17. 5. 2024

Opakovaná výzva ke ztotožnění osob

Novojičínští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality žádají veřejnost opětovně o pomoc se ztotožněním osob z fotografií, které se jim doposud nepodařilo ustanovit.

Od poloviny listopadu loňského roku prověřují kriminalisté okolnosti trestných činů podvodu a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Dosud neznámý pachatel měl pod legendou napadení bankovního účtu získat od poškozené přístupové údaje do jejího bankovnictví, následně si vytvořit vlastní virtuální kartu v mobilu a provést několik plateb za zboží v zahraničí. Poškozená tak přišla o více jak 700 tisíc korun. Kriminalistům se nyní podařilo získat záběry osob, které by mohly pomoci s objasněním této trestné činnosti.

Pro dosažení účelu trestního řízení se kriminalisté v souvislosti s prověřováním tohoto činu obrací na veřejnost s žádostí o pomoc a spolupráci při ustanovení osob z fotografií, které by mohly přispět k objasnění výše uvedeného skutku. Jakoukoliv informaci, která by mohla vést k jejich ztotožnění, uvítají kriminalisté na telefonním čísle 974 735 344 nebo na lince 158, případně ji sdělte na nejbližší policejní služebně. Také se obracíme na samotné osoby z fotografií, aby se případně samy dostavily na oddělení hospodářské kriminality v Novém Jičíně na ulici Divadelní.

 

16. 5. 2024

Na internetu se vydával za dívku. Z muže měl vylákat desetitisíce korun

Na začátku bylo nadšení a vidina možného vztahu. Nemělo to však šťastný konec. Muž na internetu naletěl podvodníkovi vydávajícímu se za mladou slečnu a přišel o desetitisíce korun. Třinečtí kriminalisté však podezřelého dopadli. Vše začalo, když poškozený muž kontaktoval na jistém internetovém portálu mladou dívku, která zde vystupovala jako dvacetiletá Marika z Havířova. Následně spolu začali konverzovat, nejprve na internetu, poté přes aplikaci v telefonu. Během toho mu měla dívka nabídnout své fotografie za malou úplatu 200 korun. Na to muž kývl a přes digitální peněženku jí tuto sumu poslal, načež obdržel slíbené fotky. V průběhu dalších dní, kdy byli stále v písemném kontaktu přes aplikaci, měla dívka cílenou komunikací, manipulativními technikami a také zasíláním dalších fotografií působit na city poškozeného, kdy se jejich vztah začal prohlubovat. Mladá žena byla poškozenému sympatická, a když jej měla požádat o finanční podporu s tím, že je na nemocenské a ve finanční tísni, muž s pomocí nezaváhal. Dívka tak měla průběžně žádat o poskytnutí či půjčení peněz, kdy argumentovala různými legendami. Například potřebovala peníze na nákup jídla, hygienických potřeb, dárku pro matku, ale také na uhrazení nájmu, nedoplatku za vodu či koupi nové pračky. Její požadavky se však stupňovaly a na muže měla postupem času vyvíjet psychologický nátlak. Zároveň měla slibovat vrácení peněz či kompenzaci v rámci jejich budoucího vztahu. Během necelého měsíce jí tak muž zaslal několik částek na účet a další prostřednictvím kupónů skrze digitální peněženku, vše v celkové výši téměř 85 tisíc korun. Poškozený se několikrát snažil se svou „vysněnou slečnou“ domluvit na osobním setkání. K tomu však nikdy nedošlo, jelikož dívka měla vždy přijít s nějakou výmluvou. Na poslední sjednanou schůzku nedorazila, následně si muže zablokovala a tím jejich konverzace skončila. Poškozenému tak došlo, že se stal obětí podvodného jednání a vše oznámil na policii. Věc si převzali do své gesce třinečtí kriminalisté, kterým se díky komplexnímu vyhodnocení zajištěné komunikace, výpisů z účtů a dalších listinných materiálů podařilo ztotožnit osobu možného podezřelého. Následně 34letého muže z Karvinska obvinili z přečinu podvodu. Kriminalisté také zjistili, že fotografie ženy, za kterou se vydával a posílal je poškozenému, stáhl obviněný ze zahraničních internetových stránek. Muž s kriminalisty při výslechu spolupracoval a k vytýkanému jednání se doznal. Dále pak uvedl, že měl finanční problémy, a proto pod identitou mladé dívky využil konverzace s poškozeným s tím, že vylákané peníze použil pro svou potřebu. Muži v případě odsouzení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.

 

HOKEJ

Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 začíná již zítra

Zítra začíná mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 a Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje připravilo bezpečnostní opatření, které je adekvátní charakteru akce a aktuální bezpečnostní situaci.

Budeme se věnovat zejména veřejnému pořádku, ale také majetkové kriminalitě, vandalismu.

Naši policisté budou připraveni poskytnout radu či pomoc návštěvníkům akce přímo na místě samotném.  V blízkosti arény je zřízeno viditelně označené kontaktní centrum – viz. fotografie, ve kterém budou od pátku 10. 5. 2024 policisté po dobu ostravské části mistrovství k dispozici a návštěvníci se na ně mohou s důvěrou obrátit.  

Oblast dopravy – velmi důležité informace

Na mistrovství se policisté připravují samozřejmě i z pohledu dopravy a dopravní obslužnosti, která bude po dobu trvání akce velmi vytížena. Cílem zvýšeného dohledu a dalších aktivit je zajistit plynulost a bezpečnost silničního provozu, a to nejen v krajském městě, ale také v jeho blízkém okolí, tedy v místech, kde se budou hráči i fanoušci pohybovat.

V Ostravě budou dopravní policisté rozmístěni na strategických páteřních křižovatkách – ulice Ruská x Závodní, Rudná x Závodní a obdobných místech tak, aby byla zajištěna maximální koordinace dopravy. V případě potřeby bude probíhat regulace a řízení dopravy. Určitě bychom doporučili všem návštěvníkům, kteří na mistrovství míří vozidly, aby byli trpěliví, ohleduplní a očekávali zvýšený provoz a je vhodné si načasovat příjezd na zápasy s dostatečným předstihem, což může zamezit případnému zpoždění způsobenému komplikací v silničním provozu.

 

Pro veřejnost je určeno hlavní parkoviště v Dolní oblasti Vítkovic (DOV), k čemuž je uzpůsoben i systém navádění přechodným dopravním značením. Doporučujeme toto využít, jelikož v blízkosti bude po dobu konání mistrovství projíždět speciální tramvajová linka „X“ na trase z centra přes DOV k hale a na vlakové nádraží Ostrava – Vítkovice, která bude posilovat standardní spoje. K dispozici budou v blízkosti haly i parkoviště Ledňáček a Lipový sad, která však nemají takovou kapacitu, jako plocha v DOV.

Policisté budou připraveni usměrňovat provoz dle aktuálního vývoje. Vzhledem k tomu, že při příjezdu či odjezdu návštěvníků může být na některých místech v jednu dobu větší množství automobilů, nelze vyloučit případné dopravní komplikace.

Policisté žádají účastníky silničního provozu, zejména řidiče, aby dbali dopravního značení a pokynů policistů. 

Vzhledem k možné koncentraci vozidel, linek městské hromadné dopravy a chodců apelujeme na všechny, aby věnovali silničnímu provozu maximální pozornost a kromě dodržování pravidel byli vzájemně ohleduplní.

 

Preventivní doporučení

Fanoušky, kteří se chystají navštívit jakýkoli zápas v ostravské Ostrava Aréně a nedisponují vstupenkou, upozorňujeme, aby se vyvarovali nákupu vstupenek na hokejové zápasy od neznámých osob například v blízkosti sportovní haly a na tzv. černém trhu, včetně nákupu přes neověřené agentury prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Nejlepší variantou je využít prodeje výhradně na oficiálních distribučních místech. Platí také ustanovení návštěvního řádu, kde je stanoveno, že vstupenku nelze dále přeprodávat. Vstupenka je cenina požívající ochrany proti padělání a pozměnění, kdy se ve chvíli padělání či pozměnění stává neplatnou.

Doporučujeme všem návštěvníkům, fanouškům, věnovat pozornost informacím uvedeným Mezinárodní federací ledního hokeje – tedy na oficiálních webových stránkách mistrovství https://www.iihf.com/cz/events/2024/wm.

Dále byla zřízena informační linka, na které operátor ostravského Infocentra Věž poskytne obecné informace  související s mistrovstvím světa v ledním hokeji. Tato je k dispozici od začátku mistrovství, tedy 10. května do konce ostravské části mistrovství 23. května 2024 od 08:00 do 22:00 hodin, tel. číslo je +420602712920.

V případě podezření na protiprávní jednání se lze samozřejmě obrátit na linku 112 nebo 158 či na policisty na místě samém.

Přejeme všem hokejovým fanouškům a návštěvníkům, aby si akci užili a odcházeli jen s příjemnými zážitky.

 

9. 5. 2024

Policejní nováčci se zúčastnili dopravně bezpečnostní akce

V pondělí 6. května 2024 se strážci zákona z řad dopravní i pořádkové policie na Novojičínsku zaměřili na dohled nad silničním provozem. Do dopravně bezpečnostní akce zaměřené na kontrolu dodržování všech pravidel provozu na pozemních komunikacích se tentokrát zapojila také téměř dvacítka policejních nováčků. Ti dorazili z Holešova, kde v policejním vzdělávacím zařízení absolvují základní odbornou přípravu. Se zkušenějšími kolegy tak měli možnost si v praxi vyzkoušet, jak taková silniční kontrola probíhá. Poprvé si tak mohli předepsaným způsobem zastavit vozidlo, provést samotnou kontrolu potřebných dokladů a stavu vozidla či podrobit řidiče dechové zkoušce na přítomnost alkoholu. Na vybraných stanovištích se seznámili také s měřením rychlosti prostřednictvím radaru.

Během dopolední akce policisté zkontrolovali přes 200 motorových vozidel a odhalili 33 přestupků, které s řidiči vyřešili blokově příkazem na místě v celkové výši přes 41 tisíc korun. Nejčetnějším porušením zákona byl nevyhovující technický stav vozidel, a to v 11 případech. Dále byli čtyři řidiči přistiženi za jízdy při telefonování a další čtyři hříšníci nepoužili bezpečnostní pás. V pěti případech sešlápli řidiči více plynový pedál a překročili tak povolenou rychlost. Provedená dechová zkouška na přítomnost alkoholu vyšla pozitivně u jednoho z řidičů. Dopravně bezpečnostní akce se zapojením našich policejních nováčků budou pokračovat i nadále, jelikož ty nejcennější zkušenosti do jejich nadcházejícího výkonu služby získají právě praxí se svými služebně staršími kolegy.

 

7. 5. 2024

V Kravařích se udusila čtyřletá dívka párkem v rohlíku. Zemřela v nemocnici.

Velmi smutná a tragická událost otřásla v minulých dnech obcí Kravaře na Opavsku. V průběhu pauzy na cirkusovém představení zaskočil čtyřleté dívence při jídle párek v rohlíku a začala se dusit. I přes bleskovou pomoc a letecký transport do nemocnice se ji bohužel už nepodařilo zachránit.Nešťastná tragédie se stala už ve čtvrtek 25. dubna v kravařském areálu Mezivodky, kde zrovna hostoval cirkus. O události jako první informoval v pondělí 6. května zpravodajský server Novinky.cz. Ten uvedl, že téměř pětiletá dívenka jedla o přestávce v průběhu představení párek v rohlíku, který jí bohužel najedou zaskočil. Následně se začala dusit a upadla do bezvědomí. Holčičce se okamžitě snažili pomoci svědci, ale marně.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: „Dva kolemjdoucí se o záchranu pokoušeli i pomocí nepřímé masáže srdce. Další lidé zavolali záchranku.“
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK:„Dívenka byla resuscitována a krevní oběh se podařilo obnovit. V kritickém stavu ji posádka vrtulníku předala do ostravské fakultní nemocnice.“

Novinky také informovaly, že holčička v nemocnici po několika dnech zemřela. Podle informací od příbuzných to bylo v úterý 30. dubna. Tamní přednosta Kliniky dětského lékařství pro server uvedl, že jde o velmi výjimečnou událost.

Jan Pavlíček, přednosta Kliniky dětského lékařství FN Ostrava: „V drtivé většině se dítě podaří po vdechnutí cizího tělesa zachránit. Těleso, které do dýchacích cest nepatří, se vytáhne pomocí bronchoskopie a pacient pak plně uzdravený odchází domů.“

Případ prověřili i policisté, kteří nešťastnou událost odložili.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: „Nebylo zjištěno žádné cizí zavinění ani úmysl. Jednalo se o tragickou nešťastnou událost. V této chvíli je z naší strany případ odložen, protože není podezření z páchání trestné činnosti nebo jiného protiprávního jednání.“

Pokud člověku zaskočí, většinou se snaží jídlo vykašlat ven. Pokud to nejde, jde doslova o vteřiny, během kterých může pomoci správně provedený Heimlichův manévr. Ten by měl být proveden až poté, co byl dusící se člověk 3 až 5krát udeřen do zad mezi lopatky a nepomohlo mu to.

Jiří Pokorný, lékař a expert ve výuce neodkladné péče: „Při Heimlichově hmatu se provádí stlačování nadbřišku v místě mezi hrudní kostí a pupkem. Zachránce stojí za postiženou osobou, s níž je v těsném kontaktu. Jednu ruku má sevřenou v pěst a její palcová strana se přiloží do místa, které si předtím zachránce určil (vyhmatal) jako kompresní bod. Dlaní druhé ruky se opře o malíkovou stranu pěsti a provede až pět kompresí nadbřišku směrem dozadu a nahoru. Patofyziologický princip zákroku je následující: tlak vyvinutý zachráncem přes břišní stěnu na útroby se přenese proti bránici, ta zatlačí na plíce, kde distálně od překážky vznikne pozitivní tlak, který může při dobré konstelaci posunout cizí těleso proximálně, tedy blíže k hrtanu, či je uvolnit v hltanu.“
 

6. 5. 2024

Mezi „hříšníky“ byl i řidič s pozitivním testem na drogy a zkouškou na alkohol

Policisté zaznamenali při další dopravně bezpečnostní akci, která proběhla na území celého Moravskoslezského kraje, množství dopravních přestupků. Akci zaměřili zejména na dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek řidiči. Nejčastějším porušením zákona však byly přestupky řidičů, kteří drželi v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení, v těsném závěsu bylo překročení povolené rychlosti.

Akce se uskutečnila ve čtvrtek minulého týdne. Podíleli se na ní policisté ze služby dopravní i pořádkové, kteří směřovali pozornost na dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů či jiných návykových látek řidiči. Policisté řešili 12 řidičů s pozitivním výsledkem na alkohol a 6 s pozitivním testem na drogy. Mezi nimi byl i cizí státní příslušník, u kterého při kontrole poblíž centra Ostravy kolem 17. hodiny vyšel pozitivně test na vícero drog. Také dechová zkouška byla pozitivní (přibližně 0,2 promile alkoholu v dechu). Policisté muži zakázali další jízdu a uložili mu kauci. Celkově řešili policisté 330 dopravních přestupků, drtivou většinu vyřídili na místě v příkazním řízení (pokuty v částce přesahující 340 000 korun). Krom již uvedených 12 řidičů řešených za alkohol a 6 za drogy stojí jistě za zmínku 80 přestupků řidičů, kteří drželi v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Rychlost překročilo 73 řidičů, přičemž 48 bylo v obci a 25 mimo obec. Z dalších přestupků vybírám například 53 vozidel s nevyhovujícím technickým stavem. Nesprávnou jízdou v jízdních pruzích se přestupku dopustilo 16 řidičů. S chodci řešili policisté 6 přestupků, s cyklisty 4.

 

Náročný zásah hasičů hluboko v pralese Mionší, vodu k požáru museli nosit v zádových vacích

Náročný zásah mají za sebou čtyři jednotky hasičů, které 1. května večer a následně až do čtvrtečních ranních hodiny zasahovaly u požáru hluboko v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár ohlásil osm minut před půl sedmou večerní na tísňovou linku jeden z turistů z nedaleké hory Kozubová. Na místo byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Třinec společně s dobrovolnými jednotkami z obcí Dolní Lomná, Jablunkov a Mosty u Jablunkova. Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Hasiči se dlouhou dobu snažili dostat na místo požáru, využili pomoc policistů i správců rezervace. Hořící stromy a několik dalších ohnisek našli až v nejvyšším ochranném pásmu pralesa. Do těžkého terénu se nedokázali dostat s žádnou technikou, pro hašení tedy využívali zádové vaky naplněné vodou.” Po konzultaci se správcem rezervace bylo nutné pokácet několik hořících stromů. Požár se rozšířil na plochu o velikosti přibližně jednoho hektaru. Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Krátce před půlnocí ohlásil velitel dostatek sil a prostředků, další téměř tři hodiny hasiči nosili v zádových vacích na požářiště vodu a prostor prolévali. Hasiči z Dolní Lomné zůstali na místě zásahu na dohled až do ranních hodin, krátce před sedmou předali prostor správci národní přírodní rezervace.”

 

2. 5. 2024

Haló, tady Europol. Muž uvěřil a přišel o peníze

Třinečtí policisté se zabývají dalším případem podvodu, tentokrát s legendou odcizení identity a falešnými policisty Europolu v hlavní roli. Poškozeným je muž z Frýdecko-Místecka, který takto přišel o víc jak 400 tisíc korun.

Vše začalo, když poškozeného telefonicky kontaktoval muž hovořící anglicky, který se představil jako policista Europolu. Sdělil mu, že se stal obětí krádeže identity s tím, že jsou v rámci Evropské unie pod jeho osobními údaji prováděny nelegální převody peněz. Následně byl přepojen na dalšího „policistu“, který muži řekl, jaká obvinění jsou proti němu vedená. Dále mu sdělil číslo jeho případu a také číslo svého odznaku. Poté ho požádal o osobní údaje v podobě jména, příjmení, data narození a také informace o počtu jeho bankovních účtů a platebních karet. Po krátké chvíli byl přepojen na třetího rádoby důstojníka z Europolu. Ten mu zopakoval obvinění a seznámil jej s možnostmi v rámci evropského práva, a že musí postupovat dle protokolu. To mělo zahrnovat převedení jeho financí na bezpečné místo a následné zastavení všech služeb souvisejících s jeho identitou, tedy bankovního účtu, telefonu a dalších.

Posléze byl tedy instruován ke stažení aplikace, ve které se zaregistroval a vytvořil si účet, na který se pokusil převést 100 tisíc korun na kryptoměnu bitcoin. Platba však byla opakovaně zamítnuta. Proto byl volajícím požádán o stažení jiné aplikace, kde se mu podařilo zakoupit kryptoměnu jen za nižší částku, tedy 20 tisíc korun. Následně měl tyto bitcoiny uložit do kryptoměnové peněženky, kdy byl však aplikací dotázán, zda důvěřuje osobě, na jehož adresu kryptoměnu zasílá. To v poškozeném vzbudilo podezření, zda se nejedná o podvod, což sdělil volajícímu „policistovi“. Ten však reagoval pohotově a poslal muži telefonní číslo, které si měl ověřit na internetu. Poté mu z tohoto čísla zavolal, což poškozeného uklidnilo. Převod kryptoměny byl však znovu opakovaně zamítnut. Když to tedy nešlo přes aplikace v kryptoměně, navrhl volající převod peněz na zahraniční konto mimo Evropskou unii.

Poškozený byl ještě poučen, že může být kontaktován ze své banky s dotazem, zda chce opravdu transakci provést. V případě, že by k tomuto došlo, měl trvat na okamžitém převodu peněz s tím, že se jedná o dar příteli pro nemocného syna, který nutně potřebuje operaci. Během hovoru jej volající požádal ještě o zaslání fotografie jeho dokladů, což muž učinil. Poté odeslal dle instrukcí ze svého účtu na zahraniční konto finance ve výši přes 400 tisíc korun. Druhý den však poškozený opět pojal podezření, že by se mohlo jednat o podvod, proto věc oznámil policii.

Buďte při těchto podezřelých telefonátech obezřetní a vše si ověřujte. Nezapomínejte, že pachatelé již umí napodobit telefonní čísla různých institucí, včetně policie. Doporučujeme si toto ověřit tím, že zavěsíte, číslo znovu vyťukáte a zavoláte zpátky. Také pamatujte, že vás policie či bankovní instituce nebudou telefonicky navádět k převodu peněz z vašeho účtu jinam. Tyto případy a rady se neustále opakují, věnujte jim proto pozornost, ať se nestanete další obětí podvodníků.

 

1. 5. 2024

Výzva

Novojičínští policisté se v souvislosti s prověřování přečinů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku obrací na veřejnost s žádostí o pomoc při ztotožnění muže z fotografií, který by mohl pomoci s objasněním daného skutku.

 

30. 4. 2024

Z výchovného ústavu rovnou do vazby

Úzká spolupráce mezi kriminalisty a policisty územního odboru Opava vedla k objasnění několika případů majetkové trestné činnosti, které se měli dopouštět dva nezletilí mladíci během svých útěků z výchovných ústavů. Způsobit měli škodu převyšující 72 tisíc korun. Kriminalisté 2. oddělení obecné kriminality v Krnově zahájili v těchto dnech trestní stíhání dvou mladistvých ve věku 16 a 17 let, pro provinění z krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, jelikož se měli dopouštět vloupání do obchodů a hospod na Opavsku a Bruntálsku, a to nejméně v šesti případech. V březnu a dubnu měli, samostatně i spolu, násilně vstupovat do objektů, kdy většinou poblíž nalezeným kamenem nebo dlažební kostkou měli rozbíjet skleněné výlohy a okna dveří. Alkohol, cigarety, sladkosti a především peníze v hotovosti měly být cílem svěřenců na útěku, a to i přesto, že jsou oba zatíženi podmíněným trestem za své předchozí protiprávní jednání. Krnovští kriminalisté také pracují s verzí, že tito dva mladíci mohou mít na svědomí i další podobné činy ve výše uvedených lokalitách. Vzhledem k jejich trestní minulosti, byl soudem akceptován podnět k návrhu na vzetí do vazby. V případě odsouzení jim hrozí až 18měsíční pobyt za mřížemi.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice