24. 9. 2021

Řidič osobního automobilu pod vlivem alkoholických nápojů v Bílovci

Chvíli před dvaadvacátou hodinou večerní 23. září 2021 službu konající policejní autohlídka z bíloveckého Obvodního oddělení prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Ostravské v Bílovci, přičemž stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Renault Clio, a to 52letého muže z Karlových Varů. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že tento muž řídí automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami bezmála 1,9 promile alkoholu v dechu. Na výzvu zakročujících policistů se výše uvedený řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve) a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Důslednou lustrací v dostupných evidencích bylo prokázáno, že 52letý muž má v současné chvíli rozsudkem Okresního soudu v Karlových Varech vysloven zákaz řízení motorových vozidel pro všechny skupiny i podskupiny až do konce ledna roku 2022. Celá záležitost je nyní nadále prověřována ze strany bíloveckých policistů a novojičínských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkových podstat přečinů maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Dopravní nehoda autobusu na dálnici D1 v katastru obce Vrážné

Policejní komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájil úkony trestního řízení směřující k řádnému prověření a k objasnění všech skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že se 61letý muž cizí státní příslušnosti mohl chvíli před osmou hodinou ranní 23. září 2021 dopustit přečinu obecného ohrožení z nedbalosti.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a prověřováním zjištěno, tak shora uvedený 61letý muž řídil pár minut před osmou hodinou ranní 23. září letošního roku autobus značky MAN Liońs chorvatské mezinárodní poznávací značky po dálnici D1 v katastru obce Vrážné na Novojičínsku, a to ve směru jízdy na Ostravu. Před sjezdem k objektu benzínové čerpací stanice Shell se s největší pravděpodobností plně nevěnoval řízení (podle jeho slov měl mikro spánek a silnou únavu), ztratil kontrolu nad vozidlem hromadné přepravy osob, vyjel vpravo mimo pozemní komunikaci, vjel na terénní val o výšce téměř jednoho metru, přerazil dopravní značku návěst pro odbočení a autobusem letěl vzduchem přibližně dvanáct metrů. Po dopadu autobus projel travnatým pásem, křoviskem a zůstal stát na účelové komunikaci u zmíněné benzínové čerpací stanice. Orientační dechová zkouška vyzněla u řidiče negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 350 tisíc korun. Kromě řidiče a jednoho náhradního řidiče cestovalo v době kolizní situace v dopravě v autobusu další 30 osob, přičemž 7 cestujících z České republiky, z Polska a z Ukrajiny utrpělo zranění lehčích charakterů s nutností lékařského vyšetření a ošetření a s dobou léčení od čtyř do šesti týdnů. Celá záležitost je nadále v intenzivním vyšetřování ze strany novojičínských kriminalistů.

 

23. 9. 2021

 

Objasnění úmyslného poškození osobního automobilu v Odrách

V těchto dnech policisté z oderského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, ze kterého je důvodně podezřelá 33letá žena z Frýdku-Místku. Podle všech doposud zjištěných skutečností tato žena chvíli před dvaadvacátou hodinou večerní 18. září letošního roku na parkovišti u budovy Hasičské zbrojnice v Odrách, v části Vítovka úmyslně poškodila zde zaparkované osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Superb. Různými rýhami do laku karosérie po celém obvodu automobilu způsobila poškozenému 27letému muži z Frýdku-Místku celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši bezmála 29 tisíc korun. Celou záležitostí se nadále zabývají oderští policisté a novojičínští kriminalisté.

 

Objasnění úmyslného poškození dna přírodního koupaliště ve Studénce

Dne 23. července 2021 policisté z Obvodního oddělení ve Studénce zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a k objasnění všech skutečností nasvědčujících tomu, že neznámý pachatel spáchal v blíže neustanovené době mezi desátou hodinou dopolední 16. července a devatenáctou hodinou podvečerní 20. července letošního roku v areálu přírodního koupaliště na ulici Sjednocení ve Studénce, v části Butovice přečin poškození cizí věci. Tehdy neznámá osoba úmyslně ze dna zdejšího venkovního bazénu přemístila z hloubky přibližně 1,3 metrů do hloubky okolo 3,3 metrů padesát až šedesát betonových dlaždic o rozměrech 40 x 40 centimetrů. Na dně bazénu tak byla vytvořena nesouvislá hromada kachlí, koupaliště muselo být z důvodu bezpečnosti návštěvníků uzavřeno a oprava dna bazénu byla v následujících dnech provedena speciální potápěčskou službou a organizací. V těchto dnech byl jako pachatel shora uvedeného protiprávního jednání a chování se škodou ve výši 20 tisíc korun ustanoven ze strany studéneckých policistů 14letý nezletilý chlapec z Novojičínska. Celou záležitostí se nadále budou zabývat novojičínští kriminalisté v úzké spolupráci s příslušným sociálním odborem a s pracovníky OSPODu Městského úřadu ve Studénce.

 

Silniční kontrola prokázala silně podnapilého řidiče osobního automobilu v Novém Jičíně

Dvacet minut po jedenácté hodině dopolední 22. září letošního roku vykonávala policejní autohlídka z novojičínského Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Sokolovské v Novém Jičíně, kdy stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Peugeot 206, a to 53letého místního muže. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že tento řidič řídí automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 2 promile alkoholu v dechu. Shora uvedený muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nadále prověřována ze strany novojičínských policistů a kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Krádež elektrokola ze stodoly u rodinného domu v obci Háj ve Slezsku-Chabičov

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně nadále intenzivně prověřují případ přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže, který se stal v blíže neustanovené době mezi devatenáctou hodinou podvečerní 19. září a devatenáctou hodinou podvečerní 20. září letošního roku v obci Háj ve Slezsku, část Chabičov. V té době doposud neznámý pachatel neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů na ulici Malá Strana a po vypáčení dveří zdejší hospodářské budovy odcizil pánské elektrické kolo značky Lapierre Overholt černé barvy včetně elektronabíječky, čímž poškozenému místnímu 47letému muži vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 72 tisíc korun. Touto trestnou činností majetkového charakteru se tedy nyní zabývají hlučínští policisté a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného jednostopého dopravního prostředku lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na policejní číslo 974 737 701 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě ze dne 18. září 2021 u obce Uhlířov

Chvíli před druhou hodinou ranní 18. září 2021 řídila doposud neznámá osoba osobní motorové vozidlo tovární značky BMW 530 po silnici v obci Uhlířov, a to ve směru od obce Štáblovice k obci Otice, přičemž po projetí pravotočivé zatáčky vjela do levé poloviny vozovky, kde bezprostředně ohrozila a omezila zde protijedoucí osobní motorové vozidlo tovární značky Opel Astra Caravan, které řídil 53letý muž z Opavy. Aby nedošlo ke střetu, tak řidič opelu začal intenzivně brzdit a pravým zadním kolem svého vozu najel na zdejší obrubník. Vůz BMW dostal smyk, rovněž najel na obrubník a po přejetí chodníku zůstal stát na přilehlé travnaté ploše s proraženou přední pneumatikou. Ke střetu automobilů nedošlo, při této kolizní situaci v dopravě nebyla zraněna žádná osoba a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši několika tisíc korun. V osobním vozidle BMW cestovali tři muži ve věku 28, 29 a 31 let z Opavska, přičemž všichni přivolaným policistům tvrdili, že automobil neřídili, že jej řídil jim neznámý muž, který z místa dopravní nehody utekl neznámo kam. Z tohoto důvodu byl na místo přivolán i policejní psovod se služebním psem, ovšem pátrání po údajném řidiči bylo bezvýsledné. U celé tříčlenné osádky byla policisty ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě a policisty z místně příslušného Obvodního oddělení v Hradci nad Moravicí provedena odborná měření dechovými zkouškami s pozitivními výsledky a výše uvedeným mužům byly naměřeny hodnoty okolo 1,3 promile, 1,1 promile a 2,0 promile alkoholu v jejich dechu. Orientační dechová zkouška u 53letého muže vyzněla negativně. V této souvislosti policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě žádají širokou veřejnost o sdělení jakýchkoli poznatků, které by vedly k ustanovení osoby řidiče vozidla BMW. Zároveň přivítají jakékoli podnětné informace, které povedou k zjištění průběhu nehodového děje a k řádnému zadokumentování spisového materiálu.

 

Vloupání do stavební unimobuňky na ulici Na Nábřeží v Opavě

V přesně neustanovené době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 21. září a šestou hodinou ranní 22. září letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Na Nábřeží v Opavě přečin krádeže tím, že neoprávněně vstoupil na pozemek u jedné ze zdejších budov a po vypáčení zámku dveří vnikl do zde instalované stavební unimobuňky. Z ní následně odcizil různé druhy a množství stavebního nářadí a materiálů (přímočará kotoučová pila, úhlová bruska, kbelíky dekorativní omítky, kbelíky penetrace, kbelíky fasádního nátěru a fasádní omítky, vše značek Bosh, DeWalt, Den Braven, Baumit a Cemix) a z pozemku dále odcizil čtyři podlážky k lešení, čímž vznikla bruntálské soukromé společnosti celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 70 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Opavě a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu stavebního nářadí a stavebního materiálu, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 651.

 

Odcizení finančních prostředků z kabiny nákladního vozu v Krnově

V době mezi jedenáctou hodinou dopolední a třináctou hodinou odpolední 21. září tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Hlavní náměstí v Krnově přečin krádeže tím, že se vloupal do kabiny zde odstaveného nákladního motorového vozidla tovární značky DAF a odcizil zde volně odloženou peněženku s finančními prostředky na hotovosti ve výši téměř 30 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Krnově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených financí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na krnovské policejní číslo 974 731 731.

 

Dopravní nehoda řidičky automobilu s dvěma chodci v Bruntále

Pětadvacet minut po šesté hodině ranní 20. září 2021 řídila 65letá žena z Frýdku-Místku osobní motorové vozidlo tovární značky VW Polo po ulici Nádražní v Bruntále, přičemž s největší pravděpodobností přehlédla na zdejším vyznačeném přechodu pro chodce zde jdoucího 49letého muže a zde jdoucí 48letou ženu. Došlo tak ke střetu pravého předního rohu automobilu s těly chodců a k jejich pádu na zem. Při tomto muž i žena utrpěli zranění lehčích charakterů s nutností jejich lékařského vyšetření a ošetření v bruntálské nemocnici. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 30 tisíc korun. Orientační dechové zkoušky vyzněly u chodců negativně, pozitivní však bylo odborné měření dechovými zkouškami u výše uvedené řidičky. Té byly naměřeny hodnoty okolo 0,35 promile alkoholu v dechu. Celá záležitost je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále a ze strany bruntálských kriminalistů.

 

Střet vlakové soupravy se zvířetem na katastru obce Zátor

Dvacet minut před sedmnáctou hodinou odpolední 20. září 2021 došlo na železniční trati v katastru obce Zátor, a to mezi obcemi Milotice nad Opavou a Zátor, ke střetu vlakové soupravy se zvířetem. V té době 51letý muž z Opavy jako strojvedoucí rychlíku jedoucího ve směru na Krnov bezprostředně uviděl před sebou v jízdní dráze tele, okamžitě použil rychlobrzdu, přesto však již střetu nedokázal zabránit a zvíře zůstalo uhynulé v kolejišti. Ve vlakové soupravě, kterou tvořil motorový vůz, vložený vůz a řídící vůz cestovalo dvacet cestujících, strojvedoucí a průvodčí, kdy ke zranění žádné z těchto osob nedošlo. Celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 50 tisíc korun. Orientační dechová zkouška vyzněla u strojvedoucího negativně, na místě zasahovali nejen policisté, ale také krnovští a drážní hasiči a pracovníci Drážní inspekce. Cestující z vlaku byli následně převezeni do obce Zátor a byla zajištěna náhradní autobusová doprava. Provoz na železniční trati byl obnoven v devatenáct hodin téhož dne. Celá záležitost je nadále v prošetřování a v prověřování ze strany policistů Obvodního oddělení v Krnově, přičemž se zjišťuje, jak a kde bylo zvíře umístěno, zajištěno, střeženo a jak se toto tele dostalo bezprostředně až k železniční trati a následně i do samostatného kolejiště.

 

Dopravní nehoda řidiče osobního automobilu na Bruntálsku

Patnáct minut po třinácté hodině odpolední 22. září 2021 řídil 53letý muž z Bruntálska osobní motorové vozidlo tovární značky Fiat Brava v katastru obce Stará Ves na Bruntálsku, a to v úseku mezi hranicí Olomouckého kraje a Žďárským potokem, přičemž při průjezdu levotočivou zatáčkou dostal smyk, přejel za pravý okraj pozemní komunikace, převrátil automobil na bok a střechou vozu narazil do vzrostlého stromu. Při této dopravní nehodě utrpěl řidič zranění lehčího charakteru bez nutností lékařského vyšetření a ošetření, orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 20 tisíc korun. Následnými lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že shora uvedený 53letý muž má v současné chvíli vysloven platný zákaz řízení všech motorových vozidel, a to od srpna letošního roku. Celá záležitost je nadále v prošetřování a v prověřování ze strany policistů ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále a taky ze strany bruntálských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

22. 9. 2021

Při silniční kontrole moravskoslezští celníci vymohli dluhy


V závěru minulého týdne prováděla hlídka moravskoslezských celníků běžnou kontrolní činnost. Celníci si ke kontrole zvolili bývalý hraniční přechod v Chotěbuzi. U vytipovaných vozidel se zaměřili nejen na převoz vybraných výrobků (alkohol, cigarety, tabákové výrobky, minerální oleje…), ale také prověřovali řidiče neplatiče. Při kontrolní činnosti na cestách byly vybrány i nedoplatky dlužníků ze všech spravovaných činností celní správy, např. i pokuty uložené v příkazním řízení na místě PČR. Dlužníky celníci lustrovali ve speciální elektronické aplikaci.
Devět řidičů cizinců uhradilo celkem 290 000 korun na místě kontroly. Od začátku roku moravskoslezští celníci z odboru Dohledu vybrali na silnicích od dlužníků 1 654 483 korun.

 

21. 9. 2021

Celníci odhalili a zarazili mezinárodní obchod s léky obsahující prekurzory drog a také nelegální výrobu metamfetaminu

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili mezinárodní organizovanou zločineckou skupinu pachatelů. Ta nejméně od roku 2017 dovážela na území České republiky z Polska a Španělského království tablety různých obchodních značek obsahující pseudoefedrin. Ty pak následně za úplatu distribuovala cílovým odběratelům, kteří pseudoefedrin extrahovaný z těchto tablet zneužívali jako prekurzor k nelegální výrobě metamfetaminu. Vyrobená droga pak končila u „dealerů“ a uživatelů drog v Čechách a částečně byla dovážena i zpět do Polské republiky.Organizovaná zločinecká skupina měla jasně rozdělené role a ve velkém rozsahu zásobovala předmětnými tabletami a dalšími chemikáliemi výrobce drog, zejména v Moravskoslezském kraji. Na této rozsáhlé akci s názvem TRIVIUM pak čeští celníci intenzivně spolupracovali i s polským policejním orgánem CBŚP Katowice a Straż Graniczna Nowy Sącz, které ve věci vedly samostatné trestní řízení v Polské republice. Při společné závěrečné realizaci, která koordinovaně proběhla v prvních zářijových dnech jak na území České republiky, tak v Polsku, bylo zadrženo celkem osm osob české a šest polské národnosti. V rámci provedených domovních prohlídek a
prohlídek jiných prostor a pozemků bylo následně zajištěno značné množství tablet, čtyři kompletní varny metamfetaminu, již vyrobená droga a další k tomu potřebné chemikálie. Na dvou varnách v České republice, právě při zásahu celníků, probíhala i samotná výroba drogy. Vzhledem k povaze případu se na realizaci a zadržení pachatelů podílely i speciální složky celní správy a zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.


V průběhu prověřování byl v rámci našeho spisu prokázán dovoz nejméně 32 256 ks balení tablet s obsahem pseudoefedrinu za „nákupní cenu“ téměř deseti milionů korun. Z tohoto množství by bylo možno vyrobit až 32 kg metamfetaminu, jehož cena na černém trhu představuje částku cca 32 mil. Kč.  


Do vyšetřování si případ převzali kriminalisté z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Ti zahájili trestní stíhání proti sedmi pachatelům, kteří se této trestné činnosti dopouštěli na území České republiky. Trestní stíhání pachatelů zadržených na území Polské republiky vedou tamní policejní orgány. Všichni obvinění jsou stíháni vazebně a hrozí jim tresty odnětí svobody v trestní sazbě 10 – 18 let.

 

17. 9. 2021

Odcizení kovového materiálu z areálu a objektu bývalé studénecké pekárny

V těchto dnech přijali policisté z Obvodního oddělení ve Studénce oznámení o krádeži měděných trubek z areálu bývalé pekárny na ulici Poštovní ve Studénce. Jak bylo dosavadními prvotními procesními úkony zjištěno, tak doposud neznámý pachatel v blíže neustanovené době mezi třináctou hodinou odpolední 5. září a sedmou hodinou ranní 6. září tohoto roku neoprávněně vnikl do shora uvedeného opuštěného areálu, odkud odcizil volně odložených 240 metrů měděných trubek (délka jedné trubky je přibližně 4 metry) o váze bezmála 400 kilogramů, nerezový odpad uložený v pytlích o celkové váze 300 kilogramů a další hliníkový odpad naskládaný v pytlích o váze 300 kilogramů, čímž místní fyzické i právnické osobě tak vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 73 tisíc korun. Tento přečin krádeže nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení ve Studénce v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného kovového materiálu, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na studénecké policejní číslo 974 735 761 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Úmyslné poškození tří automobilů na ulici Větrné a Pohořské v Odrách

Policisté z oderského Obvodního oddělení v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a k objasnění všech skutečností nasvědčujících spáchání přečinu poškození cizí věci, kterého se dopustil doposud neznámý pachatel tím, že v blíže neustanovené době mezi sedmnáctou hodinou odpolední 13. září a šestou hodinou ranní 14. září tohoto roku úmyslně poškodil na ulici Větrné v Odrách dvě zde zaparkovaná osobní motorová vozidla. Na automobilu značky Seat Alhambra propíchl pravou zadní pneumatiku, rozbil skleněnou výplň zadních pátých dveří a tyto dveře společně se zadní registrační značkou a ze zadními koncovými světly posprejoval černou barvou. Stejně posprejoval i vedlejší odstavené osobní motorové vozidlo tovární značky Honda Civic a na něm propíchal obě zadní pneumatiky. Ve stejné době také obdobně poškodil i osobní automobil tovární značky Seat Alhambra, který byl zaparkován na ulici Pohořské. Dvěma poškozeným místním fyzickým osobám tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 70 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Odrách a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k důvodům jejího protiprávního chování a jednání, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na oderské policejní číslo 974 735 741.

 

Objasnění vloupání do výlohy prodejny se šperky ve Frenštátě pod Radhoštěm

V těchto dnech policisté z frenštátského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 20letému muži z Novojičínska, neboť tento podle všech doposud zjištěných skutečností chvíli po osmnácté hodině podvečerní 15. září letošního roku za použití nalezené žulové dlažební kostky rozbil dvojitou skleněnou výplň výkladní skříně prodejny na ulici Havlíčkové ve Frenštátě pod Radhoštěm, odkud následně odcizil různé druhy a množství šperků z chirurgické oceli v hodnotě okolo 7 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany frenštátských policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Silniční kontrola prokázala silně podnapilého řidiče osobního automobilu v Opavě

Chvíli po patnácté hodině odpolední 16. září 2021 službu konající policejní autohlídka z Oddělení hlídkové služby Územního odboru Policie České republiky v Opavě prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Ratibořské v Opavě-Kateřinkách. V rámci této silniční kontroly policisté zastavili osobní motorové vozidlo tovární značky Nissan Almera, které řídil 50letý místní muž. Již při prvotním jednání policisté zjistili, že tento muž jeví silné známky předchozího požití alkoholických nápojů, což prokázalo i odborné měření dechovými zkouškami, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 3,6 promile alkoholu v dechu. Lustracemi v dostupných evidencích bylo rovněž prokázáno, že tento řidič má rozhodnutím Magistrátu města Opavy vysloven zákaz řízení motorových vozidel pro všechny skupiny a podskupiny řidičských oprávnění, a to až do listopadu letošního roku. Zakročující policisté tak opětovně zakázali výše uvedenému 50letému muži řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření a vzhledem k jeho silné podnapilosti rozhodli o jeho dodání na protialkoholní záchytnou stanici v Opavě k vystřízlivění. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

Dopravně bezpečnostní akce na jízdu v jízdních pruzích na Opavsku

Uprostřed tohoto týdne, tedy ve středu 15. září 2021 v době mezi desátou hodinou dopolední a třináctou hodinou odpolední naplánovalo vedení Územního odboru Policie České republiky v Opavě speciálně dopravně bezpečnostní akci zaměřenou na jízdu v jízdních pruzích mimo obec. Do této předem připravené akce byly nasazeny dvě desítky policistů ze zdejšího Dopravního inspektorátu v úzké spolupráci a v součinnosti s policejní Leteckou službou z Prahy. Ve výše uvedené době se jednotlivé dopravní policejní autohlídky a policisté primárně zaměřili na rychlostní silnici čísla I/11 spojující Opavu s Ostravou, a to v katastru obce Hrabyně. Za pomocí speciální techniky opavských dopravních policistů, dokumentačního a záznamového zařízení Letecké služby bylo za tři hodiny zjištěno a prokázáno celkem 86 dopravních přestupků, které byly s řidiči jednotlivých motorových vozidel řešeny a vyřízeny na místě v příkazním řízení (tedy blokově) nebo byly následně odeslány do správní komise Odboru dopravy příslušného Magistrátu města Opavy k dalšímu projednání a opatření.

Dopravně bezpečnostní akce stejného charakteru, tedy speciálně zaměřené na kontrolu dodržování ustanovení § 12 odst. 1 zákona číslo 361/2000 Sb. o silničním provozu (jízda v jízdních pruzích mimo obec) se na výše uvedeném místě v katastru obce Hrabyně konaly již na jaře letošního roku a také ve třech případech i v loňském roce, poněvadž problematika jízdy v jízdních pruzích patří mezi jednu z vyhlášených a stanovených priorit Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje v Ostravě v souvislosti s prováděnými silničními kontrolami a v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. I v následujících dnech, týdnech a měsících se bude v obdobných dopravně bezpečnostních i preventivních akcích pokračovat.

 

Krádež téměř osmdesát kusů stíracích losů v budově České pošty v obci Dvorce

Přibližně třicet minut po šestnácté hodině odpolední 13. září 2021 doposud neznámý pachatel v budově České pošty na ulici Opavské v obci Dvorce využil chvilkové situace, kdy se zdejší pracovnice otočila v souvislosti s výkonem svého zaměstnání a z poza poštovní přepážky odcizil celkem 75 kusů stíracích losů v různých nominálních hodnotách od sto do dvou set korun značek Černá perla, Rentiér a Čokoládový sen, vše v celkové hodnotě přes 18 tisíc korun. Tímto přečinem krádeže se nyní intenzivně zabývají policisté z Obvodního oddělení v Bruntále v úzké spolupráci s bruntálskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených stíracích losů, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na policejní číslo 974 731 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Krádež kovového materiálu z areálu bývalého krnovského zahradnictví

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Krnově přijali oznámení o krádeži několika kusů kovových věcí, a to z areálu bývalého zahradnictví na ulici Brantické v Krnově. K tomuto přečinu krádeže došlo v blíže neustanovené době v průběhu letních měsíců letošního roku a doposud neznámý pachatel odcizil několik kovových dvoukřídlých vrat, kovové brány, kovové části zde instalovaného univerzálního soustruhu a kovové poklopy kanalizačních šachet, čímž poškozené právnické osobě z Prahy vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 80 tisíc korun. Celou záležitostí se nyní intenzivně zabývají policisté z Obvodního oddělení v Krnově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na krnovské policejní číslo 974 731 731.

 

Drahý výběr obuvi

Ostravští policisté přijali několik oznámení o krádežích kabelek, mobilů či peněženek, převážně při zkoušení obuvi v obchodě. Případy, u kterých dosahuje celková škoda téměř 50 000 korun, mají společného jmenovatele – 36letou ženu, kterou již kriminalisté obvinili. Všechny krádeže se odehrály v nákupních centrech v Moravské Ostravě. K první došlo v polovině července v prodejně obuvi. Žena si při zkoušení bot odložila batoh, který ponechala na krátkou chvíli bez dozoru. „Šikovností“ jiné osoby přišla kromě jiného o peněženku a platební kartu, ze kterých byly obratem uskutečněny výběry z bankomatu (v částce přesahující 15 000 korun). Další čtyři obdobné krádeže se odehrály v průběhu srpna – zákazníci se namísto svým osobním věcem věnovali výběru obuvi. Jedna žena přišla mimo jiného o peněženku a doklady, druhá o mobil a třetí rovnou o celou kabelku. Čtvrtým poškozeným je muž, kterému z odloženého batohu byla odcizena peněženka s doklady. Poslední případ se týká prodavačky prodejny s oblečením, která nahlásila, že došlo v nestřeženém okamžiku k odcizení mobilu odloženého v prostoru pokladny. Policisté z obvodního oddělení Ostrava – střed ve spolupráci s kriminalisty z 1. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava shromažďovali a vyhodnocovali u každého ohlášeného případu veškeré dostupné informace. Podezření, že skutky mají společného jmenovatele, se nakonec potvrdilo. Kriminalisté na základě zjištěných skutečností obvinili 36letou ženu z Ostravy pro přečiny krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Celková škoda byla vyčíslena na 48 000 korun. Obviněné, která byla v minulosti za obdobné jednání odsouzena, hrozí dle trestního zákoníku trest v rozsahu šesti měsíců až tří let. K jednání se v podstatě doznává, přičemž důvodem měl být nedostatek financí na jídlo, zábavu či kosmetické služby. Kriminalisté i nadále pokračují v úkonech trestního řízení.

 

Dny NATO – opatření v dopravě

Dny NATO – informace k bezpečnosti v dopravě

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční již tento víkend 18.- 19. září 2021 a budou opět přístupné veřejnosti.

 

Na zajištění dopravní obslužnosti, bezpečnosti a plynulosti silničního provozu v okolí areálu Letiště Leoše Janáčka v Ostravě a jeho příjezdových komunikacích se budou podílet desítky policistů Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Situaci v místě dění a provoz na silnicích bude ze vzduchu monitorovat vrtulník Letecké služby Policie České republiky.

 

I přes toto maximální nasazení sil a prostředků ze strany Policie České republiky, bude komplikované a to vzhledem ke kumulaci vysokého počtu vozidel na jednom místě a v jednu dobu, zajistit plynulost dopravy. Proto stejně, jako v předchozích letech, avizujeme možnost tvorby kolon. Největší nápor v dopravě byl v uplynulých letech zaznamenáván v době od 7:00 do 12:00 hodin. Hlavními příjezdovými komunikacemi jsou také letos silnice I. třídy č. 58 mezi Ostravou a Příborem a silnice II. třídy č. 464 spojující Mošnov s dálnicí D1 u Studénky. Doprava se pak ze všech příjezdových komunikací kumuluje v obci Mošnov, kde je směrována na centrální parkoviště, tudíž zde nárazově dochází k tvorbě kolon. Příjezdová komunikace na centrální parkoviště (ul. Gen. Fajtla) bude rozdělena pro automobilovou a pěší dopravu. Tato bude v době nájezdu návštěvníků jednosměrná ve směru na centrální parkoviště a při odjezdu návštěvníků bude provoz převeden do opačného směru umožňující výjezd z centrálního parkoviště. 

 

Vzhledem k těmto skutečnostem doporučujeme opět návštěvníkům využít možnosti alternativní dopravy do místa konání akce a využít lze také vlakového spojení. Řidičům, kteří se i přesto rozhodnou cestovat osobním vozidlem, doporučujeme vyjet včas a počítat s případným zpožděním. 

I přes skutečnost, že v letošním roce je menší množství chartových letů, tak upozornění směřujeme rovněž cestujícím, kteří mají v den konání akce plánován odlet z Letiště Leoše Janáčka Ostrava. S ohledem na aktuální dopravní situaci se obvyklý čas, potřebný k dojezdu na letiště, může prodloužit i o desítky minut.

 

Každopádně platí důrazný apel na všechny účastníky silničního provozu, aby respektovali pokyny policistů a organizátorů a řídili se dopravním značením.

 

Policisté spolupracují v oblasti dopravy se všemi zainteresovanými subjekty a aktuální informace bezodkladně předávají pro využití internetových portálů s dopravními informacemi (např.dopravniinfo.cz), sociálních sítí a dalších veřejně dostupných zdrojů. Jako doplňující servis pro návštěvníky akce je zřízena také  dopravní linka Policie České republiky:  +420 723 759 733, která bude v provozu po oba víkendové dny konání akce od 7:00 hodin do 18:00 hodin. Policisté jsou prostřednictvím této telefonní linky připraveni poskytovat informace o aktuálních objízdných trasách a dopravních komplikacích. Tato linka však nenahrazuje čísla tísňového volání.

Také upozorňujeme všechny návštěvníky, že bez předem zakoupené vstupenky se nedostanou do areálu – více informací Informace o distribuci vstupenek | Dny NATO v Ostravě (natodays.cz).

 

16. 9. 2021

Nezletilec málem přišel o řetízek

Skupinka několika mladých, převážně nezletilců, šla před pár dny odpoledne po ulici v Ostravě – Zábřehu. V jednu chvíli se k nim bez optání připojil a nadále s nimi šel jim neznámý dospělý muž, který po chvíli oslovil čtrnáctiletého chlapce ze skupinky a požádal ho o zapůjčení mobilu. Po hovoru přístroj nezletilci vrátil, poté ho však zaujal řetízek, který měl mladík na krku. I přes nesouhlas chlapce mu měl řetízek odepnout a z místa odešel.

Po oznámení události na linku 158 ihned na místo vyjeli policisté z oddělení hlídkové služby Městského ředitelství policie Ostrava. Na základě vyhodnocení informací k možnému pohybu neznámého muže propátrali okolí, včetně nedalekého objektu, kde muže zadrželi. Nalezli také řetízek, jehož hodnota byla vyčíslena na bezmála čtyři tisíce korun.

Věc si převzali policisté obvodního oddělení Hrabůvka, kteří 22letému muži (z Havířova, pohybující se v Ostravě) sdělili podezření z přečinu krádeže. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání až dvouletý trest odnětí svobody.

 

15. 9. 2021

Případ výtržnictví před diskoklubem na ulici Hřbitovní v Novém Jičíně

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu výtržnictví, kterého se měl dopustit 23letý místní muž tím, že pár minut po půlnoci 12. září tohoto roku před budovou diskoklubu na ulici Hřbitovní v Novém Jičíně fyzicky napadl 19letého muže z Novojičínska, a to po předchozí slovní rozepři. Podezřelý muž poškozeného udeřil několikráte pěstmi a dlaněmi do hlavy a obličeje a po jeho pádu na zem do něj i několikráte kopl, čímž mu způsobil zranění s nutností lékařského vyšetření a ošetření v nemocnici Nový Jičín. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, rovněž nevznikla žádná hmotná škoda na majetku a celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů. Lustracemi v dostupných evidencích bylo rovněž prokázáno, že se u 23letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně rovněž pro přečin výtržnictví k podmíněnému trestu odnětí svobody.

 

Nebezpečné vyhrožování a výtržnictví v obci Bartošovice

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení ve Studénce zahájili úkony trestního řízení k prověření a k objasnění všech skutečností nasvědčujících tomu, že chvíli před devatenáctou hodinou podvečerní 12. září 2021 mohl být u areálu fotbalového hřiště v obci Bartošovice spáchány přečiny nebezpečného vyhrožování, výtržnictví a ublížení na zdraví ve stádiu pokusu. Z této trestné činnosti je důvodně podezřelý 32letý muž z Novojičínska tím, že po předchozí slovní rozepři zaútočil na 45letého muže z Prostějovska mačetou a způsobil mu řezné poranění na prstech ruky s nutností lékařského vyšetření a ošetření. Dále slovně vulgárně urážel další přítomné hosty o počtu přibližně 50 osob, verbálně jim vyhrožoval usmrcením a poté z místa utekl. Po zadržení ze strany přivolaných policistů se 32letý muž odmítl podrobit lékařskému vyšetření s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) ke zjištění, zda není ovlivněn alkoholickými nápoji nebo jinými omamnými, psychotropními a návykovými látkami. Celá záležitost je nadále intenzivně prověřována ze strany studéneckých policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Odcizení osobního automobilu v Kopřivnici, v části Mniší

V přesně neustanovené době mezi dvaadvacátou hodinou večerní 12. září a sedmou hodinou ranní 13. září 2021 doposud neznámý pachatel spáchal v Kopřivnici, v části Mniší přečin krádeže resp. neoprávněného užívání cizí věci tím, že z louky u jednoho z rodinných domů odcizil zde zaparkované osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia III šedé barvy, 4×4, registrační značky 3AT9762 v hodnotě 230 tisíc korun. V automobilu se dále nacházelo různé pracovní nářadí (tři kusy bouracích kladiv značek Hilti a Bosch červené a modré barvy, rotační laser značky Bosch modré barvy), doklady k vozidlu kopřivnické soukromé společnosti, osobní doklady 46letého místního muže a na střeše vozu byly nainstalovány dva nosiče jízdních kol. Celková hmotná škoda na majetku tak byla vyčíslena na finanční částku ve výši bezmála 300 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany policistů z Obvodního oddělení v Kopřivnici a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele, k nálezu odcizeného automobilu, dokladů či pracovního nářadí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě ze dne 8. září 2021 v Kopřivnici

Policejní inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně prap. Jaromír Šnerch nadále intenzivně prošetřuje a prověřuje dopravní nehodu, která se stala chvíli po sedmé hodině ranní 8. září 2021 poblíž kruhového objezdu na ulicích Obránců míru a Čs. Armády v Kopřivnici. V té chvíli doposud neznámá řidička blíže neupřesněného motorového vozidla nedala na zdejším přechodu pro chodce přednost zde jdoucí 35leté z Novojičínska a narazila přední části automobilu do pravého boku této ženy. Chodkyně po nárazu upadla na zem, zjevně zraněna nebyla a lékařské vyšetření a ošetření později vyhledala až v nemocničním zařízení ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na místě této kolizní situace v dopravě se pohybovalo více lidí, kteří byli nejen svědky, ale pomáhali vstát i chodkyni ze země. Vzhledem k tomu, že 35letá chodkyně ani řidička automobilu nechtěly na místo přivolat sanitní vozidlo ani policisty k řádnému prošetření a prověření celé situace, všichni odešli nebo odejeli neznámo kam. Pro řádné zadokumentování spisového materiálu jsou však nyní velmi nutné dodatečné podněty případných svědků k průběhu nehodového děje a tyto lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínská policejní čísla 974 735 575 případně 974 735 251. Za poskytnutá svědectví a pozitivní informace policisté děkují.

 

Případ fyzického napadení dvou žen v ulicích statutárního města Opavy

V těchto dnech policisté z opavského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu výtržnictví a podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví ve stádiu pokusu místní 23leté ženě. Podle všech doposud zjištěných skutečností tato žena měla mezi osmnáctou a devatenáctou hodinou podvečerní 13. září letošního roku na několika místech statutárního města Opavy slovně vulgárními výrazy a následně i fyzicky napadnout 28letou ženu z Opavska. Toto protiprávní jednání se dělo před různými bytovými a činžovními domy na ulicích Na starém břehu, Pekařská a Ochranová v Opavě, přičemž podezřelá poškozenou několikráte udeřila pěstmi i dlaněmi do hlavy, obličeje a do dalších částí jejího těla. Dalším útokům ze strany 23leté ženy pak zabránili všímaví svědci, kteří projížděli okolo v osobním automobilu, zastavili a obě ženy od sebe oddělili. Vzhledem ke zlomení předního zubu a dalších zranění musela poškozená žena vyhledat lékařské vyšetření a ošetření v opavské Slezské nemocnici. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, na majetku nevznikla žádná hmotná škoda a celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů, přičemž se zjišťují veškeré důvody a pohnutky, které vedly k této trestné činnosti.

 

10. 9. 2021

Pohřešovaný muž z Opavska byl nalezen v katastru obce Kobeřice bez známek života

Chvíli před sedmnáctou hodinou odpolední 8. září 2021 bylo na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky číslo 158 oznámeno rodinnými příslušníky, že od poledních hodin téhož dne pohřešují 59letého muže z Opavska, který z místa bydliště odešel neznámo kam. Pohybovat by se však mohl na svém jízdním kole po katastru obce Kobeřice a v jeho bezprostředním okolí. Po sděleném popisu pohřešovaného muže a po zjištění všech dalších prvotních a nutných informací vyhlásili policisté z Obvodního oddělení v Kravařích a opavští kriminalisté pátrání a byly prováděny fyzické kontroly a prověrky na předem stanovených a doporučených místech, v úsecích a v lokalitách. Na žádost policie proběhla výzva v místním obecním rozhlase, na kterou zareagovali nezávisle na sobě dva místní občané, kteří viděli pohřešovaného muže jet na jízdním kole po ulici Stiborské v obci Kobeřice ve směru k firmě Gypstrend. Následně byla zahájena pátrací akce za účasti téměř tří desítek policistů z jednotlivých obvodních oddělení a z Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě, policistů ze Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje ve Frýdku-Místku a pátrání probíhalo v obci Kobeřice, v okolních obcích, v okolí sádrovcových lomů firmy Gypstrend, na přilehlých polích, na loukách, na polních cestách, v lesních porostech, u vodních ploch i na nedaleké česko-polské hranici. Na místo byl přivolán i policejní vrtulník s termovizí. Celá pátrací akce byla ukončena okolo půlnoci uvedeného dne bez zjištění výskytu, pohybu a pobytu pohřešovaného muže s tím, že v ranních a dopoledních hodinách následujícího dne bude vše opět pokračovat. Pohřešovaný 59letý muž byl okolo půl osmé ráno 9. září letošního roku nalezen bez známek života zaměstnancem místního Obecního úřadu v lesním porostu mezi obcemi Kobeřice a Hněvošice, a to poblíž sádrovcového dolu v katastrálním území obce Kobeřice. Vedle něj bylo nalezeno i jeho jízdní kolo a prvotním šetřením a ohledáním nebyly zjištěny žádné známky násilí ze strany jiné osoby. V dané záležitosti byla nařízena zdravotní pitva 59letého zemřelého muže a celá záležitost je nadále v prošetřování a v prověřování ze strany kravařských policistů a opavských kriminalistů.

 

Tragická dopravní nehoda motocyklisty na katastru obce Bílá

Deset minut před šestnáctou hodinou odpolední 9. září 2021 řídil 71letý muž z Frýdeckomístecka svůj motocykl tovární značky Kawasaki po silnici I/56 v katastru obce Bílá, a to ve směru na obec Horní Bečva, přičemž s největší pravděpodobností nedodržel bezpečnostní vzdálenost za před ním jedoucím osobním motorovým vozidlem tovární značky Opel Corsa, který řídila 66letá žena z Ostravy a předním kolem motocyklu narazil do zadní části automobilu. Po střetu upadl motocyklista na vozovku a hlavou narazil do levé přední obliny nárazníku protijedoucího motorového vozidla tovární značky VW 7HC Kombi, které řídil 62letý muž slovenské národnosti. Při této kolizní situaci v dopravě utrpěl 71letý muž devastující zranění hlavy a levé části hrudníku neslučitelné se životem. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na několik tisíc korun. Orientační dechová zkouška u řidičky osobního automobilu i u řidiče dodávkového vozu vyzněly negativně, u zemřelého muže byla nařízena soudní pitva ke zjištění, zda v době jízdy nebyl pod vlivem alkoholických nápojů nebo jiných omamných, psychotropních a návykových látek či jedů. Celá tato tragická událost je nadále v prošetřování a v prověřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky ve Frýdku-Místku a rovněž ze strany frýdeckomísteckých kriminalistů.

 

Nález nevybuchlé munice z období 2. světové války na ulici V Zahradách v Ostravě-Porubě

Deset minut před desátou hodinou dopoledne 9. září 2021 bylo na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 oznámeno, že před chvíli byl při výkopových pracích na ulici V Zahradách v Ostravě, v městské části Poruba nalezen kovový předmět, který připomíná munici pocházející z období druhé světové války. Na místo byla ihned vyslána službu konající policejní autohlídka z místně příslušného Obvodního oddělení Poruba 1, která ověřila dané oznámení a zjistila, že ve výkopu pod plynovou přípojkou u jednoho ze zdejších rodinných domů se nachází předmětu válcovitého tvaru, zhruba o délce 90 cm a šířce 30 cm, přičemž zadní kovová část je ulomená a nachází se již vedle daného výkopu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem zakročující policisté požádali o příjezd policejního pyrotechnika z Expozitury ve Frýdku-Místku a tento po ohledání místa stanovil, že se jedná o nevybuchlou leteckou pumu sovětské výrovy o pravděpodobné hmotnosti 100 kilogramů. Následně bylo doporučeno o přizvání i policejních specialistů – pyrotechniků z Olomouce a po konzultaci s pyrotechnickou službou bylo rozhodnuto o evakuaci osob z bezprostředního okolí. Původní perimetr od místa nálezu byl stanoven na 300 metrů a ten byl následně zvětšen až na 600 metrů.

S ohledem na vzniklou situaci byly bezprostředně aktivovány všechny složky Integrovaného záchranného systému, v bezpečné zóně byl zřízen řídící štáb a dále byli přizváni zástupci institucí potřebných k evakuaci osob a k hladkému průběhu celého preventivního a bezpečnostního opatření. Jednalo se o přítomnost představitelů místní municipality, ostravského dopravního podniku, plynárenských a elektrárenských společností, dále byla navázána spolupráce s nedalekou Fakultní nemocnicí s Poliklinikou v Ostravě-Porubě a do daného prostoru se postupně dostavili nejen policisté z Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje Ostrava (policisté jednotlivých nejbližších obvodních oddělení, policisté z místních dopravních inspektorátů, z Oddělení hlídkové služby, ze Speciální pořádkové jednotky, ze Služby kriminální policie a vyšetřování), ale také strážníci Městské policie Ostrava a příslušníci Hasičského záchranného sboru z Ostravy a jejich specialisté z Hlučína. V daném prostoru se tak pohybovalo přes sto třicet policistů, téměř padesát strážníků, dvacítka hasičů, tři osádky sanitních vozidel a desítka policejních pyrotechniků. Ve spolupráci těchto složek byly fyzicky pocházeny jednotlivé činžovní a bytové domy, veřejné instituce, zdejší školská zařízení, část Fakultní nemocnice s Poliklinikou, firmy a společnosti, přičemž zde přítomní lidé byli vybízeni a nabádáni k odchodu do bezpečných lokalit. Bylo pomáháno imobilním lidem a seniorům v počtu téměř čtyř desítek a tyto osoby byly přenášeny, převáženy do předem určených míst, a to do různých zdravotnických zařízení, komunitních center a objektů sociálních služeb. Současně byla omezena a na některých místech i úplně zastavena doprava, výzva k evakuaci byla prováděna i prostřednictvím médií, sociálních sítí, hlasových zařízení složek IZS a ostravské městské části Poruba. V průběhu celé akce bylo z této nebezpečné oblasti evakuováno přibližně čtyři tisíce osob.

Vytyčený prostor o perimetru 600 metrů byl evakuován do 18:55 hodin uvedeného dne a ihned poté začali veškeré speciální práce a činnosti ze strany přítomných policejních pyrotechniků, které směřovaly k bezpečné likvidaci nevybuchlé munice pocházející z válečné doby. V 19:00 hodin byla letecká puma pyrotechnikem bezpečně zneškodněna, zabezpečena a zajištěna k odvozu z místa nálezu k následné totální speciální likvidaci. Evakuace osob a obyvatel byla zrušena, vyklizený perimetr byl vyhlášen za bezpečný a tato skutečnost byla opět dána ve známost prostřednictvím médií, sociálních sítí a za použití zvukového zařízení policistů, strážníků a hasičů. V 19:30 hodin bylo vše ukončeno, přičemž během celého bezpečnostního opatření nedošlo k žádnému zranění evakuovaných a zúčastněných osob, nedošlo ke škodě na majetku občanů či zúčastněných složek a taktéž nedošlo k narušení veřejného pořádku.

 

8. 9. 2021

Slavnostní přijetí nových policistů

Krajské ředitelství rozšířilo své řady o 36 nových policistů. V úterý 7. září 2021 v dopoledních hodinách proběhl v obřadní síni slezskoostravské radnice slavnostní slib. Po slavnostní ceremonii čeká nové kolegy, osm žen a dvacet osm mužů, běžná služba. Nejprve absolvují základní odbornou přípravu a následně rozšíří řady policistů v Ostravě (11 příslušníků), na Karvinsku (3), Opavsku (9), Frýdecko-Místecku (4), Novojičínsku (2), Bruntálsku (1) a krajské ředitelství (6).

 

Dopravní nehoda nezletilého chlapce na koloběžce v katastru obce Kružberk

Okolo šestnácté hodiny odpolední 5. září 2021 jel 12letý chlapec z Opavska na freestylové koloběžce bez nasazené cyklistické přilby po cyklostezce na katastru Kružberku, a to od rozcestníku obce Kružberk k řece Moravici, přičemž po projetí levotočivé zatáčky se měl pootočit dozadu na svého kamaráda, při tomto však nezvládl řízení a upadl na zem. Utrpěl tak zranění těžšího charakteru s nutností jeho transportu do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě k lékařskému vyšetření a ošetření. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, celková hmotná škoda na majetku byl vyčíslena řádově na několik stovek korun a celou záležitostí se nadále intenzivně zabývají policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě.

 

Tragická událost pádem ze střechy v areálu zemědělského objektu v obci Hněvošice

Deset minut po desáté hodině dopolední 6. září 2021 došlo v areálu soukromé společnosti na ulici U Rybníka v obci Hněvošice k smrtelnému zranění 50letého muže z Karvinska. Jak bylo prvotními procesnímu úkony ze strany policistů z Územního odboru Policie České republiky v Opavě zjištěno, tak shora uvedený muž, jako úkolem pověřený pracovník demontující střešní krytinu na střeše zdejší haly, z dosud přesně nezjištěných příčin sám spadl z výšky bezmála osmi metrů na podlahu vnitřních prostor haly a způsobil si zranění, kterým na místě podlehl. Úmrtí nastalo i přes okamžitou resuscitaci ze strany jeho spolupracovníků, přítomných svědků a následně i přivolané osádky sanitního vozidla s ošetřujícím lékařem. Účast cizí osoby na pádu 50letého muže nebyla zjištěna, ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a u zemřelého muže byla nařízena zdravotní pitva ke zjištění, zda v době výkonu zaměstnání nebyl pod vlivem alkoholických nápojů nebo jiných omamných, psychotropních a návykových látek a jedů. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských kriminalistů.

 

Vloupání do prodejního stánku na ulici Nádražní v Kopřivnici

V blíže neustanovené době mezi dvacátou hodinou večerní 5. září a osmou hodinou ranní 6. září tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal před místním Obchodním centrem na ulici Nádražní v Kopřivnici přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že se po předchozím rozbití vstupních dveří se škodou ve výši nejméně 5 tisíc korun vloupal do zdejšího prodejního stánku se zmrzlinou, ze kterého odcizil finanční prostředky na hotovosti ve výši nejméně 9 tisíc korun. Tento případ majetkové trestné činnosti nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených financí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731.

 

Dopravní nehoda dvou osobních automobilů na katastru obce Studénka

Pětatřicet minut po čtrnácté hodině odpolední 6. září 2021 řídil 63letý muž z Novojičínska svůj motocykl tovární značky Moto Guzzi po silnici v katastru obce Studénka, v místní části Nová Horka, přičemž vjel do této čtyřramenné křižovatky ve směru od obce Mošnov. Následně přejel vodorovné dopravní značení“ šikmé rovnoběžné pruhy“ a předjel zprava před ním jedoucí osobní automobil, jehož řidič odbočoval vlevo na obec Bartošovice. V prostoru křižovatky však došlo ke střetu přední části motocyklu s přední částí osobního motorového vozidla tovární značky VW Caddy, jehož 35letá řidička z Novojičínska přijela z pohledu motocyklisty z protisměru a odbočovala vlevo, tedy ve směru od Studénky na Novou Horku. Při této kolizní situaci v dopravě utrpěli oba uvedení řidiči zranění různého rozsahu, přičemž motocyklista byl letecky transportován helikoptérou do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě a výše zmíněná žena byla převezena sanitním vozidlem k lékařskému vyšetření a ošetření do novojičínské nemocnice. S ní zde byla převezena i její spolucestující sedící v dětské sedačce na zadním sedadle automobilu, a to 8letá dívka, která rovněž byla preventivně lékařsky vyšetřena a ošetřena. Ke zranění žádné jiné osoby nedošlo, u obou řidičů a účastníků dopravní nehody vyzněly orientační dechové zkoušky negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 160 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v prošetřování a v prověřování policisty Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně.

 

Vloupání do kabiny nákladního automobilu na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína

Třicet minut po desáté hodině dopolední 7. září tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal před prodejnou s drogistickým zbožím na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína přečin krádeže tím, že se vloupal do kabiny zde odstaveného nákladního motorového vozidla tovární značky Mercedes Benz Atego a odtud odcizil finanční prostředky na hotovosti ve výši 34 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany policistů a kriminalistů Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených financí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Krádež potrubí z volně přístupné stavby na katastru Starého Jičína

V blíže neustanovené době mezi čtrnáctou hodinou odpolední 6. září a desátou hodinou dopolední 7. září 2021 doposud neznámý pachatel spáchal na katastru obce Starý Jičín přečin krádeže tím, že z volně přístupného místa, a to vedle silnice u opravovaného nájezdu k mostu ve směru od Nového Jičína-Loučky, odcizil čtrnáct kusů volně odloženého šestimetrového plynovodního potrubí, čímž poškozené ostravské soukromé společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 60 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného potrubí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651.

 

Policejní bezpečnostní akce 7. 9. 2021 v MS kraji

Byla zaměřena na řidiče motorových i nemotorových vozidel v souvislosti s možným požíváním alkoholických nápojů a jiných omamných a psychotropních látek či jedů (návykových látek) před jízdou nebo během řízení dopravního prostředku. Celého opatření se zúčastnilo přes 250 policistů z dopravní i z pořádkové policie, tedy z jednotlivých dopravních inspektorátů, z obvodních oddělení i ze Speciální pořádkové jednotky v rámci Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje v Ostravě. Při dohledu bylo zastaveno a zkontrolováno 2.353 účastníků silničního provozu (řidiči dvoustopých či jednostopých motorových i nemotorových vozidel a chodci), přičemž bylo zjištěno 250 dopravních přestupků. Blokovou pokutou na místě bylo vyřešeno 223 případů porušení zákona a 27 skutků bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání a opatření.

Orientační dechové zkoušky či odborná měření dechovými zkouškami prokázaly přítomnost alkoholických nápojů v dechu u 13 účastníků silničního provozu (11x přestupkové jednání, 2x přečin ohrožení pod vlivem návykové látky) a provedenými testy na možnou přítomnost jiných návykových látek v těle řidiče byly prokázány 4 případy.

Mezi hlavní přestupky při porušení silničního zákona patřilo držení telefonu nebo jiného hovorového či záznamového zařízení (48x), nepoužití bezpečnostních pásů (13x) a nepoužití zádržného systému u dětí (2x), překročení stanovené rychlosti jízdy (11x) a nevyhovující technický stav vozidla (21x). Dále pak jízda – řízení automobilu bez řidičského průkazu (8x), bez příslušného řidičského oprávnění (5x), nepředložení dokladu o zákonném pojištění odpovědnosti za provoz vozidla (6x) a jízda vozidel v příslušných úsecích silnic a dálnic bez dálniční známky (4x).

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice