25. 12. 2016

Dárky dětem

Kriminalisté ostravské „násilné“ (oddělení odhalující trestnou činnost násilného charakteru) po necelých pěti hodinách vypátrali a zadrželi 43letou ženu, podezřelou ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Na pachatele tohoto trestného činu pamatuje trestní zákoník trestem odnětí svobody v délce od dvou do deseti let. Motivem činů měla být finanční tíseň. Pořídit finance k nákupu dárků pro své děti měla žena chtít spácháním protiprávního jednání.

K oběma skutkům došlo dopoledne 22. 12. 2016 v Ostravě. Kolem 10.15 hodin měla žena ozbrojena nožem vstoupit do prodejny a rusky vyžádat vydání financí. Oslovená prodavačka se měla zaleknout nože, vzápětí však do provozovny vstoupila zákaznice, oběť avizovala přivolání policie. Podezřelá z místa odešla, aniž by se zmocnila majetku a způsobila škodu.

Zhruba po 15 minutách měla žena opět ozbrojena nožem požadovat po prodavači v další prodejně vydání peněz. Žena měla dokonce zranit nožem ruku 35leté oběti. Poškozený ve strachu provozovnu opustil, přičemž se žena měla zmocnit financí a z místa utéci. Škoda na majetku byla předběžně specifikována ve výši zhruba 3 000 korun, zranění ruky si vyžádalo ošetření lékařem.

Po oznámení událostí započali ostravští policisté ihned pátrat po podezřelé. Byla provedena ohledání míst činů, policisté zajistili stopy, které budou následně zkoumat znalci. V průběhu operativního prověřování zjistili kriminalisté konkrétní informace, směřující ke 43leté ženě. Podezřelou následně krátce po 15 hodině téhož dne zadrželi. Dechová zkouška vykázala pozitivní hodnotu téměř tři promile alkoholu. Výslech bylo možno konat v době, když podezřelá nebyla ovlivněna alkoholem (následný den po spáchání skutku).

Žena protiprávní jednání doznala, kriminalisté zajistili věci důležité pro trestní řízení – mimo jiné i nůž, který měl být užit při zločinu a dále část financí. Žena uvedla, že tímto způsobem se rozhodla řešit finanční tíseň a peníze, získané trestnou činností, měla chtít užít k pořízení dárků pro její děti.

 

Vánoce v cele

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 29letého muže pro trestný čin krádeže. Muž je podezřelý, že opakovaně odcizil v různých prodejnách zboží a bez zaplacení se měl snažit provozovnu opustit. Nicméně ani v jednom případě neunikl pozornosti zaměstnanců ostrah obchodů. Mezi oběma skutky přitom uběhlo jen pár hodin a i převážnou část této doby strávil na oddělení policie.

K prvnímu skutku došlo dne 21. 12. 2016 krátce před 16.30 hodinou v Moravské Ostravě. Muž se měl zmocnit pěti kusů zubních past, které pak měl skrýt do nohavic a za pás kalhot. Prostorem pokladen prošel bez zaplacení, načež byl kontaktován zaměstnancem ostrahy. Způsobená škoda na majetku byla specifikována ve výši přesahující 500 korun. Po oznámení věci byly realizovány úkony trestního řízení. Podezřelý využil svého práva a k věci nevypovídal.

Krátce poté co opustil policejní služebnu, však muž zamířil opět do obchodního centra, kdy před 21 hodinou téhož dne v další prodejně měl odcizit sedm kusů bonboniér a sedm kusů čokolád. Zboží měl tentokrát uschovat v bundě a znovu projít bez zaplacení. Situace se opakovala, podezřelý neunikl pozornosti ostrahy. Škoda byla specifikována v částce přesahující 1 300 korun.

Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání muže, který byl opakovaně odsouzen pro další trestné činy. Uložený trest odnětí svobody za trestný čin loupeže vykonal muž v první třetině roku 2015, přičemž v letošním roce byl muž rovněž odsouzen pro přečin krádeže k trestu obecně prospěšných prací, které dosud nevykonal.

Podezřelý ke svému druhému skutku uvedl, že si přeje pobývat ve věznici, neboť aktuálně je chladno a má hlad. Policejní komisař vzhledem k opakování protiprávního jednání učinil podnět k návrhu ke vzetí obviněného do vazby. Na rozhodnutí čeká muž v cele. Aktuálně mu hrozí další trest odnětí svobody až na tři léta.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice