11. 1. 2023

Drive-in volby prezidenta

Lidé v karanténě a izolaci kvůli covidu-19 mohou volit nového prezidenta ČR z auta na šesti místech Moravskoslezského kraje. Všechna takzvaná drive-in volební stanoviště https://1url.cz/@driveinstanoviste se otevřela dnes v 8 hodin a svůj hlas v prvním kole prezidentské volby tam nemocní voliči mohou odevzdat do 17 hodin. Hlasování na drive-inech zajišťují tříčlenné komise krajského úřadu. Samotné hlasování vypadá stejně jako v minulých letech – volič nevystoupí z vozidla, pouze přes okno prokáže totožnost, státní občanství a izolaci či karanténu kvůli covidu-19, popřípadě podepíše čestné prohlášení. Po zápisu do seznamu oprávněných voličů obdrží úřední obálku a podle potřeby i hlasovací lístky a z vozidla vhodí do volební schránky svůj hlas. Drive-in stanoviště letos poprvé postavili krajští profesionální hasiči (HZS MSK). Jejich umístěním do krajských středních škol odpadla krajskému úřadu zdlouhavá administrativní činnost, například uzavření smluv na pronájem prostor. Lidé s covidem, kteří ze závažných důvodů nemohou přijet ani na drive-in, mohou do zítřejších 20 hodin zdarma požádat krajský úřad na lince 800 023 800 o volbu do zvláštních přenosných volebních schránek. Do včerejšího večera o tento způsob prezidentské volby požádalo 9 lidí. Sčítat hlasy voličů z drive-inu a odevzdané do přenosné volební schránky bude po uzavření volebních místností v sobotu 14. ledna sčítací komise krajského úřadu.

 

Hřbitov se bude zamykat

Hřbitov se bude zamykat. Z důvodu množících se případů vandalismu bude kopřivnický hřbitov po skončení provozní doby zamykán. Upozorňujeme, že provozní doba v zimním období je zkrácena a hřbitov je přístupný pouze od 8 do 18 hodin.

 

Město se sešlo s organizátory kulturních akcí

Včera se ve Vile Machů uskutečnilo setkání zástupců města se spolky i jednotlivci, kteří ve městě aktivně pořádají různé kulturní akce. Cílem bylo posílení vzájemné spolupráce a zlepšení informovanosti jak mezi pořadateli, tak i vůči občanům. Na programu byly také informace o nově vyhlášeném dotačním programu, z něhož mohou organizátoři veřejných akcí již příští týden žádat o podporu. Aktivních zástupců kopřivnické kultury se sešlo celkem pětatřicet „V Kopřivnici žije spoustu lidí, kteří neváhají obětovat svůj volný čas a úsilí, aby obohatili zdejší kulturní život. Sám mám s pořádáním akcí zkušenosti, takže dobře vím, jak je to náročné. Moc si všech organizátorů vážím a jsem velmi rád, že jsem měl příležitost osobně jim poděkovat a zeptat se jich, v čem jim jako město můžeme pomoci. Navzájem jsme se informovali, co kdo chystá, a nyní můžeme přemýšlet, jak ještě lépe spolupracovat,“ uvedl místostarosta David Monsport, který má v gesci kulturu. „Všem jsme také připomněli, že v průběhu celého roku mohou zveřejňovat své aktivity v online kalendáři akcí a že již příští pondělí mohou požádat o dotaci z Programu na podporu kultury a osvětové činnosti,“ doplnil vedoucí odboru školství, kultury a sportu Břetislav Orlík. Na zmíněný dotační program vyčlenili zastupitelé v rozpočtu 800 tisíc korun. Z programu mohou být podpořeny nejen nejrůznější kulturní akce pořádané spolky i fyzickými osobami, ale také nájmy a provozní náklady na zabezpečení soustavné činnosti. Žádosti o dotace lze podávat od  16. do 23. ledna. Více informací, včetně potřebných formulářů, najdou zájemci na webu města. www.koprivnice.cz/index.php?id=dotace-koprivnice.

 

Kopřivnice podpoří sportovní kluby více než 14 miliony. V závěru loňského roku rozhodli kopřivničtí zastupitelé o přidělení dotací z Programu na podporu mládeže, tělovýchovy, sportu a volnočasových aktivit. Přes 11 milionů korun z tohoto programu si rozdělí sedmadvacet místních sportovních klubů. Další čtyři kluby získají individuální dotace v celkové výši 2,8 milionu korun. Dotační program vyhlašuje Kopřivnice každoročně jako doplňkový zdroj financování sportu na území města. Sportovní kluby z něj mohou hradit například spolkovou činnost dětí a mládeže, trenéry, nájmy, energie nebo pořádání akcí. Celková alokace programu pro rok 2023 činí téměř 11,5 milonu korun. Mimo to dostávají individuální dotace na účast ve vyšších soutěžích Klub házené Kopřivnice (1,4 milionu korun) a Hockey Club Kopřivnice (992 tisíc korun). Další finanční prostředky čerpají na základě podmínek dotačních smluv na rekonstrukce dotčených sportovišť Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice (296 tisíc korun) a FC Vlčovice-Mniší (76 tisíc korun). Kluby mohou o prostředky z Programu na podporu mládeže, tělovýchovy, sportu a volnočasových aktivit žádat každoročně na podzim a v případě schválení rozpočtu pro nadcházející rok se žádostmi zabývá zastupitelstvo na prosincovém zasedání. Schválené dotace bývají sportovním subjektům vyplaceny začátkem nového roku. V květnu probíhá druhé kolo příjmu žádostí, avšak z toho už lze podpořit pouze pořádání sportovních akcí.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice