okresu Nový Jičín protiprávního jednání a chování majetkového charakteru. Tak například v únoru 2023 neoprávněně vstoupil do částečně oploceného areálu fotbalového hřiště v obci Libhošť, kdy ze zdejšího dřevěného altánu odcizil solární světlo, solární panel, akumulátor a měnič napětí, čímž poškozené právnické organizaci způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši 35 tisíc korun. Dále v polovině dubna tohoto roku po přelezení oplocení vstoupil do uzavřeného areálu Separačního dvoru v obci Libhošť, tento prohledal a odcizil různé druhy a množství prodlužovacích elektrických kabelů v hodnotě nejméně 1 tisíce korun. Dále se ve stejné době vloupal do kabiny traktoru značky Zetor, který byl odstavený na travnaté ploše vedle objektu Čističky odpadních vod v obci Libhošť, odkud odcizil elektroniku (měnič napětí) v hodnotě 4 tisíce korun.

Pár minut po třiadvacáté hodině večerní 15. května 2023 přelezl oplocení do uzamčeného areálu Sběrného dvora na ulici Štramberské v Příboře, kde se po vypáčení visacího zámku vloupal do zdejší kovové klece s uloženým elektroodpadem a odtud odcizil dva staré notebooky, které následně poopravil a prodal je náhodným osobám za částku 500 korun.

Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Dopravní nehoda podnapilého řidiče osobního automobilu v Kopřivnici

Deset minut před dvacátou hodinou večerní 18. května 2023 řídil 34letý muž z Kralup nad Vltavou osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Roomster ve směru od obce Závišice k ulici Štefánikové v Kopřivnici, přičemž ve zdejší tříramenné křižovatce s ulicí Kpt. Jaroše nedodržel bezpečnostní vzdálenost za před ním jedoucím osobním motorovým vozidlem tovární značky Subaru XV, které řídila 37letá žena z Novojičínska a jenž zastavila v prostoru křižovatky s ohledem na dopravní značení „Stůj, dej přednost v jízdě“ a přední části škodovky narazil do zadní části výše uvedeného vozu. Při této kolizní situaci v dopravě nedošlo ke zranění žádné ze zúčastněných osob, orientační dechová zkouška vyzněla u řidičky negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 130 tisíc korun. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že 34letý muž řídil automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami téměř 1,4 promile alkoholu v dechu a rovněž i test na přítomnost jiných omamných a psychotropních látek či jedů v jeho těle prokázal pozitivní výsledek na návykovou látku amfetamin. Na výzvu ze strany zakročujících policistů se však shora jmenovaný muž bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči), na místě mu bylo zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz a již nyní je důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských dopravních policistů a kriminalistů.

 

Silniční kontrola prokázala podnapilého řidiče osobního automobilu v Nových Sedlicích

Patnáct minut před desátou hodinou dopolední 18. května 2023 policejní autohlídka z Oddělení hlídkové služby Územního odboru Policie České republiky v Opavě prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Opavské v obci Nové Sedlice, přičemž stavěla a kontrolovala zde projíždějícího řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia, a to 37letého muže z Kroměřížska. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno a prokázáno, že tento řidič řídil automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 1,4 promile alkoholu v dechu. Shora uvedený 37letý muž předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, zároveň požádal o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve), na místě mu byl zadržen řidičský průkaz, bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření a již nyní je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

 

Dopravní nehoda cyklisty na ulici Maxima Gorkého v Krnově

Deset minut před osmnáctou hodinou podvečerní 18. května 2023 jel 19letý muž na svém jízdním kole po ulici Maxima Gorkého v Krnově, přičemž přejížděl zdejší železniční přejezd, který protíná vozovku šikmo, přičemž předním kolem jízdního kola najel do prostoru železniční koleje a přes řídítka upadl na zem. Při tomto utrpěl cyklista zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v krnovském nemocničním zařízení. Ke zranění žádné jiné osoby nedošlo, orientační dechová zkouška vyzněla u 19letého mladého muže negativně, celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na několik stovek korun a celá záležitost je nadále v prošetřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

 

Případy neoprávněného vniknutí na pozemky bruntálských rodinných domů

Mezi dvacátou hodinou večerní 17. května a sedmou hodinou ranní 18. května letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulicích Horové a Wolkerové v Bruntále přečiny porušování domovní svobody, krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že neoprávněně vstoupil na několik oplocených zahrad zdejších rodinných domů, kde se volně pohyboval a prohledával tyto pozemky. Ze zde zaparkovaného motorového vozidla tovární značky Peugeot Rifter následně odcizil finanční prostředky na hotovosti, různé osobní doklady a platební karty, tankovací kartu a z nákladního prostoru daného automobilu různé druhy a množství pracovního nářadí a materiálů (detektory plynu, diferenční tlakoměry, infrateploměry, ruční závitnice, sady gola klíčů, řezačku na měď, aku vrtačku, šroubováky, kleště, elektrické zkoušečky a analyzátory spalin), čímž místní fyzické i právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 90 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Bruntále a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených dokladů, platebních karet, financí a pracovního materiálu a nářadí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bruntálské policejní číslo 974 731 651.

 

18. 5. 2023

Případ fyzického napadení mezi čtyřmi muži v obci Stachovice vyšetřují kriminalisté

V těchto dnech kriminalisté ze Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení ve věci spáchání zvlášť závažného zločinu těžkého ublíženi na zdraví ve stádiu pokusu a ze spáchání přečinu výtržnictví, kterých se měli dopustit dva muži ve věku 34 a 39 let běloruské národnosti.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak oba výše uvedení muži se pár minut po dvaadvacáté hodině večerní 11. května 2023 před budovou místní restaurace v obci Stachovice u Fulneku dostali do slovní rozepři s dvěma muži ve věku 34 a 36 let slovenské národnosti a následně za použití nalezených dřevěných hranolů tyto muže napadli i fyzicky, a to opakovanými údery po jejich celém těle. Oba napadení muži utrpěli různá středně těžká zranění s nutností lékařského vyšetření a ošetření ve Fakultní nemocnici s Poliklinikou v Ostravě-Porubě a v novojičínském nemocničním zařízení. Prvotními procesními úkony ze strany policistů z Obvodního oddělení ve Fulneku a novojičínských kriminalistů byli oba muži běloruské národnosti bezprostředně po jejich protiprávním jednání a chování zadrženi, bylo jim sděleno obvinění ze shora uvedené trestné činnosti a na základě rozhodnutí Okresního soudu v Novém Jičíně byli oba muži vzati do vazby ostravské Vazební věznice. Celá záležitost je nadále v intenzivním vyšetřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Objasnění krádeže mobilního telefonu v prostoru mořkovského vlakového nádraží

Policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně nyní ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 21letému muži ze Vsetínska, neboť měl tento na podkladě všech doposud zjištěných a prokázaných skutečností okolo dvacáté hodiny večerní 17. května letošního roku v prostoru vlakového nádraží ČD v obci Mořkov využít chvilkové nepozornosti poškozeného 21letého místního muže a z lavičky v čekárně mu odcizil volně odložený mobilní telefon v hodnotě 7 tisíc korun. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u 21letého podezřelého muže může jednat o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu ve Vsetíně k podmíněnému trestu odnětí svobody o výměře jednoho roku, se zkušební dobou do poloviny měsíce srpna roku 2024. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Silniční kontrola prokázala podnapilého řidiče osobního automobilu v Jeseníku nad Odrou

Patnáct minut po jednadvacáté hodině večerní 17. května 2023 službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Novém Jičíně prováděla dohled na bezpečnost a plynulost silničního provozu v obci Jeseník nad Odrou, přičemž stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia, a to 42letého muže z Novojičínska. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že automobil řídil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 1,5 promile alkoholu v dechu. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že 42letý muž má v současné době již svůj řidičský průkaz zadržen a celá záležitost je tak nadále v intenzivním prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkových podstat přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

Objasnění násilného odcizení mobilního telefonu v opavských Janáčkových sadech

V těchto dnech policejní komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 18letého muže z Opavy jako obviněného ze spáchání přečinu loupeže, kterého se dopustil tím, že okolo sedmnácté hodiny odpolední 15. května letošního roku v prostoru Janáčkových sadů v Opavě oslovil 15letého místního mladíka a žádal po něm vydání mobilního telefonu v hodnotě téměř 2 tisíce korun a jakmile mu tento odmítl svůj telefonní přístroj dát, tak jej fyzicky napadl. Po dvou úderech dlaní do těla obviněný muž poškozenému vytrhl mobil z ruky a odešel neznámo kam. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo, 18letý mladý muž poté mobilní telefon dal do jedné z opavských zastaváren a získal tak finanční prostředky na hotovosti ve výši 1 tisíce korun, které použil pro svou vlastní potřebu. Daný případ majetkové trestné činnosti objasnili opavští kriminalisté, přičemž lustracemi v dostupných evidencích bylo dále zjištěno a prokázáno, že se u obviněného muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Opavě jako mladistvý ve věci provinění z přečinu loupeže k podmíněnému trestu odnětí svobody v délce trvání dvou let, se zkušební dobou do ledna roku 2024. Celá záležitost je nadále ve stádiu vyšetřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

 

Případy vloupání do motorových vozidel na Opavsku objasněny

Policejní komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě v těchto dnech zahájil trestní stíhání 47letého muže z Ostravy jako obviněného ze spáchání přečinu krádeže, přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečinu poškození cizí věci, kterých se dopouštěl v průběhu měsíce dubna letošního roku na různých místech Opavska.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak se výše uvedený muž například okolo polední doby 6. dubna tohoto roku po předchozím rozbití skleněné výplně okna dveří a po páčení zámku dveří vloupal do osobního motorového vozidla tovární značky Subaru, které bylo zaparkováno na ulici Sportovní v Opavě-Malých Hošticích, kdy z automobilu nic neodcizil, na zařízení však způsobil celkovou hmotnou škodu ve výši přes 15 tisíc korun. Dále v odpoledních hodinách 8. dubna letošního roku se na ulici Městečko v Hradci nad Moravicí po předchozím rozbití skleněné výplně okna dveří vloupal do zde zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky VW Caddy, ze kterého odcizil batoh se sluchátky, s peněženkou a s finančními prostředky, s různými osobními doklady, s platební kartou a také s osobním počítačem značky Apple iPad, vše v celkové hodnotě téměř 21 tisíc korun. Ve večerních hodinách téhož dne se stejným způsobem vloupal do osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia na ulici Rušné v obci Kozmice a odcizil autorádio, čímž způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši přes 22 tisíc korun. Na katastru obce Kozmice se do zde zaparkovaných automobilů obdobnými způsoby vloupal i v odpoledních hodinách ve dnech 14. a 15. dubna 2023, přičemž z vozu tovární značky Škoda Octavia odcizil rybářský batoh a z auta tovární značky VW Touran odcizil finanční prostředky v drobných mincích a osciloskop. V těchto dvou případech hmotná škoda na majetku dosáhla výše nejméně 21 tisíc korun. Poškozeným fyzickým či právnickým osobám tak obviněný 47letý muž v pěti případech svou majetkovou trestnou činností způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši okolo 79 tisíc korun (odcizením cca 41 tisíc a poškozením cca 38 tisíc korun). Celá záležitost je nadále ve stádiu vyšetřování ze strany opavských kriminalistů, přičemž se zjišťuje případné další protiprávní jednání a chování výše uvedeného muže.

 

11. 5. 2023

Silniční kontroly na Novojičínsku prokázaly protiprávní jednání u dvou řidičů

Okolo čtrnácté hodiny odpolední 8. května 2023 službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Příboře prováděla dohled na bezpečnost a plynulost silničního provozu v katastru obce Mošnov, přičemž stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Seat Toledo, a to 31letého muže z Ostravy. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že tento řidič řídil automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami téměř 1,1 promile alkoholu v dechu. Výše uvedený muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal a na výzvu se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve) v novojičínském zdravotnickém zařízení. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že 31letý muž není v současné době držitelem řidičského průkazu s příslušným řidičským oprávněním pro osobní motorová vozidla a celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany příborských policistů a novojičínských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky případně i přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Přibližně patnáct minut před dvaadvacátou hodinou večerní 8. května 2023 vykonávala policejní autohlídka z novojičínského Obvodního oddělení dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Revoluční v Novém Jičíně, přičemž stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia, a to 28letého muže z Bruntálska. Důslednými lustracemi v dostupných evidencích bylo zjištěno a prokázáno, že shora uvedený 28letý muž má v současné chvíli vysloven status neřidiče, poněvadž má rozhodnutími Okresního soudu v Praze 4 a Magistrátu města Opavy vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do poloviny července roku 2024. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

Odcizení čtyř kompletních kol z osobního automobilu na ulici Severní v Bolaticích

Mezi dvacátou hodinou večerní 7. května a osmou hodinou ranní 8. května letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Severní v obci Bolatice přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že před jedním z domů odcizil ze zde zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Superb všechny čtyři kompletní kola s pneumatikami včetně upevňovacích šroubů, přičemž automobil nechal ležet jeho spodní části (podvozkem) na vozovce. Odcizením kol i poškozením vozu vznikla místní právnické osobě celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 120 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kravařích a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeních kol s pneumatikami, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kravařské policejní číslo 974 737 721 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Odcizení volně odložené dlažby ze staveniště na ulici Kasárenské v Krnově

V blíže neustanovené době mezi devatenáctou hodinou podvečerní 5. května a sedmou hodinou ranní 9. května tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Kasárenské v Krnově přečin krádeže tím, že na staveništi zdejšího bytového domu neoprávněně vešel do prostoru budoucích garáží a zde z volně uložených europalet odcizil přibližně 80 metrů čtverečních béžové dlažby o rozměrech 60 x 60 centimetrů a tloušťce 8 milimetrů značky Atlas Concorde, čímž místní poškozené soukromé společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 40 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Krnově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu stavebního materiálu, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na krnovské policejní číslo 974 731 731.

 

Krádež dřevní hmoty z lesního porostu u Vrbna pod Pradědem

Policisté z vrbenského Obvodního oddělení v úzké spolupráci s bruntálskými kriminality v současné chvíli intenzivně prověřují případ krádeže dřevní hmoty, ke kterému došlo v přesně neustanovené době v polovině měsíce dubna letošního roku. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak doposud neznámý pachatel nebo neznámí pachatelé odcizil/odcizili ze skládky dřeva na místě zvaném „Kamenná bouda“, a to poblíž silnice před obcí Pustá Rudná u Vrbna pod Pradědem, volně odložené kulatiny smrkových stromů o celkovém objemu téměř 39 metrů krychlových, čímž poškozeným právnických osobám a organizacím vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 116 tisíc korun. Jakékoli informace, které by vedly k objasnění tohoto protiprávního jednání a chování majetkového charakteru, jakož i k ustanovení osoby pachatele nebo osob pachatelů či k nálezu odcizeného dřeva, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na policejní číslo Obvodní oddělení ve Vrbně pod Pradědem 974 731 761 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

28. 4. 2023

Ujíždějící motocyklista se nakonec příborským policistům vzdal v obci Brušperk

Pár minut po třiadvacáté hodině večerní 27. dubna 2023 službu konající policejní autohlídka z příborského Obvodního oddělení prováděla dohled na bezpečnost a plynulost silničního provozu na ulici Ostravské v Příboře, přičemž zaregistrovala, jak řidič motocyklu tovární značky Yamaha projel přes chodník z parkoviště u zdejšího supermarketu a pokračoval po ulici Ostravské dále k ulici Bonifáce Buska a k ulici Místecké. Z důvodu přestupku v dopravě se policisté rozhodli motocyklistu zastavit, na dávané znamení ze služebního automobilu v barvách Policie České republiky (světelné i zvukové výstražné zařízení majáku a blikající nápisy STOP) však v té chvíli neznámý muž nereagoval a začal vysokou rychlostí ujíždět po místních komunikacích ke sjezdu na D48, pak jel ve směru na Kopřivnici, na kruhovém objezdu v Příboře odbočil na obec Sedlnice, dále pokračoval na obec Bartošovice, poté odbočil na Studénku (u místní části Nové Horky se ve velké rychlosti vyhnul zde přijíždějící policejní autohlídce z Obvodního oddělení ve Studénce) a pokračoval zpět na Příbor, Mošnov, Petřvald, Starou Ves až do Brušperku, kde svou rychlou jízdu výrazně zpomalil. Na ulici K Náměstí v Brušperku za neustálého pronásledování příborských policistů svou jízdu ukončil, zastavil, sesedl z motocyklu a dal ruce nad hlavu. V té chvíli byl v neznámé osobě zjištěn 40letý muž z Novojičínska a důslednými lustracemi v dostupných evidencích bylo zjištěno a prokázáno, že má v této chvíli rozhodnutím Městského úřadu v Kopřivnici vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel až do listopadu roku 2023. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně, test na možnou přítomnost návykových, omamných a psychotropních látek či jedů bezdůvodně odmítl a rovněž bezdůvodně odmítl i lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči). Během celého pronásledování v délce 40 kilometrů byla ze strany motocyklisty několikráte překročena rychlost, a to nejen v obcích ale i mimo obec, kdy v určitých úsecích obcí rychlost jízdy dosahovala až 170 km/h a mimo obce dokonce až 230 km/h, shora uvedený 40letý muž svou rychlou, bezohlednou a agresivní jízdou bezprostředně ohrožoval několik dalších účastníků silničního provozu (hlavně řidiče protijedoucích i současně jedoucích motorových vozidel), ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a rovněž nevznikla žádná hmotná škoda na majetku. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany příborských policistů a novojičínských kriminalistů mimo jiné i pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

Policisté zjistili při dopravní akci téměř 250 dopravních přestupků

Při jedné z dalších jednodenních dopravních akcí se moravskoslezští policisté zaměřili primárně na kontrolu, zda řidiči neusedli pod vlivem alkoholických nápojů a jiných návykových látek. Policisté věnovali pozornost také dalším oblastem, respektive dodržování všech pravidel silničního provozu a všemi účastníky silničního provozu. Policisté zjistili při kontrole 1 649 vozidel v souhrnu 246 dopravních přestupků. Až na 8 přestupků oznámených správnímu orgánu vyřídili všechny v příkazním řízení.

Pod vlivem alkoholických nápojů usedli za volant 4 řidiči. Nejčastějším přestupkem (64) bylo, že řidiči drželi při jízdě v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Nevyhovující technický stav mělo 28 vozidel a 26 řidičů překročilo povolenou rychlost jízdy. Bezpečnostní pásy nepoužilo 5 osob a v 1 případě nebylo užito zádržného systému. Bez takzvané dálniční známky (tedy bez uhrazení časového poplatku) užilo zpoplatněný úsek komunikace 18 řidičů. Cyklisté se dopustili 1 přestupku a chodci 6 přestupků.

 

27. 4. 2023

Trojice mužů měla vyrábět a distribuovat pervitin na Novojičínsku

Skoro kilogram a půl pervitinu měla vyrobit trojice mužů v průběhu čtyř měsíců v okr. Nový Jičín. Další výrobu se skupině nepodařilo dokončit, jelikož je zadrželi novojičínští kriminalisté z TOXI týmu ve spolupráci se zásahovou jednotkou, a to  právě v době, kdy ukončili jednu z fází výroby drogy. Jeden z pachatelů byl ozbrojený.

Novojičínští kriminalisté z TOXI týmu na případu pracovali několik měsíců. Při domovních prohlídkách bytových i nebytových prostor zajistili dvě kompletní varny, příslušenství, chemikálie a léky sloužící k výrobě drogy a její distribuci.

Komisař z oddělení obecné kriminality z Nového Jičína obvinil tři muže ve věku od 32 do 38 let ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Obvinění měli v době od prosince do svého zadržení jako organizovaná skupina s přesně rozdělenou rolí a úlohou vyrábět pervitin na dvou místech v okr. Nový Jičín. Vyrobenou drogu měli dále distribuovat a část použít pro vlastní potřebu. Gram drogy měli prodávat za cca 600 Kč.  Získané finanční prostředky použili pro svou potřebu.  Samotná příprava drogy probíhala tak, že někteří měli obstarávat potřebné suroviny, hlavní organizátor, který více znal postup při výrobě drog,  pak měl další dva instruovat ohledně výroby pervitinu.

Nejstarší z obviněných je stíhán také za nedovolené ozbrojování, jelikož aniž by byl držitelem příslušného oprávnění, přechovával zbraně podléhající registraci, a to konkrétně opakovací brokovnici, samopal vz.58  a různé střelivo.

Hotovost přesahující 90 tisíc korun a tři vozidla v hodnotě přes půl milionu korun zajistili kriminalisté jako výnos z trestné činnosti.  Trestní stíhání je vedeno vazebně a obviněným hrozí trest odnětí svobody  až do výše deseti let.

 

26. 4. 2023

 

SIMULOVANÁ NEHODA AUTOBUSU PLNÉHO LIDÍ A OBSAZENÉ DODÁVKY PROVĚŘILA ZÁCHRANÁŘE

Jak jsou jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému (IZS) a personál Fakultní nemocnice Ostrava schopny zvládnout mimořádnou hromadnou dopravní nehodu s velkým počtem zraněných lidí? S profesionální jistotou. Ukázalo to dnešní taktické cvičení před tunelem v Klimkovicích u Ostravy.

„Každý rok vybereme jednu nemocnici v kraji, která si za účasti složek IZS v praxi prověří svůj traumatologický plán. Cvičit je nutné proto, aby zaměstnanci nejenom věděli, jak se chovat a co dělat v mimořádných situacích, ale aby se doporučené postupy vžily a zautomatizovaly,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Dodal, že tentokrát bylo cvičení výjimečné rozsahem i umístěním nehody na dálnici D1 před frekventovaným tunelem a vysokým počtem zraněných lidí. „Simulace nehody i ‚zranění‘ figuranti působili autenticky, jsem přesvědčen o tom, že nezaujatí a neinformovaní pozorovatelé si mysleli, že došlo ke skutečnému neštěstí. Všichni účastníci cvičení – policisté, profesionální a dobrovolní hasiči, Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a personál nemocnice vše zvládli s naprostou profesionální jistotou a potřebným klidem,“ řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer.

K simulované nehodě došlo před klimkovickým tunelem v 9 hodin, kdy se z neznámých příčin srazil autobus s 37 cestujícími a dodávka. Po střetu skončila obě vozidla mimo dálnici. Autobus zůstal v nestabilní poloze převrácený na boku v příkopu, část cestujících z něj bylo nutné vyprostit, další leželi mimo vozidlo nebo byli zaklínění pod ním. Mezi zraněnými byli také cizinci, kteří hovoří pouze anglicky. Dodávka, ve které cestovaly 3 osoby, ležela v nestabilní poloze převrácena na boku na obslužné komunikaci a částečně v příkopu. Její posádka zůstala uvnitř, ohrožoval ji požár, který vznikl v motoru.  

Pracovníci ZZS MSK nacvičovali postup v souladu s tzv. typovými činnostmi IZS. Mezi úkoly záchranné služby na místě mimořádné události patří v prvé řadě třídění zraněných a jejich ošetření, což je v případě hromadného neštěstí velmi obtížný úkol, vyžadující odborné znalosti a rozhodnost. Postižení jsou soustředěni na shromaždiště zraněných, kde pracují záchranáři. Vedoucí lékař po provedení potřebného ošetření následně rozhoduje o prioritách transportu zraněných a ve spolupráci se zdravotnickým operačním střediskem pak o jejich směrování do zdravotnických zařízení. Jde také o nácvik společného postupu a spolupráce jednotlivých složek záchranného systému. Každá z nich sice plní své úkoly, ale musí velmi dobře spolupracovat. Nácvik postupu u hromadného neštěstí je tedy důležitým bodem v dalším vzdělávání záchranářů. Kromě samotných posádek zdravotní záchranné služby a operátorů bylo součástí nácviku také poskytování psychické první pomoci blízkým pacientů, a to v místě události i v nemocnici. Pro tuto potřebu má ZZS i většina nemocnic v Moravskoslezském kraji k dispozici speciálně připravené zdravotníky – interventy, kteří dokáží první psychickou pomoc zasaženým poskytnout.

Specialisté ZZS MSK připravili role a maskování pro 40 figurantů, kteří během cvičení simulovali různě závažná poranění a stavy. Akce se účastnilo osm posádek záchranné služby, na místě pracovalo dvaadvacet jejích členů a operátoři, řídící zásah.

K hlavním činnostem jednotek požární ochrany patřilo vyproštění velkého počtu zraněných osob a jejich předání do péče zdravotníků. Hasiči zároveň museli spolupracovat s vedoucími složek IZS, zřídit štáb velitele zásahu, vytvořit místa nasazení IZS, spolupracovat se zdravotnickou záchrannou službou při třídění zraněných, vyprošťování usmrcených osob. Jejich úkolem bylo také zajistit vozidla proti vzniku požáru, zamezit úniku provozních kapalin a další. Taktického cvičení se zúčastnilo 7 jednotek požární ochrany s 12 vozidly a 41 zasahujícími.

Na cvičení se podílelo také téměř 30 policistů Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, a to zejména ve vztahu k zajištění místa dopravní nehody, řízení a usměrňování dopravy v okolí místa zásahu složek IZS a také bezpečnosti silničního provozu. Stejně jako u reálných událostí policisté spolupracovali s hasiči a záchranáři při vyprošťování osob a poskytování první pomoci zraněným. Do cvičení se kromě dopravních policistů zapojili také policisté z řad pořádkové policie, kteří mimo jiné pátrali po možných dalších zraněných osobách v širším perimetru místa nehody.

Zranění účastníci nehody byli transportováni do Fakultní nemocnice Ostrava, kde byl aktivován a procvičen postup dle traumatologického plánu nemocnice, pět zraněných bylo převezeno do Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice a. s.

Na urgentním příjmu jsme v rámci cvičení přijali celkem 16 osob, většina byla těžce zraněných. Součástí aktivovaného traumatologického plánu bylo také zřízení triážních stanovišť pro stanovení priorit ošetření a evidenci zraněných. Po provedení diagnostiky a primárním ošetření byli pacienti předáni ke zpřesňující diagnostice na rentgen, CT, sonografii, dále k operativě a léčbě na cílová pracoviště nemocnice. Pomocí speciální aplikace byli povoláni členové krizového štábu FNO i v ten den nesloužící zdravotníci. Péči o zraněné s akutní stresovou reakcí zajistil náš tým interventů psychosociální pomoci. Rád bych zdůraznil, že cvičení probíhalo za plného nemocničního provozu,“ stručně popsal zapojení nemocnice ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant. Reálnou situaci podobného rozsahu co do počtu zraněných, řešili v ostravské fakultní nemocnici naposledy v roce 2008, kdy došlo k vlakovému neštěstí ve Studénce. Prověřování účinnosti traumatologického plánu v ostravské fakultní nemocnici se zúčastnili také zástupci ostatních nemocnic Moravskoslezského kraje. Sledovali hlavně reakci a provázanost jednotlivých pracovišť nemocnice.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice