10. 8. 2015

Měření rychlosti

Každodenně dohlížejí novojičínští dopravní policisté na bezpečnost silničního provozu. V nepravidelných časech na různých místech okresu měří rychlost projíždějících vozidel a řidiče, kteří překročí nejvyšší povolenou rychlost, pokutují. K měření rychlosti používají stacionární i mobilní radary. Z vlastních poznatků o dopravní situaci, podnětů veřejnosti či obecních samospráv vybírají úseky silnic a lokality, na které se zaměřují. Ne jinak tomu bylo v minulém týdnu na frekventované silnici ul. Suvorovova v Novém Jičíně. Během měření stacionárním radarem zastavili téměř 30 řidičů, kteří překročili povolenou 50 km rychlost. Každému z nich uložili blokovou pokutu. Jejich výše se odvíjí od naměřených hodnot v rozmezí do 2,5 tisíce korun, či oznámením k projednání správnímu orgánu s možností odebrání řidičského oprávnění. Reakce řidičů jsou mnohdy rozdílné, od kladných až po sprosté agresivní jednání. Policisté však s každým přestupcem řeší jeho jednání slušně a nekompromisně v mezích zákonných oprávnění.

měření rychlosti dopravními policisty Nový Jičín (24) měření rychlosti dopravními policisty Nový Jičín (5) měření rychlosti dopravními policisty Nový Jičín (1)

 

„Tajná“ skrýš…

Dva vozy, škoda (dle prvotních specifikací) blížící se 90 000 korun a identická jednání poškozených, volících jako úkryt majetku nemalých hodnot, místo podlahy vozu pod či za předními sedadly. Nutno znovu zopakovat, že tento „úkryt,“ je pachatelům specializujícím se na krádeže věcí z vozidel, velmi dobře známý…

K oběma krádežím došlo v Moravské Ostravě v rozmezí několika hodin. První skutek byl spáchán dne 5. 8. 2015 v době od 12.30 do 13.05 hodin, druhý v době od 13.50 hodin do 16.10 hodin téhož dne. Jeden z vozů byl zaparkován na parkovišti obchodního centra, druhý na ulici Žofínská. V obou případech byl způsob spáchání obdobný, pachatel rozbil okno vozů zn. Opel a zn. Škoda, dvakrát „ukryli“ poškození nejen notebooky na podlaze vozu pod sedadlem či za sedadlem. Pachatelé si tak odnesli tři zavazadla s notebooky (a příslušenstvím), tablet, doklady, brašnu s fotoaparátem, objektivem a dalším.

K objasnění věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečiny poškození cizí věci a krádež. V krajním případě tak pachateli hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Opakujeme apel, aby majitelé v prosklených interiérech vozů nezanechávala věci větších hodnot a to ani v případech, kdy se domnívají, že majetek před pachateli „ukryli“ pod či za sedačkami. Tato skutečnost je pachatelům, specializujícím se na předmětnou trestnou činnost, známa. Ke spáchání skutku přitom těmto pachatelům stačí několik vteřin. Často je modus operandi těchto činů totožný: pachatele „upoutá“ věc v interiéru, dochází k vniknutí do vozu, zmocnění se věci a úniku z místa činu. Často jde o pachatele z řad opakovaně odsouzených osob.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice