Soutěž – výherci

 

SOUTĚŽ KTK A SPOLKU KATOLICKÁ BESEDA O 3 x 2 VSTUPENKY

NA REVUE OSVOBOZENÉHO DIVADLA KDYŽ NEMŮŽU SPÁT

V PODÁNÍ ORCHESTRU JEŽKOVY STOPY

 

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA: VERŠ „KDO V ŽIVOTĚ MILUJE, AŤ NEZTRÁCÍ NADĚJI“ JE Z PÍSNĚ?

 

A/ NEBE NA ZEMI

B/ ŽIVOT JE JEN NÁHODA

C/ EZOP A MRAVENEC

 

Výherci:

1/ Richard Janek

2/ Petra Kriegielová

3/ Marcel Kraft

 

19. 10. 2018

Novinky na úřední desce města Kopřivnice: Město Studénka – Vyhlášení výběrového řízení – Referent/ka odboru místního hospodářství a údržby majetku.

 

Autoklub Plochá dráha Kopřivnice zve na 2. Fichtl day, který se uskuteční tuto sobotu 20. října v 9:30 hodin na letním stadionu v Kopřivnici. Plochá dráha dětí na kolech a jiných strojích se uskuteční ve 14:00 hodin. Bližší informace naleznete na webových stránkách klubu.

 

PRO DĚTI: Bubu stezka. V pátek 19. října od 17.30 hod. se všechny malé i velké děti mohou těšit na noční procházku se strašidly. Start u Husovy lípy. Cílem výpravy je chata na Červeném kameni, kde je připravená diskotéka. Bude možnost si upéct buřta nebo si něco vyrobit.

 

Žáci základních škol změří své znalosti ve velké soutěži 26. října, přímý přenos bude na internetu.

 

Bezplatnou likvidaci vraků pro občany města chystá OŽP začátkem listopadu.

 

Senioři nad 65 let mohou získat zdarma požární hlásiče, informace na Senior Pointu.

 

Soustředění před mistrovstvím Evropy v Itálii v dodgeballu pořádá kopřivnický tým OlbramChallenge v tělocvičně ZŠ dr. M. Horákové od 20. do 21. 10. za účasti pěti měst.

 

V sobotu 20. října od 8.00 hod. na náměstí Sigmunda Freuda se uskuteční farmářské trhy, kdy od 10.00 hod. trhy oživí vystoupení swingové kapely Lam Trio. K poslechu zahrají pohodovou muziku první republiky a tvoří tak stylovou hudební kulisu.

 

V sobotu 20. října od 9.30 hod. se uskuteční už 37. ročník pochodu Po zarostlém chodníčku spadaným listím. Hromadný start v 9:30 u Hospůdky na koupališti na Hukvaldech (příchod ke startu od zastávky Dolní Sklenov, rozcestí). 15 km trasa vede: z koupaliště na Babí horu, vrch Kubánkov, skanzen Na mlýně v Kozlovicích, přes Měrkovice do obory. Přes hrad Hukvaldy do Hospůdky na koupališti. Trasa je značena místním značením červenobílý čtverec. Registrace: členové KČT 10 Kč, mládež 5 Kč, nečlenové 15 Kč. Registrovaní účastníci pochodu obdrží registrační list s popisem a trasou pochodu, který je zároveň vstupenkou pro bezplatný vstup na hrad Hukvaldy v den pochodu. U příležitosti 100 let republiky máte výjimečnou možnost využít trasu kolem rybníků v oboře.

 

Drakiáda na golfu, Hukvaldy. Již 8. ročník drakiády na golfovém hřišti na Hukvaldech proběhne v sobotu 20. října od 14.00 hod. Pro děti bude připraveno občerstvení, pro rodiče svařák. Draky s sebou. Nejhezčí draci budou oceněni.

 

Pěvecké sdružení Kopřivnice pořádá v sobotu 20. října od 15.00 hod. v Katolickém domě přehlídku pěveckých sborů (22.ročník).

 

Tradiční pouť sv. Vendelína, patron pastýřů a poutníků, ochránci dobytka a polí se uskuteční v sobotu 20. října od 15.00 hod. ve Štramberku.

 

KONCERT: Večer s cimbálovou muzikou, Štramberk. V sobotu 20. října od 18.00 hod. v Kamenném šenku Městského pivovaru se uskuteční tradiční večerní posezení s cimbálovou muzikou Buriánek z Kopřivnice.

 

KONCERT: Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Kopřivnice. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers to tentokrát vezmou od první křaplavky jazzové v sobotu 20. října od 19.00 hod. v Kulturním domě Kopřivnice. Zbrusu nová show Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers chce vzdát hold prvním deskám jazzovým, které odstartovaly novou éru populární hudby. Ale dlouho u nich nezůstanete, neboť doménou kapely je swing.

 

DIVADLO: Pygmalion Lubina. Divadlo Pod věží pořádá v neděli 21. října od 15.30 hod. v Katolickém domě Lubina premiéru divadelní hry G. B. Shana Pygmalion. V Shawově moderní variaci je oním Pygmaliónem londýnský profesor fonetiky Henry Higgins, který si zamane, že pouliční prodavačku květin Lízu Doolittlovou, vyjadřující se otřesným jazykem trhovkyně, přetvoří v dámu, která svými způsoby (výslovností i vystupováním) obstojí i mezi těmi nejvyššími společenskými vrstvami. Rozhodnutí, učiněné částečně z plezíru a v sázce s přítelem plukovníkem Pickeringem, má však pro Higginsův život nečekané dopady – neboť zcela proměněn jejich vzájemným zápolením neodchází pouze „objekt experimentu“ Líza, ale samotný její vychovatel.

 

17. 10. 2018

 

Zbrusu nové cukrářské centrum budou mít k dispozici žáci Hotelové školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Praktická výuka tak bude nejen atraktivnější, ale také modernější. Moravskoslezský kraj klade důraz na zkvalitňování podmínek vzdělávání ve středních školách, které zřizuje. Nové cukrářské centrum nabídne budoucím cukrářům i kuchařům moderní zázemí, ve kterém se naučí využívat nové technologie a výrobní trendy v cukrářském oboru. Nové cukrářské centrum bylo představeno v pátek 12. října 2018, bude stát téměř devět a půl milionu korun. Většinu nákladů pokryjí evropské dotace a příspěvek od státu, zbývajících 10 % zaplatí škola ze svého investičního fondu. Hotelová škola bude díky novému cukrářskému centru spolupracovat ze základními školami, ale také s potenciálními zaměstnavateli absolventů školy. Kromě pořízení nových technologií byla zajištěna bezbariérovost školy, také bylo upraveno okolí.

 

Mateřská škola Zdeňka Buriana známá také jako Jeřabinka se může pyšnit titulem „Školka roku 2018“. Časopis Poradce ředitelky mateřské školy vyhlásil soutěž o Mateřskou školu roku 2018 s mottem: „Jsme jeden tým, jedna školka“. V soutěžním klání, do kterého se přihlásilo přes pět desítek zařízení z celé České republiky, získala kopřivnická MŠ Zd. Buriana první místo. Odborná porota soutěže hodnotila prezentace realizovaných projektů dané školy, a to hned v několika oblastech, týkaly se seznamování dětí se zdravou stravou, přípravy budoucích čtenářů, možností hrát si ve školce jinak a mnoha dalších aspektů. Naše školka byla oceněna například za projekt Zelená oáza, který zkvalitnil a obohatil naši bylinkovou zahradu o nové prvky, za úzkou spolupráci s kopřivnickou knihovnou a další zábavně vzdělávací aktivity.Díky vynikajícímu umístění v soutěži získala kopřivnická mateřská škola hodnotnou cenu, a to interaktivní koberec v hodnotě 100 000 Kč.

 

Na start Kateřinického trailu se postavilo 307 běžců z nejrůznějších částí nejen Moravskoslezského kraje, ale i z Prahy, Plzně a dokonce i Karlových Varů. Trail se konal uplynulou neděli v obci Kateřinice na Novojičínsku a běžci mohli vybírat z 15 závodních kategorií rozdělených dle věku účastníků. Nejmladší závodník neměl ani dva roky, nejstarší závodnici bylo 66 let. Pořadatelé nejlepším běžcům rozdali na 52 diplomů a medailí. Díky krásnému slunnému počasí a příjemným teplotám si závod maximálně užili nejen závodníci, ale i fandící diváci. Pořadatelem závodu byla obec Kateřinice za podpory Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice. Absolutním vítězem v kategorii mužů na 5750 m se stal Michal Oplt z Karlových Varů (s časem 00:21:24), který běhá za New Roll Runners. Ten si na Kateřinický trail doslova odskočil z dovolené, kterou s partnerkou trávil na Horní Bečvě. Mezi ženami na stejně dlouhé trati jednoznačně vyhrála Lenka Quittová z Kopřivnice (s časem 00:26:29), pro niž byl trail závodní premiérovou.

 

Státní svátek 28. října, kdy si připomínáme 100 let od vzniku Československa, mohou lidé oslavit i na Dni otevřených dveří Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. Od 10 do 14 hodin čeká na návštěvníky zábava a poučení v rytmu prvorepublikového swingu, jazzu i moderního popu. Připraven je zajímavý program pro celou rodinu. „Chceme, aby návštěvníci poznali krajský úřad i jinak než jako formální veřejnou instituci. Aby ho vnímali jako organizaci se vstřícnými zaměstnanci, kteří jim poskytují kvalitní služby a profesionální servis. A zároveň se přesvědčili o tom, že to nejsou žádní protivní suchaři, jak si občas myslí,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Protože slavíme 100 let od vzniku Československa, můžete s námi posedět v noblesním v prvorepublikovém salónu, uvidíte nejen, jak vypadala historická kancelář, ale prohlédnete si moderní pracovnu hejtmana kraje. Ukážeme vám historická platidla se vzácnou sbírkou mincí. Ochutnáte skvělou kávu, pečené kaštany, dobroty podle našich babiček ale i pochoutky mladých gastromágů – studentů krajských středních škol. Ti zájemce také nalíčí a učešou. Připravena je módní přehlídka, která představí módní trendy dvacátých let minulého století i ty současné. Budete si u nás moci pořídit svou památeční fotografii, získáte základy etikety. Čekají na vás velocipedy, historická auta i elektromobily, dobová i moderní hasičská technika,“ dodal ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza. Více informací je na krajském Facebooku.

 

15. 10. 2018

 

Během uplynulého víkendu (12.-14.10.) vyjížděly posádky zdravotnické záchranné služby na území Moravskoslezského kraje k desítce případů zraněných, kteří spadli z výšky. Od pátečního odpoledne do nedělního večera tak zasahovali pětkrát na Frýdecko-Místecku, třikrát na Bruntálsku a po jednom výjezdu zaznamenali v Ostravě a na Novojičínsku.

Pokud jde o příčiny zmíněných úrazů, šlo téměř v polovině z nich o pády ze žebříku při práci na zahradě nebo opravách domu. Tři lidé se zranili při pádech ze střechy a po jednom pak utrpěli úraz, když spadli ze stromu, při rekonstrukci mostu a z lešení. Záchranáři u postižených ošetřovali lehká, středně závažná i těžká poranění – ponejvíce v oblasti hrudníku a končetin, v několika případech také otřesy mozku. Většina zranění se odehrála při práci doma, tedy během oprav domů, nebo podzimních pracích na zahradách. V této souvislosti je na místě varování vzhledem k práci ve výškách. Záchranáři varují před přeceňováním vlastních sil a dovedností, stejně jako před práci ve výšce s absencí jištění. Zkušenosti ukazují, že již pády z dvoumetrové výše mohou znamenat vážný úraz.

 

Svou činnost naplňující podmínky pro kategorii B dle místní Agendy 21 a příslušnost mezi Zdravá města v pondělí 15. října opět po roce obhajuje město Kopřivnice, v Kulturním domě Kopřivnice od 15:30 hodin za přítomnosti zástupců pracovní skupiny pro MA21 Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Obhajoba je veřejně přístupná a proto by na ní neměl chybět nikdo, koho zajímá, jak se městský úřad snaží pomocí metody MA21 vykonávat kvalitní veřejnou správu a co město dělá pro svůj udržitelný rozvoj v deseti sledovaných oblastech. Program obhajoby se nebude v mnohém lišit od těch z předešlých let. Komisi, ve které zasednou nezávislí odborníci z Rady vlády pro udržitelný rozvoj bude představena prezentace týkající se roční práce v Kopřivnici. Před zahájením obhajoby si zájemci budou moci prohlédnout ve vestibulu Kulturního domu Kopřivnice tématickou putovní výstavu Klima se mění. Změň se i Ty!, která srozumitelnou formou přibližuje aktuální téma klimatických změn a přináší návrhy na opatření, která mohou realizovat sami jednotlivci. Prostor před Kulturním domem bude věnován problematice zdraví a to konkrétně programu zaměřenému na prevenci rakoviny tlustého střeva a zdraví celkově.

 

Koncert k 100. výročí vzniku Československa. Ve čtvrtek 18. října 2018 v 19:00 hodin se koná v Novém Jičíně v Beskydském divadle slavnostní koncert k 100. výročí vzniku samostatného Československého státu. V podání Janáčkovy filharmonie Ostrava zazní cyklus šesti symfonických básní od Bedřicha Smetany Má vlast. Podrobnější informace na: https://www.beskydskedivadlo.cz/program/mimo-predplatne/ma-vlast/

 

Ve čtvrtek 11. října podepsala nadpoloviční většina nových kopřivnických zastupitelů koaliční smlouvu. Na spolupráci se jen pár dní po komunálních volbách dohodly vítězná strana a nováček na kopřivnické politické scéně v jednom Krásná Kopřivnice, ODS, KDU-ČSL+TOP 09, STAN, Zelení a Sdružení nezávislých Kopřivnice. Podobně jako v předešlém volebním období budou mít koaliční partneři v zastupitelstvu, které má jednadvacet členů, těsnou většinu jedenácti hlasů. „Naše vyjednávací pozice ve srovnání se situací před čtyřmi lety byla po těchto volbách příznivější. Jsem rád, že se podařilo dohodnout se stranami, se kterými máme shodu nejen na programových prioritách, ale shodneme se také lidsky,“ uvedl starosta Kopřivnice Miroslav Kopečný. Podle dohody podepsané ve čtvrtek 11. října 2018 by se starostou města Kopřivnice měl stát Miroslav Kopečný za ODS, který bude tuto funkci vykonávat již druhé funkční období. Místostarosty budou Adam Hanus za Krásnou Kopřivnici, Stanislav Šimíček za KDU-ČSL+TOP 09, STAN, Zelení a Dagmar Rysová za Sdružení nezávislých kandidátů. V radě města by kromě všech výše zmíněných měli zasednout Zdeněk Babinec kandidující za ODS, Pavel Janek za KDU-ČSL+TOP 09, STAN, Zelení a Kamil Mrva zastupující Krásnou Kopřivnici. Definitivní volba všech funkcí, stejně jako slib nových kopřivnických zastupitelů, je naplánován na středu 31. října 2018, kdy od 16 hodin zasedne ustavující zasedání zastupitelů. O jeho bližším konání budou obyvatelé včas informováni.

 

Edukační místnost, která by měla naučit lidi pečující o seniory lépe zvládat nástrahy péče o své blízké, chce zřídit Středisko sociálních služeb města Kopřivnice. Záměr největšího místního poskytovatele sociální péče už schválila rada města, a pokud se podaří získat příspěvek z nadačních prostředků, mohla by v domě zvláštního určení na ulici České začít fungovat už v novém roce. Navzdory svému názvu by edukační místnost měla být vlastně malým bytem, kde by si pečující osoby pod vedením zkušené ošetřovatelky mohly vyzkoušet nejrůznější postupy a pomůcky usnadňující zajišťování potřeb nesoběstačných seniorů. Základní sociální poradenství Středisko sociálních služeb lidem, kteří se na něj obracejí, poskytuje již nyní, pokud by ale vznikla edukační místnost, šlo by o daleko komplexnější a praktičtější pomoc.

 

Oprava chodníku na ulici Francouzské se přesune na jaro příštího roku. Důvodem je to, že se čeká na dokončení rekonstrukce budovy, v níž bylo sídlo Klubu Kamarád a pobočky městské knihovny, neboť po něm povede vstup do komunitního centra. Po opravě 170 metrů dlouhého chodníku na ulici Na Drahách podél parku pod ZŠ Emila Zátopka, od č. p. 522 až po 465, se v nejbližších dnech začne opravovat chodník na ulici Štramberské. Ten naváže na vloni rekonstruovaný chodník v rámci rekonstrukce ulice Štramberské. Nový úsek bude dlouhý 70 metrů a bude končit u křižovatky s ulicí Horní. V rámci opravy dojde k odstranění starého litého asfaltu a poté bude úsek vydlážděn zámkovou dlažbou. V rámci zakázky dojde i k úpravě vjezdů k rodinným domům, které by měly být nově vydlážděny žulovými kostkami. Rekonstrukci bude provádět kopřivnická firma V+V SAVEKO, s. r. o., která by ji dle smlouvy měla dokončit do konce října. Oprava chodníku na ulici Štramberské bude stát celkem 158 tisíc korun bez DPH.

 

12. 10. 2018

 

Nenechte si ujít Besedu s Josefem Lukášem o natáčení legendárního filmu režiséra Karla Zemana Cesta do pravěku u příležitosti setkání ctitelů díla malíře Zdeňka Buriana Podzimní vítr, ve štramberském kd v pátek 12.10. v 18 hod, setkání pokračuje až do neděle a nabídne dále křest nové knihy a sběratelskou burzu.

 

Další ročník přehlídky Svatováclavská réva se chystá v katolickém domě v Lubině v sobotu 13. 10.

 

Benefice pro Karolínku Dejovou a přehlídka Tancem kolem světa se chystá v KD v sobotu 13. 10 od 16 hodin.

 

Hradní strašidla na Hukvaldech v sobotu 13. 10. od 18 do 21 hod. opustí své skrýše, aby se podívaly na ukázky šermířských soubojů.

 

Začátek klubové sezony ohlašuje Papaja klub v Kopřivnici v sobotu 13. 10.

 

V neděli 14. října se v Kateřinicích u Příbora na Novojičínsku uskuteční 7. ročník Kateřinického trailu. I letos je pro závodníky připravena trať malebnou kateřinickou přírodou a to hned v 15 kategoriích. Běžecký závod je určen pro muže, ženy i děti všech věkových kategorií a pro všechny, kteří běhají pro radost, ale i pro překonání sebe sama. Již nyní se lze do závodu registrovat za zvýhodněné startovné.

 

Budování nového muzea automobilů Tatra v Kopřivnici nezačne ani letos. V souvislosti se zahájením jeho stavby se přitom původně hovořilo už o roku 2017. Další komplikace ale zahájení realizace pozdrží. Moravskoslezský kraj, který je investorem stavby, totiž stále nezná dodavatelskou firmu. První kolo výběrového řízení bylo zrušeno. Důvodem byla skutečnost, že všechny nabídky překračovaly částku 123,8 milionu korun, které byly jako maximální náklady součástí podmínek udělení dotace z Ministerstva pro místní rozvoj. „Pokud bychom do projektu vložili navíc byť jen jedinou korunu z vlastních prostředků, museli bychom vracet celou dotaci,“ vysvětlil Jaroslav Kania, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast investic. To, že se záměr stavby muzea nevešel do původně plánovaného limitu, Kania přičítá aktuálnímu stavebnímu boomu a zdražování stavebních materiálů. „Po jednáních s ministerstvem byla k 20. srpnu limitní částka celkových nákladů zrušena, a tudíž můžeme spustit nové kolo výběrového řízení, které proběhne v září nebo v říjnu, a v listopadu bychom podle předpokladů mohli mít vybraného dodavatele,“ uvedl Kania. Stavba tak podle jeho slov začne až v příštím roce a dokončena by měla být v roce 2020 nebo 2021. Harmonogram prací bude nyní kraj podle svého náměstka projednávat i s dalšími partnery včetně města Kopřivnice, které se zavázalo vybudovat přístupové komunikace a parkoviště u nového muzea.

 

Kariéra bude na dosah celý rok, vysoká škola báňská má centrum práce. Má mladým lidem zprostředkovat kontakt se zaměstnavateli a připravit je na přechod od studia do práce. Studentům by proto nové centrum chtělo nabídnout například kurzy cizích jazyků. Právě na jejich slabé ovládání si zaměstnavatelé, při hodnocení kvalit absolventů vysokých škol, stěžují nejčastěji. Velký zájem o fungování centra mají podle koordinátorky i samotní zaměstnavatelé. Centrum by si podle ní mělo na svůj provoz samo vydělat. Centrum na sebe vydělává, zaměstnavatelé platí například za inzerci pracovních pozic.

 

10. 10. 2018

 

Další města v Moravskoslezském kraji chtějí zarazit doplatky na bydlení. Zájem o bezdoplatkové zóny v Moravskoslezském kraji raketově roste. Žádostí přibývá, města usilují o co největší rozsah. Bruntál chce mít bez doplatků polovinu města, Orlová město celé.

 

Štramberk chystá na čtvrtek 11. 10. 2018 Besedu a dataprojekci manželů Špillarových o putování po ostrově Cejlon, od 17 hod.

 

Knihovna také chystá pro děti podzimní výtvarnou dílnu ve čtvrtek 11. 10 od 13:00 – 17:30.

 

Poslední letošní farmářský trh se koná v pátek 12. 10. v centru města od 9 do 16 hodin.

 

Na Koncert Michala Pavlíčka a tria zve příbor do Kd v pátek 12. 10.

 

Jubilejní vzpomínání ke stým narozeninám Miroslava Horníčka se připravuje jako Vzpomínkové „Hovory H“ v pátek 12.10. v malém sále KDK od 19 hod.

 

Nenechte si ujít Besedu s Josefem Lukášem o natáčení legendárního filmu režiséra Karla Zemana Cesta do pravěku u příležitosti setkání ctitelů díla malíře Zdeňka Buriana Podzimní vítr, ve štramberském kulturním domě v pátek 12.10. v 18 hod, setkání pokračuje až do neděle a nabídne dále křest nové knihy a sběratelskou burzu.

 

Atletikou nabitá druhá polovina září byla uzavřena Během rodným krajem Emila Zátopka s doprovodnými závody pro děti a veřejnost. Před devátou hodinou odstartoval lidový běh a poté už byl na programu Běh dětí Kopřivnicí, do kterého se letos zapojil rekordní počet účastníků, celkem 482 dětí v několika věkových kategoriích. Ti nejmenší mohli závodit i za doprovodu rodičů. Nejvíce soutěžících bylo z místního atletického klubu a tratě vedly okolo kulturního domu a muzea k základní škole dr. Milady Horákové. Před hlavní závodem přišla pozdravit sportovní fanoušky Dana Zátopková, která tradičně nechybí na startu běhu nesoucího jméno jejího slavného manžela. Jen pár dnů po svých devadesátých šestých narozeninách položila společně s dalšími členy českého klubu olympioniků kytici k památníku Emila Zátopka a před startem hlavního běhu se stihla pozdravit také se samotnými závodníky. Legendární olympionička a čestná občanka města Kopřivnice vyslala na trať 236 běžců, z toho jich do cíle v Rožnově pod Radhoštěm dorazilo 227. Více než 22 kilometrů dlouhou trať nejrychleji zvládl keňan Mark Rotich Kipchumba v čase hodina 14 minut a 30 vteřin. Druhý doběhl Marek Chrascina a třetí další Keňan z maďarského Benedek týmu. Nejlepším domácím závodníkem byl Jakub Ambros, který skončil v absolutním pořadí na osmém místě. Z 33 závodnic podala nejlepší výkon závodnice benek týmu. Nejlepší Češkou byla na druhém místě Martina Vévodová. Domácí závodnice Kateřina Polášková obsadila mezi ženami ve své kategorii druhé místo. Celkově se do půl maratonu závodu zapojilo 27 běžců z Kopřivnice a 4 reprezentovali firmu Brose. Nejlepším týmem byl ONěmec.cz ve složení Tomáš Blaha, Václav Bitala a Martina Novotná.

 

V areálu Andrlova Chlumu u Ústí nad Orlicí byla ukončena závodní sezóna minikár. Jelo se poslední kolo Mistrovství ČR, kde nechyběla oba jezdci A.MARK TATRA TEAMU Kopřivnice. Mladší Filip dojel na 6. místě a tím si zajistil 5. místo v celkové klasifikaci Mistrovství ČR v roce 2018. V Poháru ČR pro malý počet odjetých závodů se umístil na 9. místě a v Evropském poháru mu patří konečné 4. místo. Starší Jakub svým vítězstvím suverénně potvrdil post nejlepšího jezdce a získání titulu Mistra České republiky 2018. Tato sezóna byla pro něj velmi úspěšná – 13. startů, 13 vítězství – první místo v poháru ČR 2018 a první místo v Evropském poháru 2018. Vyhlášení nejlepších minikárových jezdců proběhne 27. října v Praze.

 

8. 10. 2018

 

Nová kniha o Kopřivnici s názvem Kopřivnice 70 je od dnešního dne v prodeji. Zájemci ji prozatím mohou zakoupit na dvou místech, a to v Regionálním muzeu Kopřivnice a kopřivnickém informačním centru. V rámci oslav 70. výročí povýšení Kopřivnice na město se rozhodla radnice vydat knihu mapující novodobou historii města automobilů. Jak název napovídá, publikace Kopřivnice 70 je věnovaná dění posledních sedmdesáti let v našem městě. Kniha je doplněna fotografiemi, které ukazují, jak se město v průběhu let postupně vyvíjelo a měnilo. Kniha Kopřivnice 70 je od čtvrtku 4. října 2018 k dostání v Regionálním muzeu Kopřivnice a Informačním centru Kopřivnice. V příštím týdnu ji lidé budou moci zakoupit také v Auto-moto muzeu Oldtimer.

 

Město nabízí volný byt širokému okruhu zájemců v termínu od 26.09.2018 do 10.10.2018. Jedná se o byt č. 30 v č. p. 1146 na ul. Alšova o velikosti 1+3. Minimální nabídka přistoupení k závazku je 60.000 Kč. Vyplněnou přihlášku odevzdejte v neprůhledné a zapečetěné obálce s uvedením adresy předmětného bytu, o který máte zájem, nejpozději do 10.10.2018 do 16:00 hodin na Městský úřad Kopřivnice, odbor majetku města, oddělení bytové správy, Štefánikova 1163, 742 21 Kopřivnice, 8. poschodí, dveře č. 866 nebo 867.

 

Svou činnost naplňující podmínky pro kategorii B dle místní Agendy 21 a příslušnost mezi Zdravá města bude v pondělí 15. října opět po roce obhajovat město Kopřivnice. Tradiční obhajoba se uskuteční v Kulturním domě Kopřivnice od 15:30 hodin za přítomnosti zástupců pracovní skupiny pro MA21 Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Obhajoba je veřejně přístupná a proto by na ní neměl chybět nikdo, koho zajímá, jak se městský úřad snaží pomocí metody MA21 vykonávat kvalitní veřejnou správu a co město dělá pro svůj udržitelný rozvoj v deseti sledovaných oblastech. Program obhajoby se nebude v mnohém lišit od těch z předešlých let. Komisi, ve které zasednou nezávislí odborníci z Rady vlády pro udržitelný rozvoj bude představena prezentace týkající se roční práce v Kopřivnici. Před zahájením obhajoby si zájemci budou moci prohlédnout ve vestibulu Kulturního domu Kopřivnice tématickou putovní výstavu Klima se mění. Změň se i Ty!, která srozumitelnou formou přibližuje aktuální téma klimatických změn a přináší návrhy na opatření, která mohou realizovat sami jednotlivci. Prostor před Kulturním domem bude věnován problematice zdraví a to konkrétně programu zaměřenému na prevenci rakoviny tlustého střeva a zdraví celkově.

Podvody a jiná trestná činnost na seniorech – Beseda ve spolupráci s Policií ČR z cyklu Aktivní senior 2018 se chystá na úterý 9. 10. od 10 hod..

 

Přednáška pana Ladislava Cvíčka, Zajímavosti a souvislosti roku 1938 – o kořenech událostí tohoto roku – v úterý 9. 10. od 18:00 v akademické posluchárně v KDK.

 

Vila Machů zve na Cestovatelskou přednášku Jakuba Vengláře Asijské srdce: Tádžikistán a Pamír, 9. 10. od 18 hod.

 

Přednáška Václava Čápa Lidská láska podle božího plánu se chystá ve Vile Machů 10.10. od 18. hod.

 

Pionýři zvou ve středu 10.10. do Klubu výtvarných činnohrátek od 16.00 – 18.00 na podzimní tvoření.

 

5. 10. 2018

 

DARUJ KREV s motorkáři – pro všechny, kteří to právě potřebují. Transfuzní odděleni Nemocnice Nový Jičín, v pondělí 8. 10. 2018 od 6:00 do 9:30. Prosíme o registraci účastníků předem. Parkování v areálu nemocnice u transfuzního oddělení zajištěno. Prosíme o ohleduplný a pomalý průjezd. V areálu se pohybují chodci, sanitky a je zde klidový režim.

 

Novou městskou obřadní síň v Ringhofferově vile, která v loňském roce prošla náročnou rekonstrukcí, čeká první svatební obřad. Vůbec první svatba se v nové obřadní síni uskuteční v pátek 5. října. „O možnost mít obřad v nové vile byl velký zájem. Budu mít tu čest oddávat snoubence nejen ve zmíněný pátek, ale další svatební obřad se v těch samých krásných prostorách uskuteční hned o den později, tedy v sobotu,“ uvedl starosta města Kopřivnice Miroslav Kopečný. Zájem o svatby v nové obřadní síni je velký, přesto matrika do konce letošního roku stále pár volných termínů nabízí. „Ačkoliv je mnoho termínů již obsazeno, pár volných snoubencům v tuto chvíli stále nabídnout můžeme,“ potvrdila aktuální informaci matrikářka Šárka Karpátiová s tím, že zájemci si již mohou rezervovat termíny na rok příští. „Také o ně již značný zájem, proto doporučujeme snoubencům, aby si svůj vybraný termín u nás rezervovali včas,“ doplnila informaci matrikářka. V nové obřadní síni se budou konat nejen svatební obřady, ale také například oblíbené vítání občánků a další společenské akce pořádané městem.

 

Voliči pro tyto komunální volby dostanou jen jeden lístek ve formátu A2 a na něm bude uvedeno všech deset subjektů. Na každé straně hlasovacího lístku je uvedeno pět subjektů. Vzhledem k tomu, že způsob voleb v komunálních volbách je jiný než v ostatních, připomínáme, že voliči si mohou vybrat ze tří způsobů hlasování. Mohou dát hlas jedné kandidující straně, a to tak, že udělají křížek ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem strany. Druhá možnost je kombinace strany a kandidátů z jiných stran, přičemž podle počtu zvolených jednotlivých kandidátů se u strany shora dopočítá do počtu jednadvaceti míst v zastupitelstvu. Třetí, nejčastěji využívaný způsob ve volbách do obecního zastupitelstva, je ten, že volič zakřížkuje jednotlivé kandidáty napříč celým politickým spektrem až do stanoveného počtu členů zastupitelstva, kterých je v Kopřivnici jednadvacet.
Lidé si však musí dát pozor, aby nezakřížkovali dvě strany, neboť v tomto případě jde o neplatný hlas. Na rozdíl od jiných voleb se u zakřížkované strany neudělují preferenční hlasy, k těm se nepřihlíží. Také při křížkování jednotlivých kandidátů napříč hlasovacím lístkem musí lidé počítat, že pokud jich zakřížkují víc než 21, jde o neplatný hlas. V případě, že zakřížkují méně lidí, hlas stále platí.

 

Prvního ledna 2019 vystřídá Milana Bureše na postu ředitele ZŠ Alšovy Robin Pospěch. Dosavadní ředitel školy odchází do penze a jeho místo zaujme dosavadní člen pedagogického sboru, který na Alšovce působí osm let.

O jmenování Robina Pospěcha do funkce rozhodla 11. září rada města. Radní tak potvrdili dřívější výběr sedmičlenné konkurzní komise. Ta zasedla na konci srpna a po ústních pohovorech se všemi kandidáty se usnesla, že pro výkon funkce jsou vhodní všichni, a jednomyslně se shodla i na pořadí uchazečů, které doporučila radě města.

 

PŘEDNÁŠKA: Bylinková harmoniem Kopřivnice. Zážitkový kurz pro ženy s bylinnou masáží a napářkou se připraven na pátek 5. října od 17.00 hod. Akce se koná v rámci Divotvůrně, Kopřivnice na ulici Kadláčkova 553. Bylinářka Jana Urbánková, specializující se na péči o ženy, vás provede tímto voňavým workshopem. Seznámíte se s tradičními bylinkami pro ženské zdraví, naučíte se používat byliny ve formě bylinných koulí na masáž, bylinných koupelí atd.

 

PŘEDNÁŠKA: Etiopie Trip, Kopřivnice. V pátek 5. října od 18.00 hod. Vila Machů pořádá přednášku s Pavlem Rezi Rösnerem a jeho pouti po Etiopii. Během večera se dozvíte, co vedlo k cestě do Etiopie, jak se připravuje káva v Etiopii, kde všude cestovatele etiopský vítr zavál.

 

PRO DĚTI: Strašidlení na Kotouči, Štramberk. V pátek 5. října od 19.00 hod. v Národním sadě ve Štramberku. Připravená je noční hra pro rodiče s dětmi, kteří mají rádi dobrodružství.

 

Výstup na Mount Everest Kopřivnice. Od soboty 6. října do neděle 7. října na sjezdovce na Červeném kameni Kopřivnice se uskuteční 7. Ročník výstupu na „nejvyšší horu světa“. Everest mohou vyšlápnout i třídní kolektivy, sportovní kluby, rodiny s dětmi. Odměnou budou medaile, diplomy, upomínkové předměty. Prezentace od 8.00 hod.

 

Koncert: Baroque Trio, Příbor. Kostel sv. Valentina v Příboře v sobotu 6. října od 18.00 hod. se rozezní v duchu barokní hudby v podání Pavla Hromádky – trubka, Tomáše Thoně – varhany a Dušana Foltýna – hoboj.

 

Den sportu ve Štramberku. Třetí ročník přehlídky sportovních aktivit ve městě se uskuteční v neděli 7. října od 10.00 hod. v tělocvičně Štramberk a přilehlém sportovišti. Přehlídka sportovních aktivit s možností aktivní účasti (trampolínky, horolezecká stěna, judo, volejbal, fotbal, florbal, ping-pong, metaná, workoutové hřiště, slackline). Doprovodný program: měření zraku, plicní věk, analýza tělesného složení, měření CO v dechu, aktivity Českého červeného kříže. Sportovní obuv s sebou.

 

Štramberkem po stopách první republiky. Jedinečná komentovaná prohlídka městem se uskuteční v neděli 7. října od 14.00 hod. Sraz u kašny na náměstí. Dostanete se na místo, kde prezident nocoval během svých návštěv. Ve zdejší hasičské zbrojnici je pro vás připraven poklad v podobě dobového hasičského automobilu Tatra 26. V rodinném podniku pana Hezkého ochutnáte výtečné Štramberské uši. Romantickou krajinu Lašska pak můžete obdivovat třeba z vrcholu Štramberské Trúby a v chatě Dr. Hrstky si můžete dopřát dobové osvěžení.

 

Divadlo Kapsa: Nešťastný šafářův dvoreček, Kopřivnice. Jednou, kdysi dávno žila jedna selka. Chalupu měla sice malou, ale zato pěkně malovanou a se slaměnou střechou. Práce na poli se jí dařila. Zato stáje a chlévy zely prázdnotou. Liška jí všechna kuřata odnesla a velká voda vzala z potoka husu i s housaty. Děti jí Pánbůh také nedopřál. Byl to takový nešťastný šafářův dvoreček. Selka si jednou pro radost z mléka, mouky, medu a koření upekla panáčka. Dala mu jméno Zápecníček. Byl to kluk, jako buk. Selce dělal jenom radost. Rostl jako z vody, žádná práce mu nebyla cizí, jen kdyby nebyl takový popleta. Pohádka je připravena na neděli 7. října od 15.30 hod. v kinosále.

 

3. 10. 2018

 

Městský kalendář zdarma do každé schránky. To je tradiční vánoční dárek, který již několik let za sebou dostávají obyvatele Kopřivnice a místních částí od radnice. Letos tomu nebude jinak. Městský kalendář je každý rok věnován nějakému zajímavému tématu a mimo to obsahuje také přehled kulturních, společenských i sportovních akcí, které organizují místní spolky, sdružení, organizace nebo jednotlivci. Pokud mají lidé zájem, aby byla právě jejich akce v městském kalendáři pro rok 2019 zveřejněná, je nutné, aby základní informaci o termínu a místě konání zaslali v době od 1. do 31. října 2018 na e-mailovou adresu kopřivnického informačního centra, adresa je ic(zavináč)kopřivnice.cz a předmět e-mailu je třeba nazvat Kalendář 2019. Městské stolní kalendáře budou tradičně do všech kopřivnických domácností zdarma distribuovány během druhé poloviny prosince 2018.

 

Město nabízí volný byt širokému okruhu zájemců v termínu od 26.09.2018 do 10.10.2018. Jedná se o byt č. 30 v č. p. 1146 na ul. Alšova o velikosti 1+3. Minimální nabídka přistoupení k závazku je 60.000 Kč. Vyplněnou přihlášku odevzdejte v neprůhledné a zapečetěné obálce s uvedením adresy předmětného bytu, o který máte zájem, nejpozději do 10.10.2018 do 16:00 hodin na Městský úřad Kopřivnice, odbor majetku města, oddělení bytové správy, Štefánikova 1163, 742 21 Kopřivnice, 8. poschodí, dveře č. 866 nebo 867.

 

Den Bernarda můžete oslavit ve čtvrtek 4. 10. 2018 od 18:00 Vila Machů.

 

DIVADLO: István Örkény – Kočičí hra – čtvrtek 4. 10. 2018, Divadlo v rámci Divadelního předplatného 2018|2019. Těšínské divadlo – od 19:00 hod. v KDK.

 

Literární salón v Příboře zve na Pohádky divadla MALÉhRY „Jak na příšery“ 4. 10. 2018

 

Pro děti se chystá ve Štramberku Strašidlení na Kotouči – Noční hra pro rodiče s dětmi, kteří mají rádi dobrodružství v pátek 5. 10. 2018.

 

Zážitkový kurz Bylinková harmonie se připravuje v kopřivnické divotvůrně v pátek 5. 10. 2018

 

V neděli 14. října se v Kateřinicích u Příbora na Novojičínsku uskuteční 7. ročník Kateřinického trailu. I letos je pro závodníky připravena trať malebnou kateřinickou přírodou a to hned v 15 kategoriích. Běžecký závod je určen pro muže, ženy i děti všech věkových kategorií a pro všechny, kteří běhají pro radost, ale i pro překonání sebe sama. Již nyní se lze do závodu registrovat za zvýhodněné startovné.

 

V červnu a červenci letošního roku se v Kopřivnici uskutečnil tradiční průzkum spokojenosti obyvatel. Výsledky ukázaly že lidé žijící v Kopřivnici jsou se životem a děním ve městě vesměs spokojení. Cílem průzkumu, který se v našem městě koná každé dva roky, je především identifikace spokojenosti občanů se životem ve městě, spokojenosti s vytipovanými oblastmi života, jejich pocitu bezpečí, informovanosti a řada dalších dílčích indikátorů. Velkého sociologického průzkumu se zúčastnilo osm set respondentů starších osmnácti let. Ženám a mužům nejrůznějšího věku, zaměstnání a společenského postavení byly pokládány otázky týkající se jak obecné míry spokojenosti se životem v Kopřivnici, tak otázky směřující na konkrétní problematiku a palčivá místa. Výsledky průzkumu ukázaly, že cca devadesát procent oslovených (přesněji 90,1%) uvedlo, že je s bydlením, možnostmi vyžití, infrastrukturou, rozvojem města a jeho směřováním spokojeno. Kompletní závěrečnou zprávu letošního šetření si mohou zájemci prohlédnout na webu města Kopřivnice pod záložkou Radnice, v sekci Dokumenty.

 

Někteří starostové končí. Zatímco ve všech devíti městech Novojičínska současní starostové či současné starostky opět kandidují, v šesti obcích se tamní představitelé na kandidátkách pro volební období 2018 až 2022 neobjevují. V Albrechtičkách už nebude starostou obce Miloslav Čegan, podobně jako v Bernarticích nad Odrou Dana Klosová. V Bítově končí v pozici starosty Tomáš Richter, a stejně tak již nekandiduje v Jakubčovicích nad Odrou současná starostka Zdeňka Ambrožová. Nového starostu budou mít rovněž ve Vražném, neboť ten současný, Vladimír Nippert, se objevuje na jedné z kandidátek v nedalekých Odrách. Poslední ze současných starostů, kteří se již rozhodl v dalším volebním období nekandidovat, je Zdeněk Vajda za Závišic. Velkou šanci na obhájení postu mají současní starostové či současné starostky tam, kde je jediná kandidátka, což je v Heřmánkách, Kujavách, Luboměři a Slatině. Jediná kandidátka je rovněž v Albrechtičkách, ale tam už, jak jsme zmínili, Miloslav Čegan nekandiduje. Naopak z největšího počtu kandidátek budou voliči vybírat v Kuníně, kde jde do boje šest stran a sdružení či hnutí. Po pěti kandidátkách je v Heřmanicích u Oder, Lichnově, Tísku a v Trojanovicích. Pět kandidátních listin je nejnižší počet, který se objevuje v některém z měst. Na Novojičínsku jsou to dokonce dvě města, a to Odry a Štramberk. Velká povolební vyjednávání se budou dát očekávat ve všech městech, ale asi nejkomplikovanější to bude ve Fulneku, kde o patnáct křesel v zastupitelstvu mají zájem kandidáti z desíti stran, hnutí či sdružení. Po deseti kandidátkách je také ve Frenštátě pod Radhoštěm a v Kopřivnici, kde mají zastupitelstva po 21 členech.

 

Ještě před zimou se budova kopřivnické radnice dočká nové střechy. Důvodem investice, která mírně překročí částku 4,7 milionu korun, je skončená životnost dosavadního povrchu střechy. Aktuální stav střechy je velmi špatný. V řadě míst je v důsledku postupných oprav mnoho vrstev střešní lepenky nad sebou. Je jen otázkou času, než se voda dostane až na panel a začne zatékat do budovy. Oprava střechy samotné hlavní budovy by měla začít v říjnu a trvat bude zhruba dva měsíce. Provádějící stavební společnost Therm za tepelnou izolaci střechy, položení hydroizolačních vrstev, nezbytné klempířské práce a také za odstranění již nefunkčních výduchů vzduchotechniky ze střechy inkasuje podle smlouvy 4,71 milionu korun včetně DPH. Během oprav bude nutné počítat s určitými dopravními omezeními v okolí budovy radnice v souvislosti s umístěním jeřábu. Životnost nové střechy by podle Miloše Sopucha měla být minimálně padesát let.

 

1. 10. 2018

 

Od 28. 9. do 5. 10. na programu KTK vysíláme závěrečnou besedu, která uzavře letošní předvolební speciály, připravené k volbám do obecního zastupitelstva. Programové schéma bude vzhledem k délce pořadu mírně upraveno a beseda bude začínat každý den vždy v 16:00, 22:00, 01:00: 04:00, 08:00 a 12:00. Všechny besedy, které TV studio KTK letos připravilo, včetně dostupných volebních programů, seznamu kandidátů a video návodu, jak se dá hlasovat, najdete na webových stánkách www.ktkstudio.cz/volby nebo také prostřednictvím kanálu YouTube.

 

Nastávající maminky se mohou v těchto dnech hlásit na předporodní kurzy s porodní asistentkou, novorozeneckou sestrou i lékařem. V Kopřivnici se kurzy konají v prostorách rodinného centra Heidi a začínají ve středu 3. října. Předporodní kurz je sestaven ze čtyř lekcí. V první se budoucí maminky dozvědí od porodní asistentky vše, co je zajímá o době těhotenství, termínu porodu a šestinedělí. Druhá lekce je vedena lékařem, který je seznámí s operačními porody, možnými komplikacemi při spontánním porodu či s tím, jaké jsou možnosti tlumení bolesti při porodu. Třetí lekce, s novorozeneckou sestrou, je vedena v duchu laktace, technik kojení a péče a manipulace s kojencem. Čtveřici pak uzavírá takzvaná gravid jóga, kde si budoucí maminky mohou nacvičit správné dýchání i relaxační cviky či takzvané úlevové polohy. Přihlásit se na ně mohou zájemkyně na e-mailu radka.hyvnarova@nnj.agel.cz.

 

Volby 2018. Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 – Opava, 71 – Ostrava-město a 74 – Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.

 

Kopřivnice bude hostit zájemce o zdolání Everestu. První říjnová sobota tradičně patří startu extrémního výstupu na Mount Everest, který Dům dětí a mládeže Kopřivnice ve spolupráci se správou sportovišť a městem Kopřivnice uskuteční po sedmé. Účastníci se mohou registrovat ve třech kategoriích – sólolezci, duolezci a družstva, která jsou u dospělých maximálně šestičlenná, u dětí desetičlenná. Každý podle svých možností si může vyzkoušet zdolání převýšení 8 848 metrů na lyžařské sjezdovce Červeného kamene, která měří celkem 821 metrů. Úspěšní sólolezci našlapou zhruba 55 km a na vrchol vyjdou 39krát. Noční výstupy jsou z bezpečnostních důvodů o čtvrtinu zkráceny. Everest mohou vyšlápnout i třídní kolektivy, sportovní kluby a rodiny s dětmi. Odměnou budou medaile, diplomy, upomínkové předměty, třídy a kluby získají míče. Startuje se v sobotu 6. října v 10 hodin od lyžařské chaty pod Červeným kamenem, dvě hodiny předtím se začíná s prezencí účastníků. Předpokládaný konec je naplánován na 10. hodinu následujícího dne.

 

SOUTĚŽ KTK A VILY MACHŮ O 3 x 2 POUKAZY NA POLÉVKU. Abyste si mohli vybrat, na jakou polévku si v týdnu zajdete, kde budete hledat týdenní polévkové menu?

  1. a) pouze na webových stránkách
  2. b) v Infocentru
  3. c) na webových a facebookových stránkách Kavárny Vily Machů nebo na menicka.cz, a na nástěnkách u Vily

Odpovědi posílejte ve tvaru vaše jméno mezera a odpověď prostřednictvím sms na telefonní číslo 774 599 474 nebo e-mailem: studio@ktk.cz nebo prostřednictvím formuláře na www.ktkstudio.cz/soutez

Uzávěrka soutěže je ve středu 3. října 2018 v 10:00.

O výhercích budeme informovat v dalším vydání Kopřivnického magazínu a na webových stránkách KTK.

Poukazy budou připraveny k převzetí ve studiu KTK na ulici Záhumenní 1152.

 

Městská knihovna Kopřivnice v rámci cestovatelského cyklu zve všechny zájemce na besedu Austrálie s dítky v zádech v pondělí 1. října. Akademická posluchárna Kulturního domu Kopřivnice 18:00.

 

Dny zdraví v Tanečním centru Kopřivnice, Zrcadlový sál, Kulturní dům Kopřivnice od 1. 10. 2018 – 3. 10. 2018.

 

Týden kávy chystá vila Machů – od 1. 10. 2018 do 7. 10. 2018 – festival k oslavě Mezinárodního dne kávy přinese 2 přednášky.

 

Městská knihovna Kopřivnice zve na výstavu z projektu Otevřená věda Akademie věd České republiky „České vědkyně a jejich přínosy nejen české vědě“ od1. do 30.10.

 

Divotvůrna zve 2.10. na přednášku Marka Ščotky Rodinné trojúhelníky v praxi od 17 hod.

 

Příbor chystá Zábavný pořad se Zdeňkem Troškou s písničkami Simony Klímové ve středu St 3. 10. 2018

 

Zlepšete svůj zrak cvičením očí při procházce v přírodě. PŘEDNÁŠKA: Vezměte oči na procházku se koná ve středu 10. 2018

 

Městská knihovna Kopřivnice ve spolupráci s Nadačním fondem LA VIDA LOCA pořádá dobrovolnickou akci „Život v kufříku“ – který pomáhá opuštěným dětem poznat jejich minulost. Můžete uháčkovat, uplést, ušít či jinak vyrobit hračky, čepičky, svetříčky a jiné oblečky pro novorozeňátka. Přijďte na informační schůzku do knihovny 3. 10.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice