10. 12. 2012

Přišli jej zatknout, bodl se nožem

Z rutinního zatýkání se stalo drama. Dne 6. 12. 2012 po 17 hodině, s příkazem k zatčení vstoupila do bytu v Kopřivnici policejní hlídka. Muž ve věku 27let byl v pokoji. Jakmile spatřil policisty, vyběhl na balkón a začal vyhrožovat, že pokud neodejdou, skočí dolů. Z jeho chování bylo zřejmé, že tak skutečně učiní. Zjevně byl ovlivněn alkoholem či psychotropními látkami. Přivolaní hasiči zajistili dopadovou plochu pod balkónem pro případ, že by opravdu skočil. Mezitím se policisté snažili s mužem komunikovat. Muž však své vyhrůžky stupňoval. Po policistech a hasičích házel z balkonu předměty a s nožem v ruce vyhrožoval, že si ublíží.   V době konzultace dalšího postupu mezi policejním vyjednávačem a velitelem zásahu došlo k něčemu, co nikdo nepředpokládal. „Vzhledem k tomu že muž nějakou dobu již nekomunikoval a skutečně hrozilo, že své vyhrůžky naplní, rozhodli jsme se, že byt otevřeme. Po otevření bytu muž na výzvy nereagoval. Vstoupili jsme dovnitř a na podlaze obývacího pokoje ležel se zakrvaveným tričkem. V ruce držel nůž, kterým se opakovaně před příchodem policistů bodl do hrudníku. Přivolaný lékař konstatoval okamžitou nutnost převozu do nemocnice k ošetření.“ Téměř každodenně provádíme zajištění či zatýkaní osob z různých zákonných důvodů. Vždy se jedná o omezení osobní svobody. Na základě soudního rozhodnutí z důvodu zajištění pro účely trestního řízení, či výkonu trestu, ale také přímo po spáchání trestných činů. Poměrně často se setkáváme s agresivním chováním těchto osob, ale tento způsob byl opravdu ojedinělý.

 

Pátrání po pohřešovaném muži

Novojičínští policisté pátrali od pátku po pohřešovaném 44letém muži z obce u Nového Jičína. Velmi tragicky skončilo pátrání po 44letém muži, jenž ve středu 5. prosince odešel z domu a od té doby jej nikdo neviděl. V sobotu po půlnoci jej policisté nalezli mrtvého nedaleko jeho domova. Pravděpodobnou příčinou smrti se stalo podchlazení organismu. Záchranáři na těle nenašli nic, co by svědčilo pro násilnou smrt, více prozradí nařízena pitva. Okolnosti případu policisté dále vyšetřují.

 

Zloděje lákají odložené věci 

V průběhu tohoto víkendu došlo k několika případům vloupání do osobních vozidel, při kterých vznikla škoda přes sto třicet tisíc korun. Ve všech případech se jednalo o věci volně ponechané ve vozidlech, které jsou pro zloděje velice žádané. K prvnímu případu došlo v noci z pátku na sobotu 8. prosince ve Starém Jičíně před rodinným domem, kde byl z vozidla odcizen notebook Dell v hodnotě patnáct tisíc korun a na vozidle způsobena škoda deset tisíc korun. Další dva případy vloupání do vozidel šetříme v Jistebníku. K případům došlo také v noci z pátku na sobotu. Neznámý pachatel odcizil z prvního zaparkovaného vozidla Škoda Octavia mobilní telefon Sony Xpadia, který byl v přihrádce před sedadlem spolujezdce, čímž způsobil škodu odcizením za dva a půl tisíce korun. Poškození skleněné výplně u okna vozidla způsobil další škodu za 2 tisíce korun. Stejným způsobem vnikl zloděj do další zaparkované octavie, ze které odcizil pánskou peněženku s finanční hotovostí a doklady. Celková způsobená škoda přesáhla částku 3 tisíc korun. Nemilé překvapení čekalo na osádku vozidla, která se zastavila v sobotu 8. prosince, krátce po půl desáté dopoledne, na  nákup do jednoho z kopřivnických obchodních domů. Když se po patnácti minutách majitel vrátil k automobilu, zjistil, že neznámý pachatel rozbil skleněnou výplň zadních dveří osobního vozidla Opel Zafira, ze kterého odcizil notebook Asus a dva mobilní telefony Nokia a Samsung. Celková způsobená škoda přesáhla částku 70 tisíc korun. K podobnému případu došlo v sobotu v podvečer u obchodního domu v Šenově u Nového Jičína, kde pachatel odcizil z vozidla Škoda Fabia batoh značky Fila s notebookem HP Pavilion Q7. Odcizením vznikla škoda přes 22 tisíc korun a na vozidle vznikla škoda přes 3 tisíc korun. Zatím poslední víkendový nahlášený případ šetříme v Novém Jičíně. Zloděj rozbil skleněnou výplň okna předních dveří a ze zaparkovaného vozidla Opel Corsa odcizil sluneční a dioptrické brýle a tankovací kartu na pohonné hmoty. Celková škoda se vyšplhala na téměř šest tisíc korun.

Těmto krádežím a následným škodám se dá předejít! Opakovaně apelujeme na řidiče a majitele vozidel, aby ve vozidlech ani odkládacích plochách neponechávali nejen na viditelných místech věci, jako například kabelky, notebooky, telefony, tašky, batohy a další cenné věci.

 

Nerespektoval zákaz řízení

Dvaatřicetiletého řidiče z Nového Jičína kontrolovali v pátek 7. prosince krátce po půlnoci policisté ve Studénce. Muž řídil vozidlo Opel Vectra z parkoviště u zimního stadiónu ve Studénce, části Butovice a jel po ulici Budovatelská směrem k ulici Sjednocení, kde byl policejní hlídkou zastaven. Při kontrole vyšlo najevo, že má Okresním soudem v Novém Jičíně vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na dobu čtyřiceti osmi měsíců. Řídit motorová vozidla tedy nesmí od loňského května do roku 2015. Muž nyní čelí podezření ze spáchání přečinu maření úředního rozhodnutí a vykázání. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky odnětí svobody.

 

Obezřetnost se vyplatí

Buďte obezřetní a dávejte si pozor na své osobní věci. Kapsáři jsou většinou tam, kde je nejméně čekáte. Své cenné věci nenechávejte ve vozidle. Od dnešního dne až do Vánoc budou novojičínští policisté dohlížet nad bezpečností občanů v blízkosti nákupních center a jejich parkovišť. Celorepubliková kampaň Obezřetnost se vyplatí, probíhá na více rovinách. Nejen policisté nejen slovem a tištěným letákem, ale také zvukovými znělkami v jednotlivých obchodních řetězcích upozorňujeme nakupující, aby si dávali pozor na své věci. Vždyť právě období blížících se vánoc láká nejvíce zloděje.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice