15. 5. 2024

Kopřivnické náměstí letos slaví 100 let od svého vzniku. Že to nebylo jednoduché století, dokládají fakta, ukrytá v archívu muzea fojtství a nespočet fotografií. Kurátor Ondřej Šalek připravil obsáhlou přednášku o tom, co předcházelo vzniku náměstí, kdo se o to nejvíce zasloužil, jaké komplikace se vyskytly, a to vše demonstroval společně se stovkou fotografií v podvečer 2. května v Muzeu na Fojtství. Každá z fotografií připomenula konkrétní dění, kurátor Šalek dokázal popsat i jednotlivé osoby na historických fotografiích a jejich úlohu při vzniku náměstí, pojednal i o vývoji budov v jeho okolí od jejich vzniku až do devadesátých let dvacátého století, a obrazně tak vystihl myšlenku, jak dlouho kopřivničtí konšelé usilovali o vybudování náměstí a získání statutu města.

 

Po celý květen je připraven program Květen pro rodinu v Kopřivnici. Ve středu 15. 5. můžete jít zdarma bruslit od 9 hodin a ve čtvrtek 16. 5. na krytém bazénu od 14:30 si zdarma zaplavat.

 

České dny proti rakovině-28. ročník celonárodní veřejné sbírky na podporu Ligy proti rakovině začíná 15.  5. 2024, do 19. 5. 2024, se můžete zapojit v  knihovně v kulturním domě.

 

Centrum Pětka na Francouzská chystá na pátek 17. 5., 14:00-17:00  akci Šťastný pátek – Odpoledne plné zábavy, her, soutěží a tvoření. Děti si užijí Šťastný pátek v Kopřivnici. Odpoledne plné zábavy, her, soutěží a tvoření pro děti i dospělé slibuje akce Šťastný pátek, která odstartuje v pátek 17. května ve 14 hodin v areálu Centra Pětka. Součástí budou dny otevřených dveří všech pěti organizací a ukázky vybavení městské i státní policie. Komunitní centrum Pětka na ulici Francouzské sdružuje celkem pět služeb, a to Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kamarád, Denní stacionář Kopretina, detašované pracoviště odboru sociálních věcí, Mateřské centrum Klokan a pobočku městské knihovny. Každá z těchto organizací si pro návštěvníky nachystala nějakou aktivitu, takže nuda určitě nebude! Příchozí čekají dovednostní aktivity, rodinný kvíz s odměnou, interaktivní čtení, fotbálek, ping-pong, kulečník a mnoho dalšího. V 15 hodin proběhne parkourový workshop a v 16 hodin bublinková show. Stejně jako vloni bude připravena také prezentace policie: „Děti se mohou těšit na předvedení techniky, výstroje a výzbroje Městské policie Kopřivnice i Policie České republiky. Budou si moci vyzkoušet neprůstřelnou vestu nebo potěžkat obušek, nahlédnout do policejních vozidel a zeptat se přítomných policistů a strážníků na vše, co je zajímá,“ uvedla Pavla Žáčková z odboru sociálních věcí a zdravotnictví s tím, že vloni měla prezentace u dětských návštěvníků obrovský úspěch. Akce se uskuteční za každého počasí, vstup na ni bude zdarma. Předpokládané ukončení bude v 17 hodin.

 

V Lašském muzeu chystá koncert hudební formace July & Friends, v pátek 17. 5. 2024 v 19:00.

 

Studentský majáles proběhne v Ostravě tento pátek 17. května. Ani letos se neobejde Majáles Ostrava bez svého tradičního průvodu. Hokejová atmosféra mistrovství světa se promítne i do ostravských ulic, kudy budou proudit davy v hokejových kostýmech. Průvod se centrem Ostravy vydá na pochod ve 13 hodin. Od 15 hodin je pak na Slezskoostravském hradě připraven již klasický 28. ročník Majálesu pořádaného studenty. Atmosféru, kterou si budete moci užít hned na několika jevištích s multižánrovým programem v areálu Slezskoostravského hradu, obstarají talentovaní umělci jako třeba Pam Rabbit, AMO & Krooked + MC Daxta, Madface B2b Apokain, Robin Zoot, Pavel Callta, MC Gey, Magenta & Pain, Vojtaano a spousta dalších. Nebude chybět Xindl X nebo SKRAT.

 

Už třetí ročník Pojez festů čeká na příznivce dobrého jídla a pití v Moravskoslezském kraji. Jedinečné festivaly v Ostravě, Karlově Studánce a Ostravici opět zviditelní kvalitní gastronomické podniky v kraji. Součástí festivalu budou kuchařské show a ochutnávky, návštěvníci se mohou těšit i na koncerty, školu čepování piva a program pro rodiny s dětmi. Vstup na akce je zdarma. První Pojez fest startuje už příští sobotu 18. května v ostravských Dolních Vítkovicích. Pojez fest je součástí programu Pojez, který propojuje zajímavé kulinářské zážitky v kraji a turisty láká do kraje za dobrým jídlem i pitím. Gastro festivaly, kde se budou prezentovat nejen podniky zapojené do Pojezu, se letos konají už potřetí. První Pojez fest začíná už příští sobotu v ostravských Dolních Vítkovicích. Kromě skoro pěti desítek stánků a foodtrucků se skvělým jídlem a pitím, čekají na návštěvníky i kuchařské show, kde se podívají na přípravu světových specialit a zároveň budou moci pokrmy i ochutnat. Večer vystoupí zpěvák 7krát3. Vstup na Pojez festy je zdarma, na webu POJEZU zájemci najdou přehled zapojených podniků, farem i obchodů, ale i další termíny Pojez festů – 10. 8. v Karlově Studánce, kde vystoupí Ben Cristovao a Jaroslav Uhlíř a 7. 9. v areálu bývalé pily na Ostravici, kde zahraje skupina Slza a znovu Jaroslav Uhlíř. pojez fest v Dolních Vítkovicích 18. 5. je spojený i s další akcí pro rodiny s dětmi. Na zájemce čeká i Den s Technotrasou. Projekt Technotrasa funguje na stejném půdorysu jako Pojez, jen místo gastro podniků propojuje to nejzajímavější z industriálního a technického dědictví v regionu, lidé se tak u jednotlivých stánků dozví něco zajímavého o řemeslech i technice, ale zároveň si budou moci mnoho věcí vyzkoušet, podívat se na science show Velkého světa techniky a mnoho dalšího.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice