10. 7. 2024

V Lašském muzeum pokračuje několikaletý výstavní cyklus, který prezentuje malíře navazující na Zdeňka Buriana, a to především tím, že se také ve své tvorbě věnují pravěké tematice. 27. června začala výstava Davida Bergera, která potrvá celé prázdniny a jmenuje se „Obrázky z pravěku“. Jedná se převážně o kvašové malby, které představují prehistorické krajiny a moře a život v nich. Jeho pojetí pravěku je přísně vědecké a ve srovnání s Burianovými dinosaury tedy výrazně odlišné. Dnes spolupracuje s paleontology a jeho práce jsou ceněné jako vědecké rekonstrukce.

 

Centrum ožije akcí Stay strong. Cyklovyjížďkou do pumptrackového areálu odstartoval minulý týden prázdninový projekt pro mladé Někdo ven??? Jeho cílem je zpestřit místním teenagerům nabídku letních aktivit a ukázat jim nové možnosti trávení volného času. Další akce proběhne již ve čtvrtek 11. července. Tentokrát se účastníci sejdou v centru města, kde pro ně budou připraveny workshopy karate, vzpírání nebo triků se švihadlem. „Akce s názvem Stay strong je určena pro všechny, kteří chtějí otestovat svou kondici, něco nového se naučit a prožít prima odpoledne. Pod vedením profesionálů si náctiletí vyzkoušejí základní postoje a bojové prvky karate, dozvědí se, jak zdravě a bezpečně vzpírat, a naučí se různé profi triky se švihadlem. K dispozici budou mít také skákací hrad,“ uvedla Lenka Heráková z odboru školství, kultury a sportu. Akce Stay strong, kterou radnice pořádá ve spolupráci s Asociací sportovních klubů Tatra Kopřivnice, se poprvé konala vloni na zimním stadionu a byl o ni velký zájem. Workshopy odstartují v 16:30 a zúčastnit se jich bude možné zhruba do 19:30. „Je tradicí, že na akcích Někdo ven??? se něco sbírá – v minulosti to byly přívěsky, nebo silikonové náramky. Letošní ročník je ve znamení hlavolamů. Na každou akci máme připraven jiný typ, takže pravidelní účastníci mohou v průběhu prázdnin získat pěknou sbírku hlavolamů,“ doplnila Lenka Heráková s tím, že účast na akcích projektu Někdo ven??? je zdarma.

 

KINO KOPŘIVNICE SE JIŽ TRADIČNĚ V SRPNU PŘESOUVÁ POD OTEVŘENÉ NEBE. Ale pozor!!! Letní kino se letos stěhuje na louku pod sportovní halou na ulici Husově.  Ve dnech od 1. do 11. srpna vždy od 20.45 představí Kino Kopřivnice v průběhu jedenácti dní třináct snímků. Čekají vás zahraniční trháky, filmové novinky, dokonce 8 nových českých snímků. Letní bikino otevře snímek Aristokratka ve varu. V pátek se můžete těšit na dvojitou produkci, nový animovaný film V hlavě 2 a ve 23:15 horor Tarok. V následujících dnech na vás čekají další trháky. Areál bude přístupný od 19:00. Je vhodné vzít si s sebou deku či něco na sezení. Na terasovité louce budou připraveny lavičky, lehátka a sedací vaky. Letošní ročník, stejně jako ty předchozí, se nese v ekologickém duchu. O volňásky můžete soutěžit na Facebooku kopřivnického kina, program je zatím tajemstvím, ale vy můžete postupně den za dnem podle fotografií odhalovat jednotlivé filmy a vyhrát další volné vstupenky na film dle vlastního výběru z repertoáru letního kina. Více informací naleznete na webu www.kino.kdk.cz

 

Další tři filmy se budou natáčet v Moravskoslezském kraji. Jejich výrobu ze svého rozpočtu finančně podpoří Moravskoslezský kraj. Plánuje také vyhlášení dotačního programu, jež by zájem filmařů o region ještě zvýšil. Natáčení filmů pomůže zviditelnit region, posílí místní ekonomiku a pomůže místním dodavatelům filmového průmyslu. Krajští zastupitelé schválili 4,2milionovou dotaci pro natáčení celovečerního filmu z prostředí parahokeje. Bude se tu natáčet třetina filmových scén včetně samotného turnaje v Ostravar Aréně. Během natáčení se u nás navíc uskuteční významný mezinárodní turnaj v parahokeji International Para Hockey Cup 2024 za účasti nejlepších týmů světa. V Moravskoslezském kraji se natáčel také pilotní díl seriálu Misty. Také produkce tohoto díla bude moci počítat s individuální dotací Moravskoslezského kraje ve výši téměř 1,5 milionu korun. Krajští radní schválili také 950tisícovou dotaci pro natáčení osmidílného televizního dokumentu Zdař Bůh, který se věnuje nejen historii hornictví, ale zachycuje i současnost tohoto oboru včetně plánů do budoucna.

 

V Kopřivnici vznikne 32 nových parkovacích míst. První týden v červenci začala výstavba parkoviště na ulici Školní. To bude vytvořeno podél komunikace ve stávajících travnatých plochách mezi ulicemi Pod Bílou horou a Pionýrskou. Půjde o 32 parkovacích míst z betonové drenážní dlažby umožňující vsakování dešťových vod. Součástí projektu je také vybudování přístupové rampy. Stavbou město řeší především nedostatek parkování v této části. Protože při intenzivnějších deštích bývají v této lokalitě problémy s vodou stékající ze svahu Bílé hory, projekt klade velký důraz také na opatření k zajištění krátkodobé retence, vsakování a zpomalení odtoku srážkových vod. V zelené ploše bude vybudován vsakovací průleh, který má podobu prohlubně o objemu zhruba 480 m³, částečně vyplněné štěrkem a kamenivem. Do něj budou ústit kanalizační svody z nových parkovacích míst. Průleh se při větších deštích naplní vodou, která se pak bude postupně vstřebávat do země. Tento způsob odvádění dešťových vod, které tak neskončí v kanalizaci, bude v Kopřivnici použit poprvé. Celkové náklady projektu přesahují 18 milionů korun, 3,3 milionu korun z této sumy však pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí určená na opatření zadržování vody v krajině. Firma IDS – Inženýrské a dopravní stavby Olomouc převezme staveniště v pátek 28. června. Toto načasování souvisí s tím, že během prázdnin a uzavření školy je v této lokalitě mnohem menší provoz. Stavební práce potrvají asi pět měsíců, takže nové parkoviště by mělo být hotovo koncem listopadu.

 

Poslední červnovou středu se uskutečnilo jubilejní 50. zasedání Rady pro rozvoj lidských zdrojů. Členové využili nabídky společnosti Brose CZ prostřednictvím personální ředitelky Jany Buskové, a tak se jednání mimořádně uskutečnilo ve firmě Brose CZ. Jednání začalo s půlhodinovým předstihem, aby si účastníci stihli prohlédnout zázemí pro zaměstnance a nahlédnout do výroby firmy. Rada pro rozvoj lidských zdrojů, která vznikla 2. července 2008, je iniciativní, poradní a koordinační orgán, jehož členy jsou zástupci města, kopřivnických firem a neziskových organizací. Ze zakládajících členů jsou v ní nepřetržitě Petr Czekaj z Moravskoslezského paktu zaměstnanosti a Zdeněk Michálek z HM Partners. Cílem RRLZ je aktivní uplatňování politiky rozvoje lidských zdrojů v regionu Kopřivnicko.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice