23. 3. 2017

Původní nebo novodobé tisky?

 Policisté z obvodního oddělení Nový Jičín zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a objasnění skutečností, které se týkají podezření z přečinu podvodu. Třiatřicetiletý muž si vyhledal na internetovém portálu nabídky k prodeji knih, které byly tištěny jako originály v dávné době. Několik publikací ho zaujalo a vydražil je za téměř 7 000 korun. Po obdržení zásilky zjistil, že se s největší pravděpodobností nejedná o původní tisky, ale novodobé přetisky, tedy knihy v jiné hodnotě.

 

Poškození toalet

Z přečinu poškození cizí věci je podezřelý neznámý pachatel (či pachatelé). Druhý březnový týden se měl pohybovat v prostorách pánských i dámských toalet v jedné z novojičínských restaurací. Měl poškodit různé zařízení, mimo jiné dveře a toaletní mísy. Poškozená společnost vyčíslila škodu na 6 000 korun. Trestní zákoník stanoví za popsané jednání trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

Všeliké krádeže

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 19letého muže pro trestné činy krádež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku i poškození cizí věci a neoprávněné užívání cizí věci. Muž byl přitom odsouzen pro trestný čin krádež k trestu odnětí svobody, který vykonal v dubnu roku 2016. Nyní je muž opět podezřelý z protiprávního jednání majetkového charakteru a to celkem jedenácti skutků. Opakovaně měl vnikat do motorových vozidel, přičemž měl způsobit i škodu na majetku. Do automobilů měl vnikat poškozením skla a odcizit zavazadlo, sadu nářadí, oděv apod. V jednom z případů měl poškodit zámky vozu zn. Renault i další části auta. Jindy měl muž využít nepozornosti poškozeného a odcizit mu z kapsy kalhot mobilní telefon. Páchat trestnou činnosti měl i při jízdě tramvají krátce před 4 hodinou dne 5. 2. 2017. Muž měl využít okamžiku, kdy žena usnula a odcizit jí kabelku. Z kapsy kalhot poškozeného měl muž odcizit mobilní telefon při jízdě tramvají dne 26. 2. 2017 v době od 2 hodiny do 3 hodiny. Příležitosti měl muž využít i 18. 3. 2017 kolem 1 hodiny. Na ulici Stodolní se měl vydat za zábavou 33letý cizinec. V důsledku požívání alkoholu a ovlivnění nespecifikoval později poškozený detaily skutku. Nicméně z dosud zjištěných informací vyplývá, že měl v důsledku popsaného usnout na chodníku, přičemž mu měl opět podezřelý z kapsy oděvu odcizit klíč od vozidla zn. Audi (dle prvotní informace cena vozu přesáhla 750 000 korun) a mobilní telefon. Posléze měl podezřelý kolem 5 hodiny téhož dne předmětný vůz nalézt na parkovišti a neoprávněně užít za pomocí odcizeného klíče a vozem způsobit nehodu. Automobil pak měl odstavit a z místa utéci. Způsobená škoda poškozením vozu (opět dle prvotních informací) měla přesáhnout 310 000 korun. Informace poškozeného, jak již bylo zmíněno, nebyly vzhledem k popsaným okolnostem zcela detailní. Ostravští kriminalisté i přesto díky operativnímu prověřování ještě téhož dne předmětný automobil vypátrali. V prověřování pokračovali, posléze získali informace, které směřovaly k podezřelému muži. Načež vypátrali i podezřelého 19letého muže. Na základě shromážděných důkazů zahájil ostravský policejní komisař trestní stíhání muže. Ten se k protiprávnímu jednání doznal. Muži hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. K protiprávnímu jednání docházelo zejména v Moravské Ostravě od září roku 2016 do 18. 3. 2017.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice