27. 1. 2023

V pátek a v sobotu 27. a 28. ledna proběhne druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin a otevřeny budou až do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky tentokrát obdrží voliči přímo ve volebních místnostech.

 

Byl zahájen příjem žádostí o dotace z programu na podporu podnikatelských subjektů v centru. Pomoc je určena provozovnám, které jsou negativně ovlivněny probíhající revitalizací centra města – nejvíce zasažené mohou požádat o 50 tisíc korun, méně zasažené o polovinu. Žádosti bude radnice přijímat do 31. března.

 

Rozšíření úředních hodin finančního úřadu kvůli dani z nemovitostí. 31. ledna končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2023. V této souvislosti rozšířil finanční úřad úřední hodiny a až do středy 1. února můžete kontaktovat pracovníky v Kopřivnici v těchto časech: pondělí a středa od 8 do 17 hodin, úterý a čtvrtek od 8 do 15:30, pátek od 8 do 13:30. Všechny informace a tiskopisy lze získat také na webu www.financnisprava.cz >, využít lze rovněž aplikace Elektronická podání pro Finanční správu či Online finanční úřad

 

PÁTEK 27. ledna 2023-KONCERT: Fčil a Tu na Friday Jam, Příbor. Družstvo Viktorina LOCA pořádá tradiční marmeládu. Družstvo Viktorina LOCA, 18:00. Vstupné: Zdarma.

 

Cabaret Šulin Růž Kopřivnice-česká travesti skupina Techtle Mechtle a Kočky v novém pořadu „Cabaret Šulin Růž“ míří do Kopřivnice s novým pořadem! Na své si přijdou nejen milovníci tance, ale také dobré zábavy a legrace. Těšit se na Vás budou známé tváře – Dolores, Cathrin, Gina, Saša a Naira. Přijďte se přesvědčit, jak snadno se z pánů Lukáše, Martina, Jirky, Nikolase a Alexandra stanou známé zpěvačky, které při svých vystoupeních parodují.Pořad je parodií na známý Cabaret Moulin Rouge v Paříži a zaujme Vás nejen velkou jevištní scénou a tancem, ale také více jak 70-ti výpravnými kostýmy a vtipnými scénkami. Kulturní dům 27. 1. 2023 v 19:00 hod.

 

Za tradiční rukodělnou výrobou 28. ledna 2023. Tvůrčí setkání věnované současným výrobcům, kteří navazují na tradiční lidové textilní techniky. Jedná se o aktivní prezentaci výrobců krojových součástek. Zároveň se v tento den uskuteční slavnostní předání ocenění „Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje“ za rok 2022. Centrum tradičních technologií Příbor, 28. ledna 2023, 9:00.

 

Házenkářský ples Kopřivnice 28. ledna 2023. Neváhejte a přijďte se společně s házenkáři pobavit na tradiční Házenkářský ples! K poslechu a tanci zahraje skupina Revmatik, připravena bude bohatá tombola s hodnotnými cenami, občerstvení (guláš, klobás, párek v rohlíku, jednohubky) pití (alko a nealko) zajištěno! Katolická beseda 19:00 hodin.

 

Country bál  Hukvaldy-K poslechu a tanci zahraje skupina Cizinci. Těšit se můžete na bohatou tombolu. Připravené bude také občerstvení. Společenský sál ZŠ Hukvaldy 28. ledna 2023, 19:30 hos.

 

Krytý bazén v Kopřivnici se začal stavět v roce 1986, přičemž slavnostní otevření proběhlo 22. ledna 1993, letos tedy slaví jubilejní 30. výročí. Sportoviště prošlo již několika rekonstrukcemi, jednu v roce 2004, kdy byla zateplena fasáda a střecha, vyměněna okna, nainstalována účinnější úpravna bazénové vody a přistavena venkovní ochlazovna. Druhou velkou rekonstrukcí prošel v roce 2014, kdy došlo k rozšíření saunových prostor, byly vybudovány parní lázně a vířivka, modernizovány šatny, sprchy a spuštěn elektronický odbavovací systém. U příležitosti výročí připravila Správa sportovišť města Kopřivnice na sobotu a na neděli bohatý program pro děti i dospělé. Po oba dva víkendové dny od 10 do 19 hodin si lidé mohli přijít zaplavat za symbolických 30 korun. V sobotu byla navíc připravena ochutnávka potápění a v neděli zase probíhala moderovaná zábava s hudbou. Roční návštěvnost krytého bazénu se pohybuje kolem 50 tisíc lidí a mimo to zde probíhají kurzy plavání pro děti a školy a také tréninky místního plaveckého klubu.

 

Nemocnice Nový Jičín se vloni zařadila mezi zařízení poskytující nový screeningový program časného záchytu karcinomu plic. A necelý rok běhu programu ukázal, že má jednoznačně smysl: pozitivní výsledek byl potvrzen u čtyřech příchozích, kteří došli k vyšetření zcela bez příznaků plicního onemocnění. Tito lidé se tak zařadili mezi dalších téměř 900 pacientů s plicním karcinomem, o které novojičínské Komplexní onkologické centrum v loňském roce pečovalo. Na rozdíl od jiných nemocných, kteří se ke specialistům dostaví až po propuknutí příznaků, mají tito pacienti díky včasnějšímu odhalení podstatně vyšší šanci na vyléčení.

 

25. 1. 2023

17:00 hodin

na šesti drive-in volebních stanovištích v Moravskoslezském kraji dnes v druhém kole prezidentských voleb hlasovalo celkem 66 voličů, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci.

Třikrát více než v prvním kole.

Sčítat jejich hlasy bude po uzavření volebních místností v sobotu 28. ledna sčítací komise krajského úřadu.

 

Opava                                  5                                                 

Frýdek-Místek                  14                       

Karviná                                10                                                        

Bruntál                                 1                                           

Nový Jičín                            8                                   

Ostrava                                28                               

 

Lidé s covidem, kteří ze závažných důvodů nemohli přijet ani na drive-in, mohou do zítřejších 20 hodin na lince 800 023 800 zdarma požádat krajský úřad o volbu do zvláštních přenosných volebních schránek.

Do dnešních 17 hodin o tento způsob prezidentské volby požádalo 15 lidí.

—————–

8:00 hodin

Lidé v karanténě a izolaci kvůli covidu-19 mohou volit nového prezidenta ČR z auta na šesti místech Moravskoslezského kraje. Všechna takzvaná drive-in volební stanoviště https://1url.cz/@driveinstanoviste se otevřela dnes v 8 hodin a svůj hlas v druhém kole prezidentské volby tam nemocní voliči mohou odevzdat do 17 hodin.
Hlasování na drive-inech zajišťují tříčlenné komise krajského úřadu.
Samotné hlasování vypadá stejně jako před 14 dny – volič nevystoupí z vozidla, pouze přes okno prokáže totožnost, státní občanství a izolaci či karanténu kvůli covidu-19, popřípadě podepíše čestné prohlášení. Po zápisu do seznamu oprávněných voličů obdrží úřední obálku a hlasovací lístky a z vozidla vhodí do volební schránky svůj hlas.
Drive-in stanoviště letos poprvé postavili krajští hasiči. Jejich umístěním do krajských středních škol odpadla krajskému úřadu zdlouhavá administrativní činnost, například uzavření smluv na pronájem prostor.
Lidé s covidem, kteří ze závažných důvodů nemohou přijet ani na drive-in, mohou do čtvrtečních 20 hodin na lince 800 023 800 zdarma požádat krajský úřad o volbu do zvláštních přenosných volebních schránek. Do včerejšího večera o tento způsob prezidentské volby požádali 4 lidé.
Sčítat hlasy voličů z drive-inu a odevzdané do přenosné volební schránky bude po uzavření volebních místností v sobotu 28. ledna sčítací komise krajského úřadu.

V prvním kole prezidentských voleb hlasovalo na drive-inech v Moravskoslezském kraji 20 voličů. Do zvláštních přenosných schránek vhodilo svůj hlas 27 lidí.

 

23. 1. 2023

Město Kopřivnice hledá posily do týmu městské policie. Nabízí benefity jako náborový příspěvek 50 tisíc Kč, zajištění kvalifikace potřebné pro výkon pozice, stravenky, flexipasy, příspěvek na penzijní připojištění po roce odpracování, příspěvek na dojíždění či 5 týdnů dovolené a 3 dny volna na zotavenou. Mezi požadavky na uchazeče jsou kromě již standartních věcí jako české státní občanství, věk 18 let či trestní bezúhonnost, tak také osobní iniciativa, časová flexibilita či dobré komunikační schopnosti. Výhodou je praxe u obecní policie či platný zbrojní průkaz skupiny D. Lhůta pro podání přihlášky je do 31. března.

 

Pobočka odboru soc. věcí města poskytne konzultace a odpovědi při řešení vašich záležitosti v sociální oblasti v příjemném prostředí knihovny či v Mateřském centru Klokan v Centru Pětka na francouzské ulici v Kopřivnici. Nezávazně vám poskytne rady v sociálních záležitostech, zodpoví vaše dotazy, poradí, na co vše máte nárok, ať už jste osamělým rodičem či důchodcem.

PONDĚLÍ 15:30-16:30         16. 1., 30. 1., 13. 2., 27. 2., 13. 3., 27. 3. 2023

ČTVRTEK 9:00-10:00         26. 1., 9. 2., 23. 2., 9. 3., 23. 3. 2023

 

Integrované výjezdové centrum (IVC) se zázemím pro profesionální hasiče a zdravotnické záchranáře v Kopřivnici před průmyslovou zonou se začalo stavět 1. prosince loňského roku, neboť administrativní příprava stavby a zajištění jejího financování byly náročnější, než se čekalo. Vloni vypsal Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje formou otevřeného řízení veřejnou zakázku na výběr dodavatele stavby IVC Kopřivnice. Do soutěže se přihlásilo celkem sedm firem a jako nejlevnější byla vybrána nabídka IPS Třinec. Stavba má stát 230milionu a300 000 korun a 195 milionů by měla pokrýt evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Hotové výjezdové centrum má investor převzít dle uzavřené smlouvy nejpozději 31. 10. 2023. Do doby, než bude dokončeno nové zázemí a jednotka se přestěhuje, budou zdejší profesionální hasiči dále fungovat v prozatímní stanici sestávající z unimo buněk a nafukovacího hangáru pro techniku.

 

Na kopřivnické radnici zavlála černá vlajka. Ve věku 82 let zemřel 16. ledna známý publicista, novinář a dlouholetý ředitel rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. V roce 2012 se stal čestným občanem města Kopřivnice. Pavel Pecháček věnoval velkou část života různým obdobám boje za svobodu a významně se zasloužil o rozvoj demokracie v naší zemi. Stál u zrodu kopřivnického diskusního setkání Myšlenky TGM a současnost, svými pravidelnými návštěvami zviditelnil naše město a přivedl do něj řadu dalších zajímavých osobností. Ve vestibulu radnice budou moci lidé podepisovat kondolenční listiny, které pak budou předány rodině.

 

20. 1. 2023

V sobotu a v neděli oslaví krytý bazén 30 let. Po oba dva víkendové dny od 10 do 19 hodin si lidé budou moci přijít zaplavat za symbolických 30 korun. V sobotu od 13 do 15 hodin bude připravena ochutnávka potápění a v neděli od 14 do 17 hodin bude probíhat moderovaná zábava s hudbou, soutěžemi a spoustou vodních atrakcí. Přijďte si vyzkoušet vodní houpačky, trampolíny, lodičky aquazorbing, a další vodní atrakce i saunové ceremoniály. Všichni milovníci vodních radovánek jsou srdečně zváni!

 

Moravskoslezský kraj rozdělí mezi poskytovatele sociálních služeb v regionu celkem 40 milionů korun. Finance využijí na investiční akce, vybavení sociálních zařízení i na odborné vzdělávání pracovníků. Cílem dotačního programu je zvýšit kvalitu poskytovaných sociálních služeb. Poskytovatelé budou moci zažádat o dotaci na investice, například rekonstrukce domovů či bezbariérové úpravy zařízení sociálních služeb. Za krajské peníze bude možné zakoupit i vozidla a další technické vybavení, které zlepší kvalitu péče, zpříjemní prostředí nebo usnadní náročnou práci pečovatelů. O finanční dotaci mohou žádat registrovaní poskytovatelé sociálních služeb zařazení do Krajské sítě sociálních služeb v Moravskoslezském kraji. Krajský úřad bude žádosti o dotace přijímat v termínu od 20. do 27. února. Podrobnosti a podmínky programu jsou uvedeny na webových stránkách Moravskoslezského kraje. O poskytnutí budou krajští zastupitelé rozhodovat na svém zasedání 8. června.

 

Jubilejní Obecní ples ve stylu Great Gatsby již tuto sobotu! Již tuto sobotu se uskuteční jubilejní 30. Obecní ples. Do tradičních prostor Kulturního domu Kopřivnice se vrátí po dvouleté odmlce a rozhodně bude stát za to! Návštěvníky čeká noc ve stylu Great Gatsby plná hudby, tance a mnoha doprovodných akcí. Hlavním hudebním hostem bude tribute skupina Prague Queen, která interpretuje nejznámější hity slavných britských hudebníků. Kromě legendárních Queenů se mohou příchozí těšit na kapely Jamr´s a Golden Delicious, které se budou střídat na podiu velkého sálu, v baru Pomněnka se o zábavu postará LAM Trio, u baru 603 rozproudí návštěvníky Cimbal Hell Band a za barem Buřinka diskotéka DJ Thomase. Součástí programu bude také předtančení profesionálními tanečníky, akrobacie na šále nebo magická show Ondřeje Sládka. Chybět nebude ani Casino s originálními kopřivnickými bankovkami a bohatá tombola, kterou se podařilo zajistit díky mnoha štědrým partnerům. Přestože vstupenky do velkého sálu jsou již vyprodány, místa v ostatních prostorách jsou stále k dispozici. A jak lze vyčíst z předchozích řádků, o zábavu bude postaráno naprosto všude. Neváhejte a přijďte si užít jedinečnou atmosféru 30. Obecního plesu ve stylu Velkého Gatsbyho! Těšíme se na Vás. Bližší informace najdete na https://www.kdk.cz/program/obecni-ples-2023

 

Sobota 21. ledna 2023-PŘEDNÁŠKA: „Jak naučit“ a „Jak odnaučit“ s Františkem Šustou. Přednáška bude rozebírat příklady běžných problémových chování u psů a různé možnosti, jak s nimi pracovat. Z velké části budeme vycházet z předposlední kapitoly Frantovy knihy Trénink je rozhovor. Půjde o kombinaci klasické přednášky s několika videozáznamy a v druhé části bude Franta odpovídat na vaše dotazy. Příbor, Středisko Junák – český skaut od 9:30.

 

ROZHLAS 19. 1. 2023

V sobotu a v neděli oslaví krytý bazén 30 let. Po oba dva víkendové dny od 10 do 19 hodin si lidé budou moci přijít zaplavat za symbolických 30 korun. V sobotu od 13 do 15 hodin bude připravena ochutnávka potápění a v neděli od 14 do 17 hodin bude probíhat moderovaná zábava s hudbou, soutěžemi a spoustou vodních atrakcí. Přijďte si vyzkoušet vodní houpačky, trampolíny, lodičky aquazorbing, a další vodní atrakce i saunové ceremoniály. Všichni milovníci vodních radovánek jsou srdečně zváni!

 

Z důvodu rekonstrukce hlavní rozvodny proběhne v neděli 22. ledna od 8 do 10 hodin plánovaná odstávka elektrické energie do objektu teplárny Komterm Morava v Kopřivnici. V důsledku toho bude v neděli dopoledne přerušena výroba a distribuce tepla a teplé vody na území města Kopřivnice. Tímto se omlouváme všem odběratelům napojeným na centrální zásobování teplem za potíže a děkujeme za pochopení. 

 

18. 1. 2023

 

Zemřel Pavel Pecháček, čestný občan Kopřivnice. Na kopřivnické radnici zavlála černá vlajka. Ve věku 82 let v pondělí  zemřel známý publicista, novinář a dlouholetý ředitel rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. V roce 2012 se stal čestným občanem města Kopřivnice. Pavel Pecháček věnoval velkou část života různým obdobám boje za svobodu a významně se zasloužil o rozvoj demokracie v naší zemi. Stál u zrodu kopřivnického diskusního setkání Myšlenky TGM a současnost, svými pravidelnými návštěvami zviditelnil naše město a přivedl do něj řadu dalších zajímavých osobností. Ve vestibulu radnice budou moci lidé podepisovat kondolenční listiny, které pak budou předány rodině.

 

V rámci volného vysílání, které probíhá od pondělí 9. 1. 2023 do středy 1. 2. 2023 bude pro zákazníky ktkdigi odkódován 1 kanál z placené nabídky-Filmbox premium HD. Během prvního měsíce roku 2023 mohou všichni zákazníci KTKdigi, bez ohledu na svůj balíček, přepnout televizor na dočasně odkódovaný program. Filmbox premium hd přinese to nejlepší z filmové tvorby. Nebudou chybět kritikou oceněné snímky, hollywoodští herci ani ta nejkvalitnější evropská produkce. Nabídne pravý požitek pro milovníky premiér všech žánrů, od romantiky až po krimi.

 

Přihlašování do letního semestru 2022/2023 A3VK (Akademie třetího věku) a VU3V (Virtuální univerzita třetího věku) bude probíhat od pondělí 23. 1. do pátku 3. 2. 2023 v čítárně Kulturního domu Kopřivnice v době její otevírací doby. Výuka bude probíhat od konce února do května v úterních a středečních dopoledních hodinách.

Kurzy:

A3VK

 • VÝVOJ VÝTVARNÉHO UMĚNÍ DO KONCE 19. STOLETÍ – LEKTOR MGR. ZDENĚK BABINEC
 • ABY ZÁDA NEBOLELA – LEKTOR MGR. PETRA MILICHOVÁ
 • MOZKOVÝ JOGGING – LEKTOR BC. KAMILA MIČKOVÁ

VU3V

 • BUDDHISTICKÉ UMĚNÍ INDIE – LEKTOR – RNDR. ALEŠ KREJČÍ, CSC.

–              ÚTERÝ 9:00 A 11:00 HODIN

 

Hřbitov se bude zamykat. Z důvodu množících se případů vandalismu bude kopřivnický hřbitov po skončení provozní doby zamykán. Upozorňujeme, že provozní doba v zimním období je zkrácena a hřbitov je přístupný pouze od 8 do 18 hodin.

 

Koprojekty o kterých hlasováním rozhodují občané Kopřivnice, jsou již zavedeným způsobem zapojení občanů do participativního rozpočtu. Letos dostali podobnou příležitost také místní školáci. Na školní projekty bylo letos vyčleněno 150 tisíc korun, které si šest zapojených základních škol rozdělilo dle počtu žáků. Žáci sami navrhovali, co by se mohlo za tyto peníze pořídit, a o těchto návrzích hlasovali nejprve na úrovni jednotlivých tříd a poté na úrovni celých škol. Mezi návrhy se objevilo například pořízení sedacích vaků, stolních fotbálků, multifunkční hrazdy či pece na vypalování keramiky. Díky projektu se děti učí zapojovat do dění ve škole a spolurozhodovat o využití přidělených prostředků. Každá ze škol měla možnost volby rozhodování po svém. Některé zvolily online prezentaci i hlasování, jiné výstavu projektů na chodbách a ZŠ Alšova uspořádala velký projektový den. Zde školáci podpořili návrh zkušených spolužáků z devátého ročníku a odhlasovali vznik klubovny vybavené sedacími vaky, knihami a deskovými hrami, kde budou mít možnost relaxovat a čekat na autobus či na odpolední vyučování. Vybráno už mají také na Základní škole dr. Milady Horákové, kde budou kupovat stolní fotbal. Na realizaci projektů mají školy čas do konce školního roku.

 

Nezaměstnanost v prosinci 2022. Nezaměstnanost v Česku v prosinci mírně narostla. Bez práce bylo 3,7 procenta lidí. Nové místo hledalo 271.803 lidí. Počet nabízených míst mírně klesl na 288 647.  Na jedno volné pracovní místo připadá necelá 1 žádost. V Moravskoslezském kraji je evidováno 41 902 uchazečů, zaměstnavatelé přitom prostřednictvím úřadů práce nabízeli 12 254míst.  podíl nezaměstnaných překročil 5procent. Na 1 místo čekají 3,4 žádosti. Na Novojičínsku je bez práce 3272 lidí, míra nezaměstnanosti je 3,2 %. V nabídce bylo 2 149 pracovních pozic. Na jedno pracovní místo připadá 1,5 žádosti. V Kopřivnici se v říjnu nově registrovalo 137 uchazečů o práci, celkem jich je 950, podíl nezam. osob se mírně zvýšil na 3,37 %. V nabídce je 953 volných míst.

 

Plesová sezona 2023 Lašská brána Beskyd

 1. Ples Mladých a krásných rybářů 21. 1. 2023 Kulturní dům Mniší 19:00
 2. OBECNÍ PLES Kopřivnice 21. 1. 2023 KDK
 3. Lidový ples 21. 1. 2023, zahajovací ples Lubinské plesové sezóny
 4. Společenský ples 28. 1. 2023 v Kulturním domě Příbor
 5. Házenkářský ples 28. 1. 2023 Katolická beseda Kopřivnice, 19 hod.
 6. Country bál 28. 1. 2023 s kapelou Cizinci-Společenský sál ZŠ Hukvaldy
 7. Společenský ples – 28. 1. 2023, 19:00 Kulturní dům Příbor
 8. Hasičský ples 4. 2. 2023 SDH Vlčovice
 9. Hasičský ples II. 4. 2. 2023 Katolický dům Lubina
 10. Fajný ples -11. 2. 2023 na Hukvaldech
 11. Ples paraglajdistů 11. 2. 2023 Kulturní dům Mniší
 12. Končinový ples & Tradiční pochování basy – 18. 2. 2023 v Kulturním domě Mniší.
 13. Obecní ples 18. 2. 2023 v Kulturním domě Příbor
 14. Rodičovský bál 25. 2. 2023 od 19:30, Katolický dům Kopřivnice
 15. Obecní ples 3. 3. 2023 v Kulturním domě Štramberk
 16. Hokejový ples 11. 3. 2023 pořádaný k příležitosti 90. výročí založení Hokejového klubu, v KDK od 19 hodin.
 17. Muzikantský ples 18. 3. 2023 Kulturní dům Kopřivnice
 18. Skautský ples 15. 4. 2023 Katolický dům Lubina

 

Pro děti

 1. Masopustní maškarní karneval 25. 2. 2023, Velký sál KDK 15:30, Zábavný program pro děti připraví Divadlo Kejkle. Předprodej od 13. 1. 2023.
 2. Dětský maškarní ples 11. 3. 2023 Kulturní dům Vlčovice

 

 

16. 1. 2023

V pátek 13. a v sobotu 14. ledna budeme volit nového prezidenta republiky. Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin a otevřeny budou až do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Ze sady volebních lístků (voličům přišla do schránek nebo o ni lze požádat ve volební místnosti) si volič vybere jeden hlasovací lístek, který ve volební místnosti vhodí do volební schránky. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu z celkového počtu platných hlasů, uskuteční se 27. a 28. ledna druhé kolo voleb. Do něj postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem získaných hlasů.

 

Střední škola v Kopřivnici po 15 letech otevírá nový studijní obor, logistika a finanční služby. V současnosti nabízí 3 maturitní obory pro absolventy ZŠ, 1 maturitní obor nástavbového studia pro absolventy učebních oborů, 6 oborů učebních a 2 obory Vyšší odborné školy. Školu letos navštěvuje 400 žáků, z  90 % jde o chlapce. Nový čtyřletý obor zakončený maturitní zkouškou by měl do školy přilákat více dívek. Nový obor podpořilo Ministerstvo obrany ČR, a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, úřad práce i 3 vysoké školy a všechny základní školy na Novojičínsku. Zájem o studenty s tímto vzděláním potvrdily i desítky firem v Kopřivnici a v okolí. Obor Logistické a finanční služby přivítá první studenty 1. 9. 2023, přihlášky je potřeba doručit do 13. 3. 20023 a 1. kolo přijímacích zkoušek je vypsáno na 13. 4. Název školy se zkrátil z původního VOŠ SOŠ a SOU na SŠ a VOŠ, Kopřivnice, p. o.

 

Soutěž o 2 vstupenky na Obecní ples, který se koná v sobotu 21. ledna v KDK. Obecní ples v rytmu swingu nabídne atmosféru „jazzových let“. K poslechu a tanci zahrají mimo jiné kapely Jamer´s a Lam trio, Cimbal hell bend, Queen Prague, Golden Delicious a DJ Thomase. Bude i Casino royal – abyste si mohli užít trochu hazardu a hráčské vášně, magická show Ondřeje Sládka, taneční vystoupení Petry Saksa Pístecké, akrobatické vystoupení na šále a dobové vystoupení v rytmu swingu. Je doporučen Dresscode ve stylu Great Gatsby (20. léta 20. století). Prodej vstupenek je v IC Kopřivnice a online. Soutěžní otázka: Který ročník obecního plesu se letos koná?

 • a/ 20.
 • b/ 30.
 • c/ 40.

Odpovědi posílejte prostřednictvím formuláře na  www.ktkstudio.cz/soutez.  Uzávěrka soutěže je ve středu 18. 1 2023 v 10:00.  Vstupenky budou připraveny k převzetí přímo v sídle KTK na ul. Záhumenní 1152.

 

Město v letošním roce vyhlásilo dotace na kulturní akce v hodnotě 800 tisíc korun. První setkání se uskutečnilo v pondělí 9. ledna, na které byly pozvány spolky, jednotlivci a organizace situované v Kopřivnici a konala se ve Vile Machů. Důvod byl primárně k seznámení se a informování o plánovaných akcích v letošním roce. O dotace lze žádat od 16. do 23. ledna a na tomto setkání se příchozí dozvěděli, jak vyplnit žádost o dotaci. Setkání se zúčastnili například představitelé města Kopřivnice, Kulturního domu, Atletického Klubu Emila Zátopka, Lašského muzea, Muzea Fojtství či Muzea nákladních automobilů Tatra.

 

Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě upozorňuje, že v průběhu zimních nocí lze pozorovat jasnější kometu. Od 12. ledna bude i okem pozorovatelná kometa C/2022 E3 ZTF, o které astronomové vědí jen necelý rok-její doba oběhu je asi 50 tisíc let. 1. února proletí nejblíž vzhledem k Zemi ve vzdálenosti cca 42 milionů km. V té době bude prolétat nad „Velkým vozem, a bude poměrně snadno vidět i malým dalekohledem.

 

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA OD 1. DO 15. LEDNA 2023. ORGANIZÁTOREM V KOPŘIVNICI JE CHARITA KOPŘIVNICE. PŘISPĚT JDE NĚKOLIKA ZPŮSOBY:

 • POKLADNIČKY TŘÍ KRÁLŮ
 • POKLADNIČKA V KOSTELE
 • POKLADNIČKA V INFORMAČNÍM CENTRU
 • PROSTŘEDNICTVÍM ONLINE KOLEDY
 • SLOŽENKOU ČI PŘEVODEM NA SBÍRKOVÝ ÚČET

 

Vloni se v novojičínské porodnici narodilo 608 dětí, ve dvou případech dvojčata. Statistiky mírně ovládla děvčata, která v pomyslném souboji pohlaví chlapce předčila v poměru 311:297. Holčičkám rodiče nejčastěji dávali jména Natálie, Sofie a Adéla. U kluků vévodil Jakub, Adam a pak David.  netradiční jméno má první miminko narozené v letošním roce. Mamince z Nového Jičína se narodila v neděli 1. ledna v čase 7:42 holčička, která dostala jméno Márie-Elena. Nejen pro budoucí rodičky porodnice připravila zábavně-poučný seriál “Bacha rodím!”, který přibližuje na reálném příběhu atmosféru v novojičínské porodnici.

 

Svoz vánočních stromků probíhá každé úterý od 10. do 31. ledna. Odstrojené vánoční stromy odkládejte ke kontejnerům na směsný komunální odpad, odtud budou odvezeny k využití na kompostárnu. Stromky je možné odvézt také přímo na kompostárnu, která má od ledna do března otevřeno vždy v pátek od 8 do 12 hodin.

 

13. 1. 2023

Dobrovolné příspěvky v Re-use centru pomohou zkrášlit město. Od poloviny září funguje v Kopřivnici Re-use centrum – místo, kde použité věci dostávají novou šanci na opětovné využití. Přestože během aktuálního zkušebního provozu si lidé mohou odnášet úlovky z Re-use centra zcela zdarma, od ledna se u nabízených předmětů objevily cenovky. Jedná se o doporučené ceny, jejichž zaplacením přispějí lidé na pořízení rostlin do květinových nádob ve městě. Placení je dobrovolné. Do Re-use centra mohou lidé nosit nepotřebné předměty ze svých domácností, případně si odnést něco, co zde odložili jiní. Co je pro jednoho odpadem, je pro druhého pokladem – na tom je v podstatě princip Re-use centra založen. Přínosy jsou ekologické i ekonomické. „Dohodli jsme se, že první půlrok bude centrum fungovat ve zkušebním režimu, kdy budou předměty poskytovány zcela zdarma. Poté dojde k vyhodnocení, zda je tento model udržitelný. Někteří lidé však chtěli provoz centra podpořit a zaplatit za odnášené věci alespoň symbolický poplatek. Proto jsme se po vzoru jiných měst rozhodli, vyhlásit v Re-use centru veřejnou sbírku, jejíž výtěžek použijeme na zkrášlení našeho města a nakoupíme z něj rostliny do květníků. V praxi to znamená, že u nabízených věcí je napsána cena a tu mohou lidé zaplatit do kasičky. Vše je na bázi dobrovolnosti, příspěvek může být vyšší, nižší, nebo žádný,“ vysvětlila Lucie Kubalcová z odboru životního prostředí. Re-use centrum se nachází v areálu Sběrného dvora na ulici Panské a během zimy je otevřeno v pracovní dny od 8 do 16 hodin a v soboty od 8 do 12 hodin. První měsíce fungování ukázaly, že zřízení Re-use byl krok správným směrem a lidé službu využívají. V Re-use centru je možné odevzdávat široký sortiment od nádobí a hraček přes knihy a hudební nosiče, hodiny, hudební nástroje, kočárky, autosedačky, kufry až po umělecké předměty, sportovní potřeby či drobnější nábytek. Výjimkou je čalouněný nábytek, který není přijímán z hygienických důvodů, a elektronika, u které není možné vyzkoušet funkčnost a ověřit revizi.

 

PÁTEK 13. ledna 2023: PŘEDNÁŠKA Od citrónů na Zélandu pod Evropskou jižní observatoř. Příbor Masarykovo gymnázium, 14:30.„Od citrónů na Zélandu pod Evropskou jižní observatoř“ jednoho z nejvýznamnějších českých astrofotografů a popularizátorů astronomie Petra Horálka. Je po něm pojmenovaná planetka 6822 Horálek, stal se prvním českým fotovyslancem Evropské jižní observatoře (Chile), několik jeho snímků vybrala NASA jako astronomický snímek dne (toto prestižní ocenění získal vice než dvacetkrát), mnohokrát byly jeho snímky vybrány jako České astrofotografie měsíce, věnuje se problematice světelného znečištění. Petr Horálek je také cestovatel, který po celém světě pozoruje a fotografuje noční oblohu či zatměním Slunce…

 

SOBOTA 14. ledna 2023-UMĚNÍ V KINĚ:DÁNSKÝ SBĚRATEL – DELACROIX AŽ GAUGUIN. Po dlouhé roky zůstávalo umění impresionistů bez zájmu veřejnosti. Umělci jako Monet, Degas nebo Renoir byli znevažováni a pobývali v chudobě. Pak ale nastalo něco pozoruhodného. Objevila se nová vlna sběratelů a začal mezi nimi boj o jakákoliv díla těchto nových a radikálních umělců. Mezi nimi byl i vizionářský dánský podnikatel Wilhelm Hansen. Hansen shromáždil pozoruhodnou sbírku umění ve svém letním sídle Ordrupgaard na předměstí Kodaně. Exhibition on Screen vypráví jeho fascinující příběh a díky exkluzivnímu přístupu na vyprodanou výstavu v londýnské Královské akademii přináší tuto mimořádnou sbírku na velké plátno. Kulturní dům Kopřivnice, kino, 16:30.

 

NEDĚLE 15. ledna 2023-NEDĚLNÍ POHÁDKA: Divadlo Tety Chechtalíny: O zdravých zoubkách aneb kazoury jsme vyhnali. Doktorka Zorka Kazomorka naučí obra Zlobra pečovat o zuby a děti jsou vtaženy do děje a naučí se pečovat o zuby také a pochopí proč je nutná prevence, správná hygiena, zdravá výživa, vyzkoušejí si práci zubního lékaře a ztratí strach ze zubního ošetření. Je to již ověřeno na praktických případech dětí našich divadelních přátel. Kulturní dům Kopřivnice 10:00 hodin.

 

NEDĚLE 15. ledna 2023 Novoroční koledování s bratříčky Štramberk. Římskokatolická farnost Štramberk vás srdečně zve na koncert mužského pěveckého sboru NOVOROČNÍ KOLEDOVÁNÍ S BRATŘÍČKY. Libotín, Kostel sv. Kateřiny 16:30 hodin. Vstupné: Dobrovolné.

 

12. 1. 2023 VOLBY

Na šesti drive-in volebních stanovištích v Moravskoslezském kraji dnes v prvním kole prezidentských voleb hlasovalo celkem 20 voličů, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci. Sčítat jejich hlasy bude po uzavření volebních místností v sobotu 14. ledna sčítací komise krajského úřadu.

Opava                                4                   

Frýdek-Místek                   6    

Karviná                               3                          

Bruntál                              0             

Nový Jičín                          4          

Ostrava                              3   

 

Lidé s covidem, kteří ze závažných důvodů nemohli přijet ani na drive-in, mohou do čtvrtku 20 hodin na lince 800 023 800 zdarma požádat krajský úřad o volbu do zvláštních přenosných volebních schránek. Dosud o tento způsob prezidentské volby požádalo 15 lidí.

 

11. 1. 2023

Drive-in volby prezidenta

Lidé v karanténě a izolaci kvůli covidu-19 mohou volit nového prezidenta ČR z auta na šesti místech Moravskoslezského kraje. Všechna takzvaná drive-in volební stanoviště https://1url.cz/@driveinstanoviste se otevřela dnes v 8 hodin a svůj hlas v prvním kole prezidentské volby tam nemocní voliči mohou odevzdat do 17 hodin. Hlasování na drive-inech zajišťují tříčlenné komise krajského úřadu. Samotné hlasování vypadá stejně jako v minulých letech – volič nevystoupí z vozidla, pouze přes okno prokáže totožnost, státní občanství a izolaci či karanténu kvůli covidu-19, popřípadě podepíše čestné prohlášení. Po zápisu do seznamu oprávněných voličů obdrží úřední obálku a podle potřeby i hlasovací lístky a z vozidla vhodí do volební schránky svůj hlas. Drive-in stanoviště letos poprvé postavili krajští profesionální hasiči (HZS MSK). Jejich umístěním do krajských středních škol odpadla krajskému úřadu zdlouhavá administrativní činnost, například uzavření smluv na pronájem prostor. Lidé s covidem, kteří ze závažných důvodů nemohou přijet ani na drive-in, mohou do zítřejších 20 hodin zdarma požádat krajský úřad na lince 800 023 800 o volbu do zvláštních přenosných volebních schránek. Do včerejšího večera o tento způsob prezidentské volby požádalo 9 lidí. Sčítat hlasy voličů z drive-inu a odevzdané do přenosné volební schránky bude po uzavření volebních místností v sobotu 14. ledna sčítací komise krajského úřadu.

 

Hřbitov se bude zamykat

Hřbitov se bude zamykat. Z důvodu množících se případů vandalismu bude kopřivnický hřbitov po skončení provozní doby zamykán. Upozorňujeme, že provozní doba v zimním období je zkrácena a hřbitov je přístupný pouze od 8 do 18 hodin.

 

Město se sešlo s organizátory kulturních akcí

Včera se ve Vile Machů uskutečnilo setkání zástupců města se spolky i jednotlivci, kteří ve městě aktivně pořádají různé kulturní akce. Cílem bylo posílení vzájemné spolupráce a zlepšení informovanosti jak mezi pořadateli, tak i vůči občanům. Na programu byly také informace o nově vyhlášeném dotačním programu, z něhož mohou organizátoři veřejných akcí již příští týden žádat o podporu. Aktivních zástupců kopřivnické kultury se sešlo celkem pětatřicet „V Kopřivnici žije spoustu lidí, kteří neváhají obětovat svůj volný čas a úsilí, aby obohatili zdejší kulturní život. Sám mám s pořádáním akcí zkušenosti, takže dobře vím, jak je to náročné. Moc si všech organizátorů vážím a jsem velmi rád, že jsem měl příležitost osobně jim poděkovat a zeptat se jich, v čem jim jako město můžeme pomoci. Navzájem jsme se informovali, co kdo chystá, a nyní můžeme přemýšlet, jak ještě lépe spolupracovat,“ uvedl místostarosta David Monsport, který má v gesci kulturu. „Všem jsme také připomněli, že v průběhu celého roku mohou zveřejňovat své aktivity v online kalendáři akcí a že již příští pondělí mohou požádat o dotaci z Programu na podporu kultury a osvětové činnosti,“ doplnil vedoucí odboru školství, kultury a sportu Břetislav Orlík. Na zmíněný dotační program vyčlenili zastupitelé v rozpočtu 800 tisíc korun. Z programu mohou být podpořeny nejen nejrůznější kulturní akce pořádané spolky i fyzickými osobami, ale také nájmy a provozní náklady na zabezpečení soustavné činnosti. Žádosti o dotace lze podávat od  16. do 23. ledna. Více informací, včetně potřebných formulářů, najdou zájemci na webu města. www.koprivnice.cz/index.php?id=dotace-koprivnice.

 

Kopřivnice podpoří sportovní kluby více než 14 miliony. V závěru loňského roku rozhodli kopřivničtí zastupitelé o přidělení dotací z Programu na podporu mládeže, tělovýchovy, sportu a volnočasových aktivit. Přes 11 milionů korun z tohoto programu si rozdělí sedmadvacet místních sportovních klubů. Další čtyři kluby získají individuální dotace v celkové výši 2,8 milionu korun. Dotační program vyhlašuje Kopřivnice každoročně jako doplňkový zdroj financování sportu na území města. Sportovní kluby z něj mohou hradit například spolkovou činnost dětí a mládeže, trenéry, nájmy, energie nebo pořádání akcí. Celková alokace programu pro rok 2023 činí téměř 11,5 milonu korun. Mimo to dostávají individuální dotace na účast ve vyšších soutěžích Klub házené Kopřivnice (1,4 milionu korun) a Hockey Club Kopřivnice (992 tisíc korun). Další finanční prostředky čerpají na základě podmínek dotačních smluv na rekonstrukce dotčených sportovišť Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice (296 tisíc korun) a FC Vlčovice-Mniší (76 tisíc korun). Kluby mohou o prostředky z Programu na podporu mládeže, tělovýchovy, sportu a volnočasových aktivit žádat každoročně na podzim a v případě schválení rozpočtu pro nadcházející rok se žádostmi zabývá zastupitelstvo na prosincovém zasedání. Schválené dotace bývají sportovním subjektům vyplaceny začátkem nového roku. V květnu probíhá druhé kolo příjmu žádostí, avšak z toho už lze podpořit pouze pořádání sportovních akcí.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice