9. 7. 2018

Nadýchal téměř dvě a půl promile

Policisté z obvodního oddělení v Novém Jičíně kontrolovali v neděli 8. července krátce po půlnoci osobní automobil značky Citroën, který řídil devatenáctiletý muž cizí státní příslušnosti. Policisté ho během kontroly vyzvali k provedení dechové zkoušky na alkohol, při které opakovaně nadýchal hodnoty dosahující téměř dvě a půl promile alkoholu v krvi. Přistižený řidič se hájil tím, že hladina alkoholu v jeho krvi je reakcí na bodnutí hmyzem. Policisté řidiče na místě zadrželi, převezli do zdravotnického zařízení, kde se podrobil lékařským vyšetřením a odběru krve. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí až jeden rok vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Prázdninové kontroly

Jak již bylo avizováno, od 22. června do 8. července se moravskoslezští policisté v rámci celorepublikové dopravně bezpečnostní akce zaměřili na zvýšenou kontrolu bezpečnosti silničního provozu. Do těchto akcí byli zapojeni nejen policisté služby dopravní, ale také pořádkové policie. Kontroly probíhaly v uplynulých třech víkendech, vždy v době předpokládaného zvýšeného provozu na komunikacích, to znamená od pátku do neděle. Na vytipovaných stanovištích v teritoriu celého Moravskoslezského kraje policisté ve zvýšené míře kontrolovali převážně dodržování povolené rychlosti, způsob jízdy, technický stav motorových vozidel a telefonování během jízdy. Zaměřili se také na používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí a na to, zda řidiči nepožili alkoholické nápoje nebo omamné látky. Nejčastějším zjištěným přestupkem bylo překročení maximální povolené rychlosti (537 řidičů). Během trvání akce policisté zjistili sedm řidičů, kteří sedli za volant po požití omamných látek a dalších 23 po požití alkoholu. Jelikož dva z nich nadýchali nad 1 promile alkoholu, policisté s nimi zahájili trestní řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalším závažným porušením zákona bylo nepoužití bezpečnostních pásů (124 osob), dvě děti nebyly převáženy v autosedačkách. Nevyhovující technický stav policisté zjistili u 155 motorových vozidel, chybějící dálniční známku u 59 vozidel.

Během trvání akce moravskoslezští policisté zkontrolovali téměř 7 000 vozidel. Včetně výše uvedených zjistili celkem 1 344 přestupků, z nichž 1 272 vyřídili uložením pokuty příkazem na místě a 72 oznámili příslušným správním úřadům k dalšímu řízení. Celková výše uložených pokut se vyšplhala na částku 469 600,- Kč.

Střílel

Sdělení podezření pro trestný čin výtržnictví si vyslechl 21letý cizinec. Muž je podezřelý, že střílel z airsoftové zbraně směrem k tramvajové zastávce z automobilu. Ke skutku došlo dne 6. 7. 2018 kolem 18.30 hodin v Ostravě-Porubě na ulici Opavská (poblíž křižovatky s ulici Porubská). V prostoru tramvajové zastávky (Poruba – Vozovna) se v předmětné době měli nacházet lidé. Protiprávní jednání oznámil na tísňové lince svědek. Policisté podezřelého muže zadrželi, zajistili také předmětnou zbraň. Orientační dechová zkouška muže byla pozitivní, naměřena byla hodnota přesahující 0,8 promile alkoholu. Žádáme svědky, kteří stáli v uvedené době na uvedené zastávce, aby nás kontaktovali na lince 158. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení. Pachateli přečinu výtržnictví hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. Podezřelý se k činu doznal, tímto způsobem se měl (ovlivněn alkoholem) bavit.

 

Příznivec pohádek

Ostravští policisté započali prověřovat okolnosti trestných činů krádeže a poškození cizí věci. Ke skutku došlo v době od 18.30 hodin dne 7. 7. 2018 do 7.30 hodin dne 8. 7. 2018. Zatím nezjištěný pachatel rozbil okno zaparkovaného vozu zn. Renault a po vniknutí do automobilu odcizil sadu CD (obsahující díla se Spejblem a Hurvínkem), navigaci a peníze. Dále neznámý poškodil plachtu nákladového prostoru vozidla a odcizil dosud nespecifikované zboží (oděv a obuv). Způsobená škoda (jež vznikla odcizením uloženého nákladu) zatím stanovena nebyla. K objasnění okolností události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestné činy krádež a poškození cizí věci.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice