5. 11. 2022

Zákazníkům distribuovali miliony cigaret bez kolku. Rozsáhlá akce krajských kriminalistů: Obvinění 11 osob

 Kriminalisté odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství měsíce zjišťovali a ověřovali informace a precizní, detailní prací zadokumentovali ve výsledku jednání 10 mužů ve věku od 31 do 69 let a 46leté ženy z okresů Frýdek-Místek, Karviná a Ostrava. Kriminalisté rozplétali klubko informací vedoucí postupně od jedné osoby ke druhé, kdy u některých mělo k trestné činnosti docházet již od zhruba konce roku 2021. Skupina měla po vzájemné dohodě opatřovat a následně přepravovat vozidly různé množství neoznačených kartonů cigaret (tzn. bez platné tabákové nálepky) či tabák ke kouření na vícero skladovacích míst, ať u domů či třeba v garážích. Následně probíhala distribuce dle žádaného množství zákazníkům. Cena byla pro ně velmi příznivá, krabička i o desetikoruny nižší než řádně okolkované zboží.

Můžeme hovořit o celkově téměř 7 500 000 kusů cigaret bez platné tabákové nálepky a více než 50 kilogramů řezaného tabáku. Naše republika tak byla neuhrazením spotřební daně zkrácena o zhruba 24 milionů korun. Zisk pro osoby se měl pohybovat v řádu od několika korun až po desetikoruny na krabičku, u některých osob se tedy mohlo jednat o zisk ve výši až desetitisíců korun měsíčně.

Samotné prověřování bylo velice náročné. Díky profesionální práci kriminalistů však proběhlo tento týden při rozsáhlé akci na vícero místech Moravskoslezského kraje zadržení osob. Obvinění ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby si vyslechl 1 muž, pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby 7 mužů a žena, pro přečin uvedeného jsou stíháni zbývající 2 muži. 1 osoba je ohrožena trestní sazbou na pět až deset let, 8 osobám hrozí trest odnětí svobody na dva až osm let a 2 osobám šest měsíců až tři roky. Soud rozhodl o vzetí 4 obviněných do vazby.

S ohledem na počet obviněných byly rovněž domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků rozsáhlejší nežli obvykle. Proběhly současně na několika místech našeho kraje. Kriminalisté zajistili množství věcí, desetitisíce kusů cigaret a kilogramy řezaného tabáku. Nechyběla ani hotovost, jednalo se o miliony korun. Krajští kriminalisté realizovali úkony v úzké spolupráci s kolegy z územních odborů Ostrava, Frýdek-Místek a Karviná, součinnost policistům poskytovali rovněž pracovníci Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj.

I v tomto případu platí, že kriminalisté jsou nyní v samotném počátku vyšetřování.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice