27. 7. 2017

Po vyloupení zahradní chatky skončil v policejních poutech

Policisté z Kopřivnice během středečního odpoledne zadrželi muže, který se měl v uplynulých dnech dopustit trestného činu krádeže a trestného činu porušování domovní svobody. Tento devětatřicetiletý muž v obci Závišice překonal oplocení pozemku jedné ze zahradních chatek a poté se vloupal do přilehlé kůlny. Z té odcizil sekačku na trávu v hodnotě téměř 26 tisíc korun. To však nebylo vše, co si z místa odnesl. Následně vypáčil dveře od WC, kde si vzal roli toaletního papíru. Přivolaní policisté na místě události nasadili služebního psa, který je na základě pachové stopy dovedl přes les na polní cestu, kde si policejní psovod všiml podezřelého cyklisty. Následnou lustrací této osoby bylo zjištěno, že jde o muže s bohatou kriminální minulostí. To, že se jedná o pachatele, který se vloupal do zahradní chatky, prokázaly kriminalistické stopy, které muž během páchání trestného činu na místě zanechal a které byly zajištěny díky policejnímu kriminalistickému technikovi. Muž byl následně zadržen a umístěn do policejní cely. Policistům se k vyloupení zahradní chatky doznal a také jim prozradil, kde odcizenou zahradní sekačku schoval. Ta byla poté navrácena zpět své majitelce. Výše uvedenému pachateli za přečin krádeže a přečin porušování domovní svobody nyní hrozí až tři roky za mřížemi.

 

 

Řidičům naměřili téměř čtyři a pět promile

Policisté z Dopravního inspektorátu v Novém Jičíně, během včerejšího odpoledne v rámci dohledu nad bezpečností silničního provozu, zastavili na Odersku vozidlo Honda Civic. Během silniční kontroly u pětačtyřicetiletého řidiče tohoto vozidla provedli dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu. Přístrojem Dräger, kterým se toto odborné měření provádí, byla řidiči naměřena hodnota přes tři promile a poté dokonce hodnota blížíce se čtyřem promile. Muž následně uvedl, že před jízdou vypil šest dvanácti stupňových piv. To však na něm nebylo na první pohled příliš znát a i když u něj byla naměřena tak vysoká hodnota, bez problémů s hlídkou komunikoval a nejevil typické známky podnapilosti, jako jsou značně zpomalené reakce či vratká chůze. Muži byl na místě okamžitě zadržen řidičský průkaz a za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky mu může být uložen trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest či zákaz činnosti.

Nejedná se o ojedinělý případ za poslední dobu, kdy byla řidiči naměřena tak vysoká hodnota alkoholu v dechu. Během minulého nedělního poledne vyjížděli policisté z Oder k devětatřicetiletému cyklistovi, který měl během jízdy i s kolem upadnout na trávu vedle silnice. Přivolaní policisté u tohoto muže provedli opakovanou dechovou zkoušku, kdy nejprve byla řidiči naměřena neuvěřitelná hodnota téměř čtyři a půl promile a následně dokonce hodnota ve výši 4,99         

 

Seniorku připravil o chodítko

Dosud neznámý pachatel připravil sedmaosmdesátiletou seniorku z Kopřivnice o stařecké chodítko. Dcera poškozené, nechala během úterního večera chodítko své matky stát na chodbě panelového domu, kde seniorka bydlí. Toho využil neznámý pachatel, a i když mu muselo být jasné, že dané chodítko někdo potřebuje ke každodennímu životu, bez jakýchkoliv výčitek jej odcizil. To, že chodítko v hodnotě dva a půl tisíce není na svém místě, zjistila dcera poškozené během středečního rána ve chvíli, kdy šla nakoupit. Pachateli, který se tímto jednáním dopustil přestupku proti majetku, může být v případě dopadení uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun.

 

Odjela i s nákupním vozíkem

Během středečního odpoledne, dosud neznámá pachatelka, odcizila z prodejny jednoho z Novojičínských supermarketů nákupní vozík. Žena poté, co v supermarketu nakoupila, odjela i s vozíkem, který byl vybavený plastovou sedačkou sloužící pro nákup s dětmi, neznámo kam. Odcizením nákupního košíku byla supermarketu způsobena škoda ve výši tři a půl tisíce korun a policisté po pachatelce tohoto přestupku proti majetku intenzivně pátrají.    

 

Dárky dětem

Kriminalisté ostravské „násilné“ (oddělení odhalující trestnou činnost násilného charakteru) po necelých pěti hodinách vypátrali a zadrželi 43letou ženu, podezřelou ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Na pachatele tohoto trestného činu pamatuje trestní zákoník trestem odnětí svobody v délce od dvou do deseti let. Motivem činů měla být finanční tíseň. Pořídit finance k nákupu dárků pro své děti měla žena chtít spácháním protiprávního jednání.

K oběma skutkům došlo dopoledne 22. 12. 2016 v Ostravě. Kolem 10.15 hodin měla žena ozbrojena nožem vstoupit do prodejny a rusky vyžádat vydání financí. Oslovená prodavačka se měla zaleknout nože, vzápětí však do provozovny vstoupila zákaznice, oběť avizovala přivolání policie. Podezřelá z místa odešla, aniž by se zmocnila majetku a způsobila škodu.

Zhruba po 15 minutách měla žena opět ozbrojena nožem požadovat po prodavači v další prodejně vydání peněz. Žena měla dokonce zranit nožem ruku 35leté oběti. Poškozený ve strachu provozovnu opustil, přičemž se žena měla zmocnit financí a z místa utéci. Škoda na majetku byla předběžně specifikována ve výši zhruba 3 000 korun, zranění ruky si vyžádalo ošetření lékařem.

Po oznámení událostí započali ostravští policisté ihned pátrat po podezřelé. Byla provedena ohledání míst činů, policisté zajistili stopy, které budou následně zkoumat znalci. V průběhu operativního prověřování zjistili kriminalisté konkrétní informace, směřující ke 43leté ženě. Podezřelou následně krátce po 15 hodině téhož dne zadrželi. Dechová zkouška vykázala pozitivní hodnotu téměř tři promile alkoholu. Výslech bylo možno konat v době, když podezřelá nebyla ovlivněna alkoholem (následný den po spáchání skutku).

Žena protiprávní jednání doznala, kriminalisté zajistili věci důležité pro trestní řízení – mimo jiné i nůž, který měl být užit při zločinu a dále část financí. Žena uvedla, že tímto způsobem se rozhodla řešit finanční tíseň a peníze, získané trestnou činností, měla chtít užít k pořízení dárků pro její děti.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice