17. 12. 2018

V pěti krajských oblastech obsluhují linky dopravci, kteří nově uspěli ve výběrových řízeních. U nás to je společnost Transdev Morava s. r. o. a ČSAD Vsetín a. s. 73 AUTOBUSŮ bylo v pátek seřazeno na kopřivnickém polygonu. Nízkopodlažní autobusy v bílém provedení s logy kraje jsou vybaveny klimatizací, wi-fi připojením, USB zásuvkami audiovizuálním informačním systémem a povelovým systémem pro nástup nevidomým. Kvůli novým či změněným spojům musel být upraven i systém stanovišť na autobusovém nádraží v Kopřivnici, aby při najíždění autobusů k nástupištím byly rovnoměrně vytíženy všechny perony. Změny by měly vést k modernizaci a optimalizace dopravního systému. Ceny jízdného se nemění. Třetina nových autobusů bude jezdit na ekologicky stlačený zemní plyn. Připomínky, které se k systému objeví, budou vyhodnoceny a systém případně bude upraven, další aktualizace proběhne 3. 3. 2019. Kraj také zavádí autobusy na telefon, a to na beskydských linkách z Bílé na Bumbálku. Postupně se zavádí hrazení jízdného platební kartou. Na trase mezi Ostravou a Mošnovem, například v Krmelíně, ve Fryčovicích nebo v Brušperku, kraj vyzkouší QR kód coby informační tabuli.

 

Sbírka na obnovu Libušína. Noc z 2. na třetího března 2014 se do novodobé historie Valašska zapsala jako jedna z nejčernějších. Rozsáhlý požár zachvátil a těžce poškodil památnou budovu Libušína, navrženou legendárním architektem Dušanem Jurkovičem. Spontánní vlna veřejné podpory, jež se krátce po neštěstí vzedmula, zasáhla celou Českou republiku. Jako jedna z prvních firem se zapojila Pražská mincovna, která oznámila ražbu mimořádné pamětní medaile ve prospěch obnovy Libušína. Zájemci tak mohou přispět na sbírku na obnovu objektu Libušín na Pustevnách a zároveň obdrží upomínkový předmět. Výtěžková medaile na podporu rekonstrukce Libušína je pozoruhodná hned v několika směrech. Nese totiž motivy Jurkovičových plánů rozhledny a portálu, které byly po dlouhá desetiletí uloženy v archivu. Uměleckou hodnotu medaile garantuje jméno světově proslulého medailéra akademického sochaře Vladimíra Oppla: autor nákresy obohatil o další stylové prvky. Obě strany tak tvoří harmonickou kompozici ve slovansko-karpatském duchu. Medaili můžete jednoduše objednat na internetové adrese : https://www.zlatemince.cz/CRM_Dusan_Jurkovic_vytezkova_medaile.htm

 

Zastupitelé vydali novou vyhlášku o odpadech, která reaguje na změny v legislativě. Zastupitelé schválili dotační program na podporu kultury a osvětové činnosti na rok 2019. Žádosti mohou zájemci podávat od 15. do 21. 1. 2019, alokováno je 700 tisíc korun.

 

Divotvůrna zve na dvě setkání, která na Vás ještě do konce letošního roku v našem programu čekají. Bylinářka JANA URBÁNKOVÁ z Harmonie Ženy pro nás připravila nádherný workshop vykuřování VŮNĚ SLUNOVRATU, který se uskuteční 17. prosince 2018 od 17.30 hodin (délka programu: 2 hodiny). Pojďme spolu zažít atmosféru POSVÁTNÉHO DÝMU a proniknout do tajů vykuřování-starověké formy aromaterapie. S pomocí spiritu rostlin poznáme starověkou Moudrost Předků a naladíme se na přicházející období Slunovratu a následných Vánoc. Workshop je vhodný jak pro začátečníky ve světě vykuřování, tak pro znalé. Pro velmi omezenou kapacitu je třeba rezervace místa předem.

 

Vánoční čekání pomohou zkrátit v úterý 18. 12. 2018 v KDK pěvecké sbory a kapely ZŠ Kopřivnice. Velký koncert začíná v 17 hod.

 

V úterý 18. 12. 2018 chystá divotvůrna přednášku Roberta čapka líný učitel, od 16 hod., pro velký zájem v katolickém domě.

 

Ve středu 19.12. se v centru chystá Dobročinný jarmark kopřivnických Mateřských škol, od 9.00 – 16.00. V 10.00 budou zpívat společně koledy a zvonit na Ježíška.

 

Kopřivnický vánoční jarmark v centru se usadí na dva dny: 19. 12. 2018 a 20. 12. 2018.

 

Již za pár dní se v prvních kopřivnických domácnostech objeví vánoční dárek v podobě městského kalendáře pro rok 2019. Letošním tématem kalendáře se stala „stará Kopřivnice“, konkrétně kopřivnické chalupy, které z města postupem času téměř vymizely. Tehdejší vesnice se rozkládala po obou březích potoka Kopřivničky. Kromě vlastního jména zde měl každý i takzvané přezvisko, díky kterému se v běžné mluvě rozpoznávali jednotliví občané nebo celé rodiny, které bylo třeba díky četnosti stejných příjmení rozlišit. Kromě fotografií původní zástavby města se zmíněnými přezvisky najdou lidé v kalendáři také harmonogram poplatků města, aktualizované kontakty na radnici a městské organizace nebo informace o projektu Zdravé město a Strategickém plánu rozvoje Kopřivnice. Novinkou je strana věnovaná efektivnímu sběru odpadů. Kalendáře zdarma distribuuje radnice do všech domácností ve městě i místních částech a dostupný bude také na Informacích městského úřadu. Letošní roznos kalendářů začne v druhé polovině prosince.

 

14. 12. 2018

Město Kopřivnice aktuálně nabízí byt o velikosti 1+3 za podmínky přistoupení k dluhu zájemcům z řad široké veřejnosti a to na ulici Obránců Míru. Vyplněná přihláška se odevzdává v neprůhledné a zapečetěné obálce nejpozději do 9. ledna do 16 hodin na radnici, na oddělení bytové správy.

 

S příchodem nízkých teplot vydaly Severomoravské vodovody a kanalizace vydaly upozornění týkající se zabezpečení vodoměrů před zamrznutím. „Kroky, které je nutné podniknout, do značné míry závisí na tom, kde je daný vodoměr umístěný. Pokud se nachází ve venkovní šachtě, je potřeba zkontrolovat její spolehlivé uzavření tak, aby nedocházelo k neúměrnému prochlazování jejího vnitřního prostoru. Pokud se potrubí a vodoměr nacházejí v hloubce, kde mohou zmrznout, je potřeba zajistit poklop tepelnou izolací. Použít je možné například polystyren nebo minerální izolační vatu – ne ale skelnou,“ upozorňuje za SmVaK Roman Bouda. V případě, že je vodoměr umístěný uvnitř domu, chaty či chalupy nebo jiné nemovitosti, měli by se lidé snažit zabránit vystavení vnitřní instalace a vodoměru účinkům mrazu, a to například vnější tepelnou izolací. Teplota v daném prostoru se musí pohybovat nad bodem mrazu. Před zamrznutím je třeba chránit také vodovodní přípojku. Více informací zájemci naleznou na stránkách Severomoravských vodovodů a kanalizací www.smvak.cz.

 

O víkendu budou v moravskoslezské části Beskyd v provozu dvě lyžařská střediska. Lyžaři mohou zamířit do Bílé a nově i do nedalekého Mezivodí. Tam na sjezdovce leží víc než metr sněhu, řekl dispečer Horské služby Beskydy.  

Areál v Bílé na Frýdecko-Místecku je v částečném provozu od začátku prosince. „O víkendu pojede lanovka a jedna sjezdovka pod ní. Na druhé straně údolí bude v sobotu jeden vlek a sjezdovka dlouhá 450 metrů,“ řekl vedoucí areálu Jaroslav Vrzgula. Teď finišují s přípravami na otevření druhé sjezdovky vedoucí pod lanovkou. „Nevím, jestli to stihneme do soboty. V neděli se na ní ale už jezdit bude,“ dodal s tím, že postupně stoupá i zájem lidí. Poprvé se vlek rozjede v areálu Mezivodí. „Na sjezdovce máme 40 centimetrů přírodního a 80 centimetrů technického sněhu,“ řekl provozovatel areálu Zbyněk Žák. Dodal, že v sobotu pojede jeden vlek a připraveno bude 400 metrů sjezdovky.

 

Vzpomínky na starý Příbor – Zimní čas. V pátek 14. prosince od 17.00 hod. se můžete těšit na komponovaný podvečer přibližující na základě autentických vzpomínek život v Příboře v minulosti. Akce se pořádá v přednáškovém sále muzea a pamětní síni Sigmunda Freuda.

 

Enkaustika na Fojtství v Kopřivnici. Přijďte si v sobotu 15. prosince od 10.00 hod. do muzea Fojtství vyzkoušet malování enkaustickou technikou na plastové baňky nebo dřevěné zápichy s vánoční tématikou.

 

V neděli 16. prosince od 10.00 hod. se všechny malé i velké děti se mohou těšit na pohádku o královně Koloběžce I. V podání Loutkohereckého divadla Rolnička v Kulturním domě v Kopřivnici.

 

Třetí adventní koncert v Příboře. V neděli 16. prosince od 17.00 hod. vás čeká, již třetí adventní koncert v Piaristickém klášteře, kde vystoupí pěvecké sdružení Kopřivnice.

 

Den otevřených dveří ZŠ Svaté Zdislavy a adventní koncert je naplánován na neděli 16. 12. 2018 od 14.00

 

Na slavnostním galavečeru na pražském Žofíně byli vyhlášeni vítězové podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. V celorepublikovém klání jednoznačně uspěla společnost Retigo vyrábějící gastronomická zařízení. Mezi živnostníky se dokázala prosadit Kristina Tomandlová, která šije oděvy pro hotely a wellness.

Vodafone Firma roku 2018

  1. místo Retigo, s.r.o. – výroba gastronomického zařízení (Rožnov pod Radhoštěm)
  2. místo Workswell s.r.o. – vývoj a výroba termovizních systémů (Praha 13)
  3. místo OLTIS Group a.s. – integrace informačních systémů (Olomouc)

Česká spořitelna Živnostník roku 2018

  1. místo Kristina Tomandlová – výroba profesních oděvů pro hotely a wellness (Karlovy Vary)
  2. místo Jiří Ďuriš – designové pohřební předměty (Olomouc)
  3. místo Pavla Soletka Krátká – psaní a tvorba originálních knih pro děti i dospělé (Lety)

Vodafone Odpovědná firma roku 2018 – Colognia Press a.s. – moderní tiskárna (Kolín)

Česká spořitelna Nejlepší Startup 2018 – Retino.cz s.r.o. – správa reklamací a vratek (Praha 10)

České stříbro 2018 – Tescoma s.r.o. – výrobce kuchyňských potřeb (Zlín)

 

Rozhlas 12. 12. 2018

Základní škola E. Zátopka zve obyvatele Kopřivnice na tradiční vánoční jarmark, který se uskuteční dnes od 16 hodin v hlavní budově. V 17:30 hodin na jarmark naváže vánoční koncert, který se bude konat ve sportovní hale základní školy. Všichni jste srdečně zváni!

Město Kopřivnice se v letošním roce rozhodlo připojit k akci Česko zpívá koledy a zařadilo se na seznam českých měst, ve kterých lidé společně ve stejnou chvíli zpívají koledy. Přijďte si zazpívat i vy, a to ve středu 12. prosince v 18 hodin na prostranství před kulturním domem. Všichni jste srdečně zváni!

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části ulice Družební a Česká ve čtvrtek 14. prosince od 8 – 11 hodin.

Město Kopřivnice upozorňuje občany, kteří vlastní nemovitost, jsou v podnájmu na ulicích Dukelská, Sokolovská a Kpt. Nálepky nebo zde podnikají, aby si co nejdříve vyzvedli rezidentní a abonentní karty s platností pro rok 2019. Karty je možné vyzvednout na informacích městského úřadu.

 

12. 12. 2018

Ve čtvrtek 13. prosince se v 10 patře radnice od 16 hodin koná druhé zasedání zastupitelstva města Kopřivnice, které můžete sledovat přímo na místě nebo prostřednictvím obrazovek v přímém přenosu na našem kanálu. Od pátku 14. prosince zařadíme do vysílání zpráv z města krátký sestřih a v neděle a o den později v pondělí 17. prosince nabídneme zájemcům reprízu celého zasedání. Nyní stručné seznámení s aktuálním programem. K projednání jsou například navrženy body, ve kterých si zastupitelé vymezí úkoly na jednotlivých úsecích samosprávné agendy města, proberou jednací řád města, pověří svého člena řízením městské policie, zřídí výbory zastupitelstva, zvolí obsazení rady KTK a stanoví odměny neuvolněným členům zastupitelstva města a členům výborů zastupitelstva města a komisí rady města z řad občanů. Důležitým bodem je návrh rozpočtu města na rok 2019. Představen bude Plán zdraví a kvality života města Kopřivnice a obecně závazná vyhláška týkající se odpadů. V programu jsou dále zařazeny záležitosti Střediska sociálních služeb města Kopřivnice, p.o. a žádosti  třech základních škol do zapojení projektů na vybudování odborných učeben do výzvy integrovaná teritoriální investice ostravské aglomerace. Měl by být vyhlášen dotační program na podporu kultury a osvětové činnosti na rok 2019 a schvalovány dotace v oblasti sportu. Individuální dotací mají být podpořeny – Kopřivnické dny techniky 2019. Zastupitelé se seznámí s opětovným prodejem prodejem dvou domů na ulici Sokolové a Tyršově a dalšími majetkoprávními úkony.

 

Letos město rozjelo zkušební projekt na likvidaci bioodpadů. Na sídlišti Korej se v říjnu objevily netradičně malé kontejnery na bioodpad z domácností. Hnědé sběrné nádoby jsou o něco menší, než klasické kontejnery na tříděný odpad, mají objem 770 litrů a jsou rozmístěny na 8 stanovištích u bytových domů na ulicích K. čapka, Pionýrská, Ke Koryčce a Sadová. Nyní zkušebně v zimním období od prosince do března se budou tyto kontejnery vyprazdňovat v měsíčním intervalu, od dubna se pak plánuje svoz co 14 dní. Do kontejnerů mohou obyvatelé sypat biologický odpad z kuchyní rostlinného původu, který vzniká v průběhu celého roku. Ten se pak odváží přímo na kompostárnu do Příbora. První zkušenosti ukazují, že o bionádoby je zájem a v příštím roce bude město pokračovat v rozmísťování biokontejnerů na další sídliště. Občané, kteří mají biologicky rozložitelný odpad ze zahrad, jej mohou stále vozit na sběrný dvůr na ulici Panskou nebo na kompostárnu do Příbora. Sběrný dvůr je otevřen v pracovní dny od 8 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin. Na kompostárně v Příboře bude v závislosti na klimatických podmínkách v průběhu prosince omezen, od 20. 12. bude otevřeno jen v pátek.

 

Severomoravské vodovod a kanalizace informují své odběratele, že s účinností od 1. ledna 2019 vstupují pro zákazníky v platnost nové ceny za odběr pitné vody a odvádění a čištění vod odpadních. Nová cena za odběr pitné vody (vodné) pro zákazníky na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku bude činit 45,06 korun za metr krychlový včetně DPH, cena za odvádění a čištění odpadních vod bude nově 40,02 korun včetně DPH.

Vodné a stočné se pro rok 2018 navýšilo o 2,97 % (o 2,34 koruny) a činilo 81,07 korun.

Vodné – 42,64 korun za metr krychlový včetně dph

Stočné – 38,43 korun za metr krychlový včetně dph.

 

Vodné a stočné se pro rok 2019 navýší o 4,94 % (o 4,01 koruny) a bude činit 85,08 korun.

Vodné – 45,04 korun za metr krychlový včetně dph

Stočné – 40,02 korun za metr krychlový včetně dph.

 

Základní škola Milady Horákové se pro Koprkon o minulém víkendu proměnila v zázemí třídenního festivalu pro lidi, kteří se zajímají o filmovou, literární a herní fantastiku. Většinou k nám přijíždí ti, kteří již prošli minulými ročníky, ale opět dorazili noví adepti , kteří s nadšením obsadili třídy, které byly proměněny v posluchárny. Celkem se jich sešlo téměř 4 stovky, ze všech koutů České republiky, Slovenska i Polska. Připraveno bylo víc než osm tematických linií a v souhrnu víc než sto šedesát hodin programů zahrnujících vše od hudebních a divadelních vystoupení, přes odborné i humorně laděné přednášky, hry a soutěže, diskuze, workshopy až po výtvarný happening.. Tradičně hlavní slovo má fenomén Star Wars, vlastní linii budou mít i milovníci Star Treku nebo počítačových konzolových her. Módní výtvarnice a průkopnice hi-tech materiálů v odívání Lada Vyvialová promluvila o konceptu takzvaného chytrého oblečení a nanomódě. Mezi hosty nechyběl záhadolog, publicista a spisovatel Arnošt Vašíček. Nově byl prostor vytýčen moderním technologiím. Tradičně nejsledovanější částí pro hosty i účastníky byla sobotní přehlídka kostýmů, kde se poprvé představili i cizinci Vojáci v kostýmech 1. legie Star wors mluvili polsky. David Macháček, který akci ve spolupráci s Czech Star Wars Universe a SFK Radegast Kopřivnice organizuje, potvrdil, že avízovaný program proběhl přesně dle harmonogramu, a 16. ročník proběhl ke spokojemnosti všech účastníků.

 

Ondřej Šalek s Ladislavem Cvíček přivítali v muzeu Fojtství ve čtvrtek 29. listopadu na své přednášce všechny návštěvníky, které zajímá T.G. Masaryka a Kopřivnice. Ostatně tak se jmenuje nová publikace, která vyšla u příležitosti stého výročí založení samostatné Československé republiky a byla pokřtěna před několika týdny na akci klubu Masarykova demokratického hnutí s názvem kopřivnickém Pressování. Prostřednictvím dobových dokumentů a fotografií přiblížil kurátor muzea Šalek působení pozdějšího prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Kopřivnici v době, kdy byl ve dvou volebních obdobích zvolen poslancem Říšské rady, právě za náš obvod. Povídání doplnil emeritní učitel Cvíček četbou dobových zápisů nejen z tisků a letáků, ale zápisků pamětníků. O přestávce dostali všichni přítomni jako dárek od města prostřednictví místostarostky Dagmar Rysové novou publikaci, kterou si mohli nechat u autora podepsat. V další části přednášející připomněli zajímavou historii Masarykova pomníku v Kopřivnici a upozornil na důležitou činnost místních občanů, kteří Masarykovy názory prosazovali do běžného života a šířili tak jeho odkaz.

 

Od čtvrtku 29. 11. 2018 je vestibul muzea automobilů opět plný výstavních panelů. Na nich se odehrává 40 sezón záchranného systému v československém motorsportu. Výstava: O H L É D N U T Í   1 9 7 8–2 0 1 8 je součástí projektu, mapující činnost a historii vzniku záchranného systému v tuzemsku u příležitosti právě končící 40 sezony nepřetržité činnosti záchranného týmu, který byl koncem osmdesátých let považován za jeden ze tří nejlepších na světě. Dnes seprezentuje pod názvem Autoklub Sport Rescue. Návštěvníky zaujmou ale především záchranná vozidla. Prohlédnout si můžete například jeden ze dvou vyrobených vozů T623R dosahující maximální rychlosti 250 km/h, které byly určené právě pro rychlou asistenci při F1 a na dálnicích. Ve fázi započaté renovace je vystaven také unikátní prototyp sanitního vozu T624, který pro potřeby záchranného týmu navrhnul designer Václav Král. Výstavu, kterou společně pořádají Autoklub České republiky, Technické muzeum Tatra a Policejní historická společnost, můžete v Technickém muzeu Tatra navštívit až do 30.3.2019.

 

Rozhlas 10. 12. 2018

Město Kopřivnice se v letošním roce rozhodlo připojit k akci Česko zpívá koledy a zařadilo se na seznam českých měst, ve kterých lidé společně ve stejnou chvíli zpívají koledy. Přijďte si zazpívat i vy, a to ve středu 12. prosince v 18 hodin na prostranství před kulturním domem. Všichni jste srdečně zváni!

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části ulice Družební a Česká ve čtvrtek 14. prosince od 8 – 11 hodin.

V souvislosti s rekonstrukcí zařízení na výrobu elektřiny v teplárně společnosti KOMTERM  Morava budou ve dnech 10. až 11. prosince 2018 provedeny nezbytné technologické zkoušky – tzv. profuky a vyčištění parního potrubí k turbosoustrojí. Tyto zkoušky jsou spojeny se zvýšenou hlukovou zátěží a není možné je nahradit jiným řešením. Za problémy se společnost KOMTERM omlouvá a bude se snažit rozsah minimalizovat na nezbytné minimum.

Město Kopřivnice upozorňuje občany, kteří vlastní nemovitost, jsou v podnájmu na ulicích Dukelská, Sokolovská a Kpt. Nálepky nebo zde podnikají, aby si co nejdříve vyzvedli rezidentní a abonentní karty s platností pro rok 2019. Karty je možné vyzvednout na informacích městského úřadu.

 

10. 12. 2018

V souvislosti s rekonstrukcí zařízení na výrobu elektřiny v teplárně společnosti KOMTERM Morava budou ve dnech 10. až 11. prosince 2018 provedeny nezbytné technologické zkoušky – tzv. profuky a vyčištění parního potrubí k turbosoustrojí. Tyto zkoušky jsou spojeny se zvýšenou hlukovou zátěží a není možné je nahradit jiným řešením. Za problémy se společnost KOMTERM občanům Kopřivnice omlouvá a bude se snažit rozsah minimalizovat na nezbytné minimum. Děkujeme za pochopení.

 

Den otevřených dveří a předvánoční jarmark s pořadovým číslem 8. chystá v úterý 11. 12. ZŠ a MŠ, 17. listopadu

14.30-17.00.

 

Městká knihovna Kopřivnice v rámci projektu Bookstart zve všechny rodiče miminek, batolat a dětí předškolního věku na VÁNOČNÍ BOOKSTART 12. 12. v 10 hod.

 

Poprvé se kopřivnice zapojí do celostátního projektu Česko zpívá koledy, společné zpívání začne ve středu 12. 12. v 18 hodin, v centru před KDK, zapojit se může kdokoliv. Vystoupí sbory základních škol Kopřivnice pod vedením paní učitelky Evy Nedjalkové.

 

Vila Machů zve na přednášku jany Tiché ve středu od 18 hod. na téma Vánoce v lidové kultuře: Od adventu po Tři krále.

 

Speciální promítání v Kopřivnickém kině: Nanga Parbat 2018 Diameer Face se chystá ma pátek 21. 12. od 19:00 hod. Naprogramu je premiéra filmového dokumentu a přednáška o úspěšné letošní horolezecké expedici na jednu z nejobtížnějších Himalájských osmitisícovek Nanga Parbat. Členové expedice (Pavel Kořínek/Kopřivnice, Leoš Husták/Kopřivnice, Pavel Bém, Radoslav Groh, Tomáš Kučera, Pavel Burda, Jirka Janák a Jiří Domanský) se koncem června vydali na do Pakistánu na extrémně obtížný výstup v západní stěně této obávané osmitisícové hory. A výstup se zdařil. Šest členů z devíti stanulo na vrcholu hory a jedná se tak o historicky jednu z nejúspěšnějších Českých horolezeckých expedic. Poté následuje hudební večer a setkání s horolezci v modrém sále.

 

V souvislosti s rekonstrukcí zařízení na výrobu elektřiny v teplárně společnosti KOMTERM Morava budou ve dnech 10. až 11. prosince 2018 provedeny nezbytné technologické zkoušky – tzv. profuky a vyčištění parního potrubí k turbosoustrojí. Tyto zkoušky jsou spojeny se zvýšenou hlukovou zátěží a není možné je nahradit jiným řešením. Za problémy se společnost KOMTERM občanům Kopřivnice omlouvá a bude se snažit rozsah minimalizovat na nezbytné minimum.

 

Přestavba „čtyřproudovky“ I/48 na dálnici D48 mezi Novým Jičínem a Rychalticemi není tvrdý oříšek pouze pro stavbaře, ale také pro řidiče. Největší problémy motoristy trápí u obce Libhošť, kde Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) staví nový most a vede pod ním provizorní obslužná komunikace. Kamenem úrazu se v tomto místě, u křižovatky na Rybí a do Nového Jičína, stalo staré přemostění, jehož konstrukce nemile překvapila projektanty. Celá konstrukce musela jít k zemi současně a ŘSD nemohlo využít stejný model oprav, jako ve zbývající části opravované frekventované silnice.

V současné době je ponechán provoz na stávající silnici I/48. Doprava je vedena v jednom jízdním pruhu pro každý směr. Po provedení rozšíření a středního dělicího pruhu se doprava převede na tuto novou polovinu v předpokládaném termínu v srpnu 2019 a dobuduje se polovina druhá. Kromě toho u Libhoště, kde se v dopravních špičkách, před nájezdem na provizorní „esíčko“, tvoří od Nového Jičína každodenně dlouhé kolony. Mosty se také budují po polovinách a budou zprovozněny společně s příslušnou polovinou silnice. Výjimku tvoří právě předmětný most v Libhošti, kde očekáváme zprovoznění jeho poloviny v průběhu roku 2020 a druhé poloviny společně s druhou polovinou silnice, tedy v prosinci 2020. S provizorní řešením, nevyhovující zejména těžké tranzitní dopravě, tak musejí řidiči počítat minimálně po celý rok 2019 a část roku 2020. ŘSD počítá s tím, že zde v zimě nasadí více techniky nad rámec standardní zimní údržby, neboť chce předejít dopravnímu kolapsu, který by mohl nastat, když bude sněžit a mrznout.

 

Krajský rozpočet na příští rok je připraven, občané se k němu mohou vyjádřit. Návrh rozpočtu Moravskoslezského kraje na rok 2019 je od 28. listopadu zveřejněn na úřední desce krajského úřadu a na webových stránkách kraje. Své připomínky k němu mohou občané vyjádřit písemně a doručit je do 12. prosince 17 hodin na podatelnu krajského úřadu, nebo ústně na zasedání krajského zastupitelstva. To se bude konat 13. prosince. Rozpočet Moravskoslezského kraje je navrhován v celkové výši 10,285 miliardy korun – počítá s příjmy 9,445 miliardy korun, výdaje by pak měly dosáhnout 10,285 miliardy korun. Na pokrytí rozdílu, tedy 0,840 miliardy korun, využije kraj zejména finance z krajského rozpočtu kraje na rok 2018, které se podařilo uspořit. Použití úvěrových prostředků se minimalizuje, oproti letošnímu roku dochází ke změně poměru mezi splátkami úvěrů a čerpáním úvěru. Od roku 2019 budou splátky úvěrů vyšší, což příznivě ovlivňuje výši zadluženosti kraje.

 

7. 12. 2018

Informace o provozních změnách knihovny a jejích poboček na konci roku:

Městská knihovna – půjčovna a čítárna v kulturním domě,24. prosince – 2. ledna uzavřeno.

Městská knihovna – pobočka Lubina, 25. a 27. prosince uzavřen.

Městská knihovna – pobočka Mniší, 26. prosince uzavřeno.

Městská knihovna – pobočka Vlčovice, 25. prosince uzavřeno.

 

Walbo Railway generálním sponzorem kopřivnické ploché dráhy. Ostravská společnost zajišťuje dodávky vlakových a tramvajových kol. Tato firma, která své produkty dodává zákazníkům celé východní a střední Evropy se v pondělí v podvečer stala generálním sponzorem našeho plochodrážního klubu. Kopřivnický tým, který po jednadvaceti letech zasáhne do druhé nejvyšší české plochodrážní ligy se svým vlastním týmem bude startovat pod hlavičkou AK Walbo Railway Kopřivnice.

 

Od neděle dojde k výrazným změnám v jízdních řádech autobusových linek. V neděli 9. prosince se mění dosavadní jízdní řády, a to dost výrazně. Změny se budou týkat nejen zmíněných jízdních řádů, ale také samotného dopravce. Nově bude autobusovou dopravu a příměstské linky zajišťovat společnost Transdev Morava s. r. o. a ČSAD Vsetín a. s. Doprava bude zajišťována nízkopodlažními autobusy v bílém vnějším provedení s logem Moravskoslezského kraje vybavenými klimatizací, USB zásuvkami pro dobíjení mobilních zařízení a audiovizuálním informačním systémem. Dopravce byl vybrán na období deseti let.

 

DIVADLO: Zase ti tupitelé, Štramberk. V pátek 7. prosince od 19.00 hod. se můžete těšit na veselohru Sedlnického divadla Sedlo. Satirické představení o jedné obci (příběh není inspirován žádnou konkrétní vesnicí, podobnost je čistě náhodná).

 

Vánoční jarmark v Příboře. V sobotu 8. prosince od 8.00 hod. náměstí Sigmunda Freuda nabídne stánky s vánoční tématikou, vystoupení dětí a žáků MŠ a ZŠ, dětský folklorní soubor Ostravička.

 

Setkání betlemářů v Příboře. Expozice muzea oživí v sobotu 8. prosince od 9.00 hod. dvanáct řezbářů, předvádějících řezbářské techniky při výrobě betlémů. V rámci programu bude možné zakoupit některé jejich výrobky.

 

Popletené vánoce v Příboře. Veselá hudební pohádka o tom, co všechno se může stát, když nebeská trojice Mikuláš, Andělka a Čert popletou své přípravy na Vánoce a jaké z toho mohou vzniknout roztomilé zmatky a motanice. Veselý příběh o věčně nabručeném Čertovi Brblovi, Mikulášovi a nebeské Andělci se odehraje v sobotu 8. prosince od 15.00 hod. v Kulturním domě Příbor.

 

Adventní setkání v Kopřivnici. V sobotu 8. prosince od 15.30 hod. v Katolickém domě Kopřivnice se můžete těšit na přednášku o. Jana Slavíka pro mládež „Jsem služebnice páně…“, poté vystoupí schola sv. Bartoloměje, Eva More a Safenat Paneach.

 

DIVADLO: Kuba a tři čerti ve Štramberku. V sobotu 8. prosince od 16.00 hod. je připravená mikulášská pohádka pro děti i dospělé. Pohádku uvede Divadlo Pod věží v sále Kulturního domu ve Štramberku.

 

Adventní podvečer: O čarovném kolovrátku, Příbor. Poetický komponovaný podvečer poukazující na reálnost či nereálnost některých rukodělných výrob vyskytujících se v tradičních pohádkách se uskuteční v sobotu 8. prosince od 17.00 hod. v Piaristickém klášteře. Během večera vystoupí Václav Michalička a Petra Vidomusová a Jan Fišar.

 

UMĚNÍ V KINĚ: G. Donizetti: Anna Boleynová, Kopřivnice. Opera zachycuje tragický osud druhé manželky Jindřicha VIII. a matky slavné panovnice Alžběty I. V titulní roli mladé královny se v režii Davida McVicara a pod hudebním vedením Marca Armiliata představí hvězdná Anna Netrebko. Giovannu (Jane Seymourovou) ztvární Jekatěrina Gubanová, Lorda Percyho Stephen Costello, Enrica (Jindřicha VIII) Ildar Abdrazakov a v roli královnina pážete Smetona vystoupí Tamara Mumford. Dramatický příběh se odehraje v sobotu 8. prosince od 17.30 hod. v Kině Kopřivnice.

 

Večer s cimbálovou muzikou ve Štramberku. V sobotu 8. prosince od 19.00 hod. v Městském pivovaru se uskuteční tradiční posezení s cimbálovou muzikou Gajdušek.

 

Druhý adventní koncert se uskuteční v neděli 9. prosince od 17.00 hod. v Kulturním domě Příbor, tentokrát vystoupí Komorní orchestr Kopřivnice, pěvecký sbor Ondráš z Nového Jičína a pěvecký sbor Bílovec.

 

Adventní koncert na Hukvaldech. V neděli 9. prosince od 17.00 hod. v kostele sv. Mikuláše v Rychvalticích vystoupí Erika Šporerová a Marianna Pilarová za doprovodu varhan. Během večera uslyšíte skladby Dvořáka, Donizettiho, Handela a mnoho dalších.

 

KONCERT: Radůza v Kopřivnici. V neděli 9. prosince od 19.00 v Kulturním domě Kopřivnice vystoupí Radůza. Se svou kapelou představí průřez dosavadní tvorbou. Zazní nejen písně z posledního alba „Muž s bílým psem“ (říjen 2018), ale i písničky z prvních desek a také z vánočního alba „Studna v poušti“ (září 2017).

 

Rozhlas 5. 12. 2018

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části ulice Družební a Česká 14. prosince od 8 – 11 hodin.

V souvislosti s rekonstrukcí zařízení na výrobu elektřiny v teplárně společnosti KOMTERM Morava budou ve dnech 10. až 11. prosince 2018 provedeny nezbytné technologické zkoušky – tzv. profuky a vyčištění parního potrubí k turbosoustrojí. Tyto zkoušky jsou spojeny se zvýšenou hlukovou zátěží a není možné je nahradit jiným řešením. Za problémy se společnost KOMTERM omlouvá a bude se snažit rozsah minimalizovat na nezbytné minimum. Všem děkují za pochopení.

Město Kopřivnice upozorňuje občany, kteří vlastní nemovitost,  jsou v podnájmu na ulicích Dukelská, Sokolovská a Kpt. Nálepky nebo zde podnikají, aby si co nejdříve vyzvedli rezidentní a abonentní karty s platností pro rok 2019. Karty je možné vyzvednout na informacích městského úřadu.

Tradiční akce Mikulášská jízda pořádaná kulturním domem v Kopřivnici se koná již dnes 5. prosince 2018 od 16 hodin na prostranství před kulturním domem. Těšit se můžete na příjezd Mikuláše s družinou i rozsvícení vánočního stromu. 

 

5. 12. 2018

Podzim s KTK již příští týden končí. Novým i stávajícím klientům nabízíme akční slevy AŽ VE VÝŠI 50 %. Máte možnost objednat za zvýhodněných podmínek služby, které KTK poskytuje. Chcete rozšířit nabídku programů ve svém televizoru? Máte zájem o připojení k vysokorychlostnímu internetu? Potřebujete pro svůj televizor modul pro dekódování programů? Uvažujete o chytré televizi FixProTV? Tak teď je ten nejvhodnější okamžik, abyste si vybrali slevy v rámci NAŠÍ akční nabídky Podzim v KTK. Více informací získáte na webových stránkách KTK. Vyberte si svou barvu podzimu na www.ktk.cz.

 

Krajský rozpočet na příští rok je připraven, občané se k němu mohou vyjádřit. Návrh rozpočtu Moravskoslezského kraje na rok 2019 je od 28. listopadu zveřejněn na úřední desce krajského úřadu a na webových stránkách kraje. Své připomínky k němu mohou občané vyjádřit písemně a doručit je do 12. prosince 17 hodin na podatelnu krajského úřadu, nebo ústně na zasedání krajského zastupitelstva. To se bude konat 13. prosince. Rozpočet Moravskoslezského kraje je navrhován v celkové výši 10,285 miliardy korun – počítá s příjmy 9,445 miliardy korun, výdaje by pak měly dosáhnout 10,285 miliardy korun. Na pokrytí rozdílu, tedy 0,840 miliardy korun, využije kraj zejména finance z krajského rozpočtu kraje na rok 2018, které se podařilo uspořit. Použití úvěrových prostředků se minimalizuje, oproti letošnímu roku dochází ke změně poměru mezi splátkami úvěrů a čerpáním úvěru. Od roku 2019 budou splátky úvěrů vyšší, což příznivě ovlivňuje výši zadluženosti kraje.

 

Koncert skupiny Duo Jamaha chystá příborský kulturní dům, ve středu 5. prosince.

 

Dětské oddělení knihovny v kulturním domě, Vánoční přání – 6. 12. 2018, čtvrtek, 13:00 – 17:30.

 

Mikulášská nadílka se chystá ve Vile Machů ve čtvrtek od 17:00.                                                              

 

Večer věnovaný nebojácným dětem chystají ve Štramberku, Čertovská show vypukne v KD ve čtvrtek 6. 12.

 

Poradna SOS před Vánoci varuje a upozorňuje na úskalí plateb na internetu. Pokud platíte kartou, nikoli bankovním převodem, šance na vrácení finančních prostředků se rapidně zvyšují. Můžete totiž zažádat o pomoc svou banku a požadovat navrácení svých prostředků prostřednictvím služby Chargeback(tj. zpětné zaúčtování). Tato služba má nejvyšší využití právě při problémech s nepoctivými provozovateli e-shopů a to i s těmi zahraničními. Je potřeba vyplnit žádost o provedení Chargebacku a dodat i veškerou dokumentaci k případu, to znamená objednávku, výpis z platební karty a také komunikaci nebo pokus o komunikaci s podnikatelem, od kterého žádáte vrácení peněz. Banka předá všechny získané dokumenty bance nepoctivého obchodníka a požádá o vrácení peněz z jeho účtu.

 

V srpnu odstartovala osvětová kampaň nazvaná Klima se mění – změň se i ty. Msto připravilo v průběhu roku několik osvětových aktivit, jak podpořit snahu o zmírňování dopadů lidské činnosti na klima. často jde o jednoduchá opatření, která mohou být novým impulsem do života nebo i příležitostí k úspoře nákladů. Byly otevřeny informační stany na pouti, diskusní stoly a výstava. Minulý týden proběhy v místních částech tematické besedy především pro majitele rodinných domků, kteří chtějí zlepšit kvalitu svého bydlení a přitom přemýšlí, jak ušetřit na nutných investicích. V Lubině se diskutovalo na téma Obnovitelné zdroje energie a kotlíkové dotace, úspory vody byly hlavním tématem ve Vlčovicích a největší zájem byl v Mniší o možnostech zateplení a rekonstrukci či výstavbu rodinného domu. Odborníci tady představili možnosti dotací, jak o ně požádat i jakou úsporu mohou realizované investice přinést do rodinného rozpočtu. účastníci pak s nimi mohli konzultovat záměry pro své nemovitosti.

 

Do 10. prosince by měla být dokončena demolic bývalé teplovodní šachty v zadní části házenkářského hřiště. Byla součástí starého teplovodního systému, který již byl před 4 lety zrušen. Město šachtu vykoupilo a nechalo zlikvidovat na vlastní náklady, ty dosáhly k částce 240 tisíc korun. Na místě původní šachty byla vystavěna nová vodoměrná šachta pro obchody na druhé straně komunikace. Z původní stavby zůstala zachována jedna železobetonová stěna, která slouží jako opěrná zeď držící svah pod chodníkem podél ulice československé armády.

 

Rozhlas 4. 12. 2018

Tradiční akce Mikulášská jízda pořádaná kulturním domem v Kopřivnici se koná  5. prosince 2018 od 16 hodin na prostranství před kulturním domem. Těšit se můžete na příjezd Mikuláše s družinou i rozsvícení vánočního stromu. 

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice