14. 9. 2022

Slavnostní ocenění sportovních osobností města, vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí proběhne akce v Kulturním domě Kopřivnice (ve čtvrtek 15. 9. od 17 hodin).

 

U příležitosti letošního 100. výročí narození Emila Zátopka bude v pátek 16. září v 16 hodin odhalena bronzová socha legendárního běžce v centru Kopřivnice. Na realizaci díla z ateliéru akademického sochaře Jaroslava Brože přispěli i Zátopkovi fanoušci. Několik místních obdivovatelů Emila Zátopka projevilo zájem finančně se na pořízení sochy podílet, vyhlásilo město veřejnou sbírku za zachování odkazu tohoto kopřivnického rodáka. V rozpočtu má vyčleněnou celou částku přesahující 1,5 milionu korun. Výtěžek veřejné sbírky činí 126 335 korun,  iniciátorem vyhlášení sbírky a zároveň úplně prvním přispěvatelem byl předseda Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice, pan Jiří Harašta. Slavnostní odhalení sochy v pátek 16. září v 16 hodin proběhne za účasti vzácných hostů z řad olympioniků i zahraničních delegací z partnerských měst. Akci budou moderovat dvě místní úspěšné sportovkyně, plavkyně Petra Lípová a karatistka Soňa Smoláková. Součástí bude vystoupení pěveckého sboru Cantus Venuste. Zblízka si bude možné sochu prohlédnout a vyfotit během celého víkendu. V pondělí 19. září dopoledne však bude plocha v okolí sochy opět oplocena, aby zde mohla být dokončena revitalizace. Dodavatelská firma vyšla vstříc, aby mohli sochu odhalit u příležitosti výročí, ale bohužel nebylo reálné, aby by se vše stihlo do poloviny září dokončit. Trvale zpřístupněna bude socha nejpozději v listopadu.

V souvislosti s odhalením sochy dojde v době od 15:45 do 17 hodin k dopravní uzavírce ulice Štefánikovy v úseku od vjezdu do areálu Tatry až po konec parkoviště před lékárnou Dr. Max. Po dobu uzavírky budou motorová vozidla vedena po obousměrné objízdné trase kolem radnice, tedy po příjezdové komunikaci do Tatry, kolem služebny městské policie a budovy městského úřadu. Po dobu uzavírky nebudou obsluhovány autobusové zastávky u Kauflandu, autobusy budou uzavírku objíždět po ulicích Kpt. Jaroše, Záhumenní a Čs. Armády.

 

Sousedé uspořádají Zátopkovi zahradní slavnost. V sobotu 17. září jsou všichni fanoušci Emila Zátopka srdečně zváni k jeho rodnému domu na ulici 1. května, č. p. 421. Právě zde se totiž uskuteční Zahradní slavnost u Zátopků, kterou pro zdejšího rodáka pořádají sousedé ze čtvrti Luhy. Kromě připomínky slavného běžce v pohodové sousedské atmosféře se mohou příchozí těšit na hudební vystoupení a večerní promítání filmu Zátopek. Zahrada u Zátopkova rodného domu bude otevřena od 14 hodin, o hodinu později je plánováno vystoupení pěveckého sboru Valentin a následně cimbálové muziky Radhošť. „Lidové písničky a cimbál měli manželé Zátopkovi moc rádi, a proto nesmí na jejich slavnosti chybět. Stejně tak ani dobré občerstvení, které zdejší obyvatelé vlastnoručně připraví. Budeme rádi, když i ostatní příchozí přinesou něco dobrého na zub a uděláme si zahradní slavnost se vším všudy. Budeme vzpomínat, bavit se, zpívat, něco dobrého sníme a v 19:30 se společně podíváme na film Zátopek,“ uvedl za pořadatele Jaromír Naleraj s doporučením, aby si hosté přinesli vlastní deky či židličky, ale zato auta raději nechali doma. Zahradní slavnost není zdaleka jedinou akcí, kterou obyvatelé Luh na počest svého slavného souseda pořádají. V roce 2014 odhalili na Zátopkově rodném domě pamětní desku a o dva roky později zde uvítali jeho ženu Danu. Přijměte tedy pozvání hrdých sousedů a přijďte si spolu s nimi připomenout Emila Zátopka u příležitosti 100. výročí jeho narození. Akci dotačně podpořilo město Kopřivnice.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice