23. 9. 2020

Stát zpoplatní další úseky dálnic. Například na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. Dálniční známka zřejmě bude od příštího roku nově zapotřebí na dalších 32 kilometrech dálnic. Síť zpoplatněných komunikací se rozroste o letos dostavěné úseky dálnic D6 a D48. Naopak přibližně o tři kilometry se zkrátí zpoplatnění jiného úseku D48.

Celkově by tak příští rok mělo být zpoplatněno 1024 kilometrů dálnic. Vyplývá to z aktuálního návrhu vyhlášky ministerstva dopravy. Od příštího roku by měly začít fungovat nové elektronické dálniční známky. Od roku 2021 nahradí současné papírové kupony elektronické viněty. Ty budou vázány na registrační značku auta a motoristé si je budou moci koupit přes internet. Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kuponů platí od roku 1995, elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007. Současných 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012. Loni stát na dálničních známkách vybral okolo 5,35 miliardy korun.

Nově zpoplatněným úsekem bude část D48, kde bude letos dokončena část mezi Rybím a Rychalticemi s délkou 11,5 kilometru. Úsek se po dokončení napojí na už zprovozněnou a dosud nezpoplatněnou část dálnice vedoucí do Frýdku-Místku. Po napojení úseků budou oba nově zpoplatněny.

 

Do výzvy Na úřad bez auta pořádané ve spolupráci s Moravskoslezským krajem se zapojilo pětatřicet úřadníků, z nichž se někteří nechali zvěčnit před začátkem pracovní doby. Akce byla součástí kampaně Den bez aut a Evropského týdne mobility. Většina akcí na podporu týdne mobility v Kopřivnici dnešním dnem končí, ale pro děti místních mateřských škol probíhá až do 2. října výzva Do školičky pěšky, na koloběžce či na kole. Smyslem akce je podpora zdravého pohybu a osvěta o udržitelné mobilitě napříč generacemi prostřednictvím výzvy, aby děti pro cestu do školky využily jinou formu dopravy než pohodlnou cestu autem. „Děti sbírají za správnou cestu do školky razítka a na závěr akce čeká všechny drobná odměna,“ uvedla Ivana Holubová, koordinátorka projektu Zdravého města a MA21. Ještě během dnešního dne se v 17 hodin v Centru Pětka v pobočce Městské knihovny Kopřivnice uskuteční pro veřejnost přednáška na téma poskytnutí 1. pomoci, která definitivně završí aktivity 19. ročníku Evropského týdne mobility. Přednáška, stejně jako některé další letošní zajímavé akce pro veřejnost, mohou být realizovány díky dotaci Moravskoslezského kraje na projekt Realizace MA21 aneb Zdravě ve Zdravém městě. Kampaň Evropský týden mobility se zapojením široké veřejnosti podporuje využívání veřejné dopravy, budování cyklostezek a zkvalitnění pěších zón tak, aby byla posílena udržitelnost dopravy, ochrana životního prostředí a zejména kvalita ovzduší ve městech. Letošní téma „Bezemisní mobilita pro všechny“ odráží ambiciózní cíl uhlíkově neutrálního evropského kontinentu do roku 2050 i nutnost jeho dostupnosti pro všechny, tedy i obyvatele s hendikepem.

 

Za několik přestupků padla vysoká pokuta. Firma z Kopřivnice porušila zákon. Dvousettisícovou pokutu bude muset zaplatit kopřivnická společnost BIKE FUN International s.r.o. Důvodem je, jak uvedla Radka Nastoupilová, tisková mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP), skutečnost, že společnost porušila v několika případech zákon o ochraně ovzduší. „Společnost když provozovala své stacionární zdroje bez povolení provozu nebo v rozporu s ním. Prokázala to kontrola, předmětem které bylo plnění povinností provozovatele stacionárních zdrojů stanovených zákonem o ochraně ovzduší,“ nastínila Radka Nastoupilová a upřesnila, že v říjnu 2019 zahájili inspektoři z ČIŽP z Ostravy kontrolu a 15. července 2020 uložili firmě pravomocnou pokutu 200 tisíc korun.

„Firma od ledna 2017 do října 2019 provozovala stacionární zdroj – tryskací zařízení – bez povolení provozu. Nezjišťovala úroveň znečišťování, když na výduchu neprováděla jednorázová měření emisí. Ve zmíněném období také nevedla provozní evidenci a údaje za roky 2017 a 2018 neohlásila prostřednictvím ISPOP1. Povolení provozu neměla firma ani pro dva stacionární zdroje, stříkací kabiny pro nanášení práškových plastů, které provozovala od srpna do října 2019,“ upřesnila tisková mluvčí. Společnost BIKE FUN International podle mluvčí také v rozporu s povolením provozovala v listopadu a v prosinci 2017 a 2018 stacionární zdroj – hlavní lakovací linku a rovněž nepředložila inspekci v zákonné lhůtě protokol o jednorázovém měření emisí provedeném na stacionárním zdroji – prášková lakovna. Ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek uvedl, že při projednávání případu museli vzít v úvahu významně přitěžující okolnosti. „Obviněný spáchal svým jednáním hned několik přestupků a dotčené povinnosti podle zákona neplnil v průběhu několika let,“ vysvětlil Karel Kozubek. NJ DENÍK.

 

Zabalíme to za Vás! Potřebujete zabalit učebnici, knihu, nebo pracovní sešit a nevíte, jaký obal koupit? Přineste to k nám a my Vám je zabalíme přímo na míru do čiré fólie na balení knih! 3. 9. 2020  –  30. 9. 2020. Pobočka Sever v komunitním Centru Pětka, Kopřivnice. 1 kus formátu A5 = 5,- Kč, 1 kus formátu A4 nebo atyp = 10,- Kč. Pobočka knihovny Sever (Centrum Pětka) je otevřena po, út, čt, pá 7:30 – 12:00 a 13:00 – 17:00.

 

Další fáze příprav Instaforex Loprais Teamu na Rally Dakar 2021 spěje ke konci. Navzdory nejrůznějším opatřením, kvůli koronaviru soutěžní kamion Praga podstupuje testy na starém kontinentu. Aleš Loprais nepochybuje, že se svého patnáctého startu na nejslavnější maratonské rally světa dočká už za čtyři měsíce. Tým zajišťuje finální testy v SAE na Arabském poloostrově. Posádka Aleš Loprais, Khalid Alkendi, Petr Pokora tu chce zapracovat na své souhře také v ostrém závodním tempu. A na startu některé z místních rally by se mohla objevit i Královna, bývalé závodní auto Tatra Jamal.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice