Dnes krátce před šestou hodinou ranní došlo na Frýdecko-Místecku za sjezdem z dálnice D48 směr obec Dobrá na křižovatce u nákupního centra k vážné dopravní nehodě. Dle předběžně zjištěných informací řidička osobního vozidla zřejmě nedala přednost při vyjíždění z vedlejší komunikace nákladnímu vozidlu Iveco jedoucímu po hlavní silnici směrem od Nošovic, čímž došlo k jejich střetu. Po nárazu vybočil vůz Iveco do protisměru, kde se střetl s projíždějícím nákladním vozidlem MAN s návěsem. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Jedna osoba bohužel svým zraněním na místě podlehla, další dvě osoby utrpěly zranění a skončily v péči záchranářů. Sjezd z dálnice směrem na Dobrou je aktuálně stále uzavřen. Veškerými okolnostmi této tragické nehody se nyní zabývají frýdecko-místečtí kriminalisté a dopravní policisté.
SPEED MARATHON v plném proudu také na silnicích v Moravskoslezském kraji …
Zvýšení povědomí o důležitosti dodržování rychlostních limitů a zlepšení dopravní bezpečnosti jsou stěžejní cíle dnešní celoevropské dopravně bezpečnostní akce „SPEED MARATHON“. Rovněž moravskoslezští dopravní policisté se do akce zapojují!
V našem kraji i v tuto chvíli desítky dopravních policistů kontrolují dodržování stanovené rychlosti jak v obcích, tak i mimo ně. Stejně jako v předchozích letech jsme tuto speciální akci avizovali, současně nabídli široké veřejnosti, aby se do ní zapojila výběrem míst, kde by měli policisté měřit. Celkově k nám, do Moravskoslezského kraje, doputovalo něco málo přes 200 tipů od občanů. Často se jednalo o místa, která je „trápí“ a vnímají je z pohledu rychlosti vozidel jako problematická. Některé tipy další hlasující ohodnotili kladně, jiné záporně. Každopádně děkujeme za zájem, nicméně některá místa ani nepostoupila do užšího výběru. Jednalo se o tipy na měření na louce, v lese, parku či na poli. Ve finále byla jednotlivá místa zvolena podle několika hledisek, primárně vzhledem k bezpečnosti silničního provozu a rizikovosti místa, rovněž i dle počtu hlasů od občanů. V každém okrese kraje tak najdeme místa zvolená policisty i veřejností. Moravskoslezští policisté „měří“ v součtu na více než pěti desítkách stanovišť.
Dnešní dopolední zkušenosti dopravních policistů potvrzují, že avizování akce mělo preventivní účinek, řidiči až na výjimky dodržovali rychlostní limity. Jednání s řidiči a řidičkami bylo bez „zádrhelů“, možná hrálo roli i dopolední krásné slunečné počasí.
Z dnešního dopoledne: Řidič jel na Opavsku v „50“ 89 km/h, další na dálnici v „100“ 167 km/h
- Mezi hříšníky se zařadil dopoledne řidič, který jel v menší obci (v „50“) na Opavsku po silnici I. třídy rychlostí 89 km/h. Policisté uložili cca 40letému řidiči pokutu v příkazním řízení na místě ve výši 2 500 korun. Jednalo se o bodovaný přestupek, kterým tento řidič dosáhl 11 bodů z 12 (při 12 bodech dochází k „vybodování“, řidič směřuje k odebrání řidičského oprávnění na stanovenou dobu).
- Další řidič překročil rychlost na dálnici D1, jel směrem na Přerov. V úseku omezení na 100 km/h jel rychlostí 167 km/h. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a oznámili přestupek příslušnému správnímu orgánu.
Nepřiměřená rychlost je také letos druhou hlavní příčinou dopravních nehod. Od ledna do března se v kraji stalo celkem 2 200 dopravních nehod, při kterých bylo 7 osob usmrceno (k dnešnímu dni již 8), 25 osob bylo zraněno těžce a 414 lehce. Alkohol u viníka nehody byl zjištěn v 94 případech.
Hlavní příčiny nehod jsou:
- 1 470 způsob jízdy
- 225 nepřiměřená rychlost
- 218 nedání přednosti v jízdě
Falešný bankéř připravil ženu za hodinu o 3 miliony korun. O další miliony si řekl…
Jen oči pro pláč bohužel zůstávají lidem, kteří „naletí“ falešným bankéřům. A že jich není zrovna málo. Od ledna se moravskoslezští policisté zabývají zhruba 40 případy se škodou téměř 15 milionů korun. Oproti loňským cca 25 případům se škodou kolem 4 milionů korun za stejné období je zřejmé, že tato podvodná legenda je stále úspěšná. Pachatelé se neoprávněně obohacují na úkor poškozených, umí být neskutečně přesvědčiví a dokud nezískají vaše peníze, i slušní a milí. Po vylákání financí někdy přejdou na tóninu až hrubosti a odmlčí se. V té chvíli se případy dostanou k policistům, na jejichž bedrech je pátrání, kdy zpravidla těžko vystopovatelné informace k účtům a finančním tokům směřují do vzdáleného zahraničí.
Jeden případ z poslední doby, vylákání 3 milionů korun: Zhruba 30leté ženě z Karvinska volala údajná paní z banky s tím, že kdosi zneužil její údaje a sjednal si na ni půjčku. Poškozená sdělila svou banku, neboť byla odlišná, načež paní odvětila, že to samozřejmě „vidí“ a slíbila, že se ženě ozvou z banky její. Tak se stalo, údajný manažer bezpečnostního oddělení jí informoval o napadení účtu a nutnosti okamžitého převedení peněz na účet jiný. Přestože nový účet, jehož číslo ani neznala, byl v jiné bance, poškozená se pro ochránění svých financí dle instrukcí přihlásila na počítači na naprosto neznámou internetovou doménu. Byť se zobrazovala zpravidla bílá stránka jen s logem banky a řádky pro loginy, zadávala poškozená telefonicky mužem diktovaná hesla. Ani ne za hodinu převedla ze svého osobního i svého firemního účtu v několika transakcích v součtu 3 miliony korun. Že se stala obětí podvodníka zjistila záhy, když jí volal skutečný pracovník její banky s tím, že na jejím účtu proběhly podezřelé operace s podezřením na podvod a doporučením, aby kontaktovala policii. Paní tak učinila. Karvinští kriminalisté věc prověřují pro podezření ze zločinu podvodu. Příběh nekončí, neznámý pachatel se totiž ozval ženě hned následující den a snažil se jí přesvědčit o nutnosti dokončit „záchranu“ jejích financí s ujištěním, že postačí převést již jen několik málo milionů. Že žena tak neučinila, asi není nutno psát…
Co poradit? Pokud vám volá bankéř, ukončete hovor a zavolejte do své banky vy, vše si ověřte. Nikdy nevolejte na čísla nadiktovaná volajícím. Neinstalujte si do počítače či telefonu jakékoliv programy, neotevírejte neznámé odkazy a nepotvrzujte transakce zajištěné neznámou osobou po telefonu. Věřte, že ani policisté vás nebudou „telefonicky“ nutit převádět vaše úspory na neznámý účet, i s námi jednejte buď osobně, nebo skrze linku 158.
Legend, jak připravit podvodně lidi o peníze, je více. Jedná se o plané sliby ke zhodnocení peněz anebo příslib pomoci při vymáhání financí, o které poškození přišli právě při investici. Registrujeme stále i případy amerických vojáků, kteří potřebují finance k cestě domů, ale také osob, které se do vás přes internet či sociální sítě zamilují a po odeslání peněz velice rychle odmlčí. V některých případech hraje i roli zneužití umělé inteligence. Vždy platí: nikdy nevíte s kým hovoříte, s kým si dopisujete, a proto buďte maximálně obezřetní!
Spadla klec. Objasněná vloupání do zásilkových boxů
Několik vloupání do zásilkových boxů jedné z přepravních společností, ke kterým došlo během února na několika místech v rámci našeho kraje, nenechalo kriminalisty z Nového Jičína a Frýdku-Místku chladnými. Spojili síly a začali shromažďovat veškeré stopy a poznatky, které by je mohly přivést ke konkrétním osobám. Práci jim neusnadňoval ani fakt, že si pachatelé měli vybírat výdejní boxy na odlehlých či málo frekventovaných místech.
Netrvalo však dlouho a na konci února v síti kriminalistů skončili během jednoho dne hned tři podezřelí muži. Nejprve v brzkých ranních hodinách zadrželi novojičínští kriminalisté dvojici mužů přímo při vloupání do výdejních boxů v jedné z obcí na Novojičínsku. Ještě téhož večera se podařil pěkný úlovek i frýdecko-místeckým kriminalistům. Muže, který se snažil násilím dostat do boxu pro „svou“ zásilku, zadrželi přímo na místě činu v Krmelíně. Všichni tři tak skončili v poutech na policejní služebnách. Jak se ukázalo, muži se vzájemně znali.
Novojičínští kriminalisté prokázali dvojici zadržených mužů (ve věku 29 a 24 let) celkem pět skutků vloupání do zásilkových boxů, jak na Novojičínsku, tak i na Karvinsku, Opavsku a Frýdecko-Místecku. Na vybraná místa měli společně přijíždět vozidlem jednoho z nich a následně se páčením vloupat do boxů. Někdy měli odejít s prázdnou, jindy s balíčky v hodnotě několika stovek korun a v jednom případě se zásilkou za téměř dvacet tisíc korun. Poškozením několika desítek dvířek těchto zásilkových boxů však měli způsobit předběžnou škodu téměř sto tisíc korun. Až v posledním případě je mělo napadnout, že si na konkrétní místo objednají na dobírku nějakou elektroniku, aby měli jistotu, že neodejdou s prázdnou. Jenže spadla klec a při tomto vloupání byli zadrženi.
Jednačtyřicetiletý muž, kterého dopadli frýdecko-místečtí kriminalisté, má mít na svědomí minimálně tři skutky. Také on se měl vloupat do zásilkových boxů, do kterých si měl pod smyšlenými údaji objednávat na dobírku zboží, například elektroniku či značkovou obuv. V prvním případě se jednalo o boxy v Krmelíně, odkud si měl odnést zásilku v hodnotě přes čtrnáct tisíc korun. Následovalo vloupání ve Vratimově, kde měl odejít se dvěma balíčky za necelých tisíc korun. Ve třetím případě se měl opět vrátit do Krmelína. Objednanou zásilku si však už „vyzvednout“ nestihl. I on byl zadržen na místě činu.
Novojičínští kriminalisté dvojici mužů obvinili z trestných činů krádeže a poškození cizí věci. Frýdecko-místečtí obvinili třetího z přečinu krádeže. V jeho případě činí policisté další úkony a není vyloučeno, že jeho trestní stíhání bude rozšířeno o další skutky. Obvinění se k činům doznali. V případě odsouzení hrozí dvěma mladším mužům až dvouletý pobyt za mřížemi. Nejstarší z obviněných byl již v posledních třech letech za obdobnou trestnou činnost odsouzen, nyní mu tak hrozí až tříletý trest odnětí svobody.
O víkendu měli pyrotechnici napilno
Hned ke třem ohlášeným nálezům munice byli o víkendu přivoláni policisté z pyrotechnické služby. Bohužel oznamovatelé se ani v jednom případě nezachovali zcela správně a zbytečně riskovali nejen svůj život a zdraví.
První oznámení přijali policisté na lince 158 v sobotu odpoledne. V obci Hrabyně na Opavsku měl muž s kamarády v lese nalézt předmět podobající se mině. Tento měl odnést blíže k hlavní cestě a poté až zavolat na tísňovou linku. Policisté z obvodního oddělení Opava neprodleně vyjeli na místo, které zabezpečili až do příjezdu pyrotechniků. Ti zjistili, že se jedná o funkční dělostřeleckou minu, kterou vyhodnotili jako nebezpečnou pro manipulaci a transport. Proto přistoupili k jejímu zničení řízeným výbuchem na nejbližším bezpečném místě.
V neděli v odpoledních hodinách vyjížděli policisté z obvodního oddělení Studénka na oznámení o nálezu předmětu podobajícímu se munici do jedné z obcí na Novojičínsku. Oznamovatel uvedl, že měl zhruba před třemi týdny při výkopových pracích na svém pozemku nalézt zřejmě granát. Tento měl nechat na zahradě a až nyní oznámit jeho nález. Přivolaný pyrotechnik zjistil, že se jedná o ruční granát, který následně odvezl k bezpečné likvidaci.
Jen o hodinu později přijali policisté na lince 158 oznámení o nálezu munice v poli mezi Pustými Jakartovicemi a Opavou. I v tomto případě měl oznamovatel nalezený předmět odnést k silnici a až poté věc oznámit. Na místo okamžitě vyjeli policisté z oddělení hlídkové služby Opava, kteří na nezbytně nutnou dobu uzavřeli v obou směrech silnici I/46, v jejíž blízkosti se nalezená munice nacházela. Jak se ukázalo, jednalo se opět o dělostřeleckou minu. Tu si převzali pyrotechnici, kteří zajistí bezpečným způsobem její likvidaci.
Všechny tyto nálezy se naštěstí obešly bez újmy na životě či zdraví, nebyla nutná ani evakuace osob. Přesto policisté apelují na správné chování v případě nálezu podezřelého předmětu připomínajícího munici.
- Pokud objevíte předmět připomínající munici, rozhodně se jej nikdy nedotýkejte, nemanipulujte s ním a okamžitě zavolejte na linku 158.
- Do příjezdu policie se od předmětu držte v dostatečné vzdálenosti a dle možností zamezte přístupu k místu nálezu případným dalším osobám.
- Poučte také své děti o možném nálezu munice, aby věděly, jak se v takové situaci zachovat.
- A především NIKDY se nesnažte munici převážet na jiné místo či policejní služebnu! Policisté v těchto případech vždy přijedou za vámi.
O víkendu měli pyrotechnici napilno
Hned ke třem ohlášeným nálezům munice byli o víkendu přivoláni policisté z pyrotechnické služby. Bohužel oznamovatelé se ani v jednom případě nezachovali zcela správně a zbytečně riskovali nejen svůj život a zdraví.
První oznámení přijali policisté na lince 158 v sobotu odpoledne. V obci Hrabyně na Opavsku měl muž s kamarády v lese nalézt předmět podobající se mině. Tento měl odnést blíže k hlavní cestě a poté až zavolat na tísňovou linku. Policisté z obvodního oddělení Opava neprodleně vyjeli na místo, které zabezpečili až do příjezdu pyrotechniků. Ti zjistili, že se jedná o funkční dělostřeleckou minu, kterou vyhodnotili jako nebezpečnou pro manipulaci a transport. Proto přistoupili k jejímu zničení řízeným výbuchem na nejbližším bezpečném místě.
V neděli v odpoledních hodinách vyjížděli policisté z obvodního oddělení Studénka na oznámení o nálezu předmětu podobajícímu se munici do jedné z obcí na Novojičínsku. Oznamovatel uvedl, že měl zhruba před třemi týdny při výkopových pracích na svém pozemku nalézt zřejmě granát. Tento měl nechat na zahradě a až nyní oznámit jeho nález. Přivolaný pyrotechnik zjistil, že se jedná o ruční granát, který následně odvezl k bezpečné likvidaci.
Jen o hodinu později přijali policisté na lince 158 oznámení o nálezu munice v poli mezi Pustými Jakartovicemi a Opavou. I v tomto případě měl oznamovatel nalezený předmět odnést k silnici a až poté věc oznámit. Na místo okamžitě vyjeli policisté z oddělení hlídkové služby Opava, kteří na nezbytně nutnou dobu uzavřeli v obou směrech silnici I/46, v jejíž blízkosti se nalezená munice nacházela. Jak se ukázalo, jednalo se opět o dělostřeleckou minu. Tu si převzali pyrotechnici, kteří zajistí bezpečným způsobem její likvidaci.
Všechny tyto nálezy se naštěstí obešly bez újmy na životě či zdraví, nebyla nutná ani evakuace osob. Přesto policisté apelují na správné chování v případě nálezu podezřelého předmětu připomínajícího munici.
- Pokud objevíte předmět připomínající munici, rozhodně se jej nikdy nedotýkejte, nemanipulujte s ním a okamžitě zavolejte na linku 158.
- Do příjezdu policie se od předmětu držte v dostatečné vzdálenosti a dle možností zamezte přístupu k místu nálezu případným dalším osobám.
- Poučte také své děti o možném nálezu munice, aby věděly, jak se v takové situaci zachovat.
- A především NIKDY se nesnažte munici převážet na jiné místo či policejní služebnu! Policisté v těchto případech vždy přijedou za vámi.
Dva řidiči „nafoukali“ téměř 2 promile, řidička s 3,5 promilemi havarovala
Za volant pod vlivem alkoholu ne!
Řidiči by měli být rozhodně střízliví, naštěstí v drtivé většině jsou. V předešlých dnech ale několik ze šoférů mírou své podnapilosti ohrožovalo bezpečnost na silnicích. Každopádně, policisté pro zajištění bezpečnosti v silničním provozu realizují dopravní akce zaměřené na veškeré problematiky a řeší stovky přestupků širokého spektra. V březnu nechyběla „Viditelnost chodců a cyklistů“, kde všichni ze zkontrolovaných 111 chodců mimo obec za snížené viditelnosti užili reflexní prvek. Při dvou akcích sešláplo až přespříliš plynový pedál v součtu téměř 200 řidičů. Policisté nezapomněli ani na bezpečnostní pásy a zádržné systémy, kdy řešili na 80 těchto přestupků.
Při poslední, páteční, akci zaměřené na „alkohol“ za volantem řešili policisté 9 podnapilých řidičů a 4 řidiče kvůli užití omamných látek. Zjistili celkově 160 přestupků, včetně 54 překročení rychlosti a 39 držení hovorového zařízení. Shodně 13 přestupků připadlo na nesprávný způsob jízdy a jízdu v jízdních pruzích.

- Jedním z kontrolovaných byl i 30letý řidič osobního vozidla, který v pátek po 16. hodině projížděl Českým Těšínem. Policisté z krajského oddělení silničního dohledu cítili z muže zápach po alkoholu, v automobilu bylo i množství prázdných plechovek, včetně od piva. Podezření potvrdila dechová zkouška, jejíž výsledek se pohyboval okolo 2,7 promile alkoholu v dechu. Policisté zadrželi muži řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu, věc předali kolegům na obvodní oddělení Český Těšín. Ti mu následný den sdělili podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Nejen při dopravních akcích, jak výše popisuji, ale denně v běžném výkonu služby zjišťují policisté i další řidiče, kteří takto riskantně jednají. Například:
- Minulý týden v sobotu před 19. hodinou kontrolovali policisté z obvodního oddělení Český Těšín 40letého řidiče osobního vozu. Přístroj naměřil hodnotu téměř 3 promile alkoholu v dechu. Před jízdou měl pít pivo a jiný alkohol. Policisté sdělili muži podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
- V pátek kolem sedmé hodiny večerní vyjeli policisté do Města Albrechtic k automobilu havarovanému v prostoru křižovatky v příkopě. U řidičky se po dechové zkoušce objevila na displeji hodnota přesahující 3,5 promile alkoholu v dechu. Policisté z obvodního oddělení zadrželi ženě řidičský průkaz a zakázali jí další jízdu. Kolegové z dopravního inspektorátu Bruntál se okolnostmi havárie zabývají, zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Pravděpodobnou příčinou nezvládnutí řízení a sjetí ze silnice do příkopu se jeví řízení pod vlivem alkoholu.
Pád muže z vysílače
V neděli krátce po půlnoci jsme přijali oznámení o pádu osoby z vysílače ve Vítkově. Policisté na místě zjistili, že měl muž vylézt na zhruba třicet metrů vysoký vysílač a následně z výšky okolo pěti metrů spadnout do mezipatra. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Muž utrpěl zranění a poté, co byl s pomocí hasičů transportován dolů z vysílače, si jej do své péče převzali záchranáři. Provedená dechová zkouška na přítomnost alkoholu u něj vykázala hodnotu téměř jedno promile. Jak se ukázalo, na vysílač měl vylézt i další muž. Vítkovští policisté se nyní zabývají veškerými okolnostmi události a také zjišťují, zda došlo k protiprávnímu jednání.
Poškození vozidel – výzva
Frýdecko-místečtí policisté prověřují okolnosti poškození téměř čtyřicítky vozidel, ke kterým mělo dojít v noci z pátku 7. března na sobotu 8. března 2025. Vozidla poškodil dosud neznámý pachatel a to tak, že způsobil vrypy do laku karoserií, ať už na dveřích, kapotách či blatnících zaparkovaných osobních automobilů. Místem jeho řádění byla ulice Antala Staška, Jiráskova, Mánesova a El. Krásnohorské ve Frýdku-Místku. Škoda byla předběžně vyčíslena na více jak 400 tisíc korun. Strážci zákona zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci.
Policisté se v souvislosti s prověřováním této věci obrací na veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání po dosud neznámém pachateli či pachatelích. Uvítali by informace případných svědků, ale také kamerové záznamy ze zaparkovaných či projíždějících vozidel, popřípadě i řidičů taxislužby, kteří mohli zaznamenat na výše uvedených ulicích a v jejich okolí podezřelé jednání pohybujících se osob. S informacemi se můžete obrátit osobně přímo na policisty z obvodního oddělení Frýdek-Místek, případně telefonicky na čísle 974 732 651 nebo na bezplatné telefonní lince 158.
Policisté prověřují sérii lesních požárů na Bruntálsku, obrací se na širokou veřejnost
Včera, v neděli 2. března 2025, došlo na Bruntálsku k sérii požárů lesních porostů. Vznikaly od cca 16. hodiny až do pozdních nočních hodin v lokalitách Roudno, Volárna, Karlovec, Nová Pláň, Valšov, Dvorce Křišťanovice a Lomnice, a dále Čabová v Olomouckém kraji. Dnes probíhá ohledání míst za přítomnosti specialistů i techniky. Bruntálští policisté požáry prověřují pro trestný čin poškození cizí věci.
V této souvislosti se policisté obrací na širokou veřejnost se žádostí o poskytnutí informací. Páteřní komunikací v oblasti požárů je silnice č. 1/45, samotná požářiště se pak nacházejí poblíž místních cest v lesích. O informace žádáme všechny osoby, které se v lokalitách a na periferii lesních cest pohybovaly, včetně turistů, osob venčících psy, myslivce… Pokud má vozidlo palubní kameru, poprosíme o záběry. Uvítáme jakékoliv poznatky o pohybu vozidel či osob v místech, rovněž tak poznatky k samotným požárům.
Všechny informace prosím, pokud možno co nejdříve, sdělte policistům na bezplatnou linku 158.
Na řidičák si bude muset ještě chvíli počkat
Chtěl získat zpátky řidičský průkaz. Za volant však nebude moci zřejmě ještě nějakou dobu usednout. Když novojičínští policisté obdrželi informaci, že by vozidlo autoškoly mohl řídit muž pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek, nenechali nic náhodě a rozhodli se vozidlo zastavit k silniční kontrole. Řidič autoškoly na výzvy k zastavení zareagoval a vozidlo odstavil u krajnice na ulici B. Martinů v Novém Jičíně. Strážci zákona nejprve ztotožnili řidiče i vedle sedícího instruktora autoškoly. Poté byli oba vyzváni k podrobení se dechové zkoušce na přítomnost alkoholu. Ta u instruktora vyšla negativně. Řidič, ze kterého byl cítit alkohol, se však podrobit odmítl. Stejně tak odmítl i test na přítomnost drog a následné lékařské vyšetření. To odůvodnil tím, že se bojí jehel. Jak se ukázalo, muži vloni na podzim skončil zákaz řízení, který mu byl uložen soudem za jízdu pod vlivem drog. Nyní absolvoval zkoušku pro obnovení řidičského oprávnění. Tu však už nedokončil.
Policisté 31letému řidiči zakázali další jízdu. To se mu nejspíš nelíbilo a měl se začít ke strážcům zákona chovat vulgárně. Muž je tak podezřelý ze spáchání přestupku jak v dopravě, tak proti veřejnému pořádku. Celou věc policisté oznámí příslušnému správnímu orgánu, kde mu hrozí pokuta až do výše 75 tisíc korun a až tříletý zákaz řízení.