21. 2. 2024

Senior v dopravě aneb Školení řidičů. Beseda pro všechny řidiče, cyklisty i chodce-úterý 12. března v 10 hodin, zasedací místnost v 10. patře budovy Městského úřadu v Kopřivnici. Znalosti pravidel provozu na pozemních komunikacích oživí zkušený lektor Ladislav Kletenský. Vaše dotazy ke konkrétním situacím v silničním provozu budou vítány. Vstup zdarma.

 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OPĚT PŘISPĚJE NA STÁŽE STUDENTŮ VE FIRMÁCH. Podnikům, které nabídnou svoje provozy a předají své zkušenosti těmto mladým lidem, přispěje kraj celkem 3 miliony korun. Studenti je absolvují ve firmách se stejným zaměřením jako jejich studijní obor. Školí je zaměstnanci firmy. Firma si může studenta zaučit, aby byl její ideální posilou. V rámci vyhlášeného programu mohou o podporu požádat všechny podnikatelské subjekty se sídlem v Moravskoslezském kraji. Mladí lidé mohou stáže absolvovat v 18 skupinách oborů od zdravotnictví, elektrotechniky a výpočetní techniky, strojírenství, bezpečnostního inženýrství, architektury po stavebnictví nebo oblasti předškolního vzdělávání. Krajský úřad bude žádosti firem o program na podporu stáží žáků a studentů (maximálně 200 tisíc na jednu) přijímat od 25. 3. 2024 do 3. 4. 2024 do 12 hodin.

 

Výstava v pavilonu připomenula Den mateřského jazyka. Výraz „šplouchá mu na maják“ zná snad každý, ale jak tento idiom vyjádřit v angličtině nebo třeba švédštině? Jak si pomocí mnemotechnických pomůcek zapamatovat vyjmenovaná slova nebo Smetanovy opery? A kolik slov přibližně zná šestileté dítě? Těmto i mnoha dalším lingvistickým zajímavostem se věnuje nová výstava instalovaná v pavilonu v centru města. Připomíná Mezinárodní den mateřského jazyka, který připadá na 21. února.

Mezinárodní den mateřského jazyka zavedla UNESCO v roce 1999 jako připomínku toho, že na světě existuje kolem sedmi tisíc jazyků a některé z nich jsou ohroženy zánikem. Mateřský jazyk je přitom důležitou součástí identity každého člověka a diverzita jazyků představuje kulturní dědictví lidstva, o jehož zachování je nutno pečovat. Každoročně se proto 21. února pořádá po celém světě množství kulturních a vzdělávacích akcí, které mají prohlubovat vztah k jazyku.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice