18. 2. 2019

Ve středu 13. února se sešli na radnici lidé zapojení do plánování sociálních služeb. Na prvním veřejném jednání jim byly podány informace o plnění III. střednědobého plánu, o přípravě mapování potřeb pečujících osob a v diskuzi byly tématem problémy seniorů a osob se zdravotním postižením, znevýhodněním nebo jiným omezením. Druhé veřejné jednání pracovních skupin bude zaměřené na osoby v tíživé životní situaci, je naplánováno na středu 20. února opět od 15 hodin v 10. patře radnice.

 

Žáci devátých tříd mají poslední dny na to se rozhodnout, na jakou střední školu si podají přihlášku, mají možnost podat maximálně dvě přihlášky, a to nejpozději 1. března. Krajské střední školy mohou deváťáky lákat například na krajská stipendia. Ta měla vloni prokazatelný úspěch. Moravskoslezský kraj vydal publikaci s názvem „Nabídka oborů vzdělání na středních školách zřizovaných Moravskoslezským krajem“, která by měla ulehčit výběrprofese. Publikace uchazeči poskytne přehled škol a další užitečné informace. V Kopřivnici má stipendijní podporu obor SOU machanik seřizovač.

 

Čtyřicet pět tisíc korun převzalo Dětské centrum ve čtvrtek 7. 2. od zástupců zdejšího hokejového klubu. Symbolický šek byl výsledkem charitativní dražby dresů hráčů. Inspirací pro tuto podporu naši hokejisté našli již vloni v NHL, kde jsou tyto akce naprosto běžné. Kopřivnický klub má zájem zapojovat se pravidelně i do mimosportovního dění ve městě. První ročník s výtěžkem 60 000 korun byl pro hokejisty povzbuzením pro další charitní akce, za letošní dar si všichni dražitelé dresů zaslouží poděkování. Na slavnostní setkání s hokejisty si připravily děti z Mateřské a základní školy Motýlek krátký program a návštěvu pozdravili jak jinak, než v hokejových dresech. Centrum si podpory velmi váží a příspěvek tentokrát použije na speciální terapie, které pomáhají klientům centra v dalším rozvoji – jsou to hipoterapie, canisterapie, rehabilitační plavání, pracovní terapie a s tím související náklady na dopravu na procedury a svozy dětí.

 

Na drátěných panelech tu je rozmístěna jednoduchá- o to zajímavější expozice – Čeští vědci a jejich vynálezy. Pod hlavičkou projektu Otevřená věda III Akademie věd České republiky vznikla výstava karikatur českých vědců a jejich nejslavnějších objevů. Pamatujete si, kdo první objevil všechny čtyři krevní skupiny? Co mají společného zákony dědičnosti, lodní šroub, čočky a řada dalších světových objevů. Jejich autory jsou čeští vědci, o kterých jste možná ještě v životě neslyšeli. Přitom většinu jejich skvělých objevů a vynálezů používáme dodnes. Poznejte zábavnou formou naše vědce a jejich vynálezy! Výstavu je možno zhlédnout v čítárně knihovny v kulturním domě do 29. 3. 2019.

 

DDM Kopřivnice ve spolupráci s radnicí, kabelovou TV, kulturním domem, MŠ a ZŠ v Kopřivnici vyhlašuje 25. ročník soutěžní přehlídky dětských a mladých zpěváků. V minulosti se konala pod různými názvy, v posledních deseti letech je pojmenování ovlivněno populárními televizními soutěžemi a tak již šestým rok nese název Koprstar. Celá akce začíná castingem, ty se budou konat od 18. února na všech základních a některých mateřských školách, poslední proběhne 7. března od 16 hodin v DDM. Dalším výběrem projdou mladí zpěváci v semifinále, které se koná 20. března a finále proběhne v kinosále kulturního domu 2. dubna od 15:30. Tam vystoupí jako host i vítěz minikorpstar, který bude znám po finálovém odpoledni 13. března. Do celé akce se zapojuje každoročně kolem 500 zpěváků ve všech kategoriích.

 

Vila Machů nabízí v úterý 19. 2. cestovatelskou přednášku Petry Mückové o Izraeli, od 18 hod.

 

Přednáška „Spotřebitelské právo v denním životě“ je připravena v rámci cyklu aktivní senior, v klubu na Sokolovské ve čtvrtek 21. 2.

 

Rozšířená nabídka KTKdigi se od 1. února 2019 rozrostla o další dva tématické kanály. National Geographic a National Geographic Wild najdou diváci nyní v rámci programových balíčků Rozšířená nabídka a Thematic HD. National Geographic v ysílá převážně dokumentární filmy vlastní produkce. Začal vysílat ve Velké Británii v roce 1997. Nat Geo Wild vysílá od 1. března 2007, od 1.2. by National Geographic Wild. Podle upraveného názvu se mění i logo a grafika stanice. Nadále nabízí pořady o oceánech, národních parcích, divočině a nebezpečených zvířatech. Věděli jste, že existuje celkem 37 druhů kočkovitých šelem nebo že se lvi ve volné přírodě dožívají až 15 let? Cyklus dokumentů poběží celý únor, speciální premiérové díly každou neděli od 18 hodin.

 

Lašské muzeum v parku letos jako prvního autora představilo ve čtvrtek 31. ledna výtvarníka Josefa Blechu. Jméno znají znalci výtvarného umění nejen u nás, ale také ve světě, a to zejména díky jeho portrétním karikaturám. Nejraději tvoří osobnosti zabývajících se uměním. Do lašského muzea přivezl úzký výběr kolekce na téma Karikatura v hudbě, hudba v karikatuře. Rád navštěvuje koncerty a jeho tvorba je významně ovlivněna hudebním světem – vznikly tak karikatury Boba Dylana, Micka Jaggera, Jimi Hendrixe a mnoha dalších. S kreslením začal v roce 1976. Kreslení je pro něj odreagování a relax, protipól ke stresující manažerské práci. Na kontě má přes 40 výstav.

 

15. 2. 2019

V Beskydech začíná tradiční mapování velkých šelem. Po čtyři dny zde budou stopy rysů, vlků a medvědů hledat pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků, k nimž se o víkendu připojí další zájemci. Ve stejném termínu proběhne letos poprvé mapování šelem v příhraniční části CHKO Bílé Karpaty. Mapování velkých šelem v Beskydech se uskuteční už po pětatřicáté, poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, se zjišťuje, kolik šelem se v území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních pohybuje. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem 10 až 12 rysů. Vzácnější jsou vlci a medvědi, kteří zde žijí v počtu několika málo jedinců.

 

Hasiči chystají Masopustní průvod, který projde obcí Mniší, v sobotu 16. 2. 2019, od 13 hodin.

 

Vila Machů chystá Listování pro děti i dospělé. Listovat se bude v sobotu 16. 2. od 14 hodin v cestopisech Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky, účinkují Pavel Oubram a Tomáš Drápela, připomenou, že M. Zikmund v únoru slaví 100 let.

 

Nezapomeňte na Tradiční valentýnskou pouť v Příboře. 17. února bude připraven jarmark s historickým programem dobových divadelních skečů, středověkými soutěžními disciplínami pro děti i dospělé, dobovou muzikou, přehlídkou tradičních řemesel – 8.00 – 16.00.

 

Pravidelnou nedělní pohádku nabízí v neděli 17. 2. kino, Divadlo Aldente zahraje pohádku Rozárčina postýlka, v 15:30.

 

Městská knihovna Kopřivnice zve na besedu Indie – divoká a nespoutaná. Přednáší Michal Štěpánek, v pondělí 18. 2. 2019, od 18 hod.

 

Divadelní představení S tvojí dcerou ne, chystá KDK na pondělí 18. 2., od 19 hod. Představí se Petr Nárožný a Naďa Konvalinková.

Kopřivnická deska. V pátek 15. února od 17.00 hod. v Domě dětí a mládeže Kopřivnice si všechny malé, velké děti i dospělí mohou přijít zahrát deskové a karetní hry. Připraveno je kolem 100 her. Volné hraní od 17:00 – 19:00 pro děti, do 24:00 pro dospělé. Vstupné 20 Kč. S sebou přezuvky, svačinu, pití. V DDM možnost si uvařit čaj a kávu. Více na tel. čísle 556 812 204.

 

V pátek 15. února od 19.30 hod. v Kulturním domě Štramberk se uskuteční 29. ročník Obecního bálu. K tanci a poslechu hraje skupina Duet+ a cimbálová muzika.

 

PRO DĚTI: Výlet do ZOO. Bratrská jednota baptistů pořádá v sobotu 16. února od 15.00 hod. v centru Dětské misie „Salaš“ na ulici Jičínská 549. Čeká na vás barevná výzdoba, bujaré křepčení, krátké povídání, veselé soutěžení o sladké odměny, lahodné občerstvení a pestrá tombola. V ceně vyhrávající los do tomboly.

 

V sobotu 16. února od 14.00 hod. ve Vile Machů se uskuteční LiStOVáNí Legenda Z+H – divadelní představení pro dospělé, které potěší i školáky. Cílem tohoto LiStOVáNí je přiblížit pány Zikmunda a Hanzelku dnešním generacím, kterým vše připadá tak samozřejmé a netuší, že tihle dva byli a navždy budou opravdoví „frajeři“. Legenda Z+H v českém cestopisu nikdy nepomine. A jak už to s LiStOVáNím bývá, dá se s tím očekávat i spousta legrace. Účinkují Pavel Oubram a Tomáš Drápela.

 

UMĚNÍ V KINĚ: G. Donizetti: Lucie z Lammermooru. Opera autora Gaetana Donizettiho ožije na plátně kina Kopřivnice v sobotu 16. února od 17.30 hod. Natalie Dessay triumfovala ve velice úspěšné inscenaci Mary Zimmerman jako křehká hrdinka tohoto Donizettiho díla při premiéře, která zahájila operní sezónu 2007/2008. Teď se k této roli nevinné mladé ženy dohnané k šílenství vrací po boku Josepha Calleji, který ztvární jejího milence Edgarda.

 

Veselení a mše o pouti sv. Valentina v Příboře. Tradiční pouť – jarmark s historickým programem dobových divadelních skečů, středověkými soutěžními disciplínami pro děti i dospělé, dobovou muzikou, přehlídkou tradičních řemesel proběhne v neděli 17. února od 9.00 hod. v prostranství okolo kostela sv. Valentina. Dobový kolorit dávných jarmarků dotvoří potulní muzikanti, komedianti i řemeslníci. Pro děti i dospělé je připravena střelnice z luků a kuší, historická kapela, divadélko, dobové soutěže a hry. Malí a nejmenší návštěvníci mohou vyzkoušet dřevěný kolotoč. Prohlídnout si můžete zvěřince hospodářských zvířat a třeba i povozit na oslíkovi. Nebude chybět ani spousta lahodných pochutin a moků. Mše v kostele sv. Valentina v 9:30 hod. Kostel bude zpřístupněn od 10:45 do 14:00 hod.

 

Valentinské přástky v Příboře. Praktická ukázka vybrané tradiční rukodělné výroby spojená s možností vyzkoušení se uskuteční v neděli 17. února od 9.00 hod. v Muzeu a pamětní síni Sigmunda Freuda. U příležitosti příborské Valentinské pouti muzeum otevřeno mimo běžnou otevírací dobu. Zároveň si můžete prohlédnout výstavu Zboží ukryté v roce 1938.

 

DIVADLO: Mlsná Koza, Štramberk. V neděli 17. února Divadélko Mlsná koza pořádá od 10.00 hod. v cukrárně U Hezounu pohádku pro zvídavé děti a jejich rodiče. Odehraje se první z příběhů s názvem Kolem světa. Vhodné pro děti od 3 let, děti do 3 let pouze v doprovodu rodičů.

 

Kino v Kopřivnici zve na divadlo Aldente: Rozárčina postýlka. Magická, snová a bláznivá pohádka o nepořádné holčičce Rozárce. Rozárka se kouzlem zmenší a zabloudí pod svou vlastní postelí. Tam nachází věci, které pod postel sama zahodila! Bojovné a rozpínající se chuchvalce prachu, veselý ohryzek se zlomenou stopkou, smutnou ponožku bez kamarádky… Najde tam i svého ztraceného hodňouška a ušatce Myšáčka? A stane se z ní pak pořádná holčička? Pravidelná divadelní nedělní pohádka se uskuteční v neděli 17. února od 15.30 hod.

 

Tkaní na kolíkovém stávku ve Štramberku.V rámci rodinní akademie v neděli 17. února od 16.00 hod. v Městské knihovně Štramberk si můžete přijít vyzkoušet sami si utkat na kotlíkovém stavu.

 

13. 2. 2019

Daruj plazmu na Valentýna a vyhraj wellness pro dva. Transfúzní oddělení Nemocnice Nový Jičín Vás zve na valentýnskou akci pro dárce plazmy. Přijďte 14. 2. 2018 darovat krev a zapojte se tak do slosování o 3 poukazy do wellness pro 2 osoby v hotelu Abácie.

  

Město Kopřivnice aktuálně nabízí byty o velikosti 1+2 za podmínky přistoupení k dluhu a to na ulici Obránců Míru. Nabídka je určena široké veřejnosti. Vyplněná přihláška se odevzdává v neprůhledné a zapečetěné obálce nejpozději do 18. února do 16 hodin na radnici, na oddělení bytové správy.

 

Radnice začne distribuovat složenky za psy pro rok 2019. Na složenkách bude uvedena nejen jejich výše, ale i termín splatnosti poplatku. Podle schválené vyhlášky se poplatek platí podle místa trvalého bydliště za každého psa staršího tří měsíců. Za psy v panelovém domě činí poplatek tisíc korun, za dva psy pak 2 500 korun. Nejméně zaplatí důchodci, kteří žijí v Kopřivnici v rodinném domku, ti za svého psa zaplatí stokorunu stejně jako držitelé psů v místních částech. Splatnost poplatku se odvíjí od výše poplatku. Pokud je poplatek stanoven do 500 korun ročně, je splatný nejpozději do 28. února. V případě, že je vyšší než 500 korun za rok, může si poplatník zvolit jeho zaplacení ve čtyřech stejných splátkách, a to do 28. února, 31. května, 31. července a 31. října daného roku. Pokud majitel psa poplatek v daném termínu neuhradí, může mu jej správce poplatku podle schválené vyhlášky zvýšit až na trojnásobek.

 

Radnice zkoumá další starou skládku v Kopřivnici. Hydrogeologové podle odebraných vzorku mají za úkol zjistit, zda je půda kontaminovaná. Zkušenosti s podobným průzkumem již radnice získala před 8 lety, kdy se podařilo díky monitoringu odhalit a odstranit ekologické zátěže na desíti lokalitách v Kopřivnici a nejbližším okolí. Tentokrát probíhá průzkum v oblasti za čističkou odpadních vod. V lokalitě mezi původním tokem Kopřivničky a novým korytem vznikla skládka již cca před 40 lety. To se sem měl vyvážet stavební odpad při stavbě nové Kopřivnice. Na ploše zůstaly kusy betonu a železobetonových konstrukcí. Před časem ale místní lidé oznámili, že by tam mohl být i nebezpečný odpad. Kopřivnická radnice objednala průzkum u firmy Vodní zdroje Ekomonitor. Celkem má v plánu 15 nevystrojených sond a 6 vrtů. Hledání   nebezpečného odpadu přijde radnici na 900 000 korun. Do poloviny března by měly být dokončeny rozbory. V případě, že tu budou nebezpečné odpady zjištěny, budou zavřeny nebo vytěženy, to ukáže analýza rizik.

 

 Poprvé se před třemi lety ve vestibulu radnice objevily panely s prvotním návrhem proměny centra města. V pondělí 4. 2. byla na stejném místě zahájena další výstava věnující se podrobně modernizaci centra Kopřivnice. Nabízí návštěvníkům nové vizualizace budoucího vzhledu centrálního veřejného prostoru a plán prací v jednotlivých fázích projektu, vybavení centrální plochy, městském mobiliáři a informace o průběhu dosavadních jednání o proměně tváře města. Radnice nechala vyhotovit velký banner a dvanáct informačních panelů, na kterých se snaží zodpovědět nejčastější a nejzásadnější otázky týkající se této velké investiční akce. Výstavu uvedl starosta města s tím, že lidé se budou takto moci takto seznámit s plánovanou rekonstrukcí a také jednoduše nahlédnout do minulosti tohoto záměru. Vernisáže se kromě vedení města účastnil i autorský tým pod vedením architekta Kamila Mrvy. Expozici připravila společnost Plus Design & Marketing s.r.o. pod vedením Petra Čaníka.

 

Turisté v jihoamerické poušti Atacama mohou zažít jedinečnou šestihodinovou jízdu, která je dostane až do výšky 5700 metrů nad mořem. Vozí je při tom unikátní terénní autobus, který je postaven na podvozku TATRA PHOENIX. Zajímavostí jsou hned tři řiditelné nápravy, které vozu propůjčují výborné manévrovací schopnosti. Ty jsou potřebné na úzkých horských silničkách, v prudkých stoupáních a klesáních i v dunových polích. Vůz je vybaven třemi monitory a čtyřmi kamerami, jedna z nich je dokonce infračervená a umožňuje jak bezpečnou jízdu v noci, tak také pozorovat například hvězdy nebo noční život místních zvířat.

 

Dětské zastupitelstvo Kopřivnice po roce pořádá diskuzí mezi žáky základních škol a představiteli města Kopřivnice. Bude se konat ve středu 20. února od 9 do 11:30 v 10. patře radnice. Z každé kopřivnické základní školy by mělo přijít diskutovat 6 žáků z 2. stupně. Cílem je žáky naučit vyhledávat a zprostředkovávat si informace, motivovat je nebát se vyjádřit svůj názor a participovat, a obohatit je o nové informace z dění ve městě. Tématem budou například problémy města Kopřivnice z hlediska mladých lidí, centrum našeho města, informovanosti veřejnosti a v čem vidí mladí jedinečnost našeho města.

 

Valentýnský večer se chystá ve Vile Machů ve čtvrtek 14. 2., od 18:00 tu bude vyhrávat LAM TRIO

 

Tragédie Maryša zaplní KDK ve čtvrtek 14. 2., divadelní představení v rámci předplatného přiveze Divadlo Petra Bezruče (Ostrava), v hlavní roli Pavla Gajdošíková, začátek je v 19 hod.

 

„Pro tebe cokoliv“ je výborná francouzská komedie, HRAJÍ: Jana Paulová, Pavel Zedníček ve čtvrtek 14.2. v BD v NJ od 19 hod.

 

Základní škola v Lubině neúnavně pomáhá. Letos se celá škola zapojila do 7. ročníku projektu Sněhuláci pro Afriku, jehož cílem je pomoci dětem v Africe ke vzdělání. Akci organizuje nezisková organizace Kola pro Afriku. Cílem je postavit co nejvíce sněhuláků, pomáhá dobrovolné startovné 10 kč za každého sněhuláka. V lubině kvůli přechodnému nedostatku sněhu postavili sněhuláka v tělocičně, stačilo, když si děti oblékly bílá trička a bílé ponožky. Celkem se vybralo 2.282 Kč – přispěli rodiče, děti a pracovníci Městského úřadu.

 

11. 2. 2019

Soutěž o publikaci „Vyrobeno v Tatře, ale tatrovka to není“. Věnovalo Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře. Soutěžní otázka: Kolik exponátů bylo k vidění na výstavě „Vyrobeno v Tatře, ale tatrovka to není“?

  1. A) 100 b) 350 c) 1000

Odpovědi posílejte ve tvaru vaše jméno mezera a odpověď prostřednictvím sms na telefonní číslo           774 599 474

 

Nebo prostřednictvím formuláře na www.ktkstudio.cz/soutez. Uzávěrka: středa 13. února 2019 v 10:00 hod.  

 

O výhercích budeme informovat v dalším vydání KM a na webových stránkách KTK. Kniha je připravena k převzetí ve studiu KTK.

 

Mladý, asi tříletý medvěd hnědý se pohybuje kolem Ostravice a Starých Hamrů v Beskydech. Není plachý, už jej zahlédlo několik turistů či lesníků. Zřejmě jde o jednoho ze dvou medvědů, kteří se v posledních měsících v Beskydech vyskytují. Medvěd hnědý se podle lesníků zdržuje v údolí potoka Řečice ve Starých Hamrech. Asi tříletého jedince tu poprvé lidé viděli 17. ledna. Šelma se pravidelně vrací do přezimovací obůrky Jatný, odkud odchází do údolí. Strhla už tři jeleny. Ochránci přírody se medvěda pokusili vypudit hlukem. To se na chvíli podařilo, později se ale šelma na zimoviště vrátila.

 

Nemocnice Nový Jičín dnes 4. 2. 2019 s ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci v regionu vyhlásila plošný zákaz návštěv. Důvodem je zvýšený počet akutních respiračních onemocnění v Moravskoslezském kraji. Jde o preventivní opatření, jehož cílem je chránit pacienty a zabránit šíření onemocnění. Platnost tohoto opatření bude ukončena neprodleně po zlepšení epidemiologické situace.

 

 

KTK nabízí nový kanál pro kutily – Hobby TV. Za vznikem televize stojí společnost S&P Sales House, která je známá tvorbou stanic MŇAM TV a MŇAU TV. Všechny tři kanály jsou součástí Základní nabídky. HOBBY TV chce být inspirací pro každého – jak pro ženy tak pro muže, pro všechny věkové skupiny. Je zaměřen na architekturu, interiérový design a zahradu, ale na své si přijdou i fanoušci, jež rádi sledují pořady o zvířatech, vaření, módě, kultuře, hudbě, cestování a spoustu dalších témat.

 

Lidé mohou do konce února nominovat výjimečné osobnosti, ale i společensky odpovědné organizace, firmy či obce. Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost a anketu Osobnost Moravskoslezského kraje vyhlásil hejtman Ivo Vondrák koncem minulého roku. Nominace může veřejnost zasílat do konce února, slavnostní vyhlášení je plánováno na květen tohoto roku. Anketa Osobnost Moravskoslezského kraje upozorňuje na výjimečné osobnosti severní Moravy a Slezska už druhým rokem. Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost budou letos předány podesáté.

 

Příbor chystá veřejné licitační řízení o prodeji nemovitostí v lokalitě Za školou Npor. Loma. Předmětem prodeje je 35 pozemků pro výstavbu rodinných domů. K hranicím pozemků budou přivedeny veškeré inženýrské sítě. Pro výstavbu v dotyčné lokalitě jsou vypracovány závazné regulativy, jichž účelem je dosažení harmonického prostředí v návaznosti na stávající zástavbu a na otevřenou krajinu. Licitační řízení je naplánováno na 4. a 5. března.

 

Městská knihovna Kopřivnice zve děti v úterý 12. 2.  na tvůrčí dílnu k Valentýnu. V knihovně budeme vyrábět různé drobné dárečky s motivem srdce, od 13 do 17:30 hod.

 

Nenechte si ujít přednášku Úvod do homeopatické léčby, 12. 2. s Hankou Chocholatou. V Divotvůrně na Kadláčkově ulici od 18:00 hod.

 

Městská knihovna Kopřivnice v rámci cestovatelského cyklu zve na besedu o putování po Kubě s názvem Kuba – perla Karibiku. V úterý 12. 2. 2019 od 18 hodin se představí Darina Klichová.

 

Veřejné jednání pracovních skupin, zaměřené na seniory a osoby se zdravotním postižením, znevýhodněným a jiným omezením, v rámci plánování sociálních služeb se koná ve středu 13. 2. na radnici od 15 hodin.

 

Ve středu 13. 2. od 17:30 ve vile Machů přednáší P. Roman Macura na téma KŘESŤANSTVÍ.

 

Oprava plynovodu nad základní školou Emila Zátopka si vyžádala pokácení tří břízek, z aleje, která lemuje ulici pod bílou horou. Plynaři tady připravují rekonstrukci stávajících nízkotlakých ocelových plynovodů a plynových přípojek na ulicích Pod Bílou horou, Ke Koryčce, Školní a Záhumenní. Bylo nutné odstranit stromový porost nad stávajícím vedením, povolení města bylo vystaveno pro skácení 3 bříz a 1 borovice vejmutovky. Pokácené dřevo zůstává ve vlastnictví města a bude následně prodáváno občanům dle pořadníku, který vede fa Slumeko.

 

V úterý 22. ledna proběhlo v Novém Jičíně vyhlášení a ocenění nejlepších policistů územního odboru Nový Jičín za rok 2018. Za mimořádné pracovní úspěchy si ocenění nejlepší pracovník převzalo 13 policistů, z Kopřivnického obvodního oddělení to byla Vlasta Petrášová. Celkem 15 policistů si převzalo medaile „Za věrnost“, tedy za déle jak 10 let trvání služby. Medaili třetího stupně z Kopřivnice získal Marek Mičaník. Medaili policejního prezidenta „Za zásluhy o bezpečnost“ získal z místního obvodního oddělení Tomáš Jaroň. Slavnostní shromáždění bylo ukončeno oceněním sportovcům roku 2018.

 

Stovkám pacientů už pomohla Ordinace pro chudé v Ostravě. Zdravotnické zařízení od loňského ledna provozuje místní pobočka Armády spásy. Dostupnou lékařskou pomoc využívají hlavně lidé bez domova, sociálně slabší nebo třeba senioři. Celkem ji za tu dobu navštívilo přes 800 pacientů. Nejčastěji přicházejí lidi s akutními zdravotními potížemi. V zimě je to nachlazení, kašel, zánět průdušek, někdy i zápal plic. Často jsou to i rány, kožní choroby, kardiovaskulární nemoci.

 

8. 2. 2019

Vloni poprvé veřejnost vybírala Osobnost Moravskoslezského kraje, občané kraje nominovali celkem 53 lidí. První titul získal herec, režisér, pamětník holocaustu a bojovník za svobodu Luděk Eliáš. Letos výzva pokračuje. Znáte ve svém okolí někoho, kdo si zaslouží ocenit za zásluhy o rozvoj Moravskoslezského kraje nebo jiné výjimečné činy? Nominujte ho. Může to být politik, lékař, umělec nebo třeba ‚jen‘ teta ze sousedství. Své návrhy nám můžete opět zaslat až do konce února 2019. Na stránkách MS kraje je k dispozici anketní lístek, který odešlete elektronicky nebo poštou na moravskoslezský krajský úřad. www.msk.cz

 

Téměř ke třem desítkám událostí vyjely v souvislosti se silným větrem jednotky profesionálních, dobrovolných a podnikových hasičů na území Moravskoslezského kraje zhruba od páteční 21. hodiny do sobotního rána. Přes den pak přibývaly další. Kopřivnická jednotka byla povolána k osmi událostem. Šlo hlavně o odstraňování spadlých stromů a provizorní opravy střešní krytiny na rodinných domech i veřejných budovách. Asi největší škodu způsobil pád ocelové konstrukce z budovy České spořitelny. Hasiči zabezpečili místo zásahu, provedli rozřezání a nastříhání konstrukce pomocí kotoučové rozbrušovací pily a hydraulického vyprošťovacího zařízení. události musela dokumentovat policie, poryvem větru plechový kontejner určený na oblečení poškodil osobní automobil, stromy a větve padaly na auta, na domy a ploty. Ještě v úterý těžký sníh poškodil okapový systém na Medical centru. Události se obešly bez zranění.

 

V pátek 8. února v Kulturním domě Štramberk od 15.30 hod. se všechny malé i velké děti mohou těšit na tradiční maškarní ples. Zahraje DJ Stoupa. Pro všechny jsou připravené soutěže a hry. Vystoupí taneční kroužky. Vstupné 40 Kč. Více na tel. čísle 556 813 019.

 

Již tento pátek 8. února od 19.00 hod. v Katolickém domě Kopřivnice se uskuteční tradiční Country bál. K tanci zahraje skupina Cizinci & Kondoři. Během večera si můžete vyzkoušet výuku country tanců v podání skupiny Colorédo v Horních Moštěnic. Dobové kostýmy jsou vítaný. Vstupné 130 Kč. Více na tel. čísle 777 259 160.

 

Děkanátní ples mládeže děkanátu Nový Jičín se uskuteční v pátek 8. února od 19.30 hod. v Kulturním domě Příbor. Vstupenky možno zakoupit na Tickin.cz nebo přímo na místě. Vstupné 100 Kč v předprodeji, na místě 150 Kč. V poslechu a tanci zahraje skupin YPSILON.

 

Zabíjačka na Fojtství v Kopřivnici. V sobotu 9. února od 9.00 hod. v areálu Muzea Fojtství proběhnou ukázky řeznického řemesla a vepřové hody. Od 9.00 hod. můžete zhlédnout ukázky řeznického řemesla, ochutnat tradiční zabíjačkové pochutiny a dobře se pobavit za doprovodu harmoniky. Stejně jako loni bude zabíjačka probíhat pod taktovkou řezníka Milana Žabčíka z Trojanovic, který předvede výrobu jelit, jitrnic a klobás, odpoledne pak bude následovat bourání prasete.

 

PŘEDNÁŠKA v Příboře: Velká cesta škodou 100 do Mongolska. V sobotu 9. února od 16.00 hod. v restauraci U Čápa se uskuteční beseda Jany a Dana Urbanových. Přijďte si poslechnout vyprávění o tom, jak Urbanovi vyrazili ze Strašína přes Pamír do Mongolska, a nakonec do Prahy na Václavák. Sáhli si při tom až na dno, projeli vyprahlou stepí ve 40 stupňových vedrech, topili se v bahně, zapadali sněhem a málem zmrzli, vydrápali se do víc jak 4600 metrů, jeli tam, kam si trumfnou jen velká terénní auta, okradli je, pomohli jim. Několikrát byli na pokraji konce, ale nakonec vyřešili všechny problémy a podařilo se jim ve zdraví vrátit domů. Nyní už se smějí a chtějí svůj příběh předat dál. Na cestu se vydali se Škodou 100 z roku 1969.

 

Maškarní ples pro dospělé. V sobotu 9. února od 19.00 hod. v Katolickém domě Lubina se proběhne ples pořádaný Spartak Lubina. Zahraje skupina Koprock.

 

Sbor dobrovolných hasičů pořádá v sobotu 9. února od 19.00 hod. v sále Obecního domu Hájov tradiční hasičský ples. K tanci a poslechu hraje skupina YPSILON. Těšit se můžete na vystoupení hajovských hasičů.

 

Rodičovské sdružení a vedení ZŠ Emila Zátopka pořádají v sobotu 9. února od 19.30 hod. v Kulturním domě Kopřivnice tradiční ples pro rodiče. Zahraje skupina Sága a Disco. Předprodej vstupenek na ZŠ Emila Zátopka.

 

6. 2. 2019

PŘEDNÁŠKA: Turecko – dechberoucím Kurdistánem Michala Štěpánka je na programu ve čtvrtek 7. 2. 2019 od 18 hod. ve vile Machů.

 

Program v Divotvůrně: „KRKAVČÍ MATKA“ VERONIKA HURDOVÁ – Jak růst a neuhnat se, 7. února 2019 v 17.00. Osobnostní růst se dnes skloňuje ve všech pádech. Hlavně nezůstat na místě. Být stále v obraze. Nenechat si uniknout žádné seberozvojové kurzy a články a knihy. Ale je tohle ten správný směr? Šrumec okolo strhává naši pozornost. Místo do sebe koukáme ven. VERONIKA HURDOVÁ, spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka, zkusí nabídnout jiný pohled. Jak se radovat z ticha, které nosíme uvnitř? Jak se nechat na cestě k vnitřnímu klidu inspirovat dětmi a unschoolingem, pomalým cestováním nebo pozváním smrti do svého života?

 

Ve čtvrtek 7.2. 2019 v 19:00 vystoupí v NJ BD Pavel Žalman Lohonka & SPOL s koncertem 50 let na scéně.

 

V druhé polovině prosince roku 2018 vydalo Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí o poskytnutí dotace Městu Kopřivnice ve výši téměř 80 milionů korun a projekt odkanalizování místních částí Vlčovice a Mniší. Celkové náklady projektu přesáhnou 155 milionů korun a další finance plánuje radnice uhradit ze svého rozpočtu a plánovaného úvěru. Nová kanalizační síť by měla měřit necelých 13 kilometrů a zahájení provozu se předpokládá v září roku 2022. Radnice nyní začne s hledáním stavební firmy a smlouva o dílo by mohla být uzavřena v průběhu září. Samotná stavba tak bude zahájena nejdříve v příštím roce.

 

Na krajském Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku letos vznikne hala pro letecky přepravovaný náklad za více než deset milionů korun. Připravuje se také rozšíření železniční trati, která na letiště vede, aby po ní mohly jezdit velké nákladní vlaky. Budoucnost mošnovského letiště je podle náměstka moravskoslezského hejtmana Jakuba Unucky z ODS právě v nákladní dopravě. Díky novým investorům z oblasti logistiky nyní v mošnovské průmyslové zóně vznikají velká překladiště. Předpokládá se, že do Mošnova bude jezdit deset sedmisetmetrových vlaků za den. Rozpočet na stavbu haly se podle něj pohybuje mezi 10 a 20 miliony korun. Během června – července se začne stavět. Bude modulární, takže pokud budou další zájemci, tak velmi rychle se dá postavit v rámci platného stavebního povolení další modul.

 

Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, jehož cílem je přispívat ke slaďování nabídky a poptávky na regionálním trhu práce, analyzovat jeho problémy a připravovat pro ně řešení, mění svoji formu. Od pátku 1. února 2019 bude fungovat jako samostatný zapsaný spolek s vlastní právní subjektivitou. Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, z. s. se tak po Moravskoslezském inovačním centru (MSIC) a společnosti MS Investice a Development (MSID) stává třetí organizací Moravskoslezského kraje zaměřenou na trh práce a přípravu lidských zdrojů.

 

4. 2. 2019

Nemocnice Nový Jičín dnes 4. 2. 2019 s ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci v regionu vyhlásila plošný zákaz návštěv. Důvodem je zvýšený počet akutních respiračních onemocnění v Moravskoslezském kraji. Jde o preventivní opatření, jehož cílem je chránit pacienty a zabránit šíření onemocnění. Platnost tohoto opatření bude ukončena neprodleně po zlepšení epidemiologické situace.

 

KTK nabízí nový kanál pro kutily – Hobby TV. Za vznikem televize stojí společnost S&P Sales House, která je známá tvorbou stanic MŇAM TV a MŇAU TV. Všechny tři kanály jsou součástí Základní nabídky. HOBBY TV chce být inspirací pro každého – jak pro ženy tak pro muže, pro všechny věkové skupiny. Je zaměřen na architekturu, interiérový design a zahradu, ale na své si přijdou i fanoušci, jež rádi sledují pořady o zvířatech, vaření, módě, kultuře, hudbě, cestování a spoustu dalších témat.

 

Lidé mohou do konce února nominovat výjimečné osobnosti, ale i společensky odpovědné organizace, firmy či obce.

Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost a anketu Osobnost Moravskoslezského kraje vyhlásil hejtman Ivo Vondrák koncem minulého roku. Nominace může veřejnost zasílat do konce února, slavnostní vyhlášení je plánováno na květen tohoto roku. Anketa Osobnost Moravskoslezského kraje upozorňuje na výjimečné osobnosti severní Moravy a Slezska už druhým rokem. Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost budou letos předány podesáté.

 

Příbor chystá veřejné licitační řízení o prodeji nemovitostí v lokalitě Za školou Npor. Loma. Předmětem prodeje je 35 pozemků pro výstavbu rodinných domů. K hranicím pozemků budou přivedeny veškeré inženýrské sítě. Pro výstavbu v dotyčné lokalitě jsou vypracovány závazné regulativy, jichž účelem je dosažení harmonického prostředí v návaznosti na stávající zástavbu a na otevřenou krajinu. Licitační řízení je naplánováno na 4. a 5. března.

 

Kulturní dům v Příboře zve na brilantní komedii: Čarodějky v kuchyni, v úterý 5. 2., od 19:00 , hrají veronika žilková, Michaela Dolinová další.

 

Pokračuje cyklus Aktivní senior 2019 – tentokrát hudebním setkáním ve Vila Machů: „Sejdeme se, zazpíváme, dobrý vtip si k tomu dáme“, ve středu 6. 2. 2019.

 

Dlouhý, Široký a Krátkozraký – středa, 6. února 2019, od 19:00, Nový Jičín, Beskydské divadlo.

 

Oprava plynovodu nad základní školou Emila Zátopka si vyžádala pokácení tří břízek, z aleje, která lemuje ulici pod bílou horou. Plynaři tady připravují rekonstrukci stávajících nízkotlakých ocelových plynovodů a plynových přípojek na ulicích Pod Bílou horou, Ke Koryčce, Školní a Záhumenní. Bylo nutné odstranit stromový porost nad stávajícím vedením, povolení města bylo vystaveno pro skácení 3 bříz a 1 borovice vejmutovky. Pokácené dřevo zůstává ve vlastnictví města a bude následně prodáváno občanům dle pořadníku, který vede fa Slumeko.

 

V úterý 22. ledna proběhlo v Novém Jičíně vyhlášení a ocenění nejlepších policistů územního odboru Nový Jičín za rok 2018. Za mimořádné pracovní úspěchy si ocenění nejlepší pracovník převzalo 13 policistů, z Kopřivnického obvodního oddělení to byla Vlasta Petrášová. Celkem 15 policistů si převzalo medaile „Za věrnost“, tedy za déle jak 10 let trvání služby. Medaili třetího stupně z Kopřivnice získal Marek Mičaník. Medaili policejního prezidenta „Za zásluhy o bezpečnost“ získal z místního obvodního oddělení Tomáš Jaroň. Slavnostní shromáždění bylo ukončeno oceněním sportovcům roku 2018.

 

1. 2. 2019

Průzkum mapuje současnou situaci ve školách a školkách. Nejen v Kopřivnici, ale také v okolních obcích se v těchto dnech ve školách a školkách objevily dotazníky, které mají zmapovat názory pedagogů a rodičů na vnímání současné situace v těchto zařízeních. V rámci průzkumu, který je povinným výstupem v projektu MAP ORP Kopřivnice II, nyní po celkem dvaadvaceti školách a školkách putují tři typy dotazníků: pedagogický, který je dostupný v elektronické formě. Dotazník pro rodiče dětí MŠ a dotazník pro rodiče žáků navštěvujících ZŠ je k dispozici jak v elektronické, tak ve fyzické formě v daném zařízení. Respondenti dotazníků anonymně odpovídají na otázky ve čtyřech oblastech, které zahrnují od vzdělávání, prevence a mimoškolních aktivit, přes vybavení a stravování až po řízení škol a komunikaci. Nutné je uvést pouze zařízení, které jejich dítě navštěvuje. Sběr dat bude probíhat do 15. února letošního roku. S výsledky průzkumu bude seznámena také široká veřejnost.

 

Lidé mohou do konce února nominovat výjimečné osobnosti, ale i společensky odpovědné organizace, firmy či obce.

Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost a anketu Osobnost Moravskoslezského kraje vyhlásil hejtman Ivo Vondrák koncem minulého roku. Nominace může veřejnost zasílat do konce února, slavnostní vyhlášení je plánováno na květen tohoto roku. Anketa Osobnost Moravskoslezského kraje upozorňuje na výjimečné osobnosti severní Moravy a Slezska už druhým rokem. Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost budou letos předány podesáté.

 

Mimořádné odměny čekají v těchto týdnech na všechny pravidelné dárce krve, kteří na transfúzní oddělení Nemocnice Nový Jičín přivedou „novou krev“. Nemocnice pokračuje v akci „Přiveď nového dárce, dostaneš dárek!“, jejímž cílem je zajistit dostatečnou zásobu krve a krevních složek prostřednictvím náboru nových dárců.

Zájemci z řad prvodárců mohou k odběrům přicházet vždy v pondělí a úterý mezi 6:30 a 9:30, a to na transfúzní oddělení Nemocnice Nový Jičín i bez objednávky. Pokud přijdou v doprovodu stálého dárce tohoto transfúzního oddělení, čeká na pravidelného dárce malý dárek. Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Bezplatné dárcovství krve přitom dává nejenom dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také zahrnuje lékařské vyšetření a možnost konzultace s lékařem. Dárce má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.

 

Knihy z piaristické knihovny: Mravné a správné jednání o mládeže cvičení a vychování, Příbor. V pátek 1. února od 17.00 hod. proběhne v přednáškovém sále Muzea a pamětní síně Sigmunda Freuda pokračování v komentovaném čtení z knihy o společenském chování z 18. století. Vstupné 15 Kč.

 

Svátek světel v Kopřivnic. V pátek 1. února v 17.00 hod. proběhne v Divotvůrně obřad věnovaný svátku Hromnic, který je českou verzí původního keltského svátku Imbolc. Čeká vás povídání o původu tohoto svátku a jeho podobách, uctění tradic s ním spojených (poznávání tradičních bylin, koření, jídla, drahých kamenů, zvířecích průvodců), posvěcení svíček a meditace. Vstupné dobrovolné.

 

Country večer v Kopřivnici. V pátek 1. února proběhne od 18.00 hod. v zrcadlovém sále Kulturního domu Kopřivnice první z tematických večerů pro širokou veřejnost bez rozdílu věku, tentokráte zaměřený na výuku sestav country tanců.

 

V pátek 1. února od 20.00 hod. si můžete přijít zaplesat do kulturního domu ve Štramberku spolu s Fotbalovým klubem Štramberk. K tanci a poslechu zahraje ostravská kapela Šajtar.

 

Ledová plochá dráha – z důvodu špatného počasí zrušeno.

 

Rock Bike Party 2019. Hukvaldy. V sobotu 2. února v sále ZŠ Leoše Janáčka Hukvaldy se všichni rockeři a bikeři můžou těšit na zimní párty, na které od 16.00 hod. vystoupí kapely, z nichž každá má nějaké pouto s obcí Hukvaldy. Vystupující kapely: Kazachstán, My Project, Markéta a její mufloni, Slepí křováci, Jo Riittää!, Neklan. Přímo v sále proběhne také BMX exhibice. Vstupné v předprodeji v GTSTORE 100 Kč, na místě 120 Kč.

 

V sobotu 2. února jste od 19.30 hod. zváni na 4. FotBÁL do Katolického domu Kopřivnice, kde proběhne tradiční setkání nejen fanoušků FC Kopřivnice v rytmu disco. K tanci a poslechu zahraje DJ Starling Jay, těšit se můžete na doprovodný program, občerstvení i bohatou „fotbolu“. Doporučený dress code je společensko-sportovní oděv.

 

Malby moderních zahrad: Od Moneta k Matissovi, Kopřivnice. V neděli 3. února od 15.30 hod. v Kině Kopřivnice můžete zhlédnout výstavu Malby moderních zahrad. Tento film představuje magickou cestu, na které diváci zjistí, jak odlišní ve skutečnosti byli Monetovi současníci. Zkoumá odlišné motivy, abstraktní barevnosti, ozdobné i utopické nápady všech Monetových současníků. Filmem provází zanícení kurátoři, umělci i nadšenci.

 

Rozhlas 30. 1. 2019

Město Kopřivnice upozorňuje občany, že z důvodu nepříznivých klimatických podmínek jsou pořadatelé nuceni zrušit Ledovou plochou dráhu, která se měla uskutečnit 2. února. 

 

30. 1. 2019

Přihlášky do dalšího ročníku ligy malé kopané se definitivně uzavřou 31. ledna. Nyní je přihlášeno všech 14 mužstev minulé sezóny plus Delta Frýdlant n. O., jedno místo je tak ještě volné. Bude se hrát každou sobotu od 6. dubna do 26. října s Velikonoční přestávkou a dvouměsíčními prázdninami. Sezóna bude trvat od 6. 4. do 26. 10. 2019. 31. 8. 2019 se hraje Memoriál Jiřího Krejčí.

 

Maškarní rej pro děti chystá DDM Kopřivnice v 1. 2. 2019 v rámci Pololetního příměstského tábora.

 

PŘEDNÁŠKA Svátek světel, Obřad věnovaný svátku Hromnic, který je českou verzí původního keltského svátku Imbolc, chystá Divotvůrna v pátek 1. 2. 2019 od 17.00.

 

První z tématických večerů zaměřených na výuku různých tanečních forem pro veřejnost se koná v pátek 1. 2. od 18 hod. zrcadlový sál v přízemí kdk.

 

Radnice může počítat s takřka osmdesátimilionovou dotací na odkanalizování místních částí Vlčovice a Mniší. Přestože město už mělo dotaci předběžně přislíbenou, formální registraci akce a rozhodnutí o poskytnutí dotace vydalo ministerstvo životního prostředí v polovině prosince. „Pro nás je to signálem, abychom dále zintenzívnili práce na přípravě realizace této rozsáhlé investiční akce, na doložení požadovaných podkladů, včetně například smlouvy s budoucím dodavatelem stavby, máme deset měsíců,“ vysvětlil starosta Kopřivnice Miroslav Kopečný. Radnice podle jeho slov již vybrala administrátora této konkrétní veřejné zakázky a po dokončení všech potřebných podkladů začne s hledáním stavební firmy. „Zahájení soutěže na dodavatele předpokládáme v březnu či dubnu, smlouva o dílo by mohla být uzavřena zhruba v září. Zahájení fyzické realizace je pak pravděpodobné až se začátkem další stavební sezony,“ říká Lenka Šimečková, vedoucí oddělení strategického plánování kopřivnické radnice. Samotná stavba pak bude trvat zhruba tři roky a zahájení provozu nové kanalizace se předpokládá v září 2022. Nová kanalizační síť v Mniší a Vlčovicích bude dlouhá 12,62 kilometru. Projekt předpokládá napojení třinácti set dvaceti ekvivalentních obyvatel a tím, že splaškové vody z obou místních částí budou končit na čističce, má dojít ke znatelnému snížení znečištění vody v Lubině a dalších tocích.

 

Chcete vědět jaké máte IQ? Vyzkoušejte testování pro veřejnost, společnosti Mensa české republiky. Mensa je mezinárodní organizace sdružující lidi s IQ mezi horními dvěma procenty populace, má přes 130.000 členů ve sto zemích světa. Podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice. Testování IQ probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného standardizovaného testu. Ten není závislý na nabytých vědomostech, kulturním, jazykovém a společenském zázemí. Jedná se o vyhledávání logických vazeb mezi grafickými symboly. Každý, kdo se zúčastní mensovního testu, dostane potvrzení o absolvování s udaným IQ. V případě testování dětí dostanou výsledky do rukou rodiče, kteří je pak mohou využít pro další rozvoj dítěte. V případě zájmu o testování, sledujte stránky Mensa.cz, každé testování pro veřejnost se zde objeví. Zde je potřeba sledovat, jestli je testování určeno dospělým nebo dětem. Na vyhlášený termín se mohou hlásit zájemci přímo elektronickou cestou.

 

Ke konci roku 2018 naše radnice eviduje 21 896 Kopřivničanů včetně místních částí. Oproti roku 2017 je to o 175 obyvatelů méně, zato dětí se narodilo loni o 22 více. Bylo to 133 chlapců a 129 dívek. Zemřelo 119 mužů a 101 žen. Dochází také k poklesu počtu osob s úřední adresou na radnici, ke konci roku 2018 bylo evidováno 1363 osob. Stále platí, že víc lidí z města odchází, než se do něj stěhuje. Minulý rok se do Kopřivnice přistěhovalo 222 osob a z města se odstěhovalo 489 osob. Pokud se podíváme na delší časový úsek, tak za posledních 10 let došlo k poklesu počtu obyvatel Kopřivnice o 1276 osob.

 

Policisté v Moravskoslezském kraji za uplynulý rok evidují téměř 10000 dopravních nehod, z toho 1 229 se stalo na území okresu Nový Jičín. číslo roste v průměru o 20 nehod ročně, i tak je Novojičínsko na tom dobře, v kraji je to druhé místo s nejmenší nehodovostí. Hlavní příčinou nehod na Novojičínsku byl v loňském roce nesprávný způsob jízdy (a to zhruba v 55%). nepřiměřená rychlost a nedání přednosti. V 54 případech byl u viníka dopravní nehody prokázán alkohol.

K největšímu počtu evidovaných dopravních nehod došlo během měsíce srpna (126) a měsíce září (127), a časově -mezi 15:00 až 18:00 hodinou. Došlo k usmrcení osmi osob. Celkem došlo ke 40 dopravním nehodám s účastí motocyklů nad 50 ccm.

 

Situace na pracovním trhu odpovídala vloni v prosinci běžnému vývoji ke konci roku, kdy postupně končí sezonní práce, což se projevilo nárůstem o 3 desetiny procenta na 3,1%. 31. prosinci bylo bez práce přes 231 500 lidí, což je nejnižší číslo za posledních 22 let. V nabídce je rekordních 324 tisíc volných míst. Největší poptávka je po montážních dělnících, řidičích nákladních aut a vysokozdvižných vozíků, skladnících a pomocných manipulačních pracovnících.

Náš kraj stále regionem s nejvyšším podílem nezaměstnaných což je 4,7 procenta. Práci na konci měsíce nemělo 39 789 lidí. Poměr počtu žadatelů k počtu pracovních pozic je 2,3.

Na konci roku bylo na Novojičínsku bez práce 3245 lidí, míra nezaměstnanosti vzrostla na 3 procenta. V nabídce bylo 2939 pracovních pozic. V Kopřivnici je k dispozici je celkem 898míst a 923 uchazečů o práci.  Míra nezaměstnanosti činí 3,21. Nově se na prac. úřadu zaregistrovalo 180 uchazečů o zaměstnání.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice