21. 12. 2023

Text příspěvku na sociální síti vyvolal u příbuzných obavu o život muže. Policisté okamžitě zareagovali…

Opět se potvrdila profesionální práce policistů v součinnosti se strážníky městské policie. Operátoři tísňové linky policie 158 přijali v úterý 19. prosince odpoledne v podstatě v jeden čas několik telefonických hovorů. Příbuzní a známí téměř 30letého muže z Ostravy se obávali o jeho zdraví a život, neboť se na sociální síti objevila od něj v podstatě výhružka sebevraždou.

Policisté z ostravského obvodního oddělení Poruba 2 začali okamžitě pracovat s informacemi od kolegů z operačního střediska a v mžiku naplno rozjeli zjišťování dalších poznatků k muži a okolnostem příspěvku. Snažili se v co nejkratším čase zjistit, kde by se muž mohl aktuálně pohybovat. Policisté hovořili s těmi, kteří by o něm mohl mít jakoukoliv informaci. Pátrali dále na adresách v budovách i v terénu, ověřovali ve zdravotnických zařízeních a podobně. Policisté se samozřejmě spojili s Městskou policií Ostrava a ostravským dopravním podnikem. Součinnost se obratem vyplatila, neboť do hodiny a půl od oznámení nalezli strážníci městské policie pohřešovaného muže v restauračním zařízení porubského obvodu. Muž byl v pořádku a přiznal, že příspěvek na sociální síť vložil pod tíhou emocí z tíživé situace, ale určitě neměl v úmyslu si ublížit.

 

Nabídka svezení pána na poštu pro výběr důchodu se vyplatila… Za losy nezaplatil, ale výhru si vybral…

Nejen za tři krádeže, ale i za loupež si vyslechl obvinění v minulosti za krádež již odsouzený 28letý muž z Ostravy. Netipoval si přímo poškozené, ale určitě není od věci si připomenout přísloví o „příležitosti dělající …“. Vraťme se do listopadu, kdy si měl nyní již obviněný přisednout v restauraci v Přívoze k neznámému muži. Po chvilkové komunikaci se rozhodl odejít a rozloučit se s „parťákem“ i chlapským obejmutím, kdy v té chvíli měl muži z bundy odcizit mobilní telefon… Ve druhém případě měl ochotně přispěchat s nabídkou pomoci muži, o kterém se doslechl, že míří na poštu ve Vítkovicích pro důchod. Vzhledem ke zdravotnímu stavu se pánovi nabídka zdála jako fakt pěkné gesto, vždyť mu bylo nabídnuto i svezení zdarma autem. Nutno však dodat, že ani tito dva se neznali! Vyzvednutí téměř 20 000 korun proběhlo hladce, jen peníze na důchod se po chvíli odjezdu od pošty jaksi náhle ocitly v rukou obviněného. Senior byl z auta vysazen, zřejmě shodou náhod, poblíž policejní služebny. Nahlášení okradení tak netrvalo dlouho… Setkání s obviněným neskončilo dobře ani pro cizince, který mířil za svou známou v Moravské Ostravě. Měl být napaden a povalen na zem. Obviněný neměl zaváhat a odcizit mu krom jiného peníze a platební kartu… V posledním případě měl obviněný odejít s téměř 20 stíracími losy z prodejny v Moravské Ostravě. V podstatě měl losy vzít z ruky jednomu zákazníkovi, který si je právě vybíral, ale nějak zapomněl zaplatit. Tehdy měl štěstí, neboť některé losy byly výherní, a tak si vyzvedl i výhru za téměř 500 korun.

Štěstí ale neměl před pomyslnou rukou zákona. Kvůli místu spáchání těchto případů, které se datují v průběhu listopadu, se jimi zabývali policisté z obvodních oddělení Ostrava – Přívoz a Ostrava – Vítkovice a kriminalisté z Vítkovic a Přívozu. Ti detailně a důkladně vyhodnocovali všechny získané poznatky a informace, a to jak z ohledání míst činů, tak z výpovědí. Nezastupitelnou roli mělo náročné vyhodnocování kamerových záznamů, ale především místní a osobní znalost policistů a vzájemná součinnost. Kruh se uzavíral, neboť policistům vždy vyšlo „vítězně“ jméno dnes již obviněného. Vše si nakonec převzali ke společnému řízení kriminalisté 7. oddělení obecné kriminality (Ostrava – Přívoz). K zadržení podezřelého možná pomohla trochu i náhoda, neboť muž se ocitl na obvodním oddělení jakožto černý pasažér v městské hromadné dopravě. Od kriminalistů již odcházel jako obviněný ze zvlášť závažného zločinu loupeže, přečinu krádeže a přečinů neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Zákon stanoví za toto jednání trest odnětí svobody na 2 až 10 let.

V  souvislosti s některými výše uvedenými případy připomínám, že není určitě vhodné důvěřovat cizím lidem. Ať vám nabízejí nezištně pomoc, chtějí si jen povykládat nebo uvedou jinou legendu. Opatrnosti není opravdu nikdy dosti a především, neposuzujte ostatní podle prvního pohledu a dojmu, neboť neznáte jejich pravé úmysly.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice