1. 5. 2019

Kopřivnická automobilka podpoří chystanou expedici Tatra kolem světa 2, která má za cíl během let 2020 až 2022 ujet přibližně 270 tisíc kilometrů. S myšlenkou druhé expedice kolem světa s tatrovkou přišli Petr Holeček a Marek Havlíček a spolek CzechOverland, z. s. Pro expedici vzniká speciální vozidlo na podvozku TATRA v provedení 4×4, které bude svým designem odkazovat na původní automobil TATRA T 815 GTC. Vozidlo s účastníky expedice postupně navštíví až 68 zemí, přičemž trasa bude jedinečná, nikdo před tím ji v této podobě neabsolvoval. Expedice bude rozdělena do čtyř etap a tatrovácký speciál bude mezi etapami na jednotlivé kontinenty přepravována lodí. Organizátoři expedice na její podporu spustili také kampaň na crowdfundingovém portálu Hithit, kde je možné její uskutečnění podpořit.

 

Situace na pracovním trhu opět nabrala klesající tendenci. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost v březnu klesla na tři procenta z únorových 3,2 procenta. Bez práce bylo 227 tisíc lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. Počet volných pracovních míst se zvýšil na téměř 340 tisíc, oznámil Úřad práce ČR.

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji v březnu klesl na 4,6 procenta. Kraj ale i tak zůstává regionem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. V evidenci úřadů práce v kraji bylo na konci měsíce 39 456 uchazečů, počet hlášených volných pracovních míst narostl na 17 134. Poměr počtu žadatelů k počtu pracovních pozic je 2,3.

Na konci března bylo na Novojičínsku bez práce 3 187 lidí, míra nezaměstnanosti spadla pod 3 procenta. V nabídce bylo 2897 pracovních pozic. Na jedno pracovní místo je evidována 1 žádost.

V Kopřivnici se v březnu nově registrovalo 111 uchazečů o práci, celkem jich je 924, podíl nezam. Osob činí 3,15 %. V nabídce je 970 volných míst.

 

Téměř 30 lidí zamířilo 17. dubna do 10. patra radnice na seminář Kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji – 3. výzva. S podmínkami dotačního programu návštěvníky seznamovali zaměstnanci Krajského úřadu. Jak Pavel Ballasch tak Barbora Watorová upozornili, že již nyní se mohou zájemci registrovat do elektronické aplikace. Předvyplněním žádosti navíc mohou zvýšit šanci na získání dotace. Od 15. května od 10 hodin bude možné žádost zasílat na krajský úřad a po odeslání bude žadatelům vygenerováno pořadové číslo. V dotačním programu bude k dispozici 500 milionů korun a předpokládá se rozdělení mezi 3300 žadatelů. Kromě dotace na výměnu kotle obdrží úspěšní žadatelé další peníze. Moravskoslezský kraj lidem z Kopřivnice a okolí přispěje 2 x 7500 Kč a kopřivnická radnice podpoří úspěšné žadatele částkou ve výši 5 tisíc korun. Poslední třetí výzva je určena pouze na výměnu kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, jejich provoz bude od září roku 2022 zakázán, více informací lidé najdou na webu lokalni-topeniste.msk.cz.

 

Obora Hukvaldy je jedinečná přírodní památka nacházející se na území kolem hradního kopce na Hukvaldech. Vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin. První zmínky o obornictví sahají do roku 1567. Řadí se tak mezi nejstarší obory svého druhu u nás. Doposud byla obora volně přístupná po označených stezkách. Od 1. května dojde ke změně návštěvní doby, která se mění podle ročních období. Mimo návštěvní hodiny budou vstupní brány do obory zamčeny. k uzamykání obory po setmění vede trvalé porušování návštěvního řádu lidmi, kteří do obory vstupují v nočních hodinách a ruší oborní zvěř Biskupství k tomuto datu zprovozní také nové parkoviště. Obora bude mít rovněž novou atrakci – projížďky bryčkou taženou koňmi.

 

Výstavní prostory v muzeu Fojtství zaplnil druhý Salón kuřpivnických fotografů. Prostor dostalo 12 fotografů, jejichž život nebo tvorba se pojí právě s Kopřivnicí. Oni se čas od času setkávají v zakouřených pivnicích, kde spolu diskutují o fotografii, dělí se o své zážitky a zkušenosti. Mají spoustu příznivců a všichni přišli, proto galerie na zelený čtvrtek navečer doslova praskala ve švech.

Podobná situace nastala už PŘED DVĚMA ROKY, KDY SE neformální skupinka POPRVÉ DOMLUVILA NA SPOLEČNÉ VÝSTAVĚ. Každý připravil výběr fotek, tak, aby co nejlépe prezentoval svůj styl focení. Výstava tenkrát sklidila velký potlesk. Po dvou letech od první úspěšné výstavy nazrál čas, ukázat nové úlovky. Opět se otevřel prostor pro 12 malých expozic, a tak návštěvníci mají opět možnost srovnat dvanáct různých pohledů na svět přes hledáček fotoaparátu, a především nepřebernou škálu použitých technik i žánrů.

Pod fotografiemi jsou tentokrát tato jména: Magda Kaplánková, Lenka Krhovjáková, Ladislav Kubesa, Irena Řezáčová, Jana Burgetová, Milan Jurek, Radim Danko, Jaromír Jehlička, Ivan Pilát, Dalibor Kvita, Petr Socha a Miroslav Galia.

Portréty, akty a spoustu černobílých a barevných fotografií přírody, měst i lidí můžete obdivovat až do 16. června.

 

Ignác Bönisch – je tématem pro přednášku Ladislava Cvíčka a Ondřeje Šalka v muzeu Fojtství ve čtvrtek 2. 5. 2019 od 17 hod. Hostem na přednášce bude pravnuk kopřivnického lékaře pan Norbert Rustowski.    

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice