9. 3. 2023

Střet osobního vozidla s chodcem

V Ostravě na ulici Závodní došlo dnes kolem 17:00 hodin ke střetu chodce s osobním vozidlem. Muž měl z tramvajového ostrůvku začít přecházet přes kolejiště na druhou stranu komunikace a vstoupit bezprostředně před projíždějící vozidlo Audi. Došlo ke střetu, při kterém chodec utrpěl vážná zranění a byl předán do péče zdravotníků. Dechová zkouška u řidičky byla s negativním výsledkem.  Další okolnosti a skutečnosti zjišťují ostravští policisté.

 

Vloupání do prodejny potravin a smíšeného zboží v Příboře

V blíže neustanovené době mezi devatenáctou hodinou podvečerní 7. března a šestou hodinou ranní 8. března letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Štramberské v Příboře přečin poškození cizí věci a přečin krádeže tím, že po vypáčení vstupních dveří a po rozbití skleněné výplně těchto dveří vnikl do zdejší prodejny smíšeného zboží, kterou prohledal a odcizil různé druhy a množství cigaret. Dále se v prostoru provozovny vloupal i do kasičky umístěné pod plyšovým vodícím psem patřící charitativní sbírce Bílá Pastelka, odkud odcizil finanční prostředky na hotovosti v drobných mincích i v papírových bankovkách. Poškozeným právnickým osobám a organizacím tak vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 20 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nadále prověřují policisté z Obvodního oddělení v Příboře a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených tabákových výrobků a financí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na příborské policejní číslo 974 735 751.

 

Objasnění několika případů krádeží zboží nejen v novojičínských prodejnách

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně objasnili několik případů krádeží zboží v různých prodejnách, ze kterých je důvodně podezřelý 14letý chlapec ze Vsetínska. Ten má na základě soudního rozhodnutí stanovenou ochrannou ústavní péči v novojičínském Výchovném ústavu mládeže a své protiprávní jednání a chování majetkového charakteru vždy prováděl v době svého svévolného vzdálení se – útěku z tohoto zařízení pro děti a mládež.

Tak například v dopoledních hodinách 21. ledna 2023 odcizil v supermarketu na ulici Dr. Martínka v Ostravě-Hrabůvce tři láhve značkového alkoholu. Chvíli po čtrnácté hodině odpolední 13. února letošního roku odcizil v prodejně s drogistickým zbožím v Obchodním centru Nová Karolína na ulici Jantarové v Ostravě pánskou kosmetiku. V odpoledních hodinách 15. února tohoto roku odcizil v prodejně na ulici Dukelské v obci Šenov u Nového Jičína různé druhy a množství parfémů. V průběhu dne 27. února 2023 odcizil teplákovou soupravu a mikinu z prodejny s oblečením v Obchodním centru na ulici Gen Hlaďo v Novém Jičíně a z prodejny drogérie v Nákupním středisku na ulici Přemyslovců v Novém Jičíně odcizil několik druhů a množství různých parfémů. Odcizené zboží si vždy uschoval pod své svrchní oblečení, do kapes bundy či kalhot nebo do přinesené tašky či batohu a bez úhrady tohoto zboží následně procházel pokladními zónami a odcházel neznámo kam. Jak bylo doposud zjištěno a prokázáno, tak výše uvedená nezletilá osoba způsobila poškozeným fyzickým i právnickým osobám a organizacím celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši přes 12 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů v úzké spolupráci se zaměstnanci a vychovateli Výchovného ústavu mládeže v Novém Jičíně a rovněž s pracovníky OSPODu Odboru sociálních věcí příslušného Městského úřadu.

 

Objasnění případu sprejerství v Odrách

V těchto dnech policisté z oderského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci 18letému muži z Ostravy, neboť na podkladě všech doposud zjištěných a prokázaných skutečností je zcela zřejmé, že tento mladý muž mezi devatenáctou a dvacátou hodinou podvečerní 9. března letošního roku úmyslně poškodil objekt na ulici 1. Máje v Odrách. Fialovo-modro-růžovými barvami vytvořil dva nápisy na jednom z pilířů zdejšího mostu přes řeku Odru a poškozené právnické organizaci tak způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši nejméně 2 tisíce korun. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany oderských policistů a novojičínských kriminalistů.

 

Silniční kontrola prokázala silně podnapilého řidiče osobního automobilu v Petřvaldu

Chvíli před druhou hodinou ranní 10. března 2023 službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení Policie České republiky v Příboře v rámci dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu stavěla a kontrolovala na silnici čísla I/58 v katastru obce Petřvald řidiče osobního motorového vozidla tovární značky BMW 523i, a to 31letého muže z Ostravy, který jel ve směru na Ostravu. Při této silniční kontrole bylo odborným měřením dechovými zkouškami zjištěno a prokázáno, že tento řidič je v silně podnapilém stavu, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami téměř 2 promile alkoholu v dechu. Výše jmenovaný 31letý muž s naměřenými hodnotami souhlasil, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, řidičský průkaz mu zadržen na místě nebyl (poněvadž jej nepředložil), zakročující policisté mu však zakázali řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany příborských policistů a novojičínských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Další případy internetových podvodů nejen na Opavsku ale i na Novojičínsku

Policisté z Obvodního oddělení v Kravařích v těchto dnech zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu podvodu, ve věci zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a také ve věci přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněnému zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací, kterých se z doposud blíže neustanoveného místa dopustil dosud přesně nezjištěný pachatel nebo pachatelka. Jak bylo na základě oznámení 38leté ženy z Opavska zjištěno, tak v dopoledních hodinách 9. března 2023 jí kontaktovala neznámá osoba s tím, že reaguje na její inzerát na sociálních sítích ohledně prodeje šatů za částku 1.800 korun s tím, že by o ně měla zájem. Při vzájemné komunikaci a domluvě na odprodeji a dodávce tohoto společenského ošacení neznámá osoba vyžadovala po poškozené ženě nejen sdělení její e-mailové pošty a telefonního kontaktu, ale následně byla přesvědčena i o sdělení údajů k její bankovní kartě (číslo, rok expirace včetně CVC kódu) a také k přihlášení se na údajnou internetovou stránku kurýrní zásilkové služby. Po zadání kompletních údajů k její platební kartě i k jejímu internetovému bankovnictví po chvíli zjistila, že z jejího bankovního účtu byly několika neoprávněnými bankovními příkazy odeslány na jiné jí neznámé účty její finanční prostředky v celkové výši téměř 198 tisíc korun.

Obdobnou trestnou činností majetkového charakteru ve formě internetového podvodu se v této chvíli intenzivně zabývají i policisté z Obvodního oddělení v Příboře. Na jejich policejní služebnu se dostavila 41letá místní žena s tím, že ve večerních hodinách 2. března 2023 inzerovala prostřednictvím internetového portálu prodej dětského stolu a dvou židlí za částku 1.900 korun, přičemž se jí na tuto nabídku ozvala jí neznámá osoba a požádala o odkup. Následně prostřednictvím e-mailové pošty a poté i aplikacemi v jejím mobilním telefonu se přihlásila do svého internetového bankovnictví, vyplnila požadované údaje, vygenerovala klíč k potvrzení převodu peněz a přihlásila se na fiktivní internetovou stránku jedné ze zásilkových služeb. Místo získání finančních prostředků za prodej zboží však zjistila, že z jejího bankovního účtu byly na jiné jí neznámé účty svévolně odčerpány její finanční prostředky ve výši 75 tisíc korun.

Oba výše uvedené případy nejsou výjimkou. Různými podobnými internetovými podvody se téměř dennodenně zabývají nejen policisté a kriminalisté z územních odborů Policie České republiky v Opavě a v Novém Jičíně, ale také jejich kolegové z Bruntálu, z celého Moravskoslezského kraje i napříč celou Českou republikou.

V této souvislosti opavská policejní preventistka por. Bc. Pavla Welnová uvádí následující:

Pokud prodáváte zboží takzvaně „z druhé ruky“ přes inzerát na sociálních sítích nebo na prodejních serverech ZBYSTŘETE:

  • pachatelé pracují s podvodnou platební bránou
  • podvodné platební brány vypadají jako stránky přepravních společností nebo stránky bankovních institucí – podvodníci zneužívají loga, grafiku i název
  • cílem pachatele je získat informace z platební karty (číslo karty, expirace, CVV/CVC kód) nebo přihlašovací údaje k vašemu bankovnímu účtu

A PROTO:

  • nikdy neklikejte na zaslaný odkaz podvodníka, v tu chvíli vydávajícího se za kupujícího, pokud ze zvědavosti na odkaz kliknete a vstoupíte na podvržené stránky, nikdy na nich nezadávejte informace ke své platební kartě ani bankovnímu účtuprostřednictvím jakéhokoliv odkazu zaslaného údajným kupujícím se nikdy nepřihlašujte do internetového bankovnictví!!!

ZÁVĚREM:

  • pokud chce kupující věc koupit, postačí mu číslo vašeho bankovního účtu, na legendu s platbou přes kurýrní službu prostřednictvím internetového odkazu nenaleťte!

 

Silniční kontrola prokázala silně podnapilou řidičku osobního automobilu v obci Píšť

Službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Hlučíně v rámci svého výkonu a dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu stavěla a kontrolovala pár minut před třiadvacátou hodinou večerní 8. března 2023 v obci Píšť řidičku osobního motorového vozidla tovární značky Škoda, a to 34letou ženu z Opavska. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo prokázáno, že řidička řídí automobil po předchozím požití alkoholických nápojů, kdy jí byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami okolo 2,7 promile alkoholu v dechu. Výše uvedená žena s naměřenými hodnotami souhlasila, předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznala, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádala, na místě jí byl zadržen řidičský průkaz a bylo jí zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany hlučínských policistů a opavských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Silně podnapilý muž řídil automobil po ulici Olomoucké v Opavě

Okolo devatenácté hodiny podvečerní 9. března 2023 policejní autohlídka z Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Olomoucké v Opavě, přičemž poblíž areálu zdejší Psychiatrické nemocnice stavěla a kontrolovala řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Opel Astra, a to 44letého muže z Opavska, jenže jel ve směru jízdy z obce Slavkov do centra statutárního města. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že shora uvedený řidič řídí automobil pod vlivem alkoholických nápojů, kdy mu byly naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami bezmála 1,8 promile alkoholu v dechu. Výše jmenovaný 44letý muž předchozí požití alkoholických nápojů před jízdou plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byl zadržen jeho řidičský průkaz a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice