29. 11. 2021

PONDĚLÍ 29. listopadu 2021: DIVADLO v KDK – Společenstvo vlastníků. Nelítostný boj rozvášněných eg o pozice a dominanci na výsluní společenského jeviště v autorském projektu Divadla Vosto5. Inscenace je postavena na půdorysu běžné schůze SVJ, tedy společenství vlastníků bytových jednotek, jakých ročně probíhají tisíce. Všichni účastníci jsou vlastníky bytových jednotek, což jim dává právo rozhodovat o společných prostorách s důrazem a jistotou svého majetku. Oněch několik metrů čtverečních v osobním vlastnictví, jim tedy poskytuje jednoduchou veličinu – moc. Moc, kterou jinak nemohou prokázat a nechat naplno projevit nikde jinde, než právě zde – na schůzi SVJ. Jedná se o náhradní termín představení. Vstupenky zůstávají v platnosti. Představní proběhne od 19:00 hod. ve velkém sále Kulturního domu Kopřivnice. Nezapomeňte – i když dochází u plánovaných akcí ke změnám (často bohužel ke zrušení), procházky zasněženou LBB jsou pro každého bez omezení.

 

Zrušení akcí knihovny v tomto roce (cestovatelská beseda a všechny další prosincové akce). Výjimkou je aktuální výstava v čítárně, kterou je možné při dodržení režimových opatření pro vstup do knihovny zhlédnout do 17. prosince.

 

Vzhledem k současnému stavu počasí, kdy sněhová pokrývka skryla vše, Slumeko prozatím zrušilo podzimní zametání ulic v pondělí a úterý, tj. 29. a 30.11.2021. V případě příznivého počasí by se tyto ulice (I. Šustaly, Erbenova, Záhumení – ke starému hřbitovu, Dvořákova, Štramberská od Záhumenní po Janáčkovou, Alšova, Smetanova, parkoviště před BD 1126-27, 1128-30, 1132-34, 1135-38) vyčistily v náhradním termínu příští týden. O vývoji zametání bude Slumeko občany informovat na svých webových stránkách.

 

Vzhledem k novým opatřením v nouzovém stavu KDK musel zrušit vánoční akce a informuje o náhradním programu – Mikulášská jízda městem a Ježíškova pošta.

Mikulášská jízda městem: Mikuláš pojede kočárem ulicemi Kopřivnice a dětem přiveze schránku Ježíškovy pošty, která bude umístěna v parku a v knihovně. Kočár vyjíždí v 16.00 hodin a nikde nezastavuje. Děti si mohou připravit zvonečky a jimi pozdravit Mikuláše s družinou.

Ježíškova pošta: Připravili jsme sérii pohlednic, které Vám zasíláme v příloze. Pohlednice budou zdarma k dispozici v Městské knihovně Kopřivnice. Několik desítek pohlednic dodáme do místních MŠ a ZŠ v příštím týdnu.

Do Ježíškovy pošty mohou být vhozeny vlastní pohlednice či dopisy. Musí být polepeny patřičnou poštovní známkou (typ B), pokud chce člověk potvrzení z Božího Daru.

Schránky budou k dispozici od 5. 12. do 12. 12. 2021.

 Odkaz Boží dar: https://www.bozidar.cz/cs/zajimavosti/nejen-pro-deti/jeziskova-posta.html

 

 Kopřivnická knihovna včetně všech poboček bude od 20. prosince do 2. ledna UZAVŘENA. Přejeme Vám příjemné prožití vánočních svátků!

 

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci si Vám dovolujeme připomenout unikátní Covid report, jehož cílem je poskytovat transparentní zdroj informací o výskytu COVID-19 v místě Vašeho bydliště. V rámci reportu naleznete také informace o proočkvanosti obyvatel celé České republiky. Můžete si tedy jednoduše zjistit, jaký podíl obyvatel je v obci očkovaný alespoň 1. dávkou a také kolik už jich má vakcinaci dokončenou.

Report je generovaný umělou inteligencí společnosti Mama AI na základě dat poskytnutých ÚZIS ČR. Data jsou aktualizována každý den. Covid report najdete v online profilu vaší samosprávy.   

Jaké informace v Covid reportu najdete?     

  • Přehledné informace o vývoji koronaviru ve Vaší samosprávě
  • Informace o pročkovanosti v celé České republice
  • Srovnání se samosprávami v blízkém okolí
  • Srovnání se stejně velkými samosprávami v kraji
  • Data z největších měst v kraji
  •  

26. 11. 2021

26. listopadu 2021 – TECHNOTRASA: Štramberkem za poklady kutařů, sládků a cukrářů. Na speciální prohlídce města se dozvíte, kde vyráběli zlato, i kam ukryli své poklady! Podíváte se shora na lom. Zlaté mince, které cestou najdete, vám otevřou bránu k pravé lašské pohostinnosti. Díky ní uvidíte dobový pivovar a ochutnáte pivo, jež se od nepaměti pilo ve zdejším vápencovém lomu. V pekárně U Hezounů si dokonce vyzkoušíte upéct své vlastní štramberské ucho!

 

Den pro dětskou knihu se letos bude slavit se Čtyřlístkem na pobočce Sever. Čekají na vás zábavné hry, tvoření a v 16:00 hod. speciální čtení komiksu. Celý den bude také probíhat přihlašování nových dětských čtenářů zdarma (platí i pro knihovnu v kulturním domě).

 

První sobotní adventní prohlídkou bude komentovaná prohlídka bývalé piaristické koleje s povídáním o vánočních lidových tradicích. Sraz je v 10:00 u TIC Příbor.

 

Vydejte se s námi na privátní noční prohlídku výstavy Leonarda da Vinciho v pařížském Louvru. Vychutnejte si ta nejkrásnější da Vinciho díla v pohodlí našeho kina. Zblízka a na velkém filmovém plátně. Umění v kině můžete zhlédnout v Kině Kopřivnice v neděli 28. 11. od 16:30 hod.

 

PONDĚLÍ 29. listopadu 2021: DIVADLO v KDK – Společenstvo vlastníků. Nelítostný boj rozvášněných eg o pozice a dominanci na výsluní společenského jeviště v autorském projektu Divadla Vosto5. Inscenace je postavena na půdorysu běžné schůze SVJ, tedy společenství vlastníků bytových jednotek, jakých ročně probíhají tisíce. Všichni účastníci jsou vlastníky bytových jednotek, což jim dává právo rozhodovat o společných prostorách s důrazem a jistotou svého majetku. Oněch několik metrů čtverečních v osobním vlastnictví, jim tedy poskytuje jednoduchou veličinu – moc. Moc, kterou jinak nemohou prokázat a nechat naplno projevit nikde jinde, než právě zde – na schůzi SVJ. Jedná se o náhradní termín představení. Vstupenky zůstávají v platnosti. Představní proběhne od 19:00 hod. ve velkém sále Kulturního domu Kopřivnice. Nezapomeňte – i když dochází u plánovaných akcí ke změnám (často bohužel ke zrušení), procházky zasněženou LBB jsou pro každého bez omezení.

ROZHLAS 23. 11. 2021

ČEZ Distribuce, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka elektrické energie  v části obce Lubina – Drnholec,  na ulici 1. května, Mírové, Dělnické na Luhách  dne 24. listopadu  od 7:15 – 15:15 h .

 

19. 11. 2021

V Kopřivnici startují dvě sbírky, jejichž cílem je zpříjemnit nadcházející zimní období, a zejména advent, lidem bez domova. Tou první je tradiční předvánoční sbírka oblečení pořádaná Armádou spásy, druhou je finanční sbírka zaměstnanců radnice na večeři v rámci Vánočního setkání pro osoby bez přístřeší.

První sbírka je vyhlašována každoročně a je určená pro širokou veřejnost. Máte-li doma teplé oblečení, které již sami nenosíte, udělejte dobrý skutek a darujte je potřebným. S příchodem chladného počasí potřebujeme pro své klienty zejména teplé kousky. Největší zájem je o ponožky, spodní prádlo, čepice a rukavice, které jsou v dobrém stavu.

Čisté oblečení je možné odevzdávat až do 20. prosince v Klubu Kamarád na ulici Francouzské, a to každý všední den od 12 do 16 hodin, nebo v kanceláři Prevence bezdomovectví na ulici Horní každé úterý od 8 do 17 hodin a každý čtvrtek od 8 do 11.30 hodin.

 

Druhou sbírku se rozhodlo uspořádat město Kopřivnice mezi svými zaměstnanci. Ti mohou darovat libovolný příspěvek na večeři, kterou chce Armáda spásy zpříjemnit osobám bez přístřeší Vánoční setkání, pořádané 23. prosince v komunitním centru PětKa. Loni se za stejným účelem podařilo vybrat přes šest tisíc korun, což plně pokrylo náklady na večeři pro 35 osob a přebytek byl využit na nákup potravin na štědrovečerní večeři pro vybrané uživatele Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, kteří byli v tíživé finanční situaci a nemohli své rodině zajistit plnohodnotně strávený Štědrý den.

 

Štramberské pečení perníčků 19. listopadu 2021. Maminky, babičky, tetičky, přijďte upéct perníčky pro vaše dětičky. Napečete společně dětem vánoční dobroty a odměníte je za jejich zpívání u vánočního stromu. S sebou si vezměte váleček a vykrajovátka. Občerstvení je na místě zajištěno. Pečení bude probíhat od 16:00 hod. v kuchyňce kulturního domu.

 

Vánoční jarmark pro dobrou věc na Hukvaldech 20. listopadu 2021. V okolí penzionu Roubenka na Horním Sklenově proběhne od 9:00 hod. Vánoční jarmark pro dobrou věc. Jako každoročně pro Vás bude přichystáno spoustu stánků s rukodělnými výrobky od keramiky po dekorační textil, najdete zde háčkované ozdoby a hračky, věnce, bižuterii, vánoční ozdoby, kovářské výrobky a jiná překvapení. Kromě toho Vás bude čekat i mnoho různých dobrot k snědku a občerstvení na zahřátí. Pro děti bude již pátým rokem připraven starodávný kolotoč, bude na ně čekat koník Orel, bude se malovat na obličej, střílet z luku a tvořit v kovářské dílně pod vedením uměleckého kováře Jindřicha Veselého. Dospělí si budou moci nechat vyložit karty a určit karmu u paní Mgr. Bronislavy Havlové.

 

Vlčovjanské páleníčko v sobotu 20. listopadu 2021. Soutěžit budeme v nejlepší domácí pálence a domácí klobásce. Chcete zjistit, jak Vaše pálenka nebo klobása chutná ostatním? Neváhejte a zaregistrujte se do soutěže. Přihlásit se může kdokoli a odkudkoli starší 18 let. Akce proběhne v Komunitním centru Vlčovjan od 13:30 hod. Od rána budeme vařit kotlíkový guláš, venku zapálíme oheň, narazíme sudy s pivem.

Vlčovská štamprle 2021

Hodnocení soutěžních vzorků: Každý návštěvník starší 18 let obdrží při vstupu 3 soutěžní žetony, které následně při degustaci odevzdá soutěžním vzorkům dle svého uvážení.

Přejímka soutěžních vzorků + uzávěrka soutěže bude probíhat v pátek 19.11. od 18:00 do 20:00 a v sobotu 20.11. od 10:00 do 12:00. Každý vzorek bude přelit do soutěžní lahve a opatřen soutěžním číslem (bez vědomí soutěžícího).

Podmínky účasti v soutěži:

•starší 18 let

•zaregistrovat minimálně 0,5l soutěžního vzorku v době registrace viz výše

•každý pěstitel může soutěžit s více jak jedním vzorkem (např. jiný druh pálenky nebo jiný ročník apod.)

•každý vzorek bude soutěžit pod jiným soutěžním číslem

Degustace domácích klobás spojená se soutěží o nejlepší klobásu – Vlčovská klobása 2021

Bude probíhat podobně jako degustace pálenek. Vzorky musí být pouze domácí výroby. V případě, že se prokáže, že soutěžní vzorek je průmyslové výroby (zakoupený v masně), bude ze soutěže vyřazen.

Lze zaregistrovat minimálně 6ks klobás (soutěžního vzorku) v době registrace.

 

Adventní kalendář. Zapomeňte na klasické komerční čokoládové adventní kalendáře, ze kterých zůstane plno odpadu. Vyrobte dětem zajímavý a udržitelný adventní kalendář. Potěšíte tím nejen děti, ale i přírodu. Tvoření adventního kalendáře bude probíhat od 14:00 hod. do 17:00 hod v biskupském enviromentálním resortu HUBERT Hukvaldy.

  

Robinsoni na pustém ostrově – Štramberk 21. listopadu 2021. Interaktivní divadlo ZuMadlo zve všechny děti i jejich rodiče do DDM Štramberk. Od 10:00 se zde bude hrát příběh, ve kterém si mohou zahrát i děti. Také se bude tancovat, zpívat a vyrábět něco na památku.

 

Večírek na rozloučenou. Jak určitě mnozí z Vás slyšeli, Lašské muzeum v Kopřivnici čekají v příštích měsících velké změny. Expozice věnované Zdeňku Burianovi a kopřivnické keramice na čas zmizí, sbírkové předměty se přesunou do depozitářů a celé jedno patro muzea bude od poloviny příštího roku věnováno osobnosti Emila Zátopka, který se v Kopřivnici v roce 1922 narodil.

21. listopadu, kdy bude Lašské muzeum ve své nynější podobě naposledy, proběhne rozlučkový večírek. Ve 13:30 hod. se můžete těšit na komentovanou prohlídku expozic, na 15:00 hod. je naplánovaný koncert souboru Lašského krále „Ukvalská lidová poezie v písních“ a závěrem v 16:30 hod. proběhne opět komentovaná prohlídka expozic (i s malým překvapením). Budete-li tedy mít volné nedělní odpoledne, zastavte se do Lašského muzea, rádi Vás tam uvidí.

 

V Mezigeneračním centru Harmonie pro všechny v Kopřivnici na ulici Sokolovské se bude v neděli od 14:00 hod. konat Vánoční jarmark. Těšit se můžete na tvořivé dílničky pro malé i velké a mnoho rukodělných výrobků.

 

17. 11. 2021

NOVÉ KRAJSKÉ MUZEUM NÁKLAĎÁKŮ JE O HISTORICKÝCH VOZECH I NEJMODERNĚJŠÍCH TECHNOLOGIÍCH. V Kopřivnici se slavnostně otevřelo nové Muzeum nákladních automobilů.
Návštěvníci zde uvidí osm desítek užitkových vozidel, technické skvosty a zajímavosti lidé poznají také prostřednictvím rozšířené reality. Muzeum postavil Moravskoslezský kraj s významným přispěním EU, většinu exponátů dodala společnost TATRA TRUCKS, která muzeu poskytla i pozemek a budovu bývalé slévárny, v níž muzeum sídlí.

Obě muzea, tedy všem dobře známé Technické muzeum Tatra a nově otevřené krajské Muzeum nákladních automobilů Tatra, si rozhodně nebudou konkurovat, naopak. Budou spolupracovat a vzájemně se doplňovat. Tím, že jsou umístěné blízko sebe, nabídnou komplexní pohled na bohatou historii výroby vozidel v Kopřivnici. Nové muzeum se stane součástí Technotrasy, která provází technickými atraktivitami našeho regionu. Nové muzeum spadá pod Muzeum Novojičínska, které zřizuje Moravskoslezský kraj.

   Na začátku projektu nového muzea byla iniciativa akcionářů TATRA TRUCKS, holdingů Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada a PROMET GROUP podnikatele Reného Matery, který uvádí:
Myšlenkou renovace Slovenské strely a výstavby nového muzea Tatry jsme se zabývali od našeho vstupu do společnosti v roce 2013. S tímto vědomím jsme investovali do získání Hlachovy sbírky i některých jedinečných tatrovek.


V muzeu bude k vidění osm desítek užitkových vozů, většinu z nich muzeu zapůjčilo Technické muzeum Tatra. Expozice bude rozdělená do 14 tematických celků, a to chronologicky, ale i podle zaměření. Od prvních užitkových, přes hasičské, vojenské, závodní, expediční až po současné stroje. K vidění zde budou i historické motocykly Rybičkovy sbírky, kterou nyní vlastní Moravskoslezský kraj. Expozice strojů doplní i rozšířená realita, která se v muzejnictví stala velmi důležitým prvkem. Díky této technologii jsou expozice bohatější, návštěvníkovi například přímo před očima vyroste z vystaveného reálného podvozku celé vozidlo. Muzeum počítá i se zahraničními hosty, a tak bude rozšířená realita také v angličtině a brzy i v polštině a němčině.Obrovským lákadlem pro milovníky techniky je rychlovlak Slovenská strela umístěný v depozitáři vybudovaném v loňském roce. Depozitář je umístěn v bezprostřední blízkosti nového muzea. Slovenská strela byla před jedenácti lety vyhlášena národní kulturní památkou. Také proto jsme se jako vlastník tohoto unikátního stroje rozhodli pro jeho kompletní renovaci, ale také nákladnou výstavbu jejího nového depozitáře. Slovenská strela má teď důstojné umístění, které zaujalo také odbornou veřejnost, depozitář byl letos oceněn v celostátní soutěži Stavba roku. Návštěvníci se mohou těšit i na videomapping o fenoménu Tatra promítaný v zadní části muzea. V rámci projektu Příběhy našich sousedů zpovídaly děti místních základních škol a středoškoláci zaměstnance tatrovky. Příběhy bývalých tatrováků se zaměřily hlavně na období kolem listopadu ´89, jsou to zajímavá svědectví, která mohou lidem tatrováckou atmosféru dobře přiblížit.


Výstava k tomuto projektu bude před novým muzeem od 9. prosince, příběhy jsou ovšem už nyní na webu, sdíleny budou i na stránkách Paměť národa.

Kromě Moravskoslezského kraje a společnosti TATRA TRUCKS se na projektu nového muzea významně podílelo i město Kopřivnice. Projekt zahrnoval vjezd do areálu, příjezdové komunikace a chodníky, ale také venkovní mobiliář a veřejnou zeleň. Náklady byly vyčísleny na 31 milionů korun, které město pokrylo čistě ze svého rozpočtu.

Nové Muzeum nákladních automobilů vyšlo na 171,1 milionu korun. Největší část nákladů pokryly peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj, ze kterého na kopřivnické muzeum šlo 105 milionů korun. Šest milionů přispěl stát, zbytek pokryl krajský rozpočet. Samotná stavba přišla na 141 a půl milionu korun, vybudování expozice stálo celkem 18,3 milionu, zbytek prostředků byl využit na interiéry a ostatní náklady. Výstavba muzea začala v červenci 2019 a trvala až do konce minulého roku, letos se intenzivně pracovalo na expozicích.

 

Ve středu 17. listopadu oslavíme Den boje za svobodu a demokracii, jímž si připomeneme významné historické události let 1939 a 1989. Kopřivnice se po loňské pauze opět vrátí k oblíbenému formátu oslav, jehož součástí je i průvod se svíčkami a lampiony. Sraz je v 17 hodin u Základní školy dr. Milady Horákové, kde je umístěna pamětní deska obětem komunismu. Po krátkém ohlédnutí za historickými událostmi a položením věnců vyjde od školy průvod vedený bubeníky, který zamíří na Masarykovo náměstí. U pomníku TGM bude zhruba od 17:30 probíhat koncert skvělých místních muzikantů Martina Galii a Lenky Szabó Hrůzové.  U školy budou pro zájemce opět připraveny svíčky do průvodu, u pomníku teplý čaj na zahřátí. Jedna změna však letošní oslavy přeci jen čeká. Z důvodu revitalizace centra města povede trasa průvodu jinudy než obvykle. Od školy se tentokrát vydá opačným směrem k okružní křižovatce. Poté povede po chodníku kolem technického muzea a prodejny Albert na ulici Kpt. Jaroše, po až k sadu E. Beneše. Tak se obejde staveniště v centru a u sadu se napojíte na tradiční trasu vedoucí kolem polikliniky, Kachlovky, bývalé ZŠ Náměstí až k pomníku TGM. Zatímco vloni musela být akce kvůli přísným protiepidemickým opatřením zrušena, letos je pořádání tradičního průvodu možné. Účastníci však musejí dodržovat rozestupy, nebo mít nasazené respirátory. Dětem do 15 let stačí rouška a předškolní děti ochranu dýchacích cest nepotřebují.

 

Podzimní seniorské odpoledne, které se mělo konat 25. listopadu 2021, je z důvodu nařízení hygieny zrušeno. Zakoupené vstupenky můžete vrátit v IC Kopřivnice do 25. 11. 2021.

 

Tatra nebude. 54. ročník taneční soutěže Tatra je ZRUŠEN! Na základě jednání s vedoucím soutěže Taneční soutěž Tatra, došlo k rozhodnutí, že se letošní ročník soutěže z důvodu aktuální covidové situace, díky které nebyl naplněn dostatečný počet soutěžních párů, konat nebude. KDK se omlouvá a věří, že Vám nabídne v příštím roce taneční soutěž s plnohodnotným programem. Zakoupené vstupné bude vráceno. Vstupenky zakoupené online – vstupné bude vráceno na Váš účet během několika dnů. Vstupenky zakoupené v IC Kopřivnice – můžete vrátit v IC Kopřivnice do 20. 11. 2021.

 

V druhé polovině října byl v našem městě instalován druhý stacionární radar. Kopřivnice tak má tři měřicí stanoviště a dva radary, které se budou mezi nimi přesouvat. Pořízení nového radaru přišlo na 850 tisíc korun a první skříň pro stacionární radar byla instalována před třemi lety u Muzea Fojtství na ulici Záhumenní, další dvě stanoviště přibyla vloni v květnu. Pořízení druhého stacionárního radaru na měření rychlosti projíždějících vozidel schválila rada letos v červnu. V roce 2020 zaznamenal stacionární radar 15 661 případů, které byly předány k dořešení na oddělení přestupků.

 

Kopřivnické noviny nově čtenáři naleznou i v chytré verzi na Mobilním Rozhlasu. Dá se v něm lehce listovat i vyhledávat a má i funkci přímého přesměrování. Mobilní rozhlas má v našem městě přes 3 tisíce registrovaných uživatelů. Každou středu jsou zájemcům rozesílány Zprávy z města obsahující tiskové zprávy, hlášení rozhlasu, tipy na víkend a přehled témat chystaného čísla Kopřivnických novin a Magazínu Kabelové televize Kopřivnice.

 

Město Kopřivnice hledá dárce vánočního stromu, který v období adventu ozdobí sad E. Beneše před Ringhofferovou vilou. Vhodný jehličnan by měl být vysoký zhruba sedm až devět metrů, vizuálně zdravý a nepoškozený. Město zajistí na vlastní náklady skácení a transport. Dárci mohou kontaktovat vedoucí oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody kopřivnické radnice Radku Krysovou na uvedených kontaktech. Pokud se nenajde dárce nebo vhodný strom, bude se hledat vhodná dřevina v městských lesích.

 

12. 11. 2021

V pondělí 15. listopadu 2021 končí veřejné hlasování, ve kterém lze vybírat ze sedmi Ko-projektů. Ty se uchází o půl milionu korun z participativního rozpočtu města. Předkladatelé představují své návrhy formou krátkých videoklipů, jednak v průběhu vysílání na programu KTK, na sociálních sítích a na webu města. Hlasování probíhá prostřednictvím mobilního rozhlasu.

 

V neděli 7. listopadu začal zimní etapový pohár Lysacup 2021 první etapou na Velký Javorník. Z kopřivnických účastníků se nejlépe dařilo Antonínu Votýpkovu z týmu Hasičů. O více než minutu horší čas zaznamenal Jiří Linhart z atletického klubu a z našich žen byla nejrychlejší Daniela Vlasová, která ve své kategorii obsadila 6 místo. Nejlepším týmem jsou na 20. místě Hasiči. Další etapa Visalaje startuje 13. listopadu.

 

Štramberský krmáš v sobotu 13. 11. 2021. V kulturním domě Štramberk zahraje k tanci, poslechu i dobré náladě Cimbálová muzika Valašsko. Akce začíná v 19:00 hod a vstupné na ni činí 80 Kč.

 

Dobře naladěné divadlo: Princezna Čokoláda. Půvabná, výchovná pohádka o jedné princezně, která má ráda jen sladkosti, bonbony a hlavně čokoládu. Bolí jí z toho bříško, zoubky a je bledá. Naštěstí je tu jeden moudrý čaroděj, který si se vším ví rady. Naučí princeznu jíst zdravě a díky tomu bude krásnější než kdykoliv jindy…Pohádka se odehraje v v neděli 14. 11. 2021 v kinosále Kopřivnice od 10:00 hod.

 

PŘEDNÁŠKA15. listopadu 2021: Tuktukem z Thajska až na Moravu. Tuktuk je thajská tříkolka, kterou si Tomík pořídil v Thajsku. Tomík je cestovatel, vypravěč příběhů a spisovatel Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách. Bez jakýchkoli zkušeností se úplně sám vydal s tímto 35 let starým vozem na roční cestu přes půl světa. Projel tak 13 000 km přes Thajsko, Myanmar, Indii, Nepál, Írán, Turecko, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovensko, až jej přesně do roka a do dne dotlačil na Moravu. O tom, že to jde, když se chce, jak zvládnout těžké situace, nebo jaký to je být sám jeden rok na dobrodružné cestě a mnoho barvitých historek plných neskutečných situací, útěků před slonem, příšerných Indů ale i nádherného Íránu vám Tomík s humorem a jistou nadsázkou milerád poví za doprovodu fotografií a videí promítaných na plátně. Přednáška proběhne v Akademické posluchárně v KD Kopřivnice od 18:00 hod.

 

Šansonový večer v Kopřivnici. Nejznámější české šansony zazní v podání Lucie Rybnikářové za doprovodu Martina Pančochy. Koncert bude věnovaný písním Hany Hegerové, na kterém zazní skladby i dalších šansoniérů např. Z. Navarové, L. Nové, E. Piaf, L. Šoralové, J. Krhuta. Také se můžete těšit na písně nově vzniklé kapely Dneska, která vznikla v době koronavirové při streamech Třech Tygrů. Na Šansonový večer se můžete těšit od 19:00 hod. v kinosále Kopřivnice.

 

ROZHLAS 10. 11. 2021

Srdečně Vás zveme na tradiční vzpomínkové setkání u příležitosti Dne válečných veteránů. Přijďte uctít památku padlých i žijících hrdinů, kteří riskovali své životy ve válkách, aby bojovali za svobodu, pravdu a demokracii. Pietní setkání u pomníku padlých před budovou bývalé ZŠ Náměstí se uskuteční ve čtvrtek 11. listopadu v 11 hodin.

 

Dále Vás srdečně zveme na oslavy Dne boje za svobodu a demokracii, které se uskuteční ve středu 17. listopadu. Oslavy zahájíme v 17 hodin vzpomínkovým setkáním a položením kytic k pamětní desce obětem komunismu před ZŠ dr. Milady Horákové. Odtud potom vyjde průvod se svíčkami a lampiony směrem k Masarykovu náměstí, kde proběhne koncert Martina Galii a Lenky Szabó Hrůzové. Těšíme se na setkání s Vámi!

 

Upozorňujeme občany, že z důvodu státního svátku dojde ke změně svozu odpadů připadajících na 17. listopadu:Svoz popelnic od rodinných domů připadající  na 17. listopadu proběhne již v pondělí 15. listopadu. Jedná se o nádoby od domů na ulicích Kadláčkově, Dolní, Příborské, Na Pinkavce, Nádražní, Čs. armády, Ke Koryčce, Pod Bílou horou, Sluneční, Západní, K Pasekám, Paseky a v místní části Mniší. Svoz pytlů s plasty z těchto lokalit proběhne v úterý 16. listopadu.

Svoz popelnic z nepřístupných míst, kam zajíždí vozidlo Multicar, proběhne  v úterý 16. listopadu. Jedná se u nádoby od rodinných domů na ulicích Lomené, Paseky, Pabla Nerudy, Na Pinkace, Čs. armády a v místní části Mniší.

Svoz bioodpadu proběhne v úterý 16. listopadu. Jedná se o nádoby od rodinných domů na ulicích Na Luhách, Mírové, 1. května, Dělnické a v místní části Lubině.

Prosíme občany, aby včas připravili své nádoby pro svozovou techniku. Svoz nádob začíná již od 6 hodin a končí nejpozději v 18 hodin.

ROZHLAS 10. 11. 2021

Srdečně Vás zveme na tradiční vzpomínkové setkání u příležitosti Dne válečných veteránů. Přijďte uctít památku padlých i žijících hrdinů, kteří riskovali své životy ve válkách, aby bojovali za svobodu, pravdu a demokracii. Pietní setkání u pomníku padlých před budovou bývalé ZŠ Náměstí se uskuteční ve čtvrtek 11. listopadu v 11 hodin.

 

Dále Vás srdečně zveme na oslavy Dne boje za svobodu a demokracii, které se uskuteční ve středu 17. listopadu. Oslavy zahájíme v 17 hodin vzpomínkovým setkáním a položením kytic k pamětní desce obětem komunismu před ZŠ dr. Milady Horákové. Odtud potom vyjde průvod se svíčkami a lampiony směrem k Masarykovu náměstí, kde proběhne koncert Martina Galii a Lenky Szabó Hrůzové. Těšíme se na setkání s Vámi!

 

Upozorňujeme občany, že z důvodu státního svátku dojde ke změně svozu odpadů připadajících na 17. listopadu:Svoz popelnic od rodinných domů připadající  na 17. listopadu proběhne již v pondělí 15. listopadu. Jedná se o nádoby od domů na ulicích Kadláčkově, Dolní, Příborské, Na Pinkavce, Nádražní, Čs. armády, Ke Koryčce, Pod Bílou horou, Sluneční, Západní, K Pasekám, Paseky a v místní části Mniší. Svoz pytlů s plasty z těchto lokalit proběhne v úterý 16. listopadu.

Svoz popelnic z nepřístupných míst, kam zajíždí vozidlo Multicar, proběhne  v úterý 16. listopadu. Jedná se u nádoby od rodinných domů na ulicích Lomené, Paseky, Pabla Nerudy, Na Pinkace, Čs. armády a v místní části Mniší.

Svoz bioodpadu proběhne v úterý 16. listopadu. Jedná se o nádoby od rodinných domů na ulicích Na Luhách, Mírové, 1. května, Dělnické a v místní části Lubině.

Prosíme občany, aby včas připravili své nádoby pro svozovou techniku. Svoz nádob začíná již od 6 hodin a končí nejpozději v 18 hodin.

 

10. 11. 2021

Kde a kam vyrazit na svatomartinské hody?

Příchod svatého Martina symbolizuje konec podzimních dnů, začátek studené zimy a zrání vína. Stalo se již tradicí, že k svatomartinské huse nesmí chybět také mladé svatomartinské víno. A jako každý rok se konají svatomartinské akce v místních restauracích. A kde můžete vyrazit na svatomartinskou husu?

KOPŘIVNICE

Svatomartinská husa| 11. listopadu – 14. listopadu 2021

Restaurace U Bartoloměje

 

Svatomartinské husí hody 2021| 12. listopadu – 14. listopadu 2021

Restaurace Pod Šostýnem

 

Svatomartinská Husa| 12. listopadu – 14. listopadu 2021

Restaurace Žába Kopřivnice

 

Svatomartinské menu| 13. listopadu – 14. listopadu 2021

Penzion a restaurace Pod Bílou horou

 

Svatomartinská husa | 13. listopadu – 14. listopadu 2021

Restaurace Tempo Vlčovice

 
 
ŠTRAMBERK

Husí hody| 11. listopadu – 14. listopadu 2021

Chata Dr. Hrstky

 

Svatomartinské menu | 11. listopadu – 14. listopadu 2021

Městský pivovar Štramberk

 

Svatomartinské menu | 11. listoapdu – 14. listopadu 2021 

Pizzerie Piccolo

 

 

PŘÍBOR

Svatomartinské hody | 11. listopadu – 21. listopadu 2021

Restaurace U Čápa

HUKVALDY

Svatomartinská husa | 8. listopadu – 17. listopadu 2021

Restaurace U námořníka

 

8. 11. 2021

Přístřešek po Strele je minulostí. Několik dní probíhaly před Technickým muzeem Tatra v Kopřivnici bourací práce, jejichž výsledkem je nejen odstranění bývalého stanoviště Slovenské strely, ale také likvidace přístřešku na nároží prodejny Albert. Vizuální vyčištění je první etapou úprav tohoto prostoru. Slovenská strela stála na zastřešeném nástupišti před technickým muzeem od roku 1997 až do roku 2018, kdy byla odvezena na kompletní renovaci. Z té se vrátila po vlastní ose letos na jaře a nový domov našla v depozitáři, který zajistí odpovídající péči o restaurovaný exponát. Původní koleje s přístřeškem již nenašly nové využití a vzhledem ke špatnému technickému stavu bylo rozhodnuto o demolici. Pro demontáž byla vybrána firma slumeko, 18. 10. 2021  prostor před muzeem zaplnily plošiny, jeřáb, nákladní auta a pak již postupně mizely nosné sloupy, přístřešek po Strele, konstrukce u alberta, dlažba i samotné koleje. Následovaly práce se zadlážděním otvorů po sloupech, vytrhání pražců s odvozem kameniva pod nimi a následným návozem zeminy pro zatravnění prostoru po kolejišti. U Alberta byla následně přemalovaná znečistěná stěna. Práce byly dokončeny v úterý 2.11. 2021 úklidem pracoviště a odvozem zábran. Přes 11 tun demontované oceli mířilo do sběrných surovin a výtěžek z jejího prodeje bude vyúčtován ve prospěch zadavatele tj. Města Kopřivnice.

S podporou Moravskoslezského kraje byla zpracována architektonická studie a na ni navázal projekt, který je nyní těsně před dokončením pro stavební povolení. Prostor po nevyužívaném kolejišti se zatravní a k Albertovi se vrátí na nároží několik laviček. Projekt počítá s kompletní úpravou schodiště a vstupu do muzea, velkoformátovou dlažbou, větším množstvím zeleně, originálním mobiliářem i fotopointem. Se zahájením realizace se však počítá až v roce 2023 v návaznosti na úpravy centrální zóny.

 

V druhé polovině října byl v našem městě instalován druhý stacionární radar. Kopřivnice tak má tři měřicí stanoviště a dva radary, které se budou mezi nimi přesouvat. Pořízení nového radaru přišlo na 850 tisíc korun a první skříň pro stacionární radar byla instalována před třemi lety u Muzea Fojtství na ulici Záhumenní, další dvě stanoviště přibyla vloni v květnu. Pořízení druhého stacionárního radaru na měření rychlosti projíždějících vozidel schválila rada letos v červnu. V roce 2020 zaznamenal stacionární radar 15 661 případů, které byly předány k dořešení na oddělení přestupků.

 

Obnova katastrálního operátu novým mapováním ve Větřkovicích u Lubiny

Lidé do obnoveného operátu mohou nahlédnout přímo v Lubině

v budově hasičské zbrojnice ve Větřkovicích a to

Dne 8. a 10. 11. vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.Dále na oddělení pozemků v 8. patře kopřivnické radnice.

Dne 9. a 11. 11. od 8 do 11:30 a od 12:30 do 14 hodin

Dne 12. 11. od 8 do 11:30 hodin

 

Město Kopřivnice hledá dárce vánočního stromu, který v období adventu ozdobí sad E. Beneše před Ringhofferovou vilou. Vhodný jehličnan by měl být vysoký zhruba sedm až devět metrů, vizuálně zdravý a nepoškozený. Město zajistí na vlastní náklady skácení a transport. Dárci mohou kontaktovat vedoucí oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody kopřivnické radnice Radku Krysovou na uvedených kontaktech. Pokud se nenajde dárce nebo vhodný strom, bude se hledat vhodná dřevina v městských lesích.

 

Kopřivnické noviny nově čtenáři naleznou i v chytré verzi na Mobilním Rozhlasu. Dá se v něm lehce listovat i vyhledávat a má i funkci přímého přesměrování. Mobilní rozhlas má v našem městě přes 3 tisíce registrovaných uživatelů. Každou středu jsou zájemcům rozesílány Zprávy z města obsahující tiskové zprávy, hlášení rozhlasu, tipy na víkend a přehled témat chystaného čísla Kopřivnických novin a Magazínu Kabelové televize Kopřivnice.

 

Dvě jednotky profesionálních hasičů z Kopřivnice a Nového Jičína se zapojily 22. října do záchrany osoby po infarktu z bezručovy vyhlídky. ŠLO o taktické cvičení a zraněného člověka nahradila figurína. Jednotka z Kopřivnice dorazila jako první na parkoviště u letního koupaliště. Dalších více než 700 metrů musela za zraněným pěšky do kopce. Následoval transport zraněného v záchranných nosítkách, pomocí lanové techniky. Hasiči-lezci jsou nasazováni například u paraglidistů na stromech, či při záchraně jeřábníků se zdravotními komplikacemi. Jsou dislokováni v 6 lezeckých skupinách, po jedné v každém okrese.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice