28. 3. 2018

Vážně popálený muž na Novojičínsku

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v pondělí 26. března u vážně popáleného muže na Novojičínsku. Pracovníci krajského operačního střediska ZZS přijali v půl čtvrté odpoledne tísňovou výzvu z Kopřivnice. Podle prvotního hlášení došlo ke zranění osoby při svařování. Na místo ihned vzlétl vrtulník LZS z Ostravy a vyjela posádka RZP z kopřivnického stanoviště.

Jednapadesátiletý muž cizí státní příslušnosti byl v době příjezdu záchranářů při vědomí, ležící v posteli. Ukázalo se, že vážné popáleniny II. stupně utrpěl již ráno, avšak pomoc si nepřivolal. Zranění v oblasti hlavy, hrudníku, horních a dolních končetin, byla závažná a postižený se nacházel ve stavu ohrožujícím jeho život. Zasahující lékař jej proto musel uvést do umělého spánku, zaintubovat dýchací cesty a zajistit přístrojem řízenou ventilaci. Týmy ZZS ošetřily popálené plochy a připravily pacienta k transportu do zdravotnického zařízení. Letečtí záchranáři pak si pak převzali muže na palubu vrtulníku a zajistili šetrnou přepravu do ostravské Fakultní nemocnice. Byl předán do péče lékařů popáleninového centra.

 

Um kriminalistů

 Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 38letého muže pro trestné činy krádež a poškození cizí věci. Muž je podezřelý z celkem devíti skutků, spáchaných napříč Moravskoslezským krajem. Způsobená škoda na majetku byla specifikována ve výši, jež přesáhla 160 000 korun (škoda, způsobená odcizením, další škoda byla způsobena poškozením majetku obětí). K sérii protiprávního jednání došlo v době od 20. 12. 2017 do 10. 3. 2018. Muž měl vnikat do různých provozoven (prodejen, restaurace), areálů, hotelů. K trestným činům došlo v Ostravě, na Ostravsku, Novojičínsku, Frýdecko-Místecku.

Po vniknutí do objektu měl muž tento zpravidla prohledat a zmocnit se majetku poškozených. Předmětem zájmu byly zejména peníze, uložené v provozovnách. Pokud podezřelý nenalezl finance, měl odcizit elektronářadí či lampu.

V případech krádeží z hotelů měl muž využívat situací, kdy se v recepcích nenacházeli zaměstnanci a zmocnit se financí. Do některých provozoven měl vniknout opakovaně. Detailněji lze popsat namátkou vybrané skutky. Muž měl vniknout do budovy hotelu na Frýdecko-Místecku, vejít za pult recepce, vypáčit zásuvku stolu. Následně měl odcizit peníze v částce vyšší 60 000 korun. K činu došlo v noci z 3. 3. 2018 na 4. 3. 2018. Nebo další případ – v prvních hodinách dne 9. 3. 2018 měl muž vniknout po vypáčení dveří hotelu do budovy na Novojičínsku. V prostorách recepce pak měl vypáčit zásuvku a odcizit příruční pokladnu s penězi. Škoda na majetku byla předběžně vyčíslena ve výši přesahující 5 000 korun.

Po shromáždění důkazů zahájil policejní komisař stíhání muže, který byl v minulosti opakovaně odsouzen pro majetkovou trestnou činnost, znal tedy i postupy a metody policie. Muž se k výslechu dostavil se svým právním zástupcem a k uvedené trestné činnosti se doznal. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice