22. 2. 2018

Pobyt za mřížemi si nejspíš prodlouží

Během úterního dne dopadli policisté z Frenštátu pod Radhoštěm třicetiletého muže, který se více jak měsíc vyhýbal nástupu do vězení. Zde si má odpykat za trestný čin krádeže celkem 8 měsíců. Je však pravděpodobné, že si svůj pobyt za mřížemi ještě prodlouží. Vyhýbáním trestu odnětí svobody se totiž muž dopustil přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. To však není vše, jelikož policistům se navíc podařilo zjistit, že tento hříšník se měl od července do listopadu loňského roku celkem pětkrát vloupat do jednoho ze sběrných dvorů. Při těchto vloupáních si muž počínal vždy stejně. Nejprve bez poškození otevřel vstupní bránu a po té vypáčil dveře od přístřešku, kde odcizil klíč, kterým si odemkl kontejner s výpočetní technikou. Z tohoto kontejneru si poté odnesl různé počítačové komponenty. Někdy se jednalo o kabely, nabíječky, jindy například o grafické karty či osobní počítač. Pachatel před svým odchodem vždy kontejner pečlivě uzamkl, klíč vrátil na své místo a snažil se dát vše do původního stavu, aby o jeho nevítané návštěvě neměl nikdo ani tušení. Odcizené počítačové komponenty poté doma vyzkoušel a ty které byly funkční, dále využíval pro svou potřebu.

 

V jednom baťohu ionťáky, ve druhém marihuana…a služební pes Fram opět v akci

Hlídka Mobilního dohledu Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj prováděla v městě Český Těšín rutinní kontrolní činnost se zaměřením na přepravu, skladování a prodej vybraných výrobků a omamných a psychotropních látek. Náhodně si vybrala osobní vozidlo polské imatrikulace, které vyjíždělo z parkoviště u tržnice. Celníci jej dynamicky zastavili poblíž Masarykových sadů. Ve vozidle cestovaly dvě osoby. Řidič byl vyzván k předložení identifikačních dokladů a dokladů od vozidla. Na dotaz, zda převáží nějaké nelegální zboží nebo drogy, odpověděl, že ne. Celníci přistoupili k prohledání zavazadlového prostoru, kde našli i různé baťůžky. V jednom z nich byl igelitový sáček se sušenou rostlinou, která nejen vzhledem, ale i zápachem připomínala marihuanu. Dále se tam nacházel větší pytlík zabalený ve žlutém neprůhledném igelitu se stejnou komoditou. Po zvážení a provedeném testu bylo zjištěno, že řidič přepravuje 1 450 gramů sušené marihuany. Nechyběla průhledná skleněná dóza s deseti šiškami marihuany, které byly zabaleny ve dvou dealerových sáčcích, a také drtička zlaté barvy. V ostatních baťůžcích celníci našli jen sportovní potřeby a suché iontové nápoje a proteiny pro posilující sportovce, za kterého se řidič označil. Poté celníkům sdělil, že v loketní opěrce vozidla má ukryto dalších pět šišek marihuany, což bylo dle jeho domněnky legální. Příběh ¨1. řidiče: V Polsku se domluvil s kolegy, že zajedou do Českého Těšína, aby si společně vykouřili marihuanu. Batohy do auta dal řidiči údajný známý s prosbou, aby je převezl do Polska. Co je obsahem batohů, to netušil.

 

Další kontrola: řidič na obligátní dotaz celníků k nelegální přepravě zboží odpověděl, že nic neskrývá, nepřeváží. Jelikož se ale Framovi něco nelíbilo, přistoupili celníci ke kontrole vozidla. Tu provedli v kontrolní hale na Chotěbuzi. Fram označil taštičku, kterou měl přes rameno jeden z cestujících. Uvnitř se nacházel černý igelitový sáček, ve kterém byly dealerky se sušenou marihuanou. Následně proběhla kontrola vozidla, kde Fram označil dveře spolujezdce a prostor mezi sedadly. Tam se nacházely dvě drtičky na sušinu, jointy, cigaretové papírky a bong na hulení. Váha se zastavila na 57 gramech. Výše uvedeným jednáním vzniklo důvodné podezření ze spáchání trestného činu nedovolené nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Zboží, vozidla i pachatelé byli zajištěni a oba případy byly předány Policii České republiky k dalšímu šetření.

 

Na cestách

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 43leté ženy pro trestné činy ohrožení pod vlivem návykové látky a těžké ublížení na zdraví. K vážné dopravní nehodě došlo odpoledne 30. 8. 2017 v Ostravě. Žena řídila vůz zn. Renault, přepravovala dítě pravděpodobně bez použití bezpečnostního pásu. Řidička zřejmě nepřizpůsobila rychlost jízdy a své chování zejména svým aktuálním schopnostem, odpovídajícím okamžitému ovlivnění alkoholem a při projíždění zatáčky nezvládla řízení vozu, najela do protisměru, kde narazila do v protisměru jedoucího automobilu zn. VW, řízeného 53letou ženou. Následně vyjela vlevo mimo vozovku do příkopu, kde narazila do betonové podezdívky oplocení domu.

Při nehodě byly zraněny jak nezletilá spolucestující, tak řidička protijedoucího auta. Době léčení dítěte byla specifikována v délce přesahující sedm dnů, nepřesahující 42 dnů. Řidička protijedoucího vozu utrpěla poranění, jež si vyžádalo léčení v řádech měsíců. Orientační dechová zkouška řidičky (jejíž trestní stíhání bylo zahájeno) byla pozitivní, hodnota přesáhla 3 promile alkoholu. Policisté ženě zadrželi řidičské oprávnění. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na čtyři léta.

 

Přes tři promile

Sdělení podezření pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky si vyslechla 43letá žena. Řidička vozu zn. Renault byla zastavena policisty dne 18. 2. 2018 po 20.00 hodině v Ostravě. Orientační dechové zkoušky vykázaly hodnotu téměř 3,3 promile alkoholu. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení.

 

Desítky tisíc

Ostravští kriminalisté pokračují v pátrání po pachateli krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Zatím neznámý pachatel odcizil v Ostravě-Zábřehu dne 5. 1. 2018 kabelku 77leté ženy. Oběť kabelku odložila, zřejmě v ordinaci lékaře. Následně zatím neznámý pachatel v období od 5. 1. 2018 do 8. 1. 2018 neoprávněně užil platební kartu, kterou měla žena v kabelce. Spolu s kartou byl i identifikátor (tzv. PIN). Podezřelý pak postupně vybral prostřednictvím bankomatů na území města Brušperku a Ostravy celkem 80 000 korun. Poškozená nebyla schopna specifikovat detaily skutku, i samotnou krádež oznámila mnohem později. Událost nesvěřila ani svým blízkým, až následně zdravotní sestře, která ihned iniciovala kroky k zablokování užití platební karty. I přes uvedené se způsobená škoda pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Poté, co seniorka skutek oznámila, započalo pátrání po pachateli (pachatelích). V průběhu prověřování byly zajištěny i obrazové záznamy. Žádáme svědky, kteří poznají muže na fotografiích, aby nás kontaktovali na lince 158. Za pomoc děkujeme. Pachateli krádeže hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice