6. 10. 2022

Mladíkovi pomalu, ale jistě přibývaly miliony na kontě. Obviněn z podvodu, hrozí mu až desetiletý trest.

Tak trošku, vlastně spíše více po svém, měl pojmout podnikání mladý muž z Frýdku-Místku. Užitím Ponziho schématu mu na účtu přibylo přes 62 milionů korun. V průběhu let 2020 a 2021 se zprvu nad dobrou investicí radovalo téměř 80 osob a několik firem zejména z Brna, ale také z Havířova či Frýdlantu nad Ostravicí. Na doporučení zpravidla známých se rozhodli zhodnotit své úspory, které svěřili jistému muži (z Frýdecko-Místecka) s vazbami na Brno. Ten měl nabízet investiční a finanční služby, prezentovat je vysoce profesionálně a přesvědčivě, rovněž na webu. Lákadlem byly měsíční výnosy ve výši od cca 6 % do 10 %. Účty zájemců byly díky uzavřeným smlouvám o zápůjčkách finančních prostředků „odlehčeny“ tu o 100 000 korun, tu o 1 milion korun, dokonce v několika případech až o více než 3 miliony. Muž ale peníze neinvestoval a k výplatě úroků některým stávajícím investorům měl užít vkladů nových klientů. Tedy typické Ponziho schéma, kdy jeho dalším znakem je dlouhodobá neudržitelnost a v podstatě nevyplácení vložených financí ani úroků klientům, které dříve či později musí zákonitě nastat. 50 milionů korun konkrétně v našem případu představuje zajištěnou částku jako výnos z trestné činnosti. Je tedy zřejmé, že moravskoslezští kriminalisté zabránili efektivní prací vyšší škodě. Současně je třeba vyzdvihnout na samotném počátku oznámení učiněné jistou státní dohledovou institucí, která pojala důvodné podezření z trestné činnosti. Krajští kriminalisté specializující se na závažnou trestnou činnost hospodářského charakteru v průběhu prověřování kromě jiného shromáždili a vyhodnotili množství informací. Byli samozřejmě v kontaktu s poškozenými, stejně tak s finančními institucemi. Součinnost jim vzhledem k bydlišti poškozených poskytovali rovněž kolegové z jiných krajů. Na základě zadokumentovaných skutečností obvinil vrchní komisař odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství muže ze zvlášť závažného zločinu podvodu. Trestní sazba se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 let odnětí svobody. Obviněný muž měl pro své potřeby užít z vkladů klientů určených k investicím zhruba 7 milionů korun. Měl si pořídit například luxusní vůz či elektroniku nebo uhradit desetitisíce cestovní kanceláři. Možná v době, kdy si již nebyl jist „podnikáním“, prodal auto za zhruba milion korun, který obratem užil k vyplacení některých věřitelů. Jak je však výše popsáno, rychlým zásahem policistů byla zajištěna u obviněného poměrně vysoká finanční částka jako výnos z trestné činnosti. Kriminalisté i nadále pokračují ve vyšetřování. V této souvislosti lze konstatovat, že při investování je obecně zapotřebí být obezřetný. Ani doporučení známého či věrohodné vystupování není vždy zárukou – je nutné vzít v potaz všechny okolnosti, například reálnost nabízených výnosů (úroků) a podobně.

 

Zadržení dvou mužů při vloupání do prodejny v obci Vlkovice u Fulneku

V těchto dnech policisté Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci, spáchaných ve formě spolupachatelství, ze kterých jsou důvodné podezřelí dva muži ve věku 35 a 40 let z Opavska (Vítkovsko).

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak oba muži se chvíli před jednou hodinou ranní 4. října 2022, a to po předchozím vypáčení zámku dveří, společně vloupali do prodejny smíšeného zboží v obci Fulnek, v části Vlkovice, čímž poškozeným právnickým společnostem a organizacím vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 10 tisíc korun.

Několik desítek minut po půlnoci 4. října letošního roku oba výše uvedení muži na dětském hřišti ve Fulneku, v části Vlkovice úmyslně ulomili zde instalovanou značku (informační cedule s kovovou tyčí), se kterou následně přišli k zadnímu traktu nedaleké prodejny a za pomocí ní jako páčidla a donesených sikových kleští poškodili celodřevěné dveře v oblasti zámku a takto vnikli do skladu a dalších prostor provozovny. Bezprostředně poté, aniž by stačili cokoli odcizit, byli na místě činu zadrženi službu konající policejní autohlídkou z místně příslušného Obvodního oddělení Policie České republiky ve Fulneku. Následně byli umístěni do novojičínské policejní cely a byly s nimi prováděny různé nutné procesní úkony. Při prvotních úkonech oba výše uvedení muži uvedli, že se na vloupání do prodejny společně domluvili, že chtěli odcizit jídlo a pití a případně i finanční prostředky na živobytí a například i na platbu svých nájmů. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany novojičínských kriminalistů v úzké spolupráci s jejich opavskými kolegy.

 

Odcizení televizoru z pergoly na zahradě rodinného domu v obci Štěpánkovice

Okolo páté hodiny ranní 5. října letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Zahradní v obci Štěpánkovice přečin porušování domovní svobody a přečin krádeže tím, že neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů a z přilehlé zahradní pergoly vytrhl ze zdi a následně odcizil televizor značky Samsung s uhlopříčkou 110 centimetrů, čímž poškozenému 52letému místnímu muži vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 11 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní intenzivně prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kravařích a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného elektrospotřebiče, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kravařské policejní číslo 974 737 721.

 

Silniční kontrola prokázala řidiče pod vlivem návykových látek a nalezla u něj i konopí

Třicet minut po osmé hodině ranní 5. října 2022 službu konající policejní autohlídka z Oddělení hlídkové služby Územního odboru Policie České republiky v Opavě prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Bílovecké v Opavě, přičemž stavěla a kontrolovala 36letého muže z Budišova nad Budišovkou jako řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně, pozitivní však byl následný test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek či jedů v jeho těle, a to na návykové látky amfetamin a metamfetamin. Na výzvu policistů se výše uvedený řidič bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) a lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že není držitelem řidičského průkazu s příslušným řidičským oprávněním. Vzhledem ke zjištěným skutečnostem zakročující policisté provedli i zákonem danou a možnou kontrolu vnitřních prostor osobního automobilu (zavazadlový prostor), přičemž následně nalezli a zajistili textilní pytel se dvaceti kusy čerstvě střiženého konopí setého o výšce 60 až 80 centimetrů. Tyto rostliny byly následně odeslány ke speciální chemické expertíze, která rozborem přesně určí a stanoví množství účinné omamné látky THC. Celá záležitost je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

 

Objasnění případu krádeže mobilního telefonu ve vestibulu opavského vlakového nádraží

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 29letého místního muže jako obviněného ze spáchání přečinu krádeže, kterého se měl dopustit v brzkých ranních hodinách 17. července letošního roku ve vestibulu železniční stanice ČD Opava-východ na ulici Jánské v Opavě.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora jmenovaný muž měl ve výše uvedené době využít nepozornosti 29letého poškozeného muže z Bohumína, který usnul na zde instalované lavičce a odcizil mu mobilní telefon v hodnotě 3 tisíce korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nyní objasnili opavští kriminalisté na základě místní a osobní znalosti prostředí a možných osob pachatelů, přičemž 29letý muž se následně ke svému chování plně doznal a lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že již v minulosti byl pravomocně odsouzen a potrestán Okresním soudem v Opavě pro obdobnou trestnou činnost, a to k trestu obecně prospěšných prací v délce trvání 250 hodin, které doposud nevykonal.

 

Vloupání do rekonstruovaného domu v Krnově a krádež nářadí

V blíže nezjištěné době mezi šestnáctou hodinou odpolední 4. října a pátou hodinou ranní 5. října tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Bruntálské v Krnově přečin krádeže tím, že se po odstranění zámku dveří vloupal do zdejší rekonstruované budovy, kterou prohledal a následně odcizil různé druhy elektrického nářadí (kombinované stavební kladivo značky Herman červené barvy, sekací kladivo značky Makita modrozelené barvy, bourací kladivo značky Makita modrozelené barvy, elektrická bruska značky Parkside zelené barvy, tři elektrické rozbrušovačky značek Hilti a Berner červené a šedozelené barvy, stavební dmýchadlo značky Fex a stavební rádio značky Makita modrozelené barvy), čímž poškozené místní fyzické i právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 100 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Krnově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na krnovské policejní číslo 974 731 731 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

5. 10. 2022

Krádež okapových svodů a keramického obložení z novostavby rodinného domu ve Spálově

V blíže neustanovené době mezi třináctou hodinou odpolední 1. října a šestou hodinou ranní 3. října letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal v obci Spálov na Novojičínsku přečin krádeže tím, že neoprávněně vstoupil na pozemek jedné z novostaveb a z tohoto rodinného domu následně demontoval a odcizil nejméně 14 metrů měděných okapových svodů včetně kolen a dalšího příslušenství a také z přilehlé garáže odcizil volně odložené keramické obklady o rozměru 30 x 60 centimetrů v množství přes 7 m2. Poškozenému místnímu 30letému muži tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 31 tisíc korun. Tato trestná činnost majetkového charakteru je nadále v prověřování ze strany policistů místně příslušného Obvodního oddělení v Odrách a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na oderské policejní číslo 974 735 741.

 

Objasnění krádeže obuvi, oblečení a mobilního telefonu na ulici Lidické v Novém Jičíně

V uplynulých týdnech se policisté z novojičínského Obvodního oddělení intenzivně zabývali oznámením 44letého muže z Přerovska, který podle svých slov měl být okraden ze strany doposud neznámé osoby, a to mezi čtvrtou a šestou hodinou ranní 20. srpna tohoto roku. V té době si totiž lehl na lavičku naproti hotelu Praha na ulici Lidické v Novém Jičíně, usnul, a když se probudil, tak mu scházela nejen obuv a batoh s různým oblečením (trička a tepláková souprava), ale také různé osobní doklady, tiskopisy, listiny a mobilní telefon, čímž mu vznikla celková hmotná škoda ve výši nejméně 3 a půl tisíce korun. V těchto dnech byl jako pachatel zjištěn a ustanoven 30letý místní muž, který se ke svému protiprávnímu jednání majetkového charakteru plně doznal a ve zkráceném přípravném řízení mu tak bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu krádeže. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Silně podnapilá žena ujížděla v osobním automobilu policistům z Opavy až za Nové Sedlice

V těchto dnech policisté a kriminalisté Územního odboru Policie České republiky v Opavě ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, ze kterého je důvodně podezřelá 52letá žena z Krnova, okres Bruntál, která v silně podnapilém stavu řídila osobní motorové vozidlo.

Jak bylo doposud zjištěno a prokázáno, tak shora uvedená žena řídila několik minut před druhou hodinou ranní 1. října 2022 osobní automobil tovární značky VW Passat Variant po ulici Zámecký okruh v Opavě, přičemž byla stavěna službu konající policejní autohlídkou z opavského Obvodního oddělení. Výše jmenovaná řidička však na dávaná znamení ze služebního policejního automobilu k zastavení nereagovala (výstražná světelná i zvuková znamení – maják a nápis STOP), před policisty ujížděla po ulicích Zámecký okruh, Komenského a Těšínská v Opavě, po ulici Ostravské v opavské městské části Komárov, přes obec Nové Sedlice  a zastavila až poblíž odbočky na obec Mokré Lazce, a to na silnici číslo I/11 spojující Opavu s Ostravou. Zde se již kromě policistů z Obvodního oddělení v Opavě nacházeli i přivolaní policisté z Obvodního oddělení v Kravařích. Odborným měřením dechovými zkouškami byly 52leté ženě naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 2,4 promile alkoholu v dechu. Zakročující policisté následně rozhodli o dodání této řidičky na protialkoholní záchytnou stanici v Opavě k vystřízlivění a poté s ní byly prováděny další nutné procesní úkony. Vše je nadále v prověřování ze strany opavských kriminalistů.

 

Případ krádeže lešení v zahrádkářské osadě za Slezskou nemocnicí v Opavě

V blíže neustanovené době mezi 28. zářím a 4. říjnem letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal v nové zahrádkářské osadě „Svatá Anna“ za areálem Slezské nemocnice na ulici Olomoucké v Opavě přečin krádeže tím, že po odsunutí mobilního oplocení neoprávněně vstoupil na jeden ze zdejších pozemků a po demontáži dvoupatrového celokovového lešení toto odcizil, čímž poškozeným fyzickým i právnickým osobám z Opavy vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 75 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Opavě a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného stavebního materiálu, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 651 případně kdykoli na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Neoprávněné pokácení a odcizení stromů z lesního porostu v obci Rýžoviště

Mezi sedmou a dvanáctou hodinou dopolední 4. října 2022 doposud neznámá osoba nebo neznámé osoby spáchala či spáchaly na katastru obce Rýžoviště na Bruntálsku přečin krádeže, kterým se nyní intenzivně zabývají místně příslušní policisté z Obvodního oddělení v Rýmařově.

Jak bylo doposud zjištěno a prokázáno, tak neznámý pachatel ve výše uvedené době ve zdejším lesním porostu neoprávněně pokácel 21 kusů stromů, kdy následně tyto smrky na místě odvětvil, pokrátil a odvezl neznámo kam. Odcizením přibližně 21 m3 dřevní hmoty vznikla poškozené právnické organizaci celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 40 tisíc korun. Na místě činu byly nalezeny a následně zajištěny plastové či kovové klíny a kladivo a v bezprostředním okolí byl výskyt velkého množství pilin a v přilehlém poli vyjeté koleje blíže nespecifikovaného motorového vozidla. Jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného dřeva, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na rýmařovské policejní číslo 974 731 751.

 

30. 9. 2022

Krádeže kabelů v krátké době objasněny

Skvělá spolupráce strážníků Městské policie Ostrava, pracovníků ostrahy areálů, policistů obvodních oddělení a kriminalistů Městského ředitelství policie Ostrava vyústila k obvinění dvou mužů (28 a 36 let). Předmětem jejich zájmu byly kabely.

Pomyslná klec spadla na konci předminulého týdne. Nejprve byl v oploceném skladu na základě informace ostrahy strážníky zadržen a následně předán policistům starší z mužů (viz. tisková zpráva Městské policie Ostrava ze dne 21. září 2022). O necelé dvě hodiny později zjistil pracovník ostrahy, že v areálu je ještě další muž. Ten byl zadržen přivolanými policisty oddělení hlídkové služby.

Oba byli nejprve předáni policistům obvodního oddělení Ostrava-Přívoz, ale vzhledem ke zjištění, že by se mohli podílet na dalších již prověřovaných případech odcizení kabelů, se vyšetřování ujali policisté 7. oddělení kriminální policie Městského ředitelství policie Ostrava. Díky jejich usilovné profesionální práci spočívající mimo jiné ve vyhodnocování množství získaných poznatků a videozáznamů zjistili, že během necelého týdne měli muži v šesti případech vniknout do oplocených areálů firem a odcizit nebo zničit kabely. Nejednalo se pouze o elektromateriál uskladněný na válcích a cívkách, ale v několika případech také o přívodní kabely ke strojům. Škoda vzniklá odcizením materiálu byla předběžně vyčíslena na více než 200 000 korun a škoda, která vznikla při násilném vniknutí do objektů případně rozřezáním kabelů, na více než 85 000 korun. Tyto částky ovšem mohou být po provedené inventarizaci majetku majiteli ještě navýšeny.

V těchto dnech kriminalisté muže obvinili ze spáchání trestných činů krádeže vloupáním a poškození cizí věci, za což jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od jednoho do pěti let. Vzhledem k jejich pestré trestní minulosti jsou v současnosti oba ve vazbě.

 

1. 10. 2022

Případy krádeží stromů a dřevní hmoty na katastru obce Spálov jsou objasněny

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Odrách objasnili několik případů krádeží dřevní hmoty na Novojičínsku. Přibližně od začátku června do poloviny září letošního roku docházelo v lesních porostech na katastru obce Spálov k úmyslnému a k neschválenému pokácení a k následnému odcizení vzrostlých stromů (například čtyři smrky ztepilé, jedna borovice lesní, jeden modřín opadavý, devět buků lesních apod.), čímž byla poškozené společnosti Lesy České republiky způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši desítek tisíc korun.

Jako pachatel tohoto protiprávního jednání majetkového charakteru byl nyní ustanoven 69letý muž z Novojičínska, který se ke spáchaným skutkům plně doznal a ve zkráceném přípravném řízení mu tak bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu krádeže.

Další obdobná trestná činnost případných i jiných pachatelů krádeží dřeva, stromů a dřevní hmoty z lesních porostů je nadále v prošetřování a v prověřování ze strany oderských policistů, a to v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty.

 

Objasnění úmyslného rozbití skleněné výplně prodejny na ulici Žižkové v Novém Jičíně

Chvíli před jednadvacátou hodinou večerní 26. září tohoto roku v té chvíli neznámý pachatel úmyslně rozbil rukou skleněnou výkladní skříň prodejny, a to na ulici Žižkové v Novém Jičíně, čímž poškozené fyzické i právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 30 tisíc korun. Jako pachatel tohoto protiprávního jednání a chování majetkového charakteru byl ustanoven 20letý muž z Novojičínska, který je tak důvodně podezřelý ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo, rovněž nedošlo k vloupání do provozovny a nebylo odcizeno žádné zboží. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany policistů z Obvodního oddělení v Novém Jičíně a ze strany novojičínských kriminalistů.

 

27. 9. 2022

Policisté ze speciální pořádkové jednotky zachránili život mladému muži

V sobotu na tísňové lince 158 přijali policisté oznámení, že u obchodního centra ve Frýdku-Místku na mostě zábradlí je muž a zřejmě chce ukončit svůj život. 

Operační důstojník vyslal na místo ihned nejbližší policejní hlídky. Po příjezdu policisté zjistili, že na zábradlí směrem ven z mostu sedí muž.  Policista ze speciální pořádkové jednotky začal s mužem komunikovat a navázal prvotní kontakt. Krátce na to se podařilo policistům ve spolupráci s městskými strážníky muže zajistit a pomoci mu přelézt. Policistům muž uvedl, že si chtěl sáhnout na život z důvodu osobních problémů. Vzhledem k jeho stavu byl předán do péče zdravotníkům.

 

26. 9. 2022

Objasnění krádeže katalyzátoru a výfukového potrubí z automobilu v Kopřivnici

V těchto dnech policisté z kopřivnického Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 29letému místnímu muži, neboť tento podle všech doposud zjištěných skutečností měl okolo třetí hodiny ranní 24. září letošního roku na parkovišti ulice Pánská v Kopřivnici demontovat ze zde zaparkovaného dodávkového motorového vozidla tovární značky Peugeot Boxer katalyzátor – filtr pevných částic včetně celého výfukového potrubí v celkové hodnotě zjevně převyšující finanční částku ve výši 10 tisíc korun. Toto zařízení automobilu následně uschoval nedaleko místa činu, a to ve vysoké trávě a v křoví u blízkého areálu čistírny odpadních vod. Následně byl shora uvedený muž zadržen kopřivnickými policisty a odcizený katalyzátor včetně dalších součástek byl předán zpět poškozenému majiteli. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany policistů a kriminalistů Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně.

 

Svobody si dlouho neužil

Minulou středu reagovali policisté speciální pořádkové jednotky na relaci ve vysílačce, kdy měl nějaký muž v jedné z prodejen ve Frýdku-Místku odcizit dvě bundy v hodnotě přes 3 tisíce korun a ujíždět z místa na kole. Policisté začali neprodleně propátrávat okolí a narazili na cyklistu odpovídajícímu popisu možného podezřelého. Muž očividně něco skrýval pod svou bundou. Pro policisty nebylo žádným překvapením, že se jedná o odcizené zboží. Devětadvacetiletý podezřelý byl policisty následně zadržen a předán kolegům z obvodního oddělení Frýdek-Místek. Ti zjistili, že muž teprve minulý měsíc opustil brány věznice, kde si odpykával trest za majetkovou trestnou činnost. S policisty spolupracoval a ke krádeži se doznal. Při výslechu uvedl, že měl jednat ve zkratu, kdy se měl předtím pohádat s přítelkyní a následně se jet projet na kole. To měl odstavit před prodejnou a pak z nejbližšího věšáku u vchodu v prodejně odcizit náhodné bundy. Jelikož se muž tohoto jednání dopustil, ačkoliv byl v posledních třech letech potrestán za obdobnou trestnou činnost, policisté mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže. Poté muž putoval k soudci, který jej vzal do vazby, a tak si na rozsudek počká opět za mřížemi. Za krádež mu nyní hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

 

Úspěšná pátrání po seniorech

V minulém týdnu proběhlo hned několik pátracích akcí po seniorech, kteří se ztratili v lesích při sběru hub. Celkem byly oznámeny čtyři takové případy, kdy byl následně ze strany místně příslušných obvodních oddělení realizován totožný počet pátracích akcí. Tyto akce proběhly nedaleko obcí Ostrava, Třinec, Hradec nad Moravicí a Vyšní Lhoty. K úspěšnému vypátrání přispěla zejména včasná reakce policistů, ale také efektivní spolupráce s operačním střediskem , stejně jako dalšími kolegy. A jak samotné pátrací akce probíhaly? Po vypátrání pohřešovaných osob a následnému poskytnutí případné první pomoci byly v rámci těchto akcí nejprve  provedeny opatření v místech jejich posledního výskytu a následně také v místech zjištěných na základě informací poskytnutých oznamovatelů a dalších osob. Za již zmíněným účelem byly v průběhu těchto pátracích akcí nasazeny veškeré dostupné síly a prostředky, a to včetně Letecké služby či jednotlivých kynologických oddělení.  Současně policisté průběžně navazovali telefonní kontakt s pohřešovanými což výrazně napomohlo k jejich vypátrání. V této souvislosti apelujeme  na naše seniory, aby do přírody nevyráželi sami. Převážně  pak, pokud trpí vážnými zdravotními problémy či onemocněním. Seniorům, kteří se přece jen rozhodnou vyrazit do lesa samostatně, doporučujeme, aby o místě svého možného pohybu předem informovali své blízké, vzali si s sebou nabitý mobilní telefon a nezbytné množství pravidelně podávaných léků. V rámci případných potíží tak usnadní pátrání záchranným složkám.

 

23. 9.2022

Dopravní nehoda silně podnapilé řidičky osobního automobilu na Novojičínsku

V těchto dnech policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení ve věci důvodného podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, kterého se měla třicet minut po šestnácté hodině odpolední 20. září 2022 dopustit 39letá žena z Novojičínska. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak výše uvedená podezřelá žena v dané době řídila po silnici v katastru obce Hynčice na Novojičínsku osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Fabia, a to po předchozím požití alkoholických nápojů. Při jízdě v opilosti (odborným měřením dechovými zkouškami jí byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 1,8 promile alkoholu v dechu) ve směru od obce Vražné k obci Vražné-Emauzy nezvládla řízení, přejela vlevo do protisměrného jízdního pruhu, sjela na přilehlou travnatou plochu a přední části automobilu narazila do kovového sloupku označující vodovodní řád a poté se zastavila až v travnatém příkopu. Při této dopravní nehodě utrpěla 39letá žena zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v novojičínském nemocničním zařízení, ke zranění žádné jiné osoby nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena řádově v několika stovkách korun. Na výzvu se žena podrobila odběru biologického materiálu (krve) k přesnému určení množství alkoholu v jejím těle, řidičský průkaz jí zadržen nebyl, poněvadž jej nepředložila, bylo jí však zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nadále v gesci novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Objasnění případů majetkové trestné činnosti v Novém Jičíně

Policisté z novojičínského Obvodního oddělení v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 28letému místnímu muži, neboť tento podle všech doposud zjištěných skutečností měl v noční době z 12. na 13. září letošního roku, po předchozím vypáčení vstupních dveří, neoprávněně vniknout do jednoho z bytových domů na ulici Vrchlického v Novém Jičíně, společné prostory domu následně prohledat a z chodby odcizit volně odloženou pánskou značkovou obuv v hodnotě jednoho tisíce korun. Dále bylo zjištěno, že se již v nočních dobách v průběhu měsíce září tohoto roku pokusil několikráte vloupat i do jiných bytových domů na ulicích Vrchlického a Dlouhé v Novém Jičíně, kdy se mu toto nepodařilo, na zařízení vstupních dveřích však vždy způsobil hmotnou škodu na majetku ve výši do jednoho tisíce korun. Tato trestná činnost majetkového charakteru je nadále v gesci novojičínských policistů a kriminalistů, kteří zjišťují i další obdobné protiprávní jednání a chování shora uvedeného 28letého muže.

 

Krádež dětské motokáry ze stavební unimobuňky na Novojičínsku

V blíže neustanovené době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 21. září a čtrnáctou hodinou odpolední 22. září letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal v prostoru odstavné plochy letiště Mošnov přečin krádeže tím, že se vloupal do unimobuňky stojící poblíž brány vedoucí na silnici spojující obce Albrechtičky a Petřvaldík, ze které odcizil dětskou motokáru bíločervenožluté barvy s čtyřtaktním motorem Honda, dále 20 kusů ochranných přileb různých velikostí a barev a finanční prostředky na hotovosti ve výši 500 korun v drobných mincích, čímž poškozené právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 40 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení ve Studénce a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na studénecké policejní číslo 974 735 761 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Úspěšná pátrání po seniorech

V minulém týdnu proběhlo hned několik pátracích akcí po seniorech, kteří se ztratili v lesích při sběru hub. Celkem byly oznámeny čtyři takové případy, kdy byl následně ze strany místně příslušných obvodních oddělení realizován totožný počet pátracích akcí.

Tyto akce proběhly nedaleko obcí Ostrava, Třinec, Hradec nad Moravicí a Vyšní Lhoty. K úspěšnému vypátrání přispěla zejména včasná reakce policistů, ale také efektivní spolupráce s operačním střediskem , stejně jako dalšími kolegy.

A jak samotné pátrací akce probíhaly? Po vypátrání pohřešovaných osob a následnému poskytnutí případné první pomoci byly v rámci těchto akcí nejprve  provedeny opatření v místech jejich posledního výskytu a následně také v místech zjištěných na základě informací poskytnutých oznamovatelů a dalších osob. Za již zmíněným účelem byly v průběhu těchto pátracích akcí nasazeny veškeré dostupné síly a prostředky, a to včetně Letecké služby či jednotlivých kynologických oddělení.  Současně policisté průběžně navazovali telefonní kontakt s pohřešovanými což výrazně napomohlo k jejich vypátrání.

V této souvislosti apelujeme  na naše seniory, aby do přírody nevyráželi sami. Převážně  pak, pokud trpí vážnými zdravotními problémy či onemocněním. Seniorům, kteří se přece jen rozhodnou vyrazit do lesa samostatně, doporučujeme, aby o místě svého možného pohybu předem informovali své blízké, vzali si s sebou nabitý mobilní telefon a nezbytné množství pravidelně podávaných léků. V rámci případných potíží tak usnadní pátrání záchranným složkám.

 

22. 9. 2022

Případ podvodného jednání prostřednictvím internetového portálu

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně prověřují případ přečinu podvodu, přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a přečinu neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak v průběhu 19. září 2022 doposud neznámý pachatel z blíže neupřesněného místa zareagoval prostřednictvím celosvětové internetové sítě na inzerát, v němž 32letá žena z Hlučínska nabízela k prodeji dětské rifle za finanční částku ve výši 100 korun. Po projevení zájmu ze strany neznámé osoby byl výše uvedené ženě odeslán přes aplikaci Vinted.cz internetový odkaz na profil „Aneta Veselá“, přičemž podle instrukcí poškozená vyplnila číslo své platební karty, platnost této platební karty a CVV kód. Poté byla přesměrována zpět do svého internetového bankovnictví, kde zadala údaje ke svému bankovnímu účtu a použila i mobilní aplikaci George Klíč, kdy po chvíli zjistila, že z jejího účtu se někdo snaží neoprávněně převést finanční prostředky na cizí bankovní účet v celkové výši 198 tisíc korun. Vlivem okamžitého zásahu byly přesto poškozené ženě podvodným jednáním odcizeny finanční prostředky ve výši 49 a půl tisíce korun. Celá záležitost je nadále v gesci hlučínských policistů a opavských kriminalistů.

 

Řidič osobního automobilu pod vlivem návykových látek na dálnici D48 na Novojičínsku

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Příboře zahájili úkony trestního řízení ve věci spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, ze kterého je důvodně podezřelý 44letý muž cizí státní příslušnosti. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora uvedený muž chvíli po půlnoci 21. září 2022 řídil v protisměru po dálnici D48, a to na katastru města Příbor ve směru z Frýdku-Místku na Nový Jičín, osobní motorové vozidlo tovární značky Peugeot 206. Přibližně po půl kilometru svůj automobil zastavil u svodidel a po chvíli byl zadržen okolo jedoucí policejní autohlídkou ze Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje. Při jízdě v protisměrném jízdním pruhu nedošlo k dopravní nehodě, ke zranění žádného účastníka silničního provozu ani ke škodě na majetku. Odbornými dechovými zkouškami bylo zjištěno, že shora uvedený 44letý muž je v silně podnapilém stavu, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 2,3 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. V daném automobilu se nacházela i další podnapilá osoba, a to 39letý spolujezdec, rovněž moldavské národnosti. Oba muži byli následně omezeni na osobní svobodě a byli umístěni do policejních cel k vystřízlivění a k následnému provedení dalších nutných procesních úkonů. Celá záležitost je nadále v gesci novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Vloupání do bytu v bytovém domě na ulici Revoluční v Novém Jičíně objasněno

Mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou odpolední 19. září letošního roku došlo na ulici Revoluční v Novém Jičíně k přečinu porušování domovní svobody a k přečinu krádeže tím, že se tehdy neznámá osoba, po vypáčení dveří, vloupala do bytu poškozené 42leté ženy z Novojičínska, a to v jednom ze zdejších bytových domů, který prohledala a odcizila dámské nízké značkové sportovní boty, dámské vysoké plátěné boty, notebook, fén a řetízek ze žlutého kovu s přívěskem slona, vše v celkové hodnotě téměř 19 tisíc korun.

Touto trestnou činností majetkového charakteru se okamžitě zabývali policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně, kteří po dvou dnech intenzivního prošetřování a prověřování ustanovili osobu pachatele, kterou je 31letý muž z Nového Jičína. Ten se ke svému protiprávnímu jednání a chování plně doznal a vydal část odcizených věcí, jiné už stačil prodat náhodným osobám a takto získané finanční prostředky použil pro svou vlastní potřebu. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

21. 9. 2022

Odcizení pohonných hmot z nákladního automobilu na katastru Starého Jičína

V blíže nezjištěné době mezi čtrnáctou hodinou odpolední 18. září a sedmou hodinou ranní 19. září letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na katastru obce Starý Jičín přečin krádeže tím, že v prostoru staveniště pozemní komunikace dálnice D48 po vypáčení víčka palivové nádrže odčerpal a takto odcizil ze zde zaparkovaného nákladního motorového vozidla tovární značky Man celkem 200 litrů motorové nafty, čímž poškozené právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 9 tisíc korun. Dále z tohoto automobilu demontoval a odcizil kardanovou hřídel mezi nápravou šestikolového vozu o délce dva metry a hmotnosti sto kilogramů v předběžné hodnotě 150 tisíc korun. Tato trestná činnost majetkového charakteru je nadále v prověřování ze strany policistů Obvodního oddělení v Novém Jičíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených pohonných hmot a součástky nákladní soupravy, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Krádež zboží v novojičínské provozovně má na svědomí místní muž

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže místnímu 21letému muži, neboť tento měl podle všech doposud zjištěných a prokázaných skutečností okolo osmé hodiny ranní 18. září letošního roku odcizit v jednom ze supermarketů na ulici Přemyslovců v Novém Jičíně zboží v celkové hodnotě 82 korun.

Různé druhy volně vystavených cukrovinek, čokolád a nealko nápojů si nejprve vložil do nákupního vozíku, se kterým zajel do místa provozovny, které není pod kamerovým dohledem, téměř vše si následně vložil do kapes svého svrchního oblečení, u pokladny zaplatil pouze jeden kus nealko nápoje a bez úhrady dalšího zboží se snažil z prodejny odejít. Při tomto byl zadržen všímavými pracovníky prodejny a následně byl předán službu konající policejní autohlídce z Obvodního oddělení v Novém Jičíně. Lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že se obdobné trestné činnosti majetkového charakteru dopustil i v minulosti a byl rozsudkem Okresního soudu ve Vsetíně pravomocně odsouzen a potrestán k podmíněnému trestu odnětí svobody na dva roky, se zkušební dobou až do konce října roku 2024. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

20. 9. 2022

Převaděč zadržen a obviněn

Díky precizní práci policistů, vyhodnocováním získaných a zjištěných informací byl zadržen mezi Mosty u Jablunkova a Jablunkovem krátce po přejezdu hranic se Slovenskem cizinec, který převážel v dodávkovém vozidle migranty.

Policisté po zajištění několika skupin nelegálních migrantů v průběhu září na Jablunkovsku zjistili informace k možnému vozidlu převaděče a přijali opatření na hranicích a poblíž hranic se Slovenskem. Tato práce se vyplatila. V sobotu 17. září 2022 v odpoledních hodinách vytipované vozidlo překročilo hranice. Policisté okamžitě zareagovali a vozidlo zastavili. Řidič začal utíkat do lesního prostoru. Byl však policisty pohotově za pomoci donucovacích prostředků zpacifikován a zadržen.  Jednalo se o 31letého cizího státního příslušníka. Podezření policistů, že ve vozidle se mohou nacházet migranti, se potvrdilo. Po otevření zavazadlového prostoru se zde nacházely dvě desítky osob. Jednalo se o muže, z toho 3 byli mladiství, všichni ze Sýrie. Zajištění uprchlíci následně putovali do zařízení pro zajištění cizinců, kde podle mezinárodních smluv probíhá realizace zpětného předání do státu, ze kterého k nám přicestovali.

Převaděče policisté předali třineckým kriminalistům, kteří jej obvinili z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Je mu kladeno za vinu, že měl dne 17. září 2022 za úplatu z Maďarska přes Slovensko do České republiky převést dvě desítky osob. Obviněný se ke svému jednání kriminalistům doznal. Trestní stíhání je vedeno vazebně a muži hrozí trest odnětí svobody do výše až pěti let.

V našem kraji jsme za letošní rok zajistili v příhraniční oblasti se Slovenskem 202 migrantů, většinou se jednalo o skupiny osob, ale byly zaznamenány i jednotlivci. Nejvíce v oblasti Bílé a Jablunkova. 

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice