27. 10. 2017

 

Kopřivnice oslaví vznik republiky. Vzpomínkové setkání ke Dni vzniku samostatného československého státu se uskuteční v předvečer státního svátku, a to v pátek 27. října v 16 hodin u pomníku TGM. Setkání zahájí vystoupení Pěveckého sdružení Kopřivnice, poté bude následovat proslov starosty města Miroslava Kopečného a vše bude ukončeno československou hymnou.

 

Další ročník diskuzního setkání Myšlenky TGM a současnost připravují organizátoři ze zdejšího Klubu Masarykova demokratického hnutí. Uskuteční se v předvečer výročí začátku sametové revoluce ve čtvrtek 16. listopadu tradičně ve velkém sále místního kulturního domu. Jubilejní dvacátý ročník ojedinělé akce, na které se setkávají občané s politiky, novináři, vědci, teology, filozofy, spisovateli a dalšími osobnostmi s významným vlivem na společnost, bude probíhat podle mírně pozměněného modelu. Formát diskuze bude jiný, pořadatelé chtějí orátit role, pozvat novináře a politiky a dát příležitost politikům, aby kladli otázky novinářům. Svou účast potvrdili čtyři publicisté.

 

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů. O jediný hlas zastupitelé Bílovce na svém mimořádném úterním zasedání neschválili smlouvu s investorem pro výstavbu velkolepého zábavního indoor parku pro rodiny s dětmi. Ten měl „vyrůst“ za 400 milionů korun v podnikatelské zóně za areálem hřiště a hřbitovem v Ostravské ulici na okraji města. Mezi místními obyvateli vyvolal projekt nadšení i kritiku, největší obavy lidé měli z nadměrného hluku, zvýšené dopravy, ale i z toho, že se výrazně změní dosavadní klidný ráz města. Dokonce vznikla i petice pro vyhlášení místního referenda, kterou podepsalo bezmála 400 lidí. K tomu ale nakonec ani nedojde, protože výstavba zábavního centra nezískala dostatečnou podporu zastupitelů. Ivan Lackovič z investorské firmy TNI Group uvedl, že budou v regionu vybírat z dalších vytipovaných vhodných lokalit, kde zábavní areál s nejrůznějšími atrakcemi nakonec postaví.

 

Zhruba před týdnem začaly opravy budovy vlakového nádraží v Kopřivnici, které by měly prozatím odstranit alespoň největší nedostatky objektu. Rekonstrukce v režii Správy železniční dopravní cesty by podle informací vedení města měla být rozdělena do několika etap. První, již zahájená, přinesla malé změny na budově kopřivnického vlakového nádraží. „Podle našich informací se opravuje čelní strana objektu, kde odpadávala fasáda a následně dojde k úpravám všech tří schodišť, které jsou v současné době rovněž ve špatném technickém stavu,“ uvedl místostarosta města Kopřivnice Stanislav Šimíček. Následovat by měla etapa druhá, která bude zaměřena na úpravu perónu. „Víme o plánu odstranit graffiti a upravit prostor pro nástup cestujících do vlaku,“ doplnil Stanislav Šimíček. Jedním dechem dodal, že se zatím nejedná o kompletní rekonstrukci, která by nějak zásadně změnila vzhled kopřivnického vlakového nádraží: „Jde pouze o dílčí opravy nejnutnějších závad. Kompletní rekonstrukce bychom se měli dočkat ve výhledu pěti let, kdy je naplánovaná elektrifikaci trati. V tu chvíli přijde na řadu také kompletní oprava s bezbariérovými úpravami a dalšími věcmi.“ Ačkoliv si na nové nádraží budou muset obyvatelé Kopřivnice ještě nějaký ten čas počkat, radnice probíhající opravy kvituje. „Vzhledem k téměř ohrožujícímu stavu jsme rádi, že vyvolaná jednání se Správou železniční dopravní cesty přinesla alespoň částečné úpravy vlakového nádraží v našem městě,“ dodal místostarosta na závěr s tím, že práce by měly v závislosti na klimatických podmínkách skončit na jaře příštího roku.

 

Zastupitelé Studénky vyslovili nesouhlas s projektem, který má vyřešit nebezpečný přejezd známý tragickou nehodou polského kamionu s pendolinem. Ministerstvo dopravy chce přejezd nahradit podjezdem, ten by však byl určený jen pro osobní auta. Kamiony by tak musely jezdit přes obydlené části města. Správa železniční dopravní cesty, která má výstavbu podjezdu na starosti, potvrzuje, že se v projektu s kamiony nepočítá. Jako nejvhodnější byla zvolena varianta vybudování podjezdu pro osobní dopravu, chodce a cyklisty. Nákladní doprava pro zajištění obsluhy průmyslových areálů bude odkloněna. V tom případě však budou řidiči kamionů hledat novou cestu. Prakticky to znamená, že kamiony budou jezdit přes celou starou Studénku, tedy od sjezdu z dálnice u Bílovce po ulici 2. Května. Město přitom od samého počátku jednání požadovalo vybudování trasy, která by těžkou dopravu vedla mimo obydlenou zástavbu.

 

Každoroční podzimní akce, během níž budou mít občané Kopřivnice včetně místních částí možnost zdarma se zbavit starých či nepojízdných automobilů, proběhne letos později. Jde už o druhou akci, kterou pořádá radnice ve spolupráci s autovrakovištěm v Ženklavě, které ekologicky likviduje vraky. Za likvidaci starého kompletního vozidla může majitel, který se zapojí do akce města, získat až pět tisíc korun. Zájemci o tuto akci se mohou hlásit na tel. 556 852 614, 602 550 002, a to do soboty 4. listopadu. Zdarma bude likvidováno pouze kompletní vozidlo. Nepojízdná vozidla budou odtažena.

 

Ještě v říjnu se rozjedou stavební práce za radnicí, kde se bude rekonstruovat parkoviště a upravovat výjezd na příjezdovou komunikaci do automobilky. V rámci rekonstrukce zde bude vybudováno celkem 37 parkovacích míst, což je o 17 míst více než v současnosti. Nová parkovací místa vzniknou v části zatravněného prostoru, kde stál dům lékařů, a ostatní stání budou upravena. „Stavební úpravy budou prováděny v prostoru od městské policie směrem k příjezdové cestě k Tatře. Při realizaci stavby bude celý prostor uzavřen i pro chodce. Vybudování parkoviště je prvním krokem k připravované regulaci dopravy kolem budovy radnice.

 

V průmyslovém parku na ulici Ke Křížku se opravuje krajnice a připravuje se oprava dopravní nehodou poškozené okružní křižovatky. Opraví se zhruba třistametrový úsek na straně u firem od vjezdu do areálu firmy E. Jaeger až po přechod pro chodce u okružní křižovatky. Stavební práce budou dokončeny nejpozději do 24. listopadu. V závislosti na klimatických podmínkách dojde k úpravě a doplnění stávajícího dopravního značení. Těmito úpravami komunikace vznikne možnost pro odstavování nákladních vozidel. V rámci plánované rekonstrukce dojde k odstranění stávajících betonových city bloků, které vymezují střed okružní křižovatky. Samotný prstenec se zmenší, bude zpevněn obrubníky a žulovými kostkami. Kolem něj bude plastové vodorovné značení, na které se nebude moci najíždět, ale které usnadní průjezd kamionů s přívěsem. Rekonstrukce okružní křižovatky by měla navázat na dokončení opravy krajnice.

 

Hned dvakrát slavilo v minulém týdnu kopřivnické kino své narozeniny. Nejdřív si 10. října, v den výročí uvedení kina do provozu, návštěvníci Filmového klubu zdarma vychutnali projekci historického filmu Statečné srdce, tedy stejného filmu, kterým kino před dvaceti léty začínalo. V sobotu večer pak proběhlo slavnostní promítání záznamu opery Turandot. Do kina v Kopřivnici se lidé chodí bavit už 94 let. Promítalo se na několika místech. Velkou část historie kina v našem městě pomáhal tvořit Vladimír Bednář, promítač, který se svému řemeslu aktivně věnuje už 67 let a za svou práci si před projekcí opery přezval poděkování starosty města.

V pátek 27. 10. V 17 hod je na programu hned několik akcí.:

vernisáží začíná výstava tvorby zdenka Babince na fojsttví .

Cestopisné promítání Jiřího Kociána o Tenerife připravuje Vila Machů

Koncert Voxel s Cimbálovkou od 20 hod,

  1. ročník nočního volejbalového turnaje smíšených družstev ve štramberku

Ve štramberku se chystá noc s hvězdářem

V Kopřivnici pro děti BUBU stezka – Strašidelná výprava pro děti.

 

V sobotu 28.10.  v 10 hodin v DDM začíná soutěž Kopřivnické poháry – 17. ročník tradiční modelářské soutěže stavitelů plastikových a papírových modelů.

V sobotu se můžete vypravit s místním Cykloart bike klubem na vyjížďku na horských kolech na závěr sezóny (Podzimní větry)

Strašidelnou stezku na Šostýně připravuje Rezi z DDM, start je od 13 hodin u HUSOVY LÍPY.

Halloweenskou oslavu chystá Bubla city ranč,  celovečerní program se soutěžemi od 19:00 chystá Fifty fifty bar k oslavě narozenin.

 

V neděli 29. října jste zváni do kulturního domu v Příboře na 10. sběratelskou burzu od 8:00.

Halloweenská zábava pro rodiče s dětmi v Penzionu Pod Bílou horou v neděli začíná v 16:00 Městská knihovna Štramberk zve v neděli od 14 hodin děti a prarodiče na zvukově tvůrčí odpoledne. Program je inspirován metodikou projektu Slyšet jinak.

Vila Machů zve  v úterý 31. Října na Video, slide show a vyprávění slovenského cestovatele Marka Slobodníka.

Afrika na pionieri.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice