15. 4. 2024

Radnice dlouhodobě usiluje o zavádění alternativních druhů dopravy. Jednou z klíčových iniciativ je podpora cyklistiky, která se stává stále populárnější formou pohybu. V souladu s tímto záměrem se město od 8. dubna rozhodlo pro bikesharing, tedy veřejné sdílení jízdních kol. Hlavním cílem zavedení sdílených kol je umožnit obyvatelům i návštěvníkům pohybovat se pohodlně a rychle po městě a jeho místních částech. Město očekává snížení přepravních časů pro pěší obyvatele, redukci automobilové dopravy a podporu udržitelné mobility.

Cena pro uživatele sdíleného kola je pro prvních 30 minut každé jízdy zdarma. Ty jdou z rozpočtu města, cyklista poté za každou započatou půlhodinu platí 18 korun. Město také poskytlo většinu odstavných ploch. Celý seznam 30 stanovišť naleznete na webu města. Rozmístění stanovišť bylo vybráno tak, aby rovnoměrně pokrylo celé území města. Kdo bude mít zájem, může přijít kola otestovat při společné cyklovyjížďce se starostou, která se plánuje na 15. dubna. První etapa odstartuje ve 13 hodin před kopřivnickou radnicí, odkud se vydají na náměstí do Nového Jičína, kde se přidají novojičínští cyklisté a společně se zástupci obou radnic pojedou zpět do Kopřivnice, kde bude čekat drobné občerstvení a praktické dárečky.

 

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky i za hranicemi. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Město podporuje úklidovou akci zajištěním pytlů na odpadky a pak jejich likvidací. Nejvýraznějším účastníkem v tomto projektu je kopřivnická pobočka Klubu českých turistů, do úklidu se zapojuje již 7 let, a to především díky iniciativě Ondřeje Burela. Pytle se plnily nejvíce obaly od potravin-kelímky, sklo, porcelán, papírky. I tentokrát se našly větší úlovky, plastový silniční patník, hrnce, kabely, lineleum. Pozitivním zjištěním je, že velké skládky a nepořádky, které se tu shromažďovaly několik let, už jsou minulostí, a lesy a zákoutí jsou daleko čistější.

 

Medaile se převzali účastníci výzvy Na Bílou horu. Účastníci, kteří dosáhli minimálně padesáti výstupů třetího ročníku výzvy Na Bílou horu, si v úterý 9. dubna převzali v centru Kopřivnice pod Lašskou branou pamětní medaile. Do akce trvající od 1. února 2023 do 31. ledna 2024 se zapojilo osmdesát devět účastníků. Společně zvládli 4 898 výstupů a více než 1,1 milionu nastoupaných výškových metrů. Jedničkami tohoto ročníku se stal borec startující pod přezdívkou Pepíno 64 (ročník 1964) s 626 výstupy, druhý JB (ročník 1959) se 444 výstupy a mezi ženami excelovala Andy (ročník 1965) s 317 výstupy. „Oproti minulým letům jsme se rozhodli dát pamětní medaili i vítězům jednotlivých dětských kategorií, kteří nesplnili potřebných padesát výstupů. Vítězové tam mívají třeba kolem osmi deseti výstupů. Tak teď i tito vítězové dětských kategorií obdrželi pamětní medaili,“ doplnil za pořadatele Jiří Klein, který oceňoval účastníky spolu se starostou města Adamem Hanusem.  

Výzva Na Bílou horu, kterou organizuje spolek Zážitky z pohybu spolu s Kabelovou televizí Kopřivnice, je otevřen pro všechny milovníky aktivního života a pohybu v přírodě, bez omezení věku. Noví zájemci, kteří se chtějí účastnit čtvrtého ročníku soutěže, se mohou registrovat kdykoli na kontaktním místě – Kopřivnická kabelová televize, ideálně po předchozí telefonické dohodě, tel. 595 179 130, případné informace jsou i na e-mailu kontaktni.misto@ktk.cz. Osoby mladší 15 let musí dojít se zákonným zástupcem. Bližší informace najdete na webu www.nabilouhoru.cz. 

 

Oslava naší planety se přesune na filmové plátno. Celý měsíc duben je ve znamení oslav naší planety Země. Kromě dalších akcí jsou novinkou letošního roku i filmová představení. V úterý 16. dubna v 19 hodin se v kopřivnickém kině v rámci Filmového klubu promítnou dva snímky. Emotivní umělecký dokument o návratu mokřadů do krajiny Národního parku Šumava pod názvem Voda ztracená a vrácená a přírodopisný dokumentární film, který vypráví příběh fascinujícího koloběhu života jedinečné horské přírody Jeseníků, Jeseníky, království horské divočiny. Následovat bude beseda se scénáristou, kameramanem a režisérem v jedné osobě Mariánem Polákem a s autorem hudby Tomášem Háčkem. Filmový klub Kopřivnice představí o týden později v úterý 23. dubna v 19 hodin předfilm A kdo ochrání motýly? a hlavní film Trhlina v hoře, který byl uveden na nejvýznamnějším českém festivalu filmů s tématikou životního prostředí a jeho ochrany Ozvěny Ekofilmu. Na čtvrtek 19. dubna je připraven Venkovní filmový klub. V centru města se v 19 hodin představí koncert dětské kapely ze Základní školy 17. listopadu Kyselé rybičky a ve 20 hodin se začne na Lašskou bránu promítat první celovečerní film o české přírodě Planeta Česko, který ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka. Tyto akce určené veřejnosti nejen poskytnou zábavu a podnětné filmy, ale také připomenou význam ochrany naší planety a podpoří ekologické myšlení.

 

12. 4. 2024

Po roce budou mít občané Vlčovic, Lubiny a Mniší opět možnost přijít diskutovat s vedením města o realizovaných a připravovaných projektech. Úvodní setkání se bude konat v pondělí 15. dubna v Kulturním domě ve Vlčovicích. Druhé bude v úterý 16. dubna v Katolickém domě v Lubině a poslední proběhne ve středu 17. dubna v Kulturním domě v Mniší. Začátek všech tří setkání je naplánováno na 17 hodin. Novinkou v letošním roce je možnost zasílat případné dotazy v předstihu do 10. dubna na e-mailovou adresu rozvoj@koprivnice.cz.

 

V úterý 2. dubna 2024 začala fungovat nová služba SeniorTaxi. Cílem této služby je poskytovat podporu občanům v celé oblasti působnosti Charity Kopřivnice, kteří jsou limitováni ve své schopnosti využívat místní služby, mají potíže s překonáním vzdálenosti ve městě a okolí a nemohou se spolehnout na běžné formy dopravy. SeniorTaxi plánuje těmto lidem pomoci aktivněji participovat na životě tím, že jim nabídne rychlou, bezpečnou a bezstarostnou přepravu na vyžádání, doveze je kamkoli potřebují, dopomůže jim se dostat až k místu potřeby a odveze je zase zpět. Automobil je díky speciální bezbariérové přestavbě schopný zajistit i přepravu lidem upoutaných na invalidním vozíku.

 

PÁTEK  12. DUBNA 2024-Kecičky a písničky, Kopřivnice

Rodinná talkshow Richarda Krajča a Karin Krajčo Babinské s písničkami Kryštof. Známá režisérka a spisovatelka Karin Krajčo Babinská, její manžel Richard Krajčo a rodinný TALKSHOWRECITÁL o tom, “jak to vidí ona, aneb on to vidí často jinak”. Pokec, zábava, akustická kytara, kopák, písně kapely Kryštof a možná i nějaké to překvapení. Velký sál KDK, 19:00

 

PÁTEK  12. DUBNA 2024DIVADLO: Lakomec  Štramberk-Štramberská divadelní přehlídka amatérských divadelních souborů. Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Molièrův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy. Kulturní dům, 19:30.

 

SOBOTA 13. DUBNA 2024-Zahájení hradní sezóny 2024 Štramberk-Slavnostní otevření hradu Štramberk s věží Trúba.

– Dobová hudba Rabussa
– Šermířský program: pro děti a dospělé
– Sokolník Monti
– Kejklíř Křupala
– Dobové tance Vere Gratia

Kde: Hrad Štramberk 10:30s

 

SOBOTA 13. DUBNA 2024-FESTIVAL: Pocta Zuzaně Navarové  Hukvaldy. Festival k uctění památky Zuzany Navarové. Vystoupí: ForFolk, Navarezm Zkusmeto, NeřežTrio. Občerstvení zajištěno. Společenský sál Základní a Mateřské školy Leoše Janáčka Hukvald 15:00

 

Divadlo Smíšek si pro děti připravilo v Kulturním domě v Kopřivnici v neděli 14. dubna od 10 hodin pohádku v kinosále s názvem Mazaná liška.

 

 Emilák, Kopřovna, Betonáda nebo náměstí Lásky? Při vymýšlení názvu centra lidé popustili uzdu fantazii! Do konce března mohli Kopřivničané i návštěvníci města navrhovat, jak by pojmenovali nové městské centrum. Za šest týdnů, kdy anketa běžela, obdržela radnice přes tři stovky nápadů. Ty poslouží jako inspirace pro další rozhodování.  S iniciativou na pojmenování centra přišli sami občané, kteří po dokončení revitalizace začali na radnici spontánně posílat své návrhy názvů. Vedení města se tato myšlenka zalíbila: „Nyní nenajdete naše centrum v mapách, navigacích ani propagačních materiálech, což by oficiální pojmenování změnilo. Kromě toho se domníváme, že vhodný název dotváří identitu místa. A protože centrum má být místem pro všechny, dostali všichni také možnost zapojit se do hledání jeho názvu,“ řekl starosta Adam Hanus. 226 lidí se zapojilo prostřednictvím elektronického formuláře, 101 anketních lístků obdržela radnice v papírové podobě. Asi pět desítek respondentů uvedlo, že by nic neměnili a prostoru i nadále říkali centrum. Ostatní navrhli minimálně jeden název a někteří při tom vyloženě popustili uzdu své fantazii.

Velkou část nápadů tvořily názvy odvozené od místních rodáků a dalších známých osobností spjatých s naším městem, například náměstí Ignáce Šustaly, Hanse Ledwinky, Zdeňka Buriana, Josefa Jalůvky, Karla Lopraise, Hanzelky a Zikmunda, Milady Horákové, ale také Marty Gottwaldové. Nechyběly samozřejmě ani různé obdoby pojmenování po Emilu Zátopkovi, jehož bronzová socha je jednou z dominant centra – náměstí E. Zátopka, Zátopkův kopec, Emilovo náměstí, Emilák, Emilplac, U Ťopka či Zátopa. Někteří respondenti by do názvu zakomponovali rovněž Emilovu ženu Danu a jiní by volili obecnější variantu, a sice náměstí Rodáků či Srdce rodáků. Přestože veřejná prostranství nelze pojmenovat po žijících osobách, objevily se i návrhy jako náměstí Bratří Galiů, Čaníkova pýcha či různé podoby odkazující na autora projektu Kamila Mrvu.

Další velká skupina názvů vycházela ze jména Kopřivnice – například Koprcentr, Koprplan, Kopřovna, Koprum, KoprCity, KoprFórum, Koprplac, nebo odkazovala na místní automobilovou tradici – centrum Praesident, Tatraplac, náměstí Tatry, centrum Phoenix či dokonce Automobilová promenáda, náměstí Konstruktérů a náměstí Technologického pokroku. Několik návrhů směřovalo k historickému místnímu pojmenování Nový kopec a další zohledňovaly zdejší etnografický region – Lašské náměstí, Lašská promenáda. Respondenti se však nezdráhali zasílat i negativnější návrhy, které často narážely na použitý stavební materiál – Betonové náměstí, Betonáda, Betonageplatz, Betonová džungle, Betonová pláň nebo Letiště. Na druhou stranu nechyběly ani nápady vyloženě poetické jako Místečko krásy, náměstí Lásky, náměstí Zážitků, Otevřené srdce, náměstí Otevřené mysli či náměstí Všech dobrých lidí. Párkrát se objevil i název Olymp. Z vyloženě kuriózních návrhů lze zmínit Sheldon Square, Hvězdná brána, Kobrutalovo náměstí, Novojičínské náměstí nebo centRUM. Návrhy se bude v následujících týdnech zabývat vedení města a projedná je Komise Rady města Kopřivnice pro rozvoj veřejného prostranství. Konečné slovo bude míst zastupitelstvo, které téma projedná na červnovém nebo zářijovém zasedání.

 

10. 4. 2024

Po celý duben si mohou zákazníci KTKdigi užít hned tři stanice, tou první je stanice AMC HD, která pokračuje v postapokalyptické smršti a 8. dubna uvede seriál The Walking Dead: Daryl Dixon. Další premiéru bude mít pátá řada seriálu Fargo a diváci se mohou těšit i na klasické americké komedie, jako jsou Agent v sukni nebo Ace Ventura. Další odkódovanou stanicí je National Geographic HD, kde se můžete těšit na dokumenty s jedinečnými záběry a vynikajícím komentářem. Za zhlédnutí stojí série Pašerákům na stopě s uznávanou novinářkou Marianou van Zellerovou nebo Poslední rybí titáni s Cyrilem, který pokračuje v hledání posledních obřích ryb v odlehlých a nehostinných oblastech planety. Poslední stanicí je Viasat Nature HD, která ukáže zblízka život v rumunské divočině v cyklu Transylvánští medvědi domácí a odvysílá speciální pásmo pořadů k oslavě Dne Země, který si připomeneme 22. dubna.

 

Do základní nabídky služby KTKdigi byla přidána nová stanice Warner TV, kterou provozuje americký mediální gigant Warner Bros. Discovery. Firma provozuje velkou spoustu oblíbených televizních kanálů, ať už jde o HBO, Cinemax, CNN, Discovery Channel nebo Adult Swim. Warner TV přinese divákům unikátní kombinaci zábavy pro všechny věkové kategorie. Od akčních filmů, populárních seriálů, rodinných komedií až po exkluzivní premiéry. Uvede seriál Smallville z roku 2001 od první epizody, stejně jak seriál Hranice nemožného a mezi mladistvými populární Super drbnu, anglicky Gossip Girl. Aby se Vám kanál zpřístupnil, televizní přijímač může vyžadovat opětovné naladění. V základní nabídce je kanál přístupný na pozici 46.

 

Byla zahájena celoplošná ochranná deratizace objektů a pozemků města. Radnice města vyzývá vlastníky soukromých nemovitostí v Kopřivnici i místních částech o součinnost a upozorňuje majitele domácích zvířat, aby své mazlíčky chránili před pozřením nástrah. Nástrahy na hlodavce budou kladeny od 2. dubna zhruba do poloviny května, v dalších týdnech budou následovat jejich kontroly, doplnění a sběr. Všichni občané mohou pomoci zasíláním informací o případně zjištěném výskytu hlodavců na e-mail marta.holubova(zavináč)koprivnice.cz. Město Kopřivnice provádí deratizaci každoročně ve dvou etapách, a to na jaře, pro omezení reprodukce potkanů, a na podzim kvůli ovlivnění šíření jejich populací do uvolněných teritorií před zimou.

 

Zemřel Pavel Svojanovský, český veslař, úspěšný olympionik a podporovatel odkazu Emila Zátopka. Ke Kopřivnici měl velmi blízký vztah, neboť se svým bratrem Oldřichem každoročně přijížděli na Běh rodným krajem Emila Zátopka, účastnili se i všech doprovodných závodů a pomáhali šířit olympijské myšlenky zejména mezi mladými závodníky.

 

První část přednášky o podnikatelské rodině Ringhofferů se chystá na čtvrtek 11. dubna

 

Představení Fachman v rámci Divadelního předplatného je v programu KD ve čtvrtek 11. dubna od 19:00.

 

Rodinná talk-show Richarda Krajča a Karin Krajčo Babinské s písničkami Kryštof je na programu v KD v Kopřivnici v pátek 12. dubna od 19 hodin.

 

V pátek 12. 4. 2024 se hraje v Katolickém domě v Kopřivnici divadlo: IDA-Groteska k zamyšlení. Příběh inspirovaný životem Idy Lewis, jedné z nejznámějších majáčnic světa. Hraje: Barbora Hubáčková.

 

V Ringhofferově vile proběhlo ocenění nejlepších pedagogů a pedagogických pracovníku za uplynulý rok. Celkem šestadvacet oceněných převzalo poděkování z rukou starosty Adama Hanuse a místostarosty Davida Monsporta. Jednotliví pedagogičtí pracovníci byli oceněni za vynikající práci a přínos k rozvoji školství ve městě. Ocenění byli učitelé jak z mateřských, základních a střední školy, tak pracovníci volnočasových zařízení a školských zařízení, které zařizují podporu pro žáky se speciálními potřebami. Zvláštní poděkování získala Ivana Davidová za čtyřiadvacetileté vedení malotřídní školy v Lubině, které bylo vždy dle slov předávajících profesionální a plné empatie. Ta se rozhodla své působení na škole sama letos ukončit.

 

Policisté varují před investičními podvody. Postup pachatelů této trestné činnosti je stále důmyslnější. Jedná se často o organizované skupiny, kdy pachatelé bývají zdatní manipulátoři, kteří využívají na první pohled důvěryhodně vypadající aplikace a o investování jsou schopni přesvědčivě mluvit klidně i několik hodin. Své oběti oslovují jak telefonicky, prostřednictvím e-mailu, sociálních sítí či reklamy. V těch se může za účelem vzbuzení důvěryhodnosti objevit jméno a tvář známé osobnosti nebo například název či logo známé společnosti, jejichž údaje byly zneužity. Na problematiku investičních podvodů upozorňuje policejní preventivní projekt s názvem Nebuď labuť! nebo také jedno z edukačních videí projektu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje PORADCE policejní rádce pro bezpečný život – Podvodníci číhají, na tvůj věk se neptají.

 

Hrad Šostýn získal nový autorský model od Jana Sýkory, který je nyní k vidění v expozici ZEMĚ HRADŮ na Hukvaldech. Šostýn je dnes zříceninou nacházející se zhruba 1,5 km od centra Kopřivnice. Přesné datum vzniku hradu je nejisté, udává se rozmezí let 1280 až 1290. V té době patřila tato lokalita rodu z Hückeswagenu – tedy i zakladatelům hradu Hukvaldy. Podoba hradu je zhotovena na základě půdorysu a posledních poznatků. Model byl inspirován i rekonstrukční podobou hradu, kterou zhotovil J. P. Štěpánek a R. Vojkovský.

 

ROZHLAS 10. 4. 2024

Odstávka pitné vody proběhne v části ulic: Dělnická, 1. května, Na Luhách a Mírová ve čtvrtek 11.dubna od 08:00 – 15:00 hodin. Další odstávka pitné vody proběhne v části ulic: Havlíčkova, Komenského a Pod Stadionem dne 16. dubna od 8:00 – 14:00 hodin.

 

Cyklovyjížďka

Zveme vás na společnou cyklovyjížďku na sdílených kolech, která proběhne v pondělí 15. dubna. První etapa odstartuje ve 13 hodin před kopřivnickou radnicí, odkud se v čele se starostou Adamem Hanusem vydáme na náměstí do Nového Jičína. Tam se předají novojičínští cyklisté a společně se zástupci obou radnic se pojede zpět do Kopřivnice, kde bude na účastníky čekat drobné občerstvení a praktické dárečky. Srdečně zveme všechny, kdo chtějí otestovat nejen nová kola, ale také svou aktuální kondici.

 

Filmová představení s besedou

V úterý 16. dubna v 19 hodin se v kopřivnickém kině v rámci Filmového klubu promítnou dva snímky, které jsou součástí měsíce oslav naší planety. Emotivní umělecký dokument o návratu mokřadů do krajiny Národního parku Šumava pod názvem Voda ztracená a vrácená a přírodopisný dokumentární film, který vypráví příběh fascinujícího koloběhu života jedinečné horské přírody Jeseníků, Jeseníky, království horské divočiny. Následovat bude beseda se scénáristou, kameramanem a režisérem v jedné osobě Mariánem Polákem a s autorem hudby Tomášem Háčkem.

 

Setkání vedení města v místních částech

Úvodní letošní setkání se bude konat v pondělí 15. dubna v Kulturním domě ve Vlčovicích, druhé o den později, tedy v úterý 16. dubna v Katolickém domě v Lubině a poslední proběhne ve středu 17. dubna v Kulturním domě v Mniší. Začátek všech tří setkání je naplánován na 17 hodin. Cílem tzv. veřejných schůzí je vyhodnotit rozvoj jednotlivých místních částí v uplynulém období, nastínit plánované aktivity a umožnit občanům Lubiny, Mniší a Vlčovic diskutovat s vedením města a pracovníky radnice o všem, co je zajímá.  

 

ROZHLAS 8. 4. 2024

Odstávka pitné vody proběhne v části ulic: Dělnická, 1. května, Na Luhách a Mírová ve čtvrtek 11.dubna od 08:00 – 15:00 hodin. Další odstávka pitné vody proběhne v části ulic: Havlíčkova, Komenského a Pod Stadionem dne 16. dubna od 8:00 – 14:00 hodin.

Kopřivnickou přírodou za doprovodu odborníků 

Na botaniku, zoologii a geologii se můžete vypravit zítra v úterý 9. dubna od 15 do 18 hodin. Sraz účastníků bude na parkovišti u koupaliště. Trasa komentovaných procházek povede přes Brdy, Bezručovu vyhlídku, Pískovnu, Raškovu vyhlídku a Šostýn.  

Sdílená kola od 8. dubna v Kopřivnici

Na 30 stanovištích bude v Kopřivnici a místních částech k dispozici 75 kol. Prvních 30 minut jízdy bude zdarma, poté každá započatá půlhodina vyjde na 18 korun. 

Setkání vedení města v místních částech 

Úvodní letošní setkání se bude konat v pondělí 15. dubna v Kulturním domě ve Vlčovicích, druhé o den později, tedy v úterý 16. dubna v Katolickém domě v Lubině a poslední proběhne ve středu 17. dubna v Kulturním domě v Mniší. Začátek všech tří setkání je naplánován na 17 hodin. Cílem tzv. veřejných schůzí je vyhodnotit rozvoj jednotlivých místních částí v uplynulém období, nastínit plánované aktivity a umožnit občanům Lubiny, Mniší a Vlčovic diskutovat s vedením města a pracovníky radnice o všem, co je zajímá.

8. 4. 2024

Město Kopřivnice dlouhodobě usiluje o zavádění alternativních druhů dopravy s cílem zlepšit mobilitu obyvatel.
Jednou z klíčových iniciativ je podpora cyklistiky, která se stává stále populárnější formou pohybu i ve městě. V souladu s tímto záměrem se město od 8. dubna rozhodlo pro bikesharing, tedy veřejné sdílení jízdních kol.Hlavním cílem zavedení sdílených kol je umožnit obyvatelům i návštěvníkům pohybovat se pohodlně a rychle po městě a jeho místních částech. Bikesharing doplňuje již existující veřejnou hromadnou dopravu a nabízí efektivní alternativu k individuální automobilové dopravě. Očekává se snížení přepravních časů pro pěší obyvatele, redukce automobilové dopravy v rámci města včetně místních částí a tím podpora udržitelné mobility. „Cena pro uživatele sdíleného kola je následující, prvních 30 minut každé jízdy zdarma, což postačí pro většinu jízd po městě. Poté za každou započatou půlhodinu 18 korun,“ vyzdvihl nespornou výhodu sdílených kol Richard Petr z odboru rozvoje města. Město poskytlo nejen většinu odstavných ploch pro sdílená kola, ale zároveň hradí za uživatele oněch prvních 30 minut provozu.

V Kopřivnici a místních částech bude k dispozici 75 kol na 30 stanovištích. Rozmístění stanovišť bylo vybráno tak, aby rovnoměrně pokrylo celé území města. Uživatelé si po stažení aplikace Nextbike a aktivaci svého účtu budou moci najít nejbližší volné kolo. Po načtení QR kódu na kole se zámek automaticky odemkne a kolo je připraveno k použití. Smlouva s firmou Nextbike zahrnuje zajištění servisu a přemísťování kol, monitorování pohybu kol a parkování. „Systém zavádíme ve spolupráci s Novým Jičínem, což nám umožnilo dosáhnout nižší ceny, protože firma část nákladů na servis a zajištění služby rozloží mezi obě města a také propojit oba systémy, a nabídnout tak uživatelům bonus v podobě možnosti přepravy mezi oběma městy,“ doplnil Richard Petr.

Zavedení systému sdílených kol v Kopřivnici představuje důležitý krok směrem k udržitelné a efektivní dopravě ve městě. Tato iniciativa bude podporována a monitorována městem, aby co nejlépe sloužila potřebám obyvatel a přispívala k životnímu prostředí a kvalitě života v Kopřivnici. Pilotní projekt skončí po osmi měsících od zahájení provozu, tedy začátkem prosince letošního roku. V případě, že o službu bude zájem, bude město hledat provozovatele pro další roky.

 

BESEDA: BODY, KTERÉ NECHCEŠ! ÚTERÝ 9. 4. 2024, KOPŘIVNICE, MUZEUM NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ TATRA, 17:00HODIN. SEZNAMTE SE S NOVINKAMI V BODOVÉM SYSTÉMU, PLATÍCÍMI OD LEDNA 2024. VSTUP ZDARMA

 

PŘEDNÁŠKA: 9 MEXICKÝCH STÁTŮ-ÚTERÝ 9. 4. 2024, KOPŘIVNICE, KDK, MALÝ SÁL V PŘÍZEMÍ, 18:00 HODIN. PŘEDNÁŠKA DVOU CESTOVATELEK DENY & CAROL O PŮLROČNÍM PUTOVÁNÍM NAPŘÍČ MEXIKEM.

 

PĚSTOUNI JAKO HRDINOVÉ. MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OPĚT OCENÍ NÁHRADNÍ RODIČE, SBÍRÁ NOMINACE NA OCENĚNÍ. Moravskoslezský kraj klade v sociální oblasti velký důraz i na zdravý vývoj dětí, které se ocitly mimo svou biologickou rodinu. Podporuje náhradní rodinnou péči, díky které nemusí děti pobývat v dětských domovech, ale vyrůstají v přirozeném rodinném prostředí. Kraj v rámci kampaně Dejme dětem rodinu opět ocení tři pěstouny, nominace na ocenění přijímá na adrese andrea.praskova@msk.cz do 30. dubna 2024. Ocenění budou předána 21. září 2024 v rámci společenské benefiční akce „DEN RODIN S OTEVŘENÝM SRDCEM aneb Spolu ruku v ruce“.

 

5. 4. 2024

PÁTEK  5. DUBNA 2024: ŠTRAMBERSKÁ MUZEJNÍ NOC-Navštivte Štramberk večer a podívejte se na místa, která jsou běžně v tuto dobu již zavřená. Na každém ze tří míst bude navíc připravena hra či úkol a za splnění všech tří úkolů dostanete na hradě Štramberk odměnu. Štramberk 18:00 – 22:00. Vstupné: Zdarma.

 

PÁTEK  5. DUBNA 2024:DIVADLO: Jak uvařit žábu, Štramberk-Štramberská divadelní přehlídka amatérských divadelních souborů. Petr Strnad – DS VICENA Ústí nad Orlicí-Jak uvařit žábu. „Hodíte-li žábu do vroucí vody, ihned vyskočí. Dáte-li ji do vody vlažné, uvaří se.“
Hlavní hrdinka Blažena stane před soudem. Při procesu se ve vzpomínkách vrací k důležitým momentům a osudovým mužům svého života. Obhájí svá rozhodnutí a své činy nejen před tribunálem, ale především sama před sebou? Nebo je pouze žábou, která se pomalu vaří na dně hrnce? Kulturní dům 19:30.

 

SOBOTA  6. DUBNA 2024: Změň svůj dech, změníš si život, Kopřivnice-Celodenní seminář Daniela Škárky o funkčním dechu. Funkční dech je jedním z nejúžasnějších nástrojů ke zlepšení zdraví a kvality života. Čítárna knihovny v kulturním domě  9:00

  • biochemie a biomechanika dechu
  • dech a pohyb
  • dech a řeč
  • pročištění dýchacích cest
  • navýšení kapacity plic
  • dech jako průvodce na cestě zpět k sobě
  • a ještě něco navíc.

 

SOBOTA  6. DUBNA 2024: Ukliďme Lašskou bránu Beskyd! Chtěli byste se zapojit do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko a přemýšlíte, kde v Lašské bráně Beskyd, jsou místa, která jsou zapojená? Máme pro vás připravený seznam míst, která jsou součástí této výzvy. Cílem této akce je do dobrovolnických úklidů zapojit co nejširší veřejnost a tím aktivně bojovat proti černým skládkám a nepořádku v českých městech, obcích a přírodě. Udělejte dobrý skutek a přijďte i vy podpořit tuto akci.

 

NORDIC WALKING-WORKSHOP: POCHOD POODŘÍM-SOBOTA 6. 4. 2024, STUDÉNKA, START OD DĚLNICKÉHO DOMU, 10:00-12:00 HODIN. ZKUŠENÁ INSTRUKTORKA NOVÁČKY NAUČÍ TEN SPRÁVNÝ KROK.

 

Pobožnost kapličky Božího milosrdenství a Ježíše dobrého pastýře

 

KONCERT: MARIE ROTTROVÁ-NEDĚLE 7. 4. 2024, KOPŘIVNICE, KDK, VELKÝ SÁL, 19:00 HODIN.

 

ROZHLAS 3. 4. 2024

Odstávka pitné vody proběhne v části ulic I. Šustaly, Husová, Záhumenní, Alšová dne 4. dubna od 8 – 15 hodin. Další odstávka vody proběhne v části ulic Dělnická, 1. května, Na Luhách, Mírová dne 11. dubna od 8 – 15 hodin.

Kopřivnickou přírodou za doprovodu odborníků 

na botaniku, zoologii a geologii se můžete vypravit ve čtvrtek 4. dubna od 9 do 12 hodin nebo v úterý 9. dubna od 15 do 18 hodin. Sraz účastníků bude na parkovišti u koupaliště. Trasa komentovaných procházek povede přes Brdy, Bezručovu vyhlídku, Pískovnu, Raškovu vyhlídku a Šostýn.  

Sdílená kola od 8. dubna v Kopřivnici

Na 30 stanovištích bude v Kopřivnici a místních částech k dispozici 75 kol. Prvních 30 minut jízdy bude zdarma, poté každá započatá půlhodina vyjde na 18 korun.   

 

3. 4. 2024

Na 22. dubna připadá Den Země, který je celosvětovou kampaní zaměřenou na podporu a propagaci ochrany životního prostředí. Město Kopřivnice vnímá tuto oblast jako velmi důležitou, a proto letos bude slavit nikoliv jeden den, ale celý měsíc! Startujeme už ve středu 3. dubna. První z plánovaných akcí bude výstava v centru města, jejímiž autory jsou děti z místních školek. Ty ve výstavním pavilonu představí svá originální díla z přírodních materiálů na téma Matka Země: „Oslovili jsme mateřské školky, aby pomocí různých přírodnin, jako jsou například mechy, skořápky či větvičky, ztvárnili svou představu Matky Země. Toto tvoření dává velký prostor nejen kreativitě, ale děti se při něm naučí také spoustu zajímavého o přírodě a životě v ní. K naší velké radosti se zapojilo všech deset místních školek a my se velmi těšíme na výsledek. Instalace proběhne ve středu 3. dubna během dopoledne. Věříme, že dětské výtvory potěší nejednoho kolemjdoucího,“ uvedla Martina Dočkalová z odboru životního prostředí. Odměnou pro malé vystavovatele bude představení Letem světem s klaunem Jirkou, které se uskuteční přímo v centru ve středu 3. dubna v době od 9 do 10:30 hodin.

V dalších dnech proběhnou oblíbené komentované procházky Za kopřivnickou přírodou, kampaň Ukliďme Česko, tematická promítání v místním kině i speciální venkovní filmový klub, dopolední projektová výuka v lese pro žáky místních základních škol a mnoho dalšího. Chybět nebudou ani tradiční akce Pohádkový les a bezplatná likvidace autovraků.

 

Řidiči se musí připravit na další komplikaci v Mošnově, ve směru na Ostravu bude potřeba počítat se zdržením, průjezd Mošnovem po silnici I/58 bude na dva měsíce uzavřen, kvůli provádění propojení, aby se mohl celý obchvat Mošnova dokončit. Tato úplná uzávěra potrvá od 2. 4. 2024 do 9. 6. 2024.  Připravena je objízdná trasa kolem letiště. Stavba obchvatu Mošnova začala v listopadu 2022, a pokud nenastanou nenadálé komplikace, měla by být dokončená v červnu 2024.

 

Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje se stal Josef Bělica, kterého do této funkce zvolili krajští zastupitelé na  mimořádném jednání. V hejtmanském křesle Josef Bělica nahradí Jana Krkošku, který na tuto funkci i pozici krajského zastupitele rezignoval koncem března. Uvolněné místo v krajském zastupitelstvu bude patřit novojičínskému radnímu za hnutí ANO Martinu Šturalovi. Krajští zastupitelé zároveň rozhodli, že oblast cestovního ruchu bude nyní spadat do gesce náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj Šárky Šimoňákové.

 

Kopřivnická radnice v předvečer Dne učitelů ocenila v Ringhofferově vile nejlepší pedagogy a pedagogické pracovníky za loňský rok. Ocenění z rukou starosty města za svou respekt vzbuzující práci převzalo šestadvacet učitelů.Jednotliví pedagogičtí pracovníci byli oceněni za vynikající práci a přínos k rozvoji školství ve městě. Mezi oceněnými byli učitelé různých stupňů vzdělávání, od mateřských škol až po střední školy, a také pracovníci volnočasových zařízení a školských zařízení zajišťující podporu pro žáky se speciálními potřebami. Zvláštní poděkování získala Ivana Davidová za čtyřiadvacetileté vedení malotřídní školy v Lubině, které bylo vždy profesionální a plné empatie. „Vaše práce je vzácným příkladem nekonečného úsilí, inspirace a péče, kterou jste obohacovala nejen životy žáků a pedagogů, ale i celé místní komunity,“ vyzdvihl Adam Hanus zásluhy ředitelky, která se rozhodla své působení na škole letos ukončit.
 

1. 4. 2024

PSOAS-SVAL DUŠE. Workshop se specialistkou v oboru aplikované psychologie a terapie pohybem Ivetou Hanušovou si vyzkoušejte 2. 4. 2024 v 18:00, Dělnický dům Studénka.

 

DIVADLO: PŘÍBUZNÉ SI NEVYBÍRÁME se hraje v úterý 2. 4. 2024 19:00, velký sál KDK.

 

Na dětském hřišti Pod Zahradami plánuje radnice nové řešení dvou asfaltových plácků. V pondělí 25. března se uskutečnilo představení návrhu za účasti veřejnosti. Cílem bylo představit možné typy herních prvků a nastínit harmonogram realizace. Přítomní občané měli možnost vyjádřit své názory. Projekt chce vytvořit moderní a bezpečné prostředí pro děti, přičemž jednou z klíčových novinek plánovaného projektu je vytvoření pumptracku, což bude první zařízení svého druhu v Kopřivnici. Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který je možné projíždět i bez šlapání. Tato moderní a atraktivní atrakce představuje inovativní a bezpečný způsob zábavy pro všechny věkové kategorie. Celková cena projektu je odhadována na 3,5 milionu korun, přičemž město zvažuje možnost získání dotace až ve výši 2,5 milionu korun. V plánu je změna povrchu u obou hřišť z betonového na asfaltový, z nichž jedno si zachová styl na pozemní míčové hry s brankami a ochrannou sítí a na druhém se předpokládá vybudování zmíněného pumptracku. Součástí projektu budou i nové dětské herní prvky, pískoviště a mobiliář. Harmonogram realizace projektu předpokládá zahájení prací během prázdnin.

  

Město Kopřivnice se připojilo k mezinárodní kampani Hodina Země, která všechny vyzývá k zamyšlení nad důležitostí ochrany klimatu naší planety. V sobotu 23. března se centrum se ponořilo do tmy od 20:30 do 21:30 hodin, osvětlení pavilonu a Lašské brány zůstalo z důvodu bezpečnosti zachováno. V praxi se po celý rok město snaží při plánování významných investičních projektů uplatňovat environmentálně příznivá opatření. Mezi takové záměry patří například revitalizace veřejných prostranství, jejíž další etapou bude úprava prostor před Technickým muzeem. Oproti původnímu stavu v lokalitě přibude veřejná zeleň a zpevněné povrchy, které budou umožňovat vsakování srážkových vod. Dalším významným projektem je pokračování v záměru výměny starých výbojkových svítidel za úsporná LED svítidla.

 

Městská hokejová liga amatérských hokejistů v Kopřivnici po půlročních bojích dorazila 23. 3. 2024 do finále. Letošní 29. sezóny se účastnilo celkem 21. týmů rozdělených do 3 výkonnostních lig. Ve 3. lize hrálo 6 týmů, ve 2. lize 11. a v 1. lize bojovaly 4. týmy. Poprvé se týmy utkaly na ledě vloni 6. 9. Odehrálo se celkem 161 utkání ve všech ligách (z toho 125 utkání v základní části a 36 utkání v play off). Letos ve 3. lize ve dvou zápasech sehrály finále celky Janovic a Bartošovic, z čehož vítězně vyšly Janovice, které tak potvrdily své vítězství ze základní tabulky. Ve druhé lize postoupily do finále týmy Hájova a Palkovic, přičemž Hájov nakonec bral vítězství. V nejvyšší první lize zvládl finále Petřvald, který porazil Nebory. Příští sezóna 2024/2025 MHL bude slavnostní, bude se slavit třicítka. Pořadatelé chystají novinky a chtějí připomenout úplné začátky městské hokejové ligy, která vznikla z tehdejších odborových lig v roce 1994 jako Superior liga.

 

Zdravé město Kopřivnice ve spolupráci s Nemocnicí Agel Nový Jičín vyhlašuje tradiční akci na podporu kampaně Světový den zdraví prostřednictvím výzvy Daruj krev. Podpora spočívá v poskytnutí drobných dárků pro všechny, kdo v určených termínech darují krev a v aktivním zapojení pracovníků radnice i vedení města. V rámci této akce jsou všichni dárci krve, plazmy a červených krvinek, kteří se zúčastní ve dnech 4., 11., 19. a 26. dubna 2024 na transfuzním oddělení Nemocnice Agel Nový Jičín, odměněni pozorností od města Kopřivnice.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice