3. 2. 2023

 

Obviněn ze zvlášť závažného zločinu loupeže

Nejen pro tento závažný skutek, ale i další, si vyslechl obvinění od kriminalistů odboru obecné kriminality krajského ředitelství 19letý mladík pobývající v Ostravě. Druhý lednový týden se začali policisté zabývat závažným jednáním tehdy neznámého pachatele. Ten měl v odpoledních hodinách v prodejně potravin v Ostravě surově zaútočit kladivem na prodavače, který se k němu otočil zády, aby mu podal zboží. Druhý útok prodavač vykryl. Neznámý muž z prodejny utekl, aniž by cokoliv odcizil. Poškozený byl se život ohrožujícími zraněními, zejména hlavy, převezen do nemocnice. Případem se začali zabývat krajští kriminalisté, nicméně v úzké součinnosti s kriminalisty Městského ředitelství policie Ostrava.

Následovala standardní operativní činnost čítající kromě jiného zjišťování a analýzu informací, rovněž zajišťování a vyhodnocování stop z místa činu. Policisté vytipovávali okruh možných podezřelých osob. Již v té době byl díky profesionální práci a potřebné policejní intuici v hledáčku ostravských kriminalistů pro podezření ze spáchání dalších skutků jistý mladík. Frekvence jeho jména se až nápadně začala prolínat i spisem krajských kriminalistů. V týdnu následném po loupeži zadržela muže v Ostravě zásahová jednotka krajského ředitelství. Vrchní komisař obvinil 19letého muže z pokusu zvlášť závažného zločinu loupeže spáchaného formou pokračování v trestném činu a přečinů krádeže, výtržnictví a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Soud rozhodl o vzetí obviněného, kterému hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let, do vazby. Muž byl v minulosti (jako mladistvý) odsouzen pro zvlášť závažné provinění loupeže a přečin krádeže.

K jednotlivým třem skutkům: Obviněný měl loni den před Štědrým dnem odpoledne v Ostravě strčit do téměř 70leté paní jdoucí po chodníku. Žena upadla. Pár okamžiků se o její kabelku přetahovali, dokonce měl poškozenou tahat po zemi. Nakonec měl kabelku s malou finanční částkou, mobilním telefonem a dalšími věcmi (včetně zahraniční mince) ukořistit a utéci. Zranění paní si vyžádalo lékařské ošetření.

Dalším skutkem byl výše popsaný pokus loupeže v obchodu, který si předem vytipoval. Nic neodcizil. Dále, v polovině ledna v nočních hodinách, si měl obviněný vyhlédnout muže (přes 30 let). Zeptal se na čas. Poškozený v dobré víře vzal do ruky mobil, který mu však obviněný vzal. Když se poškozený svého telefonu domáhal, obviněný ho měl fyzicky napadnout, kdy v ataku měl pokračovat i přes jeho pád na zem. Rovněž tento muž byl zraněn.

Policisté provedli domovní prohlídku, při které zajistili stopy a různé věci, včetně možné útočné zbraně (kladiva) a některých odcizených věcí. Vše je nyní v rukou specialistů z odboru kriminalistické techniky a expertiz. Obviněný s kriminalisty spolupracuje. Důvodem jednání mělo být získání financí, neboť byl bez peněz. Mohl si tak koupit například cigarety… Kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují.

 

 

 

 

Tři důvody, proč se chtěl vyhnout silniční kontrole

Svým chováním upoutal pozornost policistů řidič, který se očividně chtěl vyhnout silniční kontrole. A věděl proč.Policisté speciální pořádkové jednotky si ve středu ve večerních hodinách u jednoho z hypermarketů ve Frýdku-Místku v rámci výkonu služby všimli vozidla, jehož řidič se choval poněkud neobvykle. Když spatřil policejní hlídku, snažil se doslova ukrýt pod volantem a nenápadně zaparkovat vozidlo na přilehlém parkovišti. Muži zákona se jej proto rozhodli zastavit a zkontrolovat. Vzápětí policisté zjistili hned tři důvody, proč chtěl být řidič pro ně „neviditelný“. Devětadvacetiletý muž měl platný zákaz řízení, test na ovlivnění jinými návykovými látkami u něj vyšel pozitivně a navíc na něj byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. Proto byl policisty omezen na osobní svobodě a předán kolegům na obvodním oddělení Frýdek-Místek. Odtud putoval rovnou do věznice, kde si nyní odpyká trest za předchozí přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, čímž se dotyčnému může pobyt za mřížemi ještě o pár let prodloužit.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice