26. 3. 2018

Zabarikádoval se v bytě

V neděli večer vyjížděli policisté na Novojičínsku k agresivnímu muži. Ten vyhrožoval své matce a odmítal ji vpustit do jejího bytu, ve kterém se zabarikádoval a odmítal z něj odejít. Devětadvacetiletý muž neotevřel ani na výzvu policistů, kteří z tohoto důvodu nechali dveře bytu násilně otevřít a muže omezili na osobní svobodě. Ten je nyní podezřelý z trestného činu nebezpečné vyhrožování a trestného činu porušování domovní svobody, za které mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Nevedla daňovou evidenci

V uplynulých dnech sdělili kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality jednačtyřicetileté ženě z Nového Jičína podezření ze spáchání přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Obviněná se měla tohoto trestného činu dopustit tím, že v roce 2016, jako podnikající fyzická osoba, nevedla řádnou daňovou evidenci, čímž měla připravit stát o více jak 80 tisíc korun. Trestní zákoník stanovuje za tento přečin trest odnětí svobody až na dva roky.

 

Zvlášť závažný zločin

V noci na neděli přijali policisté oznámení o zranění muže. Událost byla hlášena z hlediska lokality z Ostravy. Policisté po příjezdu na místo a vyhodnocení dostupných informací zadrželi bezprostředně po události ženu (ročník 1990), která byla důvodně podezřelá, že zaútočila bodnořezným nástrojem na muže (ročník 1977). Poškozený zraněním podlehl. Na místo se dostavili vzhledem k závažnosti případu rovněž kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství, kteří si věc převzali. Zjišťovali a dokumentovali souvislosti a okolnosti případu. Přivolaní specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství vyhledávali a zajišťovali související stopy, zajištěný materiál budou následně analyzovat. Kriminalisté obvinili ženu ze zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví (s následkem smrti). Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na osm až šestnáct let. Kriminalisté kontaktovali již v samotném počátku prověřování události osoby, které měly nebo by mohly mít k případu jakékoliv informace. V této činnosti i nadále pokračují, stejně tak pokračují v dalších úkonech trestního řízení.

 

Tři vykázaní během 31 hodin

Rovnou tři muži byli vykázáni z obydlí na dobu deseti dnů během 31 hodin na Ostravsku. První podezřelý byl vykázán krátce před 13.30 hodin dne 19. 3. 2018, třetí pak kolem 20.40 hodin dne 20. 3. 2018. K prověřovaným událostem došlo v Ostravě i na Ostravsku. Vykázaní byli muži ve věku 77 – 26 let. Vůči obětem směřovali vulgarismy, poškozené čelily atakům psychického i fyzického charakteru. Dva muži byli vykázáni opakovaně. Jedna z žen měla být ponižována, muž jí měl nařizovat různé nesmyslné úkoly, některé činnosti měl ženě nařizovat i v nočních hodinách. Ataky měly být opakované, stupňující se a to ve spektru od verbálního, psychického, posléze i fyzického rázu. Orientační dechová zkouška podezřelého k detekci alkoholu byla pozitivní.

Další žena měla být napadána a opakovaně bita v době těhotenství, muž ji měl bít i v době, kdy kojila dítě. Izolovat ji od okolí a měl vůči ní směřovat mnohé další ataky. Policisté zahájili jeho trestní stíhání pro trestné činy vydírání, týrání osoby žijící ve společném obydlí a nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Policejní komisař učinil podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby.

I další muž měl ženu opakovaně fyzicky napadat, vyhrožovat jí újmou na zdraví. Stejně tak měl ženě hrozit potřísněním látkou, způsobilou vyvolat následky na zdraví. Muž měl vytáhnout zkumavku, kterou se mu v předmětném okamžiku nepodařilo otevřít. Žena z místa utekla a přivolala policisty. Muž si také vyslechl sdělení obvinění pro trestný čin nebezpečného vyhrožování.

Letos vykázali moravskoslezští policisté z obydlí již 26 osob. Oběti či svědci naleznou pomoc a radu v Ostravě v poradenských místech.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice