18. 12. 2017

Nebezpečné vyhrožování

Během sobotního dne sdělili kriminalisté z Nového Jičína obvinění z trestného činu nebezpečné vyhrožování čtyřicetiletému muži z Novojičínska. Ten měl v polovině minulého týdne na jednom z turistických okruhů v okolí Kopřivnice slovně urážet dvě ženy, které kolem něj náhodně procházely. Následně proti nim vytáhl nůž a začal jim vyhrožovat, že je zabije. Ženy z místa utekly a celou událost nahlásily na policii. Na základě získaného popisu začali policisté po nebezpečném pachateli ihned pátrat a díky jejich výborné osobní a místní znalosti skončil podezřelý muž v pátek večer v policejních poutech. V současné době je umístěn v cele předběžného zadržení a během dnešního dne bude soud rozhodovat, zda bude stíhán vazebně.

Nejedná se o ojedinělý případ nebezpečného vyhrožování, kterého se měl obviněný dopustit. Začátkem měsíce listopadu měl s nožem v ruce vyhrožovat čtyřiadvacetiletému myslivci, který se v danou chvíli nacházel na posedu nedaleko Lichnova. Když si agresivní muž všiml, že myslivec má u sebe střelnou zbraň, zalekl se a z místa odešel. Trestného činu nebezpečného vyhrožování se měl obviněný opakovaně dopouštět také při návštěvě jedné z prodejen potravin v Kopřivnici. Zde během nakupování vulgárně urážel personál a vyhrožoval jim fyzickou újmou. Obviněnému, který byl již v minulosti trestán pro násilnou trestnou činnost, nyní hrozí v případě odsouzení až tři roky za mřížemi.  

 

Zločin podplácení

Nejprve měla řídit, ač to má zakázáno, pak se měla situaci snažit zvrátit tím, že si měla přesednout z místa řidiče na místo spolujezdce a když policisty uvedený „manévr nezmátl,“ měla se uchýlit ke specifické žádosti. Spolu s doklady měla policistovi nabídnout bankovku s požadavkem, zda by bylo možné situaci řešit bez jejího postihu. Dočkala se však jen razantního odmítnutí a trestního stíhání, kdy jí hrozí mnohem větší trest…Toliko ve zkratce „příběh“ jedné silniční kontroly v Ostravě.

Detailněji ke skutku došlo dnes 16. 12. 2017 krátce před 2 hodinou v Ostravě. Policisté zaregistrovali za volantem vozu zn. Škoda Octavia 29letou ženu, vůz posléze zastavili. Řidička si měla přesednout na sedadlo spolujezdce, nicméně ani tato skutečnost hlídce neunikla. Při následné kontrole měla žena při předložení dokladů policistovi předat nejen doklad, ale také bankovku s požadavkem, zda by situace nemohla být řešena bez jejího postihu. Policista ihned požadavek odmítl, načež byla zadržena. Ženě si měla být vědoma uložené sankce zákazu řízení motorových vozidel do konce roku 2018. Odmítla také orientační zkoušku k detekci drog a lékařské vyšetření. Žena rovněž využila svého práva a k věci nevypovídala.

Pachateli činu podplácení hrozí trest odnětí svobody až na šest let (zatímco za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí stanoví trestní zákoník sankci trestu odnětí svobody až na dvě léta). Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání ženy pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a zločin podplácení.

 

Jiné jméno

A „zmást“ policejní hlídku se zprvu pokusil i další řidič v prvních hodinách dnešního dne, tentokrát na Bruntálsku. Krátce po 03.00 hodině dne 16. 12. 2017 zastavili policisté na Bruntálsku na silnici I/11 vůz zn. Renault. Řidič policistům při kontrole předložil pouze doklady k vozidlu. Muž sdělil, že u sebe nemá řidičský průkaz a ke své identitě uvedl údaje. Při ověření sdělených informací policisté zjistili, že předmětná osoba vizuálně neodpovídá reálné skutečnosti. Muž měl poté doznat, že uvedl údaje totožnosti svého příbuzného a že má zadržen řidičský průkaz. Muži byl uložen zákaz řízení motorových vozidel až do března roku 2021. Rovněž 27letý řidič odmítl provedení orientační testu ke zjištění ovlivnění drogami i lékařské vyšetření. K objasnění okolností události zahájili bruntálští policisté úkony trestního řízení pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

Neponaučil se

Ostravský policejní komisař zahájil úkony trestního řízení pro objasnění a prověření všech skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že byl spáchán přečin úvěrový podvod. Podezřelým v dané věci je dnes dvacetiletý muž, který měl koncem roku 2015 v rozmezí dvou dnů celkem v pěti případech sjednat s úvěrovou společností žádost o poskytnutí úvěru. Do žádostí uvedl, že je zaměstnán na dobu určitou v délce jednoho roku. Toto se však nezakládalo na pravdě. Ve skutečnosti byl zaměstnán pouze tři dny a jeho výdělek za toto období překročil pouze dvě stokoruny. Obdobě se zachoval také koncem března roku 2016, kdy požádal úvěrovou společnost o uzavření smlouvy na částku pětadvacet tisíc korun. Ani v jednom případě mu požadovaná hotovost poskytnuta nebyla. Celkově mohl způsobit škodu přesahující částku 250 000 korun. Trestní zákoník pamatuje na takového jednání s trestní sazbou odnětí svobody až na pět let.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice