10. 6. 2022

Výstřel v nemocnici v Třinci

Třinečtí kriminalisté také dnes pokračují v procesních úkonech v souvislosti se včerejším výstřelem v areálu nemocnice v Třinci. V průběhu včerejšího a dnešního dne proběhly domovní prohlídky, prohlídky nebytových prostor. Dále kriminalisté vyslechli svědky a ostatní osoby, zajistili u jednoho z podezřelých 5 ks zbraní a přes 1 500 ks střeliva. Zajištěné zbraně a střelivo budou zaslány k odbornému zkoumání. Dále kriminalisté činili procesní úkony také se zadrženými muži (ve věku 44 a 46 let). Mladšího ze zadržených obvinil dnes policejní komisař ze zločinu vydírání a přečinu výtržnictví a staršímu muži bylo ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření z přečinů nebezpečného vyhrožování a výtržnictví. Protiprávního jednání se měli dopustit tím, že dne 8. 6. 2022 dvě hodiny po půlnoci nejprve starší z mužů při převozu sanitním vozidlem do nemocnice k ošetření, měl vyhrožovat zasahujícím zdravotníkům fyzickým napadením a zastřelením.  Po příjezdu sanitky na parkoviště nemocnice a vystoupení ze sanitky měl odmítnout lékařskou pomoc a následně nereagovat na výzvy ostrahy k opuštění areálu.  Měl začít kopat, bouchat do dveří vedoucích k chirurgické ambulanci a po opakované výzvě hlídače, jej měl fyzicky napadnout.  Byl ostrahou zpacifikován a po chvíli puštěn. V těchto okamžicích se vkládá do konfliktu i mladší obviněný muž (známý prvního). Měl zde mít také slovní a fyzický konfliktu s ostrahou nemocnice, poté měl odjet do svého bydliště, kde si měl vzít dvě legálně držené zbraně a vrátit se zpět k nemocnici. U vrátnice měl pod pohrůžkou namířené zbraně (samonabíjecí pušky) požadovat po pracovnicích ostrahy, aby si lehli, když neuposlechli, tak ze zbraně vystřelil do země.  Na pracovnici vrátnice měl zakřičet, aby mu otevřela vjezdovou závoru. Žena z obavy o svůj život, tak učinila. Vjel do areálu, kde hledal svého známého, který se však zde nenacházel a po chvíli odjel pryč. Krátce po události byli oba muži zadrženi v místě bydliště jednoho z nich. Mladšímu z mužů hrozí trest odnětí svobody až do výše osmi let a byl podán podnět k návrhu na jeho vzetí do vazby. Protiprávní jednání staršího z mužů je řešeno na svobodě a hrozí mu trest odnětí svobody do výše tří let.

 

Odcizení ocelových trubek stavebního lešení v obci Petřvald na Novojičínsku

V blíže neustanovené době mezi 2. červnem a 7. červnem tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal v obci Petřvald přečin krádeže tím, že z chodníku před jedním z rodinných domů odcizil celkem 23 kusů volně odložených ocelových bezešvých trubek o délce 3 metrů, čímž poškozené soukromé společnosti z Ostravy vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 67 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní nadále prověřují policisté z místního Obvodního oddělení v Příboru a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného stavebního materiálu, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na příborské policejní číslo 974 735 751.

 

Dopravní nehody silně podnapilých řidičů motorových vozidel na Novojičínsku

V těchto dnech policisté z Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení pro řádné objasnění a k prověření všech skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že dva muži z Novojičínska spáchali přečin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Dvacet minut před třiadvacátou hodinou večerní 7. června 2022 řídil 41letý muž osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Fabia po silnici ve směru od Kopřivnice na obec Vlčovice, přičemž před průjezdem levotočivé zatáčky vjel na pravou nezpevněnou krajnici, sjel do pravého silničního příkopu a zde narazil do náletových dřevin. Výše uvedený řidič i jeho 44letý spolujezdec z Novojičínska zranění neutrpěli a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena řádově do několika stovek korun. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že 41letý řidič řídil automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami bezmála 2,9 promile alkoholu v dechu.

Třicet minut po druhé hodině ranní 9. června 2022 řídil 27letý muž osobní motorové vozidlo tovární značky VW Passat po ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína, a to ve směru na obec Kunín, přičemž při průjezdu mírnou pravotočivou zatáčkou přejel do levého jízdního pruhu a zde se čelně střetl s protijedoucím nákladním motorovým vozidlem tovární značky Citroën Jumper, jenž řídil 50letý muž z Opavska. Ke zranění prvně jmenovaného muže nedošlo, druhý účastník dopravní nehody byl se zraněním lehčího charakteru převezen přivolaným sanitním vozem k lékařskému vyšetření a ošetření do nemocničního zařízení v Novém Jičíně. Orientační dechová zkouška vyzněla u 50letého řidiče dodávky negativně, pozitivní však bylo odborné měření dechovými zkouškami u 27letého muže. Policisté mu prokázali hodnoty téměř 1,8 promile alkoholu v dechu. Ke zranění žádné jiné osoby nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 430 tisíc korun.

V obou výše uvedených případech podnapilí řidiči motorových vozidel předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznali, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádali, na místě jim byly zadrženy řidičské průkazy, bylo jim zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření a vše je nadále v intenzivním prošetřování ze strany novojičínských dopravních policistů a v prověřování ze strany novojičínských kriminalistů.

 

Objasnění majetkové trestné činnosti novojičínského recidivisty

V těchto dnech policisté a kriminalisté Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a objasnění všech skutečností nasvědčujících spáchání přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci, ze kterých je důvodně podezřelý 30letý muž z Novojičínska.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora uvedený muž se měl v noční době ze 7. na 8. května 2022 po vypáčení dveří vloupat do zmrzlinového stánku u objektu supermarketu na ulici Štefánikové v Kopřivnici, ze kterého měl odcizit příruční pokladnu s finančními prostředky na hotovosti a poškozeným fyzickým i právnickým osobám tak způsobit celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši přes 25 tisíc korun.

V noční době z 16. na 17. května tohoto roku se měl shodným způsobem vloupat do zmrzlinového stánku u prodejny smíšeného zboží na ulici Husové v Kopřivnici, odkud měl odcizit pokladnu s finanční částkou na hotovosti a způsobit tak poškozeným majitelům celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši téměř 15 tisíc korun.

Pár minut po jedné hodině ranní 6. června letošního roku se po vypáčení dveří vloupal do zmrzlinového stánku před Nákupním centrem na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína, který prohledal a za použití přinesené akumulátorové kotoučové brusky začal odřezávat panty dvířek zde instalovaného trezoru, kdy při tomto protiprávním jednání a chování byl na místě přistižen a zadržen policejní autohlídkou. V tomto případě k odcizení finančních prostředků nedošlo, poškozené fyzické i právnické osobě však vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 7 tisíc korun.

Okolo jedné hodině ranní 6. června 2022 policejní autohlídka ze Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje vykonávala svou hlídkovou činnost nad bezpečnostní a plynulostí silničního provozu a nad veřejným pořádkem a občanským soužitím na teritoriu novojičínského okresu, kdy dvacet minut po jedné hodině ranní ve vysílačce uslyšela informace o podezřelém pohybu neznámé osoby u mobilního stánku s občerstvením před budovou supermarketu poblíž benzínové čerpací stanice v obci Šenov u Nového Jičína. Vzhledem k aktuální poloze tato hlídka tří policistů vyjela na místo a předmětný stánek se zmrzlinou obstoupila. Při dalším provádění kontroly objektu bylo zjištěno, že zadní dveře do provozovny jsou vypáčeny a po bezpečném otevření dveří se uvnitř nacházel policistům neznámý muž s batohem na zádech a v okolí byl cítit silný zápach po broušení kovového materiálu. Po zákonném zajištění byl v neznámém muži zjištěn 30letý muž z Novojičínska a byla u něj nalezena i aku kotoučová bruska.

Dalšími procesními úkony byla zjištěna jeho výše uvedená trestná činnost a následnými lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že se u 30letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně k podmíněnému trestu odnětí svobody o výměře tří let, se zkušební dobou na pět let, a to až do prosince roku 2024. Celá záležitost je nadále v gesci novojičínských policistů a kriminalistů a zjišťuje se případná i další obdobná trestná činnost majetkového charakteru tohoto recidivisty.

 

Policisté zasahovali u požáru bytu v jednom z oderských bytových domů

Dvacet minut před devatenáctou hodinou podvečerní 9. června 2022 byla službu konající policejní autohlídka z oderského Obvodního oddělení vyslána na ulici 1. Máje v Odrách, kde mělo dojít k požáru v jednom ze zdejších bytových domů. Po okamžitém příjezdu na místo byl viditelný vycházející kouř z jednoho z bytů a od přítomných osob bylo zjištěno, že v tomto bytě se má nacházet 52letý místní muž, který si údajně ohříval na elektrické plotně v kuchyni jídlo v hrnci, kdy na tuto skutečnost zapomněl a došlo k vznícení a k požáru kuchyňské linky bytu. Na vzniklý požár jej upozornili sousedé, před kterými poté zavřel vstupní dveře do svého bytu a požár se snažil sám uhasit. Ani po příjezdu policistů 52letý nájemce nechtěl dveře do svého bytu otevřít, na zvonění, klepání a výzvy nereagoval, ač z obytného prostoru nadále vycházel velký kouř. Jelikož daná situace nesnesla odkladu, hrozila větší škoda na majetku a uvnitř se mohla nacházet osoba ohrožena na zdraví nebo životě, policejní hlídka využila zákonného oprávnění ke vstupu do obydlí a vykopla vstupní dveře. Po kontrole zakouřeného bytu ovšem bylo zjištěno, že výše uvedený 52letý nájemce mezitím vylezl z bytu oknem po přistaveném lešení ven před dům, byl nezraněn a nikdo další se v obytných prostorách nenacházel. Policisté vypnuli elektrickou plotnu a doutnající hrnec z plotny odsunuli. Na místo se dostavil vyšetřovatel požárů zdejšího Hasičského záchranného sboru, který určil jako příčinu požáru nedbalost při vaření a věc si převzal k dalšímu došetření a opatření. Celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 50 tisíc korun. Na místo se dostavil i přivolaný lékař s osádkou sanitního vozidla, který rozhodl o převozu 52letého muže do nemocničního zařízení v Novém Jičíně a následně i k dalšímu vyšetření do opavské nemocnice. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, rovněž nedošlo k evakuaci obyvatel a vše je nadále v prošetřování ze strany oderských policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Objasnění několika případů krádeží jízdních kol a koloběžek v Opavě

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 32letého muže z Ostravy jako obviněného ze spáchání přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody. Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak se shora uvedený muž měl v průběhu měsíce ledna a začátkem února letošního roku dopouštět na území statutárního města Opavy majetkové trestné činnosti, kdy poškozeným fyzickým i právnickým osobám mohl způsobit celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši bezmála 90 tisíc korun.

Tak například v polovině ledna 2022 se v jednom z bytových domů na ulici Otické v Opavě vloupal do společné kolárny a z ní odcizil pánské horské jízdní kolo s kompletním vybavením. Ve stejné době a na stejném místě vnikl i do sklepního boxu zdejšího nájemníka a odcizil mu osm láhví alkoholických nápojů. O pár dní později neoprávněně vstoupil do činžovního domu na ulici Mírové v Opavě a z volně přístupné chodby odcizil elektrickou koloběžku. Obdobně se zachoval i v bytovém domě na ulici Na Rybníčku v Opavě, přičemž ze společné volně přístupné chodby odcizil pánské horské jízdní kolo a pánské celo karbonové trekingové jízdní kolo. Po vloupání do společné kolárny domu na ulici Purkyňové v Opavě odcizil dětské jízdní kolo a BMX jízdní kolo. Na přelomu měsíců leden a únor tohoto roku se také vloupal do kolárny bytového domu na ulici Havlíčkové v Opavě a odcizil pánské horské jízdní kolo.

Výše popsané protiprávní jednání a chování objasnili policisté z Obvodního oddělení v Opavě v úzké spolupráci s opavskými kriminalisty, kdy lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že se u 32letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudky Okresního soudu v Ostravě a Krajského soudu v Ostravě k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce trvání třiatřiceti měsíců, který vykonal na jaře roku 2020. Obviněný je trestně stíhán ve svém dalším výkonu trestu odnětí svobody a celá záležitost je nadále ve vyšetřování ze strany opavských kriminalistů, přičemž se zjišťuje jeho možná další obdobná trestná činnost.

 

Další případ internetových podvodných jednání

Na základě oznámení 55leté ženy z Opavy policisté z Obvodního oddělení v Opavě v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, kterého se měl dopustit doposud neznámý pachatel, a to z neznámého místa.

Jak bylo dosavadním šetřením a prověřováním zjištěno, tak shora uvedená žena byla v odpoledních hodinách 9. června 2022 prostřednictvím sociální sítě Messenger požádána o zaslání svého telefonního čísla na messengerový účet její kamarádky, což takto učinila v domnění, že se opravdu jedná o komunikační aplikaci její známé. Po chvíli však oznamovatelce případu přišly čtyři SMS zprávy k nutné obnově autorizačního hesla do internetového portálu „Seznam.cz“, které přeposlala podle požadavků, naštěstí však už nikam neodeslala svou ofocenou platební kartu, kdy o toto byla rovněž neznámou fyzickou či právnickou osobou požádána a instruována. Spíše naopak si u své kamarádky ověřila pravost původní žádosti o sdělení jejího telefonního čísla na messengerový účet a zjistila, že tyto zprávy a žádosti neposílala její známá, které byl její učet před nedávnem hackerským útokem napaden. Neznámá osoba však přesto získala během společné komunikace s 55letou ženou její jisté osobní údaje, kdy například zasláním autorizačních kódů překonala bezpečnostní opatření e-mailové schránky poškozené ženy a také facebookového a messengerového účtu. Následně neoprávněně změnila přihlašovací údaje, v důsledku čehož již výše uvedená žena neměla a nemá možnost přístupu ke svým původním sociálním sítím. V daném případě k hmotné škodě na majetku nedošlo, přesto se případem intenzivně zabývají policisté a kriminalisté z Územního odboru Policie České republiky v Opavě.

 

Kriminalisté obvinili čtyři muže za „cinknuté“ veřejné zakázky

Trestní věc dozoruje evropský pověřený žalobce. Trestnou činnost spočívající v ovlivňování průběhu veřejných zakázek v oblasti stavebních prací z našeho regionu rozkryli moravskoslezští kriminalisté specializující se na závažnou hospodářskou kriminalitu. Věc, ve které v těchto dnech zastíhali kriminalisté čtveřici mužů, dozoruje státní zástupce z Úřadu evropského veřejného žalobce.  

Před rokem se začali kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství zajímat o několik veřejných zakázek v oblasti stavebních prací. Postupným rozplétáním jednotlivých nitek klubíčka vše dostávalo zřejmé obrysy a potvrzovala se prvotní podezření. Práce to však nebyla nikterak jednoduchá, kriminalisté realizovali desítky procesních úkonů a detailně prověřovali množství informací a skutečností. Jednalo se o veřejné zakázky a kriminalisté tak zajišťovali a analyzovali kromě jiného digitální zařízení a obecně elektronická data, zabývali se materiály listinnými i elektronickými, například z veřejných zdrojů, vyžadovali informace od osob, rovněž tak bankovních institucí a podobně. Je neoddiskutovatelné, že uvedené klade i na zkušené kriminalisty vysoké nároky, primárně na jejich erudovanost a preciznost.

Krajští kriminalisté profesionální prací zadokumentovali, že 38letý muž z Brněnska s vazbami na Moravskoslezský kraj měl z pozice administrátora nebo spřízněných společností, nabízejících služby v oblasti veřejných zakázek, účelově zužovat okruh firem, které se mohly do veřejné soutěže zapojit. Při jednání se zadavateli měl činit vše pro to, aby se nepřihlásily společnosti, nad nimiž by neměl vliv. Schůzky, na kterých měl domlouvat detaily výběrových řízení, měly jediný cíl – vítězství předem vybrané společnosti. Nic nebylo samozřejmě zadarmo, měl si vždy říci o procenta z hodnoty zakázky. Hovoříme zde o pěti veřejných zakázkách v celkové hodnotě kolem 170 milionů korun z posledních dvou let na různé stavební práce v našem kraji, například rekonstrukce základních či mateřských škol. Muž si měl říkat o částky v jednotkách procent z „vyhrané“ zakázky, u zakázky finančně nejobjemnější se jednalo o neoprávněný prospěch téměř 2 milionů korun. Celkově měl neoprávněně získat přes 3 miliony korun, v pokusu pak hovoříme o téměř 6 milionech korun. 

Muže bychom mohli označit jako organizátora, přičemž do hry vstupovali po vzájemné domluvě další tři muži (ve věku 45, 47 a 48 let z Třince a dvou obcí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku). Ti se měli účastnit výběrových řízení jako takzvané „křoví“, tedy účastníka, který dané řízení vyhrát neměl a nemohl. Druhou variantou bylo, že tímto způsobem předmětná řízení vyhrávaly právě jejich firmy.

Jedna ze zakázek byla určitou sumou spolufinancovaná Evropskou unií. Do případu tak vstoupil Úřad evropského veřejného žalobce zabývající se skutky nejzávažnější hospodářské kriminality týkající se unijních financí. Úřad funguje od roku 2017, přičemž činnost samotnou vykonávají evropští pověření žalobci (státní zástupci) v jednotlivých členských státech unie. A tuto konkrétní věc dozoruje právě evropský pověřený žalobce, se kterým kriminalisté samozřejmě standardně, velmi úzce, při realizaci spolupracují. 

Vrchní komisař odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství v těchto dnech obvinil 38letého muže ze spolupachatelství zločinů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení, dále z přečinů poškození finančních zájmů Evropské unie a přijetí úplatku. Muže ve věku 45 a 48 let obvinil ze spolupachatelství zločinů zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení. Poslední, 47letý muž, je obviněn z pokusu zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, ve formě spolupachatelství. Organizátor je stíhán vazebně, u ostatních je vedeno trestní řízení na svobodě. Všichni obvinění jsou ohroženi trestní sazbou v rozmezí od dvou do osmi let.

Kriminalisté provedli šest domovních prohlídek a jedenáct prohlídek jiných prostor (kanceláří a motorových vozidel). Zajistili kromě jiného množství listinných materiálů, výpočetní techniku a necelé 3 miliony korun v hotovosti. Odborné zkoumání zajištěných věcí je nyní v rukou specialistů z odboru kriminalistické techniky a expertiz a odboru analytiky a kybernetické kriminality krajského ředitelství.

Vyšetřování bude i nadále probíhat, kriminalisté budou v dalším období realizovat jednotlivé úkony trestního řízení. Není tak vyloučeno rozšíření trestního stíhání.

 

Pět let se vyhýbal spravedlno

Policisté po něm pátrali celých pět let, osudná se mu stala až silniční kontrol. V sobotu 4. června v ranních hodinách se policisté z oddělení hlídkové služby Frýdek-Místek rozhodli zastavit k silniční kontrole projíždějící vozidlo. Řidič nejenže policistům nepředložil řidičský průkaz, ale také jim měl sdělit, že se nejspíš nachází v pátrání. To se následně i potvrdilo. Na sedmapadesátiletého muže byl vydán příkaz k zatčení pro majetkovou trestnou činnost a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a také příkaz k dodání do výkonu trestu. Muž byl totiž v minulosti odsouzen za majetkovou trestnou činnost a nenastoupil do výkonu trestu. Policisté jej proto omezili na osobní svobodě a o pár hodin později již obýval celu ve věznici. Jelikož vozidlo nesplňovalo technické podmínky pro provoz na komunikaci a muž nebyl držitelem příslušného řidičského oprávnění, policisté tyto přestupky oznámili příslušnému správnímu orgánu.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice