16. 10. 2012

Poctivý nálezce vrátil peněženku

Pořádný kámen ze srdce spadl majiteli peněženky, který jí ztratil minulý týdne v Kopřivnici. Kuriózní je, že o ztrátě vůbec nevěděl. O tom, že poctiví lidé ještě nevymřeli, se před časem přesvědčil třiačtyřicetiletý muž z Kopřivnice na Novojičínsku. Kopřivničanovi v úterý 9. října vypadla peněženka, která se mu díky poctivosti dvaapadesátiletého muže z Nového Jičína vrátila zpět do rukou. V ní měl například přes 16 tisíc korun a několik platebních karet. Peněženka s hotovostí, platebními kartami, fotografiemi i doklady ležela krátce před jednou hodinou odpoledne na ulici Štefánikova v Kopřivnici. Nálezce ji osobně předal policistům na obvodní oddělení Policie ČR v Kopřivnici a ti následně kontaktovali majitele. Majitel peněženky tak může mluvit o obrovském štěstí. Ne každý nálezce je tak poctivý, jako v tomto případě. S takovou poctivostí se opravdu nesetkáváme denně, zpravidla se vyskytují případy, kdy nálezci se zachovají úplně opačně. Hotovost si ponechají a peněženku zahodí. 

Přitom nepoctivý nálezce se vystavuje trestnímu postihu s možným až ročním trestem odnětí svobody či peněžitým trestem. Kdo si přisvojí cizí věc, která se do jeho moci dostala nálezem, omylem, nebo jinak bez přivolení oprávněné osoby bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. V případě, že nálezem nebo přisvojením získá nálezce pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu, mu hrozí až osm let.

 

Provrtané nádrže – doplnění

Policisté jej chytili, soud jej odsoudil, dal mu šanci na nápravu a on v trestné činnosti pokračoval dále. Několik desítek poškozených nádrží osobních automobilů, odcizené části vozidel, jízdní kola, vloupání do vozidel i objektů. Pouhý krátký výčet jeho jednání. Této trestné činnosti se nedopouštěl sám. Z části společně s dalšími pachateli a z části samostatně. Poškození doposud vyčíslili vzniklou škodu na více jak 100 Kč. Další 4 pachatele, převážně z města Kopřivnice, vyšetřujeme na svobodě. Trestné činnosti se dopouštěli na území města Nový Jičín, Kopřivnice, Frenštát pod Radhoštěm, ale také na Frýdeckomístecku. K páchání trestné činnosti používali svá vozidla (VW Golf, Opel Corsa) ale také ty které si zapůjčili. K odčerpání benzínu a provrtání nádrží používali hroty a aku vrtačku a přizpůsobené plastové kanystry. K dnešnímu datu má jeden z pachatelů sděleno obvinění pro více jak 32 trestných činů. Tento počet není konečný. Jedná se o 22letého muže z Kopřivnice, který se v současné době nachází ve vazební věznici. Za stejné jednání byl letošního roku novojičínským soudem odsouzen na 5 měsíců s 18 měsíční zkušební dobou. Vsetínský soud jej odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 12ti měsíců, s odkladem na zkušební dobu 36-ti měsíců a ve stejné výměře i zákaz pobytu v okrese Vsetín. Předpokládáme, že vyšetřování ukončíme do několika týdnů. Musíme vyslechnou ještě několik dalších poškozených. Nicméně můžeme říci, že krádeže pohonných hmot navrtáním nádrží od doby zadržení jednoho z pachatelů na území Novojičínska ustaly.

 

Tisková zpráva z 1.října 2012

Navrtávali nádrže
V těchto dnech prověřujeme jednání skupiny zlodějů, kteří trápili majitele vozidel na Novojičínsku.  Navrtáním nádrží osobních automobilů zcizovali pohonné hmoty. Poškození majitelé vozidel jsou také z okresu Frýdek-Místek. Na případu nadále pracujeme, zjišťujeme další poškozené. Přesný počet skutků v tuto chvíli není znám, prozatím máme zjištěných více jak 20 poškozených.  Jeden z pachatelů je ve vazební věznici.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice