24. 4. 2024

Ve středu 24. dubna v 17 hodin se v zasedací místnosti č. 266 v 2. podlaží kopřivnické radnice uskuteční beseda Řekni mi, která bude zaměřená na komunikaci o přáních v závěru života. Z důvodu omezené kapacity je potřeba hlásit se předem – bližší informace najdete na webu města.

 

Ve čtvrtek 25. dubna projede Kopřivnicí mezinárodní cyklistický závod žen Gracia Orlová. Cyklistky přijedou od Lubiny a na kruhovém objezdu odbočí na Závišice. Peloton by měl Kopřivnicí projet kolem 15:30 až 15:50. Prosíme řidiče, aby počítali s krátkodobým dopravním omezením. Trasu závodu najdete na webu města.  

 

Podjezd ve Studénce získal povolení. Devět let po tragické nehodě má Správa železnic konečně všechna potřebná povolení pro náhradu nebezpečného přejezdu ve Studénce na Novojičínsku. Přejezd ve Studénce je považován za velmi nebezpečný. Řidiči jej často přejíždějí na červenou. V roce 2015 tam závory postupně uvěznily dva kamiony. Nejprve v červenci 2015 na přejezdu uvízl polský řidič, který vezl těžké plechy. Do jeho kamionu narazil vlak Pendolino. Nehodu tři lidé nepřežili, dvě desítky dalších utrpěly zranění. Polák od soudu odešel s trestem 8,5 roku vězení. Pak ještě v říjnu na stejném místě uvízl portugalský řidič, ten ale včas zareagoval a těsně před příjezdem vlaku prorazil závoru a odjel.

Dlouho plány blokovaly spory o pozemky a teprve loni na podzim se Správa železnic dohodla s majiteli všech parcel. Podle informací v registru smluv zaplatí Správa železnic za tyto pozemky 31 milionů korun.

Dopravní a energetický stavební úřad vydal stavební povolení na stavbu podjezdu, který má nešťastný přejezd nahradit. Nový podjezd bude určen pro průjezd osobních aut a vozidel záchranářů, současně umožní pohyb pěších a cyklistů. Pro nákladní dopravu bude vybudována nová obslužná komunikace od konce stávající Butovické ulice paralelně s tratí. Při hladkém průběhu příprav by stavba mohla začít na jaře příštího roku.

 

Na Policejním mistrovství České republiky v plavání se záchranou tonoucího v Mělníku excelovali moravskoslezští policisté. Celkově doputovalo na severní Moravu 10 medailí. Třem disciplínám vévodil s naprostou jistotou plavecký matador Ivan Pilát, vedoucí obvodního oddělení Kopřivnice a současně vedoucí výpravy. Ten startoval na mistrovstvích Evropy i světa. Obsadil první místa v disciplínách volný způsob 50 m, motýlek 50 m a znak 50 m, přičemž u poslední byl jeho vítězný čas jen 2 setiny sekundy za národním rekordem. Všem patří poděkování za poctivou přípravu.

 

I letos se v místních základních školách realizují školní participativní rozpočty. Žáci z místních základních škol rozhodovali o tom, jak by se dalo zpříjemnit jejich prostředí ve školách. Jako poslední rozhodovaly děti ze ZŠ Emila Zátopka. Ti zvolili formu elektronickou, kdy všichni hlasovali na počítači. Po sečtení všech hlasů vyhrály právě slunečníky přesnými 50 %. Na druhém místě se umístily vaky s 32 % a mechový obraz i tematické hodiny získaly shodně po 9 %. Pro letošní rok došlo ke zvýšení částky vyčleněné v rozpočtu města pro všechny školy na celkovou sumu dvě stě tisíc korun. Participativní rozpočet ve školách vychází ze stejných principů jako Koprojekty.

 

Moravskoslezský kraj ocenil stejně jako v minulých letech dvacítku výjimečných pedagogů u příležitosti Dne učitelů. Ocenění s finanční odměnou a pamětním listem získali za svůj přístup k výuce i žákům, inovativní postupy a další mimořádné aktivity. Od roku 2002 již bylo oceněno 546 pedagogů. Také v letošním, už 23. ročníku, byli učitelé oceněni ve dvou kategoriích: Výrazná pedagogická osobnost roku a Ocenění za dlouhodobou tvůrčí pedagogickou činnost. Z Kopřivnice si jela do Kunína pro ocenění Radka Rojíčková, ze Základní škola Floriána Bayera.

 

Výstava TATRA ve službách UNPROFOR  prezentuje fotografie a autentické předměty členů českého praporu této mírové mise. Expozice vznikla jako připomínka událostí před 30 lety, ze vzpomínek účastníka mise, tatrováka Bohuslava Peštala. United Nations Protection Force byla mírová operace OSN působící na území bývalé Jugoslávie v letech 1992 až 1995. Hlavním úkolem mise byla ochrana civilního obyvatelstva a zajištění doprovodu konvojů s humanitární pomocí. Ve Výcvikovém středisku mírových sil OSN v Českém Krumlově vznikl československý prapor o síle 500 osob začleněných do tří rot, pod vedením podplukovníka Karla Blahny zaujal prostor v oblasti Plitvických jezer. K nejdůležitějším úkolům patřilo vybudování a zabezpečení činnosti na desítkách kontrolních a propouštěcích stanovištích (Check points), organizování mobilních pozorovacích týmů a humanitární pomoc. Po celou dobu působení mise byly naše tatry nenahraditelnou oporou týmu. K plnění úkolů pomáhaly Tatry 815 s různými nástavbami, které zvládly veškeré nástrahy terénu. Výstava TATRA ve službách UNPROFOR bude v muzeu nákladních aut Tatra k vidění do 17. 11.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice