6. 2. 2023

Komplikovaný zásah v hřebenové části Javorníků a transport vyčerpaných běžkařů

Javorníky 6.2.2023 – Horská služba pomáhala v sobotu 4.2.2023 vyčerpaným běžkařům, transport trval necelé 3 hodiny. „Husté sněžení a velmi silný vítr způsobily obzvlášť na hřebenech popadání několika stromů, což nám cestu za běžkaři neskutečně zkomplikovalo,“ komentuje problémy zasahující záchranář Antonín Paločko z Horské služby Beskydy.

Výzva k pomoci dvěma běžkařům na hřebenové 14kilometrové trase mezi Kasárnami a Kohútkou přišla na dispečink Horské služby kolem půl čtvrté odpoledne. Obvykle příjemná projížďka se za velmi nevlídného počasí, silného větru, hustého sněžení a mrazu změnila ve velmi vyčerpávající fyzický výkon. Po přijetí výzvy se tříčlenná posádka horoslužebníků hned vypravila ze stanice Kohútka čtyřkolkou se saněmi. „Cesta byla neskutečná, několikrát jsme zapadli, museli jsme objíždět několik popadaných stromů o průměru 30 až 50 cm, sněhu bylo po pás, často jsme museli stroj vyhrabávat. Pokračovali jsme v cestě, ale pro jistotu jsme volali kolegům, aby nám přijeli na pomoc pro případ dalších potíží,“ vypočítává trable Antonín Paločko. Po zhruba 1,5 hodině se podařilo dostat k promrzlým a vyčerpaným běžkařům. Po příjezdu na místo zajistili záchranáři oběma tepelný komfort, horké tekutiny a vydali se s nimi po stejné trase na stanici Kohútka. Na zpáteční cestě se setkali s kolegy z Kohútky a Soláně a společně pokračovali na stanici Horské služby. „Zpáteční cesta už byla trochu jednodušší, jeli jsme po našich stopách a už tolik nezapadávali, ale počasí nám vážně nepřálo. I díky pomoci kolegů měla celá akce nakonec šťastný konec. Chtěl bych velmi apelovat na návštěvníky hor, aby nepřeceňovali své síly, vždy se informovali o předpovědi počasí, respektovali ji a měli na paměti, že počasí na horách se může změnit každou hodinou,“ uzavírá s prosbou horoslužebník Paločko.

Bližší informace: Radan Jaškovský, +420 1210, jaskovsky.radan@hscr.cz, nebo tiskový servis HSCR Marek Fryš, 602 163 444, tisk@hscr.cz.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice