4. 7. 2013

 

Další okradení senioři: NOVOJIČÍNSKO

Policisté varují seniory před podvodníky! Metody podvodníků a zlodějů jsou stále rafinovanější a vynalézavější.

 

Dva případy, kdy starší lidé naletěli podvodníkům, šetří v těchto dnech policisté z Novojičínska.

V úterý 2. července okolo jedné hodiny odpoledne jedna z pachatelek na chodbě domu v Novém Jičíně na ulici Dlouhá oslovila (80) poškozeného, kterému se představila jako sociální pracovnice. Muž jí uvěřil a vzal údajnou sociální pracovnici do svého bytu na návštěvu. V bytě byla s mužem i jeho o rok mladší manželka. Žena vedla s manželským párem fingovaný pohovor, během kterého seděli v kuchyni. Podezřelá stála na chodbě bytu a zakrývala výhled do chodby, kde vešel další pachatel. Ten ze skříně v ložnici odcizil trezor, ve kterém se nacházely písemnosti, vkladní knížka a finanční hotovost okolo 300 tisíc korun. K popisu jedné pachatelky se podařilo zjistit, že se jednalo o ženu ve věku do 30 let, štíhlé postavy a výšky okolo 175 centimetrů. Na sobě měla tmavé kalhoty, hnědou bundu a na hlavě tmavou kšiltovku. Na nose měla výrazné pihy. Podle informací, které policisté zjistili, pracovníci sociálních služeb a ani pracovníci energetických společností v podobných případech seniory osobně nekontaktují v místě bydliště. Řešení daných situací vždy předchází písemná korespondence.

 

Další případ okradených seniorů se stal následující den ve středu 3. července v Hostašovicích na Novojičínsku. Skupina čtyř pachatelů vylákala pod záminkou opravy automobilu (89) poškozeného před dům. Jedna z pachatelek pod záminkou podání vody, vylákala jeho manželku k zadnímu vchodu domu. Další z pachatelek využila nepozornosti manželů a z ložnice jim ukradla 140 tisíc korun. Zde se jednalo o tři ženy a jednoho muže, kteří cestovali ve starším vozidle červené nebo hnědé barvy.

 

Jakékoli informace k pachatelům či podezřelému vozidlu přijmou policisté na kterékoli policejní služebně, nebo na bezplatné tísňové lince 158 anebo přímo novojičínští policisté na čísle 974 735 651.

 

V letošním roce došlo na Novojičínsku k 14 případům, kdy se obětí podobného činu stal senior. Ve většině případů pachatelé seniory podvedli a následně okradli přímo v jejich bydlištích, někdy se jednalo o celoživotní úspory seniorů. Škody se přitom šplhaly až do řádů statisíců. Za celý loňský rok prošetřovali novojičínští policisté celkem 27 obdobných případů.

 

Opětovně varujeme seniory před praktikami podvodníků a různých prodejců či zástupců energetických, plynárenských či vodárenských společností. Pod záminkami se vetřou do obydlí, poprosí například o sklenku vody, ptají se na WC, a seniora okradou. Nepřechovávejte doma větší množství peněz v hotovosti nebo cennosti. Byt zamykejte i v případě, že ho opouštíte třeba jenom na malou chvíli.

 

V rámci prevence je nejlepší nepouštět neznámé osoby do bytu či domu. Odbýt je třeba tím, že si to musí vyřídí se synem, dcerou anebo ať počkají na manžela. Dobré je po nich vyžadovat předložení dokladu, kterým se musejí prokázat. A pokud do bytu vstoupí, rázně je vykázat.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice