26. 4. 2022

CENY JANTAR: NA SCHODIŠTĚ SLÁVY VSTUPUJÍ VIKTOR KOLÁŘ A EVA ŠEINEROVÁ. OCENĚNÍ ZÍSKALA I ŘADA DALŠÍCH REGIONÁLNÍCH UMĚLCŮ

Ceny Jantar mají upozornit na nejvýraznější umělecké výkony v Moravskoslezském kraji. Včera byly v ostravské aule Gong ceny rozdány už popáté. Bilancoval se rok 2021 v kultuře, v divadelních kategoriích byla ocenění udělena najednou za roky 2020 a 2021. Cenu Jantar za celoživotní přínos získali ostravský fotograf Viktor Kolář a zakladatelka karvinského Permoníku, sbormistryně Eva Šeinerová.

„Moravskoslezský kraj se stal důležitým kulturním centrem. V Ostravě tak vznikl zdravý protipól Praze, z celé republiky se k nám lidé sjíždí na festivaly, koncerty i na divadlo. Umělci z našeho regionu jsou na velmi vysoké úrovni, vždyť herečka Pavla Gajdošíková si minulý měsíc vedle naší Ceny Jantar postavila sošku Českého lva, Ewa Farna si letošní Jantar, doufám, postaví vedle Zlatého slavíka. Moravskoslezský kraj se zkrátka mezi ostatními regiony vymyká tím, že je trvalou líhní talentovaných osobností. Je mi velkou ctí, že jsem se zatím pokaždé mohl slavnostního oceňování zúčastnit a některým umělcům Cenu Jantar osobně předat,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který letos ocenění předal oběma laureátům ocenění za celoživotní dílo, tedy fotografovi Viktoru Kolářovi a sbormistryni Evě Šeinerové.

Pořadatelé letos představili řadu změn a inovací. Akci nově moderoval partnerský pár Kristýna Leichtová a Vojtěch Štěpánek, což se projevilo na velmi neformálním průběhu celého večera. Zásadních změn doznaly i některé kategorie. Například v činoherním oboru byla poprvé udělena také zvláštní cena pro herce za roli do 33 vět, tedy za malou roli. Získal ji Dušan Urban za dvě malé role v inscenaci Divadla Petra Bezruče Lásky jedné plavovlásky. Poprvé byla udělena také Cena Davida Stypky, která má upozornit na mimořádně charismatické hudební autory a interprety. Cenu si převzal Jura Bosák, zpěvák a také mimořádně plodný autor spojený zejména s opavskými kapelami Expedice Apalucha a Dobrozdání.

Letošní novinkou je také cena Kalený Jantar, která bude každoročně udělována osobnostem nezávislé scény za mimořádný umělecký přínos kultuře regionu. První držitelkou této ceny se stala Jana Ryšlavá, zakladatelka a hlavní duše taneční platformy Move Ostrava.

Předávání tentokrát mělo velmi neformální charakter, na jevišti například vznikla improvizovaná kavárna, moderátor akce se oblékl v charitativním second handu Moment a s lehce kontroverzním číslem vystoupila kapela Lefineser, kterou tvoří herci známí zejména z Komorní scény Aréna. „Chtěli jsme akci posunout trošku dál, přijít s něčím originálním, které by udílení cen odlehčilo, a hlavně odlišilo od jiných podobných udílení různých cen. Prostě nebrat to tak vážně, protože slovy klasika, it’s only rock and roll,“ řekl zakladatel a hlavní organizátor cen Aleš Honus.

Generálním partnerem akce, kterou pořádala společnost ProJantar, byl i letos Moravskoslezský kraj, který galavečer finančně podpořil.  Ceny Jantar finančně podpořila také tři statutární města, která jsou kulturními centry regionu, tedy Ostrava, Opava a Frýdek-Místek.

 

LAUREÁTI CENY JANTAR ZA ROK 2021

CENA ZA CELOŽIVOTNÍ PŘÍNOS
VIKTOR KOLÁŘ
EVA ŠEINEROVÁ

POPULÁRNÍ HUDBA
DAVID STYPKA & BANDJEEZ
EWA FARNA
DOROTA BAROVÁ
BEATA HLAVENKOVÁ
JURA BOSÁK (CENA DAVIDA STYPKY)

VÁŽNÁ HUDBA
HANA KOTKOVÁ
OSTRAVSKÁ BANDA

LITERATURA
ROMAN POLÁCH

VÝTVARNÉ UMĚNÍ
ELIŠKA ČABALOVÁ

ČINOHERNÍ DIVADLO
NORBERT LICHÝ
MARKÉTA MATULOVÁ
DUŠAN URBAN (CENA ZA ROLI DO 33 VĚT)
INSCENACE ROKU NA VELKÉ SCÉNĚ: EDMOND (SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA)
INSCENACE ROKU NA MALÉ SCÉNĚ: PLANU (STUDIO G)

OPERNÍ DIVADLO
LUCIANO MASTRO
MARKÉTA BÖHMOVÁ

MUZIKÁL A OPERETA
TOMÁŠ SAVKA
HANA FIALOVÁ

BALETNÍ DIVADLO
BRITTANY CATALINAS HAWS

KALENÝ JANTAR-CENA PRO OSOBNOST NEZÁVISLÉ SCÉNY
JANA RYŠLAVÁ (MOVE OSTRAVA)

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice