24. 2. 2021

Ostrava: Exploze v domě

Dnes po třetí hodině ranní byla nahlášena exploze bytové jednotky a následný požár v několikapatrovém domu v Ostravě – Hrabůvce. Na místo okamžitě vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému.

Policisté v prvních okamžicích pomáhali s kontaktováním osob, které byly ohroženy událostí, a asistovali při jejich následné evakuaci. Místo je frekventované, zajistili tedy rovněž bezpečný perimetr. Vzhledem k události musely byty opustit desítky osob, a to ze tří vchodů bloku domu. Hasiči zachránili z dotčeného vchodu celkem 4 osoby – jednu pomocí automobilové plošiny, další tři po schodech pomocí vyváděcích parat masek. Evakuované osoby mohly nastoupit do přistaveného hasičského evakuačního autobusu. Odvezeny byly do hotelu Vista, resp. odjely či odešly za příbuznými. Z obou krajních vchodů se lidé mohli vrátit nad ránem do svých domovů, o středním, kde došlo k výbuchu a požáru (v prvním patře, tedy ve 2. NP), rozhodl přivolaný statik jako o neobyvatelném. Záchranáři ošetřili v souvislosti s událostí celkem šest osob. Dalších několik desítek obyvatel domu, kteří neutrpěli žádné postižení, bylo zdravotníky prohlédnuto. Sedmatřicetiletý muž se nalézal v kritickém stavu. Při výbuchu utrpěl popáleniny na více než polovině těla. Zasahující lékař jej musel uvést do umělého spánku, zajistit dýchací cesty a převést na přístrojem řízenou ventilaci. Po prvotním ošetření popálených ploch byl předán týmu popáleninového centra FN Ostrava. Ošetřeno bylo dalších pět osob ve věku šedesáti až šestaosmdesáti let, z toho jednu záchranáři následně transportovali do nemocnice pro intoxikaci kouřem. Ostatní obyvatelé jevili známky akutní stresové reakce. Byli ponechání na místě události v péči interventky ZZS, která jim poskytla první psychickou pomoc.

Policisté jsou i nadále na místě a zajišťují potřebnou součinnost pro nájemníky zasažených bytových jednotek. Kriminalisté shromažďují veškeré informace týkající se události. V této chvíli nejsou známy příčiny exploze. Ve středu za denního světla)zde jednotka HZS MSK ze stanice Ostrava-Zábřeh přivezla – kvůli stabilizaci přízemí a prvního patra poškozeného vchodu – dva technické kontejnery, z toho jeden plný různých dřevěných hranolů. Pažení obou pater zabere hasičům několik hodin.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice