26. 7. 2021

Kvalita vody v přírodních koupalištích na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku, kde hygienici minulý týden dělali kontrolní odběry, je dobrá. Výjimkou je pouze nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku. Důvodem je riziko nákazy cerkáriovou dermatitidou, kterou způsobují larvy motolic a projevuje se svědivou vyrážkou, ale i kašlem a bolestmi břicha.

 

 
Muchu Chhish 2021 Czech Expedition – 24. července v 0:33. Ani druhý pokus o vrchol nezdolané Muchu Chhish se bohužel nezdařil.Tentokrát nás nezradila nepřízeň počasí, ale velké množství sněhu na hřebeni v 6600 m. Po několika hodinách lopocení po pás v „cukrkrystalovém“ hnusu jsme s Tomášem museli otočit. Akce se přitom vyvíjela velmi slibně. Počasí přálo, lezecké podmínky byly obstojné. Zkušenost z minulého roku a sice že v C2 a C3 nepostavíme více než jeden stan nás hned na začátku přinutila se rozdělit na dvě samostatně postupující skupiny (Kořen+Tomáš a Drobek+Punkáč+Vípek). S Tomášem jsme z BC měli vyrazit jako první a kluci ještě ten den za námi. My do C2 a oni do C1. Tak jsme měli postupovat až na hlavní hřeben. Tato vyprecizovaná strategie nám překvapivě vydržela celý jeden den (kluci to kvůli obtížnosti terénu z C1 otočili).Cestu z BC do C2 jsme s Tomem udolali po zhruba 10 hod (cca 1500 m výškových), kde ještě na užším hřebínku, než minulý rok jsme vyhrabali místo pro stan. Do traverzu, který nás minulý rok tak hrozivě vyšťavil (12 hod) jsme s chutí vyběhli hned z rána. Oproti minulému roku jsme směr traverzu posunuli o něco níže, přes pás mixového terénu, kde bylo přeci jenom pár možností lehce spočinout a hlavně se jednodušeji odjistit. Traverz jsme zdolali za zhruba 6 hod, vyšvihli se kolem megaobřích seráků a pod jedním z nich blízko hřebene jsme založili C3, kde jsme přečkali noc. Další den bylo krásné počasí. Oblezli jsme „spací“ serák a namířili si to v prudkém svahu přímo k hřebenu. Po několika chvílích však bylo očividné že to nebude zadarmo. 5 cm krusta zmrzlého sněhu a pod ním cukrkrystal, místy i více než po pás, do toho 60-70° lavinozně smrdící svah. Po 5 hod již bylo jasné že plán dosáhnout ten den hlavního hřebene je zcela nereálný, útočit na vrchol do 2-3 dnů je zcela mimo mísu, nemluvně o cestě zpátky. Padlo těžké rozhodnutí o návratu mezi lidi. Sestup jsme si chtěli užít a tak jsme odvážně, bez okolků sjeli nelezenou jihozápadní stěnou – aspoň tady máme primát.Sečteno – posunuli jsme figuru o cca 250 m výškových dále a potvrdili si, že Muchu Chhish nebude jednoduché vylézt.Díky za podporu naší akce a horezdar, KorenP.S. Za měsíc se na Muchu Chhish chystá 11 členná řecká expedice – držíme palce!

 

Na Pasekách vzniká nová cyklostezka, zhruba 140metrový úsek společné stezky pro chodce a cyklisty je budován v místech bývalého vyšlapaného chodníku. Zhotovitelem je společnost Kámenbau z Vidče a stavba má být dokončena v průběhu září. Na cyklostezku naváže rekonstrukce cca 280 metrů poškozené místní komunikace včetně sjezdů k jednotlivým domům a zároveň bude vybudováno odpočinkové místo pro uživatele cyklostezky. To vše ve vysoutěžené ceně za bezmála 2,37 mil. korun.

 

Ve čtvrtek 22. června začala oprava lesní cesty na Janíkovo sedlo. Komunikace se kdysi používala ke stahování dřeva a i v dnešní době je provozně velmi namáhaná těžkou lesní technikou. Firma Unistav ze Suchdolu v následujícím týdnu provede opravu výtluků, v závislosti na počasí. Výtluky budou vyfrézovány a následně zafoukány, následovat bude dvojitý nátěr z asfaltu. Během opravy dojde k částečnému omezení pohybu, pro pěší bude možno opravovaný úsek průchodný, při pokládání asfaltu bude na 1 den neprůjezdný. Jde zhruba o 800 délkových metrů, cena opravy je 581 254 korun.

 

Kopřivnická Tatra Trucks se vrací na Slovensko, bude tam vyrábět podvozky, kabiny i nadstavby nákladních vozidel. Zatímco v minulosti byla značka Tatra spojená s Bánovci nad Bebravou, tentokrát se nová dceřiná společnost Tatra Defence Slovakia usídlila v Trenčíne, v prostorách někdejšího vojensko-opravárenského závodu. Ve firmě má z počátku vzniknout minimálně 50 kvalifikovaných pracovních míst s potenciálem dalšího růstu.

 

Pod záštitou ministra zdravotnictví, hejtmana Moravskoslezského kraje a předsedkyně České asociace sester.je každoročně vyhlašována anketa sestra roku. Sedmý ročník této prestižní ankety bude jiný. Nebude se rozhodovat o výhercích v jednotlivých kategoriích, poděkování bude nasměřováno na zdravotnická zařízení napříč regionem. Pro tento rok je akce přejmenovaná na „Děkujeme zdravotníkům“. Slavnostní galavečer se uskuteční 7. října v Aule Vysoké školy Báňské, akcí bude provázet Ondřej Havelka, doprovodí ho jeho Melody Makers.

 

V červnu pokračoval pokles podílu nezaměstnaných osob. v Česku klesl na 3,7 procenta, což je stejné, jako před rokem. Úřady práce evidovaly 273 302 nezaměstnaných, přibyly nabídky práce, celkem je k dispozici 355 612 volných míst. Na jedno volné pracovní místo tak připadá v průměru necelá jedna žádost. 0,8.

Nejvíce nových nezaměstnaných hlásí Moravskoslezský kraj(3819), nyní je evidováno 44 097 uchazečů, zaměstnavatelé přitom prostřednictvím úřadů práce nabízeli 14 110 volných míst. Podíl nezaměstnaných v kraji klesl na 5,4 procenta a na jedno pracovní místo připadají 3 žádostí.

Na Novojičínsku je bez práce 3 271 lidí, míra nezaměstnanosti klesla na 3,2%. V nabídce bylo 2555 pracovních pozic, to znamená, že na jedno pracovní místo připadá 1,28 žádosti. V Kopřivnici se v červnu nově registrovalo 100 lidí. Celkem úřad eviduje 968 uchazečů o práci a v nabídce je u nás 854 volných míst.    

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice