13. 11. 2019

V pondělí 11. listopadu se konalo mimořádné zastupitelstvo ve Štramberku, na kterém se zastupitelé postavili proti rozšíření těžby vápence a výstavbě nové cementárny. Se záměrem přišla firma LB Cemix, podle které její plány nemají mít další vliv na životní prostředí. Radnice s tím nesouhlasí, chce další posudky a proti plánům firmy podepisují lidé i petici. Internetová forma petice je pouze informativní a papírovou mohou podporovatelé podepsat na desítce míst v Ženklavě, Štramberku, Rybí a na dvou v Kopřivnici.

 

Den válečných veteránů si připomenuly u pomníku padlých v blízkosti bývalé Základní školy Náměstí tři desítky lidí. Tradiční pietní setkání se konalo 11. listopadu v 11 hodin, tedy v době, kdy před 101 lety ustaly boje a Německo kapitulovalo. Památku padlých i žijících hrdinů, kteří riskovali své životy ve válkách, uctili lidé společně s představiteli města, členem Vojenského sdružení rehabilitovaných a zástupcem Českého svazu bojovníků za svobodu. Ti společně se starostou položili kytici na místo, které bylo v loňském roce během oslav 100. výročí založení samostatného československého státu doplněno o sedm dalších jmen těch, jež padli v boji za svobodu. Až v roce 2001 byl 11. listopad v České republice ustanoven Dnem válečných veteránů, ten je spojován s květem vlčího máku, symbolizující prolitou krev všech padlých. Červený květ měli účastníci setkání připevněný na kabátech na znamení piety za miliony zmařených životů. Po proslovu starosty a připomenutí historických událostí zazpívali přítomní na závěr setkání českou hymnu.

 

Další konkurence pro letiště v Mošnově! Z Katovic se bude létat do Bulharska. Letiště Katovice bude mít od letního letového řádu další přímé spojení k moři. Letecká společnost Ryanair oznámila, že od června do konce srpna bude létat dvakrát týdně do bulharského Burgasu. Pro největší nízkonákladovou leteckou společnost v Evropě půjde o dvacátou linku z Katovic. K Černému moři bude dopravce létat v pondělí a v pátek. Ceny zpátečních letenek bez zavazadla začínají na 400 zlotých, tedy zhruba 2400 korun, lze ale ještě očekávat zlevnění v některé z mnoha akcí, které Ryanair pravidelně vyhlašuje. 

Katovické letiště je využívané hojně zejména obyvateli Moravskoslezského kraje. Kraj sice vlastní letiště v Mošnově, to ale v porovnání s Katovicemi nabízí minimum linek. Ryanair v září oznámil, že v Katovicích otevře celkem dvanáct nových linek. Půjde o kombinace ryze letních destinací na dovolenou a měst, kam se létá hlavně za byznysem. Desetkrát týdně začne firma létat do německého Dortmundu, třikrát týdně do Kolína nad Rýnem. V seznamu nových linek či spojů s navýšeným počtem frekvencí jsou pak dva lety týdně do Boloni, Brindisi, Katánie a Göteborgu, třikrát týdně bude firma létat do Osla, Oděsy a Manchesteru.

Pokračuje expanze na Ukrajinu: kromě Oděsy bude firma létat i čtyřikrát týdně do Kyjeva. Jednou týdně bude létat Ryanair do kyperského Pafosu. Ryanair bude mít v Katovicích od příštího roku celkem šest letadel, očekává přepravení 1,25 milionů cestujících. Ještě v říjnu pak firma oznámila novou letní linku na Sardinii do Alghera.

Rozmach aerolinek v ostrém kontrastu s vývojem na nedalekém Letišti Ostrava, které marně hledá další osobní letecké spojení. Aktuálně běží soutěž na provozovatele linek z Ostravy do Mnichova a Vídně, kam se přihlásil jediný uchazeč. Jeho jméno Moravskoslezský kraj zatím tají. Zda splnil všechny podmínky soutěže a kraj s ním uzavře smlouvu, není zatím jasné.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice