27. 7. 2010

Anonym o uložení bomby na letišti

V pátek 23. července zahájili policisté prověřovat anonymní elektronické oznámení týkající se výbuchu bomby v objektu letiště Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově a na palubě neupřesněného letadla.

Novojičínští policisté autora anonymu vypátrali. Nezletilý mladík brouzdal po internetu a na internetových stránkách nalezl kontakt na jedno z oddělení, kterému zaslal výhružný dopis. Dalšími e-mailovými zprávami však uvedl, že se jedná o žert. Podezřelý nezletilý se k činu doznal, notebook, z něhož byl e-mail odeslán byl zajištěn ke zkoumání.

„Podezřelý byl policisty patřičně poučen přiměřeně k věku a mentálním schopnostem, mu bylo vysvětleno, čeho se dopustil, v čem spočívá nebezpečnost jeho skutku a byl dotazován na výhrůžný e-mail, jež zaslal dne 22.7.2010 na emailovou adresu jednoho z oddělení společnosti Letiště Ostrava a.s. K tomu uvedl, že napsání e-mailu ho napadlo, když si prohlížel internetové stránky letiště. O letectví se zajímá, má o něm hodně filmů, sleduje i letecké katastrofy. Když si prohlížel ty internetové stránky, tak neví proč jej napadlo napsat výhrůžný e-mail. Když ho odeslal, šel hned za matkou a řekl jí, co udělal. Matka mu pak řekla, aby odeslal omluvný e-mail a dal tak věci do pořádku. Toho co udělal lituje, neuvědomil si, jaké to všechno mohlo mít následky“.

Jednání kterého se dopustil nezletilý mladík byl prověřován s podezřením ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy podle § 357/1,2 tr.zák.

Šíření poplašné zprávy: (1) Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2) Kdo zprávu uvedenou v odstavci 1 nebo jinou nepravdivou zprávu, která je způsobilá vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa anebo bezdůvodnou záchrannou práci integrovaného záchranného systému sdělí soudu, orgánu Policie České republiky, orgánu státní správy, územní samosprávy, nebo jinému orgánu veřejné moci, právnické osobě, fyzické osobě, která je podnikatelem, anebo hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice