29. 1. 2018

Za volantem pod vlivem alkoholu a bez řidičského oprávnění

V sobotu odpoledne se rozhodl usednout za volant třiašedesátiletý muž, který není vlastníkem řidičské oprávnění a který byl v danou chvíli navíc posilněný alkoholem. Na cestu po Novém Jičíně se vydal vozidlem Kia Rio, které si vzal bez svolení od své přítelkyně. Po pár minutách jeho jízdu ukončila policejní hlídka, která muži při silniční kontrole naměřila téměř dvě promile alkoholu v dechu. Muži nyní hrozí až dva roky za mřížemi, jelikož se svým jednáním dopustil trestného činu neoprávněné užívání cizí věci a trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Zpronevěra

Kriminalisté obvinili v uplynulých dnech ze spáchání přečinu zpronevěry třiačtyřicetiletého muže z Novojičínska. Ten měl na přelomu roku 2009 a 2010 na základě ústní dohody o provedení stavebních prací obdržet od poškozeného 200 tisíc korun na rekonstrukci nemovitostí. Stavební práce, na které byly peníze určeny, však obviněný nevykonal a dané finanční prostředky využil pro svou potřebu. Na základě opakovaných urgencí se poškozenému podařilo získat zpět 100 tisíc korun, avšak druhou polovinu zaslané částky, mu obviněný do dnešního dne nevrátil. Za přečin zpronevěry muži nyní hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

 

Tajné úkryty cigaret v Havířově    

Opět cigarety bez kolku, tentokrát 77 000 kusů. Dvě hlídky ostravského mobilního dohledu prováděly v uplynulém týdnu kontroly zaměřené na obchodování s nelegálním zbožím, především na zboží zatížené spotřební daní. Jedna kontrolní skupina odhalila přes 50 000 kusů neznačených cigaret, druhá téměř 27 000 kusů. V obou případech byly cigarety nalezeny na havířovských tržnicích a prodavači byli cizinci z Vietnamu. Hlídky se představily slovy Celní správa, prokázaly se služebními průkazy a seznámily prodávající s účelem kontroly. Cizinci na výzvu předložili osobní doklady, ale ani jeden neměl u sebe živnostenský list. Jejich provozovny nabízely k prodeji textilní zboží, drogerii a domácí potřeby. Na dotaz celníků, zda prodávají nebo skladují nějaké neznačené tabákové výrobky, oba prodavači odpověděli, že ne. Celníci přistoupili k důkladné kontrole stánku, prodejny a přilehlých prostor. K ruce měli i služebního psa Bodyho, který je vycvičený na vyhledávání tabákových výrobků. Tajné úkryty ve sníženém stropu, kde byla odstraněna izolace, na podlaze pod pulty s obuví a oděvy, v několika zimních bundách na věšácích, v zadní části prodejny…tam všude byly schovány cigarety a tabák.

Reakce prodavačů na tuto skutečnost byla taková, že všechny nelegální cigarety a tabák mají pro svou potřebu, kdy je nakoupili od neznámých osob. Cigarety pořídili za 38 – 40 korun za krabičku a 200 korun zaplatili za půl kilogramu tabáku. Celníci napočítali celkem 76 900 kusů cigaret různých značek a 18 kilogramů tabáku, vše bez řádného označení platnou tabákovou nálepkou. Celní úřad pro Moravskoslezský kraj tak svou činností zabránil daňovému úniku na spotřební dani ve výši 243 000 korun. Zboží bylo zajištěno a umístěno do skladových prostor Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Případ je nadále v šetření.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice