5. 8. 2022

Odcizení motorové nafty z nákladní soupravy na katastru obce Sedlnice

V blíže neustanovené době na přelomu měsíců červenec a srpen letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na katastru obce Sedlnice přečin krádeže tím, že se po předchozím odstranění uzamčeného víčka vloupal do palivové nádrže nákladního motorového vozidla tovární značky Man s návěsem Krone, které bylo zaparkováno na volně přístupné asfaltové ploše poblíž místní soukromé společnosti, kdy následně odčerpal a odcizil 250 litrů motorové nafty. Právnické osobě ze Starého Města tak byla odcizením a poškozením způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 11 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Příboře a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených pohonných hmot, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na příborské policejní číslo 974 735 751.

 

Případ výtržnictví silně podnapilého muže v obci Suchdol nad Odrou

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení směřující k řádnému prověření a k objasnění všech skutečností, které nasvědčují tomu, že se 34letý místní muž mohl chvíli před dvacátou hodinou večerní 3. srpna 2022 dopustit na ulici Komenského v obci Suchdol nad Odrou přečinu výtržnictví a přečinu nebezpečného vyhrožování.

Jak bylo dosavadními procesními úkony zjištěno, tak shora uvedený muž se měl v silně podnapilém stavu pohybovat na zdejší autobusové zastávce a bezdůvodně měl pokřikovat na zde procházející osoby, kterým vyhrožoval fyzickým napadením i fyzickou likvidací, měl u sebe vystřelovací nůž s délkou čepele 10 cm a teleskopický obušek a dále úmyslně poškodil vytržením informační tabuli jízdního řádu a instalovanou dopravní značku, čímž způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši 5 tisíc korun. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo. Vzhledem k tomu, že zakročující policisté naměřili 34letému muži pozitivní výsledky s hodnotami téměř 2,5 promile alkoholu v jeho dechu, rozhodli se o jeho zajištění a umístění na protialkoholní záchytné stanici ve Frýdku-Místku k vystřízlivění. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

Kriminalisté objasnili dvě závažné loupeže z jednoho dne

Shodou okolností se v jednom dni koncem července stala na různých místech v Ostravě dvě závažná loupežná přepadení. Avšak již nikoliv náhodou, ale díky vynikající, profesionální práci a součinnosti ostravských kriminalistů a kriminalistů krajského ředitelství jsou oba případy objasněny.

Jistý mladík se měl nabídnout pomoci s běžnými věcmi 70letému seniorovi. Ten nabídku přijal, pobyt v jeho bytu nebyl výjimkou. Vše v podstatě klapalo do doby, než se „pomocník“ domluvil se svým známým (věkem mladistvý), že si z bytu „něco odnesou“ a prodají, vymysleli i jakýsi plán. Jednoho dne kolem čtvrté hodiny odpolední tudíž jakoby nic, prostě jdoucí na návštěvu, zazvonil a po otevření vešel, posléze i komplic. Pána měli fyzicky napadnout, a to opakovanými údery pěstmi směřujícími také do hlavy. Poškozenému se podařilo z bytu uniknout. Utrpěl vážná zranění s nutností hospitalizace. Dvojice si odnesla různé věci v hodnotě několika desítek tisíc korun, elektroniku, mobilní telefony a podobně. Starší muž se měl do bytu později vrátit, jen zřejmě nepočítal s přítomností policistů. Druhý podezřelý byl na pohybu, ale intenzivní práce kriminalistů vyústila ve velmi krátké době také v jeho zadržení.

Krajští kriminalisté obvinili 23letého muže ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Mladistvého obvinili ze spáchání provinění loupeže.

Přenesme se na opačnou stranu Ostravy. Muž bez oficiálního trvalého pobytu měl po celý den popíjet alkohol, údajně až několik litrů vína. Od jisté dvojice si měl zakoupit drogu, ale nezamlouvala se mu kvalita zboží. Dostal vztek. Byla již noc, chodil po městě. U jednoho z panelových domů spatřil náhodného muže. Měl k němu přistoupit a udeřit ho skleněnou lahví do hlavy. Lahev se rozbila. Střepy pak měl několikrát poškozeného bodnout nejen do obličeje. Napadený utrpěl středně těžká zranění, která vskutku jen shodou okolností nebyla vážnější. Odcizil mu i kytaru, kterou chtěl dokonce použít k zaútočení na něj, ale od jednání upustil a z místa odešel, zamířil „domů“. Také zde se projevila místní znalost ostravských kriminalistů a současně dobrá práce při analýze množství informací, kromě jiných také od strážníků městské policie. Podezřelý byl tak zanedlouho po činu zadržen a kytaru již nestačil prodat, jak se domníval. Krajští kriminalisté zahájili proti 40letému muži trestní stíhání pro pokus zločinu loupeže a pro přečin výtržnictví. Obviněný se jednání dopustil i přes předchozí rozsudky soudu mimo jiné pro přečin výtržnictví.

Dvojici dospělých obviněných, u kterých soud rozhodl o vzetí do vazby, hrozí trest odnětí svobody ve výši pěti až dvanácti let, u mladistvého se snižuje na polovinu (horní hranice nesmí převýšit pěti let). Na obou případech pracují také například specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství, kterým připadá zajišťování a vyhodnocování stop. Kriminalisté ve vyšetřování obou věcí i nadále pokračují.

 

Sprejerství, úmyslné poškození fasády budovy tělocvičny u Základní školy Otická v Opavě

V blíže neustanovené době na přelomu měsíců července a srpna letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Otické v Opavě přečin poškození cizí věci tím, že úmyslně poškodil dolní část fasády budovy tělocvičny zdejší Základní školy. Sprejem černé barvy napsal na stěnu šest různých čitelných i nečitelných nápisů a obrazců (například „RSB“ či „BULIS“), čímž poškozené právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 15 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Opavě a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k důvodům jejího protiprávního jednání a chování, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 651.

 

 

Krádež dřeva z pozemku rodinného domu v obci Guntramovice

Na konci měsíce července tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal v Budišově nad Budišovkou, v části Guntramovice přečin porušování domovní svobody a přečin krádeže tím, že neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů a odtud odcizil volně odložené a uložené naštípané tvrdé palivové dřevo o objemu 11 m3 a dále z podlahy venkovní terasy a také z přilehlé garáže odšrouboval a odcizil téměř 40 m2 modřínových desek, čímž poškozené místní 60leté ženě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 64 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení ve Vítkově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného dřeva a dřevní hmoty, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na vítkovské policejní číslo 974 737 711 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

 

Žádost o svědecké informace k dopravní nehodě ze dne 14. července 2022 u obce Otice

Třicet minut po osmé hodině ranní 14. července 2022 jela 39letá žena z Frýdeckomístecka osobním motorovým vozidlem tovární značky Volvo V90 Cross po silnici od kruhové křižovatky Opava – Hradec nad Moravicí – Komárov – Otice, a to na obec Otice, přičemž zastavila z důvodů vyvolaných silničním provozem (práce na pozemní komunikaci, provoz řízen kyvadlově pracovníkem údržby). V té chvíli v protisměru, a to od obce Otice k výše uvedenému kruhovému objezdu jel doposud nezjištěný řidič přesně neustanoveného motorového vozidla oranžové barvy, přičemž levou stranou tohoto vozu narazil do stojícího automobilu výše uvedené ženy. Po střetu neznámý řidič neznámého vozidla odejel neznámo kam. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob s největší pravděpodobností nedošlo a hmotná škoda na majetku byla doposud vyčíslena na finanční částku ve výši 50 tisíc korun. Pro řádné zadokumentování spisového materiálu je velmi nutný výslech neznámého řidiče blíže neuvedeného dopravního prostředku. Tato osoba nechť se, prosím, telefonicky ozve policejnímu inspektoru Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě prap. Mgr. Adamu Škrobovi na telefonní číslo 974 737 581 případně kdykoli na mobilní číslo opavských dopravních policistů 735 788 950. Vítány jsou i jakékoli svědecké a hlavně pozitivní informace k výše popsané kolizní situaci v dopravě.

 

Odcizení volně odložené kabelky v parku statutárního města Opavy

Mezi třiadvacátou hodinou večerní a půlnocí 4. srpna tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal v prostoru Pod Ptačím vrchem na ulici Sady Svobody v centru města Opavy přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku tím, že využil nepozornosti poškozené 25leté ženy z Hlučínska a odcizil jí na zemi volně odloženou dámskou koženou kabelku značky Guess. V tomto příručním zavazadle se mimo jiné nacházela menší dámská kabelka stejné značky, různé osobní doklady, platební karty, svazek klíčů, klíče k osobnímu automobilu, finanční prostředky a notebook značky Apple Mac Book, čímž vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši přes 30 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Opavě a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, financí, osobních dokladů a platebních karet, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 651.

 

Dopravní nehody dvou mužů na koloběžkách na Bruntálsku

Pětadvacet minut po třinácté hodině odpolední 3. srpna 2022 jel 57letý muž z Bruntálska na zapůjčené koloběžce po účelové komunikaci ve směru od věže Praděd k Ovčárně, přičemž při jízdě z kopce mu měla z hlavy sklouzávat kšiltovka, kterou si za jízdy opět nasazoval. V té chvíli se však držel řídítek pouze jednou rukou, ztratil tak kontrolu nad bezpečnou jízdou a upadl i s koloběžkou na asfaltový povrch vozovky. Při tomto si způsobil blíže neupřesněné zranění a poranění hlavy s nutností leteckého transportu helikoptérou k lékařskému vyšetření a ošetření do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě. Dechová zkouška nebyla u výše uvedeného muže provedena z důvodu vážného zranění, byl u něj nařízen odběr krve ke zjištění, zda v době jízdy nebyl pod vlivem alkoholu či jiných omamných, psychotropních a návykových látek či jedů. Celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena řádově v několika stovkách korun. Celou záležitostí se intenzivně zabývají policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

Bruntálští dopravní policisté se rovněž zabývají i dalším případem kolizní situace v dopravě, která se stala ve stejné době a téměř na stejném místě. V té době, tedy pětadvacet minut po třinácté hodině odpolední 3. srpna 2022 jel od televizního vysílače Praděd k Ovčárně 32letý muž z Frýdku-Místku, a to rovněž na zapůjčené koloběžce. Při prudkém klesání z kopce včas a adekvátně nestačil zareagovat na pád před ním jedoucího muže, strhl řízení a upadl na zem. Ke střetu mezi oběma koloběžkáři nedošlo. Při tomto utrpěl 32letý muž zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v bruntálském nemocničním zařízení. Jak bylo zjištěno, tak tento muž neměl při jízdě na hlavě nasazenou ochrannou helmu, orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na pár desítek korun.

 

Dopravní nehoda cyklisty s chodkyní v Bruntále

Pár minut po šestnácté hodině odpolední prvního srpnového dne letošního roku jel 42letý muž z Bruntálska na svém jízdním kole po ulici Jesenické v Bruntále, přičemž přejel do protisměru a v křižovatce ulic Dukelská a Ruská najel na zdejší chodník. Při tomto manévru však poblíž budovy Finančního úřadu nezvládl řízení a narazil do zde jdoucí 41leté místní ženy. Ta po střetu upadla na zem a bylo jí způsoben zranění lehčího charakteru s nutností lékařského vyšetření a ošetření v bruntálské Podhorské nemocnici. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo, orientační dechové zkoušky vyzněly u obou účastníků kolizní situace v dopravě negativně a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na několik stovek korun. Celá záležitost je nadále v prošetřování a v prověřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále.

 

Dopravní nehoda silně podnapilého řidiče osobního automobilu v Krnově

Okolo jednadvacáté hodiny večerní 4. srpna 2022 řídil po ulici Dvořákův okruh v Krnově místní 46letý muž osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Superb, přičemž vlivem své silné podnapilosti (odborným měřením dechovými zkouškami u něj byly prokázány pozitivní výsledky s naměřenými hodnotami přes 4,1 promile alkoholu v dechu) nezvládl řízení a narazil do osobního automobilu tovární značky Škoda Octavia, které bylo zaparkováno u pravého okraje vozovky. Po střetu tento vůz narazil do před ním zaparkovaného osobního motorového vozidla tovární značky Fiat Punto a toto bylo odhozeno na před ním odstavenou Škodu Fabia. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši 230 tisíc korun. Výše uvedený 46letý muž na místě dopravní nehody nezastavil, pokračoval ve své jízdě až na ulici Soukenickou, kde byl zastaven a zadržen službu konající krnovskou policejní autohlídkou ze zdejšího Obvodního oddělení. Vlivem silně podnapilého stavu tohoto řidiče zakročující policisté rozhodli o jeho dodání na protialkoholní záchytnou stanici v Opavě k vystřízlivění. Prvotními procesními úkony bylo rovněž prokázáno, že automobil Škoda Superb je majetkem 47letého muže z Krnova, který policistům uvedl, že svůj vůz 46letému muži nezapůjčil, že tento si automobil vzal bez jeho vědomí. Celá záležitost je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany policistů Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále a rovněž ze strany krnovských policistů a bruntálských kriminalistů, a to pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a z případného spáchání přečinů krádeže či neoprávněného užívaní cizí věci.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice