29. 10. 2020

Ostrava: Střet dvou tramvajových souprav

Dnes v 17:45 hodin došlo v Ostravě – Porubě, v prostoru křižovatky ulic Opavské a Martinovské, ke srážce dvou protijedoucích tramvajových souprav. Na místo byly vzhledem k informacím o zraněných osobách přivoláni nejen policisté, ale také další složky integrovaného záchranného systému. Policisté provedli na místě dokumentaci a shromáždili další informace. Z nich předběžně vyplývá, že řidička tramvajové soupravy jedoucí ve směru od Poruby na centrum Ostravy mohla zřejmě přehlédnout či nerespektovat návěstidlo výhybky a tramvaj v křižovatce nepokračovala v řádném směru jízdy (rovně), ale vlevo. Došlo ke střetu s protijedoucí soupravou řízenou mužem. Oba řidiči byli se zraněními předáni do péče lékařů. Při nehodě došlo ke zranění osob, závažnost ponechám na zdravotnících. Vzhledem k události byl zastaven provoz na této frekventované tramvajové trati vedoucí do Ostravy – Poruby. Pro řidiče bylo místo průjezdné, jen s mírným omezením. Nyní je již provoz tramvají obnoven. Policisté spolupracují vzhledem k charakteru události s Dopravním podnikem Ostrava, a.s. Kriminalisté budou věc prověřovat pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Policisté budou v analýze zjištěných a získaných informací i nadále pokračovat, nelze vyloučit případnou změnu co se týká výše uvedeného sdělení.

 

Výzva

Policisté žádají o svědectví cestující linek shodně č. 7, kteří se v obou tramvajových soupravách (tedy jedoucích ve směru na Ostravu – Porubu a ve směru opačném) nacházeli a dosud nebyli s policisty v kontaktu. Rovněž žádají o svědectví osádky automobilů projíždějících místech v době střetu, tedy v 17:45 hodin, přičemž uvítají také záznamy z palubních kamer. Svědectví mohou podat rovněž osoby procházející místem. Veškeré informace volejte prosím na bezplatnou linku 158 nebo je sdělte policistům na nejbližší policejní služebně. Děkujeme.

 

27. 10. 2020

Policisté kontrolovali, zda řidiči nepožili alkohol či jiné návykové látky 

Policisté se ve dnech 22. a 23. 10. 2020 zaměřili při dopravně bezpečnostní akci na dodržování všech ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, především ale na dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek řidiči.

Aktuální dopravní akce proběhla na území celého kraje a zúčastnili se jí tak policisté jednotlivých územních odborů, Městského ředitelství policie Ostrava a odboru služby dopravní policie krajského ředitelství.

Policisté ze služby dopravní i pořádkové policie zkontrolovali v průběhu dvou dnů celkově 2 645 vozidel. Policisté zjistili 407 dopravních přestupků, přičemž 373 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši přes 160 300 korun). Příslušnému správnímu orgánu oznámili 34 přestupků.

Při pohledu na konkrétní porušení dopravních předpisů zjistíme, že 12 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholických nápojů a u 11 řidičů byly zjištěny návykové látky. Překročení povolené rychlosti zjistili policisté v 11 případech. Tři desítky osob nepoužilo bezpečnostní pásy. Dále, nevyhovující technický stav mělo 33 vozidel a bez takzvané dálniční známky (tedy bez uhrazení časového poplatku) užili zpoplatněný úsek komunikace 8 řidičů. Při akci také policisté vypátrali 5 hledaných či pohřešovaných osob.

 

Památka zesnulých

Policisté se také v následujícím období „Památky zesnulých“ budou věnovat kontrolám dodržování pravidel silničního provozu, veřejného pořádku, majetku a opatření spojených s nouzovým stavem.

Preventivní rady v návaznosti na lidově řečeno Dušičky jsou od policejních preventistů uvedeny v odkaze https://www.policie.cz/clanek/pamatka-zesnulych-716938.aspx.

Dále také pro věkově starší občany, kteří mohou vyrážet do silničního provozu v tuto dobu ve větší míře, než obvykle, najdete rady v preventivním videu s názvem „Seniorské posádce poradí náš porfadce“ a v níže uvedeném odkaze jsou i další videa zaměřená na viditelnost  a bezpečnost v silničním provozu – odkaz https://www.youtube.com/playlist?list=PL7q4z0ZRpaLBLvhCrDvKKnEO-TAtCVoHx.

V tuto nelehkou dobu apelujeme na občany, aby dodržovali vládní opatření v souvislosti se současnou epidemiologickou situací v naší zemi. Nezapomínali, že venku musíme nosit roušky, navíc je povoleno pobývat na veřejně přístupných místech nejvýše v počtu dvou osob s výjimkou členů domácnosti.

 

26. 10. 2020

Tragická událost

V Nošovicích v jedné z firem došlo dne 24. 10. 2020 k tragické události. V odpoledních hodinách pracoval 66letý muž na revizi klimatizace ve výšce cca 4 metry a z dosud nezjištěných příčin došlo k jeho pádu. Muž utrpěl zranění, kterým i přes poskytnutou pomoc pracovníků a následně zdravotníků, bohužel podlehl. Příčinu úmrtí objasní nařízená soudní pitva. Další okolnosti prověřují třinečtí kriminalisté a zabývají se také tím, zda nedošlo k pádu z důvodu zanedbání podmínek bezpečnosti práce.

 

Profesionální a rychlý zákrok policistů zachránil ženě život. 

Na tísňovou linku se dnes krátce po druhé hodině ranní obrátil oznamovatel, že při venčení psa na ulici Karolíny Světlé v Ostravě – Přívoze zaslechl volání o pomoc. Na místo byly vyslány hlídky policistů a to jak z místního oddělení, tak oddělení hlídkové služby a speciální pořádkové jednotky.

Při kontrole okolí zjistili muži zákona, že volání o pomoc vychází z vnitrobloku jednoho z domů, konkrétně z přízemního bytu. Jelikož bylo důvodné podezření, že je ohrožen život a zdraví osob, tak policisté využili pootevřeného okna a vnikli dovnitř. Zde nalezli zraněnou starší ženu, které začali poskytovat pomoc a přivolali zdravotníky. Poškozená sdělila, že večer upadla a nedokázala vstát a zavolat si pomoc. V jednom okamžiku se začal zdravotní stav 67leté paní zhoršovat a dle příznaků vše nasvědčovalo cévní mozkové příhodě. Policisté ohroženou ženu předali zdravotníkům, kteří sdělili, že s největší pravděpodobnosti paní utrpěla zlomeninu krčku a prodělala mozkovou příhodu.

 

21. 10. 2020

Kriminalisté objasnili loupež ve vlaku

Mladík z Prostějovska cestoval vlakem směřujícím z Prahy do Krakowa. V úseku mezi stanicemi Jistebník a Ostrava – Svinov vešel do kupé neznámý muž a pod pohrůžkou fyzického násilí požadoval peníze. Poškozený mu z obavy vydal několik tisíc korun. Neznámý v ostravské vlakové stanici vystoupil.

Skutek, ke kterému došlo před čtrnácti dny v odpoledních hodinách, začali prověřovat kriminalisté ostravského 7. oddělení obecné kriminality. Pátrali po podezřelém tohoto ne až tak běžného případu (co se týká místa spáchání – vlak). Postupně získávali, shromažďovali a vyhodnocovali veškeré informace a v těchto dnech zadrželi a obvili ze zvlášť závažného zločinu loupeže 34letého muže ze Vsetínska, který se pohybuje také na Ostravsku. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Trestní stíhání muže, který byl minulosti odsouzen či potrestán pro násilnou i majetkovou trestnou činnost, je vedeno vazebně.

 

20. 10. 2020

Objasnění majetkové trestné činnosti v Novém Jičíně

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a k objasnění všech skutečností nasvědčujících tomu, že se místní 27letý muž mohl dopustit zločinu krádeže, přečinu porušování domovní svobody a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora uvedený 27letý muž okolo páté hodiny ranní 12. října 2020 pootevřeným oknem vnikl do bytu místního 36letého muže v jednom z bytových domů na ulici K Nemocnici v Novém Jičíně. Při svém pohybu po bytě a při svícení ruční svítilnou probudil majitele bytu, přičemž následně z místa činu utekl i s odcizenou peněženkou, s finančními prostředky, s různými osobními doklady a s platební kartou, vše v hodnotě bezmála 2 tisíce korun.

Okolo jednadvacáté hodiny večerní 13. října 2020 se na ulici Resslové v Novém Jičíně vloupal přes výdejní okénko do prodejny rychlého občerstvení, odkud odcizil finanční prostředky na hotovosti, z lednice vytáhl potraviny různých druhů a množství, rozehřál si fritézu, přičemž však byl vyrušen příchozí zaměstnankyní a utekl neznámo kam. Tímto svým jednáním způsobil poškozené soukromé firmě celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši přes jeden tisíc korun.

Oba shora uvedené případy byly objasněny policisty z Obvodního oddělení v Novém Jičíně, kterým se výše jmenovaný 27letý muž plně doznal, kdy jeho případnou další obdobnou trestnou činnost nadále prověřují novojičínští kriminalisté.

 

Vloupání do kopřivnické prodejny s drogistickým zbožím

V přesně neustanovené době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 15. října a osmou hodinou ranní 16. října tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Školní v Kopřivnici zločin krádeže tím, že po vypáčení okna se vloupal do prodejny s drogistickým zbožím, ze které odcizil finanční prostředky na hotovosti, řasenky, holicí strojky, náhradní žiletkové břity a parfémy různých značek a různého množství, čímž poškozeným fyzickým osobám a právnické společnosti vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 128 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného zboží a financí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731.

 

Odcizení trakčního vedení kolem železniční trati na Novojičínsku

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu krádeže, kterého se dopustili doposud neznámí pachatelé tím, že v době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 18. října a osmou hodinou ranní 19. října 2020 nejprve na dvou místech přerušili trakční vedení na železniční trati mezi obcemi Studénka a Jistebník, aby zbavili tuto část napětí a poté přestříhali toto vedení na několika dalších místech mezi jednotlivými stožáry a měděné dráty odcizili. Poškozené právnické organizaci tak způsobili celkovou hmotnou škodu na majetku v předběžné výši 280 tisíc korun. Jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného trakčního vedení, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Případ napadení soudního exekutora na Frýdeckomístecku

Frýdeckomístecký komisař Služby kriminální policie a vyšetřování zdejšího Územního odboru Policie České republiky v těchto dnech zahájil úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání zločinu násilí proti úřední osobě, kterého se mohl dopustit 34letý muž z Frýdeckomístecka tím, že okolo třinácté hodiny odpolední 19. října 2020 na pozemku svého rodinného domu v okrese Frýdek-Místek, v úmyslu působit na výkon pravomoci úřední osoby v průběhu soupisu movitých věcí při exekučním úkonu, slovně napadl přítomného asistenta soudního vykonavatele a následně se zdviženýma rukama nad hlavou, ve kterých držel kladivo s dřevěnou rukojetí, mu vyhrožoval i fyzickým napadením a žádal jeho okamžitý odchod. Celá záležitost je tak nadále v prověřování ze strany frýdeckomísteckých policistů a kriminalistů.

 

15. 10. 2020

Neplacení spotřební daně za tabák, desetimilionové škody pro stát. Kriminalisté obvinili trojici osob, trestní stíháni vazební

Několikaleté tresty odnětí svobody hrozí trojici mužů, které kriminalisté obvinili z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Jedná se o případ, ve kterém hraje hlavní roli tabák. Trojice občanů z Polska měla nakupovat v zahraničí surový tabák a zboží převezené do České republiky v jistém objektu na Karvinsku skladovat a strojně zpracovávat. Po nařezání a usušení měli získat tabák vhodný ke kouření. Svým jednáním měli od zhruba počátku července způsobit České republice škodu na spotřební dani v rozsahu přes 27 milionů korun. Celníci realizovali za součinnosti s kriminalisty domovní prohlídku a prohlídky jiných prostor a pozemků. Zajistili různé věci, například strojní zařízení ke zpracování tabáku, surový tabák, i ten určený ke kouření, a další věci. Uvedenému předcházelo zadržení tří mužů ve věku 31, 47 a 55 let. Kriminalisté na základě zadokumentovaných informací obvinili dva mladší muže ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinný platby. Dvojici hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let. Nejstarší muž si vyslechl obvinění pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinný platby, trestní sazba je u něj dva až osm let. Trestní stíhání je vedeno vazebně.

 

14. 10. 2020

Kontroly dodržování mimořádných opatření

Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje se zaměřují ve své činnosti také na dodržování nařízení a opatření spojených s vyhlášením nouzového stavu. V průběhu posledních pěti dnů provedli policisté kolem 4 tisíc kontrol, zjistili přes 300 porušení mimořádných opatření, které v minulých dnech řešili zejména domluvou. Dvě desítky přestupků jsme oznámili příslušnému správnímu orgánu k projednání a některé případy na místě policisté řešili udělením pokuty. Nejčastěji se přestupkové jednání týkalo nedodržování zakrytých dýchacích cest ve vnitřních prostorech – např. pokutu 1000 korun uložili policisté muži z Bruntálu.

Ten neměl v obchodním domě na ulici Tř. Práce řádně nasazenu ochranu dýchacích cest. Pokutu ve výši 500 Kč musí zaplatit také další dva muži, kteří neměli roušku v obchodním domě na ulici Jantarova v Ostravě. Dále jsme zaznamenali případy hromadných akcí ve vnitřních prostorech, kde bylo více osob, než je povoleno a otevření restauračního zařízení po 22:00 hodině. Kontrolám dodržování mimořádných opatření se policisté budou věnovat také v následujících dnech a jejich nedodržování budou policisté důrazně postihovat a dbát jejich plnění.

 

8. 10. 2020

Aktuální informace ke střelbě na Karvinsku

Ve středu 7. října 2020 ve večerních hodinách došlo v Dolní Lutyni na Karvinsku ke konfliktu několika osob, při kterém z dosud nezjištěných příčin došlo ke střelbě. Do pátrání po podezřelých byly nasazeny všechny složky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, včetně zásahové jednotky, speciální pořádkové jednotky, policejních psovodů a pracovníků kriminální policie. Při zadržení policisté použili služební zbraně a zadrželi dvě osoby, z toho jedna utrpěla zranění, které ji neohrožuje na životě. Během policejního zákroku jsme zajistili u podezřelých osob další zbraně. V současné době probíhají procesní úkony, ohledání místa činu za přítomnosti policejních specialistů z různých odvětví. Kriminalisté shromažďují všechny potřebné informace, z toho důvodu nemůžeme nyní sdělit další podrobnosti.

7. 10. 2020

Odcizená sluchátka, obviněn z loupeže

 Osmnáctiletý mladík šel kolem půl sedmé hodiny ranní po ulici Nového Jičína. Směřoval ke škole a poslouchal z bezdrátových sluchátek hudbu. Oslovil ho neznámý mladý muž. Když od něj nedostal peníze ani nic jiného, požadoval sluchátka. Mladík se zdráhal, ale nakonec je bezelstně ukázal. Neznámý ho udeřil, sluchátka z ruky vytrhl a utekl. Poškozený, který utrpěl drobné zranění, reagoval správně a okamžitě přivolal policisty. Hlídka z obvodního oddělení Nový Jičín učinila vše, aby podezřelého vypátrala. Mimo jiného projížděla městem. Policisté byli úspěšní, podezřelého v podstatě do půlhodiny po skutku díky informacím a všímavosti zadrželi.

Novojičínští kriminalisté obvinili 18letého muže ještě v den spáchání, kterým bylo pondělí, ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na dva až deset let. Doplním, že odcizená sluchátka v hodnotě kolem 5 500 korun jsou opět zpět u svého majitele. Obviněný s policisty spolupracuje. Kriminalisté i nadále pokračují ve věci v úkonech trestního řízení.

 

4. 10. 2020

Odchyt pštrosa

Neobvyklý a ojedinělý zásah mají za sebou bruntálští policisté. V sobotu v odpoledních hodinách odchytili pštrosa, který se pohyboval po Bruntále.  Dospělá samice utekla z ohrady poškozené silným větrem a to z farmy vzdálené cca 15 km od Bruntálu.

Oznámení o výskytu pštrosa u obchodního domu na ulici Zeyerova přijali policisté v sobotu 3. října 2020 v odpoledních hodinách. Zvíře se pohybovalo od obchodního domu směrem na sídliště a to v době, kdy zde bylo velké množství osob. Policisté zajišťovali bezpečnost obyvatel a pštrosa začali směřovat do zahrádkářské kolonie. Kontaktovali veterináře k pomoci při odchytu, ale jelikož byl zaneprázdněn, tak museli policisté jednat sami.  Zvíře bylo zahnáno do bezpečného prostoru, který z jedné strany zatarasili policisté vozidlem a z druhé strany jim poskytli místní zahrádkáři kus pletiva. Následně po konzultaci s odborníky byl použit policisty k zajištění zvířete taser, který pštrosa na chvíli paralyzoval. Policisté tohoto okamžiku využili a zvířeti svázali nohy a omezili prostorovou orientaci.  Ulovené zvíře si v nezraněném stavu převzal majitel.  

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice