KAFKA 2009 – porota (23. a 24. října)

 

Mgr. Stanislav Motl, Praha
Redaktor, publicista, absolvent Fakulty žurnalistiky.


Působení: Reflex, reportérem televizního pořadu Na vlastní oči.
Specializace: historická publicistika, zejména z období druhé světové války, včetně holocaustu, pátrání po dosud žijících nacistických válečných zločincích.
Tvorba zahrnuje široké spektrum námětů – od kriminalistických žánrů, přes autentické zážitky válečného reportéra, až k dobrodružným okamžikům při extrémních sportech. Účastnil se několika speleologických a horolezeckých výprav a expedic na námořních jachtách.
Ocenění: mezinárodní novinářská cena Jeden svět a cena mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. Autor 11 knih: Oběti a jejich vrazi, Mraky nad Barrandovem, Kam zmizel zlatý poklad republiky atd.

 

Katarína Začková, Bratislava
Reportérka, autorka publicistických a dokumentárních programů STV, absolventka FFUK, fakulta žurnalistiky.


Působení: Československý rozhlas, ČST, Slovenská televízia, externí spolupracovník Rádia Twist, Bratislava journal, slovenské deníky a týdeníky, rakouský Aqua press, Danube Watch, Earth Island – San Francisco, USA. Od r. 1999 reportérka týdeníku o hospodářství a podnikání TREND. Nyní Slovenská televízia, relace Reportéri.
Člen Slovenského syndikátu novinárov, 2 x stáž v USA. 1989 – 2006 – nespočet cen a prémií na festivalech ekologických programů, ceny a prémie v soutěži Literárního fondu za reportáže v STV (víťaz novinárskej ceny – Najlepšia investigatívna a analytická reportáž v elektr. médiách 2006 atd.).

 

PhDr. Martin Lokšík, Praha
Vysokoškolský pedagog a garant výuky televizní specializace na katedře žurnalistiky IKSŽ FSV Univerzity Karlovy v Praze.


Specializace: Oblast praktické výuky televizního zpravodajství. Spoluautor publikací: Praktická encyklopedie žurnalistiky (1999, 2002), Zpravodajství v médiích (2001, kapitola Televizní zpráva a televizní zpravodajství), Praktická encyklopedie žurnalistiky a marketingové komunikace (2007).
Další odborná publikační činnost: Digitalizace regionálního zpravodajství České televize a jeho proměny, Regionální televizní zpravodajství ve vysílání celoplošných televizí atd.
Působení: lektorská činnost a externí odborná spolupráce s Redakcí zpravodajství ČT Praha, režisér – ČT 24. V současné době se věnuje novým metodám žurnalistické práce v televizním zpravodajství po nástupu digitálních technologií.

 

PhDr. Lenka Poláková, Ostrava
Redaktorka, scénáristka, dramaturgyně, absolventka FF UP.


Působení: Česká televize – redaktorka a editorka zpravodajství, zástupce šéfredaktora a od r. 1995 dramaturgyně a autorka Klekánice, od roku 2002 – dosud – šéfdramaturgyně Centra publicistiky a dokumentu TV Ostrava. Scénáristka, dramaturgyně, autorka – spoluautorka cyklických projektů a scénářů zejména k dokumentárním filmům (např. „Příběhy železné opony“, „Můj děda byl voják, válčil na Piavě“, „Zločin jménem Katyň“, „Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse" atd.) V rámci Centra publicistiky a dokumentu vznikají pořady jako např. Příběhy slavných, Ta naše povaha česká, Na stopě, Bydlení je hra, Chalupa je hra, Pod pokličkou, Zahrada je hra atd. Spolupráce s univerzitami a vysokými školami – UP, DAMU – přednášky – semináře.
Ocenění: „Elsa“ – za nejlepší publicistický pořad roku ( „Příběhy železné opony“), „Trilobit“, „Český lev“ a mnoho dalších.
Porotce: Prix Italia – Catania, Prix Europe – Berlin, Kafka – Kopřivnice, Welzlovo filmobile – Zábřeh na Moravě, Bojovníci proti totalitě očima dětí – soutěž Ministerstva obrany ČR, Festival dobrých zpráv – Ostrava, Ostravský koníček – festival dětské animované a dokumentární tvorby, Český videosalón – celostátní přehlídka amatérských filmařů.

 

 

 

Mgr. Jan Tuna, Praha
Televizní a rozhlasový novinář a moderátor.


Začínal jako moderátor několika soukromých rozhlasových stanic, od r. 1997 spolupráce s TV Nova jako krajský reportér a moderátor, dále zpravodajství TV Nova a redaktor publicistického pořadu Střepiny, zároveň moderoval pořad Právě dnes, později šéfreportér. Dále moderátora prestižního diskuzního pořadu Frekvence 1 Pressklub, v letech 2007 až 2009 zástupce šéfredaktora zpravodajství a publicistiky TV Prima. Zároveň řadu let působí jako pedagog moderátorské školy D3 a moderuje různé společenské a kulturní akce.
Nyní je na „volné noze“.

 

Petr Kožušník, Ostrava
Kameraman, absolvent SPŠ Elektrotechnické v Brně a Havířově, nyní multimediální fakulta Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.


Působení: Česká televize, Televizní studio Ostrava, jako asistent kamery a od roku 1995 jako kameraman. Od roku 2000 na „volné noze“.
Kamera – hrané filmy a inscenace: Sametoví vrazi, Snowboarďáci, Útěky, Z rodinného alba, Každý den karneval, Udělení milosti se zamítá, Skrývačky, Kawasakiho růže.
Seriály: Redakce, Proč bychom se netopili, Strážce duší, Ladí – Neladí, Koncert na kurtech, Jazz festival Ostrava, Ahoj Ostravo!, Ostrava komorní, Varhanní festival.
Zábava: Hodina pravdy, Kdo zaváhá nejede, Anděl 2005, Anděl 2007, Naslepo, Pomozte dětem.
Dokumenty: Zločin jménem Katyň, Brundibár, Habermanův mlýn, Což takhle dát si Meisla, Eva Dřízgová, Zatajené popravy.
Dokumentární cykly: Osudové okamžiky, Tajné akce STB, Po Česku, Příběhy železné opony.
Dále divadelní přenosy, hudební videoklipy, publicistické pořady i veřejné zakázky – např. 180 let Vítkovice, Ostravské výstavy a.s., občanské sdružení Vzduch.
Spolupráce s režiséry – Václav Křístek, Jiří Svoboda, Martin Repka, Petr Nikolaev, Dušan Klein, Pavel Jančárek, Pavel Jandourek, Ján Novák, Petra Všelichová, Roman Motyčka, Jan Hřebejk.

 

 

Porota pro kategorii Reklama

 

Doc. PhDr. Elena Hradiská, PhD.

Psycholožka, vysokoškolská pedagožka, působila v různých oblastech psychologické praxe, v současnosti je proděkankou Fakulty masmédií Bratislavské vysoké školy práva. Přednáší a výzkumně se věnuje otázkám působení médií, zvlášť reklamy na psychiku příjemců, hlavně dětí. Specializace: Psychologie, masové komunikace.

 

Doc. Ing. Jaroslav Světlík, PhD.

Psycholog, vysokoškolský pedagog, působení: Fakulta multimediálních komunikací Zlín, nyní je vedoucím Ústavu marketingovej komunikácie, Fakulta masmédií, BVŠP Bratislava. Specializace: teorie reklamy.

 

Mgr. Andrea Bačová

Doktorandka, BVŠP, Fakulta masmédií, psycholožka. Specializace: psychologie reklamy – otázky emočního připoutání ke značce.

 

Dorota Holubová

Studentka, BVŠP, Fakulta masmédií.

 

Veronika Romsauerová

Reklamní agentura Istropolitana Ogilvy, oddelenie strategického plánovania.

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice