23. 12. 2020

Úsměvné příhody z linky 158 z Ms kraje

Na zraněného klokana upozornil policisty hovorem na linku 158 muž z Havířova. Sdělil, že více jak hodinu a půl sleduje dalekohledem chování zvířete, který si líže zadní tlapky. Operátorka se dotázala, zda se jedná skutečně o klokana a oznamovatel uvedl, že určitě ano, že přední nohy má malé a zadní nohy velké. Operátorka požádala oznamovatele o upřesnění místa, tedy uvedení adresy a na to jí bylo sděleno, zda požaduje adresu klokana nebo adresu jeho vlastní. Poté volající uvedl adresu, kde se momentálně nachází on sám a současně upřesnil místo výskytu zvířete. Zjištěné informace byly předány kolegům na obvodní oddělení, kteří při příjezdu uviděli skákajícího zajíce, který se vyprostil z plotu a utekl do přilehlého parku.

 

Na linku 158 se obrátil muž, který již v samém počátku hovoru požádal o diskrétnost a zachování vážnosti, jelikož se dostal do velmi choulostivé situace. Společně se svým synem si udělali procházku do parku a najednou oznamovatel začal pociťovat střevní problémy. Po rozběhnutí se za nejbližší strom bylo „dílo“ dokonáno a oznamovatel zůstal stát za stromem v silně znečistěném oděvu. Nezletilý syn na otce nečekal a rozběhl se neznámo kam. Oznamovatel tedy požádal o pátrání po jeho synovi, jelikož on sám se do pátrání momentálně zapojit nemůže. Syna policisté nalezli v místě bydliště u jeho matky. A jeho otec?? … možná ještě dnes skrytě poskakuje v parku od stromu ke stromu a přibližuje se ke svému domovu…:-)

 

Sedícího papouška s velkým žlutým břichem na světle pouliční lampy u restaurace v Havířově oznámil volající na tísňovou linku. Informace byla předána místě příslušným policistům. Dozorčí znalý místních poměru ihned předal kolegům na operačním středisku informaci, že se jedná o známého papouška pyšnícího se jménem Ozzy. Dovětek zněl, že Ozzy je místní symbol, vše je v pořádku a majitele má poblíž.

 

Zkrácení daně o 80 milionů

Několika měsíční práce krajských kriminalistů z odboru hospodářské kriminality týkající se protiprávního jednání osob, které měly podvést stát na daních minimálně o 80 milionů korun, byla v těchto dnech završena. Tři osoby, jeden muž a dvě ženy, ve věku od 50 do 60 let policisté ke konci listopadu zadrželi a vrchní komisař je obvinil ze zvlášť závažného zločinu a zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Na případu spolupracovali kriminalisté s pracovníky Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj metodou Kobra.

Obviněným je kladeno za vinu, že v Ostravě a také na jiných místech České republiky, po předchozí domluvě zahrnující rozdělení jednotlivých úkolů, měl obviněný muž v průběhu roku 2016 zajistit vytvoření paralelních obchodních řetězců a mezi jeho firmu a její koncové odběratele vložit účelově nastrčené společnosti. Obsahem plnění bylo provádění a prodej reklamní činnosti. Tyto firmy nedisponovaly žádným podnikatelským zázemím, obchodními kontakty ani kapitálem pro výkon podnikání a nevykonávaly ve skutečnosti žádnou reálnou obchodní činnost. Jejich jedinou činností bylo formální přeprodávání reklamy od společnosti obviněného muže konečným odběratelům. Další obviněná žena měla, podle pokynů obviněného muže, od června 2016 do srpna 2019 vyhotovovat faktury na účelové firmy, jejichž obsahem bylo vyúčtování dodávek poskytnutých služeb za reklamu právě od společnosti obviněného muže, a to výhradně s fakturovanou hodnotu do výše 10 tisíc korun včetně DPH a dále pak vyhotovovala celkové faktury s vyúčtováním reklamy od účelových společností ke konečným odběratelům. Měsíčně bylo takových faktur vystaveno cca 3 až 4 tisíce. Jednalo se o faktury, které byly ve shodných číselných řadách, se stejnými daty uskutečněných plnění. Část příjmů tímto způsobem neměla společnost obviněného uvádět do účetnictví přiznávat a tedy neodvádět z těchto zisků DPH. Třetí obviněná žena, opět podle pokynů obviněného muže, měla vést účetnictví z fiktivních faktur a předkládat Finančnímu úřadu v Ostravě daňová přiznání, která obsahovala nepravdivé údaje. V některých měsících se zjištěná, nepřiznaná a neodvedená DPH z klonovaných faktur pohybovala i kolem 4 mil. korun. Kriminalisté mají zadokumentováno, že České republice, zastoupené příslušným správcem daně, byla způsobena škoda v celkové výši nejméně 81 milionů korun.

Krajští kriminalisté při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor zajistili faktury, obchodní smlouvy, dokumenty, razítka 12 nastrčených společností, výpočetní techniku a mobilní telefony. Dále zajistili peníze v hotovosti, sbírku mincí a luxusní hodinky, vše v hodnotě kolem 13 mil. Kč. V současné době je policisty prováděno vyšetřování k zadokumentování trestné činnosti. V případě pravomocného odsouzení hrozí obviněným trest odnětí svobody až do výše 10 let a trestní stíhání bylo u všech vedeno vazebně, v tuto chvíli je vazebně stíhán obviněný muž.

 

Nelegální cigarety pod stromeček nedorazily

Téměř 50 000 kusů cigaret odhalili ostravští celníci. V uplynulých dnech prováděla hlídka ostravského mobilního dohledu monitoring v oblasti města Klimkovice. Kontrolní činnost byla zaměřená na výrobky podléhající spotřební dani, tedy cigarety, tabák, alkohol atd. V hledáčku jim uvízlo osobní vozidlo Citroen Berlingo. Hlídka vozidlo zastavila. Prokázala se služebními průkazy a se slovy Celní správa přistoupila ke kontrole. Požádala řidiče vozidla o jeho doklady a doklady k vozidlu. Na dotaz, zda převáží nějaké vybrané výrobky (alkohol, tabák, cigarety, minerální oleje….) řidič odpověděl, že veze cigarety. Po otevření nákladového prostoru na celníky čekalo šest krabic, které byly přikryté dekou, naplněných neznačenými cigaretami, celkem 47 800 kusů. Řidič celníkům tvrdil, že cigarety koupil od cizince z Polska, který byl s dodávkou u ostravského obchodního centra. Karton cigaret zakoupil za 620 korun a měl je pro své známé. Celníci svou činností zabránili daňovému úniku ve výši téměř 140 000 korun. Zboží bylo předáno pracovníkům odboru Pátrání Generálního ředitelství cel k dalším úkonům vedeným v trestním řízení.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice