15. 5. 2020

Cca 5 tisíc dobrovolníků, kteří se přihlásili do výzkumu na přítomnost protilátek na koronavirus, přichází po úspěšné registraci na Internetu na odběrová místa v našem kraji. Testování začalo 2. 5. a např. včera a dnes byl mobilní tým přítomen u hasičské zbrojnice ve Frýdlantu nad Ostravicí. Cílem plošného testování, na kterém Moravskoslezský kraj spolupracuje se Zdravotním ústavem Ostrava, Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě, Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava, je ověřit hypotézu, že mezi obyvateli kraje je skupina osob, která nákazu covid+ prodělala, ale neví o tom. Vedlejšími zjišťovanými údaji jsou pak souvislosti mezi bezpříznakovým průběhem nemoci a životním stylem nebo znečištěním ovzduší v místě bydliště.

 

Přemýšlíte, kam vyrazit o víkendu? Po dlouhé době, kterou jsme trávili především doma, se začínají znovu probouzet zpátky k životu muzea, hrady i další pamětihodnosti. Od 11. května tak můžete navštívit i Vaše oblíbená, či dosud neprobádána místa v Lašské Bráně Beskyd. A abychom Vám usnadnili hledání, která místa tedy již jsou přístupná, připravili jsme pro Vás přehledný seznam.

KOPŘIVNICE

Technické muzeum Tatra, Lašské muzeum, Muzeum Fojtství, otevřeno 09:00 – 17:00 hod.,

AutoMotoMuzeum Oldtimer – 09:30 – 17:00 hod.

Bezručová vyhlídka, hrad Šostýn, Raškův kámen, Váňův káme. Volně přístupné.

Rozhledna Bílá hora. Otevřeno 09:00 – 18:00 hod.

 

ŠTRAMBERK

Hrad Štramberk, otevřeno 09:00 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod. Veřejnosti je zpřístupněn pouze areál hradu Štramberk. Věž Trúba je uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Muzeum Zdeňka Buriana, otevřeno 09:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 hod.

Aqua Terra, otevřeno 11:00 – 16:00 hod.

Jeskyně Šipka, volně přístupné

Botanická zahrada, otevřeno 10:00 – 17:00 hod.

 

PŘÍBOR              

Centrum tradičních technologií, otevřeno pouze v sobotu 09:00 – 17:00 hod.

UPOZORNĚNÍ: Změna názvu a zaměření příborské pobočky Muzea Novojičínska. Muzeum a pamětní síň S. Freuda v Příboře se mění na CETRAT (Centrum tradičních technologií)

Piaristické zahrady, otevřeno 09:00 – 21:00 hod.

Rodný dům Sigmunda Freuda, otevřeno 09:00 – 17:00 hod.

 

HUKVALDY

Hrad Hukvaldy, otevřeno 09:00 – 16:00 hod. Hrad Hukvaldy si pro návštěvníky připravil možnost online rezervací komentované prohlídky s průvodcem. Volný pohyb návštěvníků bude kapacitně omezen, proto doporučujeme využít rezervaci prohlídek, které jsou limitovány. Zpřístupněny jsou venkovní prostory hradu Hukvaldy. Prohlídka areálu bude možná prostřednictví komentované prohlídky s průvodcem, volný pohyb návštěvníků bude kapacitně omezen.

Obora Hukvaldy, otevřeno 07:30 – 19:30 hod.

Tropic Hukvaldy, otevřeno 10:00 – 17:30 hod. Provozovna má kapacitu cca 80 návštěvníků. V provozovně se dají navštívit 4 expozice či prodejní prostory a venkovní expozice.

Památník Leoše Janáčka. Prohlídka je možná po telefonické domluvě.

Prosíme všechny návštěvníky muzeí, hradů zámků a jiných pamětihodností aby v současné situaci spojené s virovým onemocněním COVID-19 dodržovali hygienická a bezpečnostní opatření.

 

Výběr československých motocyklů značka Jawa a ČZ jsou od 11. 5. k vidění v soukromém Oldtimer Auto-moto muzeu Jaroslava Šerého. Kolekce zajímavých exponátů s datem výroby 1929 až 1970 potěší každého milovníka motorek, kterého zejména zajímá, na čem jezdili a na čem strávili své mládí naši otcové a dědové. Kromě domácích motorek najdou návštěvníci v muzeu i americké značky Indian. Motocykly doplňuje automobil Tatra 12 z roku 1929 v hasičské úpravě. Více v připravované reportáži od pátku 15. 5. po 16 hodině ve vysílání KTK.

 

Ke 20. výročí otevření Rozhledny na Bílé hoře pro vás KTK připravila dárek. Na rozhledně byla nainstalovaná kamera, která Vám nyní umožní rozhled do okolí Kopřivnice, aniž byste museli šlapat po svých až na vrchol Bílé hory. Kamera je v nepřetržitém provozu, má možnost otáčení o 360 stupňů a je vybavena kvalitní optikou, která umožňuje velké přiblížení. Přístup ke kameře je na webových stránkách rozhledny www.rozhledna-bila-hora.cz

Na této stránce najdete řadu modrých tlačítek se jmény míst a měst v okolí, které si můžete k prohlídce vybrat. Například Velký Javorník, FM, Příbor, Lubina a další. Po stisknutí se kamera otočí do zadané polohy. Umožňuje i panoramatický pohled a časosběr. Ten umožňuje prohlídku okolí Kopřivnice kterýkoli den či noc v roce. Věříme, že pohledy z rozhledny na Vašem monitoru vás budou inspirovat k báječným výletům do okolí Kopřivnice. A pokud zamíříte přímo na rozhlednu, pak je důležité připomenout, že od 12. května je již rozhledna v plném provozu, takže si můžete vyšlápnout po schodech až na vyhlídkovou plošinu v nadmořské výšce 583 metrů a užít si rozhled do všech světových stran. K dispozici je prodej občerstvení u správce rozhledny.

 

Město Kopřivnice ve spolupráci s vrakovištěm v Ženklavě připravilo tradiční jarní bezplatnou likvidaci nepotřebných vozů. Letos se akce uskuteční v sobotu 16. května 2020 v době od osmi do dvanácti hodin. Ve zmíněnou dobu se budou vozidla zdarma likvidovat a zároveň se bude majitelům vozů vystavovat potvrzení o převzetí autovraku. K likvidaci vozu bude nutná přítomnost majitele s občanským průkazem nebo plná moc, doklady od vozidla a číslo účtu.

 

DDM Kopřivnice oznamuje, že postupně otevírá od 18. 5. 2020 některé zájmové kroužky. Může se stát, že některý kroužek nezačne proto sledujte webové stránky a vaše e-maily. Pokud chcete, aby se vaše dítě znovu zapojilo do kroužku, bude vám zaslán e-mail, kdy a kde kroužek bude, vy potvrdíte účast dítěte, vytisknete a vyplníte ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ.

KROUŽKY, které se již neotevřou: POLE DANCE, ÚDIVADLO (všechny divadelní kroužky), SLIZOMÁNIE, CHOVATELSKÉ KROUŽKY, K-GROUP, LUBA DANCE, NERFLIGA – I. a II. – v ZŠ M. Horákové

KROUŽKY, které obnoví svou činnost: PARKOUR, HOROLEZECKÝ, NERFLIGA, PSI BEZ PSŮ, AGILITY, DISGOLF.

Zařízení DDM Kopřivnice Kpt. Jaroše 1077 je od 20.4.2020 mimo provoz, provádí se stavební práce uvnitř budovy.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice