11. 9. 2017

Chemický zápach

Nezvyklý chemický zápach v domě inicioval oznámení nestandardní situace. Policisté oddělení hlídkové služby pak v domě dle intenzity zápachu vytipovali jeho nejpravděpodobnější zdroj – tedy jedno z obydlí. Uvnitř pak hlídka zastihla dva muže při výrobě pervitinu. V průběhu domovní prohlídky byly zajištěny věci důležité pro trestní řízení, laboratorní technika, tvořící provizorní zařízení určené k nelegální výrobě psychotropní látky pervitinu (tzv. varna) i chemikálie k výrobě této látky. Po shromáždění důkazů pak zahájil policejní komisař trestní stíhání obou mužů pro trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy (dílem dokonaným, dílem nedokonaným ve stádiu pokusu). Muži byli zadrženi dne 5. 9. 2017 v Ostravě. Mladší 30letý muž se měl protiprávního jednání dopustit i přes to, že byl pro tento trestný čin odsouzen. Trest odnětí svobody vykonal v závěru června 2017. Muž se k protiprávnímu jednání doznal, sdělil, že po ukončení výkonu trestu se rozhodl k výrobě pervitinu pro svou potřebu. Drogu pak měl vyrábět se známým. Mladšímu muži tak hrozí trest odnětí svobody až na deset let, staršímu 35letému, pak trest odnětí svobody až na pět let. Závěrem opět doporučení, pokud ve svém sousedství zaznamenáte nestandardní zápach chemického rázu, situaci sdělte policistům.

 

Až dva roky za mřížemi

Od pátku do neděle se v Novém Jičíně konaly Novojičínské slavnosti. Během této akce, dosud neznámý pachatel vnikl v nedělních brzkých ranních hodinách do historického vojenského stanu, umístěného v parku Žerotínského zámku a z volně položené brašny odcizil klíče od vozidla značky Audi. Z tohoto vozidla následně po odemčení odcizil majiteli osobní doklady, GPS navigaci, alkoholtestr a osm láhvových piv, čímž mu způsobil škodu ve výši přesahující 12 tisíc korun.  Pachatel se svým jednáním dopustil přečinu krádeže a v případě dopadení mu hrozí až dva roky za mřížemi.

Stejně vysoký trest hrozí také neznámému pachateli, který téhož dne v jedné z místních restaurací v Novém Jičíně odcizil dvacetileté ženě mobilní telefon značky Apple a peněženku ve které se nacházely platební karty a finanční hotovost přes pět tisíc korun. Odcizením těchto věcí, které nechala poškozená položené bez dozoru na lavičce, se pachatel dopustil jak trestného činu krádeže, tak trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

 

Odcizená kola

Nemilé překvapení čekalo v neděli ráno v Příboře na čtyřicetiletou ženu, která nechala předešlého dne na ulici Místecká zaparkované vozidlo značky škoda Fabia. Když přišla k vozidlu, zjistila, že jí z něj někdo odcizil přední a zadní pravé kolo. Dosud neznámý pachatel se odcizením kol v celkové hodnotě téměř tři a půl tisíce dopustil přestupku proti majetku a v případě dopadení, mu hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.

 

Při vloupání byl vyrušen majitelkou domu

Dosud neznámý pachatel se v pondělí vloupal do jednoho z rodinných domů v Novém Jičíně. Nejprve překonal oplocení zahrady a následně vypáčil okno nacházející se v přízemí, díky kterému se dostal dovnitř. Nepočítal však s tím, že v domě se nachází dvaasedmdesátiletá majitelka, která si pachatele všimla ve chvíli, kdy byl na schodišti a chtěl se dostat do prvního patra domu. Ta začala v danou chvíli křičet, načež se pachatel zalekl a z rodinného domu utekl dřív, než stihl cokoliv odcizit. Svým jednáním se dopustil trestného činu porušování domovní svobody a trestného činu krádeže spáchaného ve stádiu pokusu, za které mu v případě dopadení hrozí až tři roky za mřížemi.  

 

Prodloužil si nemocenskou

Nejspíše krátká se zdála šestadvacetiletému muži jeho osmnáctidenní nemocenská. Tu se rozhodl prodloužit o osm dní tím, že přepsal datum na rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopností a takto upravený dokument následně odevzdal svému zaměstnavateli ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na to, že si muž sám prodloužil nemocenskou, přišla Okresní správa sociálního zabezpečení, ještě před tím než mu byla za tyto dny neoprávněně vyplacena dávka nemocenského pojištění ve výši přesahující dva a půl tisíce korun. Policejní komisař již muži v uplynulých dnech sdělil podezření z přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny, za který mu nyní hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.  

 

Podílnictví 

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 29leté ženy pro trestné činy podílnictví a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku i krádež (spáchané dílem dokonaným, díle nedokonaným ve stádiu pokusu). Protiprávního jednání se měla dopustit i přes to, že byla v roce 2016 odsouzena pro krádež k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Žena je podezřelá, že převzala od 25letého muže platební kartu k účtu 52letého poškozeného, ačkoliv měla vědět, že jde o věc, pocházející z trestné činnosti muže. Prostřednictvím odcizené karty pak měla provést neoprávněné platby v částkách do 500 korun (bez nutnosti zadání PIN identifikátoru) v ostravských prodejnách. Tímto způsobem pak měla ve dnech 2. 7. 2017 a 3. 7. 2017 odcizit z účtu finanční prostředky ve výši přesahující 3 200 korun. Dále měla provést i neúspěšné pokusy o bezkontaktní platby kartou v celkové výši téměř 1 500 korun. Ženě nyní hrozí trest odnětí svobody až na šest let. Identita ženy byla zjištěna také díky výzvě zveřejněné médii, za pomoc děkujeme.

 

 

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice