18. 9. 2019

Blížící se Dny NATO v Mošnově nabídnou ohromující podívanou. Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na veřejnosti. Na blížících se Dnech NATO tak chtějí připomenout spojenectví obou zemí i největší výsadkovou operaci v dějinách. Víkendový program na Mošnově pak slibuje dohromady 70 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi. Devatenáctý ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 21. a 22. září. Účast potvrdilo 17 zemí. Vstup na akci je zdarma. Jeto ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozicipolicie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl vyrovnán rekord v návštěvnosti – 225 tisíc diváků.

Pravidelní návštěvníci Dnů NATO v Ostravě sice už znají seskoky výsadkářů s vlajkami účastnických zemí. Většinou z vrtulníku v rámci slavnostního zahájení nebo zakončení programu. Hromadný seskok českých a polských výsadkářů přímo před diváky ale bude výjimečný.

„Půjde o historický první společný seskok příslušníků české a polské armády a výjimečný bude i svým rozsahem a specifickým provedením. Vojáky do vzduchu vynesou letouny CASA, jedna polská a jedna česká, které při vypouštění výsadkářů poletí v ose letištní dráhy,“ popsal Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti o víkendu 21. až 22. září organizuje.

Na čtyřicet příslušníků 43. výsadkového praporu z Chrudimi a jednotky AGAT polských speciálních sil chce takto připomenout 20 let spojenectví obou států v Severoatlantické alianci i 75. výročí největší výsadkové akce v dějinách – operace „Overlord“ v Normandii za druhé světové války, při které se na padácích tehdy sneslo na francouzské území na 24 tisíc spojeneckých vojáků.

Letošní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě a nejvýznamnější veřejnou akci v celé České republice zaměřenou na připomenutí vstupu do NATO a vzniku Severoatlantické aliance. Celkem šestnáctihodinový program pak nabídne 70 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi.

Speciálním partnerským státem devatenáctého ročníku je Rumunsko, jež se představí s premiérovou leteckou i pozemní technikou. V letových ukázkách představí stíhací MiG-21, cvičný letoun IAR-99 Soim a vrtulník IAR-330 Puma.

Pozemní technika bude zastoupena hlavním bojovým tankem TR-85 Bizon, kolovým obrněným transportérem Piranha III nebo samohybným protiletadlovým systémem Gepard.

Rumunský tank Bizon se také zapojí do společné ukázky s českou armádou. Rozsáhlou prezentaci záchranářské techniky pak chystá rumunské ministerstvo vnitra.

Diváci se mohou podle organizátorů také těšit na premiérová vystoupení hned tří akrobatických týmů – francouzské skupiny Patrouille de France, finských Midnight Hawks a švýcarské skupiny PC-7 Team. Poprvé se na akci bude prezentovat pozemní obrněná technika čtyř zahraničních zemí.

Letištní plochu zaplní celkově více než 100 letounů a vrtulníků a desítky kusů pozemní techniky. Poprvé na veřejnosti se představí nový letoun L-39NG z produkce generálního partnera akce Aero Vodochody.

Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin. „Spolupráce českého letectva s domácím leteckým průmyslem je samozřejmostí, a tak mne těší, že budeme moci poprvé vidět letoun, který v brzké budoucnosti české Vzdušné síly zařadí do své výzbroje,“ uvedl velitel Vzdušných sil Petr Hromek. Návštěvníci také budou mít první možnost vidět zblízka společně americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které mají v českém letectvu nahradit dosluhující bitevníky Mi-24/35.

Německo vyšle do Ostravy tank Leopard 2, bojové vozidlo Puma a obrněný kolový transportér Boxer. Sestavu zahraniční pozemní techniky doplní také Spojené státy, které předvedou tank M1 Abrams, bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley a kolovým obrněný transportér Stryker.

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě. Přímo z USA na Dny NATO zamíří již tradičně obří letouny – bombardér B-52 Stratofortress, létající tanker KC-135 Stratotanker a transportní letoun C-5M SuperGalaxy.

V rámci Dnů NATO do Ostravy se uskuteční rovněž oficiální setkání velitelů vzdušných sil ze států Visegrádské skupiny a společné jednání plánují také ministři obrany V4.

 

Dvě nová parkoviště o celkové kapacitě téměř 60 míst za více než 10 milionů korun plánuje radnice začít stavět příští rok na jaře. U bytových domů na ulici Družební se bude jednat o 34 parkovacích míst v předpokládané částce více než 6 milionů korun a u napojení ulic Z. Buriana a Javorové vznikne parkoviště o kapacitě 24 míst za více než 4 miliony korun. Jak bylo nataveno vnitřními pravidly v roce 2017, obě parkoviště budou mít propustné povrchy a budou dovybavena retenčními nádržemi pro zpomalení odtoku dešťové vody při přívalových deštích Toto opatření by navíc mohlo přispět k zisku části peněz z dotačních zdrojů.

 

V záři letošního roku odstartuje druhý ročník projektu „Tatra do škol“. Pilotní ročník se uskutečnil v minulém roce v Kraji Vysočina, tentokrát nové vozidlo TATRA PHOENIX 4×4 budou sestavovat studenti Střední školy automobilní v Ústí nad Orlicí. V tuto chvíli jsou ve výrobě součástky pro stavbu nového vozidla, která by měla trvat přibližně tři měsíce a studenti ještě před jejím zahájením absolvují odborné školení přímo v automobilce TATRA TRUCKS. O úspěšný projekt projevují zájem také další kraje i školy.

 

Naproti haly E. Jaeger v průmyslové zóně vznikne dom konce letošního roku nová zastávka s přechodem. Na realizaci této akce se podařilo získat dotaci prostřednictvím Místní akční skupiny Lašsko ve výši 95 % způsobilých výdajů. Cena stavby byla vysoutěžena na necelé 2 miliony korun a provede ji společnost SAVEKO. Ta vybuduje nejen nové autobusové zastávky a přechod včetně osvětlení, ale i chodník až k hale společnosti Erich Jaeger. O výši příspěvku na tento chodník, který bude využíván především zaměstnanci, se nyní vedou jednání s vedením společnosti Erich Jaeger.

 

Krajský úřad zveřejnil na svých stránkách a úřední desce dotační výzvy pro sport a volnočasové aktivity na rok 2020.

Od 9. do 13. prosince letošního roku je možné podávat žádosti na podporu sportovních akcí a sportovní reprezentace na mezinárodní úrovni v roce 2020. Podpora vrcholového sportu v našem kraji má termín k podání od 2. do 9 ledna roku 2020. Na stránkách MS kraje najdou zájemci další informace, podmínky dotačního programu včetně potřebných příloh.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice