11. 10. 2019

V pátek 11. října od 9.00 hod. na pěší zóně v centru Kopřivnice se budou konat tradiční farmářské trhy. Kromě možnosti nákupu zeleniny, ovoce, pečiva, koření, mléčných a dalších výrobků přímo od pěstitelů a výrobců můžete shlédnout prezentaci projektu Ryba na talíř a také tradiční výstavu právě rostoucích hub a poradit se s mykologem Jaromírem Durčekem.

 

Výstava na stromech, která je již týden k vidění v parku dr. E. Beneše vyvrcholí happeningem. Výstava v letošním roce upozorňuje na podmínky pěstování kakaa v Západní Africe. Happening, který zakončí letošní výstavu na stromech, se uskuteční v pátek 11. října 2019 před Ringhofferovou vilou (v případě nepříznivého počasí u Galerie Galaxie). Začátek happeningu byl stanoven na 15:30 hodin a příchozím přiblíží zejména problematiku pěstování kakaa v Západní Africe. „Pro širokou veřejnost jsme letos připravili nejen možnost seznámit se s touto problematikou prostřednictvím již zmíněných výstavních panelů umístěných na stromech, ale dnes se uskuteční také workshop pro děti na téma cesta kakaového bobu,“ uvedla za organizátory koordinátorka projektu Zdravé město Barbora Sopuchová. Kromě workshopu dostanou účastníci happeningu možnost ochutnat výběrovou kávu anebo drobné občerstvení z fair trade výrobků a lokálních surovin. Akce je spolufinancována v rámci projektu Udržitelná města a obce pro rozvoj II podpořeného v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

 

Hlasování o vítězném KO-Projektu, akci, která bude jako vůbec první podpořena z participativního rozpočtu města Kopřivnice, začalo 10. října 2019. Participativní rozpočet je novinka, kterou město Kopřivnice zavedlo v letošním roce. Pro projekty, které navrhli sami obyvatelé města a které zkrášlí či doplní veřejný prostor v Kopřivnici, vyhradila radnice částku ve výši 500 tisíc korun. Do finále se dostaly čtyři projekty, a to konkrétně vybudování hřiště na společenskou hru pétanque, bezpečnější prostranství za domy Pod Morávií 1164/2-12, vybudování nové hrazdy v Areálu zdraví a výstavba dětského hřiště ve vnitrobloku pod ulicí Javorová. K hlasování o vítězi bude potřeba mobilní telefon. Stačí zadat adresu www.koprivnice.cz/ko-projekty a zde vybrat sekci hlasování. Každý, kdo bude chtít hlasovat, musí znát své telefonní číslo. Po rozkliknutí odkazu jej zadá, poté mu na mobil přijde ověřovací kód a ten je nutné zapsat do k tomu určené kolonky, teprve pak bude hlasující vpuštěn do hlasování. V něm dostane možnost udělit jeden záporný hlas, který ale není povinný, a dva kladné hlasy, které může rozdělit mezi dva projekty nebo dát oba jednomu projektu. Hlasovat bude možné do 7. listopadu letošního roku. Pokud si lidé nebudou jistí postupem hlasování, rádi jim s ním pomůžou v místním Informačním centru, na Senior Pointu nebo na pobočkách kopřivnické knihovny.

 

Revitalizace centra města Kopřivnice v letošním roce nezačne. Rada města v úterý 8. října 2019 na svém jednání zrušila veřejnou zakázku na zhotovitele tohoto prioritního projektu. Důvodem byla skutečnost, že všechny předložené nabídky bohužel překračovaly projektovanou cenu o cca 37 procent, což by neúměrně zatížilo rozpočet města. Společně se zrušením veřejné zakázky uložila rada odboru rozvoje města úpravu současných zadávacích podmínek a také revizi dílčích částí projektu. Ačkoliv se jedná o prioritní akci města s velkým rozpočtem, situaci komplikuje současná situace na trhu, kdy se v okolí provádí mnoho velkých investičních akcí a firmy mají spousty zakázek.

 

Vystoupejte na beskydský Mont Blanc. Je třeba postupně vyjít na pět vrcholů. Ti, kteří postupně vyjdou na všechny vrcholy, dosáhnou nastoupené výšky jako měří právě nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc. Další akce je na programu v sobotu 12. října, kdy se účastníci vydají na Kamenitý. Na Kamenitý se turisté mohou vydat z Horní Lomné, Jablunkova Návsí či z Tyry pod Ostrým. Výstupy lze uskutečnit po libovolných trasách. Účast bude potvrzována do záznamníků, které lze koupit na výstupových místech. Razítkování záznamníků bude na vrcholech výstupů mimo Skalky a Kamenitého, kde budou pořadatelé u chaty (v chatě). Čas potvrzování účasti: od 9 do 15 hodin. Jsou povoleny max. 2 náhradní individuální výstupy mimo stanovený termín. Akce se může zúčastnit každý, kdo je pevně odhodlán na vlastní nebezpečí, náklady a útrapy zdolat svůj „Mont Blanc“. Při závěrečném posezení u chaty na Kamenitém – „Mont Blancu“ budou účastníkům předány účastnické listy a turistické známky.

 

O překážkách na duchovní cestě. Děláme pro to všechno, přesto je cíl stále v nedohlednu. Vznesli bychom se jako orel, ale vždy se vyskytne nějaké ale. Toužíme po klidu a štěstí a místo toho zažíváme zmatek, vlny emocí a frustraci. Diskuse, jak z toho ven a 2 meditace mířící do srdce skutečnosti. Přednáška se uskuteční v sobotu 12. října od 13.00 hod. v rámci Divotvůrné Kopřivnice. Divotvůrnou Kopřivnici naleznete na ulici Kadláčková 553.

 

Den bez aut v Příboře. Neváhejte a oslavte společně den bez automobilismu a to v sobotu 12. října od 13.30 hod. na letišti pro bezmotorová letadla u Ranče u Michálků v Příboře. Všichni od 13.30 hod. společně vypustíte draky, od 14.30 hod. bude následovat předvedení leteckých modelů za letu na letišti. Bude připraveno občerstvení, hry a soutěže. Doprava na ranč koňským povozem. Ti, kdo se zúčastní programu na letišti, mají občerstvení zdarma. Koňský povoz lze využít i k menším projížďkám po okolí ranče. V případě velmi nepříznivého počasí se akce nekoná. Akce pořádána v rámci mezinárodní světové kampaně zaměřené na eliminaci automobilové dopravy ve městech. Jedinou podmínkou je, že se účastníci dostaví jakkoli, ale bez použití motorového vozidla.

 

XXIII. Přehlídka pěveckých sborů v Kopřivnici. Pravidelný koncert pěveckých sboru se uskuteční v sobotu 12. října od 15.00 hod. v Katolickém domě Kopřivnice. Těšit se můžete na vystoupení PS Kopřivnice, MPS Vítkovice, PS Zašová a PS Klimkovice.

 

Strašidelný hrad Hukvaldy II. aneb rozloučení se sezónou 2019. Závěrečná akce hradní sezóny 2019 je opět tady. Těšit se můžete na noční strašidelnou prohlídku hradu, dobovou hudbu, ohňovou show. Účinkovat budou skupina historického a scénického šermu Valmont, skupina scénického šermu Allegros, Krampus čerti z Frýdku-Místku a Prahy, gotická katovna Ordál, ohňová skupina Boca Fuego a skupina Růže draka. Program započne v 18.00 hod. na hradě Hukvaldy a potrvá až do 22.00 hod.

 

V Kateřinicích na Novojičínsku se již tuto neděli 13. října uskuteční 8. ročník běžeckého závodu pro závodníky všech věkových kategorií, kteří mají rádi pohyb ve volné přírodě. Závod je vhodný i pro děti. Pro malé i velké běžce je připraveno celkem 17 běžeckých kategorií. Nepřihlášení účastníci se mohou registrovat přímo na místě v den závodu. Závodníky přijede podpořit bývalý skokan na lyžích Jakub Janda. Kateřinický trail pořádá obec Kateřinice za podpory Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice.

 

Rozhlas 9. 10. 2018

Kopřivnická radnice zve všechny zájemce na seminář týkající se využití Dešťové vody a Nové zelené úsporám. Přijďte zjistit, jak využít dešťovou vodu pro domácnost i zahradu nebo jak získat finance z dotací. Seminář se uskuteční dnes 9. října od 17 hodin v 10. patře kopřivnického městského úřadu. Všichni jste srdečně zváni!

Město Kopřivnice zve na výstavu, která přibližuje sociální služby poskytované ve městě a jeho blízkém okolí. Výstava je ve vestibulu radnice k vidění do pátku 11. října. Dnes, tedy 9. října v rámci výstavy probíhá prodej výrobků z nové sociálně terapeutické dílny EFFATHA Slezské diakonie. Všichni jste srdečně zváni!

ČEZ Distribuce, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka elektrické energie v místě vyvěšení letáků s oznámením v obci Mniší dne 10. října od 8:00 – 15:00 hodin, na ulici Hřbitovní a Pabla Nerudy dne 16. října od 7:30 – 11:30 hodin. Plánovány jsou i odstávky v částech ulic Česká, 17. listopadu 1228, Dolní, K Pasekám, Lubina 114, Moravská, Na Pinkavce 1507, Nádražní, Obránců míru, Paseky, Příborská a Severní dne 17. října od 7:15 – 16:30 hodin a na ulici České 461 dne 22. října od 8:30 – 16:30 hodin, na ulici Záhumení č. 367 dne 23. října od 7:30 – 18:30 hodin.Více informací naleznete na www.cezdistribuce.cz v sekci -pro zákazníky- odstávky nebo na lince 800 850 860.
SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody na ulici Dělnické, Na Luhách, 1. května a Mírové dne 30. října od 8:00 – 14:00 hodin.

 

9. 10. 2019

Město Kopřivnice zve na výstavu, která přibližuje sociální služby poskytované ve městě a jeho blízkém okolí. Výstava je ve vestibulu radnice k vidění do pátku 11. října. Ve středu 9. října se v rámci výstavy uskuteční prodej výrobků z nové sociálně terapeutické dílny EFFATHA Slezské diakonie. Všichni jste srdečně zváni!

 

Revitalizace centra města letos nezačne, rada města 8. 10. na svém jednání zrušila veřejnou zakázku na zhotovitele projektu.

 

Anonym nahlásil 5. 10. bombu v Green clubu, po evakuaci cca 300 osob a prozkoumání vnitřních prostorů klubu byl výskyt výbušniny vyloučen.

 

Ve čtvrtek 10. 10. od 10 hodin bude spuštěno hlasování v akci KO-PROJEKTY aneb participativní rozpočet města Kopřivnice. Hlasování a více info na www.koprivnice.cz/ko-projekty

 

Veřejné projednání návrhu řešení dopravní situace v okolí ZŠ E. Zátopka se koná 14. 10. od 16 hodin v 10. patře radnice.

 

Druhé kolo náboru do First Smile Kopřivnice se koná ve Vile Machů 17. 10. od 18 hodin.

 

Nominace sportovců MS kraje lze zasílat na webu sportovec.msk.cz do 24. 11. 2019.

 

Kopřivnická radnice zve všechny zájemce na seminář týkající se využití Dešťové vody a Nové zelené úsporám. Přijďte zjistit, jak využít dešťovou vodu pro domácnost i zahradu nebo jak získat finance z dotací. Seminář se uskuteční ve středu 9. října od 17 hodin v 10. patře kopřivnického městského úřadu. Všichni jste srdečně zváni!

 

Tržby společnosti TATRA TRUCKS za devět měsíců letošního roku přesáhly tři miliardy korun, EBITDA činí čtvrt miliardy Kč. TATRA TRUCKS letos získala několik významných zakázek, a to jak na domácím trhu, tak v zahraničí. V polovině srpna podepsala společnost kontrakt s Ministerstvem obrany ČR za více než půl miliardy korun, navázala na loňské dodávky podvozků pro vojenské aplikace do Brazílie a velkou zakázku plní kopřivnická společnost i pro jordánského zákazníka.

 

Putovní výstava o ohrožených živočiších. 7. 10. 2019 – 31. 10. 2019 Čítárna knihovny v kulturním domě, Kopřivnice.

 

Dobrodružná cesta Martina Ondráška se stanem po USA. Národní parky USA – 10. 10. 2019 – Čtvrtek 18.00.

 

KDK zve na představení Koule (1. divadelní předplatné) a to 10. října., přijede Martin dejdar, a další známé tváře.

 

Farmářský trh 11. 10. od 9 do 16 hpd, prezentace projektu Ryba na talíři, mykologická poradna pana Durčeka.

 

V pondělí 30. září podepsal kopřivnický hokejový klub na tři roky smlouvu s novým generálním partnerem, který je i generálním partnerem našich házenkářů. Nový sportovní název klubu je od 1. října HC ISMM Kopřivnice a oficiální představení generálního partnera bude dne 12. října při příležitosti domácího utkání s Havlíčkovým Brodem.

 

Galerie Galaxie se zaplnila v pátek 27. září 2019, a to již dopoledne, kdy se do objektu vypravili radní, aby se seznámili s postupem rekonstrukce. O proměnu bývalé konírny v Galerii galaxie se stará Magdalena Holubová a nezisková organizace Purpura, což je otevřená skupina dobrovolníků různých profesí a zaměření, kteří se rozhodli vytvořit v Kopřivnici první art brut galerii ve střední Evropě pro umělce čistého srdce. Setkávají se tu nejen výtvarníci, aktuálně vystavuje fotografie Hanka Šrajerová a pátečním akustickým koncertem sbírku pro Galaxii podpořili kopřivničtí muzikanti – Lenka Szabo Hrůzová, bratři Galiové a Vašek Kocián. Dobrovolné vstupné a dary pomáhají dotáhnout do konce letošního roku 1. etapu rekonstrukce, měl by být dokončen interiér podle disajnéra Tomáše Kadeřábka. Purpura děkuje všem posluchačům za podporu, v dobrovolné kasičce se sešlo 2310 korun.

 

Kraj chce vychovávat nadané studenty techniky. Vznikne nové lyceum. Moravskoslezský kraj se chce mnohem více zaměřit na technicky nadané mladé lidi a proto vznikne v Ostravě Technologická a podnikatelská akademie. Sídlo bude mít na Vysoké škole báňské a univerzitní profesoři tam budou i vyučovat. Středoškoláci budou mít díky tomu k dispozici nejmodernější techniku.

Zastupitelé Moravskoslezského kraje se snaží přilákat co nejvíce mladých lidí k technickým oborům. Začíná se už v některých mateřských školkách, kde děti chodí do dílny vyrábět nejrůznější předměty. Nyní přichází kraj s úplnou novinkou v rámci země. V prostorách VŠB vznikne Technologická a podnikatelská akademie pro mimořádně technicky nadané žáky. „Chceme dát šanci talentovaným mladým lidem,“ vysvětluje hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

Součástí akademie bude nová střední škola, vzdělávací středisko pro učitele a tréninkové středisko pro žáky z ostatních škol, které kraj zřizuje. Na vzdělávání žáků se budou podílet univerzitní odborníci a inovativní firmy. Lyceum je bude zároveň motivovat, aby vysokou školu studovali právě zde a neodcházeli z kraje. „Jestliže o to mají zájem, musíme jim vybudovat zázemí a proto se škola bude budovat v prostorách VŠB. Studenti tak budou mít přístup k laboratořím a novým technologiím,“ dodává hejtman.

Nová akademie vznikne ve dvou fázích. Od září 2020 bude první rok činnosti zaměřený na odborné vzdělávání pedagogů. První žáci oboru Technické lyceum nastoupí v září 2021. Ročně by mělo přijít 30 žáků.

 

Rozhlas 8. 10. 2019

Město Kopřivnice zve na výstavu, která přibližuje sociální služby poskytované ve městě a jeho blízkém okolí. Výstava je ve vestibulu radnice k vidění do pátku 11. října. Zítra, tedy ve středu 9. října se v rámci výstavy uskuteční prodej výrobků z nové sociálně terapeutické dílny EFFATHA Slezské diakonie. Všichni jste srdečně zváni!

Kopřivnická radnice zve všechny zájemce na seminář týkající se využití Dešťové vody a Nové zelené úsporám. Přijďte zjistit, jak využít dešťovou vodu pro domácnost i zahradu nebo jak získat finance z dotací. Seminář se uskuteční ve středu 9. října od 17 hodin v 10. patře kopřivnického městského úřadu. Všichni jste srdečně zváni!

ČEZ Distribuce, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka elektrické energie v místě vyvěšení letáků s oznámením na těchto ulicích: Havlíčkova, Husova, Komenského, Palackého, Pod Stadionem a Tyršova dne 8. října od 7:30 – 12:30 hodin. Na ulici Pod Bílou horou taktéž 8. října od 12:30 – 15:00 hodin. Další odstávka elektrické energie proběhne v obci Mniší dne 10. října od 8:00 – 15:00 hodin, na ulici Hřbitovní a Pabla Nerudy dne 16. října od 7:30 – 11:30 hodin. Plánovány jsou i odstávky v částech ulic Česká, 17. listopadu 1228, Dolní, K Pasekám, Lubina 114, Moravská, Na Pinkavce 1507, Nádražní, Obránců míru, Paseky, Příborská a Severní dne 17. října od 7:15 – 16:30 hodin a na ulici České 461 dne 22. října od 8:30 – 16:30 hodin, na ulici Záhumenní č. 367.
Více informací naleznete na www.cezdistribuce.cz v sekci -pro zákazníky- odstávky nebo na lince 800 850 860.

 

7. 10. 2019

Ve vestibulu kopřivnické radnice je umístěna nová výstava, která návštěvníkům úřadu přiblíží sociální služby a jejich současnou nabídku ve městě. Výstava, které bude patřit období od 7. do 11. října 2019, se uskuteční v rámci jedenáctého ročníku celonárodního Týdne sociálních služeb. „Cílem výstavy bude ukázat široké veřejnosti, že sociální služby jsou kvalitní, pomáhají lidem a zachovávají lidskou důstojnost a soběstačnost,“ uvedla za odbor sociálních služeb a zdravotnictví Blanka Uherková. V rámci výstavy budou prezentovány sociální služby, které jsou poskytovány na území města Kopřivnice. „Návštěvníci se seznámí se základními informacemi o každé službě. Součástí budou také fotografie ze zařízení,“ přiblížila Blanka Uherková s tím, že ve středu 9. října 2019 proběhne také prodejní výstava výrobků z nové sociálně terapeutické dílny EFFATHA Slezské diakonie. Součástí týdne sociálních služeb budou dny otevřených dveří, kdy se lidé mohou se službami seznámit podrobněji. Pro zájemce budou konkrétně v Kopřivnici dveře otevřeny v pondělí 7. října v Denním stacionáři Kopretina Střediska sociálních služeb města Kopřivnice, o den později v úterý 8. října v sociálně terapeutických dílnách EFFATHA Slezské diakonie nebo Nízkoprahovém denním centru Racek spolku „Máš čas?“. Vše uzavře středa 9. října, kdy budou moci lidé navštívit nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kamarád Armády spásy.

Na území Kopřivnice v současné době působí 12 poskytovatelů sociálních služeb, kteří své služby poskytují cca tisícovce klientů. Pracují zde desítky zaměstnanců, kteří ctí jejich individuální potřeby

a pomáhají řešit nepříznivou sociální situaci v jejich přirozeném prostředí tak, aby byli schopni začleňování do společnosti.

Dny otevřených dveří:

pondělí 7. října 2019

– od 14 do 17 hodin v Denním stacionáři Kopretina Střediska sociálních služeb města Kopřivnice na ulici Francouzské

úterý 8. října 2019

– od 9 do 10:30 a od 14 do 16 hodin v sociálně terapeutických dílnách EFFATHA Slezské diakonie na ulici Školní

– od 13 do 15 hodin v Nízkoprahovém denním centru Racek spolku „Máš čas?“ na ulici Horní

– od 8 do 11:30 a od 12:30 do 17 hodin ve službách Armády spásy prevence bezdomovectví a sociálně aktivizační služby pro rodiny na ulici Horní

středa 9. října 2019

– od 12 do 16 hodin v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Kamarád Armády spásy na ulici Francouzské

 

NJ Nemocnice společně s kosmetickou poradkyní Petrou Písteckou zve dárkyně na darování krve či plazmy na novojičínské transfuzní stanici. Každou dárkyni ihned nalíčíme, nebo obdarujeme poukazem na poradenství v péči o pleť.

 

DDM Kopřivnice příští rok nabídne nové kroužky a novou technikou vybaví jak Mediaklub, tak modelářské dílny, které se díky stavebním úpravám změní na učebnu robotiky a kybernetiky. Realizace stavebních prací se plánuje na příští letní prázdniny a celkové náklady projektu přesáhnou 2,6 milionu korun, z čehož 2,4 milionu korun bude hrazeno z Integrovaného regionálního operačního programu. Technický kroužek se v novém školním roce přesune z dílen na ZŠ M. Horákové do rekonstruovaných prostor a nový kroužek robotiky by se měl otevřít v říjnu příštího roku.

Ve čtvrtek 26. září byla zahájena nová Křížovkářská liga. Do ní se mohou registrovat v MIC místní senioři starší 60 let. Na stejném místě si po dobu deseti týdnů budou vyzvedávat každý čtvrtek křížovku a na úspěšné luštitele čeká drobná odměna. Podmínkou je odevzdat ve stanoveném termínu formulář se všemi tajenkami. Po skončení bude navíc ze všech účastníků losováno několik dalších výherců hodnotnějších cen.

Kopřivnické koupaliště bylo v letošní sezóně otevřeno od 7. června a s téměř 8 tisící návštěvníků do konce června se jednalo o nejlepší návštěvnost v tomto měsíci v historii provozu. Další dva měsíce byly průměrné s počtem návštěvníků do šesti tisíc. Celkově naše koupaliště letos navštívilo 19500 lidí. I přes mírné navýšení vstupného sezóna skončí provozní ztrátou, což je dle provozovatele dáno zejména vysokými cenami za vodu a elektřinu a i díky zvyšujícím se požadavkům předpisů na zajištění bezpečnosti koupajících dozorem plavčíků, které navyšují výdaje na mzdy.

 

Na mezinárodní hudební interpretační soutěž o prázdninách ZUŠ Zdeňka Buriana navázala dalším mezinárodním projektem – Master class 2019, tedy výukou zahraničních hudebníků všech věkových kategorií. Přihlásilo se 15 jihokorejských hudebníků ve hře na housle, violoncello, kontrabas, příčnou flétnu a klarinet. Rozdíl mezi běžnou lekcí a master class je obvykle v nastavení průběhu. Během master class obvykle všichni studenti sledují, jak lektor pracuje s jedním studentem. Ten zpravidla hraje jednu skladbu, kterou si připravil, a lektor mu radí, jak hrát lépe. Často do výkladu zahrnuje vedle výtek technických chyb i ukázky hry v konkrétních pasážích. V pozicích lektorů pracovali především učitelé ZUš ZB. Nově nacvičené skladby pak absolventi masters class provedli na galavečeru v piaristickém klášteře v Příboře.

 

Zapojte se do oslav 25 let KTK a využijte možnosti vyhrát některou z hodnotných cen. Máme pro vás: Soutěžní kvíz KTK o zajímavé ceny, Prohlídku televizního studia KTK a Soutěž o nejstarší smlouvu s KTK, ta začala 1. října. Jste-li našimi zákazníky minimálně 20 let, pak najděte smlouvu a přineste nám ji ukázat na kontaktní místo, zapíšeme vás do soutěžního seznamu. 13 nejstarších smluv odměníme. Stěhování v rámci města není překážkou. Soutěž o nejstarší smlouvu s KTK končí 15. listopadu 2019. Odměnou budou slevy na televizní služby a kvalitní víno.

 

Ve čtvrtek 10. října abonenti Divadelního předplatné 2019/2020 poprvé uplatní permanentku na nový ročník. Letos je naplánováno 6 představení a 3 speciály. Na úvod je připraveno divadelní zpracování skandální rozhlasové hry KOULE. Původní rozhlasová verze, kterou režisér Aleš Vrzák natočil s Pavlou Tomicovou v roli Koulařky a Janem Vondráčkem jako Moderátorem vyšla i na CD a posluchači ČRo ji zvolili Hrou roku. V inscenaci ožívá spousta postav minulosti i současnosti, ať už přímo, či spíše typově. Koule je jedním z aktuálních dramat z naší současnosti, jaká se na českých jevištích v poslední době ukázala. Ústřední postavou je koulařka Milena v podání Pavly Tomicové.

 

Počítačové kurzy pro seniory budou opět probíhat na Vanaivanu. Půjde o tři jednotlivé jednodenní kurzy, které se uskuteční v pondělí 7., 14. a 21. října v době od 17 do 19 hodin.

 

PŘEDNÁŠKA: IMUNITA u dětí z pohledu celostní medicíny, Po 7. 10. 2019 – Divotvůrna od 11 hod.

 

Akademická posluchárna v kulturním domě Promítání dokumentárního filmu z projektu Promítej i ty! Krajina v tísni. Promítání 7. 10. 2019, Pondělí18.00.

 

Nízkoprahové denní centrum Racek– sociální služba pro osoby bez přístřeší chystá den otevřených dveří 8. ŘÍJNA 2019 od 13:30 do 15:30.

 

Kopřivnický klub esperanta zve na kurzy, každé úterý od 17 hodin na skautském centru, první lekce 8. 10.

 

Kopřivnická radnice zve všechny zájemce na seminář týkající se využití Dešťové vody a Nové zelené úsporám. Ve středu 9. října od 17 hodin v 10. patře kopřivnického městského úřadu.

 

Přednáška Mgr. Ladislava Cvíčka z cyklu Spisovatelé k zamyšlení. Téma Božena Němcová ve středu 9. 10. 2019 Vila Machů, 18:00

 

4. 10. 2019

Osm desítek osob z řad hasičů (56), Policie ČR (18) a zdravotníků ZZS MSK (6) se zapojilo v úterý 1.10.2019 odpoledne v Kopřivnici, místní části Lubina (okres Nový Jičín) do taktického cvičení složek IZS, zaměřeného na odstraňování následků po dopravní nehodě dodávkového automobilu a cisterny převážející nebezpečnou látku, a to na silnici II/464. Bylo zde celkem osm zraněných. Hasiči po průzkumu místa mimořádné události vyprošťovali zraněné osoby z havarovaných vozidel, zastavili a likvidovali únik nebezpečné látky z automobilové cisterny a zachytávali olejovou skvrnu na nedaleké řece Lubině. Také třídili zraněné osoby metodou START a poskytovali jim předlékařskou pomoc. Cvičilo zde i v protichemických oblecích celkem sedm jednotek hasičů – dvě profesionální z HZS Moravskoslezského kraje (stanice Nový Jičín a Bílovec) a pět dobrovolných – Kopřivnice, Kopřivnice-Lubina, Frenštát pod Radhoštěm, Studénka a Příbor.

Policie se starala o zajišťování veřejného pořádku a bezpečnosti v prostoru nehody a jejím blízkém okolí, usměrňování a řízení dopravy. ZZS MSK třídila zraněné osoby metodou START a ošetřovala je na místě nehody.Před zahájením cvičení členové Českého červeného kříže z Ostravy velmi věrně namaskovali figuranty s imitací různých druhů zranění – např. pneumotoraxu, otevřené zlomeniny nohy, tepenného krvácení aj.

 

V plavecké soutěži měst obsadila Kopřivnice 3. místo, zúčastnilo se 416 osob s celkovým počtem 7054 bodů.

 

Od 10. 10. do 7. 11. bude na webu probíhat veřejné hlasování o 4 projektech, které se ucházejí o půlmilionovou podporu z participativního rozpočtu.

 

Tzv. Včelín na ul. Záhumenní by mohl být od prosince 2019 bezdoplatkovou zónou.

 

Dva případy napadení ostrahy nemocnice bezdomovcem během posledního roku a celkem 515 případů neoprávněného vniknutí do areálu nemocnice, z čehož u 190 těchto incidentů bylo dokonce nutné přivolat hlídku městské policie. Nejen tyto statistiky, ale i provedený bezpečnostní audit přinutily vedení Nemocnice Nový Jičín přijmout další opatření vedoucí k posílení bezpečnosti pacientů a zaměstnanců.

 

PŘEDNÁŠKA: Na Bramboře kolem světa. V pátek 4. října od 18.30 hod. v akademické posluchárně v Kulturním domě Kopřivnice proběhne přednáška Kateřiny Kadlusové a Františka Nykla a jejich cestě před čtyři kontinenty. Nikdy předtím nedojeli na motorce dál než do Švýcarska, nikdy předtím neopustili hranice Schengenu. I přesto se Kateřina Kadlusová a František Nykl na jaře 2016 vyhoupli do sedla staré motorky Brambory a neohroženě se vypravili na cestu kolem světa. Během své 560 dní trvající pouti projeli 29 zemí na 4 kontinentech. Ujeli při tom asi 90 000 km a spálili na 6 500 litrů benzínu. Jaké to je zabalit si svých pár švestek, vyhoupnout se do sedla a po rok a půl s motorkou brázdit svět? A ještě ke všemu v páru? Neváhejte a přijďte si poslechnout veselé historky a zkušenosti, které během své cesty kolem světa na Bramboře tihle dva blázni nasbírali!

 

Výstup na Mount Everest v Kopřivnici. V sobotu 5. října odstartuje 8. ročník výstupu na Mount Everest. Sraz v sobotu v 10.00 hod. u sjezdovky na červeném kameni. Akce bude ukončená v neděli 6. října v 10.00 hod. Prezentace účastníku v sobotu od 8.00 do 10.00 hod. Startovné 250 Kč dospělý, 50 Kč děti a mládež. Přihlásit se můžete buď jako sólolezec (muži, ženy, profi), duolezci, družstva (děti a mládež do 18 let, muži, ženy). Everest si mohou vyšlápnout i třídní kolektivy, sportovní kluby, rodiny s dětmi. Odměnou bude medaile, diplomy, upomínkové předměty. Třídy a kluby získají míče.

 

Neváhejte a oslavte společně den bez automobilismu a to v sobotu 5. října od 13.30 hod. na letišti pro bezmotorová letadla u Ranče u Michálků v Příboře. Všichni od 13.30 hod. společně vypustíte draky, od 14.30 hod. bude následovat předvedení leteckých modelů za letu na letišti. Bude připraveno občerstvení, hry a soutěže. Doprava na ranč koňským povozem. Ti, kdo se zúčastní programu na letišti, mají občerstvení zdarma. Koňský povoz lze využít i k menším projížďkám po okolí ranče. V případě velmi nepříznivého počasí se akce nekoná. Akce pořádána v rámci mezinárodní světové kampaně zaměřené na eliminaci automobilové dopravy ve městech. Jedinou podmínkou je, že se účastníci dostaví jakkoli, ale bez použití motorového vozidla.

 

Pochod po naučné stezce Leoš Janáček očima dětí se uskuteční v neděli 6. října. Sraz v 13.30 hod. v Informačním centru Hukvaldy, kde vás budou čekat teplé nápoje, pár zajímavostí o Leoši Janáčkovi a nový leták k naučné stezce. Budete mít možnost projít si trasu naučné stezky dlouhé 8 km nebo její zkrácenou cca 6 km variantu společně s jejími tvůrci. Cestou budou dvě zastávky na občerstvení (Hukvaldský pivovar a Hospůdka na koupališti). Děti za absolvování trasy získají odměnu. Více na emailu: strakos.jiri@seznam.cz

 

UMĚNÍ V KINĚ: Degas: Vášeň pro dokonalost v Kopřivnici. Putujte s námi z vynikající výstavy v muzeu Fitzwilliam v Cambridge, jehož rozsáhlá sbírka Degasových děl je tou nejreprezentativnější v Británii, do ulic Paříže. S exkluzivním přístupem k různorodým vzácným dílům vypovídá tento film fascinující příběh o snahách Degase o dokonalost a to jak experimentováním s novými technikami, tak i studiem starých mistrů. Někdy frustrovaný svým vlastním selháním, byl Degas vyčerpáván obsesivními představami a poruchami zraku, ale jeho odhodlání zachytit každodenní život bylo zřejmé v každém tahu, který udělal. Mnohé Degasovy kresby a plastiky, se kterými nebyl zcela spokojen, byly po celou dobu jeho života uchovávány v soukromí. Nyní je považujeme za jedny z nejkrásnějších, do detailu provedených expresivních prací moderní éry. Prostřednictvím vyprávění přátel a komentátorů a skrze Degasovy dopisy, tento film odhaluje mnohem komplexnější pravdu o jednom z nejvlivnějších francouzských umělců konce 19. století a umožňuje nám nahlédnout do Degasovy umělecké mysli. Dokument se odehraje v neděli 6. října od 15.30 hod. v kině Kopřivnice.

 

Město Kopřivnice se v letošním roce zařadilo mezi třicet měst Paměti národa – jedné z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Od středy 2. října 2019 začne ve městě pásmo akcí věnovaných 30. výročí sametové revoluce.
Oslavy 30. výročí sametové revoluce odstartovaly v Kopřivnici již tuto středu, tedy 2. října a trvat budou do 17. listopadu letošního roku. Během měsíce a půl je připraveno mnoho akcí, které mají široké veřejnosti připomenout události vztahující se k 17. listopadu 1989. Programem oslav výročí sametové revoluce se Kopřivnice připojí k Paměti národa, jedné z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili dva totalitní režimy — nacismus a komunismus. Hlavním pořadatelem oslav je město Kopřivnice ve spolupráci s Kulturním domem Kopřivnice, kopřivnickými školami, spolky a organizacemi.

 

Rozhlas 2. 10. 2019

Město Kopřivnice se zapojilo do Plavecké soutěže měst. Pokud rádi plavete, přijďte si otestovat svou kondici na stometrové trati a to již dnes ve středu 2. října na krytý bazén v Kopřivnici až do 21 hodin. Pro všechny zúčastněné je připraven drobný dárek a hodina plavání zdarma. Přijďte podpořit Kopřivnici, těšíme se na vás. 

 

2. 10. 2019

Místní akční plán v novém školním roce nabízí zajímavé rodičovské kurzy. Kopřivnice – S novým školním rokem přichází Místní akční plán ORP Kopřivnice II (MAP II) s nabídkou kurzů pro rodiče dětí a žáků. ve středu 2. října 2019, se bude diskutovat o jedech a protijedech v komunikaci mezi rodinnými příslušníky. „Chceme touto cestou rodiče seznámit se současnými přístupy komunikace v rodině, navést je, jak rozvinout komunikaci, či jak zabránit zbytečným konfliktům s rodinnými příslušníky,“ okomentovala náplň semináře s názvem Jedy a protijedy v komunikaci v rodině Eva Kytková a dodala: „Komunikací účastníky provede erudovaný odborník a sociální pedagog v jedné osobě Milena Mikulková.“ V pořadí druhý seminář v novém školním roce se opět uskuteční v čase od 16 do 18 hodin. Vstup zcela zdarma.

 

Plavecká soutěž měst nabídne možnost stát se reprezentantem Kopřivnice. Staň se reprezentantem Kopřivnice! Zapojili jsme se do Plavecké soutěže měst, která se uskuteční ve středu 2. října 2019. Věk nehraje roli, plavat za město může příští týden každý! Plavecká soutěž měst, která se uskuteční na Krytém bazéně Kopřivnice, má jednoduchá pravidla. „Ženy, muži, malí i velcí si mohou v daný den, v letošním roce ve středu 2. října, zkusit libovolným stylem na čas zaplavat trať o délce 100 metrů,“ uvedla za organizátory v Kopřivnici Barbora Sopuchová, koordinátorka projektu Zdravé město s tím, že účastníci akce si budou moci nejen otestovat svou aktuální formu, ale zároveň se na chvíli proměnit v reprezentanta Kopřivnice. Plavat se ve středu 2. října 2019 bude v Kopřivnici od 6 do 21 hodin. V době od 8 do 13 hodin se soutěže zúčastní kopřivnické školy, od 13 do 14 hodin poplavou tzv. za město senioři. Ostatní mohou na krytý bazén přijít a odplavat svou „stovku“ kdykoliv během dne. „Všichni, kteří se rozhodnou Kopřivnici v této soutěži podpořit se mohou na krytém bazéně po odplavání zdržet. Dostanou hodinu plavání zdarma. Nutné bude pouze zaplatit vratnou zálohu za čip, která činí 100 korun,“ doplnila informace Barbora Sopuchová.

 

Kreativní dílnu na čtvrtek 3. 10. 2019 připravil Klub seniorů Kopřivnice, od 8:30, můžete si vyzkoušet různé techniky ručních prací a inspirovat se na dlouhé zimní večery.

 

Mateřské centrum Klokan zve na Kurz osobnostního rozvoje pro ženy „Rose“, začíná ve Čt 3. 10. 2019.od 9.00 – 11.30.

 

V pátek 4. října jste zváni na cestopisnou besedu Kateřiny Kadlusové a Františka Nykla s názvem Na Bramboře kolem světa. Přednáška s besedou v Akademické posluchárně Kulturního domu Kopřivnice začíná v 18:30 hodin.

 

Na pultech turistických informačních center Beskyd je k dispozici nový tištěný materiál Beskydy pěšky. Mapuje 31 známých i méně známých výletů napříč turistickou oblastí Beskydy-Valašsko a celkem nabídne na 360 kilometrů značených tras. Výlety jsou vhodné i pro rodiny s dětmi s kočárky. Matriál je připraven také v Polštině a je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje a Fondu cestovního ruchu turistické oblasti Beskydy-Valašsko.

 

Pokračuje přednáškový cyklus mgr. Ladislava Cvíčka o spisovatelích ve vile machů. Přenášející pedagog pasoval Vilu na literární kavárnu, kde dostávají prostor autoři jak žijící, tak ti, co tvoří historickou podstatu české literatur, za což si rodina Machů zaslouží velkou pochvalu. Po sérii přednášek s podtitulem Spisovatelé pro radost je nyní otevřen cyklus s názvem Spisovatelé pro zamyšlení.

 

V letošním Týdnu knihoven od pondělí 30. září do pátku 4. října nabízíme všem zapomnětlivým čtenářům jedinečnou příležitost vrátit dlouho vypůjčené knihy bez sankčních poplatků – pokud vše vrátíte v pořádku, budou vám upomínky prominuty!

 

Od pondělí 23.9.2019 působí sociální pracovnice odboru soc. věcí a zdravotnictví v Centru Pětka. Tzn. lichý týden v pondělí v knihovně od 15.30 do 16.30, sudý týden v úterý v Klokanovi od 9:00 do 10:00. S jakými problémy se můžou občané obrátit o radu či pomoc na sociálního pracovníka? Pokud občan:

– má dluhy či finanční potíže (poradíme jak postupovat, na koho se obrátit, koho oslovit atd.),

– nemůže najít práci či má dotazy z oblasti pracovně právní,

– neví, na koho se obrátit při vyřizování různých dávek či nároků, zda má na dávku nárok, co je třeba doložit, případně pomoc při vyřizování těchto nároků,

– nemá přístup k vhodnému bydlení nebo má potíže související s bydlením,

– trápí ho problémy v rodině nebo ve vztazích,

– potřebuje pomoc při výchově dětí,

– potřebuje podporu při zvládání péče o sebe a domácnost,

– potřebuje podporu při překonávání překážek spojených se zdravotním či jiným hendikepem,

– potřebuje podporu při zvládání péče o své blízké, kteří jsou nemohoucí či nesoběstační

 

Rozhlas 30. 9. 2019

Stavební společnost HOMOLA a.s. oznamuje, že v průběhu září a října letošního roku probíhá rekonstrukce plynovodu, a to v rozsahu celé ulice I. Šustaly a severní části ulice Husovy. Stavební činnost probíhá i mimo pracovní dny, od ranních do podvečerních hodin, proto zhotovitel stavby žádá o shovívavost ke zvýšené hlučnosti, prašnosti a k omezení parkovacích míst v průběhu stavebních prací.

Město Kopřivnice se zapojí do Plavecké soutěže měst. Pokud rádi plavete, přijďte si otestovat svou kondici na stometrové trati ve středu 2. října na krytém bazénu v Kopřivnici v době od 6 do 21 hodin. Pro všechny zúčastněné je připraven drobný dárek a hodina plavání zdarma. Přijďte podpořit Kopřivnici, těšíme se na vás.

ČEZ Distribuce, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka elektrické energie, v místě vyvěšení letáků s oznámením, na těchto ulicích: Havlíčkova, Husova, Komenského, Palackého, Pod Stadionem a Tyršova dne 8. října od 7:30 – 12:30 hodin. Na ulici Pod Bílou horou taktéž  8. října od 12:30 – 15:00 hodin. Další odstávka elektrické energie proběhne v obci Mniší dne 10. října od 8:00 – 15:00 hodin, na ulici Hřbitovní a Pabla Nerudy dne 16. října od 7:30 – 11:30 hodin. Plánovány jsou i odstávky v částech ulic Česká, 17. listopadu 1228, Dolní, K Pasekám, Lubina 114, Moravská, Na Pinkavce 1507, Nádražní, Obránců míru, Paseky, Příborská a Severní dne 17. října od 7:15 – 16:30 hodin. Více informací naleznete na www.cezdistribuce.cz v sekci -pro zákazníky- odstávky nebo na lince 800 850 860.

 

Pomozte nám rozsvítit svět nevidomých! Podpořte i vy veřejnou sbírku Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška, který pomáhá nevidomým. V naších knihovnách – v kulturním domě i v centru Pětka na ul. Francouzské můžete do lucerny pro Světlušku darovat libovolnou částku, nebo si zakoupit sbírkový předmět. Jak konkrétně Světluška pomáhá najdete na www.svetluska.net.

 

Knihovna zahajuje prodej vyřazených knih a časopisů v čítárně, který pak potrvá až do 29. října.

 

V pondělí 30. září jste zváni na přednášku Pavla Mečkovského na téma Hodný versus zodpovědný rodič. Přednáška na pobočce Sever (komunitní centrum Pětka) začíná v 17:00 hodin.

 

Přednáška Martina Mejstříka Listopad 1989 – 30 let poté – k výročí sametové revoluce se koná 02. 10. 2019 – 18:00, Pořádá: Katolická beseda v Kopřivnici.

 

Nově fungující oddělení architektury kopřivnické radnice připravilo jako jednu z prvních akcí 20. září v Ringhofferově vile panelovou diskuzi, zaměřenou na příklady dobré praxe z jiných lokalit na otázky architektury, jak rozhodovat o veřejném prostoru o městském plánování a hodnotách města a života v něm obecně. Diskuzi, na kterou zamířilo 40 zájemců, moderoval Václav Kocián, vedoucí oddělení architektury. Jeho hosty byli například vedoucí Stavebního úřadu v Kopřivnici Markétu Kvitová coby odbornice v rámci státní správy, pod kterou spadá tvorba a uplatňování územní plánu a stavebního řádu. Dále Jan Malík, starosta sousedního Příbora. Ten ze své praxe architekta se snaží zavádět nová opatření, která mají pomoci městu z urbanistického pohledu. Zástupcem mladé generace byl Jiří Trčka jako dlouholetý člen a nyní koordinátor dětského zastupitelstva, Vojta Rudofer zastupoval podobnou platformu RE.VIZE fungující v Olomouci a Michaela Mrázová prezentovala své zkušenosti z chráněné krajinné oblasti. Do debaty se mohli v závěru zapojit také přítomní hosté. Místní architekti chtějí především aktivovat debatu o veřejném prostou, vztahu lidí k němu a zároveň motivovat veřejnost, aby jim téma nebylo lhostejné, více se o něj zajímali a sami se zapojovali do dění v Kopřivnici. Jak Václav Kocián na setkání uvedl, není cílem ve městě zavádět regulace pomocí vyhlášek a nařízení, ale spíš šířit osvětu, vysvětlovat téma a příležitosti města a jak je co nejlépe využít. Další akcí bude 3. října komentovaná procházka okolo koryta Kopřivničky a poté akce nazvaná Město v noci.

 

300 tisícový dar věnuje městu Kopřivnici čestná občanka a slavná olympionička Dana Zátopková na podporu odkazu odkaz jejího manžela, legendárního běžce Emila Zátopka v rámci dalších ročníků běhu jeho rodným krajem. Díky její dlouholeté podpoře dostávají po odběhnutí všechny děti upomínkové tričko. Kromě samotného města obdrží 300 tisícový finanční dar také Základní škola Emila Zátopka. I ona má v budoucnu dál šířit odkaz Emila Zátopka a podporovat sportovní aktivity a tělesnou výchovu u dětí.

 

Zastupitelé schválili návrh dotačního programu na podporu mládeže tělovýchovy sportu a volnočasových aktivit pro rok 2020 ve výši přes 10 milionů korun, což je o 2 miliony více, než bylo alokováno pro letošní rok. Jednou z největších změn programu je rozšíření věkového rozhraní aktivních sportovců od 5 do 26 let. Sportovní komise, která změny inciovala, navíc bude žádosti vyhodnocovat a bodově hodnotit. Sportovní organizace, které ve městě působí, budou moci opět žádat na úhradu nájmů a energií, na podporu trenérů, činnosti a pořádání akcí. Lhůta ro podávání žádostí je od 21. do 25. října 2019.

 

Místní automobilka TATRA TRUCKS vybrala začátkem září společnost PS BRNO, která postaví nový depozitář pro Slovenskou strelu. Stavební práce by měly být zahájeny počátkem října a ukončeny do října příštího roku. Samotná vlaková souprava se do nového objektu přemístí v druhé polovině příštího roku, a za hezkého počasí bude moci vůz z depozitáře povyjet, při zvláštních příležitostech bude dokonce schopen absolvovat cestu na veřejné železnici. Předpokládané otevření nového muzea je stanoveno na začátek roku 2021 s tím, že všechny stavební práce by měly být hotovy do konce příštího roku.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice