22. 1. 2021

Dotazníkové šetření MAS Lašsko. V rámci přípravy Strategie komunitně vedeného místního rozvoje realizované Místní akční skupinou (MAS) Lašsko, z. s., probíhá dotazníkové šetření pro podnikatele, neziskový sektor a veřejnost, zjišťující rozvojové potřeby v území. MAS Lašsko, z. s., je nezisková organizace místního partnerství zastupující veřejný i soukromý sektor na území 18 obcí: Bordovice, Frenštát pod Radhoštěm, Hodslavice, Hostašovice, Kopřivnice, Lichnov, Mořkov, Nový Jičín, Příbor, Rybí, Starý Jičín, Štramberk, Tichá, Trojanovice, Veřovice, Závišice, Ženklava a Životice u Nového Jičína.

MAS spolupracuje na rozvoji svého venkovského regionu s pomocí finanční podpory EU a národních programů. Základním cílem MAS je zlepšování kvality života a životního prostředí ve venkovských oblastech. Jedním z nástrojů je také aktivní získávání a rozdělování dotačních prostředků. „Město Kopřivnice je členem sdružení MAS Lašsko, z. s., od roku 2018 a díky tomuto členství se mu podařilo získat evropské dotace například na prodloužení chodníku podél ulice Obránců míru, cyklostezku Dolní Roličky, nákup techniky pro jednotku požární ochrany a další projekty. Podpořeny byly také projekty skautů či podnikatelů,“ vyzdvihla výhody členství Lenka Šimečková, vedoucí oddělení strategického plánování kopřivnické radnice. Sesbírané informace pomohou získat finanční prostředky pro rozvoj regionu a efektivně zacílit jejich rozdělení v programovém období 2021-2027. Dotazník je možné vyplnit do 28.2.2021 na těchto odkazech:

Dotazník pro veřejnost

Dotazník pro neziskový sektor a příspěvkové organizace

Dotazník pro podnikatele

Jedna osoba může vyplnit i více dotazníků, pokud spadá do více kategorií, např. za podnikatele i za veřejnost. A pokud je aktivní i v nějaké neziskové organizaci, tak i za neziskový sektor. Všem, kteří se do dotazníkového šetření zapojí, zaměstnanci MAS Lašsko, z. s., velice děkují.

 

Na sjezdovce Horal ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích se v sobotu 23. ledna rozjede snowtubing. Oblíbenou zimní atrakci, spočívající v jízdě na nafukovacích člunech ve sněžném korytu, si budou moci zájemci užít vždy o víkendech od 10 do 16 hodin, dle aktuálních klimatických podmínek.

 

NÁJEM NEBYTOVÝCH PROSTOR Město Kopřivnice zveřejňuje svůj záměr pronajmout nebytové prostory č. 1 o celkové výměře 233,50 m2 umístěné v 1. NP a 1. PP objektu č. p. 890 v Kopřivnici, který je součástí pozemku parcelní č. 101 v k. ú. Kopřivnice, na ulici Školní. Občané se mohou ke zveřejňovanému záměru vyjádřit, předložit své nabídky a připomínky. Bližší informace budou občanům poskytnuty na Odboru majetku města, Štefánikova čp. 1163, (8.NP č. dveří 883) nebo na tel. 556 879 694.

 

Město Kopřivnice zveřejňuje záměr města pronajmout nebytový prostor skladu sportovních potřeb místnosti č. 1.27 a 1.28 o celkové výměře 20,77 m2 v 1. N.P., klubovny místnost č. 2.21 o celkové výměře 22,86 m2 v 2.N.P. a skladu místnost č. 2.07 o celkové výměře 6,27 m2 v objektu č.p. 830, k.ú. Kopřivnice, parcela číslo 2432 na ulici Komenského 830 v Kopřivnici – tribuna Stadionu Emila Zátopka za účelem uskladnění sportovních pomůcek a zajištění činnosti fotbalového klubu FC Kopřivnice. Občané se mohou k záměru vyjádřit a předložit své připomínky na Správu sportovišť Kopřivnice, p. o., Masarykovo nám. 540, kde také obdrží bližší informace – Ing. Milan Gilar, tel. 556 802 011.

 

Rekordní zájem o VHM. Nejvyšší aktuální nabídka 1,2 miliardy Kč činí trojnásobek vyvolávací ceny. V pátek 22. ledna se rozhodne o nové majiteli ostravského strojírenského podniku Vítkovice Heavy Machinery (VHM). On-line aukcí na portálu www.verejnedrazby.cz vyvrcholí několikakolové výběrové řízení. Do výběrového řízení se kvalifikovalo osm zájemců. Své nabídky mohli předkládat do čtvrteční 16. hodiny. Pět z nich, kteří ve čtvrtečním druhém kole výběrového řízení nabídli za strojírenský gigant nejvíce, se kvalifikovalo do páteční finální aukce. Z ní vzejde nový majitel VHM. Odstartuje v pátek v 10 hodin, přičemž vyvolávací cenou bude nejvyšší nabídka z druhého kola, která překročila 1,2 miliardy korun. Informoval o tom insolvenční správce Lukáš Zrůst.

 

Nejnovější změny v systému očkování.

Až doposud museli senioři, kteří se chtějí očkovat a rezervovali se v Centrálním rezervačním systému (crs.uzis.cz), ale nebyl pro ně volný termín na očkovacím místě, pravidelně chodit přes internet do systému a ověřovat si, zda se neuvolnil. A to často i několikrát denně. To se ale změní. Nově by jim měla přijít zvací SMS v okamžiku, kdy se pro ně termín uvolní. Jaké jsou základní změny?
Při registraci člověk nově nedostane druhou SMS s druhým PIN (
bezpečnostní číselný kód), který umožňuje vstup k registraci termínu okamžitě po rezervaci, ale až bude volný termín. Změní se i pořadí, podle kterého se dostanou senioři k vakcíně. Až doposud platila zásada „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Nově by měli dostat přednost ti starší. Na očkování by tak měli chodit dříve 89letí, až nakonec 80letí. Platit to začíná od pátku.

Mám už PIN2, ale nemám registrovaný termín. Co mám dělat?
Ve čtvrtek ještě můžete kontrolovat na crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz, zda se neuvolnilo někde místo pro očkování. Od pátku čekejte na zvací SMS. Když Vám přijde, znamená to, že si můžete termín pro očkování zaregistrovat a nemusíte na něj čekat ani kontrolovat, zda se někde neuvolnil. PIN2 zůstává v platnosti.

Nemám ještě termín, ale vybral jsem si očkovací místo. Mohu jej změnit?
Ano, ale nedoporučuje se to. Čekání na vakcínu by se vám mohlo vzhledem k jejímu nedostatku i nastavení rezervačního systému protáhnout.

Už mám termín i místo očkování určené. Mění se pro mě něco?
Nemělo by. Jděte na očkování v termínu, který jste si zarezervovali. Může se ale stát, že přijde málo vakcín. V tom případě by vás měl stát informovat. Pravidelně proto vy nebo vaši blízcí kontrolujte e-mailovou schránku, již jste při registraci zadali. A to včetně hromadné pošty nebo spamu.

Kdo se může zaregistrovat v současnosti?
Pořád se to týká lidí od osmdesáti let věku. Od 26. ledna pak i zdravotníci.

Jak se mohu registrovat?
Pokud jste ještě nic ve věci očkování nepodnikali, na webové stránce Centrálního rezervačního systému
crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz vyplňte registrační formulář obsahující telefonní číslo.

Po odeslání tlačítka Odeslat přijde SMS s prvním PIN (bezpečnostní číselný kód). Na stránce, která se otevřela po odeslání, jej napíšete a odešlete tlačítkem Potvrdit. Jedno telefonní číslo je možné použít pro více lidí. Nemusíte se samozřejmě registrovat sami, můžete využít linku 1221, mohou vám s tím pomoci blízcí nebo některá z organizací, jež nabízejí v tomto směru asistenci.

Jsem na registračním formuláři. Jak dál?
Na webové stránce se otevře registrační formulář. Do něj se vyplní mimo jiné jméno, příjmení, svou
zdravotní pojišťovnu a číslo pojištěnce, které člověk najde na kartičce od pojišťovny.U občanů ČR to většinou bývá rodné číslo bez lomítka. Zde se vybírá i očkovací místo, kam chce člověk jít. Opět se to potvrdí tlačítkem Odeslat žádost. Tímto jste zaregistrováni jako žadatelé o očkování. Cizinci, kteří nemají rodné číslo a mají na vakcínu právo, se registrují přes svého praktického lékaře.

Chci si vybrat termín? Kdy to mám udělat?
V okamžiku, kdy Vám přijde zvací SMS s druhým PIN (PIN2, číselný bezpečnostní kód), znamená to, že je pro vás vybraný volný termín. Doposud jste museli pravidelně kontrolovat, zda se náhodou neuvolnil. To nyní odpadá. Po příchodu esemesky se přihlašte stránce crs.uzis.cz přes odkaz Očkování krok 2 – Rezervace termínu. Otevřít lze i rovnou stránku reservatic.com/ockovani, na níž Vás odkaz zavede. Tam vyplníte číslo pojištěnce, což většinou bývá rodné číslo, a PIN2 z esemesky a zaškrtnete tlačítko Pokračovat na rezervační stránku. Tam už si termín zarezervujte.

Podle čeho se určí, kdy dostanu termín?
Jednak podle toho, zda je k dispozici očkovací látka. Poté podle věku. Až doposud stačilo, když vám bylo osmdesát a více let a rozhodovala rychlost. Věková hranice zůstává, ale nově dostanou přednost ti starší. Pokud je tedy někomu 95 let, měl by očkovací termín dostat dříve než ten, komu je osmdesát.

 

20. 1. 2021

S virtuální nabídkou pro děti Z pohádky do pohádky přichází knihovna. Najdi pohádku, to je téma zábavných kvízů. Každý měsíc je připravena spousta nových úkolů, hádanek a hlavolamů, ale navíc navštívíte své oblíbené pohádkové postavičky. Kvízy jsou k dispozici na stránkách knihovny. Zájemci mohou vyplněné a podepsané úkoly zasílat v příloze na emailovou adresu petrkovska@kdk.cz

 

Společnosti VÍTKOVICE ARÉNA a Pivovar Ostravar prodloužily smlouvu o generálním partnerství největší sportovní haly na Moravě, druhá největší hala v zemi ponese jméno ostravského pivovaru až do roku 2025. Ostravar po dohodě s majitelem haly plánuje v hale začít nabízet také tankové pivo. Obě strany se dohodly na prodloužení smlouvy v délce 5 let. Vyvrcholením spolupráce by mělo být plánované Mistrovství světa v ledním hokeji, které by se do Ostravy mělo vrátit v roce 2024. V současnosti je OSTRAVAR ARÉNA s kapacitou až 12.500 diváků druhou největší halou v České republice a největší víceúčelovou halou na Moravě. Jedna z dominant Ostravy byla dokončena a slavnostně otevřena v roce 1986. Od roku 2004 se v hale čepuje výhradně pivo Ostravar. Průměrná roční návštěvnost haly je 400 tisíc diváků. Ostravar Aréna je domácím stánkem hokejového klubu HC VÍTKOVICE RIDERA a hostí také největší sportovní podniky světa jako je MS v hokeji, ME v krasobruslení nebo tenisové turnaje Davis Cup a Fed Cup. V hale pravidelně vystupují také hvězdy české I světové hudební scény jako Sting, Bryan Adams, Bob Dylan, Deep Purple, atd.

 

Z linek ve výrobním závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Nošovicích sjelo v loňském roce 238 750 osobních automobilů. Celková produkce tak byla v důsledku pandemie přibližně o 21 % nižší oproti původnímu výrobnímu plánu. Letos firma očekává opětovný růst. Zároveň se zvýší mzdy zaměstnanců. Rok 2020 se v nošovické automobilce, která je jediným výrobním závodem Hyundai na území Evropské unie, nesl ve znamení inovací a modelových novinek ve výrobě. Zároveň ale do dění v HMMC silně zasáhla pandemie nemoci Covid-19, kvůli níž nastala na jaře neplánovaná třítýdenní odstávka výroby. Nošovická automobilka loni na jaře spustila výrobu modelu Kona Electric, který se tak stal prvním sériově vyráběným elektromobilem nové generace v České republice, nejvíce jich zamířilo do Německa, Nizozemska, Norska a Francie. Modernizace se dočkala i kompletní modelová řada i30 včetně sportovněji laděné verze N Line. Zásadní událostí pro HMMC bylo říjnové zahájení sériové výroby nové generace modelu Tucson, tvoří skoro 70 % její produkce. Hlavním odbytištěm nadále zůstává Evropa, Rusko, Turecko a Střední Východ, auta vyrobená loni v Nošovicích ale jezdí také na Novém Zélandu, v Kolumbii nebo Hong Kongu. Nejvíce vozů zamířilo do Německa. Nová kolektivní smlouva navýší mzdy. Průměrná mzda v dělnických pozicích v roce 2020 činila 39.739 Kč.

 

Moravskoslezský kraj chce i v tomto roce ocenit to nejlepší z turistické nabídky. Ceny cestovního ruchu představí výjimečné atraktivity a ocení práci těch, kteří i přes drastická omezení své aktivity dotáhli do úspěšného konce. O vítězích bude rozhodovat také veřejnost. Druhý ročník cen počítá s pěti soutěžními kategoriemi. Těmi jsou: osobnost cestovního ruchu, nejlepší počin cestovního ruchu, neobjevený skvost, nejmalebnější místo v zimě a nejsvětovější místo Moravskoslezského kraje roku 2020. Lidé mohou hlasovat na webové stránce Cen cestovního ruchu až do 28. 2. 2021.

Finalisté druhého ročníku Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020:

Kategorie I: Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020

Alena Zemanová, předsedkyně spolku Krajina břidlice

Petr Frýdl, předseda krajské Asociace hotelů a restaurací ČR

Věra a Jaroslav Královi, majitelé Vodního mlýna Wesselsky

Jiří Novotný, starosta Trojanovic

Ludvík Semerák, ředitel společnosti Slezské zemské dráhy o.p.s.

Kategorie II: Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2020

Centrum tradičních technologií, Příbor

Příběh Těšínského Slezska, Muzeum Těšínska

Flascharův důl, Odry

Muzeum potravin a zemědělských strojů, Ostrava

Návštěvnické centrum opevnění Šance, Mosty u Jablunkova

Kategorie III: Neobjevený skvost Moravskoslezského kraje 2020

Zámek Nová Horka

Meandry Odry, Bohumín

Piaristický klášter, Příbor

Kaple V Lipkách, Rýmařov

Müllerův dům, Opava

Kategorie IV: Nejmalebnější místo v zimě v Moravskoslezském kraji 2020

Hřebenová trasa Gruň – Bílý kříž

Karlova Studánka

Zámek Fryštát s parkem Boženy Němcové

Hřebenová trasa z Kozince na Kamenitý

Vyhlídková věž v Nové Vsi

Kategorie V: Nejsvětovější místo Moravskoslezského kraje 2020

Historické centrum Opavy

Halda Ema, Ostrava

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary, Karviná

Zámek Raduň

Zámek Kunín

 

18. 1. 2021

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v celé obci Vlčovice v úterý 19. ledna od 8 – 14 hodin.

 

Dnešním dnem byl spuštěn Online veletrh středních škol Moravskoslezského kraje, který potrvá do 4. února. Je určen žákům a uchazečům o studium na středních školách našeho kraje pro školní rok 2021/2022. Akce je organizována Moravskoslezským krajem, Moravskoslezským paktem zaměstnanosti a Úřadem práce České republiky.

 

Denní stacionář Kopretina slaví 20 let a připravuje výstavu ve vestibulu radnice. Bude k vidění po celý únor a  má být oslavou nejen dlouholeté práce, ale především přátelství. Kopretina se v roce 2019 přestěhovala do nových prostor centra Pětka na ulici Francouzské, dříve sídlila ve Vlčovicích. Denní stacionář je součástí Střediska sociálních služeb města Kopřivnice. 

 

Pondělí 18. ledna je oficiálně nejdepresivnějším dnem letošního roku. Takzvané Blue Monday (Skleslé pondělí) má dokonce „vědecké” opodstatnění. O tom, že v každém roce existuje něco jako nejdepresivnější den, se začalo hovořit už před 15 lety. Tehdy vznikla dokonce „vědecká rovnice”, za kterou stál jistý Cliff Arnall, jenž toho času pracoval na univerzitě v Cardiffu. Obvykle Blue Monday vychází na třetí lednové pondělí, což je i letošní případ. Jak se však později ukázalo, Arnall zprávu, kterou předal médiím, vytvořil na základě požadavku cestovní kanceláře, jež se v chmurném období snažila zvýšit počet prodaných zájezdů. Není proto divu, že Arnall v práci dlouho nevydržel a samotná univerzita se od jeho zaručeně fungující rovnice distancovala.Samotná rovnice počítá ve výpočtech se zadlužeností, počasím či nesplněnými novoročními předsevzetími. K tomu se přidává obvykle skřípající vztah, tma, která padá stále velmi brzy, a v neposlední řadě také nachlazení či rýma. Pokud ke všem zmíněným faktorům letos přidáme ještě třešničku na dortu v podobě pandemie, nejdepresivnější den roku je tady. Každoročně se objevují tipy, jak takový den překonat. Obvykle se doporučuje setkat se s přáteli, zajít si na dobrou večeři či do kina. Ovšem letos jsou takové rady prakticky k ničemu. Pokud se necítíte psychicky v pohodě, zkuste dnes vyrazit na krátkou procházku do přírody, uvařte si dobrou večeři, v televizi vyzkoušejte místo psychologických dramat třeba nějakou komedii a uklidňujte se tím, že hůř už letos nebude. (zdroj: Novinky.cz)

 

ROZHLAS 17. 1. 2021

Věnujte pozornost tomuto mimořádnému hlášení.
Český hydrometeorologický ústav vydal pro území Moravskoslezského kraje výstražnou informaci, v níž upozorňuje na velmi silný mráz s vysokým stupněm nebezpečí. Podle předpovědi se ojediněle očekává pokles teploty vzduchu pod -18 °C. Z tohoto důvodu město Kopřivnice poskytne od dnešního večera občanům bez přístřeší bezplatně nocleh na krizových lůžkách v noclehárně na ulici Horní. Zájemci o nocleh se na uvedené místo mohou dostavit v čase od 18:30 hodin.

 

15. 1. 2021

Žákům devátých tříd pomůže ve výběru střední školy Veletrh středních škol Moravskoslezského kraje. Ten se bude s ohledem na pandemii konat on-line formou, a to od 18. ledna do 4. února. Termíny videokonferencí budou rozděleny podle jednotlivých okresů, aby se v nabídce 116 zapojených škol budoucí středoškoláci a jejich rodiče snáze orientovali. Zástupci jednotlivých škol budou mezi 10. a 18. hodinou odpovídat na dotazy budoucích uchazečů a jejich rodičů, školu budou prezentovat také prostřednictvím videí, fotek, případně rozhovorů se stávajícími žáky školy.

„Stránky veletrhu budou pro zájemce aktivní již od 15. ledna 2021. Žáci i jejich rodiče se budou moci seznámit s oborovou nabídkou již před začátkem on-line veletrhu a udělat si představu o jejich možnostech. Na stránkách bude přehled úplně všech středních škol a jejich oborů včetně těch, které se do veletrhu nezapojí. Věřím, že veletrh, ale i samotné stránky budou při rozhodování, kam po základní škole nastoupit, užitečný pomocník,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

Termíny videokonferencí jsou rozděleny podle jednotlivých okresů:

18. 1. a 27. 1. – okres Bruntál

19. 1. a 28. 1. – okres Frýdek-Místek

20. 1. a 1. 2. – okres Karviná

21. 1. a 2. 2. – okres Nový Jičín

25. 1. a 3. 2. – okres Opava

26. 1. a 4. 2. – okres Ostrava-město

 

Tatra Trucks loni dodala 1186 vozů a splnila své závazky. Celkem dodala zákazníkům 1186 vozů. V roce 2020 také oslavila jubilejní 170. výročí svého založení. V souhrnu kopřivnická automobilka za rok 2020 vyrobila 1181 a prodala 1186 vozů, z toho téměř 60 procent mířilo na export, přes 40 procent pak na český a slovenský trh. V roce 2020 Tatra Trucks získala společně s partnerskými společnostmi i nové zakázky a vyrobila unikátní vozidla. Především šlo o dodávku 41 hasičských speciálů Tatra Force 4×4 s opcí na dalších 5 kusů pro hasičské jednotky spolkové země Braniborsko. Již počátkem roku Tatra Trucks ve spolupráci s Excalibur Army a THT Polička dodala HZS České republiky dvě speciální hasičská vozidla – cisternovou zodolněnou stříkačku CZS 15 Triton a velkoobjemovou cisternu CV 40, která jsou ve svých kategoriích jedinečná. Na obranném veletrhu MSPO v polských Kielcích podepsali zástupci společností Tatra Export a Huta Stalowa Wola smlouvu o spolupráci na projektu obrněného vozidla s podvozkem Tatra 4×4, které bude nabídnuto polské armádě. Tatra Trucks výrobní plány i dodávky zákazníkům splnila i přesto, že musela čelit některým obtížím. Ty vznikaly především kvůli zpoždění dodávek komponentů od některých subdodavatelů, u kterých pandemie a omezení z ní plynoucí způsobily výrobní komplikace. Management Tatra Trucks problémy řešil operativním přeskupováním plánu výroby a sestavením nového pořadí produkce vozidel.

 

Ostravská zoo přivítala první mládě roku 2021, má se čile k světu a zimy se nebojí. 4. leden 2021 – to je datum narození prvního mláděte nového roku v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. V tento den tam přišel na svět sameček plemene ovce domácí valaška. Malá ovce obohatila stádo, ve kterém je ještě jedno zimní mládě – samička narozená koncem loňského roku. Odolné plemeno Ovce domácí – valaška často rodí uprostřed zimy. Podle odborníků se mláďata nebojí zimy a jsou prakticky ihned schopna pobývat venku i za nízkých teplot.

 

13. 1. 2021

Pomoc seniorům při registraci na očkování. Centrální rezervační systém umožňující registraci osob starších 80 let, kteří mají zájem o očkování proti covidu-19, se spouští v pátek 15. ledna. Registrace je možná na webových stránkách https://crs.uzis.cz nebo bezplatné lince 1221. Město se rozhodlo registraci seniorům ulehčit. Těch nad 80 let je v Kopřivnici a místních částech evidováno 813. „Pro naše nejstarší spoluobčany nejsou internet nebo call centrum vždy jednoduché pro vyřízení, proto jsme se rozhodli jim s registrací pomoci v případě, že ji nezvládnou sami nebo nemají ve svém okolí nikoho, kdo by rezervaci udělal za ně,“ uvedla Lenka Galiová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Za tím účelem byla pro seniory zřízena krizová linka 737 283 566 a 731 393 575, která bude fungovat v pracovní dny od 8 do 15 hodin. „Navíc jsme se rozhodli imobilním osobám pomoci s registrací v místě jejich bydliště,“ doplnila Lenka Galiová. Od února by se pak měl rezervační systém otevřít široké veřejnosti. Pokud se lidé budou chtít nechat očkovat, vyplní ve formuláři údaje o svém věku, zaměstnání a případném onemocnění, kterým trpí. Na základě toho jim bude přiřazena priorita. Zaměstnání či nemoc, kvůli které by mohli mít přednost, budou muset doložit potvrzením o zaměstnání, případně lékařskou zprávou. Po registraci k očkování obdrží zájemce potvrzující sms nebo e-mail. Po naočkování člověk dostane certifikát o provedeném očkování. Podle slov Lenky Galiové bude krizová linka v Kopřivnici seniorům k dispozici tak dlouho, dokud o ni bude zájem.

 

Největší středoevropský soukromý osobní železniční dopravce, RegioJet, spustí na jaře 2021 pravidelné spojení nočními vlaky na trase Praha – Ostrava – Krakow – Przemysl a zpět. Ke vstupu na polský trh získal veškerá povolení. Ve stanici Przemysl Glowny bude přímý garantovaný přestup na návazný spoj RegioJet a ukrajinského partnerského dopravce do Lvova. Přesný datum zahájení provozu bude stanoven v návaznosti na zrušení omezení cestování spojená s Covid 19. Předběžně se RegioJet připravuje na zahájení provozu na přelomu března a dubna 2021.

 

Virtuální univerzita třetího věku – 16. semestr

Umění rané renesance v Itálii – lektor: doc. Mgr. Martin Pavlíček, Ph.D. 

výuka bude probíhat zřejmě pouze online (v návaznosti na platná epidemiologická opatření)

  1. února – Počátky, principy a objevy rané renesance
  2. února – Filippo Brunelleschi
  3. března – Masaccio
  4. března – Donatello
  5. dubna – Sandro Botticelli
  6. dubna – Andrea del Verrocchio

Přihlašování proběhne v pondělí 25. ledna od 8 do 12 hodin ve vestibulu kulturního domu. ​Prosíme o dodržování platných hygienických opatření. Všechny akce a přednášky kulturního domu i knihovny jsou zrušeny. Náhradní termíny neuskutečněných přednášek Akademie třetího věku budou zveřejněny, jakmile to umožní epidemiologická situace.

 

ROZHLAS 13. 1. 2021

Oznamujeme občanům, že z důvodu poruchy na svozovém vozidle budou popelnice z nepřístupných lokalit svezeny zítra – tj. ve čtvrtek 14. ledna. Prosíme občany, aby nechali nádoby přístupné pro svozovou techniku.

Svoz vánočních stromků proběhne 14., 21. a 28. ledna. Odstrojené vánoční stromky prosím odkládejte ke kontejnerům na sběr směsného komunálního odpadu, odtud budou odvezeny k využití na kompostárnu.

Bioodpad od rodinných domů bude odvezen ještě v pátek 15. ledna z Vlčovic a Mniší a  z ulic Komenského, Havlíčkovy, Jiráskovy, Tyršovy, Palackého, Pod Stadionem a Husovy.

Upozorňujeme obyvatele ulic Kpt. Nálepky, Sokolovské a Dukelské, že platnost parkovacích karet je prodloužena do konce června 2021. 

11. 1. 2021

Hasiči Kopřivnice 5. ledna vyrazili k hlášenému poplachu do průmyslové zóny. Byl to první zásah v tomto roce v Kopřivnici a zároveň první společný zásah s jednotkou nově zřízené stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, která začala působit 1. 1. 2021 v provizorních podmínkách v průmyslovém parku. Hasiči byli vysláni k signalizaci čidla elektrické požární signalizace v jednom z podniků v průmyslové zóně. Naštěstí se jednalo o planý poplach.

 

Virtuální univerzita třetího věku – 16. semestr

Umění rané renesance v Itálii – lektor: doc. Mgr. Martin Pavlíček, Ph.D. 

výuka bude probíhat zřejmě pouze online (v návaznosti na platná epidemiologická opatření)

9. února – Počátky, principy a objevy rané renesance

23. února – Filippo Brunelleschi

9. března – Masaccio

23. března – Donatello

6. dubna – Sandro Botticelli

20. dubna – Andrea del Verrocchio

Přihlašování proběhne v pondělí 25. ledna od 8 do 12 hodin ve vestibulu kulturního domu. ​Prosíme o dodržování platných hygienických opatření. Všechny akce a přednášky kulturního domu i knihovny jsou zrušeny. Náhradní termíny neuskutečněných přednášek Akademie třetího věku budou zveřejněny, jakmile to umožní epidemiologická situace.

 

Kopřivnice podpoří kulturu a sport téměř 11 miliony. Od tohoto týdne mohou zájemci podávat žádosti o dotace z programů na podporu kultury a sportu. Činnost zdejších sportovních klubů, kulturních spolků i aktivních jednotlivců letos město podpoří dokonce vyšší částkou než v předchozích letech.  Kopřivnice vyhlašuje tyto programy každoročně, aby doplňkovými zdroji financování podpořila sport a kulturu na území města. Z dotačního Programu na podporu mládeže, sportu a volnočasových aktivit mohou sportovní kluby hradit například spolkovou činnost dětí a mládeže, nájmy a energie či pořádání akcí. Na tyto účely je v rozpočtu města připravena částka 10 milionů a 100 tisíc korun, tedy o 50 tisíc více než vloni. Na podporu kultury a osvětové činnosti vyčlenili zastupitelé v rozpočtu 800 tisíc korun. Tato částka se navýšila o celých 100 tisíc, kterými chce město přispět na aktivity plánované v rámci oslav 100 let skautingu v Kopřivnici. Z programu mohou být podpořeny nejen nejrůznější kulturní akce pořádané spolky i fyzickými osobami, ale také nájmy a provozní náklady na zabezpečení soustavné činnosti. Více informací o podmínkách dotačních programů, včetně potřebných formulářů, naleznou zájemci na webu města www.koprivnice.cz/index.php?id=dotace-koprivnice

 

8. 1. 2021

První novojičínské miminko roku 2021 nenechalo na sebe dlouho čekat. Maminka, která přijela z Kopřivnice, přivedla na svět malého Ondřeje v 1:24 hodin ráno. Chlapeček vážil 3 300 gramů a měřil 50 centimetrů.

 

Vláda prodloužila přísnější opatření. Skiareály zůstanou i nadále zavřené. Opatření proti epidemii koronaviru zůstanou i nadále na nejpřísnějším stupni systému PES, a to nejméně do 22. ledna. Po jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). I nadále zůstanou uzavřena lyžařská střediska. 

Čtvrteční jednání vlády nepřineslo příznivé rozhodnutí pro provozovatele lyžařských areálů – ty zůstanou i nadále zavřené. A to přesto, že je ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chtěl nechat dostupné ve speciálním režimu.

Nově vláda naopak umožní návštěvy v nemocnicích. V zařízeních dlouhodobé a následné péče bude nutný negativní test na covid-19 a respirátor, v případě lůžek akutní péče budou vyžadována hygienická a protiepidemická opatření, zejména respirátor. 

Většina žáků a studentů bude i po 10. lednu pokračovat v distančním vzdělávání. Mírného „uvolnění“ se dočkají vysoké školy, kde mají být studentům závěrečných ročníků umožněny konzultace jeden na jednoho. Možné bude i uskutečnit přijímací zkoušky na vysoké školy ve skupinách nanejvýš deseti osob a konat zkoušky na vyšších odborných školách rovněž za účasti nejvýše deset osob.

V nižším stupni rizika než pět se podle Blatného také počítá s tím, že pokud lidé budou mít test, nebo prodělali covid-19 před méně než devadesáti dny, budou například moci na různé kulturní akce. 

Blatný rovněž uvedl, že dávky vakcíny od firmy Pfizer a BioNTech, které měly dorazit do Česka tento týden, mají nemocnice k dispozici již od úterý.

Antigenní testy hrazené ze zdravotního pojištění budou pokračovat i po 15. lednu. Lidé je mohou podstoupit opakovaně. 

V současné době většina opatření odpovídá pátému stupni rizika v protiepidemickém systému PES. Rizikové skóre hodnotící epidemii odpovídá pátému stupni vyššímu než 76 bodů už od 30. prosince. Pravidla, mezi něž patří i zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech, uzavření služeb a řady obchodů či omezení výuky ve školách, v zemi platí od 27. prosince.

Epidemie koronaviru nabývá v posledních týdnech znovu na síle. Testy ve středu odhalily 17 668 nakažených, to je o 310 víc, než bylo dosavadní úterní maximum. S nákazou se teď v zemi potýká 132 725 lidí, to je také dosud nejvíc. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7143 lidí s covidem, asi o dvě stovky méně než předchozí den. 

 

 

Po Nemocnici AGEL Nový Jičín, jejíž zdravotnický personál se mohl nechat naočkovat vakcínou proti koronaviru Covid-19, začalo očkování zdravotnického personálu rovněž v Bílovecké nemocnici, v úterý 5. ledna. Nemocnice dostala několik desítek očkovacích látek vyrobených firmou Pfizer. Z více než dvou set zaměstnanců a zdravotnického personálu se chce naočkovat něco přes čtyřicet procent. V první fázi očkováním prochází zaměstnanci covidových pracovišť, JIP a odběrového centra. Vakcínami, které by měly dorazit v průběhu dalších dnů, budou očkováni rizikoví pacienti Bílovecké nemocnice, a.s.

 

Nový provozovatel vrtulníků LZS v Ostravě. Prvním lednem 2021 se uzavřelo čtyřleté období, kdy vrtulníky pro základnu LZS v Ostravě zajišťovala rakouská firma Heliair. Za jejího působení byl udržován a dále rozvíjen nejvyšší standard v rozsahu, úrovni a bezpečnosti všech činností, spojených s LZS, a za to patří rakouským kolegům velký dík. Od 1. 1. 2021 se ujala provozu záchranných vrtulníků slovenská firma (ATE), která na základě výběrového řízení, uspořádaného Ministerstvem zdravotnictví ČR, bude zajišťovat vrtulník a piloty na dobu 8 let. Nic se nemění z hlediska dostupnosti LZS pro Moravskoslezský a část Zlínského kraje. Nadále jsme plně připraveni 24 denně, 365 dní v roce být k dispozici všude tam, kde nás bude potřeba. Stroj, který pro Ostravu firma ATE přistavila, je typově identický, s těmi, které zde působí již řadu let. Jedná se o vrtulník EC 135T2+ který vyrábí konsorcium AIRBUS. Je plně kompatibilní pro noční létání a disponuje stejnými zdravotnickými přístroji a vybavením, na které jsme zvyklí. Oproti svým předchůdcům má navíc klimatizační jednotku, povětrnostní radar a palubní jeřáb.

 

Mošnov plánuje pravidelnou linku do Kyjeva, létalo by se na ní třikrát týdně. Nové spojení by mohlo získat od letního letového řádu Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Podle informací ukrajinské Státní letecké služby by do Ostravy mohla létat z Kyjeva ukrajinská letecká společnost SkyUp. O tom, zda a kdy konkrétně se bude mezi Ostravou a ukrajinským hlavním městem skutečně létat, ale stále rozhoduje mnoho neznámých. Oficiálně získala letecká společnost SkyUp povolení na provozování letů od 23. dubna 2021. O možném leteckém spojení mezi Ostravou a Ukrajinou se hovoří už několik let, pokud by se zavedlo, byla by to druhá, možná třetí pravidelná mezinárodní letecká linka z Ostravy. V současnosti se létá do Varšavy, v jednání je návrat společnosti Ryanair na trase do Londýna. Společnost SkyUp v současnosti létá hlavně z Kyjeva do Francie, Španělska, Itálie, do Německa nebo do Gruzie.

 

Hasiči prvního ledna 2021 poprvé nastoupili do služby na 23. stanici HZS Moravskoslezského kraje v Kopřivnici. V pátek 1. ledna 2021 v 7:00 začala hasičům první služba na nově zřízené stanici Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Kopřivnici – přesněji v průmyslové zóně Vlčovice nedaleko areálu automobilky Tatra. Hasičská stanice v Kopřivnici vyrostla v prozatímních provizorních podmínkách – stojí na zpevněné ploše a sestává z 20 velkých unimobuněk, částečně vlastních a částečně zapůjčených. Jako garáž pro techniku – prvovýjezdovou cisternovou automobilovou stříkačku Tatra Terra a automobilový žebřík se záchrannou výškou 30 metrů Renault Camiva – slouží nafukovací hala. Zahájení výstavby zděné hasičské stanice ve formě pro kraj typického integrovaného výjezdového centra pro více složek integrovaného záchranného systému by měla začít ještě v letošním roce.

 

Obec Bílov u Bílovce nabízí stavební pozemky. Celkem dvaadvacet pozemků určených k výstavbě rodinných domů nabídla v I. kole elektronické aukce obec Bílov. Dvanáct se jich již prodalo. Pozemky určené k individuální rodinné výstavbě leží na okraji obce směrem k Bílovci. Starosta Bílova uvedl, že jsou téměř kompletně zasíťované. Chybí tam vodovodní přípojky, které by měli začít dělat v březnu, stejně jako asfaltové komunikace.

 

ROZHLAS 6. 1. 2021

Upozorňujeme občany, že svoz vánočních stromků bude probíhat každý čtvrtek v lednu, tedy 7., 14., 21. a 28. ledna. Odstrojené vánoční stromky prosím odkládejte ke kontejnerům na sběr směsného komunálního odpadu, odtud budou odvezeny k využití na kompostárnu.

 

Dále připomínáme, že bioodpad od rodinných domů bude svážen v následujících termínech:

– ve středu 6. ledna od rodinných domů v Kopřivnici mimo dále uvedené ulice

– v pátek 8. ledna z ulic Příborské, Na Pinkavce, Severní a Dolní

– ve středu 13. ledna z Lubiny + z ulic Na Luhách, Mírové, 1. května a Dělnické

– ve pátek 15. ledna z Vlčovic a Mniší + z ulic Komenského, Havlíčkovy, Jiráskovy, Tyršovy, Palackého, Pod Stadionem a Husovy.

 

Dále upozorňujeme obyvatele ulic Kpt. Nálepky, Sokolovské a Dukelské, že nyní neprobíhá obvyklá výměna parkovacích karet. V polovině ledna bude rozhodnuto o prodloužení platnosti stávajících parkovacích karet a předpokládá se, že bude prodloužena až do 30. června 2021. Poté by mělo dojít k úpravám stávajícího systému parkování a vydání karet nových. 

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice