13. 5. 2024

Udělat něco pro zdraví, podpořit dobrou věc a pomoci malé bojovnici. To bylo smyslem akce s názvem Everesting pro Gretku v sobotu 27. dubna na Velkém Javorníku. Sbírka pomůže s rehabilitací a péčí o čtyřletou Gretku z Kopřivnice, která trpí dětskou mozkovou obrnou. Organizátoři z Příbora a zároveň sportovci tělem i duší Lukáš Bukovjan s tátou Robertem si naplánovali Everesting na jejich oblíbeném kopci Velký Javorník. Připojit se a podpořit sportovce mohl kdokoliv. Každý z Bukovjanů šel nahoru celkem dvaadvacetkrát, což znamená v přepočtu, že ušli 108 kilometrů a zdolali 8 849 výškových metrů, což je cca tolik, kolik měří nejvyšší hora světa Mount Everest.

Otec se synem vybrali prostřednictvím svého nápadu už téměř 200 000 korun. Dárci plnili pokladničky jak ve Veřovicích, kde byl start, tak nahoře na Velkém Javorníku. A přispět se dá pořád: na transparentní účet s číslem 2402188391/2010.

 

Značku regionální potravina získali další místní farmáři a producenti. Trhané hovězí z Šilheřovic, mořkovská Tatínkova šunka, Hukvaldské mrkvánky nebo třeba Medová zmrzlina s černým pepřem z Palkovic. To jsou někteří letošní vítězové prestižní značky Regionální potravina. Soutěž Ministerstva zemědělství má podpořit malé a střední producenty a farmáře, kteří nabízí kvalitní, čerstvé a poctivé produkty. Letos se o značku Regionální potravina ucházelo 41 místních producentů se svými 129 výrobky, které každoročně soutěží v 9 kategoriích.

 

Pod vrchol Velkého Javorníku dorazili dobrovolníci, aby pomohli s obnovou lesa. Akci Stromy pro Javorník pravidelně od roku 2021 pořádají Moravskoslezský kraj a Biskupské lesy. Cílem je nejen výsadba stromů, pobyt v přírodě má upozornit na význam lesů pro životní prostředí a na náročnou práci lesníků. Rekordní počet bezmála 300 sazečů vysadilo přes 3700 stromů. Sázely se převážně buky, duby, modříny a borovice.

 

Brzy začne oprava komunikace na Severní. Rada města schválila výběr firmy, která provede rekonstrukci komunikace na ulici Severní. Stavba bude zahájena do 30 dní od podpisu smlouvy a následně má firma dalších 30 dní na realizaci. Komunikace je ve špatném stavu, vznikla zhruba v době výstavby nedalekého sídliště a dosud byla opravována pouze lokálně. Vloni město rekonstruovalo přilehlý chodník a doplnilo veřejné osvětlení. Komunikace se bude renovovat v délce 384 metrů. Živičný povrch s mnoha defekty bude celoplošně odfrézován a nahrazen asfaltem. Se stavbu budou souviset dopravní omezení, avšak průjezd motorových vozidel musí firma zajistit po celou dobu provádění stavby. Pokud tedy půjde vše podle plánu, začátkem letních prázdnin už budou obyvatelé sídliště Sever jezdit domů po nové silnici.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice