17. 6. 2019

Společný nákup elektřiny a plynu pro obyvatele Kopřivnice s podporou města se dostává do své další fáze. Elektronická aukce se konala 11. června 2019. Za město a všechny přihlášené ji sledoval energetik města Roman Beneš. Nyní přijde na řadu klasické uzavírání smluv. Ty se budou s jednotlivými přihlášenými účastníky podepisovat na obvyklém kontaktním místě, tedy v budově radnice v místnosti číslo 165. Smlouvy na dodávku plynu a elektřiny bude za vítězného dodavatele bude uzavírat společnost Marandis, s. r. o, v termínu od 17. června do 3. července 2019, každé pondělí a středu od 13 do 17 hodin. Smlouvy se uzavírají na dobu určitou, tedy na 2 roky. Pro ty, kteří se do společného nákupu elektřiny a plynu zaregistrovali, není povinnost smlouvu s vítězným dodavatelem z aukce uzavřít. Nicméně po zkušenostech z tří předcházejících společných nákupů elektřiny a plynu bývají jak vysoutěžená cena, tak podmínky velice příznivé. Do probíhajícího společného nákupu elektřiny a plynu pro občany Kopřivnice s podporou města Kopřivnice se již nelze přihlásit. Město tuto akci zopakuje opět za dva roky ve stejnou dobu.

 

Marek Havlíček a Petr Holeček přišli s nápadem vydat se znovu s tatrou na cestu kolem do světa. Expedice – Tatra kolem světa 2 by měla odstartovat v únoru 2020 z Prahy a předpokládaná délka je tři roky. Cestovatelé plánují s Tatrou najet na 270 000 km okolo celého světa. Rozsáhlá výprava navazuje na stejnojmenný projekt, který se uskutečnil před 30 lety. Pořadatelé na crowdfundingu HITHIT vybrali 3 016 922 korun. Největší zájem byl o spolujízdu. Této expedice by se tak může zúčastnit až 600 lidí, kteří se prostřídají v různých úsecích. Trasa bude jedinečná, ale v některých bodech se protne s trasou původní expedice z roku 1987. Pro expedici se připravuje speciální TATRA 4×4, která svým vzhledem naváže na původní vůz TATRA T 815 GTC.

 

Léto začalo akorát včas, aby plavci místo na krytý bazén mohli zamířit na koupaliště. Krytý bazén totiž čeká přes léto rekonstrukce. Oprava cirkulace vody bude trvat zhruba na dva měsíce. Protože hrozilo praskání potrubí a tím havárie, rozhodla se správa sportovišť rekonstrukci provést letos o prázdninách. Ještě v neděliv16. 6. si mohou lidé přijít zaplavat, v pondělí 17. června začnou práce na opravě potrubí. Do rekonstrukce potrubí město Kopřivnice ze svého rozpočtu investuje cca dva miliony korun.

 

V pořadí čtvrté setkání starosty a zástupců města s dobrovolnými dárci krve a plasmy se konalo 12. června ve Vile Machů. Za rok 2018 bylo celkově odměněno 62 osob, z toho 26 dárců bylo oceněno úplně poprvé. Nejvíce osob a to 27 dosáhlo v minulém roce čtyřiceti odběrů, 200 a více odběrů bylo zaznamenáno u pěti osob, s tím že 280 jich má na svém kontě Josef Orság. Přítomní dárci se na památku slavnostního dne zapsali do pamětní knihy města, dostali poděkování starosty a dárkové balíčky v hodnotě od 400 do 1000 Kč podle počtu odběrů. Celkem v Kopřivnici evidujeme 185 dárců, ale ani toto číslo nemusí odpovídat skutečnosti. Není totiž výjimkou, kdy dávat krev a plazmu chodí manželé nebo celé rodiny.

 

Původně do prázdnin měla mít Kopřivnice další dvě radarová stanoviště, která by měla zklidnit dopravu v kritických lokalitách. Stacionární radary pro měření rychlosti budou stát u silnice I/58 v Lubině a na ulici Obránců míru v Kopřivnici až po prázdninách. Zpoždění nezapříčinil dodavatel radarových stanovišť, ale je dán lhůtami pro vybudování přípojných míst pro elektřinu. Za další dvě radarová stanoviště by město mělo zaplatit 408 tisíc korun. První měřicí místo se stacionárním radarem bylo na ulici Záhumenní je v provozu od srpna 2018, vloni tu radar zachystil téměř 10 000 přestupků, letos si řidiči dávají větší pozor, do 11. června je v evidenci 5986 oznámení.

 

Do konce června musí být uhrazen poplatek za odpad, dle platné vyhlášky jej hradí všichni občané s trvalým pobytem na území města a je stanoven na 498 korun na osobu a rok. O třicet korun méně zaplatí majitelé vlastní popelnice, kteří tuto skutečnost ohlásili a osvobozeny od poplatku jsou děti do jednoho roku. Poplatek za odpady lze uhradit bezhotovostním převodem nebo v pokladně městského úřadu hotově či kartou. Každá osoba má přidělen jiný variabilní symbol, proto musí být poplatek uhrazen samostatně v případě bezhotovostní platby s příslušným variabilním symbolem. V případě dotazů mohou občané kontaktovat pracovníky odboru financí

 

Na sklonku minulého týdne proběhla také v našem kraji velká dopravně bezpečnostní akce. Policisté zkontrolovali 2 715 vozidel. Zjistili 297 dopravních přestupků, přičemž 268 z nich vyřídili v příkazním řízení (v souhrnné výši přesahující 131 000 korun). 14 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholických nápojů a u 5 řidičů byly zjištěny návykové látky. Překročení povolené rychlosti zjistili policisté v 47 případech. Nevyhovující technický stav mělo 29 vozidel.

 

Společnost Jóga v denním životě připravuje Cvičení jógy pro veřejnost u příležitosti 5. ročníku oslav Mezinárodního dne jógy. 17.- 21. 6. je volný vstup do všech kurzů jógy v Kopřivnici, 21. 6. od 17.00 do 18.30 je v plánu cvičení jógy v parku.

 

Vila Machů zve 18. 6. na diskuzi na témata: Co to je vizuální/reklamní smog? Jak je na tom Kopřivnice? Jak může město bojovat s vizuálním smogem? Od 18. hod.

 

Cyklus Ladislava Cvíčka s názvem Spisovatelé pro radost pokračuje 19. 6. ve vile Machů- postavou semináře tentokrát bude Zdeněk Svěrák.

 

Rozhlas 14. 6. 2019

O tomto víkendu se bude ve Větřkovicích realizovat sběr dat v projektu ISSP sociální nerovnost, jehož zadavatelem je Sociologický ústav Akademie Věd České republiky. Vybrané domácnosti budou na základě pravděpodobnostního výběru zařazeny do projektu a budou požádány, aby se zúčastnily dotazování. Do obce přijede tazatelka a bude domácnosti postupně kontaktovat s žádostí o vyplnění dotazníků. Realizace výzkumu probíhá v souladu s platnou právní legislativou a budou dodrženy všechny standardy vědeckého výzkumu.

Osvětová beseda Vlčovice pořádá v sobotu 22. června 2019 v kulturním domě ve Vlčovicích 9. kolo druhého ročníku OB ligy neregistrovaných hráčů a hráček stolního tenisu všech věkových a výkonnostních kategorií bez ohledu na místo bydliště. Prezence účastníků probíhá od 8:30 do 9:00 hodin. Začátek zápasů je v 9:00 hodin.
Pro účast na této akci je doporučena rezervace místa zasláním přihlášky na e-mail: pingpong@centrum.cz a to nejpozději do pátku 21. června do 20:00 hodin. 

 

14. 6. 2019

 

Ve čtvrtek 13.6.2019 v industriálních prostorách Kompresorovny areálu Landek Park byly slavnostně vyhlášeny výsledky 13. ročníku soutěže „STAVBA MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE 2018“. Hlavní cena v kategorii Celková rekonstrukce objektu – získala soutěžní stavba číslo 15. – vila Adolfa Schustaly v  parku Edvarda Beneše v Kopřivnici, známá jako Ringhofferova vila. Rekonstrukci prováděla Beskydská stavební a.s., Třinec. Porotou byl hodnocen citlivý přístup při rekonstrukci vily s vytvořením nového reprezentativního prostoru pro pořádání akcí města Kopřivnice. Cenu z rukou hejtmana MS kraje Ivo Vondráka převzal Ladislav Zahradníček z projekční firmy Atris Ostrava.

 

Před 70 lety, 11. června 1949, překonal legendární atlet Emil Zátopek poprvé světový rekord. 10.000 metrů v Ostravě zaběhl za 29:28,2 minuty. Zahájil tak období vrcholné formy a slávy, které prožíval v první polovině padesátých let. Na olympijských hrách v roce 1952 v Helsinkách Zátopek jako dosud jediný atlet v historii vyhrál běhy na 5000 a 10.000 metrů i maraton. Stal se také trojnásobným mistrem Evropy, vytvořil 18 světových a přes 50 československých rekordů. Zátopek se narodil 19. září 1922 v chudé rodině, ve svých šestnácti letech začal pracovat v Baťově obuvnické továrně ve Zlíně. Běhat začal vážněji v 18 letech a v roce 1944 již pokořil český rekord v běhu na 2000, 3000 a 5000 metrů. Na olympiádě v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pět kilometrů skončil druhý. Trojnásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce světa (1949, 1951 a 1952) byl v roce 1999 vyhlášen českým olympionikem století, přední příčky obsadil i v různých anketách o nejlepšího sportovce století. Patří k nejslavnějším běžcům atletické historie. Zemřel v listopadu 2000.

 

Stará část kopřivnického hřbitova pomalu, ale jistě mění svůj vzhled. Stavební práce jsou již několik měsíců v plném proudu. Hotovo by mělo být v listopadu letošního roku.

 

Do plavek? Na koupališti v Libotíně letos určitě ne. Letní koupání na Novojičínsku utržilo minimálně pro letošní rok velkou ránu. Pro veřejnost zůstanou zavřené brány oblíbeného koupaliště Libotín ve Štramberku z roku 1938. Po zimě je populární výletní místo s prvorepublikových nádech v havarijním stavu.

 

Drážní veletrh v Ostravě od 12. do 14. 6. ukázal u unikátní části Slovenské strely. Slovenská strela, motorový vlak z roku 1936, patří mezi největší skvosty tuzemských drah. Tato národní kulturní památka do 2. světové války jezdila mezi Prahou a Bratislavou, nyní prochází generální rekonstrukcí.

Na některé části Slovenské strely, sedadla nebo palubní desku si mohli návštěvníci na ostravském veletrhu sáhnout, jiné, menší, byly vystaveny ve vitrínách pod sklem. Motor byl zapůjčený od tatrováckého muzea. Je to dieselový motor, s nímž se původně pro pohon motorového vlaku počítalo, ale byl příliš hlučný. Konstruktér Tatry Hans Ledwinka jej proto přepracoval na tišší, benzinový pohon, který nakonec Slovenskou strelu poháněl,“ vysvětlil Andrej Baliga. Příští rok by už mohl slavný vůz být na veletrhu celý. „Je to náš tichý sen, proto to říkáme jen tak pod čarou, ale rádi bychom tady Strelu příští rok ukázali. Je ale majetkem Tatry a ta bude rozhodovat o tom, kdy a kde bude,“ dodal vedoucí týmu renovátorů.

 

V pátek 14. června v centru Kopřivnice na pěší zóně od 9.00 hod. budete mít možnost nakoupit si ovoce, zeleninu, pečivo, maso, mléčné výrobky a mnoho dalšího. Trhy potrvají do 16.00 hod.

 

V pátek 14. června od 14.00 hod. u restaurace Můj svět v Kopřivnici se můžete těšit na jarní veselici pod širou oblohou s hudbou a tancem.

 

PŘEDNÁŠKA: Tajemné Pobeskydí, Hukvaldy.V pátek 14. června od 17.00 hod. v rodném domě Leoše Janáčka na Hukvaldech (budova IC) se uskuteční přednáška Mgr. Jaromíra Poláška na téma tajemné Pobeskydí. Během přednášky se dozvíte různé lidové povídky, pověsti, legendy, bajky a humorky z Frýdku – Místku. Jak tyto příběhy vznikly. Jak se takové příběhy v dnešní době sbírají a zaznamenávají.

 

Na hradě Hukvaldy v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka se v pátek 14. června uskuteční koncert Hudební nokturno od 20.00 hod. Účinkují Andrea Široká a Petr Vít. Během večera zazní skladby José Marina, Gaspara Sanze, Fernarda Sora a mnoho dalších.

 

Šestý ročník Příborského SokolŠlapu. V sobotu 15. června od 8.30 hod. v areálu sokolovny Příbor proběhne rekreační cykloturistická akce známá jako příborský Sokolšlap. Startovné 60 Kč. Start od 8.30 hod. do 11.00 hod. Připravené jsou trasy od 5 km do 100 km. Od 14.00 hod. živá hudba k tanci a poslechu.

 

Kouzelná školka – Michal na hraní v Kopřivnici. Michal umí běhat, umí stát, umí mluvit i tancovat. Kouzelný Michal je první hračkou na světě, která si může vybrat, kdo si s ní bude hrát! Nebudeš to právě ty? Michal naučí děti pořádku ve svých hračkách. Bez dětí to ale nejde, a tak jsou od začátku až do konce aktivně zapojeny do magické hry s rekvizitami vyrobenými nejen ze samolepicí pásky. Aby si Michal mohl s dětmi hrát, ještě než vyrazí na hřiště, musí se převléknout do tepláků a trička, ani to u Michala ale není jen tak! Když to všechno s pomocí dětí zvládne, začne hraní, vrtění a řádění! Tak neváhejte a přijďte v sobotu 15. června od 10.00 hod. do Kulturního domu Kopřivnice.

 

Po stopách jantarové stezky.V sobotu 15. června od 11.00 hod. na hradě Hukvaldy budete mít možnost nahlédnout do každodenního života a obchodu v období pravěku. Archeologický klub studentů Slezské univerzity si připravil pravěkou kuchyni s ukázkami přípravy a ochutnávky jídel, tkaniny a jejich zpracování, výrobu pravěkých idolů a božstev, výrobu keramických nádob a jejich zdobení, hry a ukázky archeologických vykopávek.

 

Den sportovních spolků ve Štramberku – oslavy výročí.V sobotu 15. června od 13.00 hod. na hřišti na Bařinách je pro děti připraveno klání štramberských spolků v netradičních disciplínách. Od 17.00 hod. zahraje skupina Cizinci a od 20.00 hod. vystoupí skupina K.I.S.S.

 

Kremlfest 2019, Závišice. Zahradní festival nabitý energií začínajícího léta a punkovou verzí čaje o páté v Závišicích je opět tady! A to v sobotu 15. června od 14.00 hod. na zahradě U Kremlů. Během dne vystoupí Ogaba, Lukáš Vincler, Do pohody, Hobití noha, Zahradkáři, Tři vykřičníky, Světlo a Slepí křováci.

 

KONCERT: Folklórní odpoledne a večer – Královničky na Hukvaldech. V sobotu 15. června od 17.00 hod. v oboře Hukvaldy – amfiteátr vystoupí soubor Soubor Podskalák Troubsko, Martin Křivánek, Tereza Novotná, Cimbálová muzika Hájek z Ostopovic a Barbora Opršálová. Mezinárodní hudební festival si tímto programem připomene silnou Janáčkovu inspiraci lidovými melodiemi, rytmy, tanci a intonací lidské řeči.

 

V sobotu 15. června od 17.00 hod. v oboře Hukvaldy – amfiteátr vystoupí folkové sdružení Beránci a vlci. Atacca suita Beránci a vlci Mariana Friedla, respektovaného multiinstrumentalisty žijícího v lašských Kozlovicích, vycházející z lidové hudby východní Moravy.

 

Přijďte v neděli 16. června od 9.30 hod. do kina Kopřivnice na pohádku. Místo představení „Tatínek není k zahození“ se hraje pohádka Český Honza.

 

Liška Bystrouška očima dětí i dospělých. Kreslení u sochy lišky pro všechny generace. Ve spolupráci s pedagogy výtvarného oboru ZŠ Leoše Janáčka v Hukvaldech-Sklenově se uskuteční v neděli 16. června od 14.00 hod. Vstup zdarma. Akce v rámci festivalového projektu: Mladý Janáček. Mimořádný festivalový projekt, kdy v průběhu jednoho dne poznáte a zažijete Leoše Janáčka v nejrůznějších podobách, a to především díky mladým interpretům. V Hukvaldech je pak na tuto festivalovou neděli připraveno velké množství aktivit především pro rodiny s dětmi!

 

Po zarostlém chodníčku. Komentovaná procházka naučnou stezkou po legendárním Janáčkově chodníčku až k bráně hradu Hukvaldy s ředitelem MHF Leoše Janáčka Jaromírem Javůrkem a to v neděli 16. června od 14.00 hod. Sraz u hlavní brány obory Hukvaldy. Vstup zdarma.

 

Slavnostní koncert žesťového kvintetu hudby hradní stráže Praha a Policie ČR se uskuteční v Příboře v neděli 16. června od 17.00 hod. v kostele sv. Valentina. Žesťový kvintet HHS a PČR vznikl počátkem roku 2003 a je složen z předních hráčů Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Prvním impulsem k založení souboru byla potřeba interpretace slavnostních fanfár a intrád na různých ceremoniích, která se později rozšířila o závažnější díla známých českých i světových autorů prezentovaná na celovečerních samostatných koncertech. Repertoár souboru je charakteristický pestrostí a širokým stylovým záběrem od skladeb období baroka, klasicismu, romantismu až po ragtimové kompozice a transkripce popových písní. Proto se na repertoáru objevují díla J. S. Bacha, G. F. Händela, J. Pezelia, H. Purcella, W. A. Mozarta, ale i skladby S. Joplina, S. Wondera, Beatles a dalších.

 

„Muzikál – moje láska“ koncert Leony Machálkové s kapelou v Kopřivnici. Leona Machálková se skvělou kapelou přichází s atraktivním koncertním programem „MUZIKÁL – MOJE LÁSKA“, ve kterém si můžete vychutnat ty nejkrásnější písně ze světových i českých muzikálů, ve kterých ztvárnila hlavní ženské role a ke kterým má silný citový vztah. Ke spolupráci přizvala jako hosta Radima Schwaba, se kterým hrála v muzikálu Monte Cristo a který momentálně září v hlavní roli Fantoma opery. Leona Machálková se svou kapelou vystoupí v neděli 16. června od 19.00 hod. v Kulturním domě Kopřivnice.

 

12. 6. 2019

Jste zváni na komentovanou prohlídku staré Kopřivnice s historikem Ondřejem Šalkem, která se uskuteční ve čtvrtek 13. června 2019 se zahájením v 16.30 v Muzeu Fojtství.

 

Další farmářský trh se chystá v centru Kopřivnice v pátek 14. 6. 2019

 

Jarní veselice pod širou oblohou s hudbou a tancem s názvem Roztančená ulice se připravuje v pátek 14. 6. 2019 U restaurace MŮJ SVĚT od 14.00 hod.

 

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka pokračuje v pátek 14. 6. , na programu je KONCERT: Hudební nokturno

 

Areál čeká významná proměna. Vznikne zcela nový atletický ovál s tartanovým povrchem s osmi drahami v prostoru před tribunou a šesti ve zbylé části oválu. Nově vybudovány budou sektory pro všechny atletické technické disciplíny- pro oštěpaře, koulaře, skokany do dálky, do výšky i o tyči. Renovaci fotbalového povrchu doplní nový zavlažovací systém. Vlastní systém kropení dostane i plochodrážní ovál, který po loňské dohodě atletů, fotbalistů a plochodrážníků zůstane zachován. Přibude osvětlení umožňují trénování za tmy.

Město rekonstrukci podpořilo a projekt dofinancuje částkou 11 mil korun. Rodiště Emila Zátopka tak bude mít moderní letní stadion, 360 sportovců pod hlavičkou AT klubu kvalitní zázemí pro tréningy a příznivci atletiky možnost sledovat nové závody. Díky novým parametrům stadionu tu budeme moci pořádat krajské závody či mistrovství Moravy a Slezska. Stadion BY MĚL BÝT DOKONČEN DO 30. 6. 2020 A po rekonstrukci PONESE jméno legendárního běžce Emila Zátopka a jeho manželky, vynikající oštěpařky, Dany Zátopkové. Dotační peníze musí být podle stanovených podmínek proinvestovány ještě v letošním roce. Termín pro zahájení rekonstrukce je stanoven na 15. července. Poslední akcí, kterou Letní stadion bude hostit, je poloorientační nezávodní hobby MTB maratón Kopřivnický drtič. Ten tu bude startovat 13. července a už je přihlášeno přes 700 účastníků.

 

Každý dřep pomáhá, byl název akce, která oživila od 10 hodin prostranství před bývalým Hansem v neděli 2. června. Charitativní akci připravil obchůdek bez obalů společně s nadačním fondem helpínek, který navíc oslavil své druhé narozeniny. Nadační fond podporuje předčasně narozené děti, děti se zdravotním handicapem či rodiny v těžkých životních situacích. Cílem této akce bylo podpořit Elišku, což se díky všem zapojeným partnerům a návštěvníkům povedlo. Každý účastník zaplatil za registraci 50 Kč a sponzor za každého registrovaného účastníka věnuje dalších 50 Kč navíc – do dřepování se zapojil každý a to jak děti, dospělí, tak i rodiny společně. Navíc bylo možné přispět v informačním stínku Helpínka nebo nákupem obrazů či dalšího zboží. V celkovém součtu se na Elišku vybralo 25 tisíc korun. Pro děti byla připraven také cesta plná úkolů, když všechny splnili, což prokázali vyplněnou hrací kartou, mohli si užít zábavu ve skákacím hradu. Důležitou součástí akce bylo odhodlání Václava Lyse o neoficiální překonání rekordu v dřepování na jedné noze. Výchozí pozice byla 471 dřepů za 30 minut. Tato hodnota byla překonána v cca 25 minutě a Václav Lys nakonec v limitu 30 minut udělal za podpory fanoušků 510 dřepů na jedné noze a získal tak neoficiální certifikát o překonání českého rekordu.

 

Základní škola v Lubině opět pomáhá českým školám za hranicemi české republiky. V minulých letech už děti podpořily školy v Rumunsku, v Srbsku a na Ukrajině. Škola tak navazuje na dlouhodobý projekt udržení češtiny v jiných zemích. Tentokrát hmotná pomoc pro školní výuku pro děti českých rodáků směřovala do malotřídních škol v Chorvatsku, žije tu česká komunita, ke které se hlásí téměř 10 000 lidí. 23. června se na cestu s učebnicemi a pastelkami vydalo 12 dětí a 15 rodičů a učitelů.

 

V nájemní garáže pro deset osobních automobilů a tři motocykly se v tomto týdnu začíná proměňovat nevyužívaná výměníková stanice tepla na ulici Pod Morávií. Stavební úpravy počítají s vybouráním všech příček, výměnou vjezdových vrat a novou elektroinstalací v objektu. Rekonstruovat se bude také střecha stavby, která je v technicky nevyhovujícím stavu, a upravena bude i fasáda budoucích garáží. Nově bude vybudována i příjezdová cesta, dosavadní příjezd k výměníkové stanici byl totiž po chodníku. Stavební práce byly na základě nejnižší nabídkové ceny svěřeny místní stavební firmě Chalupa a syn, s. r. o., které město na základě uzavřené smlouvy zaplatí částku 1,84 milionu korun z rozpočtové kapitoly Hospodářská činnost města. Místa v budoucích garážích bude město nabízet k pronájmu. Zájemci o garážové stání v této lokalitě mohou kontaktovat odbor majetku města, kde získají všechny potřebné informace.

 

Rozhlas 12. 6. 2019

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody na ulici Dražné, Horečkově a Janáčkově  dne 17. června od  8 – 14 hodin.

ČEZ Distribuce, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka elektrické energie na ulici Pod Bílou horou č. 533  a na ulici Záhumení č.p. 10, 149, 367, 533 a 9001 dne 26. června od 7:45 – 18:00 hodin. Další odstávka proběhne v Mniší č.p. 217, 218, 45, 68, 70, 81, 86 a 94 také 28. června od 7:30 – 15:00 hodin.

Město Kopřivnice zve veřejnost ve čtvrtek 13.června od 15 hodin na slavnostní otevření Komunitního centra Pětka. Přijďte si prohlédnout nově zrekonstruované prostory na ulici Francouzské, které budou sloužit Armádě spásy, Mateřskému centru Klokan, Městské knihovně a nově Dennímu stacionáři Kopretina. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílny, skákací hrad, taneční vystoupení, ukázka výcviku psů a živá hudba. Vstup na akci zdarma.

 

Rozhlas 10. 6. 2019

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody na ulici Dražné, Horečkově a Janáčkově  dne 17. června od  8 – 14 hodin.

ČEZ Distribuce, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka elektrické energie na ulici Pod Bílou horou č. 533  a na ulici Záhumení č.p. 10, 149, 367, 533 a 9001 dne 26. června od 7:45 – 18:00 hodin. Další odstávka proběhne v Mniší č.p. 217, 218, 45, 68, 70, 81, 86 a 94 také 28. června od 7:30 – 15:00 hodin.

Upozorňujeme občany, že do 29. listopadu 2019 probíhá svoz biologicky rozložitelných odpadů od rodinných domů. V Kopřivnici bude prováděn odvoz vždy ve středu v lichý týden, v místní části Lubina, na ulici Na Luhách, Mírové, Dělnické a ulici 1. května bude svoz prováděn ve středu v sudý týden, v místní části Vlčovice a Mniší + kontejnery 770 litrů vždy v pátek v sudý týden.

Město Kopřivnice zve veřejnost ve čtvrtek 13.června od 15 hodin na slavnostní otevření Komunitního centra Pětka. Přijďte si prohlédnout nově zrekonstruované prostory na ulici Francouzské, které budou sloužit Armádě spásy, Mateřskému centru Klokan, Městské knihovně a nově Dennímu stacionáři Kopretina. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílny, skákací hrad, taneční vystoupení, ukázka výcviku psů a živá hudba. Vstup na akci zdarma.

 

10. 6. 2019

Rada města na konci dubna schválila, že nájmy v obecních bytech se od září letošního roku zvýší o 15 %. K tomuto navýšení dochází po více jak třech letech. Znamená to, že současní nájemci obecních bytů zaplatí za metr čtvereční plochy přes padesát korun namísto necelých 44 korun. Nájemné za jednotlivý byt se zvýší zhruba o 280 až 450 korun měsíčně v závislosti na jeho velikosti. V sociálních bytech na ulici Horní, nájemné stoupne o 20 % z dosavadních 30 na 36 korun za metr čtvereční, a vyšší platba bude u nově přidělených bytů, které před uzavřením nájemní smlouvy prošly komplexní rekonstrukcí, v nich by měli nový nájemníci od září platit městu přes 57 Kč za metr čtvereční plochy bytu. Radnice od posledního zvýšení nájmů ve svých bytech investovala do bytového fondu 77 milionů korun. Letos je v rozpočtu plánováno dalších 23 milionů korun.

 

Letní koupaliště je otevřeno. Letošní deštivý květen poskytl dostatek prostoru pro přípravy. Pro novou sezonu má koupaliště několik novinek – tou nepříznivou je zdražení vstupného – jde ale o pouhou desetikorunu. Dospělý zaplatí za celodenní vstupné 55 a za odpolední 45 korun. Děti budou platit 40 korun za celodenní a 30 za odpolední. Další novinkou je dopolední vstupné. Návštěvníkovi, který prokazatelně opustí areál do 13 hodin, bude vrácena část vstupného. I letos bude v nabídce rodinné vstupné, které je určeno pro dva platící dospělé a tři děti zdarma. lidé budou moci využívat permanentky, které mají i pro bazén.

Pro děti byla u brouzdaliště postavena pirátská loď na hraní. Tradičně jsou natřeny bazénové vany, vyčistěny jímky a provedeny drobné renovace. Bíčvolejbalové hřiště bylo doplněno novým kvalitním pískem. Na koupališti si budou moci lidé zahrát beachvolejbal, stolní tenis, fotbálek, minigolf nebo discgolf, sportovní nářadí si budou moci lidé zapůjčit v pokladně koupaliště.

Provoz koupaliště zůstává zachován jako v předchozích letech, bude otevřeno od 9 do 20 hodin až do konce srpna.

 

V průběhu roku 2018 bylo na pozemcích ve vlastnictví města Kopřivnice odstraněno celkem 108 stromů a dále 5 solitérních keřů a 138 m² keřů rostoucích ve skupinách. Nejčastěji se dřeviny kácely z důvodu stavby chodníku, parkoviště, kvůli výměně či opravě sítí anebo z důvodu zhoršeného zdravotního stavu. V rámci náhradní výsadby bylo loni na městských pozemcích vysazeno celkem 50 stromů, 460 keřů, 615 trvalek a okrasných trav, 4 594 letniček a dvouletek a 407 m² letniček z přímého výsevu na záhony. Co se týče stromů, jednalo se převážně o listnáče vhodné do městské zástavby. Pro nové výsadby keřů jsou vybírány především rostliny kvetoucí nebo zajímavé barvou či tvarem listů a plodů.

 

Konzultační den pro podnikatele 25. 6. 2019 připravuje Regionální kancelář API společně s agenturami CzechInvest, CzechTrade, TA ČR a městem Kopřivnice. Konzultace jsou bezplatné, závaznou registraci na ně je možné učinit nejpozději do 24. 6. 2019 na pavlina.travnickova@czechinvest.org. V registraci je nutné uvést jméno, název společnosti a kontakt. Konkrétní hodina konzultace bude potvrzena ze strany regionální kanceláře.

 

Léto s KTK – jde o akční slevu, která se týká připojení na internet. Tento slevový balíček je možné uplatnit pro nově sepsané smlouvy na dodávku služeb sítě KTKnet a KTKoptic (připojení k internetu). Klienti, kteří sepíší smlouvu (nebo se zaregistrují k odběru služby) mohou získat slevu 50% na měsíční poplatky po dobu 6-ti měsíců. Tento slevový balíček není určen pro zákazníky, u kterých měníme kabelový modem za optickou jednotku – ukončujeme starou smlouvu na KTKnet a uzavíráme novou smlouvu na KTKoptic. Doba platnosti akce je do 15. června 2019 včetně. Podrobné informace získáte na webu ktk.cz.

 

Od 28. 5. je v lašském muzeu otevřena třetí část výstavy fotografií Viléma Heckela. Výstava 100+1, která u nás byla otevřena 2. dubna, navazuje na loňskou výstavu ke stoletému výročí Heckelova narození. Protože je k dispozici malý prostor, výstava byla podle témat rozdělená na 3 části: hory, průmysl, krajina.

ačkoli se nejvíce proslavil svými fotografiemi z vysokých hor, se převážnou část své fotografické kariéry věnoval dokumentování mnohem méně monumentálních krajin. Za svůj život projezdil Československo křížem krážem a dokumentoval přitom nejen krajinu, ale také města a jejich architekturu, obyvatelstvo a jeho zvyky, turistiku, sportovní aktivity a mnoho dalších věcí. Jeho „československé“ snímky sice nebyly tak populární jako fotografie z horolezeckého prostředí, i tak se mu jejich prostřednictvím podařilo vystihnou kus dobové atmosféry především 50. a 60. let. Řada jeho krajinářských snímků byla knižně vydána. Heckelovy snímky české krajiny budou v lašském muzeu vystaveny do 23. června.

 

5. 6. 2019

Provoz letního koupaliště v Kopřivnici bude zahájen v sobotu 8. 6. 2019.

 

V úterý 11. 6. 2019 proběhne elektronická  aukce na elektřinu i plyn, kde se vysoutěží nejlevnější dodavatel. Průběh aukce bude za město  sledovat energetik města.

 

Neděle 9. 6. 2019 je termínem celostátních změn jízdních řádů, kdy dochází k úpravám jízdních řádů na základě požadavku objednatelů, jednotlivých obcí a cestujících. K tomuto datu rovněž dochází k zahájení provozu dopravců vzešlých z výběrového řízení na zajištění dopravní obslužnosti v oblastech Bílovecko, Frýdecko-Místecko, Opavsko a Vítkovsko. Od 1. 6. 2019 došlo také k rozšíření možnosti úhrady zakoupených jízdních dokladů a dalších služeb bankovní platební kartou ve všech Dopravních infocentrech.

 

V našem městě proběhly volby bez komplikací. V 21 volebních okrscích zasedlo 161 osob, které dohlížely na správný průběh voleb a následně počítaly odevzdané hlasy. Do volebních místností v Kopřivnici a místních částech zamířilo téměř o 10 % lidí více než před pěti lety, v rámci celé republiky to bylo o více než 10 a půl procenta. Přesto se jedná o hlasování, které se setkává s nejmenším zájmem veřejnosti. O něco vyšší váhu dávají voliči u nás komunálním volbám – v loňském roce jich volilo přes 38 a půl procenta, další v pořadí parlamentní volby v roce 2017 zaznamenaly účast téměř 57 a půl procenta a nevíce voličů lákaly prezidentské volby, loni ve druhém kole jich odevzdalo hlas téměř 64 procent. Ve volbách do Evropského parlamentu v Kopřivnici zaznamenali nejmenší účast v okrsku číslo 14, ten je jedním, který má své místo na ŽS dr. Milady Horákové. Nejvyšší účast, přes 40 % hlasů lidé odevzdali v okrsku číslo 3, který se nachází v Katolickém domě. Zvítězilo hnutí ANO s více jak 24 procenty, což znamená 1153 odevzdaných hlasů a výrazně si polepšili oproti předchozím volbám stejně jako druhá ODS a třetí pirátská strana. U nás se na 4. místě umístilo SPD s více než 10 procenty hlasů a jen o 6 hlasů méně získalo KSČM. Pod 10 procenty zůstalo KDU-ČSL a těsně pod 5 procenty se u nás umístila koalice stan a top 09. ČSSD získalo 4,33 % hlasů a zaznamenala tak největší propad oproti přechozím volbám. Následně ještě 3 volební strany obdržely více jak 1 procento a všichni ostatní účastníci voleb do evropského parlamentu získali v Kopřivnici pod 1 procento hlasů.

 

Čeho má Kopřivnie v posledních dnech dostatek – tak to je bezesporu – voda. Od 20. do 24.05.2019 spadlo na území povodí Odry v Beskydech až 180 mm srážek. To bylo příčinou povodňových průtoků s velikostí do 5-ti leté vody. Profesionální a dobrovolní hasiči z Moravskoslezského kraje museli vyjet do terénu kvůli silným srážkám bezmála 200x. Nejvíce výjezdů bylo v okrese Frýdek-Místek, Opava a na Novojičínsku. V Kopřivnici se kvůli zvyšující se hladině Lubiny povodňová komise poprvé sešla 22.5. v 18:00 hod. v redukovaném složení. Řešila se probíhající povodňová epizoda a její další možný vývoj. Ve čtvrtek 23. 5. 2019 v 09:40 hod. bylo na vodním toku Lubina v profilu KS Vlčovice v 09:20 hod. dosaženo hodnot výšky hladiny 203 cm, která odpovídá II. stupni povodňové aktivity. S umírnění deště pak již hladina klesala. Naši hasiči po oba dny zajištovali   hlavně čerpání vody ze sklepů, a garáží, čištění kanalizací. Všechny události se dosud obešly bez zranění a závažných materiálních škod.

 

Kopřivnické televizní studio navštívili ve čtvrtek 23. května členové filmového kroužku ze ZŠ F. Bayera. Sedm kluků a dvě holky si prohlédli techniku, se kterou pracujeme, seznámili se s tím, co práce v KTK obnáší a vyzkoušeli si práci moderátorů i roli hostů. Aktuálně máme domluvené další tři exkurze a ještě několik termínů můžeme nabídnout i dalším zájemcům v období od září do prosince letošního roku.

 

Přípravná třída pro děti s odkladem školní docházky v posledním roce před nástupem do školy začne od září fungovat na Základní škole dr. Milady Horákové. Přípravná třída je zřizována přednostně pro děti s odkladem školní docházky. Jejím úkolem je vyrovnat nerovnoměrný vývoj dítěte a připravit jej k bezproblémovému nástupu do 1. třídy. S přípravnými třídami měly v předchozích letech dobré zkušenosti ZŠ Floriána Bayera a ZŠ Lubina. V NOVÉM ŠKOLNÍM ROCE, ALE přípravnou třídu neotevřou. Do přípravné třídy ve škole MH bylo přijato 15 dětí, třída bude s největší pravděpodobností umístěna v prostorách družiny, nyní je potřeba třídu vybavil potřebnými pomůckami a nábytkem. Vzdělávání v přípravné třídě je bezplatné.

 

Cykloturistický výlet z cyklu Aktivní senior 2019. se připravuje na 5. 6., sraz je u hotelu Tatra v 6.30. Letos je  připravena 40 km projížďka krásnou přírodou a poznávaní památek lednicko-valtického areálu.

 

Ve středu 12. června ve Vile Machů ocení radnice bezpříspěvkové dárce krve, kteří mají za sebou 40, 80, 120, 160, 200 a dokonce 240 odběrů krve nebo plazmy. Radnice vyzývá dárce, kteří dosáhli uvedených odběrů a doposud neobdrželi pozvánku, aby obratem kontaktovali pracovnici radnice Ilonu Mazalovou prostřednictvím uvedeného telefonu nebo emailu.

 

Máte podnikatelský nápad a nevíte, jak ho posunout dál? Tak právě pro vás je určena soutěž Chytrá myšlenka! Chytrá myšlenka je program na podporu inovací, je určen i veřejnosti – občanům kraje a všem, kteří se zajímají o rozvoj regionu. Program je otevřen pro projekty z Moravskoslezského kraje. Podmínkou je bydliště či sídlo firmy v kraji. Registrace do soutěže končí 30. 6. 2019. nejlepší projekty si rozdělí 300.000,- Kč

 

Na Hukvaldech začíná Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. KONCERT: Návrat Karla Ditterse je na programu v pátek 7. 6. 2019 na hradě od 20 hod.

 

3. 6. 2019

Cykloturistický výlet z cyklu Aktivní senior 2019. se připravuje na 5. 6., sraz je u hotelu Tatra v 6.30. Letos vás čeká 40 km projížďka krásnou přírodou a poznávaní památek lednicko-valtického areálu.

 

Policisté se i letos zapojili do celorepublikového projektu, který upozorňujeme na problematiku pohřešovaných dětí. Tzv. pomněnkový den má svůj název odvozen od kvítku pomněnky, jehož překlad z angličtiny znamená „nezapomeň na mě“. Každý rok je pátráno po několika tisících dětí a po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení. V rámci akce 24. května policisté na několika místěn v regionu rozdávali preventivně propagační předměty a radili co dělat v případě, že by došlo k pohřešování někoho z blízkých.

 

Ve věku 63 let zemřel 18. května Jan Rulec, významný manažer českého automobilového průmyslu, který se v roce 2014 významně podílel na restartu kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS, v ní působil do roku 2016. Mimo místní automobilku pracoval také jako ředitel výrobního závodu LIAZ v Mnichově Hradišti a jako výrobní ředitel Karosy ve Vysokém Mýtě. V automobilovém průmyslu působil Jan Rulec od roku 1980 do léta roku 2018, poté musel svou práci kvůli nemoci přerušit. Počátkem letošního roku se na své místo vrátil, ale třetí útok rakoviny se mu nepodařilo odvrátit.

 

Z bývalých výměníků město již tři přestavělo na garáže a chystá se další. Osm aut a jedna motorka budou od září parkovat v nové nájemní garáži, která vzniká přestavbou výměníku na ulici Pod Morávií. Stavební práce byly svěřeny místní stavební firmě Chalupa a syn, Rekonstrukce začala 2. května. Ze Stanice, které dříve sloužila pro rozvody tepla, zůstanou jen obvodové zdi, vnitřní příčky již byly vybourány. Projekt počítá s novou střechou, nové budou i podlahy, elektropřípojka, rozvody vody a také vrata a příjezdová cesta. Upravena bude i fasáda. Stavební práce probíhají dle harmonogramu, rekonstrukce by měla být dokončena v polovině prázdnin a přijde na 2 156 000 bez dph. Opravu hradí město bez dotací z vlastního rozpočtu. Od května probíhá výběr budoucích nájemníků, přednost dostane nejvyšší nabídka. Zájemci o garážové stání v této lokalitě mohou kontaktovat odbor majetku města.

 

Celoroční projekt Mateřských škol Kopřivnice zakončila tradiční setkávací akce pro děti z celé Kopřivnice. Letos na téma Hrajeme si s knihou. V pátek 24. května se podařilo zahnat déšť, takže děti se mohly vypravit na zábavnou stezku ze školky do školky se stanovišti, kde se vše týkalo knížek a čtení. Na start ve školce i. Šustaly dorazilo na 80 dětí, cíl byl tradičně na zahradě MŠ Záhumenní. Po trati plnily děti připravené úkoly, za jejich plnění obdržely do hrací karty razítko a v cíli pak na ně čekaly drobné dárky. O zábavný program se postaralo Hit rádio Orion. váženým hostem, v neustálem obležení byl ilustrátor dětských knížek Adolf Dudek. Za odpoledne stihl namalovat dětem několik desítek malůvek dle přání. Zábavné odpoledne podpořilo i město v rámci projektu šablony. Mateřská škola Záhumenní, coby držitelka titulu Zdravá škola odměnila každého účastníka dávkou vitamínů. Projekt hrajeme si s knihou bude zakončen výstavou, která je od 1. června k vidění v kulturním domě.

 

Léto s ktk – jde o akční slevu, která se týká připojení na internet. Tento slevový balíček je možné uplatnit pro nově sepsané smlouvy na dodávku služeb sítě KTKnet a KTKoptic (připojení k internetu). Klienti, kteří sepíší smlouvu (nebo se zaregistrují k odběru služby) mohou získat slevu 50% na měsíční poplatky po dobu 6-ti měsíců. Tento slevový balíček není určen pro zákazníky, u kterých měníme kabelový modem za optickou jednotku – ukončujeme starou smlouvu na KTKnet a uzavíráme novou smlouvu na KTKoptic.

Doba platnosti akce je do 15. června 2019 včetně. Podrobné informace získáte na webu ktk.cz.

 

Od 28. 5. je v lašském muzeu otevřena třetí část výstavy fotografií Viléma Heckela. Výstava 100+1, která u nás byla otevřena 2. dubna, navazuje na loňskou výstavu ke stoletému výročí Heckelova narození. Protože je k dispozici malý prostor, výstava byla podle témat rozdělená na 3 části: hory, průmysl, krajina. Ačkoli se nejvíce proslavil svými fotografiemi z vysokých hor, se převážnou část své fotografické kariéry věnoval dokumentování mnohem méně monumentálních krajin. Za svůj život projezdil Československo křížem krážem a dokumentoval přitom nejen krajinu, ale také města a jejich architekturu, obyvatelstvo a jeho zvyky, turistiku, sportovní aktivity a mnoho dalších věcí. Jeho „československé“ snímky sice nebyly tak populární jako fotografie z horolezeckého prostředí, i tak se mu jejich prostřednictvím podařilo vystihnou kus dobové atmosféry především 50. a 60. let. Řada jeho krajinářských snímků byla knižně vydána. Heckelovy snímky české krajiny budou v lašském muzeu vystaveny do 23. června.

 

Prožitková přednáška s meditací se Zdeňkem Píclem Šestá čakra se koná v Divotvůrně v úterý 4. 6. od 18.00 – 20.00

 

Cyklus Géniové světové hudby v klavírních proměnách pokračuje v Příboře v piaristickém klášteře, 5. 6. se představí Jiří Pazour, od 18 hod.

 

31. 5. 2019

Regionální kancelář API společně s agenturami CzechInvest, CzechTrade, TA ČR a městem Kopřivnice připravily na 25. června 2019 konzultační den, jehož cílem jsou individuální konzultace podnikatelských záměrů v rámci podpory pro začínající i stávají podnikatele, programů OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, konzultace k podpoře exportu či možné podpoře vědy a výzkumu ze strany agentury TAČR. Konzultace jsou bezplatné a závaznou registraci na ně je možné učinit nejpozději do 24. června 2019 na e-mailové adrese pavlina.travnickova@czechinvest.org. V registraci je nutné uvést jméno, název společnosti a kontakt. Konkrétní hodina konzultace bude potvrzena ze strany regionální kanceláře.

 

Radnice má vlastní oddělení architektury. Začátkem června letošního roku se mění organizační struktura kopřivnického městského úřadu. Od 1. června má kopřivnická radnice vlastní oddělení architektury.

Výběrové řízení na pozice dvou architektů se uskutečnilo v průběhu posledního květnového týdne. „Z přihlášených účastníků jsme vybrali dva, kteří budou na půl úvazku pracovat v rámci nově zřízeného oddělení architektury,“ uvedl starosta a garant oddělení v jedné osobě Miroslav Kopečný a pokračoval: „Předpokládaný nástup obou vybraných architektů je k prvnímu září, ovšem již od června se budou účastnit jednání, při kterých bude potřeba jejich odborného pohledu. V tuto chvíli je to zejména připravovaná rekonstrukce centra města, ale i další připravované projekty, například rekonstrukce bývalé ZŠ Náměstí a podobně.“

 

Den dětí – věda je zábava, Kopřivnice. V pátek 31. května ve všechny malé i velké děti mohou těšit na den plný soutěží, pokusů a her. Před Kulturním domem Kopřivnice budou připravené dílničky, kde si děti mohou vyrobit sliz, vyzkoušet různé pokusy, zasoutěžit si a zahrát si. Akce se koná pouze za příznivého počasí na prostranství před KDK v případě nepříznivého počasí v prostorách KDK. Součásti této akce bude i Světový den bez tabáku. Na závěr celého dne vystoupí Pavel Calta.

 

Město Kopřivnice se rozhodlo připojit ke Světovému dni bez tabáku, který je každoročně vyhlašován 31. května. Poprvé byl den bez tabáku vyhlášen v roce 1987 a od té doby se snaží upozornit na celosvětovou tabákovou epidemii a s ní související rizika. V pátek 31. května v rámci Dne dětí tak bude před kulturním domem stánek, kde si bude možné změřit obsah oxidu uhelnatého ve výdechu, bude k dispozici počítačová prezentace o zdravém životním stylu, krátké intervence k prevenci kouření, křížovky a pexeso nejen pro děti a mnoho dalšího,“ sdělila Barbora Sopuchová s tím, že akce se uskuteční v době od 9 do 13 hodin a v případě nepříznivého počasí bude přesunuta do vestibulu KDK.

 

Hückeswagenové a počátky hukvaldského panství 1234 – 1307. V pátek 31. května od 17.00 hod. v rodném domě Leoše Janáčka (budova Informačního centra Hukvaldy) se uskuteční druhá část z dvoudílné přednášky Igora Jalůvky. Vstupné dobrovolné.

 

Štramberská pouť. Od soboty 1. června do neděle 2. června se můžete těšit na tradiční pouť ve Štramberku. Jako každý rok najdete na pouti vše, co k tradiční pouti patří plno atrakcí pro děti i dospělé, jídlo, pití, stánky, ve kterých si budete moci zakoupit řadu tradičních i netradičních výrobků.

 

Puccini: Turandot, kino Kopřivnice. Zeffirelliho opulentní inscenace Pucciniho poslední opery je jedním z nejoblíbenějších diváckých kusů na repertoáru Metropolitní opery. Maria Guleghina se představí v titulní roli kruté čínské princezny, jejíž nenávist vůči mužům je tak silná, že všechny nápadníky, kteří neuhodnou její hádanku, nechává bez milosti popravit. Neznámého prince Calafa, který si nakonec získá její srdce a mezi jehož slavné árie patří i úchvatná „Nessun dorma“, zpívá Marcello Giordani. Dramatický příběh se odehraje v sobotu 1. Června od 17.30 hod. v kině Kopřivnice.  

 

V areálu bývalého Hanzu v Kopřivnici v neděli 2. 6. v 10 hodin začíná charitativní akce na podporu Elišky – na téma Každý dřep pomáhá. Václav Lys se pokusí o překonání rekordu v dřepování na jedné noze.

 

Den dětí a rodiny v Příboře. V rámci mezinárodního dne děti v neděli 2. Června od 13.00 hod. v Městském parku v Příboře se můžete těšit na odpoledne plné her a zábavy. Těšit se můžete na vyhlášení výtvarné soutěže MŮJ SEN, interaktivní show Poppy & Adélka a na závěr dne vystoupí Thom Artway & Band. Vstup volný.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice