26. 9. 2023

                                                                                                                             Ostrava 26. září 2023

 

Muž, který měl převážet migranty, je ve vazbě. Cizinci vstoupili na území České republiky neoprávněně.

Moravskoslezští policisté se i v současné době věnují nelegálnímu pobytu cizinců na území naší republiky a současně tranzitní migraci. Ve vazbě na soud aktuálně „čeká“ za trestný čin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice cizinec, který měl před několika dny za úplatu převézt téměř dvacítku migrantů ze Slovenska do České republiky. Jednu z namátkových kontrol prováděla hlídka speciální pořádkové jednotky minulý týden v úterý v lokalitě hraničního přechodu Bumbálka. V nočních hodinách zastavili policisté projíždějící větší osobní motorové vozidlo a provedli kontrolu. Podezření, že se v zavazadlovém prostoru neoprávněně nachází osoby, bylo důvodné. Z automobilu vystoupilo celkově 17 osob, evidentně cizinců, z toho jen pár dětí a žen. U zajištěných cizinců realizovali policisté odboru cizinecké policie standardní identifikační proces (ověření identity) a současně zjišťovali oprávněnost vstupu a pobytu na území naší republiky. Výsledkem bylo konstatování, že ani jedna osoba nesplnila podmínky pro vstup a pobyt na území České republiky a nedisponuje ani potřebnými doklady, které by je k uvedenému opravňovaly. Vzhledem ke zjištěným informacím byly osoby v rámci readmisního řízení předány zpět do Slovenské republiky. Policisté řidiče na místě zadrželi a následovaly procesní úkony, které již realizovali kriminalisté z Frýdku-Místku. Zjistili, že 45letý občan státu Evropské unie měl mít, jakožto řidič vozidla, v úmyslu zorganizovat nedovolené překročení státní hranice pro jiného. Za úplatu měl převézt již zmíněných 17 Syřanů ze Slovenska do naší republiky, přestože věděl, že nemají u sebe platné cestovní doklady potřebné ke vstupu na naše území a nejsou tedy oprávněni na naše území vstupovat a pobývat zde. Na základě zjištěných informací frýdecko-místečtí kriminalisté sdělili řidiči vozidla podezření z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let, propadnutí majetku či peněžitý trest, současně je muž ohrožen trestem vyhoštění z území České republiky. V tomto případě rozhodl soud o vzetí muže do vazby.

 

 

Dvojici „lapků“ zadrželi frýdlantští policisté

Policisté z obvodního oddělení Frýdlant nad Ostravicí v minulém týdnu zadrželi dvojici z Ostravy, která se v jejich „revíru“ měla dopustit několika krádeží peněženek i s platebními kartami. Dvacetiletý muž a pětadvacetiletá žena si v polovině září vyrazili vlakem na výlet z Ostravy do Frýdlantu nad Ostravicí. Při procházce městem je zaujalo sportovní středisko, do kterého se šli podívat, ne však za účelem sportu. Tam pak měla žena využít nepozornosti poškozeného, který se v té době věnoval sportovní aktivitě, a vzít jeho odložený batoh. Z toho měla vytáhnout peněženku a po krátké chvíli batoh zase vrátila zpět na místo. Poškozený tak přišel o finanční hotovost téměř dva tisíce korun, doklady i platební kartu. O tři dny později se do městečka v podhůří Beskyd vydala dvojice znovu. Tentokrát si zašli na jídlo do jedné z místních restaurací. Žena zde měla v nestřeženém okamžiku odcizit z prostor kuchyně peněženku se třemi stovkami a dvěma platebními kartami a následně ji předat muži. Jednu z karet pak měli použít k zaplacení útraty za jídlo v dané restauraci. Poté se přemístili do dalšího restauračního zařízení, kde měli odcizenou kartu opět využít k placení za občerstvení a cigarety. A když už se rozhodli vrátit „z výletu“ zpět do Ostravy, měli ještě na nádraží ve stojícím vlaku využít nepřítomnosti strojvedoucího a z jeho kabiny odcizit peněženku s finanční hotovostí a platební kartou. Tou si měli následně zaplatit zpáteční jízdenky. Odjet už však nestihli, protože v té době po nich již pátrali policisté, kteří přijali oznámení o krádeži peněženky v restauraci. Hlídka dvojici odpovídající popisu možných pachatelů našla poblíž nádraží a oba zadržela. Při prohlídce byly u ženy mimo jiné nalezeny také dvě odcizené platební karty. U výslechu se podezřelí ke svým jednáním doznali. Frýdlantští policisté oběma ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a muži navíc také z přečinu krádeže, jelikož byl v posledních třech letech za předchozí trestnou činnost potrestán. Nyní v případě odsouzení hrozí ženě až dvouletý pobyt za mřížemi, muži pak až tříletý trest odnětí svobody.

 

Policisté opět varují a nabádají veřejnost. Nenechávejte své věci, ať už tašky či peněženky, bez dozoru a mějte je pod neustálou kontrolou. Na sportovištích využívejte uzamykatelné skříňky. „Lapkové“ umí využít každý nestřežený okamžik a připravit vás o veškeré cennosti i doklady.

 

20. 9.2023

Vloupání do garáže na ulici Dolní v Kopřivnici

V přesně neustanovené době mezi devatenáctou hodinou podvečerní 18. září a dvanáctou hodinou polední 19. září letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Dolní v Kopřivnici přečin krádeže a přečin porušování domovní svobody tím, že neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů, kde se následně po vypáčení dřevěných dvoukřídlých vrat vloupal do přilehlé garáže. Tuto prohledal a odcizil sněhové kovové řetězy, malý kompresor, prodlužovací elektrický kabel o délce 30 metrů oranžové barvy, motorový olej o objemu 5 litrů včetně kanystru a různé druhy a množství vzduchových a olejových filtrů, čímž poškozeným majitelům objektu vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 5 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731.

 

18. 9. 2023

Dny NATO 2023 z pohledu policie

V souvislosti s touto bezesporu ojedinělou akcí, kterou jak v sobotu, tak v neděli navštívily desetitisíce diváků, realizovala moravskoslezská policie bezpečnostní opatření. Policie se současně na akci prezentovala, a to dynamikou, statikou a rovněž ve slavnostní části, kdy noví policisté složili služební slib.

Moravskoslezští policisté zajišťovali po oba dva dny veřejný pořádek a dohlíželi na bezpečnost návštěvníků. Nezaznamenali jsme žádnou mimořádnou událost. Řešili jsme oznámení o jedné ztrátě peněženky a jeden přestupek na úseku občanského soužití (fyzické napadení). Nezastupitelnou úlohu měli opět policisté, krizoví interventi, kteří zprostředkovávali kontakt mezi ztracenými dětmi a jejich rodiči či doprovodem. Letos bylo šťastných shledání v součtu za oba dva dny 12.

Samostatnou kapitolou byla oblast dopravy. Jak již bylo před akcí avizováno, na jedno místo mířil abnormální počet vozidel současně v jednu dobu. Policisté korigovali dopravu dle aktuálního stavu průjezdnosti komunikací. Měli stanoviště na stěžejních dopravních uzlech a v místech, kde byl předpoklad komplikací. Disponovali rovněž mobilními hlídkami a pracovali s informacemi také od osádky policejního vrtulníku. Informace o situaci v dopravě jsme poskytovali na sociálních sítích, skrze média a rovněž na speciální lince. Nezaznamenali jsme v souvislosti s akcí žádnou mimořádnou událost v dopravě nebo závažnou dopravní nehodu.

V rámci slavnostní části této akce nastoupilo v neděli před polednem na letištní plochu 70 policejních nováčků, kteří složili služební slib. Jednalo se o 56 mužů a 14 žen. Tito policisté nastoupili ke sboru v období od června do počátku září. K nováčkům a divákům promluvili tři hosté, konkrétně hejtman  Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, náměstek policejního prezidenta pro SKPV brig. gen. Tomáš Kubík a ředitel moravskoslezské policie brig. gen. Tomáš Kužel.

Noví policisté nyní absolvují povinnou základní odbornou přípravu ve vzdělávacích zařízeních v Jihlavě, Holešově či Brně. Poté se s nimi budete moci setkat primárně na obvodních odděleních v rámci celého našeho kraje, ale také například na oddělení hlídkové služby nebo dopravním inspektorátu. Nejpočetnější skupina posílí kolegy v Ostravě (18), shodně 13 policistů bude sloužit na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Z této oblasti doplním, že zájemci o práci u Policie ČR měli možnost zamířit přímo na letišti v místě statiky ke kolegyním z oddělení náboru a personální stabilizace a dalším personalistkám našeho krajského ředitelství. Pokud by kohokoliv dalšího zajímaly detailnější informace o možnostech uplatnění u policie, informace naleznete v rámci kampaně Práce 158x jinak – přidej se k nám!: https://www.policie.cz/clanek/pridej-se-k-nam.aspx .

Po oba víkendové dny měli diváci možnost vidět vskutku unikátní společnou ukázku policistů zásahové jednotky našeho krajského ředitelství a kolegů z polské protiteroristické jednotky GROM. Samotná ukázka s názvem „Osvobození rukojmích z rukou teroristů“ pojednávala o osobách ozbrojených například zbraněmi a granáty. Tito pachatelé po obsazení objetu zajali několik rukojmích. Podstatnou část ukázky tvořil profesionální zákrok policistů, kteří nebezpečné pachatele zneškodnili a rukojmí osvobodili. Zákrok policistů se neobešel bez podpory vrtulníku anebo odstřelovačů. Jednalo se sice o ukázku, ale tu policisté připravili vskutku realisticky. Potlesk diváků byl zasloužený.

A velký potlesk sklidili po oba dny od diváků rovněž policejní psovodi se svými čtyřnohými svěřenci. Celkově 12 moravskoslezských kynologů (z toho 1 žena) s kolegy ze Slovenska, jakožto tradičními hosty, zaujali pozornost návštěvníků množstvím ukázek. Po úvodní klasické a taktické poslušnosti následovaly ukázky simulující zákrok proti „rozvášněným“ osobám či nebezpečnému pachateli. V jedné z dalších ukázek si zase policisté a služební psi museli „poradit“ s osobami, které bezdůvodně napadly zasahující zdravotníky. Ukázkám nechyběla dynamika, měly nápad a byly rozmanité, kynologové díky tomu předvedli mnoho ze své činnosti.

Jednotlivá stanoviště policejní statiky byla také v obležení. Návštěvníkům jsme představili vozidla služby dopravní, pořádkové i cizinecké policie. Jednalo se například o vozidla určená pro dohled nad BESIPEM, služební motocykly, čtyřkolku, loď Alunautic (připomeňme pomoc cestujícím právě díky této služební lodi: https://www.policie.cz/clanek/policiste-pomahali-cestujicim-porouchane-lodi.aspx ) či Schengenbus (s technikou určenou pro vyhodnocování pravosti dokladů a písemností). Policisté z oddělení prevence připravili zejména pro děti množství úkolů, kvízů a dalších aktivit, které jsou nejen zábavné, ale mají také prvek edukační. Na místě měli  zájemci také možnost zjistit více informací ke společné preventivní kampani Policie ČR a ČSOB „Volač a Klikač“ ( https://www.policie.cz/clanek/policie-cr-s-csob-varuji-pred-zvysenou-aktivitou-kybernetickych-zlocincu.aspx ). Pro starší byly dozajista zajímavé ukázky výstroje a výzbroje policistů zásahové jednotky a speciální pořádkové jednotky našeho krajského ředitelství.

 

15. 9. 2023

Majetková trestná činnost cizího státního příslušníka nejen v Novém Jičíně byla objasněna

V uplynulých dnech policisté a kriminalisté z Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení proti 34letému muži cizí státní příslušnosti jako obviněného ze spáchání přečinu krádeže. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora uvedený cizinec chvíli před čtrnáctou hodinou odpolední 9. srpna letošního roku na parkovišti nákupního centra na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína využil chvilkové nepozornosti poškozeného 35letého muže z Novojičínska a z neuzamčené a jinak řádně nezajištěné kabiny zde odstaveného nákladního motorového vozidla tovární značky Fiat Ducato odcizil volně odloženou peněženku s finančními prostředky na hotovosti v drobných mincích i v různých bankovkách v celkové výši 32 a půl tisíce korun. Dále bylo prokázáno, že výše uvedený 34letý muž pár minut před polední dobou 31. srpna tohoto roku obdobným způsobem odcizil finanční prostředky na hotovosti v papírových bankovkách ve výši 20 tisíc korun, a to z volně odložené peněženky poškozeného 59letého muže ze Šumperska v kabině neuzamčeného motorového vozidla tovární značky VW Crafter, které bylo zaparkováno u nákladové rampy v areálu soukromé společnosti na ulici Průmyslové v Šumperku. Výše uvedená trestná činnost majetkového charakteru byla objasněna operativně pátracími prostředky ze strany novojičínských strážců zákona. Po provedených nutných procesních úkonech a po obvinění ze strany novojičínských kriminalistů byl shora jmenovaný muž eskortován k soudci Okresního soudu v Novém Jičíně a na základě vydaného rozsudku mu byl uložen podmíněný trest odnětí svobody v délce trvání sedmi měsíců, se zkušební dobou jednoho a půl roku. U této osoby rovněž došlo k propadnutí náhradních hodnot, a to zajištěné finanční částky na hotovosti ve výši 7.700 korun a tak zvaných „chytrých hodinek“. Ostatní odcizené finanční prostředky použil pro svou vlastní osobní potřebu. Následně byla provedena i eskorta tohoto muže do Záchytného zařízení pro zajištění cizinců (ZZC) v objektu Balková v obci Tis u Blatna v okrese Plzeň, kdy pracovníci tohoto detenčního zařízení rozhodují o případném vyhoštění jednotlivých osob z České republiky.

 

Objasnění případu vloupání do příručního skladu na pečivo u novojičínské prodejny

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu krádeže spáchaného ve stádiu pokusu 33letému muži z Frýdku-Místku, neboť na podkladě všech doposud zjištěných a prokázaných skutečností je zcela zřejmé, že se v brzkých ranních hodinách 6. září letošního roku pokusil vloupat do příručního skladu u prodejny se smíšeným zbožím na ulici Hřbitovní v Novém Jičíně, což se mu nepodařilo, tuto plechovou skříň na pečivo neotevřel, nic neodcizil a poškozené společnosti tak vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 3 tisíce korun. Tato trestná činnost majetkového charakteru byla objasněna ze strany policistů Obvodního oddělení v Novém Jičíně v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty, výše uvedený 33letý muž se ke svému protiprávnímu jednání plně doznal a jeho případné obdobné chování je nadále ve stádiu prověřování.

 

Objasnění krádeže dámského elektrického kola od jednoho z hlučínských supermarketů

V uplynulých dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 37letého muže z Ostravy jako obviněného ze spáchání přečinu krádeže, kterého se měl dopustit na ulici Cihelní v Hlučíně tím, že chvíli po šestnácté hodině odpolední 2. června letošního odcizil dámské elektrické kolo, čímž poškozené 64leté místní ženě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 13 tisíc korun. Jízdní kolo odcizil po předchozím odstranění lankového zámku pilkou na železo a skutek se stal u vchodu do prodejny zdejšího supermarketu.

Případ této majetkové trestné činnosti objasnili na základě prošetřování a následného prověřování policisté z místně příslušného Obvodního oddělení v Hlučíně a lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u výše uvedeného 37letého muže jedná o recidivu. V posledních třech letech byl totiž rozsudky Okresního soudu v Ostravě pravomocně odsouzen a potrestán k podmíněnému trestu odnětí svobody o délce trvání patnácti měsíců, se zkušební dobou až do poloviny února roku 2025. Celá záležitost je nadále v gesci opavských kriminalistů.

 

Případ vloupání do bufetu v areálu hlučínského autobusového nádraží objasněn

V těchto dnech se policisté z hlučínského Obvodního oddělení intenzivně zabývali přečinem krádeže, ke kterému došlo okolo patnácté hodiny odpolední 12. září tohoto roku v areálu čekárny autobusového nádraží na ulici Opavské v Hlučíně. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak mladistvá 16letá dívka z Karvinska společně se čtyřmi nezletilými chlapci ve věku 10 až 14 let z Karvinska a z Ostravy po přelezení zástěny společně vnikli do prostoru zdejšího bufetu a odcizili dvě krabičky ledové kávy a finanční prostředky na hotovosti v drobných mincích, čímž poškozené soukromé společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 160 korun.

Celá záležitost je nadále ve stádiu prověřování ze strany hlučínských policistů a opavských kriminalistů v úzké spolupráci s pracovníky OSPOD Odboru sociálních věcí příslušného Městského úřadu v Hlučíně, přičemž 16letá dívka je důvodně podezřelá z naplnění skutkové podstaty provinění k majetkové trestné činnosti.

 

 

14. 9. 2023

Vodní skútr odcizený v Chorvatsku nalezli jablunkovští policisté

Spolupráce policistů na mezinárodní úrovni přinesla své plody a vedla k úspěšnému nalezení odcizeného vodního skútru. V průběhu letních prázdnin obdrželi policisté obvodního oddělení Jablunkov prostřednictvím Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci Policejního prezidia ČR žádost chorvatských kolegů o prověření možného výskytu odcizeného vodního skútru na území České republiky, konkrétně v Jablunkově. Skútr v hodnotě 20 tisíc euro byl odcizen jeho majiteli, který ho měl zakotvený na moři v přímořském letovisku na jihu Chorvatska. Chorvatští policisté v souvislosti s krádeží skútru zadrželi dvě osoby cizí státní příslušnosti a během šetření pak získali poznatky vedoucí právě až do Jablunkova. Při prověrce na konkrétní adrese jablunkovští policisté sice uvedené plavidlo nenalezli, získali ale informace, které je dovedly na jiný pozemek, kde se pod plachtou hledaný vodní skútr opravdu nacházel. Policisté následně vyslechli majitele pozemku. Ten uvedl, že ho kontaktoval muž, kterého znal z dřívějška, zda by si u něj mohl dočasně nechat skútr, který převážel za hranice naší republiky, s čímž souhlasil. Nalezený vodní skútr policisté zajistili a po vyřízení všech formalit mohl být předán zpět do rukou majitele. Ten si zařídil jeho odvoz z České republiky zpět do Chorvatska, kde si s ním bude moci opět užívat projížďky na moři.

 

13. 9. 2023

Neoprávněné lovení raků v řece Moravici u obce Žimrovice

V těchto dnech komisař Oddělení hospodářské kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil úkony trestního řízení pro důvodné podezření ze spáchání přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, kterého se měl dopustit podezřelý 36letý muž z Opavy tím, že mezi patnáctou a sedmnáctou hodinou odpolední 9. září letošního roku v bezprostřední blízkosti tak zvaného Žimrovického splavu v řece Moravici na katastru obce Hradec nad Moravicí, místní část Žimrovice. Bez souhlasu orgánů ochrany přírody měl totiž ulovit 85 kusů raka říčního, který je chráněn zákonem o ochraně přírody a krajiny, jehož ochrana je konkretizována prováděcí vyhláškou Ministerstva životního prostředí jako druh kriticky ohrožený. Celá záležitost byla zjištěna a objasněna na základě vlastního prošetřování a prověřování ze strany místně příslušných policistů z Obvodního oddělení v Hradci nad Moravicí a vše je nadále v gesci opavských kriminalistů.

 

Pád závěsného kluzáku do křovinatého porostu na katastru města Odry

Policisté a kriminalisté z Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně se v této chvíli intenzivně zabývají případem, který má znaky přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti a jenž se stal pětadvacet minut po čtrnácté hodině odpolední 12. září 2023 na katastru Oder, a to v lokalitě zvané Tošovický kopec. V té době doposud přesně neustanovená osoba mohla porušit důležitou povinnost vyplývající z jejího povolání, kdy 36letý muž z Havířova, okres Karviná prováděl pilotní výcvik na závěsném bezmotorovém kluzáku a během letu zavadil levou části křídla o listnatý strom při úpatí zdejšího kopce. Tím došlo ke snížení rychlosti letu a k následnému pádu závěsného kluzáku do křovinatého porostu. Výše uvedený 36letý muž tak utrpěl zranění s nutností leteckého transportu helikoptérou k lékařskému vyšetření a k ošetření do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě. Po oznámení této události se na místo ihned dostavili místně příslušní policisté z Obvodního oddělení v Odrách a následně i novojičínští kriminalisté, přičemž byli rovněž vyrozuměni pracovníci Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, kteří vzali danou skutečnost na vědomí a ve věci vyrozuměli i příslušnou Leteckou amatérskou asociaci, která je pověřená k šetření této letecké nehody. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku nebyla doposud vyčíslena.

 

Dopravní nehoda řidičky osobního automobilu s motocyklistou u obce Bílov

Deset minut po sedmnácté hodině odpolední 11. září 2023 řídila 22letá žena z Novojičínska osobní motorové vozidlo tovární značky Renault Twingo po silnici II. třídy čísla 464 v katastru obce Bílov na Novojičínsku, a to ve směru od Studénky na Bílovec, přičemž ve zdejší křižovatce chtěla odbočit vlevo na obec Bílov. Podle všech doposud zjištěných a prokázaných skutečností si s automobilem najela ke středové čáře, podívala se, zda nejede od Bílovce žádné vozidlo, avšak s největší pravděpodobností byla oslněna zapadajícím sluncem a zcela přehlédla od Bílovce jedoucího 33letého muže z Novojičínska, řídícího motocykl tovární značky Aprilia 650. Tohoto motocyklisty si podle jejich slov všimla až na poslední chvíli při vjetí do křižovatky, proto přidala plyn na svém voze s domněním, že stihne provést odbočovací manévr. Neodhadla však celkovou situaci a nedokázala se již vyhnout střetu pravé strany svého automobilu s přední části motocyklu. Po nárazu 33letý muž upadl na vozovku a bylo mu způsobeno zranění s nutností jeho leteckého transportu helikoptérou k lékařskému vyšetření a k ošetření do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě. Ke zranění žádné jiné osoby nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 200 tisíc korun. Celou záležitostí se nadále intenzivně zabývají policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty, a to pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

 

Tragická dopravní nehoda cyklisty s dodávkovým automobilem v obci Skrochovice

Deset minut před patnáctou hodinou odpolední 12. září 2023 jel 54letý muž z Krnova na svém pánském jízdním kole po vedlejší ulici Mostní v obci Brumovice, část Skrochovice, a to ve směru ke křižovatce s ulicí Opavskou (hlavní silnice I. třídy čísla 57), přičemž při vjíždění na ulici Opavskou z dosud přesně nezjištěných příčin a skutečností nedal oproti svislé dopravní značce „Dej přednost v jízdě“ přednost v jízdě po hlavní silnici ve směru od Krnova (v té chvíli jedoucí v levém jízdním pruhu, tedy v protisměru) jedoucímu nákladnímu motorovému vozidlu tovární značky Peugeot Boxer se zapojeným přívěsem Agados, které řídil 30letý muž z Ostravy.

Cyklista tak bezprostředně vjel do prostoru mezi nákladní automobil a přívěs a byl tak sražen levou přední části přívěsu na zem. Při tomto utrpěl výše uvedený 54letý muž zranění neslučitelná se životem a i přes okamžitou resuscitaci ze strany svědků události a resuscitace i ze strany přivolané osádky sanitního vozidla přítomný zasahující lékař konstatoval na místě jeho úmrtí. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechová zkouška vyzněla u řidiče dodávkového automobilu s přívěsem negativně a obdobně dopadl i test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek či jedů v jeho těle. U zemřelého cyklisty byla nařízena soudní pitva i s odběrem biologického materiálu (krve) ke zjištění, zda v době jízdy nebyl pod vlivem alkoholických nápojů či jiných návykových látek. Celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 20 tisíc korun a celou záležitostí se nyní intenzivně nadále zabývají policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě v úzké spolupráci s opavskými kriminalisty.

 

14. 9. 2023

Víkendová akce „Dny NATO…“ – informace zejména k dopravě, rovněž k bezpečnosti. K dopravě opět speciální informační linka Policie ČR: +420 723 759 733

 Informace k oblasti dopravy

V souvislosti s konáním akce „Dny NATO…“ bude nadcházející víkend v Mošnově a okolí zejména pro řidiče náročnější. Moravskoslezští policisté jsou připraveni učinit vše pro minimalizaci dopravních komplikací, včetně korigování dopravy dle aktuálního stavu průjezdnosti komunikací. Ty však mají svou kapacitu a je potřeba počítat s vysokým počtem vozidel v jednom místě (nebo k němu mířící) v jednu dobu.  

Organizátoři letos očekávají vyšší návštěvnost diváků z Polska. Na příjezdových komunikacích probíhají či jsou již nové stavební úpravy. O to více bude zapotřebí také opatrnosti a ohleduplnosti. Konkrétně:

  • na dálničním přivaděči z dálnice D1 užívaném jak pro příjezd, tak i odjezd na/z akce probíhají aktuálně stavební práce
  • u čerpací stanice v Mošnově, na příjezdu k letišti, je nová okružní křižovatka (kruhový objezd)
  • také letos upozorňujeme na případnou změnu organizace dopravy v místě či okolí, tzn. zjednosměrnění či uzavření některé komunikace (nutno dbát pokynů a dopravního značení).

Žádáme řidiče, aby parkovali výhradně na místech k parkování určených. Jakákoliv překážka v silničním provozu je komplikací pro složky IZS, rovněž může ještě více zkomplikovat dopravu.

Policisté spolupracují v oblasti dopravy s dalšími zainteresovanými subjekty. Apelujeme nejen na řidiče motorových vozidel, ale všechny účastníky silničního provozu, aby respektovali pokyny policistů, dále i organizátorů, v jejichž gesci jsou parkovací plochy a podobně. Samozřejmostí je dodržování pravidel silničního provozu, rovněž je nutno řídit se dopravním značením.

Policie ČR bude průběžně, aktuálně informovat zejména o dopravní situaci na svých sociálních sítích. Motoristé obdrží informace k dopravě také na internetových portálech s dopravními informacemi, dále například z rádií a dalších veřejně dostupných zdrojů.

Také letos je pro dotazy k dopravě zřízena informační linka Policie ČR: +420 723 759 733, která bude v provozu v sobotu a neděli od 07:00 do 18:00 hodin. Policisté budou na této telefonní lince připraveni poskytovat informace o objízdných trasách a dopravních komplikacích především řidičům, kteří budou oblastí jen projíždět (jejichž cílem není letiště a okolí). Linku mohou samozřejmě využít i motoristé mířící na „Dny NATO…“, nicméně je předpoklad, že i přes usměrňování dopravy v místě a okolí se řidiči kolonám zřejmě nevyhnou.

Na zajištění dopravní obslužnosti, bezpečnosti a plynulosti silničního provozu v okolí areálu letiště a na příjezdových komunikacích se budou podílet desítky policistů krajského ředitelství, zejména ze služby dopravní policie. K dispozici bude vrtulník Letecké služby Policie České republiky.

Ze zkušeností z předchozích let vyplynulo, že největší nápor v dopravě je každoročně v době od 7.00 do cca 12.00 hodin. Doprava se ze všech příjezdových komunikací kumuluje v obci Mošnov, kde vzhledem ke směřování na centrální parkoviště zřízené organizátory zde nárazově dochází k tvorbě kolon.

Zásadní doporučení pro řidiče: Vyjet včas, nejlépe s určitou časovou rezervou a počítat s případným zpožděním. Uvedené platí zejména pro cestující, kteří mají v oba dny konání akce plánované odlety z Letiště Leoše Janáčka Ostrava. S ohledem na aktuální dopravní situaci se obvyklý čas potřebný k dojezdu na letiště může prodloužit o desítky minut, v opravdu krajním případě o hodiny.

Návštěvníci mají možnost i letos využít veřejnou autobusovou dopravu, vlakové spoje, mohou rovněž přijet na jízdním kole (a uložit kolo do kolárny) nebo dojít pěšky.

Bezpečnost, zabezpečení majetku

V areálu a okolí se budou pohybovat primárně uniformovaní policisté. Budou zajišťovat bezpečnost osob a plnit další úkoly. Na místě je součinnost s organizátory, kteří veřejně informovali o bezpečnostních pravidlech pro vstup do areálu (včetně zákazu vnášení konkrétních předmětů), pokynech k pohybu a bezpečnosti v areálu a podobně. Návštěvníky žádáme, aby byli pozorní na své osobní věci. Po odstavení vozidla na parkovišti zkontrolujte, zda je automobil řádně uzamčen, bez otevřených oken. Neponechávejte uvnitř odložené věci (zejména cennosti).

Policisté krajského ředitelství budou stejně jako v předchozích letech připraveni rovněž na situaci, kdy se ztratí dítě. O děti se policisté postarají a učiní vše pro zkontaktování rodičů či doprovodu v co nejkratší době – centrem bude stan umístěný přímo na ploše, poblíž komentátorské věže (místa dynamických ukázek). 

 

12. 9. 2023

Dnes 12. září 2023 krátce před 15. hodinou došlo na silnici I/57 na ulici Opavské ve Skrochovicích na Opavsku k tragické dopravní nehodě. Dle předběžných informací cyklista (ročník 1968) jedoucí po ulici Mostní zřejmě nedal přednost v jízdě vozidlu Peugeot Boxer jedoucímu po hlavní komunikaci ve směru na Opavu a došlo ke střetu. Cyklista utrpěl zranění, kterým bohužel na místě podlehl. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. Komunikace byla dočasně uzavřena, provoz byl obnoven před 19. hodinou. U řidiče (ročník 1992) byla provedena dechová zkouška na alkohol s negativním výsledkem. Zjišťováním veškerých okolností nehody se zabývají opavští kriminalisté a dopravní policisté.

 

 

7. 9. 2023

Úmyslné poškození pneumatik nákladních automobilů v Jakubčovicích nad Odrou

V přesně neustanovené době mezi šestnáctou hodinou odpolední 6. září a třetí hodinou ranní 7. září letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal v areálu benzínové čerpací stanice na ulici Vítkovské v obci Jakubčovice nad Odrou přečin poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodil několik zde zaparkovaných motorových vozidel. Úmyslným proražením (navrtáním z vnější boční strany) pneumatiky nákladního motorového vozidla tovární značky Man, dvou pneumatik na sklápěcím návěsu, tří pneumatik na nákladním automobilu tovární značky Volvo a tří pneumatik na přívěsu vznikla poškozené místní fyzické i právnické osobě celková hmotná škoda na majetku ve výši 90 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Odrách a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k důvodům jejího protiprávního jednání a chování lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na oderské policejní číslo 974 735 741.

 

Silniční kontrola prokázala podnapilou řidičku osobního automobilu na Novojičínsku

Pár minut po devatenácté hodině podvečerní 6. září 2023 prováděla službu konající policejní autohlídka z frenštátského Obvodního oddělení dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na silnici vedoucí z Frenštátu pod Radhoštěm do obce Trojanovice, přičemž stavěla zde projíždějící řidičku osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia, a to 51letou ženu z Novojičínska. Při této silniční kontrole bylo zjištěno a prokázáno, že shora uvedená žena řídí automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy odborným měřením dechovými zkouškami jí byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 1,3 promile alkoholu v dechu. Výše uvedená 51letá řidička s naměřenými hodnotami souhlasila, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznala, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádala, na místě jí byl zadržen řidičský průkaz a bylo jí zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany policistů z Obvodního oddělení ve Frenštátě pod Radhoštěm v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Padělky milionů cigaret a dvou tun tabáku

Moravskoslezští kriminalisté rozkryli trestnou činnost dvou mužů a jedné ženy, kteří měli opatřovat a dále distribuovat cigarety a řezaný tabák. Zboží však nemělo řádnou tabákovou nálepku. Padělky „zeštíhlily“ státní kasu více než 22 milionů korun. 

Na samotném počátku byla stručná informace, že na Opavsku jsou v oběhu padělky cigaret i řezaného tabáku. Opavští kriminalisté nenechali nic náhodě a okamžitě se jí začali zabývat. Zjištěné informace směřovaly k rozsáhlejší trestné činnosti, věc si tedy převzal krajský odbor hospodářské kriminality. Policisté pokračovali ve stejném duchu odvedené práce jako opavští kolegové, tedy profesionálně a precizně. Zjistili, že dva muži a jedna žena se měli nejméně od listopadu 2022 po dobu půl roku neoprávněně obohacovat tak, že měli po vzájemné domluvě pořizovat a převážet ze sousední země krabice s kartony cigarety různých značek a také řezaný tabák. Kuřivo však nebylo označeno platnou tabákovou nálepkou. Pravidelný, čilý ruch pak byl zejména u jisté garáže na Třinecku, kde zboží uskladňovali a odkud jej měli i distribuovat zákazníkům. Hovoříme o téměř 4,7 milionech kusů cigaret a zhruba dvou tunách tabáku. Spotřební daň byla dle propočtů zkrácena o více než 22 milionů korun. Lze konstatovat, že trojice si počínala konspirativně, s cílem zabránit příslušným státním orgánům zjistit samotný vznik daňové povinnosti. Kriminalisté učinili v této věci množství úkonů, jednalo se o shromažďování a analýzu informací, kontaktovali dále také oficiální majitele ochranných známek, kteří potvrdili, že se jedná o padělky. Kriminalisté na základě zadokumentovaných informací obvinili oba muže ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Žena se měla na trestné činnosti podílet v menším rozsahu, kriminalisté ji obvinili pro totožný skutek, kvalifikovaný jako zločin. Za jednání mužů stanoví trestní zákoník trest odnětí svobody na pět až deset let, u ženy dva až osm let. Trestní stíhání je nyní již vedeno na svobodě. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor a pozemků zajistili policisté krom jiného desetitisíce cigaret a stovky kil tabáku. Jako náhradní hodnota byl v souvislosti s vyšetřovanou věcí zajištěn například rodinný dům či vozidlo.

 

Žádosti o svědecké informace ke dvěma dopravním nehodám neznámých řidičů v Opavě

Vrchní inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě nprap. Karel Matusiak v těchto dnech nadále intenzivně prošetřuje dva případy dopravních nehod, které se staly na konci letošních letních prázdnin v Opavě. Tímto žádá širokou veřejnost o podnětné informace k nehodovým dějům, které jsou velmi důležité pro řádné zadokumentování spisových materiálů. Tato pozitivní svědectví lze telefonicky sdělit na opavské policejní číslo 974 737 581 případně kdykoli na mobilní telefon opavských dopravních policistů 735 788 950.

Mezi třináctou a osmnáctou hodinou odpolední 30. srpna 2023 doposud neznámý řidič blíže neustanoveného motorového vozidla projížděl sídlištním parkovištěm ulice Černá v Opavě, v městské části Kateřinky, přičemž z doposud přesně nezjištěných příčin narazil do zde zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Hyundai IX 35, kdy poškozením předního nárazníku a pravé přední mlhovky vznikla poškozenému místnímu majiteli automobilu celková hmotná škoda na majetku ve výši 20 tisíc korun.

Pětadvacet minut po patnácté hodině odpolední 31. srpna 2023 doposud neznámý řidič blíže neustanoveného motorového vozidla prováděl couvání na parkovišti ulice Kačírkové v Opavě, přičemž s největší pravděpodobností instalovaným zadním tažným zařízením narazil do zde zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia. Poškozením zadního nárazníku vznikla majiteli škodovky celková hmotná škoda na majetku ve výši 25 tisíc korun.

V obou výše uvedených případech ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a řidiči blíže neustanovených automobilů po kolizních situacích v dopravě odejeli neznámo kam. V rámci objasnění jsou zároveň velmi vhodné i případně pořízené videozáznamy z palubních kamer projíždějících motorových vozidel, za jejichž poskytnutí policisté rovněž děkují.

 

Případ nevhodného chování před restaurací v Opavě řeší opavští kriminalisté

V těchto dnech komisařka Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájila úkony trestního řízení ve věci spáchání přečinu násilí proti úřední osobě, kterého se měl dopustit 58letý muž z Opavy tím, že pár minut před půlnocí z 5. na 6. září letošního roku před jednou z restaurací na ulici Olomoucké v centru statutárního města Opavy hrubým způsobem vulgárními výrazy urážel zde přítomnou službu konající policejní hlídku z opavského Obvodního oddělení a následně jednoho z policistů chytil za levé předloktí a přetahoval se s ním, dále jej uchopil za taktickou vestu a služební stejnokroj a poté i pod krkem, načež byl tímto policistou zpacifikován za použití donucovacích prostředků (hmaty, chvaty, údery a kopy sebeobrany). Při tomto došlo ke zranění výše uvedeného 58letého muže i předmětného policisty s jejich jednorázovým lékařským vyšetřením a ošetřením ve Slezské nemocnici Opava. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a rovněž nevznikla žádná hmotná škoda na majetku. Celá záležitost je nadále ve stádiu prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

 

4. 9. 2023

Pád z vyhídky

V odpoledních hodin dne 1. září 2023 došlo v Kopřivnici k pádu muže (ročník 1975) z vyhlídky. Muž byl vzhledem ke zranění, které při pádu utrpěl, letecky transportován do nemocnice.  Novojičínští policisté prověřují okolnosti pádu a prozatím vyloučili cizí zavinění.

 

 

 

 

Po čtrnácti letech pátrání byl muž z Novojičínska zadržen a dodán do věznice

Komisař Oddělení obecné kriminality Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně na jaře roku 2009 vyhlásil celostátní pátrání po muži ročníku narození 1965 z Novojičínska, který se v letech 1999 až 2006 dopustil na různých místech České republiky majetkové trestné činnosti formou podvodných jednání, kdy nejméně ve dvaceti případech vylákal od svých věřitelů finanční prostředky na hotovosti ve výši více jak 11,5 milionů korun, a to pod záminkou jejich zainvestování a zúročení. Tyto peníze poškozeným osobám však zpět nevrátil a použil je pro svou vlastní potřebu. V průběhu trestního řízení se obviněný muž stal pro orgány činné v trestním řízení nekontaktním, proto bylo soudní řízení vedeno jako proti uprchlé osobě. Po provedení všech důkazů byl obviněný muž uznán vinným pro spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu a byl mu udělen nepodmíněný trest odnětí svobody v délce trvání devíti let a šesti měsíců. Následně v polovině července 2014 pak Krajský soud v Ostravě vydal na uvedeného muže příkaz k dodání do výkonu trestu. Po celou dobu od vyhlášení pátrání se novojičínským policistům nedařilo zjistit místo pohybu a pobytu výše uvedeného muže. Až v letních měsících letošního roku policisté vypátrali, kde by se dnes již 58letý muž mohl skrývat a tak se nelegálně vyhýbat výkonu trestu. Všechny relevantní indicie směřovaly do jedné z obcí na Prostějovsku. Po provedení všech dalších detailních šetření k pobytu hledaného se dostali novojičínští policisté k jistotě, že hledaný muž bydlí na konkrétní adrese a tam že si ho taky mohou v co nejbližší možné době zajistit. V odpoledních hodinách dne 29. srpna 2023 novojičínští policisté za součinnosti s policisty z Oddělení cíleného pátraní Policejního prezidia a policistů z Územního odboru v Prostějově hledaného muže zadrželi a následně předali do olomoucké věznice k výkonu trestu odnětí svobody. K pobytu muže bylo strážci zákona zjištěno, že tento se měl pohybovat a přebývat na různých místech v rámci celé České republiky, převážně se však schovával v rodinném domě po svých rodičích na Prostějovsku, kdy z místa svého úkrytu vycházel jen sporadicky. Žil tak téměř zcela oddělený a izolovaný od civilizovaného života. Hledaný muž se překvapením nezmohl na žádný odpor zakročujících policistů, a proto jeho zadržení bylo rychlé a bez jakýchkoliv škod na majetku či újmě na životě a zdraví zúčastněných osob.

 

Pokus vraždy

Muž měl ženu polít benzínem a zapálit. V první polovině července došlo v Opavě v místní části Jaktař v neobývané budově k události, při které utrpěla 48letá žena popáleniny na 44% těla. Vzhledem ke zranění byla žena letecky transportována do nemocnice. Na místo byli přivoláni také policisté a kriminalistický technik, který zajistil množství stop a mimo jiné kanystr s benzínem. Opavští kriminalisté v součinnosti s krajskými kolegy vyslechli řadu osob, které mohly objasnit okolnosti události. Ze všech získaných a zjištěných skutečností pojali podezření, že poškozená mohla být zraněna úmyslně. Jejich domněnku podpořil také výsledek odborného vyjádření policistů z odboru kriminalistické techniky a expertíz z Frýdku-Místku, kteří zjistili na zajištěných věcech, např. oděvu ženy, matraci, přítomnost těkavých hořlavých látek odpovídajících odpařenému benzínu. Krajští kriminalisté zadrželi podezřelého 49letého muže, bývalého druha poškozené ženy. Vrchní komisař odboru obecné kriminality obvinil muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu. Obviněnému je kladeno za vinu, že ve výše uvedené době měl polít poškozenou benzínem a zapálit.  Z místa pak odešel. K uhašení poškozené došlo jen jejím přičiněním, kdy si žena přivolala také první pomoc. Motivem byl situační konflikt při ovlivnění alkoholem. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody do výše až dvaceti let nebo trest výjimečný.  Trestní stíhání je vedeno vazebně.

 

Vloupání do příručního skladu u prodejny v Odrách, v části Loučky

V přesně neustanovené době mezi sedmnáctou hodinou odpolední 30. srpna do šesté hodiny ranní 31. srpna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal v oderské místní části Loučky přečin krádeže tím, že se po odstranění visacího zámku dveří vloupal do příručního skladu vedle zdejší budovy prodejny potravin, ze kterého odcizil deset kusů plných propanbutanových lahví o objemu 10 kilogramů, čímž poškozeným právnickým osobám a organizacím vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 25 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Odrách a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na oderské policejní číslo 974 735 741 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Vloupání do stánku v areálu koupaliště v Hradci nad Moravicí

V blíže neuvedené době mezi devatenáctou hodinou podvečerní 27. srpna a devátou hodinou dopolední 31. srpna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Gudrichové v Hradci nad Moravicí přečin krádeže tím, že neoprávněně vstoupil do oploceného areálu městského koupaliště a následně se po vypáčení uzamčených dveří vloupal do dřevěného stánku, který slouží jako pokladní místnost. Tento objekt zcela prohledal a odcizil příruční plechovou pokladnu s finančními prostředky na hotovosti v papírových bankovkách i v drobných mincích, přenosný platební terminál a tablet (jakožto součást pokladního systému) a mobilní tlačítkový telefon, čímž poškozené příspěvkové organizaci města vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 16 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Hradci nad Moravicí a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, elektroniky a financí lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na hradecké policejní číslo 974 737 731.

 

Naboural do sloupu

Včera kolem 19:00 hodin jsme přijali oznámení o havárii v Ostravě na ulici U Hrůbků. Zde došlo ke střetu osobního vozidla se sloupem veřejného osvětlení. Muž 51 let řídil vozidlo Škoda Octavia a vyjel vlevo mimo komunikaci, kde narazil do sloupu veřejného osvětlení, který vyvrátil.  Na místě provedli policisté u řidiče dechovou zkoušku na zjištění případného ovlivnění alkoholem, která byla pozitivní. Displej přístroje ukázal hodnoty kolem dvou promile. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a je podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Při nehodě utrpěl řidič zranění a byl předán zdravotníkům k ošetření.

 

Objasnění majetkové trestné činnosti muže a ženy z Ostravy páchané na Opavsku

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání dvou osob z Ostravy, a to 29leté ženy a 36letého muže jako obviněné z přečinu krádeže a z přečinu porušování domovní svobody, spáchaných formou spolupachatelství. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u 36letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudky okresních soudů v Ostravě a v Karlových Varech za přečin krádeže k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, který vykonal koncem září roku 2020. Výše uvedená 29letá žena byla v minulosti pro obdobnou trestnou činnost majetkového charakteru pravomocně odsouzena a potrestána rozsudky okresních soudů v Ostravě a v Opavě a také usnesením Krajského soudu v Ostravě k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou až do června roku 2024. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora jmenovaný muž nejprve sám v odpoledních hodinách 22. července 2023 na ulici Ostravské v Opavě, v městské části Komárov odcizil ze zaparkovaného a řádně neuzamčeného osobního motorového vozidla tovární značky Dacia volně odloženou pánskou peněženku s různými osobními doklady, s několika zaměstnaneckými finančními benefity a s finančními prostředky na hotovosti a dále textilní batoh s osobními věcmi, vše v celkové hodnotě přes 20 tisíc korun. Obě obviněné osoby pár minut před sedmou hodinou ranní 31. července letošního roku společně odcizili lankovým zámkem uzamčené pánské horské jízdní kolo v hodnotě 15 tisíc korun, a to od budovy Zdravotního střediska na ulici Opavské v Kravařích. Patnáct minut před šestou hodinou ranní 2. srpna tohoto roku 29letá žena neoprávněně vstoupila na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů na ulici Hlavní v obci Štítina a zde odcizila volně odstavené pánské horské jízdní kolo v hodnotě 6 tisíc korun. Celá záležitost je nadále ve stádiu vyšetřování ze strany opavských kriminalistů pro případné další obdobné protiprávní jednání a chování majetkového charakteru výše uvedené 29leté ženy a shora jmenovaného 36letého muže.

 

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice