3. 2. 2023

 

Obviněn ze zvlášť závažného zločinu loupeže

Nejen pro tento závažný skutek, ale i další, si vyslechl obvinění od kriminalistů odboru obecné kriminality krajského ředitelství 19letý mladík pobývající v Ostravě. Druhý lednový týden se začali policisté zabývat závažným jednáním tehdy neznámého pachatele. Ten měl v odpoledních hodinách v prodejně potravin v Ostravě surově zaútočit kladivem na prodavače, který se k němu otočil zády, aby mu podal zboží. Druhý útok prodavač vykryl. Neznámý muž z prodejny utekl, aniž by cokoliv odcizil. Poškozený byl se život ohrožujícími zraněními, zejména hlavy, převezen do nemocnice. Případem se začali zabývat krajští kriminalisté, nicméně v úzké součinnosti s kriminalisty Městského ředitelství policie Ostrava.

Následovala standardní operativní činnost čítající kromě jiného zjišťování a analýzu informací, rovněž zajišťování a vyhodnocování stop z místa činu. Policisté vytipovávali okruh možných podezřelých osob. Již v té době byl díky profesionální práci a potřebné policejní intuici v hledáčku ostravských kriminalistů pro podezření ze spáchání dalších skutků jistý mladík. Frekvence jeho jména se až nápadně začala prolínat i spisem krajských kriminalistů. V týdnu následném po loupeži zadržela muže v Ostravě zásahová jednotka krajského ředitelství. Vrchní komisař obvinil 19letého muže z pokusu zvlášť závažného zločinu loupeže spáchaného formou pokračování v trestném činu a přečinů krádeže, výtržnictví a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Soud rozhodl o vzetí obviněného, kterému hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let, do vazby. Muž byl v minulosti (jako mladistvý) odsouzen pro zvlášť závažné provinění loupeže a přečin krádeže.

K jednotlivým třem skutkům: Obviněný měl loni den před Štědrým dnem odpoledne v Ostravě strčit do téměř 70leté paní jdoucí po chodníku. Žena upadla. Pár okamžiků se o její kabelku přetahovali, dokonce měl poškozenou tahat po zemi. Nakonec měl kabelku s malou finanční částkou, mobilním telefonem a dalšími věcmi (včetně zahraniční mince) ukořistit a utéci. Zranění paní si vyžádalo lékařské ošetření.

Dalším skutkem byl výše popsaný pokus loupeže v obchodu, který si předem vytipoval. Nic neodcizil. Dále, v polovině ledna v nočních hodinách, si měl obviněný vyhlédnout muže (přes 30 let). Zeptal se na čas. Poškozený v dobré víře vzal do ruky mobil, který mu však obviněný vzal. Když se poškozený svého telefonu domáhal, obviněný ho měl fyzicky napadnout, kdy v ataku měl pokračovat i přes jeho pád na zem. Rovněž tento muž byl zraněn.

Policisté provedli domovní prohlídku, při které zajistili stopy a různé věci, včetně možné útočné zbraně (kladiva) a některých odcizených věcí. Vše je nyní v rukou specialistů z odboru kriminalistické techniky a expertiz. Obviněný s kriminalisty spolupracuje. Důvodem jednání mělo být získání financí, neboť byl bez peněz. Mohl si tak koupit například cigarety… Kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují.

 

 

 

 

Tři důvody, proč se chtěl vyhnout silniční kontrole

Svým chováním upoutal pozornost policistů řidič, který se očividně chtěl vyhnout silniční kontrole. A věděl proč.Policisté speciální pořádkové jednotky si ve středu ve večerních hodinách u jednoho z hypermarketů ve Frýdku-Místku v rámci výkonu služby všimli vozidla, jehož řidič se choval poněkud neobvykle. Když spatřil policejní hlídku, snažil se doslova ukrýt pod volantem a nenápadně zaparkovat vozidlo na přilehlém parkovišti. Muži zákona se jej proto rozhodli zastavit a zkontrolovat. Vzápětí policisté zjistili hned tři důvody, proč chtěl být řidič pro ně „neviditelný“. Devětadvacetiletý muž měl platný zákaz řízení, test na ovlivnění jinými návykovými látkami u něj vyšel pozitivně a navíc na něj byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. Proto byl policisty omezen na osobní svobodě a předán kolegům na obvodním oddělení Frýdek-Místek. Odtud putoval rovnou do věznice, kde si nyní odpyká trest za předchozí přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, čímž se dotyčnému může pobyt za mřížemi ještě o pár let prodloužit.

 

30. 1. 2023

Tragická událost v Havířově

Dnes kolem poledne došlo v Havířově na ulici Národní třída k pádu osoby z okna činžovního domu. Žena (r.1939) utrpěla zranění, kterým na místě podlehla. Případ prověřují kriminalisté, kteří zjišťují všechny okolnosti a prozatím vyloučili cizí zavinění.

 

27. 1. 2023

Řidič osobního automobilu pod vlivem alkoholu a s vysloveným zákazem v obci Rybí

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání 27letému muži z Novojičínska, neboť tento pár minut před jednadvacátou hodinou večerní 25. ledna tohoto roku řídil v obci Rybí osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Superb, ač má v současné chvíli vysloven status neřidiče, poněvadž má rozhodnutím Okresního soudu v Novém Jičíně vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel až do září roku 2023. Při prováděné silniční kontrole a odborným měřením dechovými zkouškami policisté z novojičínského Obvodního oddělení zároveň zjistili, že shora uvedený muž řídil automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami téměř 0,6 promile alkoholu v dechu. Výše jmenovaný řidič s naměřenými hodnotami souhlasil, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal a celá záležitost je nadále v gesci novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Oderští policisté se zabývají špatně odeslanými financemi z bankovního účtu

Na základě oznámení 23letého muže z Novojičínska policisté z Obvodního oddělení v Odrách zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření všech skutečností, zda ze strany doposud neznámé fyzické či právnické osoby nedošlo na blíže neupřesněném místě k naplnění skutkové podstaty přečinu zatajení věci. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak 23letý muž v místě svého trvalého bydliště odeslal v dopoledních hodinách 9. ledna letošního roku prostřednictvím internetového bankovnictví ze svého bankovního účtu finanční prostředky ve výši 53.372 korun a jiný bankovní účet, přičemž chybně zadal kód banky a peníze tak byly připsány na jiný účet, než zamýšlel. Výše uvedený muž se v následující dny snažil sám osobně i prostřednictvím své banky opakovaně několikráte kontaktovat příjemce, což se mu ani bankovnímu domu doposud nepodařilo a finance mu navráceny nebyly. V této souvislosti policisté upozorňují širokou veřejnost na tu skutečnost, že v případě obdržení finančních prostředků, které jim nepatří a které byly na jejich účet zaslány omylem, tyto musí vrátit odesílateli případně po dohodě peněžnímu ústavu, který učiní nápravu. V opačném případě se tak možní příjemci mohou dopustit protiprávního jednání a chování mající znaky trestné činnosti majetkového charakteru. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany oderských policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Žádost o uveřejnění fotografií zajištěného nářadí pocházejícího z trestné činnosti

Koncem minulého roku policisté a kriminalisté z Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně objasnili sérií vloupání do různých objektů, a to převážně v Kopřivnici. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak pachatelem této majetkové trestné činnosti je 34letý muž z Novojičínska, který se minimálně v měsících září, říjen a listopad 2022 dopustil přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže tím, že se nejméně v sedmi případech vloupal do sklepních kójí, obytných místností a dalších objektů fyzických i právnických osob v okrese Nový Jičín, převážně pak v Kopřivnici, v Příboře a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Celou záležitostí se nadále intenzivně zabývá novojičínský komisař Služby kriminální policie a vyšetřování por. Bc. Lukáš Pastuszek, který v rámci procesních úkonů zajistil i různé věci, které pocházejí z této trestné činnosti. U některých z nich (například aku řetězová pila značky Bosch a přímočará pila značky Extol) však doposud není ustanoven původní majitel, tedy poškozená osoba a tato, nechť se případně se svým svědectvím a se svým nárokem, telefonicky ozve na novojičínské policejní číslo 974 735 466.

 

Krádež motorové nafty z nákladního automobilu v obci Strahovice

V době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 24. ledna a osmou hodinou ranní 25. ledna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal v obci Strahovice přečin krádeže tím, že na parkovišti před jedním z rodinných domů vypáčil uzamčené víčko palivové nádrže na zde zaparkovaném nákladním motorovém vozidle tovární značky Scania a následně odčerpal a takto odcizil přibližně 500 litrů motorové nafty, čímž poškozené místní právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 18 a půl tisíce korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kravařích a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených pohonných hmot, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kravařské policejní číslo 974 737 721.

 

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě dvou automobilů v obci Brumovice

Pětadvacet minut po šesté hodině ranní 26. ledna 2023 řídil 76letý muž z Krnova osobní motorové vozidlo tovární značky Volvo XC70 po silnici číslo I/57 ve směru jízdy od obce Úvalno v okrese Bruntál k obci Brumovice, část Skrochovice v okrese Opava, přičemž v pravotočivé zatáčce předjížděl před ním jedoucí osobní motorové vozidlo tovární značky VW Passat, které řídila 34letá žena z Opavy. Vzhledem k tomu, že se v protisměrném jízdním pruhu náhle objevil jiný účastník silničního provozu (dosud neznámý řidič blíže neustanoveného motorového vozidla), snažil se výše uvedený muž zařadit do svého pravého jízdního pruhu ve směru jízdy na Opavu, při tomto však pravou boční stranou svého vozu narazil do levé přední části předjížděného automobilu. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechové zkoušky vyzněly u obou řidičů negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 50 tisíc korun. Celou záležitostí se nadále intenzivně zabývá policejní inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě nprap. Aleš Solnický. Ten na policejním telefonním čísle 974 737 581 případně kdykoli na mobilním telefonním čísle opavských dopravních policistů 735 788 950 velmi rád přijme jakékoli svědecké informace k výše uvedenému nehodovému ději. Tyto pozitivní informace případných svědků, jakož i kladné poznatky blíže nezjištěného řidiče přesně neustanoveného motorového vozidla, jedoucího v daný okamžik v protisměru, jsou velmi důležité pro řádné zadokumentování spisového materiálu.

 

V noční době došlo k vloupání do dvou vinoték na území města Hlučína

Policisté z hlučínského Obvodního oddělení se v těchto dnech intenzivně zabývají dvěma případy vloupání do prodejen (vinoték), ke kterým došlo v brzkých ranních hodinách 26. ledna 2023. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak neznámý pachatel nejprve pár minut po jedné hodině ranní uvedeného dne rozbil skleněnou výplň výkladní skříně prodejny s vínem a s destiláty na ulici Ostravské v Hlučíně, přičemž nic neodcizil, poškozením zařízení provozovny však vznikla soukromé společnosti z Ostravy celková hmotná škoda na majetku ve výši 4 tisíce korun.

Chvíli před druhou hodinou ranní 26. ledna tohoto roku doposud neznámý pachatel rozbil skleněnou výkladní skříň vinotéky na ulici Hrnčířské v Hlučíně a následně z těchto vnitřních prostor odcizil láhev medoviny, láhev značkového rumu a láhev vína. Odcizením alkoholických nápojů a poškozením zařízení (skleněná výplň výlohy, vystavené skleničky a karafa) vznikla místní poškozené fyzické i právnické osobě celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 23 tisíc korun. Jakékoli informace k výše uvedeným případům přečinu krádeže, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí (láhví), lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na hlučínské policejní číslo 974 737 701.

 

Objasnění majetkového trestné činnosti 28letého muže z Opavy

V těchto dnech policisté z opavského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 28letému místnímu muži, neboť na podkladě všech doposud zjištěných a prokázaných skutečností je zcela zřejmé, že v polovině prosince loňského roku neoprávněně vstoupil do jednoho z bytových domů na ulici Krnovské v Opavě a ze společné chodby domu odcizil volně odložené dva páry značkové dámské zateplené obuvi, čímž poškozené ženě z Opavy vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši téměř 5 tisíc korun. Dále v polední době 22. ledna tohoto roku odcizil v prodejně s elektronikou v Obchodním centru na ulici U Fortny v Opavě volně vystavený radiopřijímač v hodnotě 899 korun, který si vložil do kapsy své svrchní bundy a bez úhrady tohoto zboží prošel přes pokladní zónu dané provozovny pryč. Lustracemi v dostupných evidencích bylo rovněž zjištěno, že shora uvedený 28letý muž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán několika rozsudky Okresního soudu v Opavě k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce dvou a půl let, který vykonal v polovině června roku 2021. Celá záležitost je nadále v gesci opavských policistů a kriminalistů.

 

Na projíždějící automobil v katastru obce Tylov na Bruntálsku spadl strom

Patnáct minut po čtvrté hodině ranní 26. ledna 2023 řídil 49letý muž z Bruntálska osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Roomster po silnici III. třídy v katastru obce Tylov, a to ve směru od Nové Pláni na Valšov, přičemž po průjezdu levotočivou zatáčkou na karosérii automobilu spadl z lesního porostu, který se nachází za levým silničním příkopem, jehličnatý strom (modřín). Podle provedeného šetření na místě kolizní situace v dopravě byl tento strom s největší pravděpodobností vyvrácen vlivem námrazy a těžkého mokrého sněhu. Orientační dechová zkouška vyzněla u řidiče negativně, zranění mu ani jiné osobě způsobeno nebylo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 40 tisíc korun. Celou záležitostí se nadále zabývají policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

 

Řidič s vysloveným zákazem řízení ujížděl bruntálským policistům

Třicet minut po sedmé hodině ranní 25. ledna 2023 službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Bruntále prováděla dohled na bezpečnost a plynulosti silničního provozu na silnici číslo I/11 spojující Bruntál s Opavou, přičemž v úseku mezi obcemi Milotice nad Opavou a Horní Benešov zaregistrovala průjezd osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia, které se rozhodla zastavit a provést silniční kontrolu. Na dávané znamení ze služebního automobilu v barvách Policie České republiky výstražnými zvukovými i světelnými signály majáku a nápisem „stop“ však řidič škodovky nereagoval, zvýšil rychlost jízdy a ujížděl v délce téměř pěti kilometrů až do Horního Benešova, do místní části Luhy, kde svůj vůz náhle zastavil, vystoupil a snažil se urychleně odejít. Při tomto se pohyboval po ne zcela zpevněném povrchu a vstoupil i do přilehlého potoka. Po chvíli snažení se o útěk byl zadržen zakročujícími policisty a následně byl převezen na policejní služebnu k nutným procesním úkonům. Během nich byl v dosud neznámém řidiči zjištěn 31letý muž z Bruntálu, kdy důslednou lustrací v dostupných evidencích bylo prokázáno, že má trestními příkazy okresních soudů v Bruntále a v Ostravě vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel až do března roku 2024. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně a celá záležitost je nadále v prověřování ze strany bruntálských policistů a kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

Vloupání do mincovníků u místností toalet v budově krnovského vlakového nádraží

V blíže nezjištěné době mezi devátou hodinou ranní 25. ledna a sedmou hodinou ranní 26. ledna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal v budově vlakového nádraží a železniční stanice Českých drah na ulici Nádražní v Krnově přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že po vypáčení dvou mincovníků u místností zdejších dámských a pánských toalet odcizil finanční prostředky na hotovosti v drobných mincích ve výši bezmála 2 tisíc korun, přičemž na zničeném zařízení vznikla poškozené právnické osobě z Prahy celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 30 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Krnově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených financí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na krnovské policejní číslo 974 731 731.

 

26. 1. 2023

Nový Jičín: Obviněn z vraždy

Krajští kriminalisté obvinili muže, který zaútočil bodnořezným nástrojem na spolubydlícího. Poškozený na následky zranění zemřel. Policisté přijali v úterý v pozdních nočních hodinách oznámení, že v ubytovacím zařízení v Novém Jičíně se nachází dva muži, jeden z nich zraněný. Po příjezdu na místo a dalším prověřováním zjistili, že mezi nimi došlo ke slovní rozepři, údajně kvůli ovoci. 48letý muž měl poté zaútočit bodnořezným nástrojem na svého o tři roky mladšího spolubydlícího. Ten i přes poskytnutou lékařskou pomoc zraněním podlehl. Kriminalisté podezřelého muže na místě zadrželi. Věc si vzhledem k závažnosti převzali krajští kriminalisté, kteří na případu od počátku pracovali s kolegy z územního odboru Nový Jičín. Vrchní komisař odboru obecné kriminality krajského ředitelství včera, ve středu, obvinil muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Policisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody v rozmezí od 10 do 18 let.

Kriminalisté i nadále pokračují v jednotlivých úkonech trestního řízení. Probíhá vyhodnocování zjištěných informací a zajištěných stop, včetně stop z místa činu. Kriminalisté se zabývají veškerými okolnostmi případu. Veřejnost mohla zaregistrovat v jednu chvíli na určitých místech Nového Jičína pohyb vyššího počtu uniformovaných policistů – i tato činnost souvisela s případem.

 

Další oběť falešného zaměstnance banky

Podvodníci vydávající se za bankovní úředníky mají své legendy, např. o neoprávněné žádosti o půjčku či o napadení účtu, promyšlené do posledního detailu. O tom se přesvědčila také žena z Třince, která tak přišla o více než 660 tisíc korun. Poškozenou telefonicky kontaktoval muž, který se představil jako zaměstnanec jedné z bank. Sdělil jí, že potřebuje doplnit email k její žádosti o úvěr. Když mu žena řekla, že v dané bance nemá účet a o úvěr nežádala, oznámil jí, že se tedy jedná o podvod, a že kontaktuje policii a také její banku. Žena poté volajícímu uvedla, u které banky má vedený účet. O několik minut později jí volal další muž, tentokrát údajný zaměstnanec její banky. Ten ji informoval o možném napadení účtu a sdělil, že se jí ozve někdo z bezpečnostního oddělení. Následoval telefonát s třetím mužem vydávajícím se za bezpečnostního manažera banky. Ten ženu instruoval, aby navštívila pobočku a své peníze vložila na rezervní účet, který jí vytvořil. Poté jí zaslal odkaz k tomuto účtu, kde se měla přihlásit stejnými přihlašovacími údaji jako ke svému stávajícímu účtu v internetovém bankovnictví. Na pobočce banky pak žena, aniž by si zde ověřila pravdivost tvrzení volajícího, vybrala hotovost a dle pokynu pod zaslanými QR kódy začala vkládat jednotlivé částky do bitcoinmatu v domnění, že je vkládá na „rezervní účet“. To si také ověřila přihlášením se k tomuto účtu, kde se jí vložené peníze připisovaly. Když pojala pochybnosti a chtěla do bitcoinmatu vložit jen část peněz, volající přišel s historkou, že do podvodu je zapojeno několik zaměstnanců její banky a peníze pochází z trestné činnosti a jsou speciálně označené, proto je musí vložit právě přes bitcoinmat. A jelikož drzost podvodníků nezná mezí, následující den, když se žena volajícího snažila znovu kontaktovat, odepsal ji, že se chystá na dovolenou na Bahamy, za kterou jí děkuje a pošle pohled. Třinečtí policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

Dejte si pozor na podezřelé telefonáty. Pokud vám volá pracovník banky a tvrdí, že je váš účet v ohrožení, kontaktujete telefonicky nebo osobně vaší banku a ověřte si pravdivost informací. Kontakty si sami vyhledejte z veřejně dostupných zdrojů. Skuteční bankovní úředníci nikdy nepostupují tak, že by vás telefonicky naváděli k vybrání peněz z vašeho účtu a jejich vložení nebo zaslání jinam.

 

25. 1. 2023

Oznámení o možném pokusu o únos se nepotvrdilo

V reakci na články týkající se pokusu o únos chlapce v Bystřici na Frýdecko-Místecku poskytujeme pro uklidnění veřejnosti aktuální informace k dané události. Minulý pátek 20. ledna 2022 ráno přijali třinečtí policisté oznámení, kdy se měl na autobusové zastávce v obci Bystřice snažit násilím někdo tahat mladistvého chlapce do auta. Věc začali prověřovat kriminalisté, kteří zjišťovali veškeré okolnosti a skutečnosti této události. V souvislosti s tím také vyslechli svědky a následně zjistili i uvedené vozidlo a jeho řidiče. Dle získaných informací se má jednat o řidiče taxislužby. V daný den, tedy minulý pátek, ho vzhledem k obtížně sjízdné silnici kvůli počasí, měl požádat řidič linkového autobusu o svoz cestujících ze zastávek v tomto úseku. Tomu měl řidič taxislužby vyhovět. Když dojel na zastávku, kde čekal chlapec, měla z vozidla vystoupit jedna z cestujících, oslovit ho a nabídnout mu odvoz. Chlapce to však mělo polekat a z místa utekl. Dle získaných poznatků nedošlo k násilnému tahání chlapce do vozidla, což kriminalistům potvrdil i sám mladistvý. V souvislosti s tímto tedy nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání.

 

Objasnění případu krádeže pohonných hmot z pracovních strojů v Kopřivnici

V těchto dnech policisté z kopřivnického Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 26letému místnímu muži, neboť tento na podkladě všech doposud zjištěných a objasněných skutečností ze 4. na 5. ledna letošního roku neoprávněně vstoupil do oploceného staveniště u Průmyslového parku v Kopřivnici a po odstranění víček palivových nádrží odcizil ze dvou zde odstavených pracovních strojů (bagrů) okolo 300 litrů motorové nafty, čímž poškozené soukromé firmě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 10 a půl tisíce korun. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany kopřivnických policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě ze dne 20. ledna 2023 v obci Šenov u NJ

Dvanáct minut po sedmé hodině ranní 20. ledna 2023 jel doposud blíže nezjištěný řidič přesně neustanoveného osobního automobilu světlé barvy po ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína, a to ve směru jízdy od Nového Jičína na obec Kunín, přičemž s největší pravděpodobností plně nerespektoval světelný signál na semaforu s červeným světlem „stůj“ před zdejším přechodem pro chodce a nedal tak přednost 10leté místní dívce, která přecházela po vyznačeném přechodu pro chodce na zelený signál „volno“. Došlo tak ke střetu přední části automobilu s pravým bokem chodkyně, která neupadla na zem a byla jen nárazem popostrčena. Po této kolizní situaci v dopravě neznámý řidič vozu zastavil, dívka dokončila své přecházení a jakmile zjistil, že není viditelně zraněná, odejel neznámo kam ve směru na Kunín. Celou záležitostí se nadále intenzivně zabývají policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně. Pro řádné zadokumentování spisového materiálu a pro upřesnění nehodového děje jsou zcela nutné další informace přítomných svědků a rovněž i výpověď dosud neznámého řidiče.

Tyto skutečnosti lze telefonicky sdělit policejnímu inspektoru nprap. Karlovi Frňkovi na policejní číslo 974 735 251, za což policisté děkují. 

 

Objasnění dvou případů krádeží jízdních kol v Novém Jičíně

Policisté z novojičínského Obvodního oddělení v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 29letému muži z Novojičínska, neboť tento na podkladě všech doposud zjištěných skutečností okolo šesté hodiny ranní 19. ledna letošního roku odcizil ze společné chodby jednoho z bytových domů na ulici Sportovní v Novém Jičíně zde volně odstavené a neuzamčené jízdní kolo, čímž poškozenému 31letému místnímu muži vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 8 tisíc korun. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že shora uvedený muž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce patnácti měsíců, který vykonal v polovině února loňského roku.

Novojičínští policisté objasnili i další případ přečinu krádeže, který se stal okolo patnácté hodiny odpolední 18. ledna 2023 na ulici Lužické v Novém Jičíně, kdy si 31letý místní muž zapůjčil od 30letého muže z Nového Jičína jízdní kolo v hodnotě 8 tisíc s tím, že si ho před zakoupením vyzkouší, přičemž na něj nasedl, odejel neznámo kam a poškozenému muži již jízdní kolo nevrátil ani nepředal finanční prostředky za přislíbený odkup. Rovněž i tento výše jmenovaný 31letý podezřelý muž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce trvání patnácti měsíců, který vykonal na konci měsíce května roku 2021.

Oba shora uvedené případy jsou nadále ve stádiu prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Další případ intoxikace osob – otrava oxidem uhelnatým na Opavsku

Komisaři Územního odboru Policie České republiky v Opavě v těchto dnech intenzivně prošetřují a prověřují dva případy mající znaky přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti. Jedná se o otravy osob oxidem uhelnatým při nedokonalém spalování zemního plynu v kotli (v tak zvané karmě) v prostorách obydlí poškozených. V této souvislosti se důsledně zjišťuje, zda nějaká fyzická či právnická osoba neporušila a nezanedbala pravidelný servisní interval kontrol a revizí daného topného tělesa, případně zda tento přístroj k ohřevu vody či k vytápění bytových prostor byl neodborně či nedbale instalován nebo s ním bylo neodborně a nedbale manipulováno. Široká veřejnost tak byla v minulém týdnu prostřednictvím médií informována o případu, který se stal v bytě jednoho činžovního domu na ulici Rybářské poblíž centra statutárního města Opavy. Pár minut před sedmnáctou hodinou odpolední 24. ledna 2023 se obdobný skutek stal v přízemí jednoho z rodinných domů na ulici Na Angru v obci Sudice, přičemž nedokonalým spalováním došlo ke zvýšení koncentrace oxidu uhelnatého (CO) v domě s naměřenou hodnotou 300 ppm jednotek CO, což mohlo být zapříčiněno zanedbáním stavebních, provozních a bezpečnostních předpisů a požadavků. Došlo tak k intoxikaci a k upadnutí do bezvědomí přítomného 30letého muže s nutností jeho hospitalizace v ostravské Městské nemocnici, dále k intoxikaci 54letého muže s nutností převozu do Slezské nemocnice v Opavě a také k intoxikaci dívek ve věku 6 a 17 let s jednorázovým lékařským vyšetřením a ošetřením.

V této souvislosti opavští policisté a kriminalisté upozorňují spoluobčany na velkou nebezpečnost starších či poškozených plynových kotlů a karem a zároveň nabádají k nutné odborné stavební instalaci, ke kontrole a k dodržování všech pravidelných revizí ze strany oprávněných soukromých i právnických osob, firem a organizací. Vhodná je přítomnost speciálních hlásičů poruch topidel.

 

Vloupání do rekonstruovaného domu v obci Suché Lazce

V blíže neustanovené době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 21. ledna a sedmnáctou hodinou odpolední 24. ledna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Ke Strážnici v Opavě, v městské části Suché Lazce přečin krádeže tím, že se vloupal a neoprávněně vstoupil do v současné chvíli neobydleného rodinného domu v rekonstrukci, kdy prohledal všechny prostory a odcizil zde volně odloženou benzínovou motorovou pilu značky Hecht, elektrickou motorovou pilu značky Hecht, sadu gola klíčů a notebook značky Acer. Poškozenému 37letému muži z Opavy tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 21 a půl tisíce korun. Touto trestnou činností majetkového charakteru se nyní zabývají policisté z Obvodního oddělení v Opavě a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného stavebního nářadí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 651.

 

Odcizení elektro koloběžky ze sklepních prostor rodinného domu v obci Raduň

Mezi devatenáctou hodinou podvečerní 21. ledna a osmou hodinou ranní 22. ledna 2023 doposud neznámá osoba spáchala na ulici Mírové v obci Raduň přečin porušování domovní svobody a přečin krádeže tím, že neoprávněně vstoupila na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů, následně vnikla do sklepních prostor tohoto obydlí a odcizila elektro koloběžku s označením Super 1600 W Electric Scooter včetně elektrické nabíječky, čímž poškozenému 58letému místnímu muži vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 19 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nadále prověřují policisté z místně příslušného Obvodního oddělení v Hradci nad Moravicí a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného jednostopého dopravního prostředku lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na hradecké policejní číslo 974 737 731.

 

Dopravní nehoda dvou osobních automobilů na Bruntálsku

Pět minut před dvaadvacátou hodinou večerní 23. ledna 2023 řídil 30letý muž polské státní příslušnosti osobní motorové vozidlo tovární značky Mercedes Benz po silnici vedoucí od obce Velká Štáhle na Bruntálsku, přičemž oproti dopravní značce „Dej přednost v jízdě“ nedal přednost osobnímu motorovému vozidlu tovární značky Lexus, který řídil 44letý muž ukrajinské národnosti a jenž jel po silnici označené číslem I/11 v přímém směru na Rýmařov. V prostoru křižovatky tak došlo ke střetu obou automobilů se způsobenou celkovou hmotnou škodou na majetku ve výši jednoho a půl milionu korun. Při této kolizní situaci v dopravě nedošlo ke zranění žádné ze zúčastněných osob, orientační dechové zkoušky vyzněly u řidičů negativně a celou záležitostí se nadále zabývají policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

 

Úmyslné poškození výtahu v obytném domě na ulici Květná v Bruntále

Policisté z bruntálského Obvodního oddělení se v současné chvíli intenzivně zabývají případem úmyslného poškození výtahu v jednom z bytových domů na ulici Květné v Bruntále. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak v době mezi třináctou a čtrnáctou hodinou odpolední 17. ledna letošního roku doposud neznámá osoba s největší pravděpodobností úmyslně rozbila stropní osvětlení a zrcadlo na vnitřní stěně kabiny výtahu a dále poškodila zasouvací výtahové dveře v přízemí domu, kdy došlo k jejich vykřivení a vysazení z kolejnic, čímž poškozené právnické organizaci vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 25 tisíc korun. Tento přečin poškození cizí věci nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Bruntále a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k důvodům jejího protiprávního jednání a chování, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bruntálské policejní číslo 974 731 651.

 

Vloupání do prodejny na ulici Říční okruh v Krnově

V přesně nezjištěné době mezi čtrnáctou hodinou odpolední 22. ledna a devátou hodinou dopolední 23. ledna tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Říční okruh v Krnově přečin krádeže tím, že se po rozlomení zámku dveří vloupal do jedné ze zdejších prodejen, kterou prohledal a následně z jednotlivých vitrín a šuplíků odcizil různé druhy a množství šperků ze žlutého a bílého kovu a také z chirurgické oceli, čímž poškozené místní právnické i fyzické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši okolo 100 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní intenzivně prověřují policisté z Obvodního oddělení v Krnově v úzké spolupráci s bruntálskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele nebo k nálezu cenných věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na krnovské policejní číslo 974 731 731 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

20. 1. 2023

Úmyslným poškozením skleněných výplní na nádražní budově se zabývají bílovečtí policisté

V blíže neustanovené době mezi 10. a 17. lednem letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Na Nádraží v Bílovci přečin poškození cizí věci tím, že úmyslně rozbil nejméně sedm skleněných výplní oken na zdejší nádražní budově. V těchto skleněných tabulích přesně nezjištěným způsobem způsobil malé drobné praskliny, čímž vznikla poškozené právnické osobě z Prahy celková hmotná škoda na majetku ve výši okolo 280 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Bílovci a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k důvodům jejího protiprávního jednání a chování lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bílovecké policejní číslo 974 735 701 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Opětovná žádost o svědecké informace s fotografií doposud neznámého muže

V odpoledních hodinách 29. listopadu 2022 se osobně dostavila do budovy Obvodního oddělení Policie České republiky v Novém Jičíně 60letá žena z Novojičínska a uvedla, že v době mezi 13:50 hodin a 14:30 hodin téhož dne, tedy 29. listopadu uvedeného roku, na blíže neupřesněném místě od bankomatu Komerční banky na ulici 5. května, přes Masarykovo náměstí a ulici Žerotínovou až k budově Domova Duha na ulici Bezručové v Novém Jičíně a za přesně nezjištěných příčin vytratila finanční prostředky na hotovosti ve výši 38 tisíc korun. Jak bylo zjištěno, tak žena si po výběru peněz z bankomatu tyto chtěla uschovat do vnitřní kapsy svého kabátu, jenže tato kapsa byla pouze dekorativní a měla díru, což poškozená netušila.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem policisté z novojičínského Obvodního oddělení žádají nálezce ztracené finanční hotovosti, aby se dostavil osobně na jejich policejní služebnu za nprap. Petrou Škapurovou (telefon 974 735 676), telefonicky se ozval na novojičínské policejní číslo 974 735 651 případně kdykoli na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158. Policisté za toto svědectví děkují, poněvadž tato skutečnost je velmi důležitá pro řádné zadokumentování spisového materiálu. Policisté i poškozená žena zároveň děkují i svědomitému nálezci finančních prostředků. Zároveň je přiložena fotografie muže, který by k předmětné záležitosti mohl podat a sdělit velmi kladných a podstatných informací a poznatků.

 

Objasnění případů vloupání do zahradních objektů na ulici Záhumenní v Kopřivnici

V těchto dnech policisté z kopřivnického Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže, ze kterých je důvodně podezřelý 30letý místní muž tím, že od začátku letošního roku několikráte neoprávněně vstoupil na oplocené pozemky zahradních chatek a domů na ulici Záhumenní v Kopřivnici a zde zcizoval různé věci, čímž poškozeným fyzickým i právnickým osobám vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši zcela zřejmě převyšující finanční částku 5 tisíc korun.

Jak bylo prvotními procesními úkony zjištěno a prokázáno, tak shora uvedený 30letý muž od odpoledních hodin 13. ledna do ranních hodin 17. ledna 2023 na ulici Záhumenní v Kopřivnici nejméně v pěti případech neoprávněně přelezl oplocení na pozemky zdejších rodinných domů či přilehlých zahradních chat a z volně přístupných zahradních pergol a po vloupání do zahradního domku a zahradních chat odcizil různé věci jako například náramkové hodinky, řetízky ze žlutého kovu, odznaky a pamětní mince, elektrický šroubovák, láhve alkoholických nápojů, motorovou pilu, úhlovou brusku a airsoftovou pistoli. Celá záležitost je nadále ve stádiu prověřování ze strany kopřivnických policistů v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty.

 

Pozor na podvodné investice do kryptoměny

Policisté z obvodního oddělení Brušperk přijali oznámení od ženy, která se stala obětí podvodu při investování svých financí do kryptoměny, čímž následně přišla o úspory přesahující tři čtvrtě milionu korun. Žena se během loňského roku sama zaregistrovala na neznámou webovou stránku, která přislibovala zhodnocení jejích úspor. I přesto, že pro registraci bylo nutné zaplatit registrační poplatek v dolarové měně, a dále zaslat svůj výpis z účtu, včetně kopie občanského průkazu, žena takto učinila. Poté byla telefonicky kontaktována „investiční poradkyní“, která ji manipulativním způsobem přesvědčila, pod záminkou zhodnocení úspor, aby převedla své peníze na účet mezinárodní směnárny kryptoměny. V prvním případě se jednalo o částku 1.000 eur, které byly z poškozené vylákány, aby se ubezpečila o tom, že její vklady budou náležitě zhodnoceny. O tom ji přesvědčila volající „poradkyně“ tím, že jí ukázala fiktivní nárůst vložených investic. Následně si půjčila peníze od jiné bankovní společnosti, kamarádů i rodiny, a to především za účelem vidiny vyššího zisku z vložené finanční částky. Při následném telefonickém kontaktu ji pak volající přesvědčila, aby své finanční prostředky postupně zasílala na mezinárodní účet, u něhož však musí povolit vzdálený přístup do počítače. Pak již byly veškeré finance poškozené bez jejího vědomí z mezinárodního účtu odčerpávány a žena tak přišla o více než 750.000 Kč. V dané věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Policie opět v těchto případech varuje veřejnost před tímto podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost, jelikož ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové. Před samotnou investicí do kryptoměn je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej této měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti, a rovněž je třeba pamatovat na to, že nikomu za žádných okolností není třeba povolovat vzdálený přístup ke svému počítači.

 

Vloupání do příručního skladu u prodejny smíšeného zboží v obci Hať

V době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 18. ledna a šestou hodinou ranní 19. ledna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Lipové v obci Hať přečin krádeže tím, že se po předchozím násilném odstranění visacího zámku dveří vloupal do příručního skladu u zdejší prodejny potravin, odkud odcizil plnou deseti kilovou propanbutanovou láhev a dále devět dvou kilových propanbutanových láhví naplněných plynem, čímž poškozeným právnickým osobám vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 11 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na hlučínské policejní číslo 974 737 701 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Objasnění případů vloupání do nápojových automatů v opavských zdravotnických objektech

V těchto dnech policisté z opavského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci 33letému muži z Ostravy, neboť tento se na podkladě všech doposud zjištěných a prokázaných skutečností nejméně v šesti případech vloupal do nápojových automatů v budovách a v objektech zdravotnických zařízení na katastru statutárního města Opavy.

Tak například v polovině prosince loňského roku se za pomocí doneseného šroubováku vloupal do mincovníku automatu na kávu v prostoru čekárny nutriční ambulance v areálu Slezské nemocnice na ulici Olomoucké v Opavě a rovněž i do automatu na občerstvení v další přilehlé budově, ze kterých odcizil finanční prostředky na hotovosti v drobných mincích. Obdobně se takto protiprávně zachoval v následujících dnech (22. prosince, 24. prosince, 28. prosince) v prostoru čekárny ortopedické ambulance a ve zdravotnických budovách s označením „V“ a „N“ opavské Slezské nemocnice a také v areálu Psychiatrické nemocnice na ulici Olomoucké v Opavě, kde se obdobným způsobem vloupával do automatů na kávu a zcizoval finanční prostředky na hotovosti v drobných mincích.

Další čin spáchal i v prvním týdnu měsíce ledna letošního roku v přízemí budovy zdravotnického zařízení na ulici Sušilové v Opavě, kdy šroubovákem vypáčil dvířka zde instalovaného automatu na kávu, avšak v tomto případě se mu již nepodařilo finanční prostředky odcizit.

Každopádně shora popsaným protiprávním jednáním a chováním majetkového charakteru způsobil výše jmenovaný 33letý muž z Ostravy různým fyzickým a hlavě právnickým osobám celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši nejméně 32 tisíc korun. Celá záležitost je nadále ve stádiu prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

 

Vloupání do kabiny nákladního automobilu v obci Dětřichov nad Bystřicí

Pár minut po jedenácté hodině dopolední 18. ledna letošního roku doposud neznámá osoba využila chvilkové nepřítomnosti zaměstnance jihlavské obchodní společnosti, který jako řidič nákladního motorového vozidla tovární značky Iveco Daily přijel k motorestu Slunečná na katastru obce Dětřichov nad Bystřicí a po předchozím vypáčení zámku dveří se škodou nejméně 5 tisíc korun se vloupal do kabiny tohoto automobilu a odcizil peněženku (tak zvaný číšnický flek) s finančními prostředky na hotovosti ve výši téměř 34 tisíc korun. Tento přečin poškození cizí věci a přečin krádeže je nyní prověřován ze strany policistů z místně příslušného Obvodního oddělení v Rýmařově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených financí lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na rýmařovské policejní číslo 974 731 751 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Muž s vysloveným zákazem řízení několikráte porušil dopravní značení v Břidličné

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Rýmařově ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání 43letému muži z Bruntálska, neboť tento v několika případech řídil osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Fabia, ač má v současné chvíli vystaven status neřidiče, poněvadž mu byl pravomocným rozsudkem Okresního soudu v Šumperku vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel po dobu pěti let, a to od června loňského roku. Tato skutečnost byla věrohodně zjištěna při provedené silniční kontrole a z důkladných lustrací v dostupných evidencích ze strany službu konající policejní autohlídky z rýmařovského Obvodního oddělení třicet minut po jednadvacáté hodině večerní 17. ledna 2023 na ulici 1. Máje v obci Břidličná, kam shora uvedený řidič přijel z ulic Bruntálské a Tovární. Na základě místní a osobní znalosti policistů a sdělením předchozích podnětů občanů bylo dále prokázáno, že výše jmenovaný 43letý muž chvíli po polední době 12. ledna tohoto roku nedovoleně vjel stejným automobilem do pěší zóny na ulici Nábřežní v Břidličné, kterou projel až k jedné z prodejen, vůz na chvíli odstavil na přilehlý chodník a po vystoupení osádky z pěší zóny vyjel pryč. Takto obdobně se zachoval i pár minut po třinácté hodině odpolední 13. ledna letošního roku, přičemž po konfrontaci jeho přestupkového jednání a chování v dopravě ze strany místní ženy tuto bezdůvodně slovně napadl vulgárními výrazy. Během tohoto incidentu nedošlo k fyzickému napadení žádné ze zúčastněných osob ani ke škodě na majetku. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany rýmařovských policistů a bruntálských kriminalistů.

 

19. 1. 2023

Objasnění krádeže cukroví a vína z pozemku rodinného domu v obci Štramberk

Policisté z Obvodního oddělení v Kopřivnici v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádeže 30letému muži z Novojičínska, neboť tento podle všech doposud zjištěných a prokázaných skutečností v noční době z 5. na 6. ledna letošního roku neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů na ulici Drážné v obci Štramberk, kdy se volně pohyboval po zahradě a z přilehlé terasy domu odcizil uschované vánoční cukroví a dvě láhve vína, čímž poškozené místní majitelce vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 800 korun. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany kopřivnických policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Odcizení malého motocyklu z kůlny u rodinného domu ve Frenštátě pod Radhoštěm

V přesně neustanovené době mezi sedmnáctou hodinou odpolední 14. ledna a osmou hodinou ranní 15. ledna tohoto roku doposud neznámá osoba spáchala na ulici Školská čtvrť ve Frenštátě pod Radhoštěm přečin porušování domovní svobody a přečin krádeže tím, že neoprávněně vstoupila na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů a následně se po vypáčení dveří vloupala do přilehlé kůlny, ze které odcizila malý motocykl tovární značky Jawa Babeta typu 210 zelené barvy, čímž poškozené místní ženě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 4 tisíce korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení Policie České republiky ve Frenštátě pod Radhoštěm a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu výše uvedeného jednostopého dopravního prostředku lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na frenštátské policejní číslo 974 735 711.

 

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě v obci Hostašovice z prosince loňského roku

Policejní inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně nprap. Stanislav Pustějovský nadále intenzivně prošetřuje a prověřuje kolizní situaci v dopravě, ke které došlo 6. prosince 2022 na autobusové zastávce v obci Hostašovice. V této souvislosti žádá případné přímé svědky o další informace, které jsou velmi nutné a důležité k řádnému zadokumentování spisového materiálu. Tyto kladné podněty a různá svědectví lze telefonicky sdělit, byť i anonymně, na policejní číslo novojičínských dopravních policistů 974 735 579 případně na telefonní číslo 974 735 251.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak přibližně třicet minut po šestnácté hodině odpolední 6. prosince 2022 řídil 31letý muž osobní motorové vozidlo tovární značky Kia Rio po silnici číslo I/57 v katastru obce Hostašovice, a to ve směru od obce Hodslavice na Valašské Meziříčí, přičemž s největší pravděpodobností nedbal zvýšené opatrnosti poblíž zdejších autobusových zastávek s názvem „Hostašovice – Domoraz“ a přehlédl z levé strany jdoucí nezletilou chodkyni. Tato 13letá dívka z Novojičínska chvíli před tím vystoupila z autobusu linky 987 jedoucího z Valašského Meziříčí a přecházela místní pozemní komunikaci. Po nárazu levé přední části automobilu do jejího boku těla upadla dívka na zem a bylo jí způsobeno zranění těžšího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v nemocničním zařízení. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena řádově v několika stovkách korun. Orientační dechová zkouška i test na možnou přítomnost návykových látek v těle řidiče vyzněly negativně.

 

Podnapilý řidič automobilu způsobil na ulici K. Čapka v Novém Jičíně dopravní nehody

V těchto dnech policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky 80letému muži z Novojičínska, neboť tento dvacet minut po jednadvacáté hodině večerní 14. ledna 2023 v podnapilém stavu řídil po ulici K. Čapka v Novém Jičíně osobní motorové vozidlo tovární značky VW Golf. Při své jízdě ve směru od ulice Vančurové k ulici Anenské vlivem své podnapilosti (odborné měření dechovými zkouškami u něj prokázalo pozitivní výsledky s naměřenými hodnotami téměř 1,7 promile alkoholu v dechu) nezvládl řízení a postupně narazil do tří zde zaparkovaných osobních motorových vozidel továrních značek Suzuki Vitara, Ford Fiesta a VW Touran. Při tomto si poškodil (utrhl) pravé přední kolo na svém automobilu a svým protiprávním jednáním a chováním způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši několika tisíc korun. Ke zranění uvedeného 80letého muže ani žádné jiné osoby nedošlo, policisté mu na místě zadrželi jeho řidičský průkaz a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Silniční kontrola v obci Slavkov prokázala u 39letého muže několik protiprávních jednání

Pětadvacet minut po čtrnácté hodině odpolední 16. ledna letošního roku službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Opavě prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Olomoucké v obci Slavkov, přičemž stavěla a kontrolovala řidiče zde projíždějícího osobního motorového vozidla tovární značky Audi A4 Avant, a to 39letého muže z Opavy. Na výzvu ze strany policistů se výše uvedený muž bezdůvodně odmítl podrobit orientační dechové zkoušce, testu na možnou přítomnost omamných, psychotropních, návykových látek a jedů v jeho těle a rovněž i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči). Lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že není držitelem příslušného řidičského oprávnění pro danou podskupinu motorových vozidel, že k předmětnému automobilu není sjednáno zákonné pojištění k provozu a také, že na základě předložené kupní smlouvy nebyl vůz do deseti pracovních dnů od koupi řádně přepsán a zaevidován s ohledem na změnu vlastníka. Na místě silniční kontroly zakročující policisté sepsali s 39letým řidičem oznámení o přestupcích v dopravě podle zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a na místě byla muži zakázána další jízda. Celá záležitost je nadále v prošetřování ze strany opavských policistů a po provedených procesních úkonech bude spisový materiál postoupen podle věcné příslušnosti do správní komise Odboru dopravy Magistrátu města Opavy k dalšímu projednání a opatření.

 

 Objasnění vloupání do sklepních prostor v panelovém domě na ulici Liptovské v Opavě

V blíže neustanovené době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 11. ledna a čtrnáctou hodinou odpolední 13. ledna tohoto roku tehdy neznámý pachatel spáchal na ulici Liptovské v Opavě-Kylešovicích přečin porušování domovní svobody, přečin poškození cizí věci a přečin krádeže tím, že po vytlačení sklepního okna neoprávněně vstoupil do společných sklepních prostor jednoho z panelových domů a následně se po vypáčení dveří vloupal do sklepního boxu 47letého místního muže, odkud odcizil pánské horské jízdní kolo v hodnotě 50 tisíc korun. Další škoda ve výši nejméně 10 tisíc korun vznikla fyzické i právnické osobě na zařízení.

Na podkladě oznámení této trestné činnosti majetkového charakteru se o daný případ začali zajímat místně příslušní policisté z opavského Obvodního oddělení, kteří v těchto dnech na základě prováděného prošetřování a prověřování ustanovili osobu pachatele, kterou je 31letý muž z Ostravy. Ten se následně ke svému protiprávnímu jednání a chování plně přiznal a ve zkráceném přípravném řízení mu tak bylo sděleno podezření z výše uvedených přečinů. Celá záležitost je nadále v gesci opavských kriminalistů.

 

Případ krádeže zboží z opavského supermarketu zná pachatele

V těchto dnech policisté z opavského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 48letému místnímu muži, neboť tento na podkladě všech doposud zjištěných skutečností měl patnáct minut po osmé hodině ranní 15. ledna letošního roku v supermarketu Nákupního centra na ulici U Fortny v Opavě odcizit zboží v hodnotě jednoho tisíce korun. Volně vystavenou vakuovanou uzenou krkovici, balení pikantních klobás, balení šunky a hovězí konzervu si uschoval pod svůj svrchní oděv a bez úhrady se snažil projít pokladní zónou. Za ní však byl osloven všímavou zaměstnankyní prodejny, aby vydal zboží, což po chvíli učinil, kdy všechny shora uvedené věci odhodil na chodník před vchodem do objektu Obchodního domu z ulice Nákladní a následně urychleně utekl neznámo kam. Na základě sděleného popisu, místní a osobní znalostí prostředí, osob a možných osob pachatelů však opavští policisté téměř okamžitě ustanovili muže, který se mohl protiprávního jednání a chování dopustit. Později byl shora uvedený 48letý muž zadržen policejní autohlídkou z Oddělení hlídkové služby Územního odboru Policie České republiky v Opavě a ke své trestné činnosti se doznal. Lustracemi v dostupných evidencích bylo rovněž prokázáno, že byl výše jmenovaný muž v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Opavě mimo jiné pro úmyslný trestný čin – přečin krádeže, a to k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce osmnácti měsíců, který vykonal začátkem listopadu loňského roku. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských kriminalistů.

 

Úmyslné poškození osobního automobilu v obci Bolatice

V době mezi jednadvacátou hodinou večerní 13. ledna a sedmnáctou hodinou odpolední 14. ledna tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Slunečná v obci Bolatice přečin poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodil zde zaparkované osobní motorové vozidlo tovární značky Toyota RAV 4. Provedenými mnohonásobnými vrypy do laku téměř celé karosérie automobilu, rozbitím skleněných výplní oken, propíchnutím všech čtyř pneumatik a ulomením zpětných zrcátek vznikla poškozenému 58letému muži z Ostravy celková hmotná škoda na majetku ve výši 150 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kravařích v úzké spolupráci s opavskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k důvodům jejího protiprávního jednání a chování, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kravařské policejní číslo 974 737 721 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Případem otravy oxidem uhelnatým v opavském bytě se zabývají i policisté a kriminalisté

Komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil úkony trestního řízení ve věci přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, kterého se mohla dopustit neznámá osoba neodbornou instalací či nedbalou manipulací nebo zanedbáním servisního intervalu a revize kotle na zemní plyn značky Therm 23CL v přízemním bytě jednoho z činžovních domů na ulici Rybářské v Opavě.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno a prokázáno, tak v době mezi 16:00 a 16:45 hodin dne 17. ledna 2023 zatím přesně nezjištěným způsobem došlo k nedokonalému spalování zemního plynu při procesu hoření tak zvané karmy, čímž se zvýšila koncentrace oxidu uhelnatého (CO) v předmětném bytě a následně byly intoxikovány všechny čtyři se zde vyskytující osoby (37letý muž, 38letá žena a dva chlapci ve věku 13 a 16 let), které musely vyhledat lékařské vyšetření a ošetření s následným převozem do Slezské nemocnice Opava a do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě. Ke zranění žádné jiné osoby nedošlo, evakuace dalších osob z domu nemusela být provedena, hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na několik stovek korun, prvotními procesními úkony nebylo zjištěno cizí zavinění a celá nešťastná událost je nadále ve stádiu prověřování a vyšetřování ze strany opavských kriminalistů.

 

Případ úmyslného poškození zařízení provozovny herny v obci Úvalno objasněn

V těchto dnech policisté z krnovského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci 31letému muži z Frýdku-Místku, neboť na podkladě všech doposud zjištěných a objasněných skutečností je zřejmé, že několik minut po půlnoci 15. ledna 2023 úmyslnými kopy nohou poškodil vstupní dveře do jednoho z domů v obci Úvalno, kde se nachází herna, v prostorách této provozovny následně úmyslně převrátil nazdobený vánoční stromek a stůl a dále úderem pěstí poškodil display jednoho z hracích výherních automatů. Poškozené právnické osobě z Krnova tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši 21 tisíc korun. Důvody protiprávního jednání a chování výše uvedeného muže, jakož i další záležitosti k tomuto případu jsou nadále v prověřování ze strany krnovských policistů a bruntálských kriminalistů.

 

Vloupání do kanceláří soukromé společnosti v obci Jindřichov zná pachatele

V uplynulých dnech byla široká veřejnost prostřednictvím médií informována o případu, který se stal v noční době z 10. na 11. ledna letošního roku, kdy tehdy neznámý pachatel spáchal v obci Jindřichov přečin krádeže a přečin poškození cizí věci tím, že neoprávněně vstoupil do celo oploceného areálu zdejší soukromé společnosti a následně se po pokusu vypáčení dveří a okna a poté po rozbití skleněné výplně okna vloupal do kancelářských prostor, odkud odcizil stolní počítač, monitor, záznamník, kovovou příruční pokladnu, finanční prostředky na hotovosti v bankovkách i v drobných mincích, digitální měřák vzdálenosti, digitální posuvné měřítko, aku vrtačku, nýtovačku, nabíječku baterií a aku baterie, čímž poškozené právnické soukromé společnosti z Opavska vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 133 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru intenzivně prověřovali policisté z Obvodního oddělení ve Městě Albrechticích v úzké spolupráci s bruntálskými kriminalisty.

Doposud provedenými procesními úkony je zcela zřejmé, že shora popsanou trestnou činnost spáchal okolo jedné hodiny ranní 11. ledna tohoto roku 28letý muž z Ostravy, kdy po příjezdu do Ostravy se společně se 46letým mužem z Bruntálska pokusili odcizené věci zpeněžit v zastavárnách a v bazarech, další elektroniku uschovali a finanční prostředky si rozdělili. Na základě výše uvedených skutečností komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Bruntále 28letému muži sdělil obvinění z přečinu krádeže a z přečinu poškození cizí věci, starší 46letý muž byl obviněn z přečinu legalizace z výnosů trestné činnosti. Celá záležitost je nadále ve vyšetřování ze strany bruntálských kriminalistů.

 

17. 1. 2023

Kontrola rychlosti

V průběhu celého uplynulého pátečního dne, tedy 13. ledna 2023 se dopravní policisté Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje zúčastnili předem připravené dopravně bezpečnostní akce, která byla převážně zaměřena na řidiče motorových vozidel. Prvořadým úkolem byl dohled na bezpečnost a plynulost silničního provozu, přičemž se speciálně zjišťovalo a kontrolovalo dodržování rychlosti jízdy v obcích i mimo zastavěnou oblast, možný nesprávný způsob jízdy řidičů, jejich jízda v jízdních pruzích, technický stav dopravních prostředků, požití alkoholických nápojů či jiných návykových látek u řidičů před a během jízdy a rovněž důsledné dodržování zákazu držet v ruce (či jiným způsobem) telefonní přístroj nebo jiné hovorové a záznamové zařízení. Této speciální kontroly se zúčastnilo na osm desítek policistů z ostravského Odboru služby dopravní policie, z jednotlivých dopravních inspektorátů a z dálničních oddělení v rámci Moravskoslezského Krajského ředitelství Policie České republiky. Při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu bylo zastaveno a zkontrolováno 625 účastníků silničního provozu, přičemž bylo zjištěno téměř 200 dopravních přestupků.

Porušení rychlosti jízdy, tedy překročení nejvyšší povolené a stanovené rychlosti jízdy vozidla v daném úseku bylo zjištěno u 168 řidičů, kdy v obci překročilo rychlost 149 vozidel a mimo obec 19 automobilů. Tato přestupková jednání řidičů byla v 158 případech vyřízena na místě v příkazním řízení (v minulosti tak zvaná bloková pokuta) v celkové výši 151.800 korun a 10 skutků bylo oznámeno podle věcné příslušnosti do správního řízení daného Magistrátu města nebo Městského či Obecního úřadu k dalšímu projednání a opatření.

Orientační dechové zkoušky či odborná měření dechovými zkouškami vyzněly pozitivně na přítomnost alkoholických nápojů v dechu u 3 účastníků silničního provozu (2x přestupkové jednání, 1x přečin ohrožení pod vlivem návykové látky) a provedenými testy na možnou přítomnost jiných návykových, omamných a psychotropních látek či jedů v těle řidiče nebyl prokázán žádný případ. Jedna osoba je však důvodně podezřelá z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, poněvadž řídila automobil po předchozím vyslovení zákazu řízení.

Počet spáchaných přestupků s označením „držení telefonu nebo jiného hovorového či záznamového zařízení řidičem při jízdě“ byl vykázán v počtu 12 skutků a stejný počet 12 vozidel mělo nevyhovující technický stav. Mezi další hlavní přestupky při porušení silničního zákona byla nesprávná jízda v jízdních pruzích – 10x, celkový způsob jízdy – 10x, nezaplacené dálniční poplatky v určených úsecích – 9x, nedání přednosti chodcům před přechodem pro chodce – 9x a nedání přednosti v jízdě ostatním účastníkům silničního provozu – 2x.

Obdobné dopravně bezpečnostní akce preventivního i represivního charakteru budou následovat i v dalších dnech, týdnech a měsících letošního roku, a to v rámci celorepublikových a celokrajských vyhlášených opatření. Bezpečnost a plynulost silničního provozu budou policisté sledovat i dalšími připravovanými akcemi na teritoriích jednotlivých územních odborů v Bruntále, Frýdku-Místku, Karviné, Novém Jičíně, Opavě a Ostravě.

 

13. 1. 2023

Řidič osobního auta s vysloveným zákazem řízení ujížděl kopřivnickým policistům

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájil trestní stíhání 34letého muže z Novojičínska pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora uvedený muž pár minut před druhou hodinou ranní 10. ledna 2023 řídil na území města Kopřivnice osobní motorové vozidlo tovární značky Land Rover, ač má v současné chvíli vysloven status neřidiče, tedy že má rozsudkem Okresního soudu ve Frýdku-Místku vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu čtyřiceti osmi měsíců, a to až do října roku 2024. Celá tato záležitost byla zjištěna při běžné silniční kontrole, kterou vykonávala službu konající policejní autohlídka z kopřivnického Obvodního oddělení, která výše uvedený projíždějící automobil stavěla v Kopřivnici, v místní části Lubina. Řidič na dávané znamení k zastavení však nereagoval a rychlou a někdy i velmi bezohlednou jízdou začal policistům ujíždět v celkové délce téměř 25 kilometrů přes obec Mniší, dále přes místní polní cesty a louky až do obce Tichá a dále pak do Frenštátu pod Radhoštěm, kde na ulici Střelniční narazil do kovového zábradlí můstku přes potok Lomná.

Zde z auta vystoupil a snažil se utéci tím, že z výšky čtyř metrů skočil do koryta zdejšího potoka. Při tomto si poranil dolní končetinu a byl okamžitě zadržen zakročujícími policisty. Následně byl lékařsky vyšetřen a ošetřen v novojičínském zdravotnickém zařízení, při kterém se však bezdůvodně odmítl podrobit nejen orientační dechové zkoušce a testu na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek či jedů v jeho těle, ale také odběru biologického materiálu (/krve nebo moči). Lustracemi v dostupných evidencích nejen bylo zjištěno, že shora uvedený 34letý muž má vysloven zákaz řízení, ale také skutečnost, že osobní automobil Land Rover není řádně přihlášen v evidencích motorových vozidel České republiky a má přechodně nainstalovanou imitační registrační značku z osobního motorového vozidla tovární značky Jeep Grand Cherokee. Celá záležitost je nadále v gesci novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Případ vyhrožování s nožem v ruce v ubytovně na ulici K. Schwarze v Novém Jičíně

Policisté z novojičínského Obvodního oddělení v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení směřující k řádnému prověření a k objasnění všech skutečností nasvědčujících tomu, že se 33letý muž z Novojičínska mohl pár minut po půlnoci 9. ledna letošního roku dopustit přečinu nebezpečného vyhrožování, a to ve společných prostorách ubytovny na ulici K. Schwarze v Novém Jičíně.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním ze strany novojičínských policistů zjištěno a prokázáno, tak shora uvedený 33letý muž společně s 37letým mužem bulharské národnosti rušil noční klid, veřejný pořádek a občanské soužití ve výše zmíněné ubytovně. Jakmile je napomenul 38letý místní muž, aby svého protiprávního jednání a chování zanechali, tak uvedený mladší z mužů vytáhl z pouzdra, které měl ve svém oděvu, nůž o délce čepele 18 centimetrů, namířil jej proti 38letému muži a zde přítomné 24leté ženě z Nového Jičína a začal jim vyhrožovat napadením a fyzickou likvidací. Tomuto bezprostřednímu útoku předcházela fyzická potyčka mezi všemi třemi jmenovanými muži, u které byla přítomna i výše jmenovaná žena, která utrpěla zranění lehčího charakteru s nutností jednorázového lékařského vyšetření a ošetření v novojičínském nemocničním zařízení. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a rovněž nevznikla žádná hmotná škoda na majetku.

Kromě toho, že je 33letý muž důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu nebezpečného vyhrožování, tak se svým protiprávním jednáním a chováním mohl dopustit i přečinu výtržnictví, tak jako další dva muži ve věku 37 a 38 let. Rušením nočního klidu a občanského soužití (hlasitá hudba, křik, bouchání do stěn a nábytku) ze strany silně podnapilého 37letého muže bulharské národnosti (orientační dechová zkouška u něj tehdy prokázala pozitivní výsledek s naměřenou hodnotou přes 2,5 promile alkoholu) se v dané ubytovně již zabývali policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně okolo třiadvacáté hodiny večerní 5. ledna tohoto roku. Obě záležitosti jsou nadále ve stádiu prověřování novojičínskými policisty a kriminalisty.

 

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě mezi osobním automobilem a chodkyní. Policejní inspektor Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě prap. Filip Špaček v těchto dnech intenzivně prošetřuje a prověřuje případ kolizní situace v dopravě, který se stal třicet minut po páté hodině ranní 12. ledna 2023 v prostoru křižovatky ulic Ratibořská a Hlučínská v Opavě-Kateřinkách. V této souvislosti žádá o svědecké informace případné přímé svědky, což je velmi důležité pro upřesnění nehodového děje a pro řádné zadokumentování spisového materiálu. Tyto informace lze telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 581 případně kdykoli na mobilní telefon opavských dopravních policistů 735 788 950.

Ve výše uvedené době, tedy půl hodiny před šestou hodinou ranní 12. ledna tohoto roku řídila 26letá žena z Opavy osobní motorové vozidlo tovární značky Hyundai Tuscon po ulici Ratibořské v Opavě-Kateřinkách, a to ve směru z centra města, přičemž v křižovatce s ulicí Hlučínskou odbočovala vlevo ve směru jízdy na obce Pusté Jakartice, Oldřišov a Hněvošice. Při tomto však s největší pravděpodobností zcela přehlédla 45letou místní ženu, která přecházela silnici po vyznačeném přechodu pro chodce. Došlo tak ke střetu přední části automobilu s tělem chodkyně, která následně upadla na zem a vzniklo jí zranění lehčího charakteru s nutností následného lékařského vyšetření a ošetření ve Slezské nemocnici Opava. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechové zkoušky provedeny nebyly s ohledem na dodatečné oznámení a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši několika stovek korun.

 

Objasnění případů krádeží elektro koloběžek z opavského hypermarketu. V těchto dnech policisté z opavského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 28letému místnímu muži, neboť na podkladě všech doposud zjištěných a objasněných skutečností je zcela zřejmé, že ve dvou případech v průběhu prosince loňského roku odcizil z prodejních prostor hypermarketu na ulici Těšínské v Opavě dvě elektrické koloběžky. Prvního prosincového dne roku 2022 prošel bez úhrady pokladní zónou daného hypermarketu s volně vystavenou elektro koloběžkou značky Sencor v hodnotě téměř 7 tisíc korun a v odpoledních hodinách 6. prosince předchozího roku obdobně přes prostor samoobslužných pokladen odcizil elektrickou koloběžku značky Eljet v hodnotě bezmála 8 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní objasnili policisté z Obvodního oddělení v Opavě na základě místní a osobní znalosti prostředí a daného protiprávního jednání a chování. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

 

13. 1. 2023

Za šálu odcizenou fanouškovi až dva roky vězení

Závažnost svého jednání si zřejmě neuvědomil dvaadvacetiletý mladík z Ostravy, který před středečním hokejovým utkáním ve Frýdku-Místku odcizil šálu za tři stovky. K incidentu došlo před sportovní halou. Dotyčný měl nepozorovaně přijít zezadu k poškozenému fanouškovi místního klubu a zezadu mu z krku strhnout klubovou šálu. Následně se měl dát na útěk, kdy se za ním rozběhli další muži a křičeli, že měl ukrást šálu. Toho si povšimnul zde službu konající policista obvodního oddělení Frýdek-Místek, který mladíka zastavil. Ten následně na výzvu policisty z pod bundy vytáhl šálu a přiznal, že ji strhnul fanouškovi z krku. Muž byl následně zadržen, provedená dechová zkouška u něj vykázala 1,5 promile alkoholu v dechu. Odcizená šála se tak během několika minut vrátila zpět svému majiteli, který tak mohl zhlédnout hokejové utkání nejen v klubovém dresu, ale i se svou oblíbenou fanouškovskou šálou. Frýdecko-místečtí policisté mladíkovi po jeho vystřízlivění sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže. I když je hodnota odcizené šály „pouhé tři stovky“, jedná se o krádež na osobě, za což podezřelému nyní hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice