13. 7. 2020

Provoz ktkinzert.cz je dočasně pozastaven, předpokládaný termín obnovení provozu je 15. 7. 2020.

 

Dobrovolníci stojící za facebookovou skupinou Občané Kopřivnice připravili 27. června druhou úklidovou akci, ve které se zaměřili na horní tok Kopřivničky v lokalitě Červeného kamene. Devět nadšenců se nakonec soustředilo na okolí pramenů naší říčky a mile je překvapilo, že odpadků nebylo tolik, kolik očekávali. Co bohužel překvapilo nemile, byla černá skládka poblíž městské ubytovny, kterou následně nahlásili na odbor životního prostředí. Celkově bylo v průběhu cca 4 hodin naplněno 6 pytlů odpadků a poté organizátoři instalovali na přítoku Kopřivničky dřevěný vodní mlýnek. Tím se snaží obnovit místní tradici.Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji za červen 2020 stoupla na 5,4 procenta.

 

Výstavbu nové sportovní haly mají v plánu zahájit ve Studénce v roce 2021, potrvá 3 roky.

 

V úterý 30. června byla pokřtěna nová lavička u rozhledny Bílá Hora, kterou o týden dříve na místě instalovali členové klubu Rotary Frýdek-Místek a Kopřivnice. Rotariáni věnovali novou lavičku účastníkům projektu Na bílou horu a setkání pojali jako příležitost ke společnému poznání. Nechyběl i 14 letý Chosé, který v daný den dosáhl 200 zaznamenaných výstupů na rozhlednu. Členové místního klubu zároveň zahájili výzvu pro letní měsíce, do které věnovali ceny. Druhá lavička, která byla pořízena, byla umístěna v rámci sdruženého projektu na Svinec.

 

95 žáků devátých tříd, kteří ukončili základní školní docházku s vyznamenáním, pozvala radnice na slavnostní oceňování do ringhoferovy vily. Slavnostní ceremoniál za účasti vedení města, ředitelů základních škol, třídních učitelů a rodičů oceněných žáků proběhl ve středu 24. června. Z důvodu koronavirových opatřeních se do návrhu oceněných dostali všichni žáci, kteří měli vyznamenání v pololetí a jedná se tak o nejvíce žáků devátých tříd v historii. Přání úspěchu v dalším studiu a životě a drobný dárek před začátkem letních prázdnin předal oceněným starosta města Miroslav Kopečný s místostarostkou Dagmar Rysovou a vedoucí odboru školství a kultury Michaelou Raškovou. Vyznamenaní žáci dostali pamětní list a flešku, děvčata navíc růži, chlapci perník ve tvaru podkovy se svým jménem. Radnice také poděkovala třídním učitelům, kteří obdrželi kytičku nebo dárkové balení psacích potřeb.

 

V Ostravě se natáčí thriller Hrana zlomu. V hlavní roli Štěpán Kozub. ​Tvůrci celovečerního filmu Hrana zlomu si pro své natáčení vybrali také lokality z Moravskoslezského kraje. Hrana zlomu je žánrově vyhraněný film na pomezí hororu a thrilleru. Sleduje dvě disfunkční rodiny v hluboké vztahové krizi, které propojí nečekané dramatické okolnosti.

Scénář právě vznikajícího filmu si podle autora Lynchovsky pohrává s divákovou schopností vytvářet si domněnky na základě neúplných informací a instinktivním škatulkováním hlavních postav na oběti a pachatele.

Pro režiséra Emila Křižku jde již o druhou spolupráci s hercem Štěpánem Kozubem. Ten za hlavní roli v předchozím společném filmu Ruchoth Raoth získal v roce 2018 hlavní hereckou cenu na festivalu nezávislých hororových filmů v Las Vegas.

Film Hrana zlomu se v těchto dnech natáčí hlavně v Ostravě a v Rožnově pod Radhoštěm. Vedle Vratislava Šlajera se produkce ujal Jakub Koštál z Bionautu, v týmu jsou také střihač Andy Fehu či kameraman polského původu Ryszard Perzynski. Film Hrana zlomu podpořily Státní fond kinematografie a Moravskoslezský kraj. Na výrobě se spolupracuje s Moravskoslezskou filmovou kanceláří a Zlín Film Office.

 

Startuje šestý ročník prestižní ankety Moravskoslezská SESTRA, která ocení každodenní náročnou a nenahraditelnou práci zdravotnického personálu. Koná se pod záštitou ministra zdravotnictví, hejtmana Moravskoslezského kraje a prezidentky České asociace sester. Odborná veřejnost a jednotlivá zdravotnická zařízení v Moravskoslezském kraji mohou od 1. do 24. července nominovat do ankety Moravskoslezská SESTRA 2020 své kandidáty. Vybírat tu nej… zdravotní sestru se bude v pěti kategoriích: Sestra u lůžka, ambulantní a domácí péče, paliativní a hospicová péče, porodní asistentka a ocenění za dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči. Porota složená z odborníků pak z nominací vybere v každé kategorii tři finalistky či finalisty. Ve druhém kole členové hodnotící komise stanoví konečné pořadí v jednotlivých kategoriích a určí vítěze. Výsledky hlasování budou vyhlášeny v průběhu slavnostního galavečera, který se uskuteční 25. září v aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě. Stejně jako v minulých ročnících se budou moci do soutěže zapojit také obyvatelé Moravskoslezského kraje. Veřejnost bude moci podpořit některého z patnácti vybraných finalistů a finalistek svým hlasem na webu a facebooku Moravskoslezského kraje. Hlasování veřejnosti odstartuje 1. září. Kdo získá nejvyšší počet hlasů, obdrží titul Sestra veřejnosti 2020.

 

10. 7. 2020

TADY VARY: Tajný agent, kino Kopřivnice. Když vyšetřovatel Rómulo zveřejní v novinách pracovní nabídku pro seniory, třiaosmdesátiletý vdovec Sergio po ní ihned skočí. Jeho úkolem je stát se špionem v domově důchodců, kde má dohlížet na starou matku Rómulovy klientky, která zaměstnance ústavu podezřívá z týrání. Dokumentárním film v pátek 10. července od 17.00 hod.

 

TADY VARY: Bez zvláštních znamení, kino Kopřivnice. Magická, ale nevyzpytatelná krajina severního Mexika pohřbila nejeden sen o lepším životě. Nejhoršího se obává i Magdalena, jejíž syn znenadání zmizel na cestě do Spojených států. Vydává se proto na stovky kilometrů dlouhou pouť k hranicím, všem nebezpečím navzdory. Jenže teritorium, kde panuje samovláda kartelů, lze opustit jen stěží. Dramatický příběh se odehraje na plátně kina v pátek 10. července od 20.00 hod.

 

LETNÍ KINO: Vlastníci, Štramberk. Paní Zahrádková s manželem idealisticky chtějí, aby společnými silami dům zachránili. Novomanželé Bernáškovi se s nadšením připojují. Paní Roubíčková pedantsky kontroluje řádný průběh schůze. Paní Horvátová všechno iniciativně komentuje. Naivní pan Švec zastupuje svoji maminku. Paní Procházková, zastupovaná panem Novákem, hledá způsoby jak zhodnotit svůj majetek. Pan Nitranský touží po půdě v domě a pan Kubát důsledně sabotuje jakékoliv rozhodnutí. A v pozadí číhají bratři Čermákovi, jen starý pan profesor Sokol zatím nic nekomentuje. To se dozvíte v pátek 10. července od 21.00 hod. Film se odehraje v Amfiteátru pod Starou věží.

 

KONCERT: Cizinci, Štramberk. Město Štramberk pořádá v sobotu 11. července od 18.00 hod. letní večer na dolním nádvoří hradu Štramberk, kde zahraje k poslechu a tanci skupina Cizinci. Vstupné 20 Kč.

 

TADY VARY: Honey Boy, kino Kopřivnice. Dvanáctiletý Otis je dětský herec, kterému asistuje jeho otec James, kdysi profesí klaun a zároveň alkoholik s problémy se zákonem. Strhující, bolestivě upřímný a hořce humorný popis komplikovaného vztahu otce a syna tvoří jádro opěvovaného nezávislého hitu loňského podzimu. Autorem výrazně autobiografického scénáře je kontroverzní herec Shia LaBeouf, který rovněž propůjčil svůj nesporný herecký talent postavě Jamese, v níž se zrcadlí jeho vlastní otec. Dramatický příběh se odehraje na plátně kina v sobotu 11. července od 20.00 hod.

 

KONCERT: Valašsko, Štramberk. Město Štramberk pořádá v neděli 12. července od 15.30 hod. v Národním sadu promenádní koncert. Tuto neděli vystoupí cimbálová muzika Valašsko. Vstupné dobrovolné.  V případě nepříznivého počasí se koncert nekoná.

 

Letní koncerty v parku: Komorní orchestr Kopřivnice. Město Kopřivnice si na červenec a srpen připravili Letní koncerty v parku, které se budou konat v Sadu Eduarda Beneše před Ringhofferovou vilou. Druhý koncert se uskuteční v neděli 12. července od 18.00 hod. Nedělní podvečer zpříjemní Komorní orchestr Kopřivnice. V případě nepříznivého počasí se koncert přesouvá do Ringhofferovy vily – kapacita 50 míst. Vstup na akci je zdarma.

 

Minigolfové hřiště je otevřeno dle počasí denně (červenec a srpen) od 10 do 19 hodin.

 

Při požáru dřevěné rekreační chatky u Veřovic zemřel v pondělí odpoledne člověk. Při zásahu hasiči objevili tělo dosud neznámé osoby. Předběžná škoda na chatce byla odhadnuta na 40 tisíc korun. Okolnosti požáru a úmrtí šetří Policie ČR a vyšetřovatelé HZS Moravskoslezského kraje.

 

Štramberské uši získaly Cenu hejtmana. V soutěži regionální potravina bodovali i další místní výrobci. Soutěž Regionální potravina už 11. rokem upozorňuje na místní farmáře a producenty. V devíti kategoriích soutěží kvalitní poctivé produkty vyrobené z místních surovin. Letos sklidil úspěch například Jesenický horský sýr, Libavský med nebo rajčata Hranáček z Farmy Bezdínek. Byly uděleny i tři Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák z 97 produktů třem udělil Cenu hejtmana. Získaly ji Štramberské uši od Hezounů, džem Zimolez kamčatský podbeskydského sadařství Janhuba a směs na linecké těsto společnosti EAT-fit z Hodslavic. Ocenění Regionální potravina mohou získat pouze malí a střední producenti zemědělských a potravinářských výrobků do 250 zaměstnanců. Oceněný výrobek získává právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let. V tomto roce se do soutěže přihlásilo 27 výrobců s celkem 97 výrobky. Letos bylo v Moravskoslezském kraji uděleno 8 pečetí kvality. V jedné z kategorií nakonec vítěz vyhlášen nebyl.

Výrobky oceněné značkou regionální potravina Moravskoslezského kraje:

 

Kategorie:

Výrobek a výrobce:

1.

Masné výrobky tepelně opracované

Klobása dědy Pilčíka

Řeznictví H+H, s.r.o.

2.

Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy

Nevyhlášeno

3.

Sýry včetně tvarohu

JESENICKÝ HORSKÝ SÝR

Stanislav Zámečník, Ostrava – Poruba

4.

Mléčné výrobky ostatní

ZÁKYS HLAVNICKÝ FARMÁŘSKÝ

Zemědělské a obchodní družstvo Hlavnice

5.

Pekařské výrobky včetně těstovin

Hukvaldský lopaťák hruškový

Hukvaldská pekárna s.r.o.

6.

Cukrářské výrobky včetně cukrovinek

Karamelový větrník – Labužník Celiak

Labumix s.r.o.

7.

Alkoholické i nealkoholické nápoje (s výjimkou vína z hroznu révy vinné)

SKŘEČOŇSKÝ ŽABÁK 13 pivo silné polotmavé

SKŘEČOŇSKÝ ŽABÁK s.r.o.

8.

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě

Hranáček – rajčata cherry podlouhlá červená

Farma Bezdínek s.r.o.

9.

Ostatní

Libavský MED PASTOVÝ

Dalibor Vranik, Budišov nad Budišovkou

Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství. Značku administruje Státní zemědělský intervenční fond. V současné době je v České republice oceněno 409 produktů od 313 výrobců. Podrobné informace o soutěži jsou k dispozici na stránkách Regionální potravina.

 

V úterý 7. 7. kopřivničtí senioři instalovali ve vestibulu radnice novou výstavu nazvanou Senioři v pohybu. Zájemci na ní najdou fotografie a materiály pořízené na společných výletech, lekcích tance, sebeobrany či sportovních aktivitách.

8. 7. 2020

Sociální poradna v centru Pětka, v knihovně na ulici Francouzské informuje o provozní době. Otevřeno bude v pondělky 13. 7. a 27. 7. od 15:30 do 16:30 a v úterky 7. 7. a 21. 7. od 9:00 do 10:00 hod. Potřebujete poradit a z jakéhokoliv důvodu nechcete jít na městský úřad? Využijte možnosti bezplatného poradenství v prostorách knihovny Sociální pracovnice Vám pomohou.

 

Turnaj v dodgeballu v centru města 9. 7. 2020. Dodgeball se bude hrát na dvou hřištích. Pro doplnění programu budou připraveny doprovodné aktivity: sestřelování kuželů, střelba na terče, střelba na přesnost, turnaj jeden na jednoho, hod na rychlost a další. Hraje se o ceny!

 

Kulturní dům Kopřivnice v sobotu 1. 8. 2020 spustí předprodej DIVADELNÍHO PŘEDPLATNÉHO 2020/2021. Stávající abonenti mají možnost si předplatné pořídit o měsíc dříve, tj. od středy 1. 7. 2020. Předplatné je možno si zakoupit v Informačním centru Kopřivnice, které nově naleznete v 1. patře kulturního domu v prostorách Baru 603. Vstup do Kulturního domu Kopřivnice je dočasně umožněn pouze ze strany Technického muzea.

 

Ve čtvrtek 25. června proběhlo slavnostní představení modernizované učebny fyziky na základní škole Emila Zátopka. Modernizace spočívala, jak v drobných stavebních úpravách, tak ve výměně mobiliáře, nové elektroinstalace, či podlahové krytiny. Kapacita učebny je 30 pracovních míst a 1 místo pro pedagogického pracovníka.  V učebně byla dále instalována interaktivní tabule s dataprojektorem a při výuce budou žáci využívat 11 tabletů a měřící systém neulog, který zástupci firmy představili hostům. Jednotlivé kusy jednotek zaznamenávají určené experimenty a znázorňují vybrané hodnoty na tabuli. Měřící systémy mohou být využity i v jiných předmětech a dají se doplňovat dalšími čidly, kdy každé měří jiné veličiny. Vedení školy očekává, že díky novým moderním vyučovacím pomůckám bude fyzika žáky více bavit a umožní vést výuku daného předmětu více experimentální formou. Díky nedávným omezením byla modernizace učebny dokončena dříve, přesto první praktické pokusy budou moci školáci provádět až v novém školním roce. Realizaci projektu ve výši téměř 3 miliony korun schválilo zastupitelstvo města v polovině prosince roku 2018 a 90 % nákladů je hrazeno dotací z Integrované teritoriální investice ostravské aglomerace, zhruba 280 tisíc korun činí spoluúčast Města Kopřivnice.

 

Kopřivnice řeší problém s přerostlou trávou. Oprávněně si stěžují především rodiče dětí hrajících si na hřištích. Na jaře radnice z důvodu sucha posunula první seč travnatých ploch v Kopřivnici o tři týdny. Důvodem byla obava, aby nedošlo k poškozování růstových vrcholů trav a následné tvorbě ‘holých’ míst. Než pracovníci společnosti Slumeko posekali trávu po městě, začalo intenzivně pršet. Deštivé období trvalo poměrně dlouhou dobu a tráva začala intenzivně růst a v některých místech je hodně vysoká. „Současná situace ohledně vysoké trávy ve městě nás velmi mrzí. Začínají prázdniny a herní prvky na dětských hřištích se nám ztrácejí v zarostlé trávě. Letošní počasí jde od extrému do extrému. Posečení všech ploch po celé Kopřivnici trvá Slumeku šest týdnů. Nyní probíhá druhá seč, která byla často přerušovaná vydatnými srážkami, což podporuje růst už tak přerostlé trávy. To způsobuje problémy sekačkám. Navíc z důvodu velkého množství vody v půdě si mravenci začali stavět mraveniště, což zahlcuje sekačky. To vše prodlužuje dobu sečení. V současné době Slumeko dělá, co může.“ okomentoval situaci místostarosta Stanislav Šimíček, garant životního prostředí.

Odbor životního prostředí ve spolupráci se Slumekem situaci řeší zvýšením sečí právě okolo dětských hřišť. Nyní se na všech sídlištích v Kopřivnici seká tráva třikrát, v centru a parcích pětkrát, okrajové části a květnaté louky dvakrát ročně. V místních částech Lubina, Vlčovice a Mniší jsou to pak převážně 3 seče ročně, vždy se sběrem pokosené trávy. „Věřím, že se nám do budoucna podaří lépe reagovat na velmi prudké výkyvy počasí, kdy např. po suchu přijde delší deštivé období a tráva začne překotně růst. Zatím věříme ve vstřícnost a pochopení spoluobčanů,“ dodal místostarosta Šimíček.

 

V sobotu 27. června byla v Lašském muzeu za velkého zájmu otevřena výstava dvojice brněnských výtvarníků Vladimíra Rimbaly a Miloslava Muškáta. Expozice je součástí volného cyklu výstav zaměřených na následovníky díla kopřivnického rodáka Zdeňka Buriana. Proto návštěvníkům ve svém úvodu kurátor muzea Pavel Dvořák představil originální sádrový model pro odlitek pamětní desky, který byl nedávno objeven a zařazen do sbírky muzea. Oba autoři výstavy nazvané život v přírodě kdysi a nyní se hlásí k Burianovu dílu, jsou jím ovlivněni a představují především přírodovědecké a paleontologické rekonstrukce a ilustrace knih. Oba malíři dnes patří ve svém oboru k respektovaným autorům a k vyhledávaným českým ilustrátorům knih s nejen přírodovědnou, ale i dobrodružnou tematikou. Na současné výstavě si oba umělci pole působnosti rozdělili, Miloslav Muškát vystavuje zástupce současné fauny a Vladimír Rimbala pak faunu prehistorickou. Výstavu mohou zájemci navštívit do 30. srpna.

 

6. 7. 2020

Pojď se bavit – Famfrpál na kolečkách. Pro náctileté! Pro TEBE! Famfrpál na kolečkách je upravená verze klasické hry z Harryho Pottera. Vezmi inline brusle a přilbu, nebo přijď jen tak pobýt…v úterý 7. 7. 2020, Čas: 10:00 – 12:30 Místo: Zimní stadion Kopřivnice

 

Dobrovolníci stojící za facebookovou skupinou Občané Kopřivnice připravili 27. června druhou úklidovou akci, ve které se zaměřili na horní tok Kopřivničky v lokalitě Červeného kamene. Devět nadšenců se nakonec soustředilo na okolí pramenů naší říčky a mile je překvapilo, že odpadků nebylo tolik, kolik očekávali. Co bohužel překvapilo nemile, byla černá skládka poblíž městské ubytovny, kterou následně nahlásili na odbor životního prostředí. Celkově bylo v průběhu cca 4 hodin naplněno 6 pytlů odpadků a poté organizátoři instalovali na přítoku Kopřivničky dřevěný vodní mlýnek. Tím se snaží obnovit místní tradici.

 

V úterý 30. června byla pokřtěna nová lavička u rozhledny Bílá Hora, kterou o týden dříve na místě instalovali členové klubu Rotary Frýdek-Místek a Kopřivnice. Rotariáni věnovali novou lavičku účastníkům projektu Na bílou horu a setkání pojali jako příležitost ke společnému poznání. Nechyběl i 14 letý Chosé, který v daný den dosáhl 200 zaznamenaných výstupů na rozhlednu. Členové místního klubu zároveň zahájili výzvu pro letní měsíce, do které věnovali ceny. Druhá lavička, která byla pořízena, byla umístěna v rámci sdruženého projektu na Svinec.

 

Do konce letošního roku by měla proběhnout regenerace parku mezi ulicemi Sadová a Pionýrská, radnice již vybrala realizátora této akce. V současné době již probíhají některé práce v uvedené lokalitě a měly by je dále doplnit rekonstrukce a doplnění mobiliáře, obnova zeleně tedy výsadby nových stromů a keřů. V plánuj je také vybudování hřiště na petangue.

 

 Kopřivnice nově disponuje Koncepcí rozvoje bydlení. Bezmála stostránkový strategický dokument na období dalších šesti let schválili minulý týden zastupitelé. Do přípravy byly zapojeny nejen příslušné odbory radnice, ale intenzivně i samotní zastupitelé napříč politickým spektrem. Cílem bylo dosáhnout maximálního konsensu, případná realizace navrhovaných opatření bude totiž mít nezanedbatelný dopad do rozpočtu města. „Pokud zavedeme připravovaný systém podpory individuálního bydlení, odhadujeme, že by město na přímé finanční podpoře stavebníků vyplatilo zhruba 4 miliony korun ročně a zhruba stejnou částku by pak město mohlo vynakládat i na výkupy vybudované technické infrastruktury, jako jsou inženýrské sítě, chodníky a komunikace, které by následně spravovalo,“ uvedla místostarosta Dagmar Rysová odpovědná za bytovou problematiku v Kopřivnici. Detaily pravidel podpory individuální bytové výstavby budou dle zadání zastupitelů v součinnosti s nimi připraveny do listopadu tak, aby se novinka mohla odrazit v rozpočtu města na příští rok.

Koncepce rozvoje bydlení v Kopřivnici se ale nezaměřuje pouze podporu výstavbu rodinných domů soukromými investory, ale má za cíl podpořit i bydlení v bytových domech. Dokument počítá s rozšířením a rozvojem bytového fondu ve vlastnictví města. Zabývá se například možností přestavby části budovy dnes nevyužité základní školy v centru města na byty a navrhuje podporu developerských projektů. Důraz je kladen i na zkvalitňování a zatraktivňování sídlišť včetně řešení parkování a občanské vybavenosti s cílem obyvatelům města nabídnout co největší komfort. Podle místostarostky Dagmar Rysové město bohužel nedisponuje mnoha budovami, které by mohlo proměnit v bytové domy. Výstavba nových objektů na zelené louce v režii města bez významnější možnosti zapojení externích zdrojů je pak podle ní nerealistická. „Možnosti města jsou poměrně omezené. Máme k dispozici základní studii na přebudování přístavby někdejší ZŠ Náměstí na byty, je zde i idea realizace nástaveb na některých stávajících bytových domech města či využití objektu v areálu Kachlovky. Ve větším míře se chceme zaměřit na postupnou rekonstrukci bytů v majetku města,“ doplnila místostarostka Rysová s tím, že konkrétní kroky realizace opatření z Koncepce rozvoje bydlení bude obsahovat akční plán, který město bude aktualizovat vždy v dvouletých cyklech.

Spíš než jít cestou vlastní výstavby chce město podpořit aktivity developerů na svém území. První vlaštovkou by mohlo být zastavění lokality Dolních roliček mezi samotnou Kopřivnicí a její místní částí Lubina, kde by podle zastavovací studie mohlo vyrůst až 9 bytových domů, 30 rodinných domků, mateřská škola, kavárna a podobně. Město v této věci již jedná s vážným zájemcem a minulý čtvrtek spolu s koncepcí bydlení zastupitelé schválili zveřejnění záměru prodeje lokality o výměře bezmála 6,7 hektaru.

Kompletní znění Koncepce rozvoje bydlení města Kopřivnice je k dispozici zde.

 

3. 7. 2020

KDK upozorňuje návštěvníky kulturního domu Kopřivnice, aby si vyzvednuli storna vstupenek za neodehraná představení a koncert. Vstupné se vrací v informačním centru Kopřivnice, které se nyní nachází v Baru 603 (vstup vchodem do technického muzea, vlevo po schodech do 1. patra).

Jde o představení Návštěvní den u Miloslava Šimka (10. 3. 2020) a Kvartet I Ronald Harwood – Divadlo bez zábradlí (13. 5. 2020) a benefiční koncert Queen Will Rock You (12. 3. 2020).

 

V katastru, do kterého patří Frenštát pod Radhoštěm, Bordovice, Lichnov Tichá, Trojanovice a Veřovice, byla od počátku epidemie v březnu letošního roku poprvé pozitivně testovaná osoba na Covid 19 až v neděli 28. června.

 

Svoz popelnic připadající na pondělí 6.7.2020, bude proveden v úterý 7.7.2020. Tato změna se týká ulice Severní a Francouzské. Prosíme občany, aby včas připravili nádoby pro svozovou techniku.

 

Ve Frenštátě vznikl komiks s úkoly pro turisty po Radegastových Beskydech. Děti i dospělí se díky tomuto miniprůvodci vydají do okolí Frenštátu pod Radhoštěm, kde budou plnit úkoly. Zábavný komiks Chci poznat Radegastovy Beskydy s úkoly pro rodiny s dětmi vytvořily pracovnice frenštátského infocentra.

 

Ministerstvo potvrdilo Komplexnímu onkologickému centru Nemocnice Nový Jičín statut špičkového pracoviště. Pacienti se zde dostanou i k unikátní léčbě molekulami. Ročně zde ošetří desetitisíce pacientů a centrum kontinuálně zavádí nové léčebné postupy a techniky. Statut centra vysoce specializované onkologické péče pro dospělé byl udělen ministerstvem zdravotnictví Komplexnímu onkologickému centru Nemocnice Nový Jičín do konce roku 2025. Je jedním ze dvou Komplexních onkologických center v Moravskoslezském kraji a zabývá se léčbou všech typů solidních nádorů i léčbou hematoonkologických onemocnění.

 

LETNÍ KINO: Zakleté pírko, Štramberk. Aninka žije na statku se dvěma nafoukanými sestrami, kterým musí sloužit. Jednoho dne najde pírko, jehož pomocí si přivolá prince Vítka, zakletého do ptačí podoby. Když zlé sestry zjistí, že se Aninka schází s pohledným mladíkem, pírko jí vezmou, zničí a Vítek zmizí. Jedinou možností, jak zlomit prokletí, je, že ho Aninka najde kdesi ve světě. A jak to všechno dopadne? To se dozvíte v pátek 3. července od 21.00 hod. Pohádka se odehraje v Amfiteátru pod Starou věží.

 

Komentovaná prohlídka Starého hřbitova v Příboře. První červencovou procházku v Příboře zahájíme v sobotu 4. července na starém hřbitově. Nejdříve nahlédnete do kostela sv. Františka, chvíli v něm pobudete a poté se projdete mezi náhrobky hřbitova. Místo na návrší má stále své neopakovatelné kouzlo. U některých náhrobků se zastavíte a seznámíte se s osobnostmi Příbora, které zde v pokoji odpočívají. Odtud zamíříte městským parkem do Kulturního domu, seznámíte se s jeho historií i současností a zhlédnete výstavu energetických mandal Barbory Sobotkové. Procházku ukončíte v piaristických zahradách mezi bylinkami. Sraz v 10.00 hod.

 

Letní koncerty v kopřivnickém parku: Stanley’s Dixie Street Band. Město Kopřivnice si na červenec a srpen připravili Letní koncerty v parku, které se budou konat v Sadu Eduarda Beneše před Ringhofferovou vilou. První koncert se uskuteční v neděli 5. července od 18.00 hod. Nedělní podvečer zpříjemní hudební skupina Stanley’s Dixie Street Band. V případě nepříznivého počasí se koncert přesouvá do Ringhofferovy vily – kapacita 50 míst. Vstup na akci je zdarma.

 

Jablunkov s Velehradem spojila Cyrilometodějská stezka. Ujít se dá za 8 dní. Fenomén moderního poutnictví dorazil i do Moravskoslezského kraje. Po Svatojakubské cestě, která je vytrasována z Opavy až do španělské Compostely, protíná kraj nová dálková pěší trasa, která překračuje hranice. Z polské Wisły vede přes Jablunkov až na Velehrad Cyrilometodějská stezka. Trasu dlouhou téměř 200 kilometrů prošli v minulých dnech první poutníci. Severní větev Cyrilometodějské stezky měla být slavnostně otevřena již v květnu a prošlapána skupinou poutníků pod vedením zkušeného poutnického průvodce Petra Hirsche. Pandemie koronaviru však plány o více než měsíc posunula.

Trasu přes Moravskoslezské Beskydy pro projekt Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje vyznačkoval Klub českých turistů. Znalci místních hor vybrali nejvhodnější úseky s úchvatnými výhledy do údolí a na rozcestníky vylepili malé samolepky s logem stezky. Poutníky tak provází kromě barevného turistického značení také bílá postavička složena z písmen C a M na modrém poli.

 

1. 7. 2020

Na rozdíl od většiny Česka, kde se od středy opatření proti šíření koronaviru zmírní, se na Karvinsku a Frýdecko-Místecku opatření zpřísní, a to už od 30. června do odvolání. Na hromadných akcích venku i ve vnitřních prostorách bude moci být ve stejný čas nejvýše 100 lidí, případně na stadionech 100 lidí v každém sektoru. Účastníci navíc musí na akcích bez hlediště dodržovat dvoumetrové rozestupy. Maximálně 100 lidí bude moci být také ve stejný čas na koupalištích v postižených regionech. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku bude od úterý v restauracích a dalších stravovacích zařízeních možný prodej od 23:00 do 08:00 pouze okénkem. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních s pobytovými službami budou zakázány návštěvy v postižených okresech.

 

Sociální poradna v centru Pětka, v knihovně na ulici Francouzské informuje o provozní době. Otevřeno bude v pondělky 13. 7. a 27. 7. od 15:30 do 16:30 a v úterky 7. 7. a 21. 7. od 9:00 do 10:00 hod. Potřebujete poradit a z jakéhokoliv důvodu nechcete jít na městský úřad? Využijte možnosti bezplatného poradenství v prostorách knihovny Sociální pracovnice Vám pomohou.

 

Výstavba domova pro seniory v Kopřivnici má být zahájena v únoru příštího roku.

 

Oprava mostu přes Sýkoreček bude dokončena o měsíc později, dle dodatku do 31. 7. 2020.

 

Ve čtvrtek 2. července začíná již šestý ročník projektu pro mladé „Někdo ven“, nabízející mladým obyvatelům města atraktivní programy pro využití letního volna. Každý prázdninový čtvrtek bude pro mladé připravena jedna akce, většinou jde o sportovně či soutěžně zaměřené aktivity, které město pořádá společně s partnery z řad zdejších tělovýchovných oddílů, se skauty a dalšími spolky. Všech deset připravovaných akcí se mladí mohou účastnit zcela zdarma a navíc se zapojit do sbírání silikonových náramků. Kdo získá alespoň pět různých bude VIP hostem závěrečného koncertu kapel Nevím a Team Revival Martin naplánovaného na pátek 21. srpna. Letos se účastníci Někdo ven??? se mohou těšit na dodgeball, discgolf, koupání, atletický pětiboj nebo tematickou hru v režii zdejších skautů. Po loňském velkém úspěchu volejbalu budou dvě volejbalová odpoledne 16. července a 13. srpna. Ve větším si letos účastníci užijí také parkour. Komunikace projektu probíhá primárně na facebookové stránce Někdo ven??? – www.facebook.com/nekdoven/. Během osmi prázdninových dopolední město zpřístupní náctiletým zdejší sportoviště. Ti si tak budou moci vyzkoušet umělou sportovní plochu i ledovou plochu zimního stadionu, zajít na krytý bazén, nově rekonstruovaný letní stadion nebo vyzkoušet discgolf na louce u letního koupaliště každé úterý dopoledne mezi desátou a půl jednou. Na každém sportovišti budou připraveny odpovídající sportovní aktivity, ale půjde pouze o nabídku. Bude pouze na příchozích, jestli se do připravených aktivit přímo zapojí, nebo prostě jen přijdou pobýt a pobavit se se svými vrstevníky.

 

Společnost Brose zveřejnila, že očekává meziroční pokles obratu zhruba o čtvrtinu.

 

Expozice Dany a Emila Zátopkových se do dvou let přesune do Lašského muzea v sadu. E. Beneše.

 

Brankář Petr Hromada hájící barvy Kopřivnice byl trenéry a manažery zvolen nejlepším gólmanem druhé hokejové ligy, skupiny východ. V loňském předčasném ročníku patřil k největším oporám svého týmu. Nastoupil do šestatřiceti zápasů, ve kterých se mohl pyšnit průměrem 2,65 obdržených gólů na zápas. Zkušený gólman je odchovancem Vsetína, během své kariéry figuroval také na soupisce Šumperka, devět startů si připsal za extraligový Zlín. Na druhém místě za Hromadou skončil opavský Matyáš Daňa. Třetí příčka patřila Martinu Holíkovi, jedničce Havlíčkova Brodu.

 

KOMTERM Morava, s.r.o. oznamuje, že z důvodu plánovaných oprav a provádění revizí, které nelze za provozu teplárny provádět bude ve středu dne 29.7.2020 ve večerních hodinách přerušena dodávka tepla. Obnovení dodávky tepla proběhne v neděli dne 2.8.2020 ve večerních hodinách.

 

O budoucnosti Větřkovické nádrže diskutovali ve středu 17. června u bufetu na hrázi občané se zástupci společnosti Tatra Trucks. Setkání bylo reakcí na písemnou výzvu občanů Lubiny, kterou předali majiteli vodního díla v lednu letošního roku Michal Polášek a Petr Filip, který setkání s občany zahájil. Přítomen byl také generální ředitel automobilky, Pavel Lazar. Ten ve své prezentaci shrnul, jak se vlastník o dílo stará, jaká jednání se v poslední době uskutečnila s povodním Odry či městem Kopřivnice a jaké jsou možnosti dalšího postupu. Lazar také uvedl, že Tatra zahájila čerpání do přehrady a pokud to kvalita vody v Lubině dovolí, plánuje podnik přečerpávat vodu sto dní a tím by se hladina měla zvýšit o zhruba dva metry. K tomu v posledních dnech výrazně pomohl i déšť. Tatra také provádí s VŠB hydrologický průzkum vydatnosti Svěceného potoka a následovat má i vyčištění koryta, které bylo v minulosti zaneseno odpadem. Dalším krokem je omezení spotřeby technologické vody pro samotný areál tatry. I když bylo hlavním tématem množství vody v nádrži, zazněly od účastníků i další připomínky, které si zástupci Tatry poznačili a plánují je následně projednat. Ředitel Lazar v závěru účastníky setkání ujisti, že snahou automobilky je aby přehrada sloužila veřejnosti jako rekreační oblast a jsou ochotni podpořit případnou občanskou iniciativu, avšak neplánují sami realizovat další investiční projekty týkající se zázemí.

 

Model automobilky Tatra a okolních částí města Kopřivnice po letech opět uvidí veřejnost. Téměř 60 let starou maketu, která byla umístěna nejprve v továrně a později v ředitelské budově Tatry, restaurují dřevomodeláři v technickém muzeu. Model o velikosti 4 x4 metry ukazuje stav města a továrny ze 70. let minulého století a proto jsou na modelu k vidění i budovy, které již dnes neexistují. Na dřevěném podstavci jsou umístěny plastové objekty a nechybí mezi nimi významné budovy města. Panelové domy jsou vyrobeny ze dřeva a jednotlivé objekty jsou podsvícené.

 

Nové techniky za bezmála 430 tisíc korun se ještě letos dočká kopřivnická jednotka sboru dobrovolných hasičů.

Více než 400 tisíc se podařilo městu získat na nové vybavení z Integrovaného regionálního operačního programu zaměřeného na připravenost hasičů k řešení katastrof. Vybavení jednotky vylepší akumulátorová osvětlovací souprava, výkonné ponorné čerpadlo, mobilní elektrocentrála a souprava prostředků pro odstraňování spadlých stromů. Kopřivničtí dobrovolní hasiči v prvním čtvrtletí vyjížděli k 56 zásahům.

 

Historickým městem roku 2019 je Štramberk, město dostalo cenu za péči o památky. Cenu, se kterou je spojena odměna ve výši 1 milion korun, převzala starostka města Andrea Hlávková v Praze. V minulých letech byla ve Štramberku obnovena Jaroňkova útulna v areálu hradu Trúba a kostel sv. Jana Nepomuckého. Městská památková rezervace Štramberk má na svém území 98 kulturních památek. Podle pořádajícího sdružení se rezervace opravuje dlouhodobě a systematicky. Štramberk byl ve finále soutěže již dvakrát.

 

Kapela Evamore ve složení: Eva Moravčíková – zpěv, klávesy, Tom Strom Nováček – zpěv, kytary, Diana Pomklová – zpěv, housle a René Gavlas – zpěv, bicí natočila svou první velkou desku.  Chcete-li naši regionální kapelu podpořit, na Startovači právě probíhá sbírka na podporu vydání tohoto nového CD.  Autorské album kombinuje různé hudební styly, s bohatými aranžemi, zajímavou grafikou i příběhem. Podpora na Startovači trvá do 14. srpna.

30. 6. 2020

Mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví a Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje z 29. 6. 2020

Mimořádné opatření – omezení provozoven a provozů služeb s účinností od 1. 7. 2020 do odvolání (pdf 271 kB)
Mimořádné opatření – omezení provozu zdravotnických zařízení lůžkové péče a zařízení sociálních služeb s účinností od 1. 7. 2020 do odvolání (pdf 236 kB)
Sdělení Ministerstva zdravotnictví, kterým se vydává seznam členských států Evropské unie a dalších států schengenského prostoru s nízkým a se středním rizikem nákazy onemocnění (pdf 197 kB)
Zrušení mimořádného opatření ze dne 1. 6. 2020 k nošení ochranných prostředků dýchacích cest s účinností od 1. 7. 2020 (pdf 208 kB)
Mimořádné opatření Krajské hygienické stanice č. 11/2020 (pdf 840 kB)
Mimořádné opatření Krajské hygienické stanice č. 10/2020 (pdf 1.9 MB)

 

Křest nové lavičky na Bílé hoře. V úterý 30. 6. 2020 v cca 17:30 hodin se koná setkání u lavičky, kterou před týdnem členové klubu Rotary Frýdek-Místek a Kopřivnice umístili u Rozhledy Bílá hora. Rotariáni věnovali novou lavičku účastníkům projektu Na bílou horu a je to příležitost ke společnému poznání. Účastníci zároveň zahájí výzvu pro letní měsíce a nebude chybět pokřtění nového posezení. Všichni jsou srdečně zváni a samozřejmě můžete vystoupat k rozhledně odkudkoli. Druhá lavička byla umístně na Svinci.

 

Informační centrum se z důvodu rekonstrukce ve staré části budovy KDK  přestěhovalo do baru 603 vedle kina.

 

Oprava mostu přes Sýkoreček bude dokončena o měsíc později, dle dodatku do 31. 7. 2020.

 

Společnost Brose zveřejnila, že očekává meziroční pokles obratu zhruba o čtvrtinu.

 

Expozice Dany a Emila Zátopkových se do dvou let přesune do Lašského muzea v sadu. E. Beneše.

 

Zastupitelé schválili zveřejnění záměru prodat pozemky o velikosti cca 65 tisíc metrů čtverečních známé jako Dolní Roličky.

 

Od 1. 8. bude platit nová Obecně závazná vyhláška č. 1/2020 o místním poplatku za užívání veřejného prostranství.

 

Výstava Ladislava Čevely „Za světlem, Kopřivnicí a kopřivami“ bude na Fojtství k vidění do 6. 9. 2020.

 

29. 6. 2020

Filmový klub Kopřivnice. Na závěr první poloviny letošní klubové sezóny pro vás je nachystáno překvapení. Léto zahájí velká společná filmová párty ve stylu severského humoru, která vás naladí a připraví na nádherné dny, týdny či měsíce, kdy si budete užívat radost z léta, z plodů Země, skvělé hudby, večerních západů slunce a mnoha setkání s přáteli.

Srdečně vás tedy zveme na poslední předletní setkání s námi všemi v úterý v 19:00hod. do kina PULS. Čeká vás vlna bláznivého černého humoru a společně se projdeme ikonickými místy moderní hudby…ve filmu uvidíte v jedné z malých rolí jednoho z nejslavnějších artových amerických režisérů minimalistů – detailistů a právě jemu je film věnován. Pokud už tušíte, neprozrazujte, pokud ne, dorazte do kina na poslední promítání našeho filmového klubu v Kopřivnici před prázdninami a vykročte do léta stylově!

 

Od 26.6.2020, je vstup do  kina přes technické muzeum a následně vlevo po schodech nahoru, do 1. patra. Pro imobilní návštěvníky je určen výtah v prostoru pokladen muzea.

 

V úterý 30. 6. 2020 v cca 17:30 hodin se koná setkání u lavičky, kterou před týdnem členové klubu Rotary Frýdek-Místek a Kopřivnice umístili u Rozhledy Bílá hora. Rotariáni věnovali novou lavičku účastníkům projektu Na bílou horu a je to příležitost ke společnému poznání. Účastníci zároveň zahájí výzvu pro letní měsíce a nebude chybět pokřtění nového posezení. Všichni jsou srdečně zváni a samozřejmě můžete vystoupat k rozhledně odkudkoli.

 

S KTK můžete živě sledovat start sezóny formule 1 – 2020. Na kanálech Sport1 HD a Sport2 HD se opět můžete těšit na bohaté menu a kompletní pokrytí závodů, včetně tréninků a kvalifikací, zajímavé hosty a reportáže. Ty pravé emoce vám pak zprostředkují tradiční komentátoři a experti našeho televizního týmu, Tomáš Richtr, Števo Eisele, Josef Král a další. Živě s balíčkem Thematic HD na KTKdigi. První závod je již příští víkend –Grand Prix Rakouska se jede v neděli 5. 7. 2020.

Termíny prvních osmi závodů F1 v sezóně 2020:

5.7. Velká cena Rakouska (Spielberg, Austria)

12.7. Velká cena Štýrska (Spielberg, Austria)

19.7. Velká cena Maďarska (Budapest, Hungary)

2.8. Velká cena Velké Británie (Silverstone, UK)

9.8. Velká cena 70TH ANNIVERSARY (Silverstone, UK)

16.8. Velká cena Španělska (Barcelona, Spain)

30.8. Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps, Belgium)

6.9. Velká cena Itálie (Monza, Italy)

 

Stavba bronzové sochy Emila Zátopka dostala zelenou. Kopřivnice postaví sochu Emilu Zátopkovi. Legendární běžec a čtyřnásobný olympijský vítěz se bronzové podobizny ve svém rodném městě dočká v září roku 2022 během oslav 100. výročí jeho narození. O plánu postavit bronzovou skulpturu včera velkou většinou hlasů rozhodli zastupitelé města. Zatímco samotný záměr sochu postavit získal mezi kopřivnickými komunálními politiky širokou podporu, na tom, kde by měla stát, zatím shoda nepanuje. Část zastupitelů prosazuje umístění sochy do samotného centra města, další by ji raději viděli v prostoru před Lašským muzeem, které se má proměnit v muzeum rodáků s novou expozicí Emila a Dany Zátopkových.

Bronzovou sochu pro Kopřivnici by měl vytvořit chrudimský akademický Sochař Jaroslav Brož, z jehož ateliéru vyšla i známá Zátopkova socha v olympijskému muzeu Lausagne. Zatím předběžný návrh počítá s tím, že Zátopkova socha by byla umístěna na mírně zhruba 4 m dlouhé, 80 cm široké, vyvýšené „trati“. Pořízení uměleckého díla připomínající světově proslulého olympionika přijde na zhruba půl druhého milionu korun. Na financování stavby sochy se budou mít možnost podílet nejen Kopřivničané, ale všichni fanoušci Emila Zátopka. Společně s letošním ročníkem Běhu rodným krajem Emila Zátopka totiž odstartuje i dvouletá veřejná sbírka, jejíž výtěžek bude využit právě na financování stavby sochy.

Časový harmonogram počítá s tím, že ještě letos bude mít město k dispozici model sochy, v roce 2021 bude zhotoven finální odlitek a v roce 2022 v rámci oslav Zátopkova výročí bude socha v Kopřivnici odhalena. Společně se stavbou sochy dali komunální politici zelenou také plánu na přesun a proměnu muzejní expozice manželů Zátopkových. Nově koncipovaná expozice se má přesunout z prostor Technického muzea Tatry do zdejšího Lašského muzea, které se má postupně proměnit v muzeum kopřivnických rodáků. Už na začátku května začal pracovní tým připravovat muzejní projekt a definovat cílový stav expozice, která by měla být otevřena před zahájením turistické sezony v roce 2022.

 

26. 6. 2020

Úklid koryta Kopřivničky od hřbitova k jejímu prameni v sobotu 27. června.

 

Stěhování Czech POINTu. V souvislosti s optimalizací poskytovaných služeb a zvyšováním komfortu klientů bude od pondělí 29. 6. 2020 přestěhováno pracoviště Czech POINTu z 1. do 4. nadzemního podlaží. Provoz služeb Czech POINTu bude zachován i po dobu stěhování bez omezení.

 

Informace – výluka vlaky. Ve dnech 25., 26. a 30. 6. v době od 8:30 do 14.10 hodin proběhne v úseku Příbor – Studénka na trati 325 Veřovice – Studénka výluka. Po tuto dobu budou všechny vlaky ve vyloučeném úseku nahrazeny náhradní autobusovou dopravou. Dne 30. 6. je náhradní autobusová doprava zavedena i v úseku Studénka – Mošnov, Ostrava Airport. Vlaky mohou navýšit zpoždění o 5 až 15 minut.

 

Pátek 26. června ve 22 hodin LETNÍ KINO: komedie ČR Přes prsty (Komunitní centrum Vlčovjan).

 

Do konce června nabízí kopřivnické technické muzeum ještě ve dvou termínech mimořádné prohlídky vítězného kamionu z Rallye Paříž Dakar roku 1988, který je již 30 let ve sbírce našeho muzea. Skupinky do deseti lidí se mohou dopoledne i odpoledne těšit až na hodinový program věnovaný výhradně tatře 815.

Oživení prohlídky o speciální výklad zaujal a podobné akce by dle slov organizátorů mohly v budoucnu následovat. Aktuální prohlídku závodního kamionu mohou zájemci objednat ve dnech 25. a 30. června buď dopoledne nebo odpoledne prostřednictvím emailu pruvodce-tm@tatramuseum.cz

 

Víkendové deště potrápily několik měst a obcí v naší zemi a rozvodnily tuzemské řeky, včetně místní Lubiny. Na začátku týdne se situace začala pomalu uklidňovat, v našem městě a místních částech se žádná z řek nevylila z břehů a dosáhla maximálně druhého stupně povodňové aktivity. Nejrizikovější  událost byla zaznamenána v Lubině, kde se vlivem vytrvalého deště a především vody, stékající z polí, sesunul podmáčený svah. Osm stromů ležících  na střeše domu a podemletý sloup elektrického vedení. Taková byla konečná bilance sesuvu svahu na levé straně  cesty, vedoucí  od hasičské zbrojnice k odbočce na  větřkovickou přehradu. Kritickou událost hasičům ohlásili obyvatele rodinného domu naproti svahu, když na něj spadla obrovská lípa, pár minut po sedmé hodině ráno. Pak již jen bezmocně přihlíželi, jak se vyvrací další a další stromy a ničí střechu. Po příjezdu hasiči zabezpečili místo zásahu a evakuovali obyvatele dvou domů. Stále docházelo k sesuvům půdy, proto byl na místo přivolán statik, situaci monitorovala policie. U sesuvu zasahovaly  4 hasičské týmy. Kvůli nestabilitě terénu nebylo možné provést odstranění stromů, proto byla komunikace uzavřena. Až v pondělí, kdy došlo ke zmírnění srážek, začali hasiči s ořezem větví a byl opraven el. sloup.

 

Kopřivničtí hasiči v průběhu záplav asistovali u 8 událostí, především u čerpání vody ze sklepů  rodinných domů, ve Vlčovicích bylo potřeba odstranit z řeky vzpříčenou kládu.  Hladina Lubiny se začala zvyšovat od pátku 19. června ,  na chvíli dosáhla 1. stupně povodňové aktivity, až k druhému stupni se dostala v průběhu neděle a od podvečera začala postupně klesat. Stav bdělosti skončil až v pondělí 22. června. Potok Kopřivnička se udržel v korytě. Z břehů se v pátek 19. 6. vylila SEDLNIČKA  v Závišicích a silnice musela být krátkodobě uzavřena.

 

Lašské muzeum vloni zahájilo cyklus výstav, které si kladou za cíl mapovat cesty těch, kteří ve své tvorbě jdou ve stopách Zdeňka Buriana. Minulý rok o prázdninách se tu představily pravěké ilustrace malířky Barbory Kyškové. Letos by rádi tematicky navázali, tentokrát dvojící brněnských autorů Vladimírem Rimbalou a Miloslavem Muškátem. Oba dva se k Burianovi hlásí jako ke svému vzoru. A stejně jako Burian se i oni věnují především přírodovědeckým a paleontologickým rekonstrukcím. V neposlední řadě patří Vlado i Míla k vyhledávaným českým ilustrátorům knih s nejen přírodovědnou, ale i dobrodružnou tematikou. Jejich výstavu je nazvána  Život v přírodě – kdysi i nyní. A jak název napovídá, seznámíte se na ní s okruhem prací, které se věnují jak paleoartu, tak přírodovědeckým rekonstrukcím současného světa. Výstavu začíná v sobotu 27. června 2020 v 17 hodin v Lašském muzeu v Kopřivnici.

 

Sbírka brýlí v Kopřivnici do 30. 6. 2020, Půjčovna Městské knihovny Kopřivnice. Máte doma nepotřebné staré dioptrické, nedioptrické či snad sluneční dětské nebo dospělé brýle a pouzdra na brýle? Darujte je těm, kteří je opravdu potřebují ale nemohou si je dovolit! Vámi darované brýle pomohou lidem až v daleké Africe či Asii. Přinést je můžete do půjčovny naší knihovny nebo na informace Městského úřadu. Po ukončení sbírky brýle pocestují na sběrná místa, poté do italského Turína , kde proběhne třídění a úpravy, následně do Afriky či Asie. Tan dobrovolníci provedou měření zraku u potřebných a předají brýle do užívání.

 

OTEVÍRACÍ DOBA zahrad MŠ od 17. června do 31. srpna 2020: 

Zahrady jsou otevřeny po ukončení provozu mateřských škol a za příznivého počasí. Ve dnech státních svátků budou zahrady pro veřejnost uzavřeny.

16.00 – 19.00

Pondělí 

MŠ Lubina + MŠ ul. Francouzská + MŠ, ul. Pionýrská

Úterý:

MŠ Jeřabinka, ul. Z. Buriana + MŠ, ul. Krátká 

Středa:

MŠ, ul. Pionýrská + MŠ Mniší + MŠ, ul. I. Šustaly

Čtvrtek: 

MŠ, ul. Krátká + MŠ ul. Francouzská

Pátek: 

MŠ, ul. I. Šustaly + MŠ Jeřabinka, ul. Z. Buriana

V období červen až srpen 2020 bude zahrada při MŠ na České ulici UZAVŘENA z důvodu oprav mateřské školy. 

 

24. 6. 2020

Ve věku nedožitých 83 let nás 23. 6. 2020 opustil Ludvík Kašpárek, zakladatel kopřivnického vzpírání a dlouholetý trenér a předseda oddílu ASK Tatra Kopřivnice. Hlavní muž kopřivnického vzpírání stihl vychovat řadu úspěšných sportovců, kteří se podívali na olympijské hry či mistrovství světa. Nejznámějším svěřencem byl Dalibor Řehák, na olympijských hrách v roce 1980 v Moskvě vybojoval 4. místo.

 

V úterý před půlnocí celkem čtyři jednotky hasičů vyslalo operační středisko k nahlášenému požáru v Kopřivnici v panelovém domě na ulici Štramberská. Po příjezdu na místo se z bytu valil kouř a uvnitř se nacházela jedna osoba, která byla hasiči vyvedena. Následně bylo zjištěno, že se jedná o spálené potraviny, avšak kvůli silnému zakouření bylo nutné byt a chodbu odvětrat. Hasiči použili přetlakový ventilátor a pomocí termokamery proměřili teplotu okolo sporáku.

 

Nejnavštěvovanější vrchol Moravskoslezských Beskyd můžete v letní sezóně zažít jinak než tisíce ostatních turistů. Stačí využít služeb průvodce, který namáhavý výšlap promění v celodenní zážitek. Komentované výstupy nabízí za drobný poplatek Turistické informační centrum Frýdek-Místek. Doprovázené skupiny vychází z Malenovic a na letní sezónu se připravují speciální výstupy s Lašským králem a za západem slunce. Na první doprovázený výlet se můžete vydat již 5. července.

Zájemce čeká tříhodinový pohodový výšlap, při němž objeví krásu Satinských vodopádů, navštíví nejstarší hospůdku v  Beskydech a u Odrášových děr průvodce připomene zbojnické legendy. Na vrcholu Lysé hory čeká na účastníky výpravy ještě jedno překvapení. Ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem se podívají pod pokličku předpovědi počasí na druhé nejvýše položené meteorologické stanici v České republice. Průvodci na letošní turistickou sezónu připravili osm komentovaných výstupů, které navíc doplní dvě speciální cesty. V úterý 18. srpna bude na Lysou horu doprovázet osobně Lašský král a o týden později, v pátek 28. srpna, se turisté vydají na nejvyšší vrchol Beskyd pozorovat letní západ slunce.

 

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody na ulici Kadláčkově, v části ulice Francouzské a Čsl. Armády, Sluneční, Pod Zahradami a Karla Čapka ve středu 24. června od 8 – 14 hodin.

 

ČEZ Distribuce, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka elektrické energie na ulici Ke Koryčce 877 a Obránců míru 872 a 873 dne 8. ČERVENCE od 8 – 14 hodin.

 

Upozorňujeme občany, jimž skončila platnost občanského průkazu, řidičského průkazu a cestovního pasu, že ukončením nouzového stavu na území ČR mají povinnost požádat o vydání nového dokladu v co nejkratší době na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností.

 

Deštivé počasí v uplynulých dnech pozměnilo harmonogram plánovaných akcí nejen v Kopřivnici. S akcí cykloodpoledne se neloučíme, náhradní termín je stanoven na tento čtvrtek 25. 6. 2020. Místo i program zatím zůstávají.

 

Ve středu 24. června odpoledne bude město oceňovat v Ringhofferově vile žáky devátých tříd, kteří ukončí povinnou školní docházku s vyznamenáním. Protože tohoto úspěchu dosáhlo 95 žáků z šesti kopřivnických základních škol, uskuteční se postupně pět slavnostních obřadů. Letos bude oceněno nejvíc žáků devátých tříd v historii. „Je to proto, že z důvodu koronavirových opatřeních se do návrhu oceněných dostali všichni žáci, kteří měli vyznamenání v pololetí,“ upřesnila Michaela Rašková, vedoucí odboru školství, kultury a sportu. Na slavnostním obřadu budou přítomni, nejen samotní žáci a jejich rodiče, ale i vedení města, ředitelé základních škol a také třídní učitelé. V úvodu obřadu krátce pohovoří k přítomným nejen starosta města Miroslav Kopečný, ale i garantka školství, místostarostka Dagmar Rysová. Oba jmenovaní spolu s vedoucí odboru školství, kultury a sportu předají oceněným žákům pamětní list a flash disk. Děvčata navíc obdrží růži, chlapci perník ve tvaru podkovy se svým jménem. Vedení města poděkuje i třídním učitelům. „Paní učitelky obdrží kytičku a pánové dárkové balení psacích potřeb,“ poznamenala Michaela Rašková.

  

V letošním roce se koná 18. ročník netradičního půlmaratonu s názvem Běh rodným krajem Emila Zátopka a registrace již byla spuštěna. Závod se koná 19. září, tedy v den narození Emila a Dany Zátopkových. Jelikož nás paní Zátopková letos opustila, bude její urna uložena vedle Emila Zátopka na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm, kde je cíl závodu.

 

Od 22. června do 22. září 2020  probíhá již dlouho avizovaná rekonstrukce sociálního zařízení ve staré budově Kulturního domu Kopřivnice, kde také sídlí naše knihovna. Z tohoto důvodu bude půjčovna i čítárna Městské knihovny Kopřivnice v budově kulturního domu od středy 17. června uzavřena (poslední půjčovní den je úterý 16. června).

Zároveň pro Vás od pondělí 22. června otevíráme pobočku Sever v objektu Centra Pětka a to v provozní době pondělí, úterý, čtvrtek a pátek v čase 7:30 – 12:00 a 13:00 – 17:00. K vypůjčení Vám bude k dispozici celý fond pobočky Sever, obohacený o aktuální novinky a nejčastěji žádané tituly. Zde budete také moci vrátit své výpůjčky z centrální knihovny a vyzvednout si Vaše aktuálně čekající rezervace. Výpůjčky periodik z čítárny nebudeme bohužel schopni na pobočce Sever zajistit. Z kapacitních důvodů nebude rovněž možný přístup na veřejný internet.

Připomínáme, že pro všechny provozy knihovny stále platí zpřísněná hygienická opatření (desinfekce rukou, vstup pouze s nasazenou rouškou, dodržování rozestupů).

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice