Ve středu 11. září 2024 dopoledne přijali jihomoravští kolegové informace o výhrůžce zaslané na adresu zdravotnického zařízení v jejich kraji, kdy neznámá osoba popisovala určité skutečnosti související s poskytováním zdravotní péče. Současně zmínila možnou hrozbu střelby na konkrétní fakultě jedné z ostravských vysokých škol. Kolegové po ověření totožnosti kontaktovali neprodleně moravskoslezské policisty, neboť útok měl směřovat ke škole v krajském městě, současně osoba z Ostravy pochází. Vzhledem k charakteru oznámení přijali policisté okamžitě nezbytné preventivní opatření k zajištění bezpečnosti osob, směřovali ho primárně ke zmíněnému místu útoku. Současně po druhé linii zjišťovali informace k pohybu původce výhrůžky. Díky precizní operativní práci policisté, za asistence zásahové jednotky, muže po poledni v Ostravě zadrželi. V této chvíli, po ověření dalších informací, jsme již preventivní opatření ukončili, pominulo podezření z možného ohrožení. Se zadrženým mužem, podezřelým z trestného činu nebezpečné vyhrožování, pracují kriminalisté Městského ředitelství policie Ostrava. Realizují úkony trestního řízení a věcí se i nadále zabývají.
Nedoplatky za dopravní přestupky policisté zjistí a řeší. Kamion se dřevem přetížený, řidič neuhrazených přes 100 000 korun na pokutách
Nedílnou součástí práce policistů jsou v běžném výkonu služby kontroly a řešení neuhrazených pravomocně uložených pokut za dopravní přestupky. V případě neuhrazení nedoplatku na místě jsou policisté oprávněni rovněž zdržet tabulky registrační značky vozidla nebo zabránit odjezdu vozidla tzv. botičkou. CEPAN je zkratka informačního systému centrální evidence přeplatků a nedoplatků.
Policisté z oddělení silničního dohledu krajského ředitelství kontrolovali tento týden dopoledne v katastru Bravantic jízdní soupravu převážející dřevo. Řidič jel po D1 ve směru na Ostravu. Policisté v CEPANu zjistili, že 41letý řidič má nedoplatek na pokutách přes 100 000 korun, konkrétněji 100 000 za odmítnutí podrobit se kontrolnímu vážení a 2 000 za dopravní přestupek. Na místě nedoplatek neuhradil, proto ho policisté vyzvali k sejmutí registračních značek. Řidič tak učinil a předal je policistům. Kamion naložený dřevem již z místa neodjel i proto, že policisté nízkorychlostním kontrolním vážením zjistili překročení povolené hmotnosti soupravy o téměř 9 tun. Policisté za přetížení uložili kauci ve výši 50 000 korun a řidiči blokovou pokutu v příkazním řízení v částce 15 000 korun.
Nedoplatek řešili policisté, tentokrát z dálničního oddělení Frýdek-Místek, také s řidičem nákladního vozidla převážející dřevo po D48. V CEPANu policisté zjistili, že řidič má vedený nedoplatek přesahující 60 000 korun za pět pokut v letech 2020 až 2022. V tomto případě řidič nedoplatek v plné výši na místě v hotovosti uhradil a mohl pokračovat v jízdě.
Policejní činnosti, zahrnující rovněž dohled nad bezpečnostní a plynulostí silničního provozu, jsou specifické, průběžně se měnící a reagující na aktuální trendy a legislativu. V těchto dnech tak proběhlo k problematice CEPANu (přeplatků a nedoplatků) školení policistů dopravních inspektorátů jednotlivých územních odborů a městského ředitelství v rámci našeho krajského ředitelství. Dopravní policisté v průběhu školení nezůstali jen u teorie, která je samozřejmě nezbytná, ale část školení byla také praktická. U jednoho ze zastavených a zkontrolovaných vozidel zadrželi policisté registrační značky pro neuhrazené pokuty ve výši 6 500 korun, tři řidiči uhradili nedoplatky ve výši 34 000 korun. Řešili i další přestupky, například nevyhovující technický stav jednoho vozidla.
Bezpečná cesta do školy
Už jen pár dnů chybí do chvíle, kdy děti opět usednou do školních lavic. Pokud i Vy máte doma malého školáka, doporučujeme ho už nyní připravovat na cestu do školy, aby pro něj byla co nejvíce bezpečná. Děti mohou být na začátku školního roku méně soustředěné a je potřeba jim připomenout rizika, se kterými se mohou na cestě do školy setkat. Pokud už Váš malý školáček chodí do školy sám nebo jej v letošním školním roce čeká v tomto ohledu premiéra, projděte s ním trasu do školy, ať si ji
připomene a zopakujte s ním všechny dopravní značky, které na této trase jsou. Dále dítěti připomeňte, že obzvláště opatrné musí být na místech, kde bude přecházet cestu a zopakujte mu pravidla bezpečného přecházení:
- Pokud je to možné, je nejlepší přecházet na přechodu pro chodce. Zákon stanovuje povinnost použit přechod pro chodce, pokud se nachází do 50 m od místa, kde chce osoba cestu přejít. Malé dítě nemá odhad této vzdálenosti. Proto ho v rámci bezpečnosti naučte, ať přechod pro chodce používá vždy, když ho má na dohled. Lepší je udělat několik kroků navíc, než zbytečně riskovat.
- Jestliže se v místě, kde je potřeba přejít silnici přechod pro chodce na dohled nenachází, je nutné, aby dítě vědělo, že má cestu přecházet jen na rovném úseku, kde je dostatečný rozhled na obě strany (ne například za zatáčkou).
- Před přecházením je potřeba se vždy zastavit a pořádně se rozhlédnout na obě strany – nejprve na levou, následně na pravou a opět na levou stranu. Připomeňte malému školáčkovi, že pokud si není jistý, že může bezpečně přejít, je lepší se podívat na obě strany raději vícekrát. I v případě, že se na trase do školy nachází přechod pro chodce řízený semaforem a chodcům svítí zelená, je nutné kvůli bezpečnosti se vždy rozhlédnout.
- Pokud se k přechodu pro chodce blíží auto, je potřeba počkat, až řidič zastaví nebo dá jasný signál, že o školáčkovi ví a ten pak může bezpečně přejít – důležité je s řidičem navázat oční kontakt. Dítě také musí vědět, že je důležité sledovat oba směry. To, že zastaví řidič na jedné straně, bohužel neznamená, že to samé udělá i řidič jedoucí z druhého směru.
- Se školáčkem zopakujte, že se přechází na pravé straně přechodu pro chodce, kolmo, rychlou chůzí a zdůrazněte, že se na něm nesmí běhat.
- Nezapomeňte dítěti připomenout, že při pohybu v silničním provozu, obzvlášť při přecházení, by nikdy nemělo mít v uších sluchátka a nemělo by se dívat do mobilního telefonu! Nevnímá pak co se děje kolem něj, na cestu se nesoustředí a může to skončit neštěstím.
Dítě se při cestě do školy může setkat se sníženou viditelností způsobenou pozdějším rozedníváním, deštěm nebo např. mlhou. Proto ho vybavte reflexními prvky, které můžete umístit například na aktovku či oblečení. Tím zaručíte, že dítě bude pro ostatní účastníky silničního provozu dobře viditelné. Se začátkem školního roku by měli být více opatrní samozřejmě také řidiči, a to především u přechodů pro chodce v blízkosti škol. V těchto místech je potřeba snížit rychlost jízdy, předvídat rizikové situace a být co nejvíce opatrný. Na bezpečný návrat dětí do škol a ukázněnost řidičů budou ve zvýšené míře začátkem září dohlížet moravskoslezští policisté. Na vytipovaných přechodech pro chodce budou svou přítomností řidiče upozorňovat, aby byli co nejvíce obezřetní, a v rámci preventivního projektu Zebra se za tebe nerozhlédne, budou dětem připomínat pravidla bezpečného přecházení. Děti dostanou od policistů drobné dárky pro zvýšení jejich bezpečnosti například v podobě reflexních prvků či pracovních sešitů, díky kterým si mohou osvěžit své vědomosti v oblasti bezpečného chování v silničním provozu.
Cizinecká policie zjistila při kontrolách nelegální pobyty i práce
- Policisté z oddělení pobytové kontroly, pátrání a eskort provedli v těchto dnech v Ostravě dvě předem vytipované pobytové kontroly, jednu na stavbě a druhou na ubytovně. Primárním tématem bylo odhalování nelegální práce a pobytu cizích státních příslušníků. Policisté zkontrolovali na dvě desítky cizinců. Šestatřicetiletý cizinec předložil policistům pouze neplatné povolení k pobytu v jiném státu. Jeho pobyt na území Schengenského prostoru byl tedy neoprávněný. Policisté cizinci, který údajně přijel z Prahy do Ostravy na návštěvu kamaráda, vydali rozhodnutí o správním vyhoštění a uložili mu za přestupek příkazem na místě blokovou pokutu. Přestupek dalšího cizince, který nepředložil cestovní doklad, vyřídili policisté v příkazním řízení na místě uložením blokové pokuty.
- Policisté oddělení vyrazili společně s pracovníky Oblastního inspektorátu práce Ostrava také například do železniční stanice Havířov. U probíhajících stavebních pracích na nádraží zkontrolovali 72 zaměstnanců několika společností. Z nich bylo na 30 cizinců. Policisté a pracovníci si vyžádali potřebné doklady, dokumenty a povolení. Po ověření v systému mohli ve finále konstatovat, že vše bylo v naprostém pořádku, jen jeden cizinec nepředložil cestovní doklad, což policisté vyřešili v příkazním řízení na místě uložením pokuty ve výši 200 korun.
- Při pobytové kontrole v hotelu v Ostravě nepředložil jeden cizinec policistům potřebné doklady, které by ho opravňovaly k pobytu na našem území. Policisté lustrací zjistili, že muž pobývá na území České republiky neoprávněně. Cizinci uložili pokutu příkazem na místě a vydali rozhodnutí o povinnosti opustit naší republiku do 7 dnů.
- Na případné nelegální zaměstnance se policisté oddělení zaměřili také v restauraci v Ostravě – Vítkovicích. Jeden z cizinců předložil již neplatné povolení k pobytu a nedoložil oprávněnost k pracovní činnosti. Policisté vydali cizinci rozhodnutí o správním vyhoštění a uložili mu pokutu.
- Krom výše popsaných kontrol řeší policisté oddělení při běžném výkonu služby i další věci. Zastavili například v noci poblíž bývalého hraničního přechodu Mosty u Jablunkova osobní vozidlo jedoucí ze Slovenska, za jehož volantem seděla 33letá žena. Policisté v databázi zjistili, že paní měla zákaz řízení vozidel do února 2023, ale o nové řidičské oprávnění si nezažádala, a tak je „neřidičem“. Strážci zákona ženě zakázali další jízdu a věc předali správnímu orgánu. Dechová zkouška i test na drogy byly u ženy negativní. Bez zajímavosti možná není, že majitelem vozidla byl spolucestující, který tuto svou kamarádku na její žádost zavezl na Slovensko, kde si měla něco urgentně vyřídit. Muž se ale vzhledem k únavě necítil na řízení nazpět. A tak za volant sedla bez okolků žena, která se ale měla kamarádovi „zapomenout“ zmínit, že nemá řidičský průkaz. Hlídka policistů z oddělení pobytové kontroly, pátrání a eskort při jednání s paní pojala vzhledem k několika indiciím podezření na držení omamných a psychotropních látek. Strážci zákona u ní zajistili nižší gramáž krystalické látky. Věc si převzali kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování z Třince. Následně bylo potvrzeno, že se jedná o pervitin. Třinečtí kriminalisté ženu obvinili z přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. K činu se doznala.
- Při jedné z nedávných silničních kontrol v Mostech u Jablunkova zjistili policisté oddělení, že muž za volantem osobního motorového vozidla má soudem ve Frýdku-Místku vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení pro všechny skupiny do jara 2026. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Policisté u něj provedli také dechovou zkoušku. Výsledek byl pozitivní, v hodnotě přes 0,5 promile alkoholu v dechu. Tento přestupek je řešen samostatně.
Oddělení pobytové kontroly, pátrání a eskort, z jehož činnosti jsou případy, spadá pod odbor cizinecké policie krajského ředitelství. Policisté se zaměřují jak v běžném výkonu služby, tak i při speciálních kontrolách, mnohdy za účasti dalších subjektů, krom jiného na odhalování padělků cestovních dokladů, nelegální migraci a kontrolu dodržování pobytového režimu cizinců na našem území. Také v kontrolách budou průřezově po celém Moravskoslezském kraji i nadále pokračovat.
Při vloupání na místě nechal svůj batoh
Jeho specializací bylo vloupání do garáží a rodinných domů na Novojičínsku. Aby se dostal do cíle, měl skákat přes ploty či zdolávat střechy. Podařilo se mu i pár „husarských kousků“, například když měl při vloupání do garáže zapomenout na místě činu svůj batoh nebo po vloupání do jednoho z domů odcizit reproduktor a ten „ztratit“ při dalším vloupání do domu. Do hledáčku novojičínských policistů se v posledních dvou měsících dostal 29letý muž, kterého v minulých dnech zadrželi a předali kolegům kriminalistům. Od začátku června policisté evidují celkem devět skutků, které má mít na svědomí dnes již obviněný muž. Do garáží a rodinných domů se měl dostávat použitím hrubé síly, rozbitím či páčením oken a dveří. Poté měl odcizit vše, co se dalo zpeněžit, od nářadí, vrtaček, brusek, kompresoru přes televizory, fotoaparáty, kamery či hodinky až po alkohol. V jednom případě si měl z garáže kromě televizoru odnést i pět lahví investičních rumů. Jelikož se mu tyto věci nevešly do jeho batohu, měl si je odnést v tašce, kterou v garáži nalezl. Ke své smůle však na místě zapomněl svůj batoh, kde měl kromě věcí pocházejících z předešlých krádeží i svůj občanský průkaz. Některé láhve měl pak prodat známému, kterému zatajil, že pochází z trestné činnosti. Další měl sám zkonzumovat. V jiném případě se měl v průběhu jedné noci vloupat, nebo se o to pokusit, hned do tří rodinných domů. V prvním měl odcizit „jen“ reproduktor a poté byl vyrušen majitelem. Když se měl pokoušet dostat přes okno do sousedního domu, vypadl mu přitom odcizený reproduktor do jeho vnitřních prostor, avšak do samotného objektu se mu vniknout nepodařilo. Bez lupu měl odejít i z třetího pozemku. Za vinu je mu kladena také krádež kabelky s osobními doklady a platební kartou, ze které měl následně učinit několik plateb v obchodě. V posledním případě se měl vloupat do domu, jehož majitelé byli v té době na dovolené. To ovšem nevěděl, že mají doma nainstalovaný kamerový systém i s reproduktorem. Když majitel na kameře zaznamenal pohyb „nechtěného hosta“, který mu prohledával dům, okřikl ho přes reproduktor. Muž tak s prázdnou z místa utekl. Majitel ihned kontaktoval strážce zákona a zaslal jim fotografie z kamerových záznamů. Pro policisty nebylo překvapením, že je na nich jim dobře známý recidivista. Státní zástupce udělil souhlas s jeho zadržením a do tří hodin od oznámení vloupání policisté podezřelého zadrželi nedaleko místa činu. Novojičínští kriminalisté muže obvinili hned z několika trestných činů, a to krádeže, porušování domovní svobody, poškození cizí věci, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Odcizením věcí měl způsobit škodu více jak 62 tisíc korun a přes 18 tisíc korun poškozením. Obviněný se ke skutkům doznal, při výslechu dokonce přiznal vloupání do dalšího objektu, které ještě nebylo nahlášeno. Některé z odcizených věcí měl prodat a získané peníze použít na obstarání drog a jídla. Další věci měl ukrýt na místě, na které následně navedl policisty. Část lupu tak mohla být vrácena svým majitelům. U obviněného byl soudem akceptován návrh na vzetí do vazby. V případě odsouzení mu hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.
„Náhradní matka“ byla obviněna z podvodu
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality v Novém Jičíně se v posledních dvou letech intenzivně věnovali prověřování podvodného jednání v souvislosti s náhradním mateřstvím. Na základě vlastního operativního šetření zjistili informace, které následně vedly ke složitému dokazování této trestné činnosti. Vyhledání poškozených, výslechy osob, zajištěné komunikace a smlouvy, výpisy z bankovního účtu, vyjádření reprodukčních klinik, to vše vedlo v letošním roce k zahájení trestního stíhání 40leté ženy pocházející z Olomouckého kraje. Ta byla komisařem obviněna ze spáchání zločinu podvodu. Touha po rodičovství a vlastním dítěti, které si nemohou sami přivést na svět, může vést mnohé páry k využití náhradního mateřství. A právě na tyto partnerské či manželské dvojice měla cílit obviněná žena. V období let 2019 až 2021 se za účelem vylákání finančních prostředků měla ve více jak dvaceti případech nabízet párům napříč Českou republikou jako náhradní matka pro odnošení jejich dítěte. Tuto službu měla sama nabízet či reagovat na poptávku v internetovém prostředí. Jejich důvěru měla získat po ujištění, že již v minulosti jinému páru miminko úspěšně odnosila. Následně s nimi měla uzavřít ústní dohodu či písemnou smlouvu o náhradě nákladů spojených s asistovanou reprodukcí, průběhem těhotenství a porodem a zavázat se tak k náhradnímu mateřství. S páry se měla takto domlouvat, i když věděla, že svůj závazek nesplní, jelikož ve stejném období již měla komunikovat s jinými zájemci nebo s nimi mít uzavřenou smlouvu a činit kroky k umělému otěhotnění.
Po inkasování části přislíbených peněz v řádech několika desítek tisíc korun se měla mnohdy odmlčet nebo se s různými výmluvami nedostavit na sjednané schůzky či vyšetření. V některých případech sice měla dle domluvy na reprodukčních klinikách podstoupit lékařský zákrok spojený s transferem embrya, poté však měla „budoucí rodiče“ informovat, že těhotenství nenastalo nebo došlo k potratu. Když byla páry oslovena s ukončením spolupráce a žádostí o vrácení peněz, tyto v drtivé většině případů vrátit neměla. Svým jednáním měla žena způsobit poškozeným škodu přesahující 1,2 milionu korun. Obviněné nyní v případě odsouzení hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.
Ostrava 14. srpen 2024
D1: Přetížený kamion, řidič pod vlivem alkoholu. Za volant osobáku bez dálniční známky usedl neřidič, také on pod vlivem
Policisté kontrolou kamionu zjistili jeho přetížení, řidič byl navíc pod vlivem alkoholu. Zastavili také osobní vozidlo bez dálniční známky, které řídil muž bez řidičského oprávnění a ani on nebyl střízlivý.
Dopravní policisté z krajského oddělení silničního dohledu zastavili a zkontrolovali v pondělí před 10. hodinou nákladní vozidlo s návěsem, které jelo po dálnici D1 v katastru Bravantic. Po provedeném nízkorychlostním vážení bylo zřejmé, že kamion je přetížen, a to o téměř 800 kilogramů. Provozovateli policisté uložili kauci 10 000 korun a toto porušení váhových limitů bude řešit správní orgán. Po dechové zkoušce pak vyšlo najevo, že 56letý řidič kamionu není střízlivý. Přístroj vykázal přes 1 promile alkoholu v dechu. Uvedené řeší policisté z dálničního oddělení Ostrava, kteří muži sdělili podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Po dálnici D1 jel i 28letý muž, kterého v nočních hodinách zastavili policisté dálničního oddělení Ostrava. Co vše zjistili? Vozidlo nemělo dálniční známku (uhrazený časový poplatek), muž za volantem nebyl držitelem řidičského oprávnění a „nadýchal“, konkrétně přes 0,5 promile alkoholu. Jelikož se jedná o cizince, uložili mu policisté kauci 10 000 korun, kterou na místě uhradil. Věc bude řešit ve správním řízení příslušný správní orgán.
Řidič překročil rychlost a „nadýchal“. Policisté myslí také na bezpečí cyklistů a chodců.
Ani minulý týden se neobešel bez speciálních akcí moravskoslezských dopravních policistů. Zaměřili se na bezpečí chodců a cyklistů za snížené viditelnosti, navázali akcí na rychlost. „Viditelnost chodců a cyklistů“ byla tématem dopravně preventivní akce.
Policisté primárně ze služby dopravní, ale také pořádkové, upozorňovali chodce a cyklisty, tedy zvlášť zranitelné účastníky silničního provozu, na rizika spojená právě se sníženou viditelností (soumrak, svítání, noční doba). Policisté měli stanoviště u přechodů pro chodce a v místech s vyšší kumulací chodců a cyklistů. Mimo města a obce se zaměřili i na používání reflexních prvků a osvětlení kol, kontrolovali ale i řidiče. Užitím retroreflexních prvků dochází ke zvýšení viditelnosti chodce či cyklisty. Rozdíl v čase, kdy řidič vozidla spatří chodce bez a s prvkem, je opravdu výrazný. Obecně se jeví vhodné nosit retroreflexní prvky také v obci, i v místech, která jsou osvětlena. Rodiče by měli na uvedené dbát u svých dětí a činit tak maximum pro bezpečí. Policisté při akci zkontrolovali mimo obec za snížené viditelnosti 110 chodců. Jistě dobrou zprávou je, že jen 2 neužili povinný reflexní prvek. S 12 cyklisty pak řešili policisté přestupek kvůli nesprávnému osvětlení jízdního kola. V rámci akce zjistili policisté u chodců celkově 28 přestupků, u cyklistů 35. Řidiči vozidel se dopustili více než 160 přestupků, nejčastěji se jednalo o rychlost. V pátek se pak dopravní policisté v kraji zaměřili primárně na dodržování povolené rychlosti jízdy. Zjistili celkem téměř 200 dopravních přestupků. Plynový pedál příliš sešláplo 118 řidičů. Policisté řešili také 17 přestupků v oblasti jízdy v jízdních pruzích a 25 řidičů drželo v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Bez „dálniční známky“ vyrazilo na zpoplatněné úseky silnic 11 řidičů. Pod vlivem alkoholických nápojů usedli za volant 4 řidiči. Jedním z „hříšníků“ byl i řidič osobního vozidla, kterého zastavili policisté po poledni v Brušperku. Radar totiž ukázal 79 km/h v obci, kde je povolena rychlost 50 km/h. Muž se dále podrobil odborné dechové zkoušce. A výsledek byl pozitivní, v hodnotě kolem 1,5 promile alkoholu v dechu. Jedná se o podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Pokus vraždy, Frýdek-Místek
Krajští kriminalisté ve spolupráci s frýdecko-místeckými policisty prověřovali od sobotních večerních hodin ve Frýdku-Místku okolnosti násilného trestného činu, při kterém došlo k těžkému zranění 51leté ženy. V této souvislosti policisté zajistili či zadrželi celkem čtyři osoby, se kterými činili procesní úkony. Tři osoby byly následně ze zajištění propuštěny. V neděli 11. srpna 2024 zahájil vrchní komisař odboru obecné kriminality trestní stíhání 31letého muže ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu. Obviněný měl v sobotu ve večerních hodinách na zahradě rodinného domu pod vlivem alkoholu a po předchozí slovní rozepři ohledně poškození králíkárny a usmrcení králíků, úmyslně polít poškozenou hořlavou látkou a zapálit ji. Žena utrpěla popáleniny na horní polovině těla a je hospitalizována v kritickém stavu v nemocnici. Obviněnému, který byl v minulosti za obdobnou násilnou trestnou činnost odsouzen, hrozí nyní trest odnětí svobody až do výše dvaceti let či trest výjimečný. Bude podán podnět k návrhu na jeho vzetí do vazby.
Havárie vozidla na D48
V sobotu kolem 4:40 hodin na dálnici D48 na km 27,68 km v okrese Nový Jičín došlo k havárii vozidla Kia, které řídil 44letý muž. Ten z dosud nezjištěných příčin vyjel s autem vpravo mimo komunikaci na travnatou plochu, kde narazil do dopravního značení a svodidel. Zdravotníky byl převezen k vyšetření do nemocnice. Dechová zkouška i test na návykové látky byly u řidiče s negativním výsledkem. V době zásahu složek IZS a šetření nehody byla dálnice s opatrností průjezdná jedním pruhem. Všechny okolnosti havárie šetří novojičínští dopravní policisté.
Nehody cyklistů
Policisté šetří a prověřují dvě sobotní nehody cyklistů, které byly s těžkým zraněním účastníků. V Kojetíně kolem 13:35 hodin jel 68letý muž na jízdním kole a po najetí do výmolu v komunikaci nezvládl řízení a došlo k jeho pádu. Cyklista utrpěl zranění a byl letecky transportován do nemocnice. Dechová zkouška byla u muže s negativním výsledkem. O třicet minut později (okolo 14:10 hodin) vyjížděli tentokrát policisté k oznámení nehody v Háji ve Slezsku –Smolkově, kde došlo na křižovatce ulic Vančurova, Poddubí a Osvobození ke střetu osobního vozidla Škoda Rapid s cyklistkou. Žena utrpěl těžká zranění a byla převezena do nemocnice. Dechová zkouška u řidiče byla s negativním výsledkem a u ženy byl nařízen odběr krve ve zdravotnickém zařízení. Míru zavinění a další okolnosti prověřují opavští dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty.
Těžké zranění při střetu motorky a osobního vozidla Petřvald
V sobotu 10. srpna 2024 přijali ve 22:30 hodin policisté na linku 158 oznámení o dopravní nehodě osobního vozidla a motocyklu s těžkým zraněním osob. V Petřvaldu u Karviné na ulici Rychvaldská řídil 20letý muž vozidlo Volkswagen Bora, když z dosud nezjištěných příčin došlo k čelnímu střetu s protijedoucím motocyklem Longjia. Motorkář i jeho spolujezdec utrpěli těžká zranění a byli transportováni do zdravotnických zařízení, jeden z toho v ohrožení života. Dechová zkouška i orientační test na přítomnost návykových látek byly u řidiče vozidla s negativním výsledkem. U motorkáře byl nařízen odběr krve ve zdravotnickém zařízení. Další okolnosti nehody prověřují karvinští dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty, kteří žádají případné svědky či řidiče, kteří místem projížděli těsně před nehodou nebo v době nehody, aby je kontaktovali cestou bezplatné linky 158.