3. 7. 2018

Vloupání

V těchto dnech policisté z obvodního oddělení Nový Jičín prověřují dva případy krádeže vloupáním do restauračních zařízení v Novém Jičíně. V prvním případě došlo k vloupání do baru, a to v době od 29. června do 1. července tohoto roku. Z baru si pachatel odnesl finanční hotovost a část elektronického zařízení. K druhému vloupání do restauračního zařízení došlo v brzkých ranních hodinách 2. července 2018. Dosud neznámý pachatel přes okno vnikl do vnitřních prostor restaurace, přičemž z barového pultu odcizil notebook a černou peněženku, ve kterém se nacházely stravenky v různých hodnotách a různých značek. Popsaným jednáním vznikla souhrnná škoda ve výši 10 tisíc korun. V obou případech policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, na místě zajistili stopy a po pachatelích a odcizených věcech intenzivně pátrají. Za uvedené jednání stanoví trestní zákoník trest odnětí svobody až na dvě léta. 

 

Krádeže

Ostravští policisté započali prověřovat krádež nářadí a pomůcek pro práci ve výškách. Ke skutku došlo přes noc z 30. 6. 2018 na 1. 7. 2018 na jednom z parkovišť hotelu v Ostravě. Zatím neznámý pachatel rozbil okno zaparkovaného vozu zn. Ford a odcizil zavazadlo s lany, sedákem, karabinami a dalšími pomůckami pro lezení. Současně pachatel odcizil také zaměřovací lasery. Škoda na majetku byla prvotně specifikována ve výši, jež přesáhla 100 000 korun (dosud neobjektivizováno). K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestné činy krádež a poškození cizí věci.

Neznámý pachatel vnikl do domu a (z v předsíni odloženého zavazadla) odcizil peněženku s financemi, doklady a platební kartu. Pachatel zřejmě využil klíče, zasunutého z vnější strany dveří bytu. Škoda na majetku byla předběžně specifikována ve výši, jež přesáhla 1 600 korun. Ke skutku došlo v době od 01.00 hodin do 10.00 hodin dne 1. 7. 2018 v Ostravě. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestné činy porušování domovní svobody, krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

 

Děvčata absentovala

Sdělení podezření pro přečin ohrožování výchovy dítěte si vyslechla 49letá žena. Za tento přečin již byla žena odsouzena v roce 2017, výkon trestu byl podmíněně odložen, kdy stanovená doba dosud neuplynula. Přes uvedené je žena opět podezřelá, že i přes upozornění školy neučinila adekvátní opatření směřující k zajištění řádné výuky nezletilé dcery. Čtrnáctiletá dívka tak za zhruba dva měsíce (detailně v období od 14. 4. 2018 do 8. 6. 2018) měla absentovat bez řádné omluvy víc jak 190 vyučovacích hodin. Ženě nyní hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

A sdělení podezření pro trestný čin ohrožování výchovy dítěte si vyslechla také 38letá matka. Žena je podezřelá, že neučinila adekvátní opatření k zajištění školní docházky dcery. Patnáctiletá dívka tak měla v uplynulých měsících školního roku (v době od března do června) absentovat bez řádné omluvy víc jak 160 hodin. Dívka si tak mohla osvojit laxní přístup k plnění povinností základní školní docházky, který se může do budoucna projevit nedostatečnou úrovní znalostí a dovedností nezbytných k důstojnému zařazení a uplatnění se ve společnosti.

Pro přečin ohrožování výchovy dítěte již žena byla odsouzena, kdy trest obecně prospěšných prací doposud celý nevykonala. I této ženě hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

 

Z oznamovatele podezřelým

V závěru května oznámil 27letý muž na tísňovou linku krádež finanční hotovosti ve výši přesahující 190 000 korun. Oznamovatel uvedl, že peníze byly odcizeny ze zaparkovaného vozu na parkovišti u jednoho z hotelů v Ostravě. Skutek byl dle informací oznamovatele spáchán v prvních minutách dne 27. 5. 2018.

Okolnosti události započali prověřovat ostravští kriminalisté. Bylo provedeno ohledání motorového vozidla, zajištěny stopy. Kriminalisté shromažďovali informace ke skutku a zjišťovali nesrovnalosti, muž měl postupně uvádět odlišné skutečnosti spáchání činu…

Po vyhodnocení zjištěných faktů muž v závěru června doznal, že si uvedenou krádež vymyslel a peníze zaměstnavatele užil pro svou potřebu. Předmětnou částku měl inkasovat od zákazníků firmy v závěru května a peníze pak zaměstnavateli neodvedl. Poškozené organizaci i policistům sdělil, že peníze byly odcizeny. Mimo jiné měl muž část financí užít i k zakoupení osobního motorového vozidla.

Kriminalisté pak zajistili nejen předmětný vůz. Původní oznamovatel si rovněž vyslechl sdělení podezření pro trestný čin zpronevěry. Pachateli tohoto činu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

 

Fikce

A kriminalisté prověřovali také oznámení mladé ženy, která na počátku června oznámila skutek, ke kterému mělo dojít dne 31. 5. 2018 v Ostravě. Podezřelý muž měl ženu osahávat a svého ataku zanechat až v důsledku příchodu další osoby. Okolnostmi přečinu znásilnění se zabývali kriminalisté, po analýze zjištěných skutečnostní oznamovatelka doznala, že si protiprávní jednání muže vymyslela. Motivem měla být žárlivost blízkého.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice