Gracia závod

Informace k zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu – cyklistický závod žen

 Ve dnech 25. – 28. dubna 2024 se v našem kraji pojede mezinárodní etapový závod žen v silniční cyklistice Gracia Orlová. Policisté budou zajišťovat v této souvislosti bezpečnost a plynulost silničního provozu. Budou dopravu monitorovat a současně usměrňovat. Jsou připraveni také řídit provoz na křižovatkách, na kterých budou případně vypnuta světelná signalizační zařízení (semafory). Dopravní omezení na komunikacích v daný čas a na konkrétním místě budou činěna po dobu a míru nezbytně nutnou. Policisté budou v součinnosti s městskými policisty a pořadatelskou službou. Žádáme účastníky silničního provozu a diváky, aby dbali pokynů policistů, současně pokynů pořadatelů a strážníků.

Závod čítá 5 etap (včetně jiných krajů), v Moravskoslezském kraji se jedná o komunikace v okresech Karviná, Nový Jičín, Frýdek-Místek a Ostrava. Ve stručnosti popis etap a časů:

1. etapa, 25. 4. 2024, 13:00 – 16:30 hodin: Orlová – Havířov – Frýdlant nad Ostravicí – Hukvaldy – Kopřivnice – Štramberk

2. etapa, 26. 4. 2024, 11:00 – 14:30 hodin: Lichnov – Frenštát pod Radhoštěm – Pustevny – Velké Karlovice –  Rožnov pod Radhoštěm – Frenštát pod Radhoštěm – Lichnov

3. etapa, 27. 4. 2024, 9:00 – 10:00 hodin: časovka Havířov – Ostrava – Havířov. Silnice č. I/11 ve směru na Ostravu bude po celé délce v době od 7:30 do 12:00 hodin uzavřena. Objízdná trasa bude vedena po silnici č. II/479.

4. etapa, 27. 4. 2024, 16:00 – 18:30 hodin: okruhy Bohumín

5. etapa: 28. 4. 2024, 10:00 – 13:30 hodin: okruhy Orlová

Podrobný harmonogram jednotlivých etap, který je stěžejní pro nezbytná dopravní omezení a pro usměrnění dopravy na komunikacích v rámci Moravskoslezského kraje, je veřejně dostupný. Bližší informace, tzn. konkrétní časové snímky závodu a detailní popis tras, lze zjistit z veřejně dostupných zdrojů a přiřadit tak dle vybrané lokality konkrétní související dopravní omezení v místě a čase.

 

19. 4. 2024

Informace k dnešní události v Třinci

Dnes okolo půl sedmé ráno došlo na železniční trati v Třinci ke střetu osoby s vlakem. Žena ve věku okolo 40 let utrpěla zranění neslučitelná se životem. Provoz na trati byl na nezbytně nutnou dobu zastaven v obou směrech, následně byl obnoven po jedné traťové koleji a před devátou hodinou ranní byl plně obnoven. Okolnostmi této tragické události se zabývají třinečtí kriminalisté, jednou z verzí je také možná sebevražda.

 

17. 4. 2024

Mladá žena se topila v řece, do které jí spadl telefon. Zachránili ji společně hasiči, policisté a strážníci.

Tříčlenná hlídka policistů ze speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství se vracela v pondělí po 15. hodině na základnu ve Frýdku-Místku. Ve vysílačce šlo hlášení operačního střediska o ženě topící se v řece Ostravici, poblíž soutoku s Morávkou. Policisté díky místní znalosti věděli, že soutok je poblíž. V mžiku otočili vozidlo a vyrazili. Na místě spatřili strážníka Městské policie Frýdek-Místek s lanem a plovákem, kterého se zhruba dva metry od břehu držela mladá žena po pás v chladné vodě. Byla evidentně vysílená, neboť určitou dobu trvalo, než její volání o pomoc uslyšeli kolemjdoucí a přivolali pomoc. Ženě se nedařilo dostat na břeh, neboť v tomto místě u splavu se točí voda v tzv. válci (bubnu), proud je zde silný a břeh strmý. Nebylo nač čekat. Policista nprap. Ryška vběhl okamžitě do řeky a uchopil ženu tak, ať ji nestrhne proud do větší hloubky. Z břehu mu kolega hodil házecí pytlík. Policista upevnil lano házecího pytlíku na ženě, tím ji jistil. Lano tak perfektně posloužilo pro případ, že by ženu strhnul proud do hlubší vody. A to reálně hrozilo. V té době již byli na místě další policisté a hasiči. Jeden z hasičů také vešel do vody. Vyčerpanou ženu vzal do náručí a přítomní policisté a hasiči, za součinnosti strážníka, společnými silami vytáhli ženu pomocí lana z vody. V místě nebylo v podstatě možné kvůli strmému břehu a síle proudu se z vody dostat na břeh vlastní silou, a tak i policistovi pomohl kolega hasič. 21letou ženu, které byl na místě zajištěn tepelný komfort, si převzali zdravotníci. Byla podchlazená a měla zranění na hlavě. Příběh má tak díky vskutku perfektní práci, pohotové reakci a součinnosti hasičů, policistů a strážníků, následně i zdravotníků, dobrý konec. Na jeho počátku měl být pád telefonu do vody. Žena si pro něj chtěla z břehu do vody zajít, uklouzla však na kamenech a „sjela“ do vody, kde jí uvěznil silný proud…

Policista nprap. Michal Ryška ze speciální pořádkové jednotky, který zachraňoval ženu ve vodě, skromně řekl: „Bylo skvělé, že všichni ze záchranných složek na místě věděli, co mají dělat. Na břeh se nebylo možné dostat, kameny klouzaly, nebylo se o co zapřít nebo čeho chytit, proud byl silný. Ale zvládli jsme vše. Určitě k tomu přispěla společná cvičení s hasiči i zdravotníky, které absolvujeme. I znalosti a dovednosti, které získáváme v rámci našich výcviků, já jsem absolvoval právě záchranné práce ve vodě. Vše se mi opravdu hodilo. U policie jsem 11 let, z toho 8 let na jednotce, přičemž to není moje první akce, kdy jsem někoho zachraňoval. Jsou různé krizové situace, ve kterých se lidé ocitají, a my jim pomáháme. To je naše poslání.“ Policisté speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství se specializují také například na pátrání po osobách nebo záchranu osob z vody. Realizují cvičení na různá témata, jejichž cíle je prověřit připravenost policistů a současně možnosti technického vybavení. Důležité jsou rovněž nácviky či praxe u dalších záchranných složek, hasičů a zdravotníků.

 

12. 4. 2024

V Kopřivnici uvízl na stromě paraglidista, hasiči si pro něj dovezli plošinu

Kochal se pohledem z výšky a skončil na stromě. V Kopřivnici ve čtvrtek 11. dubna zachraňovala paraglidistu hasičská lezecká skupina. Pro jistotu hned dvě hasičské jednotky se ve čtvrtek 11. dubna 2024 odpoledne zapojily do záchrany paraglidisty, který v Kopřivnici uvízl ve zhruba 15metrové výšce v koruně stromu. „Událost byla na tísňovou linku ohlášena necelých 15 minut po třinácté hodině, operační středisko k zásahu vyslalo profesionální hasiče ze stanic v Kopřivnici a Novém Jičíně. Odtud také vyjel automobil s lezeckou skupinou,“ informoval mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák. Hasiči nezraněného paraglidistu ze stromu sundali pomocí automobilové plošiny. Po zadokumentování nehody ze strany policie pak svezli dolů i samotné křídlo.

 

11. 4. 2024

Nález munice a jak se při něm správně zachovat

Frýdecko-místečtí policisté vyjížděli minulou sobotu před polednem do obce Hukvaldy – Rychaltice na oznámení o nálezu předmětu připomínajícím munici. Ta byla nalezena na zahradě jednoho z domů při výkopových pracích. Na místo ihned vyrazila policejní hlídka, stejně tak i kolegové z pyrotechnické služby. Ti zjistili, že se jedná o dělostřeleckou minu a převzali si jí k bezpečné likvidaci. Krátce po jejich odjezdu však přišlo oznámení o nálezu dalšího kusu munice. Na místo tedy znovu vyrazili policisté i specialisté z pyrotechnické služby.

Na zahradě bylo následně nalezeno celkem 11 kusů dělostřeleckých min a jeden ruční granát. Veškerou munici si odvezli pyrotechnici, kteří zajistí bezpečným způsobem její likvidaci. Vše se obešlo bez evakuace osob. Vzhledem k tomu, že počasí již láká ven k procházkám v přírodě, ale také k různým pracím v okolí domů a na zahradách, je třeba si připomenout, jak se při případném nálezu podezřelých předmětů připomínajících munici správně zachovat.

  • Pokud objevíte předmět připomínající munici, rozhodně se jej nikdy nedotýkejte, nemanipulujte s ním a okamžitě zavolejte na linku 158.
  • Do příjezdu policie se od předmětu držte v dostatečné vzdálenosti a dle možností zamezte přístupu k místu nálezu případným dalším osobám.
  • Poučte také své děti o možném nálezu munice, aby věděly, jak se v takové situaci zachovat.
  • A především NIKDY se nesnažte munici převážet na jiné místo či policejní služebnu! Policisté v těchto případech vždy přijedou za vámi.

 

 

10. 4. 2024

Výzva

Od poloviny listopadu loňského roku prověřují kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality Nový Jičín okolnosti trestných činů podvodu a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Dosud neznámý pachatel měl pod legendou napadení bankovního účtu získat od poškozené přístupové údaje do jejího bankovnictví, následně si vytvořit vlastní virtuální kartu v mobilu a provést několik plateb za zboží v zahraničí. Poškozená tak přišla o více jak 700 tisíc korun. Kriminalistům se nyní podařilo získat záběry osob, které by mohly pomoci s objasněním této trestné činnosti.

Pro dosažení účelu trestního řízení se kriminalisté v souvislosti s prověřováním tohoto činu obrací na veřejnost s žádostí o pomoc a spolupráci při ustanovení osob z fotografií, které by mohly přispět k objasnění výše uvedeného skutku. Jakoukoliv informaci, která by mohla vést k jejich ztotožnění, uvítají kriminalisté na telefonním čísle 974 735 344 nebo na lince 158, případně ji sdělte na nejbližší policejní služebně. Také se obracíme na samotné osoby z fotografií, aby se případně samy dostavily na oddělení hospodářské kriminality v Novém Jičíně, ulice Divadelní 879/3. Za informace, které povedou k objasnění skutku, děkujeme.

 

4. 4. 2024

Hledáme svědky dopravní nehody cyklisty s chodkyní

Před Velikonocemi v sobotu 30. března 2024 okolo 16:10 hodin došlo ve Frenštátu pod Radhoštěm na místní komunikaci na ulici Pod Markem k dopravní nehodě. Cyklista jedoucí na elektrokole ve směru do centra se zde střetl s nezletilou chodkyní, která v tu dobu šla po komunikaci proti němu spolu s rodiči. Při tom došlo ke zranění dívky, která skončila v péči záchranářů. Na místě se měla nacházet také skupinka dalších osob, na které se nyní dopravní policisté obrací s žádostí o pomoc v souvislosti se zjišťováním okolností a průběhu této nehody. Policisté uvítají jakékoliv informace od těchto svědků, popřípadě i od řidičů, kteří místem projížděli, a mohli by případně poskytnout i záznamy z palubních kamer. Policisty můžete kontaktovat přímo na dopravním inspektorátu v Novém Jičíně nebo na telefonním čísle 974 735 251 nebo na bezplatné telefonní lince 158.

 

 

3. 4. 2024

Za volantem s téměř čtyřmi promile, před výslechem se „posilnil“ na šest promile

První jarní den ve večerních hodinách neuniklo pozornosti policistů obvodního oddělení Kopřivnice chování řidiče vozidla, který přijel na benzínovou čerpací stanici. Zde si koupil několik piv, usednul za volant a odjel směr místní část Lubina. Policisté se rozhodli řidiče zkontrolovat, proto jej pomocí výstražného světelného zařízení vyzvali k zastavení vozidla. Řidič na toto však nereagoval a pokračoval plynulou jízdou ještě asi jeden kilometr, kde zastavil u jednoho z domů. Při kontrole hlídce předložil potřebné doklady a poté byl vyzván k podrobení se odbornému měření na přítomnost alkoholu. První dechová zkouška vykázala hodnotu přes 2,70 promile, následující dvě zkoušky už bezmála 3,80 promile alkoholu v dechu.  Policisté 43letému muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Hlídce uvedl, že v odpoledních hodinách vypil asi 4 piva a večer, kdy si myslel, že už není pod vlivem alkoholu, si zajel na benzínku koupit další láhve.

Vzhledem k jeho podnapilosti si jej policisté předvolali na další den k podání vysvětlení. Muž se však na služebnu nedostavil a nezvedal ani telefon. Hlídka proto vyrazila do místa jeho bydliště, kde jej nalezla opět v opojeném stavu. Tentokrát muž „nadýchal“ přes 6 promile alkoholu v dechu. Policisté následně jeho stav konzultovali se zdravotnickou záchrannou službou. Dotyčný nejevil známky zdravotních potíží, byl proto ponechán doma v péči své matky.

Muž se ve střízlivém stavu na obvodní oddělení Kopřivnice dostavil o pár dní později. Strážci zákona mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě odsouzení hrozí nejen peněžitý trest nebo zákaz řízení, ale také až jeden rok za mřížemi.

 

2. 4. 2024

Dopravně bezpečnostní akce Velikonoce 2024 v Moravskoslezském kraji

Během velikonočních svátků proběhla také v našem Moravskoslezském kraji dopravně bezpečnostní akce s cílem zabezpečit plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu v období zvýšeného pohybu vozidel, ať už kvůli cestám za rodinou či dovolenou. Dopravní policisté společně se svými kolegy z pořádkové policie vyrazili na silnice již na Velký pátek, kdy do velikonočního pondělí stihli zkontrolovat přes 5 tisíc vozidel a jejich řidičů. V rámci těchto kontrol bylo policisty odhaleno na 660 dopravních přestupků. Z nich bylo 628 vyřízeno na místě v příkazním řízení v celkové výši přes 810 tisíc korun a 33 případů bylo předáno k vyřízení příslušnému správnímu orgánu.

Při bližším pohledu na spáchané přestupky se jedná především o nedodržování povolené maximální rychlosti, které bylo se svými 230 případy nejčastěji zastoupeným prohřeškem. Nevyhovující technický stav byl zjištěn u 99 vozů a držení hovorového zařízení během jízdy se dopustilo 58 přestupců. Dalším častým zaznamenaným porušením zákona byla špatná jízda v jízdních pruzích (90 případů) nebo jízda bez dálniční známky na zpoplatněných úsecích (38 případů). Na druhou stranu se pouze 12 řidičů nepřipoutalo bezpečnostním pásem, což je vzhledem k počtu kontrolovaných vozů dobrá vizitka zodpovědných řidičů. Našli se ale bohužel i tací, kteří nasedli do vozidla pod vlivem alkoholických nápojů nebo jiných návykových látek. Zde policisté odhalili celkem 32 porušení zákona. Ve dvaceti případech se jednalo o alkohol, kdy zde nejvyšší naměřená hodnota byla 1,94 promile alkoholu v krvi, a ve dvanácti případech se jednalo o jiné návykové látky.

V rámci dopravně bezpečnostní akce jsme vypátrali a zajistili tři osoby v celostátním pátrání.

 

1. 4. 2024

Na policejním plaveckém mistrovství excelovali také moravskoslezští policisté

 Před velikonočními svátky se sešli v Mělníku nejlepší policejní plavci, a to na tradičním Policejním mistrovství České republiky v plavání se záchranou tonoucího. Moravskoslezští policisté zúročili čas věnovaný tréninku a vyplavali si medaile, ty nejcennější nevyjímaje. V kategoriích jednotlivců a týmů bojovala, po dozajista náročné přípravě a tréninku, o cenné kovy pětice policistů Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, služebně zařazených například na obvodním oddělení či u speciální pořádkové jednotky. Ve startovní listině byli kolegové z dvanácti dalších krajských ředitelství a Policejního prezidia ČR. Naši policisté díky skvělým výkonům v konkurenci, řečeno v dobrém slova smyslu, obstáli na výbornou. Nutno podotknout, že v případě umístění na „bramborovém místě“ byly časové rozdíly od stupňů vítězů minimální a další medaile tak byly téměř na dosah. Celkově doputovalo na severní Moravu 10 medailí, konkrétněji v individuálních disciplínách 3 zlaté, 4 stříbrné a 2 bronzové medaile. Kolegům se dařilo i v týmovém závodu, obsadili 3. místo. Z pohledu disciplín se jednalo se o volný způsob na 50 a 100 metrů, motýlek 50 a 100 metrů a znak 50 metrů.

Třem disciplínám vévodil s naprostou jistotou plavecký matador Ivan Pilát, vedoucí obvodního oddělení Kopřivnice a současně vedoucí výpravy. Obsadil první místa v disciplínách volný způsob 50 m, motýlek 50 m a znak 50 m, přičemž u poslední byl jeho vítězný čas jen 2 setiny sekundy za národním rekordem!  Jak mistrovství, kterého se zúčastnil více než 20x a vždy si odvážel cenné kovy, hodnotí? „Rád bych ocenil vynikající výkony všech kolegů. Někteří byli na těchto závodech poprvé, takže sbírali zkušenosti, přesto jsme si vedli podle mne opravdu dobře. A určitě všem patří poděkování za poctivou přípravu, bez ní bychom byli ve výsledcích rozhodně jinde.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice