27. 5. 2022

Motocyklista srazil chodkyni

V pondělí 16. května 2022 po půl třetí odpoledne dosud nezjištěný řidič nezjištěného motocyklu v obci Krmelín na silnici I/58  jedoucí od Krmelína směr Ostrava-Nová Bělá, poblíž autobusové zastávky U lesa na přechodu pro chodce ohrozil přecházející nezletilou chodkyni. Motocyklista narazil svou přední částí motocyklu do levého boku těla dívky a ta upadla na vozovku. Řidič na chvíli zastavil, ale následně z místa dopravní nehody odjel. Chodkyně utrpěla zranění a skončila v péči lékařů.

Dopravní policisté žádají případné svědky, kteří místem dopravní nehody v pondělí 16. května 2022 po půl třetí odpoledne projížděli a mají ve vozidle umístěnou kameru, na které by mohla být nehoda zaznamenána, aby tento záznam poskytli policii. Taktéž policisté uvítají svědectví projíždějících řidičů či případných kolemjdoucích, kteří nehodu viděli, a mohli by policistům poskytnout informace vedoucí ke ztotožnění řidiče motocyklu a objasnění průběhu této dopravní nehody.

Občané mohou své informace sdělit přímo policistům dopravního inspektorátu Frýdek-Místek na telefonní číslo 974 732 259 nebo 606 066 204, případně na bezplatnou telefonní linku 158.  Za případné informace a pomoc policie veřejnosti děkuje.

 

Motorkář „s trojkou v žíle“

Zákaz řízení ani „trojka v žíle“ ho neodradila, aby si zajel na motorce pro cigarety na benzínku.

Ve čtvrtek po deváté hodině ráno se policisté z oddělení silničního dohledu rozhodli zkontrolovat řidiče projíždějícího motocyklu v obci Bystřice na Frýdecko-Místecku. Muž z hlavní silnice odbočil na benzínovou čerpací stanici, kde jej policisté předepsaným způsobem zastavili. Jednatřicetiletý řidič na místě dopravním policistům nepředložil doklady potřebné k provozu a řízení motocyklu a sdělil jim, že má platný zákaz řízení všech motorových vozidel, což se následnou lustrací v evidenci potvrdilo. Při kontrole byl navíc z dechu řidiče cítit alkohol, jeho chování bylo značně nervózní a chůze nejistá. Na výzvu policistů se motorkář podrobil dechové zkoušce, která vykázala přes tři promile alkoholu v dechu. Muž měl hlídce sdělit, že si předešlý večer dal několik piv i tvrdý alkohol a následně ráno ještě pár piv. Poté si chtěl na benzínku zajet koupit cigarety. Dopravní policisté muže na místě zadrželi a předali kolegům z obvodního oddělení Třinec. Po vystřízlivění na protialkoholní záchytné stanici sdělili třinečtí policisté řidiči ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za dané skutky hrozí podezřelému trest odnětí svobody až na tři léta. 

 

24. 5. 2022

Cyklisté a jejich nehodovost + požívání alkoholu před jízdou a krádeže jízdních kol

Vzhledem k tomu, že v poslední době jarní a teplé počasí nabádá čím dál víc lidí využívat při své dopravě, sportu a relaxaci jízdní kola, je v této chvíli zajisté nutností připomenout pár základních rad a povinností, jak se chovat v silničním provozu.

V první řadě by každé jízdní kolo mělo mít vynikající technický stav a mělo by být řádně vybaveno veškerými součástkami, které jsou povinné, jako jsou funkční přední i zadní brzdy, přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka červené barvy, oranžové odrazky na obou stranách pedálů a oranžové odrazky na paprscích kol. Doporučuje se mít instalovaný i jasně znějící zvonek, blatníky a kryt řetězu. Za snížené viditelnosti musí být na každém jízdním kole případně na cyklistovi umístěn přední světlomet svítící bíle a zadní svítilna červené barvy nebo „blikačka“. Každé jízdní kolo by mělo být vybaveno i zámkem, které v případě odstavení má zabránit snadnému odcizení tohoto jednostopého dopravního prostředku.

Osoby mladší 18 let nesmí v žádném případě usednout za řídítka jízdního kola bez řádně připevněné helmy či přilby na hlavě, tento ochranný prostředek se však doporučuje všem cyklistům, tedy i dospělým lidem. Děti mladší deseti let nesmějí samotné jezdit na kole po silnici, poněvadž nemají zkušenosti a jistotu na kole, hrozí jim případný pád pod kola vozu nebo střet s automobilem. Děti mladší deseti let tak smějí na silnici pouze za doprovodu osoby starší 15 let. Bez ohledu na věk můžeme jezdit na kole pouze na hřišti, v obytné zóně a na stezce pro cyklisty. Toto místo je nejbezpečnější pro všechny cyklisty a doporučuje se tento prostor při jízdě maximálně využívat.

Samostatnou problematikou je jízda na jízdním kole. Po silnici se jezdí vpravo, vedle sebe nesmí nikdy jezdit dva cyklisté, tito jedou vždy a pouze za sebou. Pokud tomu není jízdní kolo uzpůsobeno, tak jedno kolo je jen pro jednu osobu. Pozor na převážení nákupních tašek a dalšího nákladu v nosiči zavazadel a v košíku, nikdy však tyto věci nepřepravujeme na řídítkách kola.

Co však v posledních létech nejvíce trápí policisty Policie České republiky a strážníky městských policií jsou cyklisté jedoucí pod vlivem alkoholických nápojů nebo jiných omamných a psychotropních látek či jedů. V této chvíli je snad i povinností připomenout, že na osobu sedící za řídítky jízdního kola je pohlíženo obdobně jako na řidiče jakéhokoliv jiného motorového vozidla. Tudíž na výzvu ze strany policistů a strážníků je cyklista povinen podrobit se orientační dechové zkoušce, případně odbornému měření dechovými zkouškami, jakož i lékařskému vyšetření a odběru biologického materiálu (krve nebo moči) ke zjištění, zda v době jízdy není a nebyl ovlivněn výše uvedenými návykovými látkami. Za jízdu v podnapilosti či pod vlivem jiných látek hrozí cyklistovi ve správním řízení příslušného odboru dopravy magistrátu města či městského a obecního úřadu finanční sankce.

 

Policisté i strážníci se budou i v dalších dnech, týdnech a měsících ve výrazné míře zabývat kontrolami vybavenosti jízdních kol, za snížené viditelnosti i osvětlením jízdního kola a cyklistů a hlavně problematiky požívání alkoholu před nebo při jízdě na jízdním kole!!!

Policisté v této souvislosti připomínají ještě několik dalších pravidel a povinností cyklistů. Než lidé vyjedou po zimním období na první jízdu, měli by své jízdní kolo zkontrolovat a případně odstranit nedostatky, které mohou mít v povinné výbavě. Tato výbava má totiž zajistit cyklistovi bezpečnou jízdu a viditelnost na silnici.

Jízdní kolo musí být vybaveno:

 • zadní odrazkou červené barvy, která může být kombinována se zadní červenou svítilnou,
 • přední odrazkou bílé barvy,
 • odrazkami oranžové barvy na obou pedálech,
 • na paprscích kol nejméně jednou boční odrazkou oranžové barvy na každé straně kola,
 • dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami s odstupňovaným ovládáním brzdového účinku, dětské kolo pro děti předškolního věku vybaveno protišlapací brzdou nemusí být vybavena přední brzdou,
 • volné konce řídítek musí být zaslepeny (zátky, rukojeti apod.),
 • matice nábojů kol musí být uzavřené, nejsou-li křídlové případně rychloupínací.

Výbava kola za snížené viditelnosti:

 • světlomet svítící dopředu bílým světlem, referenční osa světelného toku musí protínat vozovku nejdále 20 m od světlometu,
 • zadní svítilna červené barvy, může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy,
 • zdroj elektrického proudu, který musí svou kapacitou zajistit svítivost předchozích světel po dobu minimálně 1,5 hodiny bez přerušení.

 

Doporučené vybavení jízdního kola:

 • účinné blatníky,
 • zvonek,
 • kryt řetězu.

 

Dalším cílem cyklisty, krom správně vybaveného kola, by měla být také samotná bezpečná jízda. K předchozí části o povinné a doporučené výbavě je určitě nutné připomenout povinnost používat při jízdě ochranou přilbu osobám mladším 18 let, doporučuje se však i pro ostatní cyklisty. Riziko úmrtí po pádu bez přilby je 19 x vyšší. Pestrobarevnost cyklistického oblečení zaručí dobrou viditelnost cyklisty, také používáním retroreflexních prvků se zvyšuje jeho viditelnost a bezpečnost.

Za nevhodné chování cyklisty lze považovat nesprávný způsob jízdy. Jeho místo při jízdě je vždy vpravo a to i na cyklostezce, nutné je dodržovat dostatečný odstup od překážek a předvídavost samotného dění kolem cyklisty. Průjezd zatáčky by měl být takový, aby příčinou vysoké rychlosti nevyjel do protisměru, případně úplně mimo komunikaci. Cyklista by měl být vždy ohleduplný a také předvídavý. Sledovat stav komunikace, vyhýbat se překážkám, přičemž o změně směru jízdy by měl své okolí upozorňovat včas a vhodným způsobem.

K požitku z jízdy přispěje také vhodně naplánovaná trasa. Měla by být přizpůsobena možnostem a schopnostem cyklisty. Silný provoz na pozemní komunikaci s větší frekvencí nákladních vozidel k bezpečné jízdě také zcela jistě nepřispěje. V neposlední řadě by neměl zapomenout na nulovou toleranci hladiny alkoholu při jízdě. V případě kontroly se cyklista pod vlivem alkoholu řeší obdobně jako řidič motorového vozidla.

 

Krádeže jízdních kol z různých objektů, kočárkáren, koláren a sklepů na Novojičínsku

V těchto dnech policisté Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně přijali několik oznámení o případech krádeží jízdních kol.

V blíže neustanovené době mezi devátou hodinou dopolední 21. května a sedmnáctou hodinou odpolední 22. května letošního roku doposud neznámý pachatel neoprávněně vstoupil do společných sklepních prostor jednoho z bytových domů v obci Velké Albrechtice, následně se po rozlomení vložky zámku dveří vloupal do sklepní místnosti 28letého místního muže a odcizil zde pánské horské jízdní kolo značky Rock Rider reflexně zelené barvy v hodnotě 6 tisíc korun.

Obdobné případy se staly v rozmezí mezi 19. až 22. květnem 2022 i v bytových či v panelových domech na ulicích Dlouhá, Bezručova a U Jičínky v Novém Jičíně. Po vloupání do společných koláren domů i sklepních boxů byly odcizeny další 4 jízdní kola a dvě koloběžky, vše ve výši téměř 50 tisíc korun. Pánské jízdní kolo značky Rock Machine modré barvy v hodnotě 8 tisíc korun bylo také odcizeno ze zahradního přístřešku na pozemku jednoho z rodinných domů na ulici Cihelní ve Fulneku.

Veškeré výše uvedené skutky nyní intenzivně prověřují novojičínští policisté a kriminalisté a žádají širokou veřejnost o jakékoli kladné poznatky, které by vedly k ustanovení osoby či osob pachatelů případně k nálezům odcizených jízdních kol a koloběžek. Tyto informace lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

20. 5. 2022

Uzavření územního pracoviště v Nošovicích

Ode dne 1. 6. 2022 dochází k uzavření územního pracoviště Nošovice Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj, odbor 2 Celní, oddělení 22.2 Celní, 739 51 Nošovice č. 155, (CZ570203).   

Nástupnickým útvarem bude kmenové pracoviště odboru 2 Celního – oddělení 21 – Celní, K Překladišti 948, 739 21 Paskov (CZ570201), na které budou převedeny kompletní agendy celního řízení (celní řízení, povolování v oblasti celnictví ve vymezeném rozsahu).

 

Dopravní nehoda motocyklisty na Opavsku

 

Patnáct minut po osmnácté hodině podvečerní 19. května 2022 řídil po silnici v obci Hořejší Kunčice 28letý muž z Opavska motocykl tovární značky Kawasaki bez přidělené registrační značky (jednostopý dopravní prostředek nebyl a není řádně přihlášen v evidencích motorových vozidel), a to ve směru na obec Nové Lublice, přičemž při průjezdu levotočivou zatáčkou vyjel vpravo mimo pozemní komunikaci do silničního příkopu a zde přední části svého stroje narazil do betonové propusti. Následně byl vymrštěn a odhozen na sloup přilehlého telefonního vedení. Při této dopravní nehodě utrpěl motocyklista zranění těžšího charakteru s nutností leteckého transportu helikoptérou do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě. Orientační dechová zkouška u něj provedena nebyla s ohledem na jeho zranění, byl však u něj nařízen odběr biologického materiálu (krve) ke zjištění, zda v době jízdy nebyl pod vlivem alkoholických nápojů či jiných návykových látek a jedů. Ke zranění žádné jiné osoby nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 31 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v prošetřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě.

 

Nález munice pocházející z období 2. světové války u obce Chuchelná

Dvacet minut po šestnácté hodině odpolední 19. května 2022 na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 oznámil 40letý muž z Opavska, že před chvíli v lese na katastru obce Chuchelná nalezl nějaký podezřelý kovový předmět, který připomíná munici pocházející z období 2. světové války. Na místo byla ihned vyslána místně příslušná policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Kravařích, která místo nálezu zajistila do příjezdu policejní pyrotechnika z Expozitury ve Frýdku-Místku. Ten následně řízeným odpalem zneškodnil ruský granát vzoru 42 a odvezl jej k totální likvidaci. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a nebyla rovněž nutná evakuace okolního obyvatelstva.

 

Vloupání do kočárkárny rýmařovského panelového domu

V blíže neustanovené době mezi jednadvacátou hodinou večerní 18. května a pátou hodinou ranní 19. května letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Příkopy v Rýmařově přečin krádeže tím, že po vypáčení dveří vnikl do místnosti společné kočárkárny v jednom ze zdejších panelových domů, ze které odcizil tři horská jízdní kola značky Rockrider šedé, šedé a černomodré barvy, elektrickou koloběžku značky Vega Masspeed, horské jízdní kolo značky Kenzel šedozelené barvy a horské jízdní kolo značky Olpran modrostříbrné barvy, čímž místním poškozeným fyzickým i právnickým osobám vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 40 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Rýmařově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či osob pachatelů, jakož i k nálezům odcizených jízdních kol, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na rýmařovské policejní číslo 974 731 751.

 

Silniční kontrola silně podnapilého cyklisty v obci Karlovice

Okolo jednadvacáté hodiny večerní 19. května 2022 službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení ve Vrbně pod Pradědem prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu v obci Karlovice, přičemž stavěla a kontrolovala zde jedoucího cyklistu, a to 74letého muže z Bruntálska. Odborným měřením dechovými zkouškami mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 2,2 promile alkoholu v dechu. Výše uvedený muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byla zakázána další jízda na jízdním kole do vystřízlivění a celá záležitost je nadále v prošetřování ze strany vrbenských policistů. Spisový materiál bude následně postoupen podle věcné příslušnosti do správní komise pro projednávání přestupků příslušného obecního či městského úřadu.

 

Objasnění neoprávněných vstupů 28letého muže do obydlí poškozených osob

V těchto dnech komisař z Oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájil trestní stíhání 28letého muže z Přerovska pro důvodné podezření z naplnění skutkových podstat přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním ze strany policistů z novojičínského Obvodního oddělení zjištěno a prokázáno, tak shora uvedený muž v ranních hodinách dne 18. května letošního roku neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů na ulici Sokolovské v obci Suchdol nad Odrou, kde se následně vloupal do přilehlé zahradní kůlny a z ní vynesl ven jízdní kolo v hodnotě 8 tisíc korun. Při tomto však byl vyrušen majitelem obydlí a okamžitě místo činu opustil, přičemž odejel na svém jízdním kole, které zanechal před výše uvedeným rodinným domem. Na svém jízdním kole se pak přesunul na ulici Záhumení v Suchdole nad Odrou, kde opět neoprávněně vstoupil na pozemek jednoho ze zdejších rodinných domů, avšak byl opět vyrušen majiteli a aniž by cokoli odcizil, utekl pryč. Po chvíli na téže ulici vstoupil na oplocený pozemek dalšího rodinného domu, následně vešel i do obytných prostor tohoto příbytku a z chodby odcizil dvě krabičky cigaret a fotoaparát, vše v hodnotě 3 a půl tisíce korun.

Po oznámení těchto případů se na místo dostavili nejen policisté z místně příslušného Obvodního oddělení v Novém Jičíně, ale také policejní psovod se služebním psem, který vypracoval tak zvanou pachovou stopu po polní cestě podél kolejiště ve směru ze Suchdolu nad Odrou do Hladkých Životic. Půl hodiny před polednem téhož dne byl 28letý muž policisty zadržen, přičemž k vypátrání pachatele protiprávního jednání a chování velkou mírou pomohl služební pes Saber a recidivistovi tak byla prokázána shora popsaná trestná činnost majetkového charakteru. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

19. 5. 2022

Požili alkohol a sedli za volant

V pondělí 16. května dopoledne v Karviné vykonávali dohled nad bezpečností silničního provozu dopravní policisté krajského ředitelství. Nestandardní jízda řidiče osobního vozidla je vedla k tomu, že ho předepsaným způsobem zastavili a vyzvali k předložení dokladů potřebných pro provoz a řízení vozidla. Typický odér, který ucítili při otevření okénka auta, a reakce řidiče je vedly k tomu, že jej vyzvali k dechové zkoušce. Řidič, cizinec, se odbornému měření podrobil. Výsledná hodnota byla alarmující. První dechová zkouška ukázala 2,49 promile alkoholu v dechu a při opakovaném měření stoupala, přičemž při třetím, poslední ukázala téměř 3 promile.

Řidič uvedl, že dopoledne alkohol nepil, ale předchozí noc zkonzumoval větší množství vysokoprocentního destilátu. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Poté, co zabezpečil vozidlo proti náhodnému pohybu, jej předali kolegům obvodního oddělení policie Karviná. Ve zkráceném přípravném řízení bylo řidiči sděleno podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

O pár dní později, konkrétně ve středu 18. května večer, v Českém Těšíně kontrolovali taktéž policisté oddělení silničního dohledu krajského ředitelství profesionální řidičku osobního vozidla taxislužby. Žena předložila všechny potřebné doklady. Při komunikace s ní policisté cítili zápach alkoholu, takže ji vyzvali k odbornému měření, kterému se podrobila. Výsledná hodnota opakovaného měření ukázala něco málo přes 0,5 promile. Žena nezapírala a přiznala, že zhruba před hodinou vypila trochu destilátu.

Její celkové chování ovšem policisty vedlo k tomu, že ji vyzvali i k testu na detekci drog. Také tento výsledek byl pozitivní. Odborné lékařské vyšetření, ke kterému byla policisty vyzvána,  ale již odmítla. Policisté ženě zadrželi řidičský průkaz a spolu se spisovým materiálem předali příslušnému správnímu orgánu k dalšímu řízení.

 

18. 5. 2022

Objasnění krádeží měděného odpadu ze společnosti na Novojičínsku

V těchto dnech policejní komisař z Oddělení hospodářské kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně na základě vlastního poznatku zahájil trestní stíhání tří mužů ve věku 32, 42 a 54 let z Novojičínska a z Frýdeckomístecka pro spáchání přečinu krádeže ve formě spolupachatelství a přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak oba mladší muži v období od měsíce září roku 2021 do konce měsíce března roku 2022 jako zaměstnanci jedné z průmyslových společností se sídlem v Kopřivnici nejméně ve 30 případech odcizili ze svého pracoviště přibližně 480 kilogramů měděného odpadu (měděné špičky, měděné kabely). Tyto věci nejprve v místě svého zaměstnání ukryli a následně postupně odnášeli ven z areálu, a to ve svém oblečení nebo ve svým batozích a v příručních taškách. Odcizenou měď pak třetí pachatel, jako zaměstnanec výkupu sběrných surovin a kovů se sídlem na novojičínsku, po vzájemné dohodě legalizoval tak, že měděné odpady přijímal, přestože mu muselo být zřejmé, že vše pochází z trestné činnosti. Finanční prostředky za výkup mědi pak vyplácel buď na bankovní účty svých spolupachatelů, případně peníze vyplácel i tak zvaně „na ruku“ v hotovosti.

Svým protiprávním jednáním a chováním se všichni tři obvinění muži neoprávněně obohatili o finanční částku v celkové výši okolo 80 tisíc korun a o taktový to zisk se rovným dílem rozdělili. Peníze pak použili pro svou vlastní potřebu Výše uvedené osoby se při jednotlivých výsleších pod tíhou důkazů policistům doznaly a projevily zájem vzniklou škodu plně uhradit. Celá záležitost je nadále v intenzivním vyšetřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

17. 5. 2022

Jízdu v autoškole absolvoval pod vlivem alkoholu

Policisté z oddělení silničního dohledu si v neděli ráno ve Vendryni na Třinecku povšimli řidiče vozidla autoškoly, který jim byl známý z minulosti. Muže již dříve řešili za jízdu pod vlivem alkoholu. Proto se rozhodli vozidlo autoškoly zastavit a řidiče zkontrolovat. Při komunikaci s devětačtyřicetiletým řidičem pojali policisté podezření, že je pod vlivem alkoholu, což následně potvrdila dechová zkouška, která vykázala 1,80 promile alkoholu v dechu. Na místě si řízení vozidla převzala překvapená instruktorka autoškoly, která měla policistům uvést, že netušila, v jakém stavu je její žák. Řidič, kterému na konci loňského roku skončil trest spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, chtěl nyní absolvovat přezkoušení v autoškole za účelem vrácení řidičského oprávnění. Dopravní policisté předali věc kolegům z obvodního oddělení Třinec, kteří ve zkráceném přípravném řízení sdělili muži podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Podezřelému hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.  

 

13. 5. 2022

Objasnění krádeže jízdního kola z chodby novojičínského bytového domu

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 38letému místnímu muži, neboť tento na podkladě všech doposud zjištěných skutečností měl v brzkých ranních hodinách 4. května letošního roku neoprávněně vstoupit do jednoho z bytových domů na ulici Suvorovové v Novém Jičíně a odtud odcizil zde odstavené pánské jízdní kolo s přídavným motorem, čímž poškozenému 36letému muži z Nového Jičína vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 4 tisíce korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nyní objasnili policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně a lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u 38letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce 290 dnů, který vykonal na jaře roku 2020. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Krádež příruční tašky z rodinného domu na ulici Mírové v Kopřivnici

Mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou odpolední 10. května tohoto roku doposud neznámý pachatel využil na ulici Mírové v Kopřivnici nepozornosti 67letého místního muže, který na své zahradě u rodinného domu sekal trávník, přičemž řádně nezajištěnými dveřmi vstoupil do obytných prostor jeho domu a zde odcizil volně odloženou pánskou příruční tašku. V ní se nacházela peněženka s různými osobními doklady, s doklady k motorovým vozidlům, platební karta a finanční prostředky, čímž poškozenému muži vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 5 tisíc korun. Tento přečin porušování domovní svobody a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, dokladů a financí lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731.

 

Poškození vysokého napětí na katastru města Příbora

Policisté z příborského Obvodního oddělení v této chvíli zahájili úkony trestního řízení směřujícího k řádnému prověření a k objasnění případu mající znaky přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

Jak bylo doposud zjištěno, tak několik desítek minut po deváté hodině ranní 12. května 2022 za jedním z panelových domů na ulici Štramberské v Příboře byly prováděny stavební a zemní práce k následnému uložení datového kabelu, přičemž však při práci s tlakovou soupravou došlo pod povrchem země v hloubce přibližně 90 centimetrů k průrazu kabelu vysokého napětí a tím k odstavení šestnácti trafostanic na katastru města Příbora. Okamžitě tak byla přerušena dodávka elektrické energie ke koncovým odběratelům v polovině uvedeného města a v celé místní části Klokočov, což trvalo do opravy a do vyřešení dané situace, a to přibližně od půl desáté dopoledne do třinácté hodiny odpolední 12. května letošního roku. Celá záležitost je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany příborských policistů v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty.

 

Objasnění případů vloupání do sklepů a koláren domů a do zahradní chatky v obci Uhlířov

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 38letého muže z Opavy pro důvodné podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže.

Policisté z Obvodního oddělní v Hradci nad Moravicí od prvního dubna letošního roku přijali a následně prošetřovali a prověřovali šest případů oznámení o neoprávněném vstupu do dvou bytových domů v obci Uhlířov, kdy tehdy neznámý pachatel se postupně vloupával do sklepních boxů poškozených majitelů, do společných koláren a také jednou do zahradní chatky poblíž uvedených domů, odkud zcizoval různé druhy a množství láhví alkoholu, láhve a plechovky piva a nealko nápojů, různé druhy ošacení, pracovní nářadí a dvě pánská horská jízdní kola, čímž poškozeným fyzickým i právnickým osobám vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 60 tisíc korun.

Chvíli před čtvrtou hodinou ranní 11. května 2022 byl shora uvedený 38letý muž vyrušen ze strany místního občana v jedné z koláren výše uvedených bytových domů v obci Uhlířov a následně byl na místě činu zadržen přivolanou službu konající hradeckou policejní autohlídkou.

Následnými procesními úkony bylo prokázáno, že tento muž na daném místě páchal své protiprávní jednání a chování už tedy od posledního dne v měsíci březnu tohoto roku a ke své trestné činnosti majetkového charakteru se plně doznal. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u něj jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Opavě k podmíněnému trestu odnětí svobody v délce dvou let, se zkušební dobou do ledna roku 2023 a k peněžitému trestu ve výši 10 tisíc korun, kdy tuto částku uhradil. Celá záležitost je nadále v gesci opavských policistů a kriminalistů.

 

Případy krádeží telekomunikačních kabelů na Vítkovsku objasněny

Policejní autohlídka z Obvodního oddělení ve Vítkově v rámci výkonu služby prováděla pár minut po dvaadvacáté hodině večerní 10. května tohoto roku hlídkovou činnost na katastru Budišova nad Budišovkou, přičemž poblíž silnice vedoucí od Budišova nad Budišovkou k obci Podlesí zpozorovala podezřele se chovající osobu. Provedenou kontrolou a lustrací v dostupných evidencích bylo prokázáno, že se jedná o 36letého muže z Novojičínska, kdy následně bylo zjištěno, že tento se na uvedeném místě dopustil protiprávního jednání a chování majetkového charakteru, poněvadž za použití pákových kleští přerušil mezi dvěma dřevěnými sloupy elektrického napětí zde umístěné telekomunikační vedení, vyřadil tak z provozu několik telefonních pevných linek a odcizením daného kabelu způsobil fyzickým i právnickým osobám celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši nejméně 20 tisíc korun.

Celou touto záležitostí se následně zabývali policisté a kriminalisté z Územního odboru Policie České republiky v Opavě a bylo zjištěno, že shora uvedený 36letý muž se obdobného činu dopustil i v dalších čtyřech případech na teritoriu Budišova nad Budišovkou a v okolních obcích Staré Oldřůvky a Guntramovice, a to již od poloviny měsíce března 2022. Vždy po násilném přestřižení telekomunikačního vedení odcizil nejméně 1.100 metrů různých druhů měděných kabelů a tímto zároveň přerušil a vyřadil z provozu několik pevných telefonních linek a internetová připojení zde bydlících občanů a zde se vyskytujících podniků, firem a společností.

Shora uvedený muž tak svou trestnou činností způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši přes 300 tisíc korun a celá záležitost je nadále v prověřování ze strany vítkovských policistů a opavských kriminalistů pro důvodné podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, přečinu krádeže a zločinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

 

Krádež domácího zvířectva z pozemku rodinného domu v obci Služovice, část Vrbka

Mezi dvanáctou hodinou polední a šestnáctou hodinou odpolední 9. května 2022 doposud neznámý pachatel spáchal v obci Služovice, část Vrbka přečin porušování domovní svobody tím, že neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho ze zdejších rodinných domů a z přilehlé hospodářské budovy a z jejího výběhu odcizil šestnáct kusů drůbeže (kur domácí), čímž místnímu poškozenému 70letému muži vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 2 tisíce korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kravařích a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených slepic, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kravařské policejní číslo 974 737 721.

 

Objasnění krádeže elektro koloběžky z chodby domu na ulici Mírové v Opavě

V těchto dnech policisté z opavského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 32letému muži z Ostravy, neboť tento na podkladě všech doposud zjištěných a prokázaných skutečností v polovině měsíce ledna letošního roku odcizil z chodby jednoho z bytových domů na ulici Mírové v Opavě zde volně odstavenou neuzamčenou elektro koloběžku, čímž poškozenému místnímu 27letému muži způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši 8 a půl tisíce korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nyní objasnili policisté a kriminalisté z Územního odboru Policie České republiky v Opavě, výše uvedený muž se ke své trestné činnosti plně doznal a lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u něj jedná o recidivu. V posledních třech letech byl totiž pravomocně odsouzen a potrestán rozsudky Okresního soudu v Ostravě a Krajského soudu v Ostravě k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce třiatřiceti měsíců, který vykonal v říjnu loňského roku.

 

Policisté zadrželi na Vítkovsku ujíždějícího řidiče motorového vozidla

Dvacet minut před jednou hodinou ranní 13. května 2022 službu konající policejní autohlídka ze Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje v rámci dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu stavěla na ulici Budišovské ve Vítkově zde projíždějící osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Rapid. Jeho řidič na dávané znamení nejprve zpomalil, přibrzdil u pravého okraje vozovky, následně se však prudce rozjel a ve své jízdě pokračoval přes vítkovské ulice k obci Svatoňovice. Za tímto ujíždějícím automobilem se vydali nejen výše uvedení policisté ale také přivolaná službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení ve Vítkově. Na katastru obce Svatoňovice, a to u objektu Kružberské přehrady, řidič škodovky po přibližně 11 kilometrech ujíždění opět zpomalil svou jízdu a po otevření dveří řidiče z vozu vyskočil, ze země se postavil a dal se na útěk. Automobil setrvačností pokračoval v jízdě a narazil svou přední části do betonového oplocení vodní hráze. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 121 tisíc korun. Po velmi krátkém útěku však byl v té době ještě neznámý řidič okamžitě zadržen jedním ze zakročujících policistů a následně byl převezen do budovy vítkovských policistů k dalším prvotním procesním úkonům. Těmito byl v neznámém řidiči zjištěn 32letý muž z Budišova nad Budišovkou, přičemž orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně, pozitivní však byl následný test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek či jedů v jeho těle, a to na návykové látky amfetamin/metamfetamin. Na výzvu ze strany policistů se tento muž bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) a celá záležitost je nyní v intenzivním prošetřování a prověřování ze strany vítkovských policistů a opavských kriminalistů.

 

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě ze dne 10. května 2022 v Kateřinkách

Policejní inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě prap. Robin Podolinský v těchto dnech intenzivně prošetřuje dopravní nehodu, která se stala v blíže neustanovené době mezi čtrnáctou hodinou odpolední 10. května a pátou hodinou ranní 11. května 2022 na sídlištním parkovišti před blokem panelových domů na ulici Antonína Sovy v Opavě-Kateřinkách. Neznámý řidič blíže neustanoveného automobilu narazil do zde zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Ford Fiesta, čímž poškozené 24leté místní ženě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 10 tisíc korun. Jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby doposud neznámého řidiče či blíže neustanoveného motorového vozidla, lze telefonicky sdělit, na opavské policejní číslo 974 737 576 případně kdykoli na mobilní telefonní číslo opavských dopravních policistů 735 788 950.

 

Muž bez řidičského průkazu odcizil vůz a pod vlivem návykových látek jezdil Bruntálem

Policisté z bruntálské Obvodního oddělení v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu neoprávněného užívání cizí věci a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, ze kterých je důvodně podezřelý 37letý muž z Prahy. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora uvedený muž se ve večerních hodinách 11. května 2022 v jednom z pokojů ubytovny na ulici Opavské v Bruntálu neoprávněně zmocnil volně odložených klíčů k osobnímu motorovému vozidlu tovární značky VW Touran. Následně do tohoto automobilu nasedl, nastartoval a jezdil po Bruntále, kdy službu konající policejní autohlídka jej dvacet minut po třiadvacáté hodině večerní 11. května tohoto roku stavěla a kontrolovala na ulici Jiráskové v Bruntále. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně, pozitivní však byl test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek či jedů v jeho těle, a to na návykové látky amfetamin/metamfetamin. Lustracemi v dostupných evidencích bylo rovněž prokázáno, že 37letý muž není držitelem řidičského průkazu s příslušným řidičským oprávněním a již v minulosti měl vysloven pět krát zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany bruntálských policistů a kriminalistů.

 

Dopravní nehoda cyklisty na Bruntálsku

Dvacet minut před dvacátou hodinou večerní 11. května 2022 jel 69letý muž z Olomouce na svém jízdním kole s připevněným elektromotorem po silnici u obce Malé Štáhle, přičemž se mu mělo podle prvotních informací a zjištěných skutečností svévolně uvolnit přední kolo, vlivem čehož se tento jednostopý dopravní prostředek stal neovladatelným a cyklista přepadl přes řídítka na zem. Při tomto si způsobil zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v krnovském nemocničním zařízení. Ke zranění žádné jiné z přítomných osob nedošlo, orientační dechová zkouška vyzněla u výše jmenovaného 69letého muže negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena řádově v několika stovkách korun. Celá záležitost je nadále v prošetřování ze strany policistů ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále a dopravní policisté upozorňují a nabádají občany, aby si své dopravní prostředky (kola, elektrokola, koloběžky) před jízdou řádně zkontrolovali a hlavně takto učinili před první jízdou po uplynulém zimním období.

 

6. 5. 2022

Kriminalisté obvinili muže z pokusu vraždy

Krajští kriminalisté pokračují ve vyšetřování pokusu vraždy, u které jen shodou náhod nedošlo k závažným následkům na zdraví a v podstatě i na životě.

Ke skutku, ve kterém figurují osoby bez trvalého přístřeší, došlo v polovině minulého týdne v Třinci. V noci z úterý na středu se 52letý muž rozhodl vyřešit osobní spory s mužem (40 let) a ženou (50 let). Posilněn alkoholem měl pod rouškou tmy přijít do jejich provizorního příbytku. Spící dvojici a rovněž lůžkoviny polil hořlavou látkou. Útočník měl poté muže a ženu, kteří se vzbudili, za doprovodu výhrůžek fyzicky napadnout a ohrožovat nožem. Nakonec měl iniciovat zapálením rozlité hořlaviny požár. Vznikl jen mírný plamen, který se podařilo poškozenému uhasit. Tehdy podezřelý muž z místa odešel. Jen shodou náhod a okolností nedošlo v momentu iniciace ke vzniku požáru s následnou újmou na zdraví či životě dvojice. Zranění, která utrpěla fyzickým útokem žena, nejsou závažného rázu.

Věc si vzhledem k závažnosti převzali krajští kriminalisté. Policisté provedli kromě jiného na místě dokumentaci, zajistili různé věci a stopy, včetně nože a chemické látky, kterou byli poškození politi. Zajištěný materiál vyhodnocují specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství. Policisté zadrželi podezřelého muže zanedlouho po oznámení, a to nedaleko místa skutku. Následný den, jakmile byl vzhledem k podnapilosti schopen procesních úkonů, ho krajští kriminalisté obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu. Muž je ohrožen trestní sazbou ve výši patnácti až dvaceti let nebo výjimečným trestem. Soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby. Krajští kriminalisté ve vyšetřování pokračují.

V Moravskoslezském kraji se jedná od počátku roku o čtvrtý trestný čin kvalifikovaný jako vražda, všechny případy jsou ve stádiu pokusu.

 

Případ krádeže zboží v novojičínské prodejně s drogistickým zbožím objasněn

V tomto týdnu byla široká veřejnost prostřednictvím médií informována o případu, který prověřují policisté z novojičínského Obvodního oddělení. K danému přečinu krádeže spáchaného ve formě spolupachatelství došlo několik minut po osmnácté hodině podvečerní 30. dubna letošního roku v prodejně s drogistickým zbožím v Obchodním centru na ulici Přemyslovců v Novém Jičíně. Jak bylo prvotními procesními úkony zjištěno, tak trojice tehdy neznámých žen z prodejních regálů postupně odcizila volně vystavené zboží (různé druhy parfémů, řasenek, make-upů, pudrů a dalších kosmetických krémů) v celkové hodnotě přes 13 tisíc korun, přičemž toto si podezřelé ženy uschovaly do kapes svých svrchních oděvů a také do kabelek a následně z dané provozovny odešly bez úhrady neznámo kam. Jako pachatelky byly nyní ustanoveny ženy ve věku 18, 19 a 20 let ze Vsetína a z Prostějova, které se ke svému protiprávnímu jednání a chování majetkového charakteru plně doznaly a ve zkráceném řízení jim tak bylo sděleno podezření ze shora uvedené trestné činnosti. Celá záležitost je nadále v gesci novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Objasnění sprejerství ve Frenštátě pod Radhoštěm

V polovině února letošního roku tehdy neznámý pachatel spáchal v areálu zdejší Tělovýchovné jednoty na ulici Pod Můstky ve Frenštátě pod Radhoštěm přečin poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodil fasádu a dveře věže pro rozhodčí. Na danou stěnu a dveře byly totiž spreji různých barev nastříkány a vytvořeny různé nápisy. Obdobné nápisy byly ve stejné době a stejným způsobem učiněny i na nedaleký železniční kamenný most. Celou záležitostí se intenzivně zabývali místně příslušní policisté z frenštátského Obvodního oddělení, kteří v těchto dnech případ objasnili a jako osobu pachatele ustanovili 17letého mladíka z Novojičínska, který tak poškozeným právnickým osobám způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši okolo 15 tisíc korun. Tato mladistvá osoba se ke svému protiprávnímu jednání a chování plně doznala a případ je tak nyní v gesci novojičínských kriminalistů v úzké spolupráci s pracovníky OSPODu příslušného odboru sociálních věcí.

 

Krádeže peněženky z dodávkového automobilu v Novém Jičíně objasněn

V těchto dKrech policisté z novojičínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku 37letému muži z Novojičínska, neboť tento na podkladě všech doposud zjištěných skutečností okolo patnácté hodiny odpolední 17. dubna 2022 na ulici Divadelní v Novém Jičíně využil chvilkové nepozornosti 40letého muže z Bruntálska a odcizil mu pánskou koženou peněženku s jeho osobními doklady, s doklady k automobilům, dvě platební karty a finanční prostředky na hotovosti. Tato peněženka se nacházela v kabině nákladního motorového vozidla tovární značky Peugeot Expert, stojícího u nákladové rampy divadla a shora uvedenému poškozenému muži tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 4 tisíce korun. Tato trestná činnost majetkového charakteru byla nyní objasněna policisty z Obvodního oddělení Policie České republiky v Novém Jičíně a vše je nadále v prověřování ze strany novojičínských kriminalistů.

 

Objasnění krádeže jízdního kola od restaurace na ulici Fučíkové ve Fulneku

Policisté z fulneckého Obvodního oddělení v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu krádeže, kterého se podle všech doposud zjištěných skutečností měl dopustit 32letý muž z Novojičínska tím, že okolo půlnoci z 29. na 30. dubna letošního roku odcizil ze stojanu na jízdní kola u vchodu do budovy restaurace na ulici Fučíkové ve Fulneku zde volně odstavené jízdní kolo, čímž poškozené 42leté místní ženě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 6 tisíc korun. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u výše uvedeného 32letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně pro stejnou trestnou činnost majetkového charakteru. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany fulneckých policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Novojičínští policisté objasnili dva případy krádeží ze strany 34letého muže

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 34letému místnímu muži, který se v dopoledních hodinách dne 3. května 2022 na různých místech v obci Šenov u Nového Jičína dopustil majetkové trestné činnosti.

Tak nejprve několik minut před jedenáctou hodinou dopolední v prodejně se sportovním zbožím v Nákupním centru na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína odcizil pánskou sportovní obuv, kterou si uschoval do svého batohu, v prostoru prodejní plochy při odstraňování bezpečnostních kódů poškodil další sportovní boty a dále se z prodejny bez úhrady pokoušel přenést i další sportovní obuv, což se mu však již nepodařilo. Přesto poškozené obchodní společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 4 tisíce korun.

O chvíli později, tedy několik minut po jedenácté hodině dopolední 3. května letošního roku na ulici České v Šenově u Nového Jičína neoprávněně vstoupil do nezajištěné kabiny zde zaparkovaného nákladního motorového vozidla tovární značky DAF, ze které odcizil volně odložený mobilní telefon značky iPhone, čímž poškozenému 31letému muži z Ostravy vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 21 tisíc korun.

Oba případy byly nyní objasněny policisty z Obvodního oddělení v Novém Jičíně v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty, přičemž lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u shora uvedeného 34letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudky Okresního soudu v Novém Jičíně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce tří let, který vykonal na konci loňského roku. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany policistů a kriminalistů Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně.

 

5. 5. 2022

Likvidace nelegální výrobní linky na cigarety

Ostraváci likvidovali zajištěné výrobní linky na cigarety.

Posledních 14 dnů v měsíci dubnu se pracovníci Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj v součinnosti se Záchranným útvarem HZS Hlučín podíleli na likvidaci strojů k výrobě cigaret, obalového materiálu i komponentů, které jsou k jejich výrobě potřeba. Jednalo se o veškeré vybavení nelegální továrny na výrobu cigaret, kterou celníci objevili v roce 2019 v okrese Nový Jičín.

Hasiči převezli celkem 25 nákladních vozidel naložených zajištěným zbožím. Komodity jako cigarety, obalový materiál, filtry, papír cigaretový, papír na krabičky a kartony, role papíru pro výseky cigaretových krčků, raznice na cigarety, lepidlo, to vše v hodnotě téměř tři miliony korun putovalo do OZO Ostrava. Toto bylo smícháno s běžným domovním odpadem a rozemleto na drť, která slouží jako palivo v cementárně Hranice na Moravě.

Igelitové fólie, ALU folie a ostatní nezpracovatelný materiál zaplnil tři nákladní vozidla, které vše převezly na skládku firmy OZO, kde došlo k jejich znehodnocení a skládkování.

Dalších 15 nákladních vozidel hlučínských hasičů převáželo veškeré stroje z nelegální továrny do Věznice Heřmanice. Jednalo se o různé stroje k výrobě cigaret, dopravníky, balící stroje k balení cigaret do měkkých obalů, řezačky tabáku, filtrační jednotky, násypky, sušičky tabáku a další v hodnotě necelých 24 milionů korun. Co se týče této likvidace různých strojů a výrobních linek, existuje dohoda o součinnosti mezi Celní správou České republiky a Vězeňskou službou. Odsouzení vězni stroje rozebírají, třídí materiál a poté je tento tříděný odpad vykoupen sběrnou kovů za daleko výhodnější ceny, než za jakou by byl vykoupen stroj celý.

3. 5. 2022

Kriminalisté obvinili ženy také z obchodování s lidmi a kuplířství.

Ziskuchtivé jednání s motivací bezpracného získání prostředků na úkor osoby mladší 18 let. Krajští kriminalisté zabývající se závažnou mravnostní trestnou činností obvinili dvě ženy z Karvinska ze zvlášť závažného zločinu obchodování s lidmi a obě dále i z jiných trestných činů, například z kuplířství. Obdobné případy, jako je níže popsán, jsou bezesporu latentní a současně velmi citlivé. I zkušení kriminalisté k nim, respektive obětem, přistupují kromě samozřejmé profesionality s maximální citlivostí, vnímají závažnost jednání, potřeby a specifika dětských obětí (nebo obětí ve věku blízkému dítěti). Dítětem se v těchto případech rozumí osoba mladší 18 let.

Obětí, respektive poškozenou, je v našem případu plnoletá dívka, avšak věkem blízkému dítěti. Před pár lety, když jí bylo kolem 16 let, měla dostat od své matky na výběr – buď si na živobytí vydělat sama a současně již nevidět více své sourozence nebo začít poskytovat sexuální služby za úplatu a „zůstat doma“. Dcera zvolila druhou variantu. Společně s další ženou, časem i samostatně, měla matka zrealizovat na internetu nabídku a po dobu zhruba dvou let jim dívka měla odvádět téměř veškerý zisk od klientů, které jí ženy do předem vytipovaných českotěšínských bytů domlouvaly. Mohlo se jednat o sto i více klientů měsíčně a tedy poměrně „slušný zisk“. Matka měla peníze používat pro svou potřebu, například na konání různých večírků nebo nákup alkoholu či drog. Dcera obdržela jen zlomek výdělku, ze kterého však měla údajně pořizovat potřebné věci pro sourozence. Matka měla navíc podávat dceři alkohol a drogy.

Co se týká druhé ženy, ta měla dále nejméně od roku 2005 po dobu zhruba šesti let inzerovat nabídku sexuálních služeb za úplatu také několika dalších (dospělých) žen. Rovněž jejich klienti navštěvovali českotěšínský byt a žena tak měla mít zajištěn pravidelný příjem peněz. Celková finanční částka není dosud upřesněna, mohlo se jednat o více než milion korun. Každopádně dle zjištěných skutečností si měla „nezaměstnaná“ žena žít na vysoké úrovni, včetně opakovaných pobytů v zahraničí.

Matka (středního věku) dívky a žena (přes 60 let) se měly tedy společně dopustit ziskuchtivého jednání s motivací bezpracného získání prostředků pro sebe na úkor osoby mladší 18 let. Hrozí tak nebezpečí negativního vlivu jejich chování na další vývoj dívky, zejména možného dalšího promiskuitního chování. Matka měla navíc opakovaně podat dítěti alkohol a opatřit psychotropní látku. Starší z žen pak měla jiného zjednat k provozování prostituce a kořistit z uvedeného.

Kriminalisté postupně kompletovali související zjištěné a získané informace a skutečnosti. S ohledem na charakter věci „přišla na řadu“ také speciální výslechová místnost a samozřejmostí byla spolupráce s různými odborníky a příslušnými institucemi, například orgánem sociálně právní ochrany dětí. Jak je v úvodu napsáno, případu se věnovali kriminalisté, respektive kriminalistky znalé problematiky dětských obětí, tedy zvlášť zranitelných obětí.

Krajští kriminalisté obvinili na základě zadokumentovaných skutečností obě ženy ze zvlášť závažného zločinu obchodování s lidmi a přečinu ohrožování výchovy dítěte. Matku dále z přečinů podávání alkoholu dítěti a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Starší žena je trestně stíhána pro přečin kuplířství.

Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody v rozmezí od pěti do dvanácti let. Soud rozhodl o vzetí obou obviněných žen do vazby. Byla provedena také domovní prohlídka, při které kriminalisté u starší ženy zajistili kromě jiného (v přepočtu) několik desítek tisíc korun. Krajští kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují.

 

Kopřivničtí policisté hledají nálezce peněženky s doklady a s financemi

Policisté z kopřivnického Obvodního oddělení žádají případné svědky či přímo nálezce vytracené peněženky, aby se kdykoli ozvali na telefonní číslo 974 735 731 nebo se přímo zastavili na jejich policejní služebně. Do budovy Obvodního oddělení Policie České republiky v Kopřivnici se totiž v uplynulých dnech osobně dostavil 46letý místní muž a oznámil, že chvíli po třiadvacáté hodině večerní 29. dubna tohoto roku s největší pravděpodobností poblíže volejbalových kurtů na ulici Husové v Kopřivnici vytratil ze svého svrchního ošacení pánskou peněženku, ve které měl své osobní doklady, zákaznické karty k nákupům různého materiálu a také finanční prostředky na hotovosti ve výši okolo 39 tisíc korun. V této souvislosti tak policisté žádají případného nálezce, aby peněženku, doklady i finance odevzdal nebo aby se případní svědci ozvali se svými pozitivními informacemi a poznatky na výše uvedené telefonní číslo. V opačném případě může být nálezce důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu zatajení věci (zatajení nálezu).

 

Případ krádeže zboží v novojičínské prodejně s drogistickým zbožím

V této chvíli policisté z novojičínského Obvodního oddělení intenzivně prověřují případ přečinu krádeže spáchaného ve formě spolupachatelství, ke kterému došlo několik minut po osmnácté hodině podvečerní 30. dubna letošního roku v prodejně s drogistickým zbožím v Obchodním centru na ulici Přemyslovců v Novém Jičíně. Jak bylo doposud zjištěno, tak trojice doposud neznámých žen z prodejních regálů postupně odcizily volně vystavené zboží (různé druhy parfémů, řasenek, make-upů, pudrů a dalších kosmetických krémů) v celkové hodnotě přes 13 tisíc korun, přičemž toto si uschovaly do kapes svých svrchních oděvů a také do kabelek a následně z dané provozovny odešly bez úhrady neznámo kam. Jakékoli informace k tomuto protiprávnímu jednání majetkového charakteru, převážně však k ustanovení osob pachatelů či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice