13. 1. 2021

Aktuální situaci na silnicích

Provoz je plynulý, bez omezení, bez komplikací. Vzhledem k povětrnostním podmínkám je však potřeba samozřejmě přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky a dalším okolnostem v silničním provozu.

Doplňující informace:

Okres Frýdek-Místek: Stále platí zákaz vjezdu pro vozidla nad 12 tun na silnici I/56 mezi obcemi Ostravice a Bílá (délka úseku cca 21 km)

Okres Karviná: Včera po 23. hodině došlo na silnici I/48, zhruba dva kilometry od hraničního přechodu Chotěbuz ve směru na Frýdek–Místek, k havárii kamionu. Vozidlo sjelo do příkopy, návěs zůstal vzpříčen přes dva jízdní pruhy. Policisté prováděli odklon dopravy, komunikace je nyní (od cca 03:15 hodin) již průjezdná. Při havárii ale došlo k úniku provozních kapalin, kdy bude nutné pokračovat v sanaci – předběžně od 8:00 hodin, přičemž komunikace bude s největší pravděpodobností po dobu nezbytně nutnou uzavřena (nebo bude omezen provoz).

Okres Nový Jičín: Včera po 20. hodině došlo k havárii dodávkového vozidla na D1, 314. kilometr, katastr Bělotína, směr Olomouc. Policisté usměrňovali do zprůjezdnění dopravu, neboť havarované vozidlo blokovalo oba jízdní pruhy.

Z věznice na policejní služebnu

O víkendu byli policisté přivoláni do karvinské věznice, kde mělo dojít ke krádeži vězeňského oblečení. Muž místo na svobodu putoval rovnou na policejní služebnu. Policisté zjistili, že muži středního věku z Českého Těšína skončil výkonu trestu odnětí svobody, který si odpykával za krádež. Již se s „přechodným“ bydlištěm loučil, avšak zaměstnanci věznice u něj před propuštěním v rámci prohlídky našli jemu zjevně nepatřící věci. Muž si měl přibalit různé oděvní svršky a doplňky v hodnotě přibližně 1 000 korun (kalhoty, triko, čepici či ponožky a boty), které však patří věznici. S věcmi bylo zajištěno i zařízení na bázi čerpadla v hodnotě 15 000 korun, které dle zjištěných skutečností rovněž přináleží věznici. Vzhledem k uvedenému byl muž zadržen a s policisty zamířil po opuštění vrat věznice na policejní služebnu. Kriminalisté ho obvinili z pokusu zločinu krádeže, za který mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Trestní stíhání je vedeno na svobodě. Kriminalisté i nadále realizují jednotlivé úkony trestního řízení.

 

 

Vloupání do kopřivnické prodejny drogérie zná pachatele

V těchto dnech policisté z kopřivnického Obvodního oddělení zahájili úkony trestního řízení ve věci zločinu krádeže, ze kterého je důvodně podezřelý 33letý muž z Karvinska, neboť tento se měl v noční době z 11. na 12. ledna letošního roku na ulici Školní v Kopřivnici vloupat do zdejší prodejny drogerie, ze které odcizil různé druhy, množství a značek drogistického zboží (holicí břity, deodoranty a kosmetické korektory) ve výši nejméně 10 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany kopřivnických policistů v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty, kdy se prověřuje, zda se výše uvedený 33letý muž nedopustil i další obdobné trestné činnosti majetkového charakteru.

 

Objasnění vloupání do garáže ve Fulneku, v části Jerlochovice

Včerejšího dne byla široká veřejnost prostřednictvím médií informována o případu vloupání do jedné z řadových garáží v lokalitě u panelových domů ve Fulneku, v části Jerlochovice, ke kterému došlo od začátku letošního roku do patnácté hodiny odpolední 9. ledna 2021 a tehdy neznámá osoba odcizila motocykl tovární značky Jawa 250 Pérák bez registrační značky, který byl rozmontován a jednalo se o veterána a dále byl odcizen i motocykl tovární značky ČZ typu 125 B, registrační značky 12V 431, čímž poškozenému 39letému muži z Novojičínska vznikla celková hmotná škoda na majetku v řádu několika tisíc korun. Intenzivním prověřováním ze strany fulneckých policistů v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty byl v těchto dnech ustanoven pachatel výše uvedeného protiprávního jednání majetkového charakteru, a to 30letý muž z Novojičínska. Ten se ke svému skutku plně doznal a nyní jej policejní komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně obvinil ze spáchání zločinu krádeže. Celá záležitost je nadále ve vyšetřování ze strany novojičínských kriminalistů.

 

Policejní autohlídka z frýdeckomísteckého Obvodního oddělení v rámci výkonu služby a dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu stavěla a kontrolovala pár minut před dvaadvacátou hodinou večerní 11. ledna letošního roku na ulici J. Opletala ve Frýdku-Místku řidiče osobního motorového vozidla tovární značky BMW 120D, a to 41letého muže z Karvinska. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně, lustracemi v dostupných evidencích však bylo prokázáno, že tento muž má v současné chvíli vysloven status neřidiče, poněvadž na základě pravomocného rozhodnutí Magistrátu města Frýdku-Místku má vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel pro všechny skupiny až do konce září letošního roku. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany frýdeckomísteckých policistů a kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

11. 1. 2021

Nehodovost v Moravskoslezském kraji za rok 2020

Vzhledem k epidemiologické situaci letos neproběhla tisková konference, jak bylo zvykem a tudíž přinášíme krátké shrnutí nehodovosti a nastínění priorit dopravní policie pro rok letošní v tiskové zprávě, spolu s přiloženou prezentací. Jako v celé republice došlo také v našem kraji k poklesu nehodovosti a to o 10,27%.

Na snížení nehodovosti a poklesu v dalších základních ukazatelích a také činnosti policistů se podílelo vyhlášení nouzového stavu a s tím související omezení volného pohybu, cestování a zavádění hygienických opatření.

Ze statistických ukazatelů roku 2020 vyplývá, že na našich silnicích zemřelo v roce 2020 o 15 osob méně (38), než tomu bylo v roce uplynulém (53). Pokles se projevil také u lehce zraněných osob (-369) a nehod, kdy byl viník pod vlivem alkoholu (-8) a drog (-5). Nárůst o čtyři byl u těžce zraněných osob (154).

Celkem došlo za rok 2020 k 9 197 nehodám, což je o 1 053 méně, než v roce předchozím.

Nejvíce osob zemřelo na našich silnicích v červenci a to sedm osob, v únoru a listopadu čtyři osoby.

Hlavní příčinou dopravních nehod stále zůstává způsob jízdy, následují nedání přednosti v jízdě a nepřiměřená rychlost.

Nejtragičtější den na silnicích Moravskoslezského kraje byl pátek 3. července 2020, kdy zemřely při nehodách čtyři osoby. K nejvyššímu počtu usmrcených za rok došlo v okrese Frýdek-Místek (14), poté následovaly shodně Opava a Karviná (6).

Z nejohroženějších účastníků silničního provozu přišlo o život osm chodců, šest cyklistů a pět motocyklistů.

Zaměříme-li se na vývoj nehodovosti v jednotlivých okresech, tak i zde se pokles odráží, vyjma jednoho (Karviné). Nechvalné prvenství v rámci Moravskoslezského kraje zaujímá Ostrava, kde došlo ke 2 669 dopravním nehodám, následuje okres Frýdek-Místek s celkovým počtem dopravních nehod 1561. V závěsu je Karviná, kde se událo 1 513 nehod, což je o 14 více než loni. V Opavě se bouralo v 1 331 případech, v Novém Jičíně evidujeme 1 216 a nejnižší počet 907 nehod byl jako každoročně v okrese Bruntál.

Co se týká činnosti moravskoslezských policistů, kromě běžného výkonu služby, realizovali v průběhu roku také přes šest desítek dopravně-bezpečnostních akcích, při kterých zjistili 96 216 přestupků a celkem uložili příkazem na místě částku přesahující 44 milionů korun. Při silničních kontrolách bylo 3 177 řidičů pod vlivem návykových látek. Dále bez jednoho v 19 tisících případech telefonovali řidiči za jízdy, což je o 234 případů více, než v roce 2019.

Od října 2020 zahájilo provoz detašované pracoviště Dálničního oddělení Ostrava se sídlem v Nošovicích. Policisté monitorují provoz na dálnici D48.

Dopravní policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje se budou zaměřovat letošní rok nejen na priority celorepublikové, ale budou pokračovat také v nastavených prioritách našeho kraje, kterými jsou užívání telefonu za jízdy, způsob jízdy a nepřiměřená rychlost.

 

Zboží nehodlali zaplatit

 V neděli 10. ledna odpoledne běhen necelé hodiny pracovníci ostrahy jedné z ostravských prodejen zadrželi dva mladé muže, kteří se pokusili „nakoupit bez zaplacení“. V prvém případě si dvacetiletý muž schoval pod oděv dvě láhve alkoholu v celkové hodnotě téměř 700 korun. Poté, co bez zaplacení prošel pokladní zónou, byl zadržen pracovníkem bezpečnostní služby. Alkohol byl předmětem zájmu také osmadvacetiletého muže. Ten odcizil sice pouze jednu láhev ceněnou na necelých 140 korun, ale po zadržení její obsah částečně zkonzumoval. Jelikož oba muži byli za obdobnou trestnou činnosti v minulosti již odsouzeni, jsou podezřelí ze spáchání úmyslného trestného činu krádeže. Vzhledem k nouzovému stavu, který je v souvislosti s výskytem vysoce nakažlivého koronaviru v současnosti vyhlášen, hrozí oběma trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let.

 

8. 1. 2021

 

Objasnění majetkové trestné činnosti 18letého muže z Novojičínska

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení směřující k objasnění a k prověření skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že se 18letý muž z Novojičínska mohl dopustit zločinu krádeže, a to zcizováním zboží v různých prodejnách, přičemž fyzickým i právnickým osobám způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši přes 10 tisíc korun.

Jak bylo dosavadním prověřováním zjištěno, tak například v dopoledních hodinách 19. listopadu loňského roku odcizil v prodejně s drogistickým zbožím na ulici 5. května v Novém Jičíně volně vystavený elektrický zubní kartáček v hodnotě téměř jednoho a půl tisíce korun. Obdobného protiprávního jednání majetkového charakteru se dopustil také 22. září 2020 v prodejně drogérie na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína a 24. listopadu 2020 v oddělení drogérie jednoho ze supermarketů na ulici Sjízdné v Ostravě-Třebovicích. Zde zcizoval holicí strojky a toaletní vodu.

Prokázáno rovněž bylo, že se 18letý podezřelý muž dopouštěl stejné trestné činnosti nejméně v šesti případech v měsíci srpnu 2020, a to v různých prodejnách v obci Šenov u Nového Jičína a na katastrálním území města Nového Jičína.

Celá záležitost je nadále prověřována ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Dopravní nehoda osobního automobilu s chodcem v obci Šenov u Nového Jičína

Dvacet minut po sedmé hodině ranní 7. ledna 2021 řídil 56letý muž z Novojičínska osobní motorové vozidlo tovární značky Seat Cordoba po ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína, a to ve směru od Nového Jičína, přičemž s největší pravděpodobností dostatečně nesledoval situaci v silničním provozu a nerespektoval obecního strážníka, který řídil provoz na zdejším přechodu pro chodce. V uvedené chvíli nezastavil na pokyn dávaný službu konajícím strážníkem, pokračoval v jízdě a na přechodu pro chodce srazil z levé strany zde jdoucího 63letého místního muže. Ten po střetu upadl na vozovku a bylo mu způsobeno blíže nespecifikované zranění s nutností lékařského vyšetření a ošetření ve Fakultní nemocnici s Poliklinikou v Ostravě-Porubě. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na několik stovek korun a orientační dechová zkouška vyzněla u všech účastníků kolizní situace v dopravě negativně. Automobil byl opatřen zimními pneumatikami s vyhovujícím dezénem. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty, a to pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti.

 

Dva muži zadrženi po vloupání do skladových prostor opavského supermarketu

 

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání dvou mužů, a to 28letého muže z Opavska a 35letého muže z Opavy jako obviněných ze spáchání zločinu krádeže spáchaného formou spolupachatelství. Prvně jmenovaný muž totiž po předchozí vzájemné domluvě pár minut před půlnocí z 2. na 3. ledna 2021 přelezl oplocení do objektu nákladové plochy supermarketu na ulici Na Pastvisku v Opavě, městské části Kateřinky a zde odcizil potraviny (různé druhy a množství konzerv tuňákových a rybích pomazánek, šunkové závitky, tavené sýry, pečivo a margaríny) v hodnotě několik desítek korun, které přinesl k bráně oplocení, předal vše svému spolupachateli a ten je vložil do přineseného batohu. Při odchodu však byli oba muži zadrženi službu konající policejní autohlídkou a byli převezeni k procesním úkonům do budovy opavské policie. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u 28letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Opavě k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce trvání šestnácti měsíců, který vykonal v lednu loňského roku. Vše je nadále ve vyšetřování ze strany opavských kriminalistů.

 

Dopravní nehoda silně podnapilého řidiče osobního automobilu v Kylešovicích

Pět minut před půlnocí z 6. na 7. ledna 2021 řídil 47letý muž z Ostravy osobní motorové vozidlo tovární značky Ford Focus po ulici Bílovecké v Opavě, v městské části Kylešovice, přičemž při příjezdu na zdejší kruhový objezd nepřizpůsobil rychlost jízdy, vlivem své silné podnapilosti nezvládl řízení a najel přes vyvýšenou betonovou obrubu na středový ostrůvek. Zde narazil do svislé dopravní značky. Při této dopravní nehodě nedošlo ke zranění žádné zúčastněné osoby a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 46 tisíc korun. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že shora uvedený muž řídil automobil pod vlivem alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami nejméně 2,1 promile alkoholu v dechu. Řidič se nejprve policistům k požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, po chvíli však přítomným policistům uváděl, že alkohol (0,5 litrů rumu) vypil až po dopravní nehodě a prázdnou láhev odhodil před příjezdem policejních hlídek do nedaleké řeky. Na výzvu policistů se muž bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči). Na místě mu byl zadržen řidičský průkaz, bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a již nyní je 47letý muž důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Celá záležitost je nadále prověřována ze strany opavských policistů a kriminalistů.

 

Vloupání do sklepního boxu v budišovském činžovním domě

Doposud neznámý pachatel spáchal mezi patnáctou hodinou odpolední 5. ledna a osmnáctou hodinou podvečerní 7. ledna letošního roku na ulici Berounské v Budišově nad Budišovkou přečin porušování domovní svobody a zločin krádeže tím, že v jednom ze zdejších činžovních domů se vloupal do sklepního boxu místního 24letého muže a odcizil mu sadu nových brzdových kotoučů a dvě sady xenonových světel na automobil, sadu gola klíčů v plastovém obalu, nabíječky na různé spotřebiče a igelitovou tašku s náhradními díly na telefony, vše v celkové hodnotě nejméně 7 a půl tisíce korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení ve Vítkově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na vítkovské policejní číslo 974 737 711.

 

 

 

 

 

7. 1. 2021

Vážná dopraví nehoda u Životic

K vážné dopravní nehodě došlo v úterý 5. ledna u dálničního sjezdu z dálnice D1 u Hladkých Životic. Řidič (31) dodávky Ford Transitu Connect jel po vedlejší silnici III. třídy ve směru od obce Kujavy. Na křižovatce zřejmě nedal

přednost projíždějící nákladnímu vozidlu Volvo FH s návěsem, který jel od Fulneku. Po nárazu se návěs dostal do smyku a řidič (39) kamionu ztratil nad soupravou kontrolu.   

  

Přejel do protisměru, kde se souprava střetla s protijedoucím osobním vozidlem Peugeot 206. Po kolizi se Peugeot převrátil na střechu a dopadl do silničního příkopu. Vozidlo Ford i nákladní souprava také následkem střetu zapadly do silničního příkopu. V Peugeotu zůstaly po nehodě zaklíněné dvě těžce zraněné osoby. Sedmatřicetiletou pacientku záchranáři začali ošetřovat ještě před jejím vyproštěním – zajistili ji žilní vstup a zahájili podávání léků tlumících bolest. Zasahující lékař zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti horní a dolní končetiny, hlavy, páteře a hrudníku. Žena byla zajištěna pánevním pásem, krčním límcem, záchranáři se postarali o tepelný komfort a provedli další léčebná opatření. Pacientka byla následně předána v ostravské Fakultní nemocnici na oddělení urgentního příjmu. Druhou zraněnou byla šestnáctiletá slečna. Utrpěla poranění páteře břicha a pánve. Posádky ZZS ji poskytly přednemocniční neodkladnou péči a připravily k transportu do zdravotnického zařízení. Předána byla týmu urgentního příjmu Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy.

U nehody zasahovaly tři jednotky hasičů. Hasiči zabezpečili havarovaná vozidla před případným požárem. Z peugeotu, ležícího v příkopu na střeše, vyprostili sedmatřicetiletou ženu a šestnáctiletou dívku. Menší únik oleje z auta do betonového korýtka včas zachytili pomocí nasákavého sorbentu, životní prostředí tak nebylo poškozeno. Dechová zkouška u řidiče dodávky byla pozitivní. Naměřená hladina se zastavila na 1,57 promile. Dechová zkouška u řidiče kamionu je negativní. Zranění řidičky (37) Peugeotu neumožnilo dechovou zkoušku provést na místě.

 

 

 

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě ze dne 11.12.2020 v Opavě

Policejní inspektorka Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě pprap. Silvie Meluchová nadále prošetřuje a prověřuje kolizní situaci v dopravě, která se stala již 11. prosince 2020 v centru statutárního města Opavy. V této souvislosti žádá širokou veřejnost o další svědecké informace, které by vedly k řádnému zadokumentování celé záležitosti a tyto poznatky a podněty lze telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 581 případně kdykoli na mobilní číslo opavského dopravního inspektorátu 735 788 950. Za ochotu, snahu a případnou pomoc policisté děkují.

Třicet minut po čtrnácté hodině odpolední 11. prosince 2020 řídil 62letý muž jako zaměstnanec opavského Městského dopravního podniku trolejbus linky číslo 221 po ulici Horní náměstí v Opavě, a to ve směru od zastávky U Divadla k Dolnímu náměstí. Při jeho jízdě mu však měla na zdejší přechod pro chodce bezprostředně vběhnout do jízdní dráhy mu neznámá osoba, a aby zabránil střetu, tak prudce hromadný dopravní prostředek zabrzdil. V tomto okamžiku došlo k pádu na podlahu trolejbusu stojícího 85letého muže z Opavy a k vymrštění 81leté sedící ženy z Opavy ze sedadla na zem. Oba výše uvedení cestující utrpěli zranění lehčích charakterů s nutností jejich lékařského vyšetření a ošetření ve Slezské nemocnici Opava. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, škoda na majetku způsobena nebyla a orientační dechové zkoušky vyzněly u řidiče i obou pasažérů negativně. Neznámá osoba, s největší pravděpodobností se jedná o mladíka, odběhla neznámo kam a její výslech a sdělené informace k celé situaci jsou velmi důležité pro ukončení spisového materiálu.

 

Objasnění krádeže tříkolky z kolárny domu na ulici Luční v Novém Jičíně

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení zahájili úkony trestního řízení směřující k objasnění a k prověření všech skutečností, které nasvědčují tomu, že se 35letý muž z Nového Jičína mohl dopustit zločinu krádeže. Jak bylo dosavadním prošetřováním zjištěno, tak výše uvedený 35letý podezřelý muž měl v brzkých ranních hodinách 5. ledna 2021 neoprávněně vstoupit do sklepních prostor jednoho z panelových domů na ulici Luční v Novém Jičíně a z řádně neuzamčené kolárny odcizit zde odstavenou dětskou motorovou tříkolku, čímž poškozené 39leté místní ženě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 11 tisíc korun. Po vynesení tříkolky ze skleních prostor domu s ní sjel setrvačností po ulici Luční k nedaleké prodejně potravin, zde ji zanechal, do místa svého bydliště si došel pro dvoukolový vozík a jakmile tříkolku na vozík naložil a převážel ji po ulici Riegrové v Novém Jičíně, tak byl zastaven a kontrolován službu konající hlídkou strážníků novojičínské Městské Policie. Pro důvodné podezření z majetkové trestné činnosti byl následně předán policistům Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně k provedení dalších nutných procesních úkonů. Celá záležitost je tak nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

5. 1. 2021

V Kopřivnici se kradlo.

Doposud neznámý pachatel se vloupal do prodejny s cyklistickými potřebami na ulici České v Kopřivnici, odkud odcizil dvě horská elektrická jízdní kola značky Haibike Sduro v celkové hodnotě bezmála 68 tisíc korun. Rozbitím skleněné výplně vstupních dveří za pomocí víka od kanalizace vznikla hmotná škoda ve výši 30 tisíc korun. Celková škoda na majetku tak byla poškozenými fyzickými i právnickými osobami vyčíslena na finanční částku ve výši téměř 98 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní intenzivně prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby či osob pachatelů, jakož k nálezu odcizených jízdních kol, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

1. 1. 2021

Policisté neřešili žádnou mimořádnou událost 

Loňský rok byl zcela jiný, než ty předchozí a odrazilo se to také na oslavách konce roku. Počty oznámení oproti jiným silvestrovským oslavám byly nižší, nevymykající se zase až tak běžnému dni či noci.

Policisté operačního střediska přijali oznámení charakterově širokého spektra – od narušení veřejného pořádku, výtržností, přes skutky majetkové či násilné. Občané oznamovali rušení nočního klidu v souvislosti s odpalováním pyrotechniky, ale naštěstí nebylo na linku 158 hlášeno žádné poranění při jejím používání.

V průběhu noci jsme zjistili u několika řidičů jízdu pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Neřešili jsme žádnou mimořádnou událost. Lidé byli v rámci našeho kraje zodpovědní a dodržovali platná opatření.  Pokud již došlo k porušení, tak se jednalo o pár desítek případů, které policisté řešili zejména domluvou a v jednotkách případů pokutou či oznámením správnímu orgánu.

 

30. 12. 2020

Objasnění majetkové trestné činnosti 29letého opavského recidivisty

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 29letého muže z Opavy jako obviněného ze spáchání zločinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, kterých se dopustil v rozmezí od 10. do 19. prosince 2020 a svým protiprávním jednáním majetkového charakteru způsobil poškozeným fyzickým i právnickým osobám celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši přes 21 tisíc korun.

Jak bylo dosavadním prověřováním a následným vyšetřováním ze strany opavských policistů a kriminalistů zjištěno, tak v pozdních odpoledních hodinách 10. prosince letošního roku odcizil ze stojanu u vstupu do sportovní haly na ulici Zámecký okruh v Opavě zde odstavené jízdní kolo v hodnotě 9 tisíc korun.

V době z 18. na 19. prosince tohoto roku neoprávněně vstoupil do společných sklepních prostor v jednom z bytových domů na ulici Opavské v obci Oldřišov, kdy ze zdejší volně přístupné místnosti odcizil dvě aku vrtačky s nabíječkami, set top box s dálkovým ovládáním, dálkový ovladač k televizi a pánskou koženou peněženku s různými osobními doklady, s platební kartou, se stravenkami a s finančními prostředky, vše v hodnotě nejméně 12 tisíc korun.

Výše uvedených jednání se obviněný 29letý muž dopustil i přesto, že byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán za obdobný majetkový trestný čin rozsudkem Okresního soudu v Opavě k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce trvání dvou let a šesti měsíců, který vykonal v létě roku 2018. Jeho případná další trestná činnost je nadále ve stádiu dokazování ze strany opavských kriminalistů.

 

Úmyslné poškození zařízení novojičínského divadla

V doposud přesně nezjištěné době v průběhu dne 29. prosince 2020 doposud neznámý pachatel spáchal v objektu Kamenného divadla Na Skalkách v Novém Jičíně přečin poškození cizí věci tím, že v hledišti úmyslně poškodil zde instalované lavice. Černým lihovým fixem popsal dřevěné desky tří zánovních lavic, a to různými nápisy, čímž poškozené právnické organizaci z Nového Jičína vznikla doposud přesně neustanovená hmotná škoda na majetku. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru je nadále v prověřování ze strany policistů z Obvodního oddělení v Novém Jičíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k důvodu jeho počínání, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651.

 

Požár bytu ve Frýdlantu nad Ostravicí zavinila technická závada

Mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou odpolední 29. prosince 2020 došlo v bytě druhého nadzemního podlaží v jednom z domů na ulici Palackého ve Frýdlantu nad Ostravicí k zahoření a k následnému požáru. Ten vznikl technickou závadou při nabíjení hoverboardu, jenž byl umístěn v obývacím pokoji, a to v nepřítomnosti zde bydlících osob. Po samovznícení vznikl kouř, který se rozšířil do společných prostor chodeb na celý šesti patrový panelový dům, což si vyžádalo evakuaci 36 osob. Vzhledem k tomu, že se jedna osoba seniorského věku nadýchala zplodin hoření, byla přivolanou osádkou sanitního vozidla Rychlé záchranné služby převezena k lékařskému vyšetření a ošetření do frýdeckomístecké nemocnice. Žádné jiné přítomné osoby zraněny nebyly a celková hmotná škoda na majetku nebyla doposud vyčíslena. Na místě zasahovali nejen hasiči a zdravotníci, ale také policisté z místně příslušného Obvodního oddělení ve Frýdlantu nad Ostravicí a také policisté z Oddělení hlídkové služby Územního odboru Policie České republiky ve Frýdku-Místku.

 

28. 12. 2020

Prodejem neokolkovaných cigaret si měl údajně přilepšovat k důchodu. Škoda způsobená státu: téměř 570 000 korun.

Muž měl dovážet, skladovat a připravit k distribuci téměř 200 000 cigaret bez regulérní tabákové nálepky. Na spotřební dani přišel stát o více než půl milionu korun. „Do hledáčku“ policistů se dostal před několika měsíci 64letý muž z Ostravy, který si měl od března dosud nezjištěným způsobem opatřovat bez příslušných dokladů cigarety bez platné tabákové nálepky. Měl je skladovat v objektu rodinného domu situovaném v Ostravě. Přivážel tam vozidlem krabičky cigaret ve standardním balení (krabička po 20 kusech), které byly neoprávněně označené logem známých značek a především, řádné neoznačené. K distribuci tak měl mít v krabicích větších rozměrů připraveno v součtu téměř 200 000 kusů cigaret, čímž měl zkrátit spotřební daň ke škodě České republiky o téměř 570 000 korun.

Kriminalisté zajistili nákladní vozidlo, kterým měl muž zboží vozit, a při domovních prohlídkách zajistili část zboží uloženého v objemných krabicích, jednalo se o zhruba 150 000 kusů cigaret v malospotřebitelských baleních. Dalších 46 000 cigaret však bylo již prodáno a stát byl tímto prodejem na neodvedeném DPH ochuzen o zhruba 130 000 korun.  Kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství sdělili muži obvinění pro přečin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a přečin porušení práv k ochranné známce a jiným označením. Trestní zákoník hovoří o trestu v rozmezí od šesti měsíců do tří let.

Dosud netrestaný obviněný muž, kterému problematika spotřební daně vzhledem k předešlému podnikání nebyla cizí, s policisty spolupracuje. Ziskem z prodeje neokolkovaných cigaret si měl údajně přivydělávat k důchodu. Trestní stíhání je vedeno na svobodě.

Kriminalisté i nadále realizují úkony trestního řízení, vyšetřování není v žádném případě u konce.

 

23. 12. 2020

Úsměvné příhody z linky 158 z Ms kraje

Na zraněného klokana upozornil policisty hovorem na linku 158 muž z Havířova. Sdělil, že více jak hodinu a půl sleduje dalekohledem chování zvířete, který si líže zadní tlapky. Operátorka se dotázala, zda se jedná skutečně o klokana a oznamovatel uvedl, že určitě ano, že přední nohy má malé a zadní nohy velké. Operátorka požádala oznamovatele o upřesnění místa, tedy uvedení adresy a na to jí bylo sděleno, zda požaduje adresu klokana nebo adresu jeho vlastní. Poté volající uvedl adresu, kde se momentálně nachází on sám a současně upřesnil místo výskytu zvířete. Zjištěné informace byly předány kolegům na obvodní oddělení, kteří při příjezdu uviděli skákajícího zajíce, který se vyprostil z plotu a utekl do přilehlého parku.

 

Na linku 158 se obrátil muž, který již v samém počátku hovoru požádal o diskrétnost a zachování vážnosti, jelikož se dostal do velmi choulostivé situace. Společně se svým synem si udělali procházku do parku a najednou oznamovatel začal pociťovat střevní problémy. Po rozběhnutí se za nejbližší strom bylo „dílo“ dokonáno a oznamovatel zůstal stát za stromem v silně znečistěném oděvu. Nezletilý syn na otce nečekal a rozběhl se neznámo kam. Oznamovatel tedy požádal o pátrání po jeho synovi, jelikož on sám se do pátrání momentálně zapojit nemůže. Syna policisté nalezli v místě bydliště u jeho matky. A jeho otec?? … možná ještě dnes skrytě poskakuje v parku od stromu ke stromu a přibližuje se ke svému domovu…:-)

 

Sedícího papouška s velkým žlutým břichem na světle pouliční lampy u restaurace v Havířově oznámil volající na tísňovou linku. Informace byla předána místě příslušným policistům. Dozorčí znalý místních poměru ihned předal kolegům na operačním středisku informaci, že se jedná o známého papouška pyšnícího se jménem Ozzy. Dovětek zněl, že Ozzy je místní symbol, vše je v pořádku a majitele má poblíž.

 

Zkrácení daně o 80 milionů

Několika měsíční práce krajských kriminalistů z odboru hospodářské kriminality týkající se protiprávního jednání osob, které měly podvést stát na daních minimálně o 80 milionů korun, byla v těchto dnech završena. Tři osoby, jeden muž a dvě ženy, ve věku od 50 do 60 let policisté ke konci listopadu zadrželi a vrchní komisař je obvinil ze zvlášť závažného zločinu a zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Na případu spolupracovali kriminalisté s pracovníky Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj metodou Kobra.

Obviněným je kladeno za vinu, že v Ostravě a také na jiných místech České republiky, po předchozí domluvě zahrnující rozdělení jednotlivých úkolů, měl obviněný muž v průběhu roku 2016 zajistit vytvoření paralelních obchodních řetězců a mezi jeho firmu a její koncové odběratele vložit účelově nastrčené společnosti. Obsahem plnění bylo provádění a prodej reklamní činnosti. Tyto firmy nedisponovaly žádným podnikatelským zázemím, obchodními kontakty ani kapitálem pro výkon podnikání a nevykonávaly ve skutečnosti žádnou reálnou obchodní činnost. Jejich jedinou činností bylo formální přeprodávání reklamy od společnosti obviněného muže konečným odběratelům. Další obviněná žena měla, podle pokynů obviněného muže, od června 2016 do srpna 2019 vyhotovovat faktury na účelové firmy, jejichž obsahem bylo vyúčtování dodávek poskytnutých služeb za reklamu právě od společnosti obviněného muže, a to výhradně s fakturovanou hodnotu do výše 10 tisíc korun včetně DPH a dále pak vyhotovovala celkové faktury s vyúčtováním reklamy od účelových společností ke konečným odběratelům. Měsíčně bylo takových faktur vystaveno cca 3 až 4 tisíce. Jednalo se o faktury, které byly ve shodných číselných řadách, se stejnými daty uskutečněných plnění. Část příjmů tímto způsobem neměla společnost obviněného uvádět do účetnictví přiznávat a tedy neodvádět z těchto zisků DPH. Třetí obviněná žena, opět podle pokynů obviněného muže, měla vést účetnictví z fiktivních faktur a předkládat Finančnímu úřadu v Ostravě daňová přiznání, která obsahovala nepravdivé údaje. V některých měsících se zjištěná, nepřiznaná a neodvedená DPH z klonovaných faktur pohybovala i kolem 4 mil. korun. Kriminalisté mají zadokumentováno, že České republice, zastoupené příslušným správcem daně, byla způsobena škoda v celkové výši nejméně 81 milionů korun.

Krajští kriminalisté při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor zajistili faktury, obchodní smlouvy, dokumenty, razítka 12 nastrčených společností, výpočetní techniku a mobilní telefony. Dále zajistili peníze v hotovosti, sbírku mincí a luxusní hodinky, vše v hodnotě kolem 13 mil. Kč. V současné době je policisty prováděno vyšetřování k zadokumentování trestné činnosti. V případě pravomocného odsouzení hrozí obviněným trest odnětí svobody až do výše 10 let a trestní stíhání bylo u všech vedeno vazebně, v tuto chvíli je vazebně stíhán obviněný muž.

 

Nelegální cigarety pod stromeček nedorazily

Téměř 50 000 kusů cigaret odhalili ostravští celníci. V uplynulých dnech prováděla hlídka ostravského mobilního dohledu monitoring v oblasti města Klimkovice. Kontrolní činnost byla zaměřená na výrobky podléhající spotřební dani, tedy cigarety, tabák, alkohol atd. V hledáčku jim uvízlo osobní vozidlo Citroen Berlingo. Hlídka vozidlo zastavila. Prokázala se služebními průkazy a se slovy Celní správa přistoupila ke kontrole. Požádala řidiče vozidla o jeho doklady a doklady k vozidlu. Na dotaz, zda převáží nějaké vybrané výrobky (alkohol, tabák, cigarety, minerální oleje….) řidič odpověděl, že veze cigarety. Po otevření nákladového prostoru na celníky čekalo šest krabic, které byly přikryté dekou, naplněných neznačenými cigaretami, celkem 47 800 kusů. Řidič celníkům tvrdil, že cigarety koupil od cizince z Polska, který byl s dodávkou u ostravského obchodního centra. Karton cigaret zakoupil za 620 korun a měl je pro své známé. Celníci svou činností zabránili daňovému úniku ve výši téměř 140 000 korun. Zboží bylo předáno pracovníkům odboru Pátrání Generálního ředitelství cel k dalším úkonům vedeným v trestním řízení.

 

15. 12. 2020

Řidič osobního automobilu pod vlivem návykových látek v Kopřivnici

Přibližně třicet minut po dvaadvacáté hodině večerní 14. prosince 2020 službu konající policejní autohlídka z kopřivnického Obvodního oddělení stavěla a kontrolovala v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Ke Koryčce v Kopřivnici řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Nissan, a to místního 34letého muže. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že tento řidič je v podnapilém stavu, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami přes 1,3 promile alkoholu v dechu. Výše jmenovaný 34letý muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz, bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření a již nyní je důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Celá záležitost je nadále prověřována ze strany kopřivnických policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Příprava na Vánoce i lyžování ke škodě majitelů

K první události došlo ze soboty na naděli v Havířově u jednoho z obchodních domů. Dosud neznámý pachatel si měl vyhlédnout vánoční stromky jedle kavkazské, které byly uskladněny v prodejním prostoru. Měl odcizit přes deset stromků v předběžně vyčíslené hodnotě několika tisíc korun. Policisté věc zadokumentovali a pokračují ve shromažďování všech informací a okolností, které se týkají této události.

Ve stejný čas mělo dojít k vloupání do sklepních prostor domu v Havířově – Městě. Pachatel si odnesl různé věci – kromě různého nářadí především několik setů lyží a lyžařského vybavení (přilby a brýle). Předběžná škoda týkající se příslušenství určeného k oblíbenému zimnímu sportu činí více než 40 000 korun, další věci měly hodnotu několika tisíc korun. Policisté věc prověřují pro podezření z přečinů krádeže a porušování domovní svobody.

 

Krádež zboží v hlučínském supermarketu má na svědomí ostravský recidivista

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil úkony trestního řízení ve věci zločinu krádeže, ze kterého je důvodně podezřelý 35letý muž z Ostravy tím, že chvíli po deváté hodině dopolední 14. prosince letošního roku v prodejních prostorách Obchodního centra na ulici Mírové náměstí v Hlučíně odcizil zboží v celkové hodnotě 63 korun. Šampón a oříšky si uschoval pod svůj oděv a po průchodu pokladní zónou bez úhrady byl zadržen všímavými pracovníky prodejny. Následně byl předán přivolané službu konající hlučínské policejní hlídce z místního Obvodního oddělení. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u shora uvedeného 35letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudky okresních soudů v Přerově, v Ostravě a v Olomouci k nepodmíněnému trestu odnětí svobody ve věznici s ostrahou, který vykonal na konci roku 2018. Jeho případná další obdobná trestná činnost majetkového charakteru je nadále intenzivně prověřována ze strany hlučínských policistů a opavských kriminalistů, a to v úzké spolupráci s jejich ostravskými kolegy.

 

Silniční kontrola prokázala řidiče osobního automobilu s vysloveným zákazem řízení

Chvíli před osmou hodinou ranní 14. prosince 2020 službu konající policejní autohlídka z Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu viděla, jak na novojičínský kruhový objezd vjel z ulice Přemyslovců řidič osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Fabia, který nedal přednost v jízdě vozidlům již jedoucím po kruhovém objezdu a následně vyjel ve směru k ulici Sokolovské. Zde za použití světelného a zvukového výstražného znamení „majáku“ a za předepsaným způsobem použitého nápisu STOP ze služebního automobilu byl vůz Škoda Fabia zastaven a při této silniční kontrole byl jako řidič zjištěn 33letý muž z Přerovska. Nejen, že s ním zakročující policisté řešili výše uvedené přestupkové jednání, lustracemi v dostupných evidencích bylo následně prokázáno, že je důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. I když měl svůj řidičský průkaz u sebe, má v současné chvíli totiž vysloven status neřidiče, poněvadž mu Okresní soud v Novém Jičíně zakázal činnost spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel až do října roku 2022. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz, bylo mu opětovně zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření a celá záležitost je nadále prověřována ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Odcizení peněženky z nákupního vozíku v kopřivnickém supermarketu

Přibližně třicet minut po desáté hodině dopolední 14. prosince letošního roku se doposud neznámý pachatel dopustil v supermarketu na ulici Štefánikové v Kopřivnici zločinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil chvilkové nepozornosti 67leté ženy z Příbora a z nákupního vozíku, který měla při sobě, jí odcizil peněženku s finančními prostředky, s různými osobními doklady, s platební kartou a se slevovými kartami obchodních řetězců, čímž shora uvedené poškozené ženě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes jeden tisíc korun. Tímto případem protiprávního jednání majetkového charakteru se nadále zabývají policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizené peněženky, financí, platební karty a dokladů, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kopřivnické policejní číslo 974 735 731.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice