31. 7. 2018

Papoušek Žako

Během uplynulých dnů řešili policisté z Nového Jičína oznámení o kuriózním nálezu. Osmašedesátiletý muž v jedné z obcí na Novojičínsku našel v zahradě své rekreační chaty na stromě sedět papouška. Ten si ke svému přistání vybral to nejlepší místo které mohl, jelikož jeho nálezce se osobně věnuje chovu ptactva a papouška nenechal jen tak svému osudu. Začal boj o jeho záchranu. Muž připravil do misky potřebné krmivo a tuto misku umístil poblíž stromu, na kterém papoušek seděl. Jelikož papouškovi druhu Žako nejspíše během jeho pobytu na svobodě vyhládlo, netrvalo dlouho, slétl k misce a začal z ní zobat. Obětavý nálezce využil daného okamžiku a pokoušel se papouška odchytit. Ten se však polekal a opět vzlétl na strom. Když šel muž následně do své chaty a lámal si hlavu nad tím, jak jinak papouška polapit, přistál mu náhle papoušek sám od sebe na rameni. Ve chvíli, kdy byl papoušek odchycen, zjistil jeho zachránce, že má na sobě evidenční kód a začal prostřednictvím sociální sítě hledat jeho majitele. Tento pokus však byl neúspěšný, a tak se svědomitý nálezce obrátil na policii. Ve chvíli, kdy policisté řešili, kde tento neobvyklý nález umístit, aby bylo o něj dobře postaráno a jak vypátrat komu uletěl, obrátil se na ně samotný majitel papouška a nahlásil jeho ztrátu. Vše tak mělo šťastný konec, a papoušek Žako Šedý, poddruh Kongo, jménem Kuba v hodnotě 15 tisíc korun, putoval zpět ke svému majiteli a své ptačí družce Báře – viz přiložená fotografie.

 

Ostravský toxi tým zasahoval

Policejní komisařka „toxi“ týmu zahájila trestní stíhání 33letého muže pro trestné činy nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a obecné ohrožení z nedbalosti. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Výroba pervitinu měla dokonce skončit požárem v jednom z ostravských bytů. Obviněného vzal soud do vazby.

Muž je podezřelý, že v posledních třech měsících roku 2017 opakovaně poskytoval za úplatu pervitin dalším osobám. K protiprávnímu jednání mělo docházet v různých místech Ostravy, zejména v Ostravě-Porubě. Dále je muž podezřelý, že přechovával provizorní laboratorní techniku a chemikálie k výrobě pervitinu. Předmětnou psychotropní látku měl rovněž opakovaně vyrábět v době od února do dubna roku 2018.

Dne 9. 5. 2018 po 3.00 hodině měl muž v době nepřítomnosti uživatele bytu vyrábět pomocí provizorní laboratorní techniky, potřebných chemikálií a farmaceutických přípravků, psychotropní látku pervitin. Při výrobě pak došlo k požáru v bytě, z místa podezřelý uprchl. Muž se kontaktu s kriminalisty vyhýbal, byl vypátrán a zadržen v závěru června roku 2018.

 

Podnět k návrhu na vzetí do vazby obviněných učinil komisař ostravského „toxi“ týmu i v dalším případě. Manželé ve věku 40 a 46 let jsou podezřelí z výroby pervitinu. Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání muže a ženy pro trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. K protiprávnímu jednání mělo docházet v uplynulém roce (červenec 2017 – červenec 2018), kdy měli společně vyrábět psychotropní látku pervitin. Zařízení měli přechovávat, stejně jako potřebné chemikálie a farmaceutické přípravky si opatřovat. Pervitin pak měli poskytovat dalším osobám. Pár byl zadržen v těchto dnech. Kriminalisté při realizovaných úkonech (prohlídkách) zajistili věci důležité pro trestní řízení. Kriminalisté provedli výslechy osob a i nadále v realizovaných úkonech v rámci vyšetřování pokračují. Pachateli předmětné jednání hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

I tyto obviněné vzal soud do vazby.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice