24. 9. 2021

Kopřivnické školáky čekají 4 dny volna. V pondělí 27. září bude na většině kopřivnických ZŠ ředitelské volno. To mohou vyhlásit ředitelé škol až na pět dnů ve školním roce. Jelikož dni ředitelského volna bude předcházet víkend a následovat bude státní svátek, mohou se žáci těšit na čtyři dny bez školní docházky. Vyhlášení iniciovali ředitelé škol, kteří potřebují dořešit technické záležitosti na školních budovách, jež nelze provádět za plného provozu. Ředitelské volno bude nejen na všech základních školách zřizovaných městem (tj. ZŠ Alšova, ZŠ E. Zátopka, ZŠ dr. M. Horákové, ZŠ 17. listopadu, ZŠ Mniší a ZŠ Lubina), ale rovněž na ZŠ sv. Zdislavy. Na většině škol je možné přihlásit na tento den žáky do školní družiny.

 

Svoz popelnic od rodinných domů, který připadá na úterý 28. 9., bude z důvodu státního svátku proveden již v pondělí 27. 9. Jedná se o ulice Štefánikovu, Kpt. Jaroše, Sportovní, Jarní, Sadovou, Duhovou, Štramberskou, Na Drahách, Na Vápenkách, Horní, Záhumenní a Květinovou. Prosíme, nezapomeňte včas přistavit sběrné nádoby pro svozovou techniku. Svoz pytlů s plasty proběhne v uvedených ulicích až ve středu 29. 9.

 

PÁTEK 24. září 2021

TECHNOTRASA: Štramberkem za poklady kutařů, sládků a cukrářů. Na speciální prohlídce města vám povíme, kde vyráběli zlato, i kam ukryli své poklady! Podíváme se shora na lom. Zlaté mince, které cestou najdete, vám otevřou bránu k pravé lašské pohostinnosti. Díky ní uvidíte dobový pivovar a ochutnáte pivo, jež se od nepaměti pilo ve zdejším vápencovém lomu. V pekárně U Hezounů si dokonce vyzkoušíte upéct své vlastní štramberské ucho! Termín na akci si můžete rezervovat zde.

 

Zahrada 5 aneb je to tu zas! |Kulturně – kreativní odpoledne pro všechny se uskuteční na zahradě za katolickým domem v Kopřivnici od 14:00 hod. Přijďte si užít netradiční odpoledne plné rukodělných výrobků, dobrého jídla a pití a divadla pro děti.

 

SOBOTA 25. září 2021

Kopřivnické dny techniky. Tradiční akce už od roku 2013 proběhne o víkendu 25. – 26. září na polygonu Tatra trucks. Bohatý program je zajištěn. Přijďte se svézt v nákladním voze TATRA nebo třeba ve FERRARI. Na milovníky výhledů z jsou připraveny vyhlídkové lety vrtulníkem (600 Kč/osoba). Dále na vás čekají jízdy v obrněném transportéru, projekční laserová střelnice, airsoftová střelnice, střelba z kuše, možnost zapůjčení čtyřkolek a motokár, výroba obrázků z písku a mnoho dalšího.

Vstup na akci je povolen pouze po splnění aktuálních vládních nařízení. Pro netestované/neočkované bude před vstupem k dispozici testovací stan od 9:00 hod. do 15:00 hod. V případě, že jste se nechali naposledy bezplatně testovat nejméně před sedmi dny, bude test hrazen vaši zdravotní pojišťovnou. Pokud jste možnost bezplatného testování v posledních sedmi dnech již využili, bude po vás požadována úhrada testu ve výši 200 Kč.

 

Svatováclavské slavnosti Hukvaldy. Hradní slavnosti v doprovodu ukázek šermu, volných potyček a vojenského ležení. Vystoupí šermířský spolek Honorata. Ceník na akci naleznete zde. Vstup na akci je povolen pouze po splnění aktuálních vládních nařízení. Testování na místě není možné.

 

XIII. Bubenická párty Příbor. V BAV klubu Příbor se od 15:00 hod. uskuteční bubenická párty se skladbami autorů J. Nohavici, K. Plíhala a V. Redla. Čeká vás setkání bubeníků s etnickými bubny a jinými perkusí nástroji, bonga, djembé, tamburíny, tibetské mísy, didgeridou apod. Dále pak mandaly, muzikoterapie, rituální zapálení ohně, taneční rej, workshopy bubnování a vystoupení bubenické skupiny BAV klubu. Vlastní nástroje nejsou podmínkou, budou k zapůjčení. Na akci se bude prodávat občerstvení a opékat buřty. Pro děti budou připraveny atrakce jako skákací hrad, trampolíny, stolní tenis nebo tvůrčí dílna. Vstup je volný.

 

NEDĚLE 26. září 2021

Kopřivnické dny techniky

 

KONCERT: Lucia Piussi – sólo (odpolední koncert)  Kopřivnice. Jedna z nejvýraznějších osobností slovenské kulturní scény posledních 20 let vystoupí v kopřivnické Galerii Galaxie. Koncert začíná v 16:00 hod. a vstup je zdarma.

 

ROZHLAS 22. 9. 2021

Od 25. září bude probíhat rekonstrukce kopřivnické pobočky České pošty. V sobotu 25. září bude pobočka zcela uzavřena, v následujícím týdnu od 27. září do 2. října bude pošta fungovat v omezeném režimu. Po dobu rekonstrukce vám bude k dispozici tzv. mobilní pošta, která bude dojíždět v určené časy na čtyři místa ve městě. Bližší informace najdete na webu města nebo v letáčcích ve vašich schránkách.

 

O víkendu 25. – 26. září jste srdečně zváni na Kopřivnické dny techniky, které se uskuteční na zkušebním polygonu společnosti Tatra Trucks. Připraveny budou interaktivní ukázky různé techniky, včetně prezentace Armády ČR a oblíbených jízd tatrovkami. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program, koncerty a atrakce pro děti. Bližší informace najdete na webu www.koprivnickednytechniky.cz

 

Upozorňujeme občany bydlící v rodinných domech, že z důvodu státního svátku dojde ke změně svozu odpadů. Svoz popelnic od rodinných domů, který připadá na úterý 28. 9., bude proveden již v pondělí 27. 9. Jedná se o ulici Štefánikovu, Kpt. Jaroše, Sportovní, Jarní, Sadovou, Duhovou, Štramberskou, Na Drahách, Na Vápenkách, Horní, Záhumenní a Květinovou. Prosíme, nezapomeňte včas přistavit sběrné nádoby pro svozovou techniku. Svoz pytlů s plasty proběhne v uvedených ulicích až ve středu 29. září. Děkujeme za pochopení.

 

22. 9. 2021

Módní přehlídka pro KAROLÍNKU. Přijďte podpořit svou účastí a zakoupením vstupenky v hodnotě 100 Kč roztomilou Karolínku Dejovou. Darujme jí tak společný zážitek – mimořádný večer, kterého bude součástí. Malá Karolína vám dokáže, že i s „handicapem“ se dá žít plnohodnotný život a mít plno koníčků a aktivit. Program večera vám zpestříme módní přehlídkou úžasné stylové módy LeLa Boutique, který nabídne i prezentaci svých kolekcí, které budou na místě také prodejní. Autorskou módní tvorbu představí, v závěru večera, přední česká módní návrhářka Helena Bedrnová. Trendy obruby nabídne Optika Vladislavy Gotthardové z Kopřivnice (Štefánikova ulice 1154/3). Líčení modelek @eva havranová, trendy účesy Kadeřnictví – Veronika Tkáčová. Partnerem večera Grafické studio Deviro Kopřivnice, HELIS-Květiny, Fashion Industry CZ, STK Kopřivnice a Město Kopřivnice. Program zpestříme zpěvem Vlaďky Chudějové, tancem „handicapované“ Karolínky Dejové a Elišky Jeřábkové a dalších tanečníků TK Gradus Štramberk. Vstupenky budou v předprodeji od konce srpna 2021 v Kavárna Vila Machů v Kopřivnici a v Informační centrum Kopřivnice. Celý výtěžek ze vstupného poputuje Karolíně a bude jí tento večer rovněž předán.

 

Kdo nepláče není Čech – náhradní termín představení. Lukáš Pavlásek patří mezi nejvýraznější tváře české stand up comedy. Jeho celovečerní speciál je esencí toho nejlepšího z jeho tvorby. Představení se odehraje ve Velkém sále kulturního domu Kopřivnice od 19:00 hod. Vstupenky pořídíte za 300 Kč v informačním centru Kopřivnice nebo online. Abonenti divadelního předplatného mají 25% slevu. Původně zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Vstup na představení je možný pouze za splnění aktuálního vládního nařízení.

 

Kopřivnický Everest láká svou náročností. Trochu ve stínu mediálně známější Beskydské sedmičky se schovává IX. ročník kopřivnického Výstupu na Mount Everest 2021. Kdo však absolvoval oba extrémní závody ví, že Everest je nesrovnatelně těžší a nemá co do náročnosti v republice konkurenci. Sportovní nadšenci si mohou v termínu od 2. do 3. října vyzkoušet zdolání převýšení 8 848 metrů výstupem na lyžařské sjezdovce, která měří 821 metrů, úspěšní sólolezci vyjdou na vrchol 39krát. Noční výstupy jsou z bezpečnostních důvodů o čtvrtinu zkráceny. Zájemci se mohou registrovat ve třech kategoriích – sólolezci, duolezci a družstva, která jsou u dospělých maximálně šestičlenná, u dětí desetičlenná. Startuje se v sobotu 2. října v 10 hodin od lyžařské chaty pod Červeným kamenem a dvě hodiny předtím se začíná s prezencí účastníků. Předpokládaný konec je naplánován na neděli 3. října v 10 hodin dopoledne. Účastníci po ukončení výstupů nemusejí čekat na ukončení akce, ale jsou odměňováni v jejím průběhu. Absolventi předchozích ročníků vždy oceňovali skvělou rodinnou atmosféru a podporu pořadatelů a veřejnosti. „Je pravda, že pro pořadatelský tým je Everest srdeční záležitost. A po loňské pauze způsobené pandemií se o to víc na Červený kámen těšíme,“ uvedla hlavní pořadatelka Jana Hanzelková z Domu dětí a mládeže Kopřivnice. Pro aktivní účastníky víkendového výstupu i pro fandící diváky jsou připraveny doprovodné akce jako například discgolf, celodenní grilování a v neposlední řadě od 18 hodin vystoupení hudební skupiny PŘÍ-KOP. Odměnou, kromě bolavých kolen, natažených šlach a puchýřů, budou medaile, diplomy a upomínkové předměty. Třídy a kluby získají míče. Bližší informace a přihlášky jsou ke stažení na webových stránkách Domu dětí a mládeže Kopřivnice www.ddmkoprivnice.cz nebo na janahanzy(zavináč)seznam.cz.

 

U Tatrovanky se 15. 9. začal rekonstruovat plynovod. Některé přístupové trasy budou dočasně omezeny, průchod centrem a vstupy do všech provozoven zůstanou zachovány. Projekt souvisí s revitalizací centra města, aby po dokončení stavby centra nebyly nové povrchy zpevněných ploch rozebírány.Trasa plynovodu vede z ulice Štefánikovy, zhruba od prodejny hraček Pompo, dále podél Tatrovanky přes staveniště centra až bytovému domu č. p. 1040 na ulici Lidické. Rekonstrukce by měla být dokončena do 12. listopadu.

 

Radnice hledá dodavatele informačního elektronického systému nazvaný Portál občana. Zájemci o zakázku mohli své nabídky podávat do 8. září a spuštění portálu se předpokládá v lednu příštího roku. Odhadovaná hodnota zakázky je kolem dvou milionů korun a vítězná firma, má dodat jak příslušný software, tak i zabezpečit jeho instalaci, testování, zaškolení správců a následnou technickou podporu. Informační systém bude součástí nového městského webu a uživatelům má nabídnout možnost přímé elektronické komunikace s městem, bez nutnosti osobní návštěvy úřadu.

 

Celkem 17 Kopřivničanů se v podzimních volbách uchází o poslanecký mandát, v našem kraji jsou nominováni sedmi politickými subjekty. Největší odporu a to sedmi místních kandidátů má Aliance pro budoucnost, jejím lídrem je René Lakomý, dva místní kandidáti jsou zapsáni na kandidátce SPD, Trikolóry Svobodní Soukromníci a hnutí ANO 2011. Jedno jméno občana Kopřivnice má na své kandidátní listině ČSSD, Hnutí prameny a občanské hnutí Roberta Šlachty.

 

Od 20. září začne stanice Nova 2 vysílat pod názvem Nova Fun. Vyplývá to z informací, které televize zveřejnila v rámci své reklamní kampaně, kterou rebranding komunikuje. Společně se změnou názvu má stanice Nova 2 projít také obsahovou úpravou, jejímž cílem je přiblížit kanál mladšímu publiku. Ve stejný den – tedy 20. září – se na obrazovkách Nova Action objeví nové logo. Stanice Nova Action se bude ještě více zaměřovat na mužské diváky, kromě oblíbených seriálů přinese i dokumentární seriály a reality TV.

Během podzimu plánuje skupina Nova představit další tematický kanál – novou stanici pro ženy Nova Lady. Přesný termín startu a chystané pořady zatím provozovatel nezveřejnil.

 

Objednávky prohlídky Slovenské strely: recepce@tatramuseum.cz nebo telefonicky na čísle +420 556 808 421

 

21. 9. 2021

10. 00

11.00

14.00

23. 9. 2021

10. 00

11.00

14.00

25. 9. 2021

10. 00

11.00

14.00

28. 9. 2021

10. 00

11.00

14.00

30. 9. 2021

10. 00

11.00

14.00

 

Až do konce září si mohou návštěvníci kopřivnické radnice prohlédnout ve vestibulu výstavu mapující letní tábory pořádané Domem dětí a mládeže Kopřivnice v uplynulých prázdninových měsících. Léto 2021 umožnilo 576 dětem prožít nezapomenutelné okamžiky v 16 turnusech. DDm  tradičně dbá na t, aby pobyty byly různorodé a pestré, některé jsou kombinované, sportovní, taneční,klasické, také cyklistické a příměstské. Součástí výstavy jsou informace o nové nabídce DDM kopřivnice pro školní rok 2021/2022,ovšem  záleží jenom na dětech, zda se daný kroužk naplní. Letošní premieru bude mít Klub lovců pokladů využívající detektor kovů, Škola ukulele pro začátečníky a Tvořivka, jejíž podstatou je výroba panenek a následná příprava divadelního představení. Zájemci o zájmové kroužky se mohou hlásit během celého září, a to buď přímo v Domě dětí a mládeže v Kopřivnici, nebo prostřednictvím přihlášek na webových stránkách www.ddmkoprivnice.cz.

 

20. 9. 2021

Centrum pro rodinu chystá na počátek října nový program, pro maminky s dcerami ve věku 9 -12 let. Víkend pro matku a dceru se bude konat 1. – 3. října 2021, na chalupě u Vidče. Smyslem víkendu je vytvořit prostor, kde budete na sebe mít dost času.P opovídat si, inspirovat se, zažít sílu ženské komunity, hrát si a nebrat se moc vážně. Více informací a přihlášky najdete na stránkách centra pro rodinu.

 

Termíny vítání občánků jsou stanoveny na čtvrtky 30. 9. 2021, 7. 10. 2021, 4. 11. 2021  vždy na 15:00, 16:00 a 17:00 hod. Letos se v místních částech tyto obřady neuskuteční. Zájemci se mohou hlásit telefonicky na číslech 556 879 436, 737 114 246 nebo na e-mailové adrese ilona.mazalova@koprivnice.cz, případně osobně na městském úřadu, 7. podlaží, číslo dveří 743, kde získají podrobnější informace. Průběh obřadu se bude odvíjen podle aktuálně platných hygienických podmínek.

 

Lidé, kteří se v době voleb do poslanecké sněmovny nebudou zdržovat v místě trvalého pobytu a chtěli by podpořit svou stranu, hnutí či koalici, mohou požádat o vydání voličského průkazu. Požádat o jeho vydání je možné pouze na obecním úřadu v místě svého trvalého pobytu, a to osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné opatřit žádost úředně ověřeným podpisem. Osobní podání lze učinit na oddělení správních agend – evidenci obyvatel ve 4. podlaží radnice až do středy 6. října do 16 hodin, písemně pouze do 1. října. Pro volby do parlamentu v roce 2017 si o voličský průkaz v Kopřivnici požádalo 200 lidí a v roce 2013 dokonce 257 občanů města.

 

Celostátní akce Týden pro Světlušku probíhá od 6. do 10. září, v kopřivnické knihovně charitativní akce až do konce září. Týden pro Světlušku je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla. Od roku 2003 se do projektu zapojilo několik desítek tisíc dobrovolníků a různých organizací. Naše knihovna se aktivně zapojila do projektu už popáté. Sbírka v Kopřivnici proběhla naposledy v roce 2019 a tehdy naši čtenáři darovali celkem 2372 Kč.

 

Stavebníci, kteří budují nový bytový dům na území města a jeho místních částí a splní požadované podmínky, mohou z rozpočtu města získat dvousettisícovou finanční podporu. Do konce července, kdy byl termín uzávěrky, si žádost o dotaci podalo 11 stavebníků. Jeden z nich nesplnil podmínky pro přidělení dotace, zastupitelé tak budou mít na stole podklady pro schválení deseti dotačních smluv. „To znamená, že v tuto chvíli bychom měli rozdělit dva miliony korun, tedy polovinu v rozpočtu alokované částky,“ uvedl starosta Miroslav Kopečný. Podporu by mělo získat pět stavebníků nových rodinných domů v Lubině, čtyři lidé stavící rodinné domy přímo v Kopřivnici a jedna dotace poputuje do Vlčovic. V rozpočtu na letošní rok zastupitelé pro potřeby dotačního programu na podporu individuálního bydlení vyčlenili čtyři miliony korun. Vyčerpána je tedy jen polovina alokace, a proto radní spolu se schválením první várky dotačních smluv doporučí zastupitelstvu i vyhlášení dalšího kola dotačního programu. „Ti, kteří nestihli svou žádost podat do konce července, by tak měli další možnost až do 30. prosince tohoto roku,“ řekl místostarosta Dušan Krompolc, garant pro oblast rozvoje bydlení. V případě, že zastupitelstvo podle očekávání další kolo dotačního programu vyhlásí, budou nové žádosti přijímány od 27. září. Žadatelem se může stát každá fyzická osoba, která na území města a jeho místních částí staví objekt k individuálnímu bydlení a je držitelem příslušného stavebního povolení. Detailní podmínky dotačního programu jsou zveřejněny na webu města.

 

ROZHLAS 21. 9. 2021

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části obce Lubina ve středu 22. září od 8 – 14 hodin.

Další odstávka vody proběhne v části ulice Severní, Na Pinkavce, Nádražní, Příborské a v Lubině č. 30, 65, 114,414 dne 29. září od 8 – 14 hodin.

 

Od 25. září bude probíhat rekonstrukce kopřivnické pobočky České pošty. V sobotu 25. září bude pobočka zcela uzavřena, v následujícím týdnu od 27. září do 2. října bude pošta fungovat v omezeném režimu. Po dobu rekonstrukce vám bude k dispozici tzv. mobilní pošta, která bude dojíždět v určené časy na čtyři místa ve městě. Bližší informace najdete na webu města nebo v letáčcích ve vašich schránkách.

 

O víkendu 25. – 26. září jste srdečně zváni na Kopřivnické dny techniky, které se uskuteční na zkušebním polygonu společnosti Tatra Trucks. Připraveny budou interaktivní ukázky různé techniky, včetně prezentace Armády ČR a oblíbených jízd tatrovkami. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program, koncerty a atrakce pro děti. Bližší informace najdete na webu www.koprivnickednytechniky.cz

 

17. 9. 2021

CENTRUM PĚTKA na dlani. Akce pro všechny děti, rodiče, prarodiče, přátele v Centru Pětka. Bohatý program: pískohrátky se Zuzajdou, MC Klokan dokořán, hravé čtení v knihovně, rukodělný jarmark, kreativní dílny, parkour, taneční vystoupení TK Gradus, Mažoretky Sunny, skákací hrad.

 

Farmářský trh v Kopřivnici. Tradiční farmářský trh v sadu Dr. Edvarda Beneše v Kopřivnici. Možnost nákupu ovoce, zeleniny, chleba, pečiva a koláčů, uzenin, mléčných výrobků, sýrových specialit, včelích produktů, koření, čajů, vína, okrasných a užitkových rostlin a dalšího rukodělného a doplňkového sortimentu. Přijďte si nakoupit od 9:00 hod. do 16:00 hod.

 

DIVADLO: KOPŘIVA – JEN PRAVDA JE ZAJÍMAVÁ. 35. ročník přehlídky netradičního divadla v Katolickém domě Kopřivnice.

Program pátek:

13:30 Divadlo Studna, Hosín – Čertovská pohádka

15:30 Studio G, Ostrava – Julek – scénické čtení

Příběh tělesně postiženého šumperského disidenta Juliuse Vargy.

16:30 Divadelní kavárna, Piano: David Žárský

18:30 Filip Teller, Brno – Cigánský boxer

Poslední zápas mistra Německa z r. 1933 v polotěžké váze.

20:30 Divadlo Kontra, Spišská Nová Ves, SK – Life kouč

Wendy potřebuje terapii. A její terapeut taky. Oboustranná terapeutiká seance.

Sobota:

10:00 Divadlo Studna, Hosín podruhé – Treperenda

Treperenda pořád mele. Pantem. Co neví, to nepoví.

15:30 Jedl, Praha – Zahradníček/ vše mé je tvé

Devět let manželství na dálku, dopisního otcovství a lásky přes papír.

17:30 Birute Mar, Litva – Antigona

Královna litevského divadla jako Oipidova dcera v antické tragédii.

18:30 DUO SWING TWO

20:00 Odivo, SK – Stopy v pamäti

Inscenace vycházející z osobních zkušeností s duševním onemocněním.

21:15 Divadlo Fortissimo, SK – Smetiak

Komická i poetická pantomima o běžném dni bezdomovce.

 

Cyklojízda. Zdravá města Kopřivnice a Nový Jičín vás zvou na společnou akci. Trasa cyklojízdy je rozdělená na dvě etapy.

  1. ETAPA – odjezd v 15:00 z Kopřivnice (od Ringhofferovy vily v sadu Dr. Edvarda Beneš) přes Závišice a Rybí do Nového Jičína na Horní nádraží. Po příjezdu zasloužená pauza a občerstvení.
  2. ETAPA – odjezd v 16:30 z Nového Jičína do cíle – Hostašovice – Zrzávky

V cíli vás čeká: program pro děti v režii Rodinného centra Provázek, 17:30 losování cen účastníků, ukázka elektromobilu, infostánek BESIP. Připojování dalších cyklistů a a týmů po trase je žádoucí! Dojedete jen do Nového Jičína? Nevadí, ujeli jste kus, ani tady vás symbolická odměna nemine! Jste z Nového Jičína, ale chcete jet celou trasu? Přijeďte do Kopřivnice cyklobuse! Odjezd z autobusového nádraží 14:05. Přidáte se? Napište kolik vás pojede na ivana.holubova@koprivnice.cz pro zajištění bezpečného průběhu cesty. Akce je součástí kampaně Týden mobility a Evropský den bez aut.

 

Hudba v zahradě. V zahradách piaristického kláštera se v pátek 17. září uskuteční dva koncerty. V 18:00 vystoupí Comar in the cube. V 19:00 vystoupí Svatopluk a Sváťa Karásek. Vstup na akci je volný. V případě nepříznivého počasí se koncerty přesouvají do piaristického kláštera.

 

Zbojník všech zbojníků na Hulvaldech. Divadlo Bez Střechy představí výpravnou komedii o setkání tří zbojnických legend. Těšit se můžete na pořádnou dávku akce, napětí a humoru. Program je rozdělený do tří samostatných představení: 11:00, 13:00 a 15:30. Změna program vyhrazena. Vstup na akci je možný ze předpokladu splnění mimořádných opatření, kompletní výčet naleznete zde. Vstupné na akci je dle návštěvního řádu.

 

Běh rodným krajem Emila Zátopka. Projekt „Běh rodným krajem Emila Zátopka“ je věnován odkazu slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století Emila Zátopka. Start běhu je v rodném městě Emila Zátopka, Kopřivnici, poblíž jemu věnovanému památníku. Ten byl slavnostně odhalen u příležitosti konání nultého ročníku závodu, 21. 9. 2002, a v den nedožitých 80. narozenin Emila Zátopka. Cíl běhu je ve 22,3 km vzdáleném městě Rožnov pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě, kde je ve Valašském slavíně místo posledního odpočinku Emila Zátopka. V Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě probíhá slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen, kterého se účastní členové Českého klubu olympioniků, zástupci Českého olympijského výboru a pozvaní hosté. Součástí Běhu rodným krajem Emila Zátopka v Kopřivnici je běh pro děti – Běh dětí Kopřivnicí. Na programu je i tradiční Lidový běh pro širokou veřejnost. Program 8:00 hod. – 10:30 hod. prezentace, 11:00 hod. start závodu, 14:30 hod. vyhlášení vítězů

 

Janáčkovy chodníčky – Příbor a Hukvaldy. Klub českých turistů Příbor zve všechny na 45. ročník turistického pochodu Janáčkovy chodníčky. Trasy jsou rozděleny na pěší, cyklo a pěší pro děti a maminky s kočárky. Pěší trasy – 10 km – 15 km A/B – 25 km – 510 km. Cyklo trasy – 30 km – 60 km. Pěší trasa pro děti a mamky s kočárky – 4 km. Start všech tras bude na nádraží ČD Příbor od 6:30 – 9:00. Odjezd autobusu na trasu 15 km B do Chlebovic na rozhlednu a na 10 km Hukvaldy obora je v 9:00 od nádraží ČD. V cíli čekají na všechny účastníky účastnické listy, čaj a párek – to vše je v ceně startovného.

 

Country festival ve Štramberku. Vystoupení country kapel z blízkého i dalekého okolí. Country tance Taneční centrum RELAX Kopřivnice. Ukázky westernových řemesel a technik. Westernová exhibice – Pája Votárek – World Champions 2003 v show biči z Las Wegas. Doprovodný program, občerstvení. Od 10:00 do 13:00 hod. probíhá soutěž o nejlepší Štramberský guláš. Vstupné je dobrovolné.

 

V rámci Evropského týdne mobility proběhne v Příboře akce Den bez aut. Účastníci se mohou dostavit jakkoliv, ale bez použití motorového vozidla. Akce se uskuteční nejprve na letišti pro modely letadel (kopec u sv. Jana) od 13:30 hod. a poté na Ranči u Michálků.

 

Míša Růžičková – Pohádkové lesní království v Kopřivnici. Tentokrát se přeneseme do Pohádkového lesního království, ve kterém žije spousta lesních zvířátek jako Zajíček a Liška, Medvědi, Myši. Aby se nám dobře šlo, zacvičíme si u Lesní rozcvičky v pohádkových kulisách lesa, zazpíváme si písničky o zvířátkách a o lidech. Do lesa nás přiveze Veselá mašinka a cestou narazíme na hrad, ve kterém kdysi žily princezny. To, že vlese nemůžeme rozdělávat oheň, už všichni víme, ale kdyby náhodou někde hořelo, zatancujeme si u Hasičské písničky. No a nakonec cestou domů, jako Popeláři, posbíráme odpadky, které lidé odhodili do lesa a zaneseme je tam, kam patří. Představení je vhodné pro děti od 2 let. Během představení jsou děti zapojovány do písniček. Délka představení je přibližně 60 minut, poté mají děti možnost se s Míšou setkat na autogramiádě, vyfotit se nebo si nechat podepsat plakát, CD, DVD či tričko na předem označeném místě. Akce se uskuteční ve Velkém sále Kulturního domu Kopřivnice.

 

Svatováclavský hudební festival: Ensemble Castelkorn v Kopřivnico. Koncert v rámci svatováclavského hudebního festivalu se uskuteční v kostele sv. Bartoloměje v Kopřivnici. Začíná v 18:00 hod.

 

ROZHLAS 15. 9. 2021

Ve čtvrtek 16. září od 13:30 se v 10. patře městského úřadu uskuteční vzdělávací akce z cyklu Aktivní senior. Beseda Senior v dopravě je určena pro všechny, kdo si chtějí oživit znalosti pravidel provozu na pozemních komunikacích. Vstup na akci bude zdarma.

 

V pátek 17. září od 9 do 18 hodin se v komunitním centru Pětka uskuteční akce pro veřejnost. Těšit se můžete na rukodělný jarmark, pískování, kreativní dílny, hravé čtení, taneční vystoupení, skákací hrad a mnoho dalšího. Všichni jste srdečně zváni!

 

V pátek 17. září jste také zváni na farmářský trh, který se bude konat od 9 do 16 hodin v sadu E. Beneše. Kromě tradiční nabídky čerstvých surovin, potravin a regionálních výrobků bude připraven doprovodný program pro všechny cyklisty, kteří chtějí vyrazit na společnou vyjížďku a blíže poznat cyklostezky a cyklotrasy v okolí. Cyklojízda odstartuje v 15 hodin u Ringhofferovy vily a cíl bude mít na Zrzávkách, kde bude nachystán doprovodný program.

 

V sobotu 18. září jste srdečně zváni na tradiční běhy na počest našeho slavného rodáka Emila Zátopka. Hlavní závod, Běh rodným krajem Emila Zátopka, odstartuje v sobotu v 11 hodin u Technického muzea Tatra za účasti členů Českého klubu olympioniků. Předcházet mu budou Lidový běh a Běhy dětí Kopřivnicí. Upozorňujeme, že v letošním roce dochází ke změně místa registrace a konání doprovodných závodů. Registrace do Lidového běhu a Běhů dětí Kopřivnicí budou probíhat u městského úřadu, kde povedou také trasy.

 

Házenkáři Kopřivnice vás po 26 letech zvou na evropský pohár. O nadcházejícím víkendu přivítají na domácí palubovce hned dvakrát islandský celek UMF Selfoss 1936. První utkání se uskuteční v sobotu 18. září v 15 hodin, odveta je na programu hned druhý den, v neděli 19. září, od 18 hodin. Oba zápasy se odehrají ve Sportovní hale ZŠ Emila Zátopka.

 

15. 9. 2021

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil slibují exkluzivní podívanou. Po loňské koronavirové pauze budou moci diváci sledovat unikátní show o víkendu 18. a 19. září opět přímo na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Vstup na největší akci svého druhu v Evropě zůstává bezplatný. Pořadatelé ale upozorňují, že pro vstup na letiště je potřeba mít vstupenku. Během konání akce nebude možné se nechat u areálu otestovat ani si vstupenku pořídit. To je nutno provést předem, prostřednictvím společnosti Ticketportal, pořízení vstupenky je spojeno se servisním poplatkem ve výši 15 Kč

 

Stavebníci, kteří budují nový bytový dům na území města a jeho místních částí a splní požadované podmínky, mohou z rozpočtu města získat dvousettisícovou finanční podporu. Do konce července, kdy byl termín uzávěrky, si žádost o dotaci podalo 11 stavebníků. Jeden z nich nesplnil podmínky pro přidělení dotace, zastupitelé tak budou mít na stole podklady pro schválení deseti dotačních smluv. „To znamená, že v tuto chvíli bychom měli rozdělit dva miliony korun, tedy polovinu v rozpočtu alokované částky,“ uvedl starosta Miroslav Kopečný. Podporu by mělo získat pět stavebníků nových rodinných domů v Lubině, čtyři lidé stavící rodinné domy přímo v Kopřivnici a jedna dotace poputuje do Vlčovic. V rozpočtu na letošní rok zastupitelé pro potřeby dotačního programu na podporu individuálního bydlení vyčlenili čtyři miliony korun. Vyčerpána je tedy jen polovina alokace, a proto radní spolu se schválením první várky dotačních smluv doporučí zastupitelstvu i vyhlášení dalšího kola dotačního programu. „Ti, kteří nestihli svou žádost podat do konce července, by tak měli další možnost až do 30. prosince tohoto roku,“ řekl místostarosta Dušan Krompolc, garant pro oblast rozvoje bydlení. V případě, že zastupitelstvo podle očekávání další kolo dotačního programu vyhlásí, budou nové žádosti přijímány od 27. září. Žadatelem se může stát každá fyzická osoba, která na území města a jeho místních částí staví objekt k individuálnímu bydlení a je držitelem příslušného stavebního povolení. Detailní podmínky dotačního programu jsou zveřejněny na webu města.

 

Slavnostní přijetí nových policistů. Krajské ředitelství rozšířilo své řady o 36 nových policistů. V úterý 7. září 2021 v dopoledních hodinách proběhl v obřadní síni slezskoostravské radnice slavnostní slib. Po slavnostní ceremonii čeká nové kolegy, osm žen a dvacet osm mužů, běžná služba. Nejprve absolvují základní odbornou přípravu a následně rozšíří řady policistů v Ostravě (11 příslušníků), na Karvinsku (3), Opavsku (9), Frýdecko-Místecku (4), Novojičínsku (2), Bruntálsku (1) a krajské ředitelství (6).

 

PARTIČKA na vzduchu v Kopřivnici. Skvělá improvizační show v nové sestavě! Michal Suchánek, Richard Genzer, Michal Novotný, Jakub Kohák, hudebník Marián Čurko a moderátor Luděk Staněk vás vždy všechny rozesmějí. Každé představení je originál, herci absolutně netuší, co je čeká v příštích vteřinách. Děj Partičky budou ovlivňovat přímo diváci, kteří budou nedílnou součástí. Čeká Vás tak mnoho skvělých a oblíbených her jako např: Čelovka, Detektor lži, Muzikál, Překlad pro neslyšící, Reklamace, Dva vjednom, interview a mnohé další… ale hlavně velké finále je Geňovy Párty. Ríša je velice natěšen a věříme, že bude ve výborné „hádací“ kondici. Jedná se o náhradní termín představení z původního data 18.3.2020 (poté 27.10.2020, 17.2.2021, 20.5.2021). Vstupenky je možno zakoupit v síti Ticketstream za 550 Kč. Původní vstupenky zůstávají v platnosti. Představení se odehraje ve Velkém sále kulturního domu Kopřivnice ve dvou čase: 17:30 hod. a 20:00 hod. Vstup je umožněn pouze při splnění aktuálních epidemiologických nařízení.

 

Ve dvou TOUR v Příboře. Lenka Nová a Petr Malásek. Zpěvačka s nezaměnitelným sametovým altem. Pochází z Brna, kde začínala se zpěvěm v místních rockových kapelách. Poté 12 let působila v kapele Laura a její tygři, s níž odehrála stovky koncertů a vydala několik alb. Od roku 2008 úzce spolupracuje s textařem Michalem Horáčkem. Natočila s ním alba Ohrožený druh, Český kalendář a roce 2016 desku “Čtyřicítka”, kde je nejen interpretkou, ale také autorkou hudby. Od roku 2012 je na sólové dráze. Vydala tři sólová alba Nová deska (2003), Psí hodina (2012) a již zmiňovaná Čtyřicítka (2016). Momentálně pracuje na novém albu Dopisy, které vyjde na jaře 2020. Vystupuje společně s Petrem Maláskem v komorním koncertním programu VE DVOU. Koncert se uskuteční v Kulturním domě Příbor od 18:00 hod. a vstupné činí 200 Kč.

 

NEKLAN A HOLEXA. Hukvaldští umělci představí svou literární tvorbu. Na autorském čtení bude možnost zakoupit si novou knihu od Neklana – Potulky. Občerstvení zajištěno. Čtení proběhne v TIC Hukvaldy od 18:00 hod. a vstupné je zdarma.

 

DIVADLO: KOPŘIVA – JEN PRAVDA JE ZAJÍMAVÁ. 35. ročník přehlídky netradičního divadla v Katolickém domě Kopřivnice. Prvním představením 35. ročníku Kopřivy bude poutavá scénická adaptace satiry z polských dějin. Ta se odehraje ve 20:00 hod.

O víkendu odstartuje 19. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Memoriál slavného olympionika se každoročně koná v sobotu nejbližší datu jeho narození, letos závodníci vyrazí na 22,3km trať vedoucí ze Zátopkovy rodné Kopřivnice k místu jeho posledního odpočinku v Rožnově pod Radhoštěm 18. září. Běžci, kteří se chtějí vydat na náročnou trasu a uctít tak odkaz olympijské legendy, se mohou registrovat prostřednictvím webového formuláře >. Kdo si na běh z Kopřivnice do Rožnova netroufá, může zkusit alespoň štafetu.
Více na
beh-roznov.koprivnice.org >

 

V druhé polovině října proběhnou ve všech místních částech veřejná setkání občanů s představiteli kopřivnické radnice. „Program bude obdobný jako v minulých letech. Občané se dozvědí, co vše bylo v dané místní části realizováno a co se plánuje na další období. V Mniší i ve Vlčovicích se určitě bude hovořit o projektu odkanalizování,“ uvedl starosta Miroslav Kopečný. První veřejné setkání s občany proběhne ve Vlčovicích v pondělí 18. října v tamním kulturním domě. Následující den se akce uskuteční v Katolickém domě v Lubině a poslední je v plánu ve středu 20. října v Kulturním domě v Mniší. Začátek všech tří veřejných setkání s občany je stanoven na 17. hodinu. Podrobný program bude zveřejněn nejen v místních médiích, ale i ve všech částech na vývěsních plochách.

 

Lidé, kteří se v době voleb do poslanecké sněmovny nebudou zdržovat v místě trvalého pobytu a chtěli by podpořit svou stranu, hnutí či koalici, mohou požádat o vydání voličského průkazu. Požádat o jeho vydání je možné pouze na obecním úřadu v místě svého trvalého pobytu, a to osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné opatřit žádost úředně ověřeným podpisem. Osobní podání lze učinit na oddělení správních agend – evidenci obyvatel ve 4. podlaží radnice až do středy 6. října do 16 hodin, písemně pouze do 1. října. Pro volby do parlamentu v roce 2017 si o voličský průkaz v Kopřivnici požádalo 200 lidí a v roce 2013 dokonce 257 občanů města.

 

Celostátní akce Týden pro Světlušku probíhá od 6. do 10. září, v kopřivnické knihovně charitativní akce až do konce září. Týden pro Světlušku je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla. Od roku 2003 se do projektu zapojilo několik desítek tisíc dobrovolníků a různých organizací. Naše knihovna se aktivně zapojila do projektu už popáté. Sbírka v Kopřivnici proběhla naposledy v roce 2019 a tehdy naši čtenáři darovali celkem 2372 Kč.

 

Rozhlas 13. 9. 2021

Ve středu 15. září bude zahájena rekonstrukce plynovodu poblíž objektu Tatrovanky. Stavba si vyžádá dočasná omezení, avšak průchod centrem a vstupy do všech provozoven zůstanou zachovány. Žádáme občany o trpělivost a za vzniklé komplikace se předem omlouváme!

Ve čtvrtek 16. září od 13:30 se v 10. patře městského úřadu uskuteční vzdělávací akce z cyklu Aktivní senior. Beseda Senior v dopravě je určena pro všechny, kdo si chtějí oživit znalosti pravidel provozu na pozemních komunikacích. Vstup na akci bude zdarma.

V pátek 17. září od 9 do 18 hodin se v komunitním centru Pětka uskuteční akce pro veřejnost. Těšit se můžete na rukodělný jarmark, pískování, kreativní dílny, hravé čtení, taneční vystoupení, skákací hrad a mnoho dalšího. Všichni jste srdečně zváni!

V pátek 17. září jste také zváni na farmářský trh, který se bude konat od 9 do 16 hodin v sadu E. Beneše. Kromě tradiční nabídky čerstvých surovin, potravin a regionálních výrobků bude připraven doprovodný program pro všechny cyklisty, kteří chtějí vyrazit na společnou vyjížďku a blíže poznat cyklostezky a cyklotrasy v okolí. Cyklojízda odstartuje v 15 hodin u Ringhofferovy vily a cíl bude mít na Zrzávkách, kde bude nachystán doprovodný program.

V sobotu 18. září jste srdečně zváni na tradiční běhy na počest našeho slavného rodáka Emila Zátopka. Hlavní závod, Běh rodným krajem Emila Zátopka, odstartuje v sobotu v 11 hodin u Technického muzea Tatra za účasti členů Českého klubu olympioniků. Předcházet mu budou Lidový běh a Běhy dětí Kopřivnicí. Upozorňujeme, že v letošním roce dochází ke změně místa registrace a konání doprovodných závodů. Registrace do Lidového běhu a Běhů dětí Kopřivnicí budou probíhat u městského úřadu, kde povedou také trasy.

Házenkáři Kopřivnice vás po 26 letech zvou na evropský pohár. O nadcházejícím víkendu přivítají na domácí palubovce hned dvakrát islandský celek UMF Selfoss 1936. První utkání se uskuteční v sobotu 18. září v 15 hodin, odveta je na programu hned druhý den, v neděli 19. září, od 18 hodin. Oba zápasy se odehrají ve Sportovní hale ZŠ Emila Zátopka.

 

13. 9. 2021

Z důvodu pokračujících stavebních prací v centru města dojde v týdnu od 13. září k rozšíření plochy záboru veřejného prostranství. Průchod pro pěší však zůstane zachován.

 

 

 

 

 

Ke kulturnímu dědictví venkova patří i kostely, kapličky, boží muka či sloupky s obrázky svatých. Jednou takovou drobou sakrální památkou ve Větřkovicích v Lubině je „Cyrilek“. Jedná se o sloupek se schránkou, ve které je umístěn obrázek sv. Cyrila a Metoděje. Cyrilek je od nepaměti „strážcem“ – původně obyčejné polní cesty.“ z Větřkovic na Hájov a je neodmyslitelně svázán s vědomím občanů a pamětníků bývalé obce Větřkovice. Od Cyrilka je výhled na hrad, Větřkovskou hůrku, Kazničov, Radhošť, Červený kámen. Kdysi kolem něj chodila procesí na Hukvaldy. Po léta se o něj starali místní starousedlíci, rodina Poláškových, pak Švrčkových. Přesto pomníček zchátral. Aby nezanikl, našla se parta nadšenců, kteří mají rádi svou obec, váží se její historie a tak se rozhodli tuto památku komplexně restaurovat a zachovat ji pro příští generace. Foto, kde lze spatřit postavy sv. Cyrila a Metoděje, bylo pořízeno někdy kolem roku 1960, pak už obrázek Cyrila a Metoděje slunce vypálilo do ztracena. O jeho obnovu se postarala Petra sobková z Lubiny. Restaurovaná památka byla znovu umístěna na původní místo ke dni státního svátku „Den slovanských věrozvěstů 5. července 2021“. Slavnostní vysvěcení a požehnání Cyrilkovi provedl dne 7. 7. 2021 páter Jurečka.

 

Po zahájení školního roku je již dostupná statistika počtu všech prvňáčků ve školách v Kopřivnici a místních částech. Celkově je obsazeno 13 tříd a to 217 prvňáčky, dalších 9 žáků eviduje Základní a mateřská škola Motýlek, při ZŠ dr. Milady Horákové je navíc otevřena jedna přípravná třída, kterou navštěvuje 12 dětí. Nejvíce nových školáků a to 51 má základní a mateřská škola 17. listopadu, o osm méně jich chodí do ZŠ E. Zátopka. Šest dětí nastoupilo do ZŠ F. Bayera a 11 do malotřídky v Lubině.

 

Majitelé rodinných domů v Kopřivnici a místních částech mohou žádat o nádobu na sběr plastových a kovových obalů. Zájemci obdrží sběrnou nádobu o objemu 240 litrů do bezplatné výpůjčky od města na základě podepsané smlouvy. ELKOPLAST CZ, s. r. o. dodal Kopřivnici 1000 nádob v hodnotě 907 500 korun. Tyto nádoby nahradí od nového roku žluté plastové pytle, které odbor životního prostředí již nebude zájemcům rozdávat. Žádosti o sběrné nádoby je možno podat buď elektronicky nebo telefonicky. Po desetiletém období přejde nádoba do vlastnictví žadatele. Podmínkou pro přidělení nádoby je trvalý pobyt na území Kopřivnice včetně místních částí a druhou je nulový nedoplatek za odpady.

 

Po roční pauze kopřivnická radnice opět prostřednictvím průzkumu ověřuje, jak jsou klienti spokojeni se službami a přístupem místních úředníků. V průběhu týdne proto byli vybraní návštěvníci našeho městského úřadu osloveni ve vestibulu středoškolskými praktikanty a požádáni o vyplnění krátkého anonymního dotazníku. Hlavním cílem šetření je získat podněty pro další zlepšování služeb úřadu, s náměty radnice pracuje a v minulých letech díky tomu například přibyly na chodbách automaty na kávu a vodu. Hodnotí se známkami jako ve škole a dlouhodobě lidé místním úředníkům udělují výborné vysvědčení.

 

Celorepubliková akce ukliďme Česko na podzim pokračuje v sobotu 18. 9. Dobrovolníci se mohou zaregistrovat přes webové stránky uklidmesvet.cz. Kopřivnická radnice podporuje úklid již čtvrtým rokem. Všem zájemcům – spolkům i jednotlivcům poskytne pytle na odpad a po domluvě zajistí jejich odvoz. Koordinátorem akce je Lucie Kubalcová, vedoucí oddělení technické ochrany životního prostředí a řadu informací ohledně uklízených lokalit najdete na webu uklidmesvet.cz

 

Před Ringhofferovou vilou je dočasně instalováno pletivo a probíhá zde oprava schodiště v rámci reklamace. Objekt byl slavnostně otevřen před třemi lety a především v zimě se na schodech držela voda. Vyspádování schodiště se tak již dříve řešilo aplikací betonové stěrky, ta bohužel popraskala, a nyní tak dochází k broušení samotného monolitu schodiště. Záruční oprava Opravy mají být dokončeny nejpozději do 16. září.

 

Pokud nevíte, co s koši, plnými jablek, můžete využít moštárnu v Kopřivnici, kterou již více než 30 let provozují místní zahrádkáři. Moštárna sídlí v suterénu Domu zahrádkářů na příborské ulici za Myší dírou. Od 6. září se moštuje pro veřejnost, s jablky, může přijít kdokoli. Moštuje se kvalitní, čisté ovoce (přezrálé a nekvalitní může obsluha odmítnout zpracovat. Je otevřeno každé pondělí od 13 do 17 hod, v případě velkého zájmu i déle. Moštování je možné pouze po telefonickém objednání. Množství vylisované šťávy záleží na kvalitě a šťavnatosti ovoce. Litr vylisovaného moštu stojí 5 korun. Otevřeno bude do 25. října.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice