Policejní informace - Studio Kabelové televize Kopřivnice
 

16. 8. 2018

„Krádež peněženky ve vozidle TAXI“

Novojičínští policisté prověřují případ krádeže, při kterém si dosud neznámý pachatel měl přisvojit v jednom z vozidel taxislužby peněženku řidiče. Povedený zákazník taxislužby ve středu 15. srpna 2018 využil nestřeženého okamžiku a z přihrádky ve dveřích řidiče odcizil peněženku s osobními doklady a finanční hotovostí. Celková způsobená škoda je téměř šest tisíc korun. Za toto jednání hrozí pachateli až dvouletý trest odnětí svobody.

14. 8. 2018

„Zneužití platební karty“

Policisté z Kopřivnice pátrají po neznámém pachateli, který si měl v průběhu uplynulého víkendu nálezem přisvojit peněženku s platební kartou. Platební karta měla být následně zneužita k pěti bezkontaktním platbám. Pachatel svým jednáním způsobil škodu přesahující tři tisíce korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za toto jednání stanoví trestní zákoník trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

„Krádež finanční hotovosti“

Fulnečtí policisté prověřují případ krádeže, ke kterému došlo v době od 6. do 10. srpna 2018 ve Fulneku. Dosud neznámý pachatel pravděpodobně využil volného přístupu do bytu v rekonstrukci a odcizil finanční hotovost ve výši téměř 43 tisíc korun, která byla uložena v posteli pod matrací. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, za který pachateli hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

 

 

9. 8. 2018

Výzva policie – ztotožnění muže

Policisté z Nového Jičín se zabývají přečinem krádeže a přečinem výtržnictví. Dosud neznámý pachatel se 7. srpna v dopoledních hodinách pokusil odcizit v jedné z prodejen v Novém Jičíně vystavené jízdní elektro kolo v hodnotě téměř 38 tisíc korun. Pachatel kolo vytlačil před prodejnu a pokusil se na něm z místa odjet. V tom mu však zabránili pracovníci prodejny, kdy jednoho z nich pachatel fyzicky napadl a následně z místa odešel. Policistům se během prověřování této události podařilo zajistit kamerový záznam, na kterém je zachycen muž, který by mohl zásadně přispět k objasnění výše uvedeného trestného činu. V této souvislosti žádáme občany, kteří by k osobě na přiložených fotografiích mohli poskytnout jakékoliv informace, aby zavolali na telefonní číslo 974 735 651 nebo se obrátili na bezplatnou linku 158. Za zveřejnění a pomoc občanů děkujeme.

9. 8. 2018

Policisté dopadli pachatele, který poškodil sedm vozidel

Policistům z obvodního oddělení v Příboře se podařilo v uplynulých dnech dopadnout pachatele, který za pouhých pár hodin poškodil hned sedm osobních vozidel. K celé události mělo dojít v nočních hodinách z 30. června na 1. července v Příboře na ulici Oldřicha Helmy a ulici Smetanova. Vandal téměř ve všech případech na vozidlech ulomil jedno ze zpětných zrcátek a v jednom případě poškodil přední nárazník. Třiatřicetiletého muže, který svým jednáním způsobil škodu ve výši 22 tisíc korun, se policistům podařilo ztotožnit díky kamerovým záznamům a dobré osobní znalosti. Muž se následně ke svému jednán doznal. Nyní mu hrozí za trestný čin poškození cizí věci trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

7. 8. 2018

Policisté na Novojičínsku rozdávali motocyklistům reflexní šle

Motocyklistická sezóna je v plném proudu a hezké počasí přímo vybízí k projížďce. S větším výskytem motocyklistů na našich silnicích však bohužel také roste počet jejich dopravních nehod. Motocyklisté patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu, jelikož například od cestujících ve vozidlech je nechrání airbagy či bezpečností pásy. Stačí maličkost a vyjížďka na motocyklu může skončit neštěstím. Ze strany policistů pro zvýšení bezpečnosti motocyklistů neprobíhají pouze silniční kontroly, ale také preventivní projekty. Jeden z těchto preventivních projektů nyní probíhá napříč celou Českou republikou. Jeho cílem je zvýšení viditelnosti motocyklistů pro ostatní účastníky silničního provozu. V rámci tohoto společného projektu Policejního prezidia České republiky a České kanceláře pojistitelů byly pořízeny reflexní šle, které během dopravně preventivních akcí policisté rozdávají motocyklistům, u kterých během silniční kontroly nezjistili žádné protiprávní jednání. Jedna z těchto preventivních akcí se uskutečnila během včerejšího dne v rámci územního odboru Nový Jičín a to v obci Pohořilky na silnici číslo II/647. Tato silnice je u motocyklistů velice oblíbená a během akce policisté u žádného z kontrolovaných motocyklistů nezjistili žádné porušení předpisů. Všichni tak na místě obdrželi reflexními šle, které si někteří neváhali pro zvýšení své bezpečnosti ještě před pokračováním v další jízdě ihned obléci.

 

 

Kromě použití reflexních prvků by se motocyklisté měli řídit také dalšími zásadami bezpečného chování. Předtím, než se vydají na cestu, by měli vždy zkontrolovat technický stav svého motocyklu. Během jízdy je důležité, aby motocyklisté byli vždy obezřetní, dodržovali základní pravidla silničního provozu, včetně nejvyšší povolené rychlosti. Tu by měli také přizpůsobit technickému stavu vozovky a počasí. Motocyklisté by měli dbát zvýšené opatrnosti a nikdy by neměli předjíždět vozidla v nepřehledných úsecích. Měli by dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních účastníků silničního provozu jedoucích před nimi a je důležité, aby co nejvíce využívali zpětná zrcátka a měli tak neustále přehled o tom, co se děje za nimi. Motocyklisté při pohledu do zpětných zrcátek musí počítat s větším mrtvým úhlem, než je například u osobních automobilů.

 

6. 8. 2018

Za volantem se třemi promile a bez řidičského oprávnění

Pod vlivem alkoholu měl v sobotních odpoledních hodinách usednout za volant šestadvacetiletý muž. Ten v Kopřivnici v místní části Lubina ve směru jízdy na obec Hájov nezvládl řízení a s osobním motorovým vozidlem Ford Mondeo přejel do protisměru a následně do silničního příkopu, kde se převrátil na střechu. Policisté u řidiče na místě provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu přesahující tři promile alkoholu v dechu. To však nebylo vše. Policisté následně zjistili, že muž není držitelem řidičského oprávnění. Ve věci již byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, za který nyní muži hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. Během dopravní nehody řidič utrpěl zranění a musel být převezen do nemocnice. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 60 tisíc korun.

 

 

Nález munice

Sedmašedesátiletá žena nevěřila svým očím, když v uplynulých dnech vyklízela v Bernarticích nad Odrou hospodářskou stodolu. V ní totiž nalezla, v kartonové krabici, uloženou munici z druhé světové války. Policisté po příjezdu zjistili, že se jedná o dělostřeleckou minu a velkorážové náboje. Na místo byl poté přivolán policejní pyrotechnik, který si munici převzal k následné likvidaci.

 

Opava – Ohrožení pod vlivem návykové látky

 

V sobotu 4. srpna 2018 přistihli opavští policisté silně opilého řidiče. Krátce před osmnáctou hodinou zastavili v Opavě na ulici Mírová osobní automobil značky Renault, který řídil pětatřicetiletý muž. Policisté ho během kontroly vyzvali k provedení dechové zkoušky na alkohol, při které postupně nadýchal hodnoty přesahující dvě promile alkoholu v krvi. Policisté řidiče na místě zadrželi a převezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí až jeden rok vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Frýdek-Místek – Krádež mobilního telefonu a bot

 

Dva neznámí pachatelé v sobotu 4. srpna 2018 okolo 4:00 hodin, pravděpodobně využili nepozornosti dvou žen sedících na lavičce u dopravního hřiště na ulici Pionýrů ve Frýdku-Místku a v nestřeženém okamžiku se měli zmocnit igelitové tašky a kabelky, které měly ženy položeny u lavičky. Poté oba pachatelé z místa společně utekli. V kabelce a tašce se nacházely osobní věci, finanční hotovost, mobilní telefon a boty. Celková škoda byla vyčíslena na téměř 18 tisíc korun. Frýdeckomístečtí policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže. V případě dopadení a odsouzení hrozí neznámým pachatelům až dvouletý pobyt za mřížemi.

 

Maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání

Do věznice nenastoupil třicetiletý muž z Ostravy. Dne 13. července 2018 si odsouzený muž převzal výzvu k nástupu k výkonu trestu. Této výzvy však muž nedbal a ve stanoveném termínu dobrovolně k výkonu trestu nenastoupil. Dne 4. srpna 2018 byl odsouzený muž vypátrán policisty obvodního oddělení Ostrava – Vítkovice a eskortován do věznice. Muž je podezřelý z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Trest odnětí svobody byl dotyčnému uložen rozsudkem Okresního soudu v Ostravě. Za uvedené jednání hrozí muži další trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

Vloupání do vozidla

Policisté z obvodního oddělení Těrlicko zahájili dne 4. srpna 2018 úkony trestního řízení, směřující k prověření a objasnění skutečností, které nasvědčují spáchání přečinu krádež a přečinu poškození cizí věci. Tohoto skutku se měl dopustit doposud nezjištěný pachatel, který v době od 16:30 do 22:00 hodin dne 3. srpna 2018, v Těrlicku na ulici Chatové, za užití násilí překonal skleněnou výplň u okna vozidla Škoda Superb, vnikl dovnitř a odcizil mobilní telefon značky Samsung. Majiteli vozidla způsobil škodu v předběžné výši 20 tisíc korun. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody až na dva roky.

 

3. 8. 2018

Taška na sedadle, batoh na koupališti

Otevřeného zadního okna zaparkovaného automobilu „využil“ dosud neznámý pachatel a odcizil tašku položenou na sedadle. Ke skutku došlo ve středu 1. srpna v rozmezí zhruba 15 minut. Poškozenému kromě škody, která byla odhadnuta na 2 500,- Kč, vznikly také nepříjemnosti s vyřizováním dokladů a blokováním platebních karet.

Následující den další dosud neznámý pachatel „neodolal“ batohu odloženému na letním koupališti vedle tobogánu. Jelikož v zavazadle byla nejen peněženka s hotovostí, doklady a platební kartou, ale také mobilní telefon, poškozenému vznikla škoda přesahující 6 000,- Kč.

Ze spáchání obou přečinů neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku případně krádeže, hrozí pachatelům trest odnětí svobody až na dva roky. V této souvislosti policisté opět apelují na občany, aby si chránili svůj majetek a nenechávali své věci bez dozoru. Někdy stačí jen pár minut, nepozornost, roztržitost. Nedejte jim šanci a nenechte si vzít, co je Vaše!

 

2. 8. 2018

Služební pes našel ztracenou ženu

Těžké chvíle zažila během včerejšího dne třiapadesátiletá žena, která se kolem osmé hodiny večerní vracela na jízdním kole z koupaliště v Trnávce do Studénky. Žena se rozhodla, že si cestu domů zkrátí a pojede přes obec Petřvaldík a následně přírodou kolem řeky Odry a rybníků. Během svého návratu domů však sjela z polní cesty a zabloudila v lese v blízkosti močálu u slepého ramene řeky Odry. Pokoušela se najít cestu z lesa ven, ovšem zcela ztratila orientaci a navíc se již začalo stmívat. Zoufalá žena naštěstí u sebe měla mobilní telefon, a tak se po dvou hodinách bloudění obrátila na tísňovou linku 158 s tím, že se ztratila a nedokáže určit místo, kde se nachází. Okamžitě se rozjela pátrací akce, která probíhala na rozsáhlém území v těžko přístupném terénu. Pátrání se zúčastnili policisté ze Studénky, Příboru a na místo byl přivolán také služební psovod s osmiletým služebním psem německého ovčáka jménem Qvar. Tomu se po čtyřkilometrovém pátrání podařilo ztracenou a vystrašenou ženu nalézt krátce před půlnocí, a to v lesním porostu katastru obce Studénka. Žena pak byla v pořádku předána do rukou rodinných příslušníků.

 

Ani 3. patro pachatele neodradilo

Ostravští policisté prověřují krádež jízdního kola značky MTB, ke které mělo dojít tento týden v Ostravě-Zábřehu. Dosud neznámý pachatel měl v nočních hodinách, z úterý na středu, vylézt po balkonových zábradlích jednoho z panelových domů až na balkon ve 3. patře. Následně měl odcizit zde umístěné a uzamčené jízdní kolo. Pří svém výstupu měl rovněž poškodit plechové balkonové římsy. Svým jednáním měl způsobit celkovou škodu přesahující pět tisíc korun, která dosud nebyla objektivizována. Policisté provedli ohledání místa činu a zajistili kriminalistické stopy. V uvedené věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin porušování domovní svobody a přečin krádež, za který hrozí pachateli v případě jeho dopadení trest odnětí svobody až na tři roky.

 

31. 7. 2018

Papoušek Žako

Během uplynulých dnů řešili policisté z Nového Jičína oznámení o kuriózním nálezu. Osmašedesátiletý muž v jedné z obcí na Novojičínsku našel v zahradě své rekreační chaty na stromě sedět papouška. Ten si ke svému přistání vybral to nejlepší místo které mohl, jelikož jeho nálezce se osobně věnuje chovu ptactva a papouška nenechal jen tak svému osudu. Začal boj o jeho záchranu. Muž připravil do misky potřebné krmivo a tuto misku umístil poblíž stromu, na kterém papoušek seděl. Jelikož papouškovi druhu Žako nejspíše během jeho pobytu na svobodě vyhládlo, netrvalo dlouho, slétl k misce a začal z ní zobat. Obětavý nálezce využil daného okamžiku a pokoušel se papouška odchytit. Ten se však polekal a opět vzlétl na strom. Když šel muž následně do své chaty a lámal si hlavu nad tím, jak jinak papouška polapit, přistál mu náhle papoušek sám od sebe na rameni. Ve chvíli, kdy byl papoušek odchycen, zjistil jeho zachránce, že má na sobě evidenční kód a začal prostřednictvím sociální sítě hledat jeho majitele. Tento pokus však byl neúspěšný, a tak se svědomitý nálezce obrátil na policii. Ve chvíli, kdy policisté řešili, kde tento neobvyklý nález umístit, aby bylo o něj dobře postaráno a jak vypátrat komu uletěl, obrátil se na ně samotný majitel papouška a nahlásil jeho ztrátu. Vše tak mělo šťastný konec, a papoušek Žako Šedý, poddruh Kongo, jménem Kuba v hodnotě 15 tisíc korun, putoval zpět ke svému majiteli a své ptačí družce Báře – viz přiložená fotografie.

 

Ostravský toxi tým zasahoval

Policejní komisařka „toxi“ týmu zahájila trestní stíhání 33letého muže pro trestné činy nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a obecné ohrožení z nedbalosti. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Výroba pervitinu měla dokonce skončit požárem v jednom z ostravských bytů. Obviněného vzal soud do vazby.

Muž je podezřelý, že v posledních třech měsících roku 2017 opakovaně poskytoval za úplatu pervitin dalším osobám. K protiprávnímu jednání mělo docházet v různých místech Ostravy, zejména v Ostravě-Porubě. Dále je muž podezřelý, že přechovával provizorní laboratorní techniku a chemikálie k výrobě pervitinu. Předmětnou psychotropní látku měl rovněž opakovaně vyrábět v době od února do dubna roku 2018.

Dne 9. 5. 2018 po 3.00 hodině měl muž v době nepřítomnosti uživatele bytu vyrábět pomocí provizorní laboratorní techniky, potřebných chemikálií a farmaceutických přípravků, psychotropní látku pervitin. Při výrobě pak došlo k požáru v bytě, z místa podezřelý uprchl. Muž se kontaktu s kriminalisty vyhýbal, byl vypátrán a zadržen v závěru června roku 2018.

 

Podnět k návrhu na vzetí do vazby obviněných učinil komisař ostravského „toxi“ týmu i v dalším případě. Manželé ve věku 40 a 46 let jsou podezřelí z výroby pervitinu. Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání muže a ženy pro trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. K protiprávnímu jednání mělo docházet v uplynulém roce (červenec 2017 – červenec 2018), kdy měli společně vyrábět psychotropní látku pervitin. Zařízení měli přechovávat, stejně jako potřebné chemikálie a farmaceutické přípravky si opatřovat. Pervitin pak měli poskytovat dalším osobám. Pár byl zadržen v těchto dnech. Kriminalisté při realizovaných úkonech (prohlídkách) zajistili věci důležité pro trestní řízení. Kriminalisté provedli výslechy osob a i nadále v realizovaných úkonech v rámci vyšetřování pokračují. Pachateli předmětné jednání hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

I tyto obviněné vzal soud do vazby.

 

30. 7. 2018

Smrt

Ostravští policisté prověřují okolnosti nehody, ke které došlo 29. 7. 2018 kolem 16.45 hodin v Ostravě-Porubě na ulici Opavská. Z dosud zjištěných informací vyplývá, že 54letý řidič osobního vozu zřejmě plně nesledoval situaci v provozu a automobil před vyznačeným přechodem pro chodce nezastavil, načež došlo ke střetu s 74letou chodkyní. Vůz měl jet před střetem v levém jízdním pruhu ulice (ve směru jízdy od ulice Porubská k ulici 17. listopadu).

Chodkyně utrpěla zranění, kterým podlehla. Tragickou událost sdělil blízkým zesnulé krizový intervent. Policisté provedli ohledání místa události, topografickou a fotografickou dokumentaci. Policejní komisař nařídil soudní pitvu zesnulé. Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání muže pro trestný čin usmrcení z nedbalosti, řidiči policista rovněž zadržel řidičské oprávnění. Žádáme všechny svědky, kteří mohou sdělit informace k věci, aby nás kontaktovali na lince 158. Za pomoc děkujeme.

Při srovnání s loňským rokem konstatujeme nárůst počtu usmrcených při dopravních nehodách v regionu. Letos zemřelo 27 účastníků silničního provozu, vloni 22 osob.

 

Odcizili věci…na koupalištích

S nástupem teplých dnů se objevily typicky se vyskytující krádeže věcí na koupalištích. V neděli, v odpoledních hodinách, se měl neznámý pachatel na jednom z ostravských koupališť dopustit přečinu krádeže. Měl využít nepřítomnosti poškozeného, jenž odešel od svých věcí a tyto zanechal pod ručníkem na travnaté ploše. Mělo se jednat o batoh s oblečením a svazek klíčů od motorových vozidel. Způsobená škoda byla poškozeným vyčíslena na osm tisíc korun. Uvedený případ nebyl však jediným. Policisté prověřují také jednání neznámého pachatele, který je podezřelý z přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Dosud nezjištěným způsobem měl odcizit batoh s oblečením, finanční hotovostí, mobilním telefonem, platební kartou a dalšími doklady. Skutku se měl dopustit rovněž v neděli odpoledne na jednom z ostravských koupališť. Poškozený muž škodu vyčíslil na více než čtyři tisíce korun. V případě dopadení hrozí pachatelům za uvedené přečiny až dva roky za mřížemi. V souvislosti s uvedeným chtějí ostravští policisté připomenout občanům, aby při pobytu u vody nenechávali své věci volně odložené.

 

Krádež jízdního kola

Policisté z obvodního oddělení v Novém Jičíně pátrají po pachateli, který se měl minulý týden v noci ze čtvrtku na pátek v Novém Jičíně zmocnit jízdního kola značky Kona Stinky. Kolo v hodnotě 35 tisíc korun jeho devětatřicetiletý majitel uzamkl v bytovém domě na společné chodbě lankovým zámkem, přesto ráno našel jen prázdné místo. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, za který hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

 
 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice