22. 6. 2018

Umělci

Hned čtyři muži ve věku od devatenácti do jednatřiceti let jsou důvodně podezřelí z ničení objektů v Ostravě-Zábřehu. Muži po půl noci dne 16. června 2018 v Ostravě-Zábřehu sprejem poškodili celkem čtrnáct objektů, na kterých nasprejovali nápisy různých velikostí. Na fasádách domů vytvořili nápisy modré barvy o ploše i téměř 4 metry čtvereční. Svým jednáním poškodili fasády obytných domu, oplocení rodinných domů nebo například dodávkové vozidlo. V jednom případě také vnikli na oplocený pozemek rodinného domu. Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin poškození cizí věci a přečin porušování domovní svobody. V současné době probíhá prověřování dalších skutků. V případě, že budou tito „umělci“ uznáni vinnými, jsou ohroženi trestem odnětí svobody až na dvě léta.

 

21. 6. 2018

Útočili, pak se pochvalně poplácávali

Ostravští policisté zahájili úkony trestního řízení pro přečin ublížení na zdraví, kterého se dne 29. dubna 2018 v době kolem 00:15 hodin dopustili v Moravské Ostravě dva dosud nezjištění pachatelé.

První pachatel atakoval bez zjevných důvodů údery do oblasti hlavy osmnáctiletého poškozeného a následně v době kdy se poškozený již nacházel na zemi, tomuto šlápnul na kotník. Druhý pachatel fyzicky napadl stejně starého poškozeného údery pěstí do hlavy, své údery mimo jiné směřoval také na chrup poškozeného, čímž mu způsobil středně těžké poranění. V případě dopadení hrozí za uvedený přečin trest odnětí svobody až na tři léta.

 

Začátek prázdnin – zvýšené dopravní kontroly  

Blížící se prázdniny skýtají radost pro děti a dospělé v podobě vytouženého volna a odpočinku. Ovšem hromadné „stěhování národů“, spočívající v přesunech nejen do vyhlášených evropských jižních letovisek, ale také na chaty a chalupy, sebou přináší zvýšený provoz na silnicích násobený možnou nesoustředěností spojenou s předchozími hektickými dny příprav a vyhlídkou na blížící se odpočinek. Tento letní „zmatek“ si každým rokem vyberou svou krutou daň v podobě dopravních nehod, mnohdy s těmi nejkrutějšími následky. Ze zkušeností minulých let policisté předpokládají, že prázdninové dny, hlavně přelom června a července, mohou být spojeny se zvýšeným počtem dopravních nehod a jistou mírou agrese v silničním provozu. Moravskoslezští policisté tuto léty ověřenou zkušenost neberou na lehkou váhu. V rámci celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zvýší dohled nad bezpečností silničního provozu, a to od 22. června do 8. července. Kontroly budou probíhat ve vytipovaných dnech a na vytipovaných stanovištích na území celého Moravskoslezského kraje. V rámci avízované dopravně bezpečnostní akce budou policisté ve zvýšené míře kontrolovat převážně dodržování povolené rychlosti a způsobu jízdy, technický stav motorových vozidel, telefonování během jízdy. V jejich hledáčku bude také používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí. Zkrátka, zaměří se na důkladnou kontrolu obecně platných ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

 

 

20. 6. 2018

Nebezpečné pronásledování

Policisté z obvodního oddělení ve Frenštátě pod Radhoštěm zahájili v pondělí 18. června 2018 úkony trestního řízení pro přečin nebezpečné pronásledování. Tohoto trestného činu se měl dopustit sedmašedesátiletý muž ze Vsetínska tím, že se svou o dva roky mladší bývalou partnerku pokouší opakovaně a dlouhodobě kontaktovat, a to jak přes internet, tak prostřednictvím SMS zpráv. Jeho vulgarita a nátlak ve zprávách se měli stupňovat do takové míry, že to u ženy vzbudilo obavu o její život a zdraví, proto vše oznámila na policii. V případě prokázání viny hrozí podezřelému muži až roční trest odnětí svobody.

 

Zatajení nálezu

Policisté z Frenštátu pod Radhoštěm pátrají po neznámém pachateli, který si měl dne 18. června 2018 v době od 08:30 hodin do 08:45 hodin ve Frenštátě pod Radhoštěm na ulici Bezručova přisvojit nálezem finanční hotovost ve výši téměř 8 tisíc korun. Peněženku s uvedenou finanční hotovostí, včetně osobních dokladů, měl při jízdě na jízdním kole vytratit z kapsy čtyřiadvacetiletý muž z Trojanovic. Peněženka včetně dokladů, ale již bez finanční hotovosti, byla ještě téhož dne nalezena v předpokládaném místě ztráty. Nepoctivý nálezce, který si ponechal nalezenou finanční hotovost, se stává pachatelem přečinu zatajení věci, za který může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

 

18. 6. 2018

Škoda více než sto dvacet tisíc korun

Ostravští kriminalisté prověřují případ majetkové trestné činnosti, kdy neznámý pachatel se měl vloupat do prodejny potravin v obci na Ostravsku. Dosud nezjištěným způsobem měl překonat vstupní dveře, vniknout do prodejny a zde odcizit cigarety a čokolády. Dále měl poškodit vstupní dveře do kanceláře prodejny a zde se zmocnit finanční hotovosti a stravenek. Skutku se měl pachatel dopustit v době od nedělního poledne do pondělního rána a poškozené firmě způsobit škodu více jak sto dvacet tisíc korun. V případě jeho dopadení mu za přečin krádež hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

 

Pachatel, který přepadl seniorku, je ve vazbě

Kriminalistům z Nového Jičína se v uplynulých dnech podařilo dopadnout pachatele, který měl začátkem měsíce června přepadnout pětaosmdesátiletou seniorku. K seniorce, která se vracela z divadla, přistoupil neznámý muž, který ji požádal o zapůjčení drobné finanční hotovosti. Když mu žena sdělila, že u sebe žádnou finanční hotovost nemá, pachatel ji uchopil za ruku a z prstu jí strhl prstýnek a vzápětí také řetízek s přívěškem, který měla pověšený na krku. Pachatel následně s těmito šperky v hodnotě 4 tisíc korun z místa utekl. Během vyšetřování se podařilo zajistit kamerový záznam, na němž byla poškozená zachycena ve společnosti podezřelého muže. Toho se policistům podařilo ztotožnit. Jednalo se o třicetiletého muže z Kopřivnice, kterého policisté následně zadrželi v místě jeho bydliště. Muž se k danému činu doznal a z úst kriminalistů si již vyslechl obvinění z trestného činu loupeže, za který mu hrozí až deset let za mřížemi. Nejedná se o jediný trestný čin, kterého se měl obviněný dopustit. Policistům se podařilo zjistit, že v březnu letošního roku měl pod záminkou zakoupení bytu vylákat od šestadvacetiletého muže celkem 130 tisíc korun, které následně využil pro svou potřebu. Koncem měsíce dubna se pak měl dopustit trestného činu vydírání, když pětadvacetiletou ženu, která si jej pozvala k sobě domů, přinutil pod pohrůžkou násilí, aby mu vydala svůj mobilní telefon v hodnotě 3 tisíc korun. Obviněný se nyní nachází v ostravské vazební věznici, kde čeká na soudní líčení.

 

13. 6. 2018

Krádež svodů

Policisté z Příbora pátrají po dosud neznámém pachateli, který měl v noci z pátku na sobotu
9. června 2018 odcizit z objektu kostela v jedné z obcí na Příborsku měděné úchyty a 10 metrů měděných svodů. Pachatel svým jednáním způsobil škodu 17 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádež. Za toto jednání stanoví trestní zákoník trest odnětí svobody až na dvě léta nebo peněžitý trest.

 

Vloupání do bagru

Začátkem tohoto týdne přijali policisté z Oder oznámení o krádeži v kamenolomu v Jakubčovicích nad Odrou. Neznámý pachatel se zde měl v době od pátku do pondělí vloupat do zaparkovaného bagru, z jehož nádrže následně odčerpal 400 litrů motorové nafty a odcizil dva akumulátory. Způsobená škoda převyšuje 20 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. V případě dopadení pachatele mu za tento skutek hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

Žádáme občany, kteří by mohli k této události podat jakékoliv informace, aby tyto informace sdělili osobně na kterékoliv oddělení Policie ČR, či na telefonní číslo 974 735 741 popřípadě na linku 158.

 

11. 6. 2018

Zaměřeno na alkohol

Moravskoslezští policisté se o uplynulém víkendu zaměřili během dopravně bezpečnostní akce na zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek. Akce se zúčastnilo 404 policistů pořádkové a dopravní služby.

Zkontrolováno bylo 3.580 vozidel. Přestupků bylo zjištěno 347, z toho 326 přestupků bylo vyřešeno na místě příkazním řízením (blokově). Celková částka, která byla za přestupky uložena, činila 106.000 korun. U dvaceti řidičů byla provedenou kontrolou zjištěna přítomnost alkoholu v dechu. Z toho šestnáct řidičů se dopustilo přestupku (hodnota do 1 promile alkoholu v dechu). U dvou řidičů byla zjištěna přítomnost jiné návykové látky. Policisté dále zjistili 35 přestupků, kterých se řidiči dopustili nepoužitím bezpečnostních pásů. Řidiči užili celkem 93 vozidel v nevyhovujícím technickém stavu.

Nejvyšší naměřenou hodnotu alkoholu v dechu měl sedmačtyřicetiletý řidič v Ostravě, ten se dne 10. 6. 2018 krátce před 15:00 hodinou podrobil odbornému měření na přítomnost alkoholu v dechu s výsledkem téměř 2,3 promile alkoholu.

Pozornosti policistů neunikli ani cyklisté. V Příboru byl před půl noci dne 8. června 2018 kontrolován čtyřiadvacetiletý cyklista, který se následně podrobil odbornému měření s výsledkem 2,3 promile alkoholu v dechu.

 

Za volantem třináctiletý

Nestandardní způsob jízdy osobního vozu upoutal pozornost hlídky zhruba hodinu před půlnocí 10. června 2018 v Ostravě. Na pokyn k zastavení se dal řidič fordu na újezd, přičemž zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy, vjel mimo komunikaci a narazil do betonové části. Posléze bylo zjištěno, že vůz řídil teprve třináctiletý chlapec. Okolnosti skutku i nadále prověřují ostravští policisté.

 

Lapka přistižen při činu

Policisté z obvodního oddělení v Bílovci se od včerejšího dne zabývají přečinem porušování domovní svobody a přečinem krádeže ve stádiu pokusu. Z těchto dvou trestných činů je podezřelý šestadvacetiletý muž, který měl v odpoledních hodinách vniknout na pozemek jednoho z rodinných domů v Jistebníku. Pachatel vešel do otevřené garáže, ze které vytáhl jízdní koho v hodnotě téměř 15 tisíc korun, které si přichystal k odcizení. To mu však nejspíš nestačilo a tak se vrátil zpět do garáže, kde se rozhodl prohledat neuzamčené vozidlo značky Volkswagen. V danou chvíli byl však lapka přistižen majitelkou domu a z místa činu utekl na vedlejší neoplocenou zahradu, kde se pokusil schovat pod dřevěným přístřeškem. Tam jej zadržel soused poškozené až do příjezdu policistů, kterým se následně pachatel ke svému jednání doznal. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Za stovku až na tři léta

Až tři roky odnětí svobody hrozí šestadvacetiletému muži z Příboru. Ten měl v polovině měsíce května letošního roku v prodejně potravin u sebe uschovat zboží v hodnotě 100 korun. Následně na pokladně zaplatil pouze drobný nákup a s uschovaným zbožím poté prodejnu opustil. Příborští policisté po oznámení skutku v dané věci prováděli prověřování a vyhodnocovaní zjištěných poznatku, dle kterých byl ztotožněn podezřelý. Jelikož byl za obdobný skutek odsouzen, hrozí mu nyní za přečin krádež až tři léta odnětí svobody.

 

7. 6. 2018

Vloupání do prodejny

Včera, kolem třetí hodiny ranní, mělo dojít v obci Bordovice na Frenštátsku k vloupání do místní prodejny potravin COOP. Dosud neznámý pachatel nejprve rozbil skleněnou výlohu této prodejny, kdy vzniklým otvorem vnikl dovnitř a odcizil zde cigarety různých značek v hodnotě přesahující pět tisíc korun. Policisté z Frenštátu pod Radhoštěm v této souvislosti žádají občany, kteří by k dané události mohli poskytnout jakékoliv informace, aby je kontaktovali na telefonním čísle 974 735 711 či zavolali na bezplatnou linku 158.

Pachateli hrozí v případě dopadení, za trestný čin krádeže a trestný čin poškození cizí věci, trest odnětí svobody až na dva roky. Za pomoc občanů děkujeme.

 

4. 6. 2018

Převrátil vozidlo na střechu

V nedělních brzkých ranních hodinách usedl pod vlivem alkoholu za volant vozidla Škoda Felicia devatenáctiletý mladík. Krátce před čtvrtou hodinou ráno zřejmě díky podnapilosti nezvládl řízení a v Kopřivnici, při projíždění levotočivou zatáčkou, narazil přední části vozidla do vzpěry telefonního sloupu. Mladík navzdory tomu pokračoval v jízdě, kdy následně narazil do oplocení jednoho z rodinných domů, od kterého se vozidlo odrazilo a převrátilo se na střechu.

  

Policisté po příjezdu na místo u řidiče provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili více jak jednu a půl promile alkoholu v dechu. Řidič během dopravní nehody utrpěl lehké zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun. Mladíka nyní může stát jeho nezodpovědné jednání draho, jelikož mu za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

 

Šíření poplašné zprávy

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 34letého muže pro trestný čin šíření poplašné zprávy. Muž byl přitom v předchozích letech opakovaně pro totožný trestný čin odsouzen. Trest odnětí svobody vykonal na počátku ledna letošního roku. I přesto měl 2. 6. 2018 oznámit na tísňovou linku 158 smyšlenou informaci o umístění nástražného výbušného systému v jednom z ostravských objektů, určených k ubytování. Nástražný systém měl být (dle sdělení oznamovatele) iniciován do jedné hodiny. Oznámení bylo přijato kolem 19 hodiny dne 2. 6. 2018. Krátce před 20.30 hodin měl muž na tísňové lince oznámit obdobné sdělení. Tentokrát avizoval umístění nástražného výbušného systému v prostoru nádraží.

Policisté realizovali úkony, směřující k eliminaci nebezpečí. Evakuováno bylo celkem víc jak 330 osob, mezi nimi i imobilní osoby. Tyto do bezpečného prostoru přenesli policisté speciální pořádkové jednotky. Nato byla provedena prohlídka uvedeného prostoru, na místo byl povolán kynolog se speciální vycvičeným psem. Propátrání objektu skončilo negativním výsledkem, nástražný výbušný systém nebyl nalezen. Současně však policisté pátrali po volajícím. Podezřelého muže zadrželi zhruba deset minut po druhém oznámení. Orientační dechová zkouška vykázala hodnotu 2,7 promile alkoholu. Výslech bylo možno konat v době, kdy muž nebyl ovlivněn alkoholem.

Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání muže a hrozí mu tak až pět let odnětí svobody. Policejní komisař učinil podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. V uplynulých měsících jsme Vás informovali o dalších případech šíření poplašné zprávy, kdy volající byli rovněž identifikováni (poslední dne 9. 2. 2018). Jiný obviněný měl oznámit umístění nástražného výbušného systému v obchodním centru v Praze.

 

29. 5. 2018

Cesty vlakem – výzva

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 72letého muže pro trestný čin výtržnictví. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. Senior je podezřelý, že v době od února 2018 do 13. 4. 2018 se během jízdy vlaky (zejména na trase mezi železničními stanicemi Ostrava – Český Těšín) ukájel. Muž si měl při pohledu na dívky třít úd pod oděvem. K uvedeném protiprávnímu jednání mohlo dojít v deseti případech. Po oznámení jedné z dívek muže nalezli policisté v prostoru nádraží. Ke svému protiprávnímu jednání se doznal. Vybírat si měl dívky (ve věku studujících střední školy) a činy páchat ve vlaku. Díky volnému času, kterým disponuje v důchodu, měl cestovat vlaky. Policisté v tuto chvíli znají identitu čtyř poškozených dívek ve věku 18 – 19 let (před jednou z poškozených měl muž onanovat opakovaně). Z dosud zjištěných skutečností však vyplývá, že k uvedenému jednání mohlo dojít i v dalších případech. Žádáme poškozené, které dosud nekontaktovaly policii, aby tak učinily na lince 158 nebo telefonu kriminalistů 974 726 770.

 

28. 5. 2018

Agresivní útočník skončil na protialkoholní záchytné stanici

Z trestného činu porušování domovní svobody a z trestného činu ublížení na zdraví je podezřelý dvaatřicetiletý muž z Novojičínska. Ten měl během sobotního dopoledne na chodbě panelového domu po slovní rozepři napadnout devětačtyřicetiletého muže, kterého uchopil za hlavu a opakovaně mu s ní tloukl o sádrokartonovou stěnu, kterou tímto poškodil. Napadenému se následně podařilo utéct a uzamknout se ve svém bytě. Útočník však ve svém agresivním jednání pokračoval. Ve vstupních dveřích bytu poškozeného utvořil otvor, kterým prostrčil ruku a dveře odemkl. Poškozeného pak opětovně fyzicky napadl několika údery a následně z místa odešel. Po třech hodinách od události skončil útočník v policejních poutech, jelikož se ho policistům podařilo vypátrat v nedalekém baru. Zadržený byl podroben dechové zkoušce, při které mu byla naměřena hodnota téměř čtyři promile a následně tak skončil na protialkoholní záchytné stanici. Během napadení utrpěl poškozený muž zranění, které si vyžádalo jednorázové ošetření v nemocnici. Způsobená škoda na majetku byla vyčíslena na dva tisíce korun. Pachateli nyní hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až na tři roky.

 

Výzva policie

Dne 11. května 2018 v čase 14:15 hodin došlo na ul. Proskovická v Ostravě-Staré Bělé k dopravní nehodě osobního vozidla tovární zn. VW Touran, světlé barvy a motocyklu zn. Suzuki. Řidiči jedoucí za sebou shodně předjížděli stejným směrem jedoucí vozidlo červené barvy, dosud nezjištěné značky. Jednatřicetiletý řidič vozidla zn. VW měl při předjíždění ohrozit za sebou jedoucí motocykl, přičemž došlo ke střetu a pádu dvacetiletého motocyklisty na komunikaci a jeho zranění, které si vyžádalo hospitalizaci. Řidič červeného vozidla po předchozím zastavení z místa odjel.  Tímto žádáme svědky této nehody, kteří by mohli podat jakékoliv relevantní informace k objektivnímu posouzení všech okolností šetřené událost, zejména řidiče neustanoveného červeného vozidla, nechť nás kontaktují na kterékoliv služebně Policie České republiky, bezplatné lince 158 nebo na služební telefonní lince 974 725 518. Za případnou pomoc předem děkujeme.

 

 

 

 
 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice