15. 3. 2024

Žádáme svědky, aby pomohli k objasnění nehody

Policisté dopravního inspektorátu Nový Jičín prověřují okolnosti dopravní nehody mezi osobním automobilem Volkswagen Golf a nákladním automobilem Renault Master, která se stala v úterý 12. března 2024 v 5:45 hodin na silnici č. 464 v obci Bílov, na křižovatce se sjezdem z dálnice D1. Dopravní nehody se mělo dle informací zúčastnit ještě jedno vozidlo tmavé barvy jedoucí z dálnice, které na křižovatce odbočilo směrem na Studénku. Z místa nehody ovšem odjelo.  Policisté z dopravního oddělení žádají veřejnost o pomoc a spolupráci, kdy žádají přímé svědky, kteří by mohli podat informace k průběhu nehody, k identifikaci neznámého vozidla a řidiče/řidičky nebo disponují záznamem z palubní kamery ve svém voze, aby se obrátili na dopravní inspektorát Nový Jičín, ulice Svatopluka Čecha 1217/9 nebo telefonní číslo 974 735 575. Popřípadě můžete své poznatky oznámit na tísňovou linku Policie ČR 158. Za informace, které povedou k objasnění dopravní nehody, děkujeme.

 

12. 3. 2024

Dálniční policisté kontrolovali řidiče nákladních vozidel a jejich vozy

Řidič nákladní soupravy převážející dřevní hmotu se nechtěl podrobit kontrolnímu vážení, byla mu uložena sankce ve výši 100 tisíc korun, předtím zaplatil nedoplatek v CEPAN ve výši 100 tisíc.

Policisté dálničního oddělení Ostrava, kteří jsou zařazeni v kamion týmu, v pátek 8. března 2024 v ranních hodinách kontrolovali nákladní vozidla a jejich řidiče. Konkrétně zda mají všechny potřebné doklady k převozu nákladů, dodržují povinné přestávky, nemají záznam v centrální evidenci přeplatků a nedoplatků, ale také zda jejich vozidla nepřekročila povolenou hmotnost. Při lustraci jednoho z kontrolovaných řidičů (30letého cizince) dálniční policisté zjistili, že má nedoplatek v systému CEPAN, a to konkrétně ve výši 100 tisíc korun. Jednalo se o sankci za přestupek v souvislosti s nenajetím na kontrolní váhy. Řidič tuto částku na místě uhradil. Nyní převážel dřevní hmotu a policisté jej i  v tomto případě vyzvali k podrobení se kontrolnímu vážení automobilu a jeho nákladu. Odmítl a byla mu uložena další pokuta ve výši 100 tisíc korun. Tuto sankci již na místě nezaplatil a byl mu vystaven blok na pokutu na místě nezaplacenou. Při kontrole další nákladní soupravy, kterou řídil 50letý cizinec, dálniční policisté zjistili, že náklad přesahuje povolenou délku celé soupravy o jeden metr (naměřená délka byla 17,01 metrů). Řidiči byla uložena pokuta ve výši 5 tisíc korun a dopravci kauce ve výši 50 tisíc korun, kterou řidič na místě uhradil. Dálniční policisté budou v obdobných kontrolách pokračovat i v následujícím období.

 

11. 3. 2024

Tragická dopravní nehoda řidiče osobního automobilu s nákladní soupravou ve Studénce

Přibližně čtyřicet minut po deváté hodině dopolední 11. března 2024 řídil 79letý muž z Nového Jičína osobní motorové vozidlo tovární značky Toyota Corolla v katastru obce Studénka, v části Butovice, a to po vedlejší silnici od zdejší soukromé společnosti. Po příjezdu ke čtyřramenné křižovatce z doposud přesně nezjištěných a neustanovených příčin s největší pravděpodobností zcela nerespektoval dopravní značku „Dej přednost v jízdě“, svým automobilem vjel na hlavní pozemní komunikaci, kde se levou přední části vozu srazil s pravou přední části zde projíždějícího nákladního motorového vozidla tovární značky Mercedes Benz s přívěsem tovární značky Schwarzmüller, které řídil 52letý muž z Olomoucka. Po nárazu zůstal muž seniorského věku zaklíněn ve svém vozidle a utrpěl mnohočetná zranění neslučitelná s životem, kterým na místě podlehl. Celá výše popsaná tragická událost je nadále v prověřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně v úzké spolupráci s novojičínskými kriminality. Pro řádné zadokumentování spisového materiálu o průběhu nehodového děje jsou velmi důležité další informace případných přímých svědků a rovněž i případně pořízené videozáznamy z palubních kamer projíždějících motorových vozidel. Existence těchto podpůrných materiálů a pozitivních informací lze kdykoli telefonicky sdělit na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158., za což policisté děkují.

 

Sraz tuningových vozidel ve Frýdku-Místku

Policisté udělili 86 pokut a u 12 vozidel omezili technickou způsobilost. V sobotu 9. března 2024 došlo ve večerních hodinách ve Frýdku-Místku ke srazu a vyšší koncentraci vozidel s tuningovou úpravou. Vzhledem k následkům, které vznikly v Praze a Jičíně, jsme přijali v této souvislosti posílením běžného výkonu služby opatření, při kterém jsme se zaměřili zejména na kontrolu veřejného pořádku a bezpečnost všech účastníků silničního provozu. Zkontrolovali jsme 354 vozidel a osob. Uložili jsme celkem 86 pokut v příkazním řízení v celkové výši 128 200 korun. Zejména se jednalo o překročení povolené rychlosti, způsob jízdy či technický stav vozidla. U dvanácti vozidel jsme omezili technickou způsobilost, a to zejména kvůli neschváleným úpravám automobilů.

 

29. 2. 2024

Žádost o svědectví k dopravní nehodě na dálnici D1 v katastru obce Velká u Hranic

Policisté z Dálničního oddělení v Mankovicích nadále intenzivně prošetřují případ kolizní situace v dopravě, který se stal třicet minut po třiadvacáté hodině večerní 22. ledna 2024 na dálnici D1 ve směru na Olomouc a Brno, a to v katastru obce Velká u Hranic s označením 309 kilometru. V té době 41letý muž cizí státní příslušnosti řídil autobus tovární značky Van Hool, přičemž se s největší pravděpodobností plně nevěnoval situaci v silničním provozu a přední části prostředku hromadné přepravy osob narazil do zadní části návěsu nákladního motorového vozidla tovární značky Renault, které zde bylo odstaveno na zpevněné krajnici/odstavném pruhu po předchozí dopravní nehodě s dodávkovým automobilem. Při střetu autobusu s nákladní soupravou došlo k těžkému zranění výše uvedeného muže a k dalším lehčím zraněním u pěti jeho spolucestujících. Dosavadními procesními úkony bylo zjištěno, že s největší pravděpodobností doposud blíže neupřesněný řidič přesně neustanoveného motorového vozidla (nákladní soupravy) předjížděl zleva daný autobus, přičemž se mu v jeho jízdní dráze objevil dodávkový automobil, který chvíli předtím havaroval s jinou nákladní soupravou a zůstal stát kolmo v prostředním a v levém jízdním pruhu tříproudé dálnice ve směru na Brno. Na vzniklou situaci měl řidič tohoto neznámého vozidla náhle změnit směr jízdy vpravo a přejet tak z prostředního jízdního pruhu do pravého. Tímto mohl a měl bezprostředně vjet do jízdní dráhy autobusu, jehož řidič rovněž strhl řízení vpravo, vyjel na zpevněnou krajnici a zde pravou přední části nejprve narazil do silničního svodidla a poté čelně do odstavené nákladní soupravy. Dosud neustanovený řidič nezjištěné jízdní soupravy pak dále bez zastavení pokračoval v jízdě ve směru na Olomouc a poté neznámo kam. K samotné neznámé nákladní soupravě se nepodařilo prozatím zjistit bližší identifikační údaje či jiné poznatky, snad jen tu skutečnost, že kabina tahače měla být světlé barvy, pravděpodobně bílé.

S ohledem na řádné zadokumentování spisového materiálu jsou velmi potřebné další podnětné informace případných svědků, a to s ohledem na zjištění přesného průběhu nehodového děje. Vhodné jsou případně i videozáznamy z palubních kamer ostatních účastníků silničního provozu, kteří v době nehodě uvedeným místem projížděli. Tyto skutečnosti lze kdykoli telefonicky sdělit policistům z Dálničního oddělení Mankovice nebo případně přímo policejnímu inspektoru prap. Stanislavu Pustějovskému či na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

27. 2. 2024

V „osmdesátce“ jeli téměř „stotřicítkou“. Dopravní policisté zjistili i další přestupky.

V hledáčku tentokrát speciální kontroly moravskoslezských dopravních policistů se ocitli řidiči motorových vozidel, kteří překračují povolenou rychlost jízdy v obci i mimo obec. Akce proběhla v průběhu uplynulé soboty a hlídky byly rozmístěny průřezově po celém našem kraji. Jak to ale u obdobných akcí bývá, dopravní policisté se zaměřili i na chodce či motocyklisty a na dodržování všech pravidel provozu na pozemních komunikacích. V příloze zasílám dvě fotografie, dalo by se říci, že „vítěze“ v soutěži o nejvyšší překročení povolené rychlosti. Oba přestupky zaznamenali policisté v Ostravě na komunikaci s povolenou rychlostí 80 km/h. Na displeji radaru bylo u jednoho řidiče znázorněno 127 km/h. U druhého šoféra 125 km/h a navíc, výsledek provedené dechové zkoušky byl u něj pozitivní, konkrétně 0,5 promile alkoholu v dechu. Policisté oznámili oba řidiče příslušnému správnímu orgánu. V celkových výsledcích zjištěných dopravních přestupků dominuje s počtem 76 překročení povolené rychlosti jízdy. Dopravní policisté řešili také 15 přestupků v oblasti jízdy v jízdních pruzích. Dále, 12 řidičů drželo v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Nevyhovující technický stav mělo 11 vozidel. Na zpoplatněný úsek silnice vyjelo bez uhrazení časového poplatku, tedy bez dálniční známky, 13 řidičů. Za volant usedli pod vlivem alkoholických nápojů tři řidiči. S chodci a motocyklisty řešili policisté shodně po jednom přestupku.

 

 

26. 2. 2024

Na dálnici D1 u Kujav (km 331), ve směru na Olomouc, došlo dopoledne k dopravní nehodě dvou vozidel. Dle předběžných informací je několik zraněných osob, na místě zasahují jak policisté, tak hasiči i zdravotníci. Dálnice je v tomto směru v důsledku nehody uzavřena, policisté provádějí odklon dopravy exitem 336 přes Bílov a dále. Řidiči, respektujte prosím pokynů policistů a dbejte v místě při jízdě zvýšené opatrnosti.  

 

23. 2. 2024

Falešný bankéř nikdy nespí

Ve večerních hodinách, o víkendech i svátcích… Falešný bankéř nemá stálou „pracovní dobu“ a může vám zavolat kdykoliv. O tom se přesvědčila i žena z Frýdecko-Místecka, kterou „bankéř“ kontaktoval minulý víkend. Když jí v sobotu dopoledne zazvonil telefon, netušila, že za krátkou chvíli přijde o úspory. Na druhém konci se ozval muž, který se představil jako zaměstnanec jisté banky s tím, že musí ověřit platby, které žena měla zasílat. Když mu sdělila, že žádné platby neprováděla a navíc nemá ani účet u této banky, následovala otázka, kde má tedy žena vedený účet. Nato muži uvedla svou banku a tím hovor skončil. O chvíli později však přišel další telefonát, tentokrát se volající představil jako zaměstnanec ženiny banky s tím, že její bankovní účet byl napaden a peníze jsou v ohrožení. Žena chtěla být obezřetná, a proto si na oficiálních stránkách své banky zkontrolovala telefonní číslo, ze kterého jí muž kontaktoval. Na stránkách bylo toto číslo opravdu uvedeno jako kontaktní pro podporu při napadení účtu. Žena tak uvěřila, že se jedná o zaměstnance banky. Proto v hovoru pokračovala a nechala se volajícím instruovat, aby své peníze převedla do bezpečí na jiný účet, jehož číslo jí nadiktoval. Pak už poškozená ze svého účtu zaslala v několika platbách na „bezpečný účet“ částku téměř 430 tisíc korun. Poté po ní muž ještě chtěl, aby si navýšila denní limit a odkázal jí na další telefonní číslo. Tentokrát se již jednalo o skutečné číslo na operátora banky, kterého žena požádala o navýšení limitu a také sdělila důvod, tedy že její účet měl být napaden. Operátor pohotově zareagoval, ženě sdělil, že se zřejmě jedná o podvodnou praktiku. Navrhl jí okamžité zablokování účtu a kontaktování policie. Poškozená se tak obrátila na policisty z Jablunkova. Bohužel i přes rychlou reakci banky a policistů se nepodařilo peníze zajistit a žena tak přišla o své úspory. Kolegové ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

Buďte při těchto telefonátech maximálně obezřetní. Podvodníci již dokáží napodobit jakoukoliv emailovou adresu či telefonní číslo, proto si kontakty vždy ověřujte. Pokud vám volá číslo tvářící se jako kontakt z vaší banky, přerušte hovor, zavěste a číslo znovu vyťukejte a zavolejte zpátky. Takto se dovoláte na skutečné číslo pracovníkům vaší banky. A především pamatujte, že opravdoví bankovní úředníci nikdy nepostupují tak, že by vás telefonicky naváděli k vybrání či převodu peněz z vašeho účtu a jejich vložení nebo zaslání na jiný, rádoby „bezpečný“ účet.

 

19. 2. 2024

Ukončení uzávěrky: krátce před 10. hodinou byla dálnice D48 po odklizení vysypaného nákladu plně zprůjezdněna.

Dnes po půl šesté ráno došlo na 38. km dálnice D48 ve směru na Frýdek-Místek k dopravní nehodě tahače s návěsem převážejícím obilí.

Ten se převrátil na bok a náklad se tak rozsypal na komunikaci. Dálnice byla průjezdná jedním jízdním pruhem. Aktuálně po příjezdu vyprošťovací techniky je však silnice v obou jízdních pruzích uzavřena do doby překládky nákladu a vyčištění komunikace. Předpokládaná uzávěra je na zhruba 3 hodiny.  Objízdná trasa je vedena přes Rychaltice. Jeďte opatrně a dbejte pokynů policistů.

 

Do České republiky přicestovali „za prací“

Přijeli vlakem do Frýdku-Místku, ubytovali se a večer vyrazili „na lup“. Dva cizinci, otec a syn (48 let a 22 let), se v minulém týdnu měli během jedné noci vloupat do tří objektů. Následující večer, kdy opět vyrazili do ulic a pokusili se vloupat do další budovy, spadla klec. Role měli rozdělené. Syn měl vždy hlídat okolí a otec se pak pomocí šroubováku vloupat do objektů, které si již před svým příjezdem do Frýdku-Místku měli vyhledat na internetu.

Předmětem jejich zájmu byla finanční hotovost. Jako první měli vytipovanou budovu školského zařízení. Poté, co měl otec vytvořit v oplocení otvor, měl za užití šroubováku vypáčit několik oken do různých kanceláří a odcizit hotovost ve výši 13 tisíc korun. Syn měl mezitím hlídat venku. Následně se přemístili k objektu sportovního zařízení, na jehož pozemek se měli dostat opět dírou vytvořenou v plotě, u které syn hlídal. Otec měl pomocí šroubováku vniknout do vnitřních prostor zařízení, prohledat jej a odcizit víc jak 3 tisíce korun. Posledním vytipovaným objektem v danou noc byla prodejna, kdy měl syn hlídat na rohu budovy, zatímco jeho otec se měl pokusit vypáčit vstupní plastové dveře, což se mu nepodařilo. Tentokrát odešli s prázdnou. Následující den ve večerních hodinách opět vyrazili ven za jediným účelem. Tentokrát si vyhlídli budovu jedné pomáhající organizace. Poté, co se syn zhostil své role, jeho otec se měl pokusit vypáčit okno. Byl však vyrušen místní pracovnicí, která jej okřikla a muži tak z místa utekli. Žena ihned zavolala na linku Městské policie a přivolaní strážníci tak oba podezřelé nedaleko místa činu dopadli. To už na místo dojela také hlídka frýdecko-místeckých policistů. Provedenou lustrací pak zjistili, že starší z mužů se na území České republiky zdržuje i přesto, že má soudem uložený trest vyhoštění. Povedená dvojice byla strážci zákona zadržena a skončila v policejní cele. Policisté obvodního oddělení Frýdek-Místek oběma mužům sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání přečinu krádeže, poškození cizí věci a otci také z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. U výslechu se k vytýkanému jednání doznali. Škoda způsobená odcizením byla víc jak 16 tisíc korun, poškozením však způsobili škodu trojnásobně vyšší, tedy přes 45 tisíc korun. Starší z mužů si na rozhodnutí soudu počká ve vazbě. V případě odsouzení jim hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.

 

 

 

13. 2. 2024

Kamiony: Více než deset tun navíc, nadrozměrné, bez záznamu odpočinku řidiče

Ani letos nezahálí dopravní policisté z moravskoslezského KAMION – TEAMu, kteří se denně pohybují zejména na nejvytíženějších úsecích komunikací v našem kraji a kontrolují nákladní vozidla. V uplynulém období řešili na dálnici D1 také přetížené kamiony, některé i o více než deset tun. Jiná nákladní vozidla byla delší, nad povolené rozměry.U nákladního vozidla s návěsem zjistili policisté vyčtením dat z digitálního tachografu, karty řidiče a příslušného dokladu, že řidič nevedl žádný záznam o době řízení, odpočinku a bezpečnostních přestávkách. Muž nepředložil doklad k nákladu, ani doklady k vozidlu vykonávající mezinárodní přepravu. Policisté mu uložili kauci 17 000 korun. Následovalo nízkorychlostní kontrolní vážení, kterým bylo zjištěno překročení povolené hmotnosti jízdní soupravy o více než 7 tun (povoleno 40 tun) a současně překročení nejvyšší technicky přípustné hmotnosti soupravy o nejméně 3 tuny. Policisté uložili kauci 50 000 korun, přestupky oznámili správnímu orgánu. Řidiči zakázali další jízdu.

Nijak povzbudivé nejsou ani výsledné počty přestupků za jeden den kontrol nákladních a dodávkových vozidel, které provedli dopravní policisté společně s pracovníky Centra služeb pro silniční dopravu. Porušení zákona bylo zjištěno u 9 vozidel z celkově 19 zkontrolovaných. Jednalo se zejména o zahraniční vozidla a oblast hmotnostních limitů (7x).Jedno z kontrolovaných nákladních vozidel převáželo dřevěné kmeny (kulatiny). Nízkorychlostním kontrolním vážením zjistili policisté váhu této jízdní soupravy téměř 54 tun, avšak povolená hmotnost byla jen 42 tun. Za toto téměř 12tunové (cca 28%) přetížení uložili policisté řidiči pokutu v příkazní řízení 15 000 korun a kauci 50 000 korun. Řidiči zakázali další jízdu do doby, než bude náklad přeložen na jiné vozidlo. Přestupek oznámili správnímu orgánu. Další nákladní návěsová souprava s nákladem železných konstrukcí nebyla přetížena, ale nadrozměrná. Povolená délka byla stanovena na 16,5 metru, naměřeno bylo ale 18 metrů. Řidič však nepředložil povolení o zvláštním užívání pozemní komunikace pro nadměrná vozidla. Policisté také jemu zakázali další jízdu, a to do doby vydání příslušného povolení. Uložili pokutu 15 000 korun, kauci 50 000 korun a věc oznámili správnímu orgánu.

Porušení pravidel silničního provozu, zejména na dálnici, je v nesouladu se zákonem a určitě ohrožující bezpečnost na komunikacích. Ať se jedná o nepřiměřenou rychlost či přetížení vozidel.

Policisté zjistili za rok 2023 téměř 778 porušení hmotnostních limitů nákladních vozidel (tzv přetížení) a 369 přestupků porušením povolených rozměrů vozidla. Z těchto vyřešili přes 922 na místě v příkazním řízení, výše uložených pokut přesáhla 7,7 milionu korun (zbývající oznámili správnímu orgánu). Kaucí u těchto případů uložili 950 ve výši 19,4 milionu korun.

Policisté týmu řeší také další zjištěné přestupky, například z oblasti dodržování sociálních předpisů. Těch loni zjistili 803, přičemž z nich 520 vyřešili na místě v příkazním řízení (700 000 korun) a uložili 752 kaucí (ve výši 13,7 milionu korun).  

 

8. 2. 2024

61letý muž se zákazem řízení ujížděl příborským policistům až do obce Brušperk

Pět minut po osmé hodině ranní 7. února 2024 službu konající policejní autohlídka z příborského Obvodního oddělení v rámci dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu stavěla na ulici 9. května v Příboře řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Citroën C4, který však na dávaná znamení z policejního automobilu nereagoval, nezastavil a ve své jízdě pokračoval po ulici Boženy Němcové a přes obce Hájov, Rychaltice, Fryčovice až do obce Brušperk. Při tomto byl neustále pronásledován policisty, kdy na začátku obce Brušperk zastavil. Při následné silniční kontrole byl v řidiči ustanoven 61letý muž z Novojičínska, u kterého orientační dechová zkouška i test na možnou přítomnost návykových látek v jeho těle vyzněly negativně. Důslednými lustracemi v dostupných evidencích však bylo prokázáno, že má trestním příkazem okresních soudů v Novém Jičíně a v Ostravě vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do poloviny března roku 2028. Dále bylo zjištěno, že výše uvedený 61letý muž je veden v celostátní evidenci hledaných osob, po němž pátrání prostřednictvím novojičínského soudu vyhlásili kriminalisté Služby kriminální policie a vyšetřování z Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně.

Celá záležitost je nadále v gesci příborských policistů a novojičínských kriminalistů minimálně pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice