6. 4. 2011

Číšník neodevzdal tržbu

Novojičínští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení, pro podezření ze spáchání přečinu zpronevěra, ze které je podezřelý osmačtyřicetiletý muž z Kopřivnice. Podezřelý pracoval jako číšník v jednom z restauračních zařízení v Mořkově. Ačkoliv měl řádně uzavřenou pracovní smlouvu s hmotnou odpovědností, zpronevěřil v polovině března letošního roku peníze, které patřily do tržby z provozu restauračního zařízení a řádně je neodevzdal svému zaměstnavateli. I přes opakované telefonické a osobní urgence ze strany majitelky peníze ve výši přes dvanáct tisíc korun neodevzdal. Policisté jej podezřívají, že tak učinil v úmyslu, přisvojit si cizí majetkovou hodnotu a získat tak neoprávněný finanční prospěch. Pokud se vina prokáže, hrozí mu až dvouletý pobyt za mřížemi.

 

Jako pokladní zpronevěřila peníze

Při prováděné mimořádné kontrole v pokladnách jednoho městského úřadu na Novojičínsku na počátku března letošního roku byly zjištěny nesrovnalosti.
Na podkladě zjištěných skutečností je dostatečně odůvodněn závěr, že si 65letá žena v době od června minulého roku do doby zjištění, jako pokladní jednoho úřadu, přisvojila finančí částku přes dvacet tisíc korun. Ty si měla ponechat pro svou potřebu. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci přečinu zpronevěry.

 

Nebezpečné pronásledování

Novojičínsko – Mladá žena se obává o svůj život.
V těchto dnech se novojičínští policisté zabývají případem nebezpečného pronásledování. Z tohoto přečinu je podezřelý jednadvacetiletý muž z Nového Jičína. Mladík od poloviny února letošního roku do současné doby vytrvale pronásleduje bývalou (18) přítelkyní, které se s ním rozešla. V souvislosti s ukončením vztahu a se stoupající intenzitou prostřednictvím SMS zpráv i osobních kontaktů jí vulgárními výrazy vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou.
Jeho jednání v dívce vzbudilo důvodnou obavu o její život a zdraví, a případ tak oznámila novojičínským policistům.
Pokud se muži prokáže podezření z přečinu nebezpečného pronásledování, hrozí mu až jednoletý pobyt za mřížemi. Věc je vedena ve zkráceném přípravném řízení.

Trestní zákoník § 354 Nebezpečné pronásledování
1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho blízkým,
b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c) vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu, a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

 

Jak se pronásledování bránit?

nekomunikujte s pronásledovatelem – vyhýbejte se jakémukoliv kontaktu s pronásledovatelem. Každý rozhovor (i odmítnutí a nadávky) vnímá pronásledovatel jako zájem o něj. Je posedlý vaší pozorností. Doporučuje se tedy ignorovat, odmítat a být lhostejný k jakémukoliv kontaktu s pronásledovatelem. Neodpovídat na dopisy, SMSky, na oslovení na ulici neodpovídat a pokračovat dál v chůzi. Nemá smysl mu nic vysvětlovat, že to nemá cenu – naopak – v takových chvílích může začít být pronásledovatel agresivní! Shrnutí tří důležitých věcí – Neodpovídat, nereagovat, ignorovat!
sbírejte důkazy – SMSky a emaily nemažte, dopisy netrhejte, případně si zapisujte čím a kdy vás pachatel obtěžoval. Pokud by došlo k přestupkovému nebo trestnímu řízení, dokumentace důkazů vše ulehčí. Zvláště pokud vše trvá delší dobu lehce se pak na některé věci zapomene. Pokud to jde, vše si vyfoťte (vzkazy na autě, zničení vašeho majetku) nevyhazovat a nemazat žádné důkazy fotografovat poničené věci apod.
Po dobu obtěžování zvýšit svou osobní bezpečnost – (i své rodiny, zejména dětí): pokud to jde tak mimo domov choďte s jinou osobou nebo jiným členem rodiny a v případě krizové situace si domluvte vzájemný postup.
Noste u sebe legální prostředky na svou obranu – elektrický obušek, pepřový spray, alarm.
Nebojte se kontaktovat policii – povězte jim, že vás např. bývalý partner obtěžuje a vyhrožuje vám a žádejte alespoň zápis! Požádejte někoho, aby pachateli řekl, že o jeho obtěžování jednáte s policií. Pokud pachatel stojí před domem, volejte policii.
Mluvte o svém problému otevřeně – i když se stydíte a je vám to trapné informujte rodinu, sousedy, spolupracovníky a přátele o své momentální situaci – kdo je informován může vám pomoci!!! Navíc ten, kdo o tom ví, nebude pachateli dávat informace o tom, kde se právě nacházíte a naopak vás může informovat, kde se pachatel objevil. Vy za chování pachatele nemůžete! Za vše je odpovědný pouze on sám!
Nenechávat žádné plané naděje, žádná „pootevřená dvířka“

 

Za pronásledování do vězení

Trestně stíhán tedy může být ten, kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c)vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu,
a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a) vůči dítěti nebo těhotné ženě, b) se zbraní, nebo c)nejméně se dvěma osobami.
Aby mohlo dojít k obvinění, je potřeba, aby z důkazů jednoznačně vyplynulo, že pacahtel tak činí proti vůli oběti, že jde o dlouhodobé a intenzivní pronásledování. Doba není nidke přesně stanovena, zatím dle dohody je to cca jeden měsíc.

Co takový stalker dělá?

– opakovaně se vás pokouší kontaktovat (např. skličující obtěžování prostřednictvím dopisů, telefonátů, SMS zpráv, zasílání dárků)
– přímo či nepřímo vám vyhrožuje
– vyhledává vaši fyzickou blízkost (postávání v místě bydliště, zaměstnání, pozorování, chůze v blízkosti)
– ničí vaše věci (např. vozidla, plotu, ale i likvidace zvířete – domácího mazlíčka)
– zneužívá vašich osobních údajů (např. zveřejnění telefonního kontaktu a adresy oběti na internetu s legendou, že chce prodat byt, poskytuje sexuální služby)

Pronásledování je zpravidla pokračováním nějakého skutečného nebo smyšleného vztahu mezi pronásledovatelem a jeho obětí.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice