15. 5. 2019

Nástražný výbušný systém

Dnes dopoledne jsme přijali oznámení o uložení nástražného výbušného systému v budově soudu v Ostravě. Okamžitě po oznámení události započali policisté s opatřeními v předmětném místě. K propátrání objektu byly nasazeny desítky policistů, na místo byl povolán psovod se psem specializovaným na vyhledávání výbušnin. Evakuovány byly stovky lidí. Na místě zasahovaly složky IZS. Nástražný výbušný systém nalezen nebyl. Souběžně policisté pátrají po oznamovateli.

 

Fikce

Ostravský komisař zahájil trestní stíhání 22letého muže pro trestný čin krádeže a porušování domovní svobody. Muž byl přitom odsouzen v roce 2018 pro přečin podvodu a krádeže k podmíněnému trestu odnětí svobody, zkušební doba byla stanovena do roku 2021.

Muž je podezřelý, že ve dvou případech užil lsti, dostal se do bytů seniorů a odcizil jejich majetek. Skutky byly spáchány 30. 9. 2018 a 8. 11. 2018 v Ostravě-Zábřehu a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Obětí se stal 92letý muž a 79letá žena.

Muž se měl v obou případech představit jako pracovník jedné z firem, zajišťujících dodávku energií. Poté byl muž vpuštěn seniory do jejich příbytků a probíhala komunikace ke stávajícímu smluvnímu ujednání k dodávce energií. V předmětné době se měl muž od poškozených vzdalovat, měl telefonovat či požadoval doplnění materiálu, v předmětném místě měl zůstat sám. V nestřežené chvíli se měl zmocnit finanční hotovosti a prstenu. Škoda na majetku byla specifikována v částce přesahující 5 500 korun. Pro oba případy je společné také to, že muž byl zdatným rétorem, brzy měl získat důvěru poškozených. Pachateli předmětného jednání hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

Ostravští kriminalisté získávali informace ke konkrétní podezřelé osobě, realizovali výslechy, vedli operativní prověřování, zajistili stopy. Znalec konstatoval shodu zajištěné daktyloskopické stopy. Po shromáždění důkazů zahájil ostravský komisař trestní stíhání muže.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice