27. 9. 2023

Kopřivnice udělí významná ocenění

 U příležitosti letošního 75. výročí povýšení Kopřivnice na město bude opět rozšířen seznam čestných občanů a významných osobností města. Ocenění budou předána ve čtvrtek 12. října v rámci festivalu Aerovka Jazz Fest pořádaného na počest skladatele Zdeňka Petra, který je rovněž čestným občanem Kopřivnice. Na radnici letos přišlo sedm nominací, na jejichž základě rozhodlo zastupitelstvo o udělení titulů významná osobnost sbormistrovi, varhaníkovi a skladateli Pavlu Altrichterovi, fotografovi Ivanu Polívkovi (in memoriam), designérovi Jiřímu Španihelovi a řediteli místní průmyslové školy Oldřichu Vrbovi (in memoriam). Čestné občanství Kopřivnice přijde převzít modelář, badatel v místní historii a člen Českého svazu bojovníků za svobodu Václav Langer a také muzejník, veteránista a propagátor automobilové historie města Karel Rosenkranz. In memoriam získá čestné občanství Kopřivnice rovněž vynikající gymnastka a dvojnásobná olympionička Zdenka Veřmiřovská. „Přestože je Zdenka Veřmiřovská první a zatím jedinou Kopřivničankou, která vyhrála olympijské zlato, nejvyšší ocenění rodného města jí doposud chybělo. Jsme moc rádi, že ho získává právě letos, kdy si připomínáme 110. výročí jejího narození,“ uvedla Lucie Macháčková z oddělení vnějších vztahů. Při této příležitosti bude na počest úspěšné rodačky odhalena pamětní deska – ta bude umístěna na budově zimního stadionu, někdejší sokolovny, kde Zdenka Veřmiřovská působila. Slavnostní odhalení pamětní desky z dílny sochaře Jana Zemánka proběhne ve čtvrtek 12. října v 17 hodin. Součástí bude vystoupení místních gymnastek a pěveckého sboru ZŠ Emila Zátopka. V 18 hodin bude následovat zahájení festivalu Aerovka Jazz Fest a slavnostní udílení ocenění města. „Festival Aerovka je pořádán na počest čestného občana Zdeňka Petra. Koná se v Katolickém domě v Kopřivnici, kde se mimo jiné nachází restaurace U Bartoloměje se Sportovním klubem vzdávajícím hold kopřivnickým sportovcům. Těžko lze tedy hledat vhodnější příležitost a místo, kdy a kde by měla být ocenění udělena,“ vysvětlila Lucie Macháčková z oddělení vnějších vztahů. V rámci slavnostního večera vystoupí Saxtet Janáčkovy konzervatoře a Martin Galia s klavírním doprovodem Čeňka Krauta. Vstup na akci bude zdarma.

 

Upřesnění termínů blížících se dopravních omezení v Kopřivnici. Stavební práce začnou tak, jak bylo avizováno – 2. 10., ale oproti původní informaci by měly proběhnout rychleji:

První etapa: 2.-15. října

Bude uzavřena polovina propojovací komunikace podél autobusového nádraží v úseku mezi sjezdem k Tescu a sjezdem na ulici Čs. armády. K Tescu i k autobusovému nádraží se řidiči dostanou pouze z křižovatky u železniční zastávky. Během první etapy obslouží autobusy všechny zastávky, cestující by však měli věnovat pozornost přečíslování a novému rozmístění stanovišť autobusového nádraží.

Druhá etapa: 16. října-1. prosince

Bude uzavřena druhá polovina propojovací komunikace podél autobusového nádraží, křižovatka na ulici Nádražní a zhruba 200metrový úsek na této ulici. Příjezd do centra města, k Lidlu a Kauflandu bude možný pouze ve směru od Štramberka. Opatření budou mít zásadnější dopad na autobusovou dopravu – kromě přečíslování zastávek budou platit výlukové jízdní řády a zastávky u Kauflandu nebudou obsluhovány. Bližší informace na webu města.

 

Kulturní dům města Příbora pořádá ve středu 27. 9. seniorské odpoledne. Vystoupí Eva a Vašek. Od 16:00.

 

Ve čtvrtek 28. 9.  se koná tradiční horová Svatováclavská pouť ve štramberku, coby Tradiční oslava svátku českého patrona. Akce začíná mší v kostele na náměstí́ v 8:30 hod., pokračuje pobožností v 10:10 hod. u kříže na hoře Kotouč, národní hymnou u sochy sv. Václava, a končí́ občerstvením a přátelským setkáním v Národním sadu v 11:00 hod.

 

V So 30. 9. 2023 se chystá Grand party s GALIA BROTHERS-Stylové zakončení první sezóny nového provozu koupaliště  v Příboře, od  19:00 HODIN.

 

 

25. 9. 2023

Práce na rekonstrukci mostu pokračují. V polovině července začala v Kopřivnici rekonstrukce mostu na ulici Kpt. Jaroše. Tu bohužel zkomplikovaly vady, které se i přes dobré výsledky diagnostiky pilířů ukázaly až po odrytí horních vrstev mostu. Po několikadenní pauze se stavební práce opět rozjely a město už má bližší představu o dalším postupu. Hlavním důvodem rekonstrukce mostu bylo zatékání do nosné konstrukce způsobující degradaci betonu a korozi mostní výztuže. Poté, co byly v průběhu rekonstrukce objeveny vady čtyř nosníků, doporučil statik zbourání celého mostu. V tu chvíli bylo zřejmé, že se oprava před zimou dokončit nestihne. Jelikož výroba nových nosníků trvá dva až tři měsíce, hrozilo přesunutí celé stavby až na jaro a zvažovalo se vybudování provizorního přemostění. „Nakonec jsme se po konzultaci s projektanty rozhodli, že použijeme jinou technologii. Nenecháme vyrábět nosníky, ale železobetonovou desku vybetonujeme přímo na místě. Po dokončení bouracích prací projektant vše zaměří a zaktualizuje projekt. Pak budou práce pokračovat do doby, dokud to počasí dovolí. Pravděpodobně most nestihneme postavit do zimy, ale na jaře už práce zaberou jen několik týdnů a dílo se stihne dokončit před plánovanou výstavbou okružní křižovatky ulic Záhumenní a Kpt. Jaroše,“ uvedl Adam Ondrašík z odboru rozvoje města. Z důvodu nečekaných nákladů byla částka na rekonstrukci mostu navýšena o 1,6 milionu. V tuto chvíli tedy městský rozpočet počítá se sumou přesahující 8 milionů korun.

 

Tipos Extraliga se vrací na Sport1. Společnost AMC Networks International na základě dohody se společností JOJ Sport rozšiřuje svá práva na slovenskou Tipos extraligu pro vysílání slovenských hokejových zápasů na stanici Sport1. To znamená, že společnost může přenést prestižní kluby jako Slovan, Košice, Nitra či Zvolen na obrazovky prostřednictvím stanice Sport1. Uzavření této cenné smlouvy o prodloužení může divákům nabídnout řadu skvělých kvalitních zápasů. Kromě hokeje má AMCNI CNE práva i na další lokálně významné zápasy či soutěže, o které je stale větší zájem. Je to například hokejová Liga mistrů. Kromě nabídky sportovních stanic nabízí AMCNI CNE širokou škálu stanic a žánrů, včetně Spektrum a Spektrum Home, a TV Paprika.

 

Gurmán Sedlnice, firma zabývající se porážkou, vlastní výrobou uzenin a následnou distribucí oznámila svůj konec. Jako důvody udávají energetickou náročnost a přesun kupní síly do Polska. V minulosti využívali malokapacitní jatka s hovězí a vepřovou porážkou a jejich linkou prošlo měsíčně 80 tun produkce. Od roku 2014 byli také držiteli certifikátu s názvem „Porážka pro ekologické zemědělce“, a rovněž jejich masné výrobky byly zaštítěny ochrannou známkou.

 

Všichni rodiče jsou srdečně zváni se svými ratolestmi do knihovny na dopoledne plné klapání s knížkou KLAPY KLAP od Madaleny Matoso v úterý 26. 9., 9.00 – 11.00, Pobočka knihovny Sever.

 

Komunitní centrum Stará škola Štramberk pořádá workshop, kde se naučíte péct loupáky plněné povidly-26. 9. od 16:00 hodin.

 

Kulturní dům města Příbora pořádá ve středu 27. 9. seniorské odpoledne. Vystoupí Eva a Vašek. Od 16:00 hodin.

 

Ve čtvrtek 21. září se konalo 6. zasedání kopřivnického zastupitelstva. Zatímco projednávání většiny bodů proběhlo bez větších diskuzí, v závěru se rozproudila neplánovaná debata, do níž se zapojili i příchozí občané. Tématem byla budoucnost lyžařského areálu Červený kámen. Tento bod otevřela zastupitelka Ivana Kysilková, která již dříve nesouhlasila s většinovým rozhodnutím nejvyššího orgánu města neinvestovat do provozu lyžařského vleku a zasněžování sjezdovky na Červeném kameni. Zastupitelku podpořili také zástupci veřejnosti, kteří aktuálně sbírají petiční podpisy za zachování sjezdovky. Petici údajně podepsalo již šest set občanů. Provoz tohoto energeticky náročného sportoviště je přitom dlouhodobě ztrátový a nepřeje mu ani aktuální vývoj klimatu. V sezoně 2021/2022 fungovala sjezdovka 26 dní a náklady vyšly asi na 3 miliony korun. Minulou sezonu navíc zůstal vlek z technických důvodů mimo provoz. „Nerušíme sjezdovku, ale momentálně nechceme investovat do lyžařského vleku. Jeho provoz byl ukončen již v minulém volebním období a na nás zbylo nelehké rozhodnutí, jak dál. Poctivě jsem zpracoval všechny varianty provozu a ty předložil zastupitelstvu. Bohužel doplácíme na to, že se do areálu dlouhodobě neinvestovalo,“ uvedl místostarosta David Monsport zodpovědný za oblast sportu. Ten již dříve uvedl, že komplexní rekonstrukce areálu by dle odhadů vyšla na 20 milionů korun a momentálně není prioritou města. Pořídit pouze nový vlek za 2 miliony korun nepovažuje vedení města za koncepční řešení. „V Kopřivnici je řada využívanějších sportovišť, do nichž bychom měli investovat. Rozvoj lyžařského areálu navíc blokuje chráněné území Natura 2000. Ale pokud se najde zájemce, který by areál provozoval, rádi se s ním sejdeme a budeme hledat reálná řešení,“ doplnil místostarosta. „Je to opravdu složité téma a mezi lidmi koluje plno nekompletních nebo dokonce nepravdivých informací. Rádi bychom tedy pozvali všechny zájemce na setkání, kde se jim vše pokusíme podrobně vysvětlit,“ dodal David Monsport. Setkání vedení města s veřejností se uskuteční v pondělí 2. října od 16:30 hodin v zasedací místnosti v 10. patře radnice.

 

ROZHLAS 25. 9. 2023

Prosíme o spolupráci a zapojení do ankety ohledně městské hromadné dopravy. Cílem je zjistit preference místních obyvatel a získat představu o využitelnosti MHD. Výsledky ankety poslouží jako podklad pro rozhodování, zda tuto službu zavést či nikoliv. Dotazníky můžete vyplnit online, případně jsou k dispozici ve vytištěné podobě na několika místech ve městě i v místních částech. Bližší informace najdete na webu a na sociálních sítích města. Děkujeme všem, kdo si na vyplnění dotazníku najdou pár minut času!

 

Kopřivnici čekají opravy komunikací poblíž Tesca a Vily Machů. S tím budou souviset velká dopravní omezení a změny v autobusové dopravě. První etapa stavebních prací bude zahájena 2. října a potrvá do 15. října. Bude uzavřena polovina propojovací komunikace podél autobusového nádraží v úseku mezi sjezdem k Tescu a sjezdem na ulici Čs. armády. K Tescu i k autobusovému nádraží se řidiči dostanou pouze z křižovatky u železniční zastávky. Během první etapy obslouží autobusy všechny zastávky, cestující by však měli věnovat pozornost přečíslování a novému rozmístění stanovišť autobusového nádraží. Bližší informace najdete na webu města. Děkujeme za pochopení. 

 

ROZHLAS 25. 10. 2023

Svoz popelnic na směsný komunální odpad od rodinných domů připadající na čtvrtek 28. září bude proveden v pátek 29. září. Jedná se o místní část Lubina (část od Kopřivnice) a ulice Na Luhách, Mírová, Dělnická a 1. května. Dále upozorňujeme, že svoz popelnic na sběr plastů od rodinných domů – systém door-to-door v Kopřivnici bude proveden již v úterý 26. září. Svoz popelnic na sběr plastů od rodinných domů v místní části Lubina bude proveden již ve středu 27. září. 

 

22. 9. 2023

V pátek 22. 9.od 19.00 obsadí Velký sál KDK legenda české populární hudby -HELENA vondráčková se svou šou. Jako exkluzivní host se představí Tomáš Slavíček – tanečník, choreograf a především několikanásobný mistr světa ve stepu.

 

Sobota 23. 9. v 15.00 se v Kostele sv. Bartoloměj koná SVATOVÁCLAVSKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL, Největší mezinárodní festival duchovní a tzv. staré hudby v České republice. V kOpřivnici zazní díky Davidu Ebenovi a jeho mužskému pěveckému sboru Schola Gregoriana Pragensis, dílo  SEDM DNÍ NA KARLOVĚ UNIVERZITĚ

 

V neděli 24. 9. 2023 se koná koncert k výročí 120 let od zřízení samostatné farnosti v Lubině, v kostele sv. Václava v Lubině od 17 hodin. Účinkují Smíšený pěvecký sbor Musica Priboriensis, a Komorní orchestr Kopřivnice

 

Pondělí 25. 9. se v kopřivnici bude hrát divadlo – MD AGENTURA přiveze NEJSTARŠÍ ŘEMESLO Autora: Paula Vogela. Hrají: Míša Dolinová, Jana Švandová, Valérie Zawadská, Zuzana Slavíková a Veronika Gajerová.

 

Všichni rodiče jsou srdečně zváni se svými ratolestmi do knihovny na dopoledne plné klapání s knížkou KLAPY KLAP od Madaleny Matoso v Úterý 26. 9., 9.00 – 11.00 na Pobočka knihovny Sever.

 

Firma Heinrich Innovation zahájila v Kopřivnici výrobu solárních panelů. Jde o tuzemský produkt vyráběný podle nejnovějších výsledků vědeckého výzkumu a z kvalitních materiálů, a to pod registrovanou značkou OK Panel. Novou výrobní linku si ve středu 20. září prohlédli i zástupci radnice.

Poradenská, konzultační, inspekční a školící organizace „Heinrich Innovation s.r.o.“ byla založena před 30 lety ve FM a svůj nový záměr nasměřovala do Kopřivnice. Výrobu solárních panelů pod značkou OK panely umístila do jedné z hal Ahl tech na Štefánikově ulici za bývalou STK. Panely tu budou vyráběny v několika typech a rozměrových řadách, aby byly použitelné i na menší nebo členité plochy. Jednoznačným přínosem je vysoký stupeň robotizace a téměř 100 % kontrola a měření ve všech výrobních etapách zajišťují bezvadnost produktu. Zatím pro jednu směnu tu potřebují 8 zaměstnanců, firma časem chce přibírat další.

Výrobce už od počátku projektu spolupracuje s ostatními dodavateli fotovoltaických zařízení a jejich zkušenosti, připomínky i požadavky zákazníků chce aplikovat ve výrobě. Během tří dnů otevřených dveří si závod přišli prohlédnout nejen představitelé města, ale především zástupci montážních firem, dodavatelé a nákupčí, ale i studenti. Koncovým odběratelem těchto fv panelů mohou být jak montážní firmy, tak velkoobchod, ale i drobní zájemci.

 

Kopřivnická radnice spouští anketu ohledně městské hromadné dopravy. Námět na zavedení MHD se objevil na diskuzním fóru Zdravého města a v následném celoměstském hlasování se umístil na prvním místě jako příležitost pro rozvoj Kopřivnice. Anketa poběží do konce září a její výsledky poslouží jako podklad pro rozhodování, zda tuto službu zavést či nikoliv.

 

Již brzy se kopřivnické děti dočkají nového hřiště. Vítězným Koprojektem roku 2022 byl projekt ve vnitrobloku na ulici Kadláčkově. Herní prvky jsou již nainstalovány, ale ještě je potřeba dodělat terénní úpravy. Ty by měly být hotovy do konce září. Letošních finalistů koprojektů je pět: Odpočinek u Hurského, Terapeutická a smyslová zahrada za Effathou, Dětské hřiště za katolickým domem, KOPR: kreativní centrum a Hájíček na Pabla Nerudy. Aktuálně probíhá příprava videoklipů, které budou zveřejněny na přelomu září a října společně se zahájením hlasování o letošním vítězi.

 

ROZHLAS 20. 9. 2023

V pátek 22. září mezi 9. a 16. hodinou se v sadu E. Beneše uskuteční farmářský trh. Kromě tradičního sortimentu čerstvých surovin a potravin bude připraven také doprovodný program – tentokrát v podobě zajímavých informací z oblasti městské mobility a udržitelné dopravy. Pro účastníky zářijové výzvy Do práce na kole budou v městském stanu připraveny pěkné odměny.

 

Prosíme o spolupráci a zapojení do ankety ohledně městské hromadné dopravy. Cílem je zjistit preference místních obyvatel a získat představu o využitelnosti MHD. Výsledky ankety poslouží jako podklad pro rozhodování, zda tuto službu zavést či nikoliv. Dotazníky můžete vyplnit online, případně jsou k dispozici ve vytištěné podobě na několika místech ve městě i v místních částech. Bližší informace najdete na webu a na sociálních sítích města. Děkujeme všem, kdo si na vyplnění dotazníku najdou pár minut času!

 

Kopřivnici čekají opravy komunikací poblíž Tesca a Vily Machů. S tím budou souviset velká dopravní omezení a změny v autobusové dopravě. První etapa stavebních prací bude zahájena 2. října a potrvá do 15. října. Bude uzavřena polovina propojovací komunikace podél autobusového nádraží v úseku mezi sjezdem k Tescu a sjezdem na ulici Čs. armády. K Tescu i k autobusovému nádraží se řidiči dostanou pouze z křižovatky u železniční zastávky. Během první etapy obslouží autobusy všechny zastávky, cestující by však měli věnovat pozornost přečíslování a novému rozmístění stanovišť autobusového nádraží. Bližší informace najdete na webu města. Děkujeme za pochopení.

  

Radnice se opět sejde s podnikateli. Na říjen připravuje kopřivnická radnice několik setkání s místními podnikateli. Cílem je informovat o probíhajících i plánovaných aktivitách města, ale také prodiskutovat potřeby a podněty velkých společností i menších firem a živnostníků v našem městě. Radnice pravidelně komunikuje s podniky v průmyslovém parku a v Areálu Tatry, například na bázi jednání Rady pro rozvoj lidských zdrojů. Za klíčové pro život města však považuje i vztahy a vzájemnou komunikaci s menšími podnikateli, kteří poskytují své služby občanům. Proto zve všechny tyto podnikatele, ale i ty, kteří o podnikání teprve uvažují, k setkání při kávě s vedením města. Setkání se uskuteční v úterý 17. října v 16 hodin v Ringhofferově vile. Příchozí se dozvědí aktuální informace o plánech města, které budou mít vliv na podmínky pro podnikání v Kopřivnici. Dále budou moci se zástupci města prodiskutovat veškeré své podněty a náměty, co by se mohlo v Kopřivnici zlepšit. Zájemce žádáme o potvrzení účasti do 10. října na e-mailu barbora.sopuchova@koprivnice.cz.

Setkání s vedením města bude předcházet informační seminář agentury CzechInvest, která podnikatele seznámí s aktuální nabídkou dotačních titulů, zvýhodněných úvěrů a dalších možností veřejné podpory. Představeny budou také novinky Operačního programu Spravedlivá transformace. Akce s názvem Roadshow podpory podnikání pro firmy a podnikatele z Moravskoslezského kraje začne v úterý 17. října ve 14 hodin v Ringhofferově vile. Kapacita je omezena pouze na 50 osob, proto prosíme zájemce o včasnou registraci pod uvedeným QR kódem. Přestože obě zmíněné akce na sebe navazují, není nutné zúčastnit se obou. V plánu je také setkání vedení města s velkými místními firmami, které budou do Ringhofferovy vily zvány na 27. října.

 

20. 9. 2023

STŘEDA  20. září 2023: PŘEDNÁŠKA: Alzheimerova choroba a jiné typy demence , Kopřivnice. Zveme vás na přednášku Doc. PhDr. Radky Kozákové, PhD. Pečujete o někoho blízkého trpící demencí? Nebo si jen chcete rozšířit obzory a dozvědět se něco nového? Přednáška je určena pečujícím rodinám a široké veřejnosti. Vila Machů 17:00 Vstupné: Zdarma.

 

Veřejné jednání plánování sociálních služeb, Kopřivnice Pracovní skupiny – osoby v tíživé životní situaci. Informace k mapování konkrétních potřeb zajištění bydlení u osob bez přístřeší a k propagaci poskytovatelů sociálních služeb a dalších navazujících organizací. Na jednání pracovní skupiny plánování sociálních služeb je zvána i veřejnost. Městský úřad 15:30.

 

ČTVRTEK  21. září 2023-PRO DĚTI: Sportujeme bez hranic | Kopřivnice. Pro děti předškolního a mladšího školního věku je připravena cesta za pokladem nejen se sportovními výzvami na několika stanovištích. Stezka bude začínat v parku před MŠ Pionýrská a bude zakončena na zahradě MŠ Pionýrská. Každý účastník bude v cíli odměněn překvapením z truhly pokladů. Park před MŠ Pionýrská 15:00 – 18:00.

 

Třetí zářijový týden je každoročně věnován kampani České asociace streetwork-Týden nízkoprahových klubů. Ta poukazuje na význam NZDM a přibližuje jejich činnost odborné i laické veřejnosti. Letošní 17. ročník se bude konat 18.-22. září 2023, kdy nízkoprahové kluby pro děti a mládež napříč celou Českou republikou ožijí veřejnými akcemi. Klub Kamarád v centru pětka na ulici Francouzské v Kopřivnici chystá Kamarádský festiválek ve čtvrtek 21. 9. od 14 hodin.

 

Tradiční podzimní Farmářský trh se uskuteční dne 22. září od 9 do 16 hodin v Sadu E. Beneše. Můžete se těšit na nákup zeleniny, pečiva a koláčů, oříšků, zeleninových hořčic a čalamád, uzenin, mléčných výrobků, sýrových specialit, koření, čajů, vína a burčáku, sójových svíček, květinových a dřevěných dekorací. Zářijový farmářský trh nabídne kromě surovin také stan udržitelné městské mobility. Poslední trh se chystá na 13. října.

 

Na ubytovně pod Červeným kamenem proběhla další etapa modernizace sociálních zařízení. Kompletní přeměna se týkala osmnácti koupelen a záchodů ve 3. a 4. podlaží. V minulosti se již realizovala rekonstrukce v přízemí, které je využíváno pro krátkodobé ubytování turistů. Hlavním důvodem rekonstrukce byly poškozené hydroizolace ve sprchových koutech, kvůli kterým docházelo k průsaku vody do pokojů, kde se poté tvořily plísně. Projekt zahrnoval bourací a zednické práce, obnovu hydroizolačních vrstev, obkladačské práce a instalaci nového sanitárního zařízení.  Vyměněny byly také dveře do koupelen a do pokojů. Rekonstrukce probíhala za plného provozu ubytovny, jednotlivé pokoje se vyklízely postupně a nájemníci se stěhovali v návaznosti na průběh stavby. Zhotovitel, místní živnostník Jakub Geryk, dokončil dílo v domluveném termínu. Tato etapa vyšla městský rozpočet na 3,5 milionu korun. Nyní chybí už jen revitalizace sociálních zařízení ve 2. podlaží. Aktuálně se pracuje na projektové přípravě, zahájení další etapy je plánováno na konec letošního roku.

 

Prestižní anketa Moravskoslezská sestra i letos ocení sestřičku, které pošle nejvíce hlasů veřejnost. Lidé mohou své hlasy posílat až do konce září, hlasování veřejnosti je spuštěno na webové stránce Sestra MSK.  Zároveň se tak zapojíte do soutěže o mobilní telefon a dvě vstupenky na slavnostní galavečer ve čtvrtek 19. října 2023 v aule VŠB – Technické univerzity Ostrava. kromě Sestry veřejnosti budou udělena ocenění v kategoriích Ambulantní a domácí péče, Paliativní a hospicová péče, Porodní asistentka a Dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči.

 

Město čekají opravy komunikací a s nimi spojená dopravní omezení

Kopřivnici ještě letos čekají významné investice do údržby dopravní infrastruktury. V plánu je výměna povrchů komunikace na ulici Nádražní a na propojce mezi Tescem a autobusovým nádražím plus rekonstrukce zpomalovacího prahu před Vilou Machů spojená s vybudováním dešťové kanalizace. Řidiči se se tedy budou muset připravit na dopravní omezení. Tyto investice jsou tak zásadního charakteru a rozsahu, že je nelze realizovat za běžného provozu, a to ani při omezení průjezdu vozidel třeba jen v jenom pruhu. Z důvodu dodržení technologických postupů bude potřeba celé úseky komunikací postupně uzavřít vozidlům v obou směrech. To bude mít samozřejmě dopad i na autobusy. Stavební práce budou probíhat ve dvou etapách. Během první etapy, která je plánována od 2. října do 17. října, bude uzavřena polovina propojovací komunikace podél autobusového nádraží v úseku mezi sjezdem k Tescu a sjezdem na ulici Čs. armády. K Tescu i k autobusovému nádraží se řidiči dostanou pouze z křižovatky u železniční zastávky. Během první etapy obslouží autobusy všechny zastávky, jen pro příjezd a výjezd z nádraží budou častěji využívat nadjezd nad železnicí. Druhá etapa od 17. října omezí dopravu výrazněji, a to až do 9. prosince. Dojde k uzavření druhé poloviny propojovací komunikace podél autobusového nádraží, křižovatky na ulici Nádražní a zhruba 200metrového úseku na této ulici. Příjezd do centra města, k Lidlu a Kauflandu bude možný pouze ve směru od Štramberka, tedy po komunikacích Záhumenní, Husova a Štramberská. Průjezd po ulici Kpt. Jaroše z důvodu nedokončené rekonstrukce mostu otevřen nebude. Tato opatření budou mít zásadnější dopad na autobusovou dopravu, kdy jednotlivé spoje budou z autobusového nádraží vyjíždět na ul. Čs. armády. Zastávky u Kauflandu nebudou obsluhovány, neboť kvůli svým rozměrům budou muset autobusy k otočení využívat smyčku kolem radnice – část komunikace kolem radnice bude zjednosměrněna a přizpůsobena projíždějícím autobusům. Kvůli odlehčení dopravy budou moci osobní automobily parkující v areálu Tatry využívat průjezd u Muzea nákladních automobilů Tatra s výjezdem na ulici Husovu. Obě etapy bude provázet přečíslování a nové rozmístění stanovišť autobusového nádraží při zachování vždy jen jednoho výjezdu autobusů. Cestující by tomu tedy měli věnovat zvýšenou pozornost a nespoléhat na zažitou rutinu. Během druhé etapy budou platit výlukové jízdní řády autobusů, kterých se realizace stavby dotkne. Tyto jízdní řády by měly být zveřejněny pravděpodobně první týden v říjnu, a to na webech města i Koordinátora ODIS. Výlukové jízdní řády budou vyvěšeny také na dotčených zastávkách.

 

 

19. 9. 2023

Dne 19. září 2023 by Dana a Emil Zátopkovi oslavili své 101. narozeniny. Narodili se nejen ve stejný rok, ale také měsíc a den, ve stejném kraji, jen 60 km od sebe. Bylo jejich setkání osudové?

Emil Zátopek, přezdívaný kvůli svému útrpnému výrazu při běhu supící lokomotiva či Satupekka, jako první na světě uběhl desetikilometrovou trať pod půl hodiny a dvacetikilometrovou trať pod jednu hodinu. Tento vynikající běžec překvapil třinácti světovými rekordy na kilometrových a pěti na mílových tratích. Právem se řadí mezi nejlepší světové atlety všech dob. V roce 1952 dosáhl olympijského rekordu v Helsinkách, který se nikomu dosud nepodařilo překonat.  

Běhat začal jako chlapec na obuvnické škole ve Zlíně, kdy ještě netušil, že se někdy proslaví jako vytrvalostní běžec. První úspěchy se pak dostavily na různých závodech po skončení války, kdy se stal vojákem z povolání. Emil Zátopek byl muž s velkým odhodláním. Při běhu měl typicky křečovitě stažený obličej, což nezůstalo bez poznámek na jeho adresu. Právě tímto osobitým projevem však zaujal. A zatímco obličej zdobily grimasy, paže měl zcela uvolněné a běžcům radil, aby se při běhu vždy lehce dotýkali palce s ukazováčkem. Běhal za každého počasí, na nohou měl těžké kanady jako závaží, a když poznal svou osudovou lásku, začal trénovat i se ženou Danou na zádech.

Také jeho stejně narozená manželka Dana se věnovala sportu. Byla nadanou oštěpařkou, která v roce 1948 reprezentovala Československo na olympiádě v Londýně. Ve stejném roce se provdala za Emila Zátopka, a protože manželé spojili své síly, dokázali něco neuvěřitelného. Na olympiádě v roce 1952 v Helsinkách společně vyhráli čtyři zlaté medaile. A zatímco Dana, která se stala i mistryní Evropy, v roce 1962 ukončila kariéru a věnovala se práci trenérky, Emil si zřejmě rozjel další kariéru při spolupráci s StB pod přezdívkou Macek. Protože však v roce 1968 podepsal petici proti režimu, skončil jako kopáč studní a nic nepomohlo, že Československo proslavil jako vynikající atlet a čtyřnásobný olympijský vítěz. Nakonec však Emil i Dana v průběhu svého života získali ještě mnohá uznání a ocenění.

Emil a Dana se vzali v době, kdy jim oběma bylo šestadvacet let. Svatba se málem nekonala, protože nevěsta neměla ten správný politický profil, a protože Emil Zátopek v té době sloužil v armádě. Jeho soukromý život tak podléhal nařízením státu. Povolení k sňatku dostal až po vítězství na olympiádě v Londýně, a tak se konečně mohl oženit. Vztah Emila a Dany byl vzorem pro mnohé páry, navzájem se popichovali a soutěžili spolu, ale velice se milovali a kořením jejich lásky byl především humor. Děti neměli. Ťopek, jak manželovi Dana přezdívala, však své ženě láskyplně říkával, že to nevadí a lidstvo tím nevymře.

Emil zemřel po dlouhé nemoci ve věku 78 let v roce 2000. Jeho žena Dana se dožila úctyhodných 97 let a po zbytek života chovala jeho památku a úctu, bojovala proti nařčení ze spolupráce s totalitním režimem a spolupracovala také s režisérem filmu Davidem Ondříčkem na filmu Zátopek. Pochována je společně se svým manželem v jejich rodném kraji na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm.

 

Městský úřad Kopřivnice oznamuje, že do 20.09.2023 jsou v budově Městského úřadu v Kopřivnici, ul. Štefánikova 1163, Kopřivnice, 74221, 6. patro, odbor financí, dveře č. 683 ve dnech: pondělí, středa: od 8.00 – 11.30 a 12.30 – 17.00 hodin, úterý, čtvrtek: od 8.00 – 11.30 a 12.30 – 14.00 hodin a pátek: od 8.00 – 11.30 hodin zpřístupněny k nahlédnutí hromadné předpisné seznamy o VYMĚŘENÍ MÍSTNÍHO POPLATKU za obecní systém odpadového hospodářství za rok 2022 poplatníkům, kteří výše uvedený místní poplatek nezaplatili vůbec nebo nezaplatili ve správné výši.

 

Upřesnění termínů blížících se dopravních omezení v Kopřivnici

Stavební práce začnou tak, jak bylo avizováno – 2. 10., ale oproti původní informaci by měly proběhnout rychleji:

První etapa: 2.-15. října

Bude uzavřena polovina propojovací komunikace podél autobusového nádraží v úseku mezi sjezdem k Tescu a sjezdem na ulici Čs. armády. K Tescu i k autobusovému nádraží se řidiči dostanou pouze z křižovatky u železniční zastávky. Během první etapy obslouží autobusy všechny zastávky, cestující by však měli věnovat pozornost přečíslování a novému rozmístění stanovišť autobusového nádraží.

Druhá etapa: 16. října-1. prosince

Bude uzavřena druhá polovina propojovací komunikace podél autobusového nádraží, křižovatka na ulici Nádražní a zhruba 200metrový úsek na této ulici. Příjezd do centra města, k Lidlu a Kauflandu bude možný pouze ve směru od Štramberka. Opatření budou mít zásadnější dopad na autobusovou dopravu – kromě přečíslování zastávek budou platit výlukové jízdní řády a zastávky u Kauflandu nebudou obsluhovány. Bližší informace na webu města.

 

18. 9. 2023

Starosta města svolává na čtvrtek 21. září 2023 6. zasedání Zastupitelstva města Kopřivnice, které se uskuteční na městském úřadě v konferenční místnosti (10. patro, č. dv. 1084), Štefánikova 1163/12, Kopřivnice. Zahájení zasedání je stanoveno na 16.00 hodin.

 

Provoz veřejných WC v suterénu komerčního objektu naproti hotelu Tatra v centru Kopřivnice nebude obnoven. Radní po více jak 13 letech rozhodli o výpovědi smlouvy na základě které mělo město prostor někdejších veřejných WC vypůjčen od privátního vlastníka budovy. Centrum města však bez veřejných WC v budoucnosti nezůstane. Pracuje se na studii, která počítá s vybudováním veřejných záchodů v suterénu kulturního domu v místech někdejšího výměníku vpravo od hlavního vchodu, ty budou bezbariérové. K realizaci by mělo dojít v průběhu příštího roku. Do doby realizace nových veřejných záchodů v centru města jsou v provozu záchody v sadu E. Beneše.

 

Lékařská fakulta Ostravské univerzity obdržela akreditaci pro Studijní program Zubní lékařství. Poprvé v historii tedy budou studovat v Moravskoslezském kraji budoucí zubaři. Fakulta má v plánu vyhlásit přijímací řízení v co možná nejkratší možné lhůtě a zahájit výuku ještě letos v říjnu. Přijmout může prvních 20 budoucích stomatologů. Zájem už nyní převyšuje kapacitu ročníku.

 

V pátek 8. září proběhlo slavnostní otevření zrekonstruované budovy bývalého výměníku pro potřeby českého centra signálních zvířat. To se jim podařilo zrekonstruovat již koncem loňského roku, nicméně veškeré práce v té době ještě hotové neměli. Dle jejich slov by toto centrum nevzniklo bez pomoci sponzorů, podporovatelů, psovodů, rodiny a samozřejmě psích doktorů. Po pátečním slavnostním otevřením centra proběhl v sobotu také den otevřených dveří pro veřejnost. Zájemci se dozvěděli informace o tom, co se jim v centru již podařilo, jakým způsobem pracují a také co je ještě čeká. Nechyběla komentovaná prohlídka prostor, ukázka výcviku a také možnost nechat vzorek krve na otestování, čehož využilo hned 40 návštěvníků. Celé dopoledne se neslo v příjemném duchu, třebaže někteří zde byli právě z důvodu obav o své zdraví. Proto však centrum vzniklo a pro to jsou i tady, aby obavy návštěvníků dokázali zahnat, případně pomohli k včasné léčbě rakoviny. Výzkum a praktické testy totiž ukazují, že citlivost detekce pozitivních vzorků je vysoká a v budoucnu by mohla sloužit k doplnění způsobu testování používaných v lékařství.

 

Budova Základní a mateřské školy Motýlek pro žáky se speciálními potřebami, sídlící na Smetanově ulici se rozšiřuje o novou budovu na zahradě za stávající školou. Dvoupodlažní nepodsklepená dřevostavba s plochou střechou bude s původní školou propojena v obou podlažích spojovacím krčkem. V nové budově bude 7 učeben, kde bude možno lépe rozvíjet dovednosti žáků s různými typy handicapu. Vzhledem k charakteru objektu stavba zohledňuje požadavky na bezbariérové řešení. Součástí přístavby bude i bezbariérové WC, malý sklad a technická místnost. V rohu mezi přístavbou a spojovacím krčkem vznikne malá plocha z oblázků pro terapii bosých nohou. Okolí školy doplní hřiště z umělé trávy a terasy s dřevěným povrchem. Stavební práce nijak významně neovlivňují fungování školy. Ms Kraj jako investor podle uzavřené smlouvy za přístavbu školy zaplatí cca 23 milionů korun. Veškeré tyto prostředky budou hrazeny přímo z rozpočtu Moravskoslezského kraje bez dalšího externího financování.

 

Výstava fotek Jiřího Klučky na Fojtství. Vystavené bibliofilie vydal vlastním nákladem muzejník, sběratel umění, editor, vydavatel a mnohdy i autor Jiří Klučka, který dlouhodobě působil jako vedoucí Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm.  O uvedení výstavy požádal Jiří Klučka doktora Petra Helbicha. Unikátní výstavní projekt je obohacený o fotografické portréty významných regionálních umělců pořízených v průběhu 50 let. Nejstarší jsou z roku 1968 a nejnovější z roku 2019. Jedinečnost výstavy je dána především tím, že předkládané exponáty byly dosud vystaveny pouze jednou v Galerii výtvarného umění v Ostravě a nejsou zastoupeny ve veřejných knihovnách ani sbírkách. Výstava Tváře lidí potrvá na Fojtství až do 5. listopadu.

 

Cestopisná beseda spisovatele a cestovatele Jiřího Kaláta s názvem Černobyl na kolečkách je na programu kdk v pondělí 18.9.2023 18:00, malý sál v přízemí kulturního domu

 

Dokonalý dort s Terkou z Masterchefa si můžete vytvořit  v úterý 19.9.2023  od 14:30, v prezentační kuchyni firmy Remoska.

 

15. 9. 2023

Dny NATO: Program je letos bohatý. Bude i bojový dron, který používají Ukrajinci

Bojový dron Bayraktar TB2, jedny z nejlepších bojových tanků současnosti K2 Black Panther a Leopard 2A7V, letouny F-16, F-35A, vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom a řada další vojenské techniky čeká na návštěvníky Dnů NATO, které se o víkendu uskuteční na mošnovském letišti u Ostravy. Představí se na nich více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky z bezmála dvaceti zemí světa.

 

Pátý ročník Rodinného festivalu-kulturně zábavného odpoledne pro celou rodinu. Neděle 17. 9. 2023 od 14.30 na zahradě u Katolického domu v Kopřivnici. Jako každoročně se můžete těšit na koncert. Tentokrát nám zahrají mladí, talentovaní kopřivničtí muzikanti-kapela UNOMÁS. Letos pro Vás připravujeme také jednu novinku-herní festivalový park plný zábavných herních prvků! Koukněte zde: https://www.youtube.com/watch?v=c8UR5Lv5gRA. Nebudou chybět ani doprovodné dětské atrakce – skákací hrad, malování na obličej, třpytivé tetování…. a o festivalové občerstvení se postará restaurace U Bartoloměje,

 

PÁTEK 15. září 2023-PŘEDNÁŠKA: Orel skalní, Hukvaldy. Přednáška s ornitologem, ekologem a bývalým senátorem Petrem Orlem. Ochraně životního prostředí se Petr Orel věnuje více než 40 let. Inicioval vznik Národní sítě záchranných stanic pro živočichy a sám je dlouholetým vedoucím Záchranné stanice v  Bartošovicích na Novojičínsku. Léta se věnuje projektu Návrat orla skalního do české přírody, za jehož úspěšnou realizaci získal Cenu Ivana Dejmala. Ekocentrum Hubert,18:00. Vstupné dobrovolné.

 

PÁTEK 15. září 2023-KONCERT: Tom Strom, Příbor. Páteční Marmeláda v Bistru Viktorina LOCA. Užijme si léto společně a s hudbou! Připravujeme pro vás pravidelné muzicírování, v létě opět pod podloubím před Bistrem Viktorina. Tom Strom je skotnický písničkář, který vás svými texty a podmanivou kytarou provede hlubinami duše a pohladí laskavým humorem. Aby radost nezmizela…Na náměstí před Bistrem Viktorina, 18:00, vstupné dobrovolné.

 

SOBOTA 15. a 16. září 2023 Dny evropského dědictví, Příbor

Program:

Pátek 15. 9. 2023-17:00 Koncert All Brass v piaristických zahradách.

Sobota 16. 9. 2023

    8:00 Muzejní ráno: Violoncello s Juditou Šprochovou (refektář piaristického kláštera)

    10:00 Předávání ocenění města (piaristický klášter)

    11:00 Komentovaná prohlídka s kronikářkou Irenou Nedomovou (sraz u kostela sv. Valentina)

    13:00 – 15:00 komentované prohlídky funkcionalistické sýpky s raritní sbírkou motorek

    Výstava v panelech u KD „A. C. Stojan ve službách národní emancipace v Příboře“

 

 

Sobota 16. 9. 2023 Běh rodným krajem Emila Zátopka, Kopřivnice. 21. ročník závodu, který je věnován odkazu slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století Emila Zátopka. Start je v rodném městě a cíl běhu je ve 22,3 km vzdáleném městě Rožnov pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě, kde je ve Valašském Slavíně místo posledního odpočinku Emila Zátopka a jeho manželky Dany Zátopkové. Venkovní prostor před Technickým muzeem Tatra 8:00.

 

Den města Štramberk-Náměstí, sobota 16. 9. 2023 10:00

 

Příborské muzejní ráno, sobota 16. 9. 2023 (8:00-9:00). Srdečně vás zveme do refektáře piaristického kláštera na Příborské muzejní ráno. Centrum tradičních technologií zahajuje každoročně Dny evropského dědictví v Příboře Muzejním ránem. To je pokaždé věnováno konkrétnímu zajímavému hudebnímu nástroji. Tentokrát to bude violoncello, které představí Judita Šprochová.

 

Galiovci opět rozezpívají Kopřivnici při nedělním posezení s hudbou ve Vile Machů. 17. 9. 2023 od 15:00 hodin.

 

Den rodin v Muzeu nákladních automobilů Tatra. V neděli 17. září se v Muzeu nákladních automobilů Tatra uskuteční jeden ze Dnů rodin. Při této příležitosti budou mít návštěvníci možnost navštívit expozici nákladních vozů zdarma, a to vždy v celou hodinu od 10 do 16 hodin s kapacitou 200 osob na každý vstup. Vstupenky budou k dispozici ve stánku před muzeem. Délka prohlídek bude omezena na 50 minut a v tento den se nebudou půjčovat tablety ani odrážedla. Odpoledne od 13 do 17 hodin bude před muzeem připraven pro rodiny s dětmi zábavný a edukační program zaměřený na podporu propagace náhradní rodinné péče zajištěný ve spolupráci s organizacemi působícími v této oblasti. Nebude chybět stánek ke kampani Dejme dětem rodinu, kde fundovaní pracovníci poskytnou vyčerpávající informace k náhradní rodinné péči a odpoví na případné dotazy.

Primárním cílem akcí pořádaných pod společným názvem Dny rodin 2023 je přiblížit široké veřejnosti problematiku různých forem péče o potřebné děti či blízké rodinné osoby. Pořadateli jsou Centrum psychologické pomoci a Moravskoslezský kraj, záštitu převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil. Pozvání směřuje obecně na celou veřejnost, především pak na rodiny s dětmi, neformální pečující a náhradní rodiče. Snahou organizátorů je šířit povědomí o náhradní rodinné péči a umožnit rodinám strávit příjemné odpoledne plné her a zábavy. V sobotu 23. září se uskuteční Den rodin také v Trojhalí Karolina, kde mimo jiné vystoupí Ewa Farna.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice